OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

mhredev
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 17, 2013 0:36

OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od mhredev »

Zdravim vsechny spriznene duse. Se syrovou stravou zacinam a proto bych chtel pozadat zkusene mazaky, aby mi poradili jak sestavit napr. tydenni jidelnicek tak, abych prijimal plnohodnotnou stravu
Dekuji
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

zmapuj si tvoj sucasny stav, co si doteraz jedol a zacni robit postune kroky

idealny jedalnicek neexistuje a postupne zistis ze budes mat obdobia ked budes potrebovat vzdy nieco ine a bude sa ti jedlanicek menit

takze je nemozne ti nieco napisat co prave tvoje telo teraz potrebuje
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od buc11 »

nevím jestli se ozval přímo zkušený mazák přes raw stravování, ale v podstatě bych souhlasil
Jelikož existuje několik variantních směrů, někdy až militantně se dělících, je nejlepší si to tu projít a vlastní zkušeností se ke své nejoptimálnější variantě dopracovat. Já třeba znám tu svou ideální, ale jiní ji označují za smrtící.
Přesto být tebou, oblíbenou radu mého spoludiskutéra, pojídat nezralé banány, bych neakceptoval.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od s.arik »

Dle mého soudu je nejlepší nedělat prudké změny (z hranolek na veganské vitariánství), pokud nejsi přesvědčený, co přesně chceš. Někdo si třeba přečte knihu XY a hned "ví", jak má vypadat ideální týdenní jídelníček. OK, ať to zkusí, ale zůstane otevřený i jiným konceptům a hlavně sledovat tělo.

Nic nezkazíš, když vařené zatím zcela nezamítneš, ale budeš jíst více syrové zeleniny, čerstvé, pestré, hlavně lokální. Před každým jídlem.
Asi je dobré držet sem tam půst (třeba každý pátek...).
Začít se otužovat a sportovat.
Řekla bych, že více není nutné, pokud nemáš nějakou závažnou nemoc.

Více číst a rozhodnout se, chci být vegan nebo ne? Kde budu brát tuky a bílkoviny a B12? Chci jíst nízkosacharidově nebo hlavně ovocně, chci nízkokalorickou stravu, nebo žádná omezení množství? Časování: budeš se přežírat šest dní v týdnu a pak půst nebo pojedeš model 8/16 (jídlo se časově smrskne jen na odpoledne, možná jen na jednu porci žvýkanou hodinu, denně se pak člověk "postí" 16 - 23 hodin)?
Možností je mnoho a každý to tady děláme JINAK. Stačí číst deníky, nač to psát znovu sem.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
mhredev
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 17, 2013 0:36

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od mhredev »

Diky za vase postrehy k jidelnicku, ale v zacatcich kazdy trochu tape a samozrejme hleda nejakou optimalni vlastni cestu. Nechtel bych patrat po tom, co uz bylo davno objevene, ale chtel jsem vyuzit vase zkusenosti k tomu, abych se vyvaroval zbytecnych chyb. Nemam problem se syrovou stravou, zatim mi nevadi jakakoliv zelenina(pochopitelne jsem ji zkusil jen cast sortimentu), ale nejsem si jist, zda je to co konzumuji fakt optimalni. Ctel bych, aby moje strava byla skutecne plnohodnotna a ja nemel problemy s nedostatkem bilkovin nebo B 12 apod.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

mhredev píše:Diky za vase postrehy k jidelnicku, ale v zacatcich kazdy trochu tape a samozrejme hleda nejakou optimalni vlastni cestu. Nechtel bych patrat po tom, co uz bylo davno objevene, ale chtel jsem vyuzit vase zkusenosti k tomu, abych se vyvaroval zbytecnych chyb. Nemam problem se syrovou stravou, zatim mi nevadi jakakoliv zelenina(pochopitelne jsem ji zkusil jen cast sortimentu), ale nejsem si jist, zda je to co konzumuji fakt optimalni. Ctel bych, aby moje strava byla skutecne plnohodnotna a ja nemel problemy s nedostatkem bilkovin nebo B 12 apod.
snad bude najlepsie ked napises co teda teraz jedavas a z toho sa bude dat nieco odporucat

ja osobne povazujem za prvy dolezity krok odstranit lepok a za druhy krok obilie ako take.

dalej sa to bude delit dostanes odporucania sa vyhnut cukru v akejkolvek podobe alebo odporucania sa vyhnut tuku v akekolvek podobe pripadne odporucania ako jest oba ale nie naraz teda vyhnut sa C+T kombo.

moje zakladne pravidlo : co najviac zeleneho
5 2 8
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

mhredev píše:Nemam problem se syrovou stravou, zatim mi nevadi jakakoliv zelenina(pochopitelne jsem ji zkusil jen cast sortimentu), ale nejsem si jist, zda je to co konzumuji fakt optimalni. Ctel bych, aby moje strava byla skutecne plnohodnotna a ja nemel problemy s nedostatkem bilkovin nebo B 12 apod.
Plnohodnotná.

Na B12 se musí jíst něco živočišného. Například žloutky z vajčka ho obsahují hodně a zároveň se příjme i dostatečné množství cholesterolu, které tělo potřebuje. V rostlinné říší B12 bohůžel není.

Co se týče bílkovin, tak tělo potřebuje hlavně esenciální aminokyseliny. Tady to chce spíše samostudium, protože každá rostlinná potravina má jinačí poměr jednotlivých aminokyselin a aby člověk přijmul všechny ty esenciální, tak to musí různě nakombinovat.

Z tuků jsou esenciální omega 3 a 6. Na omega 3: lněné semínko, konopné semínko, chia nebo rybí tuk. Na omega 6: v podstatě všechny ostatní oříška a semínka.

Dále vitamín D se získává primárně ze sluníčka. Ostatní vitamíny a minerály jsou obecně obsažené v celistvých potravinách a nemusí to člověk nějak bedlivě hlídat, aby je přijmul. Prostě stačí jíst rozumně.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

obsah zivin v pestovanych rastlinach je dost problematicky, vhodne je vziat si prikald naprikald z Lenusky - pozri jej dennik, ked kazdy den si z cyklovyletu priveze zelene divoke byliny co si sama v prirode natrha, ovsem treba vediet co je co takze treba sa pustit aspon ciastocne do botaniky, taky sklennikovy zeleny salat je sice zeleny, ale ktovie kolko mineralov naozaj obsahuje

nasytene tuky su velmi potrebne, a kto nechce zivocisne tak v podstare musi jest kokosovy olej, aj ked to je to niektorymi odsudzovane ze je to uz vyrobok, koncentrat atd.
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

Nenapsal jsi o sobě nic, bez informací typu věk,váha,výška, a hlavně dosavadní strava,nemoci atp., ti těžko někdo může napsat něco jiného, než těch pár obecných rad...
Jo a pozor na to, že zatím ti tady neodpověděl ani jeden vitarián, a asi se toho ani nedočkáš.
smajliss píše:Na B12 se musí jíst něco živočišného...
...dost kontroverzní věc, B12 vyrábí výhradně bakterie, a na to teoreticky nemusíš jíst nic živočišného.
smajliss píše:Například žloutky z vajčka ho obsahují hodně a zároveň se příjme i dostatečné množství cholesterolu, které tělo potřebuje.
Cholesterol má hodně daleko k esenciálnosti, je to totiž mimořádně důležitá látka a tělo si ho tedy snadno syntetizuje kolik potřebuje a jeho (ne)příjem ve stravě je vlastně celkem zanedbatelný.
smajliss píše:Co se týče bílkovin, tak tělo potřebuje hlavně esenciální aminokyseliny.
Tělo potřebuje naopak hlavně ty neesenciální, proto taky neztratilo schopnost si je syntetizovat, nevydrželo by bez nich ani chvíli, na rozdíl od těch esenciálních - méně potřebných. Když to vezmu z jiné strany, oficiální doporučení je mít cca 9% kalorií v bílkovinách (pro sportovce o něco málo víc), což není problém dosáhnout na jakékoliv vita-stravě, a když si třeba v cronometru spočítáš DRI-RDA pro esenciální aminokyseliny, tak zjistíš, že i u čistě rostlinné stravy ti na pokrytí 100% stačí asi tak 40g bílkovin denně a to jenom kvůli lysinu, jinak by stačilo míň. Nebo stačí 4 vejce denně (200g) - 25g bílkovin - a tím samotným je zabezpečeno RDA všech esenciálních aminokyselin a limitující je hlavně leucin a valin (BCAA), ale lysinu je tam taky míň než ostatních.
Tedy shrnuto - o bílkovinách platí přesně to samé, co píšeš o minerálech a vitamínech.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

Já taky nepíšu, že cholesterol je esenciální .. ale tělo si ho vyrábí pouze z 80% a tak je vhodné ho příjimat i stravou .. s těma aminokyselinama jsem to jenom nešikovně napsal .. význam měl být takový, že musíme hlavně ty esenciální jíst, protože si je tělo neumí vyrobit a samozřejmě přijmout by se měly úplně všechny
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:Já taky nepíšu, že cholesterol je esenciální .. ale tělo si ho vyrábí pouze z 80%...
To je údaj, pod kterým si ale neumím nic konkrétního představit. Když nebudu dlouhodobě jíst žádný cholesterol, tak se mi každým dnem bude prohlubovat deficit cholesterolu, a to dokonce 20% denní spotřeby? To bych asi moc dlouho na veg. stravě nepřežil... Naopak pokud vím, tak i na veg. stravě můžeš mít dost zvýšený cholesterol...
Ale třeba to jenom chápu blbě, to by chtělo zdroj té informace o 80% a nebo jestli to dokážeš vysvětlit sám...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

ravima píše:Nenapsal jsi o sobě nic, bez informací typu věk,váha,výška, a hlavně dosavadní strava,nemoci atp., ti těžko někdo může napsat něco jiného, než těch pár obecných rad...
Jo a pozor na to, že zatím ti tady neodpověděl ani jeden vitarián, a asi se toho ani nedočkáš.
smajliss píše:Na B12 se musí jíst něco živočišného...
...dost kontroverzní věc, B12 vyrábí výhradně bakterie, a na to teoreticky nemusíš jíst nic živočišného.
smajliss píše:Například žloutky z vajčka ho obsahují hodně a zároveň se příjme i dostatečné množství cholesterolu, které tělo potřebuje.
Cholesterol má hodně daleko k esenciálnosti, je to totiž mimořádně důležitá látka a tělo si ho tedy snadno syntetizuje kolik potřebuje a jeho (ne)příjem ve stravě je vlastně celkem zanedbatelný.
smajliss píše:Co se týče bílkovin, tak tělo potřebuje hlavně esenciální aminokyseliny.
Tělo potřebuje naopak hlavně ty neesenciální, proto taky neztratilo schopnost si je syntetizovat, nevydrželo by bez nich ani chvíli, na rozdíl od těch esenciálních - méně potřebných. Když to vezmu z jiné strany, oficiální doporučení je mít cca 9% kalorií v bílkovinách (pro sportovce o něco málo víc), což není problém dosáhnout na jakékoliv vita-stravě, a když si třeba v cronometru spočítáš DRI-RDA pro esenciální aminokyseliny, tak zjistíš, že i u čistě rostlinné stravy ti na pokrytí 100% stačí asi tak 40g bílkovin denně a to jenom kvůli lysinu, jinak by stačilo míň. Nebo stačí 4 vejce denně (200g) - 25g bílkovin - a tím samotným je zabezpečeno RDA všech esenciálních aminokyselin a limitující je hlavně leucin a valin (BCAA), ale lysinu je tam taky míň než ostatních.
Tedy shrnuto - o bílkovinách platí přesně to samé, co píšeš o minerálech a vitamínech.
s takto radikalne postavenymi nazormy samozrejme mozem iba NEsuhlasit
5 2 8
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

ravima píše:
smajliss píše:Já taky nepíšu, že cholesterol je esenciální .. ale tělo si ho vyrábí pouze z 80%...
To je údaj, pod kterým si ale neumím nic konkrétního představit. Když nebudu dlouhodobě jíst žádný cholesterol, tak se mi každým dnem bude prohlubovat deficit cholesterolu, a to dokonce 20% denní spotřeby? To bych asi moc dlouho na veg. stravě nepřežil... Naopak pokud vím, tak i na veg. stravě můžeš mít dost zvýšený cholesterol...
Ale třeba to jenom chápu blbě, to by chtělo zdroj té informace o 80% a nebo jestli to dokážeš vysvětlit sám...
No teď jsem zmatený i já. Já už to četl kdysi a moc si to nepamatuju. Myslíš,že z tohohle jde něco usoudit ? Je tak důležitý, že pokud konzumujeme méně cholesterolu v jídle, játra jej vyrábí o to víc. 80% cholesterolu v těle je vyráběno játry a dalšími orgány z uhlovodanů, bílkovin a tuků. Jen 20% se do těla dostává přímo z potravy.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

rudo píše: s takto radikalne postavenymi nazormy samozrejme mozem iba NEsuhlasit
já to nemyslel radikálně .. mě se jenom nebaví rozepisovat, tak to píšu stručně bez okolního vysvětlování .. pak bych tu psal furt slohy a aspoň to potom vyvolává diskuzi - vždycky se totiž objeví někdo, komu se to nezdá a nějakým způsobem to odmítne nebo doplní :- )
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:
rudo píše: s takto radikalne postavenymi nazormy samozrejme mozem iba NEsuhlasit
já to nemyslel radikálně .. mě se jenom nebaví rozepisovat, tak to píšu stručně bez okolního vysvětlování .. pak bych tu psal furt slohy a aspoň to potom vyvolává diskuzi - vždycky se totiž objeví někdo, komu se to nezdá a nějakým způsobem to odmítne nebo doplní :- )
bola reakcia na ravimu a jeho nepotrebnost B12, cholesterolu a esencialnych aminos v strave, obratil vsetko hore nohami a navyse to este radi uplnemu zaciatpocnikovi, ktoremu teda urcite niekde v tele funguje nejaka tovaren na B12, spravny choleesterol a ma tam aj vsetky linky na vyrobu kazdej zakladnej aminos... take nieco moze napisat 10 rocnemu vitarianovi ale nie uplnemu zaciatocnikovi
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od cepheus »

Rudo, jenze Ty jses vitarian na baterky, asi neco jako ja a to kdovi jestli:).
Zalezl bych a drzel hubu kdyz sem prijde nekdo novy, nevrham se na nej a nelezu mu hned pod nos se slaninou.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

rudo píše: bola reakcia na ravimu a jeho nepotrebnost B12, cholesterolu a esencialnych aminos v strave, obratil vsetko hore nohami a navyse to este radi uplnemu zaciatpocnikovi, ktoremu teda urcite niekde v tele funguje nejaka tovaren na B12, spravny choleesterol a ma tam aj vsetky linky na vyrobu kazdej zakladnej aminos... take nieco moze napisat 10 rocnemu vitarianovi ale nie uplnemu zaciatocnikovi
tak s tím souhlasím .. viděl jsem aj hodně rozborů krve vitariánů/veganů a v podstatě pokaždé, když ten člověk nesuplementoval B12, tak ta hladina byla buď pod normou a nebo jenom těsně vyhovovala .. a to samé hladina cholesterolu a poměr lipoproteinů bývá velmi často špatný .. proto nesouhlasím s bohorovným přístupem "tělo si všechno samo vyrobí"
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:...Myslíš,že z tohohle jde něco usoudit ? Je tak důležitý, že pokud konzumujeme méně cholesterolu v jídle, játra jej vyrábí o to víc. 80% cholesterolu v těle je vyráběno játry a dalšími orgány z uhlovodanů, bílkovin a tuků. Jen 20% se do těla dostává přímo z potravy.
Jo, tím je myšleno, že i když máš ve stravě cholesterolu dost, tak i v tom případě je stále 80% vyráběno tělem a strava přispívá jen 20%.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

rudo píše:bola reakcia na ravimu a jeho nepotrebnost B12, cholesterolu a esencialnych aminos v strave, obratil vsetko hore nohami a navyse to este radi uplnemu zaciatpocnikovi,...
Naopak, tomu začátečníkovi jsem jasně řekl, že mu nic radit nebudu (tedy kromě toho že souhlasím s těmi nejobecnějšími radami typu vyřadit pečivo atp.) a to všechno další už byla jen diskuze se smajlissem v rámci tématu vlákna "optimální jídelníček" a vlastně se to všechno dočteš i v článcích zde na hlavních stránkách vitariánu.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

smajliss píše: .. proto nesouhlasím s bohorovným přístupem "tělo si všechno samo vyrobí"
jj, ako v RVHP sa nedarilo v izolacii si vsetko samo-zaobstarat a samo-vyrobit, ale ked bol dovoz blokovany....
ale tiez boli teoretici samostattnosti
5 2 8
mhredev
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 17, 2013 0:36

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od mhredev »

Tak vsem diky za odpovedi, moc mi to pomohlo. Uz jsem kovany vitarian.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:...s těma aminokyselinama jsem to jenom nešikovně napsal .. význam měl být takový, že musíme hlavně ty esenciální jíst, protože si je tělo neumí vyrobit a samozřejmě přijmout by se měly úplně všechny...
Ještě k tomuhle - je třeba se trochu zamyslet nad tím slovíčkem "vyrobit", pozor na to, že tělo si neesenciální aminokyseliny nevyrábí jednoduše z cukru a tuku (jako třeba ten cholesterol), ale vyrábí si je zpravidla z jiných aminokyselin (tedy zjednodušeně jde jen o přeměny jedné aminokyseliny na jinou), takže ve stravě stejně musí být dlouhodobě většina aminokyselin neesenciálních. Doporučené dávky esenciálních, jak už jsem psal, lze dosáhnout snadno konzumací bílkovin od 25g (v případě vajíček) až do cca 50g (v případě rostlinné stravy s horším aminokyselinovým profilem), ale jestli to stačí na příjem neesenciálních aminokyselin, tím už bych si jistý nebyl, zvlášť v případě živočišných bílkovin určitě ne, proto se doporučuje těch cca 0,8g bílkovin na kg váhy, pro sportovce cca 1,2g na kg, v čemž je tedy prakticky zaručena denní dávka esenciálních aminokyselin bez ohledu na typ stravy, a je tam zároveň dost i těch neesenciálních.

(A když bychom šli třeba ještě do historie stanovování doporučených dávek esenciálních aminokyselin, tak zjistíme, že vyzkoumané potřebné dávky pro jistotu zdvojnásobili, takže ve skutečnosti ve většině případů pokryje denní potřebu cca 25g rostlinných bílkovin nebo dvě vajíčka denně :-) )
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od s.arik »

mhredev píše:Tak vsem diky za odpovedi, moc mi to pomohlo. Uz jsem kovany vitarian.
Jestli chceš jednoduchou odpověď, zopakuji ti, co jsem v začátcích četla milionkrát (nejen) já.
Ráno posnídej ovoce, libovolné druhy, hlavně sezónní (v létě třešně či meloun, před Vánoci jablka nebo pomeranče atd.) až do sytosti. Pokud potřebuješ svačinu, totéž.
Na oběd i večeři pořádný kopec zeleninového salátu s oliváčem nebo trochou mletých semínek či klíčků, na odpolední svačinu třeba ořechy. V přechodné fázi lze obědvat či večeřet i vařená jídla, vegetariánská. Před vařeninou vždy raw zeleninu. Denně zelené listí, ideálně divoké bylinky. Zeleninu kombinovat s čímkoliv, ovoce pokud možno s ničím jiným. Ořechy a semínka lépe máčet a klíčit než jíst suché.

Jíst co nejvíce pestře a konkrétní potraviny nenapíšu, mění se to dle ročního období, aktuální nabídky obchodů (někde prostě avokádo nekoupíš), chutí jednotlivce.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

s.arik: No, to je v podstatě Grahamovo 811. Je to rozhodně jeden z nejlepších vitariánských přístupů (většina vitariánů totiž jí cokoliv, hlavně aby to bylo raw, a když se podívám na většinu vitariánských receptů na netu, tak je to hrůza). Ale stejně bych něco tak konkrétního neporadil někomu, o kom nevím absolutně nic (hlavně jaké má zdravotní problémy atp.), jako "optimální jídelníček".
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od Syrovozrout »

smajliss píše:
rudo píše: bola reakcia na ravimu a jeho nepotrebnost B12, cholesterolu a esencialnych aminos v strave, obratil vsetko hore nohami a navyse to este radi uplnemu zaciatpocnikovi, ktoremu teda urcite niekde v tele funguje nejaka tovaren na B12, spravny choleesterol a ma tam aj vsetky linky na vyrobu kazdej zakladnej aminos... take nieco moze napisat 10 rocnemu vitarianovi ale nie uplnemu zaciatocnikovi
tak s tím souhlasím .. viděl jsem aj hodně rozborů krve vitariánů/veganů a v podstatě pokaždé, když ten člověk nesuplementoval B12, tak ta hladina byla buď pod normou a nebo jenom těsně vyhovovala .. a to samé hladina cholesterolu a poměr lipoproteinů bývá velmi často špatný .. proto nesouhlasím s bohorovným přístupem "tělo si všechno samo vyrobí"
"tak ta hladina byla buď pod normou a nebo jenom těsně vyhovovala"
- Normou pro vitariány??
Jinak je totiž možné, že B12 je nějak v těle používaná (nebo dle právě situace je buď volně v krevním poolu nebo někde na něco navázaná a tudíž z rozboru krve nezjistitelná ve výši plné...čeho a kde to v organismu zrovna je.) ve zvýšené míře k trávení masa - tudíž Veg/vit NEPOTŘEBUJÍ mít B12 v krvi uvolněné v takové míře. Navíc je dost sporné co se vlastně měří (těch "B12" je snad i více jak 4 typy a navíc zaměnitelné, přičemž to, co je vyráběno synteticky k suplementaci je právě v přírodě se nevyskytující nějaká nová forma. Takže já teda nevím, jestli to brát jen aby člověk "uničil za dost" zdravovědě :D)
A co si počnem s tím až budem upe nejzdravější už? >:-)
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

Jo .. to je klasická výmluva .. "pro vitariány platí jiné hodnoty a věda je hloupá"

a abychom se bavili konkrétně, tak tady jsou jedny výsledky https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/ ... 4473_n.jpg

snížený cholesterol, málo železa, zvýšený bilirubin a B12 je přesně jak jsem psal .. sice v normě, ale stačilo by ještě o bod dolů a už nevyhovuje, což se klidně u B12 může stát, protože zásoby nastřádané z minulosti ubývají
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

Málokdo říká, že "věda je hloupá", ale pouze že "lékaři mají ty hodnoty nastavené špatně" atp., což je něco jiného. Ne že bych s tím úplně souhlasil, nicméně u některých látek je opravdu dost nejasné, o čem vlastně vypovídá jejich obsah v krvi, a zrovna v případě B12 je lépe dělat úplně jiné testy (např. homocystein, když ten bude u vitariána v pořádku, tak je úplně, ale fakt úplně jedno, že má B12 na hranici normy, naopak je to docela logické, prostě vitarián toho B12 v krvi potřebuje mnohem méně než jiní...). Také u jiných látek jejich obsah v krvi zdaleka nevypovídá jen o jejich příjmu ve stravě, v některých případech vůbec (třeba triglyceridy, že...).
A ten tvůj "konkrétní" příklad s poukazováním na výsledky nějakého anonyma samozřejmě nevypovídá naprosto o ničem, vždyť ani nevím kolik mu je let, co vlastně přesně myslel tím "vitariánstvím", jak dlouho to prováděl, co jedl před tím, atp...
Naposledy upravil(a) ravima dne pát zář 20, 2013 16:49, celkem upraveno 1 x.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

Tak já to sleduju už dlouhodobě .. vždycky jak nějaké testy vidím, tak na ně koukám a ono se to opakuje .. proto to zdůrazňuju .. hlavně B12 a cholesterol jsou úplně nejčastější

moje příspěvky reprezentují moje osobní světonázory, tak pardon, že své závěry nemám systematicky a důvěryhodně členěné, aby to uspokojilo nevěřící Tomáše :- )
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:Tak já to sleduju už dlouhodobě .. vždycky jak nějaké testy vidím, tak na ně koukám a ono se to opakuje .. proto to zdůrazňuju .. hlavně B12 a cholesterol jsou úplně nejčastější
Ano a zrovna v případě těchhle dvou látek je jasné, že jich vitarián v krvi potřebuje mnohem méně. Hlavně kvůli nižšímu obsahu bílkovin ve stravě (to se týká hlavně B12) a kvůli vysoce protizánětlivé stravě (to se týká zase cholesterolu).
Tzn. obsah těchto látek v krvi ani zdaleka neodráží jejich zásoby v játrech atp.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od Lenuška »

smajliss píše:Tak já to sleduju už dlouhodobě .. vždycky jak nějaké testy vidím, tak na ně koukám a ono se to opakuje .. proto to zdůrazňuju .. hlavně B12 a cholesterol jsou úplně nejčastější

moje příspěvky reprezentují moje osobní světonázory, tak pardon, že své závěry nemám systematicky a důvěryohodně členěné, aby to uspokojilo nevěřící Tomáše :- )
já jsem dlouhodobě na syrové stravě, hlavně na šťávách, a mám stále cholesterol i B12 v pořádku přesně tak, jak má být. Bez výkyvů. Ze zvědavosti si nechávám dělat krevní testy 1x za 2 roky.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od s.arik »

Lenuško, hodilo by se doplnit, jestli B12 suplementuješ nebo ne (tuším si psala, že občas ano?).

A syrová strava nerovná se veganství, jak by tady někteří chtěli...někdo má rád syrové žloutky, co mléko či ryby nebo tatarák :)

Jinak dobré výsledky testů mám taky (hlavně syrová strava, ale nejen, denně živočišnosti) a moje mamka, prolezlá nemocemi skrz naskrz, má krevní testy taky bezvadné - mluvím nejen o cholesterolu a B12, ale i železe, množství těch i těch krvinek atd. Což v mých očích jejich důležitost (testů) poněkud snižuje.

Aneb, špatné výsledky = asi průser, dobré výsledky = žádná záruka zdraví.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

Ravima: Ne. Prostě ty hodnoty mají být v normě a vůbec neberu ty výmluvy o tom, že vitariáni je můžou mít nižší.

-Mnoho lidí suplementující B12 zaznamenává zlepšení vitality.
-Sám Erben říká, že vegani mají nejhorší hladiny homocysteinu (proč asi ?)
-K nízké hladině cholesterolu v krvi jsou zase připisovány depresivní stavy

takže obhajování nízkých hodnot je fakt hodně blbý alibismus
ty sice všechno hezky teoreticky vysvětuješ, ale praxe ukazuje něco jiného .. doporučuju trochu sledovat zkušenosti lidí z různých for
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od Lenuška »

s.arik píše:Lenuško, hodilo by se doplnit, jestli B12 suplementuješ nebo ne (tuším si psala, že občas ano?).

A syrová strava nerovná se veganství, jak by tady někteří chtěli...někdo má rád syrové žloutky, co mléko či ryby nebo tatarák :)

Jinak dobré výsledky testů mám taky (hlavně syrová strava, ale nejen, denně živočišnosti) a moje mamka, prolezlá nemocemi skrz naskrz, má krevní testy taky bezvadné - mluvím nejen o cholesterolu a B12, ale i železe, množství těch i těch krvinek atd. Což v mých očích jejich důležitost (testů) poněkud snižuje.

Aneb, špatné výsledky = asi průser, dobré výsledky = žádná záruka zdraví.
ano, to máš Šárko pravdu, dobré testy nejsou zárukou zdraví.
na tvůj dotaz: po přečtení článku tuším že od Terezy o důsledcích nedostatku B12 jsem lehce znejistěla, a zakoupila B 500uq. Pár jsem jich do sebe hodila, než mi došlo, že to asi nedělám dobře. Nevím, jestli mi B12 chybí a suplementím. Tak jsem přestala, nechala jsem si změřit hladinu, a bylo to ok. Po čase to bylo taky ok.
Syrovou rybu bych nepozřela, znám pár parazitů, kteří se v rybách nacházejí. Syrový žloutek od zdravé slípky běhající venku je ovšem něco jiného. To občas naklopím do sebe. tak 1x za 10 - 14 dní. Jiné syrové maso taky ne. Takže asi odtud mám to B12, spolu s tím, že mám ráda kvašenou zeleninu a šťávy. Tam se snad taky nachází, spolu s K2. Aspoň v malém množství. Doufám :D
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

No já bych B12 moc nesuplementoval .. objevují se názory, že to způsobuje přeměnu rtuti na methylmercury a tato forma rtuti potom hodně škodí :P

http://www.baumannutrition.com/forum/in ... pic=1586.0
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od s.arik »

Já si hlavně myslím, že i kdyby tbl B12 fungovaly, tak kolik důležitých neobjevených živin ještě může v živočišnostech být...přiznávám, prostě se bojím být veganka :) Takže si domácí vejcata dávám a tbl nemusím.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

No .. zajímavá "náhoda" :-D .. zrovna jsem na FB objevil nový test jedné paní, která je 9 let vegankou https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hph ... 4050_n.jpg .. koukněte na B12 .. ale klidně se tu dál některí navzájem obelhávejte, že veganství je bezpečné :br
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od Syrovozrout »

smajliss píše:No .. zajímavá "náhoda" :-D .. zrovna jsem na FB objevil nový test jedné paní, která je 9 let vegankou https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hph ... 4050_n.jpg .. koukněte na B12 .. ale klidně se tu dál některí navzájem obelhávejte, že veganství je bezpečné :br
Proč by se zrovna vydával na cesty krví ve větším než malém množství? Jako ODKUD KAM? Proč? Jakou tam má zastat funkci? To si jen tak jako lítá bez užitku veškerý krví? Jak asi z toho zjistíš kolik ho má např. uloženého játerní tkáň? Ty hodnoty nejsou nijak alarmující (A paní ještě žije?). Absolutní množství této skupiny látek označovaných jako "B12" je beztak v takových pikomnožstvích, že to skoro nestojí za řeč. Tím spíš je prostor pro větší výkyvy (holt když k jednomu pikomolu na litr přidáš druhý pikomol, seš pořád v pikomolech, ale o zvýšených 100% :O Jakoby se dělo něco extra.) Taky mě napadlo, že u takhle přesných rozdílů takhle pidiaturních hodnot už může hrát roli snad i pravděpodobnostní rozdíl např. podle množství nabrané krve (Samozřejmě i na dalších mnoha faktorech - protože teď by Vám nabrali a zanalyzovali takové hodnoty ale za hodinu už makové! Neustále se to poněkud mění. Krevní hodnoty jsou fakt jen orientační, ne napevno dané na nějaké hodnotě kde by mohly zůstat pořád.), menší množství - větší výchylka - stačí že "zrovna" naberou "o kapičku" s koncentrovanější částí B12 méně nebo naopak více (navíc je to dost velká a složitá molekula, takže je to fakt buď a nebo - o jednu víc či míň a už je to velký rozdíl, záleží na frekvenci jak často si tam plave, ale zrovna tam nemusela plavat kolem jehly v daný moment :D). Kdoví jestli to nenapíchnou do jehly spíše při napichování do stěny žíly nebo z kůže:D (jako kontaminace). / Mimochodem jak se vezme to údajné B12 v mase? Ze zbytků zaschlé krve???

Aby to šlo vůbec nějak seriozněji (a ne takhle zjednodušeně) poměřovat muselo by být předloženo NĚKOLIK (2 nestačí) výsledků odběrů - třeba za každý rok. Pak by šlo možná vysledovat trendovou linku u onoho konkrétního jedince.
Jsou-li předpoklady (které se propírají v mediích), že bez přísunu z živočišné stravy se za 10 let zásoby B12 kompletně vyčerpají /stačí v průměru jednou za deset let doplnit stav. Né denně tedy 3653 krát za deset let:D/, platné - měla by pani do roka a do dne natáhnout bačkory (ani to by ovšem nebylo samo o sobě důkazem, že je to způsobené zrovna deficitem Bé dvanáctky v krvi/či ve stravě? Jen by to trochu posunulo pravděpodobnost statistickou, že "by mohla" se kolem toho nacházet NĚJAKÁ souvislost.)

Pokud ho organismus nemá kapacitu či důvod přijímat více, tak ho prostě nevyužije...A je to jako přilévat vodu do už plného džbánku...Bude přetékat a nic z toho (či to může i uškodit).
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne pát zář 20, 2013 22:25, celkem upraveno 1 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

dufam ze to Buc rodycha, zase pouzijem Harleyho ako priklad, ciste rpeto ze ho kazdy pozna a ze si tie veci pamatam.

Harley maval hodnotu B12 velmi malu takmer nulovu a bol velky hrdina, ze preco by mal vitarian vegan potrebovat nejake B12
a vysmeival sa tabulkam a vraj ake su spravne tabulky pre vegana vitariana ? roky takto robil hrdinu na internete a mal v tom nazore vela nasledovnikov. Dokonca bol v nejake TV debate, kde sa porovnavali ludia s roznym zivotnym stylom co sa tyka sportu a nesportu a roznej stravy a diskutovali sa tam jeho krvne testy a on sa spytal toho doktora ze nech mu povie ake su spravne hodnoty pre vitariana vegana, ze hodnoty pre vareneho masozravca ho nezaujimaju, doktor mu na tu otaazku nevedel odpovedat a Harley vysiel z tej debaty ako hrdina vo vitarianskej komunite.
Cas pokojne plynul a zrazu z niceho nic najednou jako kdyz utne, Hraly zacal chodit na pravidelne B12 injekcie a zacal to na internete propagovat, neviem co sposobilu tu nahlu zmenou systemom "about face" - celom vzad.
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od Syrovozrout »

rudo píše:dufam ze to Buc rodycha, zase pouzijem Harleyho ako priklad, ciste rpeto ze ho kazdy pozna a ze si tie veci pamatam.

Harley maval hodnotu B12 velmi malu takmer nulovu a bol velky hrdina, ze preco by mal vitarian vegan potrebovat nejake B12
a vysmeival sa tabulkam a vraj ake su spravne tabulky pre vegana vitariana ? roky takto robil hrdinu na internete a mal v tom nazore vela nasledovnikov. Dokonca bol v nejake TV debate, kde sa porovnavali ludia s roznym zivotnym stylom co sa tyka sportu a nesportu a roznej stravy a diskutovali sa tam jeho krvne testy a on sa spytal toho doktora ze nech mu povie ake su spravne hodnoty pre vitariana vegana, ze hodnoty pre vareneho masozravca ho nezaujimaju, doktor mu na tu otaazku nevedel odpovedat a Harley vysiel z tej debaty ako hrdina vo vitarianskej komunite.
Cas pokojne plynul a zrazu z niceho nic najednou jako kdyz utne, Hraly zacal chodit na pravidelne B12 injekcie a zacal to na internete propagovat, neviem co sposobilu tu nahlu zmenou systemom "about face" - celom vzad.
To je právě to, že nevíme co za tím bylo. Nebylo by seriózní se domýšlet ve stylu: "Oh, to asi přišel na to, že jestli si hned nezačne nechat píchat, tak umře!" - Prostě hra na strach. A navíc tito guruové jsou taky jen omylní lidé a občas i hájí ty zájmy, které se zrovna hodí či si je líp zaplatí. Nevíme.
Každý tu akorát předkládáme názory ze svého pohledu. Realizace je stejně na vlastní zodpovědnost, ne v následování nějakých rad kohokoliv (Že když to dělal/a on/a tak, tak to uděláme taky. Nejen těla, prostředí, ale i motivy - jsou individuální, navíc z podstaty věci - skryté.)
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:Ravima: Ne. Prostě ty hodnoty mají být v normě a vůbec neberu ty výmluvy o tom, že vitariáni je můžou mít nižší.
...ty sice všechno hezky teoreticky vysvětuješ, ale praxe ukazuje něco jiného .. doporučuju trochu sledovat zkušenosti lidí z různých for
Podle mě spíš vitariáni ty hodnoty mají mít nižší, né že jen můžou. Naopak pokud nemají, něco je možná špatně. Samozřejmě, je to jen teorie, ale vysvětlil jsem proč si to myslím. Ty máš názory založené zase na základě pozorování lidí okolo sebe a na netu, ale to je tak málo a hlavně tak nepřesných informací, že to statisticky nemá absolutně žádný význam a nevypovídá to vůbec o ničem, ale věřím, že to může velmi ovlivnit tvůj pocit a posílit některé předsudky ;-)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

ano suhlasim ze ked nevieme co za tym bolo, tak nam ta info nic neda, len som ukazal ako radikalne sa menia nazory u jednotlivcov, a ti jednotlivci s vzdy snazia strhnut masy na svoju myslienku.

Tie Harleyho radikalne zmeny system celom vzad a reakcie jeho stupencov na to mi pripomenuly scenu z Forest Gump

ked behal velke km davky kazdy den a za nim bezala skupina jeho nasledovnikov a on zrazu zastal a vsetci zastali a stichli s tym ze Guru ide nieco povedat a Guru povedal : uz nechcem bezat idem domov nasledovnici zostali v soku nepochopeni a sklamani.

Harley tu scenu aj s nasledovnikmi zahral co ja viem uz 2x, s B12 injekciami a so zavrhnutim ovocia a vymena za komercne cereals, cukor a soy mlieko, ale aj predtym inak ospevoval hladovky robil Grahamovi asistenta aby sa vyskolil za hladovkoveho instruktura pri 3-4 tyzdnovkach v Kostarike a sluboval nasledovnikom ze da 40+ a bude pritom jazdit na cyklo po celej australii bez jedla a nakoniec povedal ze on hladovat nebude ani 1 den a ze sa musi jest kady den minimalne 5000 kcal a podbne Forest Gump-oviny

co sa tyka statistiky, tak to je veda prostitutka, ukaze to za co jej zaplatia.

teoria vymyslena jednotlivcom je ale stale v statistickom suboji ovela menej ako zozbierane pripady po internete
5 2 8
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

ravima píše:Podle mě spíš vitariáni ty hodnoty mají mít nižší, né že jen můžou. Naopak pokud nemají, něco je možná špatně. Samozřejmě, je to jen teorie, ale vysvětlil jsem proč si to myslím. Ty máš názory založené zase na základě pozorování lidí okolo sebe a na netu, ale to je tak málo a hlavně tak nepřesných informací, že to statisticky nemá absolutně žádný význam a nevypovídá to vůbec o ničem, ale věřím, že to může velmi ovlivnit tvůj pocit a posílit některé předsudky ;-)
No jasně :- ) .. má to taky své háčky, ale třeba na Facebooku už jsem si vytvořil takovou rutinu .. já tam sleduju různé skupiny, kde se lidi ptají na různé neduhy, které je trápí .. no a já si to vždycky přečtu a už intuitivně projíždím jejich profil a z tak 3/4 případů zjišťuju, že je to nějaký vegan .. kolikrát už to poznám jenom z toho příspěvku, že je to vegan, protože ty jejich nemoci jsou prostě specifické .. všejedlíci řeší většinou jiné tipy nemocí
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:
ravima píše:Podle mě spíš vitariáni ty hodnoty mají mít nižší, né že jen můžou. Naopak pokud nemají, něco je možná špatně. Samozřejmě, je to jen teorie, ale vysvětlil jsem proč si to myslím. Ty máš názory založené zase na základě pozorování lidí okolo sebe a na netu, ale to je tak málo a hlavně tak nepřesných informací, že to statisticky nemá absolutně žádný význam a nevypovídá to vůbec o ničem, ale věřím, že to může velmi ovlivnit tvůj pocit a posílit některé předsudky ;-)
No jasně :- ) .. má to taky své háčky, ale třeba na Facebooku už jsem si vytvořil takovou rutinu .. já tam sleduju různé skupiny, kde se lidi ptají na různé neduhy, které je trápí .. no a já si to vždycky přečtu a už intuitivně projíždím jejich profil a z tak 3/4 případů zjišťuju, že je to nějaký vegan .. kolikrát už to poznám jenom z toho příspěvku, že je to vegan, protože ty jejich nemoci jsou prostě specifické .. všejedlíci řeší většinou jiné tipy nemocí
spiclovanie na FB :mrgreen: aby ta Angela formalne neodsudila (:-)
5 2 8
mhredev
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 17, 2013 0:36

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od mhredev »

Jak sleduji vasi diskuzi, tak je zcela evidentni, ze se zacala ubirat naprosto neplanovanym smerem. Muj dotaz nemel vest k nejakym duchaplnym prestrelkam. Me pouze zajimalo, jaky je jidelnicek lidi, pro ktere je vitarianstvi pravdepodobne i zivotni styl a ktery bych mohl vyuzivat i ja. Docitam se, ze mi nemuze temer nikdo poradit, protoze nevi, jake mam nemoci, jak dlouho jsem na syrove strave, kolik je mi let apod. Ale to je podle me nepodstatne, rozhodl jsem se proste zmenit stravovaci navyky (asi jednim z duvodu bylo silne prekyseleni organizmu) a konzumace syrove stravy ma svou logiku. Takze pokud mi nekdo muze prozradit svuj jidelnicek, budu to s povdekem kvitovat. Jen doufam, ze to nebude jidelnicek typu 5x denne 4 hrusky a 1 jablko. Dik
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

mhredev píše:Jak sleduji vasi diskuzi, tak je zcela evidentni, ze se zacala ubirat naprosto neplanovanym smerem. Muj dotaz nemel vest k nejakym duchaplnym prestrelkam. Me pouze zajimalo, jaky je jidelnicek lidi, pro ktere je vitarianstvi pravdepodobne i zivotni styl a ktery bych mohl vyuzivat i ja. Docitam se, ze mi nemuze temer nikdo poradit, protoze nevi, jake mam nemoci, jak dlouho jsem na syrove strave, kolik je mi let apod. Ale to je podle me nepodstatne, rozhodl jsem se proste zmenit stravovaci navyky (asi jednim z duvodu bylo silne prekyseleni organizmu) a konzumace syrove stravy ma svou logiku. Takze pokud mi nekdo muze prozradit svuj jidelnicek, budu to s povdekem kvitovat. Jen doufam, ze to nebude jidelnicek typu 5x denne 4 hrusky a 1 jablko. Dik
ze si rozcarovany z odpovedi sa da chapat, ale aspon si sa stretol s realitou hned na zaciatku, tak este raz poviem svoj nazor :

neexistuje nejaky vitariansky styl

to ze vypnes sporak a prestat varit este nic konkretne neznamena a roznych vita smerov je viac a su niekdy uplne protichodne takze prave kazdy si najde ten svoj uplne odlisny od toho druheho a caasto ten svoj styl pocas jedneho roka alebo pocas rokov meni

zdravtony stav a ine napriklad rozhodudju o tom ci mozes skusit najpr len ovocny sstem ale naopak system uplne bez ovocia.

predstav si to takto : prides na stadion atletickeho oddielu a povies - rozhodol som sa byt atletom

aky je idealny trenink ?

a odmietnes im povedat aku mas vysku vahu ake mas limity s klbami atd odmietnes sa podrobit nejakym vstupnym testom a chces hned akysi iluzorny idealny trenink ktory musi existovat pre vsetkych

a pritom ani sam nevies ci chces hadzat gulou alebo skakat do vysky, pripadne behat cez prekazky alebo tajne dufas v desatboj.

a budes prekvapeny ked z dlhodobeho hladisk ti odporucia vacsiu cast treninku jazdit cyklo, plavat zdvihat zelezo a jogu a samtonu atleticku drahu pouzijes len minimalne a budes rozcarovany - ale to nie je atletika, ja chcem byt atlet hned dnes.
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

rudo píše:...aky je idealny trenink ?...
Konečně slušná analogie, tedy bez argumentačního klamu... vzácný úkaz :-)
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od smajliss »

Snídaně podle Wolfíka http://globalnews.ca/video/895239/foods ... and-sexier

borůvky, mandle, červené víno, oliváč, javorový sirup/med
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od rudo »

dalsi guru sa splachol dolu zumpou :mrgreen:
5 2 8
mhredev
Příspěvky: 17
Registrován: úte zář 17, 2013 0:36

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od mhredev »

Podivej se ja jsem v raw zacatecnik a potrebuji poradit nezajimaji me zadne duchaplne zvasty, ale konkretni info. Pokud to nejde mam smulu. Dik
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPTIMÁLNÍ JÍDELNÍČEK

Příspěvek od ravima »

mhredev píše:Podivej se ja jsem v raw zacatecnik a potrebuji poradit nezajimaji me zadne duchaplne zvasty, ale konkretni info. Pokud to nejde mam smulu. Dik
Šárka ti poradila velmi konkrétně a dobře, jestli ti to nestačí tak prohledej fórum, je tu popsaná spousta různých jídelníčků. Ale hlavně nemá smysl čekat na to, až budeš mít v hlavě nějaký dokonalý teoretický optimální jídelníček, prostě to začni zkoušet v praxi a uvidíš sám.
Odpovědět