Alergie na potraviny

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Kája

Alergie na potraviny

Příspěvek od Kája »

Hezký den všem,

měla bych takový dotaz, na který jsem ale nikde nenalezla odpověď, která by mě úplně uspokojila. Velmi ráda bych přešla na RAW stravu, ale mám jeden veliký problém. Od dětství totiž trpím na různé potravinářské alergie - ovoce, zelenina, ořechy. Z ovoce prakticky nejím jablka, hrušky, nektarinky, broskve a přitom je mám tak strašně ráda. Ostatní ovoce jím, protože na ně nemám tak silnou alergii a dá se to přežít, ale příjemné to rozhodně není, ale jím to protože mi to hrozně chutná. Nejsem vlastně alergická snad pouze na banány a meloun. Se zeleninou je to lepší, tu většinu můžu, ale stejně mám prudké alergické reakce na celer a trochu i na mrkev. Z ořechů rozhodně nemůžu vlašské, lískové a mandle, ty ostatní mi tolik už nevadí. Samozřejmě je to jiné pokud se vše převaří, ale jak jistě víte - potom už to není ono.

Jako malá jsem chodila k alergologovi, který mi ale úplně nepomohl, alergie tu jsou stále.

Chci se tedy zeptat, zda pro mě máte nějakou moudrou radu, jak z tohoto bludného kruhu ven, abych i já mohla přejít na RAW stravu. :-)


Děkuji všem za odpovědi a rady :-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Alergie na potraviny

Příspěvek od Panda »

Moje rada by byla - pomalu se snažit přivykat, až se to zlepší. Podle toho co je myšleno tou alergií. Např. někdo uvádí, že se po ovoci osype. To se ale neosype díky ovoci, ale díky tomu, že jeho tělo je zatoxikované a ovocem se začnou toxiny uvolňovat a dostávat ven (ovoce je hodně čistící). Takže cesta by byla regulovat množství tak, aby byly negativní projevy v únosných mezích, ale nevyhýbat se tomu, naopak pokračovat a čekat na zlepšení a tyto stavy brát jako léčbu.

Jinak pak mohou být alergické reakce organismu jako např. otoky, kašel - což bývá přehnaná obranná reakce na něco, na co organismus není zvyklý. Kvůli přehnané čistotě bývá obranný systém znuděný a tak reaguje přehnaně i na malé podněty. Tam také pomáhá pomalé přivykání. Podobný případ se řešil např. s tak častou alergií na buráky - vyskytovala se u lidí s přehnanou čistotou a kteří se důsledně vyvarovali styku s alergickými látkami (v zaostalejších zemích, s horší hygienou, alergie nevznikají). Tito lidé se "léčili" naopak jedením buráků a jejich organismus si na ty látky pak zvykl.

Samozřejmě lze čekat i úplně opačné odpovědi. :-)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Alergie na potraviny

Příspěvek od ravima »

Nevím o nikom, komu by se to povedlo tím postupným přivykáním (ale možná takoví jsou...), jenom o tom čtu tyhle teorie, i na vitarian.cz a jinde se dočteš podobné věci jako píše Panda.
Ale osobně znám lidi, kteří se vyléčili ze všech alergií (potravinových i jiných) půstem, 15 nebo 21 dní. Nejdřív to chce ale mít zkušenosti s kratšími půsty a pak si taky aspoň trochu nastudovat teorii, třeba knížku Partykové nebo diskuze tady.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Alergie na potraviny

Příspěvek od Pavluska »

Kája píše: různé potravinářské alergie...

Z ovoce prakticky nejím jablka, hrušky, nektarinky, broskve a přitom je mám tak strašně ráda. Ostatní ovoce jím, protože na ně nemám tak silnou alergii a dá se to přežít, ale příjemné to rozhodně není, ale jím to protože mi to hrozně chutná. Nejsem vlastně alergická snad pouze na banány a meloun. Se zeleninou je to lepší, tu většinu můžu, ale stejně mám prudké alergické reakce na celer a trochu i na mrkev. Z ořechů rozhodně nemůžu vlašské, lískové a mandle, ty ostatní mi tolik už nevadí. Samozřejmě je to jiné pokud se vše převaří, ale jak jistě víte - potom už to není ono.
potravinářské... :mrgreen:

Já jsem na tom podobně, ale spíš většinou mírné reakce. Ve hře bude trochu to co píše Panda, ale nejen to. S tím čistícím účinkem ovoce až do téhle míry jak píše Panda nesouhlasím (obzvláště když se alergie vyskytují už u malých dětí, které extrémně zanesené asi nebudou). Píšu vše podle sebe... u mne se ukazuje, že reakce (myslím na přírodnější potraviny typu oříšky a spol./ mléko a pšenici neřeším - to do těla moc nepatří tak jako tak...) souvisí i s tím, v čem se často vyskytují skryté plísně.
Někdo doporučuje vystavování se alergenu dál, ale já si vybrala jinou cestu. Protože podle mne se tomu všemu trochu vystavuju neustále, ve společné domácnosti, i jinými způsoby.... Tak proč se tím ještě vyloženě cpát. Takže jsem z jídelníčku vyřadila to co v minulosti vyvolalo silnější reakci. Sbohem jahůdky, pistácie a spol. Občas dojde ke konzumaci mléka (jako nedávno šlehačka), ale je to dost výjimečné... a někdy to už neudělá ani reakci. Takže jsem asi jiný případ než popisoval Panda. U mne pomohlo vyřazení a "otužování" probíhá skoro jen "homeopaticky" společnou domácností se všežravým přítelem.... asi. ")
Někdy záleží i na množství zkonzumovaného alergenu, jen to odhadnutí/neodhadnutí může být nepříjemné... takže hokusy pokusy mohou být co se týče zdraví i kontraproduktivní.

Ale k věci: jestli jsi nejvíc alergická na jablka, hrušky, nektarinky, broskve, celer, mrkev, vlašáky, lískáče a mandle.... stále zbývá hodně druhů, které jíst můžeš. :wink:
Někomu to zní jako strašné omezení, ale všechno jde když se chce...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Alergie na potraviny

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše: Podobný případ se řešil např. s tak častou alergií na buráky - vyskytovala se u lidí s přehnanou čistotou a kteří se důsledně vyvarovali styku s alergickými látkami (v zaostalejších zemích, s horší hygienou, alergie nevznikají). Tito lidé se "léčili" naopak jedením buráků a jejich organismus si na ty látky pak zvykl.
i v zaostalejších zemích alergie existují... vím minimálně o té na buráky... ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Odpovědět