DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Lenuška »

Podle Gertrud Scherf je plicník lékařský možno jíst i za syrova. Užívat pouze v omezeném množství, pro možné nepříznivé vedlejší účinky...
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Pavluska »

Lenuška píše:Podle Gertrud Scherf je plicník lékařský možno jíst i za syrova. Užívat pouze v omezeném množství, pro možné nepříznivé vedlejší účinky...
jedla jsem po hrstech v salátech, ještě když jsem byla v ČR. Vedlejší účinky byly pouhým okem neznatelné. ") Docela mi chybí, ale mám tu aspoň jiné divočiny jako pampelišku.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Soenam
Příspěvky: 13
Registrován: pon úno 27, 2012 8:54
Bydliště: Valašsko

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Soenam »

V úterý, když jsem si byla zaběhat, jsem objevila spoustu podbělu a semo tamo petrklíč. Namočila jsem to doma do džbánu s vodou. No a ve středu jsem celý den tuto bylinkovou vodu popíjela. Takový trošku půstík. Příjemná změna oproti obyčejné vodě.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od s.arik »

Divoká kuchařka
recepty z mnoha desítek dvokých rostlin
http://fenix.savana.cz/doku.php
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Dano »

Vyborna! Vdaka. Aspon desatinu z nich by som chcel vediet.
Skoda ze je tam len menny zoznam (poznas meno, a z neho zistis ako rastlina vyzera, popis, recept,..) a nie je tam vyhladavanie opacne podla obrazka a vzhladu (vidis v lese, na luke, chces vediet co to je atd.).
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od buc11 »

Dano píše:Vyborna! Vdaka. Aspon desatinu z nich by som chcel vediet.
Skoda ze je tam len menny zoznam (poznas meno, a z neho zistis ako rastlina vyzera, popis, recept,..) a nie je tam vyhladavanie opacne podla obrazka a vzhladu (vidis v lese, na luke, chces vediet co to je atd.).
já taky nic nepoznám tak jím všechno
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Dano »

Ja poznam a opacim obcas medvedi cesnak, kvet bazy, podbelu a pupavy, listy zihlavy, plody sipky.

Opacujem ale aj vselico ine, ale takmer nic mi nechuti, lebo vacsina listov je horka, vacsina plodov nechutna (bukvice, zalude,..), korienky neskusam nikdy, vacsina kvetov sa ako tak da, vacsina hub takmer nechutna (hoci niektore aspon vonaju)... Tak ci onak, v ziadnom pripade sa nicoho z toho nedokazem nasytit. To zn. ze napriklad tyzden v lese, pokial by prave nerastli cucoriedky, maliny, ostruziny, jahody, mozno (lieskove) orechy,... by bola velmi rychla odtucnovacia kura.

Skratka si namyslam, ze keby som vedel poznal nejake dalsie relativne chutne divoke ratliny ai. (ktore som este neopacil), moje sance na prezitie by sa za istych nepriaznivych okolnosti zvysili :) A dovtedy, pocas toho nekonecneho ucenia sa, by som si aspon spestroval jedalnicek.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Panda »

Dano píše:...moje sance na prezitie by sa za istych nepriaznivych okolnosti zvysili :)....
Že Ty se Dano připravuješ na 21.12.2012! :D
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Dano »

Panda píše:Že Ty se Dano připravuješ na 21.12.2012! :D
Bud konkretny. Pises o vymene S a J polu magnetickeho pola Zeme a naslednej globalnej katastrofe a rychlom konci sveta? O otvoreni energetickeho poratlu 5 dmienzie? O Novej osvietenej civilizacii ktora vtedy vznikne z tych vyvolenych Novych Lepsich (NAD)Ludi s inym genetickym kodom s opacnym spinom DNA nez mame my obycajni (zrejme podradnejsi) zaostali snad stale este "ludia"? :)
Ten decembrovy den pred sviatkami ak bude dost snehu budem podla pocasia vyberat nejaku lyziarsku turu na nastavajuci sobotny den.

Nabalim si na nu ale jedlo z domu :( Lebo v zime je este tazsie zivit sa nadivoko, tym co vyhrabes spod snehu. Inac vtedy to je uplne v prdeli v nasom pasme. To by este pocas tej letnej hladovky na divokom musel clovek aj to malo od ust (svojich a deti) odtrhat a nieco odkladat aj na horsie zimne casy aby dozil dalsieho leta. Polnohospodarstvo a chov domacich zvierat nezatracujme, bez nich by clovek asi nemal velku sancu sa tu usadit. Aj vdaka nim tu teraz mozeme vsetci nažívat, vratane (nas) vitarianov.

Panda, ty ako postupujes, kedy uz budes breatharian? Uz davnejsie som si dal zavazok, ze ak sa ti to podari (alebo hocijakemu podobnemu neanonymovi, urcite ale mne znamemu), idem okamzite do toho. Nebudem tak musiet riesit ani "divoke a plane" rastliny, ktore tu preberame a konzumujeme.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Panda »

Dano píše:...Panda, ty ako postupujes, kedy uz budes breatharian?...
Sice na tom pracuju, ale zatím v nedohlednu.
Uživatelský avatar
harmon3k
Příspěvky: 25
Registrován: pát čer 22, 2012 0:53

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od harmon3k »

Panda píše:
Dano píše:...Panda, ty ako postupujes, kedy uz budes breatharian?...
Sice na tom pracuju, ale zatím v nedohlednu.
V jaké fázi se nacháziš ?:)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Panda »

Přešel jsem zas víc na důslednější půsty (teprve v začátcích) a práci s čakrami. (ale to je tu už OT)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od cepheus »

Dano píše:Uz davnejsie som si dal zavazok, ze ak sa ti to podari (alebo hocijakemu podobnemu neanonymovi, urcite ale mne znamemu), idem okamzite do toho.
Ted si rekl v podstate "Ak mi ukazes Boha, idem okamzite do viery", takhle to Dano nefunguje ani omylem, zapomen v klidu na takovyto zavazek:).
"Blahoslaveni, kteri nevideli a uverili" - nic ?? :).
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Bedla vysoka

Příspěvek od Dano »

cepheus píše:Ted si rekl v podstate "Ak mi ukazes Boha, idem okamzite do viery", takhle to Dano nefunguje ani omylem, zapomen v klidu na takovyto zavazek:).
"Blahoslaveni, kteri nevideli a uverili" - nic ?? :).
Vobec nic.
Myslel si chemtrails? A teda tych "blahoslavenych", ktori nevideli napustanie chem. bordelu do lietadiel a nasledne jeho vypustanie z vysky na zem.. a predsa tomu uverili? Bez urazky.

'Ježiš im odpovedal: „Dajte si pozor, aby vás niekto nezviedol. Lebo prídu mnohí v mojom mene a budú hovoriť: „Ja som Mesiáš.“ A mnohých zvedú.'
Nevidel som este ziveho breathariana (a netvrdim ze neexistuju). Hoci legiend o mnohych je azaz. Platenych kurzov "iniciacie" atd. tiez. Tiez bez urazky.

Vsetci ktori tu obcas diskutujeme, potrebujeme k zivotu (okrem ineho, aj) jedlo a nikto z nas bez neho dlhodobe nie je.
Samozrejme, rovnako nikto z nas (len) preto nie je horsi ako hocikto iny, uz vobec nie v zavislosti od toho ci konzumuje to alebo ono, alebo nic. Fandim vsetkym, mozno aj bez rozdielu. A ked sa niekto z nas stane breatharianom, budem zvedavy a mozno si poopravim nazor. Zatial o tom, s prepacenim vsetci len rozpravaju. Podobne ako o chem. ciarach na nebi.

V tomto vlakne fandim samozrejme tym co poznaju a pojedaju dive rastliny. Nemusia po mene, ale po chuti. Teda vedia ktore z nich su ako tak chutne, lebo mne vacsina nechuti, tak ani moc uz neochutnavam, skor cakam na tipy od inych.

A co huby? Vcera sme ale potulkami prirodou dosli na luku s asi 50 bedlami vysokymi. Zjedol som klobuky dvoch z nich, surove. Na stupnici -10 az +10 (kde +10 = zrele u mna top ovocie ako cucoriedky/boruvky, jahody, alebo melon; 0 = destilka), boli chutovo trochu nad nulou, cize nie nechutne. Urcite je bedla jedna z najchutnejsich surovych hub, opacte. Viem si predstavit sa tym par dni krmit, hoci neviem ci by som to vsetko dokazal stravit, hoci aj po velmi kvaliltnom prežutí a preslineni.

Lebo huby su sama voda (a teda malo energie na vahu a objem a treba ich pojest kvanta, radovo asi 10tky ak nie viac klobukov za den).. A surove v takom mnozstve to urcite nie je sranda, beznym konzumentom sa aj tepelne uvarene huby netravia najlahsie, pritom sa u nich jedna o par hub v jedle. Pre zaujimavost a porovnanie, podla tabuliek, 10kg šampiňónov surovych ma v sebe len 2200kcal (denna potreba v priemere pre nie velmi aktivnych muzov). Predpokladam, ze podobne bedla. Hlubik je nechutny a hlavne ovela tvrdsi ako klobuk. Neviem kolko klobukov sa zmesti do 10kg a teda na pokrytie denneho prijmu energie. Cca 100ks tych sirokych? No, za maly vozik urcite.. Ale v najhorsom, aspon na doplnenie.. Fakt je ta bedla taka, ku koncu prezuvania, skoro akoby sladka.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od cepheus »

Srovnani s chemtrails Ti kulha Dano, taky bez urazky.
O tom jestli je oboji mozne, nebo neni se muzes v jednom z pripadu presvedcit sam, hadej ve kterem a jak ?:).
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od Dano »

Isteže kulha. A tvoje predtým snad nie?
Ty si sa tiez sám presvedčil? Ako dlho si vydržal, bez straty hmotnosti, koľko rokov, aspoň jeden?
Na overenie niečoho o čom sice mnohí ludia rozprávajú ale nikto z tých mne doveryhodnych a mne ako tak známych to nedokáže nechcem minat roky svojho casu.
Počkám si. Ja sa neponahlam, a zatiaľ som spokojný, že jem. A inspirujem sa aj v tomto vlakne.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od cepheus »

Daniku :D ..
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Duzina plodov tisu obycajneho

Příspěvek od Dano »

Roky bicyklujem aj cez nedaleku dedinu Tajov. V predzahradke byvalej skoly hned pri ceste rastie chraneny tis. Vraj “Jeho vek sa odhaduje na vyše 100 rokov. Jeho výška je 12 m, koruna 8 m a obvod kmeňa má 158 cm.” Len pred par rokmi tam umiestnili informacnu tabulu a ja som pri nej zabrzdil a precital ju az niekedy pred 2 rokmi. Nic, nedoslo mi. Asi preto, ze som sa tam pristavil mimo urodu a neplanoval som dalsie pristavenie na vhodnejsiu dobu mozno preto lebo tam je okrem ineho napisane aj slovo jedovate, a to zvyraznene hrubym pismom a s 3 vykricnikmi.

Asi pred tyzdnom som v denniku buca nahodou precital, ako ospevuje nejake tisáčky.
Dano píše:Vdaka Sarka. Najblizsie opacim.
Buc, prezrete kostkove ovocie sa mi zda takmer bez kyselin. Ale ked si favorizoval tie tysacky..., tie musia byt naozaj super.
V porovnani s morusami co je sladsie? Na jadrane sme sa nimi prejedali, tie su ako med. Ale tesim sa na tysacky, pre mna novinka.
Vcera som sa tam pristavil, precital znova, pozrel na strom s tisickami cervenych bobul, pozrel na zem kde ich bolo popadanych tiez na stovky az tisicky a konecne mi to doslo. Samozrejme nikto ich neoberal, a tie skor popadane na zemi uz kvasili. Kedze ale dost ich popadalo aj mimo zahradku tak som sa tam zacal slobodne na nich past. Naozaj sladke, chutne! Teda, idealne nacasovane: dozvediet sa zrazu o tisackoch, prave v case urody a len tyzden pred jazdou okolo jedneho stedreho..

Podla tabule je okolie B. Bystrice “europskym naleziskom tisov”, a na jej mapke su zaznacene miesta so “sucasnymi centrami vitalnych spolocenstiev tisu obycajneho”. Najstarsi exemplar u nas ma 1000 rokov (!), rastie v nedalekej Harmaneckej tisine. 13 spolocenstiev, tak blizko. Ked pojdem niekedy okolo, urcite ich pozriem a opacim. Do syta, vcera som nemal cas, aby ma Vlado necakal. A ze to nebude zadarmo: vratim to tym tisom tak, ze ked na mna hocikde pocas tych par 1-dnovych vyletov za nimi v lese pride potreba, nebudem to veru nosit domov ako spravny gazda, ale napomozem k ich rozmnozeniu a zachovaniu. Este lahsie a efektivnejsie (na plochu) jednoducho vypluvanim kostok pocas dojedania z tych naoberanych ked budem kracat od nich.

Vid prve 4 zabery dolu na stranke http://www.sports-tracker.com/#/workout ... sq9m288tgq

Buc, Sarka, Miro vdaka za inspiraciu.
Návštěvník

Re:

Příspěvek od Návštěvník »

Zbytek jsou buď léčivk - tech znám dost ale k jídlu nic moc protože samá vláknina či dřevo či vedlejší účinky - třeba třezalka. Zkuste sem házet taky nějaký jasně určitelný byliny...


Třeba mrkev obecná. Koukám že jí nikdo neuvádí, ale v knihách se o ní píše že je zdrojem bílkovin, vitamínů minerálů a je to předchůdce mrkve pěstované. Divoké zástupce tohoto druhu můžeme objevit ve volné přírodě i v Česku.
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od ajla »

Jedlé divoké rostliny docela hezky popisuje ve videu Míla http://www.youtube.com/watch?v=xU5Ag9OJFF4 S tou mrkví je dost problém, nebo jde těžko rozeznat od jiných, které jsou podobné a prý poškozují zdraví. Používám byliny hodně, ale divokou mrkev ne, právě kvůli snadné záměně. Místo ní sbírám mladou bršlici, která voní po mrkvi a je nezaměnitelná.
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: DIVOKÉ A PLANÉ rostliny k jídlu, bylinky...

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Odpovědět