RECEPTY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Re: STRAVA

Příspěvek od nightingale »

TO Vegan_Ba, vzdyt to neni tak davno (max. 100 000 let), co jsme byli vsichni v Africe. A geny se nemeni zase tak moc rychle. Takze muzeme byt lip adaptovani na tropicke plody nez treba na rajcata nebo brambory (ktere stejne pred tisicem let tady nerostly). Nebo i na vetsinu udajne "stredoevropske" zeleniny. Jestli chces neco, co zarucene jedli lidi i pred desitkami tisic let tady v Evrope, pak zkus sruchu zelnou alias portulak alias portulacca oleracea. Bezny letni plevel, jehoz seminka se nasla i v evropskych jeskynich.
TO sorry: vegeta asi urcite nebude raw, a slova ako "zapeciem" mi uz zneju velmi exoticky. Ale aj tak dobru chut. Aha, vidim, ze som spontanne presiel do slovenciny, ani som si sam nevsimol. Moj oblubeny jazyk.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Ja neviem, ale 100 000 rokov je pre mňa nepochopitelná doba, a čo tak 10 milionov. Niekto tu stále cituje Bibliu aj keď jej interpretácia je pomerne dosť voľná. Biblická aj svetová história je slušne podložená 4000 rokov pred n.l. alebo pred narodením J. Krista. No a potomto dátume sa to len tak hemží špekuláciami.
- čo keby som sa odsťahoval do Afriky a žil by som tam? To by som si nechal nosiť jablká z Levíc.-
Neviem čo znamenajú slová raw, cool, in ani to nechcem vedieť.
vegeta / solčanka / bez glutamanu sodneho a s morskou soľou je určite lepšia ako drotom do oka.
A tie zapečené čapaty. To je vlastne zlisovanie vo vaflovači teplom aby sa to nerozpadlo.
S príspevku som pochopil že ti si vlastne taký stravovací policajt. Tiež som to robil keď som bol mladý, Teraz mám väčšie pochopenie pre ľudí a ich snahy.[/quote]
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Kdeze, policajt nejsem, jen jsem opatrne chtel naznacit, ze to s tou vegetou a pecenim neni uplne nasyrovo (o cemz toto forum vlastne je, ze). Ale at si papka kazdy co chce, vubec jsem se te nechtel nijak dotknout, tak sorry, jestli to znelo blbe.
sorry - slovo, ktere pouzivame oba - je prece stejne anglicky vyraz jako raw (syrovy).
Mej se fajn.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Sorry je moja prezývka v skautingu, inak sa volám Kveto.
Ja viem, že to nieje košer, Ale inak mi to nechce držať, keď to nedám do toho vaflovača tak sa to rozpadáva. Dám to tam len asi cca 30 sekúnd.
Chlieb nejem, ale priznám sa dosť mi chýba. Toto mi ho má akože nahradiť. A jem to raz do týždňa k veľkému množstvu zaleniny. To je jediný môj poklesok. "Mea kulpa, mea maxima kulpa".
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Drzim pesti, Kveto. Cetl jsem, ze existuji lidi, kteri se uplne vylecili z MS stravou.
Karel
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

CHALVA
1 š sezamových semienok
2L vlašských orechov posekaných na drobno
2 L hrozienok pokrájaných na drobno
1 1 L schladeného medu

Sezamové semienka vymixuj na kávovom mlynčeku. Pridaj orechy, hrozienka a med. Ohybnou stierkou vypracuj na ťažkú masu, pripomínajúcu husté cesto. Z masy vytvaruj guľôčky / približne 12 /.
Ak keď je chalva veľmi chutná, pozor na „predávkovanie“.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

BANÁNOVÁ ZMRZLINA

2 väčšie banány

Banány nakrájaj na kolieska a daj do mrazničky zmraziť. Zmrazené banány mixuj dovtedy, kým skrémovatejú. / Pozor nie každý mixér je schopný zmixovať zmrazené ovocie /. Dá sa uskladňovať len v mrazničke.

Komu vadia banány ako cudzokrajné ovocie, nech to nahradí cesnakom.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Oriešková zmrzlina

2 zrelé banány
/ pokrájané zmraz y vymixuj na krém /
1 1 L lieskových orieškov pomletých
Do banánovej zmrzliny vmixuj pomleté lieskové oriešky.

Dajú sa pripraviť aj iné druhy zmrzlín, základom je vždy banán. Do ktorého vmixujeme iné zmrazené ovocie.

š: šálka
l: čajová lyžička
L: veľká lyžica
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Pridam svou troskou do mlyna receptikem, ktery jsem nasla v Regeneraci:Vitaminova pochoutka ze sipku-cerstve natrhane sipky rozpulime, vydlabeme seminka i s chloupky a duzinu pomeleme. Nechame stat 24 hodin v lednicce. Pote pridame v pomeru 1:1 rozemlete susene ovoce (rozinky, merunky,krizaly), muzeme pridat na 1kg sipkove hmoty 2 cerstve rozmackane banany a 50g kokosu. Ze vznikleho testa tvorime tycinky silne asi jako cigarety a susime v susicce.
Trochu narocne na pripravu, ale myslim, ze to bude stat za to. Vyzkousejte a dejte vedet :D
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Malinová marmeláda bez malin

Příspěvek od tvx »

na recept jsem přišel náhodou, asi záleží i na chuti ingrediencí.

2 žluté banány (ne ty co jsou už nahniličku)
2 dobře aromatické citróny
půl kolečka sušených fíků
1 větší broskev nebo dvě malé, ale možná se může i vynechat či nahradit něčím nevýrazným.

vše spolu rozmixovat.
Vznikne kaše chuti malinové marmelády, dokonce i ty fíky tomu dodávají tu chroupavost zrníček "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
chris
Příspěvky: 43
Registrován: sob dub 24, 2004 16:29
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od chris »

Reakce na nektere prispevky sorryho:

Sorry, docela te chapu, ze mas pochopeni pro lidi a jejich snahy. Jsme na tom asi v tomto podobne.

To, co napsal Vegan... je velmi rozumne. Preci, kdyz zde ty banany, manga, kiwi nemuzou vyrust, tak je snad jasne, ze je nepotrebujem.

Nemame snad toho naseho ovoce atd. dost?

Kdyz budes v Africe, tak zas neni duvod jist jabka, ne. Myslis, ze oni je tam jedi?

A co treba olivy? Nepouzivaji treba ve stredomori spise olivovy olej nez treba slunecnicovy?

A proc jedi eskymaci hlavne maso?

Nesouvisi snad uzce podnebi se zpusobem stravovani?

Proc nam priroda plodi treba tresne jen v urcitem kratkem rocnim obdobi? Prijde ti rozumne si dat tresne ted? A prijde ti jeste stale rozumne jist u nas banan, ktery zde vubec behem roku neroste?

Zijeme ted a tady.
Love & peace
Uživatelský avatar
C
Příspěvky: 65
Registrován: čtv zář 30, 2004 16:11
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od C »

Podle mě člověk v mírném pásmu nemá co dělat... není tady adaptovanej na zimu-nosí oblečení topí si a tak.Že se lidem změnila barva kůže... to ale podle mě nebude dlouhej vývoj když se může měnit i u nás přes léto. Lidi jsou podle mě z opic a od rovníku a tak by jím tropické jídlo nemělo vadit. Nebo věříš na kreační teorii?

Dá se taky přežít jenom na rohlíkách se salámem, ale na stránkách o zdravým způsobu stravování se asi bere ten nejzdravější.

Eskymáci jedí jenom maso protože tam nic lepšího nemaj. V teple došlo jídlo, tak šli jinam. Ale vzali si sebou teplo. Nechodí tam nahatý jako některý kmeny v africe. Takže vlastně žijou v teple.

Mě teda nepřijde že příroda je třešně plodí nám, ale sobě a my si je bereme. To je jako kráva nám dává mlíko.
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Kdybych netrávil 90 procent času v zimě ve vytopeném bytě, zřejmě bych na pomeranče chuť nedostal.. :D
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Johny píše:Kdybych netrávil 90 procent času v zimě ve vytopeném bytě, zřejmě bych na pomeranče chuť nedostal.. :D
jo, jo my žijem dýl v hicně než na rovníku :roll:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Taky myslím, že podle zastánců jen jídla z místa kde žijeme bychom museli opustit své domy. Já doma krom léta nemívám víc jak 17-18C ale i tak je to určitě oproti zimě venku zásadní rozíl.
Nevím tedy, zdali je účelné vrátit se až na rovník.
Stejnětak nevím, zdali je i šlechtění jen negativem. Když občas kouknu na plně plané plody, ztěží můžu věřit, že při jejich velikosti a chuti by mě uživily. Obzvlášť tady na severu. Zplanělá jablka mají většinou velký ohryzek a dužiny minimum, podobně ořechy, spousta dalších plodů co tu konzumují zvířata je pro nás nejedlá - žaludy..
Pokud se podívám do přírody tak v našem pásu nežijí opice a zvířat velikosti aspoň člověka živících se jen plody je tu minimum, snad jen to prase mě napadá, zbytek se živí ryze pastvou...

A tak můj názor je že buď zase naběhneme zpět na rovník a nebo se budeme nějak přizpůobovat a to i s pomocí našeho rozumu v maximální míře okolí ke kterému budeme přistupovat s láskou a ohledem.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Jablíčka

Příspěvek od Johny »

Jenže ta zplanělá jablka vznikla zkřížením hybridů ! Jistě některá víc či míň ale nepřirozený zásah člověka v tomto směru měl za následek šíření genů špatných vlastností. Jsou i plané odrůdy s fantastickou chutí a co se týče ohryzku tak ten je přece tím nejlepším na jablku ! :D :D
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Johny, jak poznáš planou odrůdu od zpalnělé?Je vůbec ještě nějaká odrůda planá? Potkalo mě vcelku štěstí že kus od domu mam za letištěm v lese cca 20 různých asi zplanělých jabloní. Co strom to jiná chuť, barva tvar. Spíš to ale vypadá na zplanělá jablka neb jsou často až moc veliká. Co jsem ale viděl třeba zplanělé hrušky, tak ty byly veliké jak špunty od šampusu...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Nevím. Ale Anastasia říká, že na Zemi už zbylo jen pár jabloní s původními geny.
tinka
Příspěvky: 5
Registrován: čtv zář 16, 2004 8:14
Bydliště: klokanov

Příspěvek od tinka »

shodou okolnosti v mistnich novinach vysel clanek s nazvem DNA dieta. je o tom, jak jsme na tom v ruznych koutech sveta s jidelnickem a ze nase geny jsou prizpusobeny urcitym potravinam a s temi si telo pak poradi lepe nez s potravinami na ktery naprogramovany nejsme. je to pry v nas a vi o tom nase DNA co by nam udelalo dobre a s cim si nase telo nejlepe poradi. ne misto bydliste. to proto ze jsme uz po svete desne promichany a i ty potraviny nerostou jen tam kam je zasadila priroda. viz brambory, rajcata, kukurice atd. takze s laskou do bananu a avokad a fiku, protoze kdovi odkud je muj praprapraprapradedecek.
ta jedina vec ktera nas muze zabit je western-style food diet. pisou tady. a to se vas netyka. 8)
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Ja som veľký zastanca banánov. Je to najhygienickejšie ovocie a je chutne. Mám ho proste rád. A za tých par 10 desať ročí sme si už mohli zviknuť na toto ovocie. Mne už ani nepríde ako cudzokrajné. Ruku na srdce kto z vás si nespestrí banam svoj jedálniček?
Ale toto fórum je o receptoch. Pošlite radšej nejaký recept. A nelepšie s nejakým banánom.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

My vitarians grup sme tolerantí ludkovia. My si jednoducho nemôžme dovoliť diskriminovať aké koľvek ovocie. Musíme dať príležitosť všetkému čo rastie na našom otcovy ZEMI. A keď niečo narstie v pralesoch Horného Džibutu a niekto to k nám dovezie dajme sa s chuťou do toho. Bude to určite lepšie ako cholerou zmohnute prasa zo susedovho chlieva.
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

sorry píše:My vitarians grup sme tolerantí ludkovia. My si jednoducho nemôžme dovoliť diskriminovať aké koľvek ovocie. Musíme dať príležitosť všetkému čo rastie na našom otcovi ZEMI. A keď niečo narstie v pralesoch Horného Džibutu a niekto to k nám dovezie dajme sa s chuťou do toho. Bude to určite lepšie ako cholerou zmohnute prasa zo susedovho chlieva.
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

no tak ja sem banan nemel pres pul roku a asi si ho uz nekoupim potom co sem slysel kolik postriku banany schytaj, ze se trhaj fakt hodne nezraly a dozravaj v nejake umele atmosfere, proste banany fakt ne, nevim jak si myslel, ze sou nejhygienictejsi;/
be free, be just, be innocent :p
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od VeGaN_BA »

PRE nightingale A sorry: Zrejme ste nepochopili co som pisal. Ja nezavrhujem cudzokrajne ovocie, len ze by sme mali konzumovat viac take, ktore nam rastie v nasom pasme, to je vsetko. Ja napr. milujem rajčiny, aj ked viem ze su z ameriky. Zemiaky nejem nakolko je to velka zataz v podobe skrobu.
PRE SORRY: Cital som od teba par clankov a sa mi zda ze preferujes skrobovite potraviny. Prijmi radu: zriekni sa ich. Ulahcis sebe a svojej dusi. Zase nie vsetky rastliny su jedle a neskodne. Ani muchotravku zelenu nezjes aj ked je to rastlina, lebo vies ze by ta zabila hned. Napr take banany ak nie su uplne dozrete obsahuju skroby, to ako keby si jedol zemiaky. Skroby sa ukladaju v tele, lepia sa na steny zil, na creva, vznika z nich akne, psoriaza, zapali, DNA, problemi zo srdieckom atd... A kedze mas nejaky problem, ako som cital, svojou stravou mu len ulahcujes aby sa dalej rozvyjal...
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

VeGaN_BA píše:PRE nightingale A sorry: Zrejme ste nepochopili co som pisal. Ja nezavrhujem cudzokrajne ovocie, len ze by sme mali konzumovat viac take, ktore nam rastie v nasom pasme, to je vsetko. Ja napr. milujem rajčiny, aj ked viem ze su z ameriky. Zemiaky nejem nakolko je to velka zataz v podobe skrobu.
PRE SORRY: Cital som od teba par clankov a sa mi zda ze preferujes skrobovite potraviny. Prijmi radu: zriekni sa ich. Ulahcis sebe a svojej dusi. Zase nie vsetky rastliny su jedle a neskodne. Ani muchotravku zelenu nezjes aj ked je to rastlina, lebo vies ze by ta zabila hned. Napr take banany ak nie su uplne dozrete obsahuju skroby, to ako keby si jedol zemiaky. Skroby sa ukladaju v tele, lepia sa na steny zil, na creva, vznika z nich akne, psoriaza, zapali, DNA, problemi zo srdieckom atd... A kedze mas nejaky problem, ako som cital, svojou stravou mu len ulahcujes aby sa dalej rozvyjal...
Ale ako potom budem fungovať. Organizmus potrebuje vela enerie. Nebudem jesť obilie ani niektoré ovocie. Tosa mi teda zúži jedálniček poriadne. Ja potrebujem fuingovať počas dna na 100%. Tak poraď.
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

===

Příspěvek od VeGaN_BA »

Ale ako potom budem fungovať. Organizmus potrebuje vela enerie. Nebudem jesť obilie ani niektoré ovocie. Tosa mi teda zúži jedálniček poriadne. Ja potrebujem fuingovať počas dna na 100%. Tak poraď.

No budes fungovat uplne bezchybne, neboj. To isté som si myslel aj ja. Moja vitalita je ovela väcsia ako ked som jedol obilniny. A hlavne je to, ze jem ovela menej a vladzem viac. Boli casi ked som denne zjedol aj kilo celozrnneho chleba denne, lebo som si myslel a vsade je tak pisane, ze je to zdrave a dodava energy. Ale opak je pravdou. Je to nebezpecny skrob (maz,sliz...), pomali traviaci a spiniaci organizmus. Ovocie ti doda rychle cukry lahko stravitelne vela vitaminov a organickych mineralov. Ked pojdes mociť, tvoj moč bude voniat ako med, uplne vazne, nie ako kyselina mocova ako ked som jedol tu varenu stravu. Ten prechod bude tazky ale treba ho vydrzat. Nikdy sa nevzdat a treba verit tomu co robis. Ak budes mat pochybnosti a budes opustat svoju vieru, tak budes preslapovat na jednom mieste alebo sa budes vracat tam kde si zacinal. Kup si knizku od HELMUT WANDMAKER - Co Vam Doktori Nepovedia a este dalsie 2 od neho (neviem nazvy) a tam mas vycerpavajuce info o vsetkom co ta zaujima a co by si mal vediet. A hlavne uvazuj o PôSTE, to je najrýchlejsi a najlepsi sposob ako sa zbavit chorob.... GooD LuCK...[/quote]
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Teda zemiaky sú nevhodné?
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

skrob....

Příspěvek od VeGaN_BA »

sorry píše:Teda zemiaky sú nevhodné?
Jasne, SKROB!!! lepidlo na tapety.... tak isto aj pivo, je to len v tekutom stave, preto maju pivari velke brucha, lebo maju creva plne usadeneho skrobu na vnutornych stenach criev a ten im zväcsuje ich priemer i ked vnutorny priemer sa zmensuje a potom vznikaju zapchy.
radomir
Příspěvky: 25
Registrován: stř srp 04, 2004 22:43
Bydliště: Praha Smíchov

souhlas

Příspěvek od radomir »

to: sorry
Zcela souhlasím s vegan_ba, je vidět, že ušel ohromný kus cesty, tohle
jsou i mé zkušenosti. Škroby z obilovin, brambory, jsou to největší svinstvo. A banány taky - a jsou doslova nasáklé pesticidy.
Možná, zřídka bych zkusil naklíčit quinou, jinak ale nic.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

sorry, doporucovala bych Ti precist si starou diskusi, kterou zalozil Honzik, jeste predtim, nez vznikla tato diskuse. Je to na www.zapisnik.vitarian.cz. Ptas se na veci, ktere jsme tam davno probrali, a proto si myslim, ze uz tady nikdo nechce omilat ty zakladni poznatky znovu.
Vubec bych navrhovala kazdemu, kdo se prisel na tuto diskusi a necetl starou diskusi, aby na ty stranky zabrousil a poctive si ji procetl od zacatku do konce. Myslim, ze pokud to udelate, posune vas o velky krok dopredu.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Jo souhlas s RadkouS (zdravím do USA :) ), tyhle věci tvrdil již před rokem Tesin. Tenkrát, když s tím přišel, tak to byla docela BOMBA a já chci upřímně POGRATULOVAT všem kdo se poučili a zbavili se závislosti na škrobech.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

sorry: "před rokem a půl" - ach jo jak to letí ten čas co?
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Ospravedlnujem sa za svoju stravovaciu negramotnosť. Vám je hej a určite sa aj pousmejete nad tým čo píšem, možno sa aj rehocete. No ale majte somnou trpezlivosť. Príde niekto nový a začne to od znovu.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Sorry, nemyslim, ze by se Ti tu nekdo smal, a nebo si dokonce myslel neco o negramotnosti. Proste se Ti jen snazime ukazat cestu, ktera pro Tebe bude nejlepe pochopitelna. Protoze pokud si tu diskusi opravdu zacnes procitat od zacatku do konce, tak se tam postupne prokouses tema nasema otazkama (ktere budou urcite podobne, jake si klades Ty), ktere jsme si kladli, najdes tam odpovedi a najdes tam i chyby, ktere jsme delali a nasledne jsme se z nich i poucili. Je to rozhodne lepsi, nez kdyz polozis otazku a my odpovime. Protoze to je dost strohe, bez hlubsiho poznani a tim budes o odpovedi vice pochybovat a mozna Ti to neda takovou jistotu v Tvem naslednem konani.

Dej vedet, az tu starou diskusi prectes, ju? :wink:
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

Radka ja viem ze mám stravovacie naviky značne pošramotené. Už začínam poznávať čo áno a čo nie. Ale nie je mi jasné ako. A to ma štve najviac.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

To prijde, neboj 8)
Uživatelský avatar
sorry
Příspěvky: 78
Registrován: pon říj 11, 2004 19:37
Bydliště: Levice

Příspěvek od sorry »

kde ste všetci haloooooooo?
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

No, recept to neni ale nic jako co právě jíte jsem nenašel a už moc nereceptuju. V každým případě teď ulítávám na granátovejch jablkách, sním jich třeba 4-8 denně.
Výborný jsou letošní ořechy, oproti těm celoročně prodávanejm suchejm je to lahýdka nad lahůdky.
A taky už mi i saláty jdou dobře přes pysky, aby nepovadly dávám je s vodou do misky "c)
Nemůže to pochopit, náš stájovej pinč, čuchne k tomu co to jim a radši mizí pryč...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Jak to prosím tě jíš, ty granátový jablka ? :?:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

granátový jablka

Příspěvek od tvx »

Pokud to chci kulturně tak naříznu slupku dokola, pak ho rzlomim vejpů a pak postupně odlamuju dužinu a ty granáty se mi sypou do misky co mám pod rukama, prostě obírám tu dužinu.
Nekulturně to samý, jen postupně rozlamuju to jablko na takový segmenty co na nich vždycky visej ty granáty a to prostě ojídám a slupky odhazuju.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

...tak na tema Otazky se ma otazecka ohledne lilku nejak ztratila 8), tak si myslim, ze tady v receptech ji bude lip :D a znovu vas prosim, papkate nekdo lilek, jeslize ano, tak jak.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

žiju v domění že nevařenej je jedovatej... ale kdo ví... to samý se tvrdívalo o bramborách.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
chris
Příspěvky: 43
Registrován: sob dub 24, 2004 16:29
Bydliště: Pardubice

Příspěvek od chris »

Vegane, nechci to znova rozpitvavat, kdyz vim, ze to nema cenu, ale preci jen...
K chlebu (mouce) obecne:
- v rozemletem obili (mouce) brzo zlukne tuk
- mletim je zrnu pridavana nefyziologicka (prilis neklidna a chaoticka, prirozeny obeh elektronu menici) energie
- velmi cenna energeticka vlastnost - celistvost, synteza vsech dilcich slozek a energii se rozpadne na minicastecky, ktere po metabolicke premene mouky na energii znesnadnuji stravnikovi celistve, synteticky myslet, a meni jeho mysleni na dilci, analyticke, nekomplexni mysleni, ktere jen tezko dokaze syntetizovat dilci fakta a z nich pak dedukovat souvislosti
- kazda mouka, byt celozrnna, postrada procistujici vlastnosti celeho zrna a v procesu traveni vytvari hlen, znesnadnujici dychani vsech bunek i bunecny metabolismus (prijimani potravy a vymesovani bunecnych odpadu)
- mouka ma oproti celemu zrnu mnohem mensi energeticky prinos, protoze znacna cast energie z rozbiteho zrna vyprcha - jsou totiz naruseny drahy elektronu

Nekolikrat jsem se te ptal zda-li jsi jedl to obili rozemlete ci celistve. V prvem pripade mas odkaz vyse a ve druhem rovnez.
Kolik je na tom pravdy zatim nevim. Pokousim se jen o objektivni zjisteni skutecnosti.
Nechce se verit tomu, ze cela makrobioticka obec by vedome hlasala neco, co skodi...
Preci by se to obratilo jen proti nim.
Kdyz jsem te upozrnoval na to, co jiz sam vim, ze predevsim zahlenuje bila mouka a vyrobky z ni (no, ale i ta celozrnna...), nedbal jsi toho a stale pises o obili to same.
Jaksi nejak stale vam nerozumim.
Kolik z vas jedlo syrove obili vcelku? Pokud nekdo ano, pak lze usuzovat. Ovsem, jak uz jsem psal - dulezitou soucasti obilneho jidla je zelenina, ktera vyrovna nektere soucasti obili, asi ten skrob, mirnou kyselost, co ja vim. Proto je nutne jist, co nejvice obili spolu se zeleninou a pak jak se domnivam neucpava.

Prvni odstavec jsem prepsal z nove knihy od Pruchove (...neni jine cesty)
V te knize jeste take osvetluje, jak tomu bylo drive s ovocem. Ze se nepestovalo v monokulturnich sadech, bylo vzacnosti a jedlo se skromne. Konkretne tady pise o castosti jezeni naseho domaciho ovoce - jako skromny zakusek cca 4x tydne.
Love & peace
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

chris píše: Prvni odstavec jsem prepsal z nove knihy od Pruchove (...neni jine cesty)
V te knize jeste take osvetluje, jak tomu bylo drive s ovocem. Ze se nepestovalo v monokulturnich sadech, bylo vzacnosti a jedlo se skromne. Konkretne tady pise o castosti jezeni naseho domaciho ovoce - jako skromny zakusek cca 4x tydne.
No,monokulturní sady nebyly,ale byly lesy plné borůvek, malin ,ostružin, jahod,brusinek atd .A co teprve v teplejších oblastech(fíky...)!
To mi přijde přirozenější než seberoztomilejší umělé políčko s obilím. 8)
Teď vážně: Ptáš se,jestli někdo z nás zkoušel jíst celá vařená zrna.Před X lety jsem se nechala makrobiotikou strhnout-byla jsem právě v pubertě a tak jsem do toho šla bezhlavě bez kompromisů.Ano,vařená zrna byla mým denním "chlebem".K tomu zelenina,trochu luštěnin,minimum ovoce,občas ryba.Co myslíš?Jak jsem se cítila?Vsugerovávala jsem si harmonii,vyváženost a přitom jsem zrovna vitalitou nepřekypovala.Jasně,dá se to svést na detox.Ale aby trval tak dlouho?A to jsem i předtím jedla docela zdravě-takový lepší průměr populace. :P
Kdežto když jsem začala pomaličku se syrovou stravou,nastal příliv energie,pak chvilku detoxový útlum a pak(bez obilovin)už zase jen hromada energie a pozitivních myšlenek a pocitů.Nyní jsem několikrát neodolala domácím "vařeninám" stylu pohanka atd a únava se vplížila zpět.Takže zas jdu do bezobilného vita jídelníčku i kdyby mě varovalo 10 výživových "expertů".Tak to cítím. :wink:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak jsem si po dloughy dobe zapokusoval a zareceptoval.

mlíko z kešu (mix voda + kešu), kus avokáda, citronová šťáva, pořádnej kusanec kopru, možná trocha soli.
Výsledkem je podle množství ingrediencí buď cosi jako koprová omáčka kterou jem miloval a nebo koprovej dresing na salát či k přímé konzumaci
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Jo, koprový vita-omáčky taky rád dělam, ale místo tepelně zpracovaných kešu dávám třeba slunečnici s dýní...kurňa doufám, že po půstu ještě seženu kopr :?
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Theresa píše:...tak na tema Otazky se ma otazecka ohledne lilku nejak ztratila 8), tak si myslim, ze tady v receptech ji bude lip :D a znovu vas prosim, papkate nekdo lilek, jeslize ano, tak jak.
svůj lilek běžně šťavím
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Podle ceho poznam zrale granatove jablko. Diky
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Když ho víc zmáčkneš, tak vykazuje známky křehkosti - křupe v něm.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

LILEK

Příspěvek od zuzi »

Moje zkusenost s lilkem - jim ho vzdy smazeny/peceny/duseny. Jednou jsem ho zapekala, ale zustal mi polosyrovy a ja jsem ho tak snedla a pak me bolelo bricho a mela jsem prujem - myslim, ze to bylo tim lilkem.

Odstavec z jednoho clanku: "Toxin solanin v lilkovitých rostlinách (lilek černý, lilek brambor, lilek rajče) bývá i v plodech, ale pouze v nezralých, ještě zelených. Dozráním plodů se solanin rozpadne a k otravě nemůže dojít. Zelené hlízy bramboru nebo bramborové klíčky však solanin obsahují."

Myslim, ze je to jasne - ve zralem lilku by jedovaty solanin nemel byt.

Zuzka
Odpovědět