EKODROGERIE

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od smajliss »

psychosomaticky je to spíše problém introvertů, kdy si tělo vytváří "krunýř" před světem.
co se týče vitD, tak on ho přijímal nebo měl přijímat v mateřském mléce .. a pokud jsi zrovna moc nechodila na sluníčko, tak jsi ho moc neměla .. to je kapku daň za naše klimatické pásmo
a ty zelené potraviny hodně doporučuju ;o .. chlorofyl je požehnáním pro naši krev .. ono často ty těžké kovy blokují imunitu a pak tělo špatně funguje
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od marion.orson »

smajliss píše:psychosomaticky je to spíše problém introvertů, kdy si tělo vytváří "krunýř" před světem.
co se týče vitD, tak on ho přijímal nebo měl přijímat v mateřském mléce .. a pokud jsi zrovna moc nechodila na sluníčko, tak jsi ho moc neměla .. to je kapku daň za naše klimatické pásmo
a ty zelené potraviny hodně doporučuju ;o .. chlorofyl je požehnáním pro naši krev .. ono často ty těžké kovy blokují imunitu a pak tělo špatně funguje
vdaka za rady...este mi porad...doteraz som pocula ze sa oplati kupit jacmen a chlorellu iba od Greenways, vraj to je jedine ciste, bez inych pridavnych latok...co si o tom myslis? to vazne iba tato jedina znacka je ok?
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od smajliss »

Řekl bych, že GW je nejlepší, ale to neznamená, že ty ostatní nejsou dobré a nemůžou se použít. Lepší levná chlorella, než drahý rohlík :- )
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od marion.orson »

smajliss píše:Řekl bych, že GW je nejlepší, ale to neznamená, že ty ostatní nejsou dobré a nemůžou se použít. Lepší levná chlorella, než drahý rohlík :- )
:mrgreen:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Pavluska »

marion.orson píše:Ci je introvert neviem, iba pred tyzdnom oslavil prve narodeniny :wink: moc kontakt s cudzimi ludmi nema, k nam je otvoreny, taky mojkaci by som povedala...preco sa pytas? ma to nejaky vplyv?
:)

U mne bylo introvertství znát už odmala... ale víc až tak ve 2 letech možná. Extrovertní dítě je nadšené z pozornosti skoro kohokoliv, ale introvertní dítě ne. :) Když mne mamka třeba vzala s sebou do práce a tam na mne cukrblikovala její kolegyně, tak jsem prý seděla na koberci a koukala na ni jak na debila, co to dělá. 8) No a jesle no comment. Tam jsem odmítala komunikovat (možná proto že jsem kvůli nim musela vstávat děsně brzo a jít s mamkou pěšky asi kilák) a pusu jsem otevřela až cestou domů - pak mne jednou jedna vychovatelka potkala ve městě a měla šok z toho, že mluvím (asi si myslela, že jsem zaostalá ") ). Není to jen o tom, zda je někdo stydlivý... někdo prostě nemá zájem komunikovat s každým hlava nehlava.

Jinak smajliss má pravdu - špatná pleť je vlastně krunýř...
a zelené "dobroty" a dostatek čisté vody nic nezkazí. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
kobylka

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od kobylka »

Tak jsem prošla skoro celou diskuzi a zírám, jak se v tom někteří orientují a co všechno si dovedou vyrobit.
Já tedy znalec ani omylem nejsem, spíš začátečník. A na domácí výrobu zatím nemám čas a síly. Takže kupuju věci hotové. Akorát tady u nás se zatím s ekologickýma produktama pytel neroztrhnul, takže musím přes internet. Našla jsem si jeden obchod, kde mají po kupě ekodrogerii, kosmetiku a výživové doplňky, což je fajn, protože toho vždycky nasbírám víc a nemusím aspoň platit poštovné. Kdybyste někdo taky hledal, tak vám se dám odkaz, jsou seriózní, nemají špatný ceny a výběr mi přijde dost veliký.
http://www.biooo.cz

Díky za inspiraci :-)
Marry Ann

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Marry Ann »

Ahoj, máte někdo zkušenosti s Eko drogerií Winni's? Narazila jsem na ni tady:
http://www.drogerie.cz/ekologicka-drogerie/

A zajímají mě hlavně ty prací přípravky. Mýdlový sliz zkusím na skvrny, ale chci něco eko na klasické praní, co bude pěkně vonět a hlavně to prádlo v pohodě vypere.


A jen tak na okraj - chlorellu jsem si koupila - drahou a kvalitní někde z Francie a brala jsem ji fakt pravidelně a začali se mi po ní celkem hodně dělat beďary, tak jsem ji přestala brát. Vydržela jsem to asi 3 měsíce a bylo to jen horší. Vím, že se možná tělo čistilo, ale už to trvalo fakt trochu moc dlouho...
Snad máte lepší zkušenost:-(
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Mýdlový sliz není na skvrny žádný borec. To spíše žlučové mýdlo nebo perkarbonát sodný.
Mýdlový sliz používají jen spořivé a zaryté přírodní ženy a to obvykle pouze po dobu látko-plínkování s miminem, kdy by se člověk jinak nedoplatil. Jinak se dají koupit hotové (bez práce), voňavější a účinnější a ne moc předražené eko-prostředky, např. Frosh (doporučuji), Sonett, Ekover a jiné.

Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
marion.orson
Příspěvky: 49
Registrován: čtv srp 28, 2008 22:06

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od marion.orson »

s.arik píše:Mýdlový sliz není na skvrny žádný borec. To spíše žlučové mýdlo nebo perkarbonát sodný.
Mýdlový sliz používají jen spořivé a zaryté přírodní ženy a to obvykle pouze po dobu látko-plínkování s miminem, kdy by se člověk jinak nedoplatil. Jinak se dají koupit hotové (bez práce), voňavější a účinnější a ne moc předražené eko-prostředky, např. Frosh (doporučuji), Sonett, Ekover a jiné.

Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním :mrgreen:
a ako si tie vlasy umyvas? namiesas si to na kasu, alebo rozpustis vo vode? alebo?? to ma fakt zaujima...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Katarína »

Samira píše:No a este sem napisem, ze som si kupila aj praciu gulu, a nefunguje :D Mozno preto, ze som jej ucinkom neverila a kupila ju len preto, aby som si to dokazala. Nech s nou experimentujem akokolvek, tak rozdiel v prani nevidim. Do bubna ju hadzem aj tak, prechnapanie pradla asi neuskodi. Myslim, ze je to len skvely tah na ludi, ktori peru v kupovanych praskoch a netusia, ze staci davkovat ovela menej, nez vyrobca odporuca. My - peruci v slize - uz usporu pracieho prostriedku nepotrebujeme.

A napokon spomeniem umyvanie vlasov v sode (+ oplach octom). Dostala som sa k tomu len raz, ale spravila som sialeny zatazovy test. Predstavte si vlasy dlhe skoro po pas, tyzden neumyte, po dvoch treningoch, spotene mastne pramienky, plne prachu z plienok a vacsieho upratovania doma. Hnus fialovy. Povedala som si, ze ak toto soda neumyje, tak to nebudem pouzivat.
Priatelia, nie len ze vlasy boli skvele umyte, ale dokonca hladunko hebke, ako vyzehlene zehlickou, pokozka pokojna, ziadne svrbenie, absolutna spokojnost. Ani neelektrizovali. Je mozne, ze dlhodobym pouzivanim by som nasla nejake nedostatky, no tento jeden pokus ma milo prekvapil. Pochopitelne som kvoli dlzke vlasov pouzila dvojnasobne mnozstvo sody i octu (po 2PL do salok). Vsak skuste.
S gulou to mam asi rovnako ako Ty. :wink:

Na to umyvanie vlasov si ma navnadila, ale po prve ma ta soda trochu stipala na pokozke hlavy, co by az tak nevadilo. Ale po druhe, po ukonceni procedury som z toho vobec nemala pocit umytych vlasov, musela som si ich znovu umyt samponom. Posledne roky pouzivam eko veganske sampony roznych znaciek a som s nimi spokojna.

Este som rozmyslala, ci som nemohla mat nahodou nejaku zlu sodu bicarbonu. Tebe (a ostatnym) sa vo vode rozpusta uplne ako napr. sol, cukor a pod., alebo v pripade sody sa to tak neda?
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Soda (jedlá soda z Fichemy) se mi rozpouští z velké části dobře, trochu v tom hrnku možná zůstává, nečekám a nemíchám dost dlouho...však se to z vlasů vypláchne čistou vodou a zneutralizuje octem a znovu vypláchne.
Dávám do půllitráku spíše vrchovatou než zarovnanou PL sody a vody co nejvíce. Odmastí slušně. Používám výhradně sodu asi rok a půl. Přechod ze šamponu s sebou nesl pocit mírně nižšího komfortu, vlasi při mytí (možná i po něm) nejsou prostě tak heboučké. Ale nehodlám v žádném případě kupovat plastové lahvičky za velké prachy a plácat si na kůži SLS když nemusím, takže jsem si řekla, soda nebo nic, a to je teda soda lepší (:-)
Kamarádka zase už roky používá výhradně dva žloutky (má dlouhé husté vlasy). To mi přijde drahé a škoda, bych je raději snědla, i kdybych je měla zadarmo, zatímco sody mi líto není.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Jinak mám vlasy řekla bych pořád krásně a zdravé...dva dny po umytí, pak je to nic moc, ale to bývalo i se šampony, mastily se mi vždycky rychle a mýt si je obden jsem líná či nestíhám, raději chodím další den dva tři s poněkud méně úžasným hárem.

P.S. i ve zcela přírodních značkách bio-vege šamponů jsou a musí být umělé chemické konzervanty. Bez nich prý nelze šampon vyrobit, aby vydržel ve své konzistenci déle než týden, jsem někde četla. Možná jsou to zdraví neškodící látky jako třeba je ta moje taky chemická a umělá soda, možná to jsou svinstva typu karcinogeny, netuším a je mi to jedno, co se týče kosmetiky, rozhoduje především můj minimalismus a škrtství, nikoliv snaha o 100% zdrav. nezávadnost.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Katarína »

Dik, Sarka. Sodu bicarbonu aj ocot som si zobrala od mamy, ja som nikdy nepouzivala jedno ani druhe. Kvoli jednemu pokusu s neistym vysledkom som si nechcela kupovat cele vrecusko ci flasu niecoho, co mi na nic nebude. Ta jedla soda z Fichemy je nieco ine nez soda bicarbona? Mne sa nejako extra nerozpustila, len tak nejako zrosolovatela a nadalej v tej vode plavala, preto mi napadlo, ci nebola nejaka zla. Potom som si s nou skusila este cistit zuby (prisypala som ju na taku cedrovu zubnu pastu), ale tiez som nezaznamenala ziaden ucinok.

Pri eko-vege samponoch tiez neriesim, ci su 100% zdravotne nezavadne, ale som rada aspon tomu, ze su eko a vege. A pacia sa mi na nich aj tie rozne prirodne vytazky a ich ucinky. Aj vone, ja zijem z voni podobne ako z jedla. Minule som si kupila ajurvedsky laliovy olej Khadi, asi najuzasnejsi v mojom zivote, perfektne mi sadol, mal "dusu". Bezne za studena lisovane bio oleje mi nerobia na pokozku dobre. Ani kokosovy a ten mi navyse prekaza svojou prilis intenzivnou vonou.

Takze ak mi nieco za to stoji, kupim si to. Tychto veci aj tak pouzivam dost malo a vydrzia ovela dlhsie ako jedlo. Prirodne alternativy ma lakaju, ale ked nemaju pre mna pozadovany efekt, nenutim sa do nich. Sliz som tiez kedysi skusala a tiez to bolo nejake divne :wink:. Ale s odstupom casu ho mozno skusim niekedy zasa.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Jedlá soda je soda bicarbona, hydrogenuhličitan sodný.
Rosolovatět by ve vodě neměla, pokud jí chceš dát ještě šanci, kup si za tři koruny novou, malý sáček v potravinách, u kypřících prášků a vanilkových cukrů ji najdeš :) Ve vodě by se měla rozpouštět jako cukr nebo sůl, tj. úplně, pokud je voda teplejší, mícháš, čekáš a není toho prášku příliš mnoho (třeba lžíce soli se v lžíci vody nerozpustí zcela, to je jasné).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Katarína »

Dobre, ked budem mat niekedy zasa naladu to skusit, kupim si sodu podla Tvojich instrukcii :D a potom poreferujem.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Vlasy
Více než rok spokojeně umývám sodou a octem. Snažila jsem se to ještě více zlevnit a zjednodušit a použít jen ocet (pouze sodu jsem hned zavrhla, nevhodné pH pro pokožku). Fiasko, vlasy byly po umytí 3x mastnější než před ním
myji se skoro pořád jen čistou vodou (chlorovanou, blééé... ale zítra poštou dorazí a tak hned na sprchuju našroubuju antichlor filtr, hned budu mít lepší pocit), ale na vlasy beru jakési ručně dělané přírodní mýdlo, manaželka cosi kdesi kupuje. A dyž teďko vidím Tvoju metódu,Šárko, japá to děláš... prvně sodou (lžička do půllitru vody, jak tu píšeš) a pak po umytí opláchneš vlasy octem? Tím klasickým a (ne)ředíš ho? A proč octem - tady říkáš, že soda má nevhodné pH pro pokožku, ono těch jejích pH 9 nebo 10 (nebo kolik ona má) vadí? To by přece nemuselo... alkalizující koupele (Tepperwein) jsou přece podobný a naopak doporučovaný... takže jestli se sodou daj vlasy umýt, už bych to pak jen propláchl vodou...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Do vany si dám láhev octa, půllitrový hrnek s polévkovou(!) lžící sody.
Vlasy namočím teplou vodou, napustím vodu i do hrnku, zastavím vodu. Rozmíchám lžící sodu, vetřu vše do vlasů, promasíruji pokožku. Teplou vodou vymyji sodu z vlasů, opláchnu hrnek, napustím do něj zase vodu, zastavím vodu. Otevřu láhev octa a od oka do hrnku cáknu (tak dvě možná čtyři PL?). Octovou vodou z hrnku opláchnu vlasy, minutku promnu. Pustím ledovou vodu a naposledy vlasy opláchnu, zbavím se většiny octového zápachu, který nevnímám, ale muže poráží, a prokrvím si tím hlavu. Zastavím vodu, osuším vlasy a rozčešu (to jde o dost hůře, než když jsem občas zkoušela kondicionéry, ale dá se i s mými vlnitými hustými, co češu jen po mytí, ne denně). Podrobnější návod nespáchám, Míra by to jistě zvládl i 6x delší :)

To píšu pro ostatní ženy, nezlob se na mne, ale ty Jindro snad ani vlasy nemáš ne :)

Antichlor-filtr vypadá dobře, já chci vlastní domeček se systémem sběru dešťové vody, bych s ní splachovala i se sprchovala 8)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Letty

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Letty »

zdravím :)
vlasy myju sodou + octem zatím asi jen 4 měsíce a mám trošičku jinou metodu, než s.arik..
já si cca 1 zarovnanou PL sody smíchám s trošičkou vody na takovou kašičku, kterou potom nanáším ke kořínkům, nějakou dobu promasíruji a spláchnu (do délek a ke konečkům nedávám vůbec), potom od oka ocet (jablečný) - cca 2-3 PL na zhruba 200 ml vody, spláchnu, někdy oplachuji vodou, někdy ne, někdy odvarem ze zázvoru, někdy vodou s citronem.. prostě dle nálady :)
jinak vlasy mám rovné, poměrně husté, pod pas a množství mi stačí, určitě je to ale o tom vyzkoušet.. umývám je 1x - 2x týdně, dle momentální potřeby, šamponem to bylo dost podobné, možná spíš častější, ale extrémní rozdíl jsem nezaznamenala, snad, že mi vlasy víc podrůstají, což ale může a nemusí být způsobem mytí, protože jsem o ně začala tou dobou víc pečovat ze všech stran :)

Jindro: proč octem? upřímně proto, že jsem to tak vyčetla :) snad kvůli pořádnému vymytí sody, snad kvůli pH, snad uzavírá vlasové kutikuly, nevím. fakt je, že když jsem neopláchla tím octem, nebo alespoň citronem, vlasy byly katastrofální. přesušené, elektrizovaly a na dotek jakoby "voskové" - hnus.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Letty, super, možná taky vyzkouším koncentrovanější sodu. Ale já mám vlasy mastné po celé délce (nejpozději čtvrtý den).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od LenkaH »

Diky moc za prispevky, ktere me konecne donutily (spise inspirovaly) k akci. Plet jsem si uz poresila davno, s vekem prisla nutnost neco pouzivat a po ruznych experimentech (i velmi drahe kremy), bezkonkurence zvitezila Weleda. Ale s vlasy to je horsi. At zkousim, jak zkousim, zadny sampon nepomaha a Weledu tady nesezenu (na plet mam zasoby). Vlasu je zatim hodne, ale dost se trepi konce a nevypadaji moc zdrave (vim, ze je to chlorem, ale bazenu se vzdat nehodlam). Jedlou sodu na vlasy jsem zvazila, ale pak jsem nasla na netu, ze hodne zen ma pak problem s presusenou kuzi na hlave a s lupy. Nakonec jsem umichala recept, ktery se mi docela libi, coz je mydlova voda (nastrouhala jsem do vody domaci mydlo na bazi koziho mleka s levanduli), s kokosovym mlekem a trosku makadamioveho oleje. Dam tomu mesic (staci?), uvidim, co se stane. Mate nekdo zkusenosti s podobnym receptem?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od cepheus »

Letty píše:Jindro: proč octem? upřímně proto, že jsem to tak vyčetla :) snad kvůli pořádnému vymytí sody, snad kvůli pH, snad uzavírá vlasové kutikuly, nevím. fakt je, že když jsem neopláchla tím octem, nebo alespoň citronem, vlasy byly katastrofální. přesušené, elektrizovaly a na dotek jakoby "voskové" - hnus.
Ono chemikalie na bazi sody (zasadite, neboli po staru louhy) jsou brutalni odmastovadla, neni divu.
No a slaby louh (sodu) je treba zneutralizovat zase slabou kyselinou, coz je pro zmenu ocet a vlasy zase dostanou sanci se "promazat" prirozenou cestou :).
Koncentrovanym hydroxidem sodnym se uvolnuji zacpane odpady v koupelne, ponevadz vsecko biologickeho puvodu (tedy i vlasy) sezere a trubky jsou nacisto cisty:).

Slaby louh je i mydlo atd., hehe, zasnu co vsecko jsou schopny si zensky namatlat na hlavu pro vidinu hezkych vlasu :D.
Ale jo, kecam, libi se mi vlasatice, trvala na kratko to je hnus, to baba zestarne v tu ranu o 20 let, to vazne mit doma nemusim:).
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Lenko, kamarádka se dlouhodobě zabývá domácím vařením šamponu s různými EO, tak jsem ji poprosila o názor, níže kurziva.
Psala, že mýdlo je hovadina asi proto, že jsem položila nepřesně dotaz ve smyslu "dostanu smícháním mýdla a oleje šampon?", pokud používáš mýdlo na odmaštění a následně něco na úpravu pH a pak olej na zvláčnění, asi by to šlo - ona jen ta kámoška zkouší vynalézt jediný přípravek, šampon bez sraček, který odmastí a nepoškodí.
-----
Šárko, mýdlo opravdu nebude fungovat. Hlavní problém je v tom, že mýdlo je zásadité, nedá se s tím nic dělat a naší pokožce hlavy to dělá zle. To reklamní pH 5.5 není naprostá hovadina, i když to může být míň i víc.

Nejjednodušší šampon je voda s 20 až 45 procenty nějakého tenzidu. Běžné šampóny používají všechny kombinaci SLES a cocamidopropyl betaine, kde ten první se dobře zahušťuje a dobře myje a je to děsný sajrajt, a ten druhý trochu zmírňuje to, že je to sajrajt.

Přírodní kosmetika používá některý z šetrnějších, v přírodě odbouratelných tenzidů (typicky se dělají z cukru a nebo z kokosového oleje), snadno se dá koupit třeba lauryl glukosid, decyl glukosid nebo coco glukosid. Můžou se míchat v různých poměrech, jak si člověk přeje, ale je potřeba dát pozor na dvě věci. Jedna je pH, třeba coco glukosid má pH 14, takže je potřeba tam přidat nějakou kyselinu (může to být třeba citronovka nebo céčko) a srazit někam k pěti. (Cokoliv mezi čtyřmi a šesti naší hlavě vyhovuje.) Druhá je zahušťování, člověk obvykle nechce mít šampon, co teče jako voda. To se obvykle dělá nějakou gumou (guar, xanthanová guma) a ještě pořád to nemám úplně zmáknuté.

A pak je teprve čas na srandy jako vůně a oleje. Já dávám do svého šampónu jojobový olej, který emuluguje polysorbatem 80 (to je ester, který se dělá z olivového oleje).

Vaření má dva důvody. Ten hlavní je, že když všechny složky nějakých 20 minut udržíš nad 70 stupňů, pobiješ v tom bakterie a déle to vydrží. Druhý, emulgátory fungují zatepla líp.

Rok v lednici to nevydrží ze stejného důvodu jako čaj nebo oční kapky - v čem je voda, v tom se množí bakterie. To znamená, kosmetiku bez konzervantu bychom nikdy neměli používat déle, než bychom byli ochotní pít čaj z lednice. To já bych byla tak možná tři dny. :) (Když se kontaminovaná kosmetika dostane do očí, dá se i oslepnout.)

Já se hrdě hlásím k tomu, že do šampónu dávám konzervant, z hlavy se to opláchne, tak co. (Navíc je to věc, kterou většina lidí běžně žere s každou uzeninou nebo limčou.) Tady fakt nemá smysl riskovat, vedlejší účinky rozumného konzervantu v šampónu asi nikdo nezaznamená. (Není nutné používat zrovna parabeny jako v konvenční kosmetice.)

A link? Nemám. Všechny recepty, co jsem zatím našla, jsou buď sajrajty (ono je to s nimi jednodušší) a nebo nefungují. Proto s tím tak blbnu takovou dobu, kdybych to měla odkud obšlehnout, bylo by to prima.

Co mi od pohledu přijde, že by mohlo fungovat je tohle:

http://www.gracefruit.com/foaming-bath- ... cipes.html

Ale ještě jsem to nezkoušela, až nedávno jsem pořídila všechny suroviny, abych vůbec mohla.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od cepheus »

Dyt to pisu - sice ne vedecky jako kamoska (absolutne netusim co je tenzid ani glukosid), ale tolik vim, ze louhy (tudiz i mydla) jsou brutalni odmastovadlo a kdyz si sednes na louhovou baterku, po vyprani Ti vypadnou na prdeli kolecka v miste, kde ta baterka ma plnici otvory :D.

Pry kazdy dobry (ale fakt dobry) mudr-kozar Ti rekne, ze cim min mydla + sprchovani, tim lip pro kuzi.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Cephee, nechci si narůst vlasy po záda a pak pochopíš, že něčím odmastit musíš :? A když nechceš karcinogenní koktejly z obchodu, můžeš si vybírat mezi "obyčejnou chemií" (jedlá soda, kterou stačí po umytí snadno zneutralizovat octem) nebo přírodními látkami tenzidy. Nevidím v tvém příspěvku nápad ani návod, jak to dělat jinak a lépe.
...
Jo, připomínám, že jiná má kámoška si myje vlasy roky jen žloutkem, tak taky můžete zkusit...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

LenkaH píše:Jedlou sodu na vlasy jsem zvazila, ale pak jsem nasla na netu, ze hodne zen ma pak problem s presusenou kuzi na hlave a s lupy.
používám rok a půl a problém nemám.
sodu dobře vyplachuji a ocet potom taky, žádný další olej ani zábaly nepoužívám a vlasy jsou v pohodě.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od LenkaH »

Sarko, diky moc. Hm, ale to same plati pro tu sodu. Jiinak, podle me je mydlo taky tenzid a namatkou jsem si vygooglila ten decyl glucoside a je pry taky hodne zasadity, tak nevim, v cem jinem je ten rozdil. Takze si z toho beru to, ze si mam davat pozor na vysledne pH, co si budu lit na hlavu, coz neni zas takovy problem. KOneckoncu si hlavu taky muzu proplachnout octem. Michat to taky muzu (v pripade mydla to tim padem asi neva,kdyz dela to same...v pripade soda/ocet by to bylo horsi :D ), jestli je problem jen to vyssi pH. Zadne vareni, hledam neco jednoducheho, co si v rychlosti upatlam hned pred umytim, vim jiste, ze bych se na to po chvili jinak vykaslala...Po vcerejsim umyti, zatim nic moc, mam je mastnejsi nez pred tim :shock: , ale snad ten recept jeste nejak doladim k lepsimu...ted jdu do sklepa vyhrabat pH papirky.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Po umytí jsem je měla mastnější než před jen jednou - pokusně jsem použila jen ocet :)
Jinak soda (vrchovatá PL nebo trošku více) mi je odmastí bezvadně a následně ocet a vypadají jako po umytí šamponem...vydrží to ale max tři dny, ale to u mne nikdy lepší nebývalo, mám k tomu sklony. Inu, kdo žere bůčky nebo máslo a oliváč, nemůže se divit, že potí tuky :D nízkotučnou dietu jsem opravdu nikdy nedržela...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Cephee, nechci si narůst vlasy po záda a pak pochopíš, že něčím odmastit musíš. A když nechceš karcinogenní koktejly z obchodu, můžeš si vybírat mezi "obyčejnou chemií" (jedlá soda, kterou stačí po umytí snadno zneutralizovat octem)
ok ok, akorát jsem možná přeslechl - nač potom ten ocet?
na sodě nevidím nic škodlivýho, tak proč nestačí umejt sodou, opláchnot a hotovka? dík.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

dobře odmastí, ale má moc vysoké pH, to nedělá kůži dobře (vysušuje...) a vodou ji dobře nevymyješ, chce to neutralizaci octovou vodou nebo citronovou šťávou, kyselé (mírně kyselé) dělá kůži i vlasům dobře.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od cepheus »

"Mate uhel Beta" ..
"No to nemam !" .. :D (:-)
-------------------------
Jj Sarko, navody nemam, to mas pravdu, jen jsem reagoval na to proc octovat - neutralizovat tezce odnmastujici pH efect sody bicarbony:).
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

EKODROGERIE

Příspěvek od Janek »

s.arik píše:něčím odmastit musíš :?
A nemusim, nemusim :-) pouzij strihaci strojek a mas po starosti :-) vlasy jsou dobra prisada do kompostu...
Jirasko to odhalil, dlouhe vlasy, ...
Anebo si dej dredy.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

mýdlový gel / sliz na pranie vs. mazlave mydlo

Příspěvek od Dano »

Sarka,
este si ho sama robis?

Neviete niekto, ci sa nieco take hotove na pranie ponuka na trhu?

K vyrobe mydla obsazna stranka:
http://moderna.alchymistka.eu/p/vyroba-mydla.html

Napr. gel na pranie (klasicky zo sody = uhličitanu sodneho Na2CO3):
http://moderna.alchymistka.eu/2011/10/d ... nie-i.html

Ze ci ste neskusali prat s mazlavym mydlo na umyvanie podlah apod., ktore sa da bezne kupit, vyrobene je nie zo sody ale uhlicitanu draselneho. Ten sa pri vyrobe toaletneho mydla pouziva:
http://moderna.alchymistka.eu/2011/03/a ... mydlo.html
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Ano, pořád vyrábím a používám do pračky výhradně sliz (a místo aviváže trochu octa).
Jen nastrouhám jedno jádrové mýdlo, rozmíchám v horké vodě, přisypu tak 150 g prací sody z Fichemy, zase zamíchám a můžu prát, výroba je na 5 minut, vystačí třeba i na měsíc (a že já peru často, tři děti, dvě v plenkách...). Nedovedu si představit si každý měsíc kupovat KÝBEL pracího prostředku o váze třeba 12 kilo :)
Ekoholky, co mají děti odpleněné, používají tuším nejraději tekutý Frosh (jiné značky ne každému perou "dobře"), čistě mýdlo bez sody asi nikdo, koho znám...linky si projdu.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Pavluska »

Sari a krasne se to rozpusti, ze to nedela stopy ani na tmavem obleceni?

Prestava me bavit platit ty palky za eko prostredky na prani...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Sliz mi zůstal na prádle asi jednou v životě, když jsem pračku moc nacvakala a nemohlo se to čistě z prostorových důvodů vymáchat... Jinak stopy nezůstávají, chce to ale nedávkovat slizu moc, na máchání ten ocet a mít pračku naplněnou max za 3/4. Někdo s tvrdší vodou si jen stěžuje, že prádlo trochu zašedlo, už si nepamatuju, jestli to chce méně nebo více prací sody, než je v receptu (na Jelena=jádrové mýdlo=marseill 175 g přidat 150 g práškové sody na praní, horké vody celý kýbel a do pračky se dává kelímek max dva). Poměry surovin a dávkování do pračky si třeba člověk časem upraví sám. Obecně je lepší dávat slizu méně, ale já nemám jen propocená trika, peru pokaždé i ty pleny, tam mám cukání mýdlem nešetřit :)

Určitě jde připravit jen poloviční/čtvrtinové množství na test. Kdybys nebyla spokojená, dá se tím vytírat podlaha (já si teda vystačím i jen s vodou) nebo umývat nádobí (tak sliz používám dlouhodobě).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od ajla »

Používám tohle mýdlo http://nakup.itesco.cz/cs-CZ/ProductDet ... 1120498587. Do pračky ho kousek, podle množství prádla, nastrouhám na struhadle, nebo nožem. Pere krásně.
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od ajla »

A sari, ty ruce jsou vysušené od teplé vody. Taky jsem to tak měla a musím používat jenom studenou, pak ani to mýdlo nevadí. Když teplou, tak rukavice.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Nee, já je mám suché jako papír ze studené, teplou nepoužívám (na omývání ovoce, zeleniny, neumaštěného nádobí přes den, předepírání plen). Teplou na ruce pouštím jen večer, když myju mastné nádobí...jo a když si myju vlasy.

Ale taky je nemám suché pořád, jen občasný problém, když se opravdu shodou okolností půl dne tak nějak netrhnu od džezu/umyvadla :) Většinou je kůže ok. Nemažu nikdy ničím.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

EKODROGERIE

Příspěvek od Janek »

Damy, mate neco ekologickeho (a soucasne ucinneho) do mycky nadobi ? :-)

Ja mazal ruce cimkoliv to slo, od indulony pres luj jeleni (vyvareny sadlo z jelena) az po stolni nebo olivovy olej.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Myčku nemáme ani neplánujeme, ale moje "ekokamarádky" to jinde řeší a co vím, tak vesměs používají eko tablety i leštidlo z DM drogerie. Prý lepší a levnější než Somat, Feel Eco nebo Missiva.
Někdo dokonce tablety nožem půlí (že leckdy stačí jen půlka) a jedna holka koukla na složení té leštící soli a od té doby používá kuchyňskou sůl za pět kaček kilo :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Janek »

Idealni je sul bez potravinovych prisad i bez jodu, ale ta spetka jodu regenerator by nemela znicit.

Me spise slo o myci prostredek, zda neco EKO nevymyslel, v cem myjes nadobi?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

na nádobí jen vodu a houbičku, pokud je od oleje, tak mýdlový sliz, stejný jako do pračky.

na podlahu jen vodu, na umyvadla a podobné povrchy sliz, nebo pokud už je to hodě zašlá špína :oops: tak čistou sodu na praní, lehce posypat mokrý povrch, podrbat kartáčem, nechat působit, ještě jednou přejet kartáčem a umyvadlo je jako nové.

sodu jedlou + ocet na vlasy, to mi přijde košer (eko).
soda prací + mýdlo na sliz, to už je chemie komplikovanější, pokud by někomu záleželo z ekologických důvodů na zdroji oleje pro výrodu mýdla, hele video: https://www.youtube.com/watch?v=0yO0Uwk ... e=youtu.be
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od hugo »

http://www.naturinka.cz/

Naturinka - česká ruční kosmetika
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Jak jsem tu nekde psala, uz mozna dva roky pouzivam sodu a ocet, zadny sampon.
Chtela jsem jit jeste dal k prirode, ale umyti pouze vodou = katastrofa, pouze octem = katastrofa, pouze zloutkem = vyborny efekt, ale nemuzu se vnitrne srovnat s tim, ze slepice trpi pro me ciste vlasy (pro muj plny zaludek uz s tim srovnana nejak jsem).

Konecne jsem nalezla ekologicke, levne, jednoduche a VEGANSKE reseni!
Precetla jsem si tip na "sampon" ze dvou lzic zitne mouky a trochy vody. Vzniklou pastu vmasirujeme do mokrych vlasu a po chvili vymyjeme. Zadny dalsi oplach citronem ani octem na zmenu pH neni potreba. Nemusim nic objednavat u FiChemy :-)

Jo a jelikoz doma mouky nevedeme, umlela jsem si raw pohanku a fungovala skvele. Zitnou mouku asi brzy koupim, bude levnejsi nez pohanka a nemusim pouzivat mlynek.

Vlasy mam umyte bez drastickeho odmasteni, jsem opravdu velmi spokojena. Soda byla lepsi nez komercni sampony, ale vzdycky mi to prislo divne, kupovat bile krystalky...no, tak ted budu kupovat bilou mouku no, ale je to prirodnejsi :-)

Ocekavam, ze frekvence myti muze poklesnout, kdyz nebudu kuzi sokovat totalnim odmastenim co par dni, nebude treba produkovat tak moc oleje.

Doporucuje se kartac s kancimi stetinami pouzivat denne, aby se maz rovnomerne dostal po cele delce vlasu, plastove hrebeny to neumi, konecky jsou suche a vlasy u hlavy leskle mastnou...nemohu posoudit, nechce se mi kartac kupovat.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Precetla jsem si tip na "sampon" ze dvou lzic zitne mouky a trochy vody. Vzniklou pastu vmasirujeme do mokrych vlasu a po chvili vymyjeme. Zadny dalsi oplach citronem ani octem na zmenu pH neni potreba. Nemusim nic objednavat u FiChemy
jj, to se mi líbí
prosím Tě, ta mouka hrubá, hladká?
(stejně dám hrubou... se znám)
jaký časový interval zde představuje pojem "po chvíli"?
(stejně s tím budu chodit hodinu po bytě, se znám)
a není lepší mouku s vodou smíchnout třeba půlhoďku předem? není potřeba?

no fakt se mi to líbí. zejtra du do toho...
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Odpovědět