EKODROGERIE

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

s.arik píše:Čističe Sonet a Ekover používám na všechno, spokojeně, akorát šmapon Ekover byl děsný :)
Přidávám se k Samiře, s šamponem mám taky "problém". Ekokosmetika je všeobecně dost drahá, jsem ochotna dát prachy max za levnou značku Alverde, ale vlasy mám po něm dost "zničené", v porovnání s běžnými šampony. Alternativy typu mýdlo, soda, olej a žloutek a bylinné výluhy se mi taky neosvědčily. Tak zůstávám u Alverde, a až budu mít náladu řešit vzhled, přejdu co nejrychjeli k jiné značce.

Mýdlo jelena používám celkem klidně i přes ten lůj. Spotřebuju pár kostek za rok a jsem přesvědčena o tom, že se krávy zabíjí hlavně pro maso - lůj je jen odpad, který je škoda nevyužít. Ale jestli vypíšete ty vege-varianty a budou dostupné, proč ne. Sodasanu jsem si v místních drogeriích nějak nevšimla, z Marseilského se mi sliz dělat nechce. Ještě je za přijatelnou cenu mýdlo na praní Lanza, ale tam bych čekala více chemie než v Jelenovi. A upřímně, u pracího prostředku mi jde především o jeho nezávadnost pro (dětskou) pokožku, než o nějaký obsah loje...
Sari, z toho Marseillského se Ti to nechce dělat kvůli ceně nebo proč, prosím?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

s.arik píše:...Ještě je za přijatelnou cenu mýdlo na praní Lanza...
Skusala som z Lanzy spravit sliz a nebola som spokojna, zdalo sa mi, ze to horsie vypralo. A nevidelo sa mi to cele...
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

s.arik píše:... A upřímně, u pracího prostředku mi jde především o jeho nezávadnost pro (dětskou) pokožku, než o nějaký obsah loje...
Tak, a plus este rozlozitelnost v prirode.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Lidka, tiez som na sobestacnost.cz nasla tie "jednoduche" navody... :) zial mi to nepride jednoduche ani co do postupu ani surovin :(
kartika
Příspěvky: 33
Registrován: úte kvě 18, 2010 18:15
Bydliště: Praha

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od kartika »

Samira píše:
kartika píše:Sodium Tallowate je hovězí lůj......... ale to asi není novinka...... nicméně jsem ortodouš v těchto věcech a proto u mne sliz prohrává na celé čáře. Na skvrny se místo žlučového mýdla dá použít mýdlo Sodasan na skvrny. Je vege a čistí dobře.... takže tolik typ pro stejně postižené jako jsem já...... :D
Vidis, o tom hovadzom loji som nevedela, i ked mydlo sa vyrabalo z tuku (z kosti?), to je fakt. Dik, zase som o nieco mudrejsia.
Sliz nezavrhuj, RadkaS ho vyraba (ak sa nemylim) z marseillskeho mydla (oliv. olej), alebo este z ineho, len si doprkna nespomeniem akeho, no isto su to nezvieratkove produkty, RadkaS je tiez "ortodoxna" v tomto smere. ;)
Sodosan mrknem, dik za tip. Ale asi az o rok, ked miniem to zlcove.

Kartika, daj este prosim nejake tipy, skusas doma vyrobit nejaku kozmetiku / cistiace prostriedky sama, alebo vyhradne kupujes v obchodoch?

Stale nemam dorieseny sampon a kondicioner. Ako som pisala, marseillske mydlo mi nevyhovuje, kupovana kozmetika vo flaskach sa mi nepozdava (plastovy odpad + chemia), skratka v tomto som bezradna. Obavam sa, ze do extremu neumyvania vlasov nechcem ist.
Skvele boli sampuky (tuhe sampony v tvare puku) od firmy Lush, zial na SK zmizli a objednavat dva kusy niekde z Britanie...
Díky za hezkou odpověď..... i vy všichni co jste tady mě moc inspirujete, tak jsem ráda, že jsem třeba taky dala tip......

Co se týče mé kosmetiky, snažím se být co nejsoběstačnější..... jsem takový trhlý "přírodňák...". Tzn. že místo krému na obličej používám výhradně ghí - což je přepuštěné máslo, a to i v létě. Pleť mám po něm jak dětskou prdelku.... :) .
Občas ho opláchnu růžovou vodou - tu kupuji v jednom indickym obchůdku - ta voda není kosmetická upozorňuji, protože kosmetických růžových vod je spousta, ale osbahují už plno nesmyslů, které si na pleť dávat nehodlám. Takže kupuji potravinovou. Mám dobrý pocit z toho, že to co si dávám na pleť můžu i jíst.... :D .
Na tělo zase ghí nebo kokosák - olej, nebo jiný olej.....
A pak vlásky - tam si zatím kupuju šetrné šampony - např. Urtekram - hodně je ještě zředím a cca jednou za měsíc na ně dám bezbarvou hennu od Hennecolour - je to čistá bylina Cassia obovata a po té mám vlasy fakt silné a husté. Stejnou službu ti ale udělá i barevná - jen to musí být čistá bylina. Hennecolour je čisté má, jen černá obsahuje již nějaké pikramáty....
A na mytí používám pouze přírodní mýdla - vyrábí mi je kamarádka, tak vím co je to zač.... A to je asi vše......

A já ti moc děkuju za tip a oslovím RadkuS. Protože sliz se mi moc líbí a kdyby šel z toho marseilského mýdla....... to by bylo super...."!!!
kartika
Příspěvky: 33
Registrován: úte kvě 18, 2010 18:15
Bydliště: Praha

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od kartika »

s.arik píše:Čističe Sonet a Ekover používám na všechno, spokojeně, akorát šmapon Ekover byl děsný :)
Přidávám se k Samiře, s šamponem mám taky "problém". Ekokosmetika je všeobecně dost drahá, jsem ochotna dát prachy max za levnou značku Alverde, ale vlasy mám po něm dost "zničené", v porovnání s běžnými šampony. Alternativy typu mýdlo, soda, olej a žloutek a bylinné výluhy se mi taky neosvědčily. Tak zůstávám u Alverde, a až budu mít náladu řešit vzhled, přejdu co nejrychjeli k jiné značce.

Mýdlo jelena používám celkem klidně i přes ten lůj. Spotřebuju pár kostek za rok a jsem přesvědčena o tom, že se krávy zabíjí hlavně pro maso - lůj je jen odpad, který je škoda nevyužít. Ale jestli vypíšete ty vege-varianty a budou dostupné, proč ne. Sodasanu jsem si v místních drogeriích nějak nevšimla, z Marseilského se mi sliz dělat nechce. Ještě je za přijatelnou cenu mýdlo na praní Lanza, ale tam bych čekala více chemie než v Jelenovi. A upřímně, u pracího prostředku mi jde především o jeho nezávadnost pro (dětskou) pokožku, než o nějaký obsah loje...

S.arik Sodasan jen v ekodrogeriích - v biovýživách, ale jestli by z něj šel udělat sliz to nevím..... je to zkrátka mýdlo na skvrny, ale je super......
Kravičky se možná zabíjejí především pro maso, nicméně já nechci podporovat ani v nejmenším jakýkoli průmysl, který s tím má cokoli společného..... minimálně je za to špatná karma.... :?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Sitar píše: Sari, z toho Marseillského se Ti to nechce dělat kvůli ceně nebo proč, prosím?
Nelíbila se mi cena, Jelen za 13-15 Kč je sympatičtější :)
Ale možná to ještě přehodnotím.
Kolik vůbec Marseil stojí, už jsem ho dlouho nikde nezahlédla...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše:Čističe Sonet a Ekover používám na všechno, spokojeně, akorát šmapon Ekover byl děsný :)
Přidávám se k Samiře, s šamponem mám taky "problém". Ekokosmetika je všeobecně dost drahá, jsem ochotna dát prachy max za levnou značku Alverde, ale vlasy mám po něm dost "zničené", v porovnání s běžnými šampony. Alternativy typu mýdlo, soda, olej a žloutek a bylinné výluhy se mi taky neosvědčily. Tak zůstávám u Alverde, a až budu mít náladu řešit vzhled, přejdu co nejrychjeli k jiné značce.
jj, je to drahé.
Alverde mi vůbec nesedí - s vlasy stejná zkušenost.
Sodu jsem na vlasy taky zkoušela (podle jednoho článku o ultra přírodně laděné masérce, která tím prý nahradila šampon) - no nic, opláchla jsem si neúčinně hlavu. Co fungovalo, bylo relativně to vajíčko s olejem (ale žádná sláva) a pak oplach z piva a kopřivy... :)
Bohužel musím mít i kondicionér a většinou zabere jen nějaký "nebio", jinak mi zůstane kartáč zapíchnutý na půli cesty.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

s.arik píše:Kolik vůbec Marseil stojí
"Jelen" 175 g kolem 13 Kc
Marseilles 300g 56 Kc
http://www.zelena-rodina.cz/zelena-rodi ... alene-300g
cca 2 a pul krat tolik, ale mesicne se ho nespotrebuje tolik, ze?...

o vikendu zkusim zeslizovatet toto mydlo a umyt si jim vlasy
Knossos olivové mýdlo
75% krétského olivového oleje
Složení: Olea Europaea (zmýdelněný olivový olej), Aqua (voda), Sodium Chloride (stolní sůl)
ale co ta sul :?: snad ji splachnu octem, poreferuju
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Lidka píše:"Jelen" 175 g kolem 13 Kc
Marseilles 300g 56 Kc
díky za info, to ho začnu shánět, myslela jsem, že je to horší :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

kartika píše:... místo krému na obličej používám výhradně ghí...
Ghi si robievam (pouzivam pri vareni), skusim ho na plet. Momentalne fungujem na kokosaku (predtym som mala bambucke maslo) a na kupovanej BIO-kozmetike s konopnym olejom.
kartika píše:Mám dobrý pocit z toho, že to co si dávám na pleť můžu i jíst.... :D .
Presne! A ked toto hovorim inym ludom, kukaju na mna ako na blba.
Sampon - spomenula som si, ze kdesi na inom fore baby chvalili toto: http://eliah-sahil.com/slovakia/, ale osobnu skusenost s tym nemam.
kartika píše:...Urtekram...Hennecolour
googlim, snad niekde zozeniem ;)
Super Kartika, dik za vsetky tipy. Tiez si dakedy pripadam ako "trhlý přírodňák" :D
Pavluska píše:Bohužel musím mít i kondicionér a většinou zabere jen nějaký "nebio", jinak mi zůstane kartáč zapíchnutý na půli cesty.
:D hehehe, rovnaka skusenost, bohuzial mnohokrat i po komercnom kondicioneri ;) Ja by som si kludne nejaky domaci kondicioner aj vyrabala, ale nie vzdy sa mi chce a uz vobec sa to neda nosit so sebou na dovolenku, do sauny, na plavaren...
Lidka píše:o vikendu zkusim zeslizovatet toto mydlo a umyt si jim vlasy
Pripomenula si mi rozpravanie kamosky, jej znama si cely zivot umyvala vlasy len mydlom "s jelenom". Vlasy mala huste, zdrave, hebke. Potom prisla nezna revolucia a s nou krasne farebne vonave sampony a ktosi jej daroval "Vidal sassoon wash and go" Umyla si vlasy a okrepovateli, boli splihnute, nepekne, zlej kvality... Vratila sa k mydlu ;)
Takze skus poreferovat, ako sa Ti zoslizovelo to olivove mydlo a co na to Tvoje vlasy. Ja zase skusim niekedy po plese normalny sliz na vlasy, ale asi pridam par kvapiek oleja. Risknem to, prinajhorsom dorastu nove ;)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Nieco mi zislo na um... ja tu stale operujem s tym, ze Marseillske mydlo je z oliv. oleja (aspon to, co mam doma to ma na sebe napisane), ale teraz pozeram na webe zlozenie a ak tomu dobre rozumiem, je tam palmovy plej.
Myslite, ze je tam nejaky rozdiel?
Ako ziskam palmovy olej? Nelikvidujem palmy niekde v pralese? Alebo nerubem prales, aby som zasadila palmy pre olej? Prosim nesmejte sa mi, ja vazne neviem :D

este linky kde som videla to zlozenie:
http://www.zelena-rodina.cz/zelena-rodi ... alene-300g
http://www.hamsa.sk/index.php?main_page ... cts_id=240
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Aha co som nasla:
http://www.bionatural.sk/page.html?chapter=0&id=21
Tip: prinášame Vám typ pre výrobu vlastného šampónu s použitím tekutého marseillského mydla.
* 2 PL (30 ml) tekutého marseillského mydla, v tomto prípade olivového
* 250 ml pramenitej vody
* 50 ml čerstvých byliniek alebo 2 PL (30 ml) sušených byliniek
* 1 ČL (5 ml)mandľového oleja alebo oleja z marhuľových jadier
* 2 kvapky esenciálneho oleja
Príprava: Bylinky vložte do čistej sklenenej nádoby a zalejte prevarenou pramenitou vodou. Prikryte a nechajte lúhovať 10-20 minút. Sceďte a odvar nalejte do misky, pridajte tekuté mydlo Marseille a mandľový alebo marhuľový olej. Poriadne zamiešajte a prelejte do vhodnej nádoby napr. do nádoby od vášho predchádzajúce šampónu (je to ekologickejšie:-)).
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Pavluska »

Samira píše:
Pavluska píše:Bohužel musím mít i kondicionér a většinou zabere jen nějaký "nebio", jinak mi zůstane kartáč zapíchnutý na půli cesty.
:D hehehe, rovnaka skusenost, bohuzial mnohokrat i po komercnom kondicioneri ;) Ja by som si kludne nejaky domaci kondicioner aj vyrabala, ale nie vzdy sa mi chce a uz vobec sa to neda nosit so sebou na dovolenku, do sauny, na plavaren...
to je fakt. Já je musím i střídat, protože po čase se stanou vlasy imunní na cokoli co dlouho používám. Při domácí výrobě bych asi volila jojobový olej, protože má prý dar vstupovat hluboko do vlasů i pokožky, ale zatím se mi do výroby nějaké směsi taky nechce. Třeba jednou na "stará kolena" až budou vlasy ještě sušší a sušší.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Este som si spomenula na jednu firmu, s ktorou mam dobre skusenosti (mam od nich par vyrobkov a je to top kvalita): http://www.nobilis.cz/
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od luca »

Mám tip na eko péči o pleť: od té doby co mi denně pečlivě olizuje obličej můj pes, mám skvělou pleť
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Fiona »

Sami, palmovy olej tady v Londyne v te nasi ghetto ctvrti prodavaji v kazdem obchode s potravinami (vyjma supermarketu) a na kazde trznici. Je hodne oranzovy a taje pri teplote neco pres 20 stupnu, takze u me doma vetsinou tuhy :) V Cechach ani na Slovensku jsem ho zatim nevidela, ale tipla bych ze v nejakem minoritnim kramku ho mit budou.

S ekologii to je otazka. Palmy na vyrobu oleje se pestujou na plantazich, takze ve srovnani s treba ovocem zadny rozdil. Olej se vyrabi z plodu, podobne jako u oliv, takze strom se tim nemasakruje. Ovsem samozrejme je otazka co na to destny prales, kdyz si tam plantaznik umane pestovat olejove palmy.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Fiona »

Jeste k palmovemu oleji - ma enormne vysoky obsah β-carotenu, mnohonasobne vyssi nez mrkev, a na barve je to hodne videt. Takze ho v lete pouzivam na plet, instinktivne, i kdyz netusim jestli vubec ma nejaky SPF :) Rozhodne ho moje kuze ma rada a je relativne levny, neda se srovnavat s predrazenymi chemickymi breckami testovanymi na zviratech. Ovsem ohledne ucinku si nejsem jista co to vlastne dela... treba tohle leto mi na tvari kde ho pouzivam denne temer zmizely pihy, az asi na 2 nebo 3 (byvaly jich tam pres leto stovky, ne-li tisice). Cimz nechci tvrdit ze je to tim olejem, kdo vi cim to bylo. Ale neni vyloucene ze na tom mohl mit svuj podil...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Fi, dik za odpoved, znie to zaujimavo. Presne to som mala na mysli - ze ci podporenim kupy palmoveho oleja niekde nepodporim aj vyklcovanie pralesu, aby sa mohli zasadit olejove palmy. Je to zlozite...

Moj dnesny pokus s umytim vlasov vlastnym samponom:
Vyrobila som si ho z
- odvaru z bylin a korenin (cela skorica, hrebicky, badyan, listky salvie), asi za pol salky
- asi pol salky slizu z normalneho pracieho mlydla a sody
- asi kavovej lyzicky konopneho oleja (krasne mi vonia)
- par kvapiek skoricovej olejovej esencie
Cele tom to mixla ponornym mixerom a dala do flasky, bolo toho asi 250ml.
Je to prijemne zaujimavo vonave a dnes po saune som si s tym umyla vlasy. Je to tekute (nie gelovite ako normalny sampon), a splachla som si vlasy dvakrat za sebou. Pouzila som toho pomerne vela, asi 2x viac ako normalneho samponu, malicko to penilo.
Vlasy som nemala mastne, len dolepene lakom na vlasy po plese a trochu upotene zo sauny. S vysledkom som predbezne spokojna, vlasy sa zdaju umyte, su prijemne na dotyk a dokonca sa mi podarilo rozcesat ich aj bez akehokolvek kondicioneru.
Skusim si v tyzdni umyt vlasy zas, ked budu mastnejsie, ze ci to umyje a potom podam hlasenie.
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

Ja jsem ten sampon jeste nevyzkousela, protoze mam priznaky chripky :cry: ...
Ale jeste jsem ho stihla udelat z mydla Knossos (75% z olivoveho oleje)
na obalu napsano: vhodne k prani, holeni, umyti vlasu :D ....
Jen jsem si rikala, proc me nenapadlo namydlit vlasy rovnou kostkou, no zvyk...
Moje babicka si taky umyvala vlasy mydlem a v 85 si jeste zaplitala cop

Kazdopadne koncim s kondicionerem, vlasy se po nem rychleji masti a spini, jakoby na sebe lepil prach - paralela s avivazi :roll:
Marie

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Marie »

Dobré ráno všichni, srdečně Vás zdravím po roce čtení a sledování zdejšího fóra jsem se osmělila. Moje stravovací situace není ještě úplně vita, možná jsem tak 50 na 50, samozřejmě s výkyvy. Někdy je líp. Děkuji Vám všem za informace, které se v žádné encyklopedii nevyskytují - osobní zkušenosti, každý člověk je originál, ale něco funguje u všech téměř stejně. Chtěla jsem přidat svou zkušenost ohledně mytí vlasů. Asi 6 let zpět jsem začala mít problémy s padáním vlasů - tehdy jsem je barvila chemií. Začala jsem pátrat a objevila jsem Hennu herb - prášek - ten úplně nejstarší co se k nám vozí 200g za 160 (před těmi 6 roky stál cca 65, tak ho cenově vylepšili :shock: ). Používám na mé šediny (jedno barvení asi 40g). Kadeřnice se napřed bránila, že to není profesionální - musely jsme vychytat dobu působení a celý systém, posléze začala Hennu doporučovat - protože šediny jsou mrtvé vlasy a co s nimi Hena udělala bylo úžasné, vlasy zhoustly, nepadají a barva je vlastně i léčivá. Používám šampon Henna regenerační od firmy Dúbrava CHVD Valašské Klobouky. Kondicioner není třeba. Tak tolik má vlastní zkušenost. Sliz na praní budu vyrábět tento týden a už se těším. Prosím někdo tady psal o čištění pračky kyselinou citronovou - kolik se jí dává?? Děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Co davate do umyvacky riadu? Mame taku super tvrdu zelezitu vodu, ze ju asi prestanem pouzivat a dam inzerat: predam umyvacku, znacka neumyva.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Marie píše:...Prosím někdo tady psal o čištění pračky kyselinou citronovou - kolik se jí dává??
Já sice ne, ale odhaduji tak 1 až 2 kávové lžičky by mohly být přiměřené. ... A jinak vítej na fóru a určitě bys udělala dobře kdyby ses zaregistrovala a osmělila se častěji k psaní.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sweetie »

re: fiona, tak ten palmac zkusim,kdyz mizi pigmentace!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Fi - zabudla som este s tym palmovym olejom - predava sa urcite aj niekde u nas, jednu flasu som dostala do daru, no zatial som ho nepouzila inak len na varenie (nechapem preco, asi zo zvyku). Kazdopadne som si ho uz odlozila a zacnem patlat na tvar, ked sa niekedy konecne dostanem na slnko. Ale stale ma odradza to klcovanie pralesov kvoli palmam...
-----
Ako sa chovaju moje vlasy treti den od umytia vlastnym samponom - stale sa daju slusne rozcesat, ale konce mam suchsie, elektrizuju.
Nasla som este tieto moznosti starostlivosti o vlasy, asi nieco z toho objednam a skusim. Da sa to pouzit samostatne (nieco z toho ako sampon, nieco ako kondicioner), pripadne zamiesat a vznikne vlastne ten ajurvedsky sampon eliah-sahil:
http://www.joga-ajurveda.sk/ayuuri-pras ... rasku.html
http://www.joga-ajurveda.sk/ayuuri-pras ... rasku.html
http://www.joga-ajurveda.sk/ayuuri-pras ... rasku.html
http://www.joga-ajurveda.sk/ayuuri-pras ... rasku.html
-----
Lidka píše:Kazdopadne koncim s kondicionerem...
Bez neho sa nerozcesem. Obcas to riesim tak, ze sa necesem vobec, ale dlhodobo sa to takto neda robit :(
-----
Marie píše:Dobré ráno všichni, srdečně Vás zdravím po roce čtení a sledování zdejšího fóra jsem se osmělila....Používám šampon Henna regenerační od firmy Dúbrava CHVD Valašské Klobouky. Kondicioner není třeba....Prosím někdo tady psal o čištění pračky kyselinou citronovou - kolik se jí dává?
Ahoj, vitaj (ja Ta tu vlastne vitam nepravom, vitarian nie som :) ). Henna je fajn, obcas si davam kupovanu v DM-drogerii, myslim, ze je to cesky vyrobok, mozno hovorime obe o tom istom. Kys. citronovu bohuzial vo velkom nepouzivam, len ocot, toho dam 0.5-1 liter na pracku, tu nastavim na pol davky a na vyvarku.
-----
culka píše:Co davate do umyvacky riadu? Mame taku super tvrdu zelezitu vodu, ze ju asi prestanem pouzivat a dam inzerat: predam umyvacku, znacka neumyva.
Aj my mame strasne tvrdu vodu :( Umyvacka sice umyva, ale spotreba soli do nej je enormna. Viac ma vsak stve, ze som este nenasla lacnu a ucinnu alternativu na tablety do nej (odmietam kupovat 5x drahsie EKO)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

culka píše:Co davate do umyvacky riadu?
Asi jsem zastaralý v názorech, ale stále nějak nechápu důvod používání myčky. S bytem jsme jednu zdědili, dvakrát zkusili a dál ji nechali v kuchyni už jen překážet. Těch pár kousků nádobí se dá rychle umýt ručně hned po použití než to střádat do myčky stylem "velké prádlo", takže stále nějak nechápu důvody proč to lidi používají. Možná tak význam pro rodinu 5, 6 lidí? (nám se pro 4 nevyplatí)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Pandi, neberiem Ti Tvoj nazor. Ludia v mojom okoli sa delia na dve grupy - ti co uznavaju umyvacku, a ti co ju nechapu. Ked niekomu vysvetlujem preco mam umyvacku, porovnavam mu to s prackou (skusim trosku parafrazovat Tvoje slova):
"Stale nechapem pouzivanie pracky. Naco? Ved tych par kuskov pohodlne preperiem vecer v rukach. Naco by som fusakle odkladal do pracieho kosa a cakal, kym bude viac spinaveho pradla?"
Viem si v pohode predstavit zivot bez umyvacky, ale som rada, ze ju mam, usetreny cas venujem radsej sebe, rodine... Trom varakom ide umyvacka denno-denne.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Prádlo je na to praktičtější, protože zabírá méně místa, dá se ho více nastřádat a může být větší zásoba čistého. (A prádlo nelze jen tak rychle vymáchnout jako nádobí.) Nádobí by musela být velká zásoba - když čeká část v myčce tak může chybět protože nádobí zabírá dost místa a tak nelze mít moc zásob. A možná v tom je ten rozdíl - podle toho kdo má jak velkou rezervu nádobí (čili i velikost bytu hraje roli). Ale už je to hodně mimo téma, takže už mlčím. Stejně i ve svém okolí vidím že jsem v odmítání myčky výjimka.
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

Panda píše:Těch pár kousků nádobí se dá rychle umýt ručně hned po použiti
Kdo je u Pandu se? :D
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

Vyzkousela jsem na vlasy mydlo ze 75 procent oliv oleje a jsem spokojena:
ani presuseny jako po standart samponu, ani ulepeny jako po kondicioneru
splachla jsem i octem ale asi malo, byl citit, tak jsem usinala sama :cry: ale s hebouckymi vlasy :P
Lidka píše:Kazdopadne koncim s kondicionerem...
Samira píše:Bez neho sa nerozcesem.
Zkus OCET :lol: :lol: :lol: Tvuj manzel to jiste oceni vic nez muj :wink:
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Stejně i ve svém okolí vidím že jsem v odmítání myčky výjimka.
Tak to jsme dva, já to vidím nemlich tak jako Ty. Naštěstí na myčce manželka nijak netrvá, takže umýváme by hand a to včetně dětí - další možnost, jak děti zapojit do domácích prací.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Lidka píše:
Panda píše:Těch pár kousků nádobí se dá rychle umýt ručně hned po použiti
Kdo je u Pandu se? :D
Vzhledem k dospělosti dětí si každý myje po sobě. O společné se s přítelkyní střídáme, podle potřeby. A jak uvádí i Jindra (jsem rád že nejsem v názoru úplná výjimka :-) ), dětem nějaké ty domácí práce jedině prospějí.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

Myčka je hodně dobrá věc. Když pořídíš 45 cm širokou, není tak velká a nádobí se nakupí během dvou tří dnů. Pokud myješ ty kousky pod proudem tekoucí vody, vyjde to ve finále dráž, časově náročněji a tím pádem i náročnější na ekologii, bych řekl.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Jindra »

Když si představim, že by špinavé nádobí leželo ještě druhej den v kuchyni, byť v myčce :( ne nechci. A hlavně, během těch uvedených dvou tří dnů má syn 4x až 5x šanci utřít nádobí a to je nad veškerou ekologii, aby nebyl línej :D

Jinak teda jsem výjimka nejen v tom, že myčku odmítám, ale i v tom, že rád umývám nádobí, baví mne to. Jaksi neznám podobnýho chlapa (vlastně jo, teď už jo, Pandu)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Lidka píše:Zkus OCET :lol: :lol: :lol: Tvuj manzel to jiste oceni vic nez muj :wink:
To je davnejsie odskusane, aj v kombinacii ocot+med, a je to fajn, ale az tak dobre sa mi potom vlasy nerozcesavali (hebke boli, to ano, ale zachumlane). Vsak my na to prideme :D
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Lidka, my mame doma jedneho japonca a ten sa vola SA TO.

Asi toho mojho polovicaka zabijem, ak sa s nim zase stretnem. Aj do tej umyvacky vlozit ma problem, aj flase mi tu odklada na linku, lebo ved SATO alebo pani Satova pride a odnesie do garaze.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Fiona »

Vy mejete nadobi? To mate za to vareni :P

Ja si pouze vyplachuju hrnecek a sklenicku, ale oni se zas tak moc nespinej, tudiz to neprehanim. Nanejvys si jeste po sobe oplachnu nuz a misku v pripade salatu nebo ananasu nebo melounu. Muj drahy ale vari, pri vareni zasadne nemicha a podle toho to pak vypada. Umi pripect k hrnci uplne vsecko, sikulka, i k teflonu, jezto ho umyva dratenkou a nenecha si to vymluvit. Ale zase chape ze ja za to nemuzu a tudiz neni duvod abych za to byla trestana, a umyva po sobe sam. Vsak taky nejsem mrcha a o salat se podelim :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sweetie »

Sitar píše:Myčka je hodně dobrá věc. Když pořídíš 45 cm širokou, není tak velká a nádobí se nakupí během dvou tří dnů. Pokud myješ ty kousky pod proudem tekoucí vody, vyjde to ve finále dráž, časově náročněji a tím pádem i náročnější na ekologii, bych řekl.
jejej, tak to uz jsem predpokladala ze myti pod tekouci vodou je za nama! co znam vetsina vcetne me pouze tekouci vodou splachuje jar, myje se na sucho nebo ve drezu. ma mycku bych musela dokoupit kopu nadobi :D
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sweetie »

Fiona píše:Vy mejete nadobi? To mate za to vareni :P

Ja si pouze vyplachuju hrnecek a sklenicku, ale oni se zas tak moc nespinej, tudiz to neprehanim. Nanejvys si jeste po sobe oplachnu nuz a misku v pripade salatu nebo ananasu nebo melounu. Muj drahy ale vari, pri vareni zasadne nemicha a podle toho to pak vypada. Umi pripect k hrnci uplne vsecko, sikulka, i k teflonu, jezto ho umyva dratenkou a nenecha si to vymluvit. Ale zase chape ze ja za to nemuzu a tudiz neni duvod abych za to byla trestana, a umyva po sobe sam. Vsak taky nejsem mrcha a o salat se podelim :)
ja bych to nevydrzela ani videt. ovsem kdyz se zamyslim, jak muj vege pritel kdyz je u me, dela treba vege pizzu, tak to pak muzu rovnou vymalovat. to jsme sli pred casem koupit i valecek, plech, a mouku!
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

culka píše:Asi toho mojho polovicaka zabijem, ak sa s nim zase stretnem.
Vidis ! Kdyby sis vzala Vopajslika....
http://www.youtube.com/watch?v=0NNEK_Ef ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E6pHpFD ... re=related
:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Pokus s druhym umytim mojim samponom:
Sampon aj po par dnoch od vyroby vyzera velmi pekne, nedeli sa na jednotlive vrstvy, vonia rovnako.
Vlasy som mala pred umyvanim podstatne mastnejsie nez pri prvom pokuse. Ani na druhe zmyvanie sampon nepenil, ale ako tak na seba pozeram v zrkadle, vlasy su fakt ciste, umyte a hebunke. Krasne sa dali rozcesat, konce bohuzial elektrizuju.

Zhrnutie pokusu - konecne mam tekuty sampon, ktory nemusim vyrabat pred kazdym pouzitim, nesmrdi, a da sa pripadne vziat aj medzi "normalnych" ludi na plavaren. Musim si len odvyknut na napenenie samponu, tento skratka umyva bez peny, preto ho mozno na seba kydam zbytocne vela. Jeho zlozenie poskytuje uzasne moznosti - mozem menit bylinky na nalev, olej i vonu. Ak by sa neobjavil nejaky problem pri dlhodobom pouzivani (lupiny, svrbenie...) tak som konecne vyriesila problem. Este odstranim dajako to elektrizovanie vlasov a mam to! :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Víš kolik bys ušetřila přechodem na 100% vita? Namísto šamponů a mýdel by Ti stačila už jen čistá voda, tělo už pak fujtajbly nevylučuje. ;-)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:Víš kolik bys ušetřila přechodem na 100% vita? Namísto šamponů a mýdel by Ti stačila už jen čistá voda, tělo už pak fujtajbly nevylučuje. ;-)
Prach odpuzuje...
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Lidka píše:
culka píše:Asi toho mojho polovicaka zabijem, ak sa s nim zase stretnem.
Vidis ! Kdyby sis vzala Vopajslika....
http://www.youtube.com/watch?v=0NNEK_Ef ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=3E6pHpFD ... re=related
:lol: :lol: :lol:
Lenze ja som si ho nevzala, ani Pistu Hufnagela.

Vcera som spravila sliz zo 100% olvoveho mydla a vecer kupila uplnou nahodou mydlo na pranie, co ma podobne zlozenie ako jelen. Kolko to vase mydlo vazi? Uz som sa pytala aj Sami, ale asi to prehliadla, starne chudinka. Jedno to moje pracie mydlo ma 142g, tak ci mam do tych 10 litrov nastruhat dve.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

A vobec, co mam dat do tej umyvacky? Nadalej Cascade, Electro salt alebo Kirklandovy prasok?

Pandi, kedysi v minulom tisicroci, som mala podobny nazor ako ty. Leenze barak je dostatocne velky,pribor mame pre 12 ludi, tanierov tiez dost a aj napriek tomu, ze moj chlap recykluje salku od kavy (ked ju ja nevlozim do umyvacky, tak si pocka na penicilin), tak umyvacka fici denne alebo obden. A vies ako pekne umyje tie zanesence okolo usiek na salkach. A aj moje nerezove hrnce sa blystia ako psovi one.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Fiona »

moj chlap recykluje salku od kavy
Hehe, mam podobnou uchylku :) Taky recykluju svuj jeden maxihrnecek az do chvile nez dostanu chut na jiny druh napoje, to uz ho pak opravdu umeju (vodou a houbickou)

Nic podobneho jelenovi jsem tu zatim nevidela v tomhle meste, ale je pravda ze jsem se kdovijak nepidila. Rikam si, dokud nemam kybl a ani kam ho dat, muze ten sliz pockat. Ale uz dostal muz instrukce dobrovolne povinne si koupit africky mustard 2 kg a co nejdriv ho vyjist. Ma ho rad a ten kyblik co to v nem prodavaj je presne idealni :) Tak pak zacnu shanet mydlo az se to bude blizit k vyprazdneni.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

culka píše:Kolko to vase mydlo vazi? Uz som sa pytala aj Sami, ale asi to prehliadla, starne chudinka. Jedno to moje pracie mydlo ma 142g, tak ci mam do tych 10 litrov nastruhat dve.
Mrcha :D
Postaci Ti jedno, nase pracie mydla vazia asi 175g. Mas extra tvrdu vodu, tak daj radsej viac sody (ja davam salku sody na 5 litrov slizu + pol mydla)
http://www.delux.sk/eshop/katalog/mydlo ... 75g-balene
http://www.delux.sk/eshop/katalog/mydlo ... 75g-balene
Panda píše:Víš kolik bys ušetřila přechodem na 100% vita? Namísto šamponů a mýdel by Ti stačila už jen čistá voda, tělo už pak fujtajbly nevylučuje. ;-)
Druha mrcha :-P
Neverim, ze polmetrove vlasy si mozu pri sucasnom znecisteni ovzdusia ponechat i bez umytia kvalitu, ktora nebude v ludoch vzbudzovat odpor. A to uz nehovorim o poteni sa na treningoch a v saune. Myslim, ze mydlo je jeden z prvych vynalezov ludstva a rozhodne mi neprekaza jeho pouzivanie.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Humorne ladeny clanok (navod) na vyrobu mydla :)
http://www.inzine.sk/article.asp?art=4318
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Samira píše:Humorne ladeny clanok (navod) na vyrobu mydla :)
http://www.inzine.sk/article.asp?art=4318
Kam se ztratila výroba z louhu a tuku? :shock: Zrovna když mě to začalo zajímat! A nějaký hydroxid draselný se mi tu zrovna také válí v lahvi.

(EDIT: fuj jak sem mohl napsat hidroxid?)
Naposledy upravil(a) Panda dne čtv úno 10, 2011 13:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Panda píše:
Samira píše:Humorne ladeny clanok (navod) na vyrobu mydla :)
http://www.inzine.sk/article.asp?art=4318
Kam se ztratila výroba z louhu a tuku? :shock: Zrovna když mě to začalo zajímat! A nějaký hidroxid draselný se mi tu zrovna také válí v lahvi.
:D Aj ja som v tom bode ostala sklamana, ale v podstate to vystihlo povahu ludsku - ze ked to zacalo byt prilis zlozite, je aj jednoduchsi (a menej zaujimavy) postup dostatocne dobra cesta...
Ale Hugo je chemik, mozno by nam prezradil, ako na to :-P
Odpovědět