EKODROGERIE

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Aha on je lepší louh sodný než draselný:

"Draselná mýdla jsou většinou tekutá, na rozdíl od sodných, která jsou téměř všechna pevná."

Jak čtu, tak se vaří tuk (např. sádlo, ale prý dobrý je olivový olej) na 80° až 100°. K tomu se přidává louh, např. draselný (běžně ke koupi v drogerii). Po "zmýdelnění" se nechá vychladnout, přidá se sůl (chlorid sodný), mýdlo zjádrovatí, na hladinu vyplave pevná složka. Zbyde slaná voda s glycerolem.

Pak se ještě rozvařuje s vodou a srážením solí aby se zbavilo zbytků glycerolu a solí. Na závěr se lisováním a dosušením zbaví vody.
Naposledy upravil(a) Panda dne čtv úno 10, 2011 14:10, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Fajn. Kto to skusi? :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Tak sem to teda zkusil. A už jsem se i myl vlastním mýdlem!!! :mrgreen:

Do hrnku jsem smíchal - olivový olej, horkou vodu a louh sodný (myslel jsem že tu mám draselný ale ne, byl to sodný, tím líp). Chvíli jsem míchal, vznikla žlutá emulze, srazilo se to a pak když jsem to nechal chvíli v klidu tak se na hladině usadil žlutý bordel. Ten jsem sebral lžičkou, byl mazlavý, možná v tom bylo ještě velké procento oleje nevím (myslím že jsem ho dal nadbytek), ale když jsem se s tím zkusil umýt tak to trochu pěnilo a ruce mi pak nezůstaly mastné jako by tomu bylo po oleji, tak to asi nějak fungovalo.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

A kolko coho si dal? ci len od oka? a sol si nedal?
hydroxid sodny som tusim kupovala do zapchateho odtoku...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Dal jsem jen tak přibližně "cosi", jen na zkoušku. Poměry určitě špatně, v praxi nepoužitelné, zůstala mi většina oleje a sraženiny jen málo. Trochu soli jsem také zkusil přidat, ale nic se už nezměnilo, s hydroxidem sodným asi není třeba. Asi by se musel nejdříve najít někde doporučený postup a dávkování. Jak psali, někdy v 17. století byla domácí výroba mýdla běžnou prací hospodyněk, čili by to nemělo být náročné. Namísto hydroxidu používaly potaš (z popele ze dřeva). Mýdlo se dříve vyrábělo vařením tuků ze zvířat spolu s popelem ze dřeva.

Tady je popsaná výroba mýdla amerických osadníků: http://hansley-cosmetics.com/vyroba-kol ... -mydla.htm
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Nie len v 17. storoci. Moja svokra si este z detstva pamata, ze si mydlo vyrabali doma.
Zaujimavy clanok, vyplyva mi z neho, ze uz smelo mozes ist do Ameriky robit kolonistu :)
Bavi ma vyrabat doma kadeco, mozno aj mydlo dakedy skusim ;)
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Tak vam dakujem za obsirnu odpoved. :mrgreen: Zase neviem, co tam dam.

Sami, ale ked tie dlhe prepotene vlasy zapleties a schovas pod siltovku, tak si to nikto nevsimne. Mala by si vidiet tunajsie cernosky. Na hlave 2000 copikov, to by som vazne chcela vidiet ako to rozpleta, umyva a potom cese a zase zapleta. To je ako ze preco sa u Breznevovcov dlho v noci svietilo. prekladali vyznamenania na pyzamo.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

culka píše:...Sami, ale ked tie dlhe prepotene vlasy zapleties a schovas pod siltovku, tak si to nikto nevsimne...
Což teprve když se ustřihnou a schovají, to už se vůbec nic nepozná. ... já si je odložil už hoodně dávno a jak je mi dobře!
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Panda píše:
culka píše:...Sami, ale ked tie dlhe prepotene vlasy zapleties a schovas pod siltovku, tak si to nikto nevsimne...
Což teprve když se ustřihnou a schovají, to už se vůbec nic nepozná. ... já si je odložil už hoodně dávno a jak je mi dobře!
A namiesto hrebena ti trci z vacku prachovka, ako tomu mojmu
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Panda píše:...Do hrnku jsem smíchal - olivový olej, horkou vodu a louh sodný...
Tak ještě dodatek k mému pokusu. Když jsem k hrnku přišel po pár hodinách, plavala na povrchu silná žlutá vrstva. Sebral jsem ji a použil na mytí - hustě to pěnilo a vonělo po olivovém oleji. :-) Při použití hydroxidu sodného tedy vaření není potřeba, zbývá jen otázkou správné množsví příměsí (aby se pak člověk nemyl ani hydroxidem ani olejem). Ale možná ani to není problém, protože mýdlová sraženina se usadí na hladině a zbylé nevyvážené složky zůstanou dole v kapalině - je pak vidět zda tam zbyl olej a je potřeba přidat hydroxid (nebo obráceně).

Škoda že už mýdlo nepoužívám, asi bych si ho začal vyrábět, vypadá to docela zábavně. :-) Třeba přidávat nějaké bylinky.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

Pando, jaké jsou prosím rozdíly mezi těma hydroxidama (sodný a draselný), kde se to kupuje, co to stojí a co se s tím stane, že už to pak není nebezpečné?
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

culka píše:To je ako ze preco sa u Breznevovcov dlho v noci svietilo. prekladali vyznamenania na pyzamo.
Kolega dvihol obocie a vysvetlil mi, ze je to blbost, Breznev vraj mal tie metale dvojmo :D

Pando - to mydlo ma laaaaka! :) Fakt to niekedy skusim...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:Pando, jaké jsou prosím rozdíly mezi těma hydroxidama (sodný a draselný), kde se to kupuje, co to stojí a co se s tím stane, že už to pak není nebezpečné?
Tady píšou jak amatérsky vyrobit hydroxid draselný (podle vzoru amerických kolonistů), ale asi to bude někdo těžko vyrábět doma: http://www.abtou.cz/jak-vyrobit-louh-hydroxid-draselny/

Mýdlo z hydroxidu draselného KOH je tekuté a má nižší účinnost. Mýdlo z hydroxidu sodného NaOH je tuhé a pěnivější.

Hydroxid sodný používám jako pozitivní vývojku na plošné spoje. Dá se koupit 1 kg balení (granule) např. v Tescu za asi tak 70 kč. Hydroxid draselný stojí 1 kg (šupiny) asi 140 kč. Dřív jsem používal ten jako vývojku, ale už jsem ho teď neviděl volně v prodeji, jen přes internet.

Louh pak není nebezpečný protože reaguje s tukem. Tady je princip popsaný: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Tady je docela zajímavý návod na amatérskou výrobu mýdla: http://deosum.com/Articles/162.aspx
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Dano »

Samira píše:
culka píše:To je ako ze preco sa u Breznevovcov dlho v noci svietilo. prekladali vyznamenania na pyzamo.
Kolega dvihol obocie a vysvetlil mi, ze je to blbost, Breznev vraj mal tie metale dvojmo :D
Bavite ma :)

K teme. Zuby si umyvam bez pasty, periem nejakymi orechmi, dlazbu a parkety umyvam len vodou, riad umyvam len vodou, mydlim sa kupovanymi (na jarmokoch) mydlami vyrobenymi tradicnymi postupmi niekde na Morave a len obcas a len urcite miesta, na slnku som vzdy kedy sa len da a opalovacie kremy nepouzivam,... vlastne som uz dlhsie takmer bez kozmetiky a cistiacich prostriedkov len obcas pouzijem v kupelni potravinarsku kyselinu citronovu, a ako antiperspirant vynimocne taky "kamenny" Lush ho neviem minut uz roky).

Ked som zacal pred rokmi menit trochu zivotospravu, ani vo sne mi nenapadlo ze to bude mat taketo nedozierne nasledky.

Otazka.
Mozno by som mal kupit nejaky krem na tvar. V zime ked ma na turach vystipe mrazivy suchy vzduch, po navrate citim ze plet si nieco olejnate alebo hydratujuce pyta. Dnes som zabludil do asi najvacsieho tunajsieho bio kramku a mali tam 100% za studena lisovany bio kokosovy olej (teda tuhy ako krem, topi sa nad 25st.C). Nic tam nie je pridane, takze ako potravina a zaroven kozmetika. Hodi sa? Ci radsej ten palmovy co tu spominate? Lebo ten nemali. Mal som obdobie ked som v takychto situaciach skusal slnecnicovy ci olivovy olej a tie su teda prilis mastne..
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Kokosák je údajně na pleť super, ale mi osobně nepřijde o nic méně mastný než oliváč :?

Jestli často šťavíš (nebo strouháš), super "krém", je směs jakéhokoliv oleje s vodou, asi jedna ku jedné, lépe se to tak vstřebává, nedělá mastný film a - to nevím, jestli je fakt pravda - snad i nějakou tu vodu pleti dodá, jakože hydratuje, ne jen zmastí.
No a lepší než voda je okurková šťáva, proto to šťavení/strouhání...případně jiný OZ :)
Na obličej stačí úplně mikromnožství.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Dano píše:...a ako antiperspirant vynimocne taky "kamenny" Lush ho neviem minut uz roky...
Mam ho - roky :D Ale zabudam ho pouzivat, ja totiz antiperspiranty nepouzivam vobec.
Kokosak je fajn, ale mastny je strasne, ako aj ine oleje, takze si ho davam obcas ako nocny krem. Zial nic hydratacne som este neobjavila, skusala som aj emulziu voda+olej, ale nic moc. Trosku sa mi pozdavalo ranne natieranie prerezanym kuskom listu aloe vera, ale je to na mna primalo. Bohuzial, nic co by aspon priblizne pripominalo skvely hydratacny krem kupeny v lekarni, som nenasla.
Ale - dnes mi prisla zasielka ekokozmetiky, je tam nejaky pletovy olej, podam hlasenie, ci to funguje.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sweetie »

re dano: snazim se dodrzovat raw denne uz po tri sezony, a to opravdu doug graham pristup, vetsinou ovoce, jednou denne vecer listovy salat s nesladkym ovocem. nesolim, nepouzivam cesnek, pepr, cibuli, olivy atd. v zime bohuzel salek caje. bez cukru:)
plet se mi susi urcity mesice asi listopad - prosinec, hlavne ruce spodni cast nohou, ale v unoru se to (vyssi teploty, delsi denni svetlo) zlepsi a uz netrpim. takze doporucuju pouze se soustredit na odlehcovani a co nejvic daylight:)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:
Sitar píše:Pando, jaké jsou prosím rozdíly mezi těma hydroxidama (sodný a draselný), kde se to kupuje, co to stojí a co se s tím stane, že už to pak není nebezpečné?
Tady píšou jak amatérsky vyrobit hydroxid draselný (podle vzoru amerických kolonistů), ale asi to bude někdo těžko vyrábět doma: http://www.abtou.cz/jak-vyrobit-louh-hydroxid-draselny/

Mýdlo z hydroxidu draselného KOH je tekuté a má nižší účinnost. Mýdlo z hydroxidu sodného NaOH je tuhé a pěnivější.

Hydroxid sodný používám jako pozitivní vývojku na plošné spoje. Dá se koupit 1 kg balení (granule) např. v Tescu za asi tak 70 kč. Hydroxid draselný stojí 1 kg (šupiny) asi 140 kč. Dřív jsem používal ten jako vývojku, ale už jsem ho teď neviděl volně v prodeji, jen přes internet.

Louh pak není nebezpečný protože reaguje s tukem. Tady je princip popsaný: http://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo

Tady je docela zajímavý návod na amatérskou výrobu mýdla: http://deosum.com/Articles/162.aspx
Tak jsem si to konečně prošel a zajímavý. Díky.
Ten zoufalý pokus o výrobu mýdla v posledním odkazu je úsměvný.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

kokosovy olej

Příspěvek od Dano »

s.arik píše:Kokosák je údajně na pleť super, ale mi osobně nepřijde o nic méně mastný než oliváč :?
..
Jestli často šťavíš (nebo strouháš), super "krém", je směs jakéhokoliv oleje s vodou, asi jedna ku jedné, lépe se to tak vstřebává, nedělá mastný film..
To je fak, dost je mastny.
Nestavim, nestruham, len lisujem pomarance. Ale hej vsimol som si uz ze ked davam olej na mokru tvar mokrymi rukami, lepsie sa rozotrie v tensej vrstve a nemasti tak. Vdaka.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

palmovy olej

Příspěvek od Dano »

Fiona píše:Sami, palmovy olej tady v Londyne v te nasi ghetto ctvrti prodavaji v kazdem obchode s potravinami (vyjma supermarketu) a na kazde trznici. Je hodne oranzovy a taje pri teplote neco pres 20 stupnu
V Bratislave v predajni Exoticke potraviny Namaste India http://www.popy.sk/ predavaju na pohlad pekny cerveny palmovy olej s oznacenim Villageoise red palm oil 0,75 lit. Podla stranky http://www.alibaba.com/product-free/108 ... m_oil.html na ktorej je vyobrazeny ide o rafinovany olej.
Maju este jeden. KTC Unrefined palm oil 500ml, myslim ze to je tento http://www.mysupermarket.co.uk/asda-com ... 500ml.html. Ma oranzovu farbu.

Ako zistim ci je lisovany za studena? Lebo slovo "nerafinovany" to znamenat asi nemusi...(?) Ind nevedel, 100%-ne to ale vedel povedat o viacerych inych druhoch olejov ktore tam ma.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Z dlhodobeho hladiska sa mi moj vlastnorucne vyrobeny sampon uz tak nepozdava. Pri korienkoch sa mi za den-dva vlasy mastia viac nez obycajne, a konceky su suche, elektrizuju. Mozno by sa chcelo pohrat s bylinkovym odvarom, co som do neho pouzila, no na to momentalne nemam cas. Opat som presedlala na "komercne" sampony.

ALE - dobra sprava pre damy, co sa licia a vecer si mejkap davaju dole. Objednala som si tento odlicovaci olej a som absolutne spokojna. Na vatovy tamponik streknem trosku cistej vody, dam par kvapiek tohto oleja a mejkap - aj ten ocny! - ide krasne dole. Oci nestipu a fakt to pekne odlici, nemam rano zvysky spiraly pod ocami a podobne. Pri jeho kupe som bola dost skepticka, ale klobuk dolu, cisti to lepsie, nez barsktory odlicovac, co som mala, a ani nevadi ociam.

Teraz blbnem pouzivanim octu a sody bicarbony, krasne tato kombinacia cisti napr. umyvadlo, co ocenujem v obdobi zvyseneho vyskytu malovky, omietky, farby, prachu, spiny a mastnoty u nas.

A este som zabudla: vytesujem sa z tejto pletovej vody, aj tento pletovy olej sa mi paci, ale opat nehydratuje, je to mastne, ale nie velmi.
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Lidka »

Samira píše:Objednala som si tento odlicovaci olej
Sami taky je mam rada, sice je nejduleziteji pece zevnitr, ale kdyz se podivas na ty fujtajbly na tamponu :twisted: , tak je jasne, ze i toto je treba
ja si trochu oleje smicham s vodou , zatrepu a hotovym mlikem umyju oblicej a pak tamponem setru (lahvicka tak vydrzi dyl) a je mi to prijemnejsi
mam rada sipkovy olej a sama si do nej vybiram esencialni olej treba patchouli :P
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Lidka píše:...mam rada sipkovy olej a sama si do nej vybiram esencialni olej treba patchouli :P
dik za tip, mozno nabuduce skusim ;)
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Marie »

Před lety jsem si do rozprašovače začala dávat jen borovou vodu z lékárny s několika kapkami levandulového oleje. Docela se mi to osvědčilo. Pěkně to osvěží před spaním a očistí obličej.
Vím, že nic nevím.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sitar »

Tohle jsem potkal na Biostylu: http://www.koulenaprani.cz/

Nekoupil jsem to, ale rád bych to časem vyzkoušel. Nemáte s tím prosím někdo osobní zkušenosti, i když je to novinka?

Taky jsem mluvil s Terezkou na jejím stánku, pořád jí to moc sluší, je velmi příjemná a těch dobrot, no, co vám budu povídat. Cedrové oříšky ze Sibiře, divoké sušené meruňky, moruše, olivy... ;-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od culka »

Jedna davka pracieho mydla stastne minuta, momentalne likvidujem stare zasoby, ALE. Chcem sa vas spytat, mladsich a skusenejsich. Aku mate teplotu vody v pracke. Tu je teraz velka moda prat v studenej a tomu su prisposobene vsetky komercne vyrabane prasky/tekutiny.
Mozem ten sliz pouzit v studenej vode? Operie to tak, ako ma? Alebo mam zase zaradit kyblovu chemiu (ako ked sme na fakulte vyrabali papier) a vyskusat sama?
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Sitar píše:Tohle jsem potkal na Biostylu: http://www.koulenaprani.cz/
Osobnu skusenost nemam, no kamoska gulu ma, chvali si ju. Iba s gulou neperie, dava k nej polovicu normalnej davky prasku. (Sama je silna alergicka, ekzematicka, no neda si povedat a sliz vyrabat nechce. To by jej pokozke isto viac pomohlo, nez polovicne davky komercnych praskov.)
Ja sa vsak neviem zbavit dojmu, ze ide o "podfuk", kedy sa vyuziva mechanicke posobenie gule. Ako ked nase (pra)babicky prali pradlo a trieskali ho tym drevenym (piestom?). Samotna cista voda ma uzasne pracie schopnosti, k tomu trosku pradlo vytrieska gula... Vraj aj v cistiarnach sa pouzivaju tenisove lopticky do bubnov pracok, aby napriklad paperove bundy boli pekne vyprate a nacechrane. Tak neviem.
Bohvie, z coho je to vyrobene, a ako je to s rozlozitelnostou a recyklaciou po zivotnosti lopticky.
Sama som zvedava, aka debata sa tu rozputa.
Teraz som si spomenula na jednu diskusiu na nete, kedy sa zienky zalovali, ze asi kupili nejake nefunkcne pracie gule, ktore neperu, ze su asi neni originalom, ale lacnou napodobeninou... Neviem, co si o tom mysliet. Dufam, ze nam tu niekto napise, ako to vlastne je.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

culka píše:...Aku mate teplotu vody v pracke... Mozem ten sliz pouzit v studenej vode? ... Alebo mam zase zaradit kyblovu chemiu...
So slizom periem bezne na 40 stupnov a vyperie podla mna porovnatelne s namakanymi Persilami ci Arielmi. Hnusne tvrdohlave skvrny potriem zlcovym mydlom a pustia. Problem je v tom, ze dlhodobo prane biele veci (tielka) strasne zosednu, a nebude to len sodou v slize, je to skratka nepritomnostou optickych zjasnovacov. ALE - objednala som si perkarbonat sodny, ktory sa vraj pekne odbura v prirode a mal by zabezpecit beloskvuce pradlo :D - ale len pri prani nad 60 stupnov. ALE - zase mame riesenie - dokupit aktivator TAED, ktory aktivuje perkarbonat aj pri nizsich teplotach (ako je to s odburanim TAEDu v prirode neviem, no dava sa ho maaaaalinkato)
Zial, este tieto vynalezy doma nemam, a teda som to ani neodskusala...
Nie, nebazirujem na belsej bielej nez je biela, mam to docela na haku, no niekedy pri fajnovejsich bluzkach ci trickach by som uvitala ponechanie bielej farby.

Co to je kyblova chemia?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Pěkné shrnutí, proč nepoužívat běžné kosmetické přípravky:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... sid=110672

A jak poznat, zda je "přírodní" výrobek opravdu přírodní:
http://nobilis.cz/aktuality/jak-se-vyzn ... vyrobku-29
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Sweetie »

s.arik píše:Pěkné shrnutí, proč nepoužívat běžné kosmetické přípravky:
http://www.baby-cafe.cz/modules.php?nam ... sid=110672

A jak poznat, zda je "přírodní" výrobek opravdu přírodní:
http://nobilis.cz/aktuality/jak-se-vyzn ... vyrobku-29
sorry YSL, jdes do kose. sari dik moc
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Samira píše:Pomoze sliz aj na vodny kamen? Mame PRISERNE tvrdu vodu, po tyzdni je biely povlak na obkladackach, ani ocot sa s nim nie vzdy popasuje...
ako casto davas ocot do pracky?
a toto som mala dat asi do ineho vlakna...
trochu octu dávám místo aviváže pokaždé, s vírou, že se lépe rozpustí a vymáchají zbytky slizu z prádla.
jednou za čas se doporučuje do prázdné pračky nalít dva litry octa a pustit vyvářku - prý to zatočí s vodním kamenem lépe než Calgonit :)
co s tvrdou vodou, netuším...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

s.arik píše:trochu octu dávám místo aviváže pokaždé, s vírou, že se lépe rozpustí a vymáchají zbytky slizu z prádla.
jednou za čas se doporučuje do prázdné pračky nalít dva litry octa a pustit vyvářku - prý to zatočí s vodním kamenem lépe než Calgonit :)
co s tvrdou vodou, netuším...
dik ;)
obcas pracku s octom (bez pradla) vyvarim, ale nespomeniem si casto, mozno 4-5x do roka. preto som sa pytala, ze ci netreba nahodou castejsie. Asi to zavisi aj od toho, ako casto clovek perie.
a ta nadobka, kam sa leje avivaz (teda ja ocot ako Ty) mi nefunguje, takze toto mi vyriesi az nova pracka niekedy v buducej 5rocnici.
co s tvrdou vodou - prestahovat sa asi :(
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od macik »

používám ekokosmetiku už roky a postupně jsem po vyzkoušení weledy, lavery a mnohým daších značek přešla k minimalismu.....kupuju si jen pleťové vody či mlíka (používám make-up), občas nějaký krém či olej na obličej, nejčastěji od značek nobilis nebo eone, místo deodorantu jsem teď nově objevila šalvějový pudr a nemohu si vynachválit, meju se mýdlem aleppo...tot vše mi vyhovuje

mám pouze jedinou oblast, kterou dlouhodobě nemůžu vytechnit a to je mytí vlasů...nutno podotknout, že mám vlasy velmi husté, takže mi nefungujou věci, který běžně fungujou lidem s řídčím porostem...prozatím to řeším kupovanými šampony z bio kosmetiky, ale nevyhovují mi....i cenově, mám tendenci snižovat spotřební záležitosti..zkoušela jsem fakt všechny značky, ale už nechci...vyzkoušela jsem i lávovou zemi či mýdlo aleppo, u kterých se též píše, že je možné je použít na vlasy, ale výsledek není dobrý, vlasy jsou takové ucourané, vzhledově i na omak nepříjemné..

máte někdo tip, jak zdravě a levně mýt vlasy??....raději od někoho, kdo nemá na hlavě pět chlupů ve třech řadách, ale spíš hustou kštici...dík předem
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

je to problém, já nakonec zůstávám u šamponů alverde, sice mi nevyhovují, ale nic lepšího a levnějšího a eko neznám. "trpěla" jsem tak tři měsíce, pak jsem si zvykla a už mi to nějak ani nepřijde (na omak nepříjemné vlasy, jak popisuješ)...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

mýdla, soda, med, ovoce či vajíčka byly ještě horší než alverde + ta práce s tím...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Som na tom podobne, mam dlhe, huste vlasy... Kratkodobo mi svedcal i mnou vyrobeny sampon (niekde v tomto vlakne som ho popisovala), dlhodobo sa vsak neosvedcil.
Teraz mam tuhy sampon (vyzera ako mydlo) od firmy Lush, v Prahe myslim stale su, ale tiez to nie je ulne najlacnejsia zalezitost, i ked mi vyhovuju, a su nesmierne prakticke (daju sa brat do sauny, na plavku, na dovolenku bez toho, aby flaska vytiekla do tasky, kedze su tuhe).
Obcas si patlem indicke byliny, no na tie nemavam dost casu, po nich mavam pekne vlasy.
Kedze od rodiny obcas dostavam neeko kozmetiku, a obcas tam byva aj sampon s kondicionerom, pouzivam aj take. A just tie mi funguju najlepsie :D
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

jj, neeko silikonové fungují "nejlépe". ale za jakou cenu...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od macik »

alverde taky teď používám nejčastěji, ale svědí mě po nich hlava a zhoršují se mi lupy, takže nejen cítím, ale i vidím, že to nejni vono...nemám k té značce ani důvěru, vyzkoušela jsem od nich kvůli lákavé ceně vše, ale krom pleťové vody bylo vše s nějakýma nepříjemnýma průvodníma účinkama....silikonové už fakt ne, to už moje hlava ani nesnese, svědí mě to jak blázen a druhej den mám vlasy jako by mě oblízla kráva, olej by se z nich dal stáčet...jedna známá právě kdysi říkala, že si meje vlasy mýdlem s jelenem, ale já ty mýdla asi nedokážu dobře nanést ani vypláchnout....lush jsem taky měla a je fakt, že si už nepamatuju účinek, ale obecně je to drahé a taky si nemyslím, že to je certifikovaná přírodní kosmetika, ač mám jejich produkty ráda a jsou mi příjemné...oni zasílají i přes net, takže není nutné jezdit do prahy... měla jsem od nich úžasnou masážní kostku, ta neskutečně voněla, ach, ach, občas jsme se s tím s manžou vzájemně napatlali..
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Marie »

od jara používám mýdlo s jelenem a sodu - sliz, moc velká spokojenost místo aviváže ocet smíchaný s vodou a pár kapek aroma oleje - teď momentálně levanduli. než se vyčistila pračka - octem (16 let dobře sloužící) vytékalo z ní spousta usazenin a to si myslela, že používá eko prostředky :mrgreen: . vyzkoušeno, že sliz i při nízkých(40 st.) teplotách funguje, mnoho prádla je již letitého a vesměs bavlněného a i jiné materiály nepřišly k újmě.
vlasy: pmn záleží jestli se barví a čím. šediny barvené henou jsou jednak melírové - ne všechny jsou šedé a druhak úžasně vyživené, stačí šampon Henna regenerující (výrobce nový jičín), je i varianta proti lupům.no šedé chytají ve výsledku mrkvově-ale neva - stejně příjde doba bílé hlavy.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od macik »

já se taky barvím hennou, ale vzhledm ke svému věku bych ráda byla bez viditelných šedin ještě tak dvacet let....no jo, ale šediny holt proráží...zrzavá mi v podstatě vyhovuje, ale asi bych uvítala hnědší odstín :-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Samira »

Marie píše:...šampon Henna regenerující (výrobce nový jičín)...
jeeej, si mi ho pripomenula, dik, dlho som ho pouzivala, potom vymizol z nasich obchodov, skoda. Bol fajn, i ked som ho musela striedat s inym, pri dlhodobom pouzivani mi robil lupiny. Ale inak super. Zatial nefarbim, nie je este treba.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

Marie píše:vyzkoušeno, že sliz i při nízkých(40 st.) teplotách funguje.
jak kdy (možná záleží na poměrech surovin), nejednou se mi stalo, že na 40 se nerozpustil a zanechal na prádle bílé stopy.
asi si za to mohu sama, že nedávám dost vody a místo gelu vyrábím tuhý "pudink" :) a taky je fakt, že se mi to stalo jen při praní povlečení z peřin, které jsou velké a voda v a kolem nich hůře cirkuluje.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Ale čo »

macik píše:používám ekokosmetiku už roky a postupně jsem po vyzkoušení weledy, lavery a mnohým daších značek přešla k minimalismu.....kupuju si jen pleťové vody či mlíka (používám make-up), občas nějaký krém či olej na obličej, nejčastěji od značek nobilis nebo eone, místo deodorantu jsem teď nově objevila šalvějový pudr a nemohu si vynachválit, meju se mýdlem aleppo...tot vše mi vyhovuje

mám pouze jedinou oblast, kterou dlouhodobě nemůžu vytechnit a to je mytí vlasů...nutno podotknout, že mám vlasy velmi husté, takže mi nefungujou věci, který běžně fungujou lidem s řídčím porostem...prozatím to řeším kupovanými šampony z bio kosmetiky, ale nevyhovují mi....i cenově, mám tendenci snižovat spotřební záležitosti..zkoušela jsem fakt všechny značky, ale už nechci...vyzkoušela jsem i lávovou zemi či mýdlo aleppo, u kterých se též píše, že je možné je použít na vlasy, ale výsledek není dobrý, vlasy jsou takové ucourané, vzhledově i na omak nepříjemné..

máte někdo tip, jak zdravě a levně mýt vlasy??....raději od někoho, kdo nemá na hlavě pět chlupů ve třech řadách, ale spíš hustou kštici...dík předem


a jablčný ocot si neskúšala? ja a moje 2 dcéry máme každá iné vlasy a každá si ho chválime. mimochodom zaberá 100percentne aj na vši, čo sa o prostriedkoch z drogérie a lekárne povedať nedá.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od s.arik »

octem (nebo ředěnou citronovou šťávou) se mají oplachovat už umyté vlasy, protože kyselé jim dělá dobře, také se tak lépe odstraní zbytky šamponu.
že by ale ocet sám o sobě myl (odmašťoval), to jsem neslyšela...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od macik »

jablečný ocet jakýkoliv nebo domácí? bych to i zkusila, ale můj muž nesnáší pach octa a když s ním třeba meju koupeku tak i po hodinách nadává, že to tam smrdí...tož nevím, zda se to ujme, ale zkusit můžu..ještě mě zaujal ten med, to bych taky vyzkoušela, ale mám tak husté vlasy, přijde mi líto medu
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Ale čo »

s.arik píše:octem (nebo ředěnou citronovou šťávou) se mají oplachovat už umyté vlasy, protože kyselé jim dělá dobře, také se tak lépe odstraní zbytky šamponu.
že by ale ocet sám o sobě myl (odmašťoval), to jsem neslyšela...

keď doniesli deti zo školy vši a niekolko mesiacov sme sa ich nevedali ničím zbaviť, tak ma napadlo vyskúšať ocot. naliala som čo najteplejšiu vodu ako sa dá zniesť na pokožke hlavy /bola dosť teplá/ a pridala som jablčný ocot, deti si tam namočili hlavu a ja som im počas namáčania prečecávala riedkym hrebeňom vlasy aby sa tá voda s octom všade dostala.takto museli vydržať niekoľko minút. na vši to zabralo už po prvom raze , ale ja som to pre istotu ešte možno 2-3 týždne opakovala. vlasy boli úplne super. takže asi to s tou teplou vodou aj odmasťuje.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Ale čo »

Ale čo píše:
s.arik píše:octem (nebo ředěnou citronovou šťávou) se mají oplachovat už umyté vlasy, protože kyselé jim dělá dobře, také se tak lépe odstraní zbytky šamponu.
že by ale ocet sám o sobě myl (odmašťoval), to jsem neslyšela...

keď doniesli deti zo školy vši a niekolko mesiacov sme sa ich nevedali ničím zbaviť, tak ma napadlo vyskúšať ocot. naliala som čo najteplejšiu vodu ako sa dá zniesť na pokožke hlavy /bola dosť teplá/ a pridala som jablčný ocot, deti si tam namočili hlavu a ja som im počas namáčania prečecávala riedkym hrebeňom vlasy aby sa tá voda s octom všade dostala.takto museli vydržať niekoľko minút. na vši to zabralo už po prvom raze , ale ja som to pre istotu ešte možno 2-3 týždne opakovala. vlasy boli úplne super. takže asi to s tou teplou vodou aj odmasťuje.

myslím, že za pokus to stojí. alebo si umy vlasy nejakým jemným šamponom a potom namáčaj v tej vode s octom.ja som mala ocot z obchodu.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Ale čo »

keď vlasy uschnú, ocot v nich necítiť. ale pozor pri tom namáčaní na oči.
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: EKODROGERIE

Příspěvek od Marie »

s.arik píše:
Marie píše:vyzkoušeno, že sliz i při nízkých(40 st.) teplotách funguje.
jak kdy (možná záleží na poměrech surovin), nejednou se mi stalo, že na 40 se nerozpustil a zanechal na prádle bílé stopy.
asi si za to mohu sama, že nedávám dost vody a místo gelu vyrábím tuhý "pudink" :) a taky je fakt, že se mi to stalo jen při praní povlečení z peřin, které jsou velké a voda v a kolem nich hůře cirkuluje.
Je možné, že pračka byla hodně plná??
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

mýdlový gel

Příspěvek od Dano »

Sarka,
Vdaka za super rady. Dobra kombinacia: si ekozmyslajuca osoba + sikovna zienka domaca + znalec chemie...

Dochadza mi prvy a mozno zaroven posledny balik orechov, uz neviem asi 500g alebo 250g. A chcel by som skusit vyrobit ten mydlovy gel.
s.arik píše:sliz na praní, nebo také mýdlový gel (honosněji)
..
Suroviny:
soda na praní (krystalické kelímek cca 250ml, práškové stačí poloviční množství)
mýdlo na praní Jelen (nebo Palma Kokos nebo Lanza)
..
Mýdlové ořechy se většině lidí moc neosvědčily, dost to mezi ženami z Koníka kolovalo
Chcem sa spytat, toho mydla v akom presnejsom pomere k sode? Tu som zohnal zrejme praskovu.
Predavaju sa rozne mydla. Kupil som Palma Jadrove 175g (zazrel som aj 300g znacky Lanza)
Pripadne mohla by si uviest radsej pomer hmotnostny g/g?
Vidim, ze ty to mas v oku. Ja na prvy krat si chcem byt isty, ze to nedomantam.

A este, ocot namiesto avivaze odporucas? Kolko ml? Spominala si, ze si ho pouzivala.
Avivaz som nikdy ziadnu nepouzival.
Odpovědět