PŮST

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Vyhodnotiac svoje pocity vnútorné zaraďujem pôstík. (Prepáčte, dievčatá, ale jeden deň hore dole...) Cítim sa prekyslene a tak sa na pôst teším, bodla by taká sedmička, možno dlhšie. Uvidíme. Od zajtra nás tu bude kopec pôstujúcich. Teším sa na zdieľanie spoločnej pôstovacej eufórie, jupíííí m:-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Zradca! :lol:
Mam tu na stole este jedno krasne nablyskane jablcko od Teba, to este dnes zjem, aby mi nebolo luto, ze som ho nestihla :)
(samozrejme okrem toho este vselico ine, najma stavy a ovozel).
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Cha! To jablko by vydržalo aj 40 dní :D Nežer toľko >:-)
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: PŮST

Příspěvek od culka »

Renáta píše:Cha! To jablko by vydržalo aj 40 dní :D Nežer toľko >:-)
Nevydrzalo, ta tvoja kyselina by ho spalila. :twisted:
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Culka, ani nevieš, akú máš pravdu. Pôst zrušený, sežrala som ovocie a pila zelený čaj. Ako vraví syn, keď sa mu nezadarí - dnes nevydalo... :D
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: PŮST

Příspěvek od culka »

To mas z toho, ze sa predbiehas. Povedali sme, teda Sami povedala, ze zajtra, tak zajtra. Ja robim uz len co mi druhi, teda Sami, povie.
A ked ona odtrubi koniec, tak to ukoncime. Kedy neviem, opytaj sa Samirusky.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

(:-) Pravdu máš. Žiadne predbiehačky, pekne do radu a tri-štýýri-ide sa m:-)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

culka píše: A ked ona odtrubi koniec, tak to ukoncime. Kedy neviem, opytaj sa Samirusky.
No ale toto??? Nevrav, že keď to Samirka tak za 3 dni odtrúbi, tak končíš. Zasa až taká kámoška nemusíš byť :wink:
(Sami, tým som nechcela naznačiť, že ti dávam len 3 dni. Myslím, že tak 4 dáš určite :D )
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

culka píše:Povedali sme, teda Sami povedala, ze zajtra, tak zajtra. Ja robim uz len co mi druhi, teda Sami, povie.
A ked ona odtrubi koniec, tak to ukoncime. Kedy neviem, opytaj sa Samirusky.
Ty alibista!!! :)
Ked to nezmakneme, tak je to moja chyba? :D
Jaj culka moja, nie ako kona, ako dva kone Ta lubim.
Renáta píše:Sami, tým som nechcela naznačiť, že ti dávam len 3 dni. Myslím, že tak 4 dáš určite :D
Tiez dva kone, nech si nezavidite :D
Reni, posledne jedlo, co som mala, bolo to jabko od Teba. Ale co bolo predtym sa ma radsej nepytaj :)

Ako to teda mam robit? Tesit sa? Ze jupiii? OK. Tesim sa. Uz teraz mam prijemne prazdne brusko. Hura, ja som sa dokopala aspon k myslienke postu a prve hodinky mam za sebou!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Presne tak. Jupííííí! Posielam ti dva kone m:-) m:-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Vdaka Pandovi som zistila, ze toto m:-) sa vola LAMZOR :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

:D Kôň ako kôň :D Ale že to jablko bolo :delicacy: Škoda, že tento rok bola taká zlá úroda. Inokedy ich máme habadej.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Bolo mnam.
Reni a Ty ako teda? Nabiehas na pravidelne jedenie?
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Ježíš, to je ťažká otázka, keď pôstujete...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:42, celkem upraveno 1 x.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Cepheus, presne ako píšeš. :wink:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:42, celkem upraveno 1 x.
Bafule
Příspěvky: 32
Registrován: pát zář 03, 2010 8:53

Re: PŮST

Příspěvek od Bafule »

Cepheus, krasne jsi to napsal. Jen teda nevim, proc, kdyz jsem se minulej mesic tesila, ze si dam 10 dni, tak jsem druhej den rano odpadla s nizkym tlakem :-) tento mesic mi ale telo samo reklo, ze chce pustiky a momentalne mi paradne vyhovuje kaskada, neboli stridat 1 pust a 1 jist. Zatim jsem se prejedla jen jednou (uz tak jedu 2 tydny). Citim se vybnrne a zmizel mi ekzen z loktu. Jinak se vsim souhlasim. Jeste bych dodala, ze se nema nic lamat pres koleno a je potreba naslouchat telu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:42, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Ceph, diky za pripomenutie i drzanie palcov ;)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:41, celkem upraveno 1 x.
Sinuhet
Příspěvky: 188
Registrován: ned lis 15, 2009 3:09

Re: PŮST

Příspěvek od Sinuhet »

Ahojte, nevíte jak je na tom hladovění na průjem a bolest zad? Už mě to trápí delší dobu (cca týden) jednodenní nepomohla...Teď zas hladovím ale není to ono jsem dost slabý (stejně jak při te jedničce) furt to ve mě škrčí..
Bafule
Příspěvky: 32
Registrován: pát zář 03, 2010 8:53

Re: PŮST

Příspěvek od Bafule »

Diky za pripomenuti pustovniho kalendare. Uz jsem jednu desitku dala a prvni 3 dny mi bylo jeste lip nez pred pustem, tak jsem nepochopila, proc jsem se druhy rano tak slozila. Mozna na to mohl mit vliv dorustajici mesic ci co :-)
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:41, celkem upraveno 1 x.
Bafule
Příspěvky: 32
Registrován: pát zář 03, 2010 8:53

Re: PŮST

Příspěvek od Bafule »

Nevim jestli to tak vyznelo, ale tu kaskadu nepovazuji za zadnou objizdku, ale pouze za jinou pustovaci metodu, ktera mi dela dobre. O desitku se pokusim znovu na jare, kdy citim, ze mam nejvic energie a kdy se mi podarila ta predesla. Moc si vas tady vsech vitousu a pustaru vazim a mam ve vas vzor a vubec jsem hrozne rada, ze tohle forum a poradna existuje a ze jsem mela to stesti a nasla jsem vas :-) tak pustu zdar a navratovkam obzvlast
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od Panda »

Stále přemýšlím nad otázkou - pokud se dávají nemoci do souvislosti s překyselením organismu a doporučuje se alkalizace, jaktože to nevadí při půstu a naopak se nemoci půstaři vyhýbají, přestože prostředí v jeho organismu je silně kyselé? A když se uvádí že na snížení kyselosti se odčerpává vápník, nehrozí to i při půstu?
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: PŮST

Příspěvek od Atman »

Panda píše:Stále přemýšlím nad otázkou - pokud se dávají nemoci do souvislosti s překyselením organismu a doporučuje se alkalizace, jaktože to nevadí při půstu a naopak se nemoci půstaři vyhýbají, přestože prostředí v jeho organismu je silně kyselé? A když se uvádí že na snížení kyselosti se odčerpává vápník, nehrozí to i při půstu?
Veď je to presne to isté ako keď vy dávate všelijaké očistné kúry mms alebo šťavy a všeličo iné a pri tých kúrach je vám zle, máte hnačky, vyrážky a bolesti. A pritom to robíte pre zdravie.
Znie to absurdne, ale tak to funguje. Jednoducho v skrátenej dobe sa odbúra všetko zlé a pri tom samozrejme výsledky vyzerajú zle, pri čerpaní žumpy je smrad aj naokolo, hoci žumpa predtým bola plná plná až po okraj a pritom nesmrdela.
Čo sa týka pôstu, je osobne súhlasím s názorom, že telo je superinteligentné a pustí čo nepotrebuje a podrží čo potrebuje, pokiaľ sa mu dá voľný priestor na samoreguláciu (pôst) a nezasahuje do neho napr. nevhodným jedlom ako sú šťavy a akékoľvek doplnkové prípravky (citrón a pod) lebo také návody sú popísané kade-tade .
K tomu postoju ma oprávňuje dnes úspešne a bezproblémovo dokončená 40ka.
Nedalo mi sa nepochváliť :D
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Atman, tak to gratulácia - je sa čím chváliť :wink: Ako s návratovkou? Čím začneš?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: PŮST

Příspěvek od Atman »

Renáta píše:Atman, tak to gratulácia - je sa čím chváliť :wink: Ako s návratovkou? Čím začneš?
ja mám už dokonale overenú len starú dobrú Pavlovu pôstársku klasiku - ráno a večer naparená 3x50g paprika, mrkva, karfiol. Druhý deň detto, ale desiata, olovrant 2 dcl zriedenej jablkovomrkvovej šťavy a obed banán. Ďalšie dni vlastne to isté, ale zaraďujem aj chrumkavú čerstvú hrianku z vlastného kváskového chleba a k tomu vlastný kefírik z huby. Tak som vždy 21 aj 15 štartoval a úplne v pohode.
Ovšem chyba je v tom rozpise nečakať na hlad, ja viem, ale ja som sa už načakal 40 dní :D a nateraz stačilo :delicacy:
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Mozem sa spytat, ze preco hrianka? Zahliadla som to na pust.cz ale unikol mi dovod. Prosim mohol by si mi to ozrejmit?
A srdecne gratulujem k 40-ke, je to uzasny vykon.

A preco jes aj rano aj vecer, pripadne neskor viac? Nemalo by sa 1x za den v navratovke?
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Sranda, ako to má každý inak. Ja by som papriku prvé dni nemohla, i inokedy mi je "ťažká" a jablkovú šťavu rovnako (i keď v kombinácii s mrkvou je to lepšie), v poslednej návratovke mi bolo z jablkovej šťavy zle, pocity ťažoby a nevoľnosť. Tak je vidieť, aké je to všetko naozaj individuálne a každý sa musí otestovať sám.
Hrianky by som nedala - už len kvôli tej soli, ktorú tam iste máš, aj keď zrejme málo, keď je to domáci kváskový chlieb - MB človiečik? :wink:
Prajem ti dobrú chuť :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:40, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: PŮST

Příspěvek od Atman »

Ano, hrianky sú topinky, ale u nás doma je topinka na oleji na panvici robená a cesnakom natrená, hrianka je nasucho osmahnutý chlieb v hriankovači.
V podstate sa držím informácií z knihy Pust. Aj tú hrianku tam Pavel spomína, aj keď neskôr už doporučoval len vita stravu, ovšem čerstvá hrianka s kefírom je veľmi chuťovo orgastická záležitosť a s trávením som nemal nikdy problém, zmizlo to vo mne úplne bez akýchkoľvek pocitov a to mi hovorí že je to OK. Ale pre vás vita je to samozrejme tabu, ja som zatiaľ všežravec a ani po 40ke nemám tendenciu to meniť, dokonca som si cca 36 deň pôstu do zoznamu vecí čo chcem ešte zjesť a som ešte nejedol doplnil origoš McDonald hamburger a tiež poriadny kvalitný hovädzí steak. Proste mi po tom srdce piští :delicacy: a neriešim to.
Jedno jedlo za deň je pre mňa úplne zbytočne pomaly, navyše mi už 5-6 hodín po prvom jedle začne škvŕkať v bruchu, aj keď hlad necítim, ja ho vlastne necítim nikdy, len chute. Klasický hlad som vlastne vždy cítil len pri normálnej strave, či už keď nastal obvyklý naučený čas jedla a nejedol som, alebo nárazovo nalačno rýchle sacharidy ( povedzme 2 kofoly nalačno) a následná hypoglykémia vyvoláva brutálny vlčí hlad spojený so slabosťou ako ani pri pôste som nezažil.

Osobne tiež nevidím dôvod na extra dlhé návraty typu "rovnaká dĺžka" ako pôst. Pavel niekde píše že trávenie sa rozbehne za 3 dni, ja mám overený 7 dňový návrat po 21kách a bol vždy úplne bezproblémový. Samozrejme že potom ešte nejaký čas nežeriem ako pred pôstom, ale s citom jem už jem všetko.
Ako to ďalej vidím rozoberiem v pôstreporte, tak zatiaľ sa nepýtajte, až potom prosím.
V globále ale chcem fungovať na báze vyvažovania pH moču, to sa mi javí ako výborné a ľahko merateľné kritérium správneho stravovania, takže jesť všetko, ale po poklese napravovať šťavami a dočasnou úpravou jedálnička. Okrem iného som si kúpil aj Omegu 8004 odšťavovač a homogenizátr, som z neho nadšený, takže ho rád budem využívať.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Pod slovom topinka si predstavim krajec chleba hodeny na mastnu panvicu, oskvrcany do chrumkava a riadne potrety cesnakom. Toto ma nelaka.
Hrianka je pre mna krajec chleba vlozeny do hriankovaca (nie toastovaca), kde je nasucho ohriaty zo vsetkych stran. Cize bez tuku. Hrianka nemusi byt spravena do cierna, len do zlatista.

Predpokladam vsak, ze kazda rodina a oblast ma svoje nazvoslovie.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

ha, atman ma predbehol.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Atman, takisto som zatial vsezravec (s narastajucim podielom zelovocu). Nemam skusenosti s postom, sice teraz postujem, ale navratovka je v nedohladne. Tvoja "hrianka s kefirom" mi vsak pripomenula, ze po mojom 4-dnovom poste mi nariedene stavicky lezali v zaludku ako kamen, a ked som sa zapocuvala do toho, co chcelo telo, zjedla som kusok rozka s kyslym mliekom a travenie bolo zrazu ok.
Ak doklepem tento moj post, pokusim sa o vzornu navratovku, ale potesilo ma, ze niekto mal podobne chute v navrate ako ja.
Takze zahada, preco Pavel splietal o hrianke je opat nevyriesena :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pát črc 22, 2011 20:39, celkem upraveno 1 x.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

PMN je myslím najmä pre ľudí, ktorí pôstujú vyslovene s cieľom vyliečiť si závažné ochorenie, dobré, ak dodržia ono, aký dlhý pôst, taká dlhá návratovka. Jednoducho preto, lebo efekt liečebný pokračuje aj za hranice pôstu v období návratu k strave. Tomu dosť verím.
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: PŮST

Příspěvek od Atman »

Renáta píše:PMN je myslím najmä pre ľudí, ktorí pôstujú vyslovene s cieľom vyliečiť si závažné ochorenie, dobré, ak dodržia ono, aký dlhý pôst, taká dlhá návratovka. Jednoducho preto, lebo efekt liečebný pokračuje aj za hranice pôstu v období návratu k strave. Tomu dosť verím.
S tým absolútne súhlasím, to je úplne niečo iné ako návratovka človeka v top forme oproti svojim rovesníkom. Ja som nemal žiadne zdravotné problémy, skôr som pôstami hľadal nejaké odpovede, v niečom pomohlo, v niečom nie, a v tomto kontexte je dlhá návratovka bezpredmetná.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: PŮST

Příspěvek od Renáta »

Ok, to beriem, Atman. :wink:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: PŮST

Příspěvek od buc11 »

Atman píše: Aj tú hrianku tam Pavel spomína, aj keď neskôr už doporučoval len vita stravu, ovšem
.... Pavel niekde píše že trávenie sa rozbehne za 3 dni,
napřed povinný (i upřímný) obdiv
jen jaxem to uviděl napsaný, sem si uvědomil, že může i v axiomatických základech docházet k úpravám
to mne jen utvrzuje v mém opatrném přístupu k ostatním neoddiskutovatelným tvrzením
ovšem, to že si dovoluji lézt sem je stejně opovážlivé jak věrouk do sysifa
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od Panda »

Atman píše:...Ja som nemal žiadne zdravotné problémy,...
Dát 40 bez hnacího motoru nemoci, to obzvlášť obdivuji. Mohl by ses prosím jen tak stručně zmínit o tom co předcházelo, jaká cesta k tomu vedla, jaké půsty předcházely, kolik let? Přestože tu s tím mnozí nesouhlasí tak si stále myslím, že schopnost zvládnout 40 je z větší části daný stavem fyzického těla než vůlí, např. předcházející půsty hodně pročišťují a připravují. Protože - když někdo i po pár týdnech půstu zvládá kopat základy a jiný po 3 dnech se sotva dovleče do postele, to mi nepřipadá být jen věc vůle.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Presne toto som rozoberala s Radkou vcera. Ona, cisty vitarian, po mnohych postoch, s obrovskym odhodlanim da 17 dni. Preco?
Podla mna na dlzku zvladnuteho postu ma vplyv nie len vola, nie len odhodlanie, nie len motivacia, ci vstupna hmotnost postujuceho. Bude to ich kombinacia A este nieco navyse.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od Panda »

Samira píše:...ci vstupna hmotnost postujuceho....
Počáteční hmotnost bude hodně důležitá. Doporučuje se, že lidé s vyšší hmotností mají držet spíš dlouhé půsty a méně často, zatímco lidé s nízkou hmotností spíše častější krátké půsty. Lidé s velkou nadváhou zvládnou 100 i více dnů, protože mají z čeho čerpat zásoby a nejen delší zvládnutelná doba, ale i průběh půstu mají mírnější, protože spalování tuků probíhá méně drastičtěji než spalování svaloviny.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: PŮST

Příspěvek od Samira »

Ano, to je pravda.
Mozno potom predpokladat, ze kym u jedneho dojde k "vycisteniu" povedzme za 17 dni, tak u niekoho ineho ta ista uroven cistoty sa dosiahne az pri 40 dnoch?
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od mun »

Jak už jsem uvedl v jiném vlákně, podle mě jednoznačně délku možného půstování ovlivňuje množství tukových zásob, těch 40 dní je tak pro člověka s průměrnými tukovými zásobami. Jsem si jistý, že to bych nedal. A souhlasím s Pandou, že tuky jsou efektivnější palivo při půstu než svaly, není tolik splodin a průběh je mírnější - před rokem, když jsem s vita a tím vším začínal, jsem vydžel jen 5 dní a to jsem měl hnací motor nemoci.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: PŮST

Příspěvek od Atman »

Panda píše: Mohl by ses prosím jen tak stručně zmínit o tom co předcházelo, jaká cesta k tomu vedla, jaké půsty předcházely, kolik let?
1. Začal som presne pred dvoma rokmi, 173cm, 61kg, takže značne astenická postava. Otočil som prvý rok Pavlov kalendár s výnimkou 40ky a tento rok som ho prebehol celý. Len jednodenné pôsty som úplne vysadil, nemám ich rád, rozbíjajú mi športový program a ani nálade neprispievajú. Pri tom som ale začal intenzívne športovať, posilovať a behať! úplne som zmenil životný štýl. Tam vidím základ. Pred pôstami som jedlo moc nemal rád, pôsty ma naučili si ho vychutnávať a vážiť. Asi som nejaký opačný :lol:
2. Som "duchovný hľadač" hahaha, a k pôstom ma priviedla úvaha, že keď mi nejde ani meditácia ani nič podobné s mysľou ( s výnimkou psychedelie, čo mi ako jediné sprostredkovalo transcedentálne zážitky) tak na celostné otvorenie sa musí zabrať aspoň práca s telom a pôst na to vyzeral dobre. To je viac menej celá motivácia.
3. S tou váhou, dohodnime sa že asi predsa len zatracované BMI ako jediné ako tak vyjadruje postavu, ináč sa nedá nijako dohovoriť. Svoju prvú 15ku som sa cítil jediný krát naozaj na umretie a kolapsovito, začínal som na 61kg BMI 20,3 a skončil na 52kg 17,5. Po roku mi váha vybehla na krásnych cca 67kg, chutilo mi jesť, a žral som nasilu veľa lebo vždy predo mnou bol ďalší pôst a makal som športom. 40ku som začal natlačenýýýý ( mal som strachu plné gate) na 68kg -ideálne BMI 22,7 a skončil som na 50!kg s BMI 16,8 a fungujem v pohode, aj keď vyzerám hrozne.
Takže až sa budete vyhovárať že ste chudí a postiť sa už ďalej nedá, schválne vyrátajte si BMI či ste niekde na 17 :wink: a vedzte že na tejto hodnote sa dá fungovať. Ale začínať napríklad 40ku z pôvodných 61kg si neviem predstaviť, to netuším kam by som padol, možno by sa otvorili čakry....
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od Panda »

Atman děkuji za info a zkušenosti které byly potřeba k upřesnění názoru - ano, jak je vidět je váha sice důležitá ale ne zas tak moc. Ty jsi zrovna ten případ který se skutečně do toho jen tak obul a prošel to, i bez zvýhodňujících podmínek. Začal jsem také před 2 lety a proti Tobě jsem jen na nepatrném zlomku cesty a protože mě nenapadá žádný jiný vysvětlující argument tak musím zůstat jen u velkého obdivu.
Odpovědět