PŮST

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Mahtab píše:
Maria píše:Pokud pouzijes rajcata,doporucuji Ti je oloupat a vydlabat zrnicka. Slupka se muze prichytit na stenu zaludka a v lepsim pripade zpusobit zvraceni.
Díky, oloupu.
Já budu dávat hlavně zeleninu, ovoce až tak moc nemusím a zeleninu miluju :delicacy:
Ovoce i ovocne stavy bych spise vynechala a sice proto,ze fruktozu z nich zpracovava slinivka,ktera je spici. A ja osobne ji budim privetive nez sokem navalem fruktozy :-)
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

PavelM píše:
Pokud pouzijes rajcata,doporucuji Ti je oloupat a vydlabat zrnicka. Slupka se muze prichytit na stenu zaludka a v lepsim pripade zpusobit zvraceni.
O zvracení jsem nikdy neslyšel, zrníčka nikdo nevylupuje. Nicméně po napaření se slupka z rajčete sloupne hned v začátku napařování a lidi ji většinou nechají na talíři.
Ze jsi to neslysel vubec nic neznamena. Ja mam se slupkami od rajcete obcas problem.
A pokud nastane a zbavim se ji formou zvraceni je to to nejlepsi reseni. Parkrat se to nestalo a byly z toho "polypy" na zaludku,a to bych fakt nikomu neprala. Ale o tom jsi asi taky neslysel.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Ovoce i ovocne stavy bych spise vynechala a sice proto,ze fruktozu z nich zpracovava slinivka,ktera je spici. A ja osobne ji budim privetive nez sokem navalem fruktozy
Návratovka je od toho aby startla orgány těla postupně, pomalu a vyváženě. Mudrcové co si startují orgány rozumem většinou končí na JIPce na kapačkách.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Návratovka je od toho aby startla orgány těla postupně, pomalu a vyváženě.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Parkrat se to nestalo a byly z toho "polypy" na zaludku,a to bych fakt nikomu neprala. Ale o tom jsi asi taky neslysel.
Jo leda že bys měla v žaludku nějakého skřítka co by tu zmuchlanou slupku vyklepal jako prostěradlo a nalepil Ti ji na stěnu žaludku:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Mahtab
Příspěvky: 9
Registrován: pon zář 28, 2009 11:45

Re: PŮST

Příspěvek od Mahtab »

PavelM píše:
Díky, oloupu.
Já budu dávat hlavně zeleninu, ovoce až tak moc nemusím a zeleninu miluju
Zelenina síla, ovoce očista. Alepsoň ze začátku to střídej po hrsti Ovoce neagresivní neexotický z domácí český zahrady.
Zatím jsem si koupila na odšťavění mrkev a jablka.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Návratovka je od toho aby startla orgány těla postupně, pomalu a vyváženě.
Přesně tak - postupně je myšleno párově a ne jeden po druhém za sebou, podle toho jak si myslím, nebo jak to tvrdí nějaký vědec nebo sestřička z ordinace našeho obvoďáka :roll: Je potřeba startovat přirozenou stravou, pomalu, v malých dávkách a čekat na hlad. Jak si to tělo podělí je už jeho problém a my můžeme být v klidu, protože ono samo ví nejlépe jak s tím co mu dáme naložit. je mnohem chytřejší než my všichni dohromady i se všemi vědci a ještě hodně dlouho bude >:-)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Zatím jsem si koupila na odšťavění mrkev a jablka.
Znovu: V návratovkách nic neodšťavňuj. Osobně považuju odšťavňovač za nesmyl i mimo návratovku. Nikdo mi niky nevysvětlil, proč bych měl házet vlákninu do koše... Nicméně je to jen moje rada, dělej si co chceš, je to TVOJE zdraví.
Naposledy upravil(a) PavelM dne ned kvě 06, 2012 20:43, celkem upraveno 1 x.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Mahtab píše:Ahoj, tak dnes 21. den. Hurááá. Až na únavu mi nic není, jen manžel říká, že mám zakalený oči.
Takže teď hurá na návratovku. Jen se chci zeptat - vzhledem k nadýmání asi šťáva z bílého zelí nebude zrovna vhodná, že?
Gratulace Mahtab, poslechni zkuseneho nebudes litovat:).
Zeli je silny cistic strevniho traktu mimo pustovni obdobi, ten mas ted dost citlivy na takoveto dryjaky (obsahuje chlor), cize pockal bych s nim urcite, vubec se stavami opatrne:).
--------------
Ted to ctu nez jsem to odentroval - zapomen na jablka ( ! ) jestli nechces mit sezranou sliznici v puse a nemoct pak nekolik dni jist kloudne bolesti. Tuhle kravinu jsem kdysi udelal a ne sam (i Renata a jini kdo me varovali a nedal jsem na ne), jsou to po pustu pro telo dost silne kyselinky:).
Dej naparene a neres zatim stavy a chute na ne.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

PavelM píše:
Návratovka je od toho aby startla orgány těla postupně, pomalu a vyváženě.
Přesně tak - postupně je myšleno párově a ne jeden po druhém za sebou
K buzeni nepotrebuju atomovou bombu. A protoze nasloucham svemu telu,delam to tak jak je mu mile.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

K buzeni nepotrebuju atomovou bombu. A protoze nasloucham svemu telu,delam to tak jak je mu mile.
Dobře tak ty modra uzavřem rozumě. Chemická Máří má jistě svoji pravdu a ostatním doporučíme starou známou cestu - nejdříve si pročíst alespoň tři nezávislé zdroje - Partyková pust.cz Malachov atd a pak se řídit jednak získanými poznatky a druhak selským rozumem. Tvrzení "řídím se tím co mi říká moje tělo" je sice hezké, ale kde mám jistotu, že ten, co to tvrdí neříká kraviny a není ve skutečnosti vůči svému tělu hluchá jako poleno? >:-)
Všeho s Mírou :wink: :wink:
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Jeste bych doplnila napr tyto autory k pustu: Nikolajev, Gusco.
A jelikoz mam Partykovkou jako pdf. davam se vynatek:
Tab. 4: Doporučená denní konzumace potravin po ukončení 20-30denního léčebného hladovění (podle Nikolajeva)
Druhy potravin (g) Dny přechodu na normální stravu
1 2-3 4-5 6-7 8-10 11-15 16-30
Šťávy: mrkvová, jablečná, hroznová aj. 500 1000 500 600 - - -
Ovoce strouhané - - 500 600 450 375 500
Mrkev strouhaná - - 250 600 300 200 -
Kefír, podmáslí - - - - 300 400 600
Polévka zeleninová s rýží - - 200 400 700 700 700
Med - - - 40 60 60 75
Ořechy - - - - 70 100 100
Chléb tmavý - - - - 100 300 400
Vinegret - - - 300 400 400 500
Rostlinný tuk popř. olej - - - - 15 15 30
Kaše s mlékem - - - 150 200 200 200
Salát ze syrové zeleniny - - - - 400 400 400
Čerstvé máslo - - - - 20 20 20


Poznámky:
1. Šťávy (mrkvová, jablečná, hroznová aj.) se první den ředí napůl, druhý a třetí den se pijí neředěné, 4. – 5. den se jí ovoce a mrkev jako pyré, 6. – 7. musí být kaše (pohanková krupičná, rýžová, z ovesných vloček) řídké a musí se důkladně a dlouho žvýkat.
2. Šťávy se pijí malými doušky, musí se vychutnávat, promísit důkladně se slinami, což je velmi důležité.
3. Stravu od 10. do 30. dne lze kombinovat v mnoha obměnách, s využitím potravin, které máme po ruce. Přidržujeme se rostlinné a mléčné stravy (nízkokalorické kefíry, jogurty) s největším obsahem vitamínů a minerálních solí.
4. Nedostatek čerstvého ovoce lze nahradit odpovídajícím množstvím konzervovaného nebo sušeného ovoce, které je nutno ještě důkladněji rozkousat a rozžvýkat.
5. Vinegret je vydatný zeleninový salát z ruské kuchyně. Porci 500 g tvoří: 250 g vařených brambor, 100 g syrové strouhané mrkve, 80 g vařené červené řepy, 50 g jemně nakrájeného syrového zelí, 15 g rostlinného oleje, 5 g syrové cibule nakrájené na kostičky, čajová lžička citrónové šťávy.

Herbert Shelton doporučuje:
„Strava po hladovění může pozůstávat z libovolných dostupných potravin, ale po našem výzkumu jsme dospěli k názoru, že nejbezpečnější jsou ovocné a zeleninové šťávy. Musí být čerstvě připravené. Pokud déle stojí, ztrácejí hodnotu a vitaminy v důsledku okysličování. Koncentrované šťávy nejsou pro začátek přechodného období vhodné. Ostražitost při ukončení hladovění zpravidla odpovídá délce periody hladovění.“

Shelton zveřejnil svůj program „výstupu“ z hladovění, které trvalo déle než 20 dnů.
Jídelníček po skončení hladovění delšího než 20 dnů (podle Sheltona):
1.den: V průběhu prvního dne přechodného období podávám ½ skleničky šťávy každou hodinu. Šťávu začínám podávat ráno od 8.00 a končím v 18.00 večer. Samozřejmě toto je možné pouze v těch případech, kdy obnovení výživy proběhlo po obnovení pocitu hladu. Pokud se objeví pocit hladu, musíme hladovění přerušit v libovolný čas dne.2. den: Podávám každé 2 hodiny jednu skleničku šťávy. V podstatě je to stejné množství jako první den, rozdíl je pouze v dávce podávané najednou. Někdy zjistím, že toto množství je příliš velké. Pokud se hladovějící stěžuje, že tolik nechce, dovolím vynechat jeden nebo dva termíny pití.3. den: K snídani podávám jeden pomeranč, k obědu dva a k večeři tři pomeranče. Namísto pomerančů lze podat odpovídající množství grepů nebo čerstvých rajčat v závislosti na ročním období. Není důležité, čím krmit, ale nepřekrmit! Ovoce a zelenina musí být čerstvé, dozrálé a velmi dobře rozkousané. Hltavě polykat jídlo se zakazuje.4. den: Nevelká snídaně z citrusových plodů nebo z 1-2 kusů jiného čerstvého ovoce či melounu s přihlédnutím k ročnímu období. Během dne zeleninový salát – bez soli, oleje a octa, citrónové šťávy a jiných přísad. Nejíme ani škrobovité zeleniny, kompoty či zavařeniny. Večer opět ovoce. Jídlo musí být lehké, ale porce o něco větší než při snídani.5. den: Opět ovocná snídaně. Přes den salát, 2 kusy vařené zeleniny, brambor pečený ve slupce nebo trochu bílkovin. Nevegetariánům v tento den dovolím vypít jeden pohár podmáslí, vyrobeného z nepasterizovaného mléka.6. den: Jídelníček zůstává stejný, pouze se zvyšuje množství.7. den: Koncem prvního týdne musí hladovějící přijímat normální množství potravy. Nedovoluje se něco jíst v pauzách mezi jídly a večer před spaním. Program stravování po skončení hladovění zahrnuje 3krát denně příjem jednoduché stravy, skládající se z čerstvého ovoce, zeleniny a jiných uvedených součástí jídelníčku. Pokud se objeví přání přejít na jedno anebo dvě jídla denně, bude to nejlepší řešení pro stabilizaci hmotnosti.

Arnold de Vries se svěřuje s následujícími poznatky ohledně jídla v období přechodu na normální stravu:
„Po několika dnech hladovění organismus ztrácí schopnost trávit a přetvářet jídlo normálním způsobem. Když se začne potrava opět přijímat, organismus postupně obnovuje trávicí funkce. Pokud první příjem potravy obsahuje tvrdou, špatně se trávicí stravu, organismus není schopen se s tím vyrovnat. Potrava se bude rozkládat a kvasit, a tím působit mnoho potíží. Pokud k tomu dojde v nižších částech zažívacího traktu tenkého střeva, bude reakce obzvlášť těžká. Jestliže peristaltika posunující potravu není možná, může dojít k smrti. Takové jsou zásady pro pečlivý výběr potravy po hladovění.

Až na malé výjimky se všeobecné mínění shoduje na tom, že první potravou musí být tekutiny, protože se rychleji vstřebávají a lehčeji tráví. Také více uklidňují a méně dráždí jemnou sliznici, která je po hladovění obzvláště citlivá. Používali jsme ovocné a zeleninové šťávy, zeleninové polévky, masový bujón, mléko.

Výsledky s mlékem nejsou jednoznačně příznivé. U některých pacientů se mléko podávané ihned po hladovění špatně natravovalo. Pokud se podávalo ve větším množství, ne vždy se natravovalo bez potíží. Po mléku se objevily tendence k blokování obnovy normální činnosti střeva.

Masový bujón přivodí jiné potíže, i když se po dlouhém hladovění stráví. Přecezený zeleninový bujón je podstatně vhodnější, ale nejlépe se snášejí syrové šťáva z čerstvého ovoce a zeleniny. Po jejich požití nejsou známy žádné komplikace. Lehko se natravují, rychle si je organismus osvojuje a střevo velmi rychle obnoví svou činnost.

I když jsou oba druhy přírodních šťáv vhodné, dává se po hladovění přednost ovocným šťávám před zeleninovými. Nepřecezenou pomerančovou šťávu doporučují mnozí lékaři, obzvláště pro počáteční příjem, protože se lehčeji a rychleji zapojí do činnosti žaludek. Je možné používat šťávu z grepů, rajčat, vína, ananasu, broskví, hrušek, jahod. Ze zeleninových šťáv je nejvhodnější mrkvová šťáva.

Hladovění může být ukončeno šťávou, které je možné podávat ½ skleničky každou hodinu nebo 1 skleničku každé dvě hodiny. Druhý den lze zachovat stejný systém nebo podávat šťávu v menších intervalech. Třetí den je možné podat 500 g šťávy jako jednotlivé jídlo. V dalších dnech mů-
229
že být množství zvýšeno, ale vždy je potřebné znát míru. Přemíra může způsobit zažívací potíže.“

K tomu zdůrazňuji: Stále platí, že šťáva se musí převalovat a rozkousávat jako sousto v ústech, aby se pořádně proslinila a již v ústech začalo její natravování.

„Nejvhodnější šťávy pro přechodné období jsou vždy čerstvě připravované, jsou kromě jiného chutné. Sladkost a osvěžující vůně čerstvých šťáv jsou obzvlášť vhodné pro pacienta, který skončil hladovění. Za několik minut po přípravě mají šťávy tendenci ztrácet svoji aromatickou vůni okysličováním. Enzymy, vitaminy a jiné výživné vlastnosti se ztrácejí. Proto se všechny druhy konzervovaných šťáv, které se připravily dlouho před upotřebením, nemohou v přechodném období po hladovění použít.

Šťávy, které se používají v přechodném období, se musí připravovat při pokojové teplotě, protože pak jsou lépe natravovány. Chladné a zmrazené šťávy jsou nevhodné. V prvním období je potřebné šťávu pomalu válet v ústech. Pokud se šťávy vydatně v ústech před spolknutím smíchají se slinou, práce žaludku bude minimální. Jsou-li šťávy polykány ve spěchu a neprosliněné, mohou se objevit křeče v žaludku a tvoření plynů. Jestliže jsou šťávy důkladně prosliněné před polknutím, kyselina a cukr ovoce se smísí se slinou a práce žaludku se šetří.“

Délka šťávové diety (podle Vriese):
· Po 1-3denním hladovění pít ovocné nebo zeleninové šťávy jednoho druhu jeden den· po 4-8denním hladovění pít šťávy jednoho druhu 3 dny· po 9-14denním hladovění pít šťávy 3 dny· po 15-24denním hladovění pít šťávy 4 dny· po 25-35denním hladovění pít šťávy 5 dnů· po hladovění delším než 35 dnů pít šťávy 6-7 dnů
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Zbytecny .. :) .
Byt po prvni 21-ce tak se v tomto silenym navode ztratim a podelam to na 100%.
Pavle tady na vitosi ma kazdy svoji navratovku, co kus to original - rucni prace :D) .
Akorat obcas nekdo dojede treba na zeleny caj v prvnim dni navratovky a podobne testy vydrze tela:).
Radili tu sveho casu i vajn nekteri experti, pry "Cingros ho normalka dava", tak co .. mas pravdu, jeji rozum, jeji zdravi, Mahtab drzim palce, vyber spravne :wink: .
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Byt po prvni 21-ce tak se v tomto silenym navode ztratim a podelam to na 100%.
Timhle jsi trefil hřebíček na hlavičku. Stále více lidí se pouští do půstu bez teorie a a rovnou jdou na dlouhé půsty. Následky jsou jaké je vidíme. Až v okamžiku kdy mají lidé za sebou dlouhý půst zjišťují, jak je to vlastně s tím nejdůležitějším - s tou návratovkou. Pak stačí narazit na osla co mu poradí šťávy a má zaděláno na velký problém daleko do budoucnosti. Tohle je přesně ten důvod, proč vůbec nejsem nadšený z propagace půstu na veřejnosti. Do půstu neznalost, nepřipravenost, nesystematičnost a nebo dokonce soutěživost, vůbec nepatří. Chce to jít na věc pomalu, dodržet kalendář, nejdříve hodně krátkých půstů a návratovek a pak až 21čku. Bez teorie a "praktických krátkých jízd" je to jako vzít auto a rovnou vyjet na dálnici. Pravda, v dnešní době i tohle hodně lidí s ledovým klidem udělá. Taková už je divná doba. Aspoň že v tom půstu je jistota, že si nabije hubu každý sám a nezpůsobí problém někomu nevinnému jako je tomu v případě havárie s autem.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: PŮST

Příspěvek od s.arik »

Co je na tom složitého? Pít šťávy? Pro mne je větší autorita pět různých knih, které se na nějakém postupu shodnou, než názor jednoho "gurua" a jeho přitakávače. (Ačkoliv jinak taky nešťavím a více si pochutnám na celých plodech, po svých krátkých půstech jsem šťávy jako první jídlo ocenila.)
PavelM píše:Není zač - tady platí pravidlo přirozenosti. Co v těchto věcech vymyslí mozek (nejlépe vědecký) nejen že za nic nestojí, ale ještě uškodí.. Příroda moc dobře ví, proč svoje plody udělala tak, jak nám je servíruje.
Tak proč je pařit žejo? :)

Marii díky za info k pomalé jaterce.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Mahtab
Příspěvky: 9
Registrován: pon zář 28, 2009 11:45

Re: PŮST

Příspěvek od Mahtab »

Tak jsem začala šťávou z mrkve.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

Mahtab píše:Tak jsem začala šťávou z mrkve.
No já jsem taky kdysi začínal mrkvovou šťávou, ale leželo mi to tak nějak divně v žaludku, nechtělo to dál. Asi jsem to málo proslinil, možná. Pokud by se ti tohle stalo, tak vypij asi litr vody a hned to vyblej (jógíni tomu vznešeně říkají vamaná dhautí; je to docela dobrá očista a pmn by se měla při hladovce provádět pravidelně). Pak chvíli počkej a pomalu se napij vodou s citronovou šťávou, jak radí Marie, čekej na reakce těla.

Moje první jídlo už mám vychytané, je to rajče (musí být uzrálé), oloupané, rozmačkané (určitě i s jádrama - ty jsou ňam!) polít vařící vodou a malilinko povařit. Je to boží první jídlo při návratovce, nakonec vypiju tu rajčatovou vodu, co zbyla v hrnci, je moc dobrá.
Kdo jednou zkusil, už nechce jinak.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Asi jsem to málo proslinil, možná.
Ne možná, ale jistě. Dokonalé proslinění jídla je zásadou ve správné makrobiotice i vitariánství. Startovací jídlo je vlastně vitariánské jídlo. Znovu opakuji, odšťavňovač je nesmysl. Nalejt do sebe koncentrovanou šťávu obzvlášť po delších půstech je nebezpečné. Žaludek po 21 to nemůže v žádném případě pobrat. Že to "funguje" po jedničce nebo trojce je jen iluze, protože tělo nebylo dostatečně prázdné na to, aby se projevilo poškození nebo potíž. Člověk pak dojde k falešnému závěru že je to správně. Nicméně jak je vidět na některých reakcích, platí staré známé: komu není rady, tomu není pomoci..
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

s.arik píše:Co je na tom složitého? Pít šťávy?
Spatna otazka Sari, slozite neni vypit ani baterku z autaku:))).
Otazka mela znit : "Co je na tom blbe ?" - odpoved : Uplne vsecko (v principu), procento lidi co reportuji nejake (vetsi ci i mensi) potize:).
Zvlastni, cim min maji lidi s necim zkusenost (vedi kulovy, ze Sari) tim vice maji potrebu se do problemu vkladat:).
M.j. proto Ti pritakavat prozatim urcite nebudu, mam overene na vastni kuzi zkusenosti jednoho (top) gurua, smula. Prijd az udelas 21 a vic a das nejake ty stavy.
Taky jsem si nedal napred rict, pak uz ano a provnaval .. tak potom poplkame, proberem to a uvidime :D.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

PavelM píše:Znovu opakuji, odšťavňovač je nesmysl. Nalejt do sebe koncentrovanou šťávu obzvlášť po delších půstech je nebezpečné. Žaludek po 21 to nemůže v žádném případě pobrat.
Tak ano, po delším půstu musí se naředit. Čili se přibližuje zhruba koncentraci při kousání. Ale opakuji, při návratovce z 21 se mě mrkvová šťáva neosvědčila. S tou citronovou šťávou, jak navrhuje Marie, by to ale mohlo jít, je osvěžující, nabudí a škody nedělá (pochopitelně když je naředěná).

Kdyby byly šťávy jenom škodlivé, nemohla by Breussova metoda fungovat, leč ona funguje. Zkusmo jsem zařadit šťávy 5. a 6. den při sedmičce, a v pohodě. Asi to bude odviset od stavu umrtvení trávicího systému. Úplné umrtvení destilkou ale pmn ve většině případů není žádoucí, protože se pak tělo těžko bojuje s kyselostí. Většina lidí je překyselených, a tohle je další rána. Destilka se sice krásně bez námahy vstřebá, ale tělo jí musí remineralizovat, čímž se mu ještě více zúží manévrovací prostor pro boj s kyselostí. Člověk pak po půstu jakoby zestárne. V důsledku kyselosti se může zhoršit kvalita vnitřních stěn žil, čímž vystoupí křečové žíly, což je můj případ.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Zdeníno píše:Zkusmo jsem zařadit šťávy 5. a 6. den při sedmičce, a v pohodě. Asi to bude odviset od stavu umrtvení trávicího systému. Úplné umrtvení destilkou ale pmn ve většině případů není žádoucí, protože se pak tělo těžko bojuje s kyselostí.
Člověk pak po půstu jakoby zestárne. V důsledku kyselosti se může zhoršit kvalita vnitřních stěn žil, čímž vystoupí křečové žíly, což je můj případ.
A tak jeste ze jen muze, spis bych rekl, ze sis zily "umrtvil" tema stavama pri pustu, protoze tomu uz se nerika pust, ale brutalni dieta a podviziva. V realite jsi ale udelal 4-ku, (tedy pokud si to cele necucas z prstu), nic vic, zarazene stavy uz je naratovka. Spatna, ale je ..
Jak vidno zadne "v pohode" se tudiz nekonalo a Tvuj vele-ego-mozek z toho vyvodil, ze to zpusobuje pust a acidoza :D .
Nic padam neco uzitecneho delat, chci byt usetreny techto neplodnych debat zde na toto tema, je to tu cyklicky opakujici se nesmysl.
Naprosta ztrata casu:).
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

Křečové žíly se mi zhoršily po mém 4týdenním (zatím nejdelším) vodovém půstu, 7ka na ně neměla patrný vliv.

Půst beru jako detox, účinnější zřejmě bude Breussova metoda, resp. nějaký mix obou. Obě metody detoxikují, ale každá zřejmě jiným způsobem.
S cvokem, který si skrze půst honí triko (resp. sebevědomí), o tom ovšem diskutovat smysl nemá.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Heled cvoku :D, kdybys nemel oci zarudle vzteky pokazde kdyz vidis nekoho co ma byt i jen s Machou neco spolecneho videl bys i tohle :
Žaludek po 21 to nemůže v žádném případě pobrat. Že to "funguje" po jedničce nebo trojce je jen iluze, protože tělo nebylo dostatečně prázdné na to, aby se projevilo poškození nebo potíž
Takze pro cvoky co si s nim nehoni (udajne) triko pred babama na vitarianu jeste jednou zvyraznene :). Ono jednou se to ucho od dzbanku utrhnout musi ..
Cize tys po 21+ (pokud si ji opet necucas z prstu) sklidil jen to co jsi si navaril pri experimentech v predchozich "dietach".
Jo jo, takovy jsi byl geroj a pruzkumnik, jenze mas jen jedno telo na podobne pokusy na to si v tom zapalu sveho vnitrniho tridniho boje proti vsemu zapomnel.
Mej se cvoku:)).
melikana
Příspěvky: 41
Registrován: čtv kvě 06, 2004 20:27
Kontaktovat uživatele:

Re: PŮST

Příspěvek od melikana »

Pro odlehčení sem přidám svou první návratovku. Jestli dobře počítám, je to asi tak před 26-ti lety. Cíl půstu v té době jediný - schodit
tuk. V osmé třídě jsem měl 101 kg, takže jsem se před osmnáctinami rozhodl nejíst. Jediné co jsem věděl o půstu byl Ježíš - od babičky a
Kafka - hypnotizér,léčitel,místňák z mého kraje. Šel jsem do toho a během necelého měsíce schodil ze 101 na 68kg. Při půstu jsem jezdil na kole a dotáhl to až do bodu, kdy jsem nemohl vytlačit kolo do kopce k baráku. Prostě se dostavila totální vyčerpanost a hlad. Doma jsem vzal z pultu čerstvé jahody, rozmačkal je se sunarem, přidal cukr a mléko. Toto byla moje návratovka. Krom hlasitých projevů střev a malé bolesti žaludku vše bez problémů. Druhý den jsem se přežral jarňáků - žlutý jablíčka na zahradě. Přežral není to správné slovo, snědl jsem sotva jedno, ale i to mi podráždilo sliznici v ústech a bolelýžaludek. Takže za mé tělo - ovoce a šťávy po delším půstu ne!
Co se týká šťavení sdílím stejný názor s PavelM, co se týká dlouhého půstu - s ním nesouhlasím. Děkuji síle, že moje ego nakopla do pr....... , jinak bych možná dnes tvrdil, že mám na sobě zdravý tuk.
Mějte se všichni moc hezky a neberte život tak moc vážně :D
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Za chvíli se tu pomlátíte kvůli názorum, které nemáte dobře osahané a protože máte přílišnou odvahu (nebo jste bez páteře) a radíte druhým lidem bez toho, abyste si to sami odzkoušeli. Zdeníno se aspoň k tomu staví neutrálně a říká co funguje/nefunguje jemu - nechává prostor jiným, ať si zkusí co funguje jim. Šárik ale natvrdo radí druhým nesmysly. Chtěl bych vidět jak by se Šárik tvářila, kdybych za ní přišel s tím že mi poradila šťávy po 21 a teď jsem kvůli tomu přišel o ledvinu o kterou ji žádám. Jak by se Šárik zachovala?? Uznala by svůj omyl? Nabídla by mi svoji ledvinu? Nebo dokázala by mi alespoň říci promiň? Takže znovu opakuji - lidi neblbněte, nedělejte z půstu sport, neposlouchejte magory, co radí jiným aniž by to měli sami osahané.. Jděte podle kalendáře, pomalu, postupujte dále až potom, co máte jistotu, že jste zvládli předcházející návratovku. Pokud ji nedáte třeba po sedmičce, opakujte sedm tak dlouho, dokud ji nedáte. Věřte, že není kam spěchat a vše má svůj čas.. Jednou ji dáte jistě a můžete pokračovat dále v klidu.

Zdeníno, křečovky jsou hlavně následek ochablého svalstva. Je to následek lenory. Necvičený sval blátovatí, krev k němu proudí pomalu, žíly se zanášejí, jejich stěny jsou slabé.. atd... Zkus opak, pravidelně cvičit, vymakt svaly a křečovky sami zmizí ani nebudeš vědět jak..
Naposledy upravil(a) PavelM dne pon kvě 07, 2012 13:59, celkem upraveno 1 x.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Zdeníno píše:Tak ano, po delším půstu musí se naředit.
Ano,to jsem zapomnela uvest. Ja redim nejdrive 1/3 (nebo 1/2)mrkvove stavy a zbytek voda.Koncentraci zvysuji dle reakci tela. Stavy pouzivam pri pustu delsim jak 7-10 dni.
Z duvodu setrnosti ke sve slinivce nepouzivam ovocne stavy a ze zacatku ani ovoce.

Mam velice dobre zkusenosti s vyvarem ze sladkych zelenin(cibule,mrkev,petrzel) vari se asi 11 minut. Pouzivam to jako energizujici a vyzivny napoj,nedoporucuji pouzivat pred spanim a ani jako starter.

Jeste se mi osvedcilo pred uplne prvnim jidlem desinfikuji dle rady Malachova usta tim ze rozzvejkam tvrdou kurku od chleba s vetsim mnozstvim cesneku a az je z toho kase,vyplivnu a dukladne vyplachnu usta a jeste oskrabu jazyk.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

PavelM píše:....neposlouchejte magory, co radí jiným ... (stavy)

Zdeníno, křečovky jsou hlavně následek ochablého svalstva. Je to následek lenory. Necvičený sval blátovatí, krev k němu proudí pomalu, žíly se zanášejí, jejich stěny jsou slabé.. atd... Zkus opak, pravidelně cvičit, vymakt svaly a křečovky sami zmizí ani nebudeš vědět jak..
Hm,tak mrkvova stava odpali ledviny :lol: :lol: :roll:

1. "Magori": Partykova - pustuje pres 20 let, Malachov - velkou cast zivota,
Nikolajev, Guzco a dalsi a radi stavy. Kdyz jsou zavaly a zasype to horniky a ty
vylezaji ven po xx dnech davaji jim pit mrkvovou stavu.

2. "křečovky jsou hlavně následek ochablého svalstva" povazuji za blabol. Znam nekolik lidi,kteri krecove zily maji a jsou to sportovci. Krecovymi zilami pokud je mi znamo nejvice trpi lide, kteri maji stojate zamestnani.

Zdenino, mam takovy jeden krecakovy uzlik na lytku uz od 18 let. Behem poslednich 5 let co pustuji se mi zmensil asi na 1/2 a vybledl.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Kdyz jsou zavaly a zasype to horniky a ty
vylezaji ven po xx dnech davaji jim pit mrkvovou stavu.
Protože jim to poradili doktoři že jo - a kde to vzali? Protože se domnívali?? To je jako rusi po blokádě když dobili vesnici po měsíci hladu v zákopech. Taky jich většina zemřela a zdůvodnilo se to kravinama, (jako tvoji horníci) které byly přijaty, protože skutečnou příčinu jejich smrti nikdo neznal. Asi takhle to funguje. Takže pokud radíš druhým, měj páteř a raď lidem skutečně jen to, co máš vyzkoušené ideálně po 40tce. Neraď lidem co mají dělat po 21, když sama máš možná trojku.. Sorry za tu tvrdost, ale dokud nepochopíš, že že radíš kraviny ve věci nejcennější, což lidské zdraví jistě je, nemohu reagovat jinak.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Tema byla navratovka po 21 dnech, vramci tohoto tematu jsem uvedla cim zacinam ja,nenapadlo mne,ze to muze byt nejasne a ze si to nekdo vylozi tak,ze zacinam stavama po 3 dnovem pustu. Navic jsem to jeste zpresnila,ze stavy pouzivam
az v navratovce po pustu 7-10 dni. Pri kratsim startuji jinym zpusobem.
Pustovani se venuji vice jak 5 let, nepisu ze mam patent na vsechny rozumy sveta,pisu jen sve zkusenosti.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

PavelM píše:Zdeníno, křečovky jsou hlavně následek ochablého svalstva. Je to následek lenory. Necvičený sval blátovatí, krev k němu proudí pomalu, žíly se zanášejí, jejich stěny jsou slabé.. atd... Zkus opak, pravidelně cvičit, vymakt svaly a křečovky sami zmizí ani nebudeš vědět jak..
A vidis, to me nenapadlo, az ted mi probleskla hlavou spojitost, ze to maji predevsim baby co jsou kancelarske mysi a cely den sedi na zadku za papiry (nebo jak Zdenino v hospudce u pivka a pak jenom presedne domu k PC a prudi ze to ma z pustu) .. zajimavy.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Maria píše:Hm,tak mrkvova stava odpali ledviny :lol: :lol: :roll:
Co porad mas s tou mrkvi ?? Necetlas Melikanu, ze mu jabka spalily hubu a pajsl uplne jako me kdysi po pustu stava z jablek ?
A mohl jsem (debil) redit stavu do alelujah treba i terpentynovym redidlem, nepomohlo nic.
Sliznice jsou citlive, kdybys cetla vsecko to co tady citujes od kapacit Ty sama tak to tam najdes :D) ach, Maru ..
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

To je bordel co? Sama máš 10, radíš kraviny v tématu který se týká 21 na metě kde jsi nikdy nebyla. Co budeš dělat, až někomu dobře poradíš na základě SVÝCH zkušeností které nemáš, protože máš jen 10 a zničíš mu zdraví? Jak se mu potom podíváš do očí?
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

PavelM píše:To je bordel co? Sama máš 10, radíš kraviny v tématu který se týká 21 na metě kde jsi nikdy nebyla. Co budeš dělat, až někomu dobře poradíš na základě SVÝCH zkušeností které nemáš, protože máš jen 10 a zničíš mu zdraví? Jak se mu potom podíváš do očí?
To je pak tezke,kdyz mas potize porozumet psanemu textu.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

To je pak tezke,kdyz mas potize porozumet psanemu textu.
No víš nesmíš zaměňovat pojem "porozumění psanému textu" za pojem "musíte číst všechno co jsme kde napsala abyste věděli jak to myslím" Uvědom si, že ty detaily máš v hlavě jenom TY a nemůžeš od čtenářů na foru očekávat, že si dají tu práci a laskavě přečtou všech Tvých 1114 příspěvků aby se dověděli kam jsi došla a do jaké míry mluvíš z vlastních a od jako míry z vyčtených - vygooglovaných zkušeností. Takhle to prostě nefunguje. Seriozní a zodpovědný člověk nebude radit se svou desítkou člověku po 21 jak má startovat když nemá vlastní zkušenost.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

melikana píše:Pro odlehčení sem přidám svou první návratovku. Jestli dobře počítám, je to asi tak před 26-ti lety. Cíl půstu v té době jediný - schodit
tuk. V osmé třídě jsem měl 101 kg, takže jsem se před osmnáctinami rozhodl nejíst. Jediné co jsem věděl o půstu byl Ježíš - od babičky a
Kafka - hypnotizér,léčitel,místňák z mého kraje. Šel jsem do toho a během necelého měsíce schodil ze 101 na 68kg. Při půstu jsem jezdil na kole a dotáhl to až do bodu, kdy jsem nemohl vytlačit kolo do kopce k baráku. Prostě se dostavila totální vyčerpanost a hlad. Doma jsem vzal z pultu čerstvé jahody, rozmačkal je se sunarem, přidal cukr a mléko. Toto byla moje návratovka. Krom hlasitých projevů střev a malé bolesti žaludku vše bez problémů. Druhý den jsem se přežral jarňáků - žlutý jablíčka na zahradě. Přežral není to správné slovo, snědl jsem sotva jedno, ale i to mi podráždilo sliznici v ústech a bolelýžaludek. Takže za mé tělo - ovoce a šťávy po delším půstu ne!
Co se týká šťavení sdílím stejný názor s PavelM, co se týká dlouhého půstu - s ním nesouhlasím. Děkuji síle, že moje ego nakopla do pr....... , jinak bych možná dnes tvrdil, že mám na sobě zdravý tuk.
Mějte se všichni moc hezky a neberte život tak moc vážně :D
Tak to je zajímavá zkušenost :).
Naředěná šťáva z mrkve pmn nikterak nedráždí, jen ji prostě můj žaludek nechce zpracovat (možná je to tím, že trpím velmi malou produkcí hcl v žaludku). Na rozdíl od spařeného oloupaného rajčete, které slupne jedna radost.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

PavelM píše:Zdeníno, křečovky jsou hlavně následek ochablého svalstva. Je to následek lenory. Necvičený sval blátovatí, krev k němu proudí pomalu, žíly se zanášejí, jejich stěny jsou slabé.. atd... Zkus opak, pravidelně cvičit, vymakt svaly a křečovky sami zmizí ani nebudeš vědět jak..
Tak tím to zřejmě nebude. Silově jsem na tom lépe než většinová populace. Sice ne že bych byl sportovní typ, jsem nyní spíše línej, ale z mládí mám docela slušnou musculaturu a občas si zaběhnu/zaposiluju, místo auta jezdím na kole. Ne že by ty křečáky představovaly nějaký problém, jen se to prostě po tom půstu poněkud zhoršilo, no. Zlepšily se jiný věci, třeba mi téměř zmizely příznaky na doktorských přístrojích diagnostikované polyneuropatie (jako je brnění rukou). Takže se půst rozhodně vyplatil. Jen je třeba to ještě nějak vychytat a nenechat si intuici svázat vymyšlenými teoriemi či ideologiemi, na kterých lidé z nějakého osobního důvodu ulpívají.

Možná to bude, jak píše rudo, nedostatkem hořčíku. I ten tělo vrhá na neutralizaci kyselosti, musí zachovat neutrální pH krve, aby nenastala smrt.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

Maria píše:Mam velice dobre zkusenosti s vyvarem ze sladkych zelenin(cibule,mrkev,petrzel) vari se asi 11 minut. Pouzivam to jako energizujici a vyzivny napoj,nedoporucuji pouzivat pred spanim a ani jako starter.
Hmm, zajímavý, vyzkouším. Ale možná by to chtělo (podle instrukcí Cayceho) vařit v tlakovém hrnci nebo to vařit pod slupkou oleje (dle Bř. Kafky). Aby výživný magnetizmus z potraviny nevytěkal do luftu, ale přešel do vody.

Možná to vyzkoušet, v malém množství, na překonání krize během půstu? Netroufám si. :) Zatím. Ale odvážní nechť sem napíší své zkušenosti. Koneckonců, melikana taky přežil. Pravda, nemusel, takže by to chtělo mít nejdříve nějaké zkušenosti, no.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Sice ne že bych byl sportovní typ, jsem nyní spíše línej, ale z mládí mám docela slušnou musculaturu a občas si zaběhnu/zaposiluju, místo auta jezdím na kole.
No čeče nechci strašit ale vzhledem k tomu že dělám akrobacii, cvičím každý den už roky, naprosto přesně vím o kolik tělo ztuhne a ztratí sílu za pouhý měsíc. Na sílu z mládí spoléhá mnoho lidí. jenže ono to nějak nefunguje - mnohokráte ověřená zkušenost. Lze říci, že mi nestojí za tu ztrátu nejít necvičit i když se mi nechce.. Být Tebou zkusím půl roku cvičit a běhat denně a se uvidí:))
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: PŮST

Příspěvek od ravima »

PavelM píše:Nikdo mi niky nevysvětlil, proč bych měl házet vlákninu do koše...
Vláknina obsahuje bezkonkurenční množství škodlivin, téměř vše špatné se váže právě na vlákninu. Diskuze může být pouze o tom, do jaké míry se to z ní uvolňuje a vstřebává do těla - možná většina projde spolu s vlákninou pryč z těla.
PavelM píše:Chemická Máří má jistě svoji pravdu a ostatním doporučíme starou známou cestu - nejdříve si pročíst alespoň tři nezávislé zdroje - Partyková pust.cz Malachov atd a pak se řídit jednak získanými poznatky a druhak selským rozumem.
OK půjdem tedy starou známou cestou - návratovka po 21:
1. nezávislé zdroje, z různých částí Země:
Partyková: zeleninové/ovocné šťávy
Mácha: celá zelenina, bezpečnější je napařená
Malachov: urina nebo různé čaje s medem, zeleninové/ovocné šťávy
Nikolajev: zeleninové/ovocné šťávy
Shelton: zeleninové/ovocné šťávy
de Vries: různé tekutiny, především zeleninové/ovocné šťávy
takže to by bylo minimálně 5:1 pro šťávy nebo jiné tekutiny, jiné použitelné zdroje informací zatím nemám.
2. vlastní poznatky na svém těle:
mnohem lepší pocit je po syrové zelenině, než po napařené (po 21 to byl obrovský rozdíl), šťávami jsem začínal jen po kratších půstech, ale na léto plánuju 40 a zatím to vypadá na start mrkvovou šťávou (pokud se mi nepodaří přepnout na breatha :-) protože se na tom shoduje absolutně nejvíc lidí. Zdenínovi se správně nestrávila, asi proto že nebyla ředěná(?) nebo ji prostě vypil jako vodu, což je blbost, šťávy se musí kousat a slinit jako normální jídlo.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: PŮST

Příspěvek od Zdeníno »

ravima píše:zatím to vypadá na start mrkvovou šťávou (pokud se mi nepodaří přepnout na breatha :-) protože se na tom shoduje absolutně nejvíc lidí. Zdenínovi se správně nestrávila, asi proto že nebyla ředěná(?) nebo ji prostě vypil jako vodu, což je blbost, šťávy se musí kousat a slinit jako normální jídlo.
Byla naředěná, ale je pravda, že můj nešvar je málo kousat a slinit.
Zvláštní je, že u spařeného oloupaného rajčete to nikterak nevadí, chuťově je to skvělé první jídlo. Zajímavé také je, že v následujících dnech už mi to moc nechutná, připadá mi to nějak kyselé.

Mrkev či mrkvová šťáva chuťově není nic extrovního, jako první jídlo zkuste rajče, budete mi blahořečit.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: PŮST

Příspěvek od ravima »

Kousání a vůbec celkově způsob jezení je IMHO mnohem důležitější než kvalita samotného jídla.
Rajče je na chuť opravdu dobré návratovkové jídlo, taky ho používám.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: PŮST

Příspěvek od rudo »

ked uz Zdenino spomenul moje upozornovanie na horcik.
podla mna dlhsi post sposobi stratu elektrosoli a preto sa clovek citi mizerne a slabo
a v navratovke zrejme ide o to, zacat najprv doplnat tie elektrosoli co sa stratili najviac, pretoze ak sa najprv da do tela nieco co sposobi este vacsiu nerovnovahu elektrosoli tak alebo telo to odmietne a ochrani sa - vybleje sa to pripdane s to nejako zvladne krcmi v crevach a posunie sa to von.

paradajky-rajcata su pomerne koncentrovany zdroj horciku, maju ak mensie mnozstva elektrosoli, a tak mi pride logicke ze rajce bude ta potravina co najl;epsie zacne doplnat tie v tele podkriticke mnozstva toho najdolezitejsieho. Je vcelku jedno ci to rajce je varene sparene alebo vystavene.
Horcik by mal byt aj v pomarancoch a tak je pomarancova stava moze tiez fungovat u niekoho.
Co sa tyka mrkvy, neviem zlozenie elektrosoli ale som skepmticky, zrejme velmi zalezi od zlozenia pody a casto mrkva v sebe tie mineraly proste nema.

Inak cele ma to privadza nazad ku mojej povodnej myslienke - preco by som mal priviest telo az do stavu na hranici zlyhania z nedostatku elektrosoli, nemozem jednoduchu len nejest stravu ale prijimat elektrosoli roznou formou ? potom by sa tie postovacie stavy nemuseli vobec dostavit, tela by malo energiu neustale
a taka ocista by sa dala tahat velmi dlho.

Nieco podobne ako Angela a jej 90 dnovy juice feast,
mne by asi najviac vyhovovalo si do destilky prikvapat oceansky koncentrat a k tomu trochu spiruliny podla intuicie.

horcik by mal byt aj v hrozne a preto sa nedivim ze sa da docitat ze v mavratovke sa vypilo velke mnozstvo hroznovej stavy ako prve jedlo, napriklad niekde s tym machroval Graham, ze po 40 vypil nejake galony hroznovej stavy a hned z toho odbehol maraton.

Mna by asi z toho slahol inzulin o zem, ale beriem si z toho to ze Graham dostal do seba mnozstvo horciku.
5 2 8
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Kód: Vybrat vše

Partyková: zeleninové/ovocné šťávy
Malachov: urina nebo různé čaje s medem, zeleninové/ovocné šťávy
Nikolajev: zeleninové/ovocné šťávy
Shelton: zeleninové/ovocné šťávy
de Vries: různé tekutiny, především zeleninové/ovocné šťávy
Pozor, na tohle se tu již několikráte upozorňovalo. Šťávy jsou z jednoho "moderního" zdroje z Ruska - podívej se do tiráží knih a dojdeš ke zdroji kdo co od koho má. Celé ovoce a zelenina je správnou cestou používanou starými civilizacemi před potopou , které žily jednoduchým, avšak vysoce duchovním způsobem života ve kterém bylo kolo známá věc ale tabu. Když neměli kolo, neměli pak ani odšťavňovač:) Tedy Zdeníno je nejblíže jádru pudla - jakákoliv domácí napařená zelenina je OK a hlavně bezpečná.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: PŮST

Příspěvek od ravima »

Možná se šťávami začali v Rusku a všichni ostatní to od nich převzali, je to možné ikdyž moc tomu nevěřím - jsou půstovní kliniky minimálně v USA, Anglii, Francii a Japonsku, kde to většinou myslím začalo nezávisle, ale to není podstatné. Hlavní je, že se šťávy používají a doporučují po celém světě s dobrými výsledky. Někteří autoři zkoušeli různé věci, ale nakonec se shodli, že šťávy byly nejbezpečnější.
Pro napařenou zeleninu je (mně) dostupný pouze jeden zdroj. Co se týče předpotopních kultur, to spadá zase pouze pod tento jeden zdroj, a to pust.cz
Nejstarší zdroj, který znám, je Evangelium Esejských, kde se rovněž po půstu doporučují šťávy - ručně odšťavené ovoce, myslím že konkrétně hrozny. Samozřejmě je to docela pochybný zdroj a je dost možné, že není zdaleka tak starý, jak sám o sobě říká.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

Kdyz jsem pred vice jak 5 lety zacinala nasla jsem pustovaci kliniky i ve Svycarsku, v Rusku-jedna velice znama. Takze by se jim asi i dalo napsat pripadne je navstivit.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: PŮST

Příspěvek od Marci »

rudo píše: paradajky-rajcata su pomerne koncentrovany zdroj horciku
Oloupana rajcata (bez jaderek)pouzivam pri navratovce u pustu do 7-10 dni,podle toho jak to citim.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Americké půstovací kliniky jedou na zelenině a vycházejí ze starých čínských učení. Nicméně dostali jsme se do pozice, kdy se schyluje k situaci že na sebe začneme vytahovat slepičí polívku a další exotická startovací jídla o kterých už zde také byla řeč. Proto tomu předejdu tímto způsobem:Nejlepší a nejdokonalejší startovací jídlo je napařená zelenina.
- Je to jídlo, které je potřeba žvýkat a proto se prosliní látkami nutně potřebnými k trávení potravy.
- Je to jídlo, které je nejblíže k potřebnému šlemu který je potřeba vytvořit v trávicím traktu
- A to nejpodstatnější, je to jídlo, které lze doporučit naprosto každému v publikaci. Musíte si tu uvědomit, že naprostá většina z Vás jste tu zdraví lidé. Jestliže však půst doporučím v knize, musím počítat s tím, že si ji koupí člověk s rakovinou, kterého cokoliv jiného než napařená zelenina v návratovce zabije, nebo skončí na JIPce. Jako autor knihy musím vzít v potaz "the worse case" to znamená člověka, kterého pustili z nemocnice domů zemřít a on se zkouší zachránit půstem.

Tedy ano, mladý člověk se zdravým organismem si může dovolit nějaký ten pokus. Ale člověku nad hrobem nemůžete doporučovat něco, co funguje Vám a co jste sami přežili. Zde jsme na anonymní diskuzi. Nemůžete vědět, zda neodpovídáte člověku s rakovinou, který se půstu chytil jako poslední naděje a rovnou skočil do 21 a teď hledá cestu jak z toho nejlíp ven. Radit na foru někomu koho jsem v životě neviděl, nevím jak vypadá, nemám jeho fotku, cokoliv jiného než tu nejbezpečnější cestu je naprosto nepřijatelné a brutálně nezodpovědné. Pokud už tedy někomu radíte, buď raďte tu nejbezpečnější cestu, nebo tazatele vyzpovídejte o věk a důvod půstu. Pokud je důvodem tloušťka nebo jen zvědavost a člověk je mladý - do 25 let, můžete být v klidu. Ale pokud je mu 30, má 120 kilo a má zdravotní problémy, musí Vám v hlavě zablikat červená kontrolka - musíte být opatrní!!

Když už jsem se rozepsal, opět tu máme lidi, co by rádi radili za každou cenu. Sakra práce co je za problém udělat sám 40tku, sám si věci prožít a ohmatat a pak kvalifikovaně radit? Pokud radíte bez vlastních zkušeností a prožitků, jste za blbce. Naopak, pokud si sami uděláte 40, musíte zákonitě přijít ke stejným poznatkům jako všichni ostatní 40tkáři a budete v komunitě půstařů vítanými učiteli. Co je na tom složitého?
Naposledy upravil(a) PavelM dne pon kvě 07, 2012 23:59, celkem upraveno 1 x.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: PŮST

Příspěvek od rudo »

pokial stare kultury vedeli vyrabat vino, tak mali aj pristroje na lisovanie hrozna, teda odstavovace.

zo spanielsko mexickych filmov mozme vidiet ze k tomu netreba ziadne kolesa, staci ak si baby vyhrnu sukne a v kadiach s hroznom tancuju
5 2 8
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: PŮST

Příspěvek od PavelM »

Chtěl bych vidět španělskou babu s vyhrnutou sukní jak tancuje v mrkvi m:-)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: PŮST

Příspěvek od cepheus »

Jj, spanelska baba odstavuje mrkev skakanim po ni v kadich :mrgreen: (:-) . A kdyz ne tak oni to v DNL* zavedou .. otazka casu :D))).
(* DNL = dieta novych lidi, bez ovoce)
Odpovědět