Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Lenuško tvrzením že ve vodě v roztoku hydroponie nejsou bakterie které pomáhají rostlinám se dostáváš na docela tenkej led:) Už se to mnohokráte psalo, že hydroponie právě na těch breberkách stojí. Že se systém musí zajet podobně jako akvário. Ono je fakt, že ty dobrý a prospěšný bakterie nejsou vidět. Ty likvidujou ty špatný vzniklý z tlení z odpadních látek a rostlina prosperuje. Ale jakmile ty dobrý bakterie nepodpoříš a zlikviduješ je třeba teplem nebo ucpanou venturkou a systém je bez kyslíku, okamžitě se namnoží ty špatné bakterie a ty jsou naopak sakra vidět. Obalí kořeny, vytvoří na nich sliz, pěkně smrděj a rostlinu od kořene zlikvidují. Dobré a špatné bakterie jsou všude - v každém pěstebním mediu - substrátu..
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Lenuška »

Nedostatečně jsem se vyjádřila. Samozřejmě máš Pavle pravdu, že ve vodě je spousta bakterií, dobrých i špatných, jejich poměr záleží na ošetření vody. Jsou to bakterie žijící ve vodě. V půdě žijou bakterie, které ze své podstaty nejsou schopné žít ve vodě. Většina z nich jsou právě ty podpůrné, které napomáhají vstřebávání širokého spektra živin z půdy. To ve vodě není. Četla jsem na to téma před pár lety závěry výzkumné práce, když jsem se rozhodovala, jak budu v zimě pěstovat větší množství zelené potravy. Rostliny z hydroponie neměly takové spektrum prvků, jako z půdy. Můj selský rozum mi to tenkrát odsouhlasil, že ten nad námi nebo chceš-li Příroda zařídila aby kořeny byly v zemi (až na vodní rostliny). Jde mi právě o to, abychom jedli zeleninu s vysokou minerálovo-vitamínovou denzitou.

Dnes už se těžko taková zelenina shání. Že je ekobio neznamená, že obsahuje to co má. Jen neobsahuje pesticidy a další nevhodné látky.
Kybys viděl, jak se starám o naši půdu, zakopávám do hloubky kosti, očkuju kompost kýblema hnoje od různých domácích zvířat, protože v zažívacím traktu každého z nich žijí trochu odlišné bakterie, chovám kalifornské i hnojní žížaly, ty mají také odlišné vnitřní prostředí, ač jsou obě rodu Eisenia, atd atd. Nebudu vypisovat všechno, co zakopávám, kompostuju na hromadách v záhonech, mulčuju, a tak.

Ale každopádně pro většinu lidí je salát z hydroponie lepší než kdyby ho nejedli vůbec, nechci zavrhovat tento způsob pěstování. Jen jsem si vybralapro nás ten lepší - výživnější. Dost velké množství okrajových ale také důležitých prvků v hydroponii nebylo zjištěno, poněvadž jsou v půdě...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Pavle, Lenusce naprosto rozumim, tady neni spor o to, jestli Lidl + polska zarivkova zelenina, nebo "domaci" hydroska, samoze beru Tvuj vypiplany salat:))
Jde o to co mi vrta hlavou od zacatku (vsak vis z nasi privatni korespondence) - a sice, ze CHYBI (nastesti jen) zivel Zeme:)

Jako chapu to jako kompromis pro nejake imaginarni budouci vesmirne cestovatele, (i kdyz ve fyzickem Svete o delsich vyletech astronautu zacinam silne pochybovat), lae kdyz tu zem mame, je hrich ji tam neprdnout ke zbyvajicim 3 zivlum:))
Hernajs :D) .. vzdyt si nas to pred lety ucil, zivly v predem dane rovnovaze u vsecho ziveho, jasny princip :)))
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Vidíš Lenuško, jsme tam, kde jsem chtěli být:)
A Cep nám k tomu sekunduje:)
Ono je to všechnio je to takto:

Hydroponie?
NPK a váno ve vodě. Tečka! Ono to vyroste do podoby salátu, ale je to prázdný, je to ten párek v rohlíku

Hydroponie + Mikcro elementy ?
NPK Vápno, + Microeelemty, který ta rostlina k růstu nepotřebuje, ale jsou tady právě kritivi jako Ty a Cep, kteří tyhle produkry nazývají plně právem amarouny v nichž chybí element země, který právě supluje tyto mikro-prvky Jenže pytlík mikroprvů stojí něco okolo 60 eček, rostou náklady !! Další problém je že mikroelementy v svojí původní formě v létě kdy je voda teplejší, prstě nerozpustíš..

Hydroponie plus cheláty mikroelementů
To už je řešení pro léto, protože chelátované prvky se rozpustí i v teplé vodě snado. Jenže pytlík chelátů už je něco pře 200 eček!!
Zas rostly náklady

Vznikli špinaví akvaponici
šponavá akvaponie je chov ryb, do kterých se sype žrádlo a rybí výkaly se pumpují do rostlin. Ve výkalech jsou cheláty mikroelemntů. Jenže přepad z rostlin se vrací do původní nádrže na základě falešného předpokladu, že si rostliny ten trus nasály a vody tak vyčistily. To není samozřejmě pravda, proto rybám padají ze zpětného potrubí na hlavy jejich vlastní hovna:)

Vznikl čistý akvaponik Mácha:)
Výše uvedené se nelíbilo Pavlu Máchovi, pro to zřejmě jako první na světě zavedl čistou akvapionii. Tedy voda se pumpuje do nádrží s rybami, Odtud pak putuje do roslin ale z rostlin se již nevrací do nádrží s rybami. Ryby tedy rostou stále v čisté vodě!! A to zatím nikdo na Zemi nemá!!

Chceš prase, slepici krávu nebo kozu v akvaponii?
Pak se jdi kouknout do Číny:) Šikmáči to udělali jednoduše, pěstujou všechny zvěřinu přímo nad rybníkem a zvěř kálí do rybníka, kde rostou ryby a voda se čerpá do polí.

Lenuško Lenuško, ten element země neubráníš:) Lze jej nahradit ze 100 procent:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

čínské přímé hnojení rybníka - v chatrči jsou prasata, slepice, husy a další domácí zvířectvo jehož trus propadá do vody ...
china_aquaponic.jpg
china_aquaponic.jpg (158.1 KiB) Zobrazeno 4081 x
A pokud si někdo myslí, že se tohle neděje v Česku, tak se zhluboka plete:) '!!!
V Česku se totiž běžně chovné rybníky zavážejí valníkem hnoje několikráte do roka..
Každý chovný rybník je tak ekologickou katastrtrofou......
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Heheh :))
Jaký je asi tak EC týhle vody?
china_aquaponic_1.jpg
china_aquaponic_1.jpg (50.08 KiB) Zobrazeno 4080 x
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

4x výnos!! http://www.nafis.go.ke/2014/08/rearing- ... s-4-times/
Stačí? A řeší někdo co v tom saláté vůbec je?
:)
Hehheh :)
According to the farmers, poultry wastes are more nutrient dense than other livestock wastes.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Lenuška »

Páni Pavle máš tu hydro a akvaponii seštudovanou! A koukám co to stojí peněz. Všechno co strkám do půdy mne nic nestojí, jsou to vlastně zbytky, a šlape to krásně. Učím se pěstovat s minimem vody, protože tady u nás je jí čímdál méně. A minimum nákladů a snižování pracnosti mně baví.

O breberkách ve vodě a v půdě a následné živinové denzitě rostlin nemá cenu polemizovat, pokud nemůžeme udělat pokus a výpěstek dát do laborky.
Stejně půjdeme každý svou cestou a tak je to dobře :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Asi jo Leni, asi Pajovi vytykame neco co zjevne nema :D) ..
Nicmene, co delali sedlaci s kejdou a hnojem od krav, koni ze staje a z mastale (s podestylkou slamenou a mocuvkou) - sup s tim na pole !:))

Me to vychazi z toho co Pavel pise, ze kdo se stiti hliny (prace je to ez diskuze vic i kdyz zadara, o tom zadna) musi cvakat vycurancum za suplementy :D)
A rikate to oba dobre, kazdy si jede svoje a to je na tom to nejlepsi ze vseho, pac nas spolecny Tata by se pohledem na Zem zalitou aquaponickymi detickami neskutecne nudil :D)
Tecka:)))
Uživatelský avatar
Celoroční farmář
Příspěvky: 13
Registrován: sob lis 17, 2018 23:49

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Celoroční farmář »

PavelM píše:
sob pro 01, 2018 10:51
Tak blbej sem dost na to že tu aquaponii vyzkouším. I ty podle tvých slov jsi to vyzkoušel
Blbě jsi to pochopil:) Mě ta akvaponie běží ale je slabá :) Musím ji dotovat práškama do správnýho EC
Taky si najdi rozdíl mezi čistou a špinavou akvaponíí to je odst zásadní.
tak to jsem investoval tolik že každá zelenina z toho stojí fakt hodně
Myslím že bys to ani neměl počítat:) Heheh:) Nedej se oslepit i některejma českejma firmama co maj skvělý výsledky:) Ono za tim dycky je něco schvanýho. Například jedno JZD dostalo eurodotace na bioplynovou stanici ale pak nemohlo bioplyn prodat tak udělalo hydroponii. Neplatěj za vodu proud světlo a teplo :) Chceš jim konkurovat? Ha? :)
Jinak co je blbýho na ledkách modrá červená? Nějaký mám z číny, ale zatím jen leží ladem
Blbýho? Opět jsi mě nepochopil:) Opak je pravdou jsou dokonalý pro pěstování toho co pěstuješ. :)

Nicméně i když to děláš uplně blbě a strašně nákladně, je to pořád lepší než kdybys seděl s pochybnýma kámošema v hospodě, prolejval se pivem a kouřil tam s nima trávu :) Tak Ti moc držím palce! A doporučuju Ti trochu s těma videama přibrzdit, protože tam máš spoustu kravin. Lidi na to brzo přijdou, označej Tě za špatnýho youtubera, sklidíš spoustu kritiky a nebudu Ti na kanál chodit:)
Já jsem tě pochopil, jen se mi nechce věřit, že to všichni ty lidi na youtube fejkujou. Je tam i dost videí kde to dělá někdo v malým měřítku. Tak se mi protě nechce věřit že by všichni přihnojovali a lhali že ne. :shock:
Používáš třeba takovej ten biofiltr? Pochopil sem že je to nádrž kde je nějaký medium, na kterým se drží prospěšný houby a ty rozkládají ony rybí výkaly na látky lépe vstřebatelný rostlinou.
Ty ledky právě mám, ale jsou moc dlouhý, tak se mi do toho regálu nevejdou. Ale sem rád že vím že jsou dobrý, díky :D
Jinak je mi jasný že na youtube dělám spoustu blbin, ale snažím se na to čas od času upozornit, s tím že kanál dělám, abych ukázal všechny chyby na cestě k dokonalému poznání :lol: Ataky protože se dost ptám lidí na jejich názory a zkušenosti. Myslím že to smysl má. Lidi mi hodně radí a já se stále zlepšuju. Jednoho dne budu moct radit já 8)
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

O breberkách ve vodě a v půdě a následné živinové denzitě rostlin nemá cenu polemizovat, pokud nemůžeme udělat pokus a výpěstek dát do laborky.
Leni i když to dáme do laborky, stejně zjistíme, že platí Tvuj další řádek
Stejně půjdeme každý svou cestou a tak je to dobře
Už jdeme a vždy půjdeme:) Ty ovlivňuješ složené půdy poměrně zásadně, proto budeš mít jinej salát než nějakej zemědělec hned ve Tvem okoli""
A pak budeš mít jinej salát než Němec, Slovák nebo Rus.
Kdysi ke mě jezdil na dovolenou profesor ze zemědělský univerzity. A ten mimo výuky a přezkušování studentů pracoval na neuronových sítích. Ačkoliv to zní strašně vědecky, je to jen program na vyhledávání v ohromných databázích se vzorky půdy posbíranými po celém světě. Takže tomu profesorovi dáš jakoukoliv rostlinu a on Ti řekne, kde ta rostlina vyrostla. Když ten profesor poprvé viděl moji zahradu, tak sprásknul ruce se slovy: Doufám, že mi někdy muj žák nepřinese Tvůj salát k identifikaci původu:) Jsem se tomu dobře zasmáli a od tý doby říkám mýmu zemědělství kosmický zemědělství protože původ rostlin neodzrcadluje složený půdy ve které vyrostly:) Pan vědec je tedy jaksi mimo, máli původ rostliny z hydrošky určit. Na druhou stranu NPK a vápno jsou pořád stejný, takže by s jistotou určil výrobce mikroelementů, které dělají ten rozdíl mezi salátem a salátem:) Zároveň tedy platí, že hrou s mikroelemnety dokážu nasimulovat původ salátu odkudkoliv:) Že je to drahý máš pravdu, proto velkoskleníky prostě mikroeelemnty nepoužívají a třeba rajský jsou jak říká CEP amarouny bez chutě a zápachu. Nicméně pro střední výrobu mého rozsahu se jedná o drobné, protože mikroelementů se přidává do hnojiva kávová lžička jednou za tři dny. Ale tam kde to sypou do hnojek po pytlech, to má jistě ekonomický dopad. Co se vody týče, hydroponie mluví jasně - úspora vody 90 procent.. Jede se tedy s pouhými deseti procenty toho co použiješ v hlínoponii:)) Tady je to bez debat:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Je tam i dost videí kde to dělá někdo v malým měřítku.
V malym měřítku je hydroška nesmysl. Náklady na vypěstování deseti salátů v jednom bubleru nad kterym svítíš 4řma zářivkama po dobu dvou měsíců jsou astrononický. Ty videa ukazujou jen že to jde:) Nic víc:) Pokud hledáš jen tohle, pak mlčím:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

velestul_1.jpg
velestul_1.jpg (22.44 KiB) Zobrazeno 4022 x
Cepe malej problém - už mě tohle dlouho štve:)
Tenhle ventil je holy IP neštěstí:)
Kolem matky není žádná guma klidně do toho teče. Když to připojim přes krabici poteče do toho taky. To je první otázka. Druhá je polarizace přívodu. Dodržuju levá strana fáaze. Jenže tam někam cestou hodíš prodlužku, rozedvojku nebo časovač a on Ti pak vesele posílá fázi ven a přerušuje nulák!! To znamená že když zaprší, ta koncový zařízení ač neběží protože nemá nulák je stále de facto pod proudem! Jak se tohle řeší nějak elegantněji než to po každym zapojení měřit?
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

Neprovozovat elektrická zařízení ve vodě? :D
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Ladič píše:
pon pro 03, 2018 20:00
Neprovozovat elektrická zařízení ve vodě? :D
Čeče vidim to taky tak - leda tomu postavit svuj barák:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Lenuška »

Jo tak já mám na vodu náklady 0-0-nic. Všechno dešťovka ze střech, terénní úpravy na záchyt deště v zahradě a hlavně mulčování. Všechno jen práce bez nákladů. A pan profesor by tu byl taky bezradnej, půda vylepšovaná několik let vypadá už od pohledu jinak než okolí. Nejspíš dovede určit venkovní půdu bez lidského zásahu jako třeba les paseky a tak.

Zahradu se snažím připravovat na nadcházející dlouhá letní sucha. Už letos jsem vypěstovala o moc víc a s mnohem menším množstvím vody než lidi co dělají zeleninu tradičně. Musí se myslet dopředu a bejt připravenej na všechno. jojo >:-)
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Jo tak já mám na vodu náklady 0-0-nic. Všechno dešťovka ze střech, terénní úpravy na záchyt deště v zahradě a hlavně mulčování.
Taaaak:) Přesně tak Lenuško tudu to tlačim taky :) Low Cost:)
Všechno jen práce bez nákladů.
Ani tu práci vůbec nemám rád!! Šecko se to musí udělat samo a ideálně několik dní po sobě?)
A jak se říká, ušetři tak že nikomu nebudeš za nic platit a ono to funguje:) osekávej marginární výdaje:)
A pan profesor by tu byl taky bezradnej, půda vylepšovaná několik let vypadá už od pohledu jinak než okolí. Nejspíš dovede určit venkovní půdu bez lidského zásahu jako třeba les paseky a tak.
Tohle sem mu taky namít:) Ale maj to zmetci pěkně vychytaný. Funguje jim to na principu vrtů z horniny. Ornice na poli byť prosypaná práčkama je stále jen zvětranou horninou přímo pod tou půdou. Když jsme viděl počet sloupců s mikroprvkama, tak nevěřil:) Jim stačí jeden mikroprvek který se jinde nenachází a mají Tě:) A do plodu rostliny se to vždy promítne..
Zahradu se snažím připravovat na nadcházející dlouhá letní sucha. Už letos jsem vypěstovala o moc víc a s mnohem menším množstvím vody než lidi co dělají zeleninu tradičně. Musí se myslet dopředu a bejt připravenej na všechno. jojo
Strategie :) 8)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PetrK »

PavelM píše:
pon pro 03, 2018 22:10
Tohle sem mu taky namít:) Ale maj to zmetci pěkně vychytaný. Funguje jim to na principu vrtů z horniny. Ornice na poli byť prosypaná práčkama je stále jen zvětranou horninou přímo pod tou půdou. Když jsme viděl počet sloupců s mikroprvkama, tak nevěřil:) Jim stačí jeden mikroprvek který se jinde nenachází a mají Tě:) A do plodu rostliny se to vždy promítne..
Prvkový analýzy, necháš si stanovit ze vzorku celou periodickou tabulku. Když máš podpisy zdrojů, jako že profesor má v podobě vrtů horniny, dohledá odkud to je přestože v tom něco nesedí.
Dělali jsme totéž v prašnosti z ovzduší. Ze vzorků prachu dokážeš zjistit odkud pochází a dokonce když jich máš dostatek z jednoho místa, tak přesně určíš jaký zdroje prachu se v okolí nachází. Tohle prostě neoblafneš. :)
Metoda funguje nejen u prvků ale i v případě sloučenin.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

necháš si stanovit ze vzorku celou periodickou tabulku
Ano, přesně jak to říkáš!! Proto maj v tej tabulce tolik sloupečků:) To sedí! Ale zajímavý je, že rostlina dokáže vyrůst pouze na čtyřech elementárních prvcích - vlastně na jednom ! Na vápně, na kterym pak drží NPK:) Ale zbytek, který rostlina nepotřebuje, se v ní stejně objeví do posledního prvku který v půdě je. Alma mater se tam teda nikdy nezpaře a je snadno dohledatelná. Ono je to podobný jako když rostlinu stříkneš pesticidem jako mladou a malou. Nakonec ji prodáš jako velkou za dva měsíce a hygiena tam ten pesticid stejně najde a ještě i zjistí, kolik a jak koncentrovanej si ho použil:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

PavelM píše:
pon pro 03, 2018 20:09
Ladič píše:
pon pro 03, 2018 20:00
Neprovozovat elektrická zařízení ve vodě? :D
Čeče vidim to taky tak - leda tomu postavit svuj barák:)
A tam pak nelezt :D))) .. neee, proste pomoc je jednoducha, jestli cces jeste zustat va hmote a ve svym hovezim kabatku jako my ostatni :D) tak prodluzka/neprodluzka - to jsou svine na vine, prehazuji faze:)

Musis vzit jednoduse tuzkovou fazovku za bura a fazi si na koncovych zarizenich ohlidat manualne, pokazdy kdyz neco pripojis:))
Ale ventil byl za zivota hezky, ted jsem objednaval podobny, tricestny na prepinani plyno-kotel / krbova teplovodni vlozka, kdyz se zatopi a pokojovy termostat vypne plyno-zrouta :)

A jinak IP na kryti existuje "bablex" - to je to tyckovy tepelny lepidlo do tavne pistole, zapatles kolem pruchodky a spary u nastupce a melo by to taky pomoct od skvarku co si nafotil:)
Nebudes preci platit balik za IP, kdyz to de za facku dodelat:)))
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Musis vzit jednoduse tuzkovou fazovku za bura a fazi si na koncovych zarizenich ohlidat manualne, pokazdy kdyz neco pripojis:))
Přesně toho sem se bál že odpovíš:) Jsem čekal že vytahneš nějaký udělátko do skříňky :) Že přehazuje fázi prodlužka ještě pochopím, ale že ji přehodí časovač a navíc!! přerušuje nulák a ne fázi, to už je na pováženou :) Takový bych vůbec nepoustil do výroby :)

Tavná pistole mě taky napadla:) Ale ještě mě napadá noha od stolu ta guma z ní :) Heheh:) To musim zkusit:) IP rozhodně kupovat nebudu to máš pravdu to tomu fakt raději postavim nějakej domeček:) Jen je problém že to je nad hlavou :) Nebo to celý vrazit do velký petky :)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

PavelM píše:
pon pro 03, 2018 23:16
Že přehazuje fázi prodlužka ještě pochopím, ale že ji přehodí časovač a navíc!! přerušuje nulák a ne fázi, to už je na pováženou :) Takový bych vůbec nepoustil do výroby :)
Petka utesnena, taky reseni, mam s nema zazimovany bazen:) .. "plovaky" do tretiny pisek, co absorbuji energii ledove skorepiny:))

Ad timery - musis koupit tyhle a zapojis si je sam, navic jsou spolehlive a pamatuji si svuj stav i po vypadku gridu:)
Ne ty shity do zasuvky, ty uz muj "vyvoj" vyhazel do kontejneru jeden po druhem:))
Aneb "Jaky si to zapojis, takovy to mas", hehe :D)))

U moji kosmicke FVE (je to taky muj "original" :mrgreen:) ) spinaji 4 ks timeru :
1) dopoledni sadu FVE,
2) poledni sadu FVE,
3) odpoledni sadu FVE
4) navecerni FVE, nebo jsou pri priseri vsecky blokovane jednim ze stykacu co mi to sepne uplne vsecko dokopy a zdimam pak difuzni svetlo (z pod mraku) :))

Ten zase spina maly FVE panylek, jak jsem Ti rikal:) .. mam paralelne dva kousky + rele, cize 2x tak spolehlive, vsecko sichruju, abych neusmazil invertor:)
Kdyz srovnas s ruznymi watt-routery a spol. startujicimi na 5.000,-, je to primo srandovni rizeni chodu FVE:)

https://www.ebay.com/itm/New-DIN-Rail-T ... :rk:7:pf:0

Obrázek
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon pro 03, 2018 23:55, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Udelatko s rele a citlive na fazi/nefazi by se urcite zmaknout dalo, ale kdo by se s tim cical, za tech 160 Kc za pporadny, levny cinsky programable timer:)))
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

PavelM píše:
pon pro 03, 2018 23:16
Musis vzit jednoduse tuzkovou fazovku za bura a fazi si na koncovych zarizenich ohlidat manualne, pokazdy kdyz neco pripojis:))
Přesně toho sem se bál že odpovíš:) Jsem čekal že vytahneš nějaký udělátko do skříňky :) Že přehazuje fázi prodlužka ještě pochopím, ale že ji přehodí časovač a navíc!! přerušuje nulák a ne fázi, to už je na pováženou :) Takový bych vůbec nepoustil do výroby :)

Tavná pistole mě taky napadla:) Ale ještě mě napadá noha od stolu ta guma z ní :) Heheh:) To musim zkusit:) IP rozhodně kupovat nebudu to máš pravdu to tomu fakt raději postavim nějakej domeček:) Jen je problém že to je nad hlavou :) Nebo to celý vrazit do velký petky :)
Už jsi asi na všechno přišel. Jen šprcka chybí. Vééélmi univerzální :)
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Tak! Máš to vychytaný hehe :) Přeci jen jen z Tebe do tý skříňky jen něco vyždímal Díkes!
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Už jsi asi na všechno přišel. Jen šprcka chybí. Vééélmi univerzální
Tu se stydím jít koupit :) (:-) (:-) (:-) (:-)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

Na vojně nás učili na co všechno se dají použít. A že máme mít pro jistotu nějakou vždy po ruce. V případě havárie... :D
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Ladič píše:
úte pro 04, 2018 2:52
Na vojně nás učili na co všechno se dají použít. A že máme mít pro jistotu nějakou vždy po ruce. V případě havárie... :D
Objektivně řečeno pojud bych tu jemnou gumu ze šprcky namotal na ten drát a pak tu matku dotah, tak věřim že by se to zatěsnilo proti volně tekoucí vodě:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

Šprcka je jen taková nouzovka z dob socialistických minulých. Zápaďáci už dávno měli lepší věci z kosmickýho výzkumu. Různé vychytávky, silikon a tak. My jsme měli šprcky. :)
Pokud je ten obrázek autentický, tak tady je lepší něčím matlat. Dráty jsou v pohodě ne? jsou v bužírce. Cef radil to pistolové lepidlo, dcera tím lepí doma kdeco ale nemám s tím zkušenost jakou to zajistí těsnost proti vzlínání vody.
Měli jsme taky podobné ventily ve sklenících a dráty s průchodkou u ventilu jsme zamatlávali štětcem, latexovou barvou. A pod tu matku na kloboučku jsme dávali měkkou gumovou podložku a taky jsme to zapatlali latexem.
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

Teda takle... Originální ventily nezlobily ale některé zarůstaly a musely se občas rozebrat a očistit jemným smirkem. A pak už to chtělo zapatlat jinak vyhazovaly poistky. Protože ty kloboučky byly plastové a zkřehlé, tak jsme to zapatlávali latexem celé včetně kovové součásti ventilu. Prostě jsme se s tím nesrali.
On latex má taky více využití. Například je lepší a mnohonásobně levnější než štěpařský vosk.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Ono kdyby ten kabel byl kulatej tak není problém:) Zatěsním to snadno čímkoliv třeba modelínou :) Ale tohle je prostě prasárna:) Zkusim tu gumu ze stolu to se mi jeví funkční :)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Jo, Pavle bacha u techto timeru na DIN listu je napajeni nikoliv 220V AC, ale 12V (!) (AC z trafa, nebo DC, to je fuk, jsou tam diody:) )
On to sikmoun nema popsane a jeden jsem odkouri (ale uz i opravil) :) .. nic neni uplne 100% dokonale:)
Ani raketoplan ne:))
Jen kdyby ses pro ne rozhodl, pac jinak chodi fakt dobre:)
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Pánové a technické dámy co umíte rozebrat karburátor, tohle začíná bejt hustá palba!!
:)))))))
Sem koupil gumy na nohy stolu z měký gumy a GENIALNI!!!!!!!!!!!
Hlavně to neřikejte nikde šikmáčum, páč nám hned a okamžitě okopčej:)))))
Tohle je uplně spatne :)
A hned dvakrát teče do matky teče do zástrčky - do zahrady IP nula!!
ventil_2.jpg
ventil_2.jpg (43.5 KiB) Zobrazeno 3848 x
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Ale tohle je palba!!!!!!!!!
Na tohle klidně budu stříkat hadicí tlakovou vodou :) IP 10 !!! :))))
Se zárukou!!
A jak je vidět, nechal jsem se unést vecí a vytvořil jsem i dipolomovou kapsuli :)
Jo to je to přesný kam se skovávají diplomy a výkresy prejektantů, obrazy, plány architektů :)) Jo to je ONO!
Těsní to dokonale:)
Díry jsem do měký gumy udělal rysovací jehlou a nasilim protáh dráty. Tohle je na hodně dlouhou dobu :)
ventil_3.jpg
ventil_3.jpg (39.54 KiB) Zobrazeno 3848 x
Naposledy upravil(a) PavelM dne úte pro 04, 2018 15:07, celkem upraveno 1 x.
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

A tady je něco, co opravdu netěsní a co dělá větčina lidí:))))))

K čemu je mi taková krabička? K s prominutím k hovnu :))
ventil_4.jpg
ventil_4.jpg (72.39 KiB) Zobrazeno 3846 x
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Jinak to co hledáme je na ebay
Waterproof Junction Box Distribution Electric
zacinaj od 4 dolarů:) jejejehehe:) smich :))
(:-) (:-) (:-)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Smich jako ve srovnani s navlekama ze zidli ? :))
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Heheh :)) Máme tady další něco do skříňky:ú Jak se jmenuje to jak tam nastavis minuty a pak jen zmačkneš button a ono to svítí tak dlouho jak jsou minuty nastavený? Nějakej odpočítávač? Zhášedlo ?
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od cepheus »

Sxhodistove rele, nebo-li schodistovy automat (oboji je na kratke casy - treba zalivani, da se nastavit kolik zpozdeni:)
Tady mas ode me hotovou verzi pro milion linku na Ebay : "timig delay relay switch" a vyberes si podle parametru, casu, napajeni, vykonu, atd :)
Das za "timig delay relay switch" jeste DIN rail a mas delay relay na listu:)
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PetrK »

PavelM píše:
pon pro 03, 2018 23:04
Ono je to podobný jako když rostlinu stříkneš pesticidem jako mladou a malou. Nakonec ji prodáš jako velkou za dva měsíce a hygiena tam ten pesticid stejně najde a ještě i zjistí, kolik a jak koncentrovanej si ho použil:)
Záleží na poločasu rozpadu pesticidu a sloučenin obecně. V případě perzistentních látek s dlouhým poločasem můžeš využívat stejných metod jako v případě prvků. Do živý hmoty se ti vše podepíše.
Tohle všechno jsou fantastický zdroje informací se kterýma se dá pracovat. Zjistíš původ rostliny a jak byla ošetřena. Stejně tak zjistíš původ čehokoliv jinýho co někam migruje, ať už jsou to rostliny, zvířata nebo jenom prach ve vzduchu. Z radioaktivity C14 zjistíš zase stáří předmětu.
Sumasumárum, rostliny, zvířata, lidi, lidské výrobky jsou v tomhle jedna velká knihovna.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Tady mas ode me hotovou verzi pro milion linku na Ebay : "timig delay relay switch" a vyberes si podle parametru, casu, napajeni, vykonu, atd :)
Das za "timig delay relay switch" jeste DIN rail a mas delay relay na listu:)
To je přímo superdárek díkes:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Do živý hmoty se ti vše podepíše.
Jak říká mnoho lidí, rostlina Tě cítí a nesmíš se na ní špatně podívat:) Komunikaci s rostlinama už jsem tady nakousnul. Když se s rostlinou dělá delší dobu, je to jako kdyby fakt mluvila:) Jen je rozdíl v tom, že ona má času dost a poví Ti jedno písmeno ráno, další až večer:) Takže než Ti řekne "ahoj jsem v pohodě" trvá jí to tejden :) hehe :) Sledování , vývoj a reakce kořínků na kvalitu a teplotu roztoku je fakt jako čtení v knize:) Jen je nutný si to zapisovat aby se to později dalo zpětně porovnávat a získat nějakou představu o cyklech spotřeby a z toho pak o rytmech přidávání prášků. V tom je klíč ke správné práci s EC jak již tu byla řeš:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

Abychom nezakecali téma
Co když nemáme misku? Jak správně zalejeme kytku aby nám nezdechla?
Ha?
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
Ladič
Příspěvky: 217
Registrován: sob led 27, 2018 3:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Ladič »

Podél stěny květináče cca 1/3 obsahu květináče. Ale záleží na druhu květiny.
PavelM
Příspěvky: 1524
Registrován: sob led 21, 2012 15:35

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PavelM »

PetrK názor? :))
Na ten jsem zvědav:)
Všichni tam běželi!! Pustil jsem je před sebe! Šel jsem v klidu, volným krokem a pomalu. A stejně jsem tam byl první!! :)
Miliony teoretiků produkují miliony teorií které v praxi a skutečném životě běžného člověka nakonec nefungují..........
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PetrK »

Kaktus po dešti a to večer, když neprší dlouho tak počkám na počasí pod mrakem a chladnější.
Ostatní večer a záleží na zemině jak bere vodu. Když špatně, zalévám minimálně na dvakrát a to tak že napoprvé trochu a nechám tomu čas. Zem zvlhne, začne pít a poté je možno zalévat. Zalévám ne podél stěn ale radši doprostřed nebo na více místech. Podél stěn to protéká nejsnáz.
A záleží co je to za rostlinu jak píše Ladič. Na jedné straně jsou ty které zalití na slunci spolehlivě zabije, na druhé ty pro který je likvidační byť jen krátký proschnutí kořenů.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PetrK »

PavelM píše:
úte pro 04, 2018 23:12
Sledování , vývoj a reakce kořínků na kvalitu a teplotu roztoku je fakt jako čtení v knize:)
Kontrolní otázka. Víte někdo, proč se v japonsku začali sázet bonsaje do mělkých misek?
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Kei »

PetrK píše:
stř pro 05, 2018 23:46
PavelM píše:
úte pro 04, 2018 23:12
Sledování , vývoj a reakce kořínků na kvalitu a teplotu roztoku je fakt jako čtení v knize:)
Kontrolní otázka. Víte někdo, proč se v japonsku začali sázet bonsaje do mělkých misek?
Aby měli lepší přehled o provlhčenosti půdy?
Někdy je na povrchu vidět mech, je tam schválně? Ten by mohl hezky pomoci s udržením vláhy :)
Uživatelský avatar
Kei
Příspěvky: 448
Registrován: pát led 26, 2018 9:47
Bydliště: planeta Gurun - postsekundární paragalaxie Michulan

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od Kei »

PavelM píše:
stř pro 05, 2018 11:51
Abychom nezakecali téma
Co když nemáme misku? Jak správně zalejeme kytku aby nám nezdechla?
Ha?
A) přesadíme do kvetinače s podmiskou a opakujeme postup již uvedený (:-)

B) hlídáme si provlhčenost zeminy hmatem nebo nějakým vlhkoměrem?
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Re: Kosmické zemědělství - hydroponie, aquaponie, aeroponie, permakultura

Příspěvek od PetrK »

Kei píše:
čtv pro 06, 2018 9:09
PetrK píše:
stř pro 05, 2018 23:46
PavelM píše:
úte pro 04, 2018 23:12
Sledování , vývoj a reakce kořínků na kvalitu a teplotu roztoku je fakt jako čtení v knize:)
Kontrolní otázka. Víte někdo, proč se v japonsku začali sázet bonsaje do mělkých misek?
Aby měli lepší přehled o provlhčenosti půdy?
Někdy je na povrchu vidět mech, je tam schválně? Ten by mohl hezky pomoci s udržením vláhy :)
Nejen půdy. Nízkou misku musíš zalévat každý den, tedy zeminu i bonsaj díky tomu pozoruješ denně a máš jí lépe přečtenou než kdybys k ní přišla třeba jednou za týden.
Mech se vytvoří přirozeně a je žádoucí. Zpevní zem, udržuje i vláhu a vypadá to pěkně. Souvisí s tím častým zaléváním protože mech potřebuje pravidelnou zálivku. A když se zadaří, máš tam nejen mech ale i houbičky. :) Tedy strom, pod ním mech a z něj rostou houby. Celý ekosystém v jednom květináči.
Odpovědět