FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

ravima píše:
buc11 píše:BLBOSŤ-kardinálna, snad platí pro netraviče fruktosy, vem si moje tělo a zkus si to
Tak samozřejmě zpracovávání fruktózy v játrech asi těžko nějak poznáš nějakou zkušeností, ale jednoduché procesy to prostě nejsou.
buc11 píše:BLBOSŤ-kardinálna, a jak se píše furt dokola stává se normou, čudný svet a proč ho jako dostávat pryč? Tělo si z krve odebere co potřebuje a zbytek vyloučí, já mám mnoho testů na cukr a nejsu nikdy mimo normu a to jsem stále v fruit rauši
To je hodně zjednodušený a naivní pohled (zvýšená glykemie je fakt hodně toxická pro mnoho orgánů), a proč bys měl zrovna ty být mimo normu, když jíš jako zdroj cukrů hlavně ovoce, které má menší glykemický index než většina škrobovitých potravin, prostě fruktóza se dostane do krve mnohem pomaleji a složitěji, než třeba taková glukóza ze škrobu z brambor nebo pečiva.
ad 1 fruktoza je na zpracování nejjednodušší, naprosto neaktivuje inzulín a tím nezatěžuje tělo přídavnými pracemi jak ostatní
ad 2 rychleji a jednodušeji
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od luca »

občas mám pocit, že jsem se ocitla v kroužku chemiků (resp. biochemiků) - amatérů
a dle mého jsou biochemici amatéři všichni - i ti, co si říkají profesionálové
vývoj dokazuje, že toho pořád vědí dost málo - co bylo pravda včera, dnes je jinak ...
co si takhle radši užívat života a poslouchat, co nám naše vlastní (nikoli cizí) tělesné schránky říkají

P.S. abych předešla rozhořčeným reakcím: slavnostně prohlašuji, že se určitě mýlím
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

luca píše:občas mám pocit, že jsem se ocitla v kroužku chemiků (resp. biochemiků) - amatérů
a dle mého jsou biochemici amatéři všichni - i ti, co si říkají profesionálové
vývoj dokazuje, že toho pořád vědí dost málo - co bylo pravda včera, dnes je jinak ...
co si takhle radši užívat života a poslouchat, co nám naše vlastní (nikoli cizí) tělesné schránky říkají

P.S. abych předešla rozhořčeným reakcím: slavnostně prohlašuji, že se určitě mýlím
proto jsem si založil koutek aby mi sem fruithateři nelezli a nechali mně si na cukrovanosti užívat

a jsem zásadní zpochybňovač inženýrských přístupů k stravování, jako že, tu přisypat trochu MgCl2 tu askorbant, sem jíl, Fe či SSS a myslet si že tak dokážu nastolit tělní harmonii, tak to mám za bláhovost ba až marnost
proto byla i prapůvodně založena tato stránka, že stačí konzumovat tepelně neznehodnocenou potravu a jen dosledovávat a dolazovat co mi k mému životnímu stylu vyhovuje
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Panda »

luca rozhodně se nemýlíš.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

buc11 píše:ad 1 fruktoza je na zpracování nejjednodušší, naprosto neaktivuje inzulín a tím nezatěžuje tělo přídavnými pracemi jak ostatní
ad 2 rychleji a jednodušeji
ad 1 to že fruktóza neaktivuje inzulín je právě naopak způsobeno tím, že ji jako takovou tělo (kromě jater) neumí vůbec využít, nejdřív ji musí zpracovat játra na jednodušší látky, ze kterých se pak může buď syntetizovat glukóza (to pak aktivuje inzulín, ale je to pomalý proces, takže to na glykemii skoro nemá vliv), nebo pokračují cestou glykolýzy. Už si tady začínám připadat jak při diskuzi s rudou. Doufám, že taky nechceš popírat ty úplně nejzákladnější poznatky biochemie...
ad 2 rychleji a jednodušeji co?...
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Marci »

buc11 píše:takoví jsou nejnebezpečnější, mlčí a žijou si svý anonymní životy

Funny, just met Vladimir on Koh Chang in Thailand. 67 years old, 20 years on raw food. At home in Cyprus he runs 30 km every single day, here in Thailand he is swimming few hours a day.
If you did not hear about him it's probably because he doesn't even have an email address
Takhle podobne vypada muj dnes jiz 90.lety kamarad,Chorvat/Australan.Vloni me malem utancoval k smrti a to jsme na nej byly 3!!!. Ma neuveritelnou radost ze zivota. Ji uplne normalne,jak jsou Chorvati zvykly.A k tomu pije to svoje sladky "cuco",brrr. :)
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

ravima píše: Už si tady začínám připadat jak při diskuzi s rudou. Doufám, že taky nechceš popírat ty úplně nejzákladnější poznatky biochemie...
..
ale ved ja skodlivost a zakernost fruktozy nepopieram presne suhlasim s tym ze neidentifikovatelnost fruktozy v tele inzulinom
je znak ze kedsyi fruktoza pre ludi nebola v strave dostupna vo vacsej koncentracii

stale tvrdim ze Eva to s tym jablkom Adamovi dobre posrala, no nemohla ho zvadzat radsej cokoladou ?
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

rudo píše:ale ved ja skodlivost a zakernost fruktozy nepopieram presne suhlasim s tym ze neidentifikovatelnost fruktozy v tele inzulinom
je znak ze kedsyi fruktoza pre ludi nebola v strave dostupna vo vacsej koncentracii

stale tvrdim ze Eva to s tym jablkom Adamovi dobre posrala, no nemohla ho zvadzat radsej cokoladou ?
Jestli máš pocit, že jsem zde psal něco proti fruktóze, tak to si myslíš špatně, stejně jako buc. To je tím, že kvůli svému silnému vztahu k fruktóze oba vidíte všechno co se jí týká paranoidně/zkresleně, akorát každý jaksi opačně :-)
(je to naopak, já se stavím k fruktóze neutrálně až pozitivně).
Jde o metodiku, buc obhajuje fruktózu naprosto špatným způsobem, zatímco ty ji stejně špatně zavrhuješ, nebudu ti ani vysvětlovat proč, když si z biochemie bereš jenom to co se ti hodí do ideologie a všechno ostatní bereš jako vědomý podvod :-)
Co se týče Evy a jablka, tak nevím odkud tu informaci pořád všichni máte, podle Bible (o jiném zdroji informací o tomto nevím) Adam s Evou do té doby jedli v podstatě jen ovoce, žili v sadu. Eva Adamovi pak nabídla jiné ovoce, které bylo jako jediné zakázané, a rozhodně to nebylo jablko.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

(:-)
5 2 8
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Standa K. »

ravimo jaký tedy navrhuješ jídelníček, nějak se v tom ztrácím :-)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

Standa K. píše:ravimo jaký tedy navrhuješ jídelníček, nějak se v tom ztrácím :-)
Proč bych tady měl navrhovat nějaký jídelníček, vždyť je zde frutariánský koutek? Tak ať si tady klidně jí samé ovoce. Já jen reaguju na některé nesmysly, srovnávám sacharidy, a ovoce z toho vychází velmi dobře, nevím proč to někteří chápou jako kdybych byl proti ovoci :-)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

luca píše:...vývoj dokazuje, že toho pořád vědí dost málo - co bylo pravda včera, dnes je jinak ...
Můžeš dát konkrétní příklady? Ale prosím ne měnící se oficiální výživová doporučení nebo něco z medicíny - měnící se "pravdy" z těchto "věd" vůbec nic nemění na pravdivosti biochemie jako takové.
Naprostá většina základních věcí platí úplně stejně už desítky (až stovky) let, prakticky od počátků této vědy a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo nějak měnit (třeba zrovna ten metabolismus fruktózy atp.).
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Panda »

Příliš teorií a málo pozorování vlastního těla a chodu života.

Jak píše Luca. Vědci vědí jen velmi málo a spoustu věcí neumí zdůvodnit. Prozkoumávají detaily, ale spousta principiálních věcí jim zatím uniká a neumí zodpovědět. Stavějí na hypotézách a po čase zjistí že je to všechno jinak. Nejde o konkrétní případy např. biochemie, ale právě o ten celkový pohled, např. doporučované výživy. Stanovují doporučené tabulky co tělo potřebuje a po čase zjistí, že to má být jinak a stejně to nikdy neodpovídá skutečným potřebám, protože jsou miliony věcí které nezohlední a proto jsou takové teorie celkem k ničemu. Doktoři umí někde něco vyříznout, to je dobře, ale o nemocích a jejich příčinách stejně nic neví.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od smajliss »

ty biomechanizmy - jak to v těle funguje si může nastudovat každý sám, aniž by k tomu potřeboval doktorská doporučení .. a nemyslím, že by věda zaostávala v otázkách metabolismu .. tam je to dost detailně popsané a přesné .. to že se tím doktoři neřídí při sestavování výživových doporučení už je problém jiný
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

Panda: To co píšu konkrétně z biochemie, nemá vůbec nic společného s doktory nebo výživovými doporučeními.

smajliss: přesně tak, konečně někdo :-)
Lidé říkají, že o tom vědci nic neví, ale sami o tom ví ještě desetkrát míň, a stejně výsledky vědců naprosto běžně používají jak v praxi tak v teorii, aniž si to třeba uvědomují...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:ty biomechanizmy - jak to v těle funguje si může nastudovat každý sám, aniž by k tomu potřeboval doktorská doporučení .. a nemyslím, že by věda zaostávala v otázkách metabolismu .. tam je to dost detailně popsané a přesné .. to že se tím doktoři neřídí při sestavování výživových doporučení už je problém jiný
takze biochemie pekne popisuje co sa deje pocas breatharianismu a pekne popisuje co sa deje v tele maratonca co bezi za 2:03
a ako je to vnutirne odlisne od toho co sa deje v tele cloveka co je na zabijacke a ma 100kg nadvahu

a ked mi niekto povie ze procesy su tie iste...
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

Žádný breatharian ani 2:03-maratonec tady není, takže to bych klidně nechal stranou, ale i v takových tělech je většina procesů, složení krve atd., v podstatě stejné, není důvod aby ne... ale jestli víš o nějakých odlišnostech (určitě jich pár bude), tak sem s tím, určitě je to velmi zajímavé.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

len som chcel poukazat na to ziadna veda nevie tolko aby mohla povedat ze uz nic nove neexistuje co ta veda zatial nechape alebo co dokonca celu vedu zvrati od zakladu

pokial biochemia exituje uz starocia, tak si snad zasluzi spravne pomenovanie ako

bibliochemia, pripadne biblicka-biochemia ?
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

rudo píše:len som chcel poukazat na to ziadna veda nevie tolko aby mohla povedat ze uz nic nove neexistuje co ta veda zatial nechape alebo co dokonca celu vedu zvrati od zakladu
Tak samozřejmě, bez toho by to ani nebyla věda, že :-)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

ravima píše:
buc11 píše:ad 1 fruktoza je na zpracování nejjednodušší, naprosto neaktivuje inzulín a tím nezatěžuje tělo přídavnými pracemi jak ostatní
ad 2 rychleji a jednodušeji
ad 1 to že fruktóza neaktivuje inzulín je právě naopak způsobeno tím, že ji jako takovou tělo (kromě jater) neumí vůbec využít, nejdřív ji musí zpracovat játra na jednodušší látky, ze kterých se pak může buď syntetizovat glukóza (to pak aktivuje inzulín, ale je to pomalý proces, takže to na glykemii skoro nemá vliv), nebo pokračují cestou glykolýzy. Už si tady začínám připadat jak při diskuzi s rudou. Doufám, že taky nechceš popírat ty úplně nejzákladnější poznatky biochemie...
ad 2 rychleji a jednodušeji co?...
ad 1) vlastní zkušenost mi hovoří jasně-po ovoci mám energii nejrychleji k dispozici, než z čehokoliv jiného, tedy jde o proces nejrychlejší a tělo nejmíň zatěžující a jde o mýlku, fruktoza se na glukozu nemění (synteza je skládání, ne?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Synt%C3%A9za,
glukoza je cukr jednoduchý, rovněž tak fruktoza, proto už se nedělí)
ad )já nemám potřebu o tomto diskutovat, a už vůbec ne tady, na fruktozu máte patřičná vlákna, mě ve skutečnosti nezajímá jak to funguje, v případě potřeby mi tělo sděluje co je třeba
pozn: základním poznatkům biochemie rozhodně věřím, i když nevím které to jsou, vlastně ne, komu je jedno, používá-li látku rafinovanou nebo přírodní, tak tomu ne a je v našem případě mimo, a trávicí reakce v různých tělech jsou velmi různorodé a závisejí na tolika okolnostech, od životních prožívacích postojů cez pohyb až k potravě, že mohou vést až k diametrálně odlišnému zafungovánínež v petriho miskách
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od bukaj »

V tomhle s tebou buci souhlasím, jediná myšlenka dokáže nějaký chemický proces silně pozměnit. Proto jsou teorie Newtona často nepoužitelné. Biochemie dokáže popsat jen běžnou populaci (která je ale samozřejmě ve velké většině). Naše tělo má určitě nějaké výživové potřeby, které je třeba naplňovat, ale jak přebírá to nehmotné v nás vedení, tyto potřeby je možno naplňovat všemožně.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

bukaj píše:V tomhle s tebou buci souhlasím, jediná myšlenka dokáže nějaký chemický proces silně pozměnit. Proto jsou teorie Newtona často nepoužitelné. Biochemie dokáže popsat jen běžnou populaci (která je ale samozřejmě ve velké většině). Naše tělo má určitě nějaké výživové potřeby, které je třeba naplňovat, ale jak přebírá to nehmotné v nás vedení, tyto potřeby je možno naplňovat všemožně.
já v nehmotné nevěřím, hmota je i ve vakuu,
to je v pragmatické rovině, trávení např v stresu, strachu, či před sexem je odlišné než v euforii, na bruslích, či po sexu (že už to mám konečně za sebou), vysvětlení je reálné, vylučují se prostě jiné enzymy, katalyzátory a bůhví co ještě
a ravimo z protiovocných postojů tě neviním
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od bukaj »

buc11 píše:
bukaj píše:V tomhle s tebou buci souhlasím, jediná myšlenka dokáže nějaký chemický proces silně pozměnit. Proto jsou teorie Newtona často nepoužitelné. Biochemie dokáže popsat jen běžnou populaci (která je ale samozřejmě ve velké většině). Naše tělo má určitě nějaké výživové potřeby, které je třeba naplňovat, ale jak přebírá to nehmotné v nás vedení, tyto potřeby je možno naplňovat všemožně.
já v nehmotné nevěřím, hmota je i ve vakuu,
to je v pragmatické rovině, trávení např v stresu, strachu, či před sexem je odlišné než v euforii, na bruslích, či po sexu (že už to mám konečně za sebou), vysvětlení je reálné, vylučují se prostě jiné enzymy, katalyzátory a bůhví co ještě
a ravimo z protiovocných postojů tě neviním
Taky jsem myslel reálné reakce těla. Lidé s materiální myslí ale dokážou tyto procesy ovlivnit jen do určité míry (třeba jíst v klidu a s veselou myslí, někteří takový mohou být zdravý, ať jí cokoliv). Takový člověk se už ale nestane pránistou.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

bukaj píše:
buc11 píše:
bukaj píše:V tomhle s tebou buci souhlasím, jediná myšlenka dokáže nějaký chemický proces silně pozměnit. Proto jsou teorie Newtona často nepoužitelné. Biochemie dokáže popsat jen běžnou populaci (která je ale samozřejmě ve velké většině). Naše tělo má určitě nějaké výživové potřeby, které je třeba naplňovat, ale jak přebírá to nehmotné v nás vedení, tyto potřeby je možno naplňovat všemožně.
já v nehmotné nevěřím, hmota je i ve vakuu,
to je v pragmatické rovině, trávení např v stresu, strachu, či před sexem je odlišné než v euforii, na bruslích, či po sexu (že už to mám konečně za sebou), vysvětlení je reálné, vylučují se prostě jiné enzymy, katalyzátory a bůhví co ještě
a ravimo z protiovocných postojů tě neviním
Taky jsem myslel reálné reakce těla. Lidé s materiální myslí ale dokážou tyto procesy ovlivnit jen do určité míry (třeba jíst v klidu a s veselou myslí, někteří takový mohou být zdravý, ať jí cokoliv). Takový člověk se už ale nestane pránistou.
není pravda, tomáš říká v ultrakrátké stezce jogy pozornosti při hledání atmanu, jako jednu z možností že stačí předstírat věření v boha a že to funguje, zase chem.reakce které napomohlo nastavení láskyplného stavu k vyšší bytosti, podobné se děje při tkzv. lásce, ale na to je jiný okno, kam se svým mladým chemikem nechodím
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

buc11 píše:ad 1) vlastní zkušenost mi hovoří jasně-po ovoci mám energii nejrychleji k dispozici, než z čehokoliv jiného, tedy jde o proces nejrychlejší a tělo nejmíň zatěžující a jde o mýlku, fruktoza se na glukozu nemění (synteza je skládání, ne?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Synt%C3%A9za,
glukoza je cukr jednoduchý, rovněž tak fruktoza, proto už se nedělí)
Energii z jídla takhle nepoznáš, jen když to nějak stimuluje metabolismus, což nevypovídá o složitosti trávení/metabolismu nějaké látky, a spíš než fruktózy se to týká třeba enzymů, minerálů, vody atd. Např. po kávě většina lidí pocítí energii, ale ve skutečnosti jim ta káva nepřidala energii naprosto žádnou.
Jednoduchý cukr se nedělí? :-) to by ses divil jak moc se může ještě dělit (nejen může, ale musí, aby z něj tělo vytřískalo nějakou tu energii). A fruktóza se samozřejmě na glukózu mění, nejdřív se rozloží na jednodušší látky a ty se pak složí na glukózu. To už jsem ale popisoval přesně v tom příspěvku který cituješ, a není to zdaleka poprvé kdy mám pocit, že přeskakuješ nebo ignoruješ co píšu.
Píšeš sice, že o tom nechceš diskutovat, ale pořád na něco reaguješ a pořád jsou to nesmysly, na které já mám potřebu zase reagovat, takže takhle se z toho jen tak nevymotáme :-) (ale taky už mě to nebaví)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

ravima píše:
buc11 píše:ad 1) vlastní zkušenost mi hovoří jasně-po ovoci mám energii nejrychleji k dispozici, než z čehokoliv jiného, tedy jde o proces nejrychlejší a tělo nejmíň zatěžující a jde o mýlku, fruktoza se na glukozu nemění (synteza je skládání, ne?
http://cs.wikipedia.org/wiki/Synt%C3%A9za,
glukoza je cukr jednoduchý, rovněž tak fruktoza, proto už se nedělí)
Energii z jídla takhle nepoznáš, jen když to nějak stimuluje metabolismus, což nevypovídá o složitosti trávení/metabolismu nějaké látky, a spíš než fruktózy se to týká třeba enzymů, minerálů, vody atd. Např. po kávě většina lidí pocítí energii, ale ve skutečnosti jim ta káva nepřidala energii naprosto žádnou.
Jednoduchý cukr se nedělí? :-) to by ses divil jak moc se může ještě dělit (nejen může, ale musí, aby z něj tělo vytřískalo nějakou tu energii). A fruktóza se samozřejmě na glukózu mění, nejdřív se rozloží na jednodušší látky a ty se pak složí na glukózu. To už jsem ale popisoval přesně v tom příspěvku který cituješ, a není to zdaleka poprvé kdy mám pocit, že přeskakuješ nebo ignoruješ co píšu.
Píšeš sice, že o tom nechceš diskutovat, ale pořád na něco reaguješ a pořád jsou to nesmysly, na které já mám potřebu zase reagovat, takže takhle se z toho jen tak nevymotáme :-) (ale taky už mě to nebaví)
1.rád se poučím, ať nejsem ještě někde jinde za blba, dej nějaký věrohodnější zdroj, ale podobný jaký jsem sem dal já, t.j. třeba skripta z lékařské fakulty o fungování jater, (jestli jsi to aspoň proletěl, specifikuj na přiložených diagramech, kde dochází k rozkladu a syntéze tebou zmiňované)
http://ubeo.lf1.cuni.cz/Studenti/Texty/ ... TER%20.pdf
2.takže mně se jeví tvé vývody pomýlené (dosud)
3.kávu pocítíš chvíli, pak si v čudu, kdežto já snáším celé odpoledne, včera od 16:00 do 19:32
4.specifikuj prosím ty jednodušší látky?
5. mn
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

ok, fruktóza není dokonce ani nejmenší možný cukr, fruktóza je hexóza (tzn. má 6 uhlíků), rozloží se v játrech postupně na jednodušší monosacharidy - triózy (mají jen 3 uhlíky) - konkrétně na glyceraldehyd a dihydroxyaceton, což jsou opravdu už nejjednodušší monosacharidy.
Z těch se pak syntetizuje glukóza (taky hexóza - jako fruktóza) v procesu glukoneogeneze (nebo se dále zpracovávají postupně na ještě jednodušší látky, např. pyruvát atd.).

V těch tvých skriptech je jen jednoduchý výčet funkcí jater, bez jakéhokoliv bližšího popisu těchto funkcí. Např. na straně 17 se dočtu, že tam probíhá "glykogenense" (což je btw překlep - glykogenese), což je vytváření glykogenu, tzn. spojování molekul glukózy atd. a fruktóza je zrovna pro tento proces docela výhodná. Na té samé straně je taky pojem glukoneogeneze, což je právě syntéza glukózy, např. z těch látek vzniklých rozkladem fruktózy. Jenom tuhle jednu stránku z těch skript bych mohl i z hlavy rozepsat možná na dvacet takových stránek, takže tam toho opravdu moc nenajdeš.

Takže spíš než játra zkus vygooglit něco jako "fructose metabolism" nebo "fructolysis" atp., určitě tak snadno najdeš nějaký pro tebe věrohodný zdroj. Já zrovna VŠ skripta moc nemusím, jsou tam samé překlepy, někdy i chyby a je to většinou hodně zjednodušené pro studenty medicíny. Když chci něco opravdu pochopit, tak většinou končím u anglické wikipedie (+odkazy z ní), kde je všechno velmi podrobné a přesné. Žádný dobrý český zdroj bohužel neznám.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Fiona »

A myslite nekdo ze treba takova gorila toto resi? Jasne, mame ji za o neco blbejsiho predchudce v te slavne evoluci, na jejimz vrcholu jakoze pry stojime... Gorila najde neco co uzna za chutne a vdecne si na tom bez filizofovani pochutna (a jde dal). Ne tak slavny homo sapiens. Ten si to musi nejdrive rozanalyzovat, dojit k zaverum ze toto a toto (dle ideje co momentalne zastava), pak to stejne sezere pokud je to chutne a nasledne se za to je ochoten odsuzovat a bicovat, pripominaje si vsecky mozne poucky proc mu to uskodi a co mu to vsecko zpusobi. A ejhle - homo sapiens je blbe od zaludku - asi mel v necem pravdu, asi mu neco fakt uskodilo... Gorila si lize pysk a nechape.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

do evoluce nezatahuj nevinnych :mrgreen: aj ked je kosi prirodzene ze parve vo fruta okienku sa evolucia spomina
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

ravima píše:ok, fruktóza není dokonce ani nejmenší možný cukr, fruktóza je hexóza (tzn. má 6 uhlíků), rozloží se v játrech postupně na jednodušší monosacharidy - triózy (mají jen 3 uhlíky) - konkrétně na glyceraldehyd a dihydroxyaceton, což jsou opravdu už nejjednodušší monosacharidy.
Z těch se pak syntetizuje glukóza (taky hexóza - jako fruktóza) v procesu glukoneogeneze (nebo se dále zpracovávají postupně na ještě jednodušší látky, např. pyruvát atd.).

V těch tvých skriptech je jen jednoduchý výčet funkcí jater, bez jakéhokoliv bližšího popisu těchto funkcí. Např. na straně 17 se dočtu, že tam probíhá "glykogenense" (což je btw překlep - glykogenese), což je vytváření glykogenu, tzn. spojování molekul glukózy atd. a fruktóza je zrovna pro tento proces docela výhodná. Na té samé straně je taky pojem glukoneogeneze, což je právě syntéza glukózy, např. z těch látek vzniklých rozkladem fruktózy. Jenom tuhle jednu stránku z těch skript bych mohl i z hlavy rozepsat možná na dvacet takových stránek, takže tam toho opravdu moc nenajdeš.

Takže spíš než játra zkus vygooglit něco jako "fructose metabolism" nebo "fructolysis" atp., určitě tak snadno najdeš nějaký pro tebe věrohodný zdroj. Já zrovna VŠ skripta moc nemusím, jsou tam samé překlepy, někdy i chyby a je to většinou hodně zjednodušené pro studenty medicíny. Když chci něco opravdu pochopit, tak většinou končím u anglické wikipedie (+odkazy z ní), kde je všechno velmi podrobné a přesné. Žádný dobrý český zdroj bohužel neznám.
ano skripta jsem vybral schválně ty nejjednodušší, a byly kvůli kamenům, stejně nikdo nezabral
měl jsem zde delší odpověď, ale po úvaze smázl, musím to víc promyslet
gorila není předek, ani zadek, je to jen rodina

a něco z muni, což bych mohl zkušenostně potvrdit:
http://is.muni.cz/th/102713/fsps_b/Baka ... avadil.txt
2.2.4 Fruktosa

D-fruktosa (ovocný cukr, levulosa) se nachází hlavně v ovoci a medu. Má mnohem menší
glykemický index, protože její metabolismus je téměř nezávislý na inzulinu. [3] Proto je
v menším množství jediným vhodným sladidlem - monosacharidem i pro diabetiky. Její jednorázové
množství by ale nemělo přesahovat 10g, protože může způsobovat nadýmání a zvýšený vznik
nepříznivě působících ketolátek. [3]

Fruktosa se vstřebává až o 60% pomaleji než glukosa. [11] Při analýze tukové tkáně se
zjistilo, že fruktosa do ní volně vstupuje - tzn. potenciální riziko vzniku obezity při
nadměrném příjmu fruktosy (nad 10g v jednorázové dávce).[2] Problém není v příjmu fruktosy
jako monosacharidu, ale zejména v konzumaci vysokého množství disacharidu sacharosy (glukosa +
fruktosa).
a
Červené krvinky jsou zcela závislé na glukose, mozek může v případě nouze místo glukosy a
galaktosy využívat jako zdroj energie i ketony, kyselinu hydroxymáselnou, acetooctovou a
aceton. [11]
Naposledy upravil(a) buc11 dne stř čer 05, 2013 8:32, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od rudo »

co mate vsetci stale s tou gorilou, preco pletiete slovensku politiku do bibliochemie ?
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

http://www.mojechemie.cz/Biochemie:Meta ... arid%C5%AF
no vida, toto se dá už pochopit i mou hlavou

skvěle popsaná glykolýza
hned v prvním vývojovém diagramu (nebo v 2.rovnici) zřím glukosu 6 před fruktosou 6 anaž se z ní jak to vypadá izomerizací vytváří, nicméně jakmile to dostuduji, nechám se vyzkoušet a už se nebudu potřebovat opět tím zabývat, celý proces je tak komplikovaný a složitý, že stačí málo aby se pyruvát odbourával aerobně či anaerobně(různá kvašení), tedy jde o konzumovaná množství, vykonávanou práci atd co vše již dávno víme
dobré je to i o těch kvašeních
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

Glykolýza je část metabolismu glukózy, fruktóza se metabolizuje dost jinak -> fruktolýza: http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose#Fructolysis (jsou tam níž i diagramy, kde je pěkně vidět, jak se fruktóza štěpí na jednodušší monosacharidy a z nich se pak syntetizuje v prvním diagramu glukóza (v případě tohoto diagramu přesněji glykogen), a v druhém diagramu tuky). Taky když zkombinuješ tyto diagramy s těmi z glykolýzy, tak zjistíš, že fruktóza-6-P má ve skutečnosti metabolicky mnohem blíž ke glukóze než k fruktóze.

"Má mnohem menší glykemický index, protože její metabolismus je téměř nezávislý na inzulinu."
Zvláštní implikace :-) ale aspoň obě části zvlášť jsou pravdivé..
"Fruktosa se vstřebává až o 60% pomaleji než glukosa."
Ano pomaleji se vstřebává, a navíc se pomaleji dostane do krve, nejdřív ji musí zpracovat játra, jak jsem psal, např. přeměnit ji na glukózu - právě proto má mnohem menší glykemický index.
"Červené krvinky jsou zcela závislé na glukose, mozek může v případě nouze místo glukosy a
galaktosy využívat jako zdroj energie i ketony, kyselinu hydroxymáselnou, acetooctovou a
aceton."

No to taky psal někdo, kdo tomu nerozumí ani trošku... to nejsou ketony, ale tzv. ketolátky, což je dost velký rozdíl, jediný keton tam je aceton a ten se jako zdroj energie nepoužívá, je to odpadní látka, která vznikne při získávání energie z těch předchozích dvou ketolátek.
jo aha ona je to bakalářská práce, tak to se není čemu divit..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

ravima píše:Glykolýza je část metabolismu glukózy, fruktóza se metabolizuje dost jinak -> fruktolýza: http://en.wikipedia.org/wiki/Fructose#Fructolysis (jsou tam níž i diagramy, kde je pěkně vidět, jak se fruktóza štěpí na jednodušší monosacharidy a z nich se pak syntetizuje v prvním diagramu glukóza (v případě tohoto diagramu přesněji glykogen), a v druhém diagramu tuky). Taky když zkombinuješ tyto diagramy s těmi z glykolýzy, tak zjistíš, že fruktóza-6-P má ve skutečnosti metabolicky mnohem blíž ke glukóze než k fruktóze.

"Má mnohem menší glykemický index, protože její metabolismus je téměř nezávislý na inzulinu."
Zvláštní implikace :-) ale aspoň obě části zvlášť jsou pravdivé..
"Fruktosa se vstřebává až o 60% pomaleji než glukosa."
Ano pomaleji se vstřebává, a navíc se pomaleji dostane do krve, nejdřív ji musí zpracovat játra, jak jsem psal, např. přeměnit ji na glukózu - právě proto má mnohem menší glykemický index.
"Červené krvinky jsou zcela závislé na glukose, mozek může v případě nouze místo glukosy a
galaktosy využívat jako zdroj energie i ketony, kyselinu hydroxymáselnou, acetooctovou a
aceton."

No to taky psal někdo, kdo tomu nerozumí ani trošku... to nejsou ketony, ale tzv. ketolátky, což je dost velký rozdíl, jediný keton tam je aceton a ten se jako zdroj energie nepoužívá, je to odpadní látka, která vznikne při získávání energie z těch předchozích dvou ketolátek.
jo aha ona je to bakalářská práce, tak to se není čemu divit..
díky za odkaz, prostuduji
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

Dal jsem si do automat překladu a nejpřínosnější mi přijde věta "Mechanismus absorpce fruktózy v tenkém střevě, není zcela znám.", takže z tohoto úhlu budu hodnotit i vývody ostatních samouků.
Texty nejsem svou hlavou prakticky pochopit nicméně mohu směle zůstat na svých původních fruktosových vývodech a např. sdělení ravimy:
"Jednoduchý cukr se nedělí? to by ses divil jak moc se může ještě dělit (nejen může, ale musí, aby z něj tělo vytřískalo nějakou tu energii). A fruktóza se samozřejmě na glukózu mění, nejdřív se rozloží na jednodušší látky a ty se pak složí na glukózu. To už jsem ale popisoval přesně v tom příspěvku který cituješ, a není to zdaleka poprvé kdy mám pocit, že přeskakuješ nebo ignoruješ co píšu.
Píšeš sice, že o tom nechceš diskutovat, ale pořád na něco reaguješ a pořád jsou to nesmysly, na které já mám potřebu zase reagovat, takže takhle se z toho jen tak nevymotáme (ale taky už mě to nebaví)"
jsem v textech nikde neviděl(o tom rozložení a složení) ale je to v podstatě jedno.
Bohužel při různých fruktozových testech se nerozlišuje zdroj ať jde o koncentráty v kolaloce nebo fruitu, takže pro mé uvědomění je to jalové. Tukovatění jater z ovoce je PMN tubovina.

"Fruktóza existuje v potravinách buď jako monosacharid fruktóza (zdarma), nebo jako jednotka disacharid sacharóza (). Free fruktóza je absorbován přímo ve střevě. Pokud je fruktóza spotřebována ve formě sacharózy, je to stravitelné (členění) a pak absorbován jako volné fruktózy. Jako sacharóza přijde do kontaktu s membránou z tenkého střeva, enzym sacharózy katalyzuje štěpení sacharózy, čímž se získá jeden glukózy jednotku a jednu jednotku fruktózy, které jsou pak vstřebává. Po absorpci vstupuje do jaterní portální žíly a směřuje do jater.
Mechanismus absorpce fruktózy v tenkém střevě, není zcela znám. Některé důkazy naznačují, aktivní transport, protože fruktóza vychytávání bylo prokázáno, že dochází proti koncentračnímu gradientu. [23] Nicméně, většina výzkumu podporuje tvrzení, že fruktóza absorpci na slizniční membráně snazší dopravu, GLUT5 transportní proteiny. Vzhledem k tomu, že koncentrace fruktózy je vyšší v lumen, fruktóza je schopen téci dolů koncentrační gradient do enterocytů, aby s pomocí transportních proteinů. Fruktóza může být přepravován z enterocytů přes basolaterální membránu buď GLUT2 nebo GLUT5, i když GLUT2 transportér má větší kapacitu pro přepravu fruktózu, a proto je většina fruktózy přepravováno z enterocytů přes GLUT2.

Kapacita a rychlost absorpce [upravit překlad]
Absorpční kapacitu fruktózy ve monosaccharide forma se pohybuje od méně než 5 g do 50 g (denně?) A přizpůsobuje se změnami v potravě fruktózy příjmu. [Pochvalná zmínka potřebovaný] Studie ukazují, největší absorpce nastane, když jsou glukóza a fruktóza podáván rovná množství. [24] Pokud je fruktóza požití jako součást disacharidové sacharózy, absorpční kapacita je mnohem vyšší, protože existuje fruktózy v poměru 1:1 s glukózou. Zdá se, že GLUT5 přenosová rychlost může být nasycený, na nízké úrovni, a absorpce se zvyšuje prostřednictvím společného absorpci s glukózou. [25] Jeden navrhovaný mechanismus tohoto jevu je závislé na glukóze, kotransport fruktózy. Kromě toho, fruktóza zvyšuje přenos činnost s dietním příjmu fruktózy.Přítomnost fruktózy v lumen způsobuje zvýšení transkripce mRNA GLUT5, což vede ke zvýšení transportních proteinů. High-fruktózy diety [nejasné] zvýšit transportní proteiny do tří dnů od příjmu. [26]
Malabsorpce
Několik studií měří střevní absorpce fruktózy vodíkové dechový test. [27] [28] [29] [30] Tyto studie ukazují, že fruktóza není zcela absorbován v tenkém střevě. Pokud je fruktóza není absorbuje v tenkém střevě, je transportován do tlustého střeva, kde je kvašeno tlustého flóry. Vodík vzniká při procesu kvašení a rozpouští se do krve portální žíly. Tento vodík je transportován do plic, kde je jeho výměnu plícemi a lze měřit zkouškou vodíku dechu. Střevní flóry také produkuje oxid uhličitý, s krátkým řetězcem mastné kyseliny, organické kyseliny a stopové plyny v přítomnosti neabsorbovaného fruktózy. [31] Přítomnost plynů a organických kyselin v tlustém střevě způsobuje gastrointestinální příznaky, jako je nadýmání, průjem, nadýmání a bolesti gastrointestial [27] Cvičení okamžitě po požití může zhoršit tyto příznaky tím, že snižuje čas průchodu v tenkém střevě, a tím i větší množství fruktózy vyprázdněn do tlustého střeva. [32]
Fruktóza metabolismus [upravit překlad]

[zobrazit] metabolismu běžných monosacharidů a některé biochemické reakce glukózy
Všechny tři dietní monosacharidy jsou transportovány do jater, které GLUT2 přepravce. [33] Fruktóza a galaktóza jsou fosforylovány v játrech fructokinase (Km = 0,5 mM) a galaktokinázy (Km = 0,8 mM). Naopak, glukóza tendenci průchodu játry (Km jaterní glukokinázy = 10 mm), a může být metabolizován kdekoliv v těle. Příjem fruktózy v játrech není regulována inzulínem. Nicméně, inzulín je schopen zvýšit množství a funkční aktivitu GLUT5 v kosterních svalových buňkách. [34]

Fructolysis [upravit překlad]
Hlavní článek: fructolysis
Počáteční katabolismus fruktózy je někdy označován jako fructolysis, v analogii s glykolýzy, katabolismu glukózy. V fructolysis, enzym fructokinase zpočátku produkuje fruktózu 1-fosfát, který je rozdělen aldolázu B produkovat trioses Dihydroxyaceton fosfát a glyceraldehyd [2]. Na rozdíl od glykolýzy, ve fructolysis triose glyceraldehyd postrádá fosfátovou skupinu.Třetí enzym, trioskinase, je tedy nutné fosforylovat glyceraldehyd, produkovat glyceraldehyd-3-fosfát. Výsledné trioses jsou shodné s výsledky získanými v glykolýzy a může vstoupit do gluconeogenic cestu pro glukózy nebo glykogenu, nebo může být dále metabolizován přes spodní glykolýzy na pyruvát.
Metabolismus fruktózy na DHAP a glyceraldehydu [upravit překlad]
Prvním krokem v metabolismu fruktózy je fosforylace fruktózy na fruktózu-1-fosfát fructokinase, tedy zachycení fruktózu k metabolismu v játrech. Fruktóza 1-fosfát poté podléhá hydrolýze aldolázu B tvořit DHAP a glyceraldehydes; DHAP může být buď isomerized na glyceraldehyd 3-fosfát triosephosphate isomerasy nebo podstoupit snížení na glycerol 3-fosfát glycerol 3-fosfát dehydrogenázy.Produkoval glyceraldehyd může také převést na glyceraldehyd 3-fosfát glyceraldehyd kinázy nebo převedeny na glycerol 3-fosfát glyceraldehyd 3-fosfát-dehydrogenáza.Metabolismus fruktózy v tomto bodě dává meziprodukty při gluconeogenic a fructolytic cest vedoucích k syntéze glykogenu, stejně jako mastné kyseliny a triglyceridy syntézy.
Syntéza glykogenu z DHAP a glyceraldehydu 3 fosfát [upravit překlad]
Výsledná glyceraldehyd tvoří aldolázové B poté podléhá fosforylaci na glyceraldehyd 3-fosfát. Zvýšené koncentrace DHAP a glyceraldehyd-3-fosfátu v játrech jednotky gluconeogenic dráha k glukózy a následnou syntézu glykogenu. [35] Zdá se, že fruktóza je lepší substrát pro syntézu glykogenu než glukóza a že doplnění glykogenu má přednost před triglyceridů formace. [pochvalná zmínka potřebovaný] Jakmile játra glykogen je doplněn, jsou meziprodukty metabolismu fruktózy primárně směřuje k syntéze triglyceridů. [pochvalná zmínka potřebovaný]
Syntéza triglyceridů z DHAP a glyceraldehyd 3 fosfát [upravit překlad]
Uhlíky z potravy, fruktózy se nacházejí v obou volných mastných kyselin a glycerolu funkčních skupin triglyceridů v plazmě. Vysoký ovocný energie může vést k nadměrné produkci pyruvátu, což způsobuje hromadění meziproduktů Krebsova cyklu. [36] Nasbíráno citrát může být přepravován z mitochondrií do cytosolu hepatocytů, přeměněn na acetyl-CoA, citrát lyázu a směřovat k syntéze mastných kyselin. [36] [37] Kromě toho, může být převeden na DHAP glycerol 3-fosfát-jak bylo uvedeno výše, poskytuje glycerol páteř molekuly triglyceridu. [37] Triglyceridy jsou začleněny do velmi nízkou hustotou lipoproteinů (VLDL), které se uvolňují z jater je předurčen k periferních tkání pro skladování jak v tuku a svalové hmoty cells.needed]
Potenciální účinky na zdraví [upravit překlad]

Trávení [upravit překlad]
Fruktóza absorpci v tenkém střevě prostřednictvím GLUT-5 [38] (fruktóza pouze) přepravce, a GLUT2 transportér, pro které se prodávají na glukózu a galaktózu. Nadměrná konzumace fruktózy, inhibice GLUT2 jinými fytochemikálie, jako jsou flavonoidy, [39] nebo jiné problémy, může mít za následek neabsorbovaného fruktózy realizuje do tlustého střeva, kde jako každý cukru, může poskytnout živiny pro stávající střeva flora.
Metabolismus [upravit překlad]
Přebytek fruktóza spotřeba byla hypotéza, že příčinou inzulinové rezistence, obezity, [40] zvýšené hladiny LDL cholesterolu a triglyceridů, což vede k metabolickému syndromu. [41] V předběžném výzkumu, byl fruktóza spotřeba souvisí s obezitou. [42] [43] Studie ukázala, že u myší s vysokým fruktóza užívání zvyšuje obezita. [44]
Ačkoliv všechny jednoduché cukry jsou téměř totožný chemické vzorce, každý z nich má odlišné chemické vlastnosti. To lze ilustrovat na čistou fruktózu. Článek v časopise uvádí, že "... fruktóza podáván samostatně zvyšuje hladinu cukru v krvi téměř stejně jako podobné množství glukózy (78% glukózy samostatný plochy)". [45] [46] [47] [47] [48]
U potkanů Wistar mastných byla laboratorní model diabetu, 10% fruktózy podávání ve srovnání s 10% glukózy krmení zjištěno, že zvýšení hladiny triglyceridů v krvi o 86%, zatímco stejné množství glukózy neměl žádný vliv na hladiny triglyceridů. [49] Ani glukózy ani fruktóza vliv inzulín nebo hladinu cukru v krvi u tohoto modelu. Autoři dospěli k závěru "Tyto výsledky ukazují, že u geneticky obézních diabetických potkanů, krmení glukosy a fruktosy a je spojena se zvýšením jaterních enzymů lipogenic činností a triglyceridů výroby, a naznačují, že fruktóza stimuluje produkci triglyceridů, ale které narušují triglyceridů odstranění, zatímco glukóza stimuluje oba . "[49]
Další studie u lidí k závěru, že fruktóza a sacharóza jsou metabolizovány podobně, [50], zatímco jiné analýze "signifikantně vyšší hodnoty nalačno triglyceridů v plazmě, než dělal glukózy ve stravě mužů" a "... pokud plazmatické triacylglyceroly jsou rizikovým faktorem pro kardiovaskulární onemocnění, pak strava s vysokým obsahem fruktózy může být nežádoucí ". [51]
V metaanalýzy klinických studií s řízeným krmení, kdy testované subjekty byly krmeny fixní množství energie, než bylo dovoleno vybrat částku, kterou jedli, fruktosy nebyl nezávislý faktor pro zvýšení tělesné hmotnosti. V jedné studii na dietě s nadměrným obsahem kalorií, byla spotřeba fruktózy spojena s přírůstkem tělesné hmotnosti. [52]
Fruktóza je redukujícím cukrem, stejně jako všechny monosacharidy. Spontánní chemické reakce z jednoduchých molekul cukru vazba na proteiny je známý jako glykace. Ukázat potenciální příčinu kost a kůže škody na krysím modelu diabetu, vyšetřovatelé navrhl, "že dlouhodobá konzumace fruktózy negativně ovlivňuje proces stárnutí." [53] Z kontextu je zřejmé, že autoři znamenalo, že dlouhodobé fruktózu spotřeba urychluje stárnutí, spíše než je inhibice. Další studie s použitím lidských proteinů ukázala, že glykace způsobené fruktózy se zdá být ekvivalentní glukózu, a tak se nezdá být lepší odpověď na léčbu diabetu pouze z tohoto důvodu, až na menší množství potřebné k dosažení rovnocenné sladkost v některých potravinách. Zjistila také důkazy o lidských glykace bílkovin čočky způsobené fruktózy. [54]
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

buc11 píše:..."Mechanismus absorpce fruktózy v tenkém střevě, není zcela znám.", takže z tohoto úhlu budu hodnotit i vývody ostatních samouků...
Není zcela znám, to je tak ostatně asi úplně u všeho, ale je znám relativně hodně a jsou např. známé jeho poruchy. btw já mluvím prakticky jen o tom, co se děje s fruktózou, která už přes střeva prošla dál, její vstřebávání ve střevech je zajímavé právě jen asi z pohledu těch malabsorpcí, a pak ještě ta informace, že lépe se fruktóza vstřebá, pokud není čistá, ale zároveň s glukózou, ale to bych klidně vynechal, protože kromě těchto pár věcí se není o čem bavit a s účinky fruktózy na tělo to nemá moc společného...
buc11 píše:...a např. sdělení ravimy:
"Jednoduchý cukr se nedělí? to by ses divil jak moc se může ještě dělit (nejen může, ale musí, aby z něj tělo vytřískalo nějakou tu energii). A fruktóza se samozřejmě na glukózu mění, nejdřív se rozloží na jednodušší látky a ty se pak složí na glukózu...."
jsem v textech nikde neviděl(o tom rozložení a složení) ale je to v podstatě jedno.
Ale ano viděl, máš to v těch textech podrobně, dokonce přímo v tom, co zde cituješ z toho překladače. Konkrétně fruktóza se rozloží na glyceraldehyd + dihydroxyaceton a z těchto dvou opravdu jednoduchých sacharidů (každý z nich je cca 2x menší než fruktóza) se pak postupně může syntetizovat buď glukóza/glykogen a nebo tuky. A ty se pak pro využití na energii dále rozkládají a mění, ale to už není metabolismus fruktózy. Všechno to máš opravdu jasně a dokonce několikrát a včetně obrázků popsané v tom co zde sám cituješ z wiki.
buc11 píše:Tukovatění jater z ovoce je PMN tubovina.
Složité zpracovávání fruktózy osobně považuji za její největší výhodu, protože díky tomu nezvyšuje cukr v krvi a tedy inzulín, což je jeden z největších problémů normální škrobové stravy založené na bramborách, knedlících, sladkostech atp. Ale musí jí být rozumné množství (tedy ne fruktózové sirupy atp.) a spolu s vlákninou, minerály a vitamíny, což pak játra zvládnou v pohodě, zvlášť když k tomu ovoci člověk nekonzumuje tuky, bílkoviny atp. Z fruitariánství nebo 811 asi játra netukovatějí, ale přidání většího množství ovoce k běžné stravě nevidím jako zrovna ideální a nebo jen jako první jídlo dne nalačno a samotné.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od buc11 »

tak jak já to chápu, jsou jednoduché cukry glukoza fruktosa laktoza a dalších pár,
to na co se rozkládají či se vytváří další látky již nejsou prostě jednoduché cukry,
ale vše se nachází za hranicí mého chápání a složitost jejich zpracování mě uklidňuje tím, že vše tu zmiňované jsou vývody (nás) jedinců daných úrovní poznání a následných hlavových zpracování a tak už nebudu muset v budoucnu používat svých zjednodušení, jestli je potřeba inzulín či ne, krátký vhled do problematiky mě dostatečně uspokojil a vše co jsem si myslel intuitivně a předpokládal z praxe se mi v podstatě potvrdilo
Pozn: že je to nejasné je dáno i tím, že při výzkumech (třeba krysák jožin) patlají dohromady fruktozy živé rafinovanéči koncentrované, pak musí být i výsledky nejednojednoznačné
Fruktoza má smůlu i v tom, že je podobná slovu fruit a je nejsladší ze všech, pak je tendence vše zasynonymizovat
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od Dano »

Ach, ale to sem do ovocneho kuta nepatri. Ale myslim ze v zasade si obaja rozumiete. Podla mna..., aby som nanovo nepisal, len kopirujem co som kedysi napisal do inych 3 vlakien "Fruktóza a "tukovatění jater", "FRUKTOZA ANO / NE", ai.:
Dano píše:...to viem urcite, moja pecen/jatra je urcite "neztukovatena". Kazdy rok STK-cka: sonografia brusnej dutiny, dalej v krvi pecenove enzymy, TAG, cholesteroly, ai. K tomu obcasne meranie vnutrobrusneho tuku.
K ovociu, podobne ako buc, neverim ze ovocie zapricinuje ztukovatenie pecene. Ti ludia o ktorych som pocul, ze maju stukovatenu pecen, nejedia ovocie, takmer vobec. Ti ludia ktori jedia takmer len ovocie, takych poznam ale velmi malo, som nepocul ani o jednom s takymto problemom.
Dano píše:Ovocie nedoporucuje strasne vela ludi. Mercola tiez. Jeho nazory su mi zname, odoberam od neho newsletter. Zial on sa tiez opiera o pre nas nepouzitelne studie. Kopirujem z vlakna "Fruktóza a "tukovatění jater":
Dano píše:Niektori tvrdia, ze ludom z ovocia tukovatie pecen, zvysuje sa im cholesterol v krvi, zvacsuju zasoby visceralneho tuku, zvysuje riziko metabolickeho syndromu, cukrovky, nadvahy, vysokeho tlaku, atd. Nezmysel. Ako na to prisli? Ak vyberies tych, co sa snazia svoje tvrdenia postavit aspon na nejakych studiach, tak asi zistis, predsa kazdy vie ze ovocie obsahuje fruktozu. A kedze existuju studie dokazujucich neblahy ucinok HFCS (KUKURICNY SIRUP S VELKYM PODIELOM FRUKTOZY) na nim krmene laboratorne MYSI a POTKANY, tak zaver je jasny, obmedzujte ovocie! Oni nevedia o ziadnej studii s OVOCIM na LUDOCH. Vid asi najcitanejsi na svete z nich je Mercola, inde som pisal:
Dano píše:Inac Mercolu treba brat s velkou rezervou, uz len podla strasne sirokeho portfolia vyrobkov ktore distribuje (vsetky mozne vitaminy, oleje, soli, kakaovy prasok, proteiny,... vsetko drahe ako svina) a premakaneho marketingu. Alebo ako si pletie ovocie s fruktozou, a stale dokola tou svojou tabulkou tvrdi, ze zvlast pre ludi s vysokym cholersterolom, krvnym tlakom ci s nadvahou je denny maximalny povoleny ovocny limit napr. len jedna hruska, alebo 2 salky cucoriedok (boruvky) apod. !?
Dano píše:...uprimne, ak narazis na nejaku ovocnu studiu, ze si ju velmi rad precitam. Fruktoza, a uz vobec nie HFCS skratka nie je ovocie, a teda urcite nema rovnaky vplyv. Vsak zatial to pokial viem ani nikto nedokazal. V pripade HFCS ano, a strasne vela krat. Ale naco je to dobre vediet nam vitarianom?
Dano píše:Ovocie nerovna sa fruktoza.
Uživatelský avatar
luca
Příspěvky: 456
Registrován: sob bře 17, 2007 19:41
Bydliště: Strašice u Rokycan

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od luca »

buc11 píše:tak jak já to chápu, jsou jednoduché cukry glukoza fruktosa laktoza a dalších pár,
to na co se rozkládají či se vytváří další látky již nejsou prostě jednoduché cukry,
ale vše se nachází za hranicí mého chápání a složitost jejich zpracování mě uklidňuje tím, že vše tu zmiňované jsou vývody (nás) jedinců daných úrovní poznání a následných hlavových zpracování a tak už nebudu muset v budoucnu používat svých zjednodušení, jestli je potřeba inzulín či ne, krátký vhled do problematiky mě dostatečně uspokojil a vše co jsem si myslel intuitivně a předpokládal z praxe se mi v podstatě potvrdilo
Pozn: že je to nejasné je dáno i tím, že při výzkumech (třeba krysák jožin) patlají dohromady fruktozy živé rafinovanéči koncentrované, pak musí být i výsledky nejednojednoznačné
Fruktoza má smůlu i v tom, že je podobná slovu fruit a je nejsladší ze všech, pak je tendence vše zasynonymizovat
dík za shrnutí
já si z toho vyvodila závěr, že ovoce je fajn
a navíc mi chutná :D
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od Panda »

Dano píše:...Ovocie nedoporucuje strasne vela ludi....
- ovoce není doporučované
- jinými nejsou doporučované obilniny
- jinými není doporučované maso
.... atd. atd.
:arrow: - z čehož plyne, většina lidí doporučuje vůbec nejíst

Kdypak asi lidi přestanou řešit jídlo a budou jíst/nejíst to, co vyhovuje konkrétně jim a ne věčně platným/neplatným předpisům co někdo někde vymyslí? :-)
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

buc11 píše:tak jak já to chápu, jsou jednoduché cukry glukoza fruktosa laktoza a dalších pár,
to na co se rozkládají či se vytváří další látky již nejsou prostě jednoduché cukry,...
"Fruktóza C6H12O6... je monosacharid, který se řadí k šestiuhlíkatým monosacharidům (hexózám)..."(citace z české wiki)
Obrázek

fruktóza se rozkládá, jak už jsem zde několikrát psal, např. na glyceraldehyd:
"Glyceraldehyd je nejjednodušší sacharid, tedy monosacharid, se třemi atomy uhlíku v řetězci, takže jde o triózu. Jeho chemický vzorec je C3H6O3."(citace z české wiki)
Obrázek


Dano: Diskuze (alespoň z mé strany) nebyla vůbec o tukovatění jater, a už vůbec ne o tom, jestli ovoce ano nebo ne (v tom se určitě všichni víceméně shodneme), to všechno patří do toho vlákna, odkud jsi zkopíroval ty své příspěvky. Jen jsem zde zareagoval na nějakou nepřesnost (už si ani nepamatuju co to přesně bylo) a pak to buc rozvíjel dál...
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od Dano »

Rozumiem ravima, to je ok.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od cepheus »

Panda píše:Kdypak asi lidi přestanou řešit jídlo a budou jíst/nejíst to, co vyhovuje konkrétně jim a ne věčně platným/neplatným předpisům co někdo někde vymyslí? :-)
ravima píše:Obrázek
A mas to :D.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od smajliss »

taky papáte jahody a třešně v dnešních dnech ?:P
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od s.arik »

včera možná čtyři hrstě višní, dnes tak 15 divokých mikrojahod :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:
ravima píše:Obrázek
A mas to :D.
Tenhle by mi asi nechutnal. Nejím věci jejichž jméno neumím ani vyslovit.
Naposledy upravil(a) Panda dne stř črc 03, 2013 21:53, celkem upraveno 1 x.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od ravima »

Panda píše:Kdypak asi lidi přestanou řešit jídlo a budou jíst/nejíst to, co vyhovuje konkrétně jim...
Obecně nikdy. Někomu např. vyhovuje to právě řešit :-)
Často říkáš, jak je důležité přijímat různé cesty, ale vůči této konkrétně se dost často ohrazuješ :-)
Panda píše:Tenhle by mi asi nechutnal. Nejím věci jejich jméno neumím ani vyslovit.
slovo "glyceraldehyd" neumíš vyslovit? ale zrovna tenhle by ti určitě chutnal, je to totiž sladký cukr :-) přímo ho určitě nekonzumuješ, to máš pravdu, ale v těle ti ho denně vzniká spousta (z ovoce).
Naposledy upravil(a) ravima dne stř črc 03, 2013 21:20, celkem upraveno 1 x.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: FRUTARIÁNSKÝ KOUTEK

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:taky papáte jahody a třešně v dnešních dnech ?:P
Jahody jsem měl skvělé ze zahrady těsně před půstem, ale teď už jsem v pokročilejší fázi půstu, kdy už na jídlo nemám vůbec chuť.
Ale nejvíc se těším na černý rybíz. Toho máme naštěstí spoustu na zahradě, mám pocit že jinak se snad ani nedá sehnat a přitom je to nejlepší ovoce :delicacy:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od cepheus »

ravima píše:Často říkáš, jak je důležité přijímat různé cesty, ale vůči této konkrétně se dost často ohrazuješ :-)
No, hlavne bych vsemoznym dietam nerikal hned vznesene "cesta", to by pak mela "cestu" i blecha, kralik, roztoc, bakterie apod. taky zerou jen neco :D.
(jinak drzim palec s pustem, jahody ted zeru po kyblikach rozmackany s cukrem a s kefirem ale psat Ti to sem nebudu, abych Ti nedelal chute):).
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Ovocie nerovna sa fruktoza

Příspěvek od ravima »

cepheus píše:(jinak drzim palec s pustem, jahody ted zeru po kyblikach rozmackany s cukrem a s kefirem ale psat Ti to sem nebudu, abych Ti nedelal chute):).
Piš co chceš, mě opravdu v této fázi půstu (cca od 7. dne dál) nedělá chutě vůbec nic, je to super pocit :-) ..jako když vidím nějaký dobrý recept, řeknu si že za dva měsíce si to třeba rád dám, ale není žádné okamžité nutkání... zato ještě 3. den půstu jsem měl pocit že víc než 7 nevydržím ani náhodou :-)
btw něco podobného jsem právě jedl několik dní před půstem, akorát místo cukru dávám skořici, nebo někdy kakao.
Odpovědět