Sluneční záření a vitamín D

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Scootah
Příspěvky: 1
Registrován: pon lis 05, 2012 16:02

Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Scootah »

Zdravím všechny příznivce zdravého životního stylu,

hodně mých kamarádů a známých nemá ponětí o tom, jak důležitý je sluneční svit a vitamín D pro dobré zdraví a možnost žít naplno. Dovolil jsem si sepsat pár informací pro rozšíření povědomí o tomto vskutku výjimečném vitamínu. Doufám, že se dozvíte mnoho nového.


Co je to vitamín D?

Vitamin D je vitamín i hormon. Je to vitamín, protože tělo bez něho nemůže absorbovat vápník, a je to hormon, protože naše tělo vitamin D vyrábí v pokožce při styku se slunečními paprsky.

Chemicky rozdělujeme vitamín D na dvě hlavní formy, obě formy mají ve svém názvu kalciferol, což v latině znamená „nositel kalcia (vápníku)“. Vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol), které v těle plní podobné funkce, můžeme najít jak v jídle, tak v suplementech.

Silné vědecké důkazy ukazují, že kombinování vitamínu D a vápníku může být velice nápomocné pro posilnění kostí, zubů a léčení osteoporózy.


Je vitamin D obsažen i v jídle?

Ano, vitamín D se opravdu nachází v jídle. Můžeme ho najít např. v rybách (makrela, sardinky, losos, tuňák), každá porce ryby obsahuje přibližně 200 IU, nebo v potravinách obohacených o vitamín D pomocí UV záření jako je mléko, které však obsahuje pro tělo hůře absorbovatelný vitamín D2.


Je vitamin D3 lepší než vitamin D2?

Vitamín D3 je dražší a náročnější na získání než vitamín D2, avšak je vědecky dokázáno, že je až 4x účinnější při absorbování a zvyšování hodnoty vitamínu v krvi.


Odkud se získává vitamín D3 a D2 pro doplňky stravy?

Vitamín D3 se průmyslově získává vystavením lanolinu (mazlavá látka tvořená mazovými žlázami zvířat tvořících vlnu, nejčastěji z ovce domácí) UVB záření.

Vitamín D2 se získává podobnou cestou, jen se na počátku procesu výroby místo lanolinu používá ergosterol z kvasnic a hub.


Produkuje tělo vitamín D samo?

Přirozený zdroj vitamín D pro tělo je ze slunečních paprsků. UV záření prochází pokožkou a vytváří vitamín D, který se však může smýt vodou. Proto lidé i přesto, že tráví v létě hodně času u vody, mohou mít deficit vitamínu D.


Co je deficit vitamínu D a jak ho poznám?

Krevní úroveň vitamínu D by měla být kolem 40-50ng/ml, spíše o něco vyšší. Vše pod tento limit se dá brát jako deficit, který můžeme na sobě pozorovat. Symptomy nedostatku vitamínu D mohou být únava, deprese, neustálá špatná nálada, oslabení či bolest svalů. Avšak i bez projevení těchto symptomů se při nižších úrovních hladiny vitamínu D v krvi vystavujeme zvýšenému riziku výskytu srdečních chorob, kognitivních postižení u starších osob, těžkému astmatu u dětí, křivici, osteomalacii a rakovině.


Kolik vitamínu D potřebuji každý den?

Dávkování vitaminu D se často uvádí v tzv. mezinárodních jednotkách (IU – international unit) spíše než v miligramech. Podle vědeckých poznatků je doporučené dávkování následující :


- kojenci do jednoho roku: 400 IU

- 1 – 70 let: 600 IU

- 70 let a starší: 800 IU

- těhotné a kojící ženy: 600 IU


Nejnovější studie však dokazují, že tyto hodnoty jsou příliš nízké. Výzkumy námořníků v ponorkách, u kterých je běžný výskyt problémů s kvalitou kostí, zjistily, že podávání 400 IU vitamínu D denně bylo pro udržení silných a zdravých kostí nedostačující. Další studie prováděné na islámských ženách žijících v Dánsku prokázaly, že i přes dávkování 600 IU vitamínu D denně se hladina vitamínu v krvi nezvýšila. Autoři těchto studií doporučují lidem, kteří se nevyskytují často na slunci či mají tmavší pokožku (opálení funguje jako obrana proti příjmu nadměrného množství vitamínu D) brát vitamín D v hodnotě 1 000 IU denně.


Existuje předávkování vitamínem D?

Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, takže se při jeho vysokých hodnotách lze předávkovat. Vitamín D se dokáže kumulovat v těle a způsobit toxické symptomy. Při požívání 40 000 IU denně (asi 100 násobek doporučené hodnoty) může dojít k nebezpečnému navýšení vápníku v krvi. Při konzumaci úrovně 5x vyšší než tato, díky pochybení ve výrobě, došlo u jedinců po požití této dávky k těžké toxicitě.

Není však přesně dané při jakých hodnotách se vitamín D stává toxickým. Bezpečný horní limit pro dávkování je následující:


- kojenci 0-6 měsíců: 1 000 IU

- kojenci 6-12 měsíců: 1 500 IU

- 1-3 roky: 2 500 IU

- 4-8 let: 3 000 IU

- 9 let a více: 4 000 IU

- Těhotné a kojící ženy: 4 000 IU


Někteří však tvrdí, že i toto je příliš nízké dávkování.


Na co všechno pomáhá vitamín D?

Bez diskuze byste měli zvýšit svůj příjem vitamínu D a vápníku - nejlépe z rostlinných zdrojů či suplementů - pokud trpíte nebo máte podezření na osteoporózu.

Některé studie doporučují dostatečný příjem vitamínu D jako prevenci proti rakovině prsu, žaludku, prostaty, kůže a slinivky břišní.

Menší spojitost se přičítá vyššímu přísunu vitamínu D a snížení rizika vysokého tlaku a cukrovky.


Další nemoci a zdravotní neduhy, které může vitamín D vyléčit či kterým můžete předejít:

- deprese

- křivice

- roztroušená skleróza

- slabý imunitní systém

- osteomalacie

- špatná paměť

- horší kognitivní vnímání

- špatná nervová funkce

- špatná nálada



Zdroj:

SORENSON, Marcus B. Vitamin D3 a sluneční záření pro optimální zdraví. Praha: Alternativa, 2012. ISBN 978-80-86936-33-8.

Doporučuji tuto knihu opravdu všem.

Pokud se chcete dozvědět něco více než základní informace o vitamínu D včetně historie, reakce medií a různých studií, navštivte internetové stránky Vitalvibe.cz sekce články - http://www.vitalvibe.eu/cs/articles

Kvalitní vitamín D3 ke koupi:

http://www.vitalvibe.eu/cs/vitaminy-a-m ... 60-ml.html

Mějte se skvěle (:-) ,

Patrik
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od smajliss »

Ještě bych doplnil:
- vitD se nachází také va vajčku (žloutcích) a mléčných výrobcích, taky v mateřském mléku
- po opalování se nesprchovat v chlorované vodě a nepoužívat žádné mýdla, jinak se vitD nevstřebá
- vitD je nezbytný pro vstřebání vápníku (poté je nutný vitK2, který rozvede vápník na správná místa)
- jedinci s tmavší pokožkou potřebují více slunečního záření
- jestli je jedincův stín při opalování kratší, než on sám, tak se vitD vstřebává dobře, pokud je stín delší, tak minimálně

zdroj: Dr. Mercola a jeho více než hodinové povídání na téma vitamín D http://www.youtube.com/watch?v=FlXdegk2icA
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

ja este doplnim - zeny by si mali opalovat cele prsia, teda horny diel plaviek by nemal existovat
5 2 8
naky

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od naky »

:D
Každopádně by mě zajímalo, zda někdo lupete přes zimu kapsle. Sama nad tím přemýšlím, v rodině byl výskyt RS, ale takhle už přemýšlím nad pilulkami jodu, vápníku, B 12... Díky za váš názor milí vitariáni :wink:
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

ja beriem Dvit prakticky vacsinu roka
v jeden rok som zacal brat Dvit v zime a ked prisiel zaciatok leta a travil som dost casu na slnku (teda na Zemi, ale slnko svietilo na mna)
som pokracoval v brani Dvit kapsul a organizmus sa nejak zorganizoval a vyvrhoil vela starych toxinov dost dramatcikym sposobom.

Ked som koncom leta opaleny vtedy sa tiez na slnku (OK na Zemi) uz Dvit v tele netvori lebo opalena koza tomu uz brani

a clovek kancelarsky ani v lete nema dost moznosti
5 2 8
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Sweetie »

rudo píše:ja este doplnim - zeny by si mali opalovat cele prsia, teda horny diel plaviek by nemal existovat
to je pravda. to uz mi opakoval i tatka, je tam nebezpecnej ten prechod opaleny pokozky a zakryty zrovna hnedka blizko u prsa
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Sweetie »

naky píše::D
Každopádně by mě zajímalo, zda někdo lupete přes zimu kapsle. Sama nad tím přemýšlím, v rodině byl výskyt RS, ale takhle už přemýšlím nad pilulkami jodu, vápníku, B 12... Díky za váš názor milí vitariáni :wink:
no jak uz napsal Buc, v kazdy rostline je takovych druhu cehokoliv a my se skladame taktez z naseho pohledu nekonecneho ze jakysi omezeny vycet prvku stanoveny kymkoliv je vice nez smesny.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

Užívám kapsle s lososovým olejem (mají za dobrou cenu v DM drogerii), jím to teda pro omegu-3 a jsou tam jakési stopy vit. E :)
Ale vrtá mi hlavou, proč na obalu nic nepíší o vitamínu D, ten lososi moc nemají? Někde se píše obecně, že "rybí tuk" má déčka tolik a tolik a že je to superzdroj, proč se tím nechlubí dm-kový losos?

Dnes se zadařilo 25 minut slunění, ale když je více dní zataženo, kápnu si občas Vigantol (syntetické D3), tak jestli to není ke kapslím lososa zbytečné???
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Esterka »

Milá kolegyně, rybí tuk z DM je rafinovaný a destilovaný, takže omega 3 jsou již zničené a původní vitamín D je odstraněn během procesu. Na světě existuje asi jen osm doplňků s rybím tukem, které neprošly rafinací a destilací a obsahují teda nepoškozenou omegu 3 a vit. D. Výrobek DM mezi těch osm nejlepších bohužel nepatři. :o
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Pavluska »

Sweetie píše:
rudo píše:ja este doplnim - zeny by si mali opalovat cele prsia, teda horny diel plaviek by nemal existovat
to je pravda. to uz mi opakoval i tatka, je tam nebezpecnej ten prechod opaleny pokozky a zakryty zrovna hnedka blizko u prsa
proč je nebezpečný přechod opálené pokožky a té bílé? ")
Jinak já taky nejraději prsa sluním celá, ale spodek ne a snad zdravotně nevadí, že mám dole bílý trojúhelníček. :mrgreen:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Panda »

Pavluska píše:...bílý trojúhelníček.
Demonstrace fotkou nebude? Pro posouzení zdravotní nezávadnosti.
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od bukaj »

Esterka píše:Milá kolegyně, rybí tuk z DM je rafinovaný a destilovaný, takže omega 3 jsou již zničené a původní vitamín D je odstraněn během procesu. Na světě existuje asi jen osm doplňků s rybím tukem, které neprošly rafinací a destilací a obsahují teda nepoškozenou omegu 3 a vit. D. Výrobek DM mezi těch osm nejlepších bohužel nepatři. :o
A nevíš jaké to jsou konkrétně?
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od smajliss »

Proto taky Jarda Zajda doporučuje kupova rybí olej v láhvi a ne zpracovaný v tabletkách.
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Esterka »

smajliss píše:Proto taky Jarda Zajda doporučuje kupova rybí olej v láhvi a ne zpracovaný v tabletkách.
Rybí oleje v lahvičkách jsou taky skoro vždy rafinované a destilované. Kvalitu neurčuje, jestli je v kapslích nebo lahvičce. Rozhoduje výrobce. Například firma BLUE ICE pro svůj olej z tresčích jater nepoužívá rafinaci a destilaci a přitom vyrábí olej jak v kapslích, tak v lahvičce. Kvalita je o technologii, ne o způsobu balení.
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od smajliss »

to jsem netušil .. dík za info .. a nějaká firma, která prodává v česku existuje ?
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

principialne su 2 druhy rybich tukov, jkedne z nich ma hlavne zlozky omega3 a druhy ma vela vitA=vitD
a je to vzdy jasne oznacene

zavisi to zrejme od toho z ktorej ryby pripadne z ktoreho organu uz si nepamatam co je ktory

ja mam rybi tym na omega3 a vitD si kupujem zvlast

mne rybi tuk ako zdroj omega3 zaberie okamzite, napriklad ked som zacal experiment s cykolvackou a siel som do cukrovej fazy prestal som brat aj rybi tuk, 3 dni to bolo OK potom telo zacalo pytat tuky a zacalo kradnut - nutilo ma jest aj mastne pekarenske vyrobky (zrejme margarin a ine znicene tuky s prevahou omega 6 atd) a po dalsich 2 dnoch sa zacali zapalovat slachy v nohach aj v rukach (extremne narocne hodiny jogy do ktorych som vhupol nepripraveny)

akonahle som sekol s cyklovackou a zjedol kopu kapsul rybieho tuku, zapaly presli behom niekolko hodin a mohol som vecer odtrenovat dalsiu jogu v studiu.

ovsem ja narz zhltnem 3x1000 a pocas dna to je do 10 gramov, 1 kapsule este jaro nerobi v tom su si s lastovickami rovnake
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

Pavluska píše: Jinak já taky nejraději prsa sluním celá, ale spodek ne a snad zdravotně nevadí, že mám dole bílý trojúhelníček. :mrgreen:
treba vyuzit odraz slnka z vodnej hladiny a zo snehu

napriklad takymto systemom

http://ipravda.sk/res/2012/12/04/thumbs ... ndard1.jpg
5 2 8
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:
Pavluska píše:...bílý trojúhelníček.
Demonstrace fotkou nebude? Pro posouzení zdravotní nezávadnosti.
Pando, Ty jsi se nezměnil (v dobrém slova smyslu).

Jinak pořád nevím, proč by ten přechod barev vadil. Podle mne víc vadí chemické opalováky než kousek látky...

Rudo, jasně, odrazy to násobí.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Pavluska »

rudo píše: 1 kapsule este jaro nerobi v tom su si s lastovickami rovnake
tyjo, to by se člověk nedoplatil.. :)

Netušíš jak je na tom firma SevenSeas?
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

Pavluska píše:
rudo píše: 1 kapsule este jaro nerobi v tom su si s lastovickami rovnake
tyjo, to by se člověk nedoplatil.. :)

Netušíš jak je na tom firma SevenSeas?
taku firmu nepoiznam aspon tu som ju na trhu nevidel

ale co sa tyka ceny tak bezne kupujem vo vypredaji krabice so 40 kapsulami niekedy su 100mg a niekdy su 1500 mg a brat 10 kapsul denne je v porovnani s inymi vecami tak lacne, je to menej ako 1 rohlik alebo 1 plechovka hocakeho napoja, 1 jabko alebo 1 banan, proste financne to tu vobec nestoji za zamyslenie

teda hovorime o rybom tuku nie o vitD to berem len po 1-2 denne ale tiez to nie je otazka financii.
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

Aha, takže vitamín D odstraněn během procesu výroby, díky za info.

Ta rafinace a destilace fakt zničí omega-3 kompletně? Nebo jen částečně...? To je hukot, že prodávají něco jako doplněk, deklarují na obale, kolik mg EPA a DHA je v každé kapsli - a uvnitř nula nula nic? :o
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

A jak jsou na tom prosím s omegou klasické sardinky v konzervě? (Sardinka, slunečnicový olej, sůl, sterilováno.) Občas si je dávám, tak jednou dvakrát za měsíc.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Jindra »

Šárko když shrnu Tvé poslední dva příspěvky, tak to na tom pak budou ty sardinky stejně jak ty rybí oleje v lahvičkách (dle Esterky bezcenné). Teda aspoň můj pocit. Čili chuťový požitek, to jo, ale jinak vyhozenej peníz.

Eventuální suplementaci Déčka občas řeším tipem z Jardova fóra, olejem JECORIS ASELLI OLEUM TYPUS A, výrobce Fagron, plněn pod inertní atmosférou, chuťově fakt velmi dobrý.
Tělo si ale drží zásobu Déčka až na tři týdny, takže nijak kriticky to neberu a hlavně v zimě "naháním" slunko, kdykoli vykoukne.
Přílohy
RybiTuk.jpg
RybiTuk.jpg (24.77 KiB) Zobrazeno 37052 x
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

s.arik píše: Ta rafinace a destilace fakt zničí omega-3 kompletně? Nebo jen částečně...? To je hukot, že prodávají něco jako doplněk, deklarují na obale, kolik mg EPA a DHA je v každé kapsli - a uvnitř nula nula nic? :o
Hm ja som sa snazil na to uz predtym odpovedat - ak to neberem hned to citim a ked to berem hned citim pozitivny ucinok

takze to tam podla mna je a v dostatocnej kvalite

a to kupujem kadejake co su prave na zlavu
5 2 8
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Esterka »

s.arik píše:A jak jsou na tom prosím s omegou klasické sardinky v konzervě? (Sardinka, slunečnicový olej, sůl, sterilováno.) Občas si je dávám, tak jednou dvakrát za měsíc.
Dle mého názoru vit. D v sardinkách z velké části zůstane, jelikož není tolik termolabilní jako omega3. Ovšem omega3 v nich už asi využitelná nebude vůbec.
Návštěvník

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj Ester,
při kolika stupních dochází k poškození Omega 3 (DHA, EPA)?
Při studiích účinnosti podávání Omega3 na pacientech se na to nebere vůbec zřetel a výsledky studií jsou prokazatelně pozitivní i tak.

Syrové maso z mořských ryb (tatarák z lososa) je v našich zem. šířkách docela novinka posledních dvou desítek let. V minulosti se lidé u nás mohli setkat s mořskou rybou bohatou na omega3 maximálně ve formě nakládaného sledě (mates, slaneček) nebo nakládaným a většinou trochu povařeným sleděm(zavináč), uzenou makrelou, sardinkami, sardelí - ančovičky (pasta, očka). To vše je velmi vzdáleno raw filozofii, tak by většina obyvatel nepozřela využitelné D. a E. během svého života vlastně vůbec nikdy.
Návštěvník

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Návštěvník »

s.arik píše:A jak jsou na tom prosím s omegou klasické sardinky v konzervě? (Sardinka, slunečnicový olej, sůl, sterilováno.) Občas si je dávám, tak jednou dvakrát za měsíc.
S omegou 3 asi spíš hůř, protože tam je slunečnicový olej s omega 6. Chce to sardinky ve vlastní šťávě nebo v tomatu a doma dochutit - třeba pomazánka.

Vit D. je hodně zastoupen v běžné konzervě tresčích jater, kolem 10.000 jednotek na 100 g, pokud je člověk pozře.
Udaje o D v rybách a potravinách se bohužel velmi liší -
http://www.nexars.com/cs/vitamin-D.php
http://www.osteoporoza.cz/vitamin-d-v-potravinach
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od culka »

Jindro, nahanat sa v zime za slnkom je skoda casu. Teda aj ja to milujem, otrcit tvar smerom hore, ale D-cko ti to nedoda ziadne. Aj ked ste o nejaku tu rovnobezku nizsie (Bratislava je tusim 48 stupnov, Edmonton asi 56 stupnov a ty si niekde medzi tym), tak je to stale velmi vysoko. Teda slnecne luce maju blby uhol na to, aby z toho telo dostalo vitamin D.
Vyjadrila som sa vysoko odborne, takze na plne vysvetlenie treba zagooglit. :D
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od ravima »

Návštěvník píše:...při kolika stupních dochází k poškození Omega 3 (DHA, EPA)?
To nezáleží jen tak na teple, ale hlavně na oxidaci. Pokud bude přístup k vzduchu během zahřívání, tak omega-3 zoxiduje velmi rychle - v řádu minut.
Když to bude bez přístupu vzduchu, např. pečivo s obsahem lněných semínek, tak omega-3 zůstává úplně zachována, protože samotné teplo na ni nemá vůbec žádný vliv. Až teploty nad 200°C působící dlouhodobě ji můžou přeměnit na geometrické izomery.
Jo, ale teď koukám, že se ptáš na DHA a EPA, tak to nevím. Co jsem psal platí jen pro ALA. Až budu mít čas, zkusím to kdyžtak zjistit...

Tak doplnění: Na jedné indonéské univerzitě dělali pokusy, jaký má vliv vitamín E na stabilitu EPA a DHA, výsledky jsou např.:
(působení 100°C po dobu 40 minut):
Pro EPA: ztráta 41%, když nejdřív přidali 200ppm vitamínu E, ztráta jen asi 20%.
Pro DHA: ztráta 44%, s 200ppm vit. E jen necelé 1%
jednalo se o oxidační změny zrychlené vlivem tepla, takže to co jsem psal o ALA platí skoro stejně i pro DHA a EPA - tedy pro zničení teplem by byly nejspíš potřebné hodně vysoké teploty působící delší dobu...
zdroj http://pdm-mipa.ugm.ac.id/ojs/index.php ... ew/204/278
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

culka píše:Jindro, nahanat sa v zime za slnkom je skoda casu. Teda aj ja to milujem, otrcit tvar smerom hore, ale D-cko ti to nedoda ziadne. Aj ked ste o nejaku tu rovnobezku nizsie (Bratislava je tusim 48 stupnov, Edmonton asi 56 stupnov a ty si niekde medzi tym), tak je to stale velmi vysoko. Teda slnecne luce maju blby uhol na to, aby z toho telo dostalo vitamin D.
Vyjadrila som sa vysoko odborne, takze na plne vysvetlenie treba zagooglit. :D
mam ti napoisat co mas slnku otrcit namiesto tvare ? (:-)

za slnkom v zime treba ist hore na hore do riedkeho bezsmogoveho vzduchu kde sa navyse slnecne ziarenie znasobuju odrazmi od bieleho snehu

lyzovacka v monokinach
5 2 8
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od culka »

rudo píše:
culka píše:Jindro, nahanat sa v zime za slnkom je skoda casu. Teda aj ja to milujem, otrcit tvar smerom hore, ale D-cko ti to nedoda ziadne. Aj ked ste o nejaku tu rovnobezku nizsie (Bratislava je tusim 48 stupnov, Edmonton asi 56 stupnov a ty si niekde medzi tym), tak je to stale velmi vysoko. Teda slnecne luce maju blby uhol na to, aby z toho telo dostalo vitamin D.
Vyjadrila som sa vysoko odborne, takze na plne vysvetlenie treba zagooglit. :D
mam ti napoisat co mas slnku otrcit namiesto tvare ? (:-)

za slnkom v zime treba ist hore na hore do riedkeho bezsmogoveho vzduchu kde sa navyse slnecne ziarenie znasobuju odrazmi od bieleho snehu

lyzovacka v monokinach
A ty vies ako to tu vyzera na tejto nahornej plosine, ked ides autom? Tyzden predomnou nic a tyzden zamnou v spatnom zrkadle nic. A vcera sa mi D-cko odrazalo aj od lopaty na sneh. Za hodinu nakydalo asi 15 cisel a potom vyslo slnko.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

akoze niet komu co ukazovat ? (:-)
5 2 8
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Esterka »

ravima píše:
Návštěvník píše:...při kolika stupních dochází k poškození Omega 3 (DHA, EPA)?
To nezáleží jen tak na teple, ale hlavně na oxidaci. Pokud bude přístup k vzduchu během zahřívání, tak omega-3 zoxiduje velmi rychle - v řádu minut.
Když to bude bez přístupu vzduchu, např. pečivo s obsahem lněných semínek, tak omega-3 zůstává úplně zachována, protože samotné teplo na ni nemá vůbec žádný vliv. Až teploty nad 200°C působící dlouhodobě ji můžou přeměnit na geometrické izomery.
Jo, ale teď koukám, že se ptáš na DHA a EPA, tak to nevím. Co jsem psal platí jen pro ALA. Až budu mít čas, zkusím to kdyžtak zjistit...

Tak doplnění: Na jedné indonéské univerzitě dělali pokusy, jaký má vliv vitamín E na stabilitu EPA a DHA, výsledky jsou např.:
(působení 100°C po dobu 40 minut):
Pro EPA: ztráta 41%, když nejdřív přidali 200ppm vitamínu E, ztráta jen asi 20%.
Pro DHA: ztráta 44%, s 200ppm vit. E jen necelé 1%
jednalo se o oxidační změny zrychlené vlivem tepla, takže to co jsem psal o ALA platí skoro stejně i pro DHA a EPA - tedy pro zničení teplem by byly nejspíš potřebné hodně vysoké teploty působící delší dobu...
zdroj http://pdm-mipa.ugm.ac.id/ojs/index.php ... ew/204/278

Tuhle "studii" o údajné nezničitelnosti ALA v pečivu si nechal na zakázku vypracovat pekárenský průmysl. Tohle náhodou vím jistě.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

Jindra píše:Šárko když shrnu Tvé poslední dva příspěvky, tak to na tom pak budou ty sardinky stejně jak ty rybí oleje v lahvičkách (dle Esterky bezcenné). Teda aspoň můj pocit. Čili chuťový požitek, to jo, ale jinak vyhozenej peníz.
Já tedy nemám dojem, že sterilace celých (dobře bezhlavých rybiček) je totéž, co extrakce tuku z ryb a jeho rafinace a destilace... Ovšem i ta sterilace bez oxidace může určitě mnohé živiny poškodit, o tom žádná, je ale otázkou, které a do jaké míry. Podle Esterky "všechno špatně" a má si zajet ulovit raw rybu k moři, Rudovi zase fungují i rafinované preparáty ve slevě...

Jecoris aselli oleum je řádně drahý, kamarádka si kupovala v lékárně nějaký rybí tuk snad za stovku flašku nebo jak, ale kvalitu netuším. Fargon má divné stránky, žádné podrobné info o výrobku, dokud ho nevložíš do košíku, který jsem ani nenašla :D
Návštěvník píše:
s.arik píše:A jak jsou na tom prosím s omegou klasické sardinky v konzervě? (Sardinka, slunečnicový olej, sůl, sterilováno.) Občas si je dávám, tak jednou dvakrát za měsíc.
S omegou 3 asi spíš hůř, protože tam je slunečnicový olej s omega 6. Chce to sardinky ve vlastní šťávě nebo v tomatu a doma dochutit - třeba pomazánka.

Vit D. je hodně zastoupen v běžné konzervě tresčích jater, kolem 10.000 jednotek na 100 g, pokud je člověk pozře.
Ten olej nejím, ale vždy vylévám, zůstane jen film na rybičkách. Vylévám ho proto, že ne vždy najdu sardinky se slunečnicovým, obvykle píší jen "rostlinný olej" a to se domnívám, že bývá pak vždy sojový, jak někteří výrobci rovnou přiznávají. Ve vlastní šťávě dobrý tip, tomatové srajdy odmala nesnáším (protlak, kečup, cokoliv).
Tresčí játra jsem nikdy nebrala tuším proto, že tam má být více těžkých kovů než v ostatních rybích produktech...?
culka píše:Jindro, nahanat sa v zime za slnkom je skoda casu. Teda aj ja to milujem, otrcit tvar smerom hore, ale D-cko ti to nedoda ziadne. Aj ked ste o nejaku tu rovnobezku nizsie (Bratislava je tusim 48 stupnov, Edmonton asi 56 stupnov a ty si niekde medzi tym), tak je to stale velmi vysoko. Teda slnecne luce maju blby uhol na to, aby z toho telo dostalo vitamin D.
Vyjadrila som sa vysoko odborne, takze na plne vysvetlenie treba zagooglit. :D
To jsem netušila, díky! Tak já dneska nebudu nutit synáčka, aby brečel potřetí půl hodinu na mraze jen proto, že sluníčko přes ten opar trochu svítí :P (Když chodíme ráno a odpol do školky, nesvítí ještě/už vůbec, takže na slunění je nutné vylézt extra navíc ven před polednem...)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Esterka »

Tady je něco o vitamínu D a omega3 od výrobce zaručeně kvalitního oleje:

http://vyzivujicitradice.cz/wp-content/ ... rgV1.0.pdf
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

Esterka píše:Tady je něco o vitamínu D a omega3 od výrobce zaručeně kvalitního oleje:

http://vyzivujicitradice.cz/wp-content/ ... rgV1.0.pdf
237 ml za 1700 Kč, to ještě aby nebylo kvalitní :shock:
nějaký rozumnější zdroj by nebyl?
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

culka píše:Jindro, nahanat sa v zime za slnkom je skoda casu.
Fakt nekecáš, píšou to i tady :) obsažný článek...
Stejně by měl ale člověk být pravidelně na čerstvém vzduchu (a hýbat se), o tom žádná. Ale jsem ráda, že to o mizerném úhlu paprsků už vím, už mě nebudou tolik mrzet zamračené zimní dny a naopak stresovat krátké prosluněné půlhodinky, kdy zrovna nemůžu vyběhnout ven, protože XY :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od buc11 »

Prof. Trevor G. Marshall, PhD. začal studovat chronická onemocnění na University of Western Australia v roce 1978 se zaměřením na diabetes, neplodnost a sarkoidózu. Po dvou desetiletích výzkumů identifikoval patogenezi Th1 odezvy imunitního systému - antibiotikům rezistentní, intra-fagotické, pleomorfní, L-formy bakterií (zde CWD = cell wall deficient = bez buněčné stěny) [1]. Nástroje moderní molekulové genomiky umožnily T. Marshallovi vyvinout antibakteriální protokol, který stimuluje vrozenou imunitu a současně oslabuje CWD patogeny.

Fáze II, klinické studie vedené Nadací výzkumu autoimunity, ukázala použitelnost této antibakteriální terapie na široké spektrum chronických onemocnění souvisejících s Th1 imunitní odpovědí [2]. To potvrzuje prognózu T. Marshalla, že většina chronických onemocnění pramení z genomických variací stejné základní směsi relativně běžných patogenů.

Pacienti s diagnózami jako jsou sarkoidóza, postboreliový syndrom, chronický únavový syndrom, myalgická encefalitida, uveitida, Hashimotova thyreoitida, revmatoidní artritida, fibromyalgie (bolesti svalů), diabetes, lupénka, lupus erythematodes, roztroušená skleróza, a další řada diagnóz, všechny vykazují uspokojivou odezvu pokud jsou léčeny terapií zvanou Marhall Protocol (MP).

Pro stanovení zda pacient může být úspěšně léčen pomocí MP není specifická chronická diagnóza tak důležitá, jako výsledek krevních testu na vit. D-metabolity (pozn. kalcidiol, kalcitriol) [3] a terapeutický pokus se současným klinickým posouzením zkušeným poskytovatelem zdr. péče. Krátkodobá ukázka účinnosti protokolu je prokázána přítomností Jarisch-Herxheimerovy reakce (Herx) [10], viz popis dále.

MP koordinuje použití Benicaru či Olmetecu (oba olmesartan medoxomil), a určitých, pulzně a v nízkých bakteriostatických dávkách, orálně užívaných ATB tak aby se umožnilo imunitnímu systému zlikvidovat tyto perzistentní bakterie [5]. Ve správném dávkování Benicar snižuje produkci zánětlivých cytokinů blokádou angiotenzin II receptorů typu I, pro inhibici, mezi jiným, uvolňování TNF-alfa (tumor necrosis factor) během Th1 imunitní reakce.

V současné době T. Marshall objasnil další způsoby účinků Benicaru na nukleární receptory které řídí imunitní systém [6, 7, 8]. Prokázal, že Benicar skutečně působí jako vitamin D receptor (VDR) blokátor, obnovuje vrozenou imunitní odpověď i při přítomnosti výrazného zatížení patogeny.

Oba dietární typy vitamínu D, a jeho původní metabolit 25-hydroxyvitamin D (25-D) jsou sekosteroidy a VDR blokátory. Fungují podobně jako kortikosteroidy, blokují správné fungování vrozeného imunitního systému (poslední obrannou linii proti vnitrobuněčným patogenům) a brání obranné odpovědi organismu vůči těmto patogenům.

Lidské tělo vytváří všechen vitamín D který potřebuje ze 7-dehydrocholesterolu, a imunitní systém funguje nejlépe při úplné absenci vně přijímaného steroidu [3]. Pokud je funkce VDR a glukokortikoidního receptoru potlačena požitým vitamínem D, imunitní systém není schopen zcela zlikvidovat patogeny a jedním z následků je pak chronické onemocnění. Proto je nezbytné vyhýbání se vit. D v potravě a potravních doplňcích pro to, aby vrozený imunitní systém opět správně fungoval ... atd
Ještě k Th1, Th2
označení subpopulace pomocných (helper) TH lymfocytů (CD4+) podle funkčního působení a produkce cytokinů. Th1 lymfocyty stimulují zejm. buněčnou imunitu a produkují především IFNg, IL-2, IL-12. Th2 lymfocyty stimulují humorální imunitu a produkují IL-4, IL-5, IL-6, IL-10, IL-13. Toto rozdělení se zkoumá i z hlediska vztahu k imunopatologii a efektivnosti obranných reakcí organismů. Zvýšená aktivita Th2 lymfocytů se rovněž dává do souvislosti s atopií (produkce IgE)
Můj závěr mi zní: rozhození (ať způsobené nesprávným živstylem, tedy třeba potravou či antipohybem, bydlištěm ve městech na severu moravy, praze a brně, dýcháním špatných vzorců, nevhodnými myšlenkovými pochody ) rovnováhy TH1 a TH2 znamená totální krach vlastního ISu, viz výše choroby + alergie a ostatní autoimunitní reakce.
Přiznávám doplňování: už jsem snědl čtvrt kila bílého jílu neboli Kao Linu z francie, obsahujícího, kysličníky křemičitý, hlinitý, hořečnatý, vápenatý a draselný, vanadičitý a fosforečný a další stopy jiných. Užívám to již dlouhodobě proto, že mám po vložení do úst zvláštní pocit, jakmile zjistím negativní či nedejbože kladné účinky, začnu to používat dle návodu jako pleťovou masku.
Myslím, že vím jistě, že výše zmiňovaný Dprodukt(mám to tak i s B12, EPA, DHA, vit C) bych neužil i kdybych si tím měl život zachránit.
Naštěstí mám nablízku určovatele validních studií.
Co se týče slunečního svitu, mám zkušenost, že mi bohatě stačí nepřímé rozptýlené světlo v jakoukoliv dobu, navíc na sněhu vlivem odrazů je to jak na rovníku.
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od Lenuška »

To je buci dost závažná informace. Už jsem to od tebe četla. Nejsem odborník, takže se mi to stále nesrovnává s informací, že naopak jsou lidé, kteří umělé D přidávají, aby posílili imunitní systém. Také se D-čko vřele doporučuje suplementit na vstřebávání vápníku.
Já jsem též zastánce přírodního "suplementování" ve formě potravin, slunečního záření a tak. o tom d-čku jsem uvažovala přes zimu přidat ve formě oleje z tresčích jater nebo něco podobného, ale asi se na to vykvajznu. Zůstanu u svého názoru: máš-li něčeho nedostatek, vygugli si v čem se to nachází a jez to jako součást potravy. Určitě se to lépe vstřebá, než ve formě kapslí...
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od ravima »

Esterka píše:Tuhle "studii" o údajné nezničitelnosti ALA v pečivu si nechal na zakázku vypracovat pekárenský průmysl. Tohle náhodou vím jistě.
Těch studií je víc a já vím zase jistě, že jsou naprosto pravdivé. :-)
BTW nějaký pekárenský průmysl by z takové studie stejně nic neměl. Prakticky vůbec nic, možná by se zaplatily náklady na tu studii. Jaké procento lidí kupuje lněné pečivo? Jaké procento z nich ví o tom, že je tam len? Jaké procento z těchto ví, že je tam nějaká ALA? Kdo vůbec ví o té studii? ...?...?... A jaký je pro pekárenský průmysl velký rozdíl, jestli lidi kupujou lněné pečivo nebo jiné a proč?.....
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

myslim ze vacsina ludi na tom je tak ako som bol ja - chleba a pecivo si kupuju pretoze sa da na to natriet maslo, sadlo, pastika, makky syr a da sa na to polozit nakrajany salam slanina, udene maso s horcicou a do rohlika sa da strcit parok.

na chleba sa na chytat kvapkajuca mast zo slaniky pri taboraku a chlebom sa pekne vytrie tanier aj kastrol po gulasi.

nikdy som nekupoval pecivo koli omega 3 ani koli vitD
5 2 8
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od bukaj »

http://novy.email.cz/web-office/WT0apWf ... a.pptx.ppt

Jedná se sice o prezentaci z dílny firmy, ale na základě zdá se objektivních výzkumů. Doporučuji se podívat, vypadá to dost strašidelně.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od buc11 »

Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

no jo doktor radi v zenskom casaku, slava

clanok operuje nejakou studiu z NZ ale link na nu tam nie je vsetky linky su na rovanke clanky v tom istom casaku.

NZ ma velmi cisrty vzduch a dost silne slnecne ziarenie, takze predpokldam ze ludia tam maju dostatocnu hladinu vitD a dalsie suplementovanie nic neprinesie

argumenty sa potom zvrhli na ine vit, predavkovanie betacrotenom je znama vec a co sa tyka vitE - vsetky E-cka v studiach pouzivaju z p[rincipu tie lecne synteticke Eckove nahrady ktore ale nie su skutocne Ecka a su to skodlive chemikalie v akomkolvek malom mnozstve

ziadne studie nikdy nepouzivali skutocne Ecka kedze tieto su velmi drahe

E-cka maju jasne na krabici napisany chemicky nazov a tak sa da lahko rozlisit synteticka toxicka verzia a skutocna verzia

pricom nazvy ako nature natural natures own a d podobne znamenaju prdlajs len reklamny podvod

zaujimave ze casak sa znovu vrhol na B 15 a B 17 z marhulovych kostok, ktore dlho lekari zakazovali a zatracovali

podla mna ten clanok nema ani hlavu ani patu
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od buc11 »

buc11 píše:Myslím, že vím jistě, že vit C bych neužil i kdybych si tím měl život zachránit.
tak jsem už ve fichemě zakoupil kýbl askorbovky a kybl bí karbony
jako že bych namíchal sáčky rodině, stejně si to furt kupují,
a z výzkumných důvodů ještě jeden pro sebe, ovšem mám problém s tou mokrou cestou, tak že bych to nasypal do sebe na sucho a reakci absolvoval až během transportu
pozor, ve fichemě mají docela levnou, docela dobře vyzerající medovinu za 150 litr, zajímala by mne ale spíš sypká verze
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od s.arik »

A ještě detail;

U dvou kontrolních skupinách o 161 dobrovolnících, z nichž jedna denně užívala placebo a druhá vitamín D po dobu 18 měsíců, se ukázalo, že jeho zvýšené dávky obranyschopnost nijak neovlivňují. "Déčko" nemělo vliv ani na četnost, ani na průběh onemocnění.

Nepíší, jakou dávku D nasadili. DDD? Nebo dvojnásobek? Nebo polovinu?
Seriózní závěr studie by zněl "při denní dávce xy IU vit. D nebyl pozorován žádný pozitivní efekt na obranyschopnost organismu ani nežádoucí účinky. Doporučujeme provedení další studie s vyššími dávkami, neboť není známo, zda se projeví předpokládaný příznivý efekt či naopak NÚ." :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

s.arik píše:A ještě detail;

U dvou kontrolních skupinách o 161 dobrovolnících, z nichž jedna denně užívala placebo a druhá vitamín D po dobu 18 měsíců, se ukázalo, že jeho zvýšené dávky obranyschopnost nijak neovlivňují. "Déčko" nemělo vliv ani na četnost, ani na průběh onemocnění.

Nepíší, jakou dávku D nasadili. DDD? Nebo dvojnásobek? Nebo polovinu?
Seriózní závěr studie by zněl "při denní dávce xy IU vit. D nebyl pozorován žádný pozitivní efekt na obranyschopnost organismu ani nežádoucí účinky. Doporučujeme provedení další studie s vyššími dávkami, neboť není známo, zda se projeví předpokládaný příznivý efekt či naopak NÚ." :)
najpr by museli monitorovat obsah vit D v krvi a podavat D-cko tym co maju znizenu hladinu.

mnozstvo davkovania ma zmysel len z hladiska ako rychlo sa chybajuce doplni a kolko treba na udrziavanie

18 mesiacov je takistoi nezmysel to akoze sledovali 2 leta a jednu zimu medzi tym ?

su uplne na hlavu ?
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od rudo »

5 2 8
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od bukaj »

Tak jsem dnes nějak zamotal do problematiky rybího tuku. Hlavně jsem se zajímal, jak drží stabilitu ty klasické kapsle, kolik ho vlastně brát a jak je s těmi těžkými kovy (beru 2g denně toho nejlevnějšího v kapslích). Je fajn, že 3. 1. jdu na kontrolu krve na mikroskopu s temným polem, kde budou případné těžké kovy krásně vidět. Hodím to sem, ten rybí tuk se tu nedávno docela rozjel.

Začnu studií o oxidaci rybího oleje, který neprošel molekulární destilací (možná, záleží co je myšleno tím sušením ale spíš ne - neoxidoval by tak rychle, ten s destilací by měl být mnohem stabilnější), byl ale za studena filtrovaný, zbavený pachu, rafinovaný, sušený a bělený. Po brzké době i v lednici s pouze s krátkými denními epizodami venku rychle oxidoval - okolo 30 dnů. V mínus 18 bez epizod při venkovní teplotě dosáhl nežádoucí oxidace za 150 dnů. Trochu lepší to bylo po dodání vitamínu E v obyč. podobě - tokoferol.

http://www.unuftp.is/static/fellows/doc ... k05prf.pdf


Co se týče těch molekulárně destilovaných, je to proces kdy se buď nechá olej vypařovat nebo se vypařuje hexanem či etanolem. Má vydržet mnohem stabilnější a také být více čistý, ale s nějakými negativity. Ta čistota je samozřejmě zase dle toho, jakým způsobem a jak kvalitně ten proces dělají. Na jedné stránce, která ale není odborná je k dočtení:

Stay away from fish oil that has been molecularly distilled. The distillation process alters the natural form of the oil. Yes, it may remove some of the toxins, but the oil is no longer in it's natural state. As a matter of fact, molecular distillation causes the oil to be oxidized and there's nothing worse for you than an oxidized oil. If your fish oil is molecularly distilled, you should be wondering how polluted the fish oil was to start with that they had to use such an aggressive purification process on it. (http://www.squidoo.com/fish_oil)


S tím etanolem je to tak, že účinnost zpracování je 20%, při konzumaci tučného jídla až 60%. Mimo to ale dochází k oxidativní zátěži v těle díky vypouštění ethyl alkoholu při metabolizaci.

http://www.mainoptical.com/pdf/TG_vs_EE.pdf


U toho s hexanem je zase ten problém, že tam údajně částečně zůstává.

http://www.fattyacidshub.com/buyers-gui ... -fish-oil/


U vypařování jsem více informací nezjistil.

Ještě přidám informace o rybím tuku z druhé strany:

Zkráceně: lepší možností snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění je omezení omega 6 na minimum, než dodávání hodně čisté EPA a DHA, které může být kontraproduktivní díky oxidativní zátěži a to jak u čerstvých, tak u nečerstvých. Ale stále doporučuje fermentovaný olej z tresčích jater kvůli vitamínům - 1 gram denně kvůli spoustě vitamínů a jiných výživných látek, jelikož oxidativní zátěž se tím částečně kompenzuje. Ale ta vyrovnanosti omega 3 a 6 se pak řeší hodně těžko, ten jeho příklad není lehké udržet. V komentářích ale pak dodává, že asi používá ve výpočtech moc ALA a tak stejně musí přidat na EPA a DHA.
Zároveň píše o tom, že nezná studie, které ukazují pozitivní účinky dlouhodobé suplementace EPA a DHA u zdravých lidí. No, myslím, že bych nějaké našel. Ale je vidět, že izolování nějaké přírodní látky je nepřirozené a mělo by se spíše používat výjimečně jako lék.

http://chriskresser.com/when-it-comes-t ... not-better
http://chriskresser.com/how-much-omega- ... on-omega-6


Takže se toho pro mě stejně moc nemění. Pro jistotu používat omega 3 během nejtučnějších jídel a zaměřit se na antioxidanty samozřejmě s pokračujícím omezením omega 6.
bukaj
Příspěvky: 489
Registrován: čtv říj 11, 2012 21:45

Re: Sluneční záření a vitamín D

Příspěvek od bukaj »

Rudo, mohl bys se prosím rozepsat o toxicitě vit. E v těch laciných formách?
Odpovědět