Omega 3, 6

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Omega 3, 6

Příspěvek od Xion »

Ja som jednoznacne za ALU

http://www.nutraingredients-usa.com/Res ... ish-eaters

u zien je konverzia este v priemere 2,5x efektivnejsia, nez u muzov (predpoklada sa, ze je to vdaka hormonom, ako estrogenu).
U lanoveho semienka sa nachadzaju latky podobne zenskemu estrogenu
"Flaxseed is the richest dietary source of lignans, a type of phytoestrogen. A phytoestrogen is a plant nutrient that is somewhat similar to the female hormone estrogen. Due to this similarity, lignans may have estrogenic and/or anti-estrogenic effects in the body."

Cize povedal by som, ze ked to skombinujem, tak zeny, ktore jedavaju dostatok lanoveho semienka, a vyhybaju sa akemukolvek doplnaniu EPA/DHA z doplnkov, a nejedia ani ryby, su bez rizika. Dolezity je vsak aj pomer omega-6:omega-3. Cim horsi (v prospech omega-6), tym problematickejsia je aj premena. Cize ked to zosumarizujem, najmenej ohrozene su zeny, ktore konzumuju lanove semienko, a malo omega-6 (mandli, slnecnic, maku), tak aby bol pomer co najblizsie k 1:1. A zaroven nejedia ziadne ryby, ani nedoplnaju EPA/DHA.

Horsie to maju muzi, kvoli tomu, ze maju podstatne znizenu konverziu na EPA/DHA... no dalo by sa predpokladat, ze ked budu jest lanove semienka, vdaka fytoestrogenu, ktory sa tam nachadza sa efektivita konverzie zvysi.

Vsetky studie, co strasia s nizkou konverziou ALA na DHA (0,5% a menej), boli si myslim urobene na priemernej masozravec populacii, ktora konzumuje ryby. A nedivil by som sa, ked to robili na americanoch, ktori vsetko smazia na omega-6 olejoch, cize mavaju casto pomery ako 20:1. (omega-6:omega-3), jasne ze im to vyslo 0,5%. A este kolko z nich urcite doplna DHA, alebo sa dopuje rybim olejom.
Uz inak by to ale vyslo na vyssie spominanych veganoch, ktori jedia malo omega-6 (bohuzial, ludia ktori sa snazia zdravo stravovat, este stale jedia prilis vela omega-6, ako mandle, atd... pritom to vobec nieje zdrave)... tam , a hlavne u zien, vychadza percento konverzie z ALA na DHA az do 8%. Cize taka veganka, co si dava denne 20ml lanoveho oleja, nejedava vela omega-6, bude mat pri konverzii 8%, 800 mg DHA denne, resp. kedze sa nevstrebe vsetko, presnejsie povedane, bude to ekvivalentne, ako keby brala 800mg DHA v jedle. Co tromfne (a hlavne cenou), akekolvek predrazene doplnky na DHA, ako Krill oil.
Podla mna je to velmi rafinovane vykonstruovana propaganda, strasenim ludi sa najlepsie zarabaju peniaze. Cize najprv ich nakrmia rybami, a potom im predavaju drahe omega-3 doplnky, ale fakt je, ze im vlastne najprv pokazili konverziu z ALA na DHA.
Odpovědět