Cholesterol

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

může to být i pohled psychický
já myslím, že je to také o vnímavosti, hloubce cítění....

rolníkovi stačí nebe nad hlavou, dobé jídlo a je spokojený

umělec je většinou citlivější bytost hlubší...proto u nich ten sklon k alkoholu atd. neví co s tím


další pohled je určitě to prostředí z přírodního do umělého a k tomu směr k nespokojenosti
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

Sluníčko píše:může to být i pohled psychický
já myslím, že je to také o vnímavosti, hloubce cítění....
rolníkovi stačí nebe nad hlavou, dobé jídlo a je spokojený
umělec je většinou citlivější bytost hlubší...proto u nich ten sklon k alkoholu atd. neví co s tím
další pohled je určitě to prostředí z přírodního do umělého a k tomu směr k nespokojenosti
ve vzduchu visí otázka "a co je lepší (pro mne) ?".
Každý sám za sebe, já beru toho rolníka ...
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Standa K. píše:
Sluníčko píše:může to být i pohled psychický
já myslím, že je to také o vnímavosti, hloubce cítění....
rolníkovi stačí nebe nad hlavou, dobé jídlo a je spokojený
umělec je většinou citlivější bytost hlubší...proto u nich ten sklon k alkoholu atd. neví co s tím
další pohled je určitě to prostředí z přírodního do umělého a k tomu směr k nespokojenosti
ve vzduchu visí otázka "a co je lepší (pro mne) ?".
Každý sám za sebe, já beru toho rolníka ...
doporučuji napřed rolníka vyzkoušet na nečisto, třeba v barmě nebo ankole, nebo na 3 studních
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

:)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jan buka »

Standa K. píše:Tak nám zemřel nejstarší obyvatel planety ... 115 let ... makal jako dělník na plantážích (pohyb=50% ?!), zdroj rádio.

Taky jsem někde slyšel v rádiu výzkum "pocitu štěstí" subjektivně hodnocený účastníky ankety.
Nejšťastnější - rolníci, po nich dělníci .... na chvostu podnikatelé, poslední umělci. Neboli přesně podle ubývající tělesné práce ... jdu dát výpověď :P
No vidím, že budu muset na té fyzické aktivitě asi zapracovat... něco na tom asi vážně bude... moje mamka nejí zrovna moc zdravě (buchty, kafe , koláče,...) ale je neuvěřitelně "čiperná" řekl bych až hyperaktivní... pořád je v pohybu, až to kolikrát nechápu, je jí už přes sedmdesát a všichni jí říkají jakdobře vypadá... v těle se zřejmě při zvýšené aktivitě opravdu dějou věci jinak než, když jsme v "klidu"...

Jinak Buci, tebe si umím představit spíše v nebi než v pekle... :)
Ale odhadoval bych tě spíše na to, že nás chceš všechny stejně "přežít" :)

Na ty škroby fakt bacha ohledně cholesterolu... také mi cholesterol sletěl dolů po vynechání vškerých škrobovin... ted ujíždím v zimě na instantní pohance z Kauflandu na sto způsobů... asi to ale nebude 100% vita :cry:

Honza Buka
Přítomný okamžik je vše, co máme ...
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

tak si kupuj světlou pohanku a nemáčej jí, to je moc dobré, potom přidat různou zeleninu, kari, česnek, oliv. olej....jde to udělat na mnoho způsobů
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

chtela jsi asi napsat - namáčej jí, místo nemáčej, žeano "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

:lol: ano namáčej jí, jedno písmenko jinak a hned je jiný naprosto zásadně jiný význam :lol: díky
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Pokud jde o spojitost jídla a stoletých, podle výzkumů v USA bylo zjištěno:

1) jedli málo
2) neměli v oblibě uzeniny

Jiné souvislosti nezjistili.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Tak si pozri tu knihu, tam mas suvislosti na stovky stran.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Jaká to byla kniha? Nemůžu to najít.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Hodila som to pred casom do vlakna Literatura:

Deepak Chopra M. D.: Nesmrtelne telo, nekonecna duse
(Knihkupectvi Pragma, Na vyhod od Parizske, Vezenska 3, Praha 3)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

Proč vlastně chtít se dožít vysokého věku? Viděla jsem právě film "Nepříjemná pravda". Tímto tempem růstu populace bude za pár let (asi 40 povídal Al Gore) min 9mld lidí na planetě, nehledě k tomu, že podmínky k životu se komplikují. A to nemluvě o důchodovém a spol. systému naší vlasti. Tady kvalita vítězí nad kvantitou :roll:
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

Standa K. píše:Taky jsem někde slyšel v rádiu výzkum "pocitu štěstí" subjektivně hodnocený účastníky ankety.
Nejšťastnější - rolníci, po nich dělníci .... na chvostu podnikatelé, poslední umělci. Neboli přesně podle ubývající tělesné práce ... jdu dát výpověď :P
Ach jo Karle ... :cry:
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

IDASEK píše:Proč vlastně chtít se dožít vysokého věku? Viděla jsem právě film "Nepříjemná pravda". Tímto tempem růstu populace bude za pár let (asi 40 povídal Al Gore) min 9mld lidí na planetě, nehledě k tomu, že podmínky k životu se komplikují. A to nemluvě o důchodovém a spol. systému naší vlasti. Tady kvalita vítězí nad kvantitou :roll:
populacia rastie lebo mocnosti podporuju rozvoj tretieho sveta nanajvys propagacne. rozvojom sa populacny narast prirodzene znizuje, je to vidiet kdekolvek. nemyslim ale ze narast obyvatelstva je hlavny problem.. pmn by aj tych 9mld ludi mohlo zit na zemi bez obav o krachujucu klimu, dochodky atd keby tam bola motivacia. a myslim ze ta neprist nemoze. moznosti ktore su nam v tejto dobe dane pmn zmenia globalizaciu na pozitivnu silu, prostriedok ozdravenia tejto modravej planetky ktora sa stane miestom takmer travalo udrzatelneho zivota, miestom kde dominantny druh odovzda vladu maticke prirode a spolu s ostatnymi zivymi tvormi bude nazivat v spokojnosti a hojnosti az kym ich vsetkych nepozeru predatori tam volakde od proxima centauri.
dalej uz radsej cholesterol?
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

IDASEK píše:Proč vlastně chtít se dožít vysokého věku? Viděla jsem právě film "Nepříjemná pravda". Tímto tempem růstu populace bude za pár let (asi 40 povídal Al Gore) min 9mld lidí na planetě, nehledě k tomu, že podmínky k životu se komplikují. A to nemluvě o důchodovém a spol. systému naší vlasti. Tady kvalita vítězí nad kvantitou :roll:
To je hlavna o style zivota, nie iba o pocte. Takisto ako v jednej rodine si kvoli financiam "nemozu dovolit" mat ani jedno dieta a v druhej ich maju tri, zodpovedne sa o ne staraju a su spolu stastni. A ta druha ma vacsinou esta aj nizsi prijem ako ta prva.
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

V zemích kde nemají skoro žádný příjem mají nejvíc dětí, a při současné infrastruktuře není možné, aby všichni lidé žili způsobem, jaký by mohl zachránit planetu. A kdo z "vyspělých" zemí by chtěl snížit svůj standart, který si už nějak "vypracoval". A co na toto ČEZ? Podle Martina Cmírala z ČEZu však bude třeba aplikovat sílu zdražení energií, aby se šetřit začalo. viz http://biom.cz/prevzate.stm?x=1962074

No co jsem tím chtěla říct - a teď k cholesterolu - veselá mysl půl zdraví a nou cholesterol. A i když pár lidí, kteří se rozhodnou nezatěžovat ekologii svým vlastním přístupem, nic nezmůžou, a jejich příklad nepotáhne, a i když se nedožijí vysokého věku - I TAK TO MÁ SMYSL. Všechno dobré i kdyby to byly jen kapky v moři, mají smysl. I kdyby našich dnů bylo už jen pár, tak bych je chtěla prožít s radostí a čistým štítem. Pěkné ránko :D
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

Katarína píše:Hodila som to pred casom do vlakna Literatura:

Deepak Chopra M. D.: Nesmrtelne telo, nekonecna duse
(Knihkupectvi Pragma, Na vyhod od Parizske, Vezenska 3, Praha 3)
POZOR, POZOR - už od záplav toto knihkupectví neexistuje. A dle info paní z knihkupectví PRIMUS z Vězeňské 7 ani Pragma jiné v Praze nemá. Dále mi doporučila knihkupetcví Bednářová, ul. Celetná (asi uprostřed ulice), kde ale maj do 5. 2. inventuru ... :cry:
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Dik za aktualne info, to moje bolo iba opisane zo spominanej knihy.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jojo, Pragma existuje ale nmá snad sídlo či co... většinu produkce měli někde v Celetný
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

tvx píše:jojo, Pragma existuje ale nmá snad sídlo či co... většinu produkce měli někde v Celetný
To bude to Knihkupectví Bednářová. Podle toho, co jsem viděl přes výlohu to není klasický knihkupectví ...
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Triacylglyceroly

Příspěvek od Dano »

Poznate nejake normalne referencne medze pri tukovych parametroch v krvnom sere, teda celkovy cholesterol, LDL, HDL, triacylglyceroly? Nie take odpozorovane od vsezravych a vsepijucich ludi. Pokial viem, prve 2 su obycajne podstatne nizsie na vitarianskej strave nez na "standardnej". HDL mozno trochu vyssi, ale ten myslim suvisi hlavne s fyzickou aktivitou nez s vyzivou, a skor s tou aerobnou, ale mozno sa mylim. V celkovom (tesne pod dolnou hranicou) a LDL (velmi velmi nizko) som na tom velmi dobre, ale "dobry" HDL mam pri dolnej hranici - chcelo by ho zvysit, skusim, budem menej lenivy.

To su vsetko absolutne parametre, dolezitejsie a lepsie su tie pomerove, napr. HDL/celkovy. Take mam uplne OK.

No tie triacylglyceroly… Bezne sa udavaju hranice 0,68-1,92 mmol/l a ja som sa nedavno priblizil k tej hornej medzi. Z 0,7 v 2004 sa postupne u mna zvysili na 1,69… Co vy na to? Len poznamenam, ze som inac stale zdravsi - podla uplneho alebo ciastocneho ustupenia problemov ako boli caste bolesti hrdla, prechladnutia ci chripky, alergie, kozne vyrazky. Co sa tyka hrozby metabolickeho syndromu, tak bez problemov, stihly, na bruchu stale s minimom tuku, hladina cukru v krvi na lacno sa rokmi tiez nemeni, takze ani pripadna inzulinova rezistencia ma nemusi trapit.

Ja len ci to nie je podobne ako s bielymi krvinkami, tiez ma posielali na hematologiu a ja som stracal cas vysetreniami v nasom pomalom soc zdravotnictve, kym som vo viacerych zdrojoch nevycital, ze ich znizena hladina - myslim leukopenia - je v pripade vegetarianstva uplne ok.

Ako aby si niekto nemyslel, zatial ma to nezaujima, po par rokoch porovnam hodnoty a uvidim sam. A dovtedy este nastudujem Grahamovu 811, mozno mi par veci objasni.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Cholesterol

Příspěvek od dgm »

Tak nasla jsem uz drive zalozene vlakno, dokonce i Dano sem psal :) , tak dam dotaz jeste sem:

Ahoj, jedna moje znama byla na krvi a zjistili ji dost vysoky cholesterol, ten spatny , ma skoro 6 mmol/l. Docela sympatizuje s vitarianstvim, tj. ji normalne, ale hodne syroveho k tomu (vcetne ol. oleje, kokosoveho ol. a avokada) a co hlavne, ma hodne pohybu a k tomu vsemu vypada uzasne, je stihla s neuveritelne mladym vzhledem, dala jsem ji odkazy na nekolik prispevku tady, kde se cholesterol probiral, ale od sve doktorky se dozvedela, ze prave lidem, kteri ziji "zdrave", tak vetsinou ten spatny cholesterol vyjde na vysoke hodnoty, protoze telo, kdyz nema svoje jiste, tak si dovyrabi.. je to logicke??
Napada me, ze treba Dano zde taky v nekterych prispevcich uvadel hodnoty hustoty krve a clanky, odkud cerpal, tak jestli neprisel na nejakou pecku, neco, co je "jinak" nez to bezne medicina uvadi ...
Treba prave Radka, muj vzor ve stravovani ( i v ledascem ostatnim), tak taky mela pri odberu cholesterol na horni hranici... jak je to mozne, nevime zdaleka jeste vsechno, doktori strileji od boku radami...
Je tady na to vubec nejake samostatne tema? Nic jsem nenasla.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Návštěvník

Re: Cholesterol

Příspěvek od Návštěvník »

dgm píše:Ahoj, jedna moje znama byla na krvi a zjistili ji dost vysoky cholesterol, ten spatny , ma skoro 6 mmol/l.
od sve doktorky se dozvedela, ze prave lidem, kteri ziji "zdrave", tak vetsinou ten spatny cholesterol vyjde na vysoke hodnoty, protoze telo, kdyz nema svoje jiste, tak si dovyrabi.
dgm, ona ma 6mmol/lit LDL? Kolko ma potom celkoveho?? Napr. podla knihy The China study:

As blood cholesterol levels in rural China rose in certain counties, the incidence of "Western" diseases also increased. What made this so surprising was that Chinese levels were far lower than we had expected. The average level of blood cholesterol was only 127 mg/dL, which is almost 100 points less than the American average (215 mg/dL)! (12) Some counties had average levels as low as 94 mg/dL. For two groups of about twenty-five women in the inner part of China, average blood cholesterol was at the amazingly low level of 80 mg/dL.

Prepocet pre teba:
mg/dl...mmol/lit
290.....7,5
215.....5,6
170.....4,4
150.....3,9
127.....3,3
94......2,4
90......2,3
80......2,1

Dalej v priemere, v Cine podla tej velkej studie ludia jedli zivocisncych bielkovin (teda maso/vajcia/mlieko a vyrobky z nich, ktore vsetky obsahuju aj cholesterol, na rozdiel od rastlinnych potravin) v mnozstve LEN 0,8% z celkovej prijatej energie. Priemer v USA bol vtedy 10 az 11%..., to je obrovsky rozdiel, a velky rozdiel je nasledne aj v hodnote celkoveho aj LDL cholesterolu v ich krvi.

Takze tak. Ludia co takmer nejedia zivocisne potraviny - ale samozrejme jedia tiez aj ovela menej celkovo rafinovanych potravin, cukru, (rastlinneho) tuku, atd., viac v knihe kolko a coho jedia (vacsinou ryza+zelenina) - cize aj cholesterolu v strave prijimaju ovela ovela menej (to len k tej "teorii" MUDr., ze potom si ho telo vo velkom vyraba a ma ho (LDL) v krvi nakoniec viac(?)...), taki ludia maju celkovy cholesterol v krvi v priemere LEN 3,3 mmol/lit (dokonca tych 50 zien v istej oblasti v priemere len 2,1). Umerne k tomu maju LDL ESTE MENSI, a o dost, kedze v mmol/lit plati priblizne takyto vztah:
LDL = Celkovy CH - HDL - 0,45*Triacylglyceroly.

Pripadne si este raz pozri tabulku ktoru som uviedol vo vlakne AKUTNÍ ZDRAVOTNICKÁ PORADNA, z knihy od Horna, kto mal aky namerany celkovy cholesterol. Ale takychto porovnavaciek je vsade na mraky aj studii.

A vobec, co to tu rozoberame, nech sa MUDr. zacita aspon do popularnej literatury Bukovskeho, niekoho kto o vyzive nieco vie.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Cholesterol

Příspěvek od Dano »

Prispevok vyssie je odo mna. Teraz neviem ci som sa mal vobec priznat... Takze pripadna kritika a pripomienky... Nebol som vtedy asi prihlaseny ci co.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Cholesterol

Příspěvek od dgm »

Dano, dekuju, poznat to bylo :D :D . Dotycna si uz cte odpoved, dik.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Cholesterol

Příspěvek od Samira »

Dano - skvele. Tvoje prispevky maju hlavu a patu.

A nebude to trosku aj individualna zalezitost, nie len statisticke tabulky?
Tatino sa celkom rozumne stravoval (v porovnani s mamou) a mal priserne zvyseny cholesterol. A mamina zije na tlacenke, salame, parkoch a bravcovej masti a cholesterol ma ako male decko. :roll: Ale to mozu byt vynimky potvrdzujuce pravidlo. >:-)
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Cholesterol

Příspěvek od Dano »

Samira, vyber nahodne povedzme 10.000 ludi rovnakeho veku a pohlavia. Z nej oddel takych, ktori sa stravuju ako tvoj tatino a takych, ktori sa stravuju ako tvoja mama (pochopil som, ze jedava viac tuku a zivocisnych bielkovin ako tatino). V ktorej skupine namerias v priemere vyssiu hladinu cholesterolu, po vyluceni ostatnych vplyvov (pohyb, alkohol, fajcenie, atd.)? Podla tych roznych studii, s najvacsou pravdepodobnostou v tej druhej. Pokial samozrejme v prvej skupine nebudu davat namiesto tych parkov... hlavne biele rozky, zakusky, cestoviny, pivo,... Ano, statistika.

Alebo inac. Ak tatino, pri nezmenenych ostatnych vplyvoch, namiesto tej trochy zelovocu ktory jedaval by bol daval parky apod., cholesterol by mal s vysokou pravdepodobnostou este vyssi.
Naopak, ak by mama, pri nezmenenych ostatnych vplyvoch, zacala namiesto tych parkov apod. pridavat zelovoc, cholesterol by mala s vysokou pravdepodobnostou este mensi.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Cholesterol

Příspěvek od Samira »

Ja viem. Chapem vsetky Tvoje argumenty, moj rozum mi hovori to iste. Ale - obcas ma chyti taky pocit krivdy (? alebo ako to nazvat)...
Otec je uz mrtvy. Mama veselo funguje. Je to na dlhu debatu. Najskor som sem napisala asi 20-riadkovy vylev, no zmazala som to.
Mas pravdu, vdaka statistikam vidime jasne cesty za zdravim. Clovek moze prosperovat 100 rokov aj na tlacenke a takisto moze ochoriet aj na RF. Ale ak robime pre seba maximum, tak je pravdepodobnost zdravia podstatne vyssia.
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Re: Cholesterol

Příspěvek od minsc »

Článek co mi přišel mailem, pro zajímavost to pošlu, zdá se mi docela dobrý.

Cholesterolová lež
Dwight Lundell MD
My lékaři se vším naším vzděláním, znalostmi a autoritou si často rozvineme dosti velké ego, které nám ztěžuje přiznat, že jsme se mýlili. Takže tady to je. Otevřeně přiznávám, že jsem se mýlil. Jako kardiochirurg s pětadvaceti lety praxe jsem vykonal více než 5000 operací srdce, a dnes přišel den, abych napravil svůj omyl lékařskými a vědeckými fakty.
Mnoho let jsem praktikoval s dalšími prominentními chirurgy označovanými za “tvůrce veřejného mínění”. Bombardováni vědeckou literaturou, neustále na seminářích, jsme my tvůrci veřejného mínění trvali na tom, že onemocnění srdce je jednoduchým důsledkem zvýšené hladiny cholesterolu v krvi.
Jedinou přijatelnou léčbou bylo předepisování léků na snižování cholesterolu v krvi a diety s velmi nízkým obsahem tuků. Pochopitelně jsme trvali na tom, že taková dieta sníží hladinu cholesterolu a výskyt onemocnění srdce. Odchýlení se od těchto doporučení bylo považováno za kacířství a mohlo dokonce vést k žalobě.
Nefunguje to!
Tato doporučení již nejsou vědecky ani morálně obhajitelná. Před několika lety bylo zjištěno, že skutečným důvodem onemocnění srdce jsou záněty stěn tepen, a toto zjištění vede pomalu ke změně způsobů, jakým budou onemocnění srdce a další chronické nemoci léčeny.
Dlouho zavedená dietární doporučení vytvořila epidemii obezity a cukrovky, jejichž následky poráží úmrtností, lidským utrpením a ekonomickými následky jakoukoliv epidemii moru v historii.
Ačkoliv 25% lidí bere drahé statiny, a ačkoliv jsme snížili množství tuku v potravě, tento rok zemře na onemocnění srdce více Američanů než kdykoliv dříve.

Statistici z American Heart Association ukazují, že 75 miliónů Američanů trpí onemocněním srdce, 20 miliónů má cukrovku, a 57 miliónů je jí ohroženo. Tyto nemoci postihují stále mladší a mladší lidi ve stále větším a větším množství.
Jednoduše řečeno, pokud by nebyly v těle přítomny záněty, není možné, aby se na stěnách tepen usazoval cholesterol a způsoboval onemocnění srdce a mrtvice. Bez zánětů by se cholesterol pohyboval volně tělem, jak to příroda zamýšlela. Jsou to záněty, kvůli kterým se cholesterol usazuje.
Zánět není nic komplikovaného - je to jednoduše přirozená obrana těla před nepřáteli, jako jsou bakterie, toxiny nebo viry. Zánět je dokonalý ve své funkci ochrany těla před těmito bakteriálními a virovými vetřelci. Nicméně pokud tělo neustále vystavujeme zraněním toxiny nebo potravou, k jejímuž příjmu není uzpůsobeno, dojde k něčemu, čemu se říká chronický zánět. Chronický zánět je přesně tak škodlivý, jako je akutní zánět prospěšný.
Který rozumný člověk by se vědomně vystavoval potravinám a jiným látkám, o kterých ví, že poškozují jeho tělo? Dobře, možná kuřáci, ale ti se k tomu alespoň rozhodli dobrovolně.
My ostatní jsme se jednoduše drželi doporučené stravy, která obsahuje nízké množství tuků a vysoké množství polynesaturovaných olejů a sacharidů, aniž bychom věděli, že neustále poškozujeme své tepny. Toto opakované poškozování vede ke vzniku chronických zánětů, které vedou k onemocnění srdce, mrtvicím, cukrovce a obezitě. Ještě jednou to zopakuji. Poranění a záněty našich tepen jsou způsobovány nízkotučnou dietou, která nám byla po léta doporučována zdravotní vědou.
Co je největším viníkem chronických zánětů? To je jednoduché, je jím přebytek jednoduchých vysoce zpracovaných sacharidů (cukr, mouka a všechny produkty, které jsou z nich vyrobeny) a nadměrná konzumace omega-6 rostlinných olejů, jako jsou sójový, kukuřičný a slunečnicový, které se nachází v mnoha zpracovaných potravinách.
Představte si na chvíli, že drsným kartáčem opakovaně přejíždíte přes svojí kůži, dokud nezčervená a nezačne takřka krvácet. Řekněme, že to budete dělat několikrát denně po dobu pěti let. Pokud dokážete snášet bolestivé kartáčování, budete mít nakonec na kůži krvácející, oteklou infikovanou oblast, jejíž stav se bude s každým dalším kartáčováním zhoršovat. To je dobrý způsob, jak si představit proces zánětu, který může právě teď probíhat ve vašem těle.
Bez ohledu na to, kde k zánětu dojde, jestli uvnitř nebo na povrchu vašeho těla, jde vždy o totéž. Nahlédl jsem do tisíců a tisíců tepen. Nemocná tepna vypadá, jako by někdo vzal kartáč a opakovaně rozdíral její stěny. Několikrát denně vytvářejí potraviny, které jíme, malá zranění, na něž naše tělo opakovaně odpovídá tvorbou zánětů.
Ačkoliv máme rádi sladkou chuť koblihy, naše tělo na ní odpovídá poplachem, jako by dorazil nepřítel vyhlašující válku. Potraviny plné cukru a jednoduchých sacharidů, nebo zpracované s omega-6 oleji, aby vydržely déle v regálech supermarketů, jsou již dlouhou dobu základem naší stravy. Tyto potraviny pomalu každého otravují.
Jak vede snězení obyčejné koblihy ke tvorbě zánětu a nemoci?
Představte si, že vylijete na svojí klávesnici sladký sirup, a získáte představu o tom, co se stane ve vašich buňkách. Když sníme jednoduché sacharidy jako cukr, hladina cukru v krvi rychle vzroste. V odpovědi na to začne naše slinivka vylučovat inzulín, aby tento cukr přesunul do buněk, kde bude uskladněn jako zásoba energie. Pokud jsou buňky plné a další glukózu nepotřebují, odmítnou jí.
Pokud vaše plné buňky extra glukózu odmítnou, hladina cukru v krvi roste, což vede k další produkci inzulínu, a cukr je proměněn na tuk a uskladněn v tukových tkáních.
Co má toto všechno společného se záněty? Hladina cukru v krvi je udržována ve velmi úzkém rozsahu. Nadbytečné molekuly cukru se totiž navazují na různé bílkoviny, které poté poškozují stěny tepen. Tato opakovaná poškození vedou k tvorbě zánětů. Když si několikrát denně zvednete hladinu cukru v krvi, je to stejné, jako byste si rozdírali vnitřky vašich citlivých tepen.
I když to nevidíte, buďte si jistí, že k tomu dochází. Během pětadvaceti let jsem viděl více než 5000 pacientů, kteří měli všichni jedno společné - záněty ve svých tepnách.
Vraťme se zpět ke koblize. Tato nevinně vypadající dobrota obsahuje nejen cukr, ale byla také upečena v jednom z mnoha omega-6 olejů, například v sójovém. Brambůrky a hranolky jsou pečeny v sójovém oleji. Zpracované potraviny jsou vyráběny s omega-6 oleji, aby se prodloužila jejich životnost v supermarketech. Ačkoliv patří omega-6 oleje mezi esenciální - jsou součástí každé buněčné stěny, která kontroluje výměnu látek mezi vnitřkem buňky a okolím - musí být konzumovány ve správném poměru k omega-3 olejům.
Pokud se tato rovnováha posume ve prospěch přílišné konzumace omega-6 olejů, buněčné membrány produkují chemikálie zvané cytokiny, které přímo způsobují záněty. Dnešní strava obsahuje extrémní nepoměr mezi těmito oleji. Nerovnováha se pohybuje mezi 15:1 až ke 30:1 ve prospěch omega-6. To znamená obrovské množství cytokinů způsobujících záněty. Optimální a zdravý poměr by měl být 3:1.
Aby to bylo ještě horší, nadbytečná váha, kterou sebou díky těmto podravinám nosíte, vede ke tvorbě přeplněných tukových buněk, které produkují velké množství prozánětlivých chemikálií, které zhoršují poškození způsobená vysokou hladinou cukru v krvi. Proces, který začal koblihou, se promění v začarovaný kruh, který vede k onemocnění srdce, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce a nakonec Alzheimerově nemoci.
Nelze utéct před skutečností, že čím více konzumujeme připravených a zpracovaných potravin, tím více si každý den přidáváme k zánětům. Lidské tělo nebylo navrženo ke zpracování potravin plných cukrů a omega-6 olejů.
Existuje pouze jediný způsob, jakým lze záněty odstranit, a tím je návrat k potravinám bližším k jejich přírodnímu stavu. K budování svaloviny potřebujete jíst více bílkovin. Vybírejte si sacharidy, které jsou velmi komplexní, jako například ovoce a zeleninu. Omezte nebo eliminujte zánětlivé omega-6 oleje jako kukuřičný a sójový, a zpracované potraviny, které je obsahují. Jedna lžíce kukuřičného oleje obsahuje 7,280 miligramu omega-6. Sójový ho obsahuje 6,940 mg. Používejte místo nich olivový olej nebo máslo vyrobené z mléka krav živených trávou.
Živočišné tuky obsahují méně než 20% omega-6 a jsou mnohem méně zánětlivé než údajně zdravé rostlinné oleje. Zapomeňte na “vědecká fakta”, která vám byla po dlouhou dobu vtloukána do hlavy. Vědecká fakta, podle kterých saturované rostlinné tuky způsobují onemocnění srdce ve skutečnosti neexistují. Vědecká fakta, podle kterých zvyšují saturované tuky hladinu cholesterolu v krvi jsou také velmi slabá. A protože víme, že cholesterol není příčinou onemocnění srdce, jsou dnes obavy ze saturovaných tuků ještě absurdnější.
Cholesterolová teorie vedla k beztučným nebo nízkotučným doporučením, která dále vedla ke vzniku potravin, které nyní způsobují epidemii zánětů. Medicína udělala obrovskou chybu, když doporučovala lidem, aby se vyhýbali saturovaných tukům a upřednostňovali potraviny s vysokým obsahem omega-6 olejů. Nyní máme epidemii zánětů tepen, která vede k onemocněním srdce a dalším tichým zabijákům.
Co můžete udělat je dát přednost skutečným potravinám, které jedla vaše babička, a vyhnout se těm, které nosí vaše matka z regálů supermarketu plných zpracovaných potravin. Eliminací zánětlivých potravin a přidáním esenciálních živin z nezpracovaných potravin můžete odstranit poškození vašich tepen způsobené dnešní typickou stravou.
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: Cholesterol

Příspěvek od Kometa »

Dokud jsem byla nesportující všežravec, měla jsem cholesterol vysoký (asi 7?, nevím přesně). Jako sportující vegetarián jsem měla asi 4, přičemž HDL myslím o trošku vyšší než LDL a triacylglyceroly podlimitní, jen 0,4.

Jak si stojím na vita nevím, nepotřebuji řešit, ale cholesterol nemůže být nulový, má svojí funkci, patří do těla, vyrábí se z něj steroidní hormony, žlučové kyseliny, je součástí buněčných membrán a taky prekurzorem pro výrobu vitamínu D.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Cholesterol

Příspěvek od 2olfess »

komonice píše:neřešil se tu taky někde cholesterol?téma pro mne.aneb co štíhlý člověk s nízkým tlakem+vysoký cholesterol.pro mne záhada,někdo třeba bude vědět.já jsem nevita,ale občas když mě něco trápí,tak zajdu a všelicos dobrého zde poberu. (:-)
Komonice, rubriku jsem tady nečetl, ale vím, že jednou z funkcí (snad ani lékaři si nejsou jistí, zda znají všechny funkce ch. v těle) cholesterolu je dočasná zádka při regeneraci cévního a žilního ústrojí.
Proto ty všechny boje proti cholesterolu v posledních 20-ti letech byly k ničemu, jenom se vydělalo na lécích na snižování cholesterolu v těle, ale počet onemocnění pořád stejný nebo vyšší u pacientů s uměle snižovaným cholesterolem pomocí léků. Prostě tělo má důvod k výrobě.

Tedy dojde k porušení cévní stěny a tělo použije cholesterol, aby dočasně zalepil díru jak žvejkačka do doby, než se dostane k regeneraci a opravě.
- Odklad může být způsoben nedostakem materiálu k opravě (něco nám chybí)?
- tělo nemá kapacitu, je přetíženo?
- poslední věc, která se ještě nabízí, je souvislost mezi hraničními hodnotami PH v těle, oba 2 směry - jak zásadité, tak kyselé.(zda je to vhodné prostředí k tomuto typu oprav)?

A jinak o chol. asi toho bude zajímavého povícero, ale nejsem na něj odborník, tak už mlčim.
lesi
Příspěvky: 144
Registrován: stř čer 01, 2011 21:40

Re: Cholesterol

Příspěvek od lesi »

Odpovědět