KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Pavluška »

taky jsem jedla šrot (dokonce jsem si ho mlela ve starém kafemlejnku ve sklepě, abych nikoho nerušila) s banánem, nebo kouskama jablek, borůvkama, a bůhvíčím ještě. Jako že zdravá vhodná kombinace. Nešlo to... ano, tíživé! Tělo si řeklo samo. :)
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

No to jste mě teda nepotěšili :x
Já nechci vita u dětí lámat přes koleno, ani nebudu, ani to nejde, ale myslela jsem si, že existuje aspoň trošku cestička, prokličkovaná mezi tím školkovým jídlem a některými nevyhnutelnými nezdravými doma (jakože občas chtějí sýr, nebo dostanou normálně vařenou zeleninovou kaši atd.).
Ve školce jsou o půl 9, mezi 9-10 dostávají jako svačinku ovoce (případně ještě něco k tomu), co jim rodiče přineseme z domu, a o půl 12 obědvají svou klasiku, každý den maso a zapít mlékem.
Zbytek už je na mně.
Co tedy dát ráno k snídani před školkou tu šťávu, a půl hodiny na to třeba oříšky či semínka těsně než vyjedeme do školky na zaplnění, to oni rádi (podle toho, co píšete, tak samotné ovoce je úplně nejlepší po ránu, tak proto). Pak mezi 9-10 dostanou ve školce další ovoce. Můžou s tím vydržet bez pocitu hladu až do šíleného oběda o půl 12?
Pak až je vyzvednu ze školky kolem 2., tak doma můžou zase něco ovocného (mrkev s jablkem např), k večeři cokoliv a k tomu zeleninový salát. To už se nějak odpoledne udělá. Mně šlo spíš o to ráno. Fakt jsem si myslela, že pohanka jako jediná dobrý, když se to prodává i v lifefoodu. S džusem jim to chutná, naslano nazelenino jim to nejelo onehdy k večeři. Není to týrání dětí, když bych teda opomenula k snídani tu pohanku? Hledám teprve cestičku, a chci toho udělat co nejmíň špatně. Pochopila jsem to tak, že radši žádnou pohanku než pohanku s ovocnou šťávou.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Děti sice máme už odrostlejší, ale nějak si navykli ráno ani nesnídat, pak maximálně tak nějakou ovocnou svačinku ve škole (někdy ani to ne když si nevzpomenou) a pak až oběd. Ráno ani nemívají hlad a nechtějí jíst. Často se doporučuje že snídaně ani moc nemusí být, naopak děti po vydatné snídani jsou pak unavené a nesoustředěné ve škole. Takže si myslím že trocha ovoce k snídani je naprosto dostačující.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sitar »

Zebynovyvitarian píše:No to jste mě teda nepotěšili :x
Já nechci vita u dětí lámat přes koleno, ani nebudu, ani to nejde, ale myslela jsem si, že existuje aspoň trošku cestička, prokličkovaná mezi tím školkovým jídlem a některými nevyhnutelnými nezdravými doma (jakože občas chtějí sýr, nebo dostanou normálně vařenou zeleninovou kaši atd.).
Ve školce jsou o půl 9, mezi 9-10 dostávají jako svačinku ovoce (případně ještě něco k tomu), co jim rodiče přineseme z domu, a o půl 12 obědvají svou klasiku, každý den maso a zapít mlékem.
Zbytek už je na mně.
Co tedy dát ráno k snídani před školkou tu šťávu, a půl hodiny na to třeba oříšky či semínka těsně než vyjedeme do školky na zaplnění, to oni rádi (podle toho, co píšete, tak samotné ovoce je úplně nejlepší po ránu, tak proto). Pak mezi 9-10 dostanou ve školce další ovoce. Můžou s tím vydržet bez pocitu hladu až do šíleného oběda o půl 12?
Pak až je vyzvednu ze školky kolem 2., tak doma můžou zase něco ovocného (mrkev s jablkem např), k večeři cokoliv a k tomu zeleninový salát. To už se nějak odpoledne udělá. Mně šlo spíš o to ráno. Fakt jsem si myslela, že pohanka jako jediná dobrý, když se to prodává i v lifefoodu. S džusem jim to chutná, naslano nazelenino jim to nejelo onehdy k večeři. Není to týrání dětí, když bych teda opomenula k snídani tu pohanku? Hledám teprve cestičku, a chci toho udělat co nejmíň špatně. Pochopila jsem to tak, že radši žádnou pohanku než pohanku s ovocnou šťávou.
Zkus to příště napsat třeba světle žlutou, to se bude taky dobře číst. ;-)

To maso se nedá domluvit, aby jim prostě nedávali? Stejně tak mléko. Sice to nádherně vyvažuješ doma, ale přijde mi to zbytečné.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Jo žlutá bude možná ještě lepší. :mrgreen: Ještě že se dá text označovat myší a tím invertovat. ;-) Zebynovyvitarian možná máš zvolené jiné barevné schéma, s jinou barvou pozadí?

Jak tu často i mnozí jiní vzpomínají - není ani tak důležité co se jí jako co se nejí. Pokud jí maso a mléko, tak jim doplňování syrové stravy ani moc nepomůže. Určitě by to chtělo vypustit i ve školce. Přítelkyně - učitelka mš - je s rodiči domluvena a ví které děti nejí maso a podobné věci, tak jim to ani nedávají. Dneska jsou tyto požadavky už docela časté a běžné.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od mira »

Pohanka je dobrá, ale já ji večeřím. Namočím ji do vody tak, že ji
zaleji jen takovým množstvím, které vypije, aby moc neoslizla,
fláknu do ní pár stroužků česneku, nori vločky a špetičku moř. soli.
Ještě někdy mletý kmín, nebo suš. kopr a krásně to voní i chutí.
Přikousnu okurku.
K snídani jim bohatě stačí ovoce, nebo šťáva z něj, přesnídávka
třeba banány a kdyby to nestačilo, tak trochu ořechů, nebo semínek,
třeba slunečnice, nebo vlašáky, nalámaný kokos.
Ten oběd má spoustu bílkovin a tuků, takže by to ovoce mohlo
stačit.
Všeho s mírou.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Děckám do školky vozí jídlo z nějaké restaurace, papkají spolu všichni u jednoho stolku, a jedna z učitelek se stravuje vegetariánsky. Možná by to mohlo jít domluvit, aby dětem taky vozili vegetariánské porce, aby aspoň teda to maso a mléko se eliminovalo. Snad je lepší udělat to než neudělat vůbec nic??

Ryby mám taky zakázat? Ony ty učitelky jsou děsně pyšné na to, že se organizaci podařilo vyjednat tento kontakt s restaurací.

Akorát teda nevím, jak jim vyvrátit předsudky, že ty děti fakt budou poškozeny, když se nebudou stravovat tradičně. Nikdy jsem si nemyslela, že sama budu v pozici těch bláznivých extrémistů, jakýchsi vegetariánů :) Takže teď někde vytisknout nějakou stránečku (nevíte náhodou o něčem takovém pěkně stručném v angličtině nebo švédštině :-)) ? Jinak samozřejmě pohledám sama.
A taky nevím, jak se k tomu postaví děti, když dosud papaly to, co všichni ostatní. Vzdát se těch úžasných omáček (ze sáčku), a mléka na zapití. Ze začátku když jsme se malého zeptali, co měli k obědu, každý den odpovídal: omáčku.
Ale naštěstí by mohlo pomoct, že by se cítily pyšné, že jedí to stejné co paní učitelka.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Panda píše:Přítelkyně - učitelka mš - je s rodiči domluvena a ví které děti nejí maso a podobné věci, tak jim to ani nedávají. Dneska jsou tyto požadavky už docela časté a běžné.
Jenom tak pro doplnění, skupinka kolem stolu i s učitelkou posílají mísy s potravinami, masem, omáčkami, atd., z rukou do rukou a každé dítě si nabírá samo, případně je mu pomoženo si nabrat (těm mladším - ročním až dvouročním). Mléko či vodu z konvičky si také každé dítě nalévá samo.
Ale tak snad by to nějak dokázaly úče zařídit, aby se zrovna moje děti nesměly těchto nádobek dotknout :? Ale člověk se cítí blbě se svýma speciálníma požadavkama. Chce to hroší kůži :)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Jestli to tam mají takhle zařízené že si děti berou samy tak to je hloupé to po nich chtít - nemohou každé dítě zvlášť hlídat aby si něco nevzalo. Tak to asi tedy budeš muset nechat na dětech - doma je vést ke stravě podle Tvých představ a časem v nich vypěstovat uvědomění aby to samy odmítaly.

Kde to mají takto ve školce zařízené, to je v Brně?
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sitar »

Panda píše:Jo žlutá bude možná ještě lepší. :mrgreen: Ještě že se dá text označovat myší a tím invertovat. ;-) Zebynovyvitarian možná máš zvolené jiné barevné schéma, s jinou barvou pozadí?

Jak tu často i mnozí jiní vzpomínají - není ani tak důležité co se jí jako co se nejí. Pokud jí maso a mléko, tak jim doplňování syrové stravy ani moc nepomůže. Určitě by to chtělo vypustit i ve školce. Přítelkyně - učitelka mš - je s rodiči domluvena a ví které děti nejí maso a podobné věci, tak jim to ani nedávají. Dneska jsou tyto požadavky už docela časté a běžné.
Tímto chceš říct, že kdyby ve školce i dome jedli to samé běžné jídlo, vyšlo by to nastejno, jako když ve školce jedí běžné jídlo a doma o třídu zdravější?

Já si to nemyslím.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sitar »

Zebynovyvitarian píše:Děckám do školky vozí jídlo z nějaké restaurace, papkají spolu všichni u jednoho stolku, a jedna z učitelek se stravuje vegetariánsky. Možná by to mohlo jít domluvit, aby dětem taky vozili vegetariánské porce, aby aspoň teda to maso a mléko se eliminovalo. Snad je lepší udělat to než neudělat vůbec nic??

Ryby mám taky zakázat? Ony ty učitelky jsou děsně pyšné na to, že se organizaci podařilo vyjednat tento kontakt s restaurací.

Akorát teda nevím, jak jim vyvrátit předsudky, že ty děti fakt budou poškozeny, když se nebudou stravovat tradičně. Nikdy jsem si nemyslela, že sama budu v pozici těch bláznivých extrémistů, jakýchsi vegetariánů :) Takže teď někde vytisknout nějakou stránečku (nevíte náhodou o něčem takovém pěkně stručném v angličtině nebo švédštině :-)) ? Jinak samozřejmě pohledám sama.
A taky nevím, jak se k tomu postaví děti, když dosud papaly to, co všichni ostatní. Vzdát se těch úžasných omáček (ze sáčku), a mléka na zapití. Ze začátku když jsme se malého zeptali, co měli k obědu, každý den odpovídal: omáčku.
Ale naštěstí by mohlo pomoct, že by se cítily pyšné, že jedí to stejné co paní učitelka.
Určitě je lepší udělat malé krůčky než nic. Omáček se vzdávat nemusí, stačí, když k tomu nedostanou maso.

Zakazovat nikoliv, jenom vysvětlit, jak se věci mají. Vždyť doma to taky nejíte, tak proč byste to měli jíst ve školce nebo jinde.

Ta učitelka vegetariánka je dobré znamení, přes tu bych to začal, té nebudeš muset nic vysvětlovat.

Slušný shrnující materiál je tady, ale v češtině: http://www.goveg.cz/download/letakvegan.pdf
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Sitar píše:Tímto chceš říct, že kdyby ve školce i dome jedli to samé běžné jídlo, vyšlo by to nastejno, jako když ve školce jedí běžné jídlo a doma o třídu zdravější?

Já si to nemyslím.
Ne ne, až tak úplně ne - ale když si někdo dá např. bůček a k tomu stejné množství zeleniny (např. jako následující chod), tak řekne že se stravuje na 50% vita, což je silně zkreslující informace, protože ten bůček mu uškodí daleko více než pak napraví tou trochou zeleniny. I malé množství nevhodného jídla se napravuje velmi těžce. Proto je důležitější spíš co se nejí než co se jí. Ne že by to bylo stejné jako jíst jen nezdravé, je to lepší, ale každé nevhodné jídlo škodí hodně.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sweetie »

Panda píše:
Sitar píše:Tímto chceš říct, že kdyby ve školce i dome jedli to samé běžné jídlo, vyšlo by to nastejno, jako když ve školce jedí běžné jídlo a doma o třídu zdravější?

Já si to nemyslím.
Ne ne, až tak úplně ne - ale když si někdo dá např. bůček a k tomu stejné množství zeleniny (např. jako následující chod), tak řekne že se stravuje na 50% vita, což je silně zkreslující informace, protože ten bůček mu uškodí daleko více než pak napraví tou trochou zeleniny. I malé množství nevhodného jídla se napravuje velmi těžce. Proto je důležitější spíš co se nejí než co se jí. Ne že by to bylo stejné jako jíst jen nezdravé, je to lepší, ale každé nevhodné jídlo škodí hodně.
tak tak vypustet, kazdy jidlo je jen zatez.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sweetie »

vlastnite nekdo morseho detoxikaci v elektron. podobe? jde mi o kapitolu o cukrovce.
dik
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Curcuma »

Sweetie, ráda Ti to pošlu, napiš mi svoji mail. adresu a máš to tam... :D
Naposledy upravil(a) Curcuma dne čtv zář 24, 2009 17:12, celkem upraveno 1 x.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dgm »

.
Naposledy upravil(a) dgm dne čtv zář 24, 2009 14:38, celkem upraveno 1 x.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dgm »

Uz drive kdysi v lednu jsem oskenovala casti o cukrovce ze Zazracne detoxikace a davala to holkam do diskuze na MK, slo tam o prokazanou tehotenskou cukrovku a s uspechem to dopadlo dobre.
Tak doufam, ze to bude fungovat, ten odkaz, kdyztaknekdo napiste, jestli to funguje.

http://uloz.to/1117914/Nová%20složka.rar
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od mira »

Funguje :mrgreen:
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sweetie »

dgm píše:Uz drive kdysi v lednu jsem oskenovala casti o cukrovce ze Zazracne detoxikace a davala to holkam do diskuze na MK, slo tam o prokazanou tehotenskou cukrovku a s uspechem to dopadlo dobre.
Tak doufam, ze to bude fungovat, ten odkaz, kdyztaknekdo napiste, jestli to funguje.

http://uloz.to/1117914/Nová%20složka.rar
jeje, mne to nefunguje. ale to je mym internetem, je slabej.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Sweetie píše:jeje, mne to nefunguje. ale to je mym internetem, je slabej.
Jestli se Ti to nepodařilo ještě stáhnout tak jsem to dal ještě sem (+opravil jsem tam špatně otočené stránky): http://panda38.sweb.cz/cukrovka.rar (4 MB)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dgm »

Je, Pando, diky. I za to otoceni, opravovala jsem to a otocila i tu stranku, ktera byla spravne. :D
Jeste by to chtelo presunout stranu 70 z posledniho mista na prvni... to nezvladam.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od mira »

Nasliň si prst :mrgreen:
Všeho s mírou.
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od balada »

mira píše:Nasliň si prst :mrgreen:
(:-)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Renáta »

Miro, pssst!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

dgm píše:Jeste by to chtelo presunout stranu 70 z posledniho mista na prvni... to nezvladam.
Musí se to číslovat 3-místně, tj. přejmenovat 70.JPG na 070.JPG. V tom balíku u mne jsem to dodatečně opravil. Ale některé prohlížeče (jako např. ACDSee) to třídí správně (podle čísel) i v původním tvaru.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dgm »

Diky :D
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dgm »

mira píše:Nasliň si prst :mrgreen:
Podobně jako Míra je dobrý zdroj energie typu "nebrat život tak vážně".

Dobra rada, prisla vcas, diky Pando :lol:
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sweetie »

ja teda taky moc dik oboum :)
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Omlouvám se, že s tím zabírám místo tady, ale nějak nevím, kam to hodit. Ale když už jsem to začala tady... :?
Věřím pevně v to, co se dočtu o škodlivosti masa, mléka, vařených potravin. A jestli mléko a maso bylo vůbec někdy pro lidi přínosné, tak rozhodně víc dřív, než dnes. O tom absolutně nepochybuji.
Ode dneška děti ve školce budou dostávat vegetariánské porce. Ale zrovna vegetariánská učitelka zklamala.
Ona na mou otázku, proč začala vege a kdy, odpověděla, že celý život žila a vařila zdravě, ale před 5ti lety "přesto" dostala rakovinu prsu, tak si uvědomila, že něco dělala špatně. Vyřadila maso, ale jí ryby. Navíc byla svědkem převozu prasat, a od té doby z etických důvodů tedy maso nejí.
Její názor na přínosnost masa neznám (když se opomenou ty etické aspekty), ale řekla jsem jí, že dřív jezení masa a mléka MOŽNÁ mohlo mít své opodstatnění (abych nevyvolala podezření, že chci trápit děti nulou masem a nulou mléka), ale dnes že bohužel nadělá víc škody než užitku.
Ale říkala mi, že mléko by u dětí určitě nevyřazovala, že v tom je spousta blábláblá. Já na to pípla, že jsem ale četla z jiného zdroje. Možná to v té formulaci ve švédštině vyznělo arogantně, tak ona podrážděně na to, že člověk nemůže věřit zdrojům na internetu. Že internet je sice na jedné straně velmi úžasná věc, ale na straně druhé....
Takže já na to, že ale mainstream zdroje jsou někým vlastněné, a ti tam budou dávat to, čemu oni chtějí aby lidi věřili. Že je tedy těžké určit, který zdroj považovat za pravdu.
Ona mi poradila, že mám taky naslouchat zkušenostem jiných. Chtěla mě navést, že její zkušenost, coby dlouholeté učitelky a pozorovatelky malých dětí, je PRO pití mléka a PRO semtam maso.
Radila mi, ona mi radila!!, že je potřeba na to pohlédnout z více stran a vyslechnout si názory obou stran!!
Vnitřně dotčeně, ale navenek souhlasně, povídám Samozřejmě ano, máte pravdu, jsem člověk který okamžitě jde hodně do hloubky a nespokojí se s jedním článkem, ale okamžitě začínám studovat desítky a desítky různých pohledů a až na základě toho dělám závěry.
Těžko budu, paradoxně, od této vegetariánské paní učitelky očekávat, že bude nějak důsledně dohlížet na to, aby mé dítě nechtělo kousek masa jako ostatní, a nechtělo si nalévat decilitry mléka.
Takže tak.

Nejsem správný typ na argumentování, přesvědčování, dohadování se a vytváření napjatých atmosfér.

Děti ve školce jsou a jedí 5 dní v týdnu.
Radila mi, že jistí rodičové jeden vege a druhý nevege zvolili "kompromis", že ve školkové dny maso jo, a o víkendech vege !!!!!!!!!!!!!!
A že hlavně bych měla soustředit svou pozornost na pozorování dětí, spíš než svá soukromá přesvědčení. Čímž nejspíš myslela, že zpozoruji, že děti se budou moct utlouct po mase a mléku při pohledu na tyto. Čiliže mám dát na jejich instinkt.

Jen tak pro zajímavost, za sousedy máme lidi, kteří mají za kopcem farmičku se 150ti krávami, vybavení za nějakých 12 miliónů švédských, krávy dojené 2x denně pomocí nějakých robotů. Pozvali nás s dětma na exkurzi do tohoto svého kravína, pozorování při akci.
Nemám představu, nechci pátrat, jak to chodí ve větších továrnách, ale stačili jsme se dozvědět, že konkrétně v tomto rodinném přívětivém bio koncerníčku krávy nechají žít 3-4 roky, pak jdou na maso, každý rok je nechají oplodňovat, telata hned odeberou, aby nekradla mléko, trápení zvířat, krávy po 3 let už nedávají tolik mléka, kolik mají, tak podříznout. "Bohužel" jsme praxi nakonec neviděli, stala se nehoda, dítě držené v náruči při pomalém vcházení do neznámého prostředí, se vzpříčilo v momentu, kdy ho do nosu udeřil smrad, leklo se a rychle stačilo strčit prsty do BRANO ocelových dveří. Dveře se zcela stačily zavřít. Ale naštěstí to nebylo vážné, "jen" jemná prasklinka kostičky v jednom z prstíků, v nemocnici doporučili jen náplast.
Prosím Vás hlavně teď nezačněte kamenovat neschopné rodiče, jak mohli něco takového dopustit, je tu mezi Vámi hodně ochránců dětí :-), hned jakmile někdo něco zmíní, my už jsme si ten svůj kalich smutku a pláče všichni vypili...

Narazila jsem na 80-10-10, a nějak nemůžu nikde najít žádné informace o tom, jak toto aplikovat na maličké děti, a zda se třeba pro malé děti nedoporučuje jiný poměr. Už jsme nicméně objednali knihu 80-10-10, tak se tam SNAD něco dozvíme. Prosím Vás, než to dojde a než to stihnu pročíst, nemáte někdo zkušenosti, jakým způsobem malým dětem předkládat ovoce a zeleninu? Není někde koncentrován seznam takových receptů? S touto otázkou bojuji již od samého počátku na vita, tedy 2 měsíce, i jsem sem žádala o radu, a stále neznám odpověď.
dvdmchl

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od dvdmchl »

Jen tak mi prolétlo hlavou. Co maj vlastně děti co dělat ve školce?
Neboli na špatným základu dobrou věc nepostavím. Školka je špatný základ, proč od ní čekat něco dobrého?

Dítě má bejt s rodičema, s ostaníma dětma ze sousedství a s ostatníma lidma okolo. Pak by jeden nemusel řešit problémy se stravou a tisíce dalších.

To není kritika, to jen konstatuju svůj pohled. :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Renáta »

Áno, prehovoril slobodný človek.
A čo my všetci, čo si v pote tváre zarábame na svoj "chlebík" za dverami kancelárie (či inde)...
Aj mne by sa páčila taká sloboda, o ktorej píšeš, David, no... Určite existuje cesta... Aj moje deti chodili do škôlky... A väčšina stále bude. Stojí za to usilovať o zmene postoja v systéme. Zebynovuvitarianku chápem a rozhodne ju v ničom neodsudzujem (kto je bez viny, ten nech hodí kameňom). Pani učiteľka má od veggie štýlu ďaleko. Vôbec sa nad ňou netráp, dievča zlaté. Niektorí ľudia viac namelú, ako nasypú :wink:
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Taky mě to napadlo... Kdyby to jako nemělo fungovat, tak normálně vyzvedávat děti před obědem, tedy po 2 hodinách pobytu ve školce, a ať si učitelky ty svoje rozumy aplikují na (chudácích) ostatních dětech.
Všimla jsem si, že mi je líto všech těch dětí okolo, jak jsou hrnuty do zkázy :-(.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Renáta »

My sme takmer celu zakladnu školu zabezpečovali obedy nášmu vegetariánovi, lebo nemal v škole na obed čo jesť... Je to hrôza! Nemať možnosť zdravého jedla!!!
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sitar »

Zebynovyvitarian: no, holka, nemáš to jednoduché, resp. Tvoje děcka to nemají jednoduché.

Hele, to nebude ekofarma, když odebíraj tele od krávy, ne? V ekochovech by mělo být mléko pro lidi až to, co "zbyde".
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Oriana »

Ono s těmi kravičkami a telátky to prý není tak jednoduché. Problém je prý ten, že dnešní plemena krav mají tolik mléka, že to telátko nezvládne vypít a pak dostává kráva mastitidu vemene. A když je telátko u krávy, tak kráva zase nedá mléko. Je to asi poněkud začarovaný kruh. Jak jsem vyslechla, tak prodávám, informace vyslechnuta na semináři o přírodních zahradách, a prý v praxi ověřeno.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Help ! :(
(Už je mi to blbý zabírat místo tady, ale původní otázku jsem položila právě sem. Mmch děkuji za Vaše názory.) (Nezaložit nové vlákno? :? )

Děti už mají za sebou dva dny vege (tedy hodně kukuřice na dobré zaplácání).
O malém 17ti měsíčním psát nebudu. Ten tomu ještě nerozumí :-) a sní, co se mu nabídlo a s tím se dostatečně zabaví.
Ale 3roční první den vege skousl, ale druhý den pak kdesi narychlo začal ujídat, aby zkusil, jestli o hodně přišel :-))
Záleží na přístupu učitelek.
Ale dnes mi učitelka nabídla, zda by vege dětem mohli nabízet OVESNÉ MLÉKO, protože mlíčko prý má 3roční hodně rád a oni si asi neví rady.
Bylo to od ní velkorysé, jak jsem jí neskonale vděčná, že hledají náhražky :(
Zatvářila jsem se rozpačitě (mám výrazný body language), začala krčit rameny, (mám ji zklamat?!, když se tak snažila), že to je asi lepší než mléko. Mně hrozně v životě chybí vlastnost, a to vybojovat si to, v co věřím. Tedy aspoň před autoritami. Ve školce není čas něco kamarádsky rozebírat, tam je potřeba rychle, stručně.
Neumím to oargumentovat, bojím se někoho urazit, dělat "chytřejší", když jsem přece mladší, nemůžu jim mluvit do jejich zkušeností, jak takové přechody na vege probíhávávají,.... Já nevidím, zda u stolku s tím mlékem opravdu bojují, anebo se mě snaží učitelka přesvědčit, že aspoň něco to chudák dítě musí a ne jen vodu.
Proč jsem jí jednoduše neřekla, že jedeme raw?
A že chceme ze stravy eliminovat vše nežádoucí, a vařené jídlo je naprosto nepřijatelné, a když už teda ty jejich obědy, tak alespoň co nejvíce MONO, nakombinovat toho co nejmíň.
Neumím říkat věci diplomaticky, tak je neříkám radši vůbec.
Takže místo mléka nabízejí na doražení ovesné.
Prosímvás, co jí mám říct... (Já vím, to si musím asi v klidu promyslet v hlavě sama). Pověřuji partnera, aby jim říkal to, co potřebuji, aby věděli. Ale dnes jsem vezla já a tak překvapila mě.
Nemám jim nabídnout Raw Food Bible v angličtině, co mám doma vytištěné?
Ale lidi jak zblblí dají jen na to, co se jim vtloukávalo do hlavy z generace na generaci, a ne na nějaké novodobé spisky.
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od midsummer »

Možná budeš muset trochu popřemýšlet, jak vyjít těm učitelkám vstříc. Jednoznačně mi přijde, že by snahu měly, jen si s tím z důvodu nedostatku informací nevědí rady. Docela mi to přijde, že by i vyhověly, a to je třeba ocenit, vždyť dětí tam mají dost a (řečeno s nadsázkou) kdyby si každý rodič vymyslel něco... :roll: Takže já bych spíše volila přístup, alespoň zatím, vybavit děcko z domova vhodnými potravinami - předat třeba učitelce, která se v době jídla postará o předání dítěti. A informovat, informovat - jinak těžko můžeš očekávat, že druhá strana pochopí, co konkrétně požaduješ. Přeju hodně zdaru.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Podle mne by bylo nejjednodušší učitelky seznámit s tím jak se stravujete - nevysvětlovat důvody zda je něco lepší než něco jiného, nediskutovat o tom zda je to správné (je to věc vašeho přesvědčení), ale jen předložit jako holý fakt co jíte a nejíte, vysvětlit principy. Něco jako "Stravujeme se ve stylu raw food, tj. jen syrové ovoce a zelenina a klíčky, žádné obilniny ani vločky, žádné mléko ani mléčné výrobky, ani nic z masa." Polemika typu že pro děti je vhodné pít mléko - jako rodič máš právo se rozhodnout co je pro děti nejlepší a ostatní mohou sice radit, ale je to na Tvém rozhodnutí, takže máš právo Tvé rozhodnutí ostatním jen předkládat a nemínit o tom diskutovat.
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

No jo, ale tady není co řešit. Vynechat mléko a maso.
Vařenou potravu nezaplácnout ještě něčím dalším. Nechat tělíčko se s tím vypořádat tak, jak to je, a nedorážet ho ještě něčím dalším. Co když se třeba někdo stravuje dělenou stravou, jinak děti mají těžké zažívací problémy? Tak holt tam by učitelka musela uznat, že kombinovat co nejmíň. A to platí i v raw.
Mají tam víc dětí, které mají různé alergie a tak. To už je ale přece riziko povolání učitelky, že bude muset mít přehled o 5ti dětech, co smí a co ne. Navíc dětí je tam v některé dny maximálně 10 a 2 učitelky, to snad není tak moc.
Budu čekat, jaký kdo napíše názor na ovesné mléko, než učitelce řeknu striktní ne. Konzultovala jsem to teď s partnerem, a podotknul, že ale opravdu o raw u malých dětí nic nevíme. A že to se těžko argumentuje s učitelkou.
Tady si pak může člověk pokládat otázku:
Všechny obilné a mléčné produkty jsou kyselinotvorné. Takže je v podstatě šumafuk, zda kravské, nebo ovesné, nebo rýžové, nebo sójové, atd... Všechno stejně špatné?
Nebo třeba když vitarián chce hřešit. Co je horší (nebo co je míň špatné) - vařené jídlo, chipsy, čokoláda, mandle v čokoládě, Bounty, solené pražené oříšky, atd... ???
Snahu učitelky oceňuji, ale připadne mi, že tlačí a prosazuje spíš svůj osobní názor, přestože se vsadím, že o raw ještě nikdy neslyšela.
Jo takhle když děcko má silné alergické reakce, tak tam se budou učitelky snažit, že jo, a najednou to půjde. Ale když se rozhodnu předcházet, tak se mě snaží vškatulkovat zpátky. Je to můj pocit, jinak bych to nepsala, že ten pocit mám.

Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Tam jsou 2 učitelky na 5 až 10 dětí? :shock: Teda ty mají pohodu, tak to se fakt mohou zaobírat každým dítětem dostatečně samostatně. Přítelkyně má 1 učitelka na starost 25-30 dětí a limity jim stále posouvají výše, a i tak stíhají dělat pro děti výjimky, např. když nejí maso tak to nějak přizpůsobit.

Všechny obilné a mléčné výrobky jsou špatné a nevhodné. Ale na druhou stranu obilniny mi připadají nejmenší prohřešek ze všeho. Kdybych si měl vybrat tak myslím že např. vločková kaše (bez mléka a přislazování !) a ještě s přidaným čerstvým ovocem by byla docela přípustná. Za největší prohřešky považuji maso, mléko a rafinované cukry. Jo a smažení.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Tam jsou 2 učitelky na 5 až 10 dětí? Přítelkyně má 1 učitelka na starost 25-30 dětí
Ufff to už je snad proti nějakejm normám, ne? Moje sestřenice taky učitelka v MŠ a jsou dvě učitelky na třídu s 20 dětmi.
Prosím Tě jak zvládá 1 paní tolik dětí venku na procházce městem... :?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Panda »

Jindra píše:
Panda píše:Tam jsou 2 učitelky na 5 až 10 dětí? Přítelkyně má 1 učitelka na starost 25-30 dětí
Ufff to už je snad proti nějakejm normám, ne? Moje sestřenice taky učitelka v MŠ a jsou dvě učitelky na třídu s 20 dětmi.
Prosím Tě jak zvládá 1 paní tolik dětí venku na procházce městem... :?
Vedení si vždy najde nějaký způsob jak z povolených výjimek dělat pravidla. S tolika dětmi už musí jít na procházku 2, takže chodí uklizečka. Aby nedošlo k nedorozumění - ve skutečnosti jsou 2 učitelky na třídu, ale střídají se po směnách, nejsou tam současně. Předpokládám že Zebynovyvitarian měla na myslí 2 učitelky současně, ale možná jsem to špatně pochopil. Ale i tak...
Zebynovyvitarian
Příspěvky: 102
Registrován: pát črc 31, 2009 22:31

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Zebynovyvitarian »

Pando, to je rozumný názor. Jako ostatně většina Tvých dle mně :-)
Ale úča dává najevo, že je to těžké, a radši než něco dělat těžké (dítě asi ve školce trpí), tak radši navrhuje, ať doma si to děláme jak chceme.
My máme 2 učitelky současně, asi to tak je na všech Montessori, aspoň ve Švédsku.
Pouze předložit fakta - to si asi určitě vege učitelka neodpustí upozornit na "rizika". A tam já jsem ztracená. Vytáhnout ten správný argument. Ach jo.
Je tam druhá učitelka a ta řekne: Jistě, respektujeme rozhodnutí rodičů. Ono to asi ti alternativní lidi jsou fakt divnější - stojí si za tím svým a nic jiného už neberou. Coby vařák mi to bylo jedno, ať si dělá kdo chce co chce. Teď coby syreček odsuzuji (potají, sama pro sebe) všechny ostatní alternativy. A tak to určitě dělá i takový vegetarián podle mě.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od Sitar »

Dovoluji si přesměrovat diskuzi o stravování dětí sem: viewtopic.php?p=85189#p85189
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

The China study

Příspěvek od Dano »

tristazmista píše:neni nekdo stastnym vlastnikem The china study???
Kto sa k nej dostal? Ako, pacila sa? Videl som ju v "kniznici" I. Bukovskeho a zacital som sa do par zverejnenych stran elektronickej knihy na books.google.com. Vyzera velmi dobre.
T. Colin Campbell, PhD and Thomas M. Campbell II:
The China study: the most comprehensive study of nutrition ever conducted.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od culka »

Mam.

A dokonca aj nahravku v I-pode.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: The China study

Příspěvek od Dano »

Citala si / pocuvala? Odporucas?
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od culka »

Este nedocitala, ved to ma len 500 stran, ale prijemne polopatisticke citanie. Chces, posli e-mail do sz a poslem.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od tristazmista »

No ja to taky cetl, ted uz to je dokonce prelozeny do cestiny. Je to zajimavy pocteni, nicmene kdo jede 80/10/10 tak si myslim ze mu ta kniha moc extra neda...
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
resolut
Příspěvky: 16
Registrován: sob dub 05, 2008 22:33
Kontaktovat uživatele:

Re: KNIHOVNA (co kdo máte a půjčíte a co by si kdo rád půjčil)

Příspěvek od resolut »

tristazmista píše:No ja to taky cetl, ted uz to je dokonce prelozeny do cestiny. Je to zajimavy pocteni, nicmene kdo jede 80/10/10 tak si myslim ze mu ta kniha moc extra neda...
K dostání tady : http://www.svitani.eu/zbozidetail/id/47 ... 8482d16c8d

Ale je to přesně jak píšeš ;) Pokud už jedeš na vita, není tam nic, co by Tě nějak extra překvapilo. Ale vše podloženo obrovským, dlouholetým výzkumem :) Můžu půjčit, kdyby měl někdo zájem.
Odpovědět