nízkosacharidová strava

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

ravima píše:
rudo píše:precitaj si viac ako povrchny kratky clanok z wikipedie

su rastliny kotre poskytuju 100% RS alebo aspon dlaeko viac ako 50% RS a bezbne sa teda nejedia
Na tu wiki jsi tady dával odkaz ty, já o tom vím mnohem víc a proto jsem ti vyvrátil tu teorii o tom, že by chlazené vařené škroby mohly patřit do low-carb. Ty si jez co chceš, klidně nezralé banány a mražené brambory, to je mi jedno, u tebe už mě asi nic nepřekvapí, ale ostatní by to tady mohlo mást, proto jsem reagoval.
Tak si schválně zkus sníst třeba 100g RS za den, klidně z nějaké rostliny která má 100% škrobu RS nebo si rovnou kup nějaký modifikovaný škrob, ono to vyjde celkem nastejno. - ať jen neteoretizuješ, pak na to asi změníš názor ;-)
ten proces je fakt a cast sacharidov sa zmeni na RS.

tiez je fakt ze RS nestravis pre seba a tak si nenavysis prijem sacharidov.

RS teda nenarusuju ketozu a neporusuju nizkosacharidovku.

odlaz na wiki som dal preto ze ten proces je tam pomenovany a vysvetleny.

a pri tebe som tiez zvyknuty na reakcie kazdeho typu a tvoju suverennu neomylnost.

takze tvoja teoreticka znalost tvrdi ze schladene potraviny sa nemenia na RS a zostavaju rovako stravitelnymi sacharidmi ako pred schladenim.

????

lebo to implikuje tvoja emocionalna reakcia
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

rudo píše:ten proces je fakt a cast sacharidov sa zmeni na RS.
Ano a právě to slovíčko část je z hlediska low-carb docela důležité, že :-), vzhledem k tomu, že se někdy na rezistentní změní třeba i míň než 5% toho škrobu, u některých potravin a úprav možná až 30%, ale je otázka jestli je to vůbec vhodné. Všeho moc škodí, a jednak RS vzniklý modifikacemi normálního škrobu není zrovna ten nejzdravější typ RS a zadruhé adaptace na větší množství RS (třeba u makrobiotiků to může být až 50g denně), může trvat i rok. Je to složitější, než adaptace na ketózu. Low-carbu se to ale prostě netýká, protože spolu s RS sníš v těch potravinách i spoustu využitelných sacharidů. Dobrý zdroj RS pro low-carb stravu jsou ořechy, semínka a zelenina. Nikoliv nějaké chlazené/mražené nebo jinak modifikované škroby.
rudo píše:a pri tebe som tiez zvyknuty na reakcie kazdeho typu a tvoju suverennu neomylnost.
Ano, na to jsi už zvyklý, protože zatím v každé diskuzi se mnou jsi byl mimo. Jinak mně takový postoj nevadí, ani u tebe ani u mě, k tomu jen psala Lenka že ti to závidí, je totiž asi těžké zachovat si takový postoj po těch omylech, co jsi tady předvedl. Pořád meleš dokola to samé i po několikerých jasných vyvráceních tvých bludů...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

takze si priznal ze ten poproces prebieha

samzorejme ze tvoj nazor je surovo militantny

ale ked si normalny clovek chce dat uvarenu ryzu, tak moze vyuzit tento postup a aspon cast mat vo forme RS a ak zostabem v limite cukrov tak taka studena ryza mi teda neprekorci limit a da mi RS.

Ja osobne nevidim v mojom povodnom prispevku nic ine len odkaz na nazov precoesu a jeho vysvetlenie a ako navoid na mozne pouzitie techniky ktora sa tu doteraz nespomenula

ak ti to vadi je tvoj problem

Lenka - haha, ma problem lebo sa musi rozhodnut ci skusi nejaku nvu pripravu jedla, co pre nu co vari a co aj krmi deti beznou strvaou by mohlo priniest obohatenie jedalnicku ale na d rihuje starne si nemoze odputit prizlezitost kopnut do mna

samozrejme ma ja tretiu moznost , kopnut si a tajne doma skusat chladenie potravin.

jasne v debate s tebou som vzdy mimo :mrgreen: , z hladiska tvojho hodnotenia, co ma zatial dost uspokojuje :mrgreen:
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

rudo píše:takze si priznal ze ten poproces prebieha
To jsem především nikdy nepopřel.
rudo píše:Ja osobne nevidim v mojom povodnom prispevku nic ine len odkaz na nazov precoesu a jeho vysvetlenie a ako navoid na mozne pouzitie techniky...
Proti tomu nic nemám, to je ok, přece jsem reagoval jen na tohle: "schladene alebo premrazene povodne uvarene sacharidy sa menia na RS a teda sa mozu zaradit podla mna do nizkosachridovky", což je prostě hloupost.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

ravima píše:
rudo píše:takze si priznal ze ten poproces prebieha
To jsem především nikdy nepopřel.
rudo píše:Ja osobne nevidim v mojom povodnom prispevku nic ine len odkaz na nazov precoesu a jeho vysvetlenie a ako navoid na mozne pouzitie techniky...
Proti tomu nic nemám, to je ok, přece jsem reagoval jen na tohle: "schladene alebo premrazene povodne uvarene sacharidy sa menia na RS a teda sa mozu zaradit podla mna do nizkosachridovky", což je prostě hloupost.
povodne si nevyznacil na co reagujes

proces teda existuje a prebieh a ako som uz povedal ked cast sacharidov sa premeni na RS

tak 50 gramov ryze mi po schaldeni da menej ako 50 gramov sacharidov, lebo cast bude uz RS a tym teda menej cukrov z hladiska nizkosacharidovky a aspon nejake RS teda zdravie

casto sa clovek dostane do situacie ked nema ziadne RS k dispozicii a takto si to teda moze ciastocne nahradit

ked JPN kulura davno pozuiva studenu ryzu - sushi a ked nase narody davno jedavaju studeny zemiakovy salat, tak to ma svoju logiku aj ked sme doteraz tomu nemuseli rozumiet.

zaujimava poznamka, tam bola ale link som dalej neesledovat

ze takto chaldom zmenen potraviny sa prejavuju znizenym vyslytom rakoviny creva - colon cancer, nehladal som studie ci sa jedna o prevenicu alebo aj oliecivy efekt

kazdopadne japonci s ich sushi mozu byt dobra studijna skupina aj ked tam je mnoho inych stravivacich faktorov

uvadzam to len ako podnet aby ludia zacali tym smerom rozmyslat nech si spravy kazdy zaver aky chce

je zaujimave ze ked som zacal o tom rzpravat sa mi ozvali ludia co davno sami jedavaju len studene jedla nevedeli si vysvetlit preco ale robi im to dobre.
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od cepheus »

Boze ! Do cehos´ to rozum dal (anebo spis nedal) ..
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od LenkaH »

Tak asi se do toho vlozim.Nejsem v tomhle ani trochu kovana, tak at me kdyz tak Ravima opravi, jen mam pocit, ze do toho tady kdosi vnesl velky zmatek. Retrogradated starch se tyka stejne jen resistant starch (jednoho typu). Muzes si varit a chladit jiny typ sacharidu, je ti to stejne houby platne, procenta resistant starch v jidle stejne neprekrocis, i to je pouze teoreticke maximum (snad to dobre chapu). Kdyz si Ruda da misto zraleho jeste zeleny banan, krom toho, ze je to hnusny, misto nestravitelnych asi 4g resistant starch, do sebe dostane asi 12g, na ukor net carbohydrates, coz by znamenalo (pohybujeme se u pribliznych cisel) zmenu 8g (to zni dobre), ale prumerny banan ma asi 28net carbohydrates. Snad to cele chapu dobre. V kazdem pripade, pokud si nekdo mysli, ze kdyz si uvari ryzi a pocka do druheho dne a sni je za studena, anebo bude jist zelene banany a bude na low carb, tak to ne. Ty nejzdravejsi ryze maji kolem 4.5g RS na 100g a teprve v ramci teto gramaze muzete delat nejaky kouzla. Celkove lze asi docela slusne zvysit prijem RS, ale co vim, drive ci pozdeji potkate svuj limit "citlivosti" a cekaji vas problemy s travenim. Tak, jak rikam, to je me chapani problematiky, jestli tomu tady nekdo rozumi vic (Ravima?), at da vedet.

Jen tak pro uplnost. Opravdu si tady nekdo mysli, ze 50g ryze ma 50g sacharidu??
Ruda: "tak 50 gramov ryze mi po schaldeni da menej ako 50 gramov sacharidov, lebo cast bude uz RS a tym teda menej cukrov z hladiska nizkosacharidovky"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

necham nech si ludkoviua vytrhavaju ciselka z kontextu a dokazuju si vlastnu genialitu

dnes zobkam vybornu zmrazenu ryzu po 2 dnoch,noazaj je to lepsie ako zmrzka.

po zelenych banancoh som sa citil skvele, upne inak ako pozltych alebo nebodaj po hnedych
5 2 8
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od Pavluska »

s.arik píše:Nejlepší recept ze syrových vajec je čokoládový mousse >:-) Samozřejmě mírně modifikovaný.
Obvykle se rozpustí vysoko% čoko s máslem, přidá cukr a žloutek a pak se tam zapracuje sníh ze dvou bílků, leckdy ještě ty pěnové vatové bonbonysamýcukr. Moje verze je bez cukru (jen půl lžičky medu):
Rozpustit čtvrt másla, přidat med a kakao (od oka, hodně :)), žloutek a sníh... Jenže dělat sníh jsem líná a žloutky mi chutnají syrové i samotné a vejce mi chutnají i vařená, takže většinou jím jen máslo+med+kakao+len+mák (mleté).
Šári, to je náhoda!!! čoko mousse jsem měla dvakrát v životě a miluju to... a teď to má přítel v lednici a jen mlsně koukám, protože jíst to nechci. Tvůj recept zní dokonale. Ovšem šla by nějak nahradit čokoláda karobovým práškem (asi jo, ne?!) ...a teda i to máslo něčím? to už si asi moc vymýšlím, co?!
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

To nevím, teoreticky bys mohla smísit karob jen se žloutkem (spíše dvěma) a pak vmíchat sníh. Bez oleje - a kdyby to nebylo ono, tak nějaký zkusit příště...ale asi se nedá čekat, že výsledek bude chutnat jako čokomyš, když půlku surovin vynecháš nebo nahradíš :mrgreen: Přesto to může chutnat dobře.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od Pavluska »

máš pravdu. :)

Mám teď doma hromadu kar. prášku, tak si můžu hrát. ")))
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od LenkaH »

Pavluska píše:
s.arik píše:Nejlepší recept ze syrových vajec je čokoládový mousse >:-) Samozřejmě mírně modifikovaný.
Obvykle se rozpustí vysoko% čoko s máslem, přidá cukr a žloutek a pak se tam zapracuje sníh ze dvou bílků, leckdy ještě ty pěnové vatové bonbonysamýcukr. Moje verze je bez cukru (jen půl lžičky medu):
Rozpustit čtvrt másla, přidat med a kakao (od oka, hodně :)), žloutek a sníh... Jenže dělat sníh jsem líná a žloutky mi chutnají syrové i samotné a vejce mi chutnají i vařená, takže většinou jím jen máslo+med+kakao+len+mák (mleté).
Šári, to je náhoda!!! čoko mousse jsem měla dvakrát v životě a miluju to... a teď to má přítel v lednici a jen mlsně koukám, protože jíst to nechci. Tvůj recept zní dokonale. Ovšem šla by nějak nahradit čokoláda karobovým práškem (asi jo, ne?!) ...a teda i to máslo něčím? to už si asi moc vymýšlím, co?!
Rekla bych, ze karobovym praske to nahradit muzes a maslo vidivam v receptech nahrazovany avokadem.
Uživatelský avatar
pokora
Příspěvky: 75
Registrován: pát led 18, 2013 19:43

Re: pohanka

Příspěvek od pokora »

Můj dotaz se vyloženě netýká nízkosacharidovky, ale vzhledem k tomu, že sem často přispívají nejpovolanější (s.arik, ravima), tak se zeptám tu. Je lepší pohanku propláchnout, namočit a pak ponechat klíčit v té samé vodě nebo ji namočit cca na 30 minut (jak to myslím dělá právě Šárka) a pak nechat klíčit už de facto bez vody? Utrpí den naklíčená pohanka nějakou škodu, když ji pak na 6 hodin zavřu do misky bez přístupu vzduchu?
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

LenkaH píše:...Retrogradated starch se tyka stejne jen resistant starch (jednoho typu). Muzes si varit a chladit jiny typ sacharidu, je ti to stejne houby platne, procenta resistant starch v jidle stejne neprekrocis,...
Ne, "retrograded starch" se právě netýká původního "resistant starch", který je přirozeně obsažen v potravinách, ale je to normální škrob (amylóza+amylopektin, ale funguje to hlavně u škrobů s převahou amylózy), který se stal rezistentním až vlivem chladu. Takže procento r.s. v jídle tím zvýšíš, ale ne natolik, aby to mělo význam z hlediska low-carb.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: pohanka

Příspěvek od ravima »

pokora píše:...Je lepší pohanku propláchnout, namočit a pak ponechat klíčit v té samé vodě nebo ji namočit cca na 30 minut (jak to myslím dělá právě Šárka) a pak nechat klíčit už de facto bez vody? Utrpí den naklíčená pohanka nějakou škodu, když ji pak na 6 hodin zavřu do misky bez přístupu vzduchu?
Mně chutná i pár hodin máčená pohanka, takže ji zpravidla neklíčím, to bude lépe vědět Šárka. Klíčil jsem párkrát, a to když jsem na ni prostě zapomněl a nechal jsem to od začátku v jedné vodě, asi za 2 dny to vyschlo a pohanka byla naklíčená :-). Do misky bez přístupu vzduchu jsem máčenou pohanku zavíral i na víc než 6h, a asi jí to nijak nevadilo.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

zmisal som plnotucny grecky yoghurt so skutocnou poctivou skoricou nejake kakavko a lyzicka mediku

dobre som to premiesal a dal do misky do mrazaku

vzdy som to vytiahol a presekal vidlickou a rozmiesal aby to neztuhlo do jedneho ladovca bola z toho vyborna zmrzka s velmi specifickou chutou a vonou

:delicacy:

na tieto mrazom upravovane jedla pouzivam len tu nadstavbu mrazakovu na ladnicke teda ziadne mraziace boxy teplota tam bude len nieco pod nulou, nie hlbkove mrazenie
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

ona se dá pohanka určitě máčet i klíčit různými postupy, ten náš vychází z toho, že oba s Mírou chceme mít semínko změklé a oživené (ideálně s malým kořínkem), ale na povrchu dokonale suché, o sliz nestojíme.
proto máčíme jen 30 min a dále je na sítku, aby osychala.
ve skleničce by asi zůstala trochu slizká a hrozí tam více plísně...?

Rudo, jogurt (smetanový) s kakaem mám každé ráno :delicacy: někdy přidám skořici (asi ne pravou, když sáček stojí dvě a půl koruny), nikdy žádné sladidlo. a studené moc nemusím, mražení ani chlazení nechci, jogurt sním obvykle dvě hodiny po nákupu, to je ještě studený, ale ne příliš.
ty si asi střídmější, ale já ho sním naráz půl kila a to pak studí v břiše, když ho spráskám hned ze supermarketové lednice (:-)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

stridmejsi ? to asi ne

ale zmrzku skusam, tu je leto, vsak ty si spomenes az sa rok pretoci o pol otacky :P
5 2 8
Uživatelský avatar
LenkaH
Příspěvky: 343
Registrován: úte črc 09, 2013 13:28
Bydliště: Averill Park, NY

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od LenkaH »

ravima píše:
LenkaH píše:...Retrogradated starch se tyka stejne jen resistant starch (jednoho typu). Muzes si varit a chladit jiny typ sacharidu, je ti to stejne houby platne, procenta resistant starch v jidle stejne neprekrocis,...
Ne, "retrograded starch" se právě netýká původního "resistant starch", který je přirozeně obsažen v potravinách, ale je to normální škrob (amylóza+amylopektin, ale funguje to hlavně u škrobů s převahou amylózy), který se stal rezistentním až vlivem chladu. Takže procento r.s. v jídle tím zvýšíš, ale ne natolik, aby to mělo význam z hlediska low-carb.
Jen namatkou vybrana citace:"
"RS resists digestion and passes through to the large intestine where it acts like dietary fiber. RS can be categorized into four types (Nugent, 2005): RS type1(RS1) a physically inaccessible resistant starch, found in whole or partially intact seeds, legumes and unprocessed whole grains. RS type 2 (RS2) occurs in the ungelatinized, native granular form and is usually found in unripe bananas, high amylose corn and raw potatoes.Due to the high degree of crystallinity, RS2 is less susceptible to hydrolysis. RS type 3 (RS3) is formed when starch is moist, heated and cooled. The process of heating the starch and cooling it is called retrogradation. RS type 4 (RS4) is chemically modified to resist degradation by digestive enzymes."
RS type 1 a 3...to je to, o cem mmluvis , ale je to soucast RS. Takze moje chapani je, ze R3 se vytvori pri ochlazovani jen z casti predtim uvarene a tim padem modifikovane R2. Chapu to tak, protoze jednak narazim na vety typu ze se RS diky spravne uprave (vareni a pak to ochlazeni) lepe ZACHOVA...nikoliv zvysi a za druhe, protoze nejak nemuzu najit, ze by nejaka potravina mela po prevareni a ochlazeni vetsi celkovy RS nez za syrova.
Ale jinak je to dost hrozna cast chemie.
Zdroj:http://www.thescipub.com/abstract/10.38 ... 13.107.113
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od Pavluska »

rudo píše:zmisal som plnotucny grecky yoghurt so skutocnou poctivou skoricou nejake kakavko a lyzicka mediku

dobre som to premiesal a dal do misky do mrazaku

vzdy som to vytiahol a presekal vidlickou a rozmiesal aby to neztuhlo do jedneho ladovca bola z toho vyborna zmrzka s velmi specifickou chutou a vonou

:delicacy:

na tieto mrazom upravovane jedla pouzivam len tu nadstavbu mrazakovu na ladnicke teda ziadne mraziace boxy teplota tam bude len nieco pod nulou, nie hlbkove mrazenie
kdysi jsem někde četla, že mražené mléčné výrobky (tj. velká část nanuků) může způsobovat rak. prsu... ale víc o tom nevím.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

LenkaH: Ten typ 3 je právě nezávislý na ostatních typech, a vzniká z původně stravitelného škrobu navíc k již přítomnému přirozenému RS (typ 1 nebo 2). Rychle retrograduje amylóza, mnohem pomaleji amylopektin. Ona ta amylóza je už sama o sobě hůře stravitelná než amylopektin, kvůli své struktuře - není tolik větvená. Běžný škrob v potravinách obsahuje asi tak 20% amylózy a 80% amylopektinu. Ale nejde zdaleka jen o množství těchhle látek, tohle je hlavně o struktuře jak jsou propojené mezi sebou a s vodou, a tak..., je to opravdu dost složité a v každé potravině to probíhá jinak.
"nejak nemuzu najit, ze by nejaka potravina mela po prevareni a ochlazeni vetsi celkovy RS nez za syrova" tady je tabulka s chlazenými bramborami: http://www.precisionnutrition.com/all-a ... ant-starch
Uživatelský avatar
timsel
Příspěvky: 44
Registrován: stř lis 20, 2013 12:25

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od timsel »

Zkoušel jste někdo dlouhodobě nízkosacharidové stravování jenom na zelenině a tuku, např. kvalitním olivovém oleji? Dá se takhle při odpovídající tělesné aktivitě i přibrat?
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

timsel píše:Zkoušel jste někdo dlouhodobě nízkosacharidové stravování jenom na zelenině a tuku, např. kvalitním olivovém oleji? Dá se takhle při odpovídající tělesné aktivitě i přibrat?
Olej prakticky nic kromě tuku neobsahuje, měl bys míň bílkovin než fruitariáni a o minerálech a vitamínech ani nemluvě...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

timsel píše:Zkoušel jste někdo dlouhodobě nízkosacharidové stravování jenom na zelenině a tuku, např. kvalitním olivovém oleji? Dá se takhle při odpovídající tělesné aktivitě i přibrat?
zelenina by mala dat minerali a vitaminy a kedze mnohe vitaminy potrebuju olej a nie vodu, tak kombo s olejom vyhodne

ale zostat pod sachariovym limitom s mnozstvom zeleniny je umenie
asi by si hladoval ak si zvyknuty na velke kaloricke jedenie

na drhej strane zelenina a tuky je podsstata stravy, takze len doplnit nejaku bielkovinu
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

ravima píše:
timsel píše:Zkoušel jste někdo dlouhodobě nízkosacharidové stravování jenom na zelenině a tuku, např. kvalitním olivovém oleji? Dá se takhle při odpovídající tělesné aktivitě i přibrat?
Olej prakticky nic kromě tuku neobsahuje, měl bys míň bílkovin než fruitariáni a o minerálech a vitamínech ani nemluvě...
to mě překvapuješ, o potřebnosti bílkovin nediskutuji, ale co se týče minerálů, považovala jsem zeleninu za lepší zdroj než ovoce.
s vitamíny bych si tipla, že pokud je zelenina čerstvá (listy a kořeny zezahrady) NEmá jich méně než ovoce - něco jiného je to asi v zimě.
má více vitamínů půl roku skladované jablko nebo mrkev? :)

to jako bys tvrdil, že listy+kořeny+oliváč+ řekněme vejce jako hlavní zdroj bílkovin je chudší strava než fruitariánská specializace na plody? :shock:
jako vím, že si to myslí Buc nebo Květa, ale u tebe bych to nečekala, asi jsem tě nepochopila.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

myslim ze v rychlosti si nevsimol ze aj zelenina a komentoval len samotny olej
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

asi máš pravdu.

stejně, pokud o tom víte více, v čem degradují živiny pomaleji atd., sem s tím.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od smajliss »

s.arik píše:
ravima píše:
timsel píše:Zkoušel jste někdo dlouhodobě nízkosacharidové stravování jenom na zelenině a tuku, např. kvalitním olivovém oleji? Dá se takhle při odpovídající tělesné aktivitě i přibrat?
Olej prakticky nic kromě tuku neobsahuje, měl bys míň bílkovin než fruitariáni a o minerálech a vitamínech ani nemluvě...
to mě překvapuješ, o potřebnosti bílkovin nediskutuji, ale co se týče minerálů, považovala jsem zeleninu za lepší zdroj než ovoce.
s vitamíny bych si tipla, že pokud je zelenina čerstvá (listy a kořeny zezahrady) NEmá jich méně než ovoce - něco jiného je to asi v zimě.
má více vitamínů půl roku skladované jablko nebo mrkev? :)

to jako bys tvrdil, že listy+kořeny+oliváč+ řekněme vejce jako hlavní zdroj bílkovin je chudší strava než fruitariánská specializace na plody? :shock:
jako vím, že si to myslí Buc nebo Květa, ale u tebe bych to nečekala, asi jsem tě nepochopila.
v té variantě na kterou se ptá timsel, tak ta odpověď sedí, ale jinak to vyvolává zmatek ..samozřejmě, že olejová dieta nemá skoro žádné živiny.. a samotná zelenina nemá v sobě všechny vit/min .. ale když se to všechno dobře nakombinuje (nejenom se zeleninou), tak to jde
Uživatelský avatar
timsel
Příspěvky: 44
Registrován: stř lis 20, 2013 12:25

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od timsel »

smajliss píše: v té variantě na kterou se ptá timsel, tak ta odpověď sedí, ale jinak to vyvolává zmatek ..samozřejmě, že olejová dieta nemá skoro žádné živiny.. a samotná zelenina nemá v sobě všechny vit/min .. ale když se to všechno dobře nakombinuje (nejenom se zeleninou), tak to jde
Pardon za zmatek, samozřejmě myslím co chod, to olej + zelenina. Litránek tibikefíru denně by jako zdroj bílkovin mohl postačit? Netuším, do jaké míry jsou bílkoviny z mléčných zdrojů pro tělo využitelné.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

No mě ani na vteřinu nenapadlo, že by někdo chtěl jíst jen olej... Zeleninu nebo ovoce beru jako základ jakékoliv "diety".
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od smajliss »

timsel píše:
smajliss píše: v té variantě na kterou se ptá timsel, tak ta odpověď sedí, ale jinak to vyvolává zmatek ..samozřejmě, že olejová dieta nemá skoro žádné živiny.. a samotná zelenina nemá v sobě všechny vit/min .. ale když se to všechno dobře nakombinuje (nejenom se zeleninou), tak to jde
Pardon za zmatek, samozřejmě myslím co chod, to olej + zelenina. Litránek tibikefíru denně by jako zdroj bílkovin mohl postačit? Netuším, do jaké míry jsou bílkoviny z mléčných zdrojů pro tělo využitelné.
Tak to je potom v pořádku. Ale úplně nejlepší je chvíli používat třeba http://cronometer.com/ a poctivě tam všechno zapisovat .. a potom člověk i bez toho, aniž by ten web používal, tak ví, jaká potraviná má kolik vit/min a kolik má bílkovin atd. :- ) .. zároveň si tam můžeš vychytat různé mouchy, když třeba zjistíš, že ti soustavně chybí nějaké béčko ve stravě nebo, že tam máš moc sodíku atd
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od smajliss »

Tohle je trochu mimo lidskou stravu .. nicméně mám zajímavý obrázek .. pozor na obrázku jsou vnitřnosti zvířete :- )

Jsou to srdíčka a to srdce obalené tukem je od zvířete, které bylo krmeno obilím (high carb) .. a to srdíčko vpravo je od zvířete krmené trávou (low carb)

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hph ... 1710_n.jpg
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

smajliss píše:Tohle je trochu mimo lidskou stravu .. nicméně mám zajímavý obrázek .. pozor na obrázku jsou vnitřnosti zvířete :- )

Jsou to srdíčka a to srdce obalené tukem je od zvířete, které bylo krmeno obilím (high carb) .. a to srdíčko vpravo je od zvířete krmené trávou (low carb)

https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hph ... 1710_n.jpg
dik za link, hned som ho pouzil inde v protiobilnej kampani :mrgreen:
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

Šárko, já jsem se nevyjadřoval jen k oleji, ani jsem neporovnával ovoce vs. zeleninu, ale komentoval jsem přímo ten dotaz, tedy zeleninu + olej (lowcarb). A taková varianta má prostě míň bílkovin, minerálů, vitamínů, než prakticky jakákoliv sacharidová strava. Ale abych nekecal blbosti, pro jistotu jsem si to teď potvrdil v cronometru (porovnání 2000kcal čistě ovocné stravy (různé běžné ovoce co mě napadlo, cca 10 druhů s převahou banánů atp.) vs. 1,5kg zeleniny(saláty,brokolice,okurka,trochu mrkve,kedlubny a tak - dohromady 50g využitelných sacharidů) zalité 200g oliváče, dohromady taky 2000kcal), výsledek:

ovoce:
-více než 100% DDD každého vitamínu kromě B12 a D (0%)
-více než 100% DDD každého minerálu kromě Se (23%), Zn (38%)
-aminokyseliny: 30g, limitující aminokyselina methionin (43%)
-mastné kyseliny: 2g n-6, 1g n-3.
zelenina + oliváč:
-vitamíny B1 (63%), B2 (56%), B3 (33%), B12 a D (0%), ostatní nad 100% DDD
-minerály Se (17%), Zn (26%), Mg (53%), K (71%), P (74%), ostatní nad 90% DDD
-aminokyseliny: 18g, limitující methionin (38%), leucin (40%)
-mastné kyseliny: 20g n-6, 1,8g n-3.
(Ca a Na jsem nebral v úvahu, protože DDD jsou imho už moc mimo.)

Takže ovoce vyhrává prakticky všude, a to velmi výrazně. A překvapující to vůbec není, olej jsou prostě prázdné kalorie a zelenina není zase nějak výrazně nutričně bohatší než ovoce. Aby to bylo aspoň porovnatelné, musely by se ze zeleniny jíst výhradně jen zelené listy a to docela velké množství. Ale i ten ovocný jídelníček by se dal dost optimalizovat. Tohle bylo porovnání běžného ovoce vs. běžná low-carb zelenina + olej.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

ravima píše:zelenina není zase nějak výrazně nutričně bohatší než ovoce.
a to jsem právě myslela, že s minerály je to naopak (o kalorie mi nikdy nešlo, ty doženu tukem hravě :lol: ), díky, že sis s tím dal práci, zajímavé.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od smajliss »

Strava složená výhradně z celistvých potravin je nejlepší, ale ještě se mi toho nepodařilo nikdy dosáhnout. A myslím, že nejsem sám :- ) .. Bez oleje prostě nic nechutná :-D .. ale je to tím, že jím vegetariánsky .. kdybych jedl maso, tak těch olejů budu potřebovat o mnoho méně
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

s.arik píše:a to jsem právě myslela, že s minerály je to naopak...
Kdybych porovnával jen zeleninu a ovoce, tak samozřejmě zelenina vyhrává, v minerálech, vitamínech i v aminokyselinách, ale když to zprůměruješ s tím olejem, tak se obsah těch živin sníží několikanásobně a pak už to samozřejmě nestačí na žádné "whole food", ani na ovoce. Jenže zeleniny asi těžko sníš třeba 5kg jako ovoce (ani by to už nebylo low-carb), takže low-carb musí být založené na semínkách a oříšcích nebo na něčem živočišném. Zelenina na low-carb je vlastně doplněk kvůli vit.C a vit.K (případně vit.A, vláknina atp., záleží na typu základní stravy), které jinde skoro nejsou. Když si vybereš správnou zeleninu (třeba brokolice :-) ), tak bohatě stačí takových 200g denně.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

smajliss píše:.. kdybych jedl maso, tak těch olejů budu potřebovat o mnoho méně
Tak to nevím, mně řízek vždycky nejvíc chutnal namazaný pořádnou vrstvou másla :-) ale to vlastně platí skoro o čemkoliv :delicacy:
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od smajliss »

Ale třeba taková krkovička nebo hovězí koleno .. to je tak tučné, že už tam nic přidávat nepotřebuješ :- ) .. a když člověk jí celé kuře i s kůží, tak je tam taky dost tuku .. to akorát lidi jsou zvyknutí jíst libové maso, kde je ten tuk odebraný
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

ravima píše:(porovnání 2000kcal čistě ovocné stravy (různé běžné ovoce co mě napadlo, cca 10 druhů s převahou banánů atp.) vs. 1,5kg zeleniny(saláty,brokolice,okurka,trochu mrkve,kedlubny a tak - dohromady 50g využitelných sacharidů) zalité 200g oliváče, dohromady taky 2000kcal),
to nie je porovnnie variant nizkosacharidovky, to je porovnanie 2000Kcal medzi 811 a nizkosachrodivkou

v kontexte tohto vlakna treba porovnat tych 50g vyuzitelnych sacharidov ovocia s 50g zeleniny

a v kontexte porovnania nezalezi kolko a kych tukov ma ktora varianta ku tomu ako nieco navyse.
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

rudo píše:to nie je porovnnie variant nizkosacharidovky,...
Samozřejmě že není, o nic takového přece nešlo, ale tys tu diskuzi asi vůbec nečetl...
rudo píše:to je porovnanie 2000Kcal medzi 811 a nizkosachrodivkou
Ne, to je porovnání středně kalorické stravy (ano, cca 2000kcal) sestávající pouze ze sladkého ovoce (811 je něco jiného a btw mnohem lepšího) s low-carb stravou pouze na zelenině a oleji (normální nízkosacharidovka je něco jiného a btw mnohem lepšího) z hlediska některých látek. :-)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

cujme cujme 811 nie je jedenia iba ovocia ale nieco lepsieho

tak to vyklop co si si zas vymyslel
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

Aha tak ty ani nevíš proti čemu tady bojuješ :-). Tak si to vygoogluj. Samotné ovoce nemá poměr 80/10/10 ani náhodou, asi si to pleteš s 30bananas nebo s něčím takovým, ale to je 90/5/5 nebo ještě víc ve prospěch cukrů, tedy něco opravdu dost jiného.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

ravima píše:Aha tak ty ani nevíš proti čemu tady bojuješ :-). Tak si to vygoogluj. Samotné ovoce nemá poměr 80/10/10 ani náhodou, asi si to pleteš s 30bananas nebo s něčím takovým, ale to je 90/5/5 nebo ještě víc ve prospěch cukrů, tedy něco opravdu dost jiného.
sa to mozem na tvoje bojovanie vies co.

dost dlho som bol v tabore kde bolo 811 fanatikov dostatok a citral som ich clanky uryvky z ch bible a vsetky ich zovotne prihody a jedalnicky.


v kontexte tejto temy sa jedna o limitny prisun cukrov a preto zatahovat ovocnu dietu (ked sa hras ze 811 nie je to iste,
a poraovanavat to je absolutny principalny nezmysel.

ak si vycerpas carbs na ovocie mas problem v nizkosacharidovke.

myslim ze je to dost jasne a jednoduche aby som sa s tebou natahoval o slovicka
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od ravima »

rudo píše:v kontexte tejto temy sa jedna o limitny prisun cukrov a preto zatahovat ovocnu dietu... a poraovanavat to je absolutny principalny nezmysel.
Proč nesmysl? Řekl jsem, že dokonce i čistě na ovoci je víc mikroživin než na low-carb stravě čistě na zelenině+tuku, což se někomu nezdálo, hlavně Šárce, tak jsem to pak dovysvětlil a podpořil konkrétním příkladem. Nevím proč do toho pořád tak zbytečně rýpeš. Tím srovnáním s ovocem jsem jen upozornil na to, že vynechat v low-carb všechny živočišné potraviny i ořechy a semínka, jak o tom psal timsel, není vůbec dobrý nápad.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

ravima píše:
rudo píše:v kontexte tejto temy sa jedna o limitny prisun cukrov a preto zatahovat ovocnu dietu... a poraovanavat to je absolutny principalny nezmysel.
Proč nesmysl? Řekl jsem, že dokonce i čistě na ovoci je víc mikroživin než na low-carb stravě čistě na zelenině+tuku, což se někomu nezdálo, hlavně Šárce, tak jsem to pak dovysvětlil a podpořil konkrétním příkladem. Nevím proč do toho pořád tak zbytečně rýpeš. Tím srovnáním s ovocem jsem jen upozornil na to, že vynechat v low-carb všechny živočišné potraviny i ořechy a semínka, jak o tom psal timsel, není vůbec dobrý nápad.
keby si mu odisla ze nema sa zamerat len na 1 druh oleja ale ma jest aj ine tuky aj koli roznorodosti tukov aj koli bielkovinam a teiz mienraly

tak to by bola pre neho kontruktivna odpoved

poslat ho na 2000kcal ovocia, je pre zaciatocnika dost zavadzajuce a kto nevie kto je tu kto zac a ake ma debatne zvyky a umysly, tak je z tohoto fora dobre dopleteny

bola jednoducha otazka ktora chcela jednuduchu ale jednoznacnu odpoved v ramci temy.

ale nebolo to az tak krute ako ked odpovedou bolo - odpal na ine forum a tam sa pytaj take otazky, tu nemas co hladat, alebo inymi slovami ta zakaldna myslienka

toto forum uz je pre zaciatocnika naozaj nepouzitelne a pre tych co maju v temach jasno je zas uplne zbytocne.

a neber to osobne, len ked uz som sa rozpisal tak to davam sem.
5 2 8
Uživatelský avatar
timsel
Příspěvky: 44
Registrován: stř lis 20, 2013 12:25

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od timsel »

Díky za rady. Do ovoce se mi vzhledem k zimě a dostupné kvalitě moc nechce, to mě spíš lákají jáhly, pohanka nebo další bezlepkové obiloviny, ty mají zase spektrum živin o něco jinačí než zelenina, mohlo by se to s ní celkem dobře doplňovat, co myslíte? S oříškama nevím, často jsou zaplísněné a moc mě nezasytí, leda si je ještě zalévat tím olejem (což je vlastně taková varianta řízku s máslem :))
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od rudo »

uvedom si ze toto vlakno je o tom ako jest co najmenej cukrov, ked kombinujes zeleninu a obilniny (aj ked bezlepkove) tak sa do toho mnzostva cukrom nevmestis alebo sa vibec nenajes

najprv si musis rozmyslet ci chces nizkosacharidovku alebo nie

ja som na orechy tiez skepticky, co sa tyka skladovania a predaja a orechy teda zdaleka nemam kazdy den len obcas

ale mam mliecaky syry a jogurty a ako nasyteney tuk kokosak.
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

ravima píše:
smajliss píše:.. kdybych jedl maso, tak těch olejů budu potřebovat o mnoho méně
Tak to nevím, mně řízek vždycky nejvíc chutnal namazaný pořádnou vrstvou másla :-) ale to vlastně platí skoro o čemkoliv :delicacy:
anoanoano! :mrgreen: nebo takový bůček, ach!

tak stejně u mne nakonec ta zelenina vyhrává, 5 kilo ovoce bych nesnědla, tak moc mi nechutná, zeleniny sním odhadem dvě kila denně nebo minimálně kilo a půl (čtvrt kila brokolice, 100 g hrachu, zbytek kedlubny a mrkve).
tuků a bílkovin jím hodně, ale to neznamená, že jím zeleninu jen jako "doplněk"...ideologicky je zelenina můj základ stravy i každé porce, i když kaloricky to tak samozřejmě není :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: nízkosacharidová strava

Příspěvek od s.arik »

rudo, chápu, jak si to myslel.
jsme tu v low-carb vláknu a s ovocem (stejně jako s obilím/rýží) je nemožné držet cukry nízko.

ale když mi někdo naznačí "v ovoci je více živin než v zelenině", nebudu to zavrhovat a tu myšlenku prozkoumám.
nakonec jsme s rawimou myslím došli k závěru, že pokud chci jíst denně hodně tuků a bílkovin a k tomu max dvě kila celistvých rostlin, neokrádám své tělo o živiny, když upřednostním zeleninu před ovocem :)

rawimo, už tě chápu, že si srovnával "hodně" ovoce bez tuků versus "málo" zeleniny + tuky, ale je jasné, že pro mne je první volba mimo mísu, já volím mezi tuky+ovoce a tuky+zelenina :)
to prvé jsem jedla roky a nezbavila jsem se závislosti na čokoládě, to druhé mi svědčí více, takže díky za tohle vlákno a všechny vaše postřehy a linky :br
Naposledy upravil(a) s.arik dne pát lis 29, 2013 11:16, celkem upraveno 1 x.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Odpovědět