FRUKTOZA ANO / NE

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

DOMNÍVÁTE SE, ŽE FRUKTÓZA JE ZDRAVÍ ŠKODLIVÁ ?

Můžete vybrat 1 možnost

 
 
Zobrazit výsledky

Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Anketa k raw a fruktoze, doufam ze z otazky je znat ze to neni nic proti nikomu.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

Ta anketa se mi zdá v této formě zbytečná, tady i Ruda řekne že patří do jídelníčku, protože otázky nezohledňují žádnou souvislost, PMN jsou položeny hodně obecně, nepřesně s nedostatečnou znalostí problematiky:
- fruktózu má byť i v malém množství každý v jídelníčku, ona je totiž i v zelenině jako např. paprika, zelí, rajče, mrkev, černý kořen...
- rozhodující pro zdraví je poměr v denním jídelníčku a výchozí zdravotní stav. Jsou genetická onemocnění, např. ADD a jeho mutace(což je u dnešní populace častý problém), kde vysoké hladiny fruktózy prokazatelně zhoršují daný stav, zejména poškozují prefrontální kůru, kde to dokazují mozkové skeny. Hodně dětí s touto poruchou se rodí s inzulinovou rezistencí, což je přidružený symptom, takže asi tak. Z toho plyne, že jídelníček každého se má ušít na specifické potřeby.
Asi by to chtělo otázky fakt upřesnit, aby bylo jasné, co bys rád věděl. Jinak tady dostaneš jen jednu odpověď.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Nedelal bych mluvciho Rudovi Awi, nech jej samotneho se obhajit, zatim delal osvetu napric celym vitarianem:).
Prikald jeden namatkou kamkoli sahnu : viewtopic.php?f=3&t=390&p=140208#p140208 (a to jsem jen namatkou sahnul do "odbornych").
Ale znovu opakuju, neni to anketa proti nikomu, a tedy ani proti Rudovi, muzem se zdrzet nadale komentaru jeho ci jine osoby ?
Diky Ti za to moc :).
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

To mě mrzí, že to tak vyznělo.
Z určitého úhlu jsem chtěla naznačit, že toto téma nebylo tak mimo mísu.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

V pohode :).
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od tristazmista »

Me to tak pripadne ze fruktoza je nebezpecna hlavne lidem, co jsou nebezpecni sami sobe :P
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Fiona »

tristazmista píše:Me to tak pripadne ze fruktoza je nebezpecna hlavne lidem, co jsou nebezpecni sami sobe :P
Hrebicek na hlavicku trefen :)
A nejen fruktoza. Ono i z cele myslenky vita se da udelat dobra modla ci metla. Neni nad to, vzit si do hlavy ze po jakemkoli kousicku vareneho pozreneho ve slabe chvilce mi zhoustne krev, vymrou enzymy a telo se zanese toxiny na jejichz eliminaci bude jiste potreba nejmene 21denni pust :D A pokud mi chybi moral dotahnout ten trest do konce, to uz je fakt narocne nezfackovat ci aspon virtualne neservat na jednu hromadu vsechny ty chlivaky, co varenou cocku zapijou pivem a jeste si u toho dovoli mlaskat jako vepri :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Sweetie »

Fiona píše:
tristazmista píše:Me to tak pripadne ze fruktoza je nebezpecna hlavne lidem, co jsou nebezpecni sami sobe :P
Hrebicek na hlavicku trefen :)
A nejen fruktoza. Ono i z cele myslenky vita se da udelat dobra modla ci metla. Neni nad to, vzit si do hlavy ze po jakemkoli kousicku vareneho pozreneho ve slabe chvilce mi zhoustne krev, vymrou enzymy a telo se zanese toxiny na jejichz eliminaci bude jiste potreba nejmene 21denni pust :D A pokud mi chybi moral dotahnout ten trest do konce, to uz je fakt narocne nezfackovat ci aspon virtualne neservat na jednu hromadu vsechny ty chlivaky, co varenou cocku zapijou pivem a jeste si u toho dovoli mlaskat jako vepri :)
jj, a ted nevim jestli jsem porozumela druhy casti odpovedi ale asi jo, a takze rostli jsme na vsem moznym a dostupnym a vyrostli jsme, budme radi ze jsme si uvedomili za vcasu kam bysme mohli dojit, a tesme se z uvedomneni si lehkosti byti kdyz vime jak na to. horsi uz to bude s nasi planetou, coz bych nechala uz konovi a pristim generacim. fruktozu mam radsi nez vubec nic, pac po tom mam nizkej tlak.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od tristazmista »

Fiona: jo tak, ta brambora me nejak rozhodila, nasleduje 5 dni pustu ve sklepe po tme :D
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od tristazmista »

Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Marci »

tristazmista píše:Fiona: jo tak, ta brambora me nejak rozhodila, nasleduje 5 dni pustu ve sklepe po tme :D
Moje kamaradka se dobrovolne nechala zavrit na tyden do tmy. To bych ja teda nedala byt bez kousicku svetla takto dlouho.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:Anketa k raw a fruktoze, doufam ze z otazky je znat ze to neni nic proti nikomu.
Při tomto stavu hlasování je naprosto zřejmé, čí je který hlas. :-)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od dgm »

Rudo zde jeste nebyl on-line.
A stejne nemuzu predjimat, jak by hlasoval ...
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

dgm píše:Rudo zde jeste nebyl on-line.
Pokud je člověk pozorný, tak na fruktózu tu nemá vyhraněný názor jen jeden člověk. Akorát ti druzí nejsou tak vehementní nebo nemají prostě chuť se s některými dohadovat.
Osobně bych volila něco mezi odpovědí první a druhou, což v reálu znamená, že fruktoza má své místo a množství v jídelníčku, ale jsou geneticky podmíněné případy, kdy opravdu nemusí ve velkém množství z dlouhodobého hlediska prospívat. Nicméně mi v zásadě nezbylo nic jiného než vybrat menší zlo, tedy tu druhou odpověď. Jak se to říká, na blbou otázku, blbá odpověď.
Asi mi něco uniklo, nepochopila jsem, co přesně se touhle formou ankety sledovalo, ale to nevadí, ono to stejně nic neřeší.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Ja tipuju ten hlasek Pandiku spise vcera pritomnou Esterku, pmn ze je bytostne presvedcena ze jakasi raw dieta (8-1-1?)
pry malem zabila jejiho kamarada .. ale rovnez nepredjimam:).
-------------
Hehe, Awi, to je prave to v cem se hluboce mylis, otazka je pro Tebe blba, protoze se Ti (a par jinym) nehodi moc do kramu.
Pripadas mi jako politici co na jasnou otazku rozpoutaji sahodlouhe analyzy o autorovi otazky misto jasne odpovedi ANO/NE.
Neco jako na otazku k barve snehu : "Osobne se klonim k bile, ale ne, je to cerna, tak jsem nekde mezi" .. to zni pekne blbe, co ? :D.
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 02, 2012 18:12, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

Vím, co od tebe očekávat, něco v tom duchu se mi i splnilo. :lol:
Byla bych ráda, abys mě do paktů s nikým nezatahoval.
Napsala jsem jen možné souvislosti o kterých vím. Vzhledem k tomu, v čem všem fruktóza je, tak její nepřítel nejsem ani ji nijak neřeším.
Myslíš, že bys byl schopný napsat, co vše o dané problematice plošně víš, ev. s čím máš osobní zkušennosti?
Něco jako odborné vlákno, hodně lidem zde by jsi pomohl. Ne, abys jsi se vymlouval. :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Awi, predpokladam ze jsi nehlasovala pro absolutni skodlivost fruktozy, takovy ignorant zase nejsem, neboj:).
Problematikou se zadnou do hloubky ani plošně ani v rovinach nezabyvam, co mi svedci to jim a problemum se tim padem pokud mozno vyhybam:).
Ono kazdy tu nekoho do neceho porad zatahuje, tak si to zas az tak neber :D.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

:lol:
Cepheusi, co to je?
No samozřejmě, že je fruktóza přirozenou součástí raw jídelníčku, copak ji tam někdo vpravuje injekčně?

Otázka z ní jinak, přežije většina dnešních lidských těl bez poškození nebo zdravotních komplikací, dlouhodobé vystavování nadměrné konzumaci vysokého množství mutovaných a uměle pěstovaných plodů, a to hlavně z důvodů zvyšování podílu sladkosti a tekutin (zvyšování prodejní hmotnosti) na úkor vlákniny a minerálů? Pro těla je to nová genetická novinka posledních let.

(Podotázka může ještě znít, s absencí tuků a omezením minerálů z jiných raw zdojů (zelenina, zelené atd..))

Není potřeba hlasovat, protože většina lidí neví.
Ten, kdo má svoji osobní zkušenost, ji většinou klidně a nedogmaticky sděluje ostatním.
Od těch, co mají zkušenost negativní, se ovšem část lidí- kteří nemají zkušenost dlouhodobě prakticky žádnou v této otázce - se z nějakého důvodu snaží stůj co stůj, aby o ní moc nehovořili nebo jenom někde a občas a neznervozňovali ty, co chtějí slyšet ANO ANO ANO.

Kocourkov hadr :D.

P.S. je jasné, že jsem nehlasoval
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše:Ja tipuju ten hlasek Pandiku spise vcera pritomnou Esterku, pmn ze je bytostne presvedcena ze jakasi raw dieta (8-1-1?)
pry malem zabila jejiho kamarada .. ale rovnez nepredjimam:).
-------------.
S tou Esterkou se mi to nelíbí.
Esterka JE vitariánka, i když má (světe div se) jiný stravovací systém než já a mně to (světe div se) vůbec nevadí :lol:.
Jenomže tihle a jiní vita lidé byli některým diskutérům nepohodlní, tak odešli, takže došlo k tomu, že tu zbyli hlavně vařáci nebo holdovači jiných moků nebo jenom rozumní sympatizanti (hurá za ně !!! :wink: ). No ale teď se brečí, kde jsou ti vita lidičky, kam šli? :cry:
Vůbec se tu prý nepíše o vita, to je hrůza. No nepíše, on to jako nikdo jiný za nikoho neudělá, takže je dobré jít příkladem.

Můžu se zeptat, co je tak legračního na jejím kamarádovi, že skončil ve špitále vlivem Grahamovic stravy? Copak je jediný? :shock:
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše: Hehe, Awi, to je prave to v cem se hluboce mylis, otazka je pro Tebe blba, protoze se Ti (a par jinym) nehodi moc do kramu.
Pripadas mi jako politici co na jasnou otazku rozpoutaji sahodlouhe analyzy o autorovi otazky misto jasne odpovedi ANO/NE.
Neco jako na otazku k barve snehu : "Osobne se klonim k bile, ale ne, je to cerna, tak jsem nekde mezi" .. to zni pekne blbe, co ? :D.
Ale ona na to není jasná odpověď ANO, NE.

Tohle není stroj nebo motor auta, takže u někoho něco ANO, u někoho něco NE. Jako příklad snad mohou posloužit i různé metabolické typy, abych to alespoň trochu zjednodušil, co jednomu z nich prospívá, druhému škodí. Ale samozřejmě je to mnohem složitější.

Smyslem těchto debat (bývá dobrým zvykem) je, aby se jednotlivec naučil tyto signály těla rozlišovat a nepřistupoval k nim primitivně. Např. znám, že na vita je detox, ale neorientuji se v jiných rovinách, tak všechno označuju detoxem a nejsem schopný včas rozeznat nuance něčeho jiného, např. že se jedná o deficit, případně že dochází k poškození nebo k začínající degeneraci.
(J. Zajíček říká, že někteří lidé měli raději zůstat na stravě KFC, neuškodili by si tolik, jako když se pustili sami do stravovacích experimentů, souhlasím s ním)
Kdo tohle umí, ten jede a může být přínosem pro ostatní. Samozřejmě mu nevadí ani oponenti nebo ti, co s ním nesouhlasí, naopak ti bývají největším přínosem, protože se může na stejný problém podívat z opačného úhlu, než by byl sám v tu chvíli schopen.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

2olfess píše:
cepheus píše:Ja tipuju ten hlasek Pandiku spise vcera pritomnou Esterku, pmn ze je bytostne presvedcena ze jakasi raw dieta (8-1-1?)
pry malem zabila jejiho kamarada .. ale rovnez nepredjimam:).
-------------.
Můžu se zeptat, co je tak legračního na jejím kamarádovi, že skončil ve špitále vlivem Grahamovic stravy? Copak je jediný? :shock:
Ja se tomu Olfessi nesmeji ani naznakem, proc mas hned ten pocit ?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

2olfess píše:Ale ona na to není jasná odpověď ANO, NE.
Jenze ja jsem tu absenci fruktozy neprosazoval primarne jako jednoznacne plosne NE temer na kazdy neduh a to si myslim ze me opravnuje k anketni otazce tak jak je formulovana.
Vsimas si tohoto detailu v te uplne zbytecne mele ted tady okolo (hlavne) rudy a fruktozy ?
(J. Zajíček říká, že někteří lidé měli raději zůstat na stravě KFC, neuškodili by si tolik, jako když se pustili sami do stravovacích experimentů, souhlasím s ním)
I ja s nim souhlasim v souvislosti s vyse vzpominanym autorem anti-fruktozy.
Jarda totiz vypije denne rano (aspon to pise u sebe) 1,5 litru ( ! ) pomerancove stavy kvuli procisteni a kvalitni defekaci:).
Asi cteme kazdy jineho Jardu Zajicka (ale spis jinou optikou).
---------------
Nic Olfessi, nezabredejme do toho vic nez je nutno, muj cas je drahy, Tvuj jakbysmet, rudo ma nove vlakno, muze si to tam prijit kdykoli obhajit.
Odesli kvuli tomuto nesmyslu odsud jini lide:).
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

Přemýšlela jsem, proč si tedy založil toto vlákno, když se o to tolik nezajímáš. Ale ukázalo se, že jsi jen potřeboval osobní ujištění, sám pro sebe.
Chápu, že se to tady tímto tématem zamořilo. Argumentace byla poněkud nešťastná, ale nikoliv úplně neoprávněná.
V zásadě vznikl pseudoproblém - viz. název vlákna, protože před fruktózou nikdo neunikne a denně ji papá, i pokud jí jen zeleninu.
U fruktózy jde o poměry a faktory,které je ovlivňují.
Kdo rozumí sám sobě, tak se touto debatou nemusí zbytečně zaobírat, pozná, co je pro něj optimální.
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od zaklinac.dan »

tohle je typicky demagogická anketa. ze stejných důvodů nevěřím průzkumům, vím jak hodně se dá manipulovat se žádoucím výsledkem výběrem vhodné otázky, případně filtrováním uchazečů. řekl bych, že její tvůrce se dost ztrapňuje a shazuje, ale to asi nejde.strava bez fruktózy, stejně jako bez většiny nutričně významných látek není ani proveditelná, takže aby měla podobná anketa cenu, musela by řešit jaké je rozumné množství, ne kategoricky ano, ne, případně nevím. celý tohle téma je potenciální flame prudiče, který každému druhému podsouvá, že je prudič. i když je pravda, že aspoň na to bude téma a nebude to prorůstat deníkama a jinýma diskuzema...klidně reagujte, klidně mě kamenujte, cufusovi neodpovídám :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

awa píše:Přemýšlela jsem, proč si tedy založil toto vlákno, když se o to tolik nezajímáš. Ale ukázalo se, že jsi jen potřeboval osobní ujištění, sám pro sebe.
Chápu, že se to tady tímto tématem zamořilo.
Mila Awusko, odpovim Ti replikou - co od Tebe cekat, ze ?:)
Dal jsem jednoduchou otazku a vysvetleni k ni proc, ze to neni proti NIKOMU a cekal jsem ze si lidi zahlasuji, panika z ovoce padne a smytec.
Koukni znovu poradne na zacatek vlakna (ktere nebyt Tebe nemuselo vubec byt) kdo a co zamoril jiz tradicne radoby "odbornym" tlachanim o pohledech, rovinach (a o nicem):).
Ty jsi proste jednim slovem NEUVERITELNA :D.
-------------
Cize l veci - slo o to zpochybnit tu vzniklou paniku z ovoce+fruktozy co tu nekdo rozsiril a vzhledem k tomu o jak ojedinely(e) pripad(y) se jedna to povazuju za uzavrene, nic jsem osobne nepotreboval, nezatahuj me rovnez do svych konstrukci, dik:).
Opatruj se.
-------------
Ha ! Proklinac :D ! Tys tu jeste schazel ..
Dalsi co rozumi uplne vsemu i tomu co nikdy nevyzkousel:), jste se hledali az jste se konecne nasli, maucta.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

zaklinac.dan píše:strava bez fruktózy, stejně jako bez většiny nutričně významných látek není ani proveditelná
Opravdu obdivuhodny postreh .. :?
Jinak volne prelozeno ti co hlasovali moznost c.2 jsou podle Tebe zmanipulovani imbecilove ? Hmmm ..
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od awa »

:lol: :lol: :lol:
S tebou je Cephe legrace, momentálně si nemohu pomoc, ale mám záchvat smíchu.
Ale prosím nepřeháněj to, ráda bych se někdy víc našoupla až přijde sezóna jahod, meruněk atd. :mrgreen:, a tahle by to nešlo, když budu mít břicho jako pekáč. :roll:
Zamořenost se tě netýkala. Bylo to o tom, že člověk ji našel poslední dobou v 80% odborných vláken, vždy někde vyskočila jak bubák .
Jen mám prosbu, abys po druhých lépe četl a nedomýšlel si, co tam není. Ušetříš si dost času s psaním příspěvků.
Co se týká tématu - každý si mohl udělat obrázek a sám v případě potřeb provést vlastní výzkum.
Z mé strany finito, od příštího týdne mizím od neproduktivních debat a myslím, že o nic nepříjdu a ty budeš jistě potěšen, že mě tu do konce roku neuvidíš. :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Ahaaa, uz chapu taky Tvoji vsuvku .. tak to jsem dva se zachvatem smichu :lol: :lol: :
awa píše:Chápu, že se to tady tímto tématem (o anti-fruktozni kampani) zamořilo.
Potom to vyzniva uplne jinak a o necem uplne jinem, holt jeste ten jasnovidec co vidi lidem do hlavy (a jeste skrze pismenka) nejsem :lol: .
Tak potesen jiste nebudu, ale ohlizet se taky asi nebudu, co kdybys na me vyplazla jazyk a ja se k uleknul k smrti vydesenim a vzal si to osobne ? :mrgreen:
Mej se v tom zahranici krasne Awi, taky bych nekam vypadnul, pujde-li vse letos jak ma, taky vypadnu a budu mit min casu na podobne blbinky :D.
Doporuceni o peclivejsi cetbe (ale najme psani) a nezatahovani nekoho nekam je samozrejme reciprocni:).
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Pavluska »

http://www.novinky.cz/zena/zdravi/26374 ... ovaty.html

---
jinak samozřejmě nehlasuji. Vše je o míře. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Pavli samozrejme nehlasuj :D.
Ano, kazdy extrem je skodlivy, proto mame bipolarni Vesmir a snazime se to nase byti ubalancovat nekde kolem zlateho stredu chces-li:).
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše: Ja se tomu Olfessi nesmeji ani naznakem, proc mas hned ten pocit ?
Protože nerozumím, co tím chce básník říci :D
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše: Vsimas si tohoto detailu v te uplne zbytecne mele ted tady okolo (hlavne) rudy a fruktozy ?
Ano, všímám si té úplně zbytečné mely v posledních dnech, jenom jsem si nevšiml, že by byla na vině fruktóza nebo rudko. :D
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše: Nic Olfessi, nezabredejme do toho vic nez je nutno, muj cas je drahy, Tvuj jakbysmet, rudo ma nove vlakno, muze si to tam prijit kdykoli obhajit.
Odesli kvuli tomuto nesmyslu odsud jini lide:).
2 věci a tentokrát velmi důležité.

1)Pokud někdo odešel kvůli oponenci fruktózy, že to jako nesnesl nebo podobně - tak výborně, udělal dobrý skutek pro ostatní, protože na veřejných diskuzích pro dospělé nemá co dělat, blbý je pokud se někdo snaží o to, aby byl oponent "odejit" nebo mu nějak znepříjemňuje existenci.

2) K tomu novému vláknu offtopic, pochopil jsem to tak, že tam patří témata, jako politika, církve a pod., tedy ROZHODNĚ tam nepatří opačné názory na cokoliv co se týče raw stravování, tedy ani na fruktózu, ta se týká samozřejmě vitariánství a vlákna v odborných!!!
Moc tedy nerozumím tvé poznámce, že tady má Ruda připraveno vlákno, kde se může ( vůbec to nepotřebuje) obhajovat, aby neobtěžoval nebo co, ale samozřejmě má stále možnost jako všichni ostatní přispívat s jinými názory do připravených témat. Je to tak, doufám?! :idea:
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Ufff .. :?
Normalne uz odmitam, uz jsem utahanej jako pes, sry .. ale asi to chapes dobre.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Dano »

Ci je fruktoza zdraviu (cloveka) skodliva? Mozno ano, nevylucujem. Naznacuju to studie robene na mysiach a potkanoch/krysach krmenych HFCS (kukuricnym sirupom s vysokym podielom fruktozy).

Vseobecne, cim menej (akychkolvek) denaturovanych potravin v strave, tym lepsie. Snazim sa o to, hoci nie vzdy to 100%-ne ide. Take dlhsie ciste vitarianske obdobie (myslim len na zelovoci, troche orechoch, teda nic ine, ani oleje, ani ziadne vyrobky hoci aj raw bio, nic) som mal pred 2 mesiacmi. Po asi mesiaci som to harmonicke povianocne obdobie prerusil obedom s kolegami :) Odvtedy sa mi az tak dlho nezadarilo, islo o kratsie obdobia.

Mam cerstvu prihodu s fruktozou! Bol som nedavno v jednej predajni chemickych latok, kupoval som 2 kg sody na pranie v BA. Kym mi ju vazili, vsimol som si pixklu fruktozy. Spytal som sa predavacky, v akej je kvalite. Ona ze potravinarskej. Tak som sa spytal, ci to ludia kupuju a na co je to dobre. Ona ze jasne ze kupuju, a ze naco, ze do jedla, do kolacov, caju, kavy. A pokusila sa ma akoze poucit, co to fruktoza je, o kolko je sladsia ako glukoza, a ako ide na odbyt, ze aj ona sebe a rodine kupuje tieto balenia v plastovej nadobe a davaju ju vsade kam ide bezne biely cukor, lebo je sladsia a.. lacnejsia. Ked prisiel aj pracovnik s navazenou sodou, pridal sa do debaty a pokusil sa mi akoze vysvetlit, ze fruktoza je zdravsia lebo nezvysuje hladinu inzulinu v krvi atd.

Povedal som im na to len 2 vetami o rizikach fruktozy ale inac dalej sa nepustal, su to chemicky SŠ a VŠ vzdelani ludia (rychlo mi napr. vysvetlili rozdiel medzi sodou na pranie a sodou potravinarskou, na urovni vzorcov, obsahu vody, vysky pH, reakciach) a konfrontaciu som nepotreboval.

V ankete som nehlasoval. Ak bola otazka v skutocnosti mienena ci je ovocie (obsahuje fruktozu) zdraviu skodlive, tak som presvedceny, ze nie je.

Podobne si myslim, ze ak su glukoza a sacharoza tiez skodlive, ovocie ktore ich obsahuje nie je. Ak kuchynska sol (sodik a chlor) moze byt skodliva, listova zelenina ktora tieto dva prvky obsahuje, urcite nie.

Ovocie nerovna sa fruktoza.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od cepheus »

Dano píše:V ankete som nehlasoval. Ak bola otazka v skutocnosti mienena ci je ovocie (obsahuje fruktozu) zdraviu skodlive, tak som presvedceny, ze nie je.

Podobne si myslim, ze ak su glukoza a sacharoza tiez skodlive, ovocie ktore ich obsahuje nie je. Ak kuchynska sol (sodik a chlor) moze byt skodliva, listova zelenina ktore tieto dva prvky obsahuje, urcite nie.

Ovocie nerovna sa fruktoza.
Ano, slo tu o spor s fruktozou veskerou a to hlavne v ovoci, nikoli z kanystru od chemiku.
Cize v podstate jsi hlasoval:).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Jindra »

Dano píše:Vseobecne, cim menej (akychkolvek) denaturovanych potravin v strave, tym lepsie. Snazim sa o to, hoci nie vzdy to 100%-ne ide
jo jo jo, naprosto souhlas, Dano, snažím se o totéž, ale třeba ty mňam mňam sušený fíky a nějaký oříšky jsou tak dobrý, ch jo
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od zaklinac.dan »

jeden bývalý kolega má manželku s nějakým druhem cukrovky nebo jinou poruchou slinivky a spol. tihle lidé právě používají tu fruktózu krystalickou. obecně musí omezit, respektive vynechat sladké a když už občas něco sladí, dávají tam fruktózu, protože mají problém s glukózou. i když na druhou stranu, fruktóza, stejně jako sacharóza se tuším využije transformací na glukózu (pokud se nevyloučí z těla) tak nevím...
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od zaklinac.dan »

jinak ohledně fruktozy, ale i glukózy záleží na metabolismu, zejména momentální kondici (vyladění) a může se měnit i u jednoho a toho samého člověka podle okolností. jeden z konkrétních důvodů, kdy mají lidé problémy s fruktózou (a sladkým obecně) jsou "zašťouchnutá" játra. v čínské medicíně to je typický a zdokumentovaný stav, kdy utlumená nebo ucpaná játra (a žlučník) mají problém s ovocem (a jinými sladkostmi) a může to být i spojené s odmítáním kyselého. většina vegetariánů nemá ten problém, týká se to spíš všežravců (a abstinentů). ale na druhou stranu je tomu dost podobný útlum jater z důvodů přílišného množství zásadité stravy, u kterého naopak většina vegetariánů/veganů může skončit. u obojího pomáhá vinný střik z dobrého suchého né moc mladého vína (např. ryzlink) ;) to je zřejmě taky problém rudy, že jí obilniny a občas maso, ryby a vaří a drží se abstinence, přitom o dobré bílé by měl v austrálii určitě zavadit :)

edit: aby to nevypadalo jako vybízení ke konzumaci alkoholu chci dodat, že řešením může být i:
- vamana dhautí - podle mě velmi nedoceněná technika, která pomáhá komplexně. jedna z nejlepších věcí na pročištění žlučníku (pokud se provádí až do otevření žlučníku)
- ocet - takové abstinentovo víno
- určité byliny a čaje
+ spousta dalších věcí dle gusta každého soudruha :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Panda »

Tady je trochu něco o fruktóze: http://www.lidovky.cz/cukr-muze-byt-jed ... n_veda_jkz Nebezpečný je hlavně (kukuřičný) fruktózový cukr, který se přidává do většiny prodávaných potravin, kvůli vysoké koncentraci rafinovaného cukru. V ovoci by nebezpečný být neměl, díky vláknině.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: FRUKTOZA ANO / NE

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše:Tady je trochu něco o fruktóze: http://www.lidovky.cz/cukr-muze-byt-jed ... n_veda_jkz Nebezpečný je hlavně (kukuřičný) fruktózový cukr, který se přidává do většiny prodávaných potravin, kvůli vysoké koncentraci rafinovaného cukru. V ovoci by nebezpečný být neměl, díky vláknině.
o kousek výš jsem hodila v podstatě totožný článek. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Odpovědět