OSOBNOSTI SYROVÉ STRAVY a jejich rozdílné přístupy

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

OSOBNOSTI SYROVÉ STRAVY a jejich rozdílné přístupy

Příspěvek od AdamK »

K založení místnosti mě inspiroval Neo doporučením knih Dr. Douglase Grahama o kterém jsem do té doby nic moc neslyšel, dále jsem na Grahamových stránkách v sekci links pro sebe objevil link http://www.fredericpatenaude.com/" onclick="window.open(this.href);return false; a taktéž se mi to velmi zamlouvá. "Chtěl" jsem ulpět jsem na Walkerovi a Wolfem jako na hlavních autoritách pro můj životní styl a určitě by to bylo k mé škodě. Netvrdím že by se to stalo, protože jsem chtěl objednávat např. i knihu od Shazzie etc, ale....
...jde mi o to, aby kdokoli kdo do diskuse přijde nebo sem již chodí mohl nahlédnout do tohoto vlákna a rychle se zorientovat ve světě systémů, doporučení a mnohdy protichůdných nebo aspoň mírně nekompatibilních tvrzení.
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Doktor z hor

Příspěvek od AdamK »

Mohli bychom tu ted podrbat
treba
http://www.doctorgraham.cc/
pana
Doktora Grahama :-)))
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Graham tam na stránkách nabízí 5 knih. Kterou bys mi NEO jakožto znalec této literatury doporučil? díky
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

:) Ahoj Adame,

Je zajimave, ze i kdyz clovek rekne, ze ji syrovou stravu, tak se neda vubec zaskatulkovat. Kazdy ji uplne jinak :o
To me casem dost udivovalo, jak az velke ty rozdily mohou byt. Mnohem vetsi, nez kdyby clovek jedl vse, co jsem take delal :wink:

Kdyz uz podrbat Grahama- Ze zacatku jsem byl dost neduverivy, protoze na me pusobil jako nejaky povrchni raw food sport maniac a showman :wink: Jeho stranka nic moc, spatne uzivatelske rozhrani, docela neprehledna.
Ostatne jeho knizky po stylisticke strance take nic moc :wink:

Ze zacatku jsem mel za ideal Walkera, Wolfa, Rhio, Hallelujah acres, Waisays.com a dalsi.
Mel jsem to stesti, ze jsem se dostal pomerne rychle na www.soilandhealth.org - free alternative online library, kde jsem precetl skoro vsechny knizky v jejich Alternative Health Library. A seznamil se podrobne s tim, co je Natural Hygiene. Pokracoval jsem studiem diky knihovne, kde jsem si objednaval knihy Sheltona, Ehreta, Mendelsohna a nasel jsem vlastne i spoustu starych danskych knizek o prirozenem zdravi.
No a v tom obdobi jsem se i dostal k Grahamovi. Objednal jsem si jeho knizku Nutrition and athletic performance a knihu s recepty. Vse se zdalo byt jednodussi.

Pro blizsi seznameni s jeho myslenkami jsou na jeho web strance www.doctorgraham.cc nejake clanky, ale vice jich najdete na strance
http://www.healthfullivingintl.org/enewsletter.html
Zde je spousta clanku, rekl bych ze stoji za to precist to uplne vsechno :wink:

Pak jsem take precetl knizky a clanky od Naturopatu (Nature Cure). Jejich nauka se zaklada na uceni cecha Vincenta Priessnitze (znate Priessnitzovy zabaly? :wink:
S tim me seznamil muj pritel ze Svedska Dr. Eric Karlsson (http://home.tiscali.se/selfheal/naturecure.htm). Knizky od Kennetha S. Jaffreyho jsou volne dostupne na soilandhealth.org

Zaklad Natural Hygiene je Jennings, pak Trall, Tilden, Shelton a T.C. Fry. Moderni doba- Sniadach a Graham.
Naturopatie - Priessnitz, Kuhne, Lindlahr, Jaffrey, Fiedler.
Je samozrejme spousta dalsich, ale me nejvice ovlivnili tito panove. V jejich uceni ale jsou mezery, nikdo neni dokonaly, takze vzdy musime porovnavat, vracet se k tomu, cist znovu, zkoumat a tak porad dokola, az nam to pak dava smysl jako celek :wink:

Graham mi pomohl nejenom knizkami a prednaskami, nybrz i odpovedmi na mail. Dnes si ho vazim predevsim jako cloveka, ne jako nejakeho guru :wink:

Existuje forum Raw & sports, kde mu kazdy muze pokladat otazky-
www.vegsource.com/talk/raw
Zde jsem se dozvedel spoustu praktickych veci a sam tam obcas prispivam.

Grahamovi je 50 let, nedavno se ozenil s dlouholetou pritelkyni Rozalind Gruben (46 let) a minuly mesic se jim narodilo jejich prvni dite :)
Syrovou stravu zacal zkoumat pred 20 lety a postupem casu po letech nezdaru a problemu vypracoval vlastni system, jak se stravovat na syrove strave, trvale :wink:
Ze zacatku mu ani nedoslo, ze slo vlastne o novy, do te doby neznamy system stravovani (spise nepopsany). Behem poslednich deseti let tento system propracoval a na nalehani spousty lidi v tomto roce vyda knihu 8-1-1 Diet, dale Fruit or Fat a dalsi.
Graham jednak porada kurzy o zdravem zivotnim stylu - Health and Fitness Week, Fasting and Hiking in Costa Rica, dale pusobi jako soukromy konzultant a prednasi na spouste vegetarianskych a raw food setkanich v USA i v Evrope. V cervenci bude napr. v Nemecku, coz neni az zas tak daleko.

Jeho "dieta" je zalozena na kalorickem prijmu 80% z cukru, 10% z proteinu a 10% z tuku. Zakladem je cerstve, zrale, ekologicky pestovane ovoce a dale zelene listy. K tomu v mensim mnozstvi dalsi zelenina a koncentrovane zdroje jako avokado, orechy, seminka.
Typickym prikladem jidelnicku je:
snidane: jeden druh ovoce (nejlepe s vysokym obsahem vody)
obed: jeden druh ovoce (s vysokou kalorickou hodnotou). Salat nebo vyhonky celeru.
vecere: nejdrive ovoce, nejlepe kysele, nebo polokysele a nasledovne velky salat.

Ta "dieta" dava nejenom smysl z hlediska vedeckeho, zazivani, vstrebavani, komparativni anatomie, ale take (podle me) z hlediska socialniho. Nikdy nemusim zkoumat, co mi kdo pridal do meho veganskeho jidla, pokud jim ovoce a jidlo mi zabere 15-30 min., coz je bych rekl bezna doba (ci akceptovatelna pro ostatni :wink:

Pro blizsi seznameni s jeho "dietou" ma na svych strankach FAQ:
http://foodnsport.com/mambo/Frequently- ... FAQs/50/0/

Nemuzu tu popsat veskere podrobnosti a uskali (a je jich samozrejme nekolik). Casem ale planuji prelozit urcite veci do cestiny.

Na zaver bych rekl, ze David Wolfe znamenal pro raw food movement a snad i prava zvirat a ekologii vice, nez spousta dalsich dohromady. A jako cloveka si ho nesmirne vazim. Jako prodejce zdravi uz pro nej ale respekt nemam.
Muj kamarad, ktery se mel stat distributorem Natures First Law pro Evropu, se ted uz pres pul roku stravuje dle Grahamovych zasad a opustil veskere super foods a gourmet jidla. Sam se ted domniva, ze ackoliv je David velice sympaticky a mysli to dobre, jeho pristup muze spouste lidem uskodit.
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Honza píše:Graham tam na stránkách nabízí 5 knih. Kterou bys mi NEO jakožto znalec této literatury doporučil? díky
Mily Honzo,

Ja bych ti asi doporucil pockat si na jeho novou knizku.

Nutrition and Athletic performance je OK.

Dale pak jeho a Rozalin prednasky na 6 DVD - Making Friends With Your Food - To dava docela dobry obraz o tom, jak se stravovat zdrave. Je ale dost drahe.

Nejdrive si ale zkus precist nejake online clanky, na ktere jsem uverejnil odkazy v predchozim prispevku, nebo se ho primo zeptej na nejake specificke veci na jeho foru.
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Gourmet

Příspěvek od AdamK »

Co jsou to gourmet jidla prosim?
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Socialni prijatelnost

Příspěvek od AdamK »

Ohledne socialni prijatelnosti - to zni opravdu nadejne. Vyzkousim to podle Grahama. Jen se obavam sve rozezranosti...

Zelene stavy tam vubec nijak nezminuje?
Co za zelene listi pouziva - spenat, zeli, kapusta..divoke taky? (treba pampeliska odpovida kriteriu pozivatelnosti pred vystavenim).

Na strankach prodava jako asi jediny pristroj vitamix - to se tedy v jeho systému používá, nebo ne?
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Podekovani

Příspěvek od AdamK »

A diky moc za cas ktery jsi venoval napsani tak obsahleho a hlavu a patu majiciho prispevku :-)
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Přechod na Grahama

Příspěvek od AdamK »

Ještě jeden dotaz: Zabývá se Dr. Graham nějakým přechodovým programem? Nebo jsou zkušenosti takové, že lidé bez problému můžou přejít na tento způsob výživy a prospívají, nestrádají?

Mají celerové klíčky nějakou stěžejní roli v jeho systému? :-)

Pak už si půjdu přečíst jeho články, abys mi to nemusel postupně přepisovat. :oops:
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Grahamovy odpovědi na FAQ

Příspěvek od AdamK »

Přečetl jsem ten FAQ co dopručil Neo a je to úplně skvělý. Konečně nemám pocit že čtu propagační leták na lifestyle který si musím za drsný prachy koupit. Je to střízlivý rozumný a pravdivý. Už jsem vyzkoušel obědvat jen jablka a světe div se bylo mi dobře..budu pokračovat na 8-1-1. Jen co snim ty zasoby avokad - to vite mohly by se skazit ;)

http://foodnsport.com/mambo/Frequently- ... FAQs/50/0/
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

frederic patenaude

Příspěvek od AdamK »

Znate nekdo tohoto cloveka? Přečetl jsem několik jeho článků, je to hodně podobné Grahamovi, píše že prošel Nature hygiene atd. Články jsou opět velmi střízlivé, uklidňující, lidské..moc mě to potěšilo. Ještě jednou díky .. klidně jen tak do prostoru širého živého.

Food is just fuel — what you do with your life is what matters!

http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: frederic patenaude

Příspěvek od buc11 »

jééé, Neo já su asi grahamovec
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Rychle odpovedi:

Gourmet jidla- pokrmy, ktere jsou vitarianske, ale vypadaji podobne jako ty varene. Casto se kombinuje spousta veci, koreni a dale se pouziva dehydrovani, fermentovani a dalsich postupu k uprave surovin.
Vetsine lidem pusobi zazivaci potize. Graham je nedoporucuje, nebot pro maximum vyzivnych latek a dobre zazivani, ovoce a zelenina se maji jist pokud mozno v cerstvem, prirozenem stavu a nedochucovat rafinovanymi produkty, ci korenim.

Zelene stavy bez vlakniny ne, s vlakninou ano. Graham dokonce doporucuje pripravovat si zelene napoje v mixeru. Pokud nejsme zvykli na jezeni velkeho mnozstvi zelenych listu, mixovani to velice usnadni. A mimochodem je i velice dobre, takove smoothie ze salatu a pomerancu, nebo salatu a jahod, je uplna fantazie (pokud neni salat horky :wink:

Vitamix doporucuje, sam ho pouziva. I kdyz nadoba je z plastu, domniva se, ze unik urcitych latek, pokud nejaky je, je tak minimalni, ze to je zanedbatelne.
Ja osobne nemam rad plastove nadoby, takze pouzivam jen mixery se sklenenou nadobou. Mam 2, jeden na smoothie, druhy na vsechno mozne. A ten bych kazdemu doporucil- Bosch MBR2000, 600W, 2 litry obsah, pred rokem v Kotve myslim za 2800,-

Na mixeru se nema setrit! Pouzivam skoro denne na smoothie, polevky, omacky, dressing.

Graham doporucuje, aby kazdy prechazel na tuto stravu takovou rychlosti, jaka je pro nej prijatelna. Proste jist vice a vice ovoce a casem tak nahradit ty zabehle zvyky. Dulezita je podle nej cesta, ne rychlost.
Lide, zijici po desetileti na denaturovane strave plne skrobovych produktu, nejsou casto ze zacatku schopni stravit vetsi mnozstvi stravy obsahujici velke mnozstvi vody. Zazivaci system se musi prizpusobit na vetsi objem potravy a to muze trvat nekolik mesicu. Nejlepsi zacatek je obvykle pust s prechodem na monodietu na jednom druhu ovoci a postupnem prechodu na vetsi objemy ovoce a zeleniny.
Muze dochazet k ruznym priznakum, problemy s regulaci hladiny cukru v krvi, zazivaci problemy, bolesti v oblasti slinivky, ztrata telesne vahy.
Na druhou stranu muze dojit i k zlepseni ruznych problemu. Vse zavisi na soucasnem stavu organizmu a kolik odpocinku mu v tom obdobi prechodu doprejeme.

Celerove vyhonky maji velkou ulohu z toho duvodu, ze jsou bezne k dostani a zname na celem svete a protoze maji vysoky obsah mineralnich soli. Mimochodem velice dobre se hodi k bananum.
Ja je pouzivam jako kartacek na zuby, lepsi jsem si nikde nesehnal :wink:


Frederic Patenaude je byvaly vydavatel caspopisu Just Eat an Apple. Zacinal spolu s Wolfem a postupne presel na stravu doporucovanou Grahamem. Dnes neji jenom syrovou stravu, ale obcas i nejake veci v pare atd. Pro nej byla syrova strava dost nabozenskou zalezitosti a dnes to bere s nadhledem. Kvuli tomu prestal vydavat svuj casopis.
Je autorem napr. Raw Secrets, velice uzitecna knizka, kterou muzu vrele doporucit.
Mimochodem, v lednu byl na Costa Rice, kde chodil po kopcich spolu s Grahamem a ostatnimi.
Jo, pro zajimavost, je docela dobry v jazycich, kamarad mu posilal vitariansky zpravodaj v danstine, ktery jsem ted prevzal ja a tak mu ho take posilam :wink:


A je uplne v poradku, ze se ptas na dost veci, Adame. Pokud chces menit svuj zivotni styl v souvislosti se zakony prirody :wink: (zni docela dogmaticky, omlouvam se), tak ti spousta otazek muze usetrit spoustu problemu. Myslim, ze vetsinou toho, cim jsem prosel ja, ostatni s trochou informaci projit nemusi. Kamarad presel na 8-1-1 ze dne na den a bez problemu. Do te doby mel problem s vahou, zacal posilovat a za pul roku pribral asi 6 kilo. Dalsi kamarad je ted uz take asi pul roku na te jednoduche strave a citi se vyborne. Pokud ma nejake problemy, tak napise na to forum, kde je hodne lidi, kteri jsou schopni odpovedet i v nepritomnosti Grahama.
Hlavne to nebrat jako nejake uceni, dogma. Inspirace a navod jak zlepsit svuj fyzicky a psychicky potencial, nic vice ci mene. A hlavne, myslet sam za sebe.
I kdyz, nesouhlasim uplne s tim co pise Frederic, ze potrava je pouze pohonna latka. Dle me je ovoce akt lasky od naseho Stvoritele a pokud jime s laskou a zasadime seminko z ovoce s laskou, pak provadime jeho vuli. Jak rekl jeden znamy prezident: "Neptejte se, co muze Buh udelat pro vas, ale co vy muzete udelat pro Boha" :wink: Velice jednoduche: jist ovoce a sazet seminka... s laskou, samozrejme :)
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Kombinace

Příspěvek od AdamK »

Mam sice uz odblokovany inet ucet, ale nez si objednam grahamovy knizky a dorazi ke mne, zajimalo by me zda kombinace zelene+ovoce resp. zelenina+ovoce povazuje za bezproblemove? Mel jsem z faq pocit ze to doporucuje oddelene..??

mam pocit ze fredericovo: just an fuel..je ucelove dorovnani toho, ze se raw krüzich dost sklouzava k zamenovani prostredku za cil. beru to od nej jako upozorneni. ale myslim si (taky?) ze jidlo by melo byt prijimano s uctou a vedomim, ze je to vskutku telo Bozi. Ale vzhledem k me urovni (ne)vedomeho jezeni je to spise teorie ;)

chystam se koupit nejaky dobry mixer (asi L'equip blender) - vitamix je drazsi nez 1000 avokád ;) myslis ze i takova investice (cca 6,5k) se oproti normalnimu mixu vyplati? (teplota, rychlost, spolehlivost, vydrz)? je to 900W regulovatelne otacky 500-20 000
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Ze zeleniny jsou to salaty a celer, ktere se daji michat se vsim. Ostatni veci se musi vyzkouset :wink:
Nekomu nedela problem michat rajcata, okurky s ovocem, nekomu to zase vadi. Obecne, cim sladsi ovoce, tim hure kombinovatelne s ostatni zeleninou, nez salatem a celerem.
Zalezi na obsahu vody, jak dobre se co s cim da kombinovat, aby to nepusobilo pripadne zazivaci obtize.

Pokud bych si pred rokem nekoupil nahodou toho Bosche v Praze (a jsem s nim moc spokojeny), tak jsem si urcite objednal L'equip :) co jsem o tom cetl, tak je to uplne super mixer a ve skle. Nevidel jsem ho jeste na vlastni oci, ale kamarad si mozna jeden ted objedna.
Uživatelský avatar
C
Příspěvky: 65
Registrován: čtv zář 30, 2004 16:11
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od C »

Neo píše:
Ta "dieta" dava nejenom smysl z hlediska vedeckeho, zazivani, vstrebavani, komparativni anatomie, ale take (podle me) z hlediska socialniho. Nikdy nemusim zkoumat, co mi kdo pridal do meho veganskeho jidla, pokud jim ovoce a jidlo mi zabere 15-30 min., coz je bych rekl bezna doba (ci akceptovatelna pro ostatni :wink:
Dneska jsem si ráno dával asi kilo a půl mandarinek a kdybych měl 15-30 minut nestihl bych je ani oloupat... Zajmalo by mě co zvládneš sníst za těch 15-30 minut.. :)
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

C píše:
Neo píše:
Ta "dieta" dava nejenom smysl z hlediska vedeckeho, zazivani, vstrebavani, komparativni anatomie, ale take (podle me) z hlediska socialniho. Nikdy nemusim zkoumat, co mi kdo pridal do meho veganskeho jidla, pokud jim ovoce a jidlo mi zabere 15-30 min., coz je bych rekl bezna doba (ci akceptovatelna pro ostatni :wink:
Dneska jsem si ráno dával asi kilo a půl mandarinek a kdybych měl 15-30 minut nestihl bych je ani oloupat... Zajmalo by mě co zvládneš sníst za těch 15-30 minut.. :)
Hmm, to zalezi zda se pri jidle s nekym bavim, nebo se plne koncentruji na jezeni :wink:

V prumeru snim jeden banan za minutu, takze za 15 minut to je okolo 15 bananu.
Pokud je ovoce cerstve a zrale, tak neni zas takovy problem s loupanim. A hodne druhu se ji i se slupkou.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

pro Nea

Příspěvek od Selma »

Jsou i nějací čeští autoři, kteří se hlouběji zabývají přirozenou stravou dětí a znají místní podmínky?
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Graham o destilce

Příspěvek od AdamK »

Neo, co rika Graham o destilce?
-bezne piti
-pri pustu
Premyslim o koupi destilatoru.
Co rika Wolfe? .. Ups ja ani nevim co o ni rikal Walker ..
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Příspěvek od AdamK »

Zase jsem to zalozil misto abych pridal prispevek do diskuse o osobnostech. Tvx promin za pridelavani prace, napravil bys to prosim?
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Graham o destilce

Příspěvek od Neo »

AdamK píše:Neo, co rika Graham o destilce?
-bezne piti
-pri pustu
Premyslim o koupi destilatoru.
Co rika Wolfe? .. Ups ja ani nevim co o ni rikal Walker ..
Ja se domnivam, ze vsichni tri destilku doporucuji.
Graham ji, co si pamatuji, doporucuje k piti i pri pustu.
Pri jezeni ovoce a zeleniny se ale voda pije jen vyjimecne :)
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

moja osobná skúsenosť je tiež podobná, keď jem iba ovocie a zeleninu, nepijem vôbec, nepotrebujem piť a necítim smad.
Iba ráno po behaní si dávam pohár šťavy z vytlačených pomarančov, alebo destilku a v nej vytlačený citrón, alebo limetku.
destilku mám ale stále po ruke a pijem ju pri pôstoch.
Mám ju v skle a mám vyskúšané, že aj keď stojí dlhšie, dokonca v teple, nič nestráca na kvalite, keď je kvalitne vydestilovaná.
Iba občas sa mi stáva, že už chytila určitú pachuť, vtedy ju vylievam do žehličky :P
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Sklo?

Příspěvek od AdamK »

A to ji ve skle uz kupujes, nebo ji tam prelevas z plastu?
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Raw secrets

Příspěvek od AdamK »

Ctu knizku Raw secrets od Frederica Patenaude a je to opravdu skvele. Ted jsem u ctvrte kapitoly a uz ted si pripadam strasne chytrej :-))
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

destilku mi načapujú do fliaš od detskej vody, doma si ju ale hneď prelievam do sklených a je dobrá, chutí mi :lol:
neviem čo už mi na nej môže chutiť :lol: asi to, že si predstavujem ako ma zvnútra premýva, zachytáva nepotrebné zbytočnosti z tela a vyplavuje von :lol:
vidíte že psychika dokáže zázraky :lol:
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

http://www.fredericpatenaude.com/

Příspěvek od zuzi »

Asi tady budu opakovat Adama, ale ja jsem se na stranky http://www.fredericpatenaude.com/ dostala nedavno a clanky mi pripadaji vecne, jasne a inspirujici. Opravdu doporucuju.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Ernst Günter píše: "Citróny, ocet a med jsou přípustné. Při soustavném užívání však vedou k překyselení."

Ale já myslel, že citróny jsou zásadotvorné. Jak to tedy je? Díky.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

podle mě obsahuje každá potravina určité kyslelé i zásadité složky... takže to není zase tak jednoduché...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

oslovuje mně styl vitariánství:
(Který s guru je tomuto nejblíže, rád bych se s jeho myšlenkami blíž seznámil?)

- celistvé plody (bez šťáv), zelenina kořenová, zelenolisté saláty, namáčené (tudíž oživené) ořechy a semena
- vše nejlépe v BIO kvalitě, bez čištění a umývání - spapat i s hmyzem v tom (B12, bílkoviny)
- časté, krátkodobé půstování (tak 2 dny v týdnu)
- monostrava
- "poslouchat" své tělo (samozřejmě až to vyčištěné s přirozenými chutěmi), o co si řekne (nelíbí se mi "vědecké" zdůvodňování výživy), zatím to u mne vypadá na model 8-1-1
- samozřejmě co nejvíc přiměřeného pohybu, časté slunění
- omezit civilizaci kolem sebe (auto, TV a spol)na nezbytné minimum, nejlépe odstěhovat na venkov (dřevěný dům - srub), zahrada, ovocný sad atd.
- veselá mysl (byť tu pokládám za následek předešlého, přetvařování je asi na houby)

CELKOVĚ - jak jsme jedli a žili ještě když jsme lezli po stromech.

moje dřívější guru:
dr. Nolfiová - příliš mléka, obilných klíčků, málo ovoce - dá se to jíst jen se sebezapřením
Wandmaker - stále ho z 80% beru ale co jsem si na vitariánu přečetl o chlorofylu tak se mi zdá, že až moc upřednostňuje sladké ovoce

díky, díky, stokrát díky
(neumím anglicky, prosím kdyžtak odkazy na česky psané zdroje)
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

Víte někdo něco více o Ernstu Gunterovi ?
www.mujweb.cz/zdravi/zdrava-strava/celytext.htm
Občas si podle něho tu sklenku nepasterizovaného mlíčka dám ( mám to vedle ve vesnici ) a mám v žaludku sametový pocit...
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Mlíčko nebrat :roll:
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

... teda, ak si teliatko, tak môžeš :lol:
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

A ja muzu :?:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

člověk píše:Víte někdo něco více o Ernstu Gunterovi ?
www.mujweb.cz/zdravi/zdrava-strava/celytext.htm
Občas si podle něho tu sklenku nepasterizovaného mlíčka dám ( mám to vedle ve vesnici ) a mám v žaludku sametový pocit...
to já mám i po vepřové hlavě
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Zuzi, Ty si telátko oblíbené - bez štyroch nožičiek. Takže NIE! :wink:
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

Hmmm tak to jo, ale travicku papat muzu :P
Hezky vikend vsem!
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

to já mám i po vepřové hlavě[/quote]

:roll: tak to už tak 20 let co jsem měl ovárek... :D
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Jen mě tak napadá, co bude dělat Graham a všichni jeho NATURAL následovníci až dojde ropa a přestanou lítat letadla s těma hybridníma banánama.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ja myslel ze to putuje po vode....
no, nemusel by bejt problem se za bananama odstehovat...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

Johny nech toho...

se přeci pracuje na širším využívání obnovitelných zdrojů pro dobu až ropa dojde, přičemž jí je ještě na dlouho...

jinak ale do budoucna ten přesun vedu v patrnosti, páč se mi ta doprava taky uplně nezdá kosher a to kakao si tady asi nevypěstuju...
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

V klidu, ty netrvrdíš že konzumace raw kakaových bobů je pro nás zde žijících to nejpřirozenější a nejzdravější co můžeme jíst, nebo snad ano ?
A je to jen pochoutka, ne základ jídelníčku,... i když, v t vém případě.. ???
8)
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

netvrdim.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

já už radši nic netvrdim..


myslim že vzhledem k tomu, že momentálně muj základ jídelníčku tvoří melouny a grepfruity (+špenát a cuketa), a konečně snad skoro poprvé v životě se cejtim báječně pokud je moje strava z 90% ovocná, vzhledem k tomu že je mi 330 dní v roce zima a v na místní poměry nepřirozenejch vedrech si libuju a je mi hej, tak usuzuju že jsem se prostě narodila na špatnym místě a že moje tělo je stvořený pro tropický případně subtropický oblasti a tudíž že nejpřirozenější a nejzdravější by narozdíl od tlačení do sebe zdejších plodin nabalená ve svetrech by bylo přemístit se za tim teplem a čokoládou...pro uspokojení vlastního ekologického cítění bych mohla třeba zkusit plachetnici nebo vor (na kitu do ekvádoru asi nedojedu)...

ale proč jsem to zatim nerealizovala?
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

Tereza píše:

vzhledem k tomu že je mi 330 dní v roce zima a v na místní poměry nepřirozenejch vedrech si libuju a je mi hej, tak usuzuju že jsem se prostě narodila na špatnym místě a že moje tělo je stvořený pro tropický případně subtropický oblasti
Terez, mám to stejné.... momentálně bez sluníčka a tropických teplot pomalu zdechám a zítra asi už zdechnu zcela.... sem totiž bohužel náhodou zaslechla předpověď počasí, tak to tu balím.... :roll: :wink:
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

ja furt jen doufam že tohle ještě neni podzim..

p.s. sorry peťo zase offtopic..
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Dano »

Ahojte, chcem vam vsetkym podakovat za to, ze ste. Vitarian sice nie som, ale 2 roky som takmer vegan a podiel RF postupne zvysujem. Celkom si vychutnavam ten pocit, ked sa moj zdravotny stav postupne zlepsuje, zbavil som sa uz zaludocnych tazkosti, chronickych bolesti v klboch a chronickej anginy - streptokokov na mandliach. Este stale to taham proti alergii. Informacie som cerpal z knih a trochu z webu, zaujima ma to uz hadam aj 10 rokov, a za tu dobu som precital vela roznych knih zaoberajucou sa zivotospravou.
Na tomto fore surfujem len asi pol roka a... ved to poznate - citanie nazorov a rad inych, ich uhol pohladu, popisy rovnakych stavov po tych zmenach,... To vsetko mi dalo a dava naozaj vela. Hlavne ked v mojom okoli nepoznam takmer nikoho s podobnymi nazormi, taketo konzultacie su pre mna uzitocne, este raz vdaka.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Dano »

V tomto vlakne nebol uz dlhsie napisany ziadny prispevok, snad ho este citate...
Neo píše:Jeho "dieta" je zalozena na kalorickem prijmu 80% z cukru, 10% z proteinu a 10% z tuku.
Douglas Graham... Dost si o nom pisal, dakujem za info. Zaujal ma, nieco som na webe precital a celkom ma dostal. Dovtedy som sa orechmi vylozene prezieral. Skoda, ze sa jeho knihy u nas nepredavaju, velmi rad by som nejaku precital. Jednemu ale nerozumiem. Nevies preco odporuca prijimat 10% energie v prijatej potrave z bielkovin, vsetkym bez rozdielu?
Priklad, niekto ma take obdobie, ze sa cele dni vyvaluje na gauci a jeho vydaj energie je v podstate len o malo vacsi ako potrebuje jeho bazalny metabolizmus. Povedzme 2000 kcal, takze 200 kcal z nich by mal prijat v bielkovinach (na jeho strankach podobne cisla udava zrejme omylom len v cal).
Potom zacne sialene sportovat, napr. dlhe behy. Jeho vydaj sa podstatne zvysi, preto adekvatne zvysi aj prijem energie, povedzme na 3000 kcal denne. Douglas v tom pripade odporuca zase prijem 10% energie v bielkovinach, teda uz 300 kcal.
No a to nechapem, preco by mal ten isty clovek prijimat o 50 % viac bielkovin, ked dovtedy na rovnakej 8-1-1 diete v pohode vystacil s tym mensim mnozstvom, 200 kcal a bez straty svalovej hmoty ? Podla mna by ten rozdiel mal pokryt bez bielkovin, len zo sacharidov, pripadne ciastocne z tukov. Naco trapit telo travenim bielkovin navyse a vystavovat sa tak riziku s tym spojenemu, o ktorom sam pise? Myslim, ze pripadny argument o potrebe prijimat viac bielkovin kvoli nejakemu zvysenemu opotrebovaniu a nahrade vlastnych svalovych bielkovin nie je na mieste lebo telo v peceni syntetizuje nove bielkoviny z aminokyselin, ktore vznikaju pri rozpade opotrebovanych bielkovin tak ako vzdy. Alebo sa mylim? Neviete ako to je?
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Příspěvek od minsc »

Jak to je, neví asi nikdo :lol:
Chápu to asi tak:
tělo nepoužívá jako zdroj energie výhradně sacharidy.Zmínil ses o vytrvalostním tréninku-např. maratónští běžci údajně využívají jako zdroj energie spíše aminokyseliny než cukry nebo tuky; dochází k oxidaci aminokyselin, které jsou využívány jako zdroj energie; je to proto, že během déle trvající zátěže jsou glykogenové rezervy již vyčerpány a tak je pro tělo lepší využívat AK/bílkoviny z potravy, jinak by muselo použít vlastní (jak praví klasik "nepohrdl jsem ani ováleným soustem, neboť tělo sportovce potřebuje mnoho kalorií, a neptá se, kdes je získal" :lol: ) Vlastě jsou vždy využívány všechny živiny, ale mění se poměr v závislosti na době trvání zátěže a intenzitě.
Když už je řeč o Douglas Graham....
Podle jeho stránek dělal nutričního poradce pro Kenneth G. Williamse, vzpoměl jsem si na něj, páč je to vegan jako Ty :D . Ale vzhledem k tomu co preferuje Douglas, usuzuji, že to Kenneth ňák blbě pochopil http://youtube.com/watch?v=YvEH7W_w1NA
...carbohydrates...but healthy carbohydrates... :twisted:
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Správný procento bílkovin asi nikdo nedořeší, tak se vychází z praxe která je u každého jiná. Pro zajímavost, tady je část článku z jedněch cyklistických stránek.

Proteinová rovnováha v praxi

Bilance bílkovin se dočkala zbožštění u zvláštní sekty, nazývající se kulturisté či bodybuildeři. Věří, že oběť několika kilogramů drůbežího či rybího masa denně vlastnímu panděru je přemění do podoby uctívaných symbolů, nejvíce připomínajících Minotaura v nejlepších letech. Vycházejí z na první pohled logické úvahy: čím více bílkovin sním, tím více se jich ve mě zachytí.

Naopak vytrvalostní sportovci se snaží přísun bílkovin co možná nejvíce redukovat. Důvodem je jednak dosažení nižší váhy a tím vyššího výkonu na kilogram hmotnosti, jednak určitá zkušenost pravící, že přemíra masa unavuje.

Jak je to s potřebou bílkovin doopravdy? Nejprve citace jedné ze studií, provedené v USA. V rámci univerzitního sportovního klubu sledovali fyziologové dusíkovou bilanci u dvou skupin sportovců. V silové byli powerlifteři, kulturisté a vrhači, skupinu vytrvalců tvořili dálkoví běžci. Výsledek byl naprosto šokující. Zatímco siloví sportovci vyznávající boha stejka a konzumující až téměř 2g bílkovin na kg tělesné váhy dosahovali vyrovnané dusíkové bilance při cca 1,2g/kg, byla objektivně zjištěná potřeba u dálkoplazů skoro 1,75g/kg tělesné hmotnosti! Přitom vytrvalci tíhli k dietě maximálně 1g bílkovin na kilo.

Asi vás, stejně jako mě, zejména v souvislosti s vytrvalci, napadá spousta otázek. Zejména jak to, že se neztratí bez funusu. Osobně si myslím, že na vině je obecné zbožštění flákoty ve vyspělém západním světě a zejména v USA. Doporučená denní dávka bílkovin je 1g/kg hmotnosti, a přitom většina obyvatel třetího světa nedosahuje ani 0,6g/kg. Navíc je prokázáno, že strava s vysokým podílem pomalých cukrů má při zátěži na bílkoviny značný ochranný vliv.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od Dano »

Peto, vdaka za pripomenutie - tie slova su mi nejake povedome, urcite som cely ten clanok niekde cital a celkom sa mi pacil.
minsc píše:např. maratónští běžci údajně využívají jako zdroj energie spíše aminokyseliny než cukry nebo tuky; dochází k oxidaci aminokyselin, které jsou využívány jako zdroj energie;
To fakt? Behaval som cross medzi 5-20km, raz aj maraton a pri priprave nan som nieco nastudoval. Ak si dobre pamatam, o nejakom prednostnom vyuzivani aminokyselin sa nepisalo, je to totiz neefektivny a velmi narocny proces. Myslim, ze telo po minuti glykogenovych zasob vzdy uprednostni radsej tuky pred aminokyselinami, kedze spalenim (=oxidaciou) rovnakeho mnozstva ziska 2x viac energie.
Ak teda bezca zastihne "naraz do steny" na nejakom 35-om kilometri, na dobehnutie do ciela tych asi 7km urcite nepotrebuje viac ako 10dkg telesneho tuku co v sebe aj s rezervou nosia aj ti najsubtilnejsi bezci. Ak sa ale casom prislo na nieco nove, tak o tom nic neviem. Alebo som necital pozorne alebo sa tam toto nezvyraznilo. Mozno tu hra rolu RQ (respiracny kvocient), ktory je u bilkovin o 14% vyssi ako pri sacharidoch... tak mozno mas naozaj pravdu.
Este pockam na Nea, mam ho za velmi scitaneho a kedze ide podla Grahamovej 8-1-1, ktora ma celkom presvedcila, mozno bude vediet co tym myslel.

Ten hrcaty panacik to mozno nepochopil :D ale dakujem za dobru linku minsc, taketo sa mi pacia, ked vidim, ze borci sa vypracuju aj bez kuraciny a tvarohu. To je v kulturistoch u nas dost zakorenene a necakam, ze sa to niekedy zmeni, jednoducho chces svaly - musis sa prepchavat zivocisnymi "plnohodnotnymi bielkovinami".
Odpovědět