MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

MLÉKO A MLÉČNÉ VÝROBKY

Příspěvek od AdamK »

Jaké kupujete mléčné výrobky?
Jakou smetanu, jakou kysanou smetanu, jaké máte vychytané sýry?
Teď jsem přešel na vita a potřebuju se rychle zorientovat, neb mám brzy na něco chuť. Jde mi i o konvenční výrobky, protože do bioprodejen se prostě vždycky nedostanu. Díky moc.
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Mléčné výrobky - konvenční i bio; doporučení, zkušenosti

Příspěvek od MirecH »

Mal by si postupne zabudnut ze nejake mliecny vyrobky existuju....
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Mléčné výrobky - konvenční i bio; doporučení, zkušenosti.

Příspěvek od AdamK »

Mléčné výrobky - konvenční i bio; doporučení, zkušenosti.
- toto je titul klubu, diskusi o tom co ano/ne muzeme zridit jinde.
Mlecne vyrobky jsem nejedl nekolik let a ted si chci parkrat uzit jahody se smetanou a nejaky ten salat a chci pouzit to nej z konvencni produkce. Takze prosim prakticke rady k nakupu - dekujiiiii :lol:
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Samozřejmě i Bio

Příspěvek od AdamK »

...a kde je kupujete. Nechci nejak krizit zajmy s pricewatchem, ale opravdu me zajima jake mate vychytane syry a smetanky :o - proc tu neni smajlik ktery se oblizuje? :D
Cas od casu si urcite nekteri nektere trosku doprejete.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Obcas se mi doma vyskytne cerstvy kozi mliko a syr od kamarada odkudsi od Zdic... vozi to obcas do Prahy
A dost vyjimecne cerstvy mliko od krav z JZD Nehvizdy kde ho prodavaj snad kazdej patek a vozi mi ho kamarad jehoz rodice jsou zamestnanci.

obje mlika nepasterovany, vydrzej v lednici asi tyden, to kozi i v parbu vydrzelo na cundru asi 3 dny nez jsem ho dopil...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

No to bych si dal říct

Příspěvek od AdamK »

No to bych si dal říct :-) To kozí překvapilo.
A takový ty kozí mlíka v biopotravinách - je to pasterovaný? Asi jo co?
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

pokud tam neni psany ze je to pro zvirata a nikoli lidi tak asi jo, podle zákona...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Domácí výroba kefíru

Příspěvek od minsc »

po přečtení článku o mléčných výrobcích jsem narazil na tyhle stránky o kefíru: [url]http://mbm.dotnet11.hostbasket.com/iis/kefir.asp
zarazilo mě, že sem až do teď nevěděl nic o tom, co mi přijde ňajednou tak skvělý... Zajímá mě, jestli to vy lišáci (a lišky :wink: ) už znáte a používáte, a vaše zkušenosti!!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Domácí výroba kefíru

Příspěvek od buc11 »

minsc píše:po přečtení článku o mléčných výrobcích jsem narazil na tyhle stránky o kefíru: [url]http://mbm.dotnet11.hostbasket.com/iis/kefir.asp
zarazilo mě, že sem až do teď nevěděl nic o tom, co mi přijde ňajednou tak skvělý... Zajímá mě, jestli to vy lišáci (a lišky :wink: ) už znáte a používáte, a vaše zkušenosti!!
já sem to nečet, ale nekdy si kysnu kozí mlíko jakousi tibetskou houbou a míval jsem i kefírovou
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Re: Domácí výroba kefíru

Příspěvek od ivus »

buc11 píše:
minsc píše:po přečtení článku o mléčných výrobcích jsem narazil na tyhle stránky o kefíru: [url]http://mbm.dotnet11.hostbasket.com/iis/kefir.asp
zarazilo mě, že sem až do teď nevěděl nic o tom, co mi přijde ňajednou tak skvělý... Zajímá mě, jestli to vy lišáci (a lišky :wink: ) už znáte a používáte, a vaše zkušenosti!!
já sem to nečet, ale nekdy si kysnu kozí mlíko jakousi tibetskou houbou a míval jsem i kefírovou
Taky jsem doma mívala "houbičku", kterou jsem nechávala růst v nepřevařeným mlíku od domácí kravky. Bylo to vynikající, ale dost mě vadila tučnost... :( Soused teď začal s chovem koz, tak to asi zkusím s kozím mlíkem, u něhož je přece jenom ta tučnost nižší. Ale myslím si, že i když mléčný výrobky celkově zahleňují organismus, přece jenom kvasinky v tomto kefíru jsou čistě přírodní, tudíž v omezené míře organismu prospěšné, především střevní mikroflóře. :D
martin52
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 09, 2005 9:50

Re: Domácí výroba kefíru

Příspěvek od martin52 »

ivus píše: Taky jsem doma mívala "houbičku", kterou jsem nechávala růst v nepřevařeným mlíku od domácí kravky. Bylo to vynikající, ale dost mě vadila tučnost... :( Soused teď začal s chovem koz, tak to asi zkusím s kozím mlíkem, u něhož je přece jenom ta tučnost nižší. Ale myslím si, že i když mléčný výrobky celkově zahleňují organismus, přece jenom kvasinky v tomto kefíru jsou čistě přírodní, tudíž v omezené míře organismu prospěšné, především střevní mikroflóře. :D
To si moc nepomozes, kozie mlieko je tucnejsie ako kravske - ma asi 4 % tuku, kravske ma 3.5%. Akurat sa viac podoba zlozenim na ludske mlieko, tak je prirodzenejsie pre cloveka. A okrem toho, tuk potrebny pre vstrebavanie vitaminov rozpustych v tukoch (A,D,E,K).

Inak kvasenie skutocne pomaha stravitelnosti mlieka tym ze rozlozi mliecne cukry na jednoduchsie a dodava telu zivu mikrofloru - znamych lactobacilov. Podobne pomaha aj zakvasenie inych potravin (napriklad obilnin a ovocia), daju sa v tejto forme skladovat viac mesiacov, su lahsie stravitelne a nerozmnozuju sa v nich tie 'nespravne' bakterie. Dokonca aj pasterizovne mlieka dokazu skysnut, osobne vyskusane :) - len to dlhsie trva. Bud tam extra dodavaju mliecne kultury alebo pasterizacia nedokaze vsetky bakterie zabit.

BTW hlien a sliz su pre organizmus potrebne, pokryvaju napriklad stenu zaludka a criev a chrania ich pre poskodenim ako od vlastnych kyselin tak od cudzich bakterii. Do kategorie hlienov patri aj tekutina ktorou sa zvlhcuje povrch oci, a vsetky sliznice v nasom tele. Samozrejme vsetkeho vela skodi, ale nase telo ma cesty ako sa nadbytocneho hlienu zbavit.
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

- môžeme piť kozie mlieko čerstvo nadojené bez prevárania? nie je pro tom riziko nakazenia sa?
- pýtam sa a už som ho aj tak začala piť čerstvo nadojené a neprevarené.
Rada by som skúsila aj kefír,
poradíte kde sa dajú zohnať zrniečka na kefír?
martin52
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 09, 2005 9:50

Hana:

Příspěvek od martin52 »

Nuž, baktérie sú bežnou súčasťou prírody, takže je to asi o šťastí. Prevarením zabiješ aj dobré baktérie, keď už sme vo fóre o kvasení, tak ho radšej skús zakvasiť :) Laktobacily vytvárajú kyslé prostredie, ktoré zabraňuje ostatným baktériám množiť sa a znižujú tak šancu na nákazu.
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Re: Domácí výroba kefíru

Příspěvek od ivus »

martin52 píše:
ivus píše: Taky jsem doma mívala "houbičku", kterou jsem nechávala růst v nepřevařeným mlíku od domácí kravky. Bylo to vynikající, ale dost mě vadila tučnost... :( Soused teď začal s chovem koz, tak to asi zkusím s kozím mlíkem, u něhož je přece jenom ta tučnost nižší. Ale myslím si, že i když mléčný výrobky celkově zahleňují organismus, přece jenom kvasinky v tomto kefíru jsou čistě přírodní, tudíž v omezené míře organismu prospěšné, především střevní mikroflóře. :D
To si moc nepomozes, kozie mlieko je tucnejsie ako kravske - ma asi 4 % tuku, kravske ma 3.5%. Akurat sa viac podoba zlozenim na ludske mlieko, tak je prirodzenejsie pre cloveka. A okrem toho, tuk potrebny pre vstrebavanie vitaminov rozpustych v tukoch (A,D,E,K).



Inak kvasenie skutocne pomaha stravitelnosti mlieka tym ze rozlozi mliecne cukry na jednoduchsie a dodava telu zivu mikrofloru - znamych lactobacilov. Podobne pomaha aj zakvasenie inych potravin (napriklad obilnin a ovocia), daju sa v tejto forme skladovat viac mesiacov, su lahsie stravitelne a nerozmnozuju sa v nich tie 'nespravne' bakterie. Dokonca aj pasterizovne mlieka dokazu skysnut, osobne vyskusane :) - len to dlhsie trva. Bud tam extra dodavaju mliecne kultury alebo pasterizacia nedokaze vsetky bakterie zabit.

BTW hlien a sliz su pre organizmus potrebne, pokryvaju napriklad stenu zaludka a criev a chrania ich pre poskodenim ako od vlastnych kyselin tak od cudzich bakterii. Do kategorie hlienov patri aj tekutina ktorou sa zvlhcuje povrch oci, a vsetky sliznice v nasom tele. Samozrejme vsetkeho vela skodi, ale nase telo ma cesty ako sa nadbytocneho hlienu zbavit.
Oj, to jsem teda netušila, že je kozí mlíko tučnější. :cry: Mě totiž trošku děsí pohled na litrovou lahev kravskýho mlíka, v níž je hodně přes čtvrt litru smetánky... :!: A jsme zase u toho, že všeho by se mělo s mírou, a pokud člověk cítí, že se tělíčko nějakým způsobem nebrání, tak proč si občas nedopřát i to tučný mlíko, že? Díky za info :)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

z nepasterizovaneho mleka jde pry /teoreticky/ dostat boreliozu, pokud ji ma ta koza nebo pokud snad snedla kliste, ci co... pak muzes chytit tuberkulozu a dalsi nemoce jimiz se vyhrozuje... ale mliko se pasterizuje jenom posledni leta a podle me, je to MNOHEM VICE o tom, aby dyl vydrzelo, tudiz o obcodni politice, nez o nebezpeci , viz treba vrcholnej humus alias UHT... v nekterych severskych zemich uz je pry opet mozne prodava t mleko i nepasterizovane.

mliko jde treba taky smichat s trochou zivyho jogurtu a nzahrat cca na 40-45 stupnu a nechat dal v teple a prez noc vznikne jogurtik...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

tvx píše:z nepasterizovaneho mleka jde pry /teoreticky/ dostat boreliozu, pokud ji ma ta koza nebo pokud snad snedla kliste, ci co... pak muzes chytit tuberkulozu a dalsi nemoce jimiz se vyhrozuje... ale mliko se pasterizuje jenom posledni leta a podle me, je to MNOHEM VICE o tom, aby dyl vydrzelo, tudiz o obcodni politice, nez o nebezpeci , viz treba vrcholnej humus alias UHT... v nekterych severskych zemich uz je pry opet mozne prodava t mleko i nepasterizovane.

mliko jde treba taky smichat s trochou zivyho jogurtu a nzahrat cca na 40-45 stupnu a nechat dal v teple a prez noc vznikne jogurtik...
Kozy asi těžko, ale myslím, že krávy jsou proti tuberkuloze očkovany... i když, popravdě i s tou boreliozou se mi to moc nezda. Borelie jsou přitomny v krvi a i když tím zvíře onemocní, tak si myslím, že na kvalitu mlíka by to nemělo mít vliv. :?: Jde spíš o zajetý systém, že se mlíko dlouhá léta pasterizovalo, tak proč bychom to měli najednou měnit, že? A pochybuju, že v dnešní společnosti se výhodouxnevýhodou pasterizace vůbec někdo zabývá.... :(
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

zajety to je, ale asi ne zase tak dlouho... tatka pamatuje jak chodil cucat mliko rovnou k sousedovic koze z vemene... a je to rocnik 1942. Soucasnost je holt posedla bojem proti mikrobum... na ty jde ukazat, postrasit s nima a rict, ze kdyz nekde nejsou, je to bezpecny... coz vyhovuje, je to jednoduchej model nepritele, lidi nechtej videt svet moc slozite...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

tak si myslím, že telo sa ubráni, keď má takú tú správnu vyváženosť organizmu. T.j., keď je dostatočne prečistené, vie si urobiť samo poriadok vo svojom vnútri. Keď tam aj nastane invázia cudzorodých bacilov dokáže si s nimi poradiť.
Veď aj v časoch veľkých epidémií tiež nie všetci chorobu dostali.
Nie že by som to silou mocou chcela vyskúšať na sebe. To nech je radšej tá moja "kozenka" zdravá:)))))
jej majiteľ mi hovoril, že koza je veľká potvora. Keď má kvalitné pastvisko, vyberá si najfajnovšie rastlinky. Tá jeho sa vraj kŕmieva materinou dúškou....
mlieko je preto výborné na chuť
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

s tou tučností to slyšim prvně, neb když jsem si blahé paměti chodil pro kraví, taxem měl v 5l sklince na 3 cm smetany což je tuk (dělal jsem i máslo si), a teďkom mám z kozí tak jen 1cm a to mně dojí skoro jak kráva. JInak ona si vybírá nejen to nejlepší, ale furt hledá nový a nový jestli není někde lepší, takže se nepřežere jen jednoho typu, když má samozřejmě volnost a tím možnost.
Mám pochyby jestli ochranný a mlíčný hleny jsou ty samý
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

buc11 píše:s tou tučností to slyšim prvně, neb když jsem si blahé paměti chodil pro kraví, taxem měl v 5l sklince na 3 cm smetany což je tuk (dělal jsem i máslo si), a teďkom mám z kozí tak jen 1cm a to mně dojí skoro jak kráva. JInak ona si vybírá nejen to nejlepší, ale furt hledá nový a nový jestli není někde lepší, takže se nepřežere jen jednoho typu, když má samozřejmě volnost a tím možnost.
Mám pochyby jestli ochranný a mlíčný hleny jsou ty samý
Mohl bys mi prosím napsat postup na výrobu másla? Já si dělám pouze tvaroh, ale to máslo bych taky zkusila (jestli na to ovšem nebude potřeba nějaký spec. urobítko). :lol:
martin52
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 09, 2005 9:50

Příspěvek od martin52 »

buc11 píše:s tou tučností to slyšim prvně, neb když jsem si blahé paměti chodil pro kraví, taxem měl v 5l sklince na 3 cm smetany což je tuk (dělal jsem i máslo si), a teďkom mám z kozí tak jen 1cm a to mně dojí skoro jak kráva. JInak ona si vybírá nejen to nejlepší, ale furt hledá nový a nový jestli není někde lepší, takže se nepřežere jen jednoho typu, když má samozřejmě volnost a tím možnost.
Mám pochyby jestli ochranný a mlíčný hleny jsou ty samý
Pozeral som teraz tabulky a tie cisla co som uviedol v poslednom prispevku nie su moc daleko od nich, podla USDA Food&Nutrient Database obsahuje surove kozie mlieko 4.1% tuku, kravske 3.3%. Co sa tyka hrubky smotany ktora sa ti napr. zrazi na povrchu, na kozom je to menej, pretoze ma mensie zhluky (globule) molekul tuku. Je to to podobny efekt ako sa v kravskom mlieku dosahuje homogenizaciou - zhluky molekul tuku sa rozbiju na mensie a rozptylia, potom nema tendenciu plavat k povrchu a tam sa zrazat - v kozom mlieku su "prirodzene homogenizovane". Neviem preco sa ta vrstva na povrchu mlieka ludom nepaci - nemuseli by to v tovarnach zbytocne homogenizovat, cim sa mlieko len predrazuje a degraduje, urcite je lepsie jest maslo alebo smotanu vratane zdravych tukov, ako odtucnene homogenizovane mlieko, obsahujuce vela mliecneho cukru, ktory sa vacsine ludi tazko rozklada.

Co sa tyka hlienov, tie sa Ti tvoria v tele a nejde ani tak o to ci zjes mlieko alebo ine zivocisne produkty, ale ci mas rozmanitu stravu plnu vitaminov, mineralov, ale aj tuku a bielkovin. Tvoje telo hlieny potrebuje. Pouzivaju sa napriklad aj na obalenie odpadu, toxinov, mrtvych buniek a bakterii, aby sa v tele nesirila nakaza, tak ked si chory, potrebuje tvoje telo viac hlienu (a aj ho viac vyluci spolu s odpadom). Hlieny su dosledkom, a nie pricinou. Ale to su vedecke poznatky, tak mozno tomu ako vitarian nebudes moc verit :)

BTW. nie je tu niekto z Bratislavy, kto by poradil ci sa tu da niekde zohnat nepasterizovane mlieko, podla moznosti z krav vo vybehu ?
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

vačšina populácie denne pretrávi cez seba haldy masti a tuku,
vitariánovi by naozaj nemuselo záležať na tom, či vypije kravské, alebo kozie, a koľko má ktoré tuku
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

martin, chvíľu mi tiež trvalo, kým som si našla kozu ktorá sa voľne pasie po lúke
pasúce sa kravy je vidieť iba na horniakoch :wink:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

[quote="martin52]
no k tomu maslu je akorat zajimavy, že jsem prostě z toho kraviho udělal 3x víc másla než z kozího (ale možná to kozí bylo těžší)
Vyráběl jsem ho v takovým plastickým udělátku (píst z dírkama se to prodává za pár Kč) na šlehačku, když se s tým dlouho pístovalo, taxe něco udělalo. Ale jaxem si chodil pro to kraví bral jsem od nich i máslo a oni měli máselnici, seděli u TV a celý večery stloukali a šlo jim to taky pomalu.
ad vědecké poznatky-jsou někdy zajímavé, ale zvolil jsem si své metody, než abych zjišťoval, čeho mám málo a nebo přebytek, taxi třeba testuju, kolik vynesu kýblů fekoušů do zahrady do 300 m slušnýho kopca, a když udělám 5x 40 litrovejch výnosů tak jsem se sebou spokojen
Jinak mlíčný výrobky jsou na nic je na nic
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

malá vitariánska rozprávočka nielen o mliečku
-
bolo to kedysi dávno
a človek možno z nutnosti, možno nie, kto už teraz vie ako to presne bolo,
mlieko určené mláďatkám začal piť.
Na tom by možno nebolo nič až tak zlé, veď možno mlieka bolo dosť,
ale keď sa dostatočne presýtil a nabažil,
pre svoje požívačné chute vymyslel si zmenu.
Začal oddeľovať. Oddelil tuk, oddelil smotanu, oddelil tvaroh, oddelil mlieko.
A telíčko sa začalo čudovať čo sa deje a nezostávalo mu nič iné iba sa učiť tráviť to oddelene.
A keď sa znovu nabažilo a nasýtilo,
znovu bolo treba inovovať.
Tam prifarbiť, tam prichutiť.
Jasné, že ani to nestačilo.
Vymysleli sa ešte krásne lesklé obaly, aby lahodili oku, aby sa navnadili chute,
a tak sa vymýšľa a inovuje až doteraz, kým všetci nepomrieme,
alebo kým rozprávky nebude koniec.

Naše šťastie, že rozprávky mávajú šťastný koniec
martin52
Příspěvky: 8
Registrován: úte srp 09, 2005 9:50

Příspěvek od martin52 »

hana> hm, tuto v bratislave moc kraviek ani koz behat po ulici nebude :) A vozit to niekde zdaleka ....

buc11> mozno sa proste kravske mlieko svojim zlozenim viac hodi na vyrobu masla, ale toto uz je z mojej strany spekulacia ...
Vedecke poznatky su dost dolezite - minimalne sa od nich mozes odrazit.
Koniec koncov ani by sme nevedeli napr. ze existuju nejake vitaminy a naco ich potrebujeme - aj tak vznika kopec vselijakych oblbovakov, ktore sa na nas hrnu z masmedii a clovek nemajuci ine informacie tomu uveri - preto mat informacie zo spravnych a overenych zdrojov je dolezite.

Napr. cely zivot som si myslel ze tuk je zly, najma vdaka reklamam z telky o nizkotucnych jogurtoch & spol. a vseobecnemu povedomiu o "zlych tukoch" - a ajhla, ukazuje sa ze uz niekolko 10roci su k dispozici studie ktore dokazuju potrebu roznych druhov tuku a naopak neexistuju studie ktore by dokazali ze tuk je zly, ako sa tvrdi v reklamach.

To ze sa s tym nerobis moc tazku hlavu je dobry pristup, ono asi nema velky zmysel mat 100% perfekt dietu a umret na kazdodenny stres z dodrzovania jej pravidiel.

Z mliecnych vyrobkov je podla mojich vedomosti najzdravsie maslo a este zakvasene vyrobky, ostatne veru nic moc. ... radsej nebudem pisat co je najzdravsie z masovych vyrobkov, o to tu asi nikto nestoji :)
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

Martin, keď na tržniciach predávajú čučoriedky z horniakov, môžeš sa s nimi dohodnúť, či ti nedonesú aj čerstvo nadojené mlieko,
čučoriedky idú po 100.- Sk kg, je to dosť, ale zasa keby ich mal človek zbierať sám, tak by to tak veľa nepripadalo. Raz som ich zbierala rovno pod Kriváňom a bola to fuška.
Neviem ako by si horniaci ohodnotili čerstvo nadojené privezené mlieko.
Ja kupujem kozie 1,5 l za 40 Sk.-, a to koza je tu kúsok za plotom :)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

tak toto je z informací, které dáva radnice v Chodově u K. Varů (bydlí tam mamča s manželem a většina mých příbuzných z její strany, žila jsem v Chodově 10 let) a rozesílá lidem mailem a myslím i potom následně v tištěné podobě (informace kulturní, sportovní atd.), ale o to nejde. Spíš uvádím jako ukázku "informovanosti veřejnosti o prospěšnosti mléčných výrobků", jojo tooolik lidí žije v iluzi a ještě si myslí, že tím sobě a okolí prospívají...cituji:

Informace ze ZŠ Komenského ulice

Projekt "Mléko do škol"
Žáci 1. - 5. tříd ZŠ Komenského ulice Chodov vypili v uplynulém roce v rámci projektu "Mléko do škol" nejvíce mléka v karlovarském regionu. Jako odměnu dostala škola 15 000 Kč.


"Pěkné", že?
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

Sluníčko píše:
Informace ze ZŠ Komenského ulice

Projekt "Mléko do škol"
Žáci 1. - 5. tříd ZŠ Komenského ulice Chodov vypili v uplynulém roce v rámci projektu "Mléko do škol" nejvíce mléka v karlovarském regionu. Jako odměnu dostala škola 15 000 Kč.


"Pěkné", že?
No přímo NÁDHERA! :?
Vážně je mi z toho blbě... a teď při půstu tím více...
A od koho tu odměnu dostali? Jistě za tím stojí zase mlékárenský průmysl nebo ještě lépe nějaká konkrétní "mléčná" firma, což? :x
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

to asi ano a nebo prostě naprostá nevědomost o zdraví a zdravých potravinách, žádný pokrok.... Myslím si, že to dostali od města nebo spíše kraje, ale nevím. Podle tohoto tam mají povědomí o zdravých potravinách jak před tak 20 lety, to si jako dítě pamatuji, že jsem někde četla: Základní kameny zdravé stravy jsou: maso, mléko, máslo, vajíčka....


--------------------------

Jinak přeji příjemný průběh půstíku
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

žádná mléčná lobby, prostě standardně: z peněz daňových poplatníků... stejně jako dotace léků apod....
Pat
Příspěvky: 96
Registrován: pon led 30, 2006 23:54
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Pat »

Mojmu kamosovi na strednej zomrela mama, lebo dostala zapal mozgovych blan ci take nieco, kvoli tomu ze pila nepasterizovane mlieko. Moc o tom neviem, ani neviem ake vysoke je riziko, no ja sa radsej mliecnych vyrobkov vzdam... ci pasterizovane, ci nepasterizovane, myslim ze to proste nieje potrava urcena pre cloveka. Mlieko sa ma pit prve mesiace zivota a iba materske a z vlastneho druhu... robia to tak vsetky cicavce (okrem cloveka).
Uživatelský avatar
pembinak
Příspěvky: 19
Registrován: sob úno 25, 2006 22:57
Bydliště: za hory za doly

syr jako droga?

Příspěvek od pembinak »

:shock:
napadlo vas nekdy, ze by se bezna potravina jako je syr mohla zaradit mezi drogy?
podle amrickeho lekare Neala Barnarda muze byt syr stejne navykovy jako morfin, protoze mleko, z nehoz se vyrabi, je kontaminovano malym mnozstvim morfia z kravskych jater.
Duvody, proc se u lidi muze takova zavislost objevit jsou biochemickeho charakteru.
Syr totiz obsahuje dost vysoke mnozstvi proteinu kaseinu, z nehoz behem traveni vznikaji v tele laty podobne morfinu.
Nastesti neni zavislost na syru nejak skodliva....... :D
(citace z casopisu Plus unor 2004)
... no a u koziho mleka je to asi to same, nebo bio syry se vyrabeji jinou technologii?
pembinak
"cogito ergo sum"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: syr jako droga?

Příspěvek od buc11 »

ja myslím, že každá potravina je návyková
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: syr jako droga?

Příspěvek od Pepík Ševců »

buc11 píše:ja myslím, že každá potravina je návyková
Asi to tak má být.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: syr jako droga?

Příspěvek od buc11 »

Pepík Ševců píše:
buc11 píše:ja myslím, že každá potravina je návyková
Asi to tak má být.
já takový nechci být, vláčený pudama, chtěl bych rozhodovat za sebe já(nadjá), a ne pudi
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Tak se rovnou odeber na onen svět a máš to vyřešený
Uživatelský avatar
pembinak
Příspěvky: 19
Registrován: sob úno 25, 2006 22:57
Bydliště: za hory za doly

zavislosti?

Příspěvek od pembinak »

:?: myslim, ze to ze nekdo je ulitlej na nejakou potravinu, syr, cokolada,atd., ze to svedci o tom, ze ma neceho nedostatek a mel by to nejak kompenzovat, treba cokolada sa se da zmirnit susenejma fikama a datlema, ale jen zmirnit.......
pembinak
"cogito ergo sum"
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

to jsou prostě ty zvyky a přirozené chutě na sladké, slané, tučné....
jde to ale změnit...člověk prostě ty uspokojůjící potraviny "povyšuje" místo čokolády dá tahini s datlí, místo tučného avokádo s olivovým olejem, atd. :)
tedy u mě to takto probíhalo, přirozeně se měnily zvyky a i chutě, je to ale rozloženo dost v čase, než se to stane přirozeným
:P
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Sluníčko píše:to jsou prostě ty zvyky a přirozené chutě na sladké, slané, tučné....
jde to ale změnit...člověk prostě ty uspokojůjící potraviny "povyšuje" místo čokolády dá tahini s datlí, místo tučného avokádo s olivovým olejem, atd. :)
tedy u mě to takto probíhalo, přirozeně se měnily zvyky a i chutě, je to ale rozloženo dost v čase, než se to stane přirozeným
:P
Pravda. Jen ve mě stále hlodá ta otázka, jestli je to zapotřebí.
To buc: Proč nechceš být vláčený pudy. Mě to někdy celkem baví.
To Johnny: tak tak :D

Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Pepík Ševců píše:
Sluníčko píše:to jsou prostě ty zvyky a přirozené chutě na sladké, slané, tučné....
jde to ale změnit...člověk prostě ty uspokojůjící potraviny "povyšuje" místo čokolády dá tahini s datlí, místo tučného avokádo s olivovým olejem, atd. :)
tedy u mě to takto probíhalo, přirozeně se měnily zvyky a i chutě, je to ale rozloženo dost v čase, než se to stane přirozeným
:P
Pravda. Jen ve mě stále hlodá ta otázka, jestli je to zapotřebí.
To buc: Proč nechceš být vláčený pudy. Mě to někdy celkem baví.
To Johnny: tak tak :D

já když si to zhodnotím zpětně, tak to zapotřebí u mě bylo, sice je na začátku nějaká snaha a určité odříkání, ale to jen v "uvozovkách" a potom se ta změna v chutích stala přirozenou, jiné chutě najednou přišly samy a staré odešly....a vše mělo právě a hlavně velmi dobrý dopad jak na mé tělo, tak na psychiku a také jsem najednou dokázala cítit už jen pohledem na nějaké starší jídlo, co jsem dřív jedla, ten pocit, který jsem mívala, když jsem ho snědal a nemyslím jen ten na jazyku, ale ten mnoha hodinový, to co to v těle dělalo a jak to postupovalo a všechny aspekty s tím spojené i ta ztráta takového čistého, jasného pocitu v těle atd.....a to už se mi ani nechtělo vůbec opakovat
ale jak říkám, hraje zde hodně roli čas, je to běh nadelší trať, který za to stojí, tedy pro mě stál a stojí a to rozhodně :wink: :P
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Sluníčko píše: já když si to zhodnotím zpětně, tak to zapotřebí u mě bylo
Vím, že Ty to máš vyřešeno. :) Každý nemá to štěstí. :lol:

Ale k tématu:
to pembinak: máš na to někde odkaz? kouknul bych na to.

Nemyslím si, že by to byla tak úplná pravda :wink: , málokdy věřím tomu, co čtu v neodborném tisku.

Ještě pro Buc: Jídlo, pití, dýchání, spánek a spousta dalších věcí není závislost, ale potřeba. Když to vezmeš takto, nemusíš si dělat hlavu. :wink:

Janina
Příspěvky: 289
Registrován: ned úno 19, 2006 17:39

Příspěvek od Janina »

myslim, ze to ze nekdo je ulitlej na nejakou potravinu, syr, cokolada,atd., ze to svedci o tom, ze ma neceho nedostatek a mel by to nejak kompenzovat, treba cokolada sa se da zmirnit susenejma fikama a datlema, ale jen zmirnit.......
pembinak
Jde o vyrovnání principu jin/jang. Tèlo si snazí vytvorit vzdy rovnováhu.
Pokud jís maso nebo sýry, bývají nalozeny v prumyslové soli anebo jsou tyto produkty porádnè osolené prumyslovou solí. A vyrovnávající reakce tèla je - chut na prumyslový cukrovinky, zmrzliny apod. Kazdopádnè obojí skodí tèlu.
Spís je lepsí nahradit prícinu a následek pak z toho vyjde lepsí.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Pepík Ševců píše:
Sluníčko píše: já když si to zhodnotím zpětně, tak to zapotřebí u mě bylo
Vím, že Ty to máš vyřešeno. :) Každý nemá to štěstí. :lol:

. :wink:
:wink: :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Johny píše:Tak se rovnou odeber na onen svět a máš to vyřešený
jak to?
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

No aby tě už neovládali ti pudi..
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Johny píše:No aby tě už neovládali ti pudi..
člověk si to ani neuvědomuje, ale většinu rozhodnutí koná automaticky, mimochodem, neuvědoměle, třeba i jídlo a dýchání, ale mohu se i zamyslet a třeba jest 60 dní se nemusí se,
jak třeba Pavel-mrkniTe se na pust, popisuje to zajímavě, tím svým stylem, a nechala ho i skvělá Štěpánka, je to lepší než seriály v TV, řek bych, že stálá partnerka je nad jeho síly, možná já kdybych byl baba, bych na něho byl dostatečně cáklej, ale hlavně se mi zdá obrat v názorech a že to přiznal ohledně potravy, vždycky to zlehčoval, že má na to svoje fígle. Ale jinak pokorný hluboký obdiv k mému tajnému gurůovi,
a hlavu si z toho nedělám, je to mé hobby a baví mne, když se mi něco z toho daří vědomě činiti.
Uživatelský avatar
Ivana
Příspěvky: 139
Registrován: pát bře 31, 2006 20:20
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

nepasterizovaný sýr

Příspěvek od Ivana »

Ahoj nevíte nekdo jak by se mohl udelat nepasterizovany kozi syr? Ja bych chtela neco jako indicky panýr, ale z koziho a jeste nepasterizovaneho mleka. No cetla jsem o vyrobe koziho syru z nepasterovaneho mleka a dokonce se nezahrival jen o pokojove teplote se vyrabel, ale je potreba k tomu mit to nejake syridlo, coz se mi moc nelibi. Tak premyslim jestli by to neslo udelat treba jen s pomoci te citonove stavy, tak jak se dela ten syr indicky Panýr, ale ten se skoro vari, tak nevim. Nevite nekdo jak sby se to dalo udelat alternativne? Diky Ivana
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Zahřeješ to mlíko aby se v tom dal udržet prst a pak tam při míchání přilíváš po troškách jablečný nebo vinnýv ocet, snad i citronovou šťávu, až se to zdrcne - vytvoří hrudky. Ocet zůstane v syrovátce. Pak se to přecedí, udělá tvar, případně z povrchu prosolí (sůl se dostane dovnitř), zabalí do plátna a nechá ležet libovolně dlouho (pokud je použita sůl) podle gusta. Vznikne čerstvý až vyzrálý až plesnivý sýr jako hermelýn podle toho, jak se nechá dlouho.
Ale nezkoušel jsem to, mám tuhle informaci od jedné paní od které beru sem tam mlíko od šťastných pasoucích se krav a dělam z něj kefír nebo piju tak. Taky jsem slyšel, že syrovátka neutralizuje negativní účinky mléka - sýrů, takže mléko jako takové, lépe kefír nebo yogurt samozřejmě nepasterované by měl být vcelku bez problémů,... pro ty, kdož nadávají na mléko jak je hlenotvorné a kdo ví co ještě.
Otázka etická a praktická co se týče soběstačnosti však zůstává nevyřešena. Kéž by moje tělo bylo spokojené i bez toho..
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

panyr se musi prevarit,jinak se nesrazi - zkousel jsem to...
co mas treba proti tvarohu? nechat to prirozene kysnout?

jinak znam pak jen enzymaticky syridla a ty kakt jrdou nejak kolem 40ti stupnu.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Odpovědět