raw dieťa a ekzém

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Zdravím,
neviem, či je tu takáto téma už založená, ak áno, please odkážte ma na ňu. Ak nie, tak by som bola rada, keby mi rodičia, čo vychovávajú surové deti, napísali ako postupujú, čo im dávajú jesť.
Mám 9 mes. syna, ktorého stále kojím plus mu dávam 2krát denne pevnú stravu. Dookola obmieňame hrušky, jablká, banány, avokádo. Mal aj nejaké tropické ovocie, ale s tým chcem radšej počkať.
Čo mu môžem ešte dávať, aby sme to spestrili?
Pred pár týždňami sa mu vyvinul ekzém na nohách. Zatiaľ som nezistila z čoho, boli sme na krvných testoch, čakáme na výsledky. Avšak upodozrievam citrusy, teda pomaranče v mojej strave.
Ja som bola do tehotenstva 100% vitariánka, potom som nemohla ovocie ani cítiť, zo všetkého ma napínalo, tak som skúsila "normálnu" stravu a bolo mi lepšie, čiže som jedla všetko z čoho mi zle nebolo, i keď som sa snažila o čo najviac ovocia. Po pôrode som na 70 až 90% vitarián, ináč jem prevažne vegánsku stravu, sem tam si dam surový kozí alebo ovčí syr. Každý deň vypijem asi pol litra pomarančového džúsu, čiže bolo by čudné keby mal syn alergiu na pomaranče, keďže som ho pila aj počas tehotenstva.
Napáda vám nejaký iný alergén? Jem ešte trochu orechov, kravské mlieko, teda syr len ojedinele.

Ďakujem za pomoc.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

no mne by to čudné nebolo keby decko malo otravu citrusmi kedze im bolo vystavované počas tehotenstva a teraz aj pri kojení


dalsia bezná alergická vec su jahody a to aj cez materské mlieko

ak žiješ v strednej EU tak citrusy su pre teko neprirodzené a najma v zime

citrusy su tropicke plody ktoré maju ochladzovať telo v nadmerných horučavách
ja ich spájam s chripkovými epidemiami na Mikulasa a po Vianociach ked sudruhovia z UV priviezli mandarinky a pomaranče
5 2 8
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

aha a kebyze sa prestahujem co len do andaluzie kde pestuju kopec tropickych plodov tak uz ich mozem jest? alebo bz som sa tam uhladovala keby som chcela ostat vita?
neverim na ziadne ochladzovanie ovocim, ak vies o nejakej studii, prosim daj mi vediet. a to aj tak nevysvetluje preco by prave moje dieta malo mat ekzem ked poznam ine matky co tiez jedli kopec citrusov v tehotenstve. tam bude iny zadrhel. ale vdaka aspon za tuto odpoved, kedze vidim ze nikto mi nevie pomoct.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

alergická reakcia je varovanie z tela že niečo nechce

ak davas nevhodné veci 100 ľudom, tak 99 z nich nebude mať reakciu lebio ich imunitný systém už nie je schopný ani rozpoznať ani reagovať ani protestovať

no a ten jeden čo reaguje a dava signal ide k doktorovi aby ten signal vypol a zavrel imunitnému systému hubu a jednoducho akceptoval všetko čo sa do tela trepe

máš geny stredoeuropske narodila si sa v podnebných podmienkach ale po čase by si sa preladila na tropy ak ti to tak strašne chýba že nemôžeš žiť na citrusoch
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od buc11 »

marynocka píše:aha a kebyze sa prestahujem co len do andaluzie kde pestuju kopec tropickych plodov tak uz ich mozem jest? alebo bz som sa tam uhladovala keby som chcela ostat vita?
neverim na ziadne ochladzovanie ovocim, ak vies o nejakej studii, prosim daj mi vediet. a to aj tak nevysvetluje preco by prave moje dieta malo mat ekzem ked poznam ine matky co tiez jedli kopec citrusov v tehotenstve. tam bude iny zadrhel. ale vdaka aspon za tuto odpoved, kedze vidim ze nikto mi nevie pomoct.
já věřím, že doma topíte a tak v 25° by se to klidně dalo a když de ven, tak do ruky mrkev,
to by bylo radění pro zdravého,
nicméně můžeš zkusit vysadit a uvidíš jestli to není tím
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Renáta »

marynocka píše: neverim na ziadne ochladzovanie ovocim,
Mám štúdiu na vlastných deťoch a na sebe. Keď prepukla chrípka, tak po troch kráľoch a ja som dôsledne stopla doma citrusy - už teda aj v predvianočnom a vianočnom čase, tak sa u nás žiadna choroba nekonala. Bolo to v mojich makrobiotických časoch. Tak nemám dôvod neveriť, ono to funguje.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od macik »

Renáta píše:
marynocka píše: neverim na ziadne ochladzovanie ovocim,
Mám štúdiu na vlastných deťoch a na sebe. Keď prepukla chrípka, tak po troch kráľoch a ja som dôsledne stopla doma citrusy - už teda aj v predvianočnom a vianočnom čase, tak sa u nás žiadna choroba nekonala. Bolo to v mojich makrobiotických časoch. Tak nemám dôvod neveriť, ono to funguje.
na mě to vliv nemá, já jím citrusy ráda a na chřipky netrpím, chřipku dostanu jen kdyyž nejsem psychicky v pohodě...teď jsem s nachlazenýma lidma furt a pila jsem litry citrusových šťáv..žádný problém...
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

vôbec nejde len o chrípku

ved v zime sa ľudia obliekajú a dá sa to oklamať
v tropoch si ale už kožu vyzliecť nemôžeš aby sa bublajúca krv ochladila a ked niet bazena či rieky tak citrus pomáha preladiť hormony na chladenie

inak ked sa povie citrus tak sa vačšinou nemyslí citron, však áno či však nie

takže ide len o to že sa maskuje nalievanie cukrovou vodou nejkým honosnejším názvom

vysadiť na 3 týždne je dostatočný test aby na sebe človek zistil či to niečo zmení alebo nie
ked je to až z druhej ruky ted ako kojené decko tak by matka mohla skúsiť striktne 6 týzdnov

cukrová voda sa dá nahradiť rozpusteným medom v zohriatej minerálke
5 2 8
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

rudo píše:alergická reakcia je varovanie z tela že niečo nechce
ne e, je to naopak. kde já to čet... zkusím to znovu najít, tohle bych si rád oživil, bylo to nějak ve smyslu, že alergie naopak značí, tělo konečně dostalo to, čeho má dlouhodobě deficit a teď, když ten dar dostalo, honem honem aktivuje kvantum enzymů, aby se ten dar využil - a z toho ta bouře. Takhle nějak v principu; no zkusím najít knížku, v níž toto četl
Ještě bylo psáno, že alergizující látce se nevyhýbat, nýbrž naopak ji užívat v pomalounku se navyšujících dávkách, by se deficit v těle step-by-step srovnával.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Jindra píše:
rudo píše:alergická reakcia je varovanie z tela že niečo nechce
ne e, je to naopak. kde já to čet... zkusím to znovu najít, tohle bych si rád oživil, bylo to nějak ve smyslu, že alergie naopak značí, tělo konečně dostalo to, čeho má dlouhodobě deficit a teď, když ten dar dostalo, honem honem aktivuje kvantum enzymů, aby se ten dar využil - a z toho ta bouře. Takhle nějak v principu; no zkusím najít knížku, v níž toto četl
Ještě bylo psáno, že alergizující látce se nevyhýbat, nýbrž naopak ji užívat v pomalounku se navyšujících dávkách, by se deficit v těle step-by-step srovnával.
ano prosim pohladaj.
celkovo si myslim ze ked je dieta na vita strave plus kojenie a jeho matka sa stravuje xykrat zdravsie ako je priemer je velmi divne ze by mohol mat ekzem ako prejav alergie. S vitariasntvom som zacala ale len pred 2 rokmi, sice sa mi zdalo ze som sa dost precistila, a mozne predsa len nedostatocne.
Mozno mam na druhej strane nedostatok zivin v mlieku, bolo by to mozne? dost malo jem, nestiham sa pri nom najest, som nanho sama, s tatkom sem tam. Navlacit domov tie mnozstva ovocia je strasne narocne. a pojest to vsetko pri nom tiez.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

tak to teda chápem že neskúsiš vysadiť citrusy a jahody
5 2 8
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

rudo píše:tak to teda chápem že neskúsiš vysadiť citrusy a jahody
Jahody nejem. Je pre mňa veľmi ťažké vzdať sa pomarančov keď teraz začínajú v obchodoch ozajstné zrelé pomaranče zo Španielska. Ale nejde ani o to. Musela by som asi prestať s raw stravou. Pomaranče sú základom mojich smoothies, do ktorých si dávam banány (ktoré samé nezjem) a listové šaláty (ktoré samé nezjem).toto bývali moje raňajky. Jednoduché zohnať. Čím to mám nahradiť? Ale uz som s tým prestala a dosť hladujem. Žijem v krajine kde sa predáva mnoho kvalitného tropického ovocia, aj brazdim po trhoch ale tie množstvá čo by som musela zjesť aby som ostala surová neviem nakúpiť. Jedine na surovej strave sa mi darí byť zdravá. Teda čo mám jesť? Jablká a hrušky jediné netropické ovocie nemám rada.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

marynocka píše:Je pre mňa veľmi ťažké vzdať sa pomarančov keď teraz začínajú v obchodoch ozajstné zrelé pomaranče zo Španielska. Pomaranče sú základom mojich smoothies, do ktorých si dávam banány (ktoré samé nezjem) a listové šaláty (ktoré samé nezjem)
dle mne se pomerančů klíďo nevzdávej. Dokonce, nedávno jsem v jakés knížce o raw četl, že pomeranče jsou optimální náhradou mateřského mléka. Tohle smoothies, co popisuješ, je perfektní, nevidím důvod to měnit. Jen asi bacha při manipulaci s pomeranči, jsou stříknuty konzervantem (jenž je ve vodě nerozpustný).
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od buc11 »

marynocka píše:
rudo píše:tak to teda chápem že neskúsiš vysadiť citrusy a jahody
Jahody nejem. Je pre mňa veľmi ťažké vzdať sa pomarančov keď teraz začínajú v obchodoch ozajstné zrelé pomaranče zo Španielska. Ale nejde ani o to. Musela by som asi prestať s raw stravou. Pomaranče sú základom mojich smoothies, do ktorých si dávam banány (ktoré samé nezjem) a listové šaláty (ktoré samé nezjem).toto bývali moje raňajky. Jednoduché zohnať. Čím to mám nahradiť? Ale uz som s tým prestala a dosť hladujem. Žijem v krajine kde sa predáva mnoho kvalitného tropického ovocia, aj brazdim po trhoch ale tie množstvá čo by som musela zjesť aby som ostala surová neviem nakúpiť. Jedine na surovej strave sa mi darí byť zdravá. Teda čo mám jesť? Jablká a hrušky jediné netropické ovocie nemám rada.
jestli ti to nedělá potíž tak proč přestávat, na světě jsou živoucí lidi, konzumující jen ovoce, pomeranče jsou subtropické a ne tropické ovoce, právě jak správně díš zrovna zrají v spainu, a jelikož tam klesaj teploty k nule, a rostou pravděpodobně pro lidi, takžetak
a tak i má oblíbená ochlazovací teorie, kterou rovněž jak je příležitost dávám k dobru, se mi vidí pofidérná, vím jak v třeskutých mrazech nadopovanej jen citrusmi se já ultrazimomřivec oháněl sekerou jen ve vasilu, nicméně s ohledem na mlíko, a sejry, bych se naučil ty zelené zaláty konzumovat, já hlávkáč miluju stejně jak durian,
co se týče alergika, je-li to realita, je dobré odhalit příčinu (nějak, lékařem, či zkusmo) a pak zareagovat. Tady bych ovšem vsázel na něco zásadité. Ovšem já jsem ten pravý rádce, synček měl a dodnes má snad krom jedné všechny alergie a to tam bylo i drasticky nekompromisní stravovací údobí, s kontrolou podpolštářových salámů
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

Jindra píše:ne e, je to naopak. kde já to čet... zkusím to znovu najít, tohle bych si rád oživil, bylo to nějak ve smyslu, že alergie naopak značí, tělo konečně dostalo to, čeho má dlouhodobě deficit
jóóó našel jsem to ohledně alergií, Marynocko. Kniha od enzymového guru Edwarda Howella Enzymová výživa, strana 169 až 175. Moc doporučuju (nejlíp celou knížku).
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

No výborne! Tú knižku mám len som ju ešte nečítala. Idem sa do nej pustiť.
Ináč som sa dočítala že nedostatok b12 a taktiež omega 3 môže viesť k ekzému. Dokonca aj málo vit. D. Teraz len zistiť či na nás niečo z toho platí.
Ďakujem mooooc Jindra
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

jé to je paráda, že tu knížku máš. bezva!
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

[quote="marynocka"]
Ináč som sa dočítala že nedostatok b12 a taktiež omega 3 môže viesť k ekzému. Dokonca aj málo vit. D. /quote]

to je ta ovocinarska klasika, nedostatok zakladnych zivin, telo sa nesklada z fruktozy
5 2 8
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

rudo píše:
marynocka píše: Ináč som sa dočítala že nedostatok b12 a taktiež omega 3 môže viesť k ekzému. Dokonca aj málo vit. D. /quote]

to je ta ovocinarska klasika, nedostatok zakladnych zivin, telo sa nesklada z fruktozy
Prepac vobec som nepochopila co si chcel povedat.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od buc11 »

marynocka píše:
rudo píše:
marynocka píše: Ináč som sa dočítala že nedostatok b12 a taktiež omega 3 môže viesť k ekzému. Dokonca aj málo vit. D. /quote]

to je ta ovocinarska klasika, nedostatok zakladnych zivin, telo sa nesklada z fruktozy
Prepac vobec som nepochopila co si chcel povedat.
tím se netrap, dle určitých vědeckých zdrohjů prý existuje skupina lidí netrávicí fruktozu a ti pak život nahlíží touto optikou
Návštěvník

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Návštěvník »

Asi tak... :wink:
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

buc11 píše:
tím se netrap, dle určitých vědeckých zdrohjů prý existuje skupina lidí netrávicí fruktozu a ti pak život nahlíží touto optikou
podla 811 podvrhu sa vraj fruktozou daju nahradit skutocne ziviny
5 2 8
Uživatelský avatar
marwin
Příspěvky: 31
Registrován: pon zář 12, 2011 11:10

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marwin »

rudo píše:podla 811 podvrhu sa vraj fruktozou daju nahradit skutocne ziviny
podle čeho to? posli link nebo nejaky odkaz pls
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

rudo píše:
buc11 píše:
tím se netrap, dle určitých vědeckých zdrohjů prý existuje skupina lidí netrávicí fruktozu a ti pak život nahlíží touto optikou
podla 811 podvrhu sa vraj fruktozou daju nahradit skutocne ziviny
Rudo z tvojich prispevkov akosi mudrejsia nie som, tak prosim ta bud pis na rovinu a nehraj tajnostkara alebo nepis, vazne nemam na to nervy, prepac. dieta mi o 5 rano vstava, moj akutny nedostatok spanku mi nepridava na trpezlivosti. Ak mas nejake info co by mi mohli byt uzitocne, daj, som otvorena roznym navrhom pokial mi niekto nebude tlacit do hlavy, ze budem prosperovat na varenej strave viac ako na ovoci.
Uz som z toho ekzemu zufala, mierne povedane.
pekny den
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Ale čo »

je tvoje dieťa očkované? aj očkovanie môže spustiť ekzém :(
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

marynocka píše:Dookola obmieňame hrušky, jablká, banány
Ekzém značí nečistou, zaplísněnou krev, tvrdí Jarda, a tak si říkám - majíce obavy, že to tak skutečně bude -, že tímhle sladkým ovocem tu candidu jen a jen přiživuješ...
Do vlákna o ekzému u Jardy jsi nahlížela? Koukni, doufám pomůže.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Ale čo píše:je tvoje dieťa očkované? aj očkovanie môže spustiť ekzém :(
Nie je očkovaný.
Jindra píše:
marynocka píše:Dookola obmieňame hrušky, jablká, banány
Ekzém značí nečistou, zaplísněnou krev, tvrdí Jarda, a tak si říkám - majíce obavy, že to tak skutečně bude -, že tímhle sladkým ovocem tu candidu jen a jen přiživuješ...
Do vlákna o ekzému u Jardy jsi nahlížela? Koukni, doufám pomůže.
Nepozerala ale pozriem. Ale potom neviem cim mam syna kŕmiť. Ak chcem surove tak len ovocie. Zelenina je ťažko stráviteľná teda okrem uhorky. Rajčiny a paprika su tuším alergeny. No musela by som varit. Varené - mŕtve.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Ale čo »

možno rajčiny a paprika nebudú alergénmi pre tvojho syna. a čo tak avokádo, šalát, špenát? alebo divo rastúce byliny, skorocel, púpava...
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Nooo on to ešte nepožuje - špenát a listy . Ináč v budúcnosti mu budem dávať také dobroty. Ja si robím šťavy - mrkvove a listové zeliny a z toho mu dávam piť.
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Avokádo nelubi, musím Ho maskovat do jablka. A rajčiny sa mu bojím teraz dávať.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

pozri je to jednoduche
nastuduj si vsetko o nebezpeci a skodlivosti fruktozy
lekari nevedia rozlisit reakciu na fruktozu od reakcie na lepok, teda celiakiu a hadzu to do 1 vreeca

sama si povedala ze mozno chyba B12, omega 3 a ine latky, preto som ti napisal ze tie ziviny nie su v ovoci a urcite nie su v citrusoch

811 je ideologia ktora tvrdi ze clovek by mal jest iba ovocie a nic ine
a teda ma v sebe skryrte tvrdenie ze fruktoza alebo obsahuje dolezite ziviny alebo si telo tie ziviny z fruktozy vyrobi alebo tie ziviny vlastne nie su potrebne.

Inak kazdy z nas mame limitovany cas a dolezitejsie veci ako pisat na fore
citim sa ze sa ti pise uplne zbytocne pretoze jedinu vec co chces pocut je to ze na ovoci a citrusoch predsa musi byt kazdy zdravi, ze robis pre decko to najlepsie, tak ako to ze vesmir je tak blby a neda vam oboc zdravie

az sa ti podari hlavou mur prerazit tak daj vediet

ja sem na tuto temu viac nejdem
a prepac ze som ti zobral tvoj vzacny cas nesuhlasenim s tebou
prajem ti vsetko najlepsie
5 2 8
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

Uff takto som to vôbec nemyslela, že ma oberáš o čas to mi ani nenapadlo. Len som vážne nechápala čo si písal a to ma s.ralo.
V 811 sú aj orechy a semená, v malom ale sak sa to dá zvýšiť nie? B 12 pravda je že v ovocí nie je.
chcela som od teba iba počuť konkrétne rady lebo nič som nechápala z toho čo si hovoril. A áno máš pravdu myslela som že dávam synovi to najlepšie. A nikde nepíšem že sme frutariáni.
Ďakujem za objasnenie a všetko dobré.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

811 je striktne beztukove ziadne orechy ziadne semiacka
811 ideologia tvrdi ze v ovoci je male percento tukov a tak ked sa zkje 6000 kcal ovocia ze z toho
telo akosi pomedzi ten cukor musi vydolovat tych nutnych 300-500 kcal tukov
v praxi potom 811 clenovia kazdy rok utekaju do thaiska a jedia tam kila durianov denne a snazia sa zufalo doplnit tuky na cely rok cez duriany

materske mlieko je o tukoch ako primarnej vyzive pre decko
kedze tuk je zakladna stavebna latka kazdej bunky
citrusy maju nula tukov a taak nijakovsky nemozu nahradit materske mlieko
5 2 8
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Renáta »

Ahoj Marynocka. Keby šlo o môjho synčeka, tak by som skúsila z jeho stravy vylúčiť banán a možno aj jabĺčko. Banán je veľmi častou príčinou alergie a deti naň často reagujú výsypom a ekzémom, banán vôbec nie je najvhodnejším príkrmom pre dojčiatka ako je to všeobecne odporúčané (je známa aj skrížená reakcia latex banán), rovnako skrížená reakcia breza jablko. Skúsila by som vysadiť toto ovocie a sledovala by som, čo sa s dieťatkom deje. Inak zhoršenie u týchto detí nastáva aj v zime, keď sú viac nababušené. Pomáha dbať na to, aby sa nezapotili, obliekať do tenších vrstiev a len bavlna na holú kožu. Volila by som len biele, prípadne bledé farby oblečenia, veľa škody robí aj krásne farebné oblečenie, ktoré dráždi detskú kožu. A to nielen také to lacné čínske oblečko. Tu na Slovensku sa testovali detské šaty a dokonca oblečenie kvalitných zahraničných značiek bolo vyslovene toxické svojím prekročeným obsahom škodlivých látok - šlo vyslovene o pestré farby, preto sa im odporúča pre istotu vyhnúť. No a v čom perieš atď.
No, skúsila by som v prvom rade vyhodiť ten banán - ako z výživy dieťaťa, tak i zo svojej, lebo dojčením ho môžeš alergizovať. No a ak by som nemala istotu bio ovozelu, asi by som zvážila umývanie ovozelu v prípravku Vegiewash - http://www.vegetarian.cz/potraviny/naku ... 0rozh.html

Uvidíš. Možno sa budeš musieť zmieriť aj s tým, že tvoje dieťa nebude môcť jesť množstvo surového ovocia - to mnohým deťom spôsobuje veľké vzplanutie atopickej dermatitídy a až krvácajúce mokvavé rany...
Naposledy upravil(a) Renáta dne stř pro 21, 2011 0:57, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

aha v com sa perie.
u nas sa roky perie len v sode bicarbone, okrem toho ze je to perfekt na kozu, nesmrdia po dome pracie prasky a je to ovela lacnejsie
5 2 8
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Jindra »

rudo píše:aha v com sa perie. u nas sa roky perie len v sode bicarbone, okrem toho ze je to perfekt na kozu, nesmrdia po dome pracie prasky a je to ovela lacnejsie
týýý jo, to taky jde? prát jen v sodě? To by se mi líbilo, páč ten smrad pracího prášku po bytě tuze ráth oželím. Kolik tak toho přijde na jednu várku do pračky nasypat, prosím Tě? Dík.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

Jindra píše:
rudo píše:aha v com sa perie. u nas sa roky perie len v sode bicarbone, okrem toho ze je to perfekt na kozu, nesmrdia po dome pracie prasky a je to ovela lacnejsie
týýý jo, to taky jde? prát jen v sodě? To by se mi líbilo, páč ten smrad pracího prášku po bytě tuze ráth oželím. Kolik tak toho přijde na jednu várku do pračky nasypat, prosím Tě? Dík.
trosku co ja viem od oka, 1-2 lyzice ?

to robi vela ludi som sa to naucil na australskom vitafore

na pranie tu kupujem taku superlacnu v takom velkom baleni
na jedenie si kupujem inu

ked nahodou nemam sodu bicarb alebo chcem skusit nieco ine tak supnem do pracky trochu lacneho samponu na vlasy
so samponom na vlasy cistim aj koberco vrelou vodou tusim sa to vola tepovanie
5 2 8
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Ale čo »

Jindra píše:
rudo píše:aha v com sa perie. u nas sa roky perie len v sode bicarbone, okrem toho ze je to perfekt na kozu, nesmrdia po dome pracie prasky a je to ovela lacnejsie
týýý jo, to taky jde? prát jen v sodě? To by se mi líbilo, páč ten smrad pracího prášku po bytě tuze ráth oželím. Kolik tak toho přijde na jednu várku do pračky nasypat, prosím Tě? Dík.
tiež používam na pranie sódu , ale používam ju na výrobu slizu na pranie, a do pláchania ocot
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Ale čo »

marynocka píše:Nooo on to ešte nepožuje - špenát a listy . Ináč v budúcnosti mu budem dávať také dobroty. Ja si robím šťavy - mrkvove a listové zeliny a z toho mu dávam piť.

tak rozmixuj s niečím. :delicacy:
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

periem stale v tom istom baby eko prasku ktory takmer necitit, len v extra velkom mnozstve. Sodu bi mozem vyskusat.
Mila Renata, dakujem za tieto konkretne rady, mame vacsinou len bavlnene veci, polyester len co nam darovali... Ja kupujem blede, alebo sa snazim, a i ked nekupujem u Cinanov, vsetko je to zial vyrobene kdesi tam v p.deli. Bohuzial. Ked sme na Slovensku, kupujem slovenske vyrobky, pokial sa da - vyber extremne maly, o nicom.
Banany som uz obmedzila pred par dnami, ani malemu som za posledne mozno aj 2 tyzdne ci viac dala len polku banana, zlepsenie vsak nevidim. fu ak vynecham jablko, tak co mu mam davat jest?
Prestala som aj s pomarancmi, ale odvtedy sa citim strasne vysmednuta.
Napisem vam presne co som jedla este pred par dnami, co jem uz par dni a co davam dietatu a ak mozete, upravte mi nas jedalnicek, lebo uz som z toho magor. Kym som zivila len seba, mala som toho dost nacitaneho, bola som si ista, tym co robim, tento ekzem ma uplne dostal a mam pocit ze uz neviem ani taku zakladnu vec ako je stravovat sa. Som z toho nestastna.
Este pred par dnami som jedla vela tropickeho ovocia - manga (kvalitne, letecky dovazane), cherimoye, banany (bio), anasy (letecky), grenadilias (neviem ako sa povedia po slovensky), pomarance (hlavne doma odstavene), para orechy (trosku), sezam, mak, zelenina. Raz do tyzdna kozi a ovci surovy syr so zemiakmi a salatom. Sem tam varene veganske cestoviny, ci ryza (hneda). A uplne sem tam som mala pizzu ktorej sa neda odolat ked ju ma moja manzel (talianska prava) - ja viem fuuuj.Jem vela susenych fig - bio, nesirene, susene na strome. A este hurmi kaki (fuyu). No fuj a este som sem tam jedla trochu razneho chleba s avokadom - same avokado nedokazem zjest.
Teraz som presla na 100% vita, uz niekolko dni som nemala varenu stravu. Banany jem dost striedmo, pomarance som vynechala (vcera porusila, bo som isla od smadu skapat). zvysila som sezam, mak, tekvicove a slnecnicove semena. Odstavujem denne kilo mrkvy a nejaky salat, ci kel, si inu burinu. Ovocie som obmedzila - hladujem.
Syn jedol v posledne dni hlavne moje mlieko, jablko a granatove jablko, moje stavy pil, uhorku (tu len ozuzlal). Pred tym jedol vela hrusky, ale teraz uz niekolko dni nemal.
Pomoze mi niekto s jedalnickom? Co mam pridat? Nie som ochotna ubrat viac ovocie, hladovat nemienim, a zas ok idem si nastudovat nieco o skodlivosti fruktozy - ale nemyslim ze tam je chyba.
V case ked sa objavil ekzem, zaciatkom novembra som akurat zvysila banany a mrkvu u syna.
Vela som pocula aj o tom ze ekzem ma do cinenia s emociami - vtedy sme sa akurat vratili zo slovenska, syn neznasa cestovanie,... len neviem ako aplikovat akekolvek psychologicke zazraky na dieta.

Dakujem vsetkym za pomoc, ste zlati. (a ja nemozna :cry: )
Uživatelský avatar
marwin
Příspěvky: 31
Registrován: pon zář 12, 2011 11:10

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marwin »

exem je vzdy periodickou zalezitosti, objevuje se na podzim,zimu, kdyz je vseobecne velmi suchy a drazdivy vzduch. pres vetsinu dne je doma, kde je hodne sucho (pretopeno?) a to drazdi kuzi jeste vic. zkus trochu pridat vody na radiatory aby nebyl vzduch tak znicujici..

jinak exem je vzdy beh na dlouhe trate, nesnaz se stresovat tim, ze se ti to hned podari vyresit. leceni je dlouhodoba zalezitost. nicmene pokud dite cestuje a nelibi se mu to, tak mu to nepridava. a pokud ho krmis mlekem (a sama jsi ve stresu) - tak se tento stresovy hormon prenasi, na to nezapominej..

podle toho co pises o sve strave (bio+lisovani a kvalitni zdroje) si nemyslim ze by problem byl pouze ve vyzive. myslim si ze dite ma dostatek zivin, spis bude problem v latkach, ktere ho drazdi.

jak jsem ti jiz napsal, tak exoticke ovoce je dost agresivni, ikdyz je zasadite, tak prece jenom muze problemy vyprovokovat. nemyslim si naopak ze by jablko byl problem. pokud je bio a dejme tomu lokalni, tak bych ho neubiral..

zkus trochu udelat tech smoothie, ma to super regeneracni ucinnek na kuzi - me se vzdy potom vyhladi a uplne potahne takovou jemnou vrstvou ze nadotek pusobi jako samet :) ..

vim ze se mi to pise lehce, ale protoze jsem ti sam prosel tak si dovolim poznamenat ze vsechno resis hodne stresove. snaz se byt vic vklidu. dite citi a pozna kdyz jsi nervozni nebo rozladena - vsechny emoce se na nej prenasi - haha vim ze to zni jako bla bla bla hippies, ale je to tak. ty deti jsou mnohem vnimavejsi. vim ze kdyz ho to svedi, je to neprijemne, ale neni potreba aby ses u toho jeste tvarila vazne a situaci zhorsovala. :-)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od rudo »

emocie maleho dietata sa riesia emociami matky, otca a vsetkych co sa okolo naskytnu

ja osobna by so presiel len na varenu hnedu ryzu a varenu zeleninu a pockal kym sa vsetko vycisti
a potom by som zacal pridavat ovocie vzdy jeden druh pocas tyzdna a pocakal ci sa to zonovu neobjavi
na to asi sa videlo zlepsenie treba min 3 tyzdne a pri zavadzani nasopat jediel treb davat aspon 1 yzden a sledovat ci sa to nevrati lebo ak je reakcia opozdena a vrati sa napriklad po 5 dnoch nejakeho ovocia tak sa to moze popliest s tym ze v ten den sa zaviedlo nejake ine ovocie

pouzivas nejake oleje kremy atd na kozu
lebo tie detske vyrobky sa tukamer vsetko z ropy
najlepsie je pouzit obycajny jedly olivovy olej alebo ryzovy ?
tiez baby mydla a sampony su strasne agresivne

a soda bicarb je vyborna umyvanie na kupanie vyskusaj najprv malu koncentraciu v cistej vode a neskor pridaj viac sody
5 2 8
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od gabrielik »

marynocka
Čítam i o tvojich starostiach a ako sa veľmi snažíš si s tým poradiť. Skús sa opýtať ako stravuje svoje deťúrence S.arik
Možno si nevšimla tvoju tému.
viewtopic.php?f=9&t=1400&start=4800

Páči sa mi čo si napísala:
marynocka píše:Vela som pocula aj o tom ze ekzem ma do cinenia s emociami - vtedy sme sa akurat vratili zo slovenska, syn neznasa cestovanie,... len neviem ako aplikovat akekolvek psychologicke zazraky na dieta.
A ani nevieš že si vo svojich príspevkoch aj odpovedáš. Na dieťa psychologické zázraky aplikuješ úplne jednoducho a prirodzene. Čím menšie dieťa, tým jednoduchšie to ide. Ste stále spojení neviditeľnou pupočnou šnúrou. A aj materským mliekom.
Takže zapracuj na sebe a svojej rozhádzanej psychike. Ver, že tvoj spôsob je správny a miluj vás oboch s ekzémom alebo bez. Možno to je signál pre teba, aby si niečo zmenila alebo pochopila.

Dúfam že ťa nevystresujem alebo nevystraším. Môj malý synček, keď ešte bol malý, (lebo teraz je to kus koňa a stále ma dokáže rozhodiť :) ) mal obdobie plakania a ja ako neskúsená mamička som bola z toho na prášky. Moja mama mi vravela že to môžu byť vetry a ukázala: Polož ho na bruško a hlaď ho po chrbte. Až z odstupom času mi dochádza že to čo pomohlo bolo skľudnenie, dotyky, spojenie, zmierenie, neviem ako to popísať. Proste tie zenové serepetičky. Nájdi si nejakýy rituál, ktorý budeš pociťovať ako správny a skús to s láskou a odhodlaním ale bez očakávania.

Jindra ti radí dobre, že ekzem môže byť spôsobený škodlivinami či plesňami v tele, tak skús trebárs potierať nožičky vodou zo sôdy bikarbóny, cez nohy bábatka sa dá toho všeličo dnu aj von. Možno tie plesne a nečistoty chcú von a nemusia byť zo stravy. Tak im pomôž. Mysli na to, že ich necháš prúdiť pri tom rituáli von z tela a že je to dobré že v telíčku neostávajú ale bežia von.
Držím vám obom palčeky.

No, ale som toho popísala, tak končím skôr ako budem sentimentálna. Ale to asi k vianočnému času patrí.
Naposledy upravil(a) gabrielik dne stř pro 21, 2011 11:57, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od gabrielik »

hihi, tu to máš kým som dopísala, už tu máš tri podobne ladené príspevky :)
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

to marwin:
on je vsetko bio, vlastne vsetko je bio okrem tropickeho ovocia a aj to od noveho roku asi necham dovazat len bio -( pokial sa bude dat cenovo).
ten ekzem ma stresuje, lebo na mna tlaci rodina, ze to je moja strava na vine, chceli by aby som masko jedla, mliecko a dalsie varene hnusy... A ako im vysvetlim ze to ich strava je zla? A nie moja (teda mozno aj moja ale rozhodne by neprospieval na mase, pagacoch a kolacoch preboha!!!!!!) ?
navyse sa ekzem rozsiruje, uz ma prvy fliacik aj na rucicke... Cize ano som nepokojna.
mame termostat na 22 stupnoch, v noci na 18. Dam na radiatory vodu.

Ake smoothies mam robit? DOteraz som robila pomaranc, banan a zelene buriny. S akym ovocim sa to este da, aby to bolo chutne?

Inac myslim ze som urcite zanedbala omega kyseliny. tak tie musim rozhodne navysit.

vdaka marwin
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

to rudo:
nikdy som nic na jeho kozu nepouzivala, iba mydlo z Alep, to mi poradila porodna asistentka, ze je uplne neskodne, pravda, neoverovala som si, hned to pozriem na nete.
AZ ked sa objavil ekzem, zacala som s kokosovym olejom, lanovym a olejom z marhulovych kostiek.

gabrielik: joooj asi ma teda pochopis ak ti poviem ze zaciatky s mojim synom boli strasne tazke, stresujuce, kazdy den som preplakala, velmi som chcela kojit, ale bolelo to jak fras, strasne muky to boli. Robil mi rany, dokonca mi do jednej bradavky aj pomimo dieru vyrobil... strasne som trpela asi 4 mesiace. v piatom sa to zacalo zlepsovat, pochodili sme xy odbornikov... Este aj teraz miestami zle cucia a boli to, ale to sa neda porovnat. Zaroven je velmi zlym spacom - teda bol, zlepsuje sa to, ale aj to mi nepridava na mojich zen attitudes. Spavam tak do 6 a pol hod denne s prerusovaniami na hamku. A vlastne casto ani tych 6 hod.
Este mi napadlo ze v case ked sa mu objavil ekzem, sme ho vlastne asi mi sami vystresovali, lebo nerastol, za tri mesiace narastol len 1 cm. Tak sme o tom vkuse rozpravali, hovorili mu ze ma rast, merali ho a tak... Ja viem riadna blbost, ale co teraz?
On neznasa dotyky. Nosit sa ano, ale intimnosti nie, ziadna pusa, masirovanie, hladkanie, idem ho pohladkat a da mi prec od seba ruku. Aj tieto veci mi nepomahaju a som z nich nestastna.
Pritom som vzdy vsetko robila pre jeho dobro - rodila som doma, prirodzene, nikdy som ho nenechala plakat sameho v posteli, nosila som ho v satke...

tak teraz radte
Inac je vesely a vyzera byt stastny.
marynocka
Příspěvky: 40
Registrován: pon led 25, 2010 20:51
Kontaktovat uživatele:

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marynocka »

no o tej sode bi som uz rozmyslala, mam doma dokonca Meine Base, ale citala som ze pre deti do 5 rokov je soda bi zakazana - mysli sa tym uzivanie ustne, ale ved cez kozu toho prejde tusim a 70 % do tela, nemylim sa?
Inac som mu ju uz dala asi 3 razy do kupela, a bolo hned vidiet rozdiel, ale bojim sa.
Uživatelský avatar
marwin
Příspěvky: 31
Registrován: pon zář 12, 2011 11:10

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od marwin »

takže za prvé) řekni prosím svojí rodině - že exemem trpí TISÍCE !!! Dalších dětí jenom ČR - tak at si laskave uvedomi, ze ti papaji vsechno. a muzu ti rict, ze ja na svych mlickach, masickach jsem k tomu mel po cele detstvi ukrutne bolesti bricha. proste si musi uvedomit, ze to ROZHODNE neni tvoje chyba - ze se snazis aby dite bylo zdrave. ale to je vseobecne problem spolecnosti - tohle medialni masirovani. nemej jim to za zle, ze se snazi pomoct, ale rekni jim, at si o tom neco prectou v jinych zdrojich nez na novinky.cz nebo TV.nova !

a opravdu se snaz nestresovat. ja jsem se osobne definitivne zbavil exemu az po tom, co jsem si udelal poradek v zivote. nasel pritelkyni, praci, byt.. dokud jsem tak ruzne cestoval a resil porad nejake "sracky" tak jsem se porad skrabal..a to uz jsem byl dlouho na veganstvi a velkou cast sem jedl syrovou stravu (coz omezilo vic jak 80% exemu !!!)

ale proste pokazde kdyz prisla nejaka situace, tak se exem vracel. .hlavne v zimu, snih a mraz..to zhorsoval maximalne.. pres leto pohoda, klid, ani zminka

vim ze to mas tezke, ale podporuju te maximalne. tu varenou stravu bych do sveho ditete nedaval, pokud to bude jenom mozne.

zkusil bych smoothie hlavne list.zeleninu + jablka. tzn - tedka je spenat mangold, zeli, jesli jeste bude tak kapusta..ale to uz asi ne sezonni,lokalni. takze pak davat ty lisovane odstavnene repa,mrkev,jablko,petrzel a celer.. tohle perfektne cisti krev..ale opravdu opatrne jenom po malych davkach a douscich..protoze treba petrzel je dost razny cistic ledvin, jater takze z toho muze byt diteti trochu neprijemne..
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od gabrielik »

Chápem chápem, ako keby som to prežívala znova, a verím a viem že to nieje také ľahké. ako sa o tom rozpráva, ale treba si to prežiť a učiť sa za pochodu.
môj bol stále hladný a z môjho mlieka mal riedeku stolicu, ale dnes ľutujem že som ho nekojila dlhšie.
Ten rituál som ti napísala len ako názorný príklad, môže to byť nosenie, spievaniy, čítanie, alebo iba tvoj relax v jeho prítomnosti. Niečo čo bude vám obom prinášať pokoj a zároveň si vychutnaj každú chvíľku, lebo deti tak rýchlo vyrastú...
Tej sódy sa neboj, naše babky prikladali bábetkám na pätičky drvený cesnak a to je myslím iný driják, ale zaberalo to. Vidíš účinky, vieš regulovať dávkovanie, vieš sa riadiť rozumom a intuíciou, nenechaj sa ovládať strachom, nenechaj si stresovať od rodiny, budú ti ešte veľa hovoriť do života a je jedno aký dôvod si nájdu. :)
dokážeš to, uvidíš :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: raw dieťa a ekzém

Příspěvek od Renáta »

Marynocka - na upokojenie pokožky veľmi dobre pomáha kúpeľ v odvare z ovsenných vločiek. Veľa mamičiek má s ním vynikajúce skúsenosti. No a kúpele ako na Slovensku v Smrdákoch, to je liek.
Ekzematická pokožka musí byť dobre premastená, samozrejme nie kozmetickými výrobkami.Na to iste dbaj.
Pokiaľ ide o stravu, absolútne súhlasím s Rudkom, i tu však treba dbať na správnu voľbu druhov zeleniny (napr. zeler by som iste nedala - vôbec máš v strave stále veľmi veľa alergénov).
Ja by som sa nedala stresovať rečami o strese... lebo keď začneš dodržiavať diétne opatrenia, postaráš sa o správne ošetrenie pokožky... stav sa začne zlepšovať a ty budeš automaticky pokojnejšia. Rady typu upokoj sa, keď je všetko zle, u mňa nefungujú, tak ti to ani neradím. Máš právo byť znepokojená a aj dôvod! Práve pokoj by mohol byť "oslepujúci" - nepokoj ťa núti robiť opatrenia v prospech synčeka.
Odpovědět