ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od tvx »

Zakládám sice skoro denně nějaký nový téma ale snad mě za to neukamenujete, neb jsem tu podobné téma nenašel "c)
Mám před domem asi 2x8 metrů neduživého trávníku, možná to bude tím, že poblíž něj je studna? A chtěl bych ho využít k pěstování nějaké té zeleniny atd. Rajčata už jsme zkoušeli a dopadly celkem dobře. Uvažuju o paprikách. Dál nevím - česnek, cibule? co mrkev?...
Určitě nějaký bylinky, zatím je tam máta.., saturejka, pažitka. Pozemek je na západě, takže dopoledne spíš bez slunce a přijde mi to místo dosti suché.
Budiž toto téma pro zkušenosti s pěstováním všeho možného zajímavého.

A teď pár mých otázek:
Jaké máte kdo zkušenosti s pěstováním na takhle malých pozmecích, hlavně, co se na chudé půdě dá vypěstovat.
Jak připravit půdu aby se příští rok dala obdělávat? Mam do ní něco zarejt (uvažuju o kompostu) atd...?
Šlo by využít něco popínavého, nejlíp jedlého co by se dobře pnulo po plotě? Kolem toho plotu mam spíš vlhko.

Jinak nevim do jaký míry je to správné ale do kompostu házím co mi pes a kočky na trávníku nechaj za překvapení a zbytky po šťavení atd.

Předem dík za rady i odkazy na literaturu.
Naposledy upravil(a) tvx dne pát lis 18, 2005 14:56, celkem upraveno 2 x.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Zahradničení

Příspěvek od Pavluška »

Jelikož zahradničení je moje velké hobby(jen čas se nedostává),odpovídám. :)
My máme doma záhon asi stejné velikosti jakou popisuješ.S úspěchem se nám tam teď plazí po tyčkách několik časově ostupňovaných rostlin sladkého hrášku,který je vážně chuťově báječný.Dále se tam daří červené řepě,cibuli,česneku,kadeřavé petrželi,pár hlávkám salátu,keříčkovým fazolím,pohance,levanduli,meduňce,šalvěji a pár okrasným afrikánům atd. ...zjara tam byly ještě ředkvičky a raný salát.
Když vytváříš záhon z trávníku,můžeš to zkusit i tak,že ho celý zakryješ fólií,kartonama nebo něčím jiným,čímž tráva zetleje a na podzim se to dá případně zarýt a přidat např.kompostovku nebo koňské koblížky. :D
My měli taky značně neúrodnou půdu.Za pár let přidávání kompostovky i obyč.hnoje je to teď středně úrodná zemička.Zahrádku máme spíš na sever a máme výhled na Krkonoše.
Mám ještě jeden tip:sestrojit svépomocí(nebo koupit)jednoduchý pařník a na jaře zasadit sazenice okurek "nakládaček"-nechávat je hodně přerůstat a pak si je vychutnat.V létě už mít vršek pařníku pochopitelně odklopený a už předtím raději i větrat,aby se rostlinky nespálily.
Takový pařník nám kdysi produkoval celé léto zásobu šťavnatých okurek.Pak ho nahradil výběh pro želvy a okurkám je konec. :(
Měla bych podobných tipů ještě kupu,ale zatím to snad stačí.
PS:Už abych měla vlastní pozemek(ještě jsem s našima) a uvedla do praxe naplno permakulturu!!!
Hodně radosti do budoucna s kouskem hlíny!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Díky moc za info, já teď moc od domu nemůžu a příroda mě vyloženě láká pořád víc, tak se moc těším, že konečně se spolusetkáme i na tomto poli "c)
Tak koukám, že o spoustě věcí ani nevím že existuje.
1. kde všude sháníš semena?
2. časově odstupňovaný hrášek - to jako že se vysejvá aby postupně dozrával?, to by asi bylo super dát třeba i na plot, ne?
3. jak moc to potřebuje zalejvání? denně?
4. co jsou to keříčkové fazole? a jde to jíst ještě zazelena?
5. znáte takový ty sekaný mražený fazole? Děsně mi chutnaj ale nikde jsem je neviděl prodávat nemražený, máte někdo ponětí co je to zač?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

1.Semena většinou kupujem v květinářství,některé si nasbíráme sami(od afrikánů,hrášku atd) a některé v obchodech se zdravou výživou.
2.Ano,postupně dozrává.Je to moc praktické.Časový rozestup si můžeš určit sám(my to máme asi týden až 14 dní).K jednomu datu raději vysít víc semínek,ne vše vzejde.S tím plotem to zní jako super nápad.Na konci vegetačního období to musíš z plotu ale nějak vysápat. :)
3.Zalévání: Denní by bylo super,ale málokdo má to čas.Kolikrát necháme naši zahrádku týden "na suchu" a nic se neděje.Rostliny zakořeněné ve volné půdě vydrží víc než "truhlíkové".
4.fazole:existuje ohromné množství druhů a odrůd.Nejlépe se ptát po těch,které nemají tak tuhou vlákninu(pokud jde o konzumaci celých zelených lusků)! Já osobně syrové lusky nejím,ale až najdu jednou dobrou odrůdu,zkusím to.U nás se fazol.lusky pěstují do zeleninových gulášů,které já už nejím. :)
5.sekaný mražený fazole-to budou ty odrůdy bez hrubé vlákniny.Asi.

Doporučuji www.ekozahrady.cz
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Jeste jsou taky dobre stranky www.pfaf.org. Je to v Britanii a maji tam vsemozne rostliny, ktere se daji jist (nebo jejich plody). Snad nejkompletnejsi zdroj napadu pro netradicni zahradkare.
Ja mam na zahrade hlavne stromy - 12 jabloni, dve merunky, broskvon, slivon atd. a pod nimi pestuju hlavne trvalky a plevel :-). Nektery ten plevel je jedly, stavitelny, jiny je nejedly. A taky to postupne zakeruju, dosazuju kere pod ty stromy, asi to bude taky takova permakultura nakonec...
Letos mi plodi poprve treba schizandra cinska, tak to jsem zvedavy, jak bude chutnat, jedl jsem jenom susenou. Jeste neplodi rakytniky, a zatim jsem nezkousel jist bambusy, protoze jsou male.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Pavluška, díky, pustim se do toho.
Ještě mě napadá konpí, když má tak zdravý semínka, škoda, že mi je na zahradu odevšad vidět.
Nigtingale
A to vsechno pestujes tady hu nas v cechach? treba ten bamus? :shock:
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

zahrada

Příspěvek od Honza »

Jsem taky tak trochu nadšený do zahradničení, nicméně popisovat různé fígle tu asi nemá cenu - co, kdy , kde, jak,...stejně to vše najdeš na jiných serverech, či knihách o tom jak cokoliv pěstovat, ale jedno můj skorovitariánský mozek pochopil - všechny tyhle rady je třeba filtrovat, protože tak jako jsou všichni vedle jak ta jedle v otázkách výživy, tak jsou vedle i v otázkách půdy, rostlin a pěstování. Ne však všichni! Co ti mohu nabídnout je, pošli mi svou adresu a já ti půjčím pár titulů o tom jak to tu chodí při pěstování rostlin z vitariánského mozku. Půjčil mi je před rokem Johny co je ted v Anglii. Myslím že ti to osvětlí spoustu věcí.
Moc tě zdravím!
Honza
PS: sakra dnes jsem koupil nahnilý meloun! :)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Dík, ozvu se s adresou, času zatím do zimy dost, aspoň budu mít po večerech co číst. Třeba bude do tý doby nějakej vitasraz...

No, nahnilej jsem ještě neměl, ale jeden nezralej - byl nejedlej a jeden vyschlej - dnes - ten jsem ale aditivoval PI-vodou a 4ma citronama a nacucnul to byl to a pak byl super. Denne jim 2-4ks.

To mě zase nějakej šmoula hacknul nezabezpečenej linuxovaj komp co máme v lokální síti všem pro užitek a zábavu. Navíc to byl někdo z tý sítě...
Ach jo, že se na ty lidi člověk nevy...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Já už několik roků zahradničím na balkoně :D Zaručená volba jsou cherry-rajčátka. Ted mi dozrávají. Taky bazalka a rukola v truhlíku. A protože naše rodina si minulý rok pořídila nemovitost na vysočině - chalupu - tak jsem rozšířil svoje plantáže i tam. V podstatě jsem jen vypěstoval na balkoně sazenice a zbytek nechal na mamce :wink: Nemám totiž čas jezdit na chalupu. Pěstoval jsem všechny druhy salátů a kadeřavou kapustu. Narostla do závratných rozměrů (pochopil jsem proč jí anglicky říkají DINOSAUR KALE).

Má radost z úrody ale skončila minulý týden kdy všechny rostliny podlehly invazi mně neznámých malých černých broučků, kteří všechno sežrali a pokoušeli se sežrat i mamku :? Částečně zdecimovali i mou rukolu na balkoně ....naštěstí cherry-rajčátka jim nechutnají.

...no a potom něco pěstujte! Na Vánoce si koupím knížku "Chemie v zemědělství" a příští sezonu nakopu těm černejm breberkám zadečky :twisted:
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

člověče, to potkalo minulej tejden i mě - invaze těch broučků, co mě ale dožralo, že za asi 3 dny totálně zplundrovali řeřichu na kterou jsem se tak těšil ale naprosto ničeho jinýho se netklnuli, plevel naprosto bez poskvrny. Co si o tom mam myslet?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

to Michal: No jo, tak proti brouckum je treba nasadit ty spravne antibroucky, kteri je pozerou :-))). Nebo rostliny, ktere nesnaseji, jako proti msicim levanduli, atd.
to Petr: Bambus pestuju jen ten, ktery muze v nasich zemepisnych sirkach prezit, ale to je taky dost druhu, nektere jsou jedle. Bohuzel ty jedle mi asi posly uz nadobro. Ale je dost rostlin, ktere muzou prezit jak treba v Cine nebo Japonsku, tak i tady. A pak je taky spousta keru nebo stromu u nas, ktere maji plody jedle, ale nikdo to tady nevi. Treba takovy tis ma vsechno jedovate, jen ty ruzove plody ne (ale jejich pecku uz jo).
Jeste tam nasadim nekolik keru kustovnice cinske. To jsem koupil takove ty plody, co jsou na mnoha rawfood strankach nabizeny pod pojmem Goji Berries jako super food, pokusne jsem to zasadil (asi dve berries, ostatni jsem snedl), a vsechno vyklicilo a rychle to roste.
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

Výborně Péťo výborně!

Téma jsi založil skvělé, takže jen tu hezky o svých zkušenostech a zážitcích s garden pište... určitě se mi brzy všechny informace budou hodit... zatím jsem v tomto oboru ještě mnohem méně než začátečník...

Btw. určite by tu mohl napsat mnoho osobních zkušeností se zahradničením Johny.. ale asi by to byl téměř nekonečný příspěvek a myslím, že už toho dost naznačil i ve staré diskuzi...

Jo a kam chodíš na tu pí-vodu? Teď vypomáhám v pí-centru na Vinohradech, tož sa stav na panáka! :D
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

pohanka

Příspěvek od zuzi »

Pavlusko,
chtela jsem se zeptat na tu pohanku. Jak ji pestujes a jak casto a kolik sklizis? jake podminky potrebuje pro rust?

Zuzka
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Radka

Příspěvek od tvx »

Jo, už třetí den louskám starou diskuzi, přijde mi dost přínosná. Teď mam vánoce - ostatním nováčkům doporučuju.
Pí vodu si nechám vozit - auto nevedu a na kole to moc nejde - z toho druhýho pražskýho v Haštalský ale na panáka se stavim rád - živýho vitariána jsem ještě neviděl "c)
Jen zdali tam budeš dost dlouho pracovat neb jsem na tom s časem asi jako Honza.
Telefon se na tebe dá někde splašit?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Příspěvek od smaldas »

tak jako nováček oznamuji, že už ji louskám taky... tu starou diskuzi:)
na pěstování mám jenom maličký balkon, někde ve dvanactém patře otočeném na západ, máte někdo zkušenosti, čemu se tam bude dařit nebo co ještě teď- fakt jsem nováček- zasadit? zatím je tam pažitka, mega mega moc jí je)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: pohanka

Příspěvek od Pavluška »

To Zuzi: Pohanku vyseju v přiměřené hustotě porůznu na záhon a postupně sklízím výhonky o různé výšce-jak komu chutná.Občas ji i zaleju. :) Jinak se o ni nestarám,nemám teď čas. Ale pohanka roste sama a ráda,ovšem mnohem pomaleji než při pečlivém zalévání!Kolik sklízím já?No,jedno semínko=rostlinka asi 15 cm vysoká.Vyšší už jsou moc tuhý(na mě).

Aha,stará diskuze...........jdu na ni mrknout.
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Re: Radka

Příspěvek od Radka »

tvx píše:Jo, už třetí den louskám starou diskuzi, přijde mi dost přínosná. Teď mam vánoce - ostatním nováčkům doporučuju.
Pí vodu si nechám vozit - auto nevedu a na kole to moc nejde - z toho druhýho pražskýho v Haštalský ale na panáka se stavim rád - živýho vitariána jsem ještě neviděl "c)
Jen zdali tam budeš dost dlouho pracovat neb jsem na tom s časem asi jako Honza.
Telefon se na tebe dá někde splašit?
Ok, stav se!! Můžeš se kouknout na exponát živého vitariána.. :lol: jsem opravdu dost živoučká, ale pokud očekáváš, že ti bude nalévat obvyklé 40-ti kilové tintítko, tak to pozor, abys nebyl zděšený... :D :D No, však uvidíš..

Sídlíme v ulici CHOPINOVA 10, je to ulice hned vedle Riegráče... pokud pojedeš metrem, tak Áčkem na Jiřího z Pod, pak Slavíkovou ulicí... vlevo na Polskou.. no a pak druhá ulice vpravo vedoucí nahoru... Označeno je to jako Zdravá výživa, toho si nevšímej (já to brzy změním) :wink:

Najdeš mě tam vždy od středy do pátku. Ve st a čt od 12.30 do 18.30, v pá od 11.00 do 17.00.
V Haštalské mě ale také můžeš potkat, chodím tam za kamarádkou, která tam prodává... :)

Hmm, fakt nevím, jak dlouho tam budu pracovat, uvažuješ dobře.. :lol:
Telefon na mě najdeš už teměř všude here i na starém fóru :D ale pro jistotu 605 48 43 47.

Panák tě tedy bude očekávat, dám zítra chladit radšej rovnú celú flašu! :P
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Příští středu jedeme na bruslích Vinohradskou třídu dolů, takže to by mi zapadlo krásně do plánu. Předběžně něco kolem 15:30-18:00 bych měl před tou akcí volné okénko. Ještě se ozvu.

Mějte se tu všichni prima, hlavně, že nám není zima "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Radka
Příspěvky: 264
Registrován: sob úno 28, 2004 15:53
Bydliště: Praha

Příspěvek od Radka »

tvx píše:Příští středu jedeme na bruslích Vinohradskou třídu dolů, takže to by mi zapadlo krásně do plánu. Předběžně něco kolem 15:30-18:00 bych měl před tou akcí volné okénko. Ještě se ozvu.

Mějte se tu všichni prima, hlavně, že nám není zima "c)
Ok, ráda tě uvidím.. jen mi vlastně došel 1 fakt, a to ten, že zrovinka středa je z těch 3 dní "nejhorší" - téměř se nazastavím.. takže si s tebou asi vůbec nepopovídám, což je určitě škoda..
Zato pátek je v pohodě, to bych si na tebe mohla najít i hoďku v kuse :) a třeba se tam v ten den potkáš i s Jardou, který mi tam chodí zpříjemňovat prázdný krámek pravidelně.. :wink:
No, tož ak by ti to místo té zabité středy vyšlo v piatok, bolo by to ideálne! :wink:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Aha, tento fakt ale uplně mění situaci, neb jen kvůli vodě bych tam nejel.
Pátek... uvidím, v kolik se tam ta vaše společnost scházívá?? čím blíže poledni tím lépe.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

bylinky v kvetinaci

Příspěvek od mlok »

ahoj,
chtela jsem si v kuchyni v kvetinaci zacit pestovat ruzne bylinky. Koupila jsem seminka, sehnala pudu, ale nejak se mi nedari - pokousela jsem se o pazitku (nejdriv narostla do cca 5cm,ale byla hrozne tenka a neduziva), pak matu a oregano (nepresly pres 1cm). Tak nevim kde je chyba )svetla i vody mely myslim dost).Pred ctrnacti dny jsem to nevydrzela a v delvite jsem koupila takovy ty cerstvy bylinky v kvetnicku, tak jsem je zasadila. Ale nevim,jestli v nich neni spoustu hnojiva apod.Nicmene se jim dari moc dobre- akorat me mrzi,ze to nejde "od seminka" abych mela kontrolu nad tim, jak je o ne postarano.
Mate nekdo zkusenosti s pestovanim bylinek za oknem? Ktere rostlinky jsou nejlepsi? Jsou nejake "zcela do kvetinace nevhodne"?
Uživatelský avatar
yenn
Příspěvky: 97
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:10
Bydliště: Novy Jicin
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od yenn »

Ahojky, ja pestuju v kvetinacku uspesne majoranku, bazalku a saturejku. Pazitka a kaderava petrzelka mi vzdycky bidne zahyne, nevim proc...Pazitku vzdycky koupim v obchode kradnou a postupne zacne usychat (i kdyz zalita je dost), az se z ni stane sucha a nepouzitelna trava....
Pestovat od seminka se mi dari akorat rerichu, vsechno ostatni jsou male neduzive rostlinky, presne jak jsi napsala....ale moji mamince se to dari docela dobre, budu se ji muset zeptat na figly :-)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

moje zkusenost je, hlavne u pazitky: strihat, strihat strihat.
pazitku strihat primo u zeme, jinak z toho bude ta sucha trava...
nevim jak moc je to dobry hnojivo ale pouzivaval jsem vzdy do truhliku na dno par kousku co vykadil nas pes promisenych s hlinou. Ted uz si delam na zahrade z rostlinnyho odpadu kompost.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Tak máme konec října a zahrada ještě nespí. S úžasem jsem zjistil, že mi stále dozrávají rajčata. Na jeden stromek jsem totiž při sklizni zapoměl a ejhle - oni nezmrzli ale zčervenali!! Také jsem dnes sesbíral trochu špenátu. Klíčí mi salát co budu sklízet na jaře. Také polníček snad vyklíčí (dal jsem ho ale pozdě) a doufám že i česnek. Samozřejmostí je pažitka a petržel - ty "jedou" i v zimě :) . Minulý týden jsme sklidili kolečko obřích kedluben, mrkev. Píši to sem proto, že i v našich podmínkách je možné se v říjnu napást. Listopad až březen nic moc, ale to je jen 5 měsíců. Zaplaťpánbůh za dovozy z jižních krajů. Naše Matka země pokud jen trochu může a my ji pomůžeme - chce se "přetrhnout", aby nám urodila a tím i posloužila a nic za to nechce jen slušné zacházení. K ní bychom se měli modlit a ne ke sportovcům roku, k moderátorům roku, či k hudebním skupinám!
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

[quote="Honza"]Tak máme konec října a zahrada ještě nespí. S úžasem jsem zjistil, že mi stále dozrávají rajčata. Na jeden stromek jsem totiž při sklizni zapoměl a ejhle - oni nezmrzli ale zčervenali!!

Já mám tak metrák mrkve, černý kořen, topinambuŕy, ty kedlubny a tak, a rajčata ty zelený dám do 5litrovek s 2ma jabkama a zakryju a voni zčervenaj a dokonce i chuťově jakoby dozrajou.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Já trouba nějak úplně zapoměl na ozimy... tak nějak si říkám do jara času dost... no, právě jsem zoral celé to svoje "pole" a uvažuju co na něj.
Odkud tedy používáte vůbec sadbu či semena?
A co ozimýho jde teď ještě hodit na zahradu, nebude-li již pozdě?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Co teď ?

Příspěvek od Johny »

Tak třeba mě napadá česnek. Nebo snad ještě ňáký stromky, keře.
Jo, já se tak těším až budu mít tyhle starosti.. až budu mít to na co mám právo jako každý člověk žijící na Zemi !
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

No možná salátek polníček by ti možná ještě vyklíčil, ale česnek to nevím nevím, navíc si myslím, že ho asi už neseženeš na trhu, ale rád bych se mýlil. Mě ještě nevzklíčil a to ho tam mám skoro už měsíc, ale on se chytne, spíše si myslím že mi nevzejde jarní salát, páč ten jsem taky dával pozdě.
Jak říká johny: ted by jistě šly stromy, či stromky (rybíz, angrešt, atd...)
Dám ti jwdnu dobrou radu: neorej - zemi tím neprospíváš. Zem je organismus nesmírně vyvážený a složitý a když do něj píchneš, poškodíš ho. Ale nejhorší jsou hnojiva rozpustná ve vodě, to je pak vražda. Když už tak mulčuj.
Přes zimu cokoliv co ti tam vyroste zeleného - toho si važ. Jakýkoliv plevel ti tu půdu zúrodnuje. Rád bych tu o tomto zahájil diskuzi.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Půda

Příspěvek od Johny »

No já jsem sázel česnek jednou ještě později, tuším že potom hned sněžilo a vyrostl v pohodě.

Jo, správně - do půdy pokud možno nezasahovat.
Je to komické. Kdysi dávno nám tu všechno rostlo, plody stromů, keřů, byliny, ořechy. Většinu z těchto původních potravin jsme "zdokonalili" tak, že musíme všechno ostatní zlikvidovat, zrýt a upravit půdu tak, aby nám vůbec něco vyrostlo, stále se o to starat, odstraňovat plevel, stříkat chemií, hnojit a kdoví co ještě. Výsledkem je potravina, která, ačkoli je konzumována v syrovém stavu, není přirozená a dokonalá pro nás, něco jí chybí a něco zas přebývá. A to něco se projeví samozřejmě i na chuti a mnozí to bez problému poznají. Rostlina nemá informaci aby vzala z půdy potřebné minerály a ani čas na to nemá, když se jí nacpe hnojivo aby rychle vyrostla a koneckonců tam už ani ty minerály vlastně nejsou, díky neustálámu obracení půdy a ničení života - bakterií a drobných živočichů uvnitř, rostlin a hmyzu na povrchu a v důsledku i zvířat, ptáků a koneckonců i člověka. Zabíjíme sami sebe.
Je třeba abychom našli starší odrůdy plodin a těm dali příležitost růst v co možná nejpřirozenějších podmínkách, jen trochu jim pomoct. Oni tak ještě víc zesílí a další generace těchto rostlin budou potřebovat čím dál menší péči. A dokonalé plody přímo pro nás zrodí jen za pohlazení po lístečku nebo vděčný a láskyplný pohled.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jde o to, zdali budu česnek sázet či sít. povedlo se mi v létě nějakj naklíčenej zarejt a nechyt se a počkal si až bude chladněji a vlhko a teď mě tam překvapil"v) sázel jsem normálně co mi naklíčilo neúmyslně v lednici. salát uvidím zda objevím, uvažuju ještě o obilí na šťavení, nebo bramborách? keříky a stromy - na ty namam moc místa, uvažuju o rybízu a angreštu. a pak nějakou jabloň, ale tu až na jaře. poradíte s odrůdou? ze semínka se mi vážně čekat moc nechce.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Velice kvalitní odrůda jablek je topaz-odolná odrůda a jablíčka vydrží ve sklepě až do jara.A chuťově je to také fajn záležitost. :D
Ale nejsem ovocnář(-ka),tak se tu k tomu doufám vyjádří někdo povolanější.
OndřejK
Příspěvky: 26
Registrován: pon úno 07, 2005 14:18
Bydliště: Kyjovsko (HO)

Příspěvek od OndřejK »

Znáte někdo dobrý web o biozahradničení, polykultuře a přírodním pěstování jídla, zeleniny vůbec? Mám nějaký prostor na plodiny, jsem v tom začátečník a teď nasávám info jak houba. Málo času.
O jablkách vím, že ze šlupky uvolňujou plyn co pomáhá dozrávat a konzervovat. Když se zavřou do hermetické nádoby (sud), vydrží extra dlouho. Je možné, že to prospívá i jiným ovocím, viz. ty rajčata výše.
Sháním Stevii. Máte někdo-znáte někoho kdo by poskytl? (bambusárium až v létě)
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

OndřejK píše:Znáte někdo dobrý web o biozahradničení, polykultuře a přírodním pěstování jídla, zeleniny vůbec? Mám nějaký prostor na plodiny, jsem v tom začátečník a teď nasávám info jak houba. Málo času.
O jablkách vím, že ze šlupky uvolňujou plyn co pomáhá dozrávat a konzervovat. Když se zavřou do hermetické nádoby (sud), vydrží extra dlouho. Je možné, že to prospívá i jiným ovocím, viz. ty rajčata výše.
Sháním Stevii. Máte někdo-znáte někoho kdo by poskytl? (bambusárium až v létě)
Hezké stránky plné informací a zkušeností má tento zahrádkář: http://kocour.webpark.cz/zahrada.htm

O perkmakultuře je dobré toto: http://www.ekozahrady.com/jedl%C3%BD_tr ... C3%ADk.htm
Nevědomost je tak lehká!
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Zahrádka - co jste zaseli?

Příspěvek od Danča »

Já dnes koupila semínka kerblíku a jakýsi zvláštní špenát, ale ten se seje až na konci května ve velkém rozptylu. Sháněla jsem koriandr, ten je taky super do salátů. Jinak máti koupila saturejku, tu jsem nikdy nejedla, tak jsem zvědavá. Jinak máme zaseto vše možné, hrách, mrkev atd.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak u mě už je vyseto/vysazeno: bazalka, pažitka, kerblím, kadeřívek, petřželka naťová, salát Polníček, česnek, cibiule, brambor, ředkvičky.... a v truhlících se připravují rajčata a papriky, ale kdoví, co z toho bude neb to všechno seju jak mi to pod ruku přijde, snad se to nějak pomlátí a pak to nějak protrhám...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Co jste zaseli?

Příspěvek od Pavluška »

Zatím:meduňka,minirajčata,zelená i červená bazalka,a pak okrasné květinky(vím,nedá se to jíst,ale je to taky pěkné :D )-např.lobelky bílé,modré...
Letos to bude slabé,mé léto vypadá slušně zaplněné,budu skoro stále mimo domov,tož to by rostlinky stejně strádaly.Ale určitě přímo na záhon hodím ještě po zmrzlících pohanku,ta roste i když půda ztvrdne jak beton(když jsem pryč a nezalévám).
Uživatelský avatar
zebedee
Příspěvky: 36
Registrován: stř bře 02, 2005 1:05
Bydliště: Hradec Králové / Praha

Příspěvek od zebedee »

Byl překrásný víkend na venkově! Slunko, modro,.. :D Než jsem přešla zahradu, napásla jsem se trochu sedmikrásek, čuchala k fialkám. Jaro je prostě skvělý.
Zatím jsem zasela jen hrášek a špenát. Červená řepa, fazolky, mrkev, ředkvičky, salátky, pórky a jiné dobroty příští víkend, neb ještě nemám ta správná semínka. Nicméně jsem si to nesmírně užívala - pravda, trochu se skrývajíc před rodiči, abych se už totálně neznemožnila. Plivání na semínka a hloubení důlků bosýma nohama prostě nemá v naší rodině vybudouvanou tradici :mrgreen:
..Raw is food..
..God is good..
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

tvx píše:tak u mě už je vyseto/vysazeno: bazalka, pažitka, kerblím, kadeřívek, petřželka naťová, salát Polníček, česnek, cibiule, brambor, ředkvičky.... a v truhlících se připravují rajčata a papriky, ale kdoví, co z toho bude neb to všechno seju jak mi to pod ruku přijde, snad se to nějak pomlátí a pak to nějak protrhám...
Ahoj, mozna se ptam jako blbec: co je to kerblim? Jak to "salatujes"? Diky za info.
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Já myslím, že to je překlep a jde o kerblík. Používá se i sušený, jinak ho normálně natrháš a dáš do salátu, jsou to takové stonky s lístečky, něco jako nať petržele.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jojo, kerblík...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
OndřejK
Příspěvky: 26
Registrován: pon úno 07, 2005 14:18
Bydliště: Kyjovsko (HO)

Re: Co jste zaseli?

Příspěvek od OndřejK »

[quote="Danča"]Já dnes koupila semínka... quote]

Proč to nenapíšeš do zahradničení? Já na 15m3 hodím celkem asi 24 druhů. Až budu mít chuť na salát, tak to jen přejedu kosou.
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste zaseli?

Příspěvek od MirecH »

Ja som objavil topinambury a uz som ich aj zasadil. Celkom je to dobre.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Dnes jsem si udělal skutečnou radost - sehnal jsem 6 asi 20 - 40 cm vzrostlejch stromků - jedlých kaštanů - ten zahradník jich tam měl v hlíně asi 20 a dostal jsem jich 6. Problém je, že ke kaštanům je třeba samičí a samčí strom - 2 stromy poblíž, tak doufám, že alespoň dva se mi spárují. Zatím je vrazím na jedno místo a později (tak za 2-3 roky) to prý poznám tak, že až strom rozkvete - podle květu. Kdyby se mi objevili páry dva, dám sem vědět pro případné zájemce. ::)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Soupis toho co jsem doteď stihl, (zdržela mě stavba skleníku)
Nějaký koření a jahody o které se stará žena + petržel, pažitku co mám z loňska. Cibule už je 10cm nad zemí, rajčata mi rostou zatím v interieru za oknem, zrovna tak okurky, papriky. Česnek vysázenej na podzim už je 20 cm. :) Saláty, květáky a kedlubny jsou už napůl v pařníku, to samé ředkvičky. Co mě tlačí je hrách kteréj ještě nemám vysetej. A to jak ten obyč, tak ten cukrovej co se papá i s luskem. Zato na fazole a nakladačky je čas. Zelí asi dávat nebudu - mám malou zahradu a ani vloni jsem k tomu neodhodlal. Polníček co se přes zimu moc nechytl mi nahrazuje ptačinec žabinec - ale letos ho mám bohužel mnohem méně než vloni.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

máte nějaký tipy co ještě zasít před zimou, aby vyrostlo na jaře, nebo ještě do zimy? tipy na to co by šlo pěstovat doma za oknem?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

tvx píše:máte nějaký tipy co ještě zasít před zimou, aby vyrostlo na jaře, nebo ještě do zimy? tipy na to co by šlo pěstovat doma za oknem?
stine ještě letos: sazenice salátu, kedlubny
na jaro zasít: polníček, česnek
zima ve skleníku: údajně salát rukola (nemám ještě vyzkoušeno)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

ještě: ředkvičky
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Honza píše:ještě: ředkvičky
do zimy už asi nic
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

buc11 píše:
Honza píše:ještě: ředkvičky
do zimy už asi nic
no třeba ředkvičky mám v zemi už měsíc a doufám, že z nich něco bude :o
Nevědomost je tak lehká!
Odpovědět