ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od s.arik »

Janek píše:Ano to me zajima, jestli, kdyz si odmyslis nejmene 9 hodin sveho casu, ktery pak (pokud) venujes praci, po MD, jestli si umis predstavit sobestacnost se zahradou? Psani na forum jsem nemyslel, to ti nemusi zabrat nez 10-50 minut za tyden.
Aha, tak to bylo nedorozumnění z mé strany. O naprostou soběstačnost neusiluji ani teď na mateřské, ani později (možná se to změní). Biozahrádkáření beru jako koníčka, práci na čerstvém vzduchu, vypěstování ČÁSTI mé potravy v biokvalitě vlastníma rukama, se zaměřením na potraviny:
- obvykle drahé (česnek)
- bezúdržbové samorostné (máta, meduňka, dobromysl, topinambury, drobné bobuloviny, hrášek)
- v našem Tescu obvykle nesehnatelné (sytě zelená, čerstvá listová zelenina a bylinky, i ty topinambury třeba).

Soběstačnost by vyžadovala více času a skromnost stran množství/výběru konzumovaných druhů, což u sebe momentálně nevidím.

Na zahradě mi stačí 20 minut denně, někdy nic, jindy hodina. Zelenina si žádá své, kdybych měla jen ovocné keře a stromy, stačí (krom sklizně) pracovat 4x za rok dvě hodiny :) Prostříhat, pokosit trávník, nic víc.

Jak je možné, že máš zvířata a pracuješ kolem nich půl hodiny týdně? To ti asi hodně pomáhá rodina, jinak to není možné ne? I přes ty automatická krmítka a napáječky je třeba uklízet kurník a podobně... Nebo si myslel jen rostliny? Tak povídej, jaké pěstuješ, jedlé nenáročné druhy by zajímaly každého.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
zaklinac.dan
Příspěvky: 164
Registrován: pon led 09, 2012 21:51
Bydliště: na světě jsem bezdomovec

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od zaklinac.dan »

zasel jsem toho dost. ale nepěstuju skoro nic :) ty semena stojí pěkně za houby a pro sazenice se mi nechce jezdit nebo to prošvihnu. pro vysvětlení: nemám zahrádku, ale rodiče na chalupě rozšiřovali tak hodně trávník, že tam skoro nic nezbylo, takže jsem si tam založil takovou haluzní zahrádečku. ale vzhledem k tomu, že dojíždím za prací, tak to podle toho vypadá. ale tohle byl stejně první rok, chtěl jsem to založit a "vitalizovat", aby se to oživilo. teď budu muset postupně přijít na to, co tam sázet, podle toho jak se tam tomu bude dařit, co využiju a bude to pro mě únosné obhospodařit. chci si tam dám postupně pár keříků, chci rybíz a dokola asi zaseju nějaké kilo česneku co obětuju a uvidím. děda tam pěstovával super česnek, ale chtělo by to tu jeho odrůdu, ale nevím co to je ani kde jí sehnat...jinak když to shrnu, většinu využiju především na bylinky a natě, protože půda je těžší a nevím, jestli to nějak podstatně vylepším. možná že příští rok, dám ještě pokus vysázet mrkev na hrůbky, ale to záleží jestli bude čas až na to bude čas :)
"Nestojím o uznání!" Šákjamuni
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

Prave ze ne Sariku, to pestovani zabere vic casu jak to chovani, bohuzel.

Zvirata zkratka v prumeru pul clovekohodiny tydne a to v chodu zadnou automatiku vyjma ohradniku uz ani nemam. Na slepice je to jen manualni nasypani do krmitka a sber vajec, kurnik maji velky ze se jich tam vleze 50 a vykydat to jsme delali 1x za mesic ci dva, cca 20 minut a ovce skoro nic, nez napustit vodu, ty si zijou vlastnim zivotem. Vazeni nepocitam, to stoji cas je chytit a zvazit, no to delame nepovinne ciste pro zajimavost. Pri tom jim 3x rocne dam odcervovac strikackou do tlamy, zadny vet netreba. Sehnal jsem kdysi velkou pixlu a sekacku motorovou uz bych nechtel :-)

Daleko vic casu venuju pozorovani, bavi me sledovat socialni chovani zviratek v tlupe... Je to lepsi, nez televizni noviny :/)

Ohledem permakultury aby v zahrade sheep a kur mel co papkat vic nez padane ovoce, mam poznamenano do budoucna:
----
dřišťál?
Moruše
Ostružina
Muchovník
keře hlošiny okoličnaté
keři čimišníku stromovitého
vysoké stromy dřezovce trojtrnného
živý plot z rakytníků
pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka
-----
A to muzeme diskutovat.


from mobile device
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

Vam dosla rec nebo co, nikdo nediskutuje???

-----Nedej se
14.9.14
ceskatelevize.cz/ivysilani/1095913550-nedej-se/214562248420013-nove-zahradniceni-ve-meste

Ruznorode nazory prevazne zahradkaru, dobra inspirace, to se urcite Sarce bude libit...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od s.arik »

Janek píše:Zvirata zkratka v prumeru pul clovekohodiny tydne a to v chodu zadnou automatiku vyjma ohradniku uz ani nemam. Na slepice je to jen manualni nasypani do krmitka a sber vajec, kurnik maji velky ze se jich tam vleze 50 a vykydat to jsme delali 1x za mesic ci dva, cca 20 minut a ovce skoro nic, nez napustit vodu, ty si zijou vlastnim zivotem.

Ohledem permakultury aby v zahrade sheep a kur mel co papkat vic nez padane ovoce, mam poznamenano do budoucna:
----
dřišťál?
Moruše
Ostružina
Muchovník
keře hlošiny okoličnaté
keři čimišníku stromovitého
vysoké stromy dřezovce trojtrnného
živý plot z rakytníků
pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka
ty slepice teda nepouštíš do výběhu?
ráno ven, večer zavřít před predátory typu kuna?
nechystáš jim zelené krmení (krouhaná kopřiva, vojtěška atp.) ani nedáváš máčený šrot třeba, žerou fakt jen celé zrno či granule? to určitě čas šetří, ale já chci pro své slepice trávu, hmyz a slunce...

ad jedlý les pro slípky, pár tipů zde http://www.potravinovezahrady.cz/slepic ... ov-slepic/
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

Mají výběhu na celou zahradu (takže mají zelené a ty slimáky žížaly plevely), vyvadeji se a jdou spát uplne sami... Ani tu vodu netreba dolevat, pokud je dost korytek a obcas do nich zaprší :-) jasné že kdyz mam náladu tak jim i nasypu... Sežerou zbytky jako odpad z jablek mrkve ovoce ze zahrady, parazity..

Ony pro mne odvedou spoustu jiné i mechanicke práce, kvůli vejci za 1,90 z tesca to nedělám, ekonomiku jsme uz řešili, a take si overuji postupy a ucim se, rád si hraju no lidi co mají slepice na výběhu bez trávy a spolu jim do výběhu trávu a směs za 12,- taky znam a taky nechápu :) ale oni asi hodně žerou a tak mají hodně zbytků z kuchyně... Já nemám ani skoro co kompostovat, díky slepici ovcim žádná tráva ani zbytky ovoce v sadu nezůstanou :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od ajla »

"Představte si pořádný výběh hustě osázený stromy, keři a trvalkami, jejichž bobule, listy, semena, lusky či květy slouží za pokrm pobíhajícím slepicím. V létě se slepice živí z několika statných moruší, jejichž plody postupně v průběhu června až srpna opadávají na zem a jsou výtečným zdrojem bílkovin nezbytných pro tvorbu vajec; tu a tam si uzobnou ostružinu či narazí na bobuli muchovníku. V průběhu září do hry vstupuje „podzimní krmný pás“ složený z několika odrůd jabloní hustě podsázených jedlou houštinou. Ta je tvořena jednak keři hlošiny okoličnaté, která do půdy poutá dusík podporující růst jabloní a jejíž bobule jsou pro slepice vítanou pochoutkou a dále keři čimišníku stromovitého, jehož lusky obsahují výživná semena o velikosti hrachu. Zimní sektor slepičího výběhu tvoří vysoké stromy dřezovce trojtrnného, několik zimních odrůd jabloní a živý plot z rakytníků. Téměř půlmetrové lusky dřezovce začínají dozrávat v průběhu října a na stromě vydrží celou zimu až do jara. Jsou vydatným zdrojem krmiva v zimních měsících a na jaře. Podobně i oranžové bobule rakytníku vydrží na větvích celou zimu a pro slepice představují nesmírně výživnou stravu podporující růst a výkon ptáků. Jako doplněk stravy slouží plody pozdních odrůd jabloní, jako je třeba strýmka. Její plody zvané „kyseláče“ zůstávají dlouho na větvích, po spadnutí na zem vydrží celou zimu i pod sněhem v poživatelném stavu a po roztátí jsou často ještě svěží" citace z
http://www.potravinovezahrady.cz/slepic ... ov-slepic/
Tak tohle a k tomu ořecháče a jiné plodové stromy a keře bychom měli vysazovat všude. Nejspíš je to, zatím, k smíchu, ale klidně bych v takovém lese žila spokojeně taky. :D
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

A co tomu brani :-)
Pomoz si a buh ti pomuze, aneb za tebe to nikdo neudela, leta driny a odrikani a dosahnes co chces :-) neujizdej na vlně euforie a jdi do toho (pokud a dokud můžeš ;-)

Odkaz se ti nepoved no tohle uz tu proběhlo a znám...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od ajla »

Mě ten odkaz funguje, ale je z toho, co sem dávala šari, jenom, že jsem z toho citovala. Co mi brání? Vlastně nic. Doteď jsem si myslela, že všechno je o penězích a to mi brání v mých plánech a realizacích. Začínám ale na vše nahlížet jinak a zdá se, že fakt vše jde, tak proč to není, nejspíš nejdu do toho dost fortelně, ale snažím se - možná. :lol:
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

O penezich "to" neni, to je jen iluze :-) Ale s penezmi jde vsechno snadno a mozna az prilis pohodlne, to je fakt...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

Nastava cas orby, zahratku je treba orat, tento rusky? vynalez je vcelku rychly :-)

V tezke pude - louce - trvalem travnim porostu
http://www.youtube.com/watch?v=kvP349Vgmzw

A zde v lehke jiz zorane pude - riditka z kola :)
http://www.youtube.com/watch?v=C5CMfJeOjfk

Co na to rikate?
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Syrovozrout »

Co jim v půdě chybí, že mi toho tolik hnije /platí i pro mnohé kupované plody z marketů! - vůbec nevydrží - je to jen naleštěná přefouknutá oslazená voda - jen aby to vypadalo - povrchně prodejné - chuť na prt a výživnost raděj pomlčím/?

"Neřekl bych, že je to paradox. Podle mě některá činnost zásadním způsobem (většinou negativně) ovlivňuje množství a složení mikrobů v krajině a narušuje rovnováhu ve prospěch agresivnějších druhů (těch parazitických).

Zdravý strom je pokryt tenkou vrstvou bakterií, hub, prvoků,..., které fungují jako fyzická beriéra proti patogenům; ve zdravém stromu žijí endofytní houby, které pro strom vyrábí toxické látky (např. různá antibiotika), kterými se strom může bránit. Chemické postřiky a umělá hnojiva tyto organismy ničí jak na listech, tak v půdě (v půdě taky orba, rytí, nedostatečná výživa) a otevírají tak cestu pro patogeny.

Pak je tu ještě jedna možnost. Že monilie tu byla i v dřívějších letech, jenže ji lidé tolik neřešili. Když na velkém stromě v deštivém létě polovina plodů shnila, nevadilo to, i tak jich na jídlo dost zbylo a oč bylo méně na krmení, to nahradili řepou, ta v tomto počasí naopak narostla.
Dnes je situace jiná. Stromy se sázejí tak, aby se sklidily ze země, ponechává se jim jen pár větví, aby korunky byly vzdušné, osluněné. Krátce po odkvětu se provede brutální probírka, aby byly plody jak z Alberta. Je potřeba je důsledně stříkat, protože to, co jsme probírkou ponechali už nesmí zčervivět. Když vzdor této péči přiletí hmyz, který chce něco sát, kousat a pár desítek z ponechaných plodů začne hnít, je to tragédie.
--
Co mi v půdě chybí, že mi toho tolik hnije?

Mne několik let po sobě hnědla a hnila rajčata a vyřešila to hořká sůl.

Neřikám, že je to ten samý případ, ale kromě ostatních vlivů i toto může hrát roli.
--

Stačí přečíst si nějaké knihy z historie a dozvíte se, jaká mimo ovocnářské oblasti byla už na Vánoce třeba jablíčka opatrovaná vzácnost. Více se zpracovával, sušilo, rozvářelo, ukládalo se jen pěkné ovoce. Lidi taky měli míň času se strachovat jestli jim půl úrody "dost nepodstatných jablek" sežrala hniloba. Přednější byly jiné polní kultury. Když jsme s tátou zakládali v 70. letech zahradu na místě, kde okolo nebyly žádné ovocné stromy, neměli jsme na jabloních pár let žádnou strupovitost. Asi ve školce, odkud stromky byly, proti ní ošetřovali, na stromcích jsme si jí nepřinesli. Až když v místě přibyly další zahrady, postupně přišla a zůstala. Jsou choroby a škůdci, kteří historicky v některých oblastech nebyli, přišli až s novinkami z jiných států či světadílů. Menší možnosti pohybu, relativně větší vzdálenosti zmenšovaly riziko přenesení patogenních organizmů do nepostižených lokalit. I péče byla jiná. U polních sadů se říkalo, že ořezaným stromem by měl proskočit hospodář s ošatkou na zádech. Obyčejně to byly VK, u nás tak 12 metrů řádky, 5-6 m v řádku. Častá byla třeba ta Strýmka, Hvězdnatá reneta a Boskop a též Jonathan. Lahůdky typu Mc Intosh, Spartan, nebo Čistecké se moc neviděly, nebyla u nich jistota kvalitního ovoce. Jiné odrůdy se pěstovaly tam, kde více řádilo padlí, jiné kde byla strupovitost. Teď to všechno splývá. Je tepleji, proto si myslím, že je na postupu ta monilióza. Dříve jí prostě bylo méně a nebylo to sírou v ovzduší. Taky aleje okolo silnic stárnou, nepečuje se o ně, ovoce se nesklízí jako dříve. Kdo neměl zahradu, "koupil" si stromy u cesty a obral je do mrtě. U nás rostly v okolí třešně, jabloně, švestky - všechny stromy měly na podzim (třešně v létě) majitele. Dneska zůstává ovoce na stromech, zejména v letech, kdy je za padák půl koruny. To se nevyplatí setřásat a sbírat ani majitelům starých mercedesů. " http://www.zahrada.cz/forum/choroby/co- ... 20odr%F9dy

ps.: Nebrat jako doporučení ke komerčním (odosobněným-odcizeným průmyslem vy-robeným) postřikům a podobně!
PPS: Málo známé odrůdy - jabloně a ne vždy byly a jsou uváděny odpovídající informace (např. co z čeho vzešlo atd.): http://www.sadarstvi.cz/malo-zname-odrudy/
Naposledy upravil(a) Syrovozrout dne stř říj 15, 2014 9:32, celkem upraveno 1 x.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

To je kompilace 3 autoru s ruznym? nazorem?

Stromy se upravuji tak, aby jablon nemela 5 metru, to se fakt blbe sklizi. A postrik jsem delal za minuleho rezimu, dnes uz ne (drahe a neefektivni, pokud ho neudelaji i sousedi). A ano, ptaci a hmyz poskozuji ovoce (tresne blumy jalka) naprosto masivneji u me, nez bakterie a plisne... Ono to zacne hnit casto az po vpichu hmyzu... Aneb nejde sazet na jednu kartu.

Jen doplnim, ze treba i Darwin delal pokus trvajici 30 let na overeni teorie vzniku humusu za pomoci zizal, zizaly zatahuji listy do pudy atd.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Syrovozrout »

Archivní odrůdy jabloní, hrušní a třešní - zajímavá databáze některých:
http://www.plantsdata.com/ovoce.aspx
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Lenuška »

Syrovozrout píše:Archivní odrůdy jabloní, hrušní a třešní - zajímavá databáze některých:
http://www.plantsdata.com/ovoce.aspx
Přesně tohle zrovna řeším. Chtěla bych dosadit do zahrady nějaké původní odrůdy jabloní a hrušní. Už tam nějaké jsou, místa je dost i pro další. Jak píšeš v předešlém příspěvku, má se počítat i s tím, že část jablek poškodí hmyz, plíseň, kroupy, atd, tak aby vždycky něco zbylo. Pokud se urodí víc, velký mrazák a moštovač to jistí. Nakonec ještě teď pijeme lehce nakváslý mošt i bez mrazáku, uchovaný jen tak na balkóně. Ve sklepě prý vydrží i do vánoc. Nám tedy ne, my ho dojedem už brzy...
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

http://www.potravinovezahrady.cz/proc-p ... re-odrudy/ Staré odrůdy se hodí více na kmenné tvary, odrůdy nové nacházejí nejlepší využití v tvaru zákrskovém, či štíhlém vřetenu.

Pokud se sletne hejno, naklovne cast, ale 80% plodu :-) na dosah ruky mam maly sadek pres 7 hektaru tak budu pozorovat, jak se s tim poperou napresrok, jezdili tam drit do noci.
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od cepheus »

Lenuška píše:Nakonec ještě teď pijeme lehce nakváslý mošt i bez mrazáku, uchovaný jen tak na balkóně.
Leni, neni problem si udelat "burcak" i z jablecneho mostu, "laik" pry nic nepozna (nekde jsem cetl):).
Asi to bude chtit ty vinny kvasinky (ty jsou 100%-ni, mam vyzkouseno na hroznech) ale mohlo by to fungovat:).
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Syrovozrout »

Proč rajčata ze supermarketu chutnají jako polystyren?
"Nevýrazná chuť naprosté většiny rajčat dodávaných na trh není způsobena pouze tím, že je pěstitelé sklízejí ještě nezralá a zčervenat je nechávají až ve skladu působením etylénu, který funguje jako rostlinný hormon. Hlavní část viny padá na nechtěný vedlejší efekt několika desetiletí šlechtitelského úsilí." http://www.tyden.cz/rubriky/veda/prirod ... D9Mu6vSUb8 Ti industriální pancharti honosící se noblesně přízvisky jako např. "šlechtitelé", chtějící mít všecko ve svých nevymáchaných prackám zprasili už za ta desetiletí kdeco! Vůbec by to neměli mít na starost - jejich vztah k věci je nečistý a sami jsou nekvalitní jako lidi...Nehledě na ohavné metody, které používají k dosahování "zájmů" jenž jsou navíc ve všech ohledech neslučitelné s našimi normálními.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Janek »

Jenze obal prodava, vzdyt to vsichni vime, ze marketove rajce je vyslechteno, aby bylo tvrde velke barevne nestrupate a na chuti nikomu nezalezi ;-)

Kdy sis naposledy vypestoval sve vlastni? Jsou to parchanti, vyslechtili to, co lidi (plebs, konzument) zadaji (rozumej kupuji)...

Kdyby nezadali, nekupovali by, nikdo by to sem nevozil kamo! Prosim, netahej System a ony zle korporace jeste sem, tady je to o vlastni zahradce - cti TOPIC. Co zasejes, to sklidis...
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
imborn18

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od imborn18 »

Dekuji vsem za super inspirace.tento rok je pro nas zeleny mame nov m:-) y dum a zahradu. Jak to dopadne uvidime. Rostliny prvni linie me snad zachrani.
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Syrovozrout »

Další díl z nekonečného seriálu který by se mohl jmenovat Zvrhlé svině opět zaúřadovali:
STÁTEM ZNIČENY MOŽNOSTI PĚSTITELŮ A NÁSLEDNĚ VÝBĚR ZÁKAZNÍKŮ!
JAKÉKOLI JINÉ ZPŮSOBY “UVÁDĚNÍ DO OBĚHU” NEJSOU POVOLENY (čili jsou de-fakto zakázány) – lstivý právnický způsob jak zlikvidovat všechny alternativy naráz.
http://www.potravinovezahrady.cz/katalo ... odat-2015/
A poněkud chabá snaha o protiofenzivu v nerovném umělém "boji", který nelze vyhrát zbylými způsoby - pouze prohrát a věnovat JIM (TĚM ŠKODIČŮM) pozornost a radost ze Života, kterému se neustále pletou a staví do cesty:
http://www.potravinovezahrady.cz/otevre ... gislativu/
Peticování ještě nikdy nezměnilo nic, co nechtěli ti oplzlí ouřadové změnit sami a na něco/někoho se vymluvit, že je k tomu "donutilo".
My - lidé v nevýhodném a ekonomicky slabém postavení - nemáme nástrojů jak se s tím vypořádat.
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
777

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od 777 »

Zveme všechny zahrádkáře, zahrádkářky, pěstitele, pěstitelky, zahradníky, zahradnice, prostě všechny příznivce a fandy zahradkaření na DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ, který jsme pro Vás připravili na sobotu 25.7.2015 od 8:30 do 15:00 v samém středu a srdci semenářské produkce Československa, ve firmě SEMO ve Smržicích u Prostějova.

Obrázek
Uživatelský avatar
Lekno
Příspěvky: 174
Registrován: sob lis 16, 2013 13:57

Re: ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Příspěvek od Lekno »

(uz to tu bolo, tak iba refresh)
REVOLUCE JEDNOHO STÉBLA SLÁMY: tu
Krátký portrét Masanobu Fukuoky (1913-2008), který byl japonským farmářem, průkopníkem přirozeného zemědělství a metody „nic-nedělání“, kdy je pozornost věnována nikoli tomu, co je třeba ještě udělat, ale tomu, co je možné ještě vypustit a nedělat. Podle Fukuoky je nejzazším cílem zemědělství nikoli pěstování plodin ale kultivace a zlepšování lidských bytostí. Je autorem slavné knihy Revoluce jednoho stébla slámy, která ovlivnila řadu zastánců permakultury.
pdf: tu
Odpovědět