ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Re: Zajimave ovocne stromy

Příspěvek od Alchemist »

Honza píše:
Alchemist píše:Znate jerab oskerusi? Neeee??? :wink:

Zajimave puvodni stare prirodni ovocne stromy - vice info naleznete zde http://www.straznicko.cz/priroda/oskeruse/01.htm

Nebo je jeste vyborna knizka "Oskeruše od A do Z", kterou je mozny koupit v Gengelu ( http://www.gengel.webzdarma.cz/hlavni/h ... tm#nabídka )

Tuto sobotu 11.03.2006 je v Tvorozne Lhote u Straznice akce SVATEK OSKERUSI - o pestovani techto stromu, ochutnavka susenych oskerusi a dalsich vyrobku, napr. oskerusice .... :wink: . Zacatek je v 15:00. Vice info na tel: 518337008, 724162265

Volal jsem tam, budou mit pry i sazenice.
Pojedeš tam?
Jo jo, jedeme tam cela rodinka. Navic jsme si tam udelali s par permakulturisty z Moravy takovy maly srazik ... :wink:
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimave ovocne stromy

Příspěvek od Honza »

Alchemist píše:
Honza píše:
Alchemist píše:Znate jerab oskerusi? Neeee??? :wink:

Zajimave puvodni stare prirodni ovocne stromy - vice info naleznete zde http://www.straznicko.cz/priroda/oskeruse/01.htm

Nebo je jeste vyborna knizka "Oskeruše od A do Z", kterou je mozny koupit v Gengelu ( http://www.gengel.webzdarma.cz/hlavni/h ... tm#nabídka )

Tuto sobotu 11.03.2006 je v Tvorozne Lhote u Straznice akce SVATEK OSKERUSI - o pestovani techto stromu, ochutnavka susenych oskerusi a dalsich vyrobku, napr. oskerusice .... :wink: . Zacatek je v 15:00. Vice info na tel: 518337008, 724162265

Volal jsem tam, budou mit pry i sazenice.
Pojedeš tam?
Jo jo, jedeme tam cela rodinka. Navic jsme si tam udelali s par permakulturisty z Moravy takovy maly srazik ... :wink:
a nepřivezl by jsi mi jednu sazeničku toho stromu? Prosím.

Jo jinak jsem se přihlásil na Kurz Ekozahradního designu 20.-23. dubna (http://www.ekozahrady.com/k_e_d_.htm)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Re: Zajimave ovocne stromy

Příspěvek od Alchemist »

Honza píše: a nepřivezl by jsi mi jednu sazeničku toho stromu? Prosím.
Jasne. Pokud budou vezmu je, jinak mam v planu je koupit u Radima Peska v Bojkovicich. Ma sadarstvi se starymi odrudami stromu a keru. Mam od nej i starou kerickovou odrudu angrestu odolnou plisnim, prima vec protoze jinak u nas v okoli vsechny angresty zlikvidovala plisen.
Honza píše:
Jo jinak jsem se přihlásil na Kurz Ekozahradního designu 20.-23. dubna (http://www.ekozahrady.com/k_e_d_.htm)
Tak to je super, urcite nebudes litovat. Byl jsem tam minuly rok, hodme mi to dalo a potkal jsem tam vyborny lidi. Jarda a Kveta Svobodovi jsou moc prima.
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

Kluci az se za par let usadim v CR tak o me urcite uslysite! Permakultura me velmi velmi zajima. Uz se tesim.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

No, to je parada! Rikas Radim Pesek, Bojkovice? Mas blizsi adresu?
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

RadkaS píše:No, to je parada! Rikas Radim Pesek, Bojkovice? Mas blizsi adresu?
Radim Pešek, Bezručova 787, 687 71 BOJKOVICE, tel: 777 579 776, e-mail: ajsa1 zavinac seznam.cz

+ pripravuje stranky http://www.stareodrudy.org/

PS: Pozor, je asi zenatej :wink:
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Dekuji za info. Zajimaji me spis ty stromky a kere nez jeho stav... :P
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

zasela jsem koriandr a už mám tak 5 cm vysoké rostlinky, mám radost, koriandr mi moc chutná
a také jsem si nechala jedno semínko, které mi zbylo z naklíčené pohanky a také jsem ho zasadila, tak jsem zvědavá, co z něj vyroste, už má dva lístečky
:P
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Sluníčko: Téééda, Ty jsi ale zahradnice. :P Mě zase už vykukuje výhonek z pecky avokáda. Normálně jsem ho dal jako kukačku mamce do jedné kytky. :D
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Advid píše:Sluníčko: Téééda, Ty jsi ale zahradnice. :P Mě zase už vykukuje výhonek z pecky avokáda. Normálně jsem ho dal jako kukačku mamce do jedné kytky. :D
viď :P :P :P

avokádo jsem také pěstovala, trvalo delší dobu než vyrazilo, ale potom docela dlouho vydrželo a bylo velké tak mě do pasu, jenže pak se mu zachtělo být stromem nebo alespoň větším keřem a když vidělo, že to nejde, tak zašlo... :cry:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

pohanka je snad plevel, sem minulej rok vysypal zbytek pohanky před dům a za týden už tam bylo zarostlo čímsi mě dosud naznámým - tou pohankou "c)
Naposledy upravil(a) tvx dne pát bře 10, 2006 23:18, celkem upraveno 1 x.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Vnučka
Příspěvky: 30
Registrován: pon kvě 23, 2005 20:12
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vnučka »

Plevílku, pohanka je úžasná.... sklízí se soukromě na léčivé čajíky v době květu......si na záhonek můžeš dát... (no dobrá, vy vita ne čajík, ale můžeš namočit do vody) - oproti kupovanýmu čajíku, kterej je dělanej z natě v době sklizně, tedy v době plodů, tedy v době, kdy již není tak léčivá :wink:
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

Mala inspirace pro farmareni bez pudy ....

http://www.lebis.cz/zelenina.php

Obrázek


PS: Start small - zacit v malem. I cesta trvajici tisic mil zacina prvnim krokem :wink:
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

zajimavej webik, oblozit teme truhlikama celej dum bu mohlo slousit i jako izolace, nemate nekdo blizsi info o tech truhlicich? jak to vypada rozmery atd, nebo ze bych spatne hledal?

jo a za 4 hodiny co sedim v praci mi v truhliku na okne vystrcilo listy asi 30 redkvicek, jeste rano to byly jen seminka :c]
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

Mate radi tropicke ovoce? A mate vlastni zahradku?

Obrázek

Mozna zajimavy typ je Asimina triloba alias Indiansky banan s chuti pripominajici banan, ananas a mango. Co je ale vyborny je, ze je to mrazuvzdorny strom do -25°C a jde pestovat i nasich podminkach. Vice info zde:

http://www.applitec.cz/Marek/asimina_triloba.jpg

Sazenice tohoto stromu je mozno ziskat zde:
http://www.krakonosovozahradnictvi.cz/u ... stliny.htm
nebo
http://www.drozdin.cz/okna/meneovo.htm

Na vyse uvedenych adresach jsou i dalsi zajimavosti a myslim, ze to stoji za peclivejsi prozkoumani.

Jen tak pro zajimavost, v Drozddine maji i "čínské datle (Ziziphus jujuba), mrazuodolný keř s červ. plody velikosti angeštu, chuť datle, špičkové ovoce" - no mam ho uz od podzimu, tak uvidim jak preckal zimu a jak se bude vyvijet.
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Přišly mi semínka od Gengelu a tak bych potřeboval poradit, jak je předpěstovat. Jakou hlínu, jaké kelímky a tak. Je jich malinko, tak si nemůžu dovolit pokusy. :-) Je to paprika, rajče a Nun Niku (pažitkočesnek) Předem díky.

David - pikopěstitel
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ted sem zalovil na gengelu a teprve zjistil, ze ono to ma mnohem zajimavejsi myslenku "c) udrzovat ty odrudy nazivu, vratit semena a neco o tom vzdy napsat.
to se mi libi.

mate uz s nima nekdo zkusenosti, s konkretnima odrudama a s tim kolik toho treba poslou atd...?
uvazuju o rajcatech, nejakych do truhliku za okna i o ostrych, mozna paprikach... co ty Marku, myslis, ze toho budes mit vazne takovy haldy, ze se zvladnes tak 10-15ti sazenickami podelit?

Pikopěstileli:
rajče mi přišlo, že je dost odolný, nejlepší je asi, pokud toho máš málo, to co dělá Honza - kuchnutá PET flaška propíchaná zespod a dát to na nějakou vaničku, tác kde bude voda... do každýho tak půllitr hlíny a do tepla s tím... a pak i na světlo ale abys to neuzmažil, FAKT pomalu na to...

já to dělám při velkým množství semen tak, že mam 2-3 na pidikvětníček nabo nějak rovnoměrně přímo do truhlíku a když vidim co se probralo, takl to vyjenotim a to slušný co citlivě vytrhám ještě zase vysadim... no a když už je to hodně velký a zvyklý i na ostrý slunce tak to nějakej hnusně neslunečnej den-týden dám na ostrý místo na zahradě nebo do kýble od malbytu.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Advid píše:Přišly mi semínka od Gengelu a tak bych potřeboval poradit, jak je předpěstovat. Jakou hlínu, jaké kelímky a tak. Je jich malinko, tak si nemůžu dovolit pokusy. :-) Je to paprika, rajče a Nun Niku (pažitkočesnek) Předem díky.

David - pikopěstitel
Rajčatové semínka jen zahrň - žádná hloubka. Jestli si budeš předpěstovávat sadbu doma a to budeš ( auž je skoro pozdě začínat), tak u rajčat je důležité je dát do HLUBOKÉ nádoby a jak ta rostlinka roste, tak postupně ZAHRNUJ. Jak píše Péťa, mě se osvědčily pet lahve. Jestli to děláš poprvé tak jsou to vlastně tři fáze: 1. semínka dej do zeminy a zalejvej (první tejden ostřikovačem abys je nevyplavil, nebo fakt opatrně), ona vyklíčí, povyrostou a až budou větší a budou se navzájem plést, tak je rozsázej po jedné do těch uříznutejch pet lahví kam dáš jen 1/3 zeminy. Tam zas porostou a ty je budeš přihrnovat. Jestli máš skleník, tak je lepší jak jsou teploty vyšší to dát do skleníku kvůli světlu. Doma je obvykle méně světla a rostlinky pak tzv. "vybíhají" tzn. se vytahují za světlem - jsou pak vyšší, ale slabší. 3. fáze je samotné přesazení na konečné místo ven. I zde je dej klidně hloubš. Kdyby něco, napiš.

S paprikama se tak nemazlím - 2. fázi přeskakuji - jdou rovnou do země. Ale papriky obecně zas potřebujou více tepla (skleník v tom pomůže).
Nevědomost je tak lehká!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak jsem zkoupil onu netkanou tkaninu nebo jak to nazvat na rychlení, měli ještě igelit s dírama a pak něco jako porézní igelit ale obojí bylo hoodně drahý. Netkanina je silnější a bílá.
Tak teď chci vidět jaký se budou dít zázraky...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

O víkendu jsem na chajdě zasadil dva stromy : Hlavně Oskeruši od Marka (ještě jednou dík! :)) a Ořech.
Jinak denně práce kolem jednoleté zeleninky a úprava a příprava zahrady, tzn. pořád venku, prostě paráda.
Taky jsem teď instaloval už třetí kubíkovou nádrž na dešťovku a sud. Sucha mě snad už nezaskočí. :)
V pondělí doufám budu sklízet první ředkvičky ze skleníku.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

tak já mám základ zaset, teď jdu na melouny na černou hadru a ještě je zapařenišťuju voknama a obsázím kukuřicou.
Už sklízím přezimující salát.
Ovšem zelený fčil nemá konkurenci
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak na kiwilandu už jsou letos k prodeji sazeničky kiwi...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Ty moje rajčata a papriky od Gengela jsou malé jen několik centimetrů a dnes jsem viděl pána jdoucího z trhu, který měl keřík asi 20 cm vysoký.
:-/
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Advid píše:Ty moje rajčata a papriky od Gengela jsou malé jen několik centimetrů a dnes jsem viděl pána jdoucího z trhu, který měl keřík asi 20 cm vysoký.
:-/
Buď začli dříve, ale spíše to pěstujou na konským hnoji, nebo něčem podobném kde je spousta dusíku a to pak letí všechno rychle.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak mam 8 kiwisazenic, milej pokec s panem "kiwikingem" za sebou a závdavkem jsem dostal ještě nějakej ten visací meloun... teď budu řešit umístění na zahradu, prohnojení a podobně...

Kamarádka co žije v kanadě říkala, že tam farmaření a organic letí jak blázen... uvažuje, že do toho půjdou taky...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

Advid píše:Ty moje rajčata a papriky od Gengela jsou malé jen několik centimetrů a dnes jsem viděl pána jdoucího z trhu, který měl keřík asi 20 cm vysoký.
:-/
Niceho se neboj - ty divoky rajcata (mas asi cerveny, ne?) maji mensi kompaktni vzrust. Uz ty delozni listky jsou malinkaty proti ostatnim odrudam.

Mam zaseto 11 zajimavych a starych odrud, tak je zajimavy srovnani jak rostou - ty divoky cerveny a zluty jsou mensi a rostou spis do sirky. Jsou super v tom, ze netrpi plisni, muzou se pestovat perfektne ve smisene vysadbe a plodi az do rijna.

Green Zebra, Citronove, Omas Liebling rostou jako divy, jsou pri stejnem zasazeni jako ty divoky tak 2-3 vetsi nez ty divoka.

Ostravske rane ma zajimave listy - vsechny ostatni rajcata maji listy vykrajovany, tahle odruda ma listy ve tvaru srdce. Dlouho se drzi pri zemi a pak vyrazi.

Testuju i odolny a rychle plodici odrudy, ktery pestuji v severnich oblastech Kanady, tak uvidime.

Vilma a Cipollino maji maly kompaktni tvar do kontejneru ...

Zalezi na odrude, Davide, niceho se neboj. Daleko dulezitejsi nez jak ty Tvoje rajcata vypadaji ted, zalezi na tom jaky mas zamer a stav mysli. Vypada to jako pakarna, ale kdo to nezkusil nepochopi ....
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Já je mám rád, tak mi porostou dobře. :-)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

určitě ano :) , já mám doma květiny a mám je také hodně ráda a moooc se jim daří :P
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

MMCh, Marku, když jsem popsal panu Heydukovi kamaráda, co si u něj byl pro kiwi a snědl mu celou zahradu, hned věděl o koho šlo "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

tvx píše:MMCh, Marku, když jsem popsal panu Heydukovi kamaráda, co si u něj byl pro kiwi a snědl mu celou zahradu, hned věděl o koho šlo "c)
No jsme s panem Heydukem velky kamaradi, nevim proc, nejak jsme si padli do oka ...

Je to prima clovek!

Anyway, mas 8 sazenic tech minikiwi? Tak to je docela palba!!! Ja jen abys pak jeste nasel barak .... :wink:
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

nojo, budu časem taková kiwi-růženka... asi to pošlu i po plotě před domem, aspoň budou moci kolemjdoucí ochutnávat...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Alchemist
Příspěvky: 128
Registrován: pon led 24, 2005 12:28
Bydliště: Slany

Příspěvek od Alchemist »

tvx píše:asi to pošlu i po plotě před domem, aspoň budou moci kolemjdoucí ochutnávat...
Dobre to delas, Petre! Kdyz se takhle divas na svet kolem nemuzes prohrat ...
Delej co muzes, s tim co mas, tam kde jsi!
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

:P
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tímto bych vyrazil dočasně mírně mimo téma, nemáte někdo kontakt na někoho kdo by mi udělal branku k domu? to dělaj nějakcí kováři či svářeči či kdo?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

přežili mne pravděpodobně všechny 4 arguty aktínie, i když 2 s odřenejma ušima a vůbec jsem je nezakrýval. Samec vyrostl loni za pár měsíců na 2 m. To minikiwi je neco jiného, ne?
Vinohrad přežil z 98%, už budu mít tak 100 hlav, to už bufde burčáku :oops:
Všechny jsou pravokořenáče, i když vlastně některý hřížením.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Teda, buci... závidim, zatim jsem pouze v myšelnkách na nějakým podobně velikým pozemku... "c)

Minikiwi je taky nějaká ta arguta aktínie... koukni na ten www.kiwiland.cz a porovnej to s tim co máš doma.

když seš odborník na víno, tak by mě zajímalo aspoň trochu jak s nim zacházet, mam prvním rokem nějakou ruskou odrůdu, dal jsem to před dům s tím že to nechám nějak po něm pnout...
zajímalo by mě minimálně jak to zastříhávat atd... a jak se k tomu chovat, zdali to nějak hnojit atd...
a původně jsem tomu chtěl hodit kariklec na dům ale asi stačí jenom pár drátů?

já včera vysadil komplet jednu sadu 4 minikiwi, moc pěkně jsem jim to tam připravil, prohrabal, mam tak perfektní superpůdu, že po odrytí s tím jde krásně pracovat ruckama "c) a druhá půjde do květináčů, neb bude čekat, až pro ni bude hotový místo u novýho plotu...

teď taky řešim, že když nám zrušili chodík a místo něj udělali trávníky, že to nějak zužitkuju, tak hledám něco co by bylo užitečný a jedlý, nejlíp keř či stromek tak do výšky jednoho metru, aby to zas moc nevyčnívalo před živým plotek...

jo a maliník a ostružiník se zdá hodně výbojnej, měl bych se toho bát a nějak ho fuzicky oddělit od okolního trávníku a nebo ho sekačka přemluví, že dál už ne?

jinak vše co jsem kdy dal do zahrady roste, něco má zpoždění ale už mi třeba kvete rybíz a čmeldové ho okupujou...
bohužel postrádám představu o tom, jak co nakonec bude vypadat, takže občas musim se stromkama a keřema ještě šíbovat.

a aby nebylo jen u pozitiv, servaly se mi kočky na psí boudě, kde mam všechny pařníčky se salátama a rajšatama přičemž i několikakilový pařníčky sházeli z boudy dolu.
Nemáte někdo trik, nějakou kytku věc či cokoli, co by kočky dokázalo odradit od návštěv určitých míst? minulej rok mi takhle zvalchovaly čerstvě vysazený rajčata...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

tvx píše:Teda, buci... závidim, zatim jsem pouze v myšelnkách na nějakým podobně velikým pozemku... "c)

Minikiwi je taky nějaká ta arguta aktínie... koukni na ten www.kiwiland.cz a porovnej to s tim co máš doma.

když seš odborník na víno, tak by mě zajímalo aspoň trochu jak s nim zacházet, mam prvním rokem nějakou ruskou odrůdu, dal jsem to před dům s tím že to nechám nějak po něm pnout...
zajímalo by mě minimálně jak to zastříhávat atd... a jak se k tomu chovat, zdali to nějak hnojit atd...
a původně jsem tomu chtěl hodit kariklec na dům ale asi stačí jenom pár drátů?

já včera vysadil komplet jednu sadu 4 minikiwi, moc pěkně jsem jim to tam připravil, prohrabal, mam tak perfektní superpůdu, že po odrytí s tím jde krásně pracovat ruckama "c) a druhá půjde do květináčů, neb bude čekat, až pro ni bude hotový místo u novýho plotu...

teď taky řešim, že když nám zrušili chodík a místo něj udělali trávníky, že to nějak zužitkuju, tak hledám něco co by bylo užitečný a jedlý, nejlíp keř či stromek tak do výšky jednoho metru, aby to zas moc nevyčnívalo před živým plotek...

jo a maliník a ostružiník se zdá hodně výbojnej, měl bych se toho bát a nějak ho fuzicky oddělit od okolního trávníku a nebo ho sekačka přemluví, že dál už ne?

jinak vše co jsem kdy dal do zahrady roste, něco má zpoždění ale už mi třeba kvete rybíz a čmeldové ho okupujou...
bohužel postrádám představu o tom, jak co nakonec bude vypadat, takže občas musim se stromkama a keřema ještě šíbovat.

a aby nebylo jen u pozitiv, servaly se mi kočky na psí boudě, kde mam všechny pařníčky se salátama a rajšatama přičemž i několikakilový pařníčky sházeli z boudy dolu.
Nemáte někdo trik, nějakou kytku věc či cokoli, co by kočky dokázalo odradit od návštěv určitých míst? minulej rok mi takhle zvalchovaly čerstvě vysazený rajčata...
všechny tyhle otázky se probírali na tom kurzu do podrobností, so brázkama (promítalo se) kterej keř jak vypadá, jaké má nároky, jaká bude jeho konečná velikost a tak. Něco už vím, můžeme si dát spicha večer na ICQ a probrat to.

PS: Vyměním pár rajčat za jednu sazeničku toho kiwi (klidně doplatím). ::)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Honza

Příspěvek od tvx »

to doufám, že se tam tohle dozvím, jenže já to potřebuju vědět už teď, samotnýho mě děsí jak pak budu asi zase přesazovat...
musim si vše psát, nebo maj i studijní materiály co si odnesu?
moc se mi do jejich karo/mikro nechce, tak snad se neurazej půstem nebo vlastníma zdrojema či jen konzumací živýho. rozhazuje mi to trávení a dělá blbou náladu

večer tě zkusim chytit, potřebuju vědět zatim jak bude vypadat rybíz, rybíz na podnoži a maliník... a spol....

Jinak kvůli kiwi nejlíp zajeď za panem Heydukem www.kiwiland.cz a je tam telefon.
Je to taky v Praze na Budějovický, jedna rostlinka stojí 120kč, mě dal ještě jednu grátis a přidal mi nějakej meloun Gold kdesicosi...
Ppotřebuješ totiž stejně ještě samce, kterej zmnohonásobuje plodnost (jinak máš tak ani ne desetinu plodů) a nejlíp když si koupíš celou čtyřku, kde je jeden samec a tři v různé době plodící a různě chutné odrůdy. Navíc pan Hejduk je fakt moc milej člověk...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
zahradnice
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 25, 2005 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od zahradnice »

Taky jsem byla na kurzu a jeste informace porad vstrebavam... :) Maliny a ostruziny by chtely aspon trochu fyzicky oddelit, jinak z nich bude ostruzinovo malinovy raj..aspon myslim.:-)
A zhruba kolik informaci rozdali napsanych, tolik jsem si napsala ja dalsich..
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

ono, pokud oddelit, tak jsem cet, ze minimalne 0,5m az metr do hloubky, a to bych musel podel celyho plotu... vydeslio me, ze ani ne rocni ubozaci uz mi vystrkujou vyhony zpodzeme asi metr od sebe... v nejhorsim asi fakt budu muset zarýt nějakej ten vlnitej materiál podél celýho plotu..
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
zahradnice
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 25, 2005 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od zahradnice »

jinak by se tam muselo zasadit neco, co je jeste rozpinavejsi vcetne korenu nez ostruziny a to by bylo trosku vyhaneni certa dablikem...
zkusim jeste zapatrat, ale oddeleni me prijde nejrozumnejsi...
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Pnoucí rostliny...
http://web.quick.cz/sam.burian/pnouci/popinavky.htm
právě zkoumám, jak zabalit dům, a nejlíp, kdyby to šlo jíst...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
zahradnice
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 25, 2005 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od zahradnice »

tak z jedlych toho az tak moc neni, ale ostruzinik jde, klanospraska cinska -potrebuje asi oporu u domu, pak se pne, a pro krasu zimolez a psi vino.. :) a kiwi mas..
To jen tak zbezne z tipu z kurzu a z toho, co vim..
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jak ostruzinik vetvi? teda spis otazka, vetvi taky? mam pocit, ze malina jen z jednoho mista honi vyhony linearne, dal se to nevetvi...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
zahradnice
Příspěvky: 15
Registrován: úte led 25, 2005 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od zahradnice »

Tak cituju z ekozahrad: vytvari ker, takze z toho bych usoudila, ze vetvi (nejak)...pro zamezeni samovolneho sireni nekterymi smery je treba vetve obcas strihat...dvoulete vyhony po sklizni, nebo na jare az u zeme. aby se prilis nerozrustla sazime mezi neco jineho, ke zdem ci plotum..pro popinave kryti zdenych ploch je vhodny ostruzinik Henryuv nebo Cockerburneuv..tolik citace :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

[quote="tvx"]Teda, buci... závidim, zatim jsem pouze v myšelnkách na nějakým podobně velikým pozemku... "c)

Minikiwi je taky nějaká ta arguta aktínie... koukni na ten www.kiwiland.cz a porovnej to s tim co máš doma.
Jo to je vono, mám 3 různý, + 1 samec a jeden zdechl už loni, ale to mně prodal mrzáka. Trochu jsem podcenil hrabanku z lesa na založení. Snažím si je rozmnožovat hřížením, zatím kořínky vypustil jeden malinkej, tak uvidím zda-li se chytí. Chtěl bych jich tak 20 a může se to pnout i po baráku. Pustil jsem se do toho jen proto, že to má být údajně sladký, když to dozraje, je to pravda, nebo to musí trochu přemrznout, jestli ne tak mne to nezajímá.
když seš odborník na víno, tak by mě zajímalo aspoň trochu jak s nim zacházet, mam prvním rokem nějakou ruskou odrůdu, dal jsem to před dům s tím že to nechám nějak po něm pnout...
ze začátku sestřihnout na míň pupenů tak na 4 prvním rokem, ale přesně to nevim, dělám to vodvoka.

zajímalo by mě minimálně jak to zastříhávat atd... a jak se k tomu chovat, zdali to nějak hnojit atd...
a původně jsem tomu chtěl hodit kariklec na dům ale asi stačí jenom pár drátů?
Já dělám jednodušší drátěnku, 3 nebo 4 dráty nad sebou, běžně řežu na 2 -3 tažně po cca 8 pupenech, při 2 kmíncích a to se váže vodorovně až do oblouku, že to převlečeš přes 2.hej od spodu a přidrátuješ k spodnímu.
A letorosty se zasunujou do těch hornějších, pak se vylamujou zálistky, aby nestínili a nebrali živiny, aby to bylo provzdušnělý, nechytá to pak ty houbový choroby tolik.
já včera vysadil komplet jednu sadu 4 minikiwi, moc pěkně jsem jim to tam připravil, prohrabal, mam tak perfektní superpůdu, že po odrytí s tím jde krásně pracovat ruckama "c) a druhá půjde do květináčů, neb bude čekat, až pro ni bude hotový místo u novýho plotu...

jo a maliník a ostružiník se zdá hodně výbojnej, měl bych se toho bát a nějak ho fuzicky oddělit od okolního trávníku a nebo ho sekačka přemluví, že dál už ne?
já jsem rád, že to tak prorůstá, potřebuju to totiž rozšířit na plantáž (maliny) Viděl jsem to loni v MLR, mají je tam v plantážích jak vinohrady a fšude prodávaj a nemusí se stříkat. Ale jinak je jednoduše každej rok vykopneš, já je musím schovávat, neb mně je koza ukousne, když jde kolem. Vždycky ju bacím, ale udělá to pokaždé znovu, zajímavé.

kočka je mizera, chodí kakat zásadně do záhonu, vyhrabe si díru a pak zahrne a vždycky jinde, tak musím často podsazovat. Pes nedovede pochopit, jaktože ona tam může a on ne. Kočce se to nedá bohužel vysvětlit a i kdybych ji bacil půjde stejně vedle.

Ještě pouze osobní poznámka ke kursu, permakultuře, ekkopěstování bez postřiků. Jsem tak v r.90 s tím se pokoušel, mám literatury, odebíral časopis, nedělám monokultury, ale jeden řádek toho a zas onoho, mezitím rostlinky odpuzující apod, nakvašený míchaniny, mám lepící pásty na mšice, ručně liqiduju mravence roznášející mšice atd. Závěr: vinohrad totálně bez úspěchu, takže ten stříkám, jen sulikol, kuprikol, ten je možná povolen pro bio, měl jsem i dravé roztoče od Peřiny z Dol.Dunajovic (pěstitel ekovína), ovšem mám pochyby, neb jsem se na jeho vinicích často pohyboval. Nyní to nechám prostě zdechnout a nebo když je mi líto cíleně stříknu: třeba rajčata, někdy česnek, a nic jinýho, jo ženě růže. Ale meruňkový stromy prostě chcípnou na jakousi houbu, tak 3 stromy ročně. Předpokládám, že mi vydrží než dostanu rozum a změním pásmo.
Ovšem rád bych se dozvěděl, že to někomu funguje, možná jsem s ženou moc línej a netrpělivej.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

jeden zdechl už loni, ale to mně prodal mrzáka. Trochu jsem podcenil hrabanku z lesa na založení.
Esli to máš od Hejduka tak stačí říct a pošle ti zadáčo novou, dělá to i pokud si to sám zničíš... "c)

co je to hřížení?
Pustil jsem se do toho jen proto, že to má být údajně sladký, když to dozraje, je to pravda, nebo to musí trochu přemrznout, jestli ne tak mne to nezajímá.
V srpnu dělá Hejduk ochutnávky zadáčo a vřele k tomu pobízí a co vim, takto jedl alchymista, tak ti řekne.[/quote]
Já dělám jednodušší drátěnku, 3 nebo 4 dráty nad sebou, běžně řežu na 2 -3 tažně po cca 8 pupenech, při 2 kmíncích a to se váže vodorovně až do oblouku, že to převlečeš přes 2.hej od spodu a přidrátuješ k spodnímu.
A letorosty se zasunujou do těch hornějších, pak se vylamujou zálistky, aby nestínili a nebrali živiny, aby to bylo provzdušnělý, nechytá to pak ty houbový choroby tolik.
co jsou to letorosty, co zálistky a co tažně?

jinak koza by se mi na to hodila, víc jak metr, púlmetr od plotu to mít nechcu, neměl bych si ani kam lehnout. takže to teda asi v horším případě holt vykopu a něco do země zakopu jako zátaras...

sestry kocour je tak agresivní a mstivej, že po vyplísnění si počká, přepadne mě ze zálohy, zakousne se mi někam a ihned uteče...
ten je ale v pohodě, horší jsou ty cisí, mam takový miniprostředí že jedna jejich noc mě může připraivt až o čtvrtinu či polovinu záhonu...

jináč díky, pro mě je zatim hlavní to, že to prostě utnout na pár pupenů a zrovna ty 4 se mi u jednoho povedly, u druhýho to vypadá, že to někdo přes zimu ušlápnul těsně nad roubem...

Když už jsem u toho pěstování, hele nešlo by se u tebe někdy přijet kouknout jak to tam válíš?
Potřeboval bych inspiraci/motivaci, prostě vidět jak to někde funguje atd...

Nebo že bysme k tobě udělali v horším případě vejpravu jako na vitasraz... "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

tvx píše:
jeden zdechl už loni, ale to mně prodal mrzáka. Trochu jsem podcenil hrabanku z lesa na založení.
Esli to máš od Hejduka tak stačí říct a pošle ti zadáčo novou, dělá to i pokud si to sám zničíš... "c)
já mám inýho inženýra a bylo to přes prodejce ve Věžkách a už je to promlčený, ale to nevadí

co je to hřížení?
dlouhej prut se prožene zemí(ten konec zas trčí ven, v zemi jen cca 10 cm délky), tam se přimáčkne, nejlíp ještě trochu naruší a on tam vyrazí kořeny, po 2 letech se to odfikne a zasadí kam chceš. Se vším to asi nejde, ale chce to nahlídnout do příruček
Pustil jsem se do toho jen proto, že to má být údajně sladký, když to dozraje, je to pravda, nebo to musí trochu přemrznout, jestli ne tak mne to nezajímá.
V srpnu dělá Hejduk ochutnávky zadáčo a vřele k tomu pobízí a co vim, takto jedl alchymista, tak ti řekne.
aha tak ať alchymista řekne
Já dělám jednodušší drátěnku, 3 nebo 4 dráty nad sebou, běžně řežu na 2 -3 tažně po cca 8 pupenech, při 2 kmíncích a to se váže vodorovně až do oblouku, že to převlečeš přes 2.hej od spodu a přidrátuješ k spodnímu.
A letorosty se zasunujou do těch hornějších, pak se vylamujou zálistky, aby nestínili a nebrali živiny, aby to bylo provzdušnělý, nechytá to pak ty houbový choroby tolik.
co jsou to letorosty, co zálistky a co tažně?
Hrozny rostou jen z těch loňských větviček, z těch starších ne. Tak ty nechám tak 2,3 a zhruba v té výšce spodního drátu, když to de. Tomu říkám tažně. Z těch 8 pupenů vyrostou na příští rok zase ty tažně. A réva za mnoha listy tvoří po čase takový záložní větvičky, asi když jim koza nebo houba zežere ty normální a ty vysilujou údajně.
Když už jsem u toho pěstování, hele nešlo by se u tebe někdy přijet kouknout jak to tam válíš?
Potřeboval bych inspiraci/motivaci, prostě vidět jak to někde funguje atd...

Nebo že bysme k tobě udělali v horším případě vejpravu jako na vitasraz... "c)
nevím jestli jsem již psychicky připraven na vitasraz v naší rodové osadě, ovšem návštěvu rádi uvidíme.
Odpovědět