ZAHRADNIČENÍ - co pěstujete, co jste zaseli?

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

pošlu ti jo na mejl, máš nějaký? zakládám si zahrádku, potřebuju tam udělat studnu, zatím spoléhám na déšť - a taky kompost bych chtěla vytvořit. Cítím se tam jak ryba ve vodě ale - já chci aby to už bylo, zdá se mi že to dlouho trvá. a ovocné stromy vysadit - to asi až na podzim. Není tam nic jen pláň asi 3000 metrů. Nemáš (te) nějaké dobré cenné rady a zkušenosti jak postupovat? Stromky a keře s rybízem asi na podzim - snad už ta studna bude. Dělali mi průzkum dva "odborníci" a každý to trefil jinak (prameny). Až jsem se nakonec dopídila, že na to neexistuje žádný přístroj a proutek jen zjistí anomálie (ale neví jestli je tam skála voda nebo jiná bariera). Jinak že je voda v určitě vrstvě všude, prostě vyhloubím díru a ona tam sama steče (asi kolem 8 metr) jinak ve 20 metrech už má vodu každej, tam psali.
Pídím se nějakém normálním jídle, ale asi mi z živé stravy zbejvá jedině tráva. To myslím vážně, protože ovoce zelenina kupovaný všechno chemie. Bio daleko a drahý že moje žebračenka na to nestačí :lol: Topinambury to jistí, jsou-li i přes zimu :lol:
Když tak o tom přemýšlím, chci-li živý jídlo, můžu žvejkat pampelišky, ale můžu si trávu rozmixovat a vypít s vodou? šlo by to taky?
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

IDASEK píše:pošlu ti jo na mejl, máš nějaký? zakládám si zahrádku, potřebuju tam udělat studnu, zatím spoléhám na déšť - a taky kompost bych chtěla vytvořit. Cítím se tam jak ryba ve vodě ale - já chci aby to už bylo, zdá se mi že to dlouho trvá. a ovocné stromy vysadit - to asi až na podzim. Není tam nic jen pláň asi 3000 metrů. Nemáš (te) nějaké dobré cenné rady a zkušenosti jak postupovat? Stromky a keře s rybízem asi na podzim - snad už ta studna bude. Dělali mi průzkum dva "odborníci" a každý to trefil jinak (prameny). Až jsem se nakonec dopídila, že na to neexistuje žádný přístroj a proutek jen zjistí anomálie (ale neví jestli je tam skála voda nebo jiná bariera). Jinak že je voda v určitě vrstvě všude, prostě vyhloubím díru a ona tam sama steče (asi kolem 8 metr) jinak ve 20 metrech už má vodu každej, tam psali.
Pídím se nějakém normálním jídle, ale asi mi z živé stravy zbejvá jedině tráva. To myslím vážně, protože ovoce zelenina kupovaný všechno chemie. Bio daleko a drahý že moje žebračenka na to nestačí :lol: Topinambury to jistí, jsou-li i přes zimu :lol:
Když tak o tom přemýšlím, chci-li živý jídlo, můžu žvejkat pampelišky, ale můžu si trávu rozmixovat a vypít s vodou? šlo by to taky?
můžeš soukromou zprávou a nebo buc11@centrum.cz
na proutkaře je vypsanejch 100000 nebo milion dolarů na cvičné dráze, kdo to dokáže tam a zpátky a přes stofky zaručených to tam furt leží
Zelený si umyju a žuju taky a plivu
Teď je ho hodně tak i šťavím.
Rybíz píchnu prut do země a roste, ale je moc kyslý i zralý tak ho moc nejím a to jich mám dost. Rozšiřuju maliny. Ostružiny taky moc nepreferuju. Jabka mám ekologiše, ale taky je nejím jsou nechuty a kupuju rači stříkance, no jo. Teď jsem zasadil 5 novejch stromů, ale po počátečním růstu se zas nějak šklíbí a nová předloňská broskev z pecky, přesto, že jsem ji už 2x na zkoušku špricnul už stejně kadeřaví.
Ještě jeden permakulturně-ekologický neúspěch-meruňkový sad dosti zdecimován houbovkou hnědnutí listů, tak uvidím kolik přežije. Jinak to jde. Sousední jézeĎáci vykáceli několikahektarovej meruňkáč, taky kvuli tomu a to šplíchali, ale měli to mnohem lepčí než já.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

www.ekozahrady.cz o tech odrudach nic nemaji?
jinak sam mam zimolezy a aronie a jeden muchovnik snad ten mesnsi druh.
ty datle mě zajímaj, mozna i neco dalsiho, snad to jeste budou mit.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

můžeš soukromou zprávou a nebo buc11@centrum.cz
na proutkaře je vypsanejch 100000 nebo milion dolarů na cvičné dráze, kdo to dokáže tam a zpátky a přes stofky zaručených to tam furt leží
Zelený si umyju a žuju taky a plivu
Teď je ho hodně tak i šťavím.
Rybíz píchnu prut do země a roste, ale je moc kyslý i zralý tak ho moc nejím a to jich mám dost. Rozšiřuju maliny. Ostružiny taky moc nepreferuju. Jabka mám ekologiše, ale taky je nejím jsou nechuty a kupuju rači stříkance, no jo. Teď jsem zasadil 5 novejch stromů, ale po počátečním růstu se zas nějak šklíbí a nová předloňská broskev z pecky, přesto, že jsem ji už 2x na zkoušku špricnul už stejně kadeřaví.
Ještě jeden permakulturně-ekologický neúspěch-meruňkový sad dosti zdecimován houbovkou hnědnutí listů, tak uvidím kolik přežije. Jinak to jde. Sousední jézeĎáci vykáceli několikahektarovej meruňkáč, taky kvuli tomu a to šplíchali, ale měli to mnohem lepčí než já.[/quote]


Děkuji Buci za ochotu - nikdy ti to nezapomenu a přeju ti krásný pobyt mimo vlast ať už je to kdekoliv. Dnes jsem zjistila, že moje teta má taky topinambury a tak si ty parazitky vložím zítra do hlíny. Jednak jsem viděla, že krásně kvetou, druhak jsem si početla co mají za úžasný účinky a třeťak že vydrží přes zimu to je super. Zkusila jsem dneska koupit batáty. Ale ty se tu asi pěstovat nedají..... ty snim
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

PetrK píše:Tak to asi také něco povylamuju, někerý sazenice už nasazují na květ.
no jo fakt, květy už sou vidět
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Někdo se tady ptal na vermikompostování - tak jsem chtěla říct, že už mám asi měsíc takovej vermikompostér (vlastní výroba) doma. Mám tam jen obyčejný žížaly z kompostu a jen pár kusů, takže tam dávám žrádlo jen hodně málo a doufám, že se rozmnoží. Myslim, že jsem to sem zapoměla napsat :)
Agripina
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 11, 2007 9:53

Příspěvek od Agripina »

Já zasela a zasadila-mrkev /škoda,asi málo/ petržlen, miluju špenát, kupovaný brr, rajčata, okurky, papriku, chci ještě kedlubeny, veškeré bylinky, neumím si bez nich představit den, máme jabka,třešně, reveň..
Jó a koopr, to miluju na cokoliv Pěstovala jsem i melóny, uvidím, máme svoje brambory. No, na začátek pěkný..ne?
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

Naposledy upravil(a) 800914 dne úte kvě 15, 2007 22:51, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
David*
Příspěvky: 191
Registrován: stř led 24, 2007 10:01
Bydliště: Praha - Hostivař, Slunečný vršek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David* »

800914: to je nádhera :D
Poznej sám sebe
...a přijď 18.10.2013 na konferenci pro 3. tisíciletí http://www.k3k.cz
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

jj, je sikula. tych fotos ma vraj viac, toto bol darcek tatovi na chalupu, sadi ale aj inde kadetade /dufam ze sa nenadurdi ze tu o nej bez nej.. :roll: / obrazky budu dalsie ak poskytne..
nechce mi to ale do fora nahodit ako obrazok priamo, skusal som uz tak i tak a furt nic tak aspon tak. asi ten system potrebuje aby to bolo priamo .jpg a z toho mojho novozriadeneho web priestoru to dava len tak nejak ako ciselny kod.
Obrázek
Obrázek see?
Uživatelský avatar
David*
Příspěvky: 191
Registrován: stř led 24, 2007 10:01
Bydliště: Praha - Hostivař, Slunečný vršek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David* »

Poznej sám sebe
...a přijď 18.10.2013 na konferenci pro 3. tisíciletí http://www.k3k.cz
Agripina
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 11, 2007 9:53

Stévie

Příspěvek od Agripina »

Ahoj všichni! Omlouvám se, ale nemám čas všechno projít a tak se obracím s prosbou....Stévie.Jak si ji můžu obstarat? Díík! :)
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Nogriko
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 28, 2006 8:58
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nogriko »

http://www.zahradnictvikruh.cz/

mají tam stévii a měli tam i ty Asiminy, ty jsou vyprodané, ale mají je mít zase na podzim a není u nich cena, (v Droždíně - http://www.drozdin.cz/uvodni.htm - mají sazenice za 890,- Kč :shock: )
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

do Drozdina jsem psal a cca 14 dni bez odpovedi i dosle objednavky...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Nogriko
Příspěvky: 5
Registrován: úte lis 28, 2006 8:58
Bydliště: Olomoucko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Nogriko »

no já tam byla jen jednou osobně, ale na stránkách mají : "Rostliny také posíláme, ale spíše jen pokud není možno jinak. Jako rodinná firma máme velmi omezenou kapacitu pro balení a tak je nutná trpělivost, někdy zašleme do týdne, někdy (je-li více práce) i do dvou měsíců. "

takže asi trpělivost nebo brnknout
Uživatelský avatar
crevasse
Příspěvky: 38
Registrován: pon dub 09, 2007 22:44

Příspěvek od crevasse »

/dufam ze sa nenadurdi ze tu o nej bez nej /
Kdo by se durdil? Moc dik, ze jsi sem za mne dal ty obrazky, dalsi dodam v patek.
Agripina
Příspěvky: 16
Registrován: pát kvě 11, 2007 9:53

Příspěvek od Agripina »

Díky moc a někde něco u Brna? Nevíte?
Uživatelský avatar
David*
Příspěvky: 191
Registrován: stř led 24, 2007 10:01
Bydliště: Praha - Hostivař, Slunečný vršek
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od David* »

Tak jsem včera dovezl a přesadil několik bylinek. Nakoupil jsem v Toulcově dvoře, kde mají byliny v biokvalitě z farmy Mlýnec.
Poznej sám sebe
...a přijď 18.10.2013 na konferenci pro 3. tisíciletí http://www.k3k.cz
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

http://www.box.net/shared/5fmld9zxgx

tu su dalsie fotos od crevassy, tieto priesady su uz celkom adaptovane ako vidno, ten velky je len sused z okolia motivacny..
sadenice z tejto varky boli zasazene "na kopci za zoo v dubovem hajku.." :)
silvi
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 22, 2005 21:56

Příspěvek od silvi »

to crevasse Jak přesně ty duby pěstuješ? Normálně nasbíráš v lese žaludy a dáš do květináče? Jak dlouho trvá, než vyrostou do takové velikosti jako na fotkách? Promiň že tě vyslýchám, ale docela mě to zajímá :D
Uživatelský avatar
crevasse
Příspěvky: 38
Registrován: pon dub 09, 2007 22:44

Příspěvek od crevasse »

Ahoj silvi,
nasbírám v lese nebo v parku žaludy (jen nepoškozené a vypadající zdravě, když najdeš nějaké, které už klíčí, tím líp), doma vezmu nějaký starý mělký talíř nebo něco podobného, rozprostřu na něm vatu, navlhčím ji a rozložím na ni žaludy. Okolo každého žaludu nechám tak půl centimetru místa. Pak zhruba dva týdny trpělivě čekám, než začnou klíčit. Celou dobu dávám pozor, aby vata zůstala potřebně vlhká (zase se to ale nesmí přehnat, aby žaludy ve vodě neplavaly) a čistá (může se stát, že nějaký špatný žalud začne plesnivět). Když se objeví klíčky, ještě trochu zvětším prostor mezi jednotlivými žaludy (aby se do sebe klíčky nezapletly). Většinou trvá ještě asi týden a kousek, než klíčky dosáhnou potřebné délky-řekněme 5-7 cm. Musí se správně odhadnout, kdy už je čas žaludy zasadit (když čekáš moc dlouho, klíčky mohou začít hnědnout. Rada: Když klíček vykoukne, natoč žalud tak, aby klíček rostl směrem dolů, pod vatou. Jednak nezhnědne, a taky mám pocit, že poroste rychleji). Pak vezmi nějaký menší květináč, dírku dole zakryj nějakým placatým kamínkem, nasyp hlínu z lesa asi do výšky 5 cm, pak tam polož žalud a dosypej nad něj ještě asi 4 cm hlíny. Na podzim klidně dej květináč někam ven, přes zimu se vyplatí dát ho třeba do chodby (v bytě je na duby moc teplo a mezi okny taky). Duby z fotek jsem zasadila koncem října nebo začátkem listopadu (nepamatuji se přesně), za 2-3 týdny vykoukly z hlíny tenounké kmínky a listy. Zalévala jsem je zhruba obden, hlína v květináči by měla být pořád vlhká. V dubnu jsem květináče přendala na balkón, aby duby měly dostatek světla (bála jsem se je tam dát dřív, aby nezmrzly). Za krátký čas se vytáhly do výšky a hrozně se jim zvětšily listy. V půlce května jsem si řekla, že už jsou dyby dostatečně velké na to, abych je přesadila někam do přírody. Tedˇ jsou asi 7 měsíců staré a vysoké 10-15 cm.
silvi
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 22, 2005 21:56

Příspěvek od silvi »

Crevasse, moc díky :D Určitě to vyzkouším a pošlu fotky! Zkoušela jsi vypěstovat i nějaké jiné stromy?
Uživatelský avatar
crevasse
Příspěvky: 38
Registrován: pon dub 09, 2007 22:44

Příspěvek od crevasse »

Není zač. Uspesne pěstuju i jiné stromy-ginga a kaštany, ted o vikendu si konecne zasadim nejakej salat a par bylinek (uz mam pazitku, saturejku a bazalku). Kdyz jsem byla mala (bylo mi asi 8 ) , tak jsem jednou se jednou rozhodla vypestovat si kedlubny, byla jsem ale lina si poradne precist navod, tak jsem proste do zahonu vyhloubila hromadu der a nasypala do nich seminka. Asi mesic jsem kedlubny poctive kazdy den zalivala, pak me ale opustilo nadseni, na kedlubny jsem zapomnela a dopadlo to tak, ze jsem ze zahonu v pulce listopadu rypala namrzle kedlubny :cry: Musim rict, ze od te doby jsem udelala pokrok :wink:
Naposledy upravil(a) crevasse dne čtv pro 04, 2008 23:26, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
crevasse
Příspěvky: 38
Registrován: pon dub 09, 2007 22:44

Příspěvek od crevasse »

ten prvni emoticone mela byt osmicka
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

Selma píše:Ludé, řeším problém s plotem. Mně by se nejvíc líbil právě ten od Anastasie, živý, ale to je nadlouho a potřebuju něco hned. Chtěla jsem kouknout na ekozahrady, jestli nemají nějaké finty jak nakládat se zvířectvem, aby se nepotulovalo po sousedových záhonech, ale server nefunguje. Nevíte někdo o nějakém podobném webu?
a co chces vlastne ohradit? aby vase zvery nebehali k susedovi?
keby si to poriesila tak ze zasadite zivy plot aky chces uz teraz /naco cakat?/ + ohradite ho nizkym pletivom po celom obvode, a ked bude zivy plot uchyteny - pletivo odinstalujes a pripadne predas. to uz je len na type zveriny ake vysoke pletivo potrebujes, ked je hlavny problem pes, podla druhu by malo stacit od pol metra vyska do metra trebars.
pouzij vyhladavac, napr. tu priklad
http://www.saro.cz/okrasna-pletiva
pvc nebrat, mas tam napr trefort bez pvc 50m za 1450,-. to sa mi zda celkom ferova cena.. nemam ale prehlad.
alebo tu 13,- za meter
http://zahradnictvi.zeleneudoli.cz/ochr ... te/c-2754/
alebo zajdi rovno do mesta a kup v zahradnictve stavebnictve.
tu napr. zive ploty..
http://www.zivy-plot.cz/tuje-smaragd-25-az-30-cm.html
http://www.zahrada.cz/forum/zive-ploty/
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

pěstujete někdo zahradní brusinku? Mě výhledově láká (jako jedna z mnoha).
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

Dneska jsme dvě zasadily přes padesát smrčků a jedliček na zahradu, zakládám lesík. Byl to nálet a dostal šanci přežít. Uvidíme kolik se jich ujme - tak tohle patří i do rubriky "Co vám dnes udělalo radost"
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Zekenošáchor - nemáte či neviděli jste ho někde někdo v prodeji?
je to šáchor s jedlými hlízkami, jinak se mu taky říká podzemní mandle
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Ahoj, moc prosím o radu. Všechny roky jsem pěstovala keříčkový fazulky. buďto na lusky nebo na semínka na příští rok a na rozdávání známým. Letos mám ale obavy, že si snima nebudu vědět rady. Co s úrodou? Znám jenom fazolkovou omáčku a nebo dušené přílohy k masu, za syrova si to neumím představit, byly ty lusky vždycky dost tuhé a s tvrdými vlákýnky, muselo se to vždycky uvařit nebo do mrazáku předvařit. Jedině, že by se to sklízelo hodně brzy, ale to jsou lusky ještě teňounké, jako slabé provázky. Máte s tím někdo zkušenost? Děkuju D.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Tak to by ma s tou fazuľkou tiež zaujímalo. Budeme mať celkom peknú úrodu, ale nasurovo si myslím, že to ani nejde. Leda ak odšťaviť.
Inak bývala výborná na cibuľke a posypaná nasucho osmaženou strúhankou :oops:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

NEŠKODÉ POSTŘIKY PROTI LECČEMUS
www.agro-bio.cz
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

dgm píše:Ahoj, moc prosím o radu. Všechny roky jsem pěstovala keříčkový fazulky. buďto na lusky nebo na semínka na příští rok a na rozdávání známým. Letos mám ale obavy, že si snima nebudu vědět rady. Co s úrodou? Znám jenom fazolkovou omáčku a nebo dušené přílohy k masu, za syrova si to neumím představit, byly ty lusky vždycky dost tuhé a s tvrdými vlákýnky, muselo se to vždycky uvařit nebo do mrazáku předvařit. Jedině, že by se to sklízelo hodně brzy, ale to jsou lusky ještě teňounké, jako slabé provázky. Máte s tím někdo zkušenost? Děkuju D.
fazolky pokud vím jsou za syrova jedovaté. krom fazozí mungo
mirka
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

mungo a adzuki
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

máme na zahradě krásný veliký ořešák, je mu už tak 32 let a je opravdu dost veliký, nakloněný a zdá se mi křehký, tak si myslím, jestli by nebyl dobrý pořádný průklest, zmenšení celé koruny, nemáte někdo odkaz na nějaké stránky, kde se píše
- jak se o ořešák starat, jak hodně a vhodně seříznout atd.
- a na nějakou firmu co to dělá, se kterou máte zkušenost
- (a nevíte náhodou na kolik průklest může přijít finančně?)

Budu vděčná za každou informaci. :)
Děkujiiii :D

Bojíme se, aby třeba jednou nespadl sousedům nebo nám na barák, mám ho moc ráda, má hezkou energii, ale jeho rozloha už ja asi opravdu moc veliká, abychom jednou o něj nepřišli úplně, že by se třeba zlomil nebo rozpůlil :? . To by mne mrzelo. Je krásný. :)
Ani nevím, jak hluboké mají ořechy kořeny a zda ten jeho náklon je v pohodě - drží ho kořeny a nebo zda je to špatné. Nakloněný je celý jeho život, to ano, ale tíha koruny může udělat své.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sluníčko píše:máme na zahradě krásný veliký ořešák, je mu už tak 32 let a je opravdu dost veliký, nakloněný a zdá se mi křehký, tak si myslím, jestli by nebyl dobrý pořádný průklest, zmenšení celé koruny, nemáte někdo odkaz na nějaké stránky, kde se píše
- jak se o ořešák starat, jak hodně a vhodně seříznout atd.
- a na nějakou firmu co to dělá, se kterou máte zkušenost
- (a nevíte náhodou na kolik průklest může přijít finančně?)

Budu vděčná za každou informaci. :)
Děkujiiii :D

Bojíme se, aby třeba jednou nespadl sousedům nebo nám na barák, mám ho moc ráda, má hezkou energii, ale jeho rozloha už ja asi opravdu moc veliká, abychom jednou o něj nepřišli úplně, že by se třeba zlomil nebo rozpůlil :? . To by mne mrzelo. Je krásný. :)
Ani nevím, jak hluboké mají ořechy kořeny a zda ten jeho náklon je v pohodě - drží ho kořeny a nebo zda je to špatné. Nakloněný je celý jeho život, to ano, ale tíha koruny může udělat své.
My jsme v práci dělali 4 topoly asi za 12000, ale stejně jim část jednoho spad a zdemoloval střechu, z okna vidím, že to je furt zakrytý egelitem.
Mám podobný a bojim se vylest nekam moc nahoru
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

no u nás se už také bojí, myslím, že je to buď pro profesionálního šplhače nebo na plošinu
tady v práci nám dělá jedna fima průklest stráně, ta je za budovou, kam není z ulice vidět, takže to vždy vše seseknou, dělá to firma, kterou bych mohla i požádat, aby to udělali u nás, myslím, že by to zvládli, jenže nejsou zahradníci, tak se zase bojím nějakého špatného zásahu, no nezbyde než se obrátit přímo na profes. firmu :)

zavolám tam a uvidím, co mi řeknou za cenu
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Sluníčko píše:no u nás se už také bojí, myslím, že je to buď pro profesionálního šplhače nebo na plošinu
tady v práci nám dělá jedna fima průklest stráně, ta je za budovou, kam není z ulice vidět, takže to vždy vše seseknou, dělá to firma, kterou bych mohla i požádat, aby to udělali u nás, myslím, že by to zvládli, jenže nejsou zahradníci, tak se zase bojím nějakého špatného zásahu, no nezbyde než se obrátit přímo na profes. firmu :)

zavolám tam a uvidím, co mi řeknou za cenu
to chce lezce až horolezce na ten vořech
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

to máš pravdu :)

tak cena 15 - 20 000,- Kč no to je mazec, tak uvažuji o známém, který dělá u PRE, ti ořezávají v blízkosti elektřiny....

už jsem zjistila dobu řezu, nejlépe ke konci února a další vhodné období srpen, ale lepší ten únor

řez nutno vést jako prstýnek, uříznout větev na pahýl a ten pahýl uříznout na prstýnek (jen kde byla větev a ne s kusem stromu nebo kůry) a potom ošetřit
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

sestry pritel spolubydlici - horolezec dela vyskove prace ale nevim jak moc levnejsi by byl, navic je celkem vytizenej... i kdyz, v unoru zase moc ne...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

díky moc za nabídku

zatím dávám dohromady všechny postřehy a poznatky... :)
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Prosím o radu - hlavně ty, kteří mají podvědomí o permakultuře (ale i ostatní samozřejmě). Chtěla bych si vzít do pronájmu zahrádku cca 240 m2 a na ní koupit chatku 4x4 m.

Problém je, že na pozemku není voda ani elektřina. Je možné na takovém kusu země něco pěstovat?
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

hofikos píše:Prosím o radu - hlavně ty, kteří mají podvědomí o permakultuře (ale i ostatní samozřejmě). Chtěla bych si vzít do pronájmu zahrádku cca 240 m2 a na ní koupit chatku 4x4 m.

Problém je, že na pozemku není voda ani elektřina. Je možné na takovém kusu země něco pěstovat?
Určitě je to možné, otázka je co. V každém případě zkus chytat dešťovku - já mám na zahradě např. 3 kubíkové nádrže a mám do nich sveden okap ze střechy. Ty tam máš jen chatku, ale možná by se kubík taky naplnil. Myslím ale, že rybízi, angrešti, kiwi a vůbec trvalky moc vody nepotřebují. Horší to bude s jednoletkama.
Micméně to že tam nemáš vodu je celkem veliké minus.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Honza píše: V každém případě zkus chytat dešťovku
Zajímavá představa :P
Honza píše:Ty tam máš jen chatku, ale možná by se kubík taky naplnil.
No to jo, to opravování motorů chlapy naplňuje. :D

Čeština je krásná. :)
Naposledy upravil(a) Advid dne stř črc 25, 2007 7:09, celkem upraveno 1 x.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

:lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Advid píše:
Honza píše:Ty tam máš jen chatku, ale možná by se kubík taky naplnil.
Čeština je krásná. :)
to byl úmyslný dvojsmysl :D
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Moje víno ve skleníku se snad zbláznilo. Nejenže roste jak blázen a leze z oken ze dveří a tak, ale HLAVNĚ už je asi 14 dní ZRALÉ a VÝBORNÉ. Odrůdu nevím, jsou to takové modrofialové hrozny - koule veliké. Mám z toho radost. :D

Pokud vím, tak kamarádi jezdili na víno do Itálie někdy až v září - tak nechápu co to tam mám za "mutanta", že je v půlce července v naší zeměpisné šířce už zralé...
Nevědomost je tak lehká!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Honzík, myslím, že tento rok je to "normálne". Aj my sme si cestou z chalupy všimli, že v už vo Sv. Juri pri ceste predávajú prvé hrozno - Muškát. Dokonca aj burčiak :shock: .To bývalo až v polke augusta. Muž nariekal, keď to videl, lebo je to pre nás vždy symbol blížiacej sa jesene.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

me zraje vino venku, kyulicky jsou maly,je to myslim ruzovy a jeto prvni jehouroda... a je to sice prtavokulicovy ale sladoucky. jinakza 14 dniabsence jsemzarostl vsim moznym at uz pozadovanym ci nepozadovanym.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Kniha od Fukuoky - japonského permakulturisty provádějící pěstování ve velkém na principech permakultury, bez strojů, bez orby, střídající vhodně plodiny, pěstující rýži ne na vodě, atd..

http://gorvin.mysteria.cz/knihy/revoluce/default.htm (ve Slovenštině)
Nevědomost je tak lehká!
Odpovědět