OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od rudo »

800914 píše:Bola to vazna otazka. Neviem comu kto veri preto som sa pytal.
Cize akykolvek vyvoj je uz za zenitom a bude len degeneracia? Ci ake su podla tejto teorie predpovede? Ak sa sami nezlikvidujeme tak to smeruje k planete lenivych degenerovanych opic co sa zgrupuju v mestskych kanalizaciach a lovia balvanom potkany?

nie, nie tak. vyvoj je a bude, ale vyvoj vyzaduje velke usilie koncentraciu, ucenie. prave teraz sme v tej faze kde sa treba vzchopit a na sebe pracovat, zbavit sa skodlivych programov, negativnych emocii a naucit sa techniky prace s energiou, laskou a zacat spolutvorit novu civilizaciu
termin pouzivany je CO-CREATION a ma vyznam vo viacerych rovinach.
toto vyzaduje velke usilie prace na sebe a teda nie je to samovolny spontanny vyvoj nahodnych zmien, kde nahodou zmutuju geny na zlozitejsie.
samovolny je len proces degeneraciu.
je to ako mat upratany dom, s usilim sa da upratat a je pekne, samovolne rychlo nastane vsade bordel a neporiadok

tak ako kedysi sa ludstvo rozdelilo a ta cast co nemienilana sebe pracovat s usilim sa oddelila a zdegeneroval do stadia ked sedi na strome zere banany a vybera si vzajomne blchy ako najvyssi prejav lasky.

teraz sa ludstvo zase deli a je velka cast co z pohodlnosti sa nechala zdegenerovat do ulohy otroka, ktory je stastny s trochou vydretych alebo nakradnutych penazi, aby bolo na pivo a gulas
pripadne cigy a drogy, aby sli vrazdy v TV a nejaky povrchny sex, a tato cast ludstva aby sa v tom udrzovala ma cez media predkladane dezinformacie v celom sirkovom spektre tem od politiky vojen zdravia stravy ekonomiky umenie a sport a najlepsie sa udrzuje v drame cez nejake sportove nezmysly vyrezirovane do dram.
pri tomto sucasnom deleni na vyvoj a degeneraciu je stale cas pre kazdeho zmenit rozhodnutie a sa oslobodit najprv myslienkovo a potom emocionalne fyzicka sloboda nasleduje

tak ako sa pri predoslom deleni od seba skupiny oddelili a zili izolovane a clovek videl opicu len v ZOO, tak aj teraz nastane izolacia ale v inej rovine
takze ti co idu cestou marxismu luninizmu
ooops cestou lenivosti degeneracie, tu prestanu zavadzat a vyrusovat
5 2 8
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Japonsky vojak sa vzdal po 29 rokoch ukryvania v pralese

Příspěvek od Dano »

Dano píše:Ak by som sa mal pretlkat sam vo Filipinskom pralese ako ten cisarovi totalne oddany Japonsky vojak kym sa konecne az po cca 20 (?) rokoch od oslobodeneckeho vylodenia americanov vzdal cely cas nevediac ze cisar kapituloval tak davno, tak pravdepodobne by som jedol presne to co on. Vobec by som nemusel mat nic naucene, len by som siel za chutou.
29 rokov trcal v tej dzungli.
Zo zaciatku tam velil mikro bunke 3 spolubojovnikom. Jeden od nich usiel a vzdal sa. Druhy bol zabity. Potom boli velmi dlhu dobu len dvaja, kym nezabili aj jeho posledneho muza. Posledne 2 roky sa pretlkal sam.

Viac v clanku “The War is Over . . . Please Come Out” na
http://history1900s.about.com/od/worldw ... ersurr.htm

Odkazuje sa na:

Bibliography
"Hiroo Worship." Time 25 March 1974: 42-43.
"Old Soldiers Never Die." Newsweek 25 March 1974: 51-52.
"Onoda, Hiroo. No Surrender: My Thirty-Year War". Trans. Charles S. Terry. New York: Kodansha International Ltd., 1974.
"Where It Is Still 1945." Newsweek 6 Nov. 1972: 58.

Necital som ich. Ak sa niekedy dostanem k tej prelozenej "No Surrender: My Thirty-Year War", tak ju zo zvedavosti mozno precitam. Dozvedel som sa o nom inde, ROSS HORNE mu venoval po pol strane vo svojich volne dostupnych knihach:

HEALTH & SURVIVAL IN THE 21st CENTURY (v 15. kapitole)
na http://www.soilandhealth.org/02/0201hyg ... 22toc.html

IMPROVING ON PRITIKIN - YOU CAN DO BETTER (v 4. kapitole)
na http://www.soilandhealth.org/02/0201hyg ... itikin.pdf

z nich vyberam.. z coho sa vacsinou skladal jeho jedalnicek, a ako ho po senzacnom navrate do vlasti medicinsky vysetrili a ako vsetkych prekvapil svojim vzhladom a zdravim:
Returned to Japan and medically examined, the soldier amazed everybody--he looked so young compared to other middle-aged Japanese men. His teeth were perfect and his eyesight too. He displayed none of the usual signs of degenerative disease considered normal in civilization. And yet his life had not been easy. The only possible explanation for his physical preservation was that his diet for those years had been fruit, berries and various plants eaten raw...
kveta
Příspěvky: 1771
Registrován: úte led 03, 2006 15:57

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od kveta »

zajímavý příběh. ross horne, četla jsem a spokojená, se vším sice nesouhlas, ale přesto tam je přespoustu pravdy a navíc velice čtivě to napsal.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Japonsky vojak sa vzdal po 29 rokoch ukryvania v pralese

Příspěvek od rudo »

Dano píše: Viac v clanku “The War is Over . . . Please Come Out” na
http://history1900s.about.com/od/worldw ... ersurr.htm



z nich vyberam.. z coho sa vacsinou skladal jeho jedalnicek, ..........................The only possible explanation for his physical preservation was that his diet for those years had been fruit, berries and various plants eaten raw...


Eating coconuts and bananas

You may have to live on coconuts. If that's the case, live on coconuts!

They lived very close together, with very limited supplies: the clothes they were wearing, a small amount of rice, and each had a gun with limited ammunition. Rationing the rice was difficult and caused fights, but they supplemented it with coconuts and bananas. Every once in a while, they were able to kill a civilian's cow for food.

takze takmer ziadna fruktoza
zakladom tuky z kokosu
skrobove banany , ryza a maso-hovadzinu oraganicku

z hladiska jeho zdravia sa mi zda dolezite,
ze tam nie su vinohrady a tak nemal ziadne hrozno ani jeho derivaty, ziadne cervene melony, ananasy a nie su tam jablkove a hruskove sady

je zname ze su velmi zdrave etnicke skupiny ktore sa zivia cerstvymi kokosmi denne
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od ravima »

Banány obsahují stejně fruktózy jako třeba jabka, tedy cca 5% hmotnosti, akorát ty banány navíc mají ještě 5% glukózy a 5% škrobu.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od rudo »

ravima píše:Banány obsahují stejně fruktózy jako třeba jabka, tedy cca 5% hmotnosti, akorát ty banány navíc mají ještě 5% glukózy a 5% škrobu.
pointa je inde

skodlivost frukjtozoveho ovocia je v tom kde je velky nepomer medzi fruktozou a glukozou
ovocie kde je pomer 50-50 je takmer akceptovatelne

jabka a hrusky maju velky nepomer, tiez hrozno a melon a vsetko susesne ovocie
5 2 8
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Japonsky vojak sa vzdal po 29 rokoch ukryvania v pralese

Příspěvek od Dano »

Dano píše:Onoda, Hiroo. No Surrender: My Thirty-Year War". Trans. Charles S. Terry. New York: Kodansha International Ltd., 1974.
..
Necital som ich. Ak sa niekedy dostanem k tej prelozenej "No Surrender: My Thirty-Year War", tak ju zo zvedavosti mozno precitam
Docital som jeho knihu. Zaujimalo ma ako sa im darilo, z pohladu prezitia, nieco na sposob Ultimate survival na Discovery :) Bola prelozena aj do slovenciny aj cestiny, a este sa predavaju.

V prvom rade ma dojala ta absurdita. Vsetky pokusy presvedcit ich ze vojna skoncila, vratane viacerych patracich prieskumov samych Japoncov s jeho rodinnymi prislusnikmi a spoluziakov z jeho byvalej skoly stroskotali na tom, ze on so svojmi druhmi za tym vzdy videl bud lesť Americanov aby ich vylakali alebo dokonca taktiku Japonskeho strategickeho velenia ktora mala Americanov zmiasť.

Vsetci Japonci aj civili boli propagandou v dobe vojny a pred nou presvedceni, ze su neporazitelny narod,. Nedavna historia a ideologia im to tak vstepovala do hlav od utleho detstva. Navyse dobre vedeli, ze dat sa zajat by bola obrovska potupa pre ich narod a ich rodiny. A naozaj japonskych zajatcov v 2.sv.vojne takmer ani nebolo, cele japonske posadky pachali hromadne samovrazdy vratane svojich zien a deti, pokial vojaci nestihli zahynut v boji hoci aj s mecom proti tanku alebo gulometu. Kamikadze. Za cisara.

A on si teda nijako nevedel predstavit, ze by jeho krajina niekedy kapitulovala, cely narod bol pripraveny polozit zivot za vlast, hoci by ich padla aj polovica pri zaverecnych pozemnych bojoch na samom uzemi Japonska. On bol tajny. Dostojnik vyskoleny pre boj v tyle nepriatela, pre partizansku vojnu, vsetko tajne, rozkazy takmer len ustne tak aj preto neveril letakom o konci vojny ci clankom v japonskych novinach ktore tam nechavali oddiely. Posledny z rozkazov, vtedy ho poslali lodou k japonskej posadke na tom ostrove aby koordinoval ich zaskodnicke akcie po tom ako ho zacnu oslobodzovat USA (vyhodit do vzduchu pristav, “letisko”), znel:
Vyslovene vam zakazujem spachat samovrazdu. Mozno to bude trvat tri, mozno pat rokov, ale nech sa stane hocico, vydrzte a bojujte - urcite prideme po vas. Dovtedy, aj keby vam ostal len jeden vojak, aj keby ste mali jest len kokosove orechy, vydrzte a vedte toho vojaka v boji. V nijakom pripade sa nesmiete vzdat!

Za tie dlhe roky prisiel dostojnik Onoda o 3 vojakov svojej bunky. Prvy dezertoval, druhy padol do par rokov, tretieho zastrelili az po 27 rokoch. Pocas toho dlheho obdobia od skoncenia vojny stale strielali a utekali.. Stale sa presuvali a stopy za sebou vsemozne maskovali, aby znizili pravdepodobnost ze domorodci vypozoruju v ktorej casti ostrova sa prave nachadzaju a nahlasia to vojakom a policii, ktori za nimi posielali trestne oddiely. Ak mali v obdobi dazdov urobenu nejaku chatrc, po sebe ju vzdy dokladne znicili a zamaskovali tak, aby ziadny nahodny zatulanec si vobec nic nevsimol. Stale boli na pozore. Ohen si dovolili zalozit len za tmy kvoli dymu, aj to nie nadlho. Niekde pise, ze za celych tych 29 rokov na oslobodenom ostrove sa ani raz dobre nevyspal. Ani raz si nedovolili, vysoko v horach pri potoku!, vyzliect sa uplne do naha a tak sa umyt. Stale strach z prepadnutia, stale boli pripraveni na utok, pusku mal vzdy odistenu, a stale po ruke.

Dokonale zblbnuty vzdelanim o spravodajskych hrach, rozviedkach, agentoch...
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Japonsky vojak sa vzdal po 29 rokoch ukryvania v pralese

Příspěvek od Dano »

K jedlu. V takejto strasnej atmosfere a podmienkach sa nedivim, ze stale riesili co jest. Hlad by bol ich velky nepriatel, potrebovali byt fit. Preto sa museli obracat. Ostrov ma cca 10 x 30 km, a bol obyvany miestnymi Filipincami.

Co jedli? Takto to je: "Zivili sme sa predovsetkym bananmi", "Hlavna sucast stravy - banany, kokosove mlieko a udene maso", ako doslova pise.

Banany kradli z plantazi. Bolo riskantne schadzat dole. Preto kradli po troche, nezanechavali stopy aby neprezradili svoju pritomnost.

Kokosove mlieko, len mlieko, nie orech, pise doslova "Z kokosovych orechov sme zuzitkovali iba mlieko". Nechapem preco. Kto ho pil, vie ze je sladke, obsahuje 79% energie v sacharidoch, 13% bielkovin a len 9% tukov. Chapal by som to, keby mali prebytok jedla, ze idu za chutou, ale oni nemali.

Udene maso. Raz za cas takmer za tmy zastrelili pod lesom pasucu kravu, hned rozobrali, zvysky odvliekli daleko a zahrabali. Presunuli sa, a 3 nasledujuce dni jedli cerstvo varene maso. Dalsich 10 dni (alebo 7?) maso postupne prevarali, najskor do polomakka, dalsi den viac. Za cely ten cas si ostatne maso susili do zasoby. Nakrajali na platky (asi 250 ks), napichali ich na drevo, a susili nad ohnom, v noci, aj to len max. 2 hodiny si dovolili, maso sa ususilo za 10 dni takehoto postupneho "udenia".

V knihe je aj tabulka, ake plody v akom mesiaci najviac jedli. Podla sezony. Udava tam tieto:
Ananasy, mango, banany, nanka (ovocie), citrony, gaba (ovocie), papaja, ryza (2x za rok mali miestni zatvu, kradli po troske z postavenych snopov na poli).

Z toho co som sa dozvedel sudim, ze v pralese sa bez farmarcenia mozno da ako-tak nehladovat v mieri, ale oni vela casu a energie plytvali na svoje “bojove ulohy”. Pravidelne miestnym podpalovali snopy s ryzou, zahanali ich strelbou ked sa prilis priblizili, ci uz rybari na neobyvanej a pre nich bezpecnej strane ostrova, alebo drevorubaci hlbsie do hor. Podnikali sustavne narocne presuny, atd. Dalej, pokial clovek vie, co vsetko sa da jest. Nemali sa to odkial dozvediet. A oni neriskovali. Dokonca pise, ze hoci voda v potokoch bola neskutocne číra, ze on za celu dobu nevypil vodu z nej neprevarenu (!). Zrejme "Pasteurova" fobia, lebo sa bal ze sa nakazia, kedze vedeli ze zver ako kravy, ai., pri piti z potokov si do nej aj ulavuju... Pise, ako bol prekvapeny ked Suzuki, teda turista, ktory ho ku koncu vypatral a dojednal stretnutie s jeho veliacim nadriadenim majorom, ktory mu da ustne rozkaz aby sa vzdal, pred nim odtrhol nejake listky a vhodil do kotlika. Vraj to odkukal od miestnych. Onoda nezacal jest skor ako Suzuki, lebo mu nijako neveril. Pokladal to stretnutie za pascu a za 4 dni ktore bol vraj turista na ostrove predsa nemohol od miestnych zistit, ze tieto listky oni jedia (?). Lebo on sam si to za 29 rokov nevsimol, ked niekedy vecer zisli dole na ryzove polia, na ktorych miestni nechali hrnce, ked si tam varili jedlo...
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Gorily - experiment

Příspěvek od Dano »

Gorila horska, jej potrava = ziadne zivocisne produkty a z 95% su to len zelene listy. Ovocia zeru velmi malo, len ked je nejake v sezone a dostupne - teda (asi) pokial im ho nestihnu vyzrat ine druhy opic.

Experimenty robene v ZOO v San Diego. Gorily dostali na vyber, bud listy alebo ovocie. Vysledky boli (vraj) zaujimave:
Gorily pocas trvania experimentu 3 mesiace si vyberali a zrali len ovocie.

Z kapitoly Chapter 1 How to Determine Our Natural Diet, cast The Diet of the Primates, z knihy The Raw Secrets The Raw Food Diet in the Real World, By Frédéric Patenaude.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od rudo »

Gorillas, orangutangs and chimps
...... I'm going to tell you something interesting. The highest apes related to man are the gorillas, the orangutangs, and the chimps. A chimp will eat maybe up to 50% fruit, but they are nervous characters. Now the orangutang will eat up to about 15% fruit. The orang's a beautiful animal and much more gentle and lovable than the chimp. But a gorilla eats only 3% fruit. Did you know it will bypass fruit for vegetables and shoots? .....

je to predposledny odstavec z

http://www.drbass.com/mice.html
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od buc11 »

rudo píše:Gorillas, orangutangs and chimps
...... I'm going to tell you something interesting. The highest apes related to man are the gorillas, the orangutangs, and the chimps. A chimp will eat maybe up to 50% fruit, but they are nervous characters. Now the orangutang will eat up to about 15% fruit. The orang's a beautiful animal and much more gentle and lovable than the chimp. But a gorilla eats only 3% fruit. Did you know it will bypass fruit for vegetables and shoots? .....

je to predposledny odstavec z

http://www.drbass.com/mice.html
http://www.orangutan.org.uk/about-orangutans/diet
zde se možná pan bass mýlí,
milion let se živily na borneu takřka výhradně planými duriany a nyní nejsou-li tolik k dispozici tak jinými fruity, objemově neklesajíce pod 95%, zbytek živočišné záležitosti
šimpsové se živí velmi různorodě a to podle oblasti kde žijí, tam kde loví a žerou jeho velké podíly, jsou velmi agresive, našla se (z TV vím o jedné) lokalita, kde převažuje rostlinná konzumace, neloví (max sběr hmyzu) tak tam byli mírní jak bonobové,
stejně tak gorily: poslední sledovačka v africe trvající snad 2 roky, přinesla překvapení, že v určitém údobí roku, žraly z 95% své výhonky, nicméně druhou půlku při dozrávání fruitů se přesunovávaly za nimi hore a fruit consumption dosahoval 75%.
Je mi ovšem známo, že trávicí procesy v opičích tělech se lehce principiálně odlišují
u dr base by mne snad jen zajímalo jak to má s trávením fruktosy, s jeho teorií fruktosy, glukosy a inzulinu mi to přijde pomotané a nebo tomu nerozumím a výzkum na myších mně připadá legráckoidní a proto nutno brat slogan "nejnovější výzkum" s rezervou,
Závěr: To že vyladění ovoce je i pro tráviče velmi pracné, jest neoddiskutovatelné, ovšem není nic snažšího než fruktosování babrat, ovšem neznamená to že by nebylo přes všechny bassovy vědecké důvody a jeho neúspěch životaschopné
otázka: je pro půst, či proti? (to sem nečet)
Pozn: je mi jasné že dr . Basse najdu nejméně aspoň v dalších 11ti dalších vláknech
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od tristazmista »

Dr Bass zas plka co se mu hodi do kramu.... gorily pokud maji pristup k ovoci se zeleniny ani nedotknou :)
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od rudo »

ja som velmi skepticky na vyzkumy opic zo ZOO.
Jasne ze gorili vo vazeni su v depresii a tak si vyberu depresiu vyvolavajucu potravu.
ak im v ZOO daju na vyber medzi salatom z Tesca postriekanym vselicim tak mozno za mensie zlo povazuju banan.

co sa tyka porovnania mysi a prepoctu na ludsky cas - jeho zaver ze vydrzat sa da v phode 3 mesiace sa vacsinou zhoduje so skusenostou ludi co prejdu striktne na ovo - 90 dni je perfekt detox a problemy pridu az potom, ja som zrejme mal vacsi nedostaok mineralov a tak problemy zacali prichadzat uz po 2 mesiacoch.
5 2 8
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od s.arik »

tristazmista píše:Dr Bass zas plka co se mu hodi do kramu.... gorily pokud maji pristup k ovoci se zeleniny ani nedotknou :)
1) je otázkou, zda dělají dobře, mnohá divoká zvířata ráda požírají kdejaké svinstvo, když se k němu dostanou, zkus nechat v lese pohozenou sušenku třeba...instinkty nejsou vždycky docela neomylné.
2) bezva argumentace, zacílit na jeden detail, ve kterém se autor (možná) mýlí, a mlčky přejít jeho celoživotní osobní zkušenost "kyselé ovoce = destrukce zubů"...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od s.arik »

A já jsem v ostravské ZOO dva roky pracovala jako dobrovolnice, šimpanzům se nosilo OZ (tak jedna ku jedné), syrové maso a v sezóně denně značný objem větví - olistěné české stromy z okolí. Nevím, kolik listí snědli, taky to měli i na hraní. Navíc dostávali občasně kakao v kelímku :shock: a určitě i jiné dobrotky, byla jsem u nich málokdy, krmila jsem hlavně ptáky a malé kočky. Mnoho zvířat dostávalo (řízeně z kuchyně) piškoty nebo staré pečivo.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od rudo »

jj zvierata s ludmi uplne osprosteju
5 2 8
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od cepheus »

buc11 píše:Pozn: je mi jasné že dr . Basse najdu nejméně aspoň v dalších 11ti dalších vláknech
A dalsi sperk z Bucova repertoaru :D ))) .. dik:).
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: OPICE a další nám příbuzní a jejich jídelníčky

Příspěvek od tristazmista »

s.arik píše: 2) bezva argumentace, zacílit na jeden detail, ve kterém se autor (možná) mýlí, a mlčky přejít jeho celoživotní osobní zkušenost "kyselé ovoce = destrukce zubů"...
ja myslim ze je tam toho vic, urcite bych ho nesesul na zaklade opici stravy, ale uz sem o nem kdysi slysel a dal sem si ho do kolonky "ignored" :)
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Odpovědět