ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od bludicka »

Ahojky, tady začátečník. :)
Začínám na mrkvi, ta šťáva by měla být přímo zázračná.. :D
ale právě jsem se někde dočetla, že ta, co je v dostání v supermarketech, prostě ne ta z bio-zahrádky, bývá plná dusíku, dusičnanů nebo čeho..
Jaký máte názor, mam i nadále pít denně ten svuj čtvrtlitr mrkvový šťávy, nebo si raděj jenom jednu schroupat vcelku, nebo ji raděj vůbec nejíst... Předem dík moc. (Prý se raděj nemá dávat ani miminům, ta kupovaná.)(ale já jinou nemam k dispozici)
bludicka

(PS: Jinak já se na ovoci a zelenině vezu právě 8 den.. :wink:
Připadám si jak nějaké zvířátko, očuchávám ochutnávám.. :)
První pozitivní zpětná reakce, které se mi dostalo - prý mám teď nějaké červené tváře.., no, taky se mi zdá. Dřív jsem byla vždycky bledule. Žebychřipka :D hmm)
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Mrkev a dusičnany

Příspěvek od Pavluška »

Ahoj.Pokud máš přístup k bioobchůdkům s biozeleninou,tak neváhej.Chuť biomrkve je nesrovnatelná s komerčně pěstovanou.Bohužel i v ceně...
Jinak dusičnany bývají hlavně ve šlupce,tak aspoň oloupat!Na dusičnany bývají bohaté i hlávkové saláty a jiné plodiny pěstované na vegetativní orgány.
Obecně se říká,že všeho moc škodí.Takže když bys opravdu pila stále šťávu z komerčně pěstovaných mrkví.....tak nevim nevim. :D
bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

Příspěvek od bludicka »

Dík Pavluško.
Řídim se zatím převážně dle doporučení Walkera.. ten říká, že aby bylo někdy někde něco znát, musí se pít denně aspoň půllitr těch šťáv, několik týdnů. Jak jsem psala, jsem na cca 0,25. Dejme tomu, když takhle budu pokračovat třeba měsíc, otrávim se? :cry: nevim, kladu si otázku, jestli mi to přinese víc užitku nebo neplechy.
Právěže biokrámek jsem v okolí dosud neobjevila. Prodávaj se ještě mrkve s natí, ale v carrfuru stojí pár takovejch mrkviček se zelenym 30,-. Takže kupuju ty podezřele přerostlý , na váhu, nebo ty v těch pytlích po kilu :twisted: .
Hmm, uvítám další postřehy, názory..
dík předem blu.

PS: Pavluško nejsem si zcela jista, co znamená :arrow: plodiny pěstované na vegetativní orgány.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

já na BIO nemám a pro 8 měsících taky nemám. Štávy krom mrkve a zelenýho dělám hlavně z ovoce, ostatní jím převážně vcelku
Problémy s dusičnanama zatím žádný nemám.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

Příspěvek od bludicka »

To jsi mě tvx potěšil, už jsem se málem začala od tej mrkve odklánět.
Možná jsem spíš měla ten dotaz položit jinak, fakt mě to hodně zajímá:
MA TU NEKDO PO TECH VELIKEJCH KOMERCNICH MRKVICKACH, VELIKEJ SLADOUCKEJCH JABLICKACH APOD. PO VETSI KONZUMACI NEJAKE PROBLEMY?
(možná by se tohle téma mělo pojmenovat spíš na Plody ze supermarketů)
nebo
KDO Z VAS, KROME ME, MA ZAKLAD JIDELNICKU PRAVE NA TOMTO DOVAZENEM, MARKETOVEM OVOCI , ZELENINE, JEHOZ PŮVOD A ZIVOTOPIS NEZNAMY?
Dík moc
blu.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

v každém případě, až na vyjímky, na mě hůř působí výrobky z kravskýho mlíka a mouky, třeba taková pizza, nežli většina supermarketovýho ovoce a zelenoiny. Samozřejmě že BIO je lepší a nejlepší je natrhat si na zahradě nebo ve volné přírodě. Mam dokonce i líné sousedy ktřeí mě nechají obrat si u nich ovocné stromy a podobně.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

Příspěvek od bludicka »

Dík tvx, přesně to jsem potřebovala slyšet - že někdo z vitariánů dlouhodobějc a bez problémů požívá nebio-zeleninu :) Sice to kromě tebe nepotvrdil nikdo jinej, ale vycházim z toho, že do tohodle fóra mrklo už asi 80 lidí, tak snad by mě varovali.. :wink:
Do jara/léta tedy určitě přežiju.
Pozdravení blu.
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Já jen vím, že např. celer když je vyrostlý z dusičnanů tak má uvnitř díry - takové ty jeskyně. Tím se to prý pozná.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Já taky jím nebio zeleninu ze supermarketů, když nemám vlastní v zimě. A moje citlivé tělo pozná, že nebio zelenina je pro něj snesitelnější než všechny ostatní nebio potraviny a dokonce ji snese líp než bio sušené ovoce. Ale snažím se kupovat bio zeleninu, když to jde. Třeba u brambor je to dost rozdíl, bio a nebio.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

bylo by zajímavý zjistit, kolik by muselo být jedů v zelenině, aby byla stejně neprospěšná jako zvařená potrava
Piju zeleninovou ščávu každej den a jak mně dojde vlastní biomrkev nebo celer (ten už mně došel) kupuju to v makru a já ten rozdíl nepoznám ani chuťově, ani nepozoruju následky.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

bludicka píše: PS: Pavluško nejsem si zcela jista, co znamená :arrow: plodiny pěstované na vegetativní orgány.
Jednoduše řečeno:Vegetativními orgány se rostlinky pohlavně nerozmnožují.Takže vegetativní nejsou např.:semínka,oříšky,plody ovocných stromů...
Já tě přeci nechtěla strašit,ale ode mne se doporučení jíst mrkvičky ze supermarketů nedočkáš. :D
Obecně se to nedoporučuje hlavně malým dětem.My prý snad vydržíme víc. :lol:
PS:Taky si výjimečně koupím nebiomrkev(když se OPRAVDU nemůžu dostat k bio),ale nechutná mi.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Vykoledoval jsem si kilo sušených meruněk a jsou sířené. Protože mají pěknou oranžovou barvu, tak to podle mě znamená, že to tím konzervantem musí být prolezlé skrz naskrz. Takže doporučené opláchnutí teplou vosou asi nepomůže. Co myslíte?
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Vstávat, svátky už skončily. :P
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

:P

no já myslím, že jsou opravdu plné. Jedla jsem je a moc mi nejely. Tak udělej zkoušku, pokud potřebuješ cítit rozdíl. Nejlepší jsou ty hnědé nesířené.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

pokud je ti to ale líto vyhodit nebo někomu dát, tak to prostě hodně vymáchej z toho nejhoršího.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Já už jsem je začal jíst. Ale připadají mi jen trochu tužší, ale jinak stejné. To asi na chuti moc poznat nebude.

P.S. Sedíš na polštářku? :D
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

cože? mám nějaké dlouhé vedení....

já to na chuti poznám.
Když ti chutnají, tak není co řešit :wink: :)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

už jsem to pochopila.... :) sice vyšlehaná tedy opravdu jsem, ale sedět naštěstí můžu :lol:
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Dobré ráno,

jak ro máte s natlučeným ovocem. Jsem vychován a naučen :) tak, že jak je něco trochu ťuklé, tak že se to nemá jíst, protože to špatné je pak v celém plodu (hlavně jablka). Ale zase když v přírodě spadne jablko pod strom, tak to je přirozené. Tak jak u vás?
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

Advid píše:Dobré ráno,

jak ro máte s natlučeným ovocem. Jsem vychován a naučen :) tak, že jak je něco trochu ťuklé, tak že se to nemá jíst, protože to špatné je pak v celém plodu (hlavně jablka). Ale zase když v přírodě spadne jablko pod strom, tak to je přirozené. Tak jak u vás?
Ahoj, já se řídím pravidlem "jak by to asi udělal opičák ?" neboli nechám se řídit svým tělem a chutí. Je-li to chuťově dobré - brat, nechutná-li nebrat. Např. tebou zmiňované padané ovoce - bezva, navíc je už i s B 12 :wink:
Eva Kočí
Příspěvky: 101
Registrován: sob úno 11, 2006 16:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Eva Kočí »

Když je třeba jablíčko naťuklé, tak to odkrojím, nahnilé ani nevykrajuju to hned vyhodím. Ale úplně všechny jablíčka před konzumací rozkrojím a když je v jadřinci jen malilinko plísně ta pryč s tím, byť by dužina vypadala nádherně je napadená plísní!
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

plisen pryc, nahnile vykrojim, padane vystavim...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Tak nějak myslím, že je to takhle: Plíseň prorůstá celým plodem a to, co vidíš jsou jen výtrusnice poté, co plíseň prorostla durch. Plíseň dokáže bejt dost toxická, takže při sebemenším náznaku vyhazuju. Oxidace po naklepnutí by škodit určitě neměla. Odkrajuju.

Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

je to jako s člověkem - lokální symptomy něčeho jsou důsledkem chorobného stavu celého organismu
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

přiznám se, že zas tak panickou hrůzou zatím celej život před plísněmi netrpím, přímo je tedy nevyhledávám, ovšem beru je jako ostatní škodlivosti
a neobsahují nějaké hodnotné látky třeba i?, co ta Vaše B12?
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

tušim, že je asi potřeba rozlišovat mezi bakteriemi a plísněmi, a případně kvasnicemi/kvasinkami
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Na plísně bacha !!!

Jsou to organismy, který neznaj pohlavní rozmnožování a tak změny v genofondu docilují vytvářením mutgeních jedů - aflatoxinů. To jsou nejvíc rokovinotvorný a mutagení látky, vyskytující se v přírodě.

Každopádně to nejsou jenom nějaký škodliviny, tyhle se navíc trvale usazujou v těle. Některý národy v africe co rádi konzumujou zplesnivělý potraviny maj vysokej výskyt rakoviny jater.

Jinak jsou i plísně neškodlivý.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

PetrK píše:Na plísně bacha !!!

Jsou to organismy, který neznaj pohlavní rozmnožování a tak změny v genofondu docilují vytvářením mutgeních jedů - aflatoxinů. To jsou nejvíc rokovinotvorný a mutagení látky, vyskytující se v přírodě.

Každopádně to nejsou jenom nějaký škodliviny, tyhle se navíc trvale usazujou v těle. Některý národy v africe co rádi konzumujou zplesnivělý potraviny maj vysokej výskyt rakoviny jater.

Jinak jsou i plísně neškodlivý.
no právě, jsou jich miliony druhů, třeba jako údajně příznivé plísně krále sýrů a na pozdně sběrových hroznech (myslím, že i tyto zaměstnají leukocyťáky na jejich odstranění), plno plísní se v těle asi nechytí, páč vegetují jen na určité potravě a hlavně myslím, že to závisí na stavu daného imunitního systému, zda si s čím poradí, tedy i s nimi, páč je vidět, že někdo je má často, víc nebo míň nebo furt a určitě to nemá z jabka, páč jich normálně nadejchá za minutu stofky, ale proto, že se jim u něho daří-a tudíž jsem si je nevyčlenil podobně jak hnilobce jako nepřátele nabrvan-vše ovšem bez záruky, jen PMN a 30leté konzumace.
že by někdo rád konzumoval systematicjky plesnivý?,
aféra např s afroburáky je mi známa, ovšem já hovořím o prorostlým jabku neviditelnou a nosmeling plísní než se cpaním pytlíky ztuchburáků.
jinak plísně nebrat, stejně jak postřiky, hnojiva a pod.
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Příspěvek od smaldas »

jinak plísně nebrat, stejně jak postřiky, hnojiva a pod
no práveže.. a jak to poznat dyž šecko co jím, kupuju.. hm?!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

buc11 píše:co ta Vaše B12?
:D :D

Jinak na plísně jsem "prase" - vykrojím a zbytek sním i když vím, že je to prolezlý - tedy pokud mě nevaruje chuť a čich (které je třeba věřit a ne odb. teoriím o toxicitě) - to pak vyhazuji (což tedy není skoro nikdy). Tedy vlastně souhlas se Standou a s jinými - chovat se jak vopičák, i když on má asi senzory chuti a čichu "chytřejší" - zde bych viděl jediný problém - tedy, že nebudu vyrován.
Nevědomost je tak lehká!
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Co vim, ty nebezpečný plísně jsou třeba na chlebu, ale to je tady bezpředmětný. Pravda, že na třeba na vínu se nechávaj růst záměrně. Neškoděj tím, že by se uchytili v nás (to umí asi jenom candida) ale že s nima sníme ty jedy. Já teda jak to má podezdřele hořkou chuť (ořechy) nebo je tam plíseň vidět, tak to je do koše.
Možná je to profesionální deformace, ale zabývám se měřením některých rakovinotvorných látek v pracovním prostředí a co vím, jedy se můžou ukládat v těle třeba i po celý život. Při dosažení limitu pomůže jen trvalá změna prostředí a doufat, že už se ničím nekontaminujeme. ... A nebo to řešit půstem a tak, ale úplně bych na to nesázel.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Honza píše:
buc11 píše:co ta Vaše B12?
:D :D

Jinak na plísně jsem "prase" - vykrojím a zbytek sním i když vím, že je to prolezlý - tedy pokud mě nevaruje chuť a čich (které je třeba věřit a ne odb. teoriím o toxicitě) - to pak vyhazuji (což tedy není skoro nikdy). Tedy vlastně souhlas se Standou a s jinými - chovat se jak vopičák, i když on má asi senzory chuti a čichu "chytřejší" - zde bych viděl jediný problém - tedy, že nebudu vyrován.
je divný, že koza zežere zvlášť nahnilý i naplesnivělý, i když by mohla bez vady, páč pod stromem je jich hafoun, ke každýmu čuchne zaváhá (nebo že by zapřemýšlí, vyhodnotí) a buď kousne, či testuje další, a není blbá?
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

buc11 píše:
Honza píše:
buc11 píše:co ta Vaše B12?
:D :D

Jinak na plísně jsem "prase" - vykrojím a zbytek sním i když vím, že je to prolezlý - tedy pokud mě nevaruje chuť a čich (které je třeba věřit a ne odb. teoriím o toxicitě) - to pak vyhazuji (což tedy není skoro nikdy). Tedy vlastně souhlas se Standou a s jinými - chovat se jak vopičák, i když on má asi senzory chuti a čichu "chytřejší" - zde bych viděl jediný problém - tedy, že nebudu vyrován.
je divný, že koza zežere zvlášť nahnilý i naplesnivělý, i když by mohla bez vady, páč pod stromem je jich hafoun, ke každýmu čuchne zaváhá (nebo že by zapřemýšlí, vyhodnotí) a buď kousne, či testuje další, a není blbá?
možná by pomohlo, kdyby ses na 1 den stal kozou a pak nám tu referoval, jak to vlastně je - kdy je to košer a kdy ne. Protože jinak se asi k řešení nedobabráme.
Nevědomost je tak lehká!
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Co že je to PMN ?
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

PMN=podle meho nazoru
PetrK
Příspěvky: 1161
Registrován: pát říj 06, 2006 10:14

Příspěvek od PetrK »

Dík, já už myslel že je to nějaký odborný termín.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

To jsou jen odborne zkratky Mr. Buce :wink:
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Zaujímavé informácie o potravinách

Příspěvek od Dano »

Na radiu Lumen sa v pravidelnej relacii UV hovor dna 22.02.2008 venovali 2,5 hodiny teme Zaujímavé informácie o potravinách. Hostom bola detska gastroenterologicka MUDr. Alena Jancová. Rozpravala vseobecne o potravinach, vela o technologii spracovania potravin. A ako sa ta technologia starociami zmenila. Napriklad vo vyrobe chleba povobne z kvasku a dnes rychlokvasenim a aky je to rozdiel, co sa tyka obsahu istych latok v nom a aky to ma dopad na zdravie. Preco niektore vlocky nie su stravitelne. Podobne mlieko, mliecne vyrobky, jogurty, syry... Maso, dokonca aj sposob udenia ako sa zmenil. Zelenina, ovocie, atd. Aditiva. Velmi zaujimave, hlavne pre variacich, ale nielen pre nich. Ma prijemny hlas a vysvetlovala celkom zrozumitelne, priam pedagogicky. Aj nejake nove veci som sa dozvedel. Da sa stiahnut alebo pocuvat z: http://www.lumen.sk/live-detail.php?id=16&m=2&r=2008" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Marci »

O vikendu jsem byla v sadu v zapadnich Cechach pro jablka v domeni,ze to nebude tak chemicky osetrovane a je to pomerne cisty kraj.A vskutku a presto me to vyrazilo dech.Pan me radostne oznamoval,ze oni strikaji opravdu malo jen 12x(sic!!!!),protoze kdyz byl v sadech ve Francii,oni strikaji 28x :roll: :roll: . No,uplne me chut na ty jablka presla a mela jsem nutkani mu to jit vratit. Takze si predstavte co asi tak je k mani v supermarketu.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Sitar »

Záleží čím stříkají, jestli se to do ovoce nějak dostane nebo jestli to spláchne déšť a tak dál.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od mira »

Prej loupat, ale na to se vyfláknu. :roll:
Všeho s mírou.
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od balada »

Sitar píše:Záleží čím stříkají, jestli se to do ovoce nějak dostane nebo jestli to spláchne déšť a tak dál.
a hlavne v jake fazi
rezidua v nich zustavaji jen urcitou dobu a spousta postriku probehne dlouho pred sklizni
takove ty "dozravaci" postriky se u nas snad nepouzivaji a na jabka uz vubec ne
rozhodne bych vynechal mekke ovoce z dovozu
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Marci »

dozravaci postriky ne,ale treba postrik proti obaleci(cervivost tresni,svestek)se aplikuje relativne tesne pred sklizni. Bohuzel je tu velka variabilita, a jsou strikaci co si s tim hlavu nelamou.Kladny je ,ze postriky stoji penize a tudiz je z ekonomickeho hlediska -alespon u nas- pristup takovy,ze potrikat co je nutne a ne to co mame na sklade.No,ale fakt asi zalezi sad od sadu. Proste jabka co jsem privezla snim ja,pac to ze sebe dostanu hladovkou a pro decko bud najdu bio od zahradkare nebo ho koupim.Uz to fakt kurna neresim,ale nastvana su ,to jo :-)
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
balada
Příspěvky: 337
Registrován: stř kvě 13, 2009 14:16

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od balada »

u jablek je treba preferovat podzimni a zimni odrudy
Uživatelský avatar
Rarach
Příspěvky: 183
Registrován: čtv srp 20, 2009 12:12
Bydliště: Karlovy Vary

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Rarach »

Postřiky nebrat - brrr!!!
Ale je fakt, že když je bio v nedohlednu, taky občas sáhnu po nebio. Rozdíl je citelný hlavně na mrkvi a jablkách. Většinou se držím Walkera a říkám si, že on taky dělal šťávu z nebio a tvrdil, že ve šťávě z chemie nic nezůstane, vše je ve vláknině, kterou pak vyhodíte (teda já to cpu koňovi - tak to je fakt chudák) :oops:
A co je opravdu nechutný, je postřik na nebio pomerančích a grepech!
Na bio mrkev mám, ale kupovat 4 bio pomeranče za 60 Kč je pro mě trochu drahý špás, páč mám spotřebu tak kilo na osobu denně, takže to omývám pod vlažnou vodou (ale jestli je to k něčemu, to tedy vážně pochybuju :lol: )
Jediná svoboda, kterou člověk disponuje, je svoboda volby.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od tristazmista »

Rarach píše:Postřiky nebrat - brrr!!!
Ale je fakt, že když je bio v nedohlednu, taky občas sáhnu po nebio. Rozdíl je citelný hlavně na mrkvi a jablkách. Většinou se držím Walkera a říkám si, že on taky dělal šťávu z nebio a tvrdil, že ve šťávě z chemie nic nezůstane, vše je ve vláknině, kterou pak vyhodíte (teda já to cpu koňovi - tak to je fakt chudák) :oops:
A co je opravdu nechutný, je postřik na nebio pomerančích a grepech!
Na bio mrkev mám, ale kupovat 4 bio pomeranče za 60 Kč je pro mě trochu drahý špás, páč mám spotřebu tak kilo na osobu denně, takže to omývám pod vlažnou vodou (ale jestli je to k něčemu, to tedy vážně pochybuju :lol: )

to co se pouziva na pomiky na prevoz, to je fakt sila. Je to zakazany aplikovat venku, pac by to vymlatilo vcely....

jinak ja problem s nebio nemam, jen kdyz se slupka neji. Snedl sem xx kilo nebio pomerancu a nidky mi nic nebylo, zato jednou pri vylete do vinohradu sem si utrhl 3 trsy hroznu(strikanych asi 6x), snedl a pak otrava pesticidy :( Dva dny me bylo na umreni, bolest v krku, silny kasel(ktery nastal uz par minut po konzumaci) Letos uz tak blbej nejsem, strikanym se vyhejbam obloukem :idea:
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
Rarach
Příspěvky: 183
Registrován: čtv srp 20, 2009 12:12
Bydliště: Karlovy Vary

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Rarach »

Jenže jak přimějete lidi, aby nepatlali ten sajrajt na rostlinky???
Zvlášť když se v médiích prezentují bio a nebio jako stejné (akorát bio jsou dražší :roll: ) Za tenhle názor bych sekala ruce :lol:
Ale zase na obranu vařáků musím uznat, že když mají už tak prožrané tělo vším možným, tak je nějaká ta další chemie už asi nepřekvapí. A pokud se k tomu přidá ekonomika s heslem: "Dostaň ze všeho nejvíc a vypleň, co můžeš", tak se vlastně ani nedivím.
Jediná svoboda, kterou člověk disponuje, je svoboda volby.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Marci »

ja vlastni vypestky nestrikam vubec a taky je to videt.letos nemam zadne nashi-sezralo je buhvi co,hrozny mam uz 2.rokem zubozene nejakou plisni bo co,takze to nakonec ma tak 10% kulicek co by melo mit,protoze zbytek se vysusi a odpadne. Bohuzel nemam tak velkou zahradu,abych to resila extenzivni vysadbou :?
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Panda »

Asi by nešlo u rostlin udělat nějakou variantu půstu, na ozdravění od škůdců vlastním imunitním systémem, co?
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: ŠKODLIVÉ LÁTKY v potravinách

Příspěvek od Marci »

:lol:
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Odpovědět