B12

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
vitarian
Site Admin
Příspěvky: 28
Registrován: sob led 24, 2004 11:33
Kontaktovat uživatele:

B12

Příspěvek od vitarian »

Předtím než vznesete dotaz na toto téma, zkuste najít odpověď v článku Vitamín B 12 ?? na našich stránkách:
http://vitarian.cz/view.php?cisloclanku=2004010601
Uživatelský avatar
vitarian
Site Admin
Příspěvky: 28
Registrován: sob led 24, 2004 11:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitarian »

Toto je příspěvek který nám příšel na email, je zajímavý a tak ho tu uveřejňujeme:

Ahoj kolego vitariáne,
díky za dobré stránky s opravdu fundovanými texty o výzive. Ted jsem zrovna
cetl o vitamínu B12, a vsiml jsem si takové drobnosti, která mne vedla k
premýslení:
>býlozravci v prírode pozrou urcité mnozství zivocisného >materiálu -
nedobrovolne
Videl jsem nedávno v televizi takový porad o simpanzích, kde neslo o výzivu,
ale o mozek a schopnosti se ucit. A ukazovali tam simpanze, kterí se naucili
lovit mravence s nástrojem. Simpanz vzal vetvicku, strcil ji mezi mravence,
a kdyz mu na vetvicku nalezl dostatek mravencu, tak udelal srk mlask a snedl
je prímo z vetvicky. Coz bylo prezentováno jako pokrok v ucení, protoze
simpanzi o pár kilometru dál tohle neumejí a mravence si loví méne
efektivními zpusoby.
Z toho jsem pochopil, ze simpanzi, nasi nejblizsí príbuzní, si doplnují
(samozrejme vitariánsky) stravu zivocisnými lahudkami. Takze mozná to sluvko
"nedobrovolne" v clánku (jinak moc dobrém) není tak úplne na míste.
Mimochodem, co takové syrové ryby, co jedí casto Japonci - myslím, ze to
není az tak spatný zvyk. Omega3 mastné kyseliny ve lneném semínku jsou
prevázne ALA, a v mozku a nervech atd. máme víc EPA a DHA (jako v morských
rybách). Premena ALA na EPA a DHA nemusí prý fungovat dokonale u nekterých
lidí, takze nekterí z nás muzou potrebovat ryby ve strave. Proto fandím
vitariánství, ale striktní vegetariánství mi moc nesedí.
Hezký den preje
Karel
Uživatelský avatar
vitarian
Site Admin
Příspěvky: 28
Registrován: sob led 24, 2004 11:33
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vitarian »

Reakce Vitarian.cz:

Díky za tvůj postřeh k tematice B 12. Tak co se týče šimpanzů tak jejich
chování se samozřejmě liší mezi jednotlivými "skupinami a tlupami", někteří i
loví a vůbec jsou to prostě všežravci. Tudíž na ně sem zrovna v tom článku ani nepomýšlel ...no ale, nejsem biolog (pouze základy botaniky

Ale tvůj mail bude dobrým příspěvkem do naší vitariánské diskuze (kam ho bez
tvého svolení překopírujem) ---kdyžtak zasáhni.....

Já, a všichni mí přátelé vitariáni maso ani jiné syrové živočišné výrobky
nekonzumujeme. Ale těm, kdo by snad měli pochybnosti o dostatku b 12, a měla
by to pro ně být překážka při vitariánství, tak bych jim s klidem doporučil
dát si 1 týdně trochu KVALITNÍHO syrového masa mořských ryb...ale to vše je
individuální.

Sleduj diskuzi na téma b 12, třeba se to tam nějak rozdmýchá. A neváhej
posílat další podnětné příspěvky.

Díky, Vitarian.cz
deivis

Simpanz

Příspěvek od deivis »

Prave ted jsem shlidl dokument o simpanzech. Docela me to dostalo, jelikoz jsem zjistil ze sipmanz je defakto vsezravec. Byl tam jasny dukaz toho ze lovi jine opice (uz nevim jak se jmenuji) za ucelem vyrovnani bilkovin a sily. Bylo tam jasne dokazano a ukazano ze Simpanz doopravdy tu opici pozrel (a nebyl sam). Toto se deje 2-3*tydne. coz me prijde dost. Zvaste kdyz si vezmu ze ta opice je cca 6*mensi nez simpanz. Bylo tam i receno ze nekteri lide si dodnes mysli ze simpanzove sou vegetariani. Bohuzel byl to jasny dukaz toho ze to neni pravda. Btw vse se odehravalo v pralese a bylo natoceno kamerami.
Tento prispevek vyjadruje pouze to, co jsem videl v televizi. Byl bych rad kdyby se na toto tema nejak otevrela diskuze.
Uživatelský avatar
tesin
Příspěvky: 82
Registrován: sob led 24, 2004 11:41
Bydliště: Štatl
Kontaktovat uživatele:

deivis

Příspěvek od tesin »

To bude asi tim ze ses simpanz!
Present circumstances do not in any way limit creativity in creating. http://www.addictivebeat.com/128k.pls
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Gorila jakožto nejsilnější (without doubt) primát je 100 pro vitarián. A prý v mase je síla.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Jasná páka, gorila je "postavená" z listů. Ale určité množství živočišstva do sebe taky dostane.......s tím listím...
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Ja se vsadim, ze kdyz jim tresne ci maliny, tak taky nejakyho toho cervika zobnu. A v zelenem salatu se zrejme sem tam taky muska objevi. Z listu salatu jsem, mimo jine, uz vybrala vic nez dost slimaku - takze, kdo vi... .
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Cerviky a bakterie asi jime obcas vsichni. Az na tu neprilis lakavou predstavu rozkousavani cervika je to mozna dobre :-).
Clovek je asi taky vsezravec, ale s ruznymi podtypy, od tech co prosperuji na veg. strave, az po ty, co na ni neprosperuji. Cetl jsem kdysi zajimavou knihu od dr. Watsona (Nutrition and Your Mind), kde tento vyzkumnik prokazal, ze ruzni lide reaguji ruzne. Zkoumal vetsinou lidi vychylene z rovnovahy a meril jim pH krve v zilach. Nasel jakysi stred s presnosti na dve desetinna mista (musel bych se podivat kolik) a zjistil, ze nejlip se citi lidi, kteri jsou nejbliz toho stredu. A pak jim zacal davat ruzne typy stravy. Zaver byl jasny: jeden typ se zlepsoval (posouval do stredu a mizely mu symptomy) na salatech, ovoci a dalsi veg. strave, zatimco na mase se symptomy zhorsovaly a pH vychylovalo od stredu. A naopak - ten druhy typ se posouval do stredu na masite strave, zejmena purinech (tmava masa), klesal jim na nem cholesterol, ovsem jak byli prevedeni na veg. stravu, pH slo pryc z rovnovahy a bylo jim taky hur.
Z toho vyvodil, ze existuji dva hlavni (a nektere mezi tim) typy lidi a kazdy ten typ potrebuje uplne opacnou stravu. Ten veg. typ snesl tak maximalne bile maso a ryby, ovsem krome tmavych ryb.
I kdyz se kniha jmenuje Vyziva a tva mysl, tak se tyka zdravi vubec, ale s durazem na zdravi mozku a psychicke symptomy. Ale to zlepsovani vs. zhorsovani symptomu platilo i u jinych nez psychickych symptomu.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

hmm...zajímavé....zní to trochu podobně jako rozlišování lidí v závislosti na potravě podle krevních typů...

Ale máte ve svém okolí člověka, kterému ublížila vegetariaánská strava...?

To by mě zajímalo....jestli někdo opravdu to maso potřebuje. :?:
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Myslim si, ze se urcite najde spoustu lidi, kterym vegetarianska strava ublizila. Neda se to tak zevseobecnit. Proste pokud se clovek rozhodne, ze se stane vegetarianem a misto knedlo, zelo, vepro si priste da knedlo, zelo, tak se mu urcite zdravi nezlepsi. Ale urcite na tom nebude hur nez predtim. Prijimani potravy proste neni jen o jidle. Ale to snad tady vime vsichni. Nejde jen o to, co mas na taliri, ale take, co mas v hlave. Tim nemyslim, jak jsi chytry, ale proste jestli vis, proc mas na taliri to, co tam zrovna mas. Je to o celkovym postoji. Ale jinak vegetarianstvi a vitarianstvi - to jsou celkem dve odlisny veci. Rekla bych, ze vitarianstvi je filosofie sama o sobe.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

..jasně, souhlas......a řekl bych že je to víc než filozofie...neb filozofie neposkytuje metody k dosažení stanovených cílů..... :wink:
"Nevař se, odvaž se!"
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Ale s krevnimi skupinami to asi spis nesedi, nebo ne vzdy. Jsou lidi s nulou, kteri masem stradaji, a naopak. Krome toho asi tvurce te krevni diety vychazi castecne z nedokazanych tvrzeni, jako napr. ze krevni skupina 0 je nejstarsi. Pry i opice maji ruzne krevni skupiny, takze tohle nebude pravda. Jednou jsem se ho primo na jeho strankach zeptal na kriticke nazory na jeho dietu, a on nebyl schopen na ty vytky jednoho vedce odpovedet.
Myslim, ze vhodnost ruznych potravin souvisi s tim, jak dlouho jsme na to adaptovani. Tj. nejlepe jsme adaptovani na divoke jedle rostliny (jako pampeliska) a jim pribuzne (zeleninu), a taky ovoce. Maso bylo ve strave statisice let (pocitame-li tam i ty cerviky, tak vic), ale nebylo to to dnesni hormonalne a antibiotiky upravene maso z velkochovu, ktere se spotrebovava az dlouho po zabiti. Mene adaptovani asi budeme na obilniny, ktere jime tak deset tisic let. A nejmin adaptovani jsme celkem urcite na prumyslove zpracovane potraviny typu cukr, bila mouka apod., ktere existuji snad jen tisic let a masove pouzivane jsou jen tak 100 nebo 200 let. Takze kdyz se clovek stanem jenom vegetarianem, a ji prevazne oplatky, cokolady apod., tak si vetsinou asi pohorsi, i kdyz je pro vegetarianstvi vhodny geneticky typ. Taky transmastne kyseliny v levnych rafinovanych olejich jsou ve strave mene nez 100 let a presne od te doby roste mnozstvi rakovin a srdecne-cevnich nemoci.
Ti, kterym by vegetarianstvi neprospelo, budou asi casteji v severnich oblastech, dejme tomu u vetsiny Eskymaku bych to tipl jako skoro jiste.
car1os
Příspěvky: 43
Registrován: úte úno 10, 2004 19:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

vyvoj lidstva

Příspěvek od car1os »

ono je teoreticky vsechno mozne....
za ty staleti mohlo mnoho kmenu ruzne degradovat ve vyvoji a z docasneho hlediska by jim ziva strava udelala takovou neplechu v tele ze by se temer mohli bat o svuj zivot (pravdepodobne z duvod velice silne detoxifikace organismu).

ono jak se rika ... pokud by jsme cemukoliv nechali prirozeny vyvoj (neovlivnovany lidskymi emocemi a zmatenou mysli) tak se brzy ukaze to nejprirozenejsi...... a to se myslim jiz ukazuje.



don't worry be happy!!
-= vitarian rulezz =-
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: vyvoj lidstva

Příspěvek od buc11 »

jo šimpanzi, ti lověj aji ve smečce a zabíjej se dost často navzájem-to budou určitě naši předci. Já si to představuju v evoluci tak, že gorile to prostě tak vyhovuje a nemá zájem ani na lidskou úroveň pokračovat, proto tady taky zůstala rozmanitost a ne jen samí lidi. Co se týče masa je rozdíl sním-li červa, stonožku, či kobylku anebo šnicl a krávu. To sou úplně jiný bílkoviny a množství. Vitariánství je mimo jiné i o množství.
Uživatelský avatar
svit
Příspěvky: 177
Registrován: čtv dub 08, 2004 17:03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od svit »

Ahoj, jen maly tip, k tematu dostatku vitaminu B12 pro vegany (a tedy z hlediska zdroju i vitariany) se rozproudila zajimava diskuse na Vegetarianskych strankach Veg.cz

http://www.ideon.cz/veg/modules/Forum/i ... wtopic=675

Mejte se! Martin
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

Příspěvek od Danda »

Uz jsem to nekde psal, ze neexistuje zadny prirodni narod, ktery by byl uplne vegetariansky, pokud nelovi, tak si treba vymacknou tlusteho cerva co zije v hnijicich kmenech stromu jako pastiku z celofanu ci si daj syrovy vajicka ruznejch ptaku, jedi co najdou. Vegetarianstvi a veganstvi je cista utopie, sen o svete bez zotrocenych zvirat a koncentraku pro ne, ktere tak hezky nase zapadni civilizace zdokonaluje. Obcas si dam syrovy zloutek, ne bilek z vajicka od vesnickych freerange slepicek, ktere jsou na zelenym a zloutky jsou oranzovy. Nakopne me to a B12 tam je habadej, nebo sezeru trochu nemyteho divokeho zeleneho. .
Robert
Příspěvky: 34
Registrován: sob bře 13, 2004 13:28

Příspěvek od Robert »

Jo, to se mi líbí, Dando, co píšeš. Teď se možná někdo naštve, ale osobně mi přijde, že ty koncentráky na jedný straně a ty touhy po absolutní ultračistotě na druhý maj něco společnýho a společně vytvářej kolorit týhle bizarní civilizace.
Všem jen to nejlepší.
Robert
Kostka
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 17, 2004 22:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kostka »

Zdravím všechny
Tak všude čtu o řešení problémů s B12, i v zdejším článku o B12 se píše, jak ho získávat, doporučují se tablety, a mezitím jsem narazil na úplně protikladný názor, zdá se dost podložený, tedy aspoň to vyznívá z jistoty formulací... je to z knihy FIT PRO ŽIVOT (dost blbý název) Američanů H. a M. Diamondových, kteří to napsali už v půli 80. let. Cituji:

"Za zmínku stojí ještě problematika vitamínu B12. Předpokládá se, že při nedostatečné konzumaci masa se objeví nedostatek vitamínu B12. To je nesmysl! Odkud přijímají zvířata, jejichž maso jíme, vitamín B12? V malých množstvích je vitamín B12 obsažen v roslinách. Jinak si jej ale tělo produkuje samo! Vyrábí jej bakteriální flóra ve střevě a do útrob organismu jej transportuje tzv. intrinsic faktor, což je substance vylučovaná žaludkem. Problematika vitamínu B12 je jednou z podstatných částí mýtu o bílkovinách. (str 121)
Naše opravdová spotřeba vitamínu B12 je tak nepatrná, že se měří v mikrogramech nebo dokonce v nanogramech. Jeden miligram (tisícina gramu) vitamínu B12 stačí organismu na dva roky. Zdravý člověk má zpravidla zásobu vitamínu B12 na pět let. Ale zde je ten háček: zahnívání potravy v žaludku zabraňuje sekreci faktoru intrisic. Tím samozřejmě zpomaluje produkci vitamínu B12. To je případ, kdy se může objevit nedostatek vitamínu B12. Je jasné, že se objeví mnohem pravděpodobněji u konzumentů masa, než u vegetariánů. Tato skutečnost je známa již několik let a celkem detailně byla diskutována v roce 1959 v United States Department of Agriculture Yearbook v jednom referátu, nazvaném Vitamins of the B-Complex. V reklamách se ovšem tvrdí pravý opak."

Moc mě zajímá, co říkáte na tyhle konkrétně předložená fakta. Díky
Uživatelský avatar
svit
Příspěvky: 177
Registrován: čtv dub 08, 2004 17:03
Kontaktovat uživatele:

o b12

Příspěvek od svit »

Ahoj o vitaminu B12 jsem si v posledni dobe dost na internetu studoval a tak musim rici, ze uvedeny odstavec je mirne receno nepresny.

V prvni rade poznani o vitaminu B12 bylo v 80 letech velmi omezeno, nebyly k dispozici metody na zjistovani jeho mnozstvi v organismu ale ani v samotnych potravinach a vedci dnes udaje z laboratornich testu uvadenych pred rokem asi 1990 povazuji za nepodstatne. Nove metody totiz dokazi rozlisit vitamin B12 aktivni - pro cloveka vyuzitelny od jeho tzv analogu, ktere se jen castecne lisi svoji molekulou, pro cloveka ovsem nejen ze nema vyznam, ale dokonce blokuje vstrebavani B12 aktiviniho. Takto bylo zjisteno ze treba B12 tempehu je temer ze sta procent neaktivni.

Veta i tovrbe B12 ve strevech je kompilaci dvou vyroku a takto postavena je nepravdiva. Strevni faktor z zaludku prenasi B12 ze stravy z zaludku do spodni casti tenkeho streva, ktere se nazyva ileum (kycelnik), kde se B12 vstrebava, ovsem bakterie B12 vyrabeji az v nasledujicim streve tlustem, odkud take vychazeji v podobe stolice z tela ven.

Spotreba se nemeri v nanometrech ale mikrometrech.

Strevni faktor je pouze prenases B12 z zaludku do streva, na produkci B12 nema zadny vliv.

Jinak rizikovou skupinou z hlediska nedostatku vitaminu B12 jsou vegani a vitariani, lakto-ovo vegetariani a lide, co jedi maso, nedostatkem B12 z duvodu prijmu v potrave temer trpet nemohou. Zatimco napriklad doporucena denni davka B12 v Nemecku je 3 mikrogramy, lide obecne prijimaji 4-12 mikrogramu B12.

No a citace referatu z kongresu v roce 1959 to uz je spis pro zasmani.

Rad bych jeste zminil ze zatimco mohou vegani a vitariani B12 doplnovat v podobe tablet, dulezity okamzik nastava v dobe kojeni veganske/ vitarianske mamiky. B12 si z nadbytku vytvari v tele zasobu v jatrech. Novorozenec ma v zasoby B12 v jeho malych jatrech jen velmi male, ktere pokryji asi jen prvni tyden zivota, to v priapde, ze jeho matka mela B12 dostatek, jestlize nemela, je mozne, ze ma novorozenec zasobu B12 jen zcela nepatrnou. Kazdopadne ziskava B12 od sve matky v podobe materskeho mleka. Aby to bylo na B12 bohate, je treba B12 ziskavat ze stravy, nikoli spolehat na zasobu z jater. Vitariani jsou oproti veganum v zde v male vyhode, ze svoji stravu nevari, varenim se muze obsah B12 znacne snizit, mikrovlnnou upravou zcela znicit. V pripade, ze maminka ma B12 v mlece nedostatek a povazuje mleko za jediny zdroj B12 pro dite, vystavuje je velmi vaznemu nebezpeci, B12 je podstatny pro rust ditete a zanedbanim jeho prizunu muze vest k jeho vaznemu poskozeni, poskozeni jeho rustu a nervove soustavy. Byl bych rad, kdyby si toto vsechny maminky uvedomily, protoze zda se, nektere diety jsou prijimany z urciteho nadseni, nekdy mozna bez vsech potrebnych informaci.
Kostka
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 17, 2004 22:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kostka »

Díky za příspěvek. Na nic víc než vegetariánství jsem se zatím nezmohl, takže tenhle problém asi nemám. Ale pokud vegetariánům nic nehrozí, kdežto veganům už ano, znamená to, že velký zdroj B12 jsou vajíčka či mléko? (Vajíčka lze vyloučit hned, neboť je asi málokdo jí syrová a sám píšeš, že varem se B12 ničí.) Nebo z čeho my vegetariáni čerpáme ty 4 - 12 mikrogramy denně, o kterých rovněž píšeš?
car1os
Příspěvky: 43
Registrován: úte úno 10, 2004 19:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

b12

Příspěvek od car1os »

pokud vim tak B12 jsem resil jako vegetarian docela dost.
urcite vic jak tedka jako vitarian.

ze by to bylo tou lehkomyslnosti?
nebo lehkou mysli?
kdo vi ;-)
-= vitarian rulezz =-
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

taky neřeším B12
souhlas s tím, že jestliže se potřeba ostatních vitamínů pohybuje v miligramech, tak potřeba B12 v "mikrogramech", což je setsakra méně
navíc si ho organismus umí vyrobit sám
ad žloutek: Dando, také ho mám rád syrový a ještě lepší je, když je ještě teplý od slepice - dříve jsem ho takto jedl, ale naposled před rokem - díky žes to připoměl! Také je možné ho smíchat s trochou vymačkaného pomeranče - což je doslova nakopávací pochoutka.
pojídání syrových žloutků je ale běžné i u "normálních lidí" třeba můj děda ho takto běžně konzumoval
Honza PS veganům : B12 neřešte - občas snězte na louce nemytou pampelišku a máte pokoj :D :D :D :D
Kostka
Příspěvky: 4
Registrován: sob dub 17, 2004 22:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Kostka »

že si jej organismus vyrábí sám, píšou ti Američani, ale kolega uživatel Svit to vyvrací s tím, že se nejedná o výrobu, nýbrž že ta flóra B12, získaný z potravy, pouze přenáší. zas každej říká něco jinýho. ale prakticky vzato, jakkoli vyčerpávající a nastudovaná je Svitova odpověď, ten princip mi přijde nelogický. Jedině žloudek podává nějaké vysvětlení - je syrový. Je mi sympatické, že se tu kategorie vitariána či vegana nebere nijak úřednicky, ale že jde zůstat vitariánem i po požití žloudku z volně pobíhající slípky :-)
ale carlosi, proč jsi to jako vegetarián řešil? (nebo jen proto, žes byl zastrašen propagandou?) je tady opět ta samá logika: jak mi někdo může tvrdit, že maso je jediný záchovný zdroj B12 a jedním dechem dodávat, že B12 se ničí vařením. Copak jí maso syrové??
zdravím Vás všechny vitariány, vegany a po očku mrkám i na kolegy ovo-lakto.
car1os
Příspěvky: 43
Registrován: úte úno 10, 2004 19:51
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

resil neresil

Příspěvek od car1os »

hehe
jako vitarian jsem resil tu jakousi vyvazenost stravy a tak podobně. je pravda ze mi vegetarianstvi proste nezapadlo jako tedka raw-food.

logicky to bylo v pohode co tyka vuci zviratum ale jako prostredek k dosahnuti zariciho zdravi se mi to jako nejlepsi vec nezdalo, hlavne potom co jsem jiz cetl precetl knihu walkera.. .. bohuzel me jen ta kniha nedala silnejsi popud na zmenu i kdyz byla zadana..... ale byl to aspon prvni krok.

jako vitarian (ne)resim jen kdy porostou pampelisky zacnese vsechno zelenat a kvest :-)
a to je uz jen cista radost

viva vitarianism!
-= vitarian rulezz =-
Uživatelský avatar
svit
Příspěvky: 177
Registrován: čtv dub 08, 2004 17:03
Kontaktovat uživatele:

k b12

Příspěvek od svit »

Ahoj omlouvam se za zpozdeni, dlouho jsem tu nebyl. Jestlize jako vitariani konzumujete vajicka, mate hned o bohaty zdroj vitaminu B12 postarano, hure jsou na tom vegane, kteri vajicka nejedi. B12 jak jse m se docetl se varenim nenici zcela, to az v mikrovlnce, ale jeho obsah se snizuje. Nazory na to, kolik clovek dnesni potrebuje vitaminu B12 do tela dostat se lisi, a tak zatimco v Nemecku jsou to myslim ty 4 mikrogramy, nekteri odbornici pripousteji, ze by mohlo uplne postacovat asi 0,5 mikrogramu. Cim novejsi poznatek, tim je to cislo nizsi, takze zda se bitaminu B12 potrebujeme mene nez jsme si mysleli drive. Spolu s tim take ale zjistujeme, ze neni B12 jako B12 a nektery je pro nas spise skodlivy (jak jsem psal drive) protoze se jedna o tzv. B12 analog, ktery blokuje vstrebavani toho B12 "opravdoveho" :) Jestli prijdu na nejakou novou zajimavosot, dam Vam vedet!
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Diky za info.
Vajecne zloutky (bilky syrove jist asi neni zdrave ani chutne kvuli avidinu blokujicimu vitamin biotin nebo tak nejak to je) jsou asi dost vyzivne, jen je zrejme treba najit zdroj bio-vajec nejradeji od slepic krmenych zelenym. Vejce z obchodu od oslabenych slepic muzou obsahovat ruzne neprijemnosti jako salmonely apod.
Jeste bych neco mel k tem mnozstvim vitaminu B12, ktere experti povazuji za dostacujici. Jednotne vedecke doporuceni je - podobne jako u jinych zivin - asi trochu mimo realitu. Uvedu jediny faktor - mnozstvi a kyselost HCl kyseliny v zaludku - ta silne ovlivnuje vstrebavani mnoha zivin vcetne B12. Takze kdo ji ma kvalitni a dost, vstrebava lip a naopak... To je zcasti geneticky dane (ale nejen geneticky), takze jsme ruzni a proto jednotna doporuceni muzou byt jen orientacni informace.
Uživatelský avatar
svit
Příspěvky: 177
Registrován: čtv dub 08, 2004 17:03
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od svit »

jen poznamku, ze B12 se nevstrebava v zaludku ale na konci tenkeho streva
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Myslim tam hraje pri vstrebavani roli tzv. intrinsic factor a nejak to souvisi s HCl v zaludku, i kdyz se vstrebava B12 az dal po proudu.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Tady jsem to nasel:

Příspěvek od nightingale »

The B12 problem that results from low acid, results from not
being able to remove B12 from binding sites in food, a process that
DOES require acid. ... It does require intrinsic
factor to be absorbed.
Tina
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 30, 2004 16:56

B12

Příspěvek od Tina »

Uz jsem dnes psala, mam v tech skupinach trochu zmatek. K B12 vitaminu-Zkusili jste Chlorellu??-sladkovodni rasa, obsahuje mnohe dalsi dobre veci.Ahojky Tina
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

ZIVA zasobaren B12

Příspěvek od MirecH »

Teraz je vitaminu B12 hojne v ceresniach, visniach a podobnom drobnom ovoci. Staci len jest a jest a nepozerat co je vo vnutri, kolko malych zivych cervickov, len si narobit z nich zasoby B12 a netreba mat strach o nedostatok :D
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

B12 - varování

Příspěvek od Danda »

Ahoj, po delsi pauze zdravim vsechny. Moje pritelkyne si v Holandsku nechala s detmi po skoro trech letech na syrovo udelat life blood test od biolabu a vsichni meli tezkej nedostatek B12, Francis ho mela tak kritickej, ze si musi pichat denne B12 po deset dni. Potom meli v krvi i stopy plisne. Jedli prevazne organic, ale dost ovoce a susenyho ovoce=kysely prostredi. Nasadil jsem tez B12 v tabletach.
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

kdybych vedel ze ta B12 z tablet je vyuzitelna, tak bych o tom asi taky premyslel. taky mi jednou nakej doktor v nemocnici nabizel injekci s B12 do ramene, vubec nevim, z ceho se to ziskava a jestli to telo vyuzije. Ale taky si asi zajdu udelat rozbor krve. ta B12 je fakt asi problem, udajne je b12 ve vcelym pylu, tak nevim, obcas ho jeste jim s medem, ale moc tomu neverim;p
be free, be just, be innocent :p
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Lepší je prý brát B 12 injekčně, když chce někdo být vitarián-vegán. Já to takhle striktně neberu a jím radši ty syrové žloutky. Nedostatek vitamínu B 12 je dost nebezpečný kvůli anémii a nadledvinkám, s tím mám osobní zkušenost. Jinak žloutky nejsou tak strašně nebezpečné kvůli salmonele, jak už mi tady někdo psal, je to šance asi 1 ku 7 000- 30 000 (v každém článku je to jinak), rozhodně jsou daleko víc užitečné než škodlivé. Dneska se už prodávají i takový docela bio vejce, například v Kauflandu nebo v Delvitě (v Delvitě jsem koupila jednou 6 vajec a v každém byly dva žloutky !) A doporučuje to i Gunter a Mercola.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Jenze nejde spis o to, ze se nam B12 proste prestava delat, protoze ho pri nasi strave nepotrebujeme?
Prirovnala bych to treba k menstruaci. Driv jsem mela menstruaci silnou (teklo to ze me fest hodne dni 6-7 - opravdu teklo), nebylo to nic prijemneho a dost mi to obtezovalo zivot. Dneska moje menstruace probiha tak, ze si ji pomalu ani nevsimnu, krve tak malicko, ze se drzi ve me a jde ven pouze tehdy, pokud jdu na zachod. Trva to 2-3 dny a neomezuje me to vlastne v nicem.
Myslite, ze bych si mela k lekari pro neco dojit? Mozna by mi mohl neco pichnout, abych mela menzes v takovem rozsahu jako "normalni lidi" :lol: .
Omlouvam se za rozbor me periody, chci jen naznacit, ze mozna to telo vi, co dela a proc dela.
Je to jenom moje nepotvrzena domnenka, nic o tom nevim.... Na druhou stranu si nemyslim, ze umele vyrobeny B12 neco spravi. Telo ho stejne nebude umet vyuzit, ale lidi budou mit akorad dobry pocit, ze ho ve svem tele maji...
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: B12 varovani

Příspěvek od Pavluška »

Dando,zajímalo by mě,jak se přítelkyně a děti cítily.Já vím,testy,hodnoty... Ale jak se člověk subjektivně cítí,je také důležité.
Každopádně je to dobrý tip k přemýšlení.
Ještě mě něco napadlo:Možná,že vstřebávání B12 zamezil nedobrý stav ve střevech.Absolvovala přítelkyně nebo děti nějakou očistnou metodu?
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

RadceS :-)

Příspěvek od Pavluška »

Možná vitariáni potřebují opravdu méně vit.B12!Vždyť do průměrných hodnot započítávali doktoři určitě většinou jen vařáky. :D
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Raise!!!

Příspěvek od Pavluška »

Když člověk nechce být vegan,asi je syrové vejce od biozemědělců fajn.Jen pozor na posuzování kvality vejce podle krásně oranžových žloutků.Páni chemici a agrární experti vyvinuli krmiva s látkami pro výraznou barvu žloutků.A není to novinka bez praxe.Dělá se to už dýl.
Mě tedy syrová vejce nechutnají,ale to už jsem tu psala.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: B12 varovani

Příspěvek od Raisa »

Pavluška píše:Dando,zajímalo by mě,jak se přítelkyně a děti cítily.Já vím,testy,hodnoty... Ale jak se člověk subjektivně cítí,je také důležité.
Každopádně je to dobrý tip k přemýšlení.
Ještě mě něco napadlo:Možná,že vstřebávání B12 zamezil nedobrý stav ve střevech.Absolvovala přítelkyně nebo děti nějakou očistnou metodu?
Mě by tohle taky zajímalo, ale zároveň i ten krevní obraz, resp. jestli měli anémii, případně další příznaky nedostatku B 12.
Taky jsem v jednom článku četla, že existuje teorie, podle které není tak důležitý přímo vitamín B 12, ale něco, co vzniká v žaludku při trávení potraviny obsahující B 12. Lidi, kterým byl odstraněn žaludek, totiž nemůžou B 12 vůbec vstřebat.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Re: B12 varovani

Příspěvek od nightingale »

[quote="Raisa"][quote="Pavluška"]Dando,zajímalo by mě,jak se přítelkyně a děti cítily.Já vím,testy,hodnoty... Ale jak se člověk subjektivně cítí,je také důležité.
Každopádně je to dobrý tip k přemýšlení.
Ještě mě něco napadlo:Možná,že vstřebávání B12 zamezil nedobrý stav ve střevech.Absolvovala přítelkyně nebo děti nějakou očistnou metodu?[/quote]Mě by tohle taky zajímalo, ale zároveň i ten krevní obraz, resp. jestli měli anémii, případně další příznaky nedostatku B 12.
Taky jsem v jednom článku četla, že existuje teorie, podle které není tak důležitý přímo vitamín B 12, ale něco, co vzniká v žaludku při trávení potraviny obsahující B 12. Lidi, kterým byl odstraněn žaludek, totiž nemůžou B 12 vůbec vstřebat.[/quote]

Jo, přesně - to něco se nazývá anglicky "intrinsic factor" a vytváří se to někde v žaludku, musí to být přítomno ve střevu, aby se B12 vstřebal. Nějakou roli tam hraje i kyselina listová a snad taky žaludeční kyselina HCl.
Dr. Gabriel Cousens nejdřív psal, že z veganských zdrojů je dost B12 v mořských řasách, ale pak z toho tuším nějak ustoupil letos, a říká, že ani tam není moc dobře vstřebatelný. Takže teď myslím zastává názor, že pro ty, kdo nejedí nic živočišného, je třeba doplňovat B12. Snad výjimkou jsou ti, kteří mají dokonalou střevní flóru, která ho někdy vytváří.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="RadkaS"]Jenze nejde spis o to, ze se nam B12 proste prestava delat, protoze ho pri nasi strave nepotrebujeme?
Je to jenom moje nepotvrzena domnenka, nic o tom nevim.... Na druhou stranu si nemyslim, ze umele vyrobeny B12 neco spravi. Telo ho stejne nebude umet vyuzit, ale lidi budou mit akorad dobry pocit, ze ho ve svem tele maji...[/quote]

Radko, B12 urcite potrebujeme i my, mame sice o dost vic kyseliny listove nez bezna populace, a ta kyselina listova s B12 spolupracuje, takze tam mame vyhodu. Takze zatimco cistemu veganovi muze (ale nemusi pri dobre strevni flore) chybet B12, bezne populaci muze chybet taky, a daleko min budou mit kyseliny listove. Ale B12 musime do sebe nejak dostat, kdyz ho strevni flora nevyrobi.
B12 se podili na hodne enzymatickych a energetickych procesech a jeho nedostatek mj. ma vliv na stav nervove soustavy a psychiku.
Existuje dost duvodu jist co nejvic stravy v syrovem stavu. Nevim ale, jestli existuje nejaky duvod za zadnou cenu nespolknout nikdy nic zivocisneho. Asi takovy duvod neexistuje, nebo jsem ho nikdy necetl ani neslysel. Simpanzi si bezne lovi mravence, clovek asi nikdy cisty vegan taky nebyl.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Ja spis premyslim, k cemu mi ten vitamin B12 byl, kdyz jsem tenkrat jedla vsechno. Byla jsem totiz stale nemocna a ani zdaleka jsem nebyla jsem tak psychicky vyrovnana jako dnes (kdyz mluvis o te nervove soustave a psychice), ale asi jsem mela byt spokojena, protoze jsem zrejme ten vitamin B12 v tele mela...
Pripada mi to vsechno trochu postavene na hlavu. Myslim, ze se z B12 dela velky strasak, tak jako treba z ockovani. Muzou nas tim strasit, protoze proste nevime, kde je pravda. A kdyz si s necim nejsi jist a nekdo do tebe zacne hrabat, tak se proste ten cervicek objevi a uz hloda a hloda...
Opravdu nevim, nakolik ho potrebuju. Opravdu nevim, kde je pravda a kdo ma pravdu. Vim jedno. Predtim jsem se citila velice spatne a ted se citim velice dobre. Takze mi to proste akorad nesouhlasi s moji logikou. Citit se dobre = neco mi chybi? Citit se spatne = nic mi nechybi? :lol: .

Docela by me zajimalo, jak se citila partnerka Dandy, jestli dobre nebo spatne. A jaky pozoruje rozdil pred injekcema a po.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

RadkoS, kdyz se citis naprosto bez chyby, jako psal Norman Walker: v "zaricim zdravi", tak to nemusis resit, to znamena, ze mas B12 prave tolik, kolik potrebujes (i jinych zivin). I kdyz Norman Walker obcas snedl nepasterizovany syr, takze cisty vegan nebyl a odtamtud mel B12 dost. A pak jsou tu ty bakterie ve strevech, ktere B12 i dalsich B vitaminu nekomu vyrobi dost (a jinemu ne).
Jist vsechno vubec neznamena mit automaticky dost B12 (krome vsech tech toxinu, co vetsina lidi do sebe cpe). Ona totiz vetsina "normalne" se stravujicich lidi ma taky nedostatek B12, nebo mozna ne vetsina, ale dost velke procento. Videl jsem takove testy - u veganu trochu vetsi procento s nedostatkem, ale ne vsichni, u neveganu o neco mensi, ale porad dost velke procento. Tam jde hlavne o to vstrebavani a kdyz ma treba nejaky ten masozravec gastritidu, vred nebo proste jenom malo kyselin, tak stejne zadny B12 z masa nevstreba.
A mas urcite pravdu: stejne se o tom nevi vsechno...
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Diky za zajem :P . Ja nejsem ani pro ani proti vitaminu B 12. Ja proste nevim. A snazim se pozorovat, tak jak jsem to delala poslednich 10 let. Vetsinou to bylo tak, ze na co jsem si neprisla sama, s tim me nikdo jiny nepomohl. Akorad, ze tenkrat jsem byla v nevyhode, protoze jsem internet nepouzivala a byla jsem na to vsechno sama (v mem okoli nebyl nikdo, kdo by se chtel stravovat jinak a vubec - divat se na veci z trochu jineho pohledu, nez diktovala vetsina). Dneska mam tu moznost ty moje uvahy napsat sem a doufat, ze si je nekdo precte a da uvahy sve. Nic vic, nic min.
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

Příspěvek od Danda »

Moje pritelkyne se citila dost dobre a myslim, ze deti take. Meli ale v tom rozboru i nedostatek mineralu a vitaminu, coz znamenalo, ze nevstrebavali optimalne, i kdyz francis prodelala dost pustu-dokonce 21 na destilce a 9 tydnu na dzusech, spoustu hydrocolonu-spis si rikam zda to nevyplavila. Ja osobne jsem byl dost psychicky nevyvazeny-mood swings, nebyl jsem na testu ale asi budu taky na tom blede s B12.
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

Příspěvek od Danda »

Jeste jedna zajimavost-jedli denne povine lzici vceliho pylu, obcas superfoods, spirulinu atd. takze v podstate meli byt naprosto nutricne ok.
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Teď ještě KDO ví, jaký jsou skutečný optimální hodnoty rozboru krve u opravdu zdravých lidí, že.. Proč bychom zrovna v tomhle měli doktorům věřit, když v ostatním s nimi nesouhlasíme. Oni přeci nejsou bozi.
Tím nechci říct, že nemůžou mít pravdu. Kdyby měli klasický příznaky, který se projevujou při těch deficitech, ale takhle zase stejně NIC nevíme.
Uživatelský avatar
waysearcher
Příspěvky: 8
Registrován: pát dub 02, 2004 11:34
Bydliště: Bratislava, Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od waysearcher »

Danda píše:Jeste jedna zajimavost-jedli denne povine lzici vceliho pylu, obcas superfoods, spirulinu atd. takze v podstate meli byt naprosto nutricne ok.
... a co tak TEMPEH? Udajne ten ma mnozstvo B12-tky? :roll:
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="waysearcher"]... a co tak TEMPEH? Udajne ten ma mnozstvo B12-tky? :roll:[/quote]
Pry je ale z tempehu velmi spatne nebo vubec neni vstrebatelny.
Odpovědět