B12

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Katarína »

Sweetie píše:jak se chova, a co bylo nosnou pricinou jejiho konce?
Tak toto by som sa neodvazila posudzovat u nikoho okrem samej seba, a dokonca ani v tom pripade by som to nemusela este zarucene trafit.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Katarína »

Sweetie píše:a ta druha , primo smrt, z jaky priciny zemrela?
Rovnaka odpoved, ako na predchadzajucu otazku.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Katarína »

tristazmista píše:a byla to vitarianka 80/10/10 nebo jedla hodne tuk, oleje, soli, suseneho ovoce, hafo vorisku??
Prave, ze ona bola taka etericka. Jej zlozenie stravy som presne nepoznala, ale myslim, ze raz hovorila, ze jej dlhsie trvalo, kym sa jej soli podarilo zbavit uplne. Hafo asi nejedla z nicoho nic, hlavne nie z tych veci, co si vymenoval. Neviem, ci jedla uplne mono, ale ak si dobre pamatam, na ochutnavky nosievala nejake vitagulicky, ale sama ich uz nejedavala.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: B12

Příspěvek od Sweetie »

jasne, je to v lidech samych, kazdy si najde svou vlastni cestu at uz dobrou nebo spatnou.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Katarína »

Ja tu nemam preco plkat do niecoho, o com neviem vobec viac nez to, co som Vam napisala. Bolo to presne v tom kontexte, ktory som spomenula vyssie, a nechcem to z neho umelo vytahovat. Hlavne ked sa jedna o osobne, vazne a dost smutne udalosti v zivote druheho cloveka.

Suhlas s tym, ze kazdy styl stravy sa da praktikovat nespravnym zlozenim, ale v tom to podla mna u nich nebolo. Skratka zivot pozostava aj z inych veci, nez je len strava, a to tu asi vieme vsetci.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Katarína »

Sweetie, doma som vcera v suvislosti so vsetkym tymto na Teba myslela :D a este Ti to sem napisem z tohto uhlu pohladu:

Ako si videla kedysi vo vlakne o propagovani vitarianstva, plne suhlasim s dvdmchl, ze propagovanie cohokolvek ako jedinej moznej pravdy sposobi vzdy trable. Zaroven Standovi pri propagacii vitastravy fandim, pretoze to beriem v duchu: "Ked natrafis na nieco, co povazujes za pekne a dobre, podel sa s tym aj s ostatnymi."
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: B12

Příspěvek od Sweetie »

Katarína píše: "Ked natrafis na nieco, co povazujes za pekne a dobre, podel sa s tym aj s ostatnymi."
Katus, s tim souhlas a libi se mi zaverecna veta, a dodala bych, kez by to tak fungovalo, bohuzel dnes kdyz nekdo natrefi na neco uzitecnyho, hned na tom chce vydelat.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Panda »

Sweetie píše:
Katarína píše: "Ked natrafis na nieco, co povazujes za pekne a dobre, podel sa s tym aj s ostatnymi."
Katus, s tim souhlas a libi se mi zaverecna veta, a dodala bych, kez by to tak fungovalo, bohuzel dnes kdyz nekdo natrefi na neco uzitecnyho, hned na tom chce vydelat.
A není lepší způsob boje proti tomu než jít sám příkladem (např. dělám free software, i když lidi kolem pak jen nechápavě kroutí hlavou proč to tedy vlastně dělám když z toho nic není).
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: B12

Příspěvek od Sweetie »

kez by nas takovych bylo vic. ja taky citim ze musim pomoct slabsimu, protoze zas nekdo silnejsi pomuze mne :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: B12

Příspěvek od Sitar »

Sweetie píše:kez by nas takovych bylo vic. ja taky citim ze musim pomoct slabsimu, protoze zas nekdo silnejsi pomuze mne :)
Tohle se mi treba nelibi na strankach Stormovi rodiny. Za vsechno chtej prachy, sice ne moc, ale skoro za vsechno.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: B12

Příspěvek od Sweetie »

no a proto my mame lepsiho pandu
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Re: B12

Příspěvek od IDASEK »

Ahoj všem, už jsem tady dlouho nebyla, ale protože jsem dnes vyslechla zajímavou přednášku, myslím, že je tu informace, se kterou bych se s vámi ráda podělila. Přednáška byla krátká, všeobecná o zdraví a jeho budování a udržení, ale následující diskuse vnesla paprsek světla do tohoto vlákna. Člověk, který přednášel, je od dětství vegetariánem, poslední tři roky se živí pouze ovoce, oříšky a naklíčenými semeny. Je mu šedesát. Energii má jako třicetiletý. Jí dvě asi půllitrové misky nakrájeného ovoce se semínky a oříšky denně, druhou ve tři odpoledne. Samozřejmě nejen výživa, ale i další faktory jsou důležité pro zachování zdraví, např. pohyb, atd...
Ale abych se dostala ke zmíněnému tématu - padl dotaz směrem k přednášejícímu: "A co bé dvanáctka?"
Tento americký misionář a kazatel jednak řekl, že si člověk nemusí tolik dělat starosti s b12, protože mikroby v ústech celou noc vyrábějí tento vitamín a tak, když posnídáme a teprve pak si čistíme zuby, dostaneme do sebe tento vitamín..není to povzbuzující? A mysl má jiskřivou jasnou a pálí mu to...obdivuhodné...
Když jsem ho viděla... tak bych byla v klidu.. vážně... jeho vzhled, jeho ruce, jeho oči..a jeho výsledky krve jak popsal jsou výsledky člověka o dvacet let mladšího...to bylo ještě před 7 lety, než začal pouze s touto oříškovo- semeno- ovocnou stravou.
Přeji hezké počtení :D
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: B12

Příspěvek od awa »

IDASEK píše:Ahoj všem, už jsem tady dlouho nebyla, ale protože jsem dnes vyslechla zajímavou přednášku, myslím, že je tu informace, se kterou bych se s vámi ráda podělila. Přednáška byla krátká, všeobecná o zdraví a jeho budování a udržení, ale následující diskuse vnesla paprsek světla do tohoto vlákna. Člověk, který přednášel, je od dětství vegetariánem, poslední tři roky se živí pouze ovoce, oříšky a naklíčenými semeny. Je mu šedesát. Energii má jako třicetiletý. Jí dvě asi půllitrové misky nakrájeného ovoce se semínky a oříšky denně, druhou ve tři odpoledne. Samozřejmě nejen výživa, ale i další faktory jsou důležité pro zachování zdraví, např. pohyb, atd...
Ale abych se dostala ke zmíněnému tématu - padl dotaz směrem k přednášejícímu: "A co bé dvanáctka?"
Tento americký misionář a kazatel jednak řekl, že si člověk nemusí tolik dělat starosti s b12, protože mikroby v ústech celou noc vyrábějí tento vitamín a tak, když posnídáme a teprve pak si čistíme zuby, dostaneme do sebe tento vitamín..není to povzbuzující? A mysl má jiskřivou jasnou a pálí mu to...obdivuhodné...
Když jsem ho viděla... tak bych byla v klidu.. vážně... jeho vzhled, jeho ruce, jeho oči..a jeho výsledky krve jak popsal jsou výsledky člověka o dvacet let mladšího...to bylo ještě před 7 lety, než začal pouze s touto oříškovo- semeno- ovocnou stravou.
Přeji hezké počtení :D
Má ten pán nějaké jméno?
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Fuujin »

Na to sem se teď chtěl zeptat.. každopádně to zní dobře
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Re: B12

Příspěvek od IDASEK »

Jmenuje se Stephen Wallace, je z Ameriky a jeho babička se narodila v Bratislavě. V tom sanatoriu zdraví, které už ale neexistuje, pracoval tři roky (ovšem podobná zařízení tam ještě jsou). Tam léčili lidi způsobem, že tělo si pomohlo samo, jen mu dát příležitost, a neměl, k mé lítosti, dost času, aby probral všechny body, protože přednáška byla o něčem jiném a o tom béčku se zmínil až na konec, když mu kdosi položil dotaz....
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Fuujin »

Ok takže po podrobném překladu textu od Laurie forti jsem se dozvěděl následující:
B-12 se vstřebává v částí trávícího systému zvaném anglicky "Ileum" co ž je zjednodušenně řečeno konec tenkého střeva (není český zdroj, only english wikipedia). V tlustém střevě se nevstřebává. Ukázalo se, že se skutečně u Ilea vytváří menší množství B-12, ale studie která toto zdokumentovala říká, že toto množství nemusí být pro všechny lidi dostačující.
Nemusí být pro všechny ? Znamená to, že pro někoho ano ? Co když tomu, aby bylo množství dostačující, může pomoci pročištěné střevo ? Že by správné absorbci zapřičinovaly toxiny nalepené na střevě, hnijící maso atp ? Tento problém mají totiž i meatariáni.. O tom následovně:
Studie říkají, že B-12 nám vytvoří bakterie, sníme společně s daným pokrmem. Avšak.. Když si to maso uvaříme, jak v něm/na něm mohou zůstat bakterie které nám produkují B-12 ? Tolik ohledně mýtu, že meatariáni mají B-12 ze svého masa.
Také se mluvilo o tom, že někteří vegani dostávali B12 z zeleniny, kterou hnojili organicky a příliš ji nemyli. To je na tomto fóru velmi známé. Avšak méně známé je, že ji hnojili vlastními exkrementy.

Takže shrnutí, milí vitariáni, je poměrně šokující... je známo že mnoho zvířat konzumuje výkaly. Asi víte na co narážím, co ?
Tolik zatím vše, čeká mě od autora o B12 více, s postupem času napíšu další poznatky
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: B12

Příspěvek od Renáta »

Fuujin, posledná časť tenkého čreva - ileum - sa v češtine označuje ako kyčelník a v slovenčine je to bedrovník. Prvá časť je duodenum (dvanástnik) a druhá je jejunum (lačník). Áno, áno, práca prekladateľa nie je jednoduchá - považujem ju za zaujímavú a nesmierne tvorivú a zodpovednú. Prajem ti radosť z prekladov :wink:
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: B12

Příspěvek od veri »

Fuujine, to se těším na výsledek, já sice eng číst umím, sem tam hledám nějaké slovíčko, ale málokdy se mi chce :lol: No, ale jazyky se učím, snad pilně, protože chci nejen pobývat v zahraničí, ale taky překladatelství tě vždycky pmn zachrání - můžeš překládat kdekoli na světě a záleží na tobě, jak rychle to přeložíš a pak máš volno m:-)
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Fuujin »

Dík moc za ten kyčelník.. nevěděl sem ten název a nehledal sem to ani :D
Jo, stránku dám do provozu asi zítra a budu to tam přidávat.. Ale ještě nevim jak moc sem spokojenej s vzhledem
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: B12

Příspěvek od veri »

Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Fuujin »

Až na to, že B12 vypůrodukovaný v tlustém střevě je nevstřebatelný, mají docela pravdu
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: B12

Příspěvek od awa »

Tak jsem dneska viděla své kompletní krevní testy...tak jsem ta výjimka, co má autoimunitní anémii a nevstřebává B12. No, bledá jsem, ale to celej život...Nicméně mi nezbývá nic jiného než to brát s nadhledem a smát se...ono je to třetí kámoš do mé autoimunitní sbírky. :lol:
Jo, celkem dlouho jsem googlila, aby věděla, co mě čeká v Motole v Praze, no tak to aspoň vím. Však se s tím popasuju. :D
Tady pěkný odkaz k B12:
http://www.ohz.cz/old_web/Zpravy/2000/B12.html
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: B12

Příspěvek od hugis »

To je síce všetko pekné, ale mne osobne sa nepáči ten schizofrenický prístup. Takže veda tvrdí na jednej strane, že

a) látky obsiahnuté v strave sú rovnaké bez ohľadu na to, či ich varíme alebo nie, takže nie je žiadny dôvod sa stravovať hlavne surovou stravou, a tie reči o vibráciach a organicky viazaných látkach sú len bludy nejakých stromákov

a na druhej strane

b) B12 z rastlinných zdrojov je neaktívny analóg, ktorý síce sa v krvných testoch tvári ako B12, naše telo ho absorbuje ako B12, no nejaké ultra špecialne testy (ktoré pri iných látkach podľa bodu a) nepotrebujeme robiť, lebo sú chemicky identické) hovoria, že to nie je dobrá B12 a jediné, čo nás môže spasiť, ak nechceme jesť živočíšne produkty, je príjem chemicky vyrobených kryštálov B12

Na druhej strane netvrdím, že nie sme ohrozený nedostatkom B12. Teoreticky by naše telo bolo schopné vyrábať všetko, čo pre svoje fungovanie potrebuje. Avšak vyrobiť čokoľvek stojí energiu a tak ak sa vykašlem na výrobu napríklad vitamínu C ktorého mám v strave dostatok, tak ušetrím energiu na niečo iné a mám selekčnú výhodu ktorá sa šíri v populácií. Naopak ak sa naučím štiepiť laktózu v dospelosti, môžem zase získať výhodu a fakt, že sa takáto mutácia dosť rýchlo rozšírilo v európskej populácii to potvrdzuje. A teraz otázka na zamyslenie. Ak sme schopnosť vyrobiť si B12 stratili počas obdobia, keď sa rozšírilo jedenie mäsa, ktoré má B12 dostatok, tak návrat k strave pred týmto obdobím môže znamenať jeho nedostatok... that is the question.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: B12

Příspěvek od veri »

Zrovna dnes jsem četla u Manga na blogu článek o b12 a vitastravě (http://mangodurian.blogspot.com/2007/12 ... anism.html)

zaujalo mě např. toto:

Kód: Vybrat vše

I have heard that vitamin B12 is apparently used to break down proteins that make their way into the blood stream, which is common after eating flesh foods and dairy, and possibly the case with corrupted cooked foods too..

On a fruitarian or even mostly fruitarian diet, like Harley, protein is not eaten.. only amino acids, so B12 has nothing to break down in the blood, so is it possible that it may not even be needed at all?
stejně tak tam říká, že nikdo neví, jaká je laťka pro vitariána, resp.frutariána, nikdo to nikdy nezkoumal. není to jen strašák medicíny a doktorů..? já nevím, ale třeba s plnohodnotnou bílkovinou mě doktorka straší stejně jako s b12, tak nevím, co si z toho vzít..

Awi, když ti zjistí nízkou hladinu b12, jako např. tobě, injekce jsou dobrovolné? nebo bys v případě odmítnutí měla problémy např. se zdravotní pojišťovnou? A co tě tedy čeká v nemocnici, ty injekce? :oops:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: B12

Příspěvek od awa »

veri píše:Zrovna dnes jsem četla u Manga na blogu článek o b12 a vitastravě (http://mangodurian.blogspot.com/2007/12 ... anism.html)

zaujalo mě např. toto:

Kód: Vybrat vše

I have heard that vitamin B12 is apparently used to break down proteins that make their way into the blood stream, which is common after eating flesh foods and dairy, and possibly the case with corrupted cooked foods too..

On a fruitarian or even mostly fruitarian diet, like Harley, protein is not eaten.. only amino acids, so B12 has nothing to break down in the blood, so is it possible that it may not even be needed at all?
stejně tak tam říká, že nikdo neví, jaká je laťka pro vitariána, resp.frutariána, nikdo to nikdy nezkoumal. není to jen strašák medicíny a doktorů..? já nevím, ale třeba s plnohodnotnou bílkovinou mě doktorka straší stejně jako s b12, tak nevím, co si z toho vzít..

Awi, když ti zjistí nízkou hladinu b12, jako např. tobě, injekce jsou dobrovolné? nebo bys v případě odmítnutí měla problémy např. se zdravotní pojišťovnou? A co tě tedy čeká v nemocnici, ty injekce? :oops:
Zatím jsem mluvila s obvodní. Ve středu budu v endokrinologickém ústavu v Praze a uvidím, jaké jsou možnosti. Hodně asi záleží na příčině. Mám tu výhodu, že mám komplet kopie všech testů od roku 2006, tedy i z doby, kdy jsem jedla všecko poživatelné :lol:. Mám co srovnávat. Na vita je to lepší, ale ne o moc. Hlavně to není nic nové, mám to roky, ne-li desetiletí a žiju, a vypadám celkem dobře, si myslim. Pokud vidím normu pro r.2006 je jiná než pro 2009 u některých hodnot, trochu navýšená. Myslím, že tabulky jsou všeobecné konformní normy. Každému z nás tělo pracuje s různou efektivitou a tudíž je mnoho věcí diskutabilních. Nevím, zda mi budou navrhnuty injekce B12, EPO nebo jiné. Budu hledat možnosti, budou-li ovšem v rámci mé imunity nějaké. Nějak jsem v poho, generace moje (tedy má sestra, bratranci a sestřenky) tak každý máme nějakou autoimunitní poruchu, všechny nevyléčitelné, životní styly máme různé, teda geny. Ale to není tragédie, zase to má svá pozitiva...nikdy, opravdu nikdy jsem neměla angínu a žádné svalové a kosterní bolesti a jediný zubní kaz, to může vypadat nepochopitelné, nicméně to je fakt. Tak nějak mám pocit, že i když na jednu stranu má člověk nějaký ten osten v těle, tak na druhou stranu, zase před některými je vnitřním systémem těla chráněn.
Napíšu info do deníku až budu vědět co a jak, zatím si užívám...ehm, pracovního workoholismu. :D
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Re: B12

Příspěvek od VeGaN_BA »

Zdroj B12:
Pangamin,
Droždie - http://www.bionebio.cz/index.php?main_p ... &cPath=107
Sladkovodne riasy - Spirulina a Chlorella
Morske riasy - http://www.g8.sk
Med a peľ (pyl)
ja obcas pouzivam vajecne zltka od domacich sliepok
a mate po probleme ohladom B12...
Stale riesime problem, kto bol skor, sliepka ci vajicko... :)
Naposledy upravil(a) VeGaN_BA dne čtv srp 13, 2009 7:02, celkem upraveno 1 x.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: B12

Příspěvek od Xion »

Niekde som pocul, ze v pangamine ide o nejake neaktivne izotopy, ale to moze byt propaganda tych inych zdrojov alebo masa, tak neviem...
S tymi zltkami je to mozno prakticke, ale z estetickych ci duchovnych dovodov to moze byt pre niekoho neprijatelne.
VeGaN_BA
Příspěvky: 196
Registrován: stř kvě 05, 2004 16:25
Bydliště: Bratislava

Re: B12

Příspěvek od VeGaN_BA »

Xion píše:Niekde som pocul, ze v pangamine ide o nejake neaktivne izotopy, ale to moze byt propaganda tych inych zdrojov alebo masa, tak neviem...
S tymi zltkami je to mozno prakticke, ale z estetickych ci duchovnych dovodov to moze byt pre niekoho neprijatelne.
To ako myslis, ze by niekto odstreloval neutrony v atomoch v molekuly vitaminu B12 v kvasniciach? To mi pride dost narocne na vyrobu...

Ak sa niekomu nepaci jest zltko, su ine vyssie napisane moznosti.
Ma na vyber...
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: B12

Příspěvek od mira »

Pangamin.
Někdy mi chutná a někdy je odporný.
Asi podle toho, jestli ho momentálně tělo
potřebuje, nebo ne.
Řekl bych, že v mém případě rychle řeší
i projevy nedostatku zinku.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Thomas Forrest »

mira píše:Pangamin.
Někdy mi chutná a někdy je odporný.
Asi podle toho, jestli ho momentálně tělo
potřebuje, nebo ne.
Řekl bych, že v mém případě rychle řeší
i projevy nedostatku zinku.

Zinek = dynove seminka.
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: B12

Příspěvek od mira »

Vím, ale z těch je mi nějak šoufl.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Thomas Forrest »

mira píše:Vím, ale z těch je mi nějak šoufl.
Tak je zkus rozemlit a pridat do nejakeho Tveho favor zeleninoveho odstavneni. My chlapy bohuzel trpime na nedostatek zinku.
Je dulezite se v klidu vymocit v nasich sedesati letech. :lol:
Prostatu mame jen jednu.
Ja jsem je take nesnasel a dnes je vyhledavam. :)
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!
Uživatelský avatar
Thomas Forrest
Příspěvky: 72
Registrován: pon črc 06, 2009 8:06
Bydliště: Southern California
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Thomas Forrest »

mira píše:Vím, ale z těch je mi nějak šoufl.
A nebo zkus protein z konopi. Je natriskany zinkem take. Ne tolik jako dynove seminka, ale lepsi neco nez nic.
HAVE ANOTHER BEAUTIFUL DAY IN PARADISE!
dvdmchl

Re: B12

Příspěvek od dvdmchl »

A naklíčený konopí je navíc i ňamka. I vařáci co jsem jim dal okoštovat si pochvalovali. A konopí klíčí úplně krásně a rychle.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Neurologia

Příspěvek od Dano »

Ahojte. Vy viete, ze s vami sympatizujem, tak snad nepochopite tento moj krok "nevitariana" zle. Vacsina ludi citajucich toto forum vitarianmi nie su, a mozno niekedy prave niekomu z nich padnu vhod aj moje neprijemne skusenosti, ktorych pricinou si zatial 100%-ne isty nie som. Na vlastnej kozi prezivam iste neurologicke prejavy.
Niekedy si cenim osobne skusenosti inych viac ako mnozstvo teorie ci neovereny nazor jedineho lekara specialistu, preto mi pri pociatocnom hlade po informaciach padli celkom vhod aj davnejsie kratke prispevky v tomto vlakne od Romana, Vlady a Agneshi (ci tie im vysvetlujuce od zdravych Pepika a Nea), aj ked boli velmi strucne. Hladal som potom na webe dalej a nasiel ine zdokumentovane pripady s ovela viac detailami. Az tie ma ukludnili, lebo dovtedy som daval na nazor mojej neurologicky. Vsak koho to zaujima viac, nech sa paci, poznamky krore som si obcas zapisal som obkecal a je z toho poviedka, este ze viem pisat vsetkymi desiatimi. A ak ste aj niekto ini zazili nieco podobne a mozte sa podelit, rad si precitam.

  • 6.8. neskoro poobede sam postupne stracal citlivost v pravej ruke od lakta k prstom. Ten prechod trval mozno 15min-2hod a uz sa to nevratilo. Mohol som dalej fungovat, ale ten pocit bol neprijemny. Spozoroval som to jasne pri pisani na klavesnici. Chytil som este pre skusku aj pero a pisat nim sa stalo zrazu akesi zvlastne a menej obratne. Cez noc sa to trosku zlepsilo.

  • Na druhy den predpoludnim to iste, len s lavou rukou. To uz som bol vystraseny. Nic prijemne, obe ruky... Zhrniem: znizena motorika, citlivost, obratnost, obycajne zapinanie gombikov na koseli zrazu nebolo az take jednoduche ci samozrejme rychle, bolo treba pri nom akoby viac sustredenia, ako ked ste pod vplyvom alkoholu, a inac bezna, skoro podvedoma cinnost vam trva zrazu o cosi dlhsie.
  • Zacal som si postupne skladat par postrehov z minulosti:
  • 23.7. som si dal uplnou nahodou urobit test urovne vitaminu B12 v krvnom sere (ako samoplatca za 10€). Ze reku nech viem a o par rokov to pre porovnanie zopakujem, ci sa meni. Vysledok:
    • S-B12 110 pmol/l (referencne medze 160-670)
    Len som sa vtedy usmial. Mal som predsa uz svoje skusenosti tak ako mnohi ini z vas s cirkusom okolo podpriemernej urovne bielych krviniek. B12 v sere som mal teda mozno menej ako nejaky priemer, ale kto povedal, ze moje bunky ho maju malo a ze telo ho v krvi potrebuje mat viac?
  • Asi pocas 1-2 tyzdnov pred tou stratou citlivosti, teda okolo 9-16.7., zacalo a pokracovalo pravidelne toto: Kazdu jednu noc som sa zobudil na velmi vyrazne mravencenie, doslova brnenie, v oboch rukach naraz od laktov az po konceky prstov, absolutne nic som nimi necitil. Ruky som mal volne polozene pri tele alebo na tele, vobec nie prilahnute. Stacilo si to len uvedomit, pozorovat, trochu nimi pohnut (ako ruky ineho cloveka, mrtvoly) a po chvili bolo po tom a ja som zakazdym ihned v pohode zaspal bez toho, aby som tomu venoval vacsiu pozornost.
[/i]
V ten vecer po problemoch s lavackou som sa teda vystraseny dal do citania este viac ako den predtym, cele hodiny, hadam do polnoci, vlakno o B12 a mnohe odkazy. A postupne, logicky, som sa zacal presviedcat, ze to nocne brnenie a mensia citlivost v rukach su mozne priznaky nedostatku B12. A verte mi, ako velmi som si len prial, aby to tak bolo. Lebo som vedel, ze v takom pripade by hoci aj par-mesacne neurologicke prejavy bez nasledkov lahko zmizli po jednoduchom doplneni B12 a jeho vytiahnuti nahor do vyssich hodnot. Istotu som ale nemal. Cim ma prekvapi nasledujuci den...? Cez obed som obehal niekolko lekarni, ze kupim B12 a skusim, ale vsade predavaju len cyano-cobalamin. Pozrel som, ci nemaju nieco ine internetove obchody ale to iste, u nas kazdy jeden doplnok B12 je cyano-cobalamin, jeden jediny vyrobok s hydroxo-cobalaminom obsahoval aj tak 60% cyano-cobalaminu. Tomu moc neverim, podla Neom spominaneho starsieho clanku od Dr. Vetrano na http://www.roylretreat.com/articles/b12.html. Skoda, ze som od nej nezohnal nic cerstvejsie, aj Dr. Graham spomina, ze robieva prednasky, na nejakej bol aj on. Napisal som teda Milosovi suk. spravu a poziadal ho, nech mi objedna u nich methyl-cobalamin.

  • Pocas nejakej doby asi velmi zhruba 1-2 mesiace nazad (v maji az juni) som si vsimol, ze som akoby malinko viac nemotorny, obcas mi zrazu padali veci z ruk, nieco som vysypal, vylial atd. Ja som mal totiz vzdy nadpriemernu motoriku, veci mi z ruk normalne takmer nepadaju, mam perfektne reflexy, ked napr. nieco niekde pada ja to casto este stihnem bleskovo chytit, hravo viem bez nejakeho nacviku zonglovat s ostrym nozom, kludne aj lavackou, hoci aj s 3 obrateniami rucky vo vzduchu, atd.
[/i]
7.8. v piatok rano na lacno som sa vybral za mojim obvodnym lekarom. Vysetril ma a povedal, ze to bude zrejme krcnou chrbticou, sestricka mi odobrala krv na krvny obraz + mineraly (aj nedostatok dostupneho horcika v organizme moze mat taketo prejavy) a posielal ma na neorologiu. Spytal som sa ho, ci to nemoze byt B12. Vylucil to. Aby som mu vnutil moj nazor, povedal som mu, ze som uz vyse 4 roky takmer vegan (V celorocnom priemere si davam jedla s masa/ mlieka/ syrov/ vajec velmi zhruba tak raz za 2 tyzdne. Lebo sviatky, navstevy, svadby, krstiny, cestovanie,… a neochota zazivat tie strety nazorov s menej tolerantnymi spolusediacimi). On ze to vobec nevadi. Ze ale ok, nevylucuje to uplne, moze byt, ale ovela pravdepodobnejsie ide o nejaky problem s krcnou chrbticou (lebo postihnute su len a zaroven obe horne koncatiny). A ze on aj tak nema moznost dat mi urobit test B12 v krvi, a uz vobec nie homocystein (Hcy) ci metylmalonovu kyselinu (MMA).

Neurologicka ma mala u seba celu hodinu. Spomenul som jej posledne 2 dni a aj to pravidelne nocne brnenie. Robila na mne rozne vysetrenia kladivkom, palickou s chladnym kovovym a teplym plastovym koncom, dotykom palickou, rozne po tele, chcela vediet kde to citim viac a kde menej, kracanie so zavretymi ocami, za zvukom, skuska sily stlacanim jej pasti, ci zapieranim sa noh, porovnala silu, atd... Pytala sa ma ci som si tie ruky nepretazil nejakou namohou. Tiez na stres v poslednom obdobi, povedal som len, ze v praci ani moc nie, ale v sukromi ano. Dalej ci ma za posledny rok neuhryzol kliest a nepozoroval som velku skvrnu. Nie. Nadhodil som B12. A ona, ze nie, tym to nebude. Zase som zdoraznil, ze takmer nejem maso / mlieko / vajcia a vyrobky z nich, vyse 4 roky. Nie, to s tym nesuvisi, lebo v takom pripade by sa to vraj prejavilo vsade rovnako, nielen na rukach. A ze aj tak, ani ona nema moznost dat mi zmerat jeho uroven. Ked pisala spravu, spytala sa, s kym budem cez vikend doma. Ja tak v klude, ze doma nebudem, ze hned druhy den rano cestujem na dovolenku. Prekvapena, kam? Do Talianska. To som asi nemal. A kde tam? Do Dolomitov. To uz oci prevracala. Pytam sa: Preco, co sa deje, je to vazne? Ona ze tym vysetrenim nic nenasla, ze to obmedzenie co mam teraz, je nou takmer nebadatelne, ale ze ta dynamika postupneho zhorsovania za posledne 2 dni bola velmi rychla a ze co ked...? To uz mi ta 2-dnova biedna nalada klesla tak hlboko, ze dokonca aj diagnoza Lymska borelioza by mi ju zdvihla. Predpisala mi nootropikum Tebokan - nejaky vytazok Ginkgo b. na lepsie prekrvenie malinkych ciev, vraj aj v mozgu, a sumivy horcik, a poslala na rontgen chrbtice a tiez napisala do spravy, ze potom pripadne na magneticku rezonanciu (MR). Spytal som sa, co sa z rontgenu da zistit a ona ze nic moc, len ak by bolo nahodou vidiet nejako abnormalne posunute platnicky ci co, ale ze to je velmi malo pravdepodobne, ze pripadny zapal v mieche ci co tam neuvidi, na to treba MR. Som poznamenal, ze to uz rovno mozem ist na MR. To som bol ale samozrejme naivny a neznaly o kvalite nasho socialistickeho (“zadarmo”) zdravotnictva, lebo sa hned spytala ci tam mam znameho, lebo ze inac si na vysetrenie pockam tak 3 mesiace. Pri tomto rychlom progrese, ako povedala predtym, celkom fasa. Kedze je to podla nej so mnou vazne, hned predo mnou tam sama od seba zavolala, ze skusi dojednat nejaky skorsi termin ale prave to nikto nedvihal. Uff, reci typu “najskor vylucime tie najlahsie moznosti (horcik, krcna chrbtica) a postupne sa pojde k tym horsim”, dalej fakt ako dlho (1 hod) sa mi venovala (“predbehol” som asi 6 ludi v cakarni predomnou tak, ze som si priplatil za prednostne vysetrenie inac aj obvodak mi pripisal na listok “surne”, lebo v ten den by som sa k nej nedostal, objednava sa), a jej starost ci budem doma cez vikend sam... no, bolo mi biedne. Zvlast ked som pred par mesiacmi co-to cital o chutovkach typu SM a ALS.

S malinkou dusickou som sa pobral do lekarne, vybral tie lieky. Na RTG som sa vykaslal. Zavolal som kamaratovi kardiologovi, ci oni v ich labaku nemaju moznost zmerat Hcy alebo MMA, ale vraj nie. Poobede som este zavolal do labaku. Magnezium je vraj v poriadku, aj na hemoglobin som sa spytal, tiez. V ten den som mal dovolenku, cize do prace som uz nesiel, lahol som na chvilu na slnko a potom sa konecne zacal balit. Vecer som kupil v Tescu aj 4 bio slepacie vajcia. Som si myslel, ze ako dlho sa budem trapit so surovym zltkom. Oddelil som prve, hodil do hrnceka, premiesal par krat vidlickou, nabral na lyzicku, s odporom priblizoval k ustam a... To bolo prekvapenie, mnam, uplna chutovka. Presne ako zltok vajca uvareneho namakko, ktore som nemal uz peknych par rokov, len este lepsie. Zlupol som ihned druhe zltko, rovno zo skrupiny a chcel aj zvysne dve ale odlozil som si aj nieco na rano.

8.8. v sobotu skoro rano som vstal (v noci ako vzdy to hrozne brnenie), citil sa psychicky stale na nic. A nedalo mi to, zavolal ostatnym (mali sme ist 4 ludia), a vyklopil. Ze nemozem ist, nechcem im robit problemy, ak sa moj stav zhorsi, znamenalo by to rychly predcasny presun nazad a ze do takych komplikacii ich nechcem dostat. Ze teda ok, ze im vobec nevadi ze pojdu autom len 3-ja, a aby som sa netrapil. Lahol som si obleceny na postel a rozmyslal ci sa idem vybalovat alebo ze co idem robit, aky vikend ma to caka. Po asi pol hodke takehoto meditovania zazvonil mobil, ze nech som pripraveny, ze pridu po mna, a nech nemam strach, akonahle bude horsie, ideme nazad. Bez vahania a rad som suhlasil. Dlha asi 10-hod. cesta bola fajn, az na to, ze k tej pretrvavajucej o cosi slabsej motorike v rukach som zakusil dalsie zhorsenie, povrchovu mensiu citlivost v lavej ruke :(.

9.8. Niekedy v nedelu az utorok prislo dalsie, tentokrat v lavej nohe od kolena nadol - povrchova citlivost urcite horsia a akoby aj sila sa zmensila. Nasledujuce dni som sa dlho pozoroval, je slabsia ta noha alebo nie? Nedalo sa tomu vyhnut, pri kazdom kroku akoby som sa musel viac sustredit na lavu nohu. To som nevedel, ci sa mam smiat alebo plakat, neurologicka predsa vravela, ze ak by to bolo B12, tak mam prejavy rovnomerne vsade, a teraz mam aj v nohe. Ale ak to nie je B12-tkou..., uz aj noha? :(
Napriek zhorsovaniu stavu sa mi nalada postupne v partii kazdym dnom zlepsovala, kempy boli fajn, skaly este viac, aj pocasie bolo stale lepsie a po 2 dnoch az do konca polooblacno - polojasno. Vzdy ked bola prilezitost, zasiel som do nejakeho blizkeho kostola, len tak, na chvilu, a v nedelu aj na omsu (taliancina je fajn, romansky jazyk) a to mi zakazdym robilo velmi dobre. Dalej som v dedinskych obchodoch (zvacsa siet Spar) kupoval vajcia, ak mali bio tak tie, ale casto predavali len z volneho chovu a raz som musel este viac podliezt lebo mali len tu najhorsiu triedu - z chovu klietkoveho. Dobre som vedel, ze takto v malom sa B12 neda spolahlivo napumpovat. To chcelo riadny nasup doplnkom, ale ani tam nikde v lekarnach nemali nic ine ako cyano-cobalamin. Tak reku nejako to este bez dopovania vydrzim.

16.8. Domov sme sa vratili v nedelu. Prestavam jest varene uplne, cize nejem ani obilie ani strukoviny, koreniny, cesnak atd. Odteraz len ovocie, zvacsa z trhu a obcas nejaku jemnu listovu zeleninu (salaty, spenat,…) akoze kvoli zlepseniu stavu traviaceho traktu a tak aj absorbcie B12 zo stravy ci dokonca mozno aj jeho vyroby bakteriami v trakte. A zltka, stale 2 denne. Dr. Graham kedysi takisto trpiac deficitom B12 sa z toho dostal zmenou zivotospravy. Podobne je motivujuce citat blogera s menom Harley Johnstone alias Durianrider, ked tvrdi ako sa mu uroven B12 zvysila 4-nasobne po tom, ked vylucil zo stravy čili korenie, cesnak, sol, riasy, sojove omacky, rozne ‘superfoods’ a prasky, olej a v obchode predavane orechy a semena. Zaujimave, ani jeden nezaradil do jedalnicka zivocisne potraviny, naopak este viac ho zjednodusili a pisu pravdu, zda sa ze trafili klinec po hlave, vyriesili pricinu problemu.

17.8. po praci som strasne dlho studoval par dobrych zdrojov o B12. Napr. Vitamin B12: Are You Getting It? by Jack Norris, RD, http://www.veganhealth.org/b12/ Last Updated: February 18, 2009. Podla kapitoly B12 Status: Individual Cases sa utvrdzujem na (roznymi lekarmi) v odbornych zurnaloch popisanych asi 10 pripadoch s konkretnymi ludmi s roznymi neurologickymi problemami a deficitom B12 definitivne o tom, ze moja neurologicka nema pravdu, ked tvrdi, ze deficit B12 sa prejavuje sucasne vsade. Nie je to pravda. To studium ma velmi ukludnilo.
Prestavam s umyvanim ovocia z trhu, pokial bolo striekane pred par mesiacmi. Aj tak som to uz dlhsiu dobu velmi nerobieval, dokonca ani v Azii ci Lat. Amerike. Ale niekedy zase ano - nie kvoli bacilom, obavy som maval/mam pred postrekmi. Ale ked ja pri tych megamnozstvach ovocia byvam casto lenivy a kym sa clovek dostane k vode..., taska jahod (ci hocicoho ineho) je davno v bruchu. S niektorymi farmarmi z juhu predavajucimi na trhoviskach tu v BB mam doverny vztah za tie roky myslim a ked sa ich casto spytam, kedy to naposledy striekali, tak ak povedia pred 4, 6 mesiacmi, tak neriesim… Sotva totiz umytim dokazem docielit to, aby na ich povrchu bolo chemie menej ako pred umytim. Ona je za tie dlhe mesiace davno v samotnom plode alebo zmyta tolkymi dazdami, a nie na povrchu. Na nom naopak mozu zit aj bakterie produkujuce B12. Kto bol na farmach v Britanii, Taliansku, ai., tak vie ako casto sa strieka tam, dokonca este aj po zbere (viem o jablkach) ich namacaju do nejakeho bordelu.

  • Neuveritelne prekvapiva suvislost mi niekedy v tychto dnoch dotiekla: Posledne obdobie nie som moc v nalade, jemne povedane. A to nocne brnenie zacalo zhruba len par dni (ale to neviem presne, mozno aj viac) po velmi stresujucich chvilach. My s byvalou priatelkou sme si teda uz velmi davno neboli velmi blizki, no dalej sme boli najlepsi vzajomni priatelia, casto sa stretavali, v dobrom, alebo casto dalej komunikovali aj cez telefony a emaily. Tentokrat ale nadisiel cas to uz definitivne ukoncit. Prestat s takymto vztahom na mrtvom bode. A zaroven som jej tak na rozlucku, chcel uprimne za vsetko podakovat a poprosit o odpustenie za to zle. No kvoli emociam som sa nedokazal vymacknut, blba 2-dnova situacia, byt spolu a dusit to tak hrozne v sebe. Nahoda? To nie je vsetko. O 1-2 tyzdne neskor som jej teda pocas par vecerov pisal po troche list, ze nech to uz mam za sebou. Vyjadrovat sa takto veru nebolo ovela prijemnejsie ako osobne z oci do oci, ale aspon to slo. No a jeden jediny den po jeho dokonceni nastala ta strata citlivosti v prvej ruke. Pocas stresu organizmus vraj vitaminy mina ovela rychlejsie, cital som napr. o C, skupine B. Psychika ma na zdravie urcite obrovsky vplyv, to viem uz dlhsie, ale zda sa ze ma najvacsi.
  • Dalej som si uvedomil, ze V ked som si obcas lahol pocas dna (teraz v lete pri slneni) a vystrel jednu ruku tak, ze popri hlave akoby pokracuje v osi tela, tak po kratkej chvili v nej zacalo mravencenie. Dal ju nazad, zmenil jej polohu, a ono to prestalo. Ak si dobre spominam, zacalo to zhruba vtedy, ked to nocne brnenie. A mam to tak stale.
[/i]
18.8. som siel na kontrolu. Neurologicka sa ma spytala ako som to prezil, ci som vladal rukami na lane!? Ma zaskocila, som jej predsa nevesal na nos, ze idem liezt po via ferratach, cvakat karabinami. Ale ze vsak som sa jej predtym priznal, ze idem do Dolomitov. Tak si to asi spojila. Trochu som zidealizoval moj aktualny stav, ze je to uz akoze fajn a ze ruky a noha su zase takmer ako zdrave. Odovzdal som jej vysledky z labaku spred tyzdna o mineraloch a krvnom obraze. A tentokrat som priniesol aj ten starsi listok z labaku z jula z Blavy s hodnotou B12, ktory som zabudol spomenut na prvej navsteve. Ked sa nan divala, rovno som jej povedal, ze som si uz aj objednal B12. Poukazala ale na ten druhy listok a zopakovala, ze tie moje problemy aj tak zrejme s deficitom B12 nesuvisia, lebo keby som ho mal nedostatok, prejavilo by sa to na hemoglobine atd. a ja mam cely krvny obraz uplne v norme. Tentokrat som ale zostal pokojny, kedze som vedel, ze ani v tomto nema pravdu. Prejavy na nervovej sustave sa kludne vyskytuju skor ako sa to da uvidiet na krvnom obraze (makrocyticka anemia). Kedze sa stav akoze stabilizoval, tak ma len objednala ku kolegovi na EMG (ElektroMyoGraficke vysetrenie), najblizsi termin az o 5 tyzdnov, co mi vyhovuje. Ze ci zostali nejake poskodenia nervoveho systemu. Prist za nou mam len vtedy keby sa to dovtedy zhorsilo. A ze teda ked chcem, mam si kludne uzivat aj B12, ak si myslim, ze mi to pomoze. Horcik uz nepijem, a Tebokan uzivam uz len 1 denne, lebo zabudam 2. A pomerne skoro ho prestavam uzivat vobec, kedze v tom nevidim zmysel.
Vecer som odbehol do blizkej dediny a kupil prvych 20 domacich vajec od pani ktoru mi odporucil kamarat. Doteraz som daval priemerne 2 zltka denne. Od nasledujuceho dna davam 4, zachutili.:)
To nekonecne pozorovanie sa v pripade noh pri chodzi skoncilo. Ked som sadol po dovolenke prvy krat na bicykel, hoci len v civile, do prace, jasne citim, ako sa ta slabost v lavej nohe prejavuje: V lytku je jednoznacne slabsia ako prava :(.

  • A toto mi napadlo najneskor. Ked bicyklujem v tretrach, tak tuto sezonu prezivam casto taku vec, ze po nejakej dobe pedalovania sa mi na nohach od clenku (=kotnik) po konceky prstov objavi velmi silne neprijemne brnenie spojene s necitlivostou. Pomahalo vtedy trosku uvolnit tretry, napnut/uvolnit prsty a ono to skonci. Mari sa mi, ze toto som mozno prezival uz aj minulu sezonu, ale nie som si isty. Ale myslim, ze predtym uz nie a v tychto rovnakych tretrach pritom pedalujem uz hadam 4 roky. Ja si to vsetko presne zial nepamatam a mozno pletiem.
[/i]
19.8. Vsimol som si, ze to brnenie za posledne 2 noci ma mensiu intenzitu ako predtym, uz by som to nenazyval brnenie, len mravencenie. Lebo tie prve 1-3 tyzdne bolo uplne hrozne, teraz je mozno aj o polovicu menej vyrazne, hoci stale neprijemne.

25.8. V utorok som telefonom zhanal labak, ktory testuje MMA. Lekarka v labaku vo Fakultnej nemocnici v Kosiciach mi odporucila Detsku Fakultnu Nemocnicu v Blave. Zavolal som tam veducej laborantke a ta ma dalej nasmerovala na velmi ochotnu primarku, ktora ma vypocula a poradila aby som to nepodcenoval. A teda ked sa uz pytam, tak MMA stoji vraj vyse 2000Sk, holotrans-cobalamin je tiez tak nejako drahy ale ze sa da zariadit aby to hradila poistovna, kedze mam tieto prejavy a nizku uroven B12 podla testu. Vraj aby som nevahal a vycestoval, ze to stoji za to, a dala mi dalsi kontakt. Na asi 10 krat som sa dokazal spojit s lekarkou z metabolickej ambulancie, ktora ma pozorne vypocula a povedala, ze to podla nej bude B12-ou a ze hoci ma plne terminy, aby som v piatok urcite prisiel a neodkladal to. A aj mi poradila napisat ziadost na Min. zdravotnictva aby ma mohli ako dospeleho vysetrit, lebo inac by som si to vsetko hradil ako samoplatca.

28.8. som bol u nej, na nemocnicnom oddeleni, lebo dnes v ambulancii neordinuje. Okolo hospitalizovane deticky, pri niektorych aj mamky, same lekarky, sestricky, … Ona velmi mila, ale hlavne znala problematiky. Vyborne sme podiskutovali.
Precitala nalezy, pozrela krvny obraz a poukazala aj na vysoku uroven parametra Stredny objem erytrocytov 91,9 fl (82 – 92) hraniciaceho s hornou medzou. (Nedostatok B12 totiz sposobuje pri anemii zmenu tvaru cervenych krviniek (erytrocytov) a ta sa prejavi vyssou hodnotou ich objemu.) Ale ked som neskor pozrel starsie testy z preventivnych prehliadok, tak tento parameter ma teraz najnizsiu (z pohladu moznej anemie najlepsiu) hodnotu za poslednych 5 rokov:
  • 07.07.04... 96,7 fl (80-95)
  • 27.07.04... 94,1 fl (80-95)
  • 22.09.04... 94,1 fl (80-95)
  • 11.11.04... 93,7 fl (80-95)
  • 22.12.04... 94,0 fl (80-95)
  • 23.11.05... 95,5 fl (80-95)
  • 24.01.06... 97,1 fl (80-95)
  • 17.10.07... 98,3 fl (80-95)
  • 02.12.08... 92,1 fl (80-95)
  • 07.08.09... 91,9 fl (82–92)
Pre doplnenie udavam aj Hematokrit:
  • 07.07.04... 46,3% (41-51%)
  • 22.09.04... 47,6% (39-52%)
  • 11.11.04... 45,9% (39-52%)
  • 22.12.04... 45,1% (39-52%)
  • 23.11.05... 46,9% (30-55%)
  • 24.01.06... 43,9% (39-52%)
  • 17.10.07... 45,9% (41-51%)
  • 02.12.08... 44,3% (30-55%)
  • 07.08.09... 51,2% (39-52%)
Pise sa, ze u neho nizka uroven moze indikovat nedostatok B12. Zase, u mna je prave teraz ta hodnota najvyssia (najlepsia) za poslednych 5 rokov.

Paradoxne, z pohladu rizika anemie mam oba parametre suverenne vyrazne najlepsie teraz, po takmer 5 rokoch skoro veganstva, a teda boli “horsie”, ked som bol vsezravec. Krvny obraz na vsestrave som mal skratka horsi ako teraz. Pricom ale tieto neurologicke prejavy som nemal vtedy, ale ich mam prave teraz. Nie je tu suvislost.

Nakreslila na papier ako je to s metabolizmom B12, zrejme podla sucasneho (ne)poznania. Tiez mi potvrdila, ze bezny test B12 ma dnes malu vypovednu hodnotu. Da mi urobit testy: MMA v moci, a v krvnom sere holotrans-cobalamin a Hcy. Konecne som k nim tak blizko.
Upozornila ma, ze to nemam podcenovat, lebo je riziko, ze bude neskoro a postihnutie moze byt dozivotne, skratka aby som zacal co najskor injekciami. Ze ani zaradenie masa apod. mi teraz rychlo nepomoze, okamzite treba zacat s podavanim velkeho mnozstva B12. Obcas mi opisala nejake pripady z praxe s B12 u malych deticiek. Hned popisala mne z literatury uz znamy liecebny protokol, injekcie 1000mg cyano-cobalaminu do svalu denne pocas 5-7 dni, mesiac tyzdenne a pol roka mesacne… Citlivo som sa z toho vykrutil, ze mam objednany methyl-cobalamin 60 tbl. po 5000mcg a tomu verim viac. Ona ze s nim nema skusenosti (to je pochopitelne, u nas ho nedostat ani v lekarnach ani cez internet). Vyzdvihol som jeho perfektnu vlastnost, ze neobsahuje toxicky cyanid, ze na jeho prechod do krvi netreba ziadne nosice, lebo sa vstrebava priamo cez sliznicu pod jazykom do krvi, da sa lahko davkovat lamanim tabliet. Pristala, ze to skusime, a navrhla dat mi aspon hned po odbere jednu B12 injekciu, a od nasledujuceho dna mam brat teda 2500mcg methyl-cobalaminu denne. A ked pridem na kontrolu, mam doniest pribalovy letak. A tiez raz tyzdenne mam u svojho obvodaka si davat testovat vapnik v krvi (zrejme preto ze ten je potrebny ako nosic pri vyuzivani B12 a kedze ho teraz budem pumpovat vo velkom…) No neviem ci methyl forma potrebuje vapnik, na rozdiel od cyano myslim nie. Napisala dlhu spravu, osobne mi urobila odber, a pichla inj. do stehna. 15 min. som musel cakat na chodbe, tak ked sla okolo este som s nou prebral to, co popisala Dr. Vetrano o nezmysle cyano-cobalaminovych injekcii. Nepocula o tej teorii ale ani ju nevylucuje. Po tych 15min, ked videla, ze som po injekcii OK, pustila ma s tym, ze este mam pre istotu neopustit budovu nemocnice najblizsiu hodinu. Uz bol obed, ja hladny, vonku krasne leto, no co v nemocnici? Hned som vybehol do blizkeho Min. zdravotnictva a podal tam ziadost. Zial nikde v DFN ani nedaleko v starej nemocnici na Kramaroch ziadny bufet nepredava ovocie, len parkove/ cukrove/ pizzove/ salatove/ pecivove vyrobky, tak som sadol do auta a urobil najazd na trhovisko na Mileticovej. Vyber neskutocny, s plnym bruchom a zasobami v kufri som sa vydal prec z prehriateho betonoveho mesta. Zastavil som sa na Zlatych pieskoch, tropicky den, parada - len tak sa slnit a kupat a dlabat do melona. Prepchaty ked som sa tak natiahol, vystrel ruku a citajuc v druhej drzal knihu, o chvilu mi doslo, vsak mne ta ruka nemravenci, skusil druhu, ani ta. Bud som uz vyuzil trochu B12 z injekcie alebo je to kvoli tomu stimulujucemu a v skutocnosti vycerpavajucemu efektu pri zbavovani sa odstiepeneho cyanidu (Dr. Vetrano) alebo jednoducho by mi tie ruky neboli trpli ani keby som tu injekciu nebol dostal :).

31.8. Test s natiahnutim ruk v lahu. Nemravencia. To asi nie je vdaka injekcii spred 3 dni, 90% B12 z takej injekcie sa vyplavi z tela vraj uz do 24 hod. Lekarka mi vravela, ze u mna ocakava zlepsenie stavu po asi 2 tyzdnoch po zacati prijmu injekcii alebo tych cmulaciek.
Nocne mravencenie zacalo ako som pisal niekedy 9-16.7. A 18.8. som spozoroval jeho slabsiu intenzitu. Uz nikdy sa to nevratilo na tu strasnu uroven zo zaciatku. V poslednych dnoch bolo niekedy este slabsie. No a poslednu noc som sa uz na ziadne mravencenie nezobudil, a uz asi tyzden som nezazil to mravencenie v oboch rukach naraz, ale len v jednej a takisto vacsinou uz nie od lakta k prstom ale skor az zapastia k prstom.

1.9. Ani tuto noc nebolo mravencenie. Potesi.
Mozno sa niektori pozastavite, naco jem tie zltka, hoci aj 4ks denne, ci to staci v mojej nelichotivej situacii. To je asi len psychologicka finta a ukludnuje ma to. Na druhej strane 100 g zltkov obsahuje 1,95 mcg B12. 4 zltka vaziace spolu 68 g tak obsahuju 1,3 mcg B12, to je slusna denna, podla mna v normalnom stave postacujuca davka. Ciste kuracie maso - napr. uvarene prsia - ho maju velmi poskromne, len 0,37 mcg B12 / 100 g. Aby som z nich ziskal tolko B12 ako z tych 4 zltkov, musel by som ich zjest 358 g (!) denne!, varit ich (surove sa asi nedaju zut a ani to prirodzene nechuti, ze), mantat sa s tym. Viac B12 ma cervene maso z brava (0,7 mcg) a este viac z kravy (1,97 mcg) - presne tolko ako zltok. Obrovske koncentraty B12 su v peceni (=jatra) (kravska az 59 mcg, stale udavam na 100 g). Porovnajte pripravu masa ci vnutornosti,… so 4-mi mnam domacimi zltkami - nijako ich netreba pripravovat (denaturovat) a travia sa tak lahko, ani dochucovat, lebo chutia skvele.
Skusil som aj ryby. Raz nejakeho zavinaca, potom baltickeho sleda, pultovy predaj. Obe rybky nalozene v octe, teda asi tepelne nespracovane. Nejedol som to roky, chut obstojna (zrejme vdaka tej vtlacenej zelenine a nalevu). Ked som si uvedomil, ze ten ocot s chemiou (na etikete konzervacne latky, regulator kyslosti, umele sladidlo) asi moc neladi s mojou snahou vylepsit stav traviacieho traktu pre ucinnejsie vstrebavanie ci dokonca “chov” B12 produkujucich bakterii v nom, tak som to uz nezopakoval. Skusil som este Aljassku tresku, z Ticheho oceanu, cistu, mrazenu. Po rozmrazeni zozul pol 400 g balenia. Dalsi den druhu polku. Tak vam poviem, necham ja ryby v hlbokom oceane zralokom a inym slizkym predatorom a ja si budem uzivat ine plody. Ta treska nema ziadnu chut (cislo 5 v stupnici polystyren = 0… domace jahody = 100). Sa nedivim, ze pred pozitim to treba posolit, prepiect min. pri 200-350 st.C’, niekedy aj s prepalenym olejom presiaknutou mukou / struhankou / vajcom, ci pridat koreniny a pokvapkat limetkou. Trochu komplikovane, nie? To ze cloveku nieco finalne chuti asi vzdy neznamena, ze mu to aj prospieva, lebo gurmanski sefkuchari ci laboranti chemickych fabrik dokazu spravit chutne jedlo / napoj uplne z hocicoho. Nielen z pre nas bezchutnej tresky, ale aj z bycich semennikov, kravskeho riasoviteho zaludku (= drzkova polievka, zucastnoval som sa zabijaciek a aj na pracnom cisteni najskor na hnoji oskrabanim nozom nahrubo od toho bordelu a slizu, potom niekolko nasobnym pranim a prevaranim, kym prestane velmi smrdiet a smrdi uz len trochu...), z dreva (divosi v Papui - Novej Guinei dreveno-kamennymi nastrojmi nasekaju piliny v hrubom kmeni ságovej palmy, potom to vyluhuju a prevaria) ci pomaly z ropy (staci pozriet zlozenie Coca Coly, gumenych cukrikov ai.),...

Niekto iny moze poukazat na to, ake su zltka tucne a ze ako si mozem uskodit jest ich tak dlho 28 ks tyzdenne. Raz som si dal tu namahu a vazil a zapisoval som co som v priebehu dna zjedol (velke mnozstva ovocia typu zlty melon, cerveny melon, broskyne, banany. a 3 zltka). Dokopy to bolo 2990 kcal, a z nich len 8% energie pochadzalo z tukov. V zapise Dr. Grahama Sacharidy/Bielkoviny/Tuky to bolo 86/7/8. Cize z pohladu energ. rozlozenia podla neho idealna dieta, stale nizkotucna, hoci jeden jeho atribut (veganska) uz nesplna. Takze ak sa nejedia ine zbytocnosti ako oleje, semena, orechy, strukoviny, obilie,… ktore maju podiel tukov vyssi ako ma ovocie, tak len s nim ci zrejme aj trochou listovej zeleniny 3-4 zltka denne su pre fyzicky aktivneho muza (3000kcal denne) este ok.

Alebo cholesterol? Reciam o jeho skodlivosti v strave neverim. Ako pise A. Moritz, nase vlastne telo (pecen a tenke crevo) produkuje 0,5-1 g cholesterolu denne a je ho schopne vyrobit aj 400x viac ako sa nachadza v 100 g masla. Cholesterol v krvi byva zvyseny nie kvoli jeho prijmu v strave, je to nasledok chybneho metabolizmu (asi velky podiel tukov ci bielkovin v strave apod.)

2.9. Zase bolo male mravencenie v jednej ruke, az takmer rano, ale v prilahnutej ruke. Hned rano som zasiel na postu po methyl-cobalamin, konecne dorazil. Rozhodol som sa takto: 5000 mcg tabletku prelomim na 2 polovice a z jednej budem pocas jedneho dna postupne odlamovat mensie (2-3) a rozpustat pod jazykom. Rano som dal prvu davku. V priebehu dna som na skusku lahol, natiahol obe ruky, a mravencenie stale nikde, nepodarilo sa mi to uz nasimulovat. Po 13 minutach som test ukoncil. V zaciatkoch sa to prejavovalo uz po par minutach.

4.9. Slabe mravencenie v jednej ruke, az takmer rano. Uz sa to mozno neda nazvat mravencenim, ale skor znecitlivenim. Dnes dojem posledne vajcia. Od vysetrenia uplynul uz tyzden a vysledky stale nie su. Nedockavy som uz teda zavolal do BA. Lekarka ma hned na zaciatok zjazdila, ze preco som sa k nej z toho ministerstva nevratil…? Som to vtedy zle pochopil, vravela ze mam byt po 15 min v cakarni 1 hodinu v budove nemocnice, nie rovno u nej na chodbe. A este som ju vtedy presvedcil, ze mozem pocas tej doby aj odbehnut do naozaj blizkeho MZ. Ze som sa od neho nevratil ani len do nemocnice, ale sadol rovno do auta, som sa radsej nepriznal. Ale zjemnila, ze ona je zvyknuta na detskych pacientov, na ktorych je zvyknuta davat vacsi pozor. A je velmi mila. Zatial ma len vysledok holotrans-cobalaminu, a podla nej sa nim potvrdil deficit B12 v sere. Ostatne vysledky az buduci tyzden. Tiez sa ma spytala ako sa citim, na zmeny a tak. A potom povedala, ze na 90% sa z tych svojich potiazi dostanem.
Naposledy upravil(a) Dano dne čtv zář 17, 2009 18:02, celkem upraveno 1 x.
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Re: B12

Příspěvek od Curcuma »

Přečetla jsem Tvé vyprávění jedním dechem. Je hodně poučné a děkuji Ti za Tvou zpověď...
Naposledy upravil(a) Curcuma dne pát zář 04, 2009 14:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: B12

Příspěvek od awa »

Curcuma píše:Přečetla jsem Tvé vyprávění jedním dechem. Je hodně poučné a děkuji Ti Tvou zpověď...
Nápodobně. Skoro jako bych četla o sobě...v noci mě probudilo brnění, většinou jen ruce a vždycky jsem se vyděsila, že mi odumřela ruka a dlouho jsem s ní musela mávat, aby ožila. Taky vykazuju nedostatek B12, nízký hematokrit...jenže detailními testy se ukázalo, že ho moje tělo vyrábí, nicméně mám spotřebu trojnásobnou díky vrozené anemii a tudíž doživotní dodávka B12 a celého komplexu. Proto tak neskutečně obživnu po green drinku z čerstvých divokých bylin, kterými to doplňuju.
Díky i za ty testy a hodnoty, vytáhla jsem i svoje, taky archivuju a nápadně se to podobalo, zejména ty hodnoty z r. 2004.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: B12

Příspěvek od Xion »

Ja davam na B12 bryndzu. Rozmyslam, ci to vymenim za tie tabletky pod jazyk, ale zatial, kym niesom 100% vita, tak asi nie. Minule som ochutnal 3 dni stare surove vajce, a bolo to nechutne. Je pravda, ze som to zjedol aj s bielkom, ale i tak ked si mam vybrat surove vajce alebo bryndzu, radsej volim to druhe... hlavne na Slovensku. :-D
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: B12

Příspěvek od Michal S. »

Mě na celé problematice B12 nesedí jedna věc. Ale může to být jen tím, že jsem nedovzdělanec, tak mě ev.poučte. Tak nějak mám v hlavě zaryto, že vitamíny jsou látky, které ničí vyšší teploty (od 70 st.C). Vitamíny rozpustné ve vodě (B, C) jsou ještě choulostivější než v. rozpustné v tucích.
Všeobecně se má za to, že B12 se v rostlinných pletivech nevyskytuje ( i když někteří autoři, např. Morse, tvrdí opak), pouze v živočišných tkáních.
Budiž, ale jak je možný, že je i v uvařeným mase, když by se měla PMN zničit. A bakterie v kys. zelí produkují jakýsi analog. :?:
awa píše:Taky vykazuju nedostatek B12, nízký hematokrit...jenže detailními testy se ukázalo, že ho moje tělo vyrábí, nicméně mám spotřebu trojnásobnou díky vrozené anemii a tudíž doživotní dodávka B12 a celého komplexu. Proto tak neskutečně obživnu po green drinku z čerstvých divokých bylin, kterými to doplňuju.
Mám to tedy chápat tak, že doplňuješ B12 ze zelené šťávy?
To by dávalo za pravdu Morsemu - uvádí jako zdroj B12 listy kostivalu, chaluhy, ale i banány a slunečnicová semena (Zázračná detoxikace, str.82)

Nemají tady jedinci postižení nedostatkem B12 spíš problémy s jejím vstřebáváním?
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: B12

Příspěvek od mira »

Vzhledem k tomu, jak vegetuji
a že se celkem dost fyzicky zatěžuji,
by mne asi ty nepravidelně užívané 4 tbl. pangaminu
denně nevytrhly a nedostatek nepozoruji.
Ale já se tak moc bedlivě nesleduji,
abych si něco nežádoucího nevsugeroval.
Snad jsem jen šťastný, vybočující jedinec :?:
Všeho s mírou.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: B12

Příspěvek od Xion »

Michal S. píše: Nemají tady jedinci postižení nedostatkem B12 spíš problémy s jejím vstřebáváním?
Toto si mozno trafil klincek po hlave. I ja mam ten laicky pocit.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: B12

Příspěvek od awa »

Michal S. píše:Mě na celé problematice B12 nesedí jedna věc. Ale může to být jen tím, že jsem nedovzdělanec, tak mě ev.poučte. Tak nějak mám v hlavě zaryto, že vitamíny jsou látky, které ničí vyšší teploty (od 70 st.C). Vitamíny rozpustné ve vodě (B, C) jsou ještě choulostivější než v. rozpustné v tucích.
Všeobecně se má za to, že B12 se v rostlinných pletivech nevyskytuje ( i když někteří autoři, např. Morse, tvrdí opak), pouze v živočišných tkáních.
Budiž, ale jak je možný, že je i v uvařeným mase, když by se měla PMN zničit. A bakterie v kys. zelí produkují jakýsi analog. :?:


Mám to tedy chápat tak, že doplňuješ B12 ze zelené šťávy?
To by dávalo za pravdu Morsemu - uvádí jako zdroj B12 listy kostivalu, chaluhy, ale i banány a slunečnicová semena (Zázračná detoxikace, str.82)

Nemají tady jedinci postižení nedostatkem B12 spíš problémy s jejím vstřebáváním?
Když jsem pojídala maso (angusy, krůtí, lososy), to bylo dva roky zpátky, tak byly moje výsledky krevního obrazu ještě horší než na vita a to o dost.
Takže ty všeobecné poučky je nutno vydělit dvěma a odmocnit. :lol:
Všichni víme, že pojem pestrá strava, vegetarián atd. si lidé vykládají a praktikují různě.
B12 je hodně diskutovaná, díky její funkcím, ale až na výjimky bych tomu tolik péče nevěnovala. PMN chybí tento vitamín mnohem více lidem všemožné konzumujícím než čistým vitariánům. Hodnoty B12, až na odůvodněné výjimky (třeba Dano nebo já :D ), se dělají na vlastní žádost a doplatek a na specializovaných pracovištích ...tak to bych chtěla vidět, kolik lidí si to zaplatí a vyžádá a jak věrohodné ty výzkumy tedy jsou.
Problematika B12 není tak průhledná. Nic v těle nefunguje izolovaně. Původně jsem si to taky u sebe myslela, nicméně detailními a nejen krevními testy, mi moji lékaři nezávisle na sobě vysvětlili, že musím tělu v současném stavu (tělo prodělalo v minulosti kaskádu zničujících zánětů a změnilo nějaké informace na genomu NALP1 a pokračovalo to dál.. :( ), perniciozní anemie, Hashimot) dávat dávky, které překračují normy, protože už dlouho jsem brala z rezerv, které došly a tělo začalo vykrádat samo sebe. Laicky takový samožer. Jsem na čistém vita relativně krátce (necelé dva roky), a v případě takových poškození neočekávám zázraky hned. Teda chtěla bych... :D Kupodivu vita kvitovali, je to ta nejlepší protizánětlivá dieta na světě. Možná mám i to štěstí, že vypadám relativně dobře a nejsem nijak vychrtlá...
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Re: B12

Příspěvek od smaldas »

Dano:
ufff.. teda dalo mi to zabrat.. to precist.. diky..
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Panda »

B12 si řeším tak (samozřejmě jen můj názor, možná nesprávný), že používám běžné tabletky z lékárny (100 tablet 500 ug za 127,-), denně si dám 1/4 tabletky pod jazyk a zapomenu na ni a ta se postupně vstřebá - takže by velká část mohla jít přímo do krve a ne přes trávicí systém. Jako přídavek k B12 by to asi mohlo stačit a ta trocha chemie jistě nevadí.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: B12

Příspěvek od Jindra »

Zrovna tento týden řeším B12 jednoduše. Ráno cestou do práce vytrhnu na zahrádce pár mrkviček, které jen lehce oklepnu a bez dalšího čištění si je pak k obědu nakrájím. V hlíně jsou mikroorganismy důležité pro tvorbu B12 a pro střevní mikroklima. Jasně, že ta mrkev není obalená hlínou, to by mi skřípalo mezi zubama, to zas ne. Ale jak říkám, od hlíny ji jen oklepu, rozhodně neoplachovat! Vždyť je bio, domácí. Zrovna tak jsem dneska sněd misku blum ze sousedovic zahrádky bez jakéhokoli očišťování.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: B12

Příspěvek od mira »

Aby ti nezačaly vycházet články. :mrgreen:
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
tristazmista
Příspěvky: 483
Registrován: stř lis 28, 2007 0:50
Bydliště: Brno

Re: B12

Příspěvek od tristazmista »

Panda píše:B12 si řeším tak (samozřejmě jen můj názor, možná nesprávný), že používám běžné tabletky z lékárny (100 tablet 500 ug za 127,-), denně si dám 1/4 tabletky pod jazyk a zapomenu na ni a ta se postupně vstřebá - takže by velká část mohla jít přímo do krve a ne přes trávicí systém. Jako přídavek k B12 by to asi mohlo stačit a ta trocha chemie jistě nevadí.

trocha chemie nidky neskodi rekla si babicka a vypila kanystr benzinu.... :lol:
Your garden ain't gonna grow unless it's got some good shit for fertilizer.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: B12

Příspěvek od mira »

Moje grandmothers jela na becher a než to zapíchla,
měla velkou spotřebu. Ale dojezd slušnej. B12
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: B12

Příspěvek od Dano »

Panda,
Mas nedostatok B12, nejake priznaky?
Ak nie, tak naco uzivat cyano-cobalamin, "preventivne"? Brat kvoli strachu nieco v tabletkach, z dovodu "co ked mi bude chybat?" je podla mna nevhodne. Ved pravdepodobnost, ze niekedy dospejes do stavu, kedy ti bude B12 chybat, je velmi nizka. Takze ho uzivas asi uplne zbytocne, lebo vobec by ti nebol chybal. Navyse podstupujes riziko, ze ti to prinesie ine problemy, kedze uzivanie jednoduchych (synteticky) izolovanych latok ta moze vychylit z homeostazy (z rovnovahy).
Dalej prichadzas o tento cenny mechanizmus: Lebo ak by si predsa v buducnosti dospel do stavu, ze ti bude B12 chybat, tak akekolvek (vsetky reverzibilne) priznaky by boli pre teba dobra spatna vazba, telo ti da nimi jasne najavo, ze nieco robis zle. A to pisem ja, ktory som bol niekolko tyzdnov velmi vystraseny (a ciastocne este stale, cakam na vysledky Hcy a MMA), nevediac co je pricinou. Vedz, ze ak by si sa toho dozil ty, a budes uz poznat mozne priznaky z literatury a popisanych pripadov, tak bezpecne po zmene zivotospravy (alebo/a nasadenim liecby B12-ou) priznaky odidu.
Naopak, ak mas nedostatok B12 a uz aj prejavy, tak denne len 125mcg cyano-cobalaminu vo forme tabletky je asi na liecbu velmi malo, Dr. Mercola (zastanca tejto formy B12-y, hoci v ucinnejsom spreji) pise o absorbcii len 1,8mcg z 500mcg tabletky, zo 125mcg to bude este menej.
Len moj nazor.

Awa,
Kedy ti potvrdili nedostatok B12? Pises o vrodenej anemii a nizsie zase "tělo prodělalo v minulosti kaskádu zničujících zánětů". To brnenie si mala len v rukach alebo aj inde? Napis prosim viac o tych prejavoch, aj v casovych suvislostiach. Skoda ze som o nich nevedel skor, tvoja skusenost by ma asi bola ukludnila v dobe, ked som len hladal pricinu.

Xion,
"Davas na B12" bryndzu... Mas nedostatok B12, nejake priznaky?
Si drsňák, opacit cele surove vajce:). Skus ochutnat len mnam zltko, a mozno vymenis za doterajsiu bryndzu (vratane pritomnej cca 3% kuchynskej soli, ktora sa do nej pridava pri vyrobe). A poznamka k "3 dni stare vajce": to je nic, spomen na nase stare mamy, v komore vajcia aj par tyzdnov, stale chutne, v skrupine vydrzia dlho.

Michal,
Ano je to zrejme tak, ako sa zamyslas, lebo pri nedstatku B12 ide vraj v skutocnosti skor o problem vstrebavania. Vid napriklad ten clanok od Dr. Vetrano, vyberam: "The real problem in so-called B12 deficiency is a failure of digestion and absorption of foods, rather than a deficiency of the vitamin itself."

Mira,
Mandragora sa dozvedel od vyrobcu: "oficiální protokol zkoušek na B12 uvádí že 1 KG Pangaminu obsahuje 35,7 ug B12... takže denně by člověk musel sníst 85g... tedy asi 100 tablet". Cize obcasne 4 tabletky u teba :)...
Podla mna je spravne, ze sa preventivne nezatazujes doplnanim B12. Naco aj?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: B12

Příspěvek od Panda »

Dano píše:Panda, Mas nedostatok B12, nejake priznaky? ... pise o absorbcii len 1,8mcg z 500mcg tabletky, zo 125mcg to bude este menej. ...
Špatná absorbpce by měla být při polykání tablet, kdy to projde přes trávicí systém, ale když se nechá vstřebávat pod jazykem tak by měla být úspěšnost absorbpce mnohem vyšší.

Příznaky nemám (alespoň doufám). Domníval jsem se, že je potřeba preventivně dodávat alespoň malé množství. Moc toho kolem B12 neznám, takže jestli se domníváš že je to hloupost to řešit tímto způsobem tak dám na Tebe a vypustím to a nebudu to dál řešit, díky za radu.
Odpovědět