B12

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

zdroj: http://materskecentrum.rodinka.sk/user/ ... _id=378580

Dospelí by mali denne prijať stravou 400 μg kysliny listovej. Odporúčané množstvo pre deti závisí od veku – v prvom polroku je 65 μg a postupne sa zvyšuje až na 400 μg u dospievajúcich.

Obsah kyseliny listovej vo vybraných potravinách (μg na 100 g potraviny):
paradajky 203
reďkovka 192
špenát 164
pór 103
kel 85
karfiol 62
šalát 58
mrkva 56
karfiol 58
kapusta 51
melón vodový 150
maliny 150
čučoriedky 126
banán 55
pomaranč 30
celozrnné, grahamové pečivo 50 – 90
chlieb Bevit 50
sójová múka 200
sója, fazuľa 240
vlašské orechy, lieskové orechy 70
arašidy 100
žĺtok 83
kuracia, morčacia pečeň 559
bravčová pečeň 121
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

dvdmchl píše:
kuracia, morčacia pečeň 559
bravčová pečeň 121
A pod tým bola ešte linka
________________-

Umreš!

To vyšlo celkom pekne :wink: :lol:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

doubravka píše:Kyselina listová se jmenuje listová právě proto, že ji obsahuje převážně listová zelenina. Denní dávka je údajně u dospělých 400 mikrogramů (ale viděla jsem i mnohem nižší čísla).
A v angličtině by to měla být Folic acid. Pak nechápu jakto že takový server http://www.nutritiondata.com/tools/nutrient-search když zadám vyhledat nejvyšší obsah této kyseliny... vypíše jen nějaké cereálie do který je přidaná... a z dalších skupin jako je Ovoce a Zelenina hlásí 0.0.

Takže buď je mystifikace u nás nebo ve světě.

Třeba ty rajčata s těmi maxi gramy kyseliny listové...

http://www.thefruitpages.com/charttomatoes.shtml & 0.0
http://www.mealographer.com/food/Tomato ... 11529.html & 0.0

atd atd.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

tak tedy anglicky

zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/Folic_acid

____________________________
Folate in foods

Leafy vegetables such as spinach, turnip greens, lettuces, dried beans and peas, fortified cereal products, sunflower seeds and certain other fruits and vegetables are rich sources of folate. Some breakfast cereals (ready-to-eat and others) are fortified with 25% to 100% of the recommended dietary allowance (RDA) for folic acid. A table of selected food sources of folate and folic acid can be found at the USDA National Nutrient Database for Standard Reference. Folate is also found in Vegemite, with an average serving (5gm) containing 100μg.
____________________________

A protoze jsem hodny, tak jsem ti nasel i ty zdroje folatu z USDA: http://www.nal.usda.gov/fnic/foodcomp/D ... 18a435.pdf

Vypada to ze B9(kyselina listova, folic acid, folaty, folate) je skoro ve vsem a tak neni treba obavat se nedostatku.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

dvdmchl píše:A protoze jsem hodny
:wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

No já si nemůžu pomoct ale spinach obsahuje 0.0 mcg Folic acid a to na mnoha zdrojich... kdy clovek zagogli... jestli nejde o mylku a někdo si neplete Folic acid s Total folate. Což nevím co to folate znamená. Ale je tam věta :

1 µg of food folate = 0.6 µg folic acid from supplements and fortified foods

To mám chápat jako že ten špenát je jen folát a musím mít snědeno něco z čeho se ta kyselina pomocí toho folátu v těle teprve vyrábí? Pak mi ale chybí ještě z čeho načerpat ty zásoby nebo jaká jsou ty podpůrná jídla.
Naposledy upravil(a) mandragora dne sob dub 12, 2008 20:07, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

mandragora píše:... Což nevím co to folate znamená.
I kdybys vedel, moc ti to nepomuze. Jestli ti fakt neco chybi, dej si obcas rybu. Nejhorsim nepritelem je panika, ne kyseliny. Taky tvaroh je relativne v pohode. Ale vsechno ti jen uskodi, pokud to povazujes za nepritele. Bude ti lip pokud budes jist bucek s dikuvzdanim, nez kdyz se budes stresovat na mrkvi. Prvni jde vzdycky duch, hmota se prizpusobi.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Fiona píše:Jestli ti fakt neco chybi, dej si obcas rybu. Nejhorsim nepritelem je panika, ne kyseliny. Taky tvaroh je relativne v pohode. Ale vsechno ti jen uskodi, pokud to povazujes za nepritele.
Víš co se stane po půl roce na raw, když si dám rybu nebo tvaroh? Dostaví se velmi nepříjemná zažívací kolika... která mimo silné nadýmání vyvrcholí nechutným průjmem nebo když je toho moc a tělo nemá sílu se toho takto projímavě zbavit tak to skončí zácpou a následnou intoxikací. Prostě nemůžu kombinovat syrové a vařené... buď jen vařené po nějakém přivykacím nechutném období... nebo pokračovat na syrové. Pokaždé když jsem to zkoušel... po krátkém nabuzení jsem hned za dvacet minut už litoval že jsem to do sebe cpal... a nejraději bych to vrátil... ale už je pozdě.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

koukal jsem na ten spenat a tam se pise:
Spinach souffle 136 1 cup 105
Spinach, canned, drained solids 214 1 cup 210
Spinach, cooked, boiled, drained, without salt 180 1 cup 263
Spinach, frozen, chopped or leaf, cooked, boiled, drained, without salt 190 1 cup 230
Spinach, raw 10 1 leaf 19

Ta 1.cislo za nazvem je mnozstvi v gramech. To druhe udava mernou jednotku a posledni cislo znaci mnozstvi folatu v ug.

Jednoznacne z toho vychazi raw spenat jako vitez . Kde listy o vaze 10g obsahuji 19ug. Coz me osobne tesi. A zaroven me to uklidnuje, s velkou pravdepodobnosti se kyselina ve spenatu nachazi. :)
Naposledy upravil(a) dvdmchl dne sob dub 12, 2008 23:32, celkem upraveno 1 x.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

jo jinak vetu:
1 µg of food folate = 0.6 µg folic acid from supplements and fortified foods
Osobne chapu a vykladam si takto:

1 mikrogram folatu prijaty v beznem jidle odpovida 0.6 microgramu folic acid prijate v potravinovych doplnkach a "vylepsenem, upravenem" jidle.

(Nevim jak presne prelozit "fortified foods" ale jsou to ty potraviny do kterych jsou pridavany vitaminy apod umelou cestou.)

Nicmene z te citovane vety mi nevypliva ze bych mel pozit jakykoliv katalizator pro premenu folatu na kyselinu listovou. Spise mi z ni vypliva ze kyselina listova neexistuje osamocene a musi byt syntetizovana. Tzn. v prirode se nachazi toliko v podobe folatu.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

dvdmchl píše:jo jinak vetu: 1 µg of food folate = 0.6 µg folic acid from supplements and fortified foods
Má to jeden háček... když se podívám na cibuli & onions tak ona tu kyselinu listovou obsahuje přímo a mnohé jiné potraviny ze skupiny masa, luštěnin a obilí...

To já bych to spíš chápal... že s pomocí 1ug potraviny typu folate dokáže vytvořit tělo 0,6 ug kyseliny listové ze svých zásob nebo ze současně dodaných této kyseliny obsahujících potravin.

Tedy když se nejí ty nosné potraviny... je to folate na nic. Což všežravcům nehrozí... ale vitariánům rozhodně ano. Tedy něco jako bez chlorofylu je rostlinám vystavování se světlu na nic.

Proto si češi pletou folate potravinu a potravinu jako zdroj kyseliny listové. Takže špenát je jen iniciátor syntézy této kyseliny a tedy nikoliv přímý dodavatel. A když není z čeho syntetizovat... pak má holt tělo vitariána smůlu.

Partyková o tom píše zase něco jiného že folát = derivát kyseliny listové. Což se zase přiklání ke tvé teorii. Akorát nevím co je to derivát... ale dává to smysl že z 1uq derivátu je možné vysyntetizovat menší množství kyseliny... ale pak nechápu ten dovětek... mělo by být napsáno jen to 1 ug folate foods "je schopen dodat tělu" 0,6 ug Folic acid.

Listovka udržuje svěží pleť a řídí obnovu a látkovou výměnu buněk... takže ne náhodou se aplikuje v lékařství po těžkých zákrocích. Její nedostatek vede k přemnožení bílých krvinek, leukemii, rozkladu chromozónů a vzniku rakoviny.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

je fakt tezko rict, kde je pravda. Jestli si telo umi vyrobit kyselinu listovou z folatu bez katalyzatoru, a nebo k tomu neco potrebuje. Ale jinak souhlasim s tim, ze lide jsou spise vsezravci. Ale porad verim, ze se ten nedostatek hmyzu, ptaku a drobnych hlodavcu (uvadim zver, kterou je clovek svymi drapy a zuby schopen slovit a zkolit) se da necim nahradit.
Ona cela ta vitarianska dieta (stejne jako kazda jina) je imho pouze o vire.
Ja osobne verim, ze clovek ma jist prevazne rostlinou potravu a sem tam nejaky hmyz a maso, vajicka a proste co se kde najde. Samozrejme vse syrove. Ale je to jenom moje vira, nevim jestli to tak doopravdy je. Jedina moznost jak to overit je se takto stravovat.
Zatim jako suplementy jim chlorellu a zacal jsem zase lzickovat Marmite (vytazek z drozdi, plus celer a sul). Bohuzel v Marmite je hodne soli, musim si asi objednat z cech pangamin.
Vajicek se jeste bojim. Sice tu prodavaj vejce od "free range" slepic, ale porad nevim jak moc jsou takova vajicka ok.
No zaverem, osobne neverim ze je mozne telu dodat vse potrebne pouze rostlinou stravou. Alespon ne tou kterou si koupim v obchode. Chybi tam zbytky hliny, hmyzu atd.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

dvdmchl píše:Ja osobne verim, ze clovek ma jist prevazne rostlinou potravu a sem tam nejaky hmyz a maso, vajicka a proste co se kde najde. Samozrejme vse syrove. Ale je to jenom moje vira, nevim jestli to tak doopravdy je. Jedina moznost jak to overit je se takto stravovat.
Kedysi som bola na takto stravujicich sa yahoo fore, ale uz si presne nepamatam jeho meno, iba ze bolo vo francuzstine.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Myslim, ze je to toto forum:
http://fr.groups.yahoo.com/group/instincto/
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

francouzky bohuzel neumim, jakoliv bych chtel umet :)
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Skus zagooglovat nieco odvodene od toho instincto.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Dneska jsem narazil na info (pro kallafa) o to jestli je kysané zelí zdravé.
Poněvadž některým dělá fajn. Cituji: "Kysané zelí není zdravé. Je to stejný stimulant jako káva nebo alkohol, česnek a cibule... protože tělo na něj reaguje jako na otravu výměšky miliard kvasných baktérií, na rozdíl od reakce na čerstvé ovoce. Navíc při kombinaci s dalším jídlem totálně ruší trávící proces stejně jako všechno co je kvašené včetně jablečného octa v salátu."
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

mandragora píše:Dneska jsem narazil na info (pro kallafa) o to jestli je kysané zelí zdravé.
Poněvadž některým dělá fajn. Cituji: "Kysané zelí není zdravé. Je to stejný stimulant jako káva nebo alkohol, česnek a cibule... protože tělo na něj reaguje jako na otravu výměšky miliard kvasných baktérií, na rozdíl od reakce na čerstvé ovoce. Navíc při kombinaci s dalším jídlem totálně ruší trávící proces stejně jako všechno co je kvašené včetně jablečného octa v salátu."
Moc prosím, uváděj u svých citací zdroje, ať si to dokážu nějak vnitřně zařadit :)
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

doubravka píše:
mandragora píše:Dneska jsem narazil na info (pro kallafa) o to jestli je kysané zelí zdravé.
Poněvadž některým dělá fajn. Cituji: "Kysané zelí není zdravé. Je to stejný stimulant jako káva nebo alkohol, česnek a cibule... protože tělo na něj reaguje jako na otravu výměšky miliard kvasných baktérií, na rozdíl od reakce na čerstvé ovoce. Navíc při kombinaci s dalším jídlem totálně ruší trávící proces stejně jako všechno co je kvašené včetně jablečného octa v salátu."
Moc prosím, uváděj u svých citací zdroje, ať si to dokážu nějak vnitřně zařadit :)
Je to zase z knihy Tajemství všech nemocí od Wandmakera. Mě je jen líto, že tato kniha je nabombovaná spíše pro ty co jsou vařáci... pro ten zvrat. Já bych raději knihu inspirativní za zkušeností pro všední den vitariána.
Všechno velké je jednoduché.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

Celkem by me zajimalo jak to s tim zelim je....

ja pro zmenu slysel nazor ze funguje jako jakesi koste. Proste ze strev vsechno vymete.

tady zeli chvali hodne: http://recepty.atlas.cz/zajimavost.asp? ... t=JNMMOQJ5

Ale opet tezko rict cemu verit. Ja mam nekdy na zeli hodne velkou chut tak si ho proste koupim a za par hodin uz drepim na zachode. :)
Nevim jestli je to navykove, tak rad bych se naucil spravne poslouchat telo. Abych vedel co je navyk na nebezpecnou vec a co je chut na dobrou vec, to by se to pak jedlo. :)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

dvdmchl píše:Celkem by me zajimalo jak to s tim zelim je....

ja pro zmenu slysel nazor ze funguje jako jakesi koste. Proste ze strev vsechno vymete.

tady zeli chvali hodne: http://recepty.atlas.cz/zajimavost.asp? ... t=JNMMOQJ5

Ale opet tezko rict cemu verit. Ja mam nekdy na zeli hodne velkou chut tak si ho proste koupim a za par hodin uz drepim na zachode. :)
Nevim jestli je to navykove, tak rad bych se naucil spravne poslouchat telo. Abych vedel co je navyk na nebezpecnou vec a co je chut na dobrou vec, to by se to pak jedlo. :)
Moje telo mi rika, ze kysane zeli nebrat. Citim to v zaludku, ve strevech, zmeni se kyselost? slin, do druheho dne vidim, ze jsem natekla, obzvlast v oblasti oci je to dost videt... vnimam spousty priznaku... na druhou stranu, kdyby mi nekdo dal vybrat, jestli kysane zeli nebo neco varenyho, jsem radsi pro to zeli. Mnozstvi bude asi taky dulezite.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Další problém co jsem narazil je Sodík. Neexistuje přírodní zdroj, který by mohl dodat 1600 mg. Je nutno holt 5g za den něco posolit. Musel jsem se pousmát nad citátem Partykové... o Sodík si nemusíte dělat žádné starosti, protože vše co jíte je osolené.

A mě by zajímal postup výroby Zavináče... ten vypadá jako že se nevaří... měl by už být přednatrávený... co je to marinovat?
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Vitamíny môžu podporiť obezitu u detí

Příspěvek od hugis »

Vyššie dávky niektorých vitamínov môžu spôsobiť zmenu DNA tehotných žien natoľko, že ovplyvnia aj metabolizmus novorodenca. O kyseline listovej, ako aj vitamíne B12 sa vie, že na reťazec DNA upínajú metylové skupiny, ktoré ovplyvňujú aktivitu určitých génov. Problematiku sa rozhodli preskúmať vedci z Baylor College of Medicine v americkom Houstune. Konkrétne skúmali vplyv niektorých potravinových doplnkov obsahujúcich tieto vitamíny na vývoj plodu. Pokusy na myšiach ukázali, že tučné mláďatá sa rodia nielen matkám - myšiam, ktoré vedci kŕmili vitamínovými bombami, ale aj ich potomkom, ktoré už doplnok v strave nedostávali. Vysoká hmotnosť sa prejavila aj u niekoľkých ďalších generácii.
Zo záveru ich štúdie vyplýva, že vysoké percento obéznych detí v Spojených štátoch nemusí byť spôsobené iba nezdravým životným štýlom. Väčšina z budúcich matiek v USA totiž v tehotenstve užíva v strave rôzne doplnky, ktoré obsahujú kyselinu listovú alebo vitamín B12. Práve tieto dva vitamíny totiž znižujú riziko výskytu vrodených nervových porúch.
zdroj
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Vitamíny môžu podporiť obezitu u detí

Příspěvek od Renáta »

hugis píše: Väčšina z budúcich matiek v USA totiž v tehotenstve užíva v strave rôzne doplnky, ktoré obsahujú kyselinu listovú alebo vitamín B12. Práve tieto dva vitamíny totiž znižujú riziko výskytu vrodených nervových porúch.
zdroj
Hm, tiež si myslím, že sa to s konzumáciou doplnkov u tehotných a pred otehotnením preháňa. Stačí sa rozumne stravovať a nič z toho nie je potrebné. Osobne som ani pri jednom synovi, keď som ich čakala a ani pred otehotnením nezjedla ani 1 pilulku, ktoré užívajú budúce maminy. Stačilo počúvať a deti si vypýtali, čo chcú. :wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Re: Vitamíny môžu podporiť obezitu u detí

Příspěvek od mandragora »

Já jsem četl pojednání o tom, že když je žena těhotná a drží veg. natož vita dietu... tak ohrožuje zdraví dítěte... a doktoři to tam velmi tvrdě napadali až skoro k trestní odpovědnosti za úmyslné mrzačení zdraví dítěte a to jen na základě naivní víry v nějaký extrémistický směr, který je vědecky prokazatelně na živiny nevyvážený a tedy tudíž nezdravý.
Všechno velké je jednoduché.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Mandragora, to sú mi novinky. Takých "pojednaní" je na mraky. A treba povedať, myslím, že nie je veggie a vita strava, ako veggie a vita strava. Samozrejme, ak sa za vita stravu skrýva nejaká anorektička, nielenže robí zlé meno vita strave, ale môže fakt vážne ublížiť dieťaťu. Vyvážená veggie či vitastrava škodiť nemôže, aj na to sú pojednania :wink:
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Problem s doktory je, ze vetsina z nich ma velmi male znalosti o vyzive, ale presto se domniva, ze vi predem vice nez jejich klienti.
Presne jak rika Renáta, stravovat se spatne muzeme na jakekoliv diete, i na te vegetarianske a vitarianske.

Dle vyjadreni univerzitniho profesora, odbornika na vyzivu deti, asi nejznamejsiho odbornika na vyzivu a nejcitovanejsiho v Dansku, Arne Astrupa, je stravovani se syrovou stravou absolutne v poradku, pokud kaloricky prijem splnuje nase energeticke pozadavky a jime ruznorodou stravu.
Priznam se, ze jeho komentar (asi pred 4 roky) me tehdy docela zarazil, protoze ani nezminil B12 nebo protein, proste proti takove diete nic nenamital. I kdyz s nim v hodne vecech nesouhlasim, tak zde me pan profesor opravdu pozitivne prekvapil :)

Mandragora: Mam knizku z roku 1929, ktera se jmenuje "Bezbolestny porod- zejmena s ovocnou dietou", ktera pojednava o pokusech s dietou a porody behem 19. stol. v Anglii, USA a Nemecku. Vysledek byl zrejmy- cim vice na ovoci, tim rychlejsi, bezbolestny porod a zdravejsi deti.

Se sodikem si opravdu na vitastrave nemusime delat zadne starosti, protoze ho obsahuje kazde ovoce a zelenina. Jakmile prejdeme na stravu bez soli, telo se behem nekolika tydnu adaptuje a misto vylucovani sodiku dochazi k jeho recyklovani.

B12 obsahuje kazda rostlina ci ovoce, pouze v malem mnozstvi, ale obsahuje. Stejne jako byl mytus o tom, ze bilkoviny nejsou v ovoci, ze vapnik je jenom v mlece, existuje mytus o tom, ze B12 se nachazi pouze v zivocisne strave. Vedecke studie dokazuji, ze B12 je vsude, kde se nachazi bakterie, ktere jej produkuji.
Proc jist doplnky stravy kvuli neodduvodnenemu strachu? Kdyz ty nejvetsi odbornici, kteri se podileji na vydavani sborniku o biochemistry B12 tvrdi, ze nevi skoro nic o tom, jak vitamin B12 funguje v CNS?
Proc muzu mit klinicke priznaky nedostatku B12, i kdyz krevni rozbory nic neukazuji? Proc muzu byt absolutne v pohode, i kdyz krevni rozbory ukazuji nizkou koncentraci kobalaminu? Proc si misto B12 prasku radsi nevezmu ochranou helmu na hlavu, kdyz jedu na kole? Z ceho mam vetsi strach? Lide, bdete :wink:
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Finta je v tom, že ty věříš tomu a nevěříš jinému a já ještě nevím čemu věřit. Proto říkám stále až uvidím vitariána který opravdu září zdravím a nemá žádné problémy... a opravdu je 100% pak uvěřím. Zatím je tu hodně lidí co B12 dodávají uměle. Takže jakto? Podle mě jde o vnitřní mikroflóru která ten správný B12 vyrábí. Jenže tu mikroflóru asi nebudou mít ti, kteří B12 přijímají zvenčí a ti jejichž prostředí plodí mnoho stresu.

Ze svých výzkumů vím... že stačí odejít někam do pryč... vypřahnout z těch všech nesmyslů co žerou jen uměle čas... za čtyři dny se tělo přeprogramuje a pak je člověku opravdu hej a nic ho nestraší. Ale když se vrátí... pak vše vnímá jinak a má problémy. To jest můj případ... vrátil jsem se po dvou letém poustevničení do civilizace a mám problémy a nemůžu se adaptovat zpět... a hledám tu příčinu abych se adaptoval. Je to hodně o té svobodě, která je zvířectvu vlastní... mě třeba nové auto nijak nepřitahuje... a PC nenabíjí... ale dnes bez PC ani ránu pokud si člověk chce vydělat a neničit se zase prací v těžkých podmínkách hluku, změn počasí apod.

A jelikož jasně vidím že veškerá práce je uměle vyvořená aby se člověk ztrhal a neměl čas přemýšlet jak žít snadněji bez té diktatůry... a nekonkurovat si v ničem jen prostě jít a utrhnout si na co má chuť na místě kdy byly kdysi továrny na zbytečnosti... nebylo by třeba ani válčit, ani soutěžit s kýmkoliv o nějaké divné medaile a úspěchy uměle nastavená měřítka... prostě manipulace.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Do dennicka, nech tu nerobime Hugovi chaos... :wink:
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

Katarína píše:Do dennicka, nech tu nerobime Hugovi chaos... :wink:
Už jsem to přesunul.
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

ÚDAJNĚ V PŠENICI JE B12:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wheatgrass

tady sem narazil na prodejce: http://www.greenlife.cz/index.php?id=2 (Vitamin B12 0.30 mcg)
dvdmchl

tmp

Příspěvek od dvdmchl »

a nezapomenout na tabletky s B12 a pokud jsi malo na slunci tak brat i vitamin D. Jinak vsechno ostatni najdes v rostlinach.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Standa K. »

dělenou stravu jsem zkoušel několikrát... dává mi smysl, líbí se mi (dokud teda jako člověk ještě musí to vařené)jenže... nikdy mně nezasytila, ať "kytičkový" nebo "zvířátkový" den či jídlo... tak nevím

a ještě... až tento týden jsem přišel (přečetl v časopise) i na to, že Diamondem doporučované pečené brambory taky nejsou dobrý, bo mají vysoký GI takže brambory jsem začal výhradně vařit (daleko nižší GI)...
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

dvdmchl píše:a nezapomenout na tabletky s B12 a pokud jsi malo na slunci tak brat i vitamin D. Jinak vsechno ostatni najdes v rostlinach.

To je asi individualni, ja bych nesla ani do tabletek B12 ani do vitaminu D. Myslim, ze je to neopodstatnene (teda, myslim, ze je to blbost, ale treba se pletu, ze? Takze tak >:-) )
dvdmchl

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od dvdmchl »

pokud ma clovek svoji zahradu na ktere maka, vystavuje telo slunci a spolecne se svymi vypestky sem tam poji neco zeminy a hmyzu, pak je neopodstatnene brat tabletky.
Pokud zije z toho co nakoupi v obchode a pres den je clovek zavrenej v kanclu, pak je to vice nez opodstatnene.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

dvdmchl píše:pokud ma clovek svoji zahradu na ktere maka, vystavuje telo slunci a spolecne se svymi vypestky sem tam poji neco zeminy a hmyzu, pak je neopodstatnene brat tabletky.
Pokud zije z toho co nakoupi v obchode a pres den je clovek zavrenej v kanclu, pak je to vice nez opodstatnene.

Myslim, ze i kdyz Ti to chybi, tak to v tabletkach nenajdes. Tabletka zustane tabletkou... . Ale jak rikam, je to diskutabilni a netvrdim, ze se nemylim. Zatim jsem vitarianka 6 let a zadne tabletky jsem neuzivala, tak uvidime. Jestli se u me jednou projevi deficit, neverim, ze tabletky to spravi. Nejsme v pohadce.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Advid »

No ale Sluník má jinou zkušenost. I když taky někdy vypadá jako z víla z pohádky. :)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
kybl
Příspěvky: 82
Registrován: sob říj 20, 2007 19:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od kybl »

mam pocit, ze pokud do sebe netlacis velke mnozstvi tucnejch potravin, tak muzou ve strevech borci vyrabet vsechen b12, kterej potrebujes (btw je toho fakt malo. a v jatrech telo dokaze udrzet zasobu b12 asi tak na 5let). jinak ve svem kratkem zivote moje zhmotneni nezaregistrovalo zadny pozitivni efekt z zadnych stimulantu/drog/leku ktere sem kdy bral. (okej nic neni blackwhite ale stejne). ovoce listovy salaty a jedeeeeeeeeeeem (planuju thajsko..uuuummm slunce more skaly ovoce uuuuu)

-k prechodu. rodice nebyli nadseni (kdo by byl nakonec? vase dite prestane jist vsecko normalni. zacne delat divny veci a pak dva tejdny s mesicnim odstupen neji a kdyz konecne zacne tak takhle omg by me kleplo) prokladal sem to kecama a ospravedlnovanim (vyklad cele teorie za vsim co delam,tzn vedeli co delam ve chvili kdy sem to delal) no a snazili se me ukecat (opet zadny prekvapko ze 72 na 56 kg...pust udelal svy, fakt sem netusil). ale ted bych rek, uz je to vsecko lepsi. jo uz sem zminil, ze me zivej? to taky nezavidim. hh dik mamotato.
pozn.: nevim proc sem se postil!!!! vysledkem bylo vita, ale ne cilem.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Fiona »

Flowiee, prajem ti nech u tych rodicov pochodis :)
To ako rozmyslas svedci o respektu k nim z tvojej strany a to je velmi pekne.
Tazko asi ocakavat ze z toho budu samou radostou skakat meter vysoko, no uz to je uspech, ak uvidia ze vies co hovoris a budu to respektovat. Aj keby este obcas utrusili nejaku tu "milu" poznamku. Rodicia su v tomto naozaj ako deti - nepocuju ani slovo z toho co im hovoris, ale velmi dobre pozoruju a vidia, ci sa o seba naozaj s laskou staras a je ti ozaj dobre, alebo ci sa iba snazis nieco si nahovarat, pripadne sa iba nicis zbytocnymi krcami. Takze ked to zvladnes, da sa povedat ze zabijes dve muchy jednou ranou 8)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

Advid píše:No ale Sluník má jinou zkušenost. I když taky někdy vypadá jako z víla z pohádky. :)

To verim, po kafi mas taky vic energie, po jinejch drogach taky vic energie a dokazes veci, ktery ze svych sil nedas. Otazka je, co za to platis, co to poskozuje a jak dlouho ti to vydrzi....
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Sluníčko »

Advid píše:No ale Sluník má jinou zkušenost. I když taky někdy vypadá jako z víla z pohádky. :)
:)
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Sluníčko »

RadkaS píše:
Advid píše:No ale Sluník má jinou zkušenost. I když taky někdy vypadá jako z víla z pohádky. :)

To verim, po kafi mas taky vic energie, po jinejch drogach taky vic energie a dokazes veci, ktery ze svych sil nedas. Otazka je, co za to platis, co to poskozuje a jak dlouho ti to vydrzi....
jojo to ano, to může být pravda, také bych o B12 chtěla vědět PRAVDU :wink: :) , ale je fakt, že jak jsem si dala tu přestávku, tak po 4 měsících se ten pocit zase vrátil, takže pokračuji v braní teď mám ty od Čísélka a vše je OK

ono to není takové jako po kávě atd. není to to známé "více energie" to nastimulované drogou; dostane to člověka jakoby do normálu, ty špané pocity jsou divné, nejsou zase "běžnými pocity méně energie" těžko se to píše....
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

Sluníčko píše:
RadkaS píše:
Advid píše:No ale Sluník má jinou zkušenost. I když taky někdy vypadá jako z víla z pohádky. :)

To verim, po kafi mas taky vic energie, po jinejch drogach taky vic energie a dokazes veci, ktery ze svych sil nedas. Otazka je, co za to platis, co to poskozuje a jak dlouho ti to vydrzi....
jojo to ano, to může být pravda, také bych o B12 chtěla vědět PRAVDU :wink: :) , ale je fakt, že jak jsem si dala tu přestávku, tak po 4 měsících se ten pocit zase vrátil, takže pokračuji v braní teď mám ty od Čísélka a vše je OK

ono to není takové jako po kávě atd. není to to známé "více energie" to nastimulované drogou; dostane to člověka jakoby do normálu, ty špané pocity jsou divné, nejsou zase "běžnými pocity méně energie" těžko se to píše....
Slunicko, ja myslim, ze si rozumime, nikdo nevime a tak hledame cestu a naprosto respektuju vitariany, kteri se pro pilulky rozhodli. Nicmene nechci, aby to vyznelo, jako ze to polykaji vsichni, protoze tak to neni.
Ja se modlim, abych zadny deficit nepocitila a nemusela to resit. Zatim, pokud se dostavam do disharmonie, tak to souvisi s psychikou. Psychika rozhodi-psychika spravi. Pokud ale dojdu k bodu, kdy to nebude psychikou resitelne, nevim, co pak nastane. To pak bude tak trochu slepa ulicka, protoze pilulkam verim asi tak jako ockovani, takze neverim a netusim, jake skody muzou v tele napachat a dalsi reseni se tak nejak nenabizi... Pristi rok uz snad budeme neco pestovat na zahradce (nejake ovoce je i letos) a pak uz snad bude urody vic a vic a bude lip a lip :P
dvdmchl

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od dvdmchl »

no s tabletkama B12 je to tak, ze rozhodne neublizej. Vitarianstvi je predevsim veganstvi. A veganum se obecne doporucuje suplementovat B12. Jelikoz se v rostline potrave skoro vubec nevyskytuje.

Osobne si myslim, ze minimalne zacinajicim vitarianum by mely byt tyto veci rikany a tablety jim doporucovany.

Az se lide jako Fllowiee dostanou na uroven, kdy naprosto presne budou schopni naslouchat svemu telu, tak se muzou sami rozhodnout zda suplementy potrebuji nebo ne.

Ale rikat zacatecnikum neber tabletky, protoze ja mam takovou ideu ze je nepotrebujes, je imho znacne nezodpovedne.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

dvdmchl píše:no s tabletkama B12 je to tak, ze rozhodne neublizej. Vitarianstvi je predevsim veganstvi. A veganum se obecne doporucuje suplementovat B12. Jelikoz se v rostline potrave skoro vubec nevyskytuje.

Osobne si myslim, ze minimalne zacinajicim vitarianum by mely byt tyto veci rikany a tablety jim doporucovany.

Az se lide jako Fllowiee dostanou na uroven, kdy naprosto presne budou schopni naslouchat svemu telu, tak se muzou sami rozhodnout zda suplementy potrebuji nebo ne.

Ale rikat zacatecnikum neber tabletky, protoze ja mam takovou ideu ze je nepotrebujes, je imho znacne nezodpovedne.
No, ja si naopak myslim, ze doporucovat zacatecnikum tablety je nezodpovedne, protoze ani ty ani ja nevime, jak to s nimi doopravdy je a co vlastne v tele delaji. Myslim si, ze by se spis mohlo doporucit, aby clovek zvazil, zda ano ci ne, rict, ze je tady ta moznost, ale ne rikat, ze tablety je rozhodne to jedine spravne. Ja napriklad nejsem presvedcena o tom, ze mi tablety daji neco pozitivniho. Jinak nikdy jsem nikomu nerekla neber tablety, jen si myslim, ze by to nemelo byt automaticky prezentovano jako neco samozrejmeho.


A ze se veganum neco doporucuje, to mi je taky sumak. Obecne se doporucuje spoustu nesmyslu, ja byla vegan dlouhou dobu a bez jakychkoliv chemickych doplnku.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od RadkaS »

Nehlede na to, ze ty jsi tablety nedoporucoval, ale psal jsi, at je nezapomene brat :wink: .
Uživatelský avatar
fllowiee
Příspěvky: 167
Registrován: úte kvě 13, 2008 6:57

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od fllowiee »

to je v pohodke :) zatiaľ tableky brať nebudempretože nemám peniaze nazvyš a zrejme si ich kúpim až po výplate :D ale dobre sa mi to sleduje ten rozhovor tu..osobne si myslím,resp nepovažujem tie tabletky za príliš podstatné teraz, najskôr sa musím naučiť normálne jesť a až potom riešiť túto stránku...veď hádam mámtej B12 dosť :D

(btw, dnešok somzvládla v pohodičke..síce som chrúmala čosi asi každú hodinu, no bolo to vita a neprejedla som sa naraz...)
All of us have a place in history. Mine is clouds.
Richard Brautigan
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od Pavluška »

fllowiee píše:to je v pohodke :) zatiaľ tableky brať nebudempretože nemám peniaze nazvyš a zrejme si ich kúpim až po výplate :D ..[/i].)
No jo, já jsem ale trubka, radila jsem Ti najít si brigádu, přitom jsem četla, jak si v práci dáváš obědy.... :P Občas mi v hlavě nefungují všechny obvody.
Jsi šikula, budu Ti držet ve všem pěsti dál, i když teď mimo pc.
pa
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od hugis »

Tiež nemám moc veľkú dôveru v tabletky. Pred pár rokmi som zachytil v televízii doktorku, ktora napríklad povedala, že človek sa nemusí celý deň slniť aby mal dosť vitamínu D. Stačí pár minút. Doslova sa vyjadrila, že stačí prejsť z domu k autu a máš vystarané. Iná vec je keď človek žije dakde za polárnym kruhom a slnko nevidí pár týždňov. Pre nedávnom som čítal článok o jednom výskume, v ktorom zistili pokusom na myšiach, že suplementy, ktoré beru tehotné ženy v Amerike (už neviem ktoré presne, boli tam dáke Bečka, ale nie som si istý či aj B12), menia tým embriam genetický kód a oni majú potom v živote vyššiu náchylnosť k obezite a táto náchylnosť sa prenáša aj na ďalšie generácie, aj keď sa im už tie prídavky nedávali. Takže čo sa týka výživy si myslím, že nie sme o moc múdrejší ako krováci, len si to myslíme. Vieme veľké hovno, čo je správne a každý človek je v prvom rade zodpovedný sám za seba a musí sa rozhodovať sám.
Uživatelský avatar
fllowiee
Příspěvky: 167
Registrován: úte kvě 13, 2008 6:57

Re: Ako sa Fllowiee rozhodla stať vitariánkou...

Příspěvek od fllowiee »

Pavluška píše:No jo, já jsem ale trubka, radila jsem Ti najít si brigádu, přitom jsem četla, jak si v práci dáváš obědy.... :P Občas mi v hlavě nefungují všechny obvody.
Jsi šikula, budu Ti držet ve všem pěsti dál, i když teď mimo pc.
pa
Tak nie vždy si to človek presne zapamätá, ani mne osobne to nedošlo ,že som to písala, takže neboj, nie si trúba :D len mi drž, je to boj,prekonávať sa :D môžerm povedať pravdu, že tentokrát to je ťažšie ako som prvýkrát začínala..neviem, či každý máva také pocity, no ja hej...maj sa tedka pekne aj ke´d neviem kam ideš, ve´d hádam mi topotom napíšeš :) a si zlatá...
All of us have a place in history. Mine is clouds.
Richard Brautigan
Odpovědět