B12

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

Sluníčko píše:http://www.foryourhealth.co.uk/store.asp?pid=66

od Čísélka, je tady v předcházejících stránkách někde od něj rozbor, s methylcobalaminem prodávají jen v zahraničí
Super, už jsem to našel. Jak sem pochopil tak čísélko nežije v čr, co? Dá se to ještě někde objednat? Chtěl bych t vyzkoušet.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Já to budu objednávat pro asi 4 lidi, možná jen 3, pokud to jedné nevyjde. Můžu vzít i pro tebe. Rozpočítali bychom si i to poštovné. A vyúčtování a předání by proběhlo na nějakém srazu. Objednala bych to, až bude nějaký sraz v dohlednu. Otázka by byla, zda bys dorazil, pokud bys měl vůbec zájem o to.
kybl
Příspěvky: 82
Registrován: sob říj 20, 2007 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od kybl »

k otazce na b12 - neberu a ani nic jinyho (rasy nebo tak neco...)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

renata) to som nezazil, pride mi to ale rovnake ako keby som zasunul 30kg bananov za jeden den, aj ked bezna norma co zvladnem spracovat je napriklad maximum 5.
to by mi zrejme telo tiez davalo signaly ze su banani nepriatelia. (asi pri tom neide iba o to CO, ale tiez KOLKO :) )

urcite by si mala zvolnit tempo, 1 bobula cca za tyzden/mesiac/rok, podla uvazenia. ja mam pri obcasnom uziti signalizaciu naopak pozitivnu.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Veď hej, Čísielko. Držala som sa návodu na obale (+ tej štúdie, čo tu bola uverejnená) a to bola chyba. Teraz už viem :roll:
Včerajší pôst to zrovnal, je mi ok, búšenie prestalo. Dnes som jedla len trochu jahôd, banán, pomaranč a pomarančovú šťavu. Poobede budem mať klíčkový mix a čerstvú zeleninu s troškou tekvicového oleja. Mňam.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

800914 píše: ja mam pri obcasnom uziti signalizaciu naopak pozitivnu.
Áno, to potvrdzujem, po prvých 2-3 dňoch som cítila také príjemné nabudenie.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Poslední slovo na téma vitamín B12

Protože okolo vitamínu B12 se vedou často spory hlavně co se týče veganské stravy, přinášíme komplexní rozbor tohoto nafouknutého "problému".

Vitamín B12 je klasický představitel korinoidů. U savců ho v dostatečném množství produkuje střevní flóra. Pomocí transkobalaminů se dostává do jater, kde je dále využíván. Ze stravy není využitelný pouze nemocnými perniciózní anémií, jímž musí být podáván injekčně. Podlí se na krvetvorbě, na zdravé činnosti nervů, jater, ovlivňuje výměnu sacharidů, tuků apod. Tělo si tvoří zásoby tohoto vitaminu v játrech na delší dobu (o její délce se názory rozcházejí-průměrně asi na 3-7 let). Užívání antikoncepč ních tablet a hojné užívání léků může tyto zásoby úplně zlikvidovat. Je zajímavé, že vegani odmalička Jedí jen rostlinnou stravu) mají spotřebu vitaminu B12 asi o 75% nižší než ostatní populace, u niž činí asi 2,5 uq (prof. Mašek.) (1uq je tisícina miligramu).

Tuto potřebu většinou kryje vlastní střevní produkce zdravé střevní mikroflóry. Navíc ho obsahuje: tvaroh (4 ug), fermentovaná sója (2,4ug), mořské řasy (2-10ug), med (1 ug); v zanedbatelném množství se objevuje i v zelenině

Vitamin B 12 je znám jako faktor protí tzv. perniciózní anémii. Poprvé byl izolován z jater v roce 1948 jako červená krystalická hmota obsahující kobalt a fosfor. Tento vitamin je rozpustný ve vodě a funguje jako koenzym v metabolismu.

Je nazýván kobalamin, protože obsahuje kobalt. Během extrakce vitaminů z přírodních potravin se více či méně mění jejich charakter. Tyto izolované vitaminy jsou i jinak tráveny a metabolizovány než vitaminy přijímané v přírodní podobě. Vzájemnou reakcí kyanokobalaminu s jinými substancemi mohou vzniknout jiné deriváty kobalaminu. Kromě toho hydroxykobalamin podaný ve velkých dávkách orálně (ústy) je absorbován (vstřebán) tak dobře jako kyanokobalamin v podobných dávkách, hydroxykobalamín je však v organismu zadržen podstatně déle. Hydroxykobalamin může být užitečnější pro terapeutické podávání vitaminu B 12 ústy. Ovšem je třeba znovu podotknout, že syntetické vitaminy mohou přechodně maskovat příznaky nemocí, ale nikdy se nemetabolizují a nefungují přesně stejně jako přírodní substance. Tyto vitaminy většinou nepřinesou zdraví.

Je nutné si zapamatovat, že vitaminy skupiny B by se neměly přijímat v izolovaném stavu, ale společně. Jsou tak vzájemně propojeny ve své funkci, že i velké dávky některého z nich mohou být terapeuticky bezcenné a mohou být příčínou deficitu (úbytku) ostatních. V přírodě najdeme B komplex v droždí, listové zelenině apod., ale nikdy nenalezneme vitamin B izolovaný od ostatních. Přírodní formy vitaminu B jsou lepší než syntetické, protože přírodní formy mají všechny jednotlivé vitaminy této skupiny vázány v jeden komplex. Většina preparátů je syntetická nebo izolovaná z přírodního materiálu. Tyto syntetické vitaminy B jsou primárně používány k překonání některých zdravotních nedostatků nebo vážných fyzických podmínek, u kterých jsou nutné rychlé výsledky. Během užívání je důležité si zapamatovat, že jak jejich přebytek, tak i nedostatek může být zdraví škodlivý. Opravdu je nejlépe, když tělu dodáváme živiny z přírodních zdrojů, protože vitaminy fungují společně a jsou v přírodních potravinách ve správných poměrech.

Vitamin B12 může být po dlouhou dobu zahříván při teplotě 100°C, ale za určitých podmínek. Pokud je vitamin B12 umístěn v kyselém roztoku pH 4-7, to je v roztoku kyselejším než neutrálním, může být i autoklávován (ve stlačené horké páře), a přece dochází pouze k velmi malým destrukcím vitaminu. Pň zahřívání v roztoku s pH 9,0 nastává rychlá destrukce. Pokud je zelenina zásaditá, může to znamenat, že malé množství vítamínu B12, které v zelenině je, je rychleji zničeno vařením. Proto je lépe jíst syrovou zeleninu.

Musíme pamatovat, že vitamin B12, je esenciální živina pro všechny buňky těla. Je to vitamin nezbytný pro růst všech buněk. Vitamin spolu s deriváty kyseliny listové je nezbytný pro syntézu DNA. Když nastane úplný nedostatek tohoto vitaminu, buňky se dále nemohou dělit, protože jejich jádro nemůže dozrávat. Bez vitaminu B12 červené krvinky nemohou normálně proliferovat. Jsou malformovány a zanikají mnohem rychleji než normální krvinky. Vitamin B12 je nezbytný jako katalyzátor přeměny metylmalonyl-CoA na sukcinyl-CoA. Bez těchto správně probíhajících chemických změn a transformací se vyvíjí řada vážných příznaků.

Deficit vitaminu B12 může způsobit nejen makrocytární anémii, ale i poškození nervového systému. Někdy se oba symptomy objeví společně. Někdy nastanou neurologické potiže bez rozvoje anémie. Strukturní změny červených krvinek jsou velmi spolehlivými indikátory deficitu vitaminu B12. V tomto případě mohou být právě krevní testy cenné pro určení, zda správně absorbujeme (vstřebáváme) vitamin B12 či nikoliv.

Je to v našem organismu dobře zařízeno, že vitamin B12 je absorbován z ilea. Jeho absorbce je však závíslá na faktoru zvaném vnitřní faktor. Tento faktor je přítomen v normální žaludeční štávě. Je vylučován tzv. parietálními buňkami žaludečních žlázek, které se nacházejí v kardii a fundu žaludku, v pyloru ne. Vnitřní faktor je tedy vylučován v horní části žaludku. Volný vitamin (kobalamin) se stává závislý na vnitřním faktoru, který je složením glykoprotein. Sloučením volného kobalaminu s vnitřním faktorem vzniká komplexní substance, která odolá střevnímu trávení. V potravinách se vitamin B12 nachází vázaný s proteiny nebo štěpnýmí bíkovínnýmí produkty, jako jsou peptídy. Tyto vazby s bílkovinou musí být rozštěpeny dříve, než začne absorbce. Deriváty vitaminu B12 jsou velmi veliké motekuly, proto je pro absorpci nutné jeho sloučení s vnitřním faktorem. Tělo musí aktivně absorbovat vitamin s následným vydáním energie. Nemohou být absorbovány pouhým přestupem přes sliznici střeva, pokud nejsou ovšem podávány v obrovských dávkách. Nejsou v tucích rozpustné a molekuly jsou příiš velké, než aby pronikly do hypoteticky vodu propustných pórů v tukových membránách absorpčních buněk. Nějaká absorpce pouhým přestupem je vyloučena. Experimentálně bylo zjištěno, že v normálních fyziologických podmínkách mohou lidé absorbovat denně pouze 2 ug vitaminu B12. Pouze pokud je vitamin vázán s vnitřním faktorem, může projít střevní bariérou.Někdy mohou být dávky podávaného vitaminu účinné a procházejí pouhým přestupem přes střevní sliznici. To nastane, jeli sliznice narušena. Je-li člověk zdráv, pak všechny membrány v zažívacím traktu jsou neporušené.

Vnitřní faktor je glykoprotein vylučovaný parietálními buňkami žaludeční sliznice a je nezbytný pro absorpci vitaminu B12. První stupeň absorpce je trávení. Vitamin musí být oddělen trávicími štávami od proteinu či od jeho štěpného produktu - peptidu, s kterým je vázán dříve, než dojde k vazbám s vnitřním faktorem. Pak dochází k transportu vitaminu do buněk gastrointestinální sliznice. Po vazbě vitaminu B12 s vnitřním faktorem je zde komplexní forma, která úspěšně odolává trávení. Pro normální absorpci musí být pH neutrální a musí být přítomny kalciové iony. Vitamin má dvě receptorová místa pro absorpci: jedno z nich se napojí na vnitřní faktor a druhé na buňku tenkého střeva. Tyto buňky se snadno stávají obsazené a to limituje absorpci vitaminu B12 asi na l,2 ug po jakkoliv vysoké dávce vitaminu. Vnitřní faktor je uvolněn "uvolňujícím enzymem", takže vitamin může projít do slizniční buňky. Absorpce je limitována - maximální schopnost absorpce člověka v normálních podmínkách je asi 2 ug denně. Většina zdrojů uvádí, že tělo požaduje pouze 1 ug denně. Je-li vitamin podáván ve velkých dávkách, má se do- stat do těla pasivní absorpcí, což se přičítá porušené střevní sliznici. Například při obrovské dávce 3000 ug je pasivně absorbováno pouze 1 promile. Pro velmi malá množství, která se nacházejí v potravě, je vnitřní faktor zvlášť nezbytný.

Vitamin B12 je absorbován hlavně skrze ileum, ačkoliv existuje důkaz, že nějaká absorpce se objevuje také v horní části tenkého střeva. Po pokusném přemístění tkáně ilea na jinou část střeva fyziologové zjistili, že tato tkáň si udržuje dokonalou schopnost absorpce vitaminu B12. Je dlouho známo, že bakterie produkují vitamin B12 v tlustém střevě. Jestliže bakterie mohou produkovat tento vitamin v tlustém střevě, proč by to nemohly dělat v ileu, kde jsou stále absorpční mechanismy v činnosti?

Existuje mnoho důvodů, proč může nastat nedostatek vitaminu B12. Hodně jich tkví ve zhoršené absorpci. Články pojednávající o patologii absorpce vitaminu B12 klasifikují defekty absorpce na dvě hlavní skupiny:

1. příčinou je defektní žaludeční sekrece (např. nedostatek vnitřního faktoru)

2. příčinou je špatná střevní absorpce. Přirozeně, pokud je většina žaludku chirurgicky odstraněna, bude sekretováno malé množství vnitřního faktoru a následně bude malá absorpce vitaminu B,2. Po částečném odstranění žaludku obvykle zůstane nějaká sliznice vylučující vnitřní faktor a defekt absorpce tohoto vitaminu se neobjeví, pokud ovšem sliznice žaludečního zbytku netrpí atrofií. Žaludeční atrofie odpovídá snížené absorpci vitaminu. Atrofie se objevuje po mnoha letech dráždění žaludeční sliznice špatnými životními způsoby, zvláště stravou. Žaludek je nejtýranější orgán celého těla. Když po celý rok konzumujeme čokoládu, kávu, nebylinkové čaje, alkohol, pálivý pepř, chemikálie, hodně soli, česneku, cibule, hořčici, Aspirin, drogy a jiná dráždidla v ohromných množstvích, jak můžeme očekávat, že naše trávicí ústrojí nepodlehne vyvolaným změnám? Když místo plnohodnotné stravy jíme stravu nehodnotnou, přivodíme si místo dobrého trávení zkažený žaludek. Žaludeční dráždění se zvětšuje, žaludek se stává přecitlivělý a často dochází k zánětu (gastritida, duodenitida, gastroenteritida, ileitida, kolitida nebo vše najednou). Když zatěžujeme žaludek takovouto stravou, případně stresy, můžeme jako následek očekávat nejen atrofii, ale často se takto vyvijí i rakovina. Po mnoha letech dráždění a chronických zánětů začínají dříve normálně fungující buňky odumírat. Pak je trávení přirozeně zhoršené. Výsledkem může být, že žaludek nebude sekretovat vnitřní faktor, nedojde k štěpení proteinu, čímž se neumožní navázání s vnitřním faktorem. Pokud je tento alespoň omezeně vylučován, absorpc evitaminu B12 není pak možná.

Juvenilní (v mladém věku se vyskytující se perniciózní anémie je vzácná a je považována za dědičné onemocnění. Sekrece vnitřního faktoru vrozeně schází, ostatní funkce žaludku bývají obvykle normální. To je příklad nesčetněkrát ověřeného faktu, že totiž Ize sledovat po rodech stále se zhoršující se vybavení jedince zdravím hned od narození. V některých článcích je uváděno, že dříve byl lidský organismus schopen si vyrábět svůj vlastní vitamin C. Pokud je to pravda, je to další argument pro degenerativní procesy lidského rodu. Většina perniciózních anémií starších dětí je získána a vyvíjí se během dětství. V těchto případech je pozornost věnována ztrátě funkce žaludeční sliznice. To opět poukazuje na fakt, že vyčerpaností, špatnými životními způsoby, ubohou péčí a výživou dětí způsobujeme dráždění žaludku, stresy, toxémii a tím vývoj nemocí, které zhoršují funkci zažívacího traktu.

Je mnoho důvodů, proč není vitamin B12 absorbován ze střev. Je jich tolik, kolik je enzymů a katalytických reakcí. Řada nemocí je příčinou špatné absorpce nejen vitaminu B12, ale všech živin - idiopatická steatorea, nemoci konečníku, léze stěny střevní, lokální ateritida, střevní tuberkulóza apod. Jiné anatomické abnormality, jako jsou divertikly tenkého střeva, enteroanastomózy a slepé kličky tenkého střeva, také způsobují zhoršení absorpce vitaminu B12. V slepých kličkách tenkého střeva či v divertiklech stagnují strávené zbytky jídel, množí se bakterie a ty spotřebovávají vitamin B12 hostitele. Produkují také toxické látky, které interferují s absorpcí vitaminu B12. V současnosti se množí případy defektu transportu vitaminu B12 u dětí a mladých lidí. I toto je dědičné a je zde spojitost s proteinurií. Tyto poruchy jsou zcela odlišné od juvenilní perniciózní anémie.

Jeden důvod špatné absorpce je třeba ještě zdůraznit. Červi parazitující v lidském organismu, často u dětí, spotřebovávají vitamin B12 a sami produkují faktor, který narušuje vazbu vitaminu B12 s vnitřním faktorem. Tělo trpí nedostatkem tohoto vitaminu a vyvijí se žaludeční atrofie.

Jak již bylo uvedeno, vitamin B12 a kysetina listová jsou velmi důležíté pro rychle se dělící buňky, jako jsou buňky kostní dřeně nebo buňky vystýlající gastrointestinální trakt. Vitamin B12 je také nezbytný pro absorpci jiných živin ze střev. Pokud odstraníme příčiny nemocí, je tělo připraveno pro léčbu přirozenými prostředky, jako je pití vhodné směsi bylinkových čajů, zdravá životospráva, půst, odpočinek, dostatek spánku, vhodné cvíčení, slunce apod. Jiná je přirozeně léčba po operacích žaludku a střev, po různých chirurgických zákrocích, jinak se léčí lidé s vrozenou vadou defektní sekrece vnitřmho faktoru nebo s defekiy v metabolismu vitaminu B12 či s vrozeným vylučováním kyseliny metylmalonové močí. Někteří vědci navrhují denní pňjem 0,1 ug vitaminu B12. Toto doporučení vyplývá z pozorování mnoha jednotlivců, kteří se živí běžnou stravou. Tato běžná strava obsahuje nadměrná množství tuků, bílkovin a rafinovaných potravin. Každá z těchto složek zvyšuje potřebu vitaminu B12. Indičtí vědci zjistili, že přijem nadměrného množství tuku vede ke zjevnému nedostatku vitaminu B12 u laboratorních zvířat, i když jejich strava obsahuje normální množství ostatních vítaminů. Bylo zjištěno, že i vysoce bílkovinné diety mají sklon "vyčerpat" krev, játra i celý organismus laboratorních zvirat z tohoto vitaminu. Živočišné bí1koviny způsobují rychlejší ztráty vitaminu než rostlinné.

U paviánů krmených převážně rafinovanými potravinami byla zjištěna potřeba vitaminu B12 dvakrát vyšší než u paviánů žijících ve volné přírodě. Potrava s vysokým obsahem živočišných výrobků, tuků a rafinovaných sacharidů vede i v lidském organismu k podmínkám, kdy absorpce vitaminu B12 je inhibována. Zvláštní je závěr výsledků z mnoha pozorování, že totiž dospělý člověk, jehož veganská strava je střídmá i v příjmu tuků a bílkovin, má denní potřebu vitaminu B12 0,05 ug.

Doposud se tedy doporučoval stonásobek tohoto množství, což je 5 ug denně. Dětem byl doporučován denní přijem 1,0 ug, což je taktéž mnohonásobně více, než kolik pňjímají kojenci v mateřském mléce.

Lékařská vyšetření veganů-kuřáků, která proběhla před časem v Londýně, potvrzují fakt, že cigaretový a tabákový kouř je pro člověka zcela nevhodný. Kouř totiž obsahuje kyanid, jenž inaktivuje hydroxykobalamin, aktivní derivát B12 v enzymatickém systému. Kuřáci škodí nejen sobě, ale i svému okolí - tedy těm, kteří tento kouř vdechují. Jiná zkoumání odhalila, že během prvních let veganského stravování může být koncentrace vítamínu B12 v séru nízká, čemuž mohou odpovídat i neurologické potíže. Tomu Ize čelit přijmem náhradních forem vitaminu B12, (např, injekční - po konzultaci s lékařem), požíváním pivovarského droždí Pangaminu, které obsahuje dostatečné množství tohoto vitaminu, ale třeba také vyloučit vysokou spotřebu tuků a bí1kovin a vystříhat se tabáku a rafinovaných potravin. Doporučuje se konzumace lístové zeleniny, výhonků, mořských a rybničních řas a fermentovaných výrobků. Skutečně - mořské řasy (laminária, hnědé chaluhy, nori, wahame, kombu a další) obsahují vysoká množství vitaminu B12 (2-10 ug na 100 g čerstvé hmoty). V jezeře Chad ve Velké Británii roste jeden druh řasy, která je zpracována a prodávána jako sušenky bohaté na vitamin B12. Mají chuť i strukturu podobnou sýru. Přijmete-li výše uvedené rady a vezmete-lije za své, potřeba vitaminu B12 zůstane nízká a syntéza i absorpce tohoto vitaminu se usnadní. Každá molekula vitaminu B12 obsahuje molekulu kobaltu. Byly prováděny pokusy na králicích, kterým byl do stravy přidáván anorganický kobalt, nebo byli krmení senem a ovsem, vyrostlými v půdě obsahující normální množství kobaltu. Koncentrace vitaminu B12 v séru se stále zvyšovala. Zajímavý poznatek je z vyšetřování volně žijících zvířat, která jsou vehnána do výkrmen, "brojlerovských hotelů" apod. Ve volné přírodě, kde se živí tím, co vyroste ze země, netrpí nedostatkem vítamínu B12, protože stromy i rostliny přijímají ze země všechny důležité živiny včetně vitaminu B12. V zajetí jim musí být pňdáván do potravy, aby netrpěly jeho nedostatkem.

Tyto i další zde neuvedené výzkumy podporují tisícileté zkušenosti lidstva, že totiž veganská strava je pro člověka tou nejlepší. Vegani, kteři mají své vlastní zahrádky, mají nejspolehlivější zdroj všech vitaminů a jiných životně důležitých látek ve vypěstované zelenině a ovoci. Zdravá půda obsahuje zdravé množství vitaminu B12. Zároveň je ovšem nutno podotknout, že život ve volné přirodě je pro nás nejpřirozenější a potrava z lesů, luk a strání nejvhodnější. Existuje mnoho doposud nepoznaného v celěm složitém procesu trávení a absorpce vitaminu, proto existuje i více příčin nemocí a nedostatku vitaminu B12, než je zde uvedeno.

Nejspolehlivější cestou zdraví je prevence. Na závěr lze doporučit plnohodnotnou stravu - ovoce, zeleninu, ořechy, semena, obilí. Je to strava ověřená našimi předky jako zdravá, zabezpečující organismu všechny potřebné živiny ve správných poměrech. Při této výživě, střídmosti a pokojném způsobu života bude naše tělo fungovat normálně a bude správně absorbovat i vitamin B12, který je pro zdraví nezbytný.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

To by mě zajímalo, která ta listová zelenina ho obsahuje...
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Díky :) Můžu se zeptat na zdroj?
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

doubravka píše:Díky :) Můžu se zeptat na zdroj?
http://www.ohz.cz/old_web/Zpravy/2000/B12.html

Tak jsem študoval.. a je mi divné že Sójové mléko obsahuje 1,2 ug B12 a sojové boby nic ani tofu nic. Snažím se zjistit mimo živočišné produkty co vlastně to zpropadené B12 obsahuje, když na tom serveru nutritionanalyser jsem nenašel žádný obsah B12 podle toho co uvádí různé zdroje... jako třeba fazole, listová zelenina apod. Z něčeho to ty zvířata musejí načerpávat...

Listová zelenina je hadam kapusta apod ne?
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

zvířata s listy a trávou sní i broučky :wink: :)

ale je dobře že bádáš :wink:
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Renáta píše:(+ tej štúdie, čo tu bola uverejnená) .

Kód: Vybrat vše


já také, právě tam jsem slyšela o tom, že 2000 jednotek stačí na týden, 

když jsem brala přímo do svalu 1000 jednotek na měsíc, tak to také stačilo, ale tady je to využití nejspíš 100 %


 je to jak jsi sama říkala a i Čísélko, bylo toho moc :) to bude OK :) 
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

já jen, že jsem to tam nějak divně vložila a počítač mě nepustí to opravit...
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Problém je že injekce je jen B12 a né B komplex. A jak píše článek může to vypadat jako OK ale v pozadí to napáchat ještě větší deficity poškození a ztrátu tvorby B12.

Mě by zajímalo co je toto za produkt:

http://www.dietandfitnesstoday.com/calo ... p?id=16176

A trocha inspirace:

http://dadala.hyperlinx.cz/soja/sojr0009.html

Jinak jsem z toho stejně blázen... protože v čechách se píše že sojové věci jako TOFU a TEMPE nebo mořské řasy... jsou zdrojem B12 a přitom na nutričních serverech ve světě je to 0,00000 ! A já nemám zájem o uměle obohacované... ty nejsou OK. To než se cpát tím, tak sežeru jen ten prášek pod jazyk se stejným efektem.

Zůstávájí jen a jen živočišné zdroje... maso, plísňové sýry, vejce, makrela, sardinky... co vybrat :( Mnohé z toho kvůli své krevní skupině nemůžu... zustávájí mi vejce... ale netuším co před a co po aby to ladilo jídelníčku... napadá mě květák nebo brokolice.

Teď jsem dočetl že listová zelenina ve větším množství jen naoko maskuje dostatek B12 a přitom v pozadí nerušeně bez povšimnutí se likviduje na co by nás tělo jinak bez listové zeleniny dávno upozornilo... a pak přijde krutá rána...
Naposledy upravil(a) mandragora dne pon bře 31, 2008 10:07, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

po přečtení toho rozsáhlého je mi zřejmé, že (pseudo?)nedostatek způsobuje množství nesprávného chování, než vlastní nedostatek. Určitě budu napřed hledat důvody tam zmíněné, než nějaký nedostatek.
Nejvíc se mi líbí, že mám čekat 20 let a pak prej udeří. To dyž se přejím třeba třešní, tak to udeří za chvíli.
O tom maskování listovkou: na kom to zjistili, kde ho vzali na kom to zkoumali, spíš v misce v laboratoři.
Vypíchnutí chemicky vyextrahovaných látek označených poté za vitaminy, je PMN zcestné (což mi potvrzuje jejich neuvěřitelná spotřeba s 0vými efekty), páč jejich působení je v ohromných komplexech, kde množství ostatních látek je pod měřitelnými hodnotami a tudíž se o nich ani neví, či jsou neúčinné při izolovaném působení.
Nejsem zastáncem teorie, že koza potřebuje brabouky. I mravenca, či brouka vyplivne. Sázím na trávicí ústrojí plné bakterií aj. kvasioidů, páč tráví kvašením.
Kéž bych trpěl jen defoušem B12.
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

buc11 píše:Nejvíc se mi líbí, že mám čekat 20 let a pak prej udeří. To dyž se přejím třeba třešní, tak to udeří za chvíli.
Moc pěkné, toto si musím zapamatovat :-) .
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Po zkoumání jsem přišel na to že B12 likviduje i nesprávná skladba byť vitariánské potravy, vedoucí ke kvašení a překyselování traktu a tedy narušování sliznic a vysoké spotřebě B12 aby se to hojilo.

A to třeba když se člověk nadlábne oběda a na to si dá jako dezert aby mu to dobře trávilo... tedy něco co se tráví rychleji než to co jedl... a pokazí se mu to všechno. Typickým příkladem je dát si po obědě zákusek, salátek, kompotek, jablíčko, kiwi apod... a to se děje ve všech nemocnicích... podle Wandmakera stačí odstranit překyselování organismu a spotřeba B12 bude 0,025 mcg na den... oproti 2,4 mcg jako tomu je u normálních lidí. A samo překyselení vyvolává podrážděnost a tedy zase neschopnost alkalizovat.

Já jsem třeba dostal pásový opar po tom, když jsem si dal mléko ze lněného semínka společně s mrkvovou šťávou. V podstatě jsem tak narušený, že teď mohu přímo na sobě sledovat hned když to položím na jazyk, nebo po prvním soustu co tělo odmítá. Dá mi to vědět dostavením se scvhilkového svědění někde po těle.

Pásové opary těch jsem měl posledních půlrok na vitartiánství asi pět když jsem zkoušel nějaké vaše specialitky nebo snahu doléčit zažívání lidovými metodami. A opar (zánět nervů z nedostatku B12) to je vždy hnusná bolest při styku s oděvem se sprchou...

Ale nyní to už bude lepší... schválně se alkalizuji a nechám si udělat krevní testy na B12.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

Příspěvek k tématu.
mandragora píše:I když ve stravě chybí všechny známé zdroje vitamínu B12, příznaky nedostatku se většinou u dospělých objeví až po pěti nebo i více letech, u některých lidí ale už po roce. Existuje velmi malá skupina lidí, kteří se i bez jakéhokoliv spolehlivého zdroje B12 dokážou vyhýbat příznakům klinického nedostatku i více než dvacet let.

B12 je jediný vitamín o kterém nebylo spolehlivě zjištěno, že je spolehlivě dodáván rostlinnou stravou založenou na přírodních potravinách s dostatkem ovoce a zeleniny spolu se slunečním zářením. Hodně býložravých savců, včetně krav a ovcí, dokáží vstřebávat B12 produkovaný bakteriemi v jejich trávící soustavě. B12 je do jisté míry přítomen i v půdě a rostlinách. Tato pozorování vedla některé vegany k názoru, že B12 nepotřebuje žádnou speciální pozornost, nebo dokonce že jde o jakousi důkladně udělanou novinářskou kachnu. Další navrhují různé speciální potraviny, jako jsou spirulina, nori a tempeh, jako vhodné neživočišné zdroje B12. Čas ale prokázal neplatnost těchto teorií.

Klinický nedostatek může způsobit chudokrevnost nebo poškození nervového systému. Dvě podskupiny veganů jsou zvlášť rizikové: dlouhodobí vegani kteří nejedí ani běžné obohacené potraviny (jako vitariáni nebo vegani makrobiotici) a kojenci, jejichž matky jsou veganky s nízkým přísunem vitamínu B12.

U dospělých jsou typickými příznaky nedostatku B12 ztráta energie, nervozita, otupělost, snížená citlivost na bolest a tlak, zamlžené vidění, abnormální způsob chůze, rozbolavělý jazyk, zhoršená paměť, zmatenost, halucinace a změny osobnosti. Tyto příznaky se často vyvíjí postupně během několika měsíců nebo i roku než jsou rozpoznány jako důsledek nedostatku B12 a obvykle zmizí při podávání B12. Pokud přísun B12 není rychle obnoven, může to pokračovat až ke komatu nebo smrti.

Tato rizika jsou sama o sobě již dostatečným důvodem k vyzvání každého vegana k tomu, aby neustále informoval ostatní o důležitosti B12 a šel dobrým příkladem.

To ale není všechno. Většina veganů má dost vitamínu B12, aby předešli klinickému nedostatku, ale přesto se u nich projevuje snížená aktivita enzymů závislých na B12 vedoucí k vyšší hladině homocysteinu. Během minulých deseti let bylo shromážděno mnoho důkazů o tom, že i lehce zvýšená hladina homocysteinu zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a komplikací v těhotenství.

Měření hladiny vitamínu B12 v krvi je u veganů značně nespolehlivé, zvláště u těch, kteří jí jakékoliv řasy. Řasy a některé další potraviny z rostlin obsahují látky analogické B12 ("falešný B12"), které jsou v krevních testech nerozeznatelné od pravého B12, a přitom vlastně brání metabolismu B12. Testování krevního homocysteinu je přece jen spolehlivější, hladina nižší než 10mmol/litr je ideální. Nejspecifičtější testy na stav B12 je testování kyseliny methylmalonové. Pokud je v normálním rozmezí v krvi (méně než 370mmol/l) nebo moči (méně než 4 mg/ mg kreatininu), pak má tělo dostatek B12.

Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete neužívat vitamínové přípravky ani obohacené potraviny, měli byste vědět, že se pouštíte do nebezpečného experimentu, který už zkoušelo mnoho lidí a s velice malým úspěchem.

Udávané zdroje B12, které se výzkumy přímo na veganech ukázaly jako neadekvátní, jsou například bakterie v lidských střevech, spirulina, sušená nori a většina ostatních mořských řas. Několik výzkumů na vitariánech ukázalo, že ani syrová strava nijak zvlášť proti nedostatku B12 nechrání. To, že se B12 nachází v určité potravině nutně neznamená, že tato potravina je zdrojem B12. Je těžké odlišit pravý B12 od jeho analogií, které mohou dokonce narušit metabolismus B12.

Aby strava mohla být nazvána opravdu zdravou, musí být nejlepší nejen pro několik izolovaných jedinců, ale musí umožnit šesti miliardám lidí zdravě žít a růst a dosáhnout udržitelné soužití s těmi mnoha dalšími druhy, které tvoří "živou zemi". Z tohoto hlediska je přirozenou adaptací pro většinu lidí (nejlépe ale pro všechny) v dnešním světě veganství.
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

hugo píše: Několik výzkumů na vitariánech ukázalo....
bych teda fakt ráda viděla, jestli se někdo někdy seriózně zabýval stravou vitariána...nevím, ale nějak na to nevěřím....
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

macik píše:
hugo píše: Několik výzkumů na vitariánech ukázalo....
bych teda fakt ráda viděla, jestli se někdo někdy seriózně zabýval stravou vitariána...nevím, ale nějak na to nevěřím....
ani neni mozny, objektivne zkoumat vitariana.... to by museli zkoumat lidi, kteri jsou vitariani od narozeni, nejlepe druha, treti generace... s ohledem na ockovani, prostredi, stresy, vztahy, pohyb....
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

RadkaS píše:
macik píše:
hugo píše: Několik výzkumů na vitariánech ukázalo....
bych teda fakt ráda viděla, jestli se někdo někdy seriózně zabýval stravou vitariána...nevím, ale nějak na to nevěřím....
ani neni mozny, objektivne zkoumat vitariana.... to by museli zkoumat lidi, kteri jsou vitariani od narozeni, nejlepe druha, treti generace... s ohledem na ockovani, prostredi, stresy, vztahy, pohyb....
jj, tak jsem to taky myslela, jednak, že to dost dobře není objektivní, když tak lidi žijou pár let a druhak si myslím, že "vědcům" vita strava nestojí za pozornost, leda by na ní chtěli dokázat něco negativního...
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Teoreticky by mělo stači vitariánovi na pokrytí denní spotřeby B12 jen 10g třeba ryby... makrely. To pokud chce 1 mcg... ale prý mu stačí 0,025... tak to asi stačí jen čichat k makrele :wink:. Nic z rostlinné říše ho neobsahuje... zjištěno na http://www.nutritiondata.com/tools/nutrient-search do všech přípravků je přidáván... (pravý asi ne). Spíš bych uvítal střevní bakterie třeba od veverky, nebo od gorily abych se mi ve střevě rozmožili a uměl ho taky vytvářet... protože kombinovat raw s mléčnými nejde, s masem nejde, ani s vařeným. A všechno mléčné je převařené... tedy zlý vápník velký problém včetně překyselování. Zajímalo by mě jestli jsou kysané výrobky před kysáním pasterizovány. Neb na obalech nemají pasterizováno. Nejvíce ho má z mléčných švýcarský sýr... nedá se u nás však koupit. A jíst kozí sýr v takovém množství... tak to bych nevěděl jak s čím navázat v jídelníčku aby nevznikal kvas a boj bakterií o přežití ve střevem místo aby makaly a dodávaly živiny.

Není divu že pro vařáky je lépe stravitelná dušená zelenina... neb mají bakterie právě na vařené... pro vitariána však nastane přechodné období... plynnatosti a průjmů a pochybuju že si zvykne jeho zažívací systém trávit jednou vařené a jednou raw. Protože zamontovat takové množství mléčného produktu, nebo rybího (možná tak sushi) do jídelníčku ve kterém je čerstvé ovoce, čerstvé semínka a čerstvá zelenina... prostě si můj trávící instinkt neumí představit.
Naposledy upravil(a) mandragora dne sob dub 05, 2008 17:38, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Možná by ti v zoo dali nějaký gorilí bobky, abys mohl nasadit správnou mikroflóru. Dobrou chuť :D
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Můj testovaný syrový žloutek s drceným lněným semínkem a troškou medu se ukázal jako velmi smrtelná kombinace těžce stravitelný rostlinný a živočišných bílkovin... tak jsem to semínko musel vypustit. Jeětě vyzkoušil verzi 2 růžičky brokolice troška cibule nastrouhat a přidat žloutek syrový a mírně osolit. Ten žloutek mi hodně vadí... ale je ho méně než tvraohu nebo sýru... Nedá se sničím syrovým kombinovat... nedá se na něj nic tak chutně napojit... stejně jako na maso.... potvora... zkusím si zjistit jestli ta injekce dodává opravdový B12 a ne analog.

Dnes se mi zdál sen, že jsem si vytáhl z nosu krásně průhledný hlen docela tuhý jako by silikonový odlitek mých dutin včetně mozkové komory... a o objemu asi tak 3 l... takže na veřejnosti jsem měl problém kam s ním páč do kapesníku se nevlezl... a když jsem se šel umít... sypala se mi odevšad pohanka a ucpala odpad... tak že nepomohl ani zvon. Jindy se mi zdálo že jsem zvracel takové červené bláto... ale o objemu tak 10 litrů... takže zvláštní sny.... Třeba mi tím dává tělo na jevo že se nachází po delší pauze zase v nějaké etapě čištění a já chci pořád přibírat.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

jakože to tu moc nečtu, takže sem drobet mimo obraz, ale mužeš mi prosím vysvětlit proč zkoušíš na sobě testovat takový šílený kombinace jako je vajčko, len a med? snažíš vyzkoušet co tvoje utroby vydrží? nebo se jen prostě nudíš?
nějak mi to hlava nebere...

no nic, sorry, už tu zase nejsem
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

prehodim to sem z freestylu..
Jista píše:mandragoro,nevim jestli tu jeste jsi nebo ne,ale asi si to tu ctes.ja si to taky procetl,a rad bych take pridal svuj nazor,treba Ti to v necem pomuze.
Prekvapuje me totiz jak usilovne hledas nekoho kdo je na vita leta,a mas pro to zrejme nejaky silny duvod,najit urimneho vitariana.
Pak se doctes ze Radka je na vita leta,7 let veganka,a Ty ji napises jen..no to bys mela zarit....je tohle ten duvod proc tak usilovne hledas uprimneho vitariana?
Hledas tajemstvi stesti a zdravi v B12...99 procent sveta maji nadbytek B12,ale nikdo z nich neni stastny.
Mas milion informaci o B12,ale stejne nejsi spokojeny,a brzy si snad zacnes myslet ze to je priorita zivota.
Jidlo Te nespasi,ani vitamin,a Ty to dobre vis.Ale stejne si myslis ze psychicka pohoda zavisi na B12,a to me hodne prekvapuje,zvlast pokud jsi Stesticko...
Ja mel za to ze jsi probuzeny clovek,a Ty tu resis takove prkotiny.
Kup si od Cisla ty tabletky z Uk,jsou super,vsichni vitariani v UK je berou,a treba budes stastny.
Vis co dnes rikaji budhisti v Tibetu?Ze nase civilizace zanikne v dusledku premiry informaci.To me napada kdyz ctu Tve prispevky.Ty toho vis tak uzasne hodne ze to muze bejt prave kamen urazu.
Hasal jsi tu prirozenost ze jsem mel pocit ze chces zit jak lesni zver,ale vse ostatni tomu uz odporuje.Tak to zkus nejak jednoduseji.a beze strachu.
Tak preju hodne pokoje....
800914 píše:no to asi vsetci neberu :) , ale mne osobne to pride lepsia volba ako do seba tlacit kvoli par mcg kvanta tazko stravitelnych kombinacii, ked je zamerom dostat do organizmu b12, je pmn dobry suplement ovela vhodnejsi.
popri suplementovani b12 je mozne uplne normalne vita-fungovanie, nie je potrebne zatazovat zaludok a crevo a tie ostatne organy, neviem preco si to komplikujes.
ak je tam prirodzeny odpor k tabletkam a injekciam, tak to sme na tom rovnako. je pmn ale uplne predimenzovane obavat mikroskopickeho kobalamin koncentratu, v jednej paradajke z tesca mas viac chemie ako v tridsiatich bobulach b12, tak nedramatizuj a sprav si pokoj na dusi, kup si kvalitny kobalamin ked myslis ze ti tak chyba, a mozes sa konecne venovat dolezitejsim vecam.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Příspěvek od Jista »

Vidis jakou blbost napisu...cetl jsem na netu ze ty tabletky jsou celkem popularni,a udelam z toho ze je berou vsichni.. :lol:
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Jista píše:Vidis jakou blbost napisu...cetl jsem na netu ze ty tabletky jsou celkem popularni,a udelam z toho ze je berou vsichni.. :lol:
Taky neberu :P
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Mě jen mrzí že ve své knize Wandmaker neřeší B12... a kritizuje všechno... semena, ořechy, saláty, kombinace, maso, kaše, klíčky... sladkosti... jen né mléko. V celé knize se mlékem na x stránek nezabývá... uvádí jen že by ho měly pít děti a jen dokud má matka mateřské... jinak pouze jako monostravu... nepasterizovanou.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

mandragora píše:Mě jen mrzí že ve své knize Wandmaker neřeší B12... a kritizuje všechno... semena, ořechy, saláty, kombinace, maso, kaše, klíčky... sladkosti... jen né mléko. V celé knize se mlékem na x stránek nezabývá... uvádí jen že by ho měly pít děti a jen dokud má matka mateřské... jinak pouze jako monostravu... nepasterizovanou.
Něco od Wandemakera o mléce najdeš tady: http://www.sweb.cz/zdenka.psenickova/clanky.htm
Já osobně tohoto pána moc nemusím, ale to je můj problém ;)
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

doubravka píše:Něco od Wandemakera o mléce najdeš tady: http://www.sweb.cz/zdenka.psenickova/clanky.htm
Já osobně tohoto pána moc nemusím, ale to je můj problém ;)
Jo díky. Jen chci vědět kysané mléčné věci jak je vidí. Se divím že ho nemusíš... když on je tak jednoduchý... ikdyž v závěru knihy má převzaté recepty hodně splácané... proti tom co říkal.
Všechno velké je jednoduché.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

mandragora píše:Můj testovaný syrový žloutek s drceným lněným semínkem a troškou medu se ukázal jako velmi smrtelná kombinace těžce stravitelný rostlinný a živočišných bílkovin... tak jsem to semínko musel vypustit. Jeětě vyzkoušil verzi 2 růžičky brokolice troška cibule nastrouhat a přidat žloutek syrový a mírně osolit. Ten žloutek mi hodně vadí... ale je ho méně než tvraohu nebo sýru... Nedá se sničím syrovým kombinovat... nedá se na něj nic tak chutně napojit... stejně jako na maso.... potvora... zkusím si zjistit jestli ta injekce dodává opravdový B12 a ne analog.
ty bláho, proč si kazit tu chuť vejca něčím dalším ??? ... já dávám 2 žloutky denně (možná začnu dávat 5, chcu sa dožit 128 :-) jen tak samotný, jako "bonbónek" ... POZOR !!!!!! - nutno dát BIO vejce (chutnaj velmi podobně osolenému vařenému žloutku) ... jakéž takéž ale už žádná lahoda jsou ty vejce od "slepic pěstovaných na podestýlce" z HM ... ale totální HUMÁČ jsou běžný vejce ... dal jsem kdysi (z nouze) 2 a kdybych žul polystyren vyšlo by to na stejno... "bez chuti, bez zápachu"

:!: tip k nákupu BIO : nejlevnější maj v diskontu "Discont" - tuším 38,- Kč/6 ks
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Ja som si uz dost davno zoparkrat dala tie malicke prepelicie, tie mi pripadaju ovela vhodnejsie ako slepacie.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Co způsobí nedostatek B12 (info s příbalového letáku ampulí B12)

Cyanokolabin je koenzymem homocysteinmetyltransferázy a spolu s kyselinou listovou je nezbytný pro syntézu DNA, myelinu a proteinu. Umožňujě transmetylaci homocysteinu a methionin a tím využití folátu. Nedostatek vitamínu B12 vede k defektní syntéze DNA, což má za následek megaloblastovou hemopoézu v kostní dřeni a subakutní degeneraci s demyelinizací zadních a postranních provazců míchy a periferních nervů.

Takže moje bolesti periferních nervů + bolesti v oblasti zad ale z vnitřní strany a stažení nervové trávicího traktu, k tomu asi nějaká chyba v odbourávání žluče a tedy zežloutnutí pokožky...

Kéž bych to věděl před deseti lety. Tak dlouho jsem nepozřel nic živočišného... a B12 šel fo háje a kdo ví co ještě všechno mi způsobil. Rozhodl jsem se tedy pro injekci. Dnes aplikováno... 1000 ug.

Myslel jsem že to se mnou sekne... co se dělo... po deseti minutách jako když mi někdo naleje teplý čaj do břicha... okamžitě tam kde jsem měl potíže jsem cítil úlevu... chvilkové záblesky pohody a stres chronický trávicího traktu od nervů od míchy... byl v čudu. Najednou jsem měl skvělou náladu svět vypadal jako přívětivé místo ve kterém vás nic neštve. A normálně k nevíře... začal jsem mít hlad... poprvé po x letech jsem zase vnímal hlad...

Obrázek

Ještě si nechám srovna krevní vzorky za poslední rok jak se vyvíjela ta hladina v krvi... odkdy jsem začal mít problémy až mě to dostalo do nemocnice. Tenkrát před deseti laický vegetarián... z vnitřního impulsu... skoro už od mládí... a tak jsem dopad. Doufám že to půjde vyléčit.

Co jsem se ještě dočetl... tak větší dávky kyseliny listové a hormonální přípravky mohou snižovat B12.

Teď jsem zvědav co to udělá... ale podle letáku, když už mám ty periferní nervové záněty... měl bych dostávat ob den 1000 a né až za měsíc. Než ybch toto množství nabral práškama... abych dorovnal deficit a nespaloval ho denně tolik a uzdravil ty škody... uplynulo by nejméně půl roku aby se to začalo zlepšovat.[/img]
Všechno velké je jednoduché.
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

tak gratuluju, teď eště tentonoc ... B12 velmi výrazně snižuje sezení u počítače, záření z něho a tak ... kolik hodin denně u nho strávíš ?? dle sofistikovaných tvých příspěvků možná i víc než spaním ... tak to omez a hajdy do lesa !!! :D
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Tak mi poslali z firmy co vyrábí Pangamin odpověď na mou otázku jestli ho tam přidávají nebo opravdu vzniká. Prý vzniká... oficiální protokol zkoušek na B12 uvádí že 1 KG Pangaminu obsahuje 35,7 ug B12... takže denně by člověk musel sníst 85g... tedy asi 100 tablet. Škoda že ho tolik neobsahuje ta listová zelenina... to bych v klidu dal 100 gramů a byl bych vysmátý.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Katarína »

Ako sa mas? Som rada, ze Ti aplikacia B12 pomohla v Tvojich problemoch. Dobre pocity nadalej pokracuju? Na dalsiu davku pojdes teda az o mesiac?
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Katarína píše:Ako sa mas? Som rada, ze Ti aplikacia B12 pomohla v Tvojich problemoch. Dobre pocity nadalej pokracuju? Na dalsiu davku pojdes teda az o mesiac?
V podstatě mám pocit že jsem ji už spálil... protože to co jsem si způsobil více jak jednoročním nekonzumování ničeho co má B12 je rozsáhlejšího charakteru. Takže bych potřeboval další... ať se můžu doléčit... sice mám ampule doma... ale nemám injekci... a sám si šipku do zadku nehodím... ještě bych se netrefil a kdo ví kde by se mi to zapíchlo.

Nejvíce B12 spaluju při cvičení... tedy čistění biopole a odstraňování psychocyst co mi narušují právě toky... když se mi podaří nějakou rozpustit... pak je to úleva... ale když musím skončit v tom nejintenzívnějším... protože prostě už nemůžu dál, neb je to silnější... poněvadž nejsem kvůli tomu tak v kondici... a sebemenší problémek mě stojí hodně sil.... tak pak úleva není ale deficit znatelný.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

mandragora píše:
Nejvíce B12 spaluju při cvičení... tedy čistění biopole a odstraňování psychocyst co mi narušují právě toky... když se mi podaří nějakou rozpustit... pak je to úleva... ale když musím skončit v tom nejintenzívnějším... protože prostě už nemůžu dál, neb je to silnější... poněvadž nejsem kvůli tomu tak v kondici... a sebemenší problémek mě stojí hodně sil.... tak pak úleva není ale deficit znatelný.
Mandragoro, mám opravdu dojem že sis z B12 udělal viníka za všechny tvé problémy. Nevěřím tomu, že bys "spálil" takovou dávku během jednoho dne, navíc pochybuju že to takto vůbec funguje. B12 se podílí na mnoha fyziologických procesech, ale to co popisuješ mi přijde spíše jako posedlost.

Zajímalo by mě zda by ses cítil stejně úžasně i kdyby na tebe zkusili placebo efekt B12.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Seraf píše: Zajímalo by mě zda by ses cítil stejně úžasně i kdyby na tebe zkusili placebo efekt B12.
Průměrná hladina v krvi má být nějakých 70 jednotek... a já mám 8. A znám se tak dobře... že vím, že kdybych si nechal udělat test včera... tak mám třeba 49 a dneska 17 a zítra zase 8... prostě to vím.

Tvrdím to už rok doktorovi, že ho tak rychle spálím jen tím že jsem slaben vystaven stresovým podmínkám... takže v zakletém kruhu. A ty stresové podmínky jsou vyvolány právě nedostatkem B12... což narušuje trávení ničí mikroflóru a tím zase stres zintenzivňuje...

Samo... můžu začít chlastat... to pomůže... stačí mít určitou hladinu v krvi na otupění podrážděných nervů. Jenže to není řešení... a to jsem si v praxi ověřil.

To co lidi vnímají jako trému, nebo napětí že neví co jak dopadne... ať si tak s desetinásobí... a budou se cítit jako já každé ráno hned po probuzení. V podstatě jsem si však na tu úroveň vznikl a tak ji vnímám jako normál... takže nevyvádím. A když bych se ve vlastním těle mohl cítit jako obyčený člověk... tak bych brečel radostí a dojetím.

Vždy když začne spalování B12... je to provázeno pálením v břichu. Abych vyléčil to rozsáhlé poškození... potřebuju hodně energie a hodně B12 jež je hojivý. Takže když začnu třeba řešit nějaký vřed nebo nádor tak se to aktivuje... a při samotné aktivaci kdy se vše zintenzívní a pálí to jak čert... se na to spálí všechno a já pak nemám na dokončení nebo an doléčení takže hned tím se to co jsem uzdravil zase doléčí. Není problém vyléčit angínu za 2 hodiny jen psychicky... to umím ale na to musím mít člověk kapacity, které bohužel nemám. Takže jediné oč se snažím je zamezit energetickým ztátám, konečně přibrat a docílit pohody. V posledním půlrok piju jen zeleninové šťávy a jím ovoce... a nezabírá to, poněvadž i to ovoce potřebuje být dobře stráveno. Až se budu cítit po neškodném jednodruhovém raw jídle fajn... pak už to bude velký krok ke zlepšení.

Kdybych mohl být sám sobě doktorem... tak bych už to dávno měl dořešený... ale s doktory je těžká práce... oni mají diplom a oni se musí nejprve sami přesvědčit o tom, že jsem měl pravdu.

Kdybych jim řekl, vemte skalpel a podívejte se mi do břicha co tam mám, pak by věřili hned... jenže začali by to řešit po svém... a razantně. A přitom to jde tak snadno. Jen už rok né a né dosáhnout k tomu potřebných podmínek.

Dopustil jsem se několika chyb:

1) Věřil jsem tomu že luštěniny jsou zdrojem vitamínů B ale ne to že B12 neobsahuje nic z rostlinné říše. Když se dostavily komplikace a následky jeho nedostatku udělal jsem chybu 2.

2) Věřil jsem že ho doplním Pangaminem. Ale jak se ukázalo on ho obsahuje minimální množství a mě už se narušilo vstřebávání zkrze zničenou mikroflóru... což jsem taky nevěděl. Nepomáhal na to ani B-koplex forte.

Kdybych toto věděl hned na začátku... nikdy bych se nedostal do takové bryndy. Možná bych nemohl ani začít s vitariánstvím, protože v té době nebyly žádné jiné B12 doplňky výživy. A net nebyl taktéž, a knihy o tom taktéž... takže máte obrovskou výhodu.

Podle výzkumu z konce 20. století trpí zažívacími potížemi skoro každý druhý člověk v ČR. Většinou se jedná o problémy, které jsou následkem narušení střevní flóry, kde převládají zhoubné patogenní bakterie, kvasinky a plísně. Příčinou narušení normální střevní flóry jsou v první řadě nevhodná dieta, dlouhodobé užívání antibiotik, chemoterapie, radioterapie, degenerativní nemoci, střevní infekce, nedostatek důležitých mikro- a makroprvků, vitamínů a dalších živin a v neposlední řadě i stres. Příčinou střevních infekcí a zánětů jsou také často infekce v jiných částech těla, které se dostávají do střev. Následkem jsou problémy, které nás nejvíce sužují, jako zácpy, průjmy, střevní plísně, nadámání, střevní vychlípeniny záněty, cysty, prekarcenózy a vaginity.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
Tereza
Příspěvky: 2202
Registrován: úte bře 23, 2004 2:01
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tereza »

When you arise in the morning, think of what a precious privilege it is to be alive - to breathe, to think, to enjoy, to love.
- Marcus Aurelius

:-)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

ja ja :wink: jaro dělá divy
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
Seraf
Příspěvky: 802
Registrován: pon črc 10, 2006 13:46
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Seraf »

IDASEK píše:ja ja :wink: jaro dělá divy
Idasku, co teplota?
Eva

Příspěvek od Eva »

Standa K. píše: ... já dávám 2 žloutky denně ...
Co děláš s těmi bílky? Vyhazuješ? Pokud ano, kam?
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

Seraf píše:
IDASEK píše:ja ja :wink: jaro dělá divy
Idasku, co teplota?
Děkuji trochu dotírá navečer, v noci se vyplaví (kdy už tomu bude konec) a ráno ji zase nezvednu nad 36 :lol: (ale nechci vypadat jako chronický stěžovatel :lol: hlavně že jsem aspoň trochu vlažná). Ten jednodenní půst taky hodně pomohl, dostala jsem pak chuť na jídlo, hlavně jablka a šťávu z jablek. A pak - vitariáni nečíst - na suché vařené brambory :lol: děkuji za pomoc a podoru ještě jednou všem :wink:
Idasek není muž ;o)
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Standa K. »

Eva píše:
Standa K. píše: ... já dávám 2 žloutky denně ...
Co děláš s těmi bílky? Vyhazuješ? Pokud ano, kam?
do záchoda, občas si z teho udělá moja obličejovou masku
Uživatelský avatar
P.H.
Příspěvky: 68
Registrován: stř kvě 30, 2007 15:14

Příspěvek od P.H. »

Já taky (stějně jako mnozí kolegové) užívám syrové žloutky; věřím, že jsou dostatečným zdrojem B12 a dalších látek. Dávám si občas i dva, zejména v den, kdy posiluji.
Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili.
dvdmchl

Příspěvek od dvdmchl »

nebojite se salmonely z tech vajicek ?
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Ve svém pátrání jsem narazil na podobný problém jako je B12 a tím je kyselina listová. Dle rozborů ji neobsahuje žádné ovoce, a jedinná zelenina... cibule... a přitom denní dávka je docela vysoká.

Když jíte ty vajíčka, všimněte si nazelnalého slizovitého povlaku na stolici. Souhlasím s Wandmakerem že je to slizotvorná věc. To je lepší bílý jogurt který lečí nesčetně poruch... jejichž výčet je na A4 chvály... http://www.darius.cz/archeus/ZP_mleko_D.html co se týče síly imunitního systému. Proto jsem začal dělat Jogurt z kokosového ořechu a na žloutky kvůli jejich toxicitě jsem zanevřel.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

mandragora píše:Ve svém pátrání jsem narazil na podobný problém jako je B12 a tím je kyselina listová. Dle rozborů ji neobsahuje žádné ovoce, a jedinná zelenina... cibule... a přitom denní dávka je docela vysoká.
Kyselina listová se jmenuje listová právě proto, že ji obsahuje převážně listová zelenina. Denní dávka je údajně u dospělých 400 mikrogramů (ale viděla jsem i mnohem nižší čísla).
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Odpovědět