KLÍČENÍ semen a ořechů

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mlok »

avokado pecka nejen vyklicila, ale i vyrostl stromek, uz je vysokej asi 20cm... rozhodne ho ale nehodlam jist..
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="Danča"]Zkuste to a snad vás tam nenaštvou tak jako nás minule. Je tam jedna nemožná prodavačka. :evil:[/quote]

Dneska jsem to našel, je to velké a je tam toho strašně moc, moderní, pěkné, nemožná prodavačka se taky neobjevila, ale byla tam jedna celkem milá, jedině uvnitř mne dnes nebyla nálada zrovna dokonalá, obvyklé navenek svítící endorfinky chyběly, asi to bude chtít půstík a začít zase trochu sportovat a vyhnat z hlavy všechny smutky tento týden se uhnízdivší.
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

Ahoj Mloku, prosim prosim dej mi PRESNY navod jak si docilila aby ti ta pecka naklicila, vyrostla, budu moc vdecnej!!!
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Tak to bude pořádná avokádová plantáž ! Ale chtělo by to trochu víc na jih.. :wink:
Uživatelský avatar
Veronika
Příspěvky: 40
Registrován: pon říj 04, 2004 0:24
Bydliště: Vancouver, BC

Příspěvek od Veronika »

Ahoj,

Mne taky vyklicila avokadova pecka. Akorat jsem ji strcila do kompostu, asi 5 cm pod povrch, a asi po mesici se zacal klubat zeleny proutek.
Uz to brzy budu muset presadit do zeme.

Ahoj, Veronika
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Moje mamka dala pecku do kvetinace a aniz by se o to nejak vic zaslouzila, tak ma taky avokadovou rostlinku.
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

aha takze staci cekat, to mi moc nejde, ale dobra, du do pichnout do hliny, dik za tipy
be free, be just, be innocent :p
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Moje mamka zasadila pecku manga a už má v práci slušný strom. V jednom khaki jsme našli 2 zrníčka, tak jsme je taky zahrabali a už je to velké 20 cm. Ale většinou v tom khaki nic není. Jinak babička si koupili citronovník a rostou jim úplně obrovský citrony.
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mlok »

ahoj Ondraw,
potvrzuju, nic specialniho jsem s tim nedelala, proste jsem vzala kvetinac a hlinu a dala jsem to na parapet nad topeni. Pokud Ti to nejde, zkus jinou pecku, nektery jsou asi poskozeny ci co. Tak hodne stesti :)
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

ok diky:)
Dancu a prosimte u toho manga pecky, ste to zasadili celou tu pecku, nebo jen to jadro vevnitr?
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

hehe chtel sem napsat Danco;)))
be free, be just, be innocent :p
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Samozřejmě, že celou pecku. Jen nevím, jestli použila čerstvou nebo nějakou oschlou, co jsme měli doma. V tom to taky může být. Třeba je lepší nechat ji trošku vyschnout. Zkus obojí.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

To by me zajimalo co s tim naklicenym avokadem nebo mangem nebo ...atd. chces Ondro delat? A co vsechno vlastne klicis?

Moje pani domaci ma doma v kvetinaci avokado az ke stropu, ale je to takovy nevzhledny strom, co by nejradeji porad jen rostl nahoru.

Zuzka
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

jooooo presne takovy strom bych chtel mit;)))
jinak ja klicim asi vsechno co de, ale ne vsecko z toho jim:) takze je to: alfalfa, rericha, horcice, kmin, mak, sezam, len, slunecnice, konopny seminko (jak konzumni, tak thc;)), zkousim ted i liskovy orechy, lichi pecku, pak klicim hrach zlutej, zelenej, cizrnu, cocku jednu, druhou, treti, mungo, adzuki, zkousim ted cervenou ledvinu, pinto fazole, kamut, jecmen, pohanku. Ale z toho jim jen narostly kamut, alfu, nakliceny lusteniny, namocenou pohanku, slunecnici.
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

zuzi píše:To by me zajimalo co s tim naklicenym avokadem nebo mangem nebo ...atd. chces Ondro delat? A co vsechno vlastne klicis?

Moje pani domaci ma doma v kvetinaci avokado az ke stropu, ale je to takovy nevzhledny strom, co by nejradeji porad jen rostl nahoru.

Zuzka
jak může být strom nevzhledný :D
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Ondraw píše:Ale z toho jim jen narostly kamut, alfu, nakliceny lusteniny, namocenou pohanku, slunecnici.
Jakou jíš tu pohanku - světlou nebo tmavou ?
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

svetla tmava, ja ti nevim jakej je v tom rozdil, ale ja jim loupanou, je docela svetla, vlastne asi to bude ta svetla, BIO od country-lifu. neloupana opravdu jist nejde:))
be free, be just, be innocent :p
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

No ta tmavá pohanka prý není syrová. Jestli jíš tu světlou, tak ta syrová je, ale nechápu, jak ti může chutnat :roll: .
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

popravde dojim tu co mam a asi uz ji jist nebudu mas pravdu moc dobra chutove neni ;)
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Příspěvek od smaldas »

pohanku taky jím namočenou..do salátu a chutná mi velmi velmi.. :roll:
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

pohanka

Příspěvek od zuzi »

Dle sve zkusenosti si myslim, ze tmava pohanka je prazena, proto je tmava a mrtva. Svetla pohanka v pohode klici.

Ondro, jestli to dobre chapu tak v tobe drima nadseny zahradkar akorat nemas tu zahradku :-) To ty nakliceny semena a seminka, ktery nejis, pak vyhodis?

Z.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="smaldas"]pohanku taky jím namočenou..do salátu a chutná mi velmi velmi.. :roll:[/quote]

Mně taky velmi velmi..
Jednou dokonce vyklíčila (ta světlá to byla asi). Mixuju se zeleninou a olejem, na to dam olivy syrove nebo umeboshi. A posiluje (je v ni taky myslim kompletni protein a hezky alkalizuje telo).
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

jo je v ni kompletni protejn ale ne tak kvalitni jako v avocadech;p a je plna skrobu tak jak tak, ja uz ji jist nebudu a basta:))
to zuzi: jooo sem tim uplne posedlej, ja ty seminka vlastne jako neklicim pravidelne, jednou sem je naklicil a pak zasadil, ted pozoruju jak to roste, fakt me to naplnuje stestim, jak to pozoruju:))) fakt drsne
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

zahradka

Příspěvek od zuzi »

Ja jsem na tom stejne a strasne se tesim, az budu mit jednou zahradku. Manzel, deti, zahradka, to je muj smysl zivota. Zatim mam jen chlapa, kteryho presvedcuju o tom, ze ja jsem pro nej ta jedina nejlepsi na celym svete a ze jedine se mnou bude stastny :-)))
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Ondraw píše:... ted pozoruju jak to roste, fakt me to naplnuje stestim, jak to pozoruju:))) fakt drsne
:D
A já myslela,že když mluvím na rostlinku jedlého kaštanu s tím,jak pěkně "papá" a nabírá sílu do tvorby kmínku,jsem úplně trhlá.Vedle něho roste kaki a obě rostlinky se k sobě tak naklání,že praktikují asi symbiózu.Ale když na ně třeba týden nemluvím nebo aspoň nepohladím pohledem,jejich růst se zastaví. :shock:
PS:Ale to u takovýho cvoka,který vydrží sledovat veverku na zahradě 2 hodiny až mu zatuhne krk,není nic divnýho.
Mě prostě příroda fascinuje. :!:
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

zahrádku vám přeju - a stačí malá, já už takhle funguji 3. rok. Je to něco úžasného! Nehnojím, nestříkám a s rostlinkami se v duchu "mazlím" - Ideální je mít zahrádku hned u domu - rano si tam natrhat jahody maliny, dopoledne rybíz, odpoledne rajčata, večer okurku atd.. A letos budu kupovat pole, nebo louku - tak 1 hektar - zasadím tam nějaké stromy, ještě nevím. Už jsem nějaké na chalupě letos zasázel, ale na půdě která mi nepatří. Jakmile Vám totiž půda patří, je to úplně něco jiného. Každý by měl žít a hospodařit na své hroudě.
Nevědomost je tak lehká!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Honza píše: Každý by měl žít a hospodařit na své hroudě.
Jo,jo. :) Už jsem měla vyhlídku na takovou hroudu,pěknou,moc pěknou.Ale zatím to majitelé nechtějí prodat.Kdo si počká...
Tedy,pochopitelně,pozemek sháním zatím s našima,neb chtějí stavět.Nejlépe přírodní ekodům u lesa na slunný louce.Tak se zatím ráda přidám.Kéž nám to tedy vyjde.
A víte co bych si zasadila?Záhonek nebo celé pole kopřiv!A pak šup do HealthyJuiceru! :twisted:
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Kopřivy rostou přece samy :D
Zrovna jsem teď přišel z první části kurzu Ekozahrady, další bude zase za měsíc. Škoda, že mě nenapadlo dát sem tip, bylo to dost zajímavý a i zábavný. Přednášel Jaroslav Svoboda (www.ekozahrady.com) organizovalo sdružení Země (www.sdruzenizeme.cz) podle principů sdělených Anastasií (www.anastasia.cz).
Pointa je v tom: vytvořit takovou zahradu (ideálně zhruba jeden hektar), nebo lépe řečeno přírodní ekosystém, který se sám o sebe stará a zároveň vytváří ideální podmínky pro život člověka včetně zabezbečení potravy. Bez orání, hnojení, okopávání, boje se škůdci a plevelem, stříhání stromů a jinými zbytečnými a škodlivými zásahy.
Potom člověk může mít čas i na jiný věci, než v potu tváře získávat potravu,...
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Johny píše: Zrovna jsem teď přišel z první části kurzu Ekozahrady, další bude zase za měsíc. Škoda, že mě nenapadlo dát sem tip, bylo to dost zajímavý a i zábavný. Přednášel Jaroslav Svoboda (www.ekozahrady.com) organizovalo sdružení Země (www.sdruzenizeme.cz) podle principů sdělených Anastasií (www.anastasia.cz).
Pointa je v tom: vytvořit takovou zahradu (ideálně zhruba jeden hektar), nebo lépe řečeno přírodní ekosystém, který se sám o sebe stará a zároveň vytváří ideální podmínky pro život člověka včetně zabezbečení potravy. Bez orání, hnojení, okopávání, boje se škůdci a plevelem, stříhání stromů a jinými zbytečnými a škodlivými zásahy.
Potom člověk může mít čas i na jiný věci, než v potu tváře získávat potravu,...
Tak přesně na tuhle akci jsem se chystala,ale nebylo mi dobře,takže jsem v Praze nezůstávala a jela dom.Bylo mi to moc líto.Tož snad příště. :?
Uživatelský avatar
jan buka
Příspěvky: 343
Registrován: čtv pro 30, 2004 23:21
Bydliště: Teplice, Mrštíkova 6
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jan buka »

Ahojky lidičky,
tak jsem byl asi týden bez webu a hned jsem letěl na "vitariána". Vy teda dokážete namotivovat. Už začínám taky s klíčením... zatím to jde Díky za spoustu užitečných rad...
:D Honza B. :D
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Jinak babička si koupili citronovník a rostou jim úplně obrovský citrony.
Quelle bonne suprise :D ! To je uzasne, kde a jak jej pestuji ? V kvetinaci v byte, ve skleniku, ci nekde jinde ? Chutove se asi nedaji srovnat s temi kupovanymi...?
Tak mi konecne vyklicilo konopne seminko :o, ale pocatecni nadseni ponekud rychle vyprchalo :( , protoze ty klicky jsou silene horke a hrozne zapachaji :roll:.
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Tedy,když něco zapáchá,šup s tím do koše. :lol:
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Theresa píše:
Jinak babička si koupili citronovník a rostou jim úplně obrovský citrony.
Quelle bonne suprise :D ! To je uzasne, kde a jak jej pestuji ? V kvetinaci v byte, ve skleniku, ci nekde jinde ? Chutove se asi nedaji srovnat s temi kupovanymi...?
Tak mi konecne vyklicilo konopne seminko :o, ale pocatecni nadseni ponekud rychle vyprchalo :( , protoze ty klicky jsou silene horke a hrozne zapachaji :roll:.
Rostou jim v předsíni, kde je dost zima. :shock:
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Tak jsem klíčila guinou.No,ujde to.Klíčí to skoro před očima.Ale někomu to může smrdět.Chuť je neutrální. :?
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Pavluška píše:Tak jsem klíčila guinou.No,ujde to.Klíčí to skoro před očima.Ale někomu to může smrdět.Chuť je neutrální. :?
A jak to jíš, samotný nebo v salátu ?
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Zatím jsem to jedla samotné.Ale asi to je opravdu lepší v salátě nebo nějak ochucené.Možná s medem...zkusím to zítra sníst s něčím.Samotné bych to už asi nejedla a musela bych to vyhodit,což se mi nechce. :wink:
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Tak guinea... :shock:
Po tý mě bylo asi dvakrát tak blbě, že o ní nemůžu ani slyšet. Pak jsem někde četl, že se musí fakt hodně proplachovat aby se dostaly pryč ňáký saponiny nebo co, ale už mě k tomu nikdo nedonutí.
A vůbec, veškerý to zrní už mě nebaví, jsme snad ňáký ptáci, či co ??
:lol:
Podívejte se na poměr vápník:fosfor u veškerých obilnin, olejnatých semen a luštěnin. Kromě hemp a máku je to šílenost. Zuby to odnášej především.
Akorát nevím, co mám teď v zimě jíst, že...ale to je takovej detail. :?
Uživatelský avatar
Veronika
Příspěvky: 40
Registrován: pon říj 04, 2004 0:24
Bydliště: Vancouver, BC

Příspěvek od Veronika »

[Podívejte se na poměr vápník:fosfor u veškerých obilnin, olejnatých semen a luštěnin. Kromě hemp a máku je to šílenost. Zuby to odnášej především.
Akorát nevím, co mám teď v zimě jíst, že...ale to je takovej detail.

Ahoj Johny,
Muzes to prosim trochu rozvest? Jaky vliv ma pojidani lustenin, semen a obilovin na zuby?
Predpokladam, ze spatny. Ale jak a proc?

Diky, Veronika
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

No, člověk má přijmout přibližně stejný množství vápníku jako fosforu, pokud je přebytek fosforu, tak se neutralizuje vápníkem ze zubů a kostí.
U těch luštěnin to ještě jde, tam je to tak 1:5 ale u obilí už je to asi 1:10-20, což nevím, čím by se to dalo vyrovnat. Jedině tak hromadou zelenýho. A to ještě jenom některých druhů. U těch semínek, kromě hemp a máku je v pohodě ještě sezam a len, pak ještě ujdou mandle, lískové, vlašáky. Jinak třeba semena dýně má 1:30.
Nechci se hrabat v nějakých tabulkách, neříkam, že má člověk počítat kolik čeho může sníst, jenom tohle uvádím jako důkaz faktu, že pro člověka neni přirozený jíst "zrní". Semínka, obilí ani ořechy se nevyskytují v přírodě vyloupané ve větším množství, nebo dokonce uvařené. A luštěniny jsou nejlepší čerstvý, zelený. Chudáci makrobiotici
:?
Když tak sleduju jídelníček všech lidí, ale i vegetariánů a veganů, připadá mi, že tohle je docela fakt problém. U těch, co jedi mléčný výrobky se tohle jakoby zdánlivě trochu řeší, ale jak už se dávno ví, vápník z mlíka je stejně na h....
Myslím, že se o tomhle radši moc otevřeně nemluví, protože, co by jako lidi jinak měli jíst, že..
To by se jim musela říct pravda, že ovoce a zelenina je pro ně to pravé k jídlu.
A to by pak přestali chodit k doktorům,
a zubařské ordinace by byly prázdné..
A lidi by zjistili, že si vlastně potravu můžou pěstovat sami, stačí mít zahradu. Zasadit stromy.
Že není potřeba kombajnů a traktorů dusajících a umrtvujících Zem.
Že obyčejná louka dá nám to nejlepší, co můžeme potřebovat.
Že není třeba chodit do práce a odevzdávat peníze těm, co nás přesvědčují, že bez nich nemůžeme žít, dělat celý život otroka.
A že ani do školy není třeba chodit, protože tam nás učí stejně jenom nesmysly, vychovávají z nás tupé roboty, co pracují celý život jen pro systém, pro společnost, pro stát, či pro koho vlastně ???
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Johny píše:Akorát nevím, co mám teď v zimě jíst, že...ale to je takovej detail. :?
Jo jo,takovej detail,Johny. :D
Já mám teď v zimě fakt krizi,čím se opravdu zasytit.No,asi zůstanu u svého celeru..... :?
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Pokus s termolabilnosti enzymu

Příspěvek od Theresa »

Tak jsem provadela takovy malinky pokusicek s klicenim, s enzymy. Semena vojtesky jsem dala do mrazaku na 24 hodin a ejhle-vyklicila :D . Takze mraz by mel byt pro enzymy O.K. Druhou cast semen jsem 3x vymachala v horke vode, tak teple, ze pod ni neudrzite ruku, odhaduji to tak asi na 65 C. Veliky prekvapenim pro me bylo, ze take vyklicila :o .Mela jsem za to, ze se zvysenim teploty odumiraji. Zkusim je nechat jeste v te horke vode dele namocene, jestli se neco zmeni.
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Velevážené obecenstvo...

Příspěvek od AdamK »

...potlesk pro ženu činu!!! :lol:

Ale fakt.
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Nech je v ty horky vode dost dlouho lezet a vezmi k pokusu teplomer...
Co se tyka mrazeni semen, tak to je preci jasne, ze semena prezijou v zime zimu... jinak by po zime uz nic nevyklicilo...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

namáčanie orechov a semien

Příspěvek od MirecH »

chcem sa spytat, ci ste sa niekde stretli s tym, ze ked namacate orechy, ze tym sa vlastne vyplavuju z nich vodorozpustne vitaminy (b komplex) a tie sa potom ochudobnuju v orechoch co jeme... namacat ci nenamact potom tie orechy, su chutnejsie sice, ale niekedy ked mam chut tak jem aj suche a priamo vylupane, alebo aj mandle a ine....
vicki
Příspěvky: 22
Registrován: pon dub 04, 2005 9:57

Příspěvek od vicki »

Mirech, tak presne nad tim taky premyslim, kdyz namacim sva seminka. nejaky ubytek tam asi bude, jinak by voda, v ktere se namaceji nebyla nijak zbarvena. Ale nikde jsem o tom nic nevycetla, tak nevim. namaceni seminek a orechu ma ale i sve vyhody, treba redukci fytatu a oxylatu, a nastartovani enzymatickych reakci. fytaty a oxylaty se vazou na ruzne mineraly, kdyby se seminka nenamocila, tak by ty mineraly stejne byly pro telo nevyuzitelne.
ja doufam, ze ztrata vitaminu a mineralu je jen minimalni, mozna jen z porusenych vnejsich bunek? Fakt nevim. Kdybyste nekdo nasel na toto nekde clanek, dejte prosim vedet!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

já mám odzkoušenej výrazně rozdíl máčenejch a nemáčenejch a to ořechů. Nechápu, že na to nikdo nějak nereaguje, páč loupaný močený vlašáky jsou pro mně jednička před mandlema a vůbec. (Stejně močený mandle oloupaný bez slupek jsou mnohem lepčí). A ta voda se zbarví z těch slupek a je pěkně hnusná stejně jako ty slupky a jak jsou ty vořechy za dva dny nafermentovaný, tak se téměř blíží těm čerstvejm a někdy i lepší, neb nemaj tolik tříslovin nebo čeho. Dřív jsem jedl hodně ořechů napřed jen suchejch se slupkama a furt mně bylo dost těžko a i když jsem je máčel se slupkama a teď si dávám každej den tak 5 až 8 a sqělý. Cítím i dost podstatnej rozdíl mezi máčeným sezamem a suchým. Dělám si ještě takovej mix -močenej sezam, mak a lněný semínko-rozmixovaný a s medem-tahini hadra.
Hana
Příspěvky: 103
Registrován: pon bře 22, 2004 11:19

Příspěvek od Hana »

pre spokojnosť na oboch stranách, najlepšie bude namočiť orechy, zjesť ich a vypiť aj vodu ktorá po nich zostane :lol:
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od MirecH »

buc11 píše:Dělám si ještě takovej mix -močenej sezam, mak a lněný semínko-rozmixovaný a s medem-tahini hadra.
tiez som skusal ten mix lanove, mak a sezam - pomlete na mlynceku ale uz to nerobim, normalne to sposobuje zacpavanie, teraz uz iba cisty mak alebo mix len lan a sezam a spolu uz nikdy dokopy :) 8) :D
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

to já taky většinou močim, vodu piju vymočenou jak kdy, spíš ji někam použiju jako zálivku ale téměř nikdy neloupu.
Kupuju třeba BIO mandle od Countrylife a ty maj slupku tak aromatickou a lahodnou, že jsou to nejlepší mandle co znám. a mam na nich už závislost "c)
S trávením problém nemam...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
MirecH
Příspěvky: 32
Registrován: pát kvě 07, 2004 12:03
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

namacane orechy

Příspěvek od MirecH »

tvx píše:to já taky většinou močim, vodu piju vymočenou jak kdy, spíš ji někam použiju jako zálivku ale téměř nikdy neloupu.
Kupuju třeba BIO mandle od Countrylife a ty maj slupku tak aromatickou a lahodnou, že jsou to nejlepší mandle co znám. a mam na nich už závislost "c)
S trávením problém nemam...
Ja som skusal pit vodu z orechov ked boli namocene, ale to je hrozne nechutne, mandle som vidis neskusal, takze mozno niekedy ked sa k nim dostanem. Konecne mi raste na zahrade mala mandla, tak dufam ze o rok dva budu aj plody.... zatial som odkazany na kupovane, a bio... budu z vlastnej produkcie
Odpovědět