KLÍČENÍ semen a ořechů

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
araila
Příspěvky: 224
Registrován: stř led 02, 2008 17:38
Bydliště: Praha / ČR / EU / Země

Příspěvek od araila »

Chudáci žížalky...Ale jinak dobrý! "Žížalky", to si budu pamatovat... :D

Mně zas strašně chutná naklíčená cizrna. A jím ji třeba s olivovým olejem nebo opraženou na asa foetidě. (Ale ne k snídani, to se mi zdá dost těžké.)
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Možná to tady už je. Ty chloupky, co se objeví na pohankových klíčcích tak druhý - třetí den klíčení, to je plíseň nebo je to normální?
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Prosííííííím, nechci to vyhazovat a je mi divný, že se to udělá vždy a zrovna na pohance, když ostatní klíčím stejně a nic se s tím neděje...
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

K tomuhle tematu bych chtela preventivne varovat pred kupovanymi klicky. Nevim jak v Cechach, ale tady ve Svedsku jsou vsechny bez vyjimky pasterizovane :evil:

Jak to delaji to nevim, mozna parou? Kazdopadne ty klicky vypadaji uplne syrove a dokonale, napohled k nerozeznani od zivych, i chut je vicemene stejna. Od mych domacich ze sklenice se lisi v jedine zasadni veci: moje bud rychle rostou nebo se rychle kazi, zatimco koupene vydrzi v lednici bez udrzby a beze zmeny i 2 tydny :?

Zjistila jsem to uplnou nahodou pri zkoumani obalu. Na etikete stalo obrovskymi pismeny BIO, a tim nejtiternejsim mikroskopickym pismem "Pasterizovane". Vzhledem k tomu ze ruzne zizalky mame i v praci v jidelne v salat baru, nechala jsem si od jejich vedouci zjistit jak to s nimi je. Byla zlata a vysla mi vstric, nicmene po dlouhem vyptavani i ona zjistila ze jsou pasterizovane, jine pry ani nejsou povoleny hygienickou normou :oops:
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Příspěvek od Fiona »

Hofikos, sice nevim jak to s tou pohankou je, ale napada me jeden test - proste jednu davku nech dojit dal nez mas v planu na jidlo. Pokud dal poroste klicek a z chmyri se vyvinou korinkove fousy, je to v pohode, asi je pohanka proste fousata baba :) Pokud to namisto toho shnije a zplesnivi... asi jasne, ze ;)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Hm, to s tou pasterizácou verím, aj mne bolo čudné, že tie kupované tak dlho vydržia v nezmenenom stave.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Fionko, ty jsi hlavička :idea: díky :)
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

Na mail mi přišel zajímavý odkaz na článek o klíčení. Můžete dokonce i vyhrát :-).

http://www.abecedazahrady.cz/Homepage/V ... fault.aspx
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Zkouším teď naklíčit mandle, a lískáče. Vlašské nevím jak. A taky nevím jestli se vůbec podaří naklíčit mandle a lískáče. Podařilo se to už někomu? Ja to chutná? Já mám totiž obavu, že vše co je vyloupané je rychlo sušené, pražené nebo sterilované a tedy umrtvené. Hlavně je mi to lítou mandlí a lískáčů. Ale nebudu kupovat 100g lískáčů ve skořápce za 10 násobně vyšší cenu než vyloupané.

Nevím tedy jestli namočením přes noc něco co je vyloupané oživne. Já tím pokusem na klíčení právě testuju co je živé a co mrtvé. Slunčnice a dýňovky jsou živé.

Zkoušel jste někdo klíčit mák?
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Klíčit mandle jsem nezkoušela, ale Billings o tom píše:

Mnozí z lidí, kteří jsou na syrové stravě, jsou si vědomi, že syrové celé mandle mohou vyklíčit. Rozhodně naklíčené mandle jsou velmi chutné a mají mnohem lepší chuť než suché nenaklíčené mandle. Loupané mandle mohou být zpracovány teplem a/nebo chemicky, a pravděpodobně nemohou naklíčit: používejte pouze celé, neoloupané mandle

Poznámka: Nenechte klíčit mandle déle než dva dny (doporučujeme 1 den), protože klíčky mohou žluknout.


http://www.ohz.cz/old_web/amana/strava/orechy.htm

.. a dále jsam našla:

Klíčí i mandle ze sáčků loupaných mandlí. Musí být čerstvé (balené koncem roku). Od ledna se stratifikují (ve vlhkém písku v teplotách okolo 5°C), setí připadá na konec dubna.
Dají se sehnat mandle s peckou, bývají ve směsi s neloupanými pekany, lískovými ořechy.
!! V oblastech, kde jsou vinice, se mandloně pěstují, v ovocných školkách na Moravě jsou vcelku dobře k dostání odrůdy vhodné do našich podmínek.


http://www.okenkodozahrad.cz/Skupiny%20rostlin.pdf

Návod na klíčení mandlí je v angličtině tady: http://www.sproutpeople.com/seed/almond.html

Podotýkám, že teploty uváděné v návodu jsou ve °F, tak se neděste. Konvertor je zde: http://www.manuelsweb.com/temp.htm
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Co se týče máku, našla jsme spíš stránky pěstitelů:

Nároky na teplo – se během vegetace mění. Teplota je rozhodujícím činitelem pro energii klíčení. Při teplotě 10°C klíčí semena během 5 – 6 dnů a při teplotě 18 - 20°C během 3 – 4 dnů. Další zvyšování teploty klíčení naopak zpomaluje a při 30°C semena klíčí jen málo. Vzcházející rostliny hynou až při –6 až –8°C, a proto je možné mák vysévat i na podzim, nebo v zimě.

http://www2.zf.jcu.cz/~moudry/databaze/Mak.htm

Semeno máku je velmi cennou výživnou potravinou. Názory o jeho škodlivosti pro vysoký obsah alkaloidů jsou neopodstatněné, protože současné kultivary obsahují v semeni velmi málo těchto látek, kdežto v makovině, zvláště v makovici, a v horní části lodyhy je jejich obsah vyšší. Proto je makovina velmi cennou surovinou pro farmaceutický průmysl.

Semeno máku klíčí již při teplotě 1 až 3 °C a vzcházející rostlina snáší mráz i -4 °C, hyne při -7 °C.


http://www.apic-kraj.cz/e-learning/chap ... courseid=3

V angličtině se na netu o naklíčeném máku píše docela běžne - tedy o tom, že jej lidé požívají - nicméně na návod jsem nenarazila. Tak detailně jsem ale nepátrala :wink:
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Mam zkusenosti s klicenim mandli z doby jeste minule, predvitarianske. Protoze jsem kazdy rok na vanoce hodne - ale hodne - pekla, jsme velka rodina, pekla jsem i mamince a na rozdani pribuznym. V nekolika receptech se nahoru na polevu ma dat oloupana mandlicka - na paradu. Postup byl ten, ze jsem dala do kastrulku vodu, az zacala vrit, tak do ni hodila neloupane mandle a ihned jsem plamen vypla. Hned jsem to musela zcedit a jeste horke zacit rychle loupat, protoze potom zaacaly neuveritelnou rychlosti vylezat klicky. Slo o minuty, pri velkem mnozstvi i o vteriny. Tehdy jsem byla tak blba, ze jsem ty klicky ukrajovala, aby to na tech vyslednych dobrotach vypadalo hezky a nekazilo to celkovy dojem. No blba, no.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

dgm píše:Postup byl ten, ze jsem dala do kastrulku vodu, az zacala vrit, tak do ni hodila neloupane mandle a ihned jsem plamen vypla. Hned jsem to musela zcedit a jeste horke zacit rychle loupat, protoze potom zaacaly neuveritelnou rychlosti vylezat klicky. Slo o minuty, pri velkem mnozstvi i o vteriny.
No to mi nedá, to jdu vyzkoušet :lol: Sice se mi nezdá ta teplota, ale fakt to zkusím :)
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Tak buď jsem to špatně pochopila/provedla, nebo mám špatné mandle, nebo je v tom nějaký háček. Zatím nic... :wink: Asi to zkusím postaru :)
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Ono mandle má 4 podoby... a já teď nevím co jsou loupané... buď je z dužninou, nebo je v pecce, nebo je jádro, nebo je blanšírovaná. Jelikož jsem v pecce na pultech neviděl... tak myslím, že to co považují lidi za loupané jsou vlastně blanšírované.

Jinak tomu klíčení zkrze spaření se divím a ani bych ho nezkoušel. Ono kdo ví co lezlo ven jestli né nějaký ztužený tuk. Ale popřečtení Doubravčina dokumentu zase se někdy spaření používá.

Za mák děkuji. Jen jsem chtěl vědět jestli se někde konzumuje, protože mi namočený hodně chutná. A tak jsem si říkal jestli by jeho stravitelnost nešla zlepšit (protože rozmělňování mkrého máku je problém a v mixeru to bez tekutiny nejde a přijde o sladkou chuť a rozmixovany namočit tak neobživne) tím naklíčením stejně ajko u ořechů. Jenže to bych musel vydržet kolem něj tak chodit když je namočený a neuždibovat.

Takže lískáče mohu zrušit, vlašáky taky a mandle asi taky. Dýňová semínka nechám. Chutnají lépe než jen namočená.
Naposledy upravil(a) mandragora dne pát dub 25, 2008 13:43, celkem upraveno 1 x.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

mandragora píše:Jenže to bych musel vydržet kolem něj tak chodit když je namočený a neuždibovat.
:lol: :wink:
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Byly to klasicke mandle v sacku, co se nabizi pred vanocema hospodynkam na peceni, uz ani nevim znacku, nas obchod byval mizerne zasobeny, vzdycky byl jenom jeden druh. Proste klasicke mandle, slupka vypada po sloupnuti jako papir i tak susti. Prave ten postup se uvadi i v kucharkach v receptech na peceni cukrovi. Me se to s temi klicky prihodilo proto, ze jsem nebyla dost rychla, asi jsem se zdrzela u jine prace a vodu jsem hned neslila, az za nejakou minutu, proto to zaclo klicit, ci ten tuk :) ci co.

Od te doby se mi to uz nestalo, asi jsem byla dost rychla , nebo jsem nemela stesti na tak kvalitni mandle.
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

doubravka píše:Co se týče máku, našla jsme spíš stránky pěstitelů ...
Mě naklíčil mák zapomenutý v hrnku v ledničce asi za týden (předtím byl jenom máčenej, prsknul jsem ho do ledničky jako že ho na druhý den spotřebuju, pak jsem na něho zapomněl, milý hrnek jsem zaházel hlávkáčem a jiným ovozelem a až po snězení všeho jsem si ho všimnul, to už byly asi 3 mm klíčky. Ale pak teda byl hóódně dobrej.) :lol:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

Hugo z Hor píše: Ale pak teda byl hóódně dobrej :lol:
Hmm hmmm.... Přiznám se, že mák naprosto nesnáším. Nikdy jsem nepochopila, jak se po něm všichni můžete utlouct. Nicméně tímto jsi mě ale navnadil, cokoliv naklíčeného (jedlého) přeci nemůže chutnat nechutně :wink: Já si snad půjdu někam sehnat mák a experimentovat :lol:
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

Díky Hugo to mě potešilo s tím mákem, protože jsem se teprve teď po těch anabázích mohla pustit do sázení a mmj jsem na kus pole nasypala mák z potravin doufaje, že vyklíčí - už se na něj můžu těšit :wink: myslím byl z tesca :P vzpomínky z dětských let na makovice, které si vysypu do dlaní a čerstvé sním :wink:
Idasek není muž ;o)
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

doubravka píše:
Hugo z Hor píše: Ale pak teda byl hóódně dobrej :lol:
Hmm hmmm.... Přiznám se, že mák naprosto nesnáším. Nikdy jsem nepochopila, jak se po něm všichni můžete utlouct. Nicméně tímto jsi mě ale navnadil, cokoliv naklíčeného (jedlého) přeci nemůže chutnat nechutně :wink: Já si snad půjdu někam sehnat mák a experimentovat :lol:
prej že hořčík - po stresu - tak jsem rozmačkala banán a smíchala s močeným mákem :shock: můžu se po tom utlouct :lol:
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
doubravka
Příspěvky: 551
Registrován: ned bře 26, 2006 13:43
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od doubravka »

:shock: :shock: :wink:
Bez ohledu na to, jak daleko jsi na špatné cestě zašel, vrať se.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

doubravka píše::shock: :shock: :wink:
Jó kdyby tak člověk věděl že na něj bude mít za ty tři dny opravdu chuť... a když má, tak musí čekat :cry:

No a banán s mákem... to mě nenapdalo. Chudák banán v bříšku. Jinak by to mohlo být dosti euforizující... máček... a k tomu ještě banánek...

To mě nekdy honí šílená myšlenka na jazyku... mandlového mléka (bez medu) s pomerančovou šťávou... ale nevím odkud se bere a nezkoušel jsem ji. Furt sylším... mandlové mléko s pomerančovou šťávou... nechápu. Jednou mě to dožere a vyzkouším.

Dneska jsem měl ty nevyklíčené mandle... 50g a už mi sedly... byl jsem si zaběhata super... trávení se spravuje díky tomu že zase naslouchám svým pocitům a né tabulkám. Prostě se soustředím na to co bych si dal, co mi prospěje představuji si jako to mám na jazyku a tělo mi dává reakce a pak jdu a koupím to... a je to to o ono....

A tak jsem to spravil... šťávami těch se tak moc nepřejím a nikdy nekvasí. Mezi nimi si můžu dát ovoce. Jsem překvapen že zimomřivost není... běh dnešní bez zaléhaní v uchu... prostě svěžest ale svaly už slabé.
Všechno velké je jednoduché.
Uživatelský avatar
mandragora
Příspěvky: 454
Registrován: sob bře 15, 2008 21:18

Příspěvek od mandragora »

Klíčené dýňové semínko je příliš hořké. Takže zůstanu max u namáčení nebo komzumace za sucha.

Zkouším ještě ten mák... 2 den a zatím nic

Po ctyrech dnech... mel takove male klicky ale jen tak ze 60% tak jsem ho radeji snedl aby se mi nezkazil a abych vlastne zjistil jak chutna. Je to trochu jine, ale zas takovy rozdil oproti jen namocenemu to neni. Oproti namocenemu ma mene makovou chut. Takze piplat se s tim 4 dny jen pro ten maly rozdil je vhodnejsi jen namoceny.
Všechno velké je jednoduché.
IDASEK
Příspěvky: 284
Registrován: úte led 09, 2007 16:30

Příspěvek od IDASEK »

ve čtvrtek jsem sela a dneska jsem viděla ta 1-2cm dlouhé klíčky máku - klíčí v hlíně, bude bio máček jupí
Idasek není muž ;o)
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Tak mě zase chuť toho klíčeného přišla výrazně jiná, než jen máčeného. Navíc já se s tím nepiplal, leželo mě to v hrnku v ledničce , takovém polovlhku a zabalené, takže to nepochytilo žádné ostatní pachy.
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
Katarína
Příspěvky: 2190
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:15
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od Katarína »

doubravka píše:
dgm píše:Postup byl ten, ze jsem dala do kastrulku vodu, az zacala vrit, tak do ni hodila neloupane mandle a ihned jsem plamen vypla. Hned jsem to musela zcedit a jeste horke zacit rychle loupat, protoze potom zaacaly neuveritelnou rychlosti vylezat klicky. Slo o minuty, pri velkem mnozstvi i o vteriny.
No to mi nedá, to jdu vyzkoušet :lol: Sice se mi nezdá ta teplota, ale fakt to zkusím :)
Doubravka, dnes rano som na Teba myslela. Robila som si polievku z tej cervenej biososovice, dokonca polenej a lupanej (bez supky). A napriek tomu bola po uvareni plna 2-3 mm klickov.
Čím väčšia spotreba mlieka a vajec, tým viac zvierat odsúdených na smrť pod nožom. A zvyčajne aj na utrpenie počas života.
Uživatelský avatar
hugis
Příspěvky: 415
Registrován: pát bře 05, 2004 12:38
Bydliště: PP

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od hugis »

Ostatný rok som si občas v obchode kúpil klíčky, ak boli k dispozícii, avšak chuťovo mi vôbec nešli. Z vedomím prospešnosti konzumácie klíčkov som ich do seba natlačil, pričom som ich bohato prekladal paradajkami aby som tú chuť (prirovnal by som ju asi tak k chuti riedidla) prekryl. Pred pár dňami som po dlhšom čase kúpil a doma po prvom súste všetko vyhodil do koša (asi zjemnená chuť v 5. mesiaci vitariánstva). Hovoril som si, že to nie je môžné, keď ich tak všetci chvála. Tak som vydoloval staré nakličovadlo, mungo a cícer a naklíčil som ich. Práve ich mám v brušku. Chuťove neutrálne, bez pachutí, v pohode konzumovateľné. Som to ja ale debil.
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Fiona »

Oni ty klicky z obchodu byvaji pasterizovane, jako aby se nekazily :|

Mne se zas ciste omylem podarilo naklicit cokoladu, tedy kakaove boby :o Jak jsem zvykla macet si mandle, aby byly aspon trochu jako cerstve, tak jsem dala do vody raw cokoboby a byla zvedava co to udela. Byly takove popraskane, nekdy i rozlomene... Cekala bych ze k jidlu to bude asi tak po 6 hodinach, jako mandle, ale ono se z toho namisto stavnateho orisku stalo takove podivne zuzu, mokry polstarek v puse. A kdyz na to koukam zblizka, vidim ze z toho zuzu lezou korinky :shock: :o Takove podivne placate korinky. Klici dokonce i pulky a ulomky, vubec jim nevadi ze jsou rozlamane >:-) Podivna to rostlina...
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od epony »

myslite, že semienka z melonu sú tiež zdraviu prospešné? (čo takto nakličiť) lebo ja ich nejem.. :roll:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od dgm »

Tak ja jsem si nekdy v zime koupila u nas tacek s klicky, nevim uz co, asi mungo, od teto firmy http://www.beskyd.cz" onclick="window.open(this.href);return false;. Tak jsem na jejich stranku napsala, jestli vyrobek neprochazi po nakliceni nejakou tepelnou upravou a prisla mi tato odpoved. Podle toho, jak tam pani pise, ze se nemaji klicky nechavat pri vyssi teplote aby nedochazelo k pokracovani kliceni mi pripada, ze nejsou asi tepelne upravene.

Mail:
Dobrý den,
naklíčená semena jsou zdrojem bílkovin a vitamínu C, nejvíce bílkovin obsahují semena luštěnin. U obilovin dochází k přeměně složitého škrobu na jednodušší cukry. U semen, která necháme vyrůst na tzv. výhonky, a u obilovin naklíčených až do stavu mladých listů tzv. osení je hodnotný obsah chlorofylu. Všechna klíčená semena obsahují množství enzymů a vlákniny.

Řada obsahových látek působí v lidském těle jako antioxidanty nebo podporuje imunitní systém. Mají také detoxikační účinky, které se využívají hlavně při jarních očistných kůrách.

Vitamíny a minerální látky jsou v klíčcích v přírodní přirozené formě a jsou pro lidský organismus velmi dobře přijatelné.

Nejhodnotnější jsou klíčky konzumované za syrova, samostatné i v různých salátech či jako obloha k hlavnímu jídlu nebo zeleninová příloha. Klíčky lze však i tepelně upravovat jako součást různých polévek, masových i zeleninových minutek, jako přísadu do uvařené rýže či těstovin. Při vaření je třeba zachovat zásadu, že klíčky vaříme pouze velmi krátce, spíše pouze blanšírujeme, abychom tepelně upravili povrch, ale uvnitř aby klíčky zůstaly křupavé. Touto úpravou zachováme nejvíce hodnotných látek. Z klíčků lze připravit i mnoho sladkých jídel a moučníků. Naklíčená semínka můžeme využít jako müsli ke snídani či svačině kdy namísto ovesných vloček a sušeného ovoce použijeme naklíčené obiloviny a čerstvé ovoce. Klíčky konzumujeme pokud možno čerstvé, skladováním ztrácí hodnotu. Starší klíčky spíše upravíme tepelně. Uchováváme je při teplotě od 2 do 5 °C, aby proces klíčení dále nepokračoval a neměnil se obsah vitamínů.

Děkujeme za Vaši přízeň o dále Vám posílám pár receptů k odzkoušení.

Za Beskyd Fryčovice, a.s.

Kamila Loučková

kamila.louckova@beskyd.cz

Kedlubnový salát s klíčky
Ingredience:
5 mladých kedlubnů
3 mrkve
200 g klíčků Baby Mungo
3 snítky petrželky
2 žloutky
sůl, pepř
lžička jemné hořčice
lžička citrónové šťávy
100 g bílého jogurtu
6 lžic slunečnicového oleje
Postup:
Kedlubny a mrkev hrubě nastrouháme, smícháme s troškou citrónové šťávy, přidáme klíčky. Žloutek, sůl, pepř, zbytek citrónové šťávy, hořčici a jogurt ušleháme na pěnu, za stálého míchání přidáváme olej. Zálivku smícháme se saláte a necháme odležet. Před podáváním ozdobíme sekanou petrželkou.

Polníček s klíčky
Ingredience:
300 g polníčku
80 g klíčků (výhonky Mungo, směs Tai-či, směs Kendo)
4 lžíce olivového oleje
2 lžíce zálivky Balsamico tmavé
2 lžíce vody
sůl, pepř
Postup:
Polníček pečlivě vypereme, přidáme klíčky a zalijeme zálivkou z oleje, Balsamica, vody , soli a pepře. Zálivkou přeléváme těsně před podáváním.

Klíčkový salát
Ingredience:
1/2 hlávky ledového salátu
1/3 pórku
1 hlávka čínského zelí
2 rajčata, kousek okurky
2 dl steril. žampionů
1 červená paprika
2 dl naklíčených malých bílých fazolí
2 dl vojtěškových klíčků
1 lžíce oleje, sůl.
Postup:
Zelí, rajčata a okurku nakrájíme na menší kousky, pórek na kolečka. Smícháme s klíčky a žampióny, osolíme a pokapeme slunečnicovým olejem.

Nudle se zeleninou na pánvi
Ingredience:
300 g vařených celozrnných nudlí
2 papriky
1 pór
2 mrkve
200 g výhonků Mungo
1 cibule
100 ml sojové omáčky
olej
koření (pepř,..)
Postup:
Zeleninu nakrájíme na menší kousky, krátce podusíme na pánvi a necháme okapat. Cibuli nasekáme, orestujeme na oleji, přidáme nudle, společně opečeme a následně přidáme zeleninu.Krátce před podáváním přidáme výhonky, krátce orestujeme.Dochutíme sojovou omáčkou a okořeníme.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Selma »

Jsem právě taky zkoušela nakličovat mandle z Kauflandu abych zjistila, jestli jsou naživu. Máčela jsem je přes noc a pak je nechala na misce s trochou vody, ale včera žlukly a klíčit nezačaly, tak asi moc raw nejsou, což je pro mně velké zklamání. Ale možná se na to musí jinak, jenže to já z angličtiny nezjistím. Mohl by mi to někdo prosím přeložit?
A s tím spařováním ... to není klíčení, to se akorát ten klíček, kterej tam je oddělí, ale růst to pak už nezačne, když to přejde vařící vodou, takže to není raw, si myslim.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od dgm »

Ahoj Selmo, nevim, jestli pises k memu nechtenemu sparovani mandli a kliceni, ale pisu. Tenkrat jsem o vitarianstvi vedela pekny prd a naklicene mandle jsem brala jako nehodu. Jenom ted s odstupem si myslim, ze to byly mandle asi kvalitni, bohuzel nezustalo u jejich nejprirozenejsi konzumace. Samozrejme, ze tim varem uz prestaly byt raw, ale da se tak podle me zjistit na par kouscich klicivost. Vim ze ty klicky rostly velkou rychlosti, ktere jsem nestacila odkrajet vcas a co nejrychleji schladit, tak byly vetsi a vetsi. To je k mym pokusum vse.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Sluníčko »

Fiona píše: Mne se zas ciste omylem podarilo naklicit cokoladu, tedy kakaove boby :o Jak jsem zvykla macet si mandle, aby byly aspon trochu jako cerstve, tak jsem dala do vody raw cokoboby a byla zvedava co to udela. Byly takove popraskane, nekdy i rozlomene... Cekala bych ze k jidlu to bude asi tak po 6 hodinach, jako mandle, ale ono se z toho namisto stavnateho orisku stalo takove podivne zuzu, mokry polstarek v puse. A kdyz na to koukam zblizka, vidim ze z toho zuzu lezou korinky :shock: :o Takove podivne placate korinky. Klici dokonce i pulky a ulomky, vubec jim nevadi ze jsou rozlamane >:-) Podivna to rostlina...
fakt :shock: tak to bych nevěřila
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Selma »

dgm píše:Ahoj Selmo, nevim, jestli pises k memu nechtenemu sparovani mandli a kliceni, ale pisu. Tenkrat jsem o vitarianstvi vedela pekny prd a naklicene mandle jsem brala jako nehodu. Jenom ted s odstupem si myslim, ze to byly mandle asi kvalitni, bohuzel nezustalo u jejich nejprirozenejsi konzumace. Samozrejme, ze tim varem uz prestaly byt raw, ale da se tak podle me zjistit na par kouscich klicivost. Vim ze ty klicky rostly velkou rychlosti, ktere jsem nestacila odkrajet vcas a co nejrychleji schladit, tak byly vetsi a vetsi. To je k mym pokusum vse.
No já vím, taky jsem mockrát spařovala mandle. Ale to není klíčení, to je pouhé bobtání vlivem tepla a vody a ta mechanika semene umožní, aby se ten klíček vystrčil aby mohl začít tahat živiny z půdy. Tohle se může dít i když je semeno už po smrti. Klíčení o které nám z výživového hlediska jde je proces, při kterém se zahájí dělení buněk a produkce mnoha pro naše těla zajímavých látek. To máš jako s houbou. Za sucha je malá, když ji namočíš, tak se zvětší, ale to neznamená, že je naživu a roste. Klíčivost se zkrátka dá ověřit jenom tak, že vidíš, jak to semeno pokračuje v růstu. A to se mi právě nepodařilo :(
Mám totiž už delší dobu podezření, že ty mandle úplně dobře netrávím, tak jsem chtěla zjistit jestli to není tím, že už v nich ty enzymy nejsou.
Uživatelský avatar
RAWka
Příspěvky: 230
Registrován: pon črc 16, 2007 12:58
Bydliště: Zvolen, Banská Štiavnica
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od RAWka »

Snažím sa teraz trochu klíčiť, celkom mi chutí mungo fazulka. Tá aj veľmi dobre klíči. Vy to jedávate aj s tým semienkom alebo to odrežete? A ešte jedna otázka. Nechávate tomu narásť aj korienok?
Hladať znamená mať ciel, ísť za ním a nevšímať si nič iné, byť ním posadnutý. Ale nehladať a nájsť znamená byť slobodný.
dvdmchl

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od dvdmchl »

Nechávate tomu narásť aj korienok?
JJ i rucicky a nozicky, pak to napichnu ne spendlik a koukam jak se seminko zmita. Nejdrive mu odkousnu prdelku, pak korinky, pak klicek a nakonec si slastne necham mezi zuby krupnout hlavicku.
Dulezite je delat to blizko misky s ostatnima miminkama, aby pekne videli co je ceka. :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Renáta »

:roll: :wink:
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od epony »

dvdmchl píše:
Nechávate tomu narásť aj korienok?
JJ i rucicky a nozicky, pak to napichnu ne spendlik a koukam jak se seminko zmita. Nejdrive mu odkousnu prdelku, pak korinky, pak klicek a nakonec si slastne necham mezi zuby krupnout hlavicku.
Dulezite je delat to blizko misky s ostatnima miminkama, aby pekne videli co je ceka. :)
vrahu :mrgreen:
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Uživatelský avatar
fllowiee
Příspěvky: 167
Registrován: úte kvě 13, 2008 6:57

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od fllowiee »

ja vám vlastne ani neviem o čo pri tom klíčení ide... to iba cez noc mám namočiť do vody a potom jesť? to je ono? :D :D fakt neviem, stále to spomínate a ja som mimo z toho.a čo sa dá vlastne klíčiť? orechy a šošovica + spol?..ešte čosi?
All of us have a place in history. Mine is clouds.
Richard Brautigan
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Sluníčko »

nejlepší je mungo, dáš to večer do misky s vodou, zaleješ více, nabobtná to a druhý den to rozložíš do jedné vrstvy na talíř a zaleješ vodou, aby to bylo tak 2/3 ve vodě a dáš na světlo, chce přilévat vodu, aby to nevyschlo. Z malé zelené kuličky bude tak 5 mm oválek, na kterém bude puklý ten zelený obal a z části bude koukat to bílé semínko s klíčkem, je to dobré s olivovým olejem
když to klíčí, tak je dobré to proplachovat (přes cedník), aby nezatuchlo, např. dnes bys přes noc dala namočit, zitra by to celý den klíčilo a pozítří bys to mohla jíst
Uživatelský avatar
fllowiee
Příspěvky: 167
Registrován: úte kvě 13, 2008 6:57

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od fllowiee »

Sluníčko píše:nejlepší je mungo, dáš to večer do misky s vodou, zaleješ více, nabobtná to a druhý den to rozložíš do jedné vrstvy na talíř a zaleješ vodou, aby to bylo tak 2/3 ve vodě a dáš na světlo, chce přilévat vodu, aby to nevyschlo. Z malé zelené kuličky bude tak 5 mm oválek, na kterém bude puklý ten zelený obal a z části bude koukat to bílé semínko s klíčkem, je to dobré s olivovým olejem
když to klíčí, tak je dobré to proplachovat (přes cedník), aby nezatuchlo, např. dnes bys přes noc dala namočit, zitra by to celý den klíčilo a pozítří bys to mohla jíst
čo je to mungo? :oops:
All of us have a place in history. Mine is clouds.
Richard Brautigan
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Sluníčko »

mungo fazole http://www.biosfera.cz/product_info.php/products_id/183" onclick="window.open(this.href);return false;
takhle to vypadá naklíčené http://www.deniky.zeny.cz/vendy/co-se-u ... mungo.html" onclick="window.open(this.href);return false; ale lepší nechat ještě více rozpuknout
čočka naklíčená je také dobrá, ta červená
Uživatelský avatar
fllowiee
Příspěvky: 167
Registrován: úte kvě 13, 2008 6:57

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od fllowiee »

Sluníčko píše:mungo fazole http://www.biosfera.cz/product_info.php/products_id/183" onclick="window.open(this.href);return false;
takhle to vypadá naklíčené http://www.deniky.zeny.cz/vendy/co-se-u ... mungo.html" onclick="window.open(this.href);return false; ale lepší nechat ještě více rozpuknout
čočka naklíčená je také dobrá, ta červená
to vyzerá chutne :D mňááám...to kupujem :D takže-mungo, olej, soľ, tsatsiky.. :D :D
All of us have a place in history. Mine is clouds.
Richard Brautigan
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Sluníčko »

třeba :D

já dělám salát - mungo a lžičkou nadlabané avokádo, vše zamíchat a přidat zálivku - nerafinovaná sůl, lžíce medu, trocha vody na rozmíchání, ciitronová šťáva a olivový olej (ozdravená klasická sladko-kyselá zálivka), koření můžeš také přidat
jarda_b
Příspěvky: 180
Registrován: pon črc 28, 2008 14:41

Co všechno klíčíme ?

Příspěvek od jarda_b »

Co všechno klíčíte a jak to pak používáte?

Já zatím klíčím hrách a mungo a to v zavařovací sklenici a přidávám si je do zel. salátů, případně s namočenou pohankou. Chtěl bych ten sortiment rozšířit.

Zkoušel jsem žito a vojtěšku, ale to sice vyklíčilo, ale pak to zasmrádlo, tak jsem to vyhodil.

Teď jsem namočil i cizrnu a zkusím ji taky naklíčit. Pak mám ve spíži ještě fazole adzuki, čočku, fazole bíle i červené. Může se to všechno jíst syrové? Mám pocit, že ve fazolích je něco jedovatého, co se musí uvařit, aby to bylo jedlé. Ale mungo jsou taky fazole, ne?
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Pavluška »

nejlepší mi vždycky přišlo mungo, jako spestření salátů.
Bože, dej mi sílu, abych změnil to, co změnit můžu.
Dej mi trpělivost, abych snášel to, co změnit nemůžu a
dej mi moudrost, abych to dokázal rozlišit.

(G.K.Chesterton)
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od dgm »

Mate nekdo zkusenosti s klicenim alfaalfy? Pokud se to nekomu podarilo do zdarneho konce, tak jaky byl postup?
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od awa »

Já mám s těmito semínky ty nejlepší zkušennosti. Klíčí jako divoká a nesmrdí. Jenže mě vůbec klíčky nechutnaj... :(
Postup ( v pokojové teplotě ):
Večer dát do skleničky ( klidně porcelánového hrnečku ) s vodou lžičku semínek. Nechat bobtnat.
Ráno vodu vylít (třeba na kytky jako hnojivo ) přes cedníček na bylinkový čaj ( kvůli velikosti dírek ). Semínka zůstanou na cedníčku. Je lepší je propláchnout pod tekoucí vodou, aby nesmrděla. Danou skleničku naplnit vodou ke dnu cedníčku, který je na skleničce.
Večer postup zrána zopakovat.
Tahle to stačí dva dny a alfa doroste do délky cca 3 cm. To je délka, kdy jsou klíčky křehké. Necháme-li klíčit déle, pak začnou být škrobnaté a příliš vláknité.
Dá-li se víc semen, tak se pak nevejdou do čajového cedníčku. Větší cedníčky mají zase velké díry....
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

alfa alfa mi klíčila 4 dny (aby byly výhonky delší než semínko)

začínám mít lehkou schizofrenii, na co odpovídat na koníkovi v Půstech, syrová strava a na co tady >:-)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Odpovědět