KLÍČENÍ semen a ořechů

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
AdamK
Příspěvky: 102
Registrován: čtv dub 07, 2005 19:34
Bydliště: Prágl

Mandel v CSSR ;-)

Příspěvek od AdamK »

Nevedel jsem ze mandle plodi i v nasich zemepisnych sirkach..je to bez problemu?
Food is just fuel — what you do with your life is what matters!
http://www.fredericpatenaude.com/
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

Videla jsem mandlon v prazske botanicke zahrade v Troji a pruvodkyne rikala, ze plodi...
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

co ja vim v Praze sou mandle na petrine ve velkym
be free, be just, be innocent :p
vicki
Příspěvky: 22
Registrován: pon dub 04, 2005 9:57

Příspěvek od vicki »

my mame doma dve mandlone, plodi bez problemu. jsou ale samci a samici rostliny, takze aby plodily, tak musite mit alespon od kazdeho jednu. jako u lidi :D
Marty
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 19, 2005 22:23

Plísen

Příspěvek od Marty »

Čaute, snažím se naklíčit pšenici, ale během 2 či 3 dne tam vždy najdu plísen, můžete mi někdo poradit prosím? čau
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

proplachovat....proplachovat.....proplachovat.....nebo si koupit Freshlife :wink:
"Nevař se, odvaž se!"
Marty
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 19, 2005 22:23

Příspěvek od Marty »

mužu se zeptat co to je FRESHLIFE, KDE HO MAJÍ_? :o
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Re: Plísen

Příspěvek od Honza »

Marty píše:Čaute, snažím se naklíčit pšenici, ale během 2 či 3 dne tam vždy najdu plísen, můžete mi někdo poradit prosím? čau
Zkus změnit druh pšenice a jak říká Michal: Proplachuj. Jo a nenech to dlouho stát ve vodě - stačí tak 6- 8 hodin. :D A nebo to nejez a je to. :D
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

jecmen

Příspěvek od zuzi »

Ja nemam problemy klicit cokoli. Vlastnim klicici misky, ktere pouzivam, ALE: pred mesicem jsem si koupila na biosfere bio jecmen a nejsem schopna ho naklicit. Mam pocit jako by byla polovina mrtva a ta druha polovina taky strasne plesnivi. A dost smrdi. Proplachuju jak jen muzu, minimalne 3x denne. Zkousela jsem postup jak ho psal Johny - namocit na par hodin a pak rozprostrit na zeminu a nechat rust, ale me se to vsechno obali plisni a vyroste jen par zrnicek. Co je spatne? Je mozne ze mam spatne obili? Tak to me totiz pripada. Psenice mi roste bez problemu.
Z.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

PSENICE

Příspěvek od zuzi »

Jo jeste k ty psenici. Je mozne ze si pletes plisen s chlupatymi korinky. Co myslis?
Marty
Příspěvky: 3
Registrován: pát srp 19, 2005 22:23

Příspěvek od Marty »

Tak s chlupatyma kořinkama si to nepletu, a jinak se snažím nakličit pšenici ozimou, nechávám ji celou ve vodě dokud celkově nenasákne cca 12 hodin a proplachuju to tak asi 5-8 :?: x denně a stejně to plesniví! Pěstujete nekdo taky tu "ozimou"?
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Marty píše:Tak s chlupatyma kořinkama si to nepletu, a jinak se snažím nakličit pšenici ozimou, nechávám ji celou ve vodě dokud celkově nenasákne cca 12 hodin a proplachuju to tak asi 5-8 :?: x denně a stejně to plesniví! Pěstujete nekdo taky tu "ozimou"?
Asi se jedná o pšenici sušenou při vysoké teplotě, tedy polomrtvou. Kup si jiný sáček a uvidíš. :wink:
Nevědomost je tak lehká!
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Asi máš fakt nějakou polomrtvou a poškozenou pšenici, zkus třeba Bio žito ozimé od firmy Pro-bio. To klíčí perfektně. Ale Bio ječmen bezpluchý téhož výrobce je na klíčení taky přímo na........přímo nevhodný :D
"Nevař se, odvaž se!"
henalila
Příspěvky: 12
Registrován: čtv črc 28, 2005 11:04
Bydliště: Slovensko

Re: Plísen

Příspěvek od henalila »

Marty píše:Čaute, snažím se naklíčit pšenici, ale během 2 či 3 dne tam vždy najdu plísen, můžete mi někdo poradit prosím? čau
Ahoj, mala som podobný problém, a dosť ma to štvalo,ale vyskúšala som bio-pšenicu v inom baleni a pšenica krásne klíči. Tiež ma na začiatku trápilo to, že mi naklíčene osivo nevydržalo moc dĺho a hneď skyslo, riešila som to tým, že som ho hneď konzumovala, prišla som však na fintu, ktorá dosť predĺži životnosť klíčiaceho sortimentu, či už obilia,soje...Keď majú klíčky požadovanú veľkosť, nechám ich chvíľku na slniečku, aby trochu zozelenali (to zozelenanie neni nutnosť), potom ich dám do chladničky, kde vydržia v pôvodnom stave, bez premývania pár dní.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

jecmen fy Pro-bio

Příspěvek od zuzi »

Michale diky za tvou zkusenost s jecmenem. Nechapu ale proc ho Biosfera prodava, mela by tam byt aspon poznamka ze spatne klici.

Poradite mi vyrobce jecmene, ktery dobre klici????

Diky! Z.
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Musí se zároveň pokaždé umýt i ta nádoba, což já dělám, ale obilí mi stejně plesniví. Např. nejsem schopna naklíčit tu egyptskou pšenici Kamut.
Nejlepší je stejně mungo. Alfalfa mě teď taky štve, neboť má tak 50% klíčivost. Vyberu klíčky a zbytek abych asi sypala ptáčkům.
Uživatelský avatar
zuzi
Příspěvky: 472
Registrován: stř bře 03, 2004 21:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od zuzi »

To me prekvapuje, s vojteskou jsem nemela nikdy problemy.
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

zuzi píše:To me prekvapuje, s vojteskou jsem nemela nikdy problemy.

Někdy je s klíčením opravdu problém, ale u tý vojtěšky by to mělo jít snadno. (pokud není to semínko fakt nějaký hodně starý) Já mám osvědčený následující postup: semínka večer namočím do větší nádobky s vodou, aby se hodně "nacucly". Ráno je properu, dám na misečku a zalívám převařenou (samozřejmě vychladlou) vodou. Proplachuju 3x denně. No a nejlíp klíčí mungo, cizrna, čočka a azuki. :lol:
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

luštěniny x vojtěška

Příspěvek od Advid »

Už jsem přečetl přes 500 příspěvků na staré diskuzi a chci se zeptat, jestli je Johnym mockrát doporučovaná vojtěška luštěnina. Myslím, že ne, ale radši se zeptám. Chci svaly. :-))
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Rena
Příspěvky: 15
Registrován: čtv pro 15, 2005 21:07

Příspěvek od Rena »

Ahoj Davide
Vojteska (latinsky Medicago sativa) je lustenina.
Rika se ji taky alfalfa, coz je z arabstiny a priblizne to znamena "otec vsech potravin".(Preklad "nejlepsi krmivo" z knihy Zdravi a salat od Dr. N. Wolkera je spatne.)
Kdyz chces vedet vic, zadej si na vyhledavaci jeji latinsky nazev, najdes rychlejc potrebne informace.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Rena: Děkuju. Já jsem na netu hledal a našel jsem, že je to pícnina a nějak se mi to nezdálo, tak jsem se zeptal ještě tady.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Rena
Příspěvky: 15
Registrován: čtv pro 15, 2005 21:07

Příspěvek od Rena »

to David:Myslim, ze se oboji nevylucuje. Nevim, co presne znamena picnina, ale z vojtesky se driv pekl chleba.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Já myslím, že pícnina znamená, že se tím krmí skot a tak. Třeba jetel je taky pícnina.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Rena
Příspěvky: 15
Registrován: čtv pro 15, 2005 21:07

Příspěvek od Rena »

Mas pravdu s tou picninou,je na krmne ucely. jestli se z ni driv pekl chleba, si nejsem tak jista, nemuzu to totiz na netu nikde najit. Zajimalo by me, na co vsechno to ti Arabove, kteri jeji ucinky objevili, driv pouzivali.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Klíčení vojtěšky

Příspěvek od Advid »

Nechce mi mrška klíčit. Klíčidlo mám udělané z krabičky od nanunáče s propíchaným dnem a dal jsem tam dvě polévkové lžíce. Sice začne klíčit, ale zelených výhonků z toho leze docela málo. Pravidelně to proplachuju. Nevíte, v čem dělám chybu?
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Honza píše:Tesin by jiste napsal že klíčky nebrat, že? :D
Ted jsem zase precetla spoustu clanku o odach na klicky, jeden autor o nich dokonce mluvi jako o jednech z nejzdravejsich potravin na svete. Tak se ptam, proc klicky nebrat?
Nechce mi mrška klíčit. Klíčidlo mám udělané z krabičky od nanunáče s propíchaným dnem a dal jsem tam dvě polévkové lžíce. Sice začne klíčit, ale zelených výhonků z toho leze docela málo. Pravidelně to proplachuju. Nevíte, v čem dělám chybu?
To je zvlastni, vojteska mi klici velice dobre, nejlepe ze vsech semen. Mozna je to spatna sklizen, seminka mohou byt porusena.
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Danka
Příspěvky: 75
Registrován: ned úno 12, 2006 0:21
Bydliště: Lisbon, PT

Azuki

Příspěvek od Danka »

Ahojte,

urcite mitu niekto skuseny bude vediet poradit. Ide mi naklicit snad vsetko. Ale ked skusam azuki (take ako mungo ale cervene), tak vzdy skoro nic az zacne smrdiet. Neviem, co robim zle. Namocim, preplachujem.

Diky moc ak by niekto vedel poradit!
:-)
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Re: Azuki

Příspěvek od ivus »

Danka píše:Ahojte,

urcite mitu niekto skuseny bude vediet poradit. Ide mi naklicit snad vsetko. Ale ked skusam azuki (take ako mungo ale cervene), tak vzdy skoro nic az zacne smrdiet. Neviem, co robim zle. Namocim, preplachujem.

Diky moc ak by niekto vedel poradit!
...je pravda, že azuki klíčí dost bídně a taky mi nikdy nevyklíčí tolik, jako mungo. Musíš často (několikrát za den) proplachovat a zkus na namáčení použít převařenou vychladlou vodu... držím pěsti, uvidíš, že se zadaří :lol: .
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

a jsou jinak čerstvý, zdravý, neošetřený? lezou z nich klíčky nebo ne? když smrděj tak jsou už na kaši a nebo pevný?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Danka
Příspěvky: 75
Registrován: ned úno 12, 2006 0:21
Bydliště: Lisbon, PT

azuki problemy

Příspěvek od Danka »

Asi su bio lebo ich kupujeme v bioobchodiku. Su aj od firmy co robibio ale je to tam napisane po portugalsky, takze si nie som ista co a ako presne. Ale stalo sa mi to uz s roznymi baleniami, aj doma na SK.

Asi cca 10% lezu klicky a su este tvrde ked zacinaju pachnut.

Preplachujeme, ale prevarenu vodu sme este neskusali.

vdaka moc za poucnu odozvu.
:-)
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

velikost klicku

Příspěvek od Theresa »

Nejak se nemuzu nikde dobrat toho, jaka je nejidelanejsi velikost klicku, dejme tomu treba mungo fazoli. Nekde 2 cm, jinde 4-5, nekteri je konzumuji dokonce ve stadiu pomalu prerostlych rostlinek k zasazeni :lol:. Tak jak tomu tedy je? V jake velikosti obsahuji klicky nejvice zivin?

Klicila jsem loupanou slunecnici, prekvapilo me, ze klicky mely zpola cervenou barvu :shock: :?:a byly chutove ostre, palive... :(. Zkousela jsem to asi 5x s jinymi balenimi a porad stejne, to je u slunecnice bezne?
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: velikost klicku

Příspěvek od buc11 »

Theresa píše:Nejak se nemuzu nikde dobrat toho, jaka je nejidelanejsi velikost klicku, dejme tomu treba mungo fazoli. Nekde 2 cm, jinde 4-5, nekteri je konzumuji dokonce ve stadiu pomalu prerostlych rostlinek k zasazeni :lol:. Tak jak tomu tedy je? V jake velikosti obsahuji klicky nejvice zivin?

Klicila jsem loupanou slunecnici, prekvapilo me, ze klicky mely zpola cervenou barvu :shock: :?:a byly chutove ostre, palive... :(. Zkousela jsem to asi 5x s jinymi balenimi a porad stejne, to je u slunecnice bezne?
klíčky ty velký jsou docela nechutný, aji ty slunečnicový, mungo si klíčí žena, ale PMN fuj, mně stačí ten ořech 1,2 nebo 3 dny namočením oživit, klíček naznačit a tak to jím.
Ale bomba ty naschlý usa pistácie nádherně do rána zbobtnaly a dokonce se dá lehce sloupnout ta spodkožka a tím jsem je získal krásně zelené mnohem dražší a ještě oživené.
štěstíčko
Příspěvky: 288
Registrován: sob kvě 05, 2007 9:56

Příspěvek od štěstíčko »

:?:
Naposledy upravil(a) štěstíčko dne pát bře 07, 2008 3:00, celkem upraveno 1 x.
Eva

Příspěvek od Eva »

Dej si půst :roll:
Uživatelský avatar
ml
Příspěvky: 993
Registrován: pon led 23, 2006 1:55
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ml »

:lol: :lol: :lol:
mirka
štěstíčko
Příspěvky: 288
Registrován: sob kvě 05, 2007 9:56

Příspěvek od štěstíčko »

:?:
Naposledy upravil(a) štěstíčko dne pát bře 07, 2008 3:00, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
minsc
Příspěvky: 316
Registrován: ned črc 03, 2005 20:43
Bydliště: Absurdistán

Příspěvek od minsc »

A to s obličejem se ti stalo předtím nebo až potom?? :lol:
Umění života spočívá v tom dokázat se rozhodnout na co se vysrat.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

minsc píše:A to s obličejem se ti stalo předtím nebo až potom?? :lol:
:D
Curcuma
Příspěvky: 161
Registrován: pon dub 23, 2007 16:08

Příspěvek od Curcuma »

Co se klíčení týče, tak vyšla celkem dobrá kniha.

"Pěstujeme klíčící osivo a výhonky" autor Ivan Jablonský
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: PSENICE

Příspěvek od Dano »

Je tu leto, plne trhoviska cerstveho zelovocu ale toto sa mi raz mimo sezony snad hodi. Citujem starsie prispevky:
Marty píše:Čaute, snažím se naklíčit pšenici, ale během 2 či 3 dne tam vždy najdu plísen, můžete mi někdo poradit prosím? čau
zuzi píše:Jo jeste k ty psenici. Je mozne ze si pletes plisen s chlupatymi korinky. Co myslis?
Pri psenici to pozorujem casto, tie akoze chlpate korienky. Myslim si vsak, ze to je plesen, pretoze to sa preplachnutim ihned spravi. Navyse, niekedy ich nepozorujem vobec, a je to stale ta ista psenica. Pri castejsom preplachovani to nevznika. Ked ich je takych len par, a uz sa to velmi nezhorsuje, tak moze byt. Ked uz je ich ale viac, tak to zakazdym vyhodim, obycajne by sa to aj tak zhorsilo. A tak som to vlastne vyhadzoval stale az som psenicu prestal vobec klicit.
Len ma uistite, je to plesen, vsak?
Uz len poznat nejaku fintu, ako tomu zabranit pri premyvani len 2x denne... Lebo preplachovat castejsie ako rano a vecer sa mi zial neda.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

a není to když ji člověk umyje, že se ty jemné kořínky připlácnou na ty hlavní?
Uživatelský avatar
člověk
Příspěvky: 479
Registrován: čtv srp 03, 2006 17:03
Bydliště: ČR

Příspěvek od člověk »

...sic obilniny neklíčím,ale taky si myslím,že se nejedná o plíseň ( když se tedy pravidelně proplachuje ),ale o chloupky na klíčku.Má to i klíčená ředkvička a o plíseň nejde.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Lze klíčit rýži? A je vhodné jí jíst? Možná, kdyby to šlo, tak by trocha klíčků nemusela škodit...?

Já že jsem včera dala namočit rýži a dnes byla měkká, jako kdybych jí uvařila (bylo to pro psa) ...
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

hofikos píše: Já že jsem včera dala namočit rýži a dnes byla měkká, jako kdybych jí uvařila (bylo to pro psa) ...
Jen jestli. :P :D
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

Jako ochutnala jsem - proto vím, že byla měkká :) (no nebylo to tepelně upravený, tak proč ne, byla to jen lžička) :P
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Mám tě prokouknutou. 8) :lol:
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

To máš :P No a co ty klíčky? Půjdou? Jíst je? :wink: Že by to nikdo nezkoušel?
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

no já nevím, myslím, že to asi nepůjde ne? Rýže se nějak obrušuje.
Nemám v tomto znalost. Ale nějak vnitřně si myslím, že z běžné rýže to nepůjde.

Tmavá pohanka, když se namočí, tak je také druhý den měkká, ale nenaklíčí, klíčí jen ta světlá, je tam ten fígl zpracovávání.
hofikos
Příspěvky: 964
Registrován: úte pro 26, 2006 19:53

Příspěvek od hofikos »

aha... tak to zkusím...

a sluníčko, ty jíš klíčenou pohanku?
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hugo »

„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Odpovědět