KLÍČENÍ semen a ořechů

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
patpro

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od patpro »

Nemáte někdo zkušenost s fazolí Adzuki? Mohou se jíst syrové klíčky nebo se musí tepelně upravit? Děkuji
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od 2olfess »

Chci se zeptat, co používáte pod amaranth, když ho klíčíte. Vyklíčí mi, to je v pohodě, sice jsem nenašel žádné vhodné využití klíčků amaranthu, tak ho házím do dobře ochucené avokádové pomazánky, jako ostatně vše s čím si nevím rady. :P
Jde mi o to, abych toho polovinu nespláchnul při vlhčení, mám misky, které mi udrží i vojtěšku, ale amaranth už je tak drobný, že je problém. Zatím jsem si nastřihal papírové filtry do kávovarů, ale není to optimální.
Nevíte někdo?
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od 2olfess »

Jinak perfektně klíčí hořčičné semínko prodávané v prodejnách zdravé výživy v těchto tmavých lahvičkách:
http://www.vsebio.cz/bio-horcicne-seminko/

není to sice nějaká super investice, jako např. u vojtěšky, kdy z jednoho pytlíku vyklíčím i objem 12 litrů klíčků, ale je to super právě k té chuťově trochu nudné vojtěšce...poměr - tak pětina horčice. Je pikantní, nedá se jíst samotná, ale spolu :arrow: paráda.
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Esterka »

Zkoušeli jste někdo klíčit mungo od výrobce PROVITA ? Když jsem fazole vysypala ze sáčku, už se mi nezdál podivný povlak na povrchu munga, připomínalo to plíseň. Přesto jsem je naložila do vody a zkoušela klíčit, ale ani za tři dny se se neobjevil ani jeden klíček, jenom se na nich rozlezla plíseň. Co dělá výrobce s tím mungem, že je úplně mrtvé? U munga od jiných výrobců se mi tohle ještě nikdy nestalo.
Enzym
Příspěvky: 40
Registrován: stř bře 04, 2009 8:53

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Enzym »

Esterka píše:Zkoušeli jste někdo klíčit mungo od výrobce PROVITA ? Když jsem fazole vysypala ze sáčku, už se mi nezdál podivný povlak na povrchu munga, připomínalo to plíseň. Přesto jsem je naložila do vody a zkoušela klíčit, ale ani za tři dny se se neobjevil ani jeden klíček, jenom se na nich rozlezla plíseň. Co dělá výrobce s tím mungem, že je úplně mrtvé? U munga od jiných výrobců se mi tohle ještě nikdy nestalo.
Mám mungem od Provita stejnou zkušenost. Vyhodil jsem dva balíčky této značky do koše, protože mám podezření, je to to opravdu plesnivé a mohlo by to být plné jedovatých aflatoxinů.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od venclík »

patpro píše:Nemáte někdo zkušenost s fazolí Adzuki? Mohou se jíst syrové klíčky nebo se musí tepelně upravit? Děkuji
Adzuki jsem párkrát klíčil. Může se jíst celá syrová a v pohodě. Z fazolí se možná hodí na klíčení a konzumaci za syrova jen mungo a adzuki- nektere druhy fazoli totiz mohou byt za syrova jedovate a ale adzuki je OK
Kvítko

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kvítko »

Včera se nám otec snažil říct, že výhonky z cibule jsou jedovaté,.. na netu jsem nic neobjevila, jen ve vláknu Klíčím, klíčíš, klíčíme,.. tady na vita jsem objevila zmínku,..
Máte někdo bližší info???
Nechce se mi tomu věřit a myslím, že budou třeba drobet jedovaté jen za určitých podmíne,.. třeba úplně vybělené nebo tak něco,.. nebojím se jedovatosti, spíš chci najít, kde je zakopanej pes,...
Kdyby někdo věděl víc, budu MOOOOOC ráda,...
Pěkné dny!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Samira »

Zaujimave... v skoru jar davame cibulu na poharik s vodou, aby vyhnala zelene "cibiky" a tie obhryzame ako kraliky. Sme vdacni za trosku sviezej zelene v jedalnicku po zimnom obdobi.
Viem, ze niektori tvrdia, ze jedovaty je aj zeleny klicek uprostred struciku cesnaku, ale dovod netusim.
Ak sa nieco dozvies, daj nam prosim vediet ;)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od buc11 »

- to zelený je přeci ten budoucí zelený výhon(ek)!
- že by byl ze začátku jedovatej a pak najednou zdravej, nebo postupně?
- moje žena třeba nejedla rozkrojenou cibuli, že je z toho rakovina asi to slyšela v sama doma, včera sem tam zahlédl nějakou expertku v oblékání, že muži nesmějí do města v bermudách a outdór sandálech za jakékoliv povětrnostní situace, jen dlouhý a kožený sandály, i ta uvaděčka kulila voči
- já si dávám např. vlaštovičník, v čaju, kafi a asi ve všom zeleným budou i ňáké jedovatosti, ale pravděpodobně pro "nás" příznivé
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jindra »

Buci dík za objasněnou. Taky jsem slyšel obdobnosti o jedovatém v cibuli a česneku, ale měl pochybnosti, že to přece nebude pravda, budoucí život nebývá jedovatý a ohledy jsem nebral, jedl vždy komplet celé včetně zmíněných klíčků česneku a výhonků cibule, tak budu jíst kompletní i nadále a už navíc s docela čistým svědomím :)
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Marie »

Minulý týden jsme vytrhali u česneku výhonky - jsou to takové krucánky a končí malou paličkou se semínky. Mají se dát pryč, protože síla jde dolů a ne do semen. Všechny krucánky šly do pytlíku do lednice a postupně to pořádáme v salátu je to moc dobré - zatím žijem.... Tady se říká, že medvědí česnek, když má na květ, tak se již nemá sbírat - v Číně se právě tyhle pupeny sbírají jako delikatesa a nakládají se, ale nevím jak.
Vím, že nic nevím.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od buc11 »

Marie píše:Minulý týden jsme vytrhali u česneku výhonky - jsou to takové krucánky a končí malou paličkou se semínky. Mají se dát pryč, protože síla jde dolů a ne do semen. Všechny krucánky šly do pytlíku do lednice a postupně to pořádáme v salátu je to moc dobré - zatím žijem.... Tady se říká, že medvědí česnek, když má na květ, tak se již nemá sbírat - v Číně se právě tyhle pupeny sbírají jako delikatesa a nakládají se, ale nevím jak.
hmm, já to vyhodil na záhon, prej jako obrana proti slimoušům, ale někeří zatvrzelci při postupu k jahodám to ostentativně ožírali
ale na trhu tvrdili, že to je na vaření ještě lepší než normální
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Pepík Ševců »

buc11 píše:
Marie píše:Minulý týden jsme vytrhali u česneku výhonky - jsou to takové krucánky a končí malou paličkou se semínky. Mají se dát pryč, protože síla jde dolů a ne do semen. Všechny krucánky šly do pytlíku do lednice a postupně to pořádáme v salátu je to moc dobré - zatím žijem.... Tady se říká, že medvědí česnek, když má na květ, tak se již nemá sbírat - v Číně se právě tyhle pupeny sbírají jako delikatesa a nakládají se, ale nevím jak.
hmm, já to vyhodil na záhon, prej jako obrana proti slimoušům, ale někeří zatvrzelci při postupu k jahodám to ostentativně ožírali
ale na trhu tvrdili, že to je na vaření ještě lepší než normální
Pravda, v květu je nejsilnější třeba do polívky. Kecaj.
Kvítko

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kvítko »

Moc Vám děkuju za reakce,.. já kulila oči, že by to bylo nějak špatný či jedovatý a chrlila, co vím, Nestačilo to.... po sesypání nadávek od otce, že když jsem se tím učila(soš zahradnická) a nevím to, tak jsem úplně blbá,... No jooooOoOO!!! Jeho názor měnit nebudu :) Vím , že nejsem :) On ví PROSTĚ Fšechno ... :)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od buc11 »

Kvítko píše:Moc Vám děkuju za reakce,.. já kulila oči, že by to bylo nějak špatný či jedovatý a chrlila, co vím, Nestačilo to.... po sesypání nadávek od otce, že když jsem se tím učila(soš zahradnická) a nevím to, tak jsem úplně blbá,... No jooooOoOO!!! Jeho názor měnit nebudu :) Vím , že nejsem :) On ví PROSTĚ Fšechno ... :)
zas jeden z vypečených otců nevědoucí, že třeba jest sebevědomí zvedat
Kvítko

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kvítko »

Yes, Buc !!! Potřeboval by zvednout sebevědomí vlavně svoje, aby ho neshazoval fšem kolem... m:-)
Uživatelský avatar
hugo
Site Admin
Příspěvky: 1749
Registrován: úte bře 07, 2006 8:25
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od hugo »

Dnes mi přišel tento mail:
Dobrý den,

po náročném hledání jsem včera konečně našel tento skvělý návod, jak si doma vypěstovat pořádné mungo výhonky, které jsou normálně k dostání v takovém rozměru jen v obchodě:

http://www.ehow.com/how_2320711_grow-la ... routs.html

Tato informace se Vám může hodit, tak vám ji posílám zároveň s dotazem: nevíte náhodou, kde se dá sehnat podobná nádoba vhodná pro klíčení?
Nevíte někdo?
„Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí.“
Antoine de Saint-Exupéry

Kontakt: admin@vitrawian.eu
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Dano »

hugo píše:Dnes mi přišel tento mail:
Dobrý den,
po náročném hledání jsem včera konečně našel tento skvělý návod, jak si doma vypěstovat pořádné mungo výhonky, které jsou normálně k dostání v takovém rozměru jen v obchodě:
http://www.ehow.com/how_2320711_grow-la ... routs.html
Tato informace se Vám může hodit, tak vám ji posílám zároveň s dotazem: nevíte náhodou, kde se dá sehnat podobná nádoba vhodná pro klíčení?
Nevíte někdo?
Nadoba? Wide-mouth jars with lids? Podla mna uplne bezne 7dc zavaraninove pohare.

"...tento skvělý návod vypěstovat pořádné mungo výhonky, které jsou normálně k dostání v takovém rozměru jen v obchodě"
Ten navod nepise o nejakych dlhych vyhonkoch: "Mung bean sprouts are typically ready to harvest in three to five days and will grow to be about 1/2 inches in height". 1,27cm klicky sa daju uplne v pohode. Ale na tie v obchode, alebo na trhoch predavanych v Azii nemaju, tie su ovela dlhsie, krasne hrube, dlhe, ziadne zuzene suchom. Tiez ma kedysi, ked som skusal naklicovat, zaujimalo ako to ten potravinarsky priemysel, alebo Aziati robia, krasne aj 5 a viac cm klicky. Uzavrel som to vtedy, ze len castym pravidelnym vlhcenim. Bud castym priamym rozprasovanim vody, alebo mozno staci aj velmi castym namacanim - len ja som nemal cas ani chut castejsie ako 2x denne. To este staci na tie klicky max 1-2 cm, dlhsie sa uz na konci postupne zuzuju a schnu.
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od xHardCorex »

hugo píše:Dnes mi přišel tento mail:
Dobrý den,

po náročném hledání jsem včera konečně našel tento skvělý návod, jak si doma vypěstovat pořádné mungo výhonky, které jsou normálně k dostání v takovém rozměru jen v obchodě:

http://www.ehow.com/how_2320711_grow-la ... routs.html

Tato informace se Vám může hodit, tak vám ji posílám zároveň s dotazem: nevíte náhodou, kde se dá sehnat podobná nádoba vhodná pro klíčení?
Nevíte někdo?
http://www.avrdc.org/LC/mungbean/sprouts.pdf
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od gabrielik »

Omylom som namočila na klíčenie žeruchu tak ako som zvyknutá. Prišla som na to že niečo nieje v poriadku až keď to bolo v slize ako ľanové semienka.
Tak som vytiahla svoju veľkú klíčiacu nádobu
http://www.mojavitalita.sk/obchod/nakli ... ava-2.html

Mám aj toto:
http://www.strava.sk/showdoc.do?docid=9161

Skúšala som aj v sedemdecových pohároch, ale najčastejšie používam plastové misky. Mám takú šalátovú sadu, štyri misky na šalát a jedna veľká k tomu. Takže dám d misky semienka na noc do vody, prikryjem malým tanierom, na to môžem položiť ďalšiu misku atď.
Tanierik slúži aj pri vylievaní vody a preplachovaní ako vrchnák a nevypadávajú mi ani tie najmenšie semienka.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

raw loupaná pohanka?

Příspěvek od venclík »

zd_ píše:Ja klicim pohanku denne a bez problemu. Drive jsem kupoval normalni (cca 25 Kc 500 g), ale pak jsem zjistil, ze rychleji klici bio pohanka (a k tomu je jeste takova pekne zelena), tak uz pouzivam jen ji (k snidani).

Chtěl jsem se zeptat, jakou pohanku (loupanou) používáte na klíčení. Pohanka nepatří k mému pravidelnému "jídelníčku", ale nedávno jsem si koupil 500 g balení po jednom od fy Provita a Natural (loupaná pohanka) . Provedl klíčící zkoušku- výsledek- ani jeden klíček, vše se zkazilo. Tudíž je to umrtvené teplotou nebo párou. Před časem jsem měl jednu klíčivou pohanku, ale už nevím která to byla. Rovněž tak pohanka z Kauflandu (asi Stilla) před časem mnou zkoušená byla neklíčivá. Kterou pohanku klíčíte, event. je raw?
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: raw loupaná pohanka?

Příspěvek od smajliss »

venclík píše:
zd_ píše:Ja klicim pohanku denne a bez problemu. Drive jsem kupoval normalni (cca 25 Kc 500 g), ale pak jsem zjistil, ze rychleji klici bio pohanka (a k tomu je jeste takova pekne zelena), tak uz pouzivam jen ji (k snidani).

Chtěl jsem se zeptat, jakou pohanku (loupanou) používáte na klíčení. Pohanka nepatří k mému pravidelnému "jídelníčku", ale nedávno jsem si koupil 500 g balení po jednom od fy Provita a Natural (loupaná pohanka) . Provedl klíčící zkoušku- výsledek- ani jeden klíček, vše se zkazilo. Tudíž je to umrtvené teplotou nebo párou. Před časem jsem měl jednu klíčivou pohanku, ale už nevím která to byla. Rovněž tak pohanka z Kauflandu (asi Stilla) před časem mnou zkoušená byla neklíčivá. Kterou pohanku klíčíte, event. je raw?
Od firmy Bioharmonie je mechanicky loupaná. http://zdrava-vyziva-bio.cz/obiloviny-z ... monie.html
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

Měla jsem za to, že světlá je vždy loupaná mechanicky, taková ta hnědá termicky. Kupujeme jenom světlou, a vždy máčíme, ale na klíčky nečekáme...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Návštěvník

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Návštěvník »

Nazdárek,
jsem v klíčení začátečník, něco už jsem odklíčila, ale zkoušela jsem teď adzuki - poučena, že klíčí 4-5 dní jsem čekala, a třetí den adzuki zplesnivěla. Bílá chlupatá, černá i zelená plíseň. Klíčím v nakličovací soupravě. Kde se stala chyba?
Používám tedy vodu "z Kohoutkovic" :oops: , čili chlorovanou - jinou nemám - jaká je vhodná? Díky.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

s.arik píše:Měla jsem za to, že světlá je vždy loupaná mechanicky, taková ta hnědá termicky. Kupujeme jenom světlou, a vždy máčíme, ale na klíčky nečekáme...
update, už hodně měsíců klíčíme, tj. čekáme na kořínek. někdy den, někdy dva.
takže světlou pohanku máčím 30-60 minut, pak scedím na sítko a tam nechám 24 hod, pak jíme, pokud se nám to nehodí, propláchnu a zbaštíme ji zítra.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od venclík »

Návštěvník píše:Nazdárek,
jsem v klíčení začátečník, něco už jsem odklíčila, ale zkoušela jsem teď adzuki - poučena, že klíčí 4-5 dní jsem čekala, a třetí den adzuki zplesnivěla. Bílá chlupatá, černá i zelená plíseň. Klíčím v nakličovací soupravě. Kde se stala chyba?
Používám tedy vodu "z Kohoutkovic" :oops: , čili chlorovanou - jinou nemám - jaká je vhodná? Díky.
Hmm, adzuki jsem už hodně dlouho neklíčil, ale v zásadě klíčila relativně dobře. Na druhé straně ve srovnání s mungo (to snad nedokáže zplesnivět) náchylnější k plísni- lépe často proplachovat a nechat do 3 dnů. Pokud vůbec nevzklíčila, bude "problém" asi s těmi semenami- mohou být třeba tepelně ošetřené, tak zkusit třeba od jiné značky. Jinak lepší než adzuki je určitě mungo. V chlorované vodě bych problém určitě nehledal...
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Pohanka neloupaná- klíčení?

Příspěvek od venclík »

Zkoušel jsem teď klíčit tu mechanicky loupanou pohanku od Bioharmonie. Výsledek? Sice to klíčí, ale zároveň zahnívá. Konzumovat jsem se to neodvážil a vyhodil to. Možná nižší teplotu by to chtělo, i hrách mi trochu v létě zahníval. Nicméně tedy nepovažuji pohanku jako vhodnou ke klíčení.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

pohanka je super!
klíčí nám bez potíží, jíme denně už snad půl roku.
v létě háže kořínky do druhého dne, co se ochladilo, jíme ji až po 48hod.
nezahnívá, nesmrdí.

máčíme na půl hodiny do vody a pak necháváme na sítku na vzduchu bez proplachování až do konzumace.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od ovekyska »

ano, dolezite je fakt namocit iba na max. polhodinu, potom vodu nechat dokladne odkvapkat. pri tomto postupe mi to tiez krasne funguje, ak som nechala namocene dlhsie, zosmradla.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

tak já ji někdy ve vodě zapomenu i hodinu a ok, ale souhlasím, že méně je více a oklepávat! :)
nedá se to srovnat s jinými semínky, natož s luštěninami.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od venclík »

No, tak možná to bude tím máčením. Já jsem to nechal namočené ve vodě (durch) přes noc. :-(
Díky.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od rudo »

mne semeno neklici, nech ho macam ako chcem :mrgreen:
5 2 8
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od ovekyska »

venclík píše:No, tak možná to bude tím máčením. Já jsem to nechal namočené ve vodě (durch) přes noc. :-(
Díky.
s tým macanim iba polhodinu to tu už ktosi písal, nespomeniem si. Tiež to bolo spomínané ako zabrániť hnitiu pohánky.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od venclík »

No tak potvrzuji. Na druhý pokus jsem to máčel jen do hodiny a nezahnívalo (nebo jen nepatrně). Ale chuť nic moc, čočka mi chutná víc.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

Chuť pohanky moc neznám, denně ji bohatě mastím oliváčem, solím himalájkou a po hrstech přidávám pikantní natě ze zahrady (řeřicha, hořčice, libeček, jarní cibulka...) a občas česnek :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
v_wagner

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od v_wagner »

Plánuju vývoj vlastního automatického klíčidla.
- Oproti FreshLife pouze 1 použití vody
- Programovatelné intervaly a objem proplachu pro různé části klíčidla
- S možností například v noci neproplachovat (aby to člověka nebudilo pokud to bude mít ve stejné místnosti)

Chci použít:
- Akvarijní čerpadla (jsou od 250 Kč)
- Rozvody pomocí komponent mikrodrip od Gardeny
- Řízení na bázi arduina s LCD displejem

Očekávané náklady pod cenou FreshLife, ale s podstatně větší plochou a možnostmi.

Nějaké nápady, co by to ještě mohlo umět ?
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lenuška »

... stejně je nejlepší zavařovačka, a párkrát denně propláchnout...
To vymejšlej jenom chlapi, který jsou líný hnout prstem :D
No, nebýt těch lenochů, dodnes šijeme v ruce místo na šicím stroji, já vím (:-) . Ale u těch klíčků mi to přijde fakt zbytečný. Navíc: automatika nerozezná, že třeba várka začíná plesnivět, protože byly už kontaminovaný semínka. Já to kontroluju před každým propláchnutím. Automat to propláchne, plíseň není vidět, a lenoch zbaští klíčky i s penicilínem :mrgreen:
v_wagner

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od v_wagner »

Lenuška píše:... stejně je nejlepší zavařovačka, a párkrát denně propláchnout...
To vymejšlej jenom chlapi, který jsou líný hnout prstem :D
No, nebýt těch lenochů, dodnes šijeme v ruce místo na šicím stroji, já vím (:-) . Ale u těch klíčků mi to přijde fakt zbytečný. Navíc: automatika nerozezná, že třeba várka začíná plesnivět, protože byly už kontaminovaný semínka. Já to kontroluju před každým propláchnutím. Automat to propláchne, plíseň není vidět, a lenoch zbaští klíčky i s penicilínem :mrgreen:
Tomu rozumím, ale vycházím z principu že tam kde proudí čistá voda se plísni a hnilobě nedaří. Nelze u toho stát a proplachovat co 15 minut - u běžného pracujícího člověka maximálně 2x-3x denně a to je intenzita růst plísní a hnilobu spíše podporující. Řeším problém - ne lennost.
Janek
Příspěvky: 2178
Registrován: ned dub 21, 2013 15:19

jak vybrat správnou luštěninu :-D

Příspěvek od Janek »

Obrázek

Obrázek
1. Proč jsme iracionální.
2. Máte paranormální schopnosti? Pak dostanete milion korun viewtopic.php?t=8325#p190690
3. NEberu od statu, nemocenske jsem nebral, ani nepamatuji a platim a platim na tu vetsinu ceskeho naroda, kteri od statu berou. A Vy?
4. Kurt Tackmann : “Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora.”
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od rudo »

v_wagner píše:Plánuju vývoj vlastního automatického klíčidla.

Nějaké nápady, co by to ještě mohlo umět ?
aku vodu mienis pouzivat, myslim jednak cistotu vody a tiez jej teplotu ?
5 2 8
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Syrovozrout »

"U lidí trpících Alzheimerovou chorobou, kteří berou pravidelně vitamín E, může dojít ke zpomalení působení tohoto neurodegenerativního onemocnění mozku."
http://www.novinky.cz/veda-skoly/323296 ... vedci.html

Vitamín E
je k nalezení převážně snad jen v rostlinných produktech (a listech - špenát, atd.), semenech, ořeších, atd.
(Olej samotný ho spíše odčerpává z těla.)
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
smajliss
Příspěvky: 1218
Registrován: čtv srp 18, 2011 20:07

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od smajliss »

"snad jen v rostlinných produktech"

menší množství je i v rybách a vejci .. ale nejlepší zdroj je asi slunečnicové semínko .. jelikož je to vitamín rozpustný v tuku, tak bych zeleninu nepovažoval za dobrý zdroj vit E
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Syrovozrout »

smajliss Na to právě nepotřebuješ kvanta oleje (to naopak vadí).
Divil by ses moc kdybys např. v listech špenátů a jistě i jiných našel lipidy v nichž je (v množství které nezáleží na množství oleje celkového) ?
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
zuzis
Příspěvky: 39
Registrován: úte úno 23, 2010 13:42

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od zuzis »

Dají se klíčit fazole? Mně to nějak nejde. Namočila jsem je do vody na 24h, a pak nechala klíčit, občas propláchla, ale za dva dny smrděly a byly oslizlé.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

Určitě by se daly klíčit, to jsme dělali ve škole v přírodopise (ve sklenici s mokrým papírem), ale raw fazole jsou jedovaté.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
zuzis
Příspěvky: 39
Registrován: úte úno 23, 2010 13:42

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od zuzis »

s.arik píše:Určitě by se daly klíčit, to jsme dělali ve škole v přírodopise (ve sklenici s mokrým papírem), ale raw fazole jsou jedovaté.
Aha, vidíš, to jsem nevěděla. Takže tady nikdo fazole nejí? Tak asi nemusí se jíst že jo. Spousta jiných potravin lze nahradit to, co fazole obsahují. Jen jsem si teď vzpomněla, že mi vždycky kdysi vařené fazole chutnali, tak jsem je chtěla začít jíst i na raw. Tak nic
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od ajla »

Jíme naklíčené zelené fazolky mungo a červené adzuki. Adzuki jsem nezkoušela, ale zelené mungo jsou moc chutné.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od s.arik »

tak mungo je spíše soja než fazole, ale nebudu se hádat o slovíčka.
klasické fazole jsou za syrova jedovaté a o bobu zahradním jsem našla rozporuplné informace (někde že jsou raw jedovaté jako fazole, jinde že nedozrálé boby jsou podobnou lahůdkou jako mladý hrášek).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od rudo »

tu ludia fazule jedia, akurat nepredstieraju ze nejedia varene
5 2 8
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jindra »

ajla píše:Jíme naklíčené zelené fazolky mungo a červené adzuki. Adzuki jsem nezkoušela, ale zelené mungo jsou moc chutné.
moje řeč, mungo dělám hodně a chuťově nemají daleko k čerstvému hrášku, mňam
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Odpovědět