KLÍČENÍ semen a ořechů

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Samira »

levandulka píše:Mne sa ju ešte nepodarilo nevyklíčiť :lol: Párkrát som ju chcela ochutnať len namočenú.
Inak používam len tento druh: http://www.bio-obchod.sk/bioprodukt.php ... a6tdslv7g4
Aha!
No prosim a mame odpoved. Dik ;)
Uživatelský avatar
zd_
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 01, 2010 11:31

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od zd_ »

Ja klicim pohanku denne a bez problemu. Drive jsem kupoval normalni (cca 25 Kc 500 g), ale pak jsem zjistil, ze rychleji klici bio pohanka (a k tomu je jeste takova pekne zelena), tak uz pouzivam jen ji (k snidani).
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

Hlásím, že pohanka opravdu klíčí vzorně. Koupila jsem tu bio a je rychlá a chutná. Nechápu, proč je tahle její "úprava" tak neznámá a všichni jí vaří. Moc sympatické semínko :)
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Yeff »

Ořechy v syrové stravě z pohledu jejich zpracování
Thomas E. Billings


Obrázek
Falkon
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 05, 2010 19:44

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Falkon »

Pri kliceni mi z psenice vyrasi klicok a korienok. Korienky mavaju uz 2 - 3 den na sebe jemne biele chlpky a niesom si isty ci to nieje plesen. Vatsinou sa zjavuje len na tych korienkoch a na klickoch minimalne.. Je to plesen alebo to tam tie korienky maju mat.

Robim to tymto postupom:
-Namocim 12 - 18 hodin.
-Dam do sitka a do hrnca stiect, zakryjem obruskom.
-Preplachujem raz denne.
-Je to v tme a na vzdusnom mieste.
-Teplota 15-20'C

A este otazka, ak to dam potom sadit koli psenicnej travicke, do coho to dat do vaty? Zeme?

diky
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Xion »

Kometa píše:Hlásím, že pohanka opravdu klíčí vzorně. Koupila jsem tu bio a je rychlá a chutná. Nechápu, proč je tahle její "úprava" tak neznámá a všichni jí vaří. Moc sympatické semínko :)
To asi treba klicit tu nelupanu, ze?
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Samira »

Falkon - na korienkoch su jemne chlpky normalne, ja vsak preplachujem 2x denne, inak sa mi zda, ze to zacina kvasit. Naklicenu psenicu alebo jacmen davam na vrstvu zeminy (asi 3-4cm hliny), ale potom mi to na tej hline zacne plesniviet (kvoli mrtvym zrnkam, co nechcu klicit) a zvacsa i nepekne pachnut. Utesujem sa tym, ze zelene travicky, co z toho potom obstriham, su ciste, ale cele toto prplanie sa so zelenym jacmenom ma nebavi. Teraz je vonku zeleneho habakuk a chuti to podstatne lepsie, nez naklicene obilie. Takze najblizsie domace pestovanie zeleneho zacnem az v zime.
Falkon
Příspěvky: 10
Registrován: pon dub 05, 2010 19:44

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Falkon »

Samira, davas nad hlinu a nie pod? Mne to tiez plesnivie dole ak to prilis polejem. S tym zelenym teraz vonku mas pravdu:) No ja ked klicim a nezjem, tak to supnem do zeme aby som to nemusel vyhodit :)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Samira »

Falkon píše:Samira, davas nad hlinu a nie pod? Mne to tiez plesnivie dole ak to prilis polejem. S tym zelenym teraz vonku mas pravdu:) No ja ked klicim a nezjem, tak to supnem do zeme aby som to nemusel vyhodit :)
Kukala som nejake videa na youtube a tam som to okopirovala - do misky hlinu, na to vrstvu predkliceneho obilia a poliat. Niekde to najskor prikryvali mokrymi novinami na jeden den, ale nepozdavalo sa mi to (ako keby to chcelo kvasit), tak to len polievam a nadavam, ako mi to zle rastie, riedko klici a plesnivie. :roll:
Uživatelský avatar
zd_
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 01, 2010 11:31

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od zd_ »

Xion píše:
Kometa píše:Hlásím, že pohanka opravdu klíčí vzorně. Koupila jsem tu bio a je rychlá a chutná. Nechápu, proč je tahle její "úprava" tak neznámá a všichni jí vaří. Moc sympatické semínko :)
To asi treba klicit tu nelupanu, ze?
Loupanou, neloupana se neda jist.
Uživatelský avatar
zd_
Příspěvky: 3
Registrován: čtv dub 01, 2010 11:31

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od zd_ »

Yeff píše:Ořechy v syrové stravě z pohledu jejich zpracování
Thomas E. Billings


Obrázek
Moc nechapu, co je na prodavanejch buracich zivyho a klicivyho :?:
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

No, to taky nechápu. Leda by snad někde v zahraničí prodávali jiné buráky, ale u nás i na těch ve skořápce je napsáno, že je to pražené :-(
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Yeff »

Co říkáte na tohle? Myslíte že to bude k jídlu? :lol: Je to určený pro papoušky, ale o co mi jde že tam kilo ořechů ve skořápce vyjde na pár kč oproti těm vyloupaným :|

Mandle ve skořápce 1kg Cena: 99 Kč s DPH
Pekanové ořechy ve skořápce 1kg Cena: 164 Kč s DPH

http://www.ranczelena.cz/produkty/krmen ... -a-orechy/
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Panda »

Nebudou to ty hořké mandle?

Ale nevím jestli to vyjde levněji, když třeba mande stojí 1/2 kila obvykle tak kolem 60, když se k tomu připočítají ty slupky, ono to pak nakonec bude skoro to samé.
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lea »

Otázka na všechny přítomné klíčkaře: jak je možné, že mi po pouhém měsíci 100 procent vita stravy (až na 2 dny s hrnkem čerstvého kozího mlíka ze sousední vísky) tělo začalo odmítat klíčky (hlavně luštěninové, hrůůůůza)? Po pěkně naklíčené cizrně mi bylo celkem těžko, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Po čočce už je mi mizerně a vojtěška taky nic moc, i když to bych ještě snesla. Nevím, třeba dělám nějakou chybu. Nevíte někdo, jaký klíček je nejlépe stravitelný? Přeci jen je to zábavička, si to pěstovat a těšit se na to. Tak se toho nechci vzdávat. (Všechny jsem ještě nezkoušela, ale už teď mám trochu obavy.)
Uff, to je snad horší než po bramborákách (blahé paměti). :roll: Zítra dám půst.
love&peace
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Fiona »

Ciste technicky nevim. Ale je fakt ze me klicky taky po par pokusech hodne brzo omrzely a od te doby mi nijak nechybi. Jsem si pripadala jak Herodes... :roll:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

Fiona píše:Jsem si pripadala jak Herodes... :roll:
:lol: no, ne že bych o tom z tohoto úhlu pohledu nikdy nepřemýšlela :wink: ale něco jíst musím a samotný ovozel mě neuspokojuje.

Moje tělo klíčky miluje, nejraději máme pohankové a čočkové.

Zkusila jsem teď naklíčit kukuřici, ale nechutná dobře, tak jí zkrmím potkanům.
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lea »

:D
Mmm, tak pohankové jdu hned zkusit, díky za tip. Ty by mohly být v pohodě, pohanka mi dělá dobře. A z kukuřice udělám vařrodině popcorn.
love&peace
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Zdeníno »

Lea píše:Otázka na všechny přítomné klíčkaře: jak je možné, že mi po pouhém měsíci 100 procent vita stravy (až na 2 dny s hrnkem čerstvého kozího mlíka ze sousední vísky) tělo začalo odmítat klíčky (hlavně luštěninové, hrůůůůza)? Po pěkně naklíčené cizrně mi bylo celkem těžko, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Po čočce už je mi mizerně a vojtěška taky nic moc, i když to bych ještě snesla. Nevím, třeba dělám nějakou chybu. Nevíte někdo, jaký klíček je nejlépe stravitelný? Přeci jen je to zábavička, si to pěstovat a těšit se na to. Tak se toho nechci vzdávat. (Všechny jsem ještě nezkoušela, ale už teď mám trochu obavy.)
Uff, to je snad horší než po bramborákách (blahé paměti). :roll: Zítra dám půst.
Naklíčená čočka mi taky nejede, má asi v sobě něco, co se nějak špatně tráví či co. Ale stačí, když se jen zlehounka přejde varem a tráví se dobře a je moc dobrá (zvláště s vařenou cibulkou). Tedy pokud nejsi raw-orthodox, samozřejmě.

Avšak takové mungo je dobré naklíčené syrové. Na chleba s máslem mňam.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Zdeníno »

Fiona píše:Ciste technicky nevim. Ale je fakt ze me klicky taky po par pokusech hodne brzo omrzely a od te doby mi nijak nechybi. Jsem si pripadala jak Herodes... :roll:
Takhle to přeci nemůžeš srovnávat! Herodes děti nejedl. Navíc zaživa!!
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

čočka je jediná, kterou často nechávám "překlíčit" - až do zelených výhonků. Připadá mi pak nejstravitelnější. Zpočátku mě dost nadýmala, ale zdá se, že si na ní tělo zvyklo.

Pohanka je u mě základ a tlačim jí i všem okolo, takže bych se nedivila, kdyby významně vzrostla její spotřeba v ČR. Doufám, že tam, kde letos roste řepka, příští rok vysejí právě pohanku :D Je prostě úžasná m:-)
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lea »

Zdeníno píše: Naklíčená čočka mi taky nejede, má asi v sobě něco, co se nějak špatně tráví či co. Ale stačí, když se jen zlehounka přejde varem a tráví se dobře a je moc dobrá (zvláště s vařenou cibulkou). Tedy pokud nejsi raw-orthodox, samozřejmě.

Avšak takové mungo je dobré naklíčené syrové. Na chleba s máslem mňam.
Ahoj Zdeníno, mhm, to já varem ne-e :wink: Už jsem se s ní v duchu začala loučit. Mungo mi nikdy nezachutnalo (ale to jsem ještě nebyla na vita, tak časem zkusím znova). Ještě konopný semínko jsem nebaštila, v to vkládám naděje.
love&peace
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lea »

Kometa píše:čočka je jediná, kterou často nechávám "překlíčit" - až do zelených výhonků. Připadá mi pak nejstravitelnější.
Tak až se z toho včerejška dostanu, tak jí třeba ještě někdy dám šanci. A nechám ji překlíčit, tak! 8)
love&peace
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

Taky záleží, kolik jí jíš a v jaké kombinaci. Je dobré začínat klidně na polévkové lžíci a postupně přidávat.

Ale záleží, zdali si myslíš, že tvé tělo takovéhle potraviny potřebuje. Jsou tu lidí, co fungují jen na ovoci a myslí si, že jim to stačí. Já si naopak myslím, že mě by to nestačilo, takže proto jsem si na klíčené luštěniny chtěla navyknout.

Poslední dobou se třeba setkávám často s tím, že mi lidi řeknou, že nemůžou jíst mrkev, že je po tom bolí žaludek. Věřím jim to, přesto si myslím, že to není tím, žeby mrkev jejich tělu škodila.
Uživatelský avatar
Lea
Příspěvky: 17
Registrován: úte črc 06, 2010 11:33

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Lea »

Kometa píše:T
Poslední dobou se třeba setkávám často s tím, že mi lidi řeknou, že nemůžou jíst mrkev, že je po tom bolí žaludek. Věřím jim to, přesto si myslím, že to není tím, žeby mrkev jejich tělu škodila.
Chápu, tak to bude nakonec asi se mnou a s luštěninama :) I když stejně si myslím, že mi ta čočtice nedělá dobře :) :)
love&peace
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Panda »

Kometa píše:...Poslední dobou se třeba setkávám často s tím, že mi lidi řeknou, že nemůžou jíst mrkev, že je po tom bolí žaludek. Věřím jim to, přesto si myslím, že to není tím, žeby mrkev jejich tělu škodila.
Já to dříve říkal taky, ale důvodem bylo špatné rozkousávání, neměl jsem trpělivost ji dostatečně rozkousat tak pak tlačila v žaludku. Nastrouhání to napraví (nebo ještě raději dostatečně rozžúvat).
Návštěvník

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Návštěvník »

Panda píše:
Kometa píše:...Poslední dobou se třeba setkávám často s tím, že mi lidi řeknou, že nemůžou jíst mrkev, že je po tom bolí žaludek. Věřím jim to, přesto si myslím, že to není tím, žeby mrkev jejich tělu škodila.
Já to dříve říkal taky, ale důvodem bylo špatné rozkousávání, neměl jsem trpělivost ji dostatečně rozkousat tak pak tlačila v žaludku. Nastrouhání to napraví (nebo ještě raději dostatečně rozžúvat).
píšu ti jedničku
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

wheatrass

Příspěvek od Jista »

Nekdo tady psal ze mu hnije obili..tak nekolik malych tipu...

prvne..3 cm hliny je zbytecne moc,obili tech zivin za tyden stejne moc nepobere,jde tam spise o energii a udrzeni vlhkosti,bohate staci palec,ani ne,jen at neni videt dno truhliku.3 cm maji prilis vlhkosti pro korinky,korinky jsou radi vlhke,ale nesmi jist do hneda..bile a tvrde,to je nejlepsi.

obili...zrni zahniva protoze to neni vhodne semeno..ma se pouzivat tvrda psenice,ktera se u nas neda sehnat,a u usa to stoji strasne moc.ale je tu nekolik reseni.

1.sehnat psenici v puvodnim stavu,neloupanou,slupka ochrani semeno pred plisni.

2.pouzivat misto psenice spaldu,ta je uz mnohem tvrdsi,ale porad je lepsi spalda se slupickou,ta vubec nedela plisen,ani trosku.je mnohem silnejsi chuti a energie.

3.pouzivat ventilator..velmi dulezite,24 hodin musi byt pohyb vzduchu,pokud jde teplota nad 23C.

4.nenechavat semeno klicit pred vysetim dlouho,to ho okyseluje.do vody behem maceni se muze dat neco alkalizacniho,treba jedla soda,ale to asi az kdyz je plisen opravdu hodne.staci malicky klicek,a hned na hlinu.

5.davat mene semen,tak aby byla videt hlina..pokud nemuzete sehnat jina semena.

a nakonec je dobre vedet ze bila plisen,co vypada jako pavucina nevadi..ale ta cerna to uz je horsi...

zakryt jen igelitem,at je tam alespon trosku cirkulace vzduchu,po tri dny v temnote.

Kdyz vse dobre dopadne,tak se pokusim pestovat u nas ve velkem psenici primo na pestovani mladeho obili,cerveny tvrdy ozim..v evrope se to pestovat nesmi,ale snad to nejak projde pokud to bude jen na mlade obili.

Maly tip..pestujte taky slunecnici,uzasna chut a nejlepsi zdroj tuku.
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

chloupky na seminkach neni plisen,to se dela kdyz ma malo vlhkosti a potom si tvori vetsi vstrebavaci plochu..musi se to kropit dvakrat denne,a udrzovat ve vlhku..kliceni na misce s vatou neni to nejlepsi,seminka stejne nemaj moc vlhkosti,a korinky se zamotaj do vaty..to je uz lepsi decka.

obili na vatu neni dobry...to vypada stejne na velmi male mnozstvi,je lepsi si toho pestovat vic,a nejlepsi je hlina..da se hydroponicky,ale nema to tolik zivin,a je to narocnejsi,musi se to proplachovat 2x denne..v hline staci rano zalejt,pripadne vecer postrikat sprejem.
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

Lea píše:Otázka na všechny přítomné klíčkaře: jak je možné, že mi po pouhém měsíci 100 procent vita stravy (až na 2 dny s hrnkem čerstvého kozího mlíka ze sousední vísky) tělo začalo odmítat klíčky (hlavně luštěninové, hrůůůůza)? Po pěkně naklíčené cizrně mi bylo celkem těžko, ale nějak jsem tomu nevěnovala pozornost. Po čočce už je mi mizerně a vojtěška taky nic moc, i když to bych ještě snesla. Nevím, třeba dělám nějakou chybu. Nevíte někdo, jaký klíček je nejlépe stravitelný? Přeci jen je to zábavička, si to pěstovat a těšit se na to. Tak se toho nechci vzdávat. (Všechny jsem ještě nezkoušela, ale už teď mám trochu obavy.)
Uff, to je snad horší než po bramborákách (blahé paměti). :roll: Zítra dám půst.

klicky i s lusteninou jsou spatne stravitelne,nadymaji a muzou delat neplechu..
nejlepe stravitelne jsou vyhonky z klicku,treba zeleny mung je lepe stravitelny nez ovoce,vsechno zelene se travi dobre..zelena slunecnice trosku hure,protoze uz ma nejaky tuk,ale v rozumne mire v salatu nahradi avokado,a ma hodne omegy 6.
jinak muj nejoblibenejsi je zeleny hrasek,uzasna chut a energie,cerstva cizrna,ktera primo po uriznuti ma uzasnou chut ktera potom zmizi..
fenugreek je super,horkej,na jatra,a prrodni deodorant..pak vsechny fazolky a cocky.ale nejlepsi je to ysypat na hlinu,a za 10 dni mate super rostlinky.

co je jeste vynikajici je konopi,nechat to vyrust..je hodne horke,ale uzasna energie:)
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

Kometa píše:Mám pár dotazů.
Klíčíte pohanku? Někde jsem četla, že snad k tomu není moc vhodná. Ale já jí mám ráda, tak bych to nerada hned zabalila.

A co jáhly/proso - je to vyklíčitelné a zkonzumovatelné?

Podařilo se vám ěkomu vyklíčit rýži?

Nevíte, co jsou zač ta sliznatá semínka v Klíčícím mixu? Ráda bych si příště koupila semínka nesmíchaná a bez těhle oslizlejch komplikátorů.

jahly se udajne klicit daji,ale nikdy se mi to nepovedlo.
ryze klici,ale ne kazda,musi se to zkouset.
sliznata seminka v mixu jsou rericha..ale je jich tam moc.ta je nejlepsi jen vysypat do hliny bez maceni,nebo do plenky.
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

dvdmchl píše:Hledal jsem na webu co nejlépe použít, když chce člověk klíčit věci na cestách a našel jsem nějaké reference na konopný sáček. http://www.ukjuicers.com/sproutmans-sprouting-bag
Znáte to někdo? Vypadá to dost jednoduše a asi i funkčně.

Btw, za jak dlouho vyklíčí mungo? Zvládne to přes noc?
tyhle sacky jsou super,staci to dvakrat denne namocit do vody,nechat viset,drzi vlkhost,dycha to dobre.
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

Panda píše:
levandulka píše:Pohánku klíčim celkom často. Je to rýchle a chutí mi :) Inak v raw food receptoch na nete
sa bežne používa naklíčená pohánka, tak neviem, či s ňou je nejaký problém :roll:
Problém je - já z ní měl vždy jedině bláto (i s častým promýváním) takže jsem ji už vzdal. Možná tedy závisí na zdroji kde ji člověk bere?

pohanka se musi pestovat ta se slupickou,loupana je extremne mekka,a nevydrzi tolik dni vlhkosti..slupicka chrani semeno nez se zvedne a nehrozi hniloba..maticka priroda je chytra:)
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Mungo - supky prec

Příspěvek od Jista »

Dano píše:Ako sa da po nakliceni fazule mungo oddelit tmavozelene supky od naklicenej fazule? Ako to riesia v potravinarskom priemysle, ked to robia vo velkom? Viete?

nechas to vyrust tak 7 cm a potom se to plani setrasa,pokud to nejde vse najednou,tak opakovat druhy den..setrasani se dela asi 15 minut potom co to postrikas sprejem,aby se to nasaklo vodou.
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re:

Příspěvek od Jista »

Fiona píše:K tomuhle tematu bych chtela preventivne varovat pred kupovanymi klicky. Nevim jak v Cechach, ale tady ve Svedsku jsou vsechny bez vyjimky pasterizovane :evil:

Jak to delaji to nevim, mozna parou? Kazdopadne ty klicky vypadaji uplne syrove a dokonale, napohled k nerozeznani od zivych, i chut je vicemene stejna. Od mych domacich ze sklenice se lisi v jedine zasadni veci: moje bud rychle rostou nebo se rychle kazi, zatimco koupene vydrzi v lednici bez udrzby a beze zmeny i 2 tydny :?

Zjistila jsem to uplnou nahodou pri zkoumani obalu. Na etikete stalo obrovskymi pismeny BIO, a tim nejtiternejsim mikroskopickym pismem "Pasterizovane". Vzhledem k tomu ze ruzne zizalky mame i v praci v jidelne v salat baru, nechala jsem si od jejich vedouci zjistit jak to s nimi je. Byla zlata a vysla mi vstric, nicmene po dlouhem vyptavani i ona zjistila ze jsou pasterizovane, jine pry ani nejsou povoleny hygienickou normou :oops:
Fiono,to co tam vozi z Holandska,ty jak jeste rostou v krabicce,to je pasterizovane?tomu nemuzu ani verit..
kde jses ve Svedsku?Ja jsem ted v Norsku:)
Go Raw
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re:

Příspěvek od Jista »

hofikos píše:Prosííííííím, nechci to vyhazovat a je mi divný, že se to udělá vždy a zrovna na pohance, když ostatní klíčím stejně a nic se s tím neděje...

chloupky se delaji kdyz malo zalejvas...dvakrat denne,a drzet ve velkhosti.
chloupky jsou dobre,jen se korinky oteviraji aby prijaly vice vlhka ze vzduchu.
Go Raw
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Kometa »

Jista píše:
Panda píše:
levandulka píše:Pohánku klíčim celkom často. Je to rýchle a chutí mi :) Inak v raw food receptoch na nete
sa bežne používa naklíčená pohánka, tak neviem, či s ňou je nejaký problém :roll:
Problém je - já z ní měl vždy jedině bláto (i s častým promýváním) takže jsem ji už vzdal. Možná tedy závisí na zdroji kde ji člověk bere?

pohanka se musi pestovat ta se slupickou,loupana je extremne mekka,a nevydrzi tolik dni vlhkosti..slupicka chrani semeno nez se zvedne a nehrozi hniloba..maticka priroda je chytra:)
Ale houbeles, denně klíčím loupanou pohanku. Jde jen o to, aby to byla ta světlá, mechanicky loupaná. Pokud je tmavá, byla oloupána termicky a to pak nevyklíčí ani kdybyste jí zalévali svěcenou vodou.
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od levandulka »

Tiež klíčim len lúpanú pohánku a vyklíčila vždy.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

ja mel za to ze se jedna o kliceni az do rostlinky...jinak nechapu proc by se delalo blato pri kliceni na maly klicek..to jsem jeste nevidel.
Go Raw
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Panda »

Jista píše:...jinak nechapu proc by se delalo blato pri kliceni na maly klicek..to jsem jeste nevidel.
Když se použije mrtvá pohanka z běžné obchodní sítě, zřejmě loupaná spařením.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jindra »

Kometa píše:Ale houbeles, denně klíčím loupanou pohanku. Jde jen o to, aby to byla ta světlá, mechanicky loupaná. Pokud je tmavá, byla oloupána termicky a to pak nevyklíčí ani kdybyste jí zalévali svěcenou vodou.
Bingo!! A tohle si dobře pamatujte :)
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

tak to pak jo..hnedou jsem nikdy neklicil...
Go Raw
Bernardeta
Příspěvky: 29
Registrován: čtv črc 17, 2008 22:53

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Bernardeta »

Ahoj Jisto, výhonky ze slunečnice a hrášku mi vyrostou i v klíčíčí sklenici (taková ta klasicá zavařovačka) nebo musí být na půdě? děkuji. B
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

pokud chces rostlinky,tak puda..da se i bez,ale je s tim moc prace,musela bys to prolejvat dvakrat denne,pul minuty.takhle staci rano zalejt.
slunecnice je nejlepsi se slupickama,pak nezahniva,pokud ji nemas,tak se nesmi dat moc blizko k sobe.kdyz ji vysadis,tak se to zaleje,a potom se to prekreje igelitem,aby to drzelo vlhkost,a zatezkat druhym truhlikem s hlinou.jinak nektere rostou rychle,jine pomalu.takle se srovna rust.zakryte alespon 3 dny,pokud bez slupicek,mohlo by to zahnivat.se slupickama i pet dni.potom jeste dva dny zakryte v temnu,potom vystavit svetlu,chlorofyl dojde rychle..pak15 min.po zaliti z toho setrast dlani slupicky,druhy den zas,a pak mas super silne vyhonky,nejkvalitnejsi co muzes mit..25 procent protein,kvalitni tuky,zasyti,a citis se po nic skvele.pokud mas ale nizkotucnou dietu,tak se to s nima nesmi prehanet..
seminka koupis ve zverimexu,cerna je hodne dobra,da se pouzit i zihana,cernobilo hneda..bio se asi u nas spatne schani,nevim,ale pokud nejis vse bio tak bych to neresil.
hrasek jen zeleny,zluty je moc mekky.

hrasek je o dost snadnejsi,ten staci jen naklicit,taky zakrejt na tri dny,rano zelejvat,vecer rosit,roste o dva dny dyl..ma uzasnou energii a je to hodne silnej antioxidant.

ve skenici to neni ono,to se to pak ji i s lusteninou,to nadyma,a je tam malo zeleneho...jeste doporucuju cizrnu,cerstve rezana ma super chut,kterou po uskladneni ztrati..ma nejakou zvlastni kyselinu,neco jako stovik.
spodek je trosku tuhy,tak se to reze trosku vejs.

tak preju hodne pestitelskych uspechu:)
Go Raw
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od LuciaWbr »

Mám najväčší healty spourter klíčiace misky a dala som sójové bôby naklíčiť, 4 dni som sa s tým trápila a výsledok? Všetko skončilo zosmradnuté v koši :D A pritom som všetko robila podľa návodu. :( Kde sa stala chyba?

Prosím Vás:

1. Akú hlinu/zeminu používate na klíčenie?
2. Čo je na začiatok najjednoduchšie klíčiť? A najchutnejšie :D
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jista »

me hodne chutna hrasek,trva trosku dele,ale za 10 dni ue se da jist,a je to snadne.jinak slunecnice je uzasna,pokud mas bez slupicky,tak nedavat moc huste,aby to neplesnivelo.
cizrna je uzasna pokud je cerstve uriznuta..to je pro zacatek asi nejlepsi..
p.s.ale ta slunecnice se musi zatezkat,tusim jsem to tu nekde psal.
Go Raw
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Esterka »

Kde nakupujete živé mandle a čočku na klíčení? Já i když použiju biomandle, tak místo klíčení mi schnijí. Stejně tak biočočka nenaklíčí ale rovnou schnije, je úplně mrtvá. Možná je to tím, že biočočka je z Číny a Mandle se zase dovážejí z USA, takže kvůli transportu se tyhle plodiny záměrně usmrcují zářením nebo nějkaou teplotou. Mandle zde nerostou, ale nedá se sehnat aspoň živá česká čočka?
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Panda »

Žeby nakonec nejběžnější nejlevnější čočka ze supermarketu byla zdravější než biočočka? Ta mi klíčí ostošest.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Jindra »

Jediné živé mandle mne napadají ty od Terky (Lifefood), ale teda nenaklíčily mi. S čočkou máš beztak pravdu, ozařujou to, takže viz Panda. S biočočkou jsem neměl valnej úspěch, pročež následuju Pandu (Pando dík). Let us go ahead :)
Uživatelský avatar
Esterka
Příspěvky: 146
Registrován: pon črc 28, 2008 12:25

Re: KLÍČENÍ semen a ořechů

Příspěvek od Esterka »

Panda píše:Žeby nakonec nejběžnější nejlevnější čočka ze supermarketu byla zdravější než biočočka? Ta mi klíčí ostošest.
Pando, prozradíš mi přímo značku té levné čočky a ve kterém supermarketu ji kupuješ? Já už s čínskou bio čočkou končím! Bohužel, s čínskými potravinami je to stejné, jako se všemi čínskými produkty, jedním slovem šmejd. Že jsme zaplaveni čínkým nekvalitním spotřebním zbožím, to mi ještě tak nevadí, ale jedovaté čínské hračky a ozářené čínské potraviny, to už mě docela rozčiluje :x
Odpovědět