Ovoce vs. zelenina

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Lucia
Příspěvky: 19
Registrován: sob čer 25, 2011 9:35
Bydliště: Ostrava city
Kontaktovat uživatele:

Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Lucia »

Toto téma, může sloužit k zveřejnění, jestli máte radějc zeleninu nebo ovoce, co častěji jíte a podobně...

Ale nejprve mám takovou otázku, a ráda bych odpověď.
Čím je způsobeno, že poslední dobou mě úplně přechází chuť na zeleninu, a když už si ji dám do jídla, tak to nedojím a celkově mi zkrátka nějak přestala chutnat. :( Taky pociťuji úbytek chuti třeba na těstoviny, jež jsem předtím jedla často. :/
Nikdy jsem na ni nějak nebyla, ale teď si dokážu představit jíst akorát tak kedluben, a taky melouny, i když ty má mysl si furt moc neřadí k zelenině :D a na těch fakt teď ujíždím, ovoce sním denně hodně.
Vážně by mne zajímalo, čím to je ?
A taky jestli je to dobře, že tělo třeba ví proč na ni nemá chuť. :) :P
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Fiona »

To bude tim ze je leto, cas plodu ;) Celkem normalni to jev. Ono to zas prejde nekdy v prubehu podzimu. Ja treba mivam nejvetsi chut na zeleninu na jare, zcasti i proto ze ovoce na jare je nic moc. Proste cykly :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Panda »

Ovoce dodává hlavně energii (cukry) a zelenina minerály. Mělo by být (asi?) potřeba oboje. V současnosti mám jedno zeleninové jídlo denně a zbytek ovoce, při úplném vynechání zeleniny se mi začne rozjíždět organismus (rozum jde kamsi mimo, psychika do mínusu, pH k zásadám). Ale poměr je asi individuální - někdo vytěží dostatek složek jen z ovoce (Květa) a někdo jen ze zeleniny.

Současné šlechtěné ovoce má jedno nebezpečí - je v něm příliš cukru, příliš snadný zdroj energie pro organismus, a proto může vyvolat závislost na ovoci, kdy ho člověk jí více než je třeba. Možná i proto je potřeba ta zelenina, na kompenzaci, je možné že Květě stačí jen ovoce, protože ho jí jen přiměřené malé množství (já ho jím daleko víc a to je špatně).
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Marie »

těžko říci co je dobře a co špatně - vše vidím tak nějak napůl - znáš to a když je někdo nedůsledně důsledný - začnu něco zkoumat a pak zjistím, že ta důslednost a já nejde dohromady, třeba se tělo brání samo či co. no mám nejmíň co mluvit páč vita nejsem - teda důsledně ne - 60 a teď přes léto 80%.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od buc11 »

Panda píše: ...
Současné šlechtěné ovoce má jedno nebezpečí - je v něm příliš cukru, příliš snadný zdroj energie pro organismus, a proto může vyvolat závislost na ovoci, ... (já ho jím daleko víc a to je špatně).
nevím jak se k tomu postavit (podobně jako že má každý svoji pravdu)
jedl jsem planý banány a manga, vezmi si datle a fíky(obé nešlechtěné v chorvatsku), plané hruštičky hniličky naproti přes ulici, ultrasladké durancie atd, atd, souběžně s tím jde hlavně o dozrávání. Jelikož se tělo umí živit jen glukosou, je PMN jedno dodá-li se ve formě 1 hruštičky umabuši(půlhodiny žvýkající), či kila brambor, a v neposlední řadě, vždy závisí na příjmu a výdeji, shlédni děvčici 50bananas a day, jak ji k maratonu svědčí.
Panda píše: ...
... (já ho jím daleko víc a to je špatně).
tady podle své zkušenosti nápodobně souhlasím
PS:chodím-li pravidelně běhat, je to špatně míň

V tropech, létě, tedy teple je jezení len ovoce (tedy včetně i okurek, rajčat, paprik a celerových natí-tak to berou profifruti) mi naprosto přirozené a kořenovka se mi jeví blá, na této rovnobněžce, a pouze při jejím sortimentu, jde bez kořenin PMN o život.

Omlouvám se, za příspěvek v odborných, stáhnu se zas do svýho žvanění
ajla
Příspěvky: 766
Registrován: úte říj 28, 2008 15:10

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od ajla »

Taky mám ten názor, že v tropech je to o něčem jiným. Ze zkušenosti vím, že mnohé ovoce a zelenina (plody), hlavně původem z jihu hodně ochlazují. Např. po melounu, pokud není hodně horko, je mi docela zima.
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Sweetie »

ajla píše:Taky mám ten názor, že v tropech je to o něčem jiným. Ze zkušenosti vím, že mnohé ovoce a zelenina (plody), hlavně původem z jihu hodně ochlazují. Např. po melounu, pokud není hodně horko, je mi docela zima.
napodobne, posledni dobou pozoruju ze jediny co mi i ve vetsim mnozstvi neudela nedobre (jak je ta cestina tvarna, vyjadrit ot v pozitivu tak to ma zas trochu jiny vyznam) jsou mirnopasmy jabka, pak dlouho nic a pote hrusky, mozna bobule. po melounu me rozboli cely telo kdyz ho pozru zprudka, banany bez pohybu uspavaj a nizkotlakujou, atd.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Pavluska »

Sweetie píše:napodobne, posledni dobou pozoruju ze jediny co mi i ve vetsim mnozstvi neudela nedobre (jak je ta cestina tvarna, vyjadrit ot v pozitivu tak to ma zas trochu jiny vyznam) jsou mirnopasmy jabka, pak dlouho nic a pote hrusky, mozna bobule. po melounu me rozboli cely telo kdyz ho pozru zprudka, banany bez pohybu uspavaj a nizkotlakujou, atd.
:shock: to jsou věci. Jablka a hrušky ve větším množství ok?
Co to je u melounu pozřu zprudka? :mrgreen: Jako x kilo najednou? :lol:
Já tedy meloun trávím asi nejlíp ze všeho ovoce...
Ale u banánu jsem si všimla toho samého. Bez pohybu uspává.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Yeff
Příspěvky: 266
Registrován: stř led 06, 2010 14:18

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Yeff »

s melounem to mam taky vklidu, vcera jsem dopoledne zbastil 14kilovyho behem 1,5 hodky, a zadny nevolnosti nenastaly, ale pravda je ze ochlazuje, kor v tomhle "letnim" pocasi... bych neveril ze budu jist melouna u krbu. :)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Xion »

Ovocie je vysoko nad zeleninou.
Od chuti, mnozstva potrebnej prace pri priprave, stravitelnosti... navyse rastliny sa brania zjedeniu roznymi latkami, plody nie.
Surovu zeleninu, s vynimkou listov, je podla mna zbytocna praca jest, mozno tak ako prilohu k varenej, to je uz o inom, ta aspon dobre chuti. :-)
Nehovoriac o tom, kolko sa treba natrapit pri zuvani, aby sa vobec nieco vstrebalo. Ovocna vlaknina je pre creva lepsia nez zeleninova, uvolnit vodu z ovocia je jednoduche, uz po par prezutiach je vacsina stavy vonku... u surovej zeleniny je pevna struktura, z ktorej sa cenne latky ziskaju tazko, vacsina ludi to podla mna nerozzuva natolko, aby sa toho dost vstrebalo. To by pri mise salatu museli stravit 3/4 hodiny. Preto som to aj prestal jest ... dlha priprava, nutnost ochutenia a spekulovania, a neskutocne dlhe jedenie... to ovocie je presny opak... takmer ziadna priprava, netreba ochucovat, prezutie aj stravenie je niekolkonasobne rychlejsie.
Si myslim, ze pokial vitarian jedava surovu zeleninu pravidelne, robi chybu. Radsej ju hodit do odstavovaca. (a cez zimu radsej aj varenu, si myslim, ze telo viac ziska z jemne tepelne upravenej zeleniny, ako zo surovej)

Ja vravim... so zeleninou do odstavovaca alebo na plamen, inak ju nechat tak... alebo skvasit. Ale nie surovu (vynimka su listy a bylinky ako priloha, ale zaklad musi byt ovocie). Jest surovu zeleninu je ako hadzat ju do zachoda, pokial sa nerozzuva neskutocne dobre... a rozzuvat ju, to je psycho, pri tom mnozstve, v akom sa musi jest. Surova zelenina je proste priloha, doplnkok... ovocie, to je potrava.

Zelenina, dufam ze mi odpustis moj nazor na teba. :-)

A teraz moj nazor na tropicke ovocie a banany. Ako dezert ano, ale ako potravu, radsej nie. To niesu zdrave veci, pri tom dovoze, brane nezrele... nene, opat tropicke ovocie, je len doplnok, na chut. Co je teda potrava? Od maja do oktobra tuzemske ovocie, sme pokryty na 100%... potom uskladnit co sa da, po decembri uz su to len jablka, hrusky... a tam prichadzaju nudzove podmienky, obiloviny, tepelne upravena zelenina, kvasena zelenina... nudzove podmienky ludi donutili vselico vymysliet, a to, co je neprirodzene, je jest dovozove, sklennikove a nebodaj surovu korenovu zeleninu... to radsej 3-4 mesiace jest varenu zeleninu.
Potom na jar post, (je od coho sa cistit, ze?) a zase dokola.
Ale ako kto chce byt 100%, tak potom nech si da pocas zimy 3 mesacny post na jablkach a potom hladovku, kym nezacnu jahody a ceresne.
Uživatelský avatar
awa
Příspěvky: 1407
Registrován: sob kvě 17, 2008 20:58

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od awa »

To pro mě neplatí. Prospívám náramně v našem klimatickém pásmu, teda v té chladnější části naší vlasti.
Ovozel v poměru 60/40+ nebo dokonce 50/50+(s určitými specifiky výběru plodin).
+ plus jsou juicy z bylin v poměru různém
Pro představu: vždy upřednostním domácí okurku před melounem nebo vlastní mrkev před banánem...atd. Není to věc rozumu, spíš praxe. Po konzumaci mrkve je mi rozhodně lépe než po banánech atd.

Je to hodně hrubý nástin, může to zkreslovat, nepíšu v souvislostech.
Co vyhovuje mně, nemusí jinému.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Selma »

ad Xion

Mám to podobně. Současná zelenina jsou vlastně šlechtěním brutálně zvětšené části několika málo rostlinných druhů ... u květáku a brokolice květ, u kedlubny stonek, u salátu či kapusty list, u mrkve a řepy kořen. Zbytek jsou plody. Ráda jím plevelné rostliny a ty samozřejmě celé, tedy stonek, list a květ, akorát kořen ne. Žvýká se to dobře, daleko lépe než výše uvedená zelenina a co je moc vláknité a nejde to polknout, to plivu, je toho dost, šetřit nemusím :) Navíc co do různých zajímavých látek jsou plané rostliny výrazně pestřejší. Jako "zelenina" mi to stačí a ta šlechtěná mně neláká. V zimě, kdy zelená pastva není mi taky běžná zelenina chutná kvašená nebo mírně tepelně upravená.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od rudo »

Xion píše:Ovocie je vysoko nad zeleninou.
Od chuti, mnozstva potrebnej prace pri priprave, stravitelnosti... navyse rastliny sa brania zjedeniu roznymi latkami, plody nie.
Surovu zeleninu, s vynimkou listov, je podla mna zbytocna praca jest, mozno tak ako prilohu k varenej, to je uz o inom, ta aspon dobre chuti. :-)
Nehovoriac o tom, kolko sa treba natrapit pri zuvani, aby sa vobec nieco vstrebalo. Ovocna vlaknina je pre creva lepsia nez zeleninova, uvolnit vodu z ovocia je jednoduche, uz po par prezutiach je vacsina stavy vonku... u surovej zeleniny je pevna struktura, z ktorej sa cenne latky ziskaju tazko, vacsina ludi to podla mna nerozzuva natolko, aby sa toho dost vstrebalo. To by pri mise salatu museli stravit 3/4 hodiny. Preto som to aj prestal jest ... dlha priprava, nutnost ochutenia a spekulovania, a neskutocne dlhe jedenie... to ovocie je presny opak... takmer ziadna priprava, netreba ochucovat, prezutie aj stravenie je niekolkonasobne rychlejsie.
Si myslim, ze pokial vitarian jedava surovu zeleninu pravidelne, robi chybu. Radsej ju hodit do odstavovaca. (a cez zimu radsej aj varenu, si myslim, ze telo viac ziska z jemne tepelne upravenej zeleniny, ako zo surovej)

Ja vravim... so zeleninou do odstavovaca alebo na plamen, inak ju nechat tak... alebo skvasit. Ale nie surovu (vynimka su listy a bylinky ako priloha, ale zaklad musi byt ovocie). Jest surovu zeleninu je ako hadzat ju do zachoda, pokial sa nerozzuva neskutocne dobre... a rozzuvat ju, to je psycho, pri tom mnozstve, v akom sa musi jest. Surova zelenina je proste priloha, doplnkok... ovocie, to je potrava.

Zelenina, dufam ze mi odpustis moj nazor na teba. :-)

A teraz moj nazor na tropicke ovocie a banany. Ako dezert ano, ale ako potravu, radsej nie. To niesu zdrave veci, pri tom dovoze, brane nezrele... nene, opat tropicke ovocie, je len doplnok, na chut. Co je teda potrava? Od maja do oktobra tuzemske ovocie, sme pokryty na 100%... potom uskladnit co sa da, po decembri uz su to len jablka, hrusky... a tam prichadzaju nudzove podmienky, obiloviny, tepelne upravena zelenina, kvasena zelenina... nudzove podmienky ludi donutili vselico vymysliet, a to, co je neprirodzene, je jest dovozove, sklennikove a nebodaj surovu korenovu zeleninu... to radsej 3-4 mesiace jest varenu zeleninu.
Potom na jar post, (je od coho sa cistit, ze?) a zase dokola.
Ale ako kto chce byt 100%, tak potom nech si da pocas zimy 3 mesacny post na jablkach a potom hladovku, kym nezacnu jahody a ceresne.

ovocie je teda taka lacna prostitutka, ktoru netreba zvadzat, dobijat, romancovat atd
:mrgreen:

ale ten zaverecny odstavec sa mi paci >:-)
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od buc11 »

Selma píše:ad Xion

Mám to podobně. Současná zelenina jsou vlastně šlechtěním brutálně zvětšené části několika málo rostlinných druhů ... u květáku a brokolice květ, u kedlubny stonek, u salátu či kapusty list, u mrkve a řepy kořen. Zbytek jsou plody. Ráda jím plevelné rostliny a ty samozřejmě celé, tedy stonek, list a květ, akorát kořen ne. Žvýká se to dobře, daleko lépe než výše uvedená zelenina a co je moc vláknité a nejde to polknout, to plivu, je toho dost, šetřit nemusím :) Navíc co do různých zajímavých látek jsou plané rostliny výrazně pestřejší. Jako "zelenina" mi to stačí a ta šlechtěná mně neláká. V zimě, kdy zelená pastva není mi taky běžná zelenina chutná kvašená nebo mírně tepelně upravená.
já to vidím trochu opačně
rostliny jsou nejbezskrupulóznější na světě, svým akýmsi pudem jsou naprogramovány zabit zlikvidovat zničit súseda, třebas i soukmenovce ať se jedná o sourozence, matku či rodiča, proto v přírodě fšade rostou ve velkých hustotách, proto v takových zakrslých rozměrech, obklopeny podobnou soldateskou jak sou sami, bojujíce o jakoukoliv živinu, proto jsou takoví mrskavci, např vyžere-li koza kol jahůdky náhodou kolečko, ta je najednou 5x větší než ostatní, takže tu už jako vyšlechtěnce nejest a vyhledávat jen ty nedoživený nechutce?
Šlechtění je obyčejný běžný přírodní proces, který probíhá v přírodě stále na základě podmínek, podnebných, vyživovacích atd a my vědoucně myslící to jen patřičně usměrníme. Nedostatky v současných ovocozeleninách jsou neopodstatněné bláboly rozšiřované výrobci doplňků
Myslím si ovšem naopak, že živit se jen planými je vysoce hodnotné, ale málokým proveditelné, aspoň dlouhodobějc
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Jindra »

buc11 píše:Nedostatky v současných ovocozeleninách jsou neopodstatněné bláboly rozšiřované výrobci doplňků
kéž by to byla pravda, mám však pochybnosti, dneska spousta ovozelu vzniká v umělých podmínkách bez slunka a na hnojivech
a tak myslíš, že má dneska ovozel stejně vitaminů a minerálů jako před pade nebo sto lety?
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od rudo »

Jindra píše:
buc11 píše:Nedostatky v současných ovocozeleninách jsou neopodstatněné bláboly rozšiřované výrobci doplňků
kéž by to byla pravda, mám však pochybnosti, dneska spousta ovozelu vzniká v umělých podmínkách bez slunka a na hnojivech
a tak myslíš, že má dneska ovozel stejně vitaminů a minerálů jako před pade nebo sto lety?


ja som sa stretol aj s takymito nazormi :povodny obyvatelia amerik - Indiani sa vzdy stahovali do oblasti kde vybuchli sopky. sopecna lava a sopecny popol vytvorili velmi uroidnu podu bohatuy na vsetky mineraly, Indiani tam zacali pestovat svoje plodiny zbierali lesne plodiny z tejto oblasti, a polovali na zvierata ktore sa v tej oblasti pasli

taka posopkova poda vydrzala aspon 100 rokov

dalej som cital ze ked americka univerzita analyzovala obsah mineralov v ovoci a zelenine ze sa to analyzovalo na plodoch kotre boli pestovane v posopecnej oblasti a teda mali obsah vsetkeho vysoky


niekedy sa zase testuju plodiny od fariem ktore dobre nahnoja podu vsetkym aby vysli dobre vysledky


to co ide do obchodu je uz ine

V Australii napriklad (najstarsia uz vypotrebovana poda) sa absolutne nevyuskytuju niektore minerali a tak v tunajsom ovozele nemzoe byt absolutne nic z tych vyplienenych. bezohladu na to co svetove tabulky uvadzaju.


Hydroponicke pestovanie samozrejme zaruci obsah toho co je rozpustene v kvapaline
ale tam nie su vsetky mineraly len niektore.
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od buc11 »

bez slunka se zelenina ani ovoce nevypěstuje,
plané rostliny se taky nedostanou ke všem minerálům, páč si je navzájem kradou, jestli je tam míň látek nebo víc než před 50 , 100, tisíci, či miliony lety mě nezajímá, to by mělo mého syna zkonzumujícího 1 jabko ročně, já, jelikož jím jen to, mně bude pořád stačit i kdyby toho tam bylo stokrát míň, tedy PMN
vycházím ze zdravotního rozpoložení a výkonnostní vitálnosti při konzumaci této tkzv. ochuzené bez doplňkou
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od cepheus »

Souhlas, moje rec .. mam viru Buci podobne jako Ty, ze v rostlinach jeste cosi je, je to pojisteno myslim dobre proti nasi pyse a aroganci k "prirode" ..
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Marie »

Buc Cep - 100% souhlas - nevěřím, že dodáním potr. doplňků či vitamínů se strava stane vyvážená, naopak - jestliže doplníš jedno - potlačíš druhé. nedávno sem četla o duchovních příčinách nemocí, většinu nemocí si způsobujeme nezpracovanými emocemi - strach, zlost, lítost, úzkost i přemíra radosti. Další část vlivy karmické a jen 10 - 15% výživa.chtěla bych se jednou dobrat toho, že intuitivně šáhnu po potravině, kterou právě tělo potřebuje. zatím je to sen...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od cepheus »

Marusko, drzim Ti palce ve Tvoji snaze, dobre to rikas s tim psyche v rovnovaze a muzu potvrdit.
Nejlepsich vysledku co do symptomu moji nekdejsi nemoci jsem docilil, kdyz jsem se zbytecne nenervoval, hodne pracoval na vzduchu (okolo domu napriklad) a hodne relaxoval (myslim hodne odpocinku, spanku si doprat).
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: Ovoce vs. zelenina

Příspěvek od Marie »

Cep: díky za podporu.fandím ti -výměna domu za ekonomičtější to je věc. víš toho o hvězdách tolik, jako málokdo. potkala jsem jen jednoho hvězdáře a to mooooc dávno, poznám velký vůz a v zimě orion, ale to jsou profláklá souhvězdí, které zná každý. chtěla bych toho ještě tolik poznat - nevím jest-li mi vyměřený čas zde postačí. když jde něco kolem, snažím se to poznat - teď zkoumám vitariána. pěkně si to napsal, jakmile člověk začne honit termíny a začne se odbývat, není to dobré. už nějaký čas prohlašuji, že jsem dost stará, abych činila věci co mi nedělají dobře (pití alkoholu-druhý den bolí hlava, káva - mám v puse jak v polepšovně, ponocování - druhý den únava). opatruj se.
Odpovědět