Prevence i léčba vitamínem C

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Sweetie »

ano, na tom je dnesni ekonomika postavena, udelat z prumerny populace konzumenty. bohuzel otazky moralni jdou stranou. ale treba ty studie o C nejsou az tak komercne zalozeny.
Marie
Příspěvky: 122
Registrován: čtv úno 10, 2011 22:36
Bydliště: Východ ČR

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Marie »

Asi ne, jen jsem sledovala lidí s cukrovkou. To C bude asi jinak. Ale když to dělá dobře, tak to tělo potřebuje. Moje by se bránilo.
Vím, že nic nevím.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Dano píše:Idem si to vsetko teda preratat. Tento tvoj prepocet mi je jasny:
s.arik píše:cca 70 g AS :) (50 g kys. askorbové plus nějaká soda)
z navodu v tej knihe ako namiesat AS. Podla neho je to presne 50g KA + 24g sody = 74g AS. Nepodstatny rozdiel, len zaokruhlujes, viem. Pise v nej aj
1g AS obsahuje 111mg sodíku.
Cize v takej celodennej davke 74g AS je az 8,2g sodika. Dlhodobo, kazdy den, nie je to vela?
Ano, hodně zaokrouhluji, a navíc, dbám na to, aby bylo sody vždy trochu méně než je doporučený poměr pro výrobu AS, nechci sodu jako takovou vůbec pít, chci, aby zreagovala úplně všechna: tj. vlastně užívám směs AS a trochy nezreagované kyseliny askorbové.
Dlouhodobě bych megadávky nebrala, krátkodobě mi sodík trable nedělá, také podle testů toxicity (v knize od strany 91 dále) vychází AS daleko lépe než KA. Navíc při megaléčbě se užívá AS daleko více než kyselina a právě ochranný vliv AS při srdečních chorobách je dobře zdokumentovaný, takže já se nebojím.
Dlouhodobé užívání dávek i 20 g AS denně nevyvolávalo u pacientů žádné příznaky nadměrného příjmu sodíku, co to znamená dlouhodobě a kolik těch pacientů bylo sledováno, si musíš přečíst sám, mně se opravdu nechce :) (Frederick R. Klenner, M.D., F.C.C.P Observations on the dose and administration of ascorbic acid when employed beyond the range of a vitamin in human pathology. J Appl Nutr. 1971;23(3-4):61-88.
http://www.orthomed.com/klenner.htm alebo: http://www.nutri.com/wn/klenner.html http://yost.com/health/klenner/klenner-1971.pdf
http://tesla3.com/forme/e_nutriment_vit ... nous1.html)
Když se odkloním od korektní medicínské statistiky s většími čísly a budu trochu "osobnější", Klenner, Cathcart i Pauling brali desetiletí 6-20 g denně bez negativních vedlejších účinků.

K mé maličkosti: aktuálně beru kolem 20 g denně, což mi přijde optimální vzhledem k těhotenství a vysoké toleranční mezi. Během kojení nepředpokládám vyšší dávky než 10 g, mimo těhotenství i kojení si u sebe představuju tak 3-6 g dlouhodobé suplementace denně.
V těchto číslech nemám potřebu řešit nějaký sodík/draslík... Budu se tím zabývat až v případě, že bych měla chuť měřit a korigovat pH moči nebo bych řešila nějaký zdravotní problém.

Tvůj argument, že suplementace (čehokoliv) je člověku omluvou pro konzumaci nekvalitní stravy, se mne myslím netýká. Strava a doplňky - obojí mi přijde důležité. Něco jako "jídlo a pohyb", ani by mě nenapadlo jedno z toho flákat a doufat, že to druhé kvalitně zakryje pochybení v prvé oblasti.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Dano píše:http://www.cez-okno.net/clanok/serial-m ... h-25-rokov
Tu tabulku som videl uz davno.

Pri pohlade na nu mi napadli otazky ako:
- Preco jej zostavovatel neudal ku kazdej z 8 plodin vsetkych 5 nim sledovanych zivin? Preco pri jahodach len 2, jablkach len 1? Zeby ucelovost?
- Preco sa mi nepodarilo na sieti najst tie zdrojove studie z udaju pod tabulkou? Preco tie studie nepopisal presnejsie?
- Preco porovnava neporovnatelne? V 1985 studia vo Svajci, v 1996 v Rakuskom Karlsruhe a v 2002 v Bavorskom (nemeckom) Oberthali, ved obsah zivin zavisi hlavne od druhu pody/oblasti.
- Prečo klame a udáva rádovo 1000x vacsie hodnoty B6? Urcite sa len pomylil, no ale to na vieryhodnosti veru nepridava.
Díky za zajímavé otázky a kritiku, na nic z toho ti odpovědět nedovedu :)

Čísla z té tvojí studie 2002 vypadají teda o dost lépe, ale stále neodpovídají na otázku, jestli v ovoci nebylo před 20, 30 lety těch živin 10x více. A jestli testovali OZ z velkého řetězce nebo malé biofarmičky...

Osobně tomu nehodlám věnovat příliš mnoho energie (a je otázkou, nakolik bych se i tak dobrala "pravdy"), takže u mne to bude zatím prostě věcí víry. Nevěřím, že by mi OZ z obchodu stačil, určitě ne v zimě...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

S tím, že ovozel obsahuje méně a méně vitamínů a minerálů a že se situace neustále zhoršuje moc nemá cenu ani polemizovat. Poprvé se toho vědátoři zhrozili v 30. letech minulého století, měli obavu, že nám žaludky nebudou stačit.

Jinak trochu mi ty reakce připomínají "syndrom raw diskutujícího", pokud narazím na nepříjemnou skutečnost ohledně mého stravování, vždycky stočím nebo nasměruji výsledek tak, že mi tato strava stačí tak jak je, i kdyby tomu tak být nemohlo :wink:. S kvalitou nebo nekvalitou ovozelu jsem se smířil už dávno, proto ani nerozšiřuji řady vitariánů neustále si potraviny ubírajících (tu olejík, tu semínko a pod.) a očekávajících, že to přinese výsledky, problém stojí jinde:
JAK MÁM SVÉ TĚLO V DNEŠNÍ DOBĚ VYŽIVIT?

Kdo to bude umět, ten vyhraje. Možná, že to bude chtít využít i alternativní praktiky, tu suplementaci, tu výběr ovozelu tolik nezatíženého spotřebním košem, klíčení všeho možného, studánkový efekt vody nebo techniky hathajógy (příjem pranajámy), cu kungu a dalších. To už je pak každého věc :wink:.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od culka »

Neviem ako to meraju a zacina mi to byt jedno. Vcera som sa hrabala v biozahradnej knihe a len som si tak pripomenula, ze koren salatu ide do hlbky 4 feet. 1 foot=30cm, takze 4 su 1.20m. Podobne aj mrkva, rajciny, len tie sa roztahuju aj do sirky.
A cervena repa ide do hlbky 3 metrov, takze prelezie aj ilovitu vrstvu.
Vedieme tu so Sami filozoficku debatu, ze to spravne bude niekde uprostred. Banany mam sice rada, ale... Otrhali sme snad vsetok podbel a plucnik, kym sme k tej jaskyni prisli. Predpokladam, ze moj zaludok bol prekvapeny, ale prijal s laskou.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Myslím, že aktuálně užívám kolem 18-20 g céčka denně, přesně to nevím, lžičkuju od oka a vždycky až doberu celý 100g kelímek, dělím počtem dní :)

Normálně chodím na velkou jednou denně, včera tento jednodenní objem asi 6x po sobě :shock: konzistence normální. Cítím se o hodně lehčí :lol: Může a nemusí to souviset s C, každopádně zase o trochu uberu, orientačně na těch 12-15 g a pak postupně ještě více...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

Když už suplementovat, možná by se hodilo přidat "přírodní" složku - natrhat si (až bude) velké zásoby šípku (2000 mg C/100g) nebo rakytníku (100-400 mg C/100g), usušit, namlít a pak celý rok přimíchávat k práškovému C. Získá se tak přírodní C, potřebné bioflavonidy a spousta dalších super přísad. Co?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Už jsem tu někde psala (tady viewtopic.php?p=122206#p122206), že mám objednaný sušený šípek - oplodí od Grešíka. Nějak 70 g za necelých třicet korun. Sama si to sbírat nechci, protože nesnáším vyrýpávání těch chlupatých semínek, to mě baví tak u 3-5 kousků, které sním hned u keře, ale dělat si zásobu neeee.

Jen netuším, jak to dávkovat, ne že bych se bála předávkování :) Spíše nízké účinnosti...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:27, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:mám objednaný sušený šípek - oplodí od Grešíka. Nějak 70 g za necelých třicet korun
A nebojíš se že to bylo sušené nějakou rychlovkou? Tedy třeba při 70 stupních? Z toho důvodu si trhám šípek sám - když jdeme celá rodina, v pohodě toho za odpoledne natrháme pytel a máme na celý rok dost šípku na macerovaný čaj. Tím, že si ho suším pomaloučku šetrně sám, vím na čem jsem. Kdoví jak to Grešík suší, no ale třeba taky jen při 40 °C, doufejme.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

V tomto případě mi nějak extra na syrovosti nesejde, myslím, že ty flavonoidy fungují i tak, viz klasický šípkový čaj, který má hodně přes 40 st.
Nebo tablety z lékárny, céčko se šípkem, to taky syrové nebude...flavonoidy jsou barviva, ne enzymy, snad nebudou tolik termolabilní.

Já když vidím šípek a není u cesty, ráda si pár plodů sním, jako pochoutku, jako sezónní ovoce, ale sbírat si je do zásoby mě nebaví, ostatně mi chutnají jen čerstvé. Čaje bych z toho nevařila, myslela jsem, že bych koupený sušený šípek - oplodí umlela a užívala s nějakým ovocem a céčkem přímo a celý, žádné čaje/výluhy.
Vlastní sběr je asi fajn na čaj nebo výluh, ale šípky pak vyhodíte, nebo to jíste s tou "sklenou vatou" a semínky uvnitř? Nebo ji vydloubáváte z každého šíkpu ručně? :? Proto to chci koupit. Jsem pohodlná.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Vlastní sběr je asi fajn na čaj nebo výluh, ale šípky pak vyhodíte, nebo to jíste s tou "sklenou vatou" a semínky uvnitř?
Taky jsem teď při pěší tůře otrhal jeden keř, co na něm byly úplně tvrdé podzimní šípky a jedl jsem to komplet bez vyplivování, moc mi to chutnalo.
K Tvé otázce - sušený šípek nadrtím (válečkem na těsto mezi dvěma papíry) a z tohoto drceného dělám macerovaný čaj, který pak leju do skleničky přes cedník, pak ještě udělám "druhák" a nakonec šípek vyhodím. Tedy skelnou vatu a semínka v čaji nepiji/nejím.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

Jak jsem četl, lidi šípek používají celý, aby ho nemuseli krájet, nebo ho rozdrtí a pak cedí čaj přes jemné sítko (aby se zbavili chloupků). Pro konzumaci asi ale bude nutné ho před sušením rozkrojit a vyloupnout semínka. Nezkoušel jsem, je to nereálná pracnost? Třeba by šel vymyslet nějaký pomocný fígl na to. Asi to musí nějak dělat i průmyslově, když v těch prodávaných sušených šípcích semínka nejsou.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Pando, JE to pracné a fígl na to nemám. V přírodě prostě utrhnu šípek, rozkousnu podélně napůl, prstem vyrýpu semínka s chlupy ven a červené oplodí sním. Takhle pozřu pár plodů a jdu zase dál :)
Když chci šípků hodně a bez semínek, tak si ho koupím, jak jsem psala, chci jíst celý "prášek", žádná zdržovačka s výluhy či čaji (louhování, cezení...).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

Obchodní ředitel se potýkal s nachlazením, horečka, vypadal dost špatně. Poradil jsem mu C (a dal i krabičku z DM), dnes přišel do práce celý nadšený a málem se slzami v očích mi děkoval, že ještě nikdy nezažil tak rychlé uzdravení a že se dnes cítí úplně fit. Měl včera asi 15 g C. Člověk by ani nevěřil, že ještě včera tu málem umíral.

(tak alespoň něco že funguje dobře)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Já jsem agitovala u nejmenované členky rodiny, dodala čisté C i sodu, slovenské pdf, sepsala nějaký další mail-návod, hlavně jí kladla na srdce, aby toho užívala co nejvíce, až do řidší stolice. (má alergii, astma, paradentozu, neustálé kazy, kouří, bere pár léků, nervuje se, myslí negativně...)

Žádný zázrak se nekonal.

Když jsem zase po měsíci poslouchala její stížnosti a ptala se, kolik bere céčka, řekla, že jí to vůbec nepomáhá, a to toho bere "strašně moc", někdy i deset odměrek (10x120 mg) denně :!: :roll: Komu není rady...

O vita, klystýrech a jiných detox kúrách jsem jí říkala už vícekrát, ale to jsou na ni moc velké změny, oběti nebo úchylárny. Myslela jsem, že "prášek" bez náročných změn životního stylu bude snadné řešení (aspoň částečné), od lékařů zobe bez odporu i dlouhodobě všelijaké sračky, ale tohle nee, hmmmm.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:...někdy i deset odměrek (10x120 mg) denně...
To už jsem také uvažoval, že když se to takhle někomu dá tak by se měly nenápadně odstranit ty odměrky, protože vytvářejí nesprávnou představu o dávkách.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Říkala jsem jí, že má používat ČL (začít od jedné ploché), ale to je marné :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Na nedělním výletě jsem se parádně spálila do červena, dosud jen max hodinu denně na slunci a dekolt vůbec, pak celý den na slunci ve vykrojeném triku...loni mě tenhle odstín bolel nejméně druhý den, na dotek i třetí čtvrtý. Tentokrát jsem to naprosto necítila, jen půlden byla rudá a pak to jakoby zhnědlo :) Myslím, že by to mohlo být céčkem...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Dano »

Moze. Ja som na sebe pozoroval v tejto veci zmeny uz po zmene jedalnicka na 811. Telo celkovo nejako rychlejsie regeneruje.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

O syrovou stravu se snažím tři roky a téměř 100% období jsem měla právě jenom loni...a spálila jsem se loni bolestivě nejednou. Od MMS-kúry, po které jsem přestala jít čokolády, až do těhotenství, které mi 100% "nedovoluje", jsem jedla mnohem příkladněji než letos :mrgreen: (Jinými slovy, mám chutě jak prase a občas si prostě nějaké ty brambory nebo jogurt dopřeju.)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Ale čo »

Panda píše:
s.arik píše:...někdy i deset odměrek (10x120 mg) denně...
To už jsem také uvažoval, že když se to takhle někomu dá tak by se měly nenápadně odstranit ty odměrky, protože vytvářejí nesprávnou představu o dávkách.
a odlepiť ten návod. ja zbytočne hovorím , koľko si toho majú dať, keď mi potom povedia, že oni sa báli dať také množstvo a na krabičke je napísané len na špičku noža raz denne :?
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Samira »

Ale čo píše:a odlepiť ten návod. ja zbytočne hovorím , koľko si toho majú dať, keď mi potom povedia, že oni sa báli dať také množstvo a na krabičke je napísané len na špičku noža raz denne :?
Spicka noza - uz som to tu kdesi pisala, to nejaky pako zle prelozil. Ked sa strhne slovensky navod, je tam nemcina a slovko odmerka, ktory nejaky nemecky zdatny "prekladatel" v DM nezvladol. Takze pre istotu strhnut aj slovensky aj nemecky navod a naordinovat cajove lyzicky ;)
Naposledy upravil(a) Samira dne pát dub 29, 2011 8:59, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Samira »

s.arik píše:Já jsem agitovala u nejmenované členky rodiny...od lékařů zobe bez odporu i dlouhodobě všelijaké sračky, ale tohle nee, hmmmm.
Mam podobnu skusenost. Mama bola nachladnuta, dala som jej cumlacie tablety vitaminu C (a 500g), nech si da kazdu hodinu jednu. Po navrate z prace som ju skontrolovala. Chvalila sa, ze uz mala 2! tabletky, to staci! Sarko, komu niet rady, tomu niet pomoci.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

Na všech suplementech se píše "nepřekračujte denní dávku!" a co je psáno to je svaté.

Na přítelkyni používám fígl, že když ji k něčemu přesvědčuju tak jednak to musím najít napsané na netu (nestačí říct) a navíc to musí vypadat jako novinový nebo odborný článek na odborně vypadajícím serveru. Přičemž obsah je stejný jako kdekoliv jinde. Pro mnoho lidí je forma důležitá. Píšou to - tak to musí být pravda.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:. Píšou to - tak to musí být pravda.
konečně
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Samira »

cepheus píše:
s.arik píše:Tentokrát jsem to naprosto necítila, jen půlden byla rudá a pak to jakoby zhnědlo :) Myslím, že by to mohlo být céčkem...
Šári, to spíš bude tím množstvím karotenu, co do sebe sypeš spolu s mrkví, ten má tento zázračný účinek, pokud se dobře pamatuju. :)
U mna minule leto potvrdene, a to som nevita. Mrkvu som pila, chrumala, struhala a nespalila sa (len uplne na zaciatku jari som na seba parkrat napatlala 50-ku faktor, snehobiela po zime som vyliezla na 10 hodin na slnko na zahradu, tak aby som nebola spekacka.). Nikdy som nebola tak pekne opalena, ani pri mori nie.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

cepheus píše:
s.arik píše:Tentokrát jsem to naprosto necítila, jen půlden byla rudá a pak to jakoby zhnědlo :) Myslím, že by to mohlo být céčkem...
Šári, to spíš bude tím množstvím karotenu, co do sebe sypeš spolu s mrkví, ten má tento zázračný účinek, pokud se dobře pamatuju. :)
Nic proti mrkvi, ale loni (a předloni) nezabrala. Já jím letos stejně až hůře, z pohledu % raw i z hlediska množství betakarotenu.
Moc dobře si pamatuju, kolikrát jsem si koupila tvaroh/kefír jen proto, abych ulevila bolavé kůži...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Jj, ale toho není tolik - na tři lidi jen tři mrkve :!: a jinak halda celeru, jablek, vody, pomeranč/citron. K tomu přikusujeme medvědí česnek :) Prostě jedno malé jídlo vedle mnoha dalších jednoho dne.

Minulé roky jsem na tom byla finančně hůř a mrkve jsem jedla určitě více než teď ten cca kus denně. Míra mě holt rozmazluje ananasem a jiným OZ, který byl pro mne dříve sváteční...takže je betakarotenu méně.

Jo a šťávy jsem loni občas dělala, a pila. Teď v těhotenství je nesnáším, jen čtu "tři deci mrkvovky" a otřepu se odporem :oops:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:24, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od culka »

Cephko a este nikto tu chladnicku nekomentoval? Mne sa tam uz normalne nic nezmesti. Teda teraz asi ano, ale ja im to zlikvidujem.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 1:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Samira »

U nas komentujem ja, ze kvoli maminym hrncom nemam kam dat dalsie tri kila mrkvy! :D
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 1:11, celkem upraveno 1 x.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

Tak se taky hlásim do spolku.
V zimě mi byl dokonce potupně vymezen prostor na část produkce na balkóně a pokud teplota klesna pod bod mrazu, tak vyhrazen prostor na skříni v ložnici!!!! :evil: (což bylo prakticky celou letošní zimu)
Situace vyvrcholila o vánočních svátcích, to jsem byl se svou zásobou dokonce nemile okřiknut :oops:, ale několik minut mého tichého trucování způsobilo, že se podobný slovní incident již neopakval :P
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Samira »

Viem, ze sme mimo temu, ale vcera mi az oko zvlhlo, ked sme sa pchali hroznom a moj najmilsi zahlasil, ze strasne lubi ovocie. Moj zlatyyyyy. Som rada, ze ma nie len podporuje, toleruje, ale este mu aj chuti!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 1:11, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od culka »

Tak uz som aj ja spokojna, polka nakupu ostala vonku, lebo to nie je kam nastrkat. Zas na druhej strane avokado, mango, rajciny a banany do chladniaku nepatria.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

My měli zásoby OZ na vypnuté lednici, ale nechali jsme ji odvézt. Teď skladujeme
1) na sporáku
2) na horních skříňkách linky
3) na skříni
4) nově jsme banánům uvolnili i část vršku druhé šatní skříně :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Xion »

Nechce sa mi citat cele vlakno, knizku mam precitanu, a sam to riesim, no postupne som sa dopracoval k poznatkom, ake nebezpecne je zahravat si s umelymi vitaminmi, a clovek neznaly chemickych procesov, si lahko moze zdravie skomplikovat, nez vylepsit.

Tak iba zbezny priklad vitamino-mineralovej kombinatoriky.
Vitamin C v davkach nad 100mg, znizuje vstrebavanie selenu. Cize, ked sa beru pocas celeho dna kazdu chvilu 2 gramy kyseliny askorbovej, selen sa prakticky nemoze vstrebat. O tom, ze tento prvok je uz beztak v nasom pasme viacmenej deficitny, by clovek mal tiez vediet, a ze u muzov sa vyplavuje kazdym vyronom semena, tiez. Cize, ked nevedomy cloviecik muzskeho pohlavia cely den hlta kyselinu askorbovu ku kazdemu kusku ovocia, v domneni, ze sa jej efekt znasobi bioflavoidnmi tu obsiahnutymi, a kazdym dnom z neho tryskaju gejziry semena kvoli jeho aktivne nabitemu sexualnemu zivotu, zachvilu sa dopracuje k nadhernemu deficitu selenu, bez ktoreho sa v tele nemoze vyuzit iny vitamin - vitamin E, este silnejsi antioxidant, nez vitamin C. Rovnako by bolo dobre spomenut, v akom vztahu su selen a jod, ak chyba v tele jeden, ten druhy sa postupne stava tiez deficitnym. Cize, darmo hltame predrazene morske riasy alebo tabletky Kelp... ziaden jod sa uz nevyuzije.

To ale nieje zdaleka vsetko, rozsiahlost tabulky vitaminovej kombinatoriky tu zdaleka nekonci, a hlavne umele vitaminy, vytrhnute z kontextu organickych vazieb, dokazu tuto tabulku, a hlavne znalosti cloveka-alchemystu, poriadne preverit.
Kyselina askrobova umocnuje vstrebavanie zeleza, a zabranuje vstrebavanie medi. To vyzera celkom dobre, az na to, ze s medou su tu dalsie problemy. Najprv to, co medi pomaha. Citujem z publikacie Doc P. Straku v kapitole 8 o mineralnych latkach:
"Vstřebání mědi zvyšují aminokyseliny a bílkoviny v potravě. Komplexy mědi s aminokyselinami jsou lépe využitelné. Lépe jsou využitelné neutrální a aniontové komplexy než síranová forma."
To je celkom v pohode u klasickeho stravovania, kde plati cim viac bielkovin tym lepsie, ale mierny problem zacne byt v pripade, ze clovek skor vyznava knizku "Fit for Life". Po prezreti, co posobi proti vstrebavaniu medi, to vyzera uz zaujimavejsie: "Resorpci mědi významně snižuje askorbová kyselina (asi redukuje měďnaté ionty na málo rozpustné měďné), fruktosa, molybden, sirné sloučeniny a zinek. Inhibující vliv vlákniny a fytové kyseliny na vstřebání je menší než u zinku. Molybden
a zinek jsou antagonisté mědi. Jejich větší příjem může vyvolat příznaky deficitu mědi. Molybden snižuje vstřebávání mědi a zvyšuje její vylučování.
"

Takze, zoberme si vegetariana, ktory neje maso, neje vajcia, a vsetko to nahradza kefirom a mliecnymi vyrobkami. Nadherne to zdroje siry, este lepsie, ked zaradi cibuloviny a cesnak, vsak aby nahodou nemal parazitov.
Do toho sirna patlanina (zmes p. Budwigovej na doplnenie omega-3 m.k., plna sirnych aminokyselin) kazdy den... a paraorechy na selen! Tie maju siry tiez pozehnane. Nezabudnut k tomu kyselinu askorbovu, nas zazracny vseliek, tak aby sa nevstrebal ziaden selen z paraorechu, zato spolu so sirou je med nevstrebatelna. Pocas celeho dna vela ovocia, aby bolo vela fruktozy, ku vsetkemu opat vitamin C. Med opat nema sancu. No, a este netreba zabudat na to, ze obiloviny su hnusne, fuj... a strukoviny maju vela bielkovin, tiez fuj. Orechy zase vela tuku a zle sa travia. Prave medzi strukovinami a orechami su najvacsie zdroje medi v rastlinnej risi ... med opat nema sancu. Medzi niektorymi obilovinami a zeleninou su tiez dobre zdroje medi, avsak obiloviny predsa nie, a zelenina ma vela skrobu... tiez nie. No a na zaver, ak niekto k tomu este nebodaj suplementuje vo zvysenej miere Zinok, a hlta nejaku multitabletku, kde je vo vacsej miere zastupeny aj molybden, tak neviditelna pohroma sa pomaly blizi... med v strave takmer nikde, ale aj keby niekde nahodou bola, tak pocas celeho dna aj tak nema sancu.

A teraz, dosledky, ktore v komplexnej vitaminovej kombinatorike vzdy zakonite dojdu - i alchymista amater vie, ze bez medi v tele, sa zelezo nemoze vyuzit. Kedze zelezo je toxicke, a telo sa ho takmer nema ako zbavit (jedine u zien menstruaciou), telo, aby sa vyhlo otrave, zacne ho ukladat do pecene a organov. Zacinaju sa objavovat priznaky anemie, tak rozsirenej medzi vegetarianmi. Ako je to mozne? Vsak zelezo je predsa vsade v rastlinnej potrave, mal by som ho mat viac... uvazuje mily vegetarian. Juj, to treba riesit... a zabehne po drahe tabletky so zelezom, a zacne sa pchat zdrojmi zeleza... najlepsie znovu s kyselinou askorbovou, aby sa zeleza vstrebavalo este 2x tolko, a telo tak pomaly plni a plni organy toxickym zelezom, zatial co krvny obraz stale vykazuje znamky chudokrvnosti.

Nie, nie... toto je len pre skusenych alchymistov, nie pre beznych ludi... tak budte opatrni a nezahravajte si z chemiou, pokial na to nemate. Berte to len ako taky malicky uvod do vitamino-mineralovej kombinatoriky.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Pro mne to jsou jen teoretické úvahy, nepodložené reálně zachycenými problémy lidí, kteří vitamín C užívají mnoho let pravidelně (ať už v dávkách kolem gramu, nebo 10 g denně).
Xion píše:Vitamin C v davkach nad 100mg, znizuje vstrebavanie selenu.
Takže přirozeně se stravující primáti umírají nikoliv na stáří, ale na deficit selenu :) Protože v každé své "porci" musí zaručeně přijmout přinejmenším 150 mg céčka, spíše daleko více.

Za druhé, klíčové je slovíčko znizuje - to a) neznamená, že se nevstřebá vůbec nic, b) kdo tvrdí, že je to špatně? Kdyby tělo tak moc prahlo po selenu, vstřebávalo by ho aktivním transportem tak nějak z 90 % (jako třeba několikagramovou dávku céčka ;)) a ne méně než z poloviny i bez C.

V knize se dále uvádí studie, která měřila vstřebávání železa. Céčko tomu napomáhá jen do jisté meze - pak už efekt končí, není to tak, že extra mnoho C = vstřebávání nebezpečného množství Fe, mnohem více než tělo opravdu chce. Ano, třeba to není pravda, a ano, nezodpovídá to tvé otázky týkající se selenu, mědi, éčka...

Ale, 95 % přirozené stravy (jak ji chápeme tady na vitariánovi :)) prostě obsahuje céčko, v každé porci! Nedává mi smysl, že by to mělo vadit vstřebávání jiných věcí.

A co genetický koncept?
Všichni savci mají v organismu neustále několikanásobně vyšší hladiny vlastního céčka než jakkoliv(!) se stravující nesuplementující člověk. Jak ti chudáčci asi vstřebávájí a využívají selen a měď?

Opravdu mám Xione respekt před mega-suplementací různých minerálů (hl. kovů),
Xion píše:toto je len pre skusenych alchymistov, nie pre beznych ludi... tak budte opatrni a nezahravajte si z chemiou
souhlasím, ale céčko považuju za běžný jaterní metabolit, který do těla patří nonstop jako voda, glukoza nebo CO2, a nebezpečně vysoká hranice jistě existuje (otrávit se dá i vodou či kyslíkem žejo), ale je v praxi tak vysoká, že jsem v klidu.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Sweetie »

me jen zaujala citace pana Straky v Xionove reakci, nevim jestli citovano, ale proteiny jsou preci latky tvoreny z aminokyselin, tady jsem to pochopila jako ze jsou to dve rozdilny veci? a clovek zivici se ve smyslu fit pro zivot ci jinak odlehcujici, ma aminokyselin dostatek z rostlinne rise a mnohem lepe je vyuzije nez pozivac zvirecich mrtvol. naopak premira bilkovin asi tech z zivocichu zpusobuje rakovinne bujeni atd. a hlavne telo je prevelice slozity mechanismus a tak bych to takhle nezjedodusovala a dala mu volny prostor (pusty, ovo, stavy) at si to sam ridi..
http://biology.clc.uc.edu/courses/bio104/protein.htm
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Xion »

Sarik, opat narazas na to, ze tomu celemu nechapes. Stale si stojim za tym, ze byt alchemystom nieje vobec lahke, a vacsina ludi tu vo svojom omyle, ze su uz dost mudry, narobia chyby.

Takze podme porade. Zvierata neumieraju na deficit selenu. Zvierata nezeru tabletky. To znamena, ze vitaminy, ktore prijimaju, su v strave dokonale vyvazene. Cecko, prirodzene obsiahnute v potrave, spolu s mnozstvom dalsich inych latok, o ktorych nasa chemia este ani nema paru, sa sprava uplne inak, ako ked ho odtial vyextrahujes chemickymi postupmi, a potom ako prasok pridavas do jedla. Dokazom je uz len MMS, ktore ani s vysokymi davkami C z ovocia nema problemy, ale akonahle pridas umelu kyselinu askorbovu, nastavaju reakcie, a to i pri malom mnozstve.

Zvierata jedia cerstve divoke rastliny, nie odstate natrhane plody v supermarketoch, takze hladina ich vitaminov a mineralov je cerpana z niekolkonasobne vyssich rezerv, nez u ludi. Nehovoriac o ich moznosti povacsinou vyrobit si vlastny vitamin C. Porovnanie, ktore ovadzas je teda usmevne. Zvierata maju navyse ciste creva... tie co nemali, uz zomreli. Selekcia v prirode je neuprosna, cize nejake deficity vitaminov tu nehrozia, nakoniec sa im vstrebe vsetko. Ak sa tak z nejakeho dovodu nahodou stane, taki jedinci pomerne rychlo umieraju, lebo su slabsi, nez konkurencia, a ak teda vznikne niekde oblast, kde ma vegetacia nejaky nedostatkovy mineral, kde dlhodoba konzumacia sposobi az taky deficit, ze dojde k oslabeniu zdravia populacie, tak cuduj sa svetu, zvierata to instinktivne vycitia, a nebudu sa past v takej vegetacii... presunu sa inde. O prirodu sa neboj... skor maj strach o chybne uvahy, ktore sa snazia nejakym sposobom nieco vyspekulovat a odvolavaju sa na "ved aj v prirode to tak funguje". Podobne chybne uvahy sa casto vselikde vyskytuju, napriklad, ten a ten kus dobytka zere iba to, a pozri aky je silny, tak aj mne staci zrat iba to... atd.

Inak, ked sme uz pri tom, u zvierata skor hrozi otrava selenom, co je aj celkom zname... to ked nejaka poda obsahuje zvysene mnozstvo selenu, dobytok pasuci sa na nej, sa priotravi. Pretoze v tych kilogramoch skonzumovanej zelene nazbiera tolko selenu, ze sa moze dostat az na toxicku hranicu. Chovatelia dobytka (aspon ti skusenejsi) o tom vedia...

Cize, tu ide o UMELE C-cko, tych 100mg sa netyka prirodzene sa vyskutujuceho Ccka.

Dalej, podme rozobrat, co znamena znizuje. Ano, spravne si pochopila, ze je to linearne, alebo exponencialne odstupnovane. Nieje to tak, ze akonahle to prekroci urcitu hranicu 100mg, uz sa nevstrebe ziaden selen. To znamena, ze keby si brala tych 250mg, tak sa uz nevstrebe nejaka cast, pri 500mg to uz bude urcite velmi markantny vplyv. Co myslis, kolko to bude pri 3000mg kyseliny askorbovej, ktore verim, ze uzivatelia fanatickeho kultu vitaminu C casto aj prekracuju. No a najme vtedy, ked vies, ze Selen je deficitny v nasom pasme, to znamena, ze sa nachadza v pode v mensom mnozstve. To znamena, ze aj keby si jedla zdravo, tak tu v nasom pasme budes mat selenu skor nedostatok, ako dostatok. Tak si predstav, co sa asi moze stat, ked budes niekolko krat za den, pridavat 1000-2000mg kyseliny askorbovej, uz k beztak deficitnemu stavu selenu.

Takze, uz by ti to aj mohlo zacat davat zmysel nie?

Dalej, ku genetickej vybave... vacsina zvierat si ho vie syntetizovovat, ale kde? V peceni. To je uz Ccko vstrebane, a situacie v crevach sa nikde nedotkne. Vstrebavanie selenu znamena jeho prechod cez crevnu stenu, a tento problem sa teda tyka iba umelej kyseliny askorobovej, ktora sa tiez vstrebava v crevach. Tu uz je to presne o znalosti, co sa deje v crevach. Niekedy, je inhibitorom latka iba dovtedy, pokial sa nevstrebe, len co sa vacsina vstrebe, moze sa vstrebavat aj ta, ktoru dovtedy blokovala. Preto je crevo take dlhe, aby sa mohli vstrebat aj latky, ktore sa nemozu vstrebavat naraz. A prave to je ta premenliva premenna, preco sa u niekoho vyskytne problem skor a u niekoho neskor. Niekto moze mat zdravsie creva, niekto moze mat creva menej zdrave... niektomu sa presuva potrava cez creva rychlejsie, nez niekomu inemu... cize u jedneho cloveka, co pridava vitamin C, sa problem nevyskytne, lebo sa mu vstrebe skoro vsetok v prvych 3 metrov tenkeho creva, a selen sa tak moze vstrebavat v dalsich 3. Ale, u niekoho sa Ccko nestihne vstrebat ani v celych 6 metroch, pretoze ma napriklad nejaky problem. Je to proste risk, ako vidis.
Druhy problem je, ked latka A reaguje s latkou B, a latka B sa stane nevstrebatelna. Co je myslim prave pripad s medou. Vtedy uz ani nepomoze, ked sa latka A postupne vstrebe v prvej casti creva, pretoze latka B sa uz nevstrebe nikdy. To je ovela horsi problem, ktory casom vyvola deficit takmer naisto.

Podobne zakonitosti nastavaju v roznych podmienkach, napriklad, vapnik sa nevstrebava, ak je v potrave prilis vela tuku, rovnako je problem so sacharidmi. Ak je vela vapniku v creve, nevstrebava sa horcik. Ak je vyrazne viac fosforu nez vapniku v strave, vapnik sa nevstrebava, ba vyplavuje sa uz ten, ulozeny v tele. Takze, vysledok je, vyplavovanie vapniku, nevstrebavanie vapniku, a nasledne, nevstrebavanie horciku z creva. To sa deje, ak clovek nedokaze stravit tuk, napriklad, ze nevytvori dost kvalitnej zlce, ktora zemulguje vsetok tuk a ten sa nemoze vstrebat, ostava tak v creve celu cestu. Atd. atd. atd...

Cize, hovorim len, ze kto sa rozhodne vitaminy doplnat, mal by o tom vediet poriadne vela, viac ludi si tym skor ublizi, nez pomoze. Ano, kratkodobe vysledky mozu vyzerat lakavo, ale po rokoch prijdu problemy, o ktorych clovek ani nema paru, ze suvisia s jeho vitaminovym blbnutim.

Inak, ja som za pouzivanie kyseliny askorbovej, ale len vtedy, ak clovek vie co robi. Ako rychla pomoc pri prechladnuti je to uzasne, ale na pravidelne davky a dlhodobu prevenciu, tu uz treba byt opatrnejsi.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Xion »

Sweetie píše:me jen zaujala citace pana Straky v Xionove reakci, nevim jestli citovano, ale proteiny jsou preci latky tvoreny z aminokyselin, tady jsem to pochopila jako ze jsou to dve rozdilny veci? a clovek zivici se ve smyslu fit pro zivot ci jinak odlehcujici, ma aminokyselin dostatek z rostlinne rise a mnohem lepe je vyuzije nez pozivac zvirecich mrtvol. naopak premira bilkovin asi tech z zivocichu zpusobuje rakovinne bujeni atd. a hlavne telo je prevelice slozity mechanismus a tak bych to takhle nezjedodusovala a dala mu volny prostor (pusty, ovo, stavy) at si to sam ridi..
http://biology.clc.uc.edu/courses/bio104/protein.htm
Sweetie, to je uz otazka, ake mnozstvo tych aminokyselin vlastne treba, a tu by trebalo urobit poriadny vyskum, aby sa dalo tvrdit nieco konkretnejsie, napriklad, ze urcita hladina uz postacuje. Ja verim, ze medi je v ovozeli dostatok a spolu s aminokyselinami to postacuje, ak toho clovek poje dost vela, problem nastava vtedy, ked je zvysok stravy prave taky, ktory medi zabranuje vstupit do tela, napriklad vela siry, doplnanie vitaminu C, zinku a podobne... Tu uz treba med doplnat, alebo sa zamerat na jej zdroje... pre vitariana aspon naklicenu sosovicu, pre nevitariana nejake to strukovinove jedlo.
Alebo napriklad, take zemiaky obsahuju vela medi, netreba najst na nejakej potravine len jednu negativnu vec, a hned ju uplne vylucit, ked ma aj pozitivne.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Mi to prostě přijde jako nějaká nepodložená mozková gymnastika :)

Kde kdo reálně prokázal deficit selenu u lidí užívajících dlouhodobě umělé céčko?

Jak se projevuje deficit selenu?
"Bylo zjištěno, že pravidelný snížený příjem selenu v potravě nepříznivě ovlivňuje především kardiovaskulární systém a zvyšuje riziko infarktu myokardu a cévních onemocnění. Nedostatek selenu v potravě těhotných žen může nepříznivě působit na vývoj plodu. Selen funguje v organizmu jako antioxidant, který likviduje volné radikály, a tím snižuje riziko vzniku rakovinného bujení."

To máme tři věci: srdce+cévy, vývoj plodu, riziko rakoviny. Ale X studií zmíněných v knize dokládá, že zvýšený příjem umělého céčka významně chrání přesně před těmito třemi věcmi :wink:

OK, s rakovinou je celá věc nesmírně komplikovaná, nechme ji stranou, ale Klennerovy studie s těhotnými jsou dost dobré, studie o kardiovaskulárních nemocech ještě úžasnější (především počtem sledovaných osob, přeci jen je srdcařů více než těhotných a "žijí se svou diagnozou" déle).
Ti lidé, co do sebe sypali C ve velkém, možná měli deficit selenu, ale vůbec se u nich neprojevovaly nemoci, které jsou známé a typické pro oblasti, kde má místní populace těžký deficit selenu (oblasti v Číně atp.). Ani jiné nežádoucí příznaky...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 1:53, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět