Prevence i léčba vitamínem C

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Doporučuji k přečtení free knihu, shrnující mnohé poznatky a studie o léčbě některých nemocí velkými dávkami vitamínu C.
http://rizikaockovania.sk/dok/Vitamin_C-liecba.pdf

Studie dokazují, že vitamín C skutečně léčí, může dokonce také zastavit či zvrátit rakovinu, a zdaleka nejen tu. Výborně podpoří organismus v boji s virovými i bakteriálními infekcemi, popáleninami, otravami, šokem, stresem, drogami a bolestí.

Samozřejmě nestačí užívat běžné vitamínové preparáty, ty nezatočí ani s rýmou... Obsahují DDD (kolem 100 mg) nebo max. gram céčka a to není množství, které by mělo farmakologické účinky. Léčí až gramy či desítky (stovky) gramů vitamínu C denně.

Strany 19-76 popisují tři rozdílné přístupy, jak chápat vitamín C. Přečtěte si, jaké megadávky si syntetizují všichni ostatní savci každičký den, a kolikanásobky ve stresu či nemoci. Velké dávky vitamínu C jsou bezpečné i pro lidi, což dokládá výborná snášenlivost čistého vitamínu.

Od strany 77 "návod k užití", od strany 119 zkušenosti s C při konkrétních nemocech, na straně 235 pokyny ke každodennímu užívání.
Zdroje na str. 296 jsou také úctyhodné...přinejmenším jméno Klenner je dosti slavné. Ten už před 60 lety dokázal vyléčit až 50 % smrtelných případů rakoviny, takovou úspěšnost nemají ani dnešní doktoři. Jak o tom ostatně mluví i ve vitariánské klasice, videu Food Matters http://vimeo.com/16821390 (hlavně těsně po jedné hodině, ale celý film stojí za shlédnutí - mj. odpovídá na otázku, proč "pestrá strava opravdu nestačí").

Zdroje vitamínu C:
"Výdatnými zdrojmi sú: šípky (200-2000mg/100g), rakytník
(695), čierne ríbezle (130-200), červená paprika (70-190), žerucha (148),
kiwi (30-200), brokolica (90), karfiol (50-90), šalát, ostružiny a červené
ríbezle (80), citrusy (25-80), jahody, moruše (60), špenát a zemiaky (20-
30) a samozrejme kapusta (10-37), a to aj varená. Často býva najväčšia
koncentrácia prítomná v šupke. Ostatné ovocie a zelenina obsahujú
vitamín C v menšom množstve, čo im samozrejme neuberá na význame.
Obsah vitamínov závisí od odrody, pôdy, klímy, spôsobu a dĺžky skladova­
nia; uvedené priemerné hodnoty sú iba orientačné, a sotva sa dajú očaká­
vať u striekaného, mesiace odležaného ovocia v regáli supermarketu.
Bežné semená, ako sú obilniny a strukoviny, sa naklíčením tiež stávajú
zdrojom vitamínu C. V núdzových situáciách sa ako záchrana pred
skorbutom používali aj vývary z ihličia a kôry tují/smrekov, surové ryby a
ďalšie „netradičné“ zdroje vitamínu C.
Vitamín C je najstabilnejší pri pH 4-6. Teplota nad 190°C, aj krátko­
dobo, alebo dlhé a/alebo tlakové varenie (aj pri nižšej teplote), sušenie,
skladovanie, najmä za prístupu svetla, a prítomnosť kovov ničia vitamín C.
Kapusta pri izbovej teplote stráca až 12% vitamínu C denne. Úbytok
spôsobujú zvyčajne enzýmy, ktoré sú najaktívnejšie pri 40°C, preto ak
zeleninu varíme, treba čo najskôr dosiahnuť 70°C, kedy dôjde k zničeniu
enzýmov, a potom už pomaly variť. Pri varení vitamín C uniká
do varovej vody, takže jej vyliatím sa stráca. Čerstvo varená zelenina
môže pri konzumácii obsahovať stále ešte 44% vitamínu C, kým tepelná
konzervácia ponechá len približne 6%.
Hoci zmrazenie vitamínu C neškodí, pri zmrazení ovocia dochádza
k poškodeniu buniek, takže rozmrazenie zvyčajne uvoľní kaskádu auto­
deštrukčných enzymatických procesov, ktoré v priebehu niekoľkých minút
zničia aj vitamín C. Podobný výsledok má aj strúhanie.
Je teda zrejmé, že nielenže sa obsah vitamínu C líši v rámci jedného druhu
ovocia alebo zeleniny, ale je veľmi ovplyvnený aj ďalším spracovaním."
Ze stravy, byť 100 % raw a bio, tedy nelze získat dostatečné dávky C, aby měly léčebný efekt. (Tím ale neříkám, že raw strava nemůže léčit, to jistě může, enzymy a jedinečným koktejlem mnoha substancí, živoucí energií...ale ne čistě množstvím céčka.)

cituji dále z knihy o C:
"Príloha - rýchlokurz tolerančného užívania

Kontraindikácie
Pri nasledovných poruchách je liečba s použitím vysokých dávok vitamínu
C relatívne kontraindikovaná (nevhodná podľa závažnosti ochorenia):

Hyperoxalúria, renálna tubulárna acidóza či iné ochorenie obličiek;
• Hemochromatóza, hemosideróza, sideroblastická anémia, thalas­
semia alebo iné ochorenie metabolizmu železa či medi;
• Deficit G6PD alebo kongestívna choroba srdca
Onkologickí pacienti začínajú s dávkami nanajvýš jednotiek gramov
denne, ktoré sa môžu len postupne zvyšovať v priebehu týždňov.

Interakcie
Vitamín C je možné, dokonca žiadúce užívať aj s antibiotikami a
antipyretikami, zlepšuje ich účinnosť a zmierňuje nežiadúce účinky.
Vitamín C zvyšuje účinnosť inzulínu a znižuje účinnosť antikoagulancií.
Forma a spôsob užívania
Snažíme sa získať taký preparát, ktorý obsahuje čo najčistejší vitamín C,
predovšetkým bez chemických farbív a príchutí, bez konzervačných
látok. Tieto by mohli pri vysokých dávkach spôsobiť alergickú reakciu.
Prípravky s postupným uvoľňovaním nie sú vhodné pre vysoké dávky.
• Užívame najlepšie s jedlom, niekoľkokrát denne.
• Zabezpečíme plynulý pitný režim, aspoň 2,5l tekutín počas dňa.
• Zabezpečíme prísun vápnika (napríklad mliečnymi výrobkami, alebo
výživovými doplnkami). Zvážime aj doplnkový horčík a zinok.
• Ak užívame vitamín C vo forme kyseliny askorbovej, vhodné je
rozpustiť ju v prírodnom ovocnom džúse, alebo v čaji s citrónom.
• Ak ho užívame vo forme askorbátu, je možné použiť aj mlieko.

Dávkovanie
Začneme už pri prvých príznakoch dávkou 2g každých 20-30 minút. Ak by
na vyliečenie nestačili 3 dávky, pokračujeme až kým sa nedostaví redšia
stolica (ešte nie hnačka). Ak sa nedostaví ani po 15h užívania, zvýšime
dávku na 3-4g. Keď sa dostaví, znížime na 2g každú hodinu. Nájdeme si
také dávkovanie, aby sme sa udržali tesne pod hranicou riedkej stolice a
skúšame pomaly zvyšovať, aby vymizli príznaky ochorenia. Pokračujeme
až do vyliečenia. Keď spozorujeme tendenciu k hnačke, postupne znižuje­
me dávky, ale stále sa držíme blízko hranice tolerancie. Ak by sme
predčasne skončili s liečbou, ochorenie sa môže vrátiť.
"

K užívání je vhodné čisté práškové C (kyselina askorbová), bez aditiv. Kilové balení prodávají vinaři cca za sedmset, nejlevnější mi známý zdroj je práškové C z DM drogerie, značka Das gesunde Plus, modrý stogramový kelímek za 39 Kč.
Strana 95 popisuje, proč je při dlouhodobém užívání vhodnější kys. askorbovou neutralizovat na askorbát.

Jak si askorbát připravit:
"Askorbát sodíka (AS) je najznámejší a najpoužívanejší, pretože
sa dá podať vo vysokých dávkach. 1g obsahuje 111mg sodíka.
Ak nie je askorbát sodný k dispozícii a potrebujeme ho pre ústne
použitie, dá sa pripraviť chemickou reakciou: do 1l vody pridáme
42,4g sodného bikarbonátu (hydrogénuhličitan sodný) a 88,9g
kyseliny askorbovej (zaokrúhlene, pomer je 1:2). Po vyšumení
oxidu uhličitého sme získali 10% roztok askorbátu sodného.
Problémom môže byť čistota bikarbonátu – potravinárska sóda
zvykne obsahovať (nežiadúci) hliník ako prevenciu hrudkovate­
nia. Sóda by mala byť zreteľne označená ako „bez hliníku“.
Poznámka: Aj keď hmotnostne možno ide o pomer 1:2, objemovo
(prášok sódy oproti prášku kyseliny askorbovej) to odhadom
vyzerá skôr na pomer 1:3."
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Atman »

Osobne už asi dva roky dávam denne cca 2g vitC ráno do odšťavenej šťavy, neuchránilo ma to od chrípky, ale priebeh mala zaujímavý, aj keď som mal z toho obavy, dávkoval som na hranici hnačky a to znamenalo cca 40g denne. Pocit choroby v tele bol klasicky celý týždeň, ale deň po začatí megadávok úplne zmizla horúčka a normálne som fungoval, pri znížení dávok choroba zase vystúpila, mám pocit akoby to fungovalo skôr ako antypyretikum a analgetikum a nie ako liek. Normálne dávam čisté Cčko, ale tu som si robil askorbát sodný, v takých dávkach sa znáša naozaj lepšie. Prekvapujúci rozdiel v tolerancii mám v rámci dňa, ráno 3g aj pri chorobe a horúčke už spôsobujú bublanie v bruchu, večer a v noci sa dá do tela dostať omnoho viac.
Nakoniec som to celé vymyslel tak, že ráno som navážil 40gC, 20g sódy bikarbony, nasypal do pollitrovky, zalial trochu vodou, vyšumelo, dolial a celý deň som z toho každú hodinku odpil toľko aby to bolo na hranici črevného pobublávania :D
Ináč ale pozorujem a ďalší ľudia mi to potvrdili, že napr:
- úplne na začiatku mnohí keď dajú 2g, okamžite dostanú hnačku jak sviňa, telo si musí na takýto externý vitC zvykať, aj keď ho má nedostatok,
- vitC vo vyšších dávkach má určitý návykový potenciál, po vysadení sa dostavuje jasná chuť si ho dať.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Zdeníno »

Připadá mi to silně nerozumné. Z hlediska selského rozumu.
Už jsem to tu jednou psal, páter Ferda dával do souvislosti velké dávky vit. C se ztrátou sluchu.
Existuje i alergie na vit. C. Některé naše současné zdravotní potíže jsou zapříčiněny chybami v životosprávě našich předků...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

To co popisuje Atman - neznamená to, že si tělo na megadávky C zvyklo a bylo pak už málo účinné? Možná by se tedy nemělo používat trvale ale jen při léčby problémů? Mně teď při léčbě nachlazení pomohlo rychle, ale nevím jak by to bylo při dlouhodobějším používání, zda by se zas organismus nerozvážil v nějaké jiné oblasti.

Ještě mi stále vrtá hlavou - když jsem ještě o stravě nic nevěděl, stravoval jsem se jeden čas po několik let tak, že jsem jedl jen rohlíky se salámy, tavenými sýry či paštikami v konzervě. Teplé obědy jen někdy o víkendu a nikdy žádnou zeleninu ani ovoce. Stále nechápu, proč mi nechyběl C, odkud jsem ho bral? Proč se mi neobjevily třeba kurděje?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Panda píše:Ta neutralizace je potřeba jen kvůli zubům? Vzhledem k tomu že si stejně hned vždy čistím zuby tak to by mě netrápilo.
Kyselina askorbová se musí neutralizovat jen při nitrožilní aplikaci (askorbát je mírně zásaditý, krev je na pH citlivá, kyselina by člověka zabila).
Při orálním užívání je neutralizace ve sklence :) vhodná, když ti příliš kyselý nápoj nechutná, když máš citlivé zuby, když tvůj žaludek příliš kyselého nesnese a konečně když užíváš dlouhodobě megadávky. Tělo si kyselinu askorbovou vždy neutralizuje a přitom se "ochuzuje" o vlastní sodík, vápník, či jiné volné kationty (draslík, hořčík...). O žádných případech těžkého deficitu minerálů kvůli megaskorbické léčbě jsem nečetla, je to spíše teoretická úvaha a jakási preventivní opatrnost mám dojem.
Panda píše:Nevíš kolik asi tak gramů je zarovnaná kávová lžička? Ta přidaná odměrka je hrozně mrňavá na dávkování po gramech, tak by se hodil větší dávkovač.
Odměrka z DM = 120 mg C. Tak prostě po(d)lož na stůl lžičku a naodměrkuj si ji plochou nebo vrchovatou. Počet odměrek krát 120 a víš, kolik mg má čajová lžička :)
Ale pozor, já to udělala stejně, myslela jsem si, že užívám asi 15 g C denně, a ejhle, 100g balení zmizelo za tři dny :lol: Asi proto, že naodměrkovaná lžička obsahuje nakypřený prášek, je ho méně, než když nabíráš čajovou lžičkou ulehlý prášek z kelímku...
Používat plastovou lžičku, céčko při styku s kovem degraduje!
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Atman píše:mám pocit akoby to fungovalo skôr ako antypyretikum a analgetikum a nie ako liek.
Myslím, že tady většina lidí věří, že např. nemoci z nachlazení nelze chápat jako prostý důsledek "podchlazení" nebo "chytil jsem bacil". Je to taky o hlenovém povlaku na sliznicích a tak dále. I když céčko nakopne IS a ten okamžitě zatočí se všemi bacily, tělo se stejně ještě potřebuje zbavit mrtvolek a toxinů a hlenu...prostě je to na dlouhé lokte, NIC nevyléčí chřipku za pět hodin.
Ale za pět hodin může být chřipkou chorému díky céčku subjektivně už dobře - za což by měl být vděčný a nezneužívat své tělo tak, že půjde zase do práce a na oběd do kantýny, ale chápat, že tělo ještě má s čím bojovat a zaslouží si ohledy. Pohybu přiměřeně, zdravou stravu a relaxaci.

Adrenalin prudce snižuje hladinu vit. C v organismu, tak na psychický klid bacha :)

Pro mne je céčko v organismu něco stejně tak podstatného a samozřejmého, jako glukóza (ze které si savci C umí vyrobit) nebo voda nebo CO2. Prostě do těla patří, účastní se mnoha metabolických procesů a je zbytečné se omezovat na nálepky "antipyretikum" etc.
Atman píše:vitC vo vyšších dávkach má určitý návykový potenciál, po vysadení sa dostavuje jasná chuť si ho dať.
Kniha uvádí, že se tělo přijímaným dávkám přizpůsobí a rozběhnutí enzymatické procesy v těle běží jeden až dva dny. Když si tělo naplánuje něco velkoryse a pak dodávka C ze stravy najednou skončí, C v organismu se rychle spotřebuje a dojde k paradoxní avitaminóze... Takže vysazovat pozvolna.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Zdeníno píše:Připadá mi to silně nerozumné.
Lidé se s C vesměs cítí výborně, léčivý i preventivní efekt dokládají studie, doporučila bych ti si v knize přečíst aspoň kapitolu genetický koncept. Opravdu, zkus na to mrknout a zajímal by mě tvůj názor. Je ztráta posledního ze čtyř genů pro syntézu Božím trestem? :) Vzpíráme se Bohu, když si C vyrábíme uměle? :D Naše těla jsou každopádně na C nastavená a fungují s ním lépe než bez něj.
Zdeníno píše:Existuje i alergie na vit. C.
Ano, někteří lidé se osypou. Smutné. Ale ne smrtelné.
Stává se to i po jahodách a kiwi a dokonce i po českých biojablkách. Nějaká chyba u strávníka, ne na talíři.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

Napadá mě ještě jedna věc, kterou snad nikdo potřebovat nebude, ale blíží se doba dovolených a měl by si jí vrýt do paměti na celý život... a ne každý se vrhne na studium všech materiálů o céčku....

KDYŽ MĚ UŠKNE HAD, TAK PRVNÍ POMOCÍ JE, KAŽDÝCH 15 MINUT, APLIKOVAT VIT C.
Rozumí se, že budu někde v přírodě, takže dojdu domů k autu a než se dopravím k lékaři, tak sáhnu po céčku. Čímž se dostáváme k tomu, že ne každý doma céčko má, ale u nás platí, že je součástí lékarničky a bereme si ho s sebou i na dovolenou.

Jinak to platí i u jedovatých pavouků a pod. Samozřejmě nezabere to na ušknutí těmi nejjedovatějšími plazy, ale zvyšuje to obecně šance. U naší zmije by to obecně mělo stačit i na bezsérové ošetření, což bych ale nikdy neriskoval, nicméně může se tato informace hodit.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Panda píše:Možná by se tedy nemělo používat trvale ale jen při léčby problémů?
Můj názor je ten, že tělo s ním (dodatečným C v prášku) funguje mnohem efektivněji než bez něho. Přesvědčila mě kapitola genetický koncept.
Panda píše:že jsem jedl jen rohlíky se salámy, tavenými sýry či paštikami v konzervě. Teplé obědy jen někdy o víkendu a nikdy žádnou zeleninu ani ovoce. Stále nechápu, proč mi nechyběl C, odkud jsem ho bral? Proč se mi neobjevily třeba kurděje?
Kurděje se rozvinou při dlouhodobě nižším příjmu C než je DDD - a ta je opravdu velmi nízká. Zřejmě ji pokryje i běžná strava - pivečko, lecjaká limonáda, jablko, brambory (i když jsou uvařené)...
A tělo je dlouhodobě přizpůsobeno nízkým hladinám C. Nefunguje extra efektivně, ale k prvním 40 letům skoro bez nemocí to většinou stačí. O plném zdraví to ale asi být nemůže.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

2olfess píše:KDYŽ MĚ UŠKNE HAD, TAK PRVNÍ POMOCÍ JE, KAŽDÝCH 15 MINUT, APLIKOVAT VIT C.
Ano, kapitolka o otravách je tam taky a nevím proč, ale hned si mi připomněl očkování :P
Takže kolem něj se taky dopovat, tělo pak ten rtuťovo-formaldehydovo-bakteriální nápor zvládne lépe.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

Zdeníno píše:Připadá mi to silně nerozumné.
Taky je potřeba upozornit na to, že pokud se nemýlím, tak toto tvrdil pouze Páter Ferda... a zatím není znám případ v současné době, který by jeho tvrzení potvrdil. Pokud ano, tak to sem prosím dej, ať máme nějaké stanovisko i druhé strany barikády na toto téma.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:...Obával bych se, že doplňování čehokoli z "rozumových" důvodů, proto, že se mi nějaká kapitola knihy zdála být přesvědčivá až skvělá povede k rozhození této rovnováhy....
Je velmi problematické rozpoznání, co je správná rovnováha, kdy to rozumovým zásahem vylepšíme a kdy ne. Čistě instinkty bychom se mohli řídit jen v čistě původním přírodním prostředí, do kterého bychom měli patřit, ale které pro nás už prakticky neexistuje. V našich podmínkách neřídit se i rozumem znamená jíst nezdravě jako většina populace. Proto vlastně existuje server Vitariánu, čili snaha zlepšit stravu rozumově. Nesprávným rozumovým zásahem může také neprospívat, např. u mne je 100% vita chybné, přinejmenším si rozvažuji pH zásaditě (s dopadem např. na psychiku). Určité rozumové zásahy tedy jistě jsou vhodné, jen jak najít ten správný kompromis, kdy něco ještě prospívá a neškodí? Nejvhodnější metoda tedy asi bude dlouhodobé zkoušení a pozorování.
cepheus píše:...naše těla fungují rovněž efektivněji s nějakým dopingem či drogami, neznamená to ale, že to je to pravé ořechové....
V případě drog a dopingu předpokládám, že pozitivní účinek je krátkodobý, ale po delší prodlevě se dostaví negativní dopad, čili tím by se mohly lišit od C?
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:...Pandi o jakých dopadech na psychiku to pls tedy mluvíš ?
Mívám dost sklony k depresivním stavům a změnám nálad a dost to pozoruji při svých přechodech mezi vita/nevita. Při přechodu z vařené na vita se sice psychický stav nejdříve zlepší, ale když na vita setrvávám dlouhodobě tak psychika jde zas dolů. A přesně to samé platí zas při přechodu obráceným směrem. Jakobych kolísal kolem jakéhosi rovnovážného stavu. Možná to souvisí s pH, protože to mám při vita stravě problém dostat dolů ze zásaditého stavu (papírky stále zelené nebo i modré). Čili buď se dají i na 100% vita dělat chyby v nesprávném složení stravy nebo je optimum někde níže, nevím. Vzhledem k optimismu a zdraví dlouhodobých vitariánů je spíše první varianta správná.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

cepheus píše: Pandi o jakých dopadech na psychiku to pls tedy mluvíš ?
Mluví o alkalóze, protože se měl možnost (a to v její minimálmí podobě) přesvědčit na vlastní kůži co umí.

To mi připomíná, jak jsme nemohli dokončit tu debatu na toto téma v jiným vlákně, tak ty si tvrdil, že by sis ji raději vybral než acidózu, kvůli rakovině.
Tak to by si si nepomohl, protože ty kyseliny tělo vyrábí v tomto stavu uměle. Je sice možný, že ani neumožňuje vznik rakovinového nádoru, protože v tomto stavu tělo i špatně regeneruje (proto i nárůst cholesterolu a pod.), ale při extrémních hodnotách, taková smrt zadušením asi taky nebude to pravé ořechové :wink:
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od culka »

Megadavky vitaminu C ma najskor ocarili, ale ked som sa dopatrala (a nie raz), ze po urcitom case ucinok vyprcha, tak sa udrziavam na pre mna rozumnych davkach.
Tato kniha mi pripada ako preklad vsetkych dostupnych materialov na http://www.doctoryourself.com. Bol tam pribeh muza s rakovinou, ktory odmietal jest, len cakal na smrt. Navraveli ho na megadavky Ccka, denne vypil asi 100g, zacal sa motat okolo domu, zacal jest a quality of life za zdvihla uzasne vysoko. Lenze po case nastala recidiva, cele sa to zvrtlo a pomerne rychlo zomrel.
Ak pouzivate cronometer, mozete si namodifikovat, co zjete. S vitaminom C sa vyssie ako na 1000mg zo stravy neviem dostat. Takze pravda bude asi niekde uprostred.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:31, celkem upraveno 1 x.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od 2olfess »

Cepheusi,
mám obavu, že si s tou alkalózou tak trochu nerozumíme. Bavíme se o ranních hodnotách prvního močení před jídlem.

Předpokládám, že ty hodnoty, kdy se udržuješ zásaditý jsou během dne, ne. A to můžeš jít klidně výš než 7,4.
Mexikánci jí i jiné potraviny než fazole, takže ráno by měli mít Ph dobrý. Nebo tobě ta porce fazolí způsobí i ranní zásaditost :shock: ???
Bavíme se o extrémech, kdy si někteří lidi na vita RÁNO naměřili takovou zásaditost, že nestačil ani lakmusák. Jinak si stravováním tento stav může způsobit prakticky jenom vitarián, často to bývá pokud vynechá i oleje, semínka, oříšky a pod. nebo jiné potraviny, které se chovají kyselinotvorně s tím, že u každého je ta hranice trochu jiná a musí jí najít sám.

U běžných strávníků dochází k tomuto stavu vlivem onemocnění. Např. žaludku, třeba že tak moc a dlouhodobě zvrací, že nemá dost kyselin v žaludku, to ho hodí do silné zásady, jde do kolapsu a musí být převezen do nemocnice, kde mu to vyrovnají uměle, jinak by hrozila smrt.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

culka píše:Tato kniha mi pripada ako preklad vsetkych dostupnych materialov na http://www.doctoryourself.com. Bol tam pribeh muza s rakovinou, ktory odmietal jest, len cakal na smrt. Navraveli ho na megadavky Ccka, denne vypil asi 100g, zacal sa motat okolo domu, zacal jest a quality of life za zdvihla uzasne vysoko. Lenze po case nastala recidiva, cele sa to zvrtlo a pomerne rychlo zomrel.
U pacientů s rakovinou se uvádí procento úspěšného vyléčení céčkem kolem 50 %, bohužel, nic není u raka nastopro, ani raw :)
Je to prostě (samozřejmě podle typu a stádia) už skoro konečná...

Zlepšení u toho pacienta zní úžasně (po klasické chemoterapii by si asi tak nevyskakoval?), jenže zřejmě nic nezměnil a žil stejně jako dříve. Špatné jídlo, nenávist nebo jiné psychické nešvary, kdoví.

Mi to nezní tak "céčko nepomohlo", ale spíše "céčko mu dalo druhou šanci, které nevyužil".

Nebo to lze chápat ještě jinak - ten člověk už prostě měl umřít, říkejte si tomu osud nebo karma, nebýt to rak, srazí ho třeba auto....prostě už neměl žít. A céčko mu ty poslední měsíce zčásti zpříjemnilo, jistě více než klasické léky či ozářky, po kterých se zvrací, ztrácí vlasy a podobně.

Je to jen můj subjektivní dojem, každý všechno interpretujeme jinak, z jiného úhlu....a my všichni o tom asi víme kulové, tak už nebudu komentovat cizí případy :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

cepheus píše:Šári, naše těla fungují rovněž efektivněji s nějakým dopingem či drogami, neznamená to ale, že to je to pravé ořechové.
Naše těla jsou rovněž nastavena na O2 (a fungují s ním lépe než bez něj), ale současně je to největší "oxidant" ( oxygen:) ) co nám ničí tělesné buňky.
Tedy jakýsi kompromis, jde vždy o rovnováhu, o správnou míru všeho.
Drogy nejsou tělu vlastní látky, jsou jim jen vražedně podobné...
Se zbytkem souhlasím, rovnováha určitě - zabít se dá i čistou vodou, když je jí příliš mnoho.
Kde je ovšem ta hranice....je 100 mg denně dost a 10 gramů už příliš?
Nevěříte na teorii střevní tolerance?
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od xHardCorex »

V 70 rokoch dvojnasobny nositel Nobelovej ceny Dr Linus Pauling meral hladinu vit C u cicavcov. Priemer na 1 kg vahy cicavca bol 50 mg vitaminu C, co je pri 60 kg cloveku 3000 mg. Odporucanie Paulinga bolo prijimat minimalne 3000 mg vit C denne. Pauling dokazal, ze tieto davky su pre cloveka bezpecne a potrebne.
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

culka píše:Ak pouzivate cronometer, mozete si namodifikovat, co zjete. S vitaminom C sa vyssie ako na 1000mg zo stravy neviem dostat.
Věřím. Jak velký to je ale asi rozdíl, se živit OZ pěstovaným na podvyživené půdě s pomocí hnojiv, pesticidů a spol., které možná ani nedozrálo na rostlině, ale v nějakém skladu, které jíme dny či spíše týdny po sklizni...
s.arik píše:Kapusta pri izbovej teplote stráca až 12% vitamínu C denne.
A co taková půda před sto lety, nebo před 10 000 lety, na které vyrostou různé rostliny a člověk přijde a sní je vlastně hned po utržení?
Nebyl by rozdíl v obsahu vitamínu C třeba i pětinásobný?

Na který z těch dvou případů je asi naše tělo biologicky nastaveno?

Vím, organismus přežije i případ jedna, ale dvojka zní líp :) Já věřím tomu, že naše současná strava je deficitní. Smutná víra, ale nedokážu se jí zatím zbavit.
Naposledy upravil(a) s.arik dne ned dub 03, 2011 19:24, celkem upraveno 2 x.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Zdeníno »

2olfess píše:
Zdeníno píše:Připadá mi to silně nerozumné.
Taky je potřeba upozornit na to, že pokud se nemýlím, tak toto tvrdil pouze Páter Ferda... a zatím není znám případ v současné době, který by jeho tvrzení potvrdil. Pokud ano, tak to sem prosím dej, ať máme nějaké stanovisko i druhé strany barikády na toto téma.
Já také o nikom jiném nevím (vzpomínám, že jsem někde četl abstrakt z nějaké vědecké studie, která potvrzovala příznivý inhibiční vliv vit. C na růst nádorů, ale v delším horizontu je prý naopak spíše urychloval).
No ale vezměme rozum do hrsti. Jíst takovýhle kvanta chemikálií prostě dlouhodobě nemůže prospívat ani jako prevence. A je-li navíc někdo ještě přesvědčením vita – je to už docela bláznivé.
Nikomu samozřejmě neberu právo dělat ze sebe pokusného králíka, chce-li ("Neberiem žiadnu zodpovednosť za správnosť, pravdivosť, ani za dôsledky použitia týchto informácií!" píše autor v doporučované studii od Šárky). Ale alespoň do toho netahejme děti...

Já osobně léčím nachlazení/chřipku Celaskonem, tak 5g vit. C denně, kousám to s kyselým zelím dohromady v průběhu dne (plus česnek). Snažím se nepřesáhnout 3 dni, aby si tělo nevytvořilo návyk (a nezačalo pak vit. C nehospodárně rozhazovat). Funguje to dobře. Ale to už jsem psal.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

No, zřejmě si tu knihu málokdo přečte, tak něco ocituju.

"väčšina živočíchov, vrátane vtákov, plazov a cicavcov, si vyrába vitamín C pre svoju vlastnú potrebu. Syntetizujú ho z glukózy pomocou enzýmov, tak ako rastliny (i priemysel), a to buď v obličkách, alebo ako u cicavcov, vzhľadom k vysokej spotrebe, v najvýkonnejšej chemickej továrni – pečeni. Samotný fakt, že surovinou pre vitamín C je taká základná látka, naznačuje jeho dôležitosť.

Vitamín C totiž pre väčšinu živočíchov vôbec nie je „vitamínom“, ale celkom základným pečeňovým metabolitom, ktorý sa produkuje vo veľkých množstvách, aby udržiaval biochemickú rovnováhu, čo dáva vitamín C do celkom iného kontextu v kvantitatívnej biochémii a fyziológii.

Keď cicavec ochorie, nielenže začne produkovať protilátky, ale aj zvýši
produkciu vitamínu C. Keď je cicavec pod vplyvom stresu, mechanizmus
spätnej väzby zvýši tvorbu vitamínu C, vďaka ktorému sa môže so stre­
som lepšie vysporiadať. Ľudské telo to nedokáže, ale aspoň mnohonásobne zosilní aktívne vstrebávanie vitamínu C zo stravy, čo sa prejaví zvýšením tolerancie tráviacej sústavy voči vysokým dávkam
vitamínu C. Žiaľ, typickou reakciou človeka nie je zvýšenie príjmu vitamínu C, ale naopak, vyplytvanie už i tak nízkych cirkulujúcich zásob
v organizme.

Kým za bežných (nestresových) okolností had produkuje 10mg na kilogram váhy denne, krava už 15-18, ovca 25, pes a mačka 5-40, a dospelá koza, vážiaca 70kg, produkuje dokonca 32-190mg/kg, celkovo až 13g denne. Menšie cicavce produkujú ešte viac: potkan 39-198, králik 22-226 a myš závratných 33-275 miligramov na kilogram váhy. Spotreba vitamínu C sa líši tak medzi jednotlivcami, ako aj zo dňa na deň, niekedy je rozdiel až 20-násobný. Údaje o spotrebe cicavcov naznačujú aj možné optimálne nároky ľudského tela. Podstatným faktom je, že u všetkých živočíchov tvorba vitamínu C podstatne rastie v čase stresu alebo choroby (u potkanov až 10-násobne), hoci ani toto nemusí vždy stačiť – ak je enzymatický systém preťažený alebo otrávený, nedokáže syntetizovať vitamín C dosť rýchlo alebo v dostatočnom množstve. Najmä pes a mačka prešli generáciami šľachtenia a domestifikácie, a v čase silného stresu alebo choroby nedoká­ žu bez vonkajších zdrojov pokryť svoju potrebu a sú náchylné na nedos­tatok vitamínu C (subklinický skorbut). Toto je aj jedným z dôvodov, prečo za určitých okolností priaznivo reagujú na podávanie vitamínu C aj tie zvieratá, ktoré ho ináč vedia samé syntetizovať, napríklad v prípade niekoľkogramových injekčných dávok každé 2h počas liečby psinky.

Keďže fyziologické požiadavky ľudského tela sa od iných cicavcov nelíšia, ODD 45mg/deň zrejme nezodpovedá reálnej potrebe človeka – pri dospelom človeku s hmotnosťou 70kg by to predstavovalo len 0,64mg/kg, čo je 8- až 430-násobne menej, než je bežná tvorba u iných
cicavcov (schopných syntézy), a dokonca 11× menej, než spotrebuje
pomalý metabolizmus studenokrvnej korytnačky.

Je zaujímavé, že materské mlieko od matky s príjmom vitamínu C
na úrovni ODD obsahuje priemerne 4,3mg vitamínu C na 100ml, a podľa
našej normy by malo dojčené dieťa dostať aspoň 10mg/kg, takže pri
bežnom príjme 750ml mlieka denne je dojča stále ešte poddávkované a
odborníci odporúčajú dopĺňať mu vitamín C pomocou vitamínových
kvapiek. Obsah vitamínu C v mlieku by mal byť najmenej 6mg/100ml.
Lenže ako vieme, materské mlieko by malo obsahovať všetko, čo
dieťa potrebuje, takže buď sa tabuľky mýlia a dojča potrebuje v skutoč­
nosti menej, alebo sa tabuľky mýlia a dojčiaca matka by mala prijímať
podstatne viac vitamínu C, než sa odporúča, aby zabezpečila dostatok pre
svoje dieťa!
"

No, mně to stačí...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne pon dub 04, 2011 12:30, celkem upraveno 1 x.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Zdeníno »

s.arik píše:No, mně to stačí...
No možná by neškodilo uvědomit si, Šárko, že to, z čeho cituješ není Bible, a autor dokonce odmítá odpovědnost za pravdivost informací, které uvádí...
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:...Já zase věřím tomu, že ačkoli lidi jsou schopní dodrbat a zničit skoro všecko k čemu je pustíš, tak Bůh nebyl takový amatér, aby stvořil něco, co jde zase až tak lehko zničit....
Lidskou ničivost bych až tak nepodceňoval. Například ovocné banány - jsou-li neschopné se množit bez zásahu člověka, není to už přirozená potravina kterou bychom se dříve stravovali, takže pak ani nevíme jaký byl dříve přirozený přísun C. Docela si umím představit situaci, kdy "Bůh" nechá lidstvo dojít až do krajnosti kdy ho většina vyhyne, zbytek přenese jako odkaz poučení z toho plynoucí a vznikne zdravé jádro pro další generace (podobně jako byla zničena Sodoma a Gomora ... atomovkou :-) ). Důležitá je celková osa vývoje, ne jednotlivé etapy.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Zdeníno píše:
s.arik píše:No, mně to stačí...
No možná by neškodilo uvědomit si, Šárko, že to, z čeho cituješ není Bible, a autor dokonce odmítá odpovědnost za pravdivost informací, které uvádí...
Předně, tohle trapné upozornění má ve své knize nebo na svém webu každý, kdo přichází s něčím, co smrdí nekonvenční léčbou. Na rozdíl od otitulovaných lékařů a velkých farma-koncernů, ti jsou samozřejmě neomylní a vše, co (v reklamě, na příbalovém letáku) uvádí a doporučují, je pravdivé a svaté.
Tohle a támhleto je lék třetí generace a ten už přátelé nemá ty a ty vedlejší účinky, je zcela bezpečný! Nám můžete věřit.

Dále, Bible pro mne není nic. Ani ta Bible s velkým B, ani dharma-texty, ani web Jardy Zajíčka, ani kniha o léčbě vitamínem C, ani Morseho Zázračná detoxikace, ani Koncept kontinua :wink: . Ze všech lidských zdrojů si vybírám to, co mi zní logicky, stejně jako kdokoliv jiný. A část považuji za divnou až přímo chybnou, nebo prostě jen pro mne nezajímavou a nepodstatnou. Nakolik je věda vírou a víra vědou je otázka čistě filosofická, nakonec je subjektivní obojí. Chápu, že každého osloví něco jiného.

Což mi připomíná jednu věc - nikdy mě nenapadlo, že by se nějaký člověk dokázal nemýlit. O Páterovi Ferdovi vím totálně kulové, mohl to být úžasný léčitel a přece mít sem tam jakýsi názor divný... Takže to, že odmítal C, je mi lhostejné.

Když jsem byla malá, strašně jsem obdivovala Alberta Schweitzera. Byl to pro mě polobůh, vzor čestného, pracovitého a obětavého génia. No, některé biografie takhle působí :) Pak jsem si přečetla taky nějakou kritiku a zjistila jsem, pokud nelhala, že v některých věcech to byl s prominutím moula a zpátečník. Například se zuby nehty bránit myšlence kanalizace a nechat středem pralesní nemocnice téci výkaly nějakou strouhou, v tom tropickém vedru a všudypřítomném hmyzu, to není moc geniální, ale dost hloupá tvrdohlavost :D No neva, stejně ho "miluju", akorát už tak nějak lidsky a nejen od tohoto zlomu už prostě nevěřím v člověka, který by byl neomylný...
V čem byl asi tak směšně hloupoučký Ferda? :) Možná v ničem, možná by se něco našlo. JPP, že o něm JP mluvila se zbožnou úctou. Bezva, to je fakt kvalifikace :lol:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Zdeníno »

Šárko, já detailně vitamínu C nerozumím, nestudoval jsem to nikterak podrobně, ale jedno je zkrátka zřejmé. Vypracovat si jako zdravý člověk závislost na chemikálii tak, že už nemohu s jejím dávkováním okamžitě přestat bez zdravotních rizik (jako je tomu u pacientů s megadávkami vit. C) je prostě nesmysl.
Vezmi rozum do hrsti, když už Míra nemá co brát, a nevyházel Ti už dávno že ten tvůj chemický fet do popelnice... teď už musíš hodně opatrně...

p.s.
omlouvám se za příkrost, ale jsem i milý, někdy :)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Já se nezlobím :) Jak sám píšeš, o tématu mnoho nevíš, jen máš k tomu jakési pocity...

Mi to céčko nepřijde o moc návykovější než jakákoliv strava.
Prudký přechod z extra mrtvé stravy na raw či naopak, náhlé nasazení půstu nebo nedodržení návratovky, dovolená v cizí zemi s ochutnávkou exotické kuchyně - to všechno může vyvolat prudkou nevolnost.
Organismus prostě snáší změny jen do určité míry. Až budu chtít s céčkem seknout, bude mou snahou to udělat pozvolna.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Miguel
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 30, 2010 23:41

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Miguel »

Pokud se usiluješ o život v souladu s přírodou a svým tělem tak mi do toho moc nezapadá cpát se kvantama syntetického vitamínu...
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Příroda tady už skoro není. A z toho přírodně-industriálního si s klidem vybírám to, co považuji za nejlepší, nebo nejmenší zlo. Bez nějakých konceptů o tom, že musím jíst a žít 100 % natural a eko.
Taky žiju běžný konzumní život a vím, že je spousta věcí špatně...místo céčka z Německa bych měla jíst místní plody (kdyby v nich to C bylo...), místo trička z východu Asie něco z biobavlny či biokonopí (kdybych za to byla ochotná dát ty prachy...), neměla bych kupovat vlastně ani zubní kartáček a papír, protože jejich výroba a doprava je příšerně neekologická.

Vím, že spoustu věcí nedělám ideálně, ale nějak mě to ani moc netrápí, proč taky, když to neumím změnit.

Mám v plánu se časem dostat k nějakému malému pozemku. Až budu pokrývat alespoň 20 % jídelníčku opravdu čerstvými a živými plody, rozhodně zvážím omezení suplementace. Do té doby spíše ne.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 17:36, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

Miguel píše:Pokud se usiluješ o život v souladu s přírodou a svým tělem tak mi do toho moc nezapadá cpát se kvantama syntetického vitamínu...
Myslím že většina vitariánů neusiluje o "soulad" z nějakých ideových důvodů, ale protože chtějí dosáhnout u sebe maximálního zdraví. Do čehož pak může zapadnout i syntetika, ukáže-li se že zdraví prospívá a nemá vedlejší účinky. (samozřejmě to nelze vysledovat na 100% nikdy, tak alespoň cesta nejmenšího zla)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:syntetika, ukáže-li se že zdraví prospívá a nemá vedlejší účinky
ani nevíš, jak tohle téma studuju a zvažuju - snažím si v tom udělat jasno. Kolik toho přirozenýho vitaminu a minerálu dneska v ovozelu je či není a kolik toho teda suplementovat či ne. Ale cíle se asi nedohrabu už proto, že je to individuální a obsah těchto živin v průmyslovým ovozelu kdopak mi dneska změří/zjistí a na jedný straně tábor poctivejch dlouholetech vitariánů, kteří nesuplementují a jsou zdraví jak rybičky a na druhý straně tábor Jardy, kterej suplementuje "ve velkým". No nic, nepotřebuju to dořešit zrovna dneska :) Zatím teda pokud možno nesuplementuju - zas tolik bodů tomu nedávám. Jasně, ono to pomůže; když je ale člověk zdravej, nestojí to za ty vedlejší nevítaný účinky (dost toho sedimentuje v těle; proč se zanášet, že jo). V případě nemoci - jó to je jiná, tam je potřeba volit menší zlo.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Jindra píše:No nic, nepotřebuju to dořešit zrovna dneska :)
:lol: krása.

Však co, nakonec si každý vybere, a těžko si všichni vybereme stejně. Není jen jedna cesta správná. Kolika lidem sedí třeba taková makrobiotika, to je zcela mimo mé chápání...ale doufám, že ty lidi nepovažuju za hloupé ani divné. Já jsem si stravu XY vybrala pro sebe - ne jako zaručeně jediný ideál pro všech šest miliard na naší planetě.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Miguel
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 30, 2010 23:41

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Miguel »

vitamín C samozřejmě užívám, v dávce 500-1000 mg denně, ovšem cpát do sebe kyselinu askorbovou v dávkách 20-40 gramů denně je podle mého zvrhlost, která nemá nic společného se zdravím...
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od xHardCorex »

Miguel píše:vitamín C samozřejmě užívám, v dávce 500-1000 mg denně, ovšem cpát do sebe kyselinu askorbovou v dávkách 20-40 gramů denně je podle mého zvrhlost, která nemá nic společného se zdravím...
Ja som sa dostal z mononukleozy skrz vitamin C. Daval som si prve 3 dni 70 gramov. Zijem a som zdravy
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od buc11 »

pametám kolem r.1980, mi kamarádka matky, oba sme robili v Chepose, ukazovala cyklostylovanou příručku z nsr, léčba syntetickými vitamíny, moc se mi to líbilo, ten rak tam byl taky, ona to bohužel nasadila na akési problémečky, po čásku mi matka říká že je na vozíčku a docela dost dlouho pak už teda jen v betli vydržela, nicméně už zde není, tak to nemohu zkonzultovat, v pá mě zastavil vesnický přítel, co sem mu dal kozu, ať mu prej proboha poradím, pak menoval nemoci, sem spěchal, tak ho přerušil a sdělil, že znám jen metody askeze a vzdání se všeho a to že von stejně nedokáže, ať se léčí klasicky a von prej že to už dělá a je mu čím dál hůř, a proč to vlastně zmiňuju?, aha, že už leta pojídá megadávky céčka, kvokenzymy a.j., říkal aji kolik ho to stojí peněz
no určitě něco dělaj špatně
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

buc11 píše:no určitě něco dělaj špatně
Bůček asi ani C++ nevylepší.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Miguel píše:vitamín C samozřejmě užívám, v dávce 500-1000 mg denně, ovšem cpát do sebe kyselinu askorbovou v dávkách 20-40 gramů denně je podle mého zvrhlost, která nemá nic společného se zdravím...
Aniž bych se chtěla hádat, opravdu nevinný dotaz na celé plénum:

myslíte si, že ta teorie střevní tolerance (aneb dokud nemám průjem, užívám toho C furt méně, než by bylo vhodné) je hloupost?


Buci, takové příběhy fakt miluju :| co myslel megadávkami céčka? Myslel gramy či desítky gramů denně, nebo jen to, že si v lékárně kupuje běžné mulťáky a místo jedné tbl si bere tři? :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Panda píše:
buc11 píše:no určitě něco dělaj špatně
Bůček asi ani C++ nevylepší.
Ááááách, admine, zakaž všem aby tu psali o bůčku a čokoládě, to je taková dobrotaaaaa :cry: :mrgreen:
Naštěstí máme ten sporák odstavený a hotový voňavý horký v krámě nekoupím...tak já jdu mlsat hroznové víno. Je též skvělé a úžasné.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

s.arik píše:
Miguel píše:vitamín C samozřejmě užívám, v dávce 500-1000 mg denně, ovšem cpát do sebe kyselinu askorbovou v dávkách 20-40 gramů denně je podle mého zvrhlost, která nemá nic společného se zdravím...
A jestli myslíte, že se člověk nemá řídit střevy, ale rozumem, podle čeho soudíte, že dávky kolem gramu denně jsou ok a desítky gramů už ne?

Pokud se člověk koukne na syntézu a spotřebu v tělech jiných savců, přiklonil by se spíše k desítkám gramů.
Když se mrkneme, kolik C by měla rostlinná strava běžná v našem pásmu třeba před 200 lety, chápu, že se pak člověk kloní spíše k suplementaci toho gramu nebo dvou denně a ne několikanásobně více...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:myslíte si, že ta teorie střevní tolerance (aneb dokud nemám průjem, užívám toho C furt méně, než by bylo vhodné) je hloupost?
Můj maličký laický názor je, :oops: (zkrátka pořád musím do všeho kafrat) že to stejně moc neřekne (podobně jako s dávkováním MMS). Znamená to jen, že se rychleji nestíhá vstřebat do krve a tak ho tělo vyloučí jako přebytečný jed, asi to neznamená zda ho má dostatek nebo ne. Ale - asi nemáme lepší indikátor množství v těle?
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od xHardCorex »

Panda píše:
s.arik píše:myslíte si, že ta teorie střevní tolerance (aneb dokud nemám průjem, užívám toho C furt méně, než by bylo vhodné) je hloupost?
Můj maličký laický názor je, :oops: (zkrátka pořád musím do všeho kafrat) že to stejně moc neřekne (podobně jako s dávkováním MMS). Znamená to jen, že se rychleji nestíhá vstřebat do krve a tak ho tělo vyloučí jako přebytečný jed, asi to neznamená zda ho má dostatek nebo ne. Ale - asi nemáme lepší indikátor množství v těle?
Praveze sa aj robil nejaky test ci to co telo " nevyuzije " sa dostane von. A boli tam riadne velke rozdiely medzi tym co clovek prijal a co vylucil von. Pre mna ta crevna tolerancia ako miera vyuzitelnosti a potreby dost sedi hlavne z vlastnej skusenosti.

Kedze na zaciatku choroby som vitaminu potreboval vela tak som nemal riedku stolicu ani pri 70 gramoch. Po 3 dnoch mi stacilo cca 40. po tyzdni mi bolo vela aj 10 gramov.
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Jsou nějaké testy, že se kape jakýsi dusičnan do moči nebo co, ale necítím zatím potřebu to řešit.

Jen mě zajímá, na základě čeho má někdo pocit/přesvědčení, že gram je ok a 20 g ne...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prevence i léčba vitamínem C

Příspěvek od s.arik »

Já nemám průjem, ani náznak, po těch 20+ gramech už kolik týdnů.

Myslím, že tělo ještě pořád "uklízí". Jestli je pravda to, že céčko pomáhá z těla odstraňovat CO, rtuť a jiné toxiny, tak prostě můj organismus asi pomalu a polehoučku likviduje tyhle věci (které má v těle každý!) a spotřebovává vysoké dávky céčka, i když se ani trochu necítím nějak nemocná.

Nebo tělo nepotřebuje tolik, kolik piju, ale přebytek klidně stíhá vyloučit ledvinami a nepotřebuje spouštět střevní poplach.
V knize se právě píše, že DDD byla stanovena i s ohledem na to, aby člověk žádné C už nevylučoval močí. Ale myšlenka, že C v moči = příjem je nadměrný, nemusí být vůbec správná. Ostatní savci také čurají C...ono má asi svou anti-breberkoidní funkci i v tom močovém měchýři a cestách...
Navíc to můžeme přirovnat k vodě - přeci nemá cenu snižovat příjem vody jen proto, že jí naše tělo dva litry denně vyloučí! Podobně ostatní hormony a složky moči. Nemůžeme říct: tělo vyrábí/přijímá "příliš" látky XY jenom proto, že se objevuje i v moči. Proto mě ten kapací test ani moc nezajímá.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Odpovědět