JÍDELNÍČKY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

No holky nechci se vám do toho plést, ale muj celkem pevný názor na vec je takový, že čím více je žena "zaneřáděná" tím silnější je menzes a tím více bolí.
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Honzo:D , presne tak! Ten rozdil je proste tak velikej, ze bylo nemozne si toho nevsimnout.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Pavlusko, ti mnisi meli nejspis bio-zloutky naprosto zdravych slepic, ktere ve vajickach parazity nemaji. Salmonela ve vejcich je pry dusledek nemocnych slepic, chovanych ve velkochovech v klecich.
--
Honzo, chapu co pises, ale zivot prece neni zabity jen jezenim zivocisnych potravin, treba mrkev je taky zivy tvor, i mungo klicek :-). My taky zabijime. Clovek proste nemuze nezabijet zivot, kdyz chce jist (i pouhou chuzi zabijeme spoustu hmyzu). Nekde jsem ted cetl, ze se uz zjistilo, ze rostliny pocituji strach a bolest jako my nerostliny. :-)
Taky si myslim, ze organismus zeny a muze se v naroku na ziviny lisi jen malo, ale lisi. Napr. to zelezo zeny ztraceji kazdy mesic, muzi jen kdyz se porezou.
V syrovem mase byvaji paraziti a to celkem dost, vyjimkou je sushi primo v Japonsku ze zdravych ryb chycenych rano ten den (me tam tehdy chutnalo a citil jsem se po nem dobre). Mozna i v Praze v japonskych restauracich je bez parazitu, vozi to cerstve z Francie ten den, co to ulovi a je to proto taky poradne drahe. Jine syrove maso u nas je asi dost velke riziko, ze nejaka vajicka tasemnic apod. se uhnizdi ve strevech a vylihnou. Taky jsem videl hruzostrasne obrazky vypuzenych tasemnic a dalsich potvor, takze to asi nema cenu riskovat. Jedna pani v Mexiku mela cerva v mozku dokonce, brr.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

RadkaS píše: Zeny, ktere jedi raw nemaji silnou menstruaci a jestli Ty silnou menstruaci mas, tak to bude mozna tim, ze jis co nemas a telo se cisti a cisti.... - to ber ale jenom jako moji uvahu, vedecky podlozene to nemam. Je to jen moje zkusenost a zkusenosti, ktere jsem slysela - ale zda se mi to jasne a logicke.
No v to doufám a proto to taky s tou syrovou stravou zkouším, a jelikož 90 % nepomohlo, tak jsem teď na 100%, co to udělá. Ale abych nemusela jíst to železo, po kterým je mi blbě, nebo jít na transfůzi, tak zkouším co se dá, a ten žloutek mi připadá každopádně přijatelnější než syrové maso a mimoto už po třech dnech mi bylo o hodně líp, takže se to z toho asi dobře vstřebává.
Ale na jedné zahraniční diskusi na toto téma jsem četla, že u některých žen se to na syrové stravě naopak zhoršuje, protože je tam hodně estrogenů, a jsou taky různé zeleniny, jako např. topinambury a petržel, které menstruaci zvětšují.
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Raiso, zkus to bez zloutku :wink:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Jine syrove maso u nas je asi dost velke riziko, ze nejaka vajicka tasemnic apod. se uhnizdi ve strevech a vylihnou. Taky jsem videl hruzostrasne obrazky vypuzenych tasemnic a dalsich potvor, takze to asi nema cenu riskovat. Jedna pani v Mexiku mela cerva v mozku dokonce, brr.
Ehm, k tematu to neni a to doslova :D ,ale jen tak na okraj neco k tasemnicim :wink:
Tasemnice ke svemu vyvoji potrebuje mezihostitele-hospodarska zvirata, nejcasteji je to vsak prase.
Prase se vajicky tasemnice infikuje, pokud zere v prostredi kontaminovanem lidskymi vykaly (s lidskymi vykaly vychazi ven posledni clanky tasemnice obsahujici zrala vajicka).V zaludku se z vajicek vylihnou primarni larvy-onkosfery, ktere pronikaji strevni stenou do krevniho obehu a jsou ditribuovany do ruznych organu.Tam se usadi a zmeni se v sekundarni larvu-boubel, mechyrek plny tekutiny, jez obsahuje hlavicku budouci tasemnice.V tomto stavu ceka, az ji sezere definitivni hostitel, cili treba clovek se spatne tepelne upravenym masem. V jeho zaludku se boubel rozpusti, hlavicka se prichyti na konecnem miste (v tenkem streve)a zacne rust. Pote zase s lidskymi vykaly vychazeji ven posledni clanky tasemnice obsahujici zrala vajicka a cekaji az je sezere prase a tak dokola.... U clověka je cysticerkoza-nakaza vajicky tasemnice a vznik boubeli, charakteristicka tim, ze se boubele vyskytuji nejcasteji v ocich a mozku.
Hostitelem tasemnice byva clovek, mezihostitelem prase. Vetsi prusvih nez se stat hostitelem a mit ve strevech tasemnici, je stat se mezihostitelem- to je ten cerv v mozku, co mela ta pani v Mexiku...
Taaakze, z toho vyplyva, ze syrove veprove maso, a vubec maso NEBRAT !
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

No to je nechutný fakt, ale v hovězím mase to snad neni, vždyť se normálně jí krvavý biftek nebo tatarák, a někteří hokejisti jí před zápasem syrové hovězí maso. Já ho nechci obhajovat, vždyť jsem ho měla celkem asi 4x a vadí mi, že se musí zabíjet ta kráva, ale snad proboha teď v sobě nemám nějaký červy ? Syn měl kámoše Araba a ten nesměl jíst vůbec maso, protože mu z ramene vytáhli nějakýho hrozně dlouhýho červa, nějakýho svalovce či co. On jedl předtím hodně skopový.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Jo jo,svalovci jsou potvůrky.
Therka má pravdu,že větší nebezpečí je spíš při mezihostitelství než konečném hostitelství.
Snad mi prominete,že pár "lahůdek" zmíním:Toxoplasma gondi-nákaza nakaženým masem(i tím hovězím!!!),na pískovišti,při zahradničení, z matky na plod(deformace).V našem těle se hromadí v pseudocystách.Konečným hostitelem kočkovité šelmy.
Mezihostitelem jsme i pro měchožila zhoubného,kterým se nejspíš nakazíme pozřením skopového masa.Také nám hrozí napadení tenkohlavcem liščím,což je při sběru lesních plodů(těch při zemi)docela dost možné.Ale už dlouho takový případ nebyl. :)
Definitiním hostitelem jsme pro různé motolice,které napadají játra či žlučovody.Zajímavým živočichem je i škulovec,kterým se nakazíme při pozření ryb.Dorůstá až 25 metrů délky a setkat se s ním lze ve Skandinávii,na Sibiři,v Kanadě a Aljašce.
Tasemnice vám představovat nemusím,co?!Ta bezbranná pochází ze skotu a dlouhočlenná z prasete.
K těm svalovcům:setkáme se s nimi nejčastěji ve vepřovém mase.
Docela nepříjemný může být i pohled na vlasovce medinského,podle kterého vznikl symbol lékařství(jakýpak had!).Myslím,že nákaza je možná buchankou.Ale v našem podnebí nehrozí.

Na další výčet už nemám náladu a vy určitě taky ne.
Stačí mi,že jsem si teď v jednom článku přečetla o jiné nákaze než masem,a to údajně boreliózou při vytahování klíšťat psům(nemusíme mít prý poškozenou kůži!).Vzhledem k tomu,že jsem takové akce provozovala až trapně často(a ostatní členové rodiny taky) a v rodině už tato nákaza u jednoho človíčka je,je mi tak všelijak.Navíc by se pár příznaků jako únava atd našlo.....jenže k doktorům se mi nechce.Blbá situace,co?! :shock:
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

U toho tenkohlavce se nejedná o nákazu masem.U ostatních ano. :D
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

A zůstanou ty paraziti v mase i když se zmrazí ? To snad nemůžou přežít ?!!
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Hej Pavlusko, to jsem chtela napsat ja, chtela jsem si jeste zamachrovat... :D
Tak ja jen neco doplnim :wink: :
U te motolice se nemusite nakazit jenom pozitim masa, ale taky mili vitariani zlozvykem okusovani stebel a pastvou :D na zatopene trave. Protoze...(nebudu popisovat jeji vyvojovy cyklus, ale kdybyste moc chteli... :D...tak radeji napiste Pavlusce, ona je urcite vetsi odbornik, nez ja :wink: )...larva cerkarie opusti telo mezihostitele (bahnatka mala) a cestuje na zatopene trave. Po opadnuti vody jsou cerkarie spasany s travou hostiteli (napr. ovcemi, nebo taky vitariany,ze :lol: ).
Docela nepříjemný může být i pohled na vlasovce medinského,podle kterého vznikl symbol lékařství(jakýpak had!).Myslím,že nákaza je možná buchankou.Ale v našem podnebí nehrozí.
Clovek se vlasovcem medinsky nakazi tim, ze vypije vodu s infikovanymi buchankami.Zpusobuje bolestive nadory v kuzi-drakunkulozu. Je to druha nejrozsirenejsi nemoc po malarii. Ve staroveku ji lekari lecili pozvolnym navijenim cerva na rozsipnute drivko.Mezopotamsti a egypsti lekari si jej malovali na reklamni stity na dukaz jejich zrucnosti. Tento symbol se casem stal symbolem lekarstvi. Znak lekaru-Aeskulapuv had mela byt puvodne uzovka stromova. Vlasovec mizni zpusobuje elefantiozu-sloni nemoc-zbytneni napr. rukou. Vlasovec zanety oci a nadory kuze-kamerunske boule.
To jen tak naokraj :wink: ikdyz zase uplne mimo tema... :? Takze nejen bacha na maso, ale bacha i na travove orgie 8) - nekontrolovatelne pastvy na loukach...
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Teda, tady se to ale zvrhlo - vitajídelníčky :( no fuj nechcete toho nechat...cožpak nevíte, že vždycky záleží na vnitřním prostředí organismu, jestli se tam těm potvůrkám bude líbit, nebo ne..
No, a jestli máte někdo starosti s dostatečným příjmem železa, vit.B12 a kdoví čeho tak.. nebyl by lepší třeba takovej včelí PYL ???? Řekl bych, že asi o milion procent :!:
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

:D
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mlok »

hodnekrat tady i jinde zaznelo, ze "zalezi na vnitrnim prostredi,jak se tam tem potvurkam bude libit" - a proc jste si tak jisti, ze zrovna ve vitarianskem cistem tele se jim libit nebude?? I kdyz uvazim vyssi imunitu zdraveho a cisteho tela, stejne si nemyslim ze by bylo "viruvzdorny" ci "parazitovzdorny"
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

No, nezbývá, než vyzkoušet, že.. ale jasně, že vitariánství samo o sobě nestačí, těžko v dnešním světě najdete 100% zdravého člověka, no a proto jsou ty potvůrky tady, ne ? Dělají jen svou službu - uklízí. Dávají pryč to, co je slabé, nemocné a nedokonalé. Rozkládají nemocný, neperspektivní organismus v něco smysluplnějšího - ve svůj prospěch. Co stím, bránit se jim ? - Předem prohraný boj. Dělají svou práci příliž dokonale. A adaptují se podmínkám rychleji, než biologické a chemické laboratoře.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

tak tak johny :idea: a ne jinak :)
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Zdeněk
Příspěvky: 95
Registrován: pon lis 08, 2004 17:44
Bydliště: Praha a Český ráj

Příspěvek od Zdeněk »

Ještě mě napadá, že důležitý je taky potěšit oči... a skrze ně i naše nitro. Například bílý květák na drobno nalámaný, vedle sytě žlutá paprika pokrájená, další díl tvoří červené rajče, pak modré nakrouhané zelí, zelená okurka.... vše svátečně upraveno... a člověk se kochá těmi barvami.... to je taky důležitý, ne?
Zdeněk

Žij a nech žít !
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

komercne pestovany ovoce ani zeleninu nejim, krome avocad. jinak klicim co de, vojtesku, rerichu, cocku, mungo hrasek zlutej zelenej cizrnu. namacim pohanku, ta mi desne jede. olejnaty seminka vseho druhu nejvic konopny. ted chcu zacit s kamutem a jecmenem, uz mam podklad, na cem mi to bude rust, ale nemam biozeminu zadnou;/
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Zdeněk píše:Ještě mě napadá, že důležitý je taky potěšit oči... a skrze ně i naše nitro. Například bílý květák na drobno nalámaný, vedle sytě žlutá paprika pokrájená, další díl tvoří červené rajče, pak modré nakrouhané zelí, zelená okurka.... vše svátečně upraveno... a člověk se kochá těmi barvami.... to je taky důležitý, ne?
já to mám nejraděj všechno dohromady a ještě úplně zmomogenozovaný, ale taky to mé oko potěší
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak teď jsem zařadil do jídelníčku dvě nový věci:
zázvor - normálně ho vyšťavim a aditivuju s ním různý džusy a že to pak mát teda fakt říz...
jidášovo ucho - moje současně nejoblíbenější houby. kupuju sušený a poté na pár hodin namočim do vody. Narozdíl od jiných hub dostane spátky svůj tvar i konzistenci - vážně jak něčí ucho. jím samotný, možná by nebylo špatný do salátu.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Encore une fois :arrow: Je lepsi si ted v zime kupovat sice cerstve, ale sklenikove, dovozove plodiny, nebo si v lete nasusit a naplnit mrazak vlastnimi, vypestovanymi ? Prosim, sdelte jak to delate vy.
Jak pijete stavy ? Redene, ci neredene ? Ja se v tom nejak nemuzu vyznat. Nekdo tvdi, ze neredene, jiny zase, ze redene :roll: ...protoze ty neredene jsou pry pro telo zatez- stavy z ovoce a sladke zeleniny dodaji telu moc cukru najednou, mohou zpusobovat glykemii, ci jak se nazyva to prudke stoupnuti cukru.
Jsou naklicene lusteniny kyselinotvorne ?
Mam doma odstredivku a premyslim, ze bych si na osmnactiny poridila Championa...aaale, kdyz tak o tom premyslim, nevyjde nastejno, kdyz uz mam tu odstredivku, si poridit mnohem levnejsi rucni mlynek na zelene a nejaky super mixer na seminka ? Nebo se to Championovi (ach Green Star...) nevyrovna ?
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Therko, dívej - jestli chceš dělat litry šťávy z mrkve, jablek okurek, zelí a kořenový zeleniny, kup si Champion.
Jestli chceš dělat šťávy hlavně ze zelenolistý zeleniny, kup si Healthyjuicer.
Jestli chceš dělat omáčky ze semínek, kup si pořádnej mixér.
Jestli chceš dělat všechno, kup si buď všechno, jako mam já, anebo Greenstar, ten ale nemam.
Osobně si ale myslím, že pokud to chceš jen pro sebe, bohatě si vystačíš s tím Healthy. Podle mýho názoru jsou šťávy z jablek stejně blbost, lepší je jablko celé. Z ostatního ti to šťávu taky udělá, i když samozřejmě ne tak rychle, jako šampion. A musíš točit klikou :lol: Výsledek ovšem stojí za to. Z žádnýho odšťavňovače jsem nepil lepší šťávy, než z tohoto. Je to určitě tím, že se tam nic nezahřívá. A jakou máš ještě radost, když vidíš, jak sis šikovně, vlastními silami vyrobila za chvilku třeba půl litru šťávy..a to myslím bohatě stačí. Nemělo by se to právě s těma šťávama zase tak přehánět, právě kvůli tomu rychlýmu vstřebávání, takže pokud máš žízeň, můžeš ředit, jinak radši menší množství. Tolik můj názor.
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Je lepsi si ted v zime kupovat sice cerstve, ale sklenikove, dovozove plodiny, nebo si v lete nasusit a naplnit mrazak vlastnimi, vypestovanymi ?
ehm, nikdo na to nereaguje :?...Tak pisnu, jak to vidim ja. Myslim si, ze clovek by mel jist co nejvice plodin, ktery rostou v oblasti kde zije a neprehanet to s dovozovymi. Z duvodu leteckeho transportu a ozarovani, ci strikanim chemikaliemi...apod.Tak se nam ten vyber pekne zuzil na ty, ktere se daji uskladnit-mrkev, repa, celer, petrzel, jablka...to neni moc velky vycet :(. Jestlize teorie- "vareni enzymy zabije, ale mrazeni jim neublizi" je spravna, tak dle me je lepsi, si v lete nacpat mrazak,udelat si zasoby na zimu, nez si v zime kupovat cerstve, ale dovozove. Jasne, ze dovozove taky uplne nezavrhuji. Treba me nenapada, cim nahradim takove avokado...atd. Ale neprehanet to. Tak, ted me ukamenujte :lol:
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

jojo s tim avocadem, to vidim stejne. asi nic jinyho z dovozu nekupuju, nez avocada, nedovedu si to bez nich moc predstavit;) ale jinak zeleninu, co jsi vyjmenovala uz sem nemel snad rok a ani se k ni moc vracet nebudu a navic ta korenova zelenina, nejsem o tom vubec presvedcenej. Ted v zime si zeleny pestuju doma po vzoru Johnyho;p a to mrazeni taky neni moc OK:// enzymy sou asi vpoho ale vitaminy dost stradaji zmrazenim myslim. zitra du koupit dalsi truhliky a budu si pestovat kamut a jecmen ve velkym;)
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Ted v zime si zeleny pestuju doma po vzoru Johnyho;p a to mrazeni taky neni moc OK:// enzymy sou asi vpoho ale vitaminy dost stradaji zmrazenim myslim. zitra du koupit dalsi truhliky a budu si pestovat kamut a jecmen ve velkym;)
No jo, v zime je nejlepsi si toho co nejvice vypestovat. Kliceni dle me, hraje v zime velkou roli, tak na nej nezapominejte :wink:. Vitaminum opravdu skodi mrazeni :( ? Ach jo, tak jsem zas prisla o jednu naivni iluzi...a to jsem si myslela, jak jsem to dobre nevyresila... :roll:. Pro ty prodavacky musi byt trochu zabavne, kdyz pani tvorstva nakupuji kvetinace ve velkem :D.
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Theresa píše:
Ted v zime si zeleny pestuju doma po vzoru Johnyho;p a to mrazeni taky neni moc OK:// enzymy sou asi vpoho ale vitaminy dost stradaji zmrazenim myslim. zitra du koupit dalsi truhliky a budu si pestovat kamut a jecmen ve velkym;)
No jo, v zime je nejlepsi si toho co nejvice vypestovat. Kliceni dle me, hraje v zime velkou roli, tak na nej nezapominejte :wink:. Vitaminum opravdu skodi mrazeni :( ? Ach jo, tak jsem zas prisla o jednu naivni iluzi...a to jsem si myslela, jak jsem to dobre nevyresila... :roll:.
No Walker zase říká, že pokud se dostatečně vyzrálé potraviny zmrazí rychle za nízké teploty, tak vydrží i několik měsíců, aniž by ztratily výživnou hodnotu. Musí se to ale hned spotřebovat.
Já takhle normálně používám jahody, ostružiny, borůvky, banány, jablka strouhaná ... a přijde mi to zdravý.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

mně ščáva z kořenovky dělá dobře a pro mne je vo třídu vejš než mraženiny z ovoce-to je pro mne pouze pochútka, na kerou už tělo reaguje potřebou neutralizovat.
Žebříček potřebností potravin mýho těla se bohužel liší od mýho chuťovýho.
Tělní žebřík:
1.zelená, včetně čekanek a salátů hlávkáčů
2.červená kořenovka
3.avokádo
4.gaspáčo
5.orechy
6.ovoce
po potravě 1 až 3 se tělo doslova tetelí, orechy ještě snese, dyž jich není moc, ale ovoce chce jen málo.
Můj chuťový žebříček de vod zadu.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

No ale zase podle selského rozumu volně žijící zvířata u nás žerou v zimě všechno mražené (nebo alespoň přešlé mrazem), i když teda nevím jak jsou na tom zdravotně, hodně jich asi tu zimu ani nepřežije.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Raisa píše:No ale zase podle selského rozumu volně žijící zvířata u nás žerou v zimě všechno mražené (nebo alespoň přešlé mrazem), i když teda nevím jak jsou na tom zdravotně, hodně jich asi tu zimu ani nepřežije.
Pořád chodím pást kozu a žere hlavně kůru, větvičky, suchý listy a trávu, nebo si vyhrabe na polu se srnkama různý zelený, zmrzlý jabko by asi taky zežrala.
Už potřebuju aby přestala mlíkovat, tak jí dávám jen seno, ale furt dojí.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Ono to seno apod. je vlastně teď po těch mrazech taky ale mražený, ne ?
Jinak souhlasím s tím tvým žebříčkem, já to mám chuťově taky obráceně ale bohužel většinou i v praxi.
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="buc11"]mně ščáva z kořenovky dělá dobře a pro mne je vo třídu vejš než mraženiny z ovoce-to je pro mne pouze pochútka, na kerou už tělo reaguje potřebou neutralizovat.
Žebříček potřebností potravin mýho těla se bohužel liší od mýho chuťovýho.
Tělní žebřík:
1.zelená, včetně čekanek a salátů hlávkáčů
2.červená kořenovka
3.avokádo
4.gaspáčo
5.orechy
6.ovoce
po potravě 1 až 3 se tělo doslova tetelí, orechy ještě snese, dyž jich není moc, ale ovoce chce jen málo.
Můj chuťový žebříček de vod zadu.[/quote]

Laďo, to je zhruba podobné tomu, jak to mám já, dobře to dělá shora a chutě odspodu.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

[quote="Raisa"]Ono to seno apod. je vlastně teď po těch mrazech taky ale mražený, ne ?

vono nemá asi žádnou vodu, taxe to nepozná
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

RadkaS píše: Zeny, ktere jedi raw nemaji silnou menstruaci a jestli Ty silnou menstruaci mas, tak to bude mozna tim, ze jis co nemas a telo se cisti a cisti.... - to ber ale jenom jako moji uvahu, vedecky podlozene to nemam. Je to jen moje zkusenost a zkusenosti, ktere jsem slysela - ale zda se mi to jasne a logicke.
Asi máš pravdu, jak jsem si to přeložila kdysi na tom zahraničním fóru, že u některých žen menstruace po přechodu na syrovou stravu zesílí, tak to jsem přeložila blbě, správně tam bylo, že když začnou po přechodu na syrovou stravu jíst zas něco vařeného, tak to zesílí.
Teď mám fakticky stejnou zkušenost jako ty, že se to zeslabí a zkrátí a interval mezi tím se prodlouží. To si neumíš představit, co je to za úžasný poznatek - protože všechny moje příbuzné s tím měly obrovské problémy, to je ta dědičnost. Maminka s tím marně bojovala pomocí bylinek a já nevím čeho a k ničemu to nebylo.
Ještě bych akorát potřebovala vědět, jestli to působí dlouhodobě, samozřejmě za předpokladu, že budu jíst tu syrovou stravu, nebo jestli je to jako s lékama, že po čase ta syrová strava ztratí účinky ?
Psala jsi tu někde kolik je ti let a co tak za den jíš, nebo mohla bys to někde rozepsat (to by mě fakt hrozně zajímalo)?
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

To si neumíš představit, co je to za úžasný poznatek - protože všechny moje příbuzné s tím měly obrovské problémy, to je ta dědičnost.

Raiso :P , to si pis, ze si to umim predstavit. Je to velka uleva :mrgreen: .

Ja bych to neoznacovala slovem "pusobit". To neni pusobeni, tak proste funguje zdrave telo (i kdyz by me docela zajimalo jak funguje SKUTECNE zdrave telo - ktere se jako zdrave narodilo a od narozeni se zdrave vyzivovalo a jeste do zdraveho prostredi).

Psala jsi tu někde kolik je ti let a co tak za den jíš, nebo mohla bys to někde rozepsat (to by mě fakt hrozně zajímalo)?[/quote]

Urcite jsem to tu vsechno nekde psala. V kvetnu mi bude 28. Co jim? Vlastne nic moc. Ja to mam tak nejak v nejakych fazich nebo co. Proste neco jim, jim, jim a najednou mi telo rekne stop, ted uz to nechci, tak to neco na nejakou dobu vynecham a nebo nahradim necim, na co dostanu chut a zase to jim, nez se mi prihlasi nejaky hlasek, ktery zada o zmenu toho ci onoho.
V podstate dodrzuju uz zhruba 10 let stravu podle biologickych hodin. Takze rano a dopoledne (min. do 12 hod.) jim jen ovoce - muj den zacina pomerancovym dzusem. Je obdobi, ze mam chute na jablka, tak jim jablka, nekdy hroznove vino nekdy hrusky, svestky, melouny. Samozrejme se to tak trochu odviji od obdobi. Na neco jineho mam chut ted a na neco jineho v lete. Ted jsem mela obdobi, ze jsem jedla temer denne mango a najednou uz na nej nemam chut. To same mam i s avokadem.
Od 12 do 20 hod. si muzu dopravat zeleninu (nekdy jim ovoce pozdeji, pak zacinam se zeleninou az po ovoci). Vetsinou jim v prubehu dne slunecnicova nebo dynova seminka, v tomto obdobi take datle, fiky. Kolem 16 hod. si dam salat. Ruzne druhy zeleneho salatu (v USA je nastesti velky vyber), pamelisky, spenat, rekvicky, rajcata a okurky kupuji vetsinou z mexika - takze mooc dobry, papriky..... Proste si vyberu zeleninu jakou chci, udelam si salat a vetsinou si na to davam zalivku (uz jsem to rozepisovala v receptech) - mrkev+rajce+(nekdy cesnek)+avokado. Musim priznat, ze sul jsem jeste nedokazala vypustit. Ale solim zasadne morskou soli nejodizovanou.
Co se piti tyka, vodu temer nepiju, vetsinou mi staci ovocne a zeleninove dzusy. Moc dobre je mleko ze zelenych kokosovych orechu. Je o moc lepsi nez z orechu, ktere se bezne prodavaji v Cechach. Myslim, ze v lete prijde k chuti (objevila jsem je nedavno, takze v lete jsem je jeste netestovala). Orechy me chutnali v Cechach primo ze stromu, ale tady na ne nejak nemam chut.
Takze abych to shrnula - behem jednoho dne - pomerancovy dzus, mozna nejaky druh ovoce, mezitim seminka, dzus a pak salat.
Kdyz si dneska vzpomenu, ze jeste pred par lety jsem jedla vsechno mozne cely den a jedla jsem na kila..... Kdyby mi tenkrat nekdo rekl, ze sni behem dne, to co dnes ja, tak bych se divila, ze jeste neumrel hlady :wink:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Někde na netu, kde byly tabulky hodnot vitamínů jsem našel zajímavej údaj o vitaminu C v pšeničný trávě - 12000 mg / 100g, což je celých 12% !!! Doporučená denní dávka je uváděná 60mg / den, takže jsem se zřejmě vypitím deci šťávy z trávy 200 krát předávkoval
Jen takova zajimavost.Kdyz se clovek chysta libat nachlazenou osobu opacneho (nebo stejneho, zalezi na nature :wink: ) pohlavi, mel by zvysit davku cecka az na tisic jednotek denne. Pry je to ucinne. Vyssi davky probehnou ledvinami bez uzitku. Stejne se jej mnoho spali pri stresovych situacich, takze s tim predavkovanim to nebude az tak zhave.

Neco pro ty, kteri nechteji sladit medem.Znate nekdo rostlinku jmenem Stevie ? Stevie sladka je vytrvala bylina, ktera ve svych listech osahuje glykosid, ktery ma sladivost 300x vetsi nez sacharoza. Pouziva se jako umele sladidlo, hlavne v cukrarstvi. Pestuje se i u nas.
My ji mame na zahrade, je to takovy malinky kericek. Jeho listy a stonky se nechaji ususit a pak se nadrti, cim jemneji, tim lepe. Opravdu ma sladivost vetsi nez cukr, ba i med. Jedinou jeji nevyhodou je, ze ma skutecne chut trochu jako umele sladidlo. Jinak mi prijde, ze je, z hlediska vitarianstvi, lepsi moznost, nez je med.
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

K té soli jak tu někdo zmiňoval, já se taky neobejdu. Dokonce tak 1x za půl roku mám tak velkou chuť na něco hodně ale hodně slanýho, že většinou skončím u brynzy nebo nějakého korbáčiku. Je to divný, většinou se tak už probudím - s tou velkou chutí no a pak mám zase velmi dlouho pokoj.
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

Příspěvek od smaldas »

hmm, taky to mám tak.. u mě je to ale častěji než jednou za půl roku :? denně si dělám salát s olivama, těma běžně koupenýma v obchodě, občas i solím, tak proč je někdy ta potřeba soli taková?! kde a v čem je ta nerovnováha v těle?! teda tak.. hledám co mi chybí..
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

[quote="smaldas"]hmm, taky to mám tak.. u mě je to ale častěji než jednou za půl roku :? denně si dělám salát s olivama, těma běžně koupenýma v obchodě, občas i solím, tak proč je někdy ta potřeba soli taková?! kde a v čem je ta nerovnováha v těle?! teda tak.. hledám co mi chybí..[/quote]

Sůl je vlastně Na+Cl, takže když tyhle dva prvky chybí, ozve se chuť třeba na sůl. Taky jsem se soli nezbavil, asi to ani neplánuju, Norman Walker taky používal sůl, i když nerafinovanou a nečištěnou (tu mám taky) a v malém množství.
Ale potřeba sodíku a chloru se dá nahradit zeleninou určitě a tam je to organicky vázané, takže lepší - třeba taková šťáva z celeru apod. Nebo možná i bez šťávy - listy řapíkatého celeru a další podobné potraviny.
Na+Cl zavodňuje organismus, zatímco K (draslík) ho odvodňuje, a mezi nimi musí být v těle nějaká rovnováha. Ovoce z minerálů obsahuje ve velkém množství hlavně draslík a ty ostatní v menším množství. Takže potom asi ovoce se dá vyvážit některou zeleninou, aby ty elektrolyty v těle byly v rovnováze. Nebo tou solí, když to jinak nejde nebo se nechce jí člověk úplně zbavit (jako je to u mě). Někdo třeba nejí ovoce a moc solí, tak z toho může být až vysoký krevní tlak, a strava, kde je hodně draslíku (jenom ovoce třeba) a skoro žádný sodík a chlor, zase může tlak snižovat. Ale to je teorie, a určitě je všechno ještě daleko složitější, než vůbec někdo z lidí ví :-).
Danča
Příspěvky: 182
Registrován: ned pro 26, 2004 16:45
Bydliště: Brno

Příspěvek od Danča »

Chtěla jsem se zeptat, jestli si někdo kupujete takovou tu velkou bílou ředkev. Chtěla bych ji někdy zkusit, ale prý je moc pálivá, tak zatím nevím.
K těm pálivým věcem by mě ještě zajímalo, jak jde vitariánství dohromady třeba s chili papričkami. Já pálivé věci nemusím, ale docela mě překvapuje, že se normální jídla stávájí čím dál pikantnějšími a když sleduji nějaké seriály o vaření, tak se dá docela říct, že spotřeba papriček roste.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Danča píše:Chtěla jsem se zeptat, jestli si někdo kupujete takovou tu velkou bílou ředkev. Chtěla bych ji někdy zkusit, ale prý je moc pálivá, tak zatím nevím.
Bílá ředkev se mi někdy hodí při přípravě zeleninových "chlebíčků",ale samotnou jí sní asi málokdo.Já tedy občas jo,ale nesmí jí být hodně.
Navíc,pokud hned po oloupání ředkve nevyneseš koš,můžeš se "těšit" na nové čichové zážitky. :lol:
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Pavluška píše:
Danča píše:Chtěla jsem se zeptat, jestli si někdo kupujete takovou tu velkou bílou ředkev. Chtěla bych ji někdy zkusit, ale prý je moc pálivá, tak zatím nevím.
Bílá ředkev se mi někdy hodí při přípravě zeleninových "chlebíčků",ale samotnou jí sní asi málokdo.Já tedy občas jo,ale nesmí jí být hodně.
Navíc,pokud hned po oloupání ředkve nevyneseš koš,můžeš se "těšit" na nové čichové zážitky. :lol:
U nás (v Kauflandu) mají teda většinou ředkve nepálivý, je to moje skoro nejoblíbenější zelenina !
nightingale
Příspěvky: 224
Registrován: sob bře 06, 2004 22:01
Bydliště: JMor

Příspěvek od nightingale »

Bilou redkev jim, snedl jsem jich uz stovky, a nikdy se mi zatim nestalo, ze by nektera byla paliva. Tak vetsinou asi je nepaliva...
bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

ředkev

Příspěvek od bludicka »

Bludička, která neměla ještě ani jednu, si ji před pár dny bez důkladného ochutnání přimíchala do mrkvovýho džusu.. a bylo po něm, nedalo se to pozřít, .. pálivý.. :lol:
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Bludičko, ty jsi nějaká moc fajnová, poslyš.. :lol:
bludicka
Příspěvky: 40
Registrován: čtv úno 10, 2005 19:54

Příspěvek od bludicka »

:wink: fajnová přiměřeně,.. já mam celkem důvěru ve Walkera, a ten říká, že akurátní množství je to, do kterého se nemusíš nutit. Souhlásí to s mými pocity, tak se podle toho řídim. Takže bych do sebe třeba neládovala česnek, nebo cibuli, když mi to připadá fakt brutální, jen proto, abych byla "zdravá" :D (jednou jsem to udělala s česnekem, a poučila se.. :)
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Děláš moc dobře :wink:
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

Bílá ředkev je dobrá nastrouhaná na struhadle - na tom hrubším (jako okurku), posypat sušenou bazalkou a pokapat více olivovým olejem. Nepálí tolik a je to moc dobré.
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

u mě je to asi takto:

ráno nic, od tak 9.30 ovoce nebo ovoc. šťávičky, to tak do 14.00, potom menší zeleninový talíř se zálivkou (med, Tamari, cit. šťáva, oliv. olej) a večer větší zeleninový talíř se zálivkou a posypané trochou sušených kvasnic, někdy oříšky, semínka, moř. řasy atd...

Někdy si do práce dělám "mlíčko" z oříšků nebo šťávu z mrkvičky. Nebo mix. jahody a banany s přidáním třeba kokosu.
Někdy také jím ovoce až do podvečera, ale to se snažím přenaučovat, abych snížila u mě převahu ovoce a měla více toho zeleného.
Koupila jsem si také Chllorelu nebo jak se to píše, o které jsem se tady dočetla, tak se také těším, až ji vyzkouším.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Kacenu se zelim...se zelim kyselym, potom sem sned lososa..to sem si dal do nosa, pak sem jedl u stolu...kdovi co v rosolu :D Sorry no, jen me to tak napadlo....
"Nevař se, odvaž se!"
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Ted vážně....už nevim kdo byl autor (nějaky americky raw-food guru) psal, že většina vitarianu když začne, tak ji malo....že to tělu vlastně nestačí a pak si o to více stále žádá vařenou. On doporučuje jíst hodně...třeba spořádat kilo banánu, nebo 4 manga...atd A zda se že mu to dělá dobře :) No napadlo mě že na tom je něco pravdy...teda může být...protože třeba kdo je zvyklý spořádát ke snídani půl kila jablek...max. 2....to je takový koncept z doby standardní vařené...
"Nevař se, odvaž se!"
Odpovědět