JÍDELNÍČKY

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

JÍDELNÍČKY

Příspěvek od Theresa »

Predem se omlouvam, ze zase otravuju s timto tematem, ale lidicky, mejte pro me pochopeni...jsem jeste mlada a nezkusena...ehm, co si tyka vitarianstvi, ze 8)tak potrebuju co nejvice info...mejte se mnou strpeni a pomozte mi please... :lol: Tak tady bych to videla takhle :D : budu moc rada,a nejen ja, kdyz zde budete ventilovat sve jidelnicky, jak by mel vypadat vyvazeny jidelnicek, v jakem pomeru v nem maji byt zastoupeny cukry, tuky, bilkoviny... Proste vsechno co se tyka vita jidla,cokoli vas napadne...
Nejsem vitarianka, do budoucna bych chtela, bohuzel ted me jeste omezuji rodice, ale kdyz se zadari nejaky ten syrovy den tak vypada asi tak:na snidani si dam 0,5 l mrkvove stavy, na svacu 2 jablka, na obidek misku salatku, a na vecu nejake rozmixovane mandle+slunecnicove seminko s ovocem, vetsinou mrazene jahody...no, ale chybi mi tu nejake zelene...no, budu na tom jeste pracovat.
Tak piste vsechny napady, postrehy...atd, tesim se !
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

můj naprosto nereprezentativní jidelnicek z poslednich mesicu co si ho pisu rizenej prevazne vlastni chuti:

dopoledne ruzny ovoce, průběžně konzumuju během práce, odpoledne vetsinou nejaka stava ze sortimentu pana Kusáka (kokoska, jablko, mrkev, repa,zelná), někdy ořechy, večer skoro pravidelně zeleninová nálož v podobě buď samostatně a nebo v salátu cca 0,5-1kg materiálu z paprik, rajčat, okurky, salátu, avokáda, občas s normálníma denaturovanejma olivama, kozím sýrem, zřídka kravským a olivovým olejem.

jinak uplně poránu si dávám často buď zelenou šťávu a nebo nějakej citrus-mix. třeba 2+2 citrony a pomeranče.

O víkendech se to liší a bejvá to pestřejší, mažu celer avokádem, smíchám nějaký míchanice, zatímco v tejdnu většnou jim věci monotématicky krom večera.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Theri, proč nevěříš tomu, že každej člověk potřebuje v každou dobu něco jinýho a to mu hlásí jeho tělo v podobě chutí a hladu :?:
Co bys jedla, kdyby ses tímto řídila ?? Jestli něco nezdravýho co jíst nechceš, zkus to vždycky nahradit něčím chuťově co nejbližším a zdravým. Nikde nenejdeš nikoho moudřejšího, než je tvoje tělo, tak mu v tom nebraň !!! Chceš - li přejít na stopro - vitariánství, nebo chceš - li aspoň vědět co a kdy bys v takovym případě ideálně měla jíst, tak si napiš nebo zapamatuj sortiment raw potravin, který "můžeš" případně ze začátku s menšími kompromisy, a pak už jen nech mluvit svůj mlsnej jazýček a netrap se zbytečně. Jak už jsem se tu jinde zmiňoval, ze začátku to někdy není jednoduchý, když by jazýček chtěl pořád něco nezdravýho, jenže on jen chce to, na co je zvyklej. Proto je třeba dát mu co největší výběr toho zdravýho, aby měl čím nahradit všechny složky, který potřebuje a podle kterých dostává chutě.
To chce praxi, postupně na to přijdeš, neboj. Ono je rozdíl, dát si jeden syrovej den, to si můžeš dát v podstatě cokoliv, ale kdybys to měla jíst furt, tak by tě na to brzy přešla chuť a dostala bys chuť na něco úplně jinýho. To zelený co do vyváženosti tam opravdu chybí, ale nemá cenu nutit se třebas do kapusty, pokud ti nechutná a dát si něco jinýho zelenýho, třeba špenát, ale to je jen příklad. Záleží jen na tobě a ještě jednou doporučuju hodně ochutnávat, třeba i u toho co si myslíš, že by ti nechutnalo. Tělo tak poznává, co všechno může jíst a ty poznáš co ti zachutná.
Tolik můj názor a zkušenosti.. :wink:
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Vita jidelnicky

Příspěvek od buc11 »

Nejsem vitarianka, do budoucna bych chtela, bohuzel ted me jeste omezuji rodice, ale kdyz se zadari nejaky ten syrovy den tak vypada asi tak:na snidani si dam 0,5 l mrkvove stavy, na svacu 2 jablka, na obidek misku salatku, a na vecu nejake rozmixovane mandle+slunecnicove seminko s ovocem, vetsinou mrazene jahody...no, ale chybi mi tu nejake zelene...no, budu na tom jeste pracovat.
Tak piste vsechny napady, postrehy...atd, tesim se ![/quote]

Mně se pouze neosvědčilo kombinovat ořechy s něčím a na noc jsem to taky zrušil, tak je jím ráno a čekám až se to stráví než jím něco jinýho, vlastně za chvílu je ještě zaliju zelenou. Ještě se mi osvědčily ořechy namočený (se suchýma jsem se asi přiotravoval bílkovinou) a hlavně loupaný (vlašáky a mandle + slunečnice). Teď už bych neloupaný nejedl, když vidím tu hromadu slupek, kterou jsem dřív konzumoval a když jsem ju testnul, tak je to pěkně hnusný.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

co psal Johny je pravda ale ještě bych dodal vlastní zkušenost a sice že jsou věci, o kterých tvé tělo ještě ani neví, že existují, takže jsem zkoumal podobně jako ty ale spíš tím směrem abych zjistil co ještě všechno lze jíst a tělo s tím seznámil.
A to bylo hlavně to zelený, existuje hromada salátů, potom taky řasy, zachutnaly mi nori a občas to jen namočim a žužlám, odpad od zeleniny jde prohnat odšťavovačem, hlavně jde o nať, existuje sušenej ječmen a pak existují kokosové ořechy (jak je svět zmatený je vidět na tom, že už asi 5ti lidem jsem musel ukazovat co je vevnitř, mysleli že jenom mlíko a ani netušili jak vzniká kokos třeba do bounty, všechno kol kokosu znali jen z reklam), datle a fíky nejsou jen vánoční cukroví, a pak že celer jde jíst jako chleba a pak taky existuje avokádo!

To jen hrubej výčet věcí co možná obyčejný smrtelník neví. Krom kokosu mi zbytek dala zdejší diskuze a web za což jim díky.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Diky za odpovedi 8) !
můj naprosto nereprezentativní jidelnicek z poslednich mesicu co si ho pisu rizenej prevazne vlastni chuti:
nahodou, to je naprosto reprezentativni :D
[/quote]Theri, proč nevěříš tomu, že každej člověk potřebuje v každou dobu něco jinýho a to mu hlásí jeho tělo v podobě chutí a hladu
mily Johny, ja vim, ze to se mnou myslis dobre :D . Ja to taky se svym telem (ted uz) myslim dobre, ale moc se mi to nedari, protoze si zahravam s Poruchami prijmu potravy, nejprve s anorexii, ted s bulimii :twisted: . No a chudak telo (ani se mu nedivim) uz je trochu zmatene s tim hlasenim ohledne chuti a hladu. Tak se tim nemuzu ted ridit.Ale jinak uplne souhlasim s tim, ze telo je moudre a rekne si, co chce.
Proto bych chtela, abyste mi napsali jak jite,abych se tim zatim mohla ridit. Az se to spravi, uz vas nebudu otravovat a budu naslouchat jen sobe same.
Ja uz jsem tady psala, ze bych moc chtela byt 100pro vita, ale mam na to doma zakazane a mohla jsem to obhajovat jak chtela. Bohuzel nejsem na intru, coz me mrzi,aspon pres tyden by se mi darilo vita uskutecnovat. Pres tyden se mi podari 1,2dny o tom nasi nevi, to jim zalzu,ale ty dalsi dny uz ne-je mi hrozne lito dale lhat a vyhazovat uvarene jidlo A pres vikend to nepripada v uvahu, protoze vsichni musime jist spolecne uvarene jak obedy, tak vecere.Snazim se tedy vsechno varene jido, ktere uz nemusim jist povinne, nahrazovat syrovym.
No s tim zelenym, syrovy spenat jsem nesehnala, tak pokud mam moznost jim salaty. Kapusta mi teda moc nejede. Zkousela jsem klicit psenici, plesnivela, ale kdyz uz vyrostla a zkousela jsem ji na odstredivce odstavit, tak z toho nebylo skoro nic. Jak ja touzim po Green Staru...ale vysvetlujte rodicum tu cenu, ze.., :roll:. Ceske jsou silene, ty zahranicni lepsi, ale porad je to podle nich za odstavovac moc, i Champion, ktery je levnejsi. No, treba ho donese Jezisek :D... Zaujal me zeleny jecmen, ten instantni. Taky me zaujala ta cena, neni zrovna lidova...a ma vubec clovek jistotu za ty prachy, ze neni suseny pri vyssi teplote nez 45 stupnu, bych rekla, ze moc ne-e :?. Zkusim si sehnat jecmen v biokvalite a naklicit ho, jen se obavam, ze to dopadne jak s tou psenici. Ma vubec cenu kupovat misku na kliceni ?
a pak existují kokosové ořechy (jak je svět zmatený je vidět na tom, že už asi 5ti lidem jsem musel ukazovat co je vevnitř, mysleli že jenom mlíko a ani netušili jak vzniká kokos třeba do bounty, všechno kol kokosu znali jen z reklam)
tak to si me fakt pobavil :D :lol: :!:
To je podobne, jak kdyz se jedna mala holcicka z velkomesta, co videla poprve v zivote kravu, tak prekvapene zirala, protoze si (vazne :!: )myslela, ze kravy jsou fialove,no jo, reklamy...
Taky jsem tohle tematko zalozila, proto, ze si myslim, ze je zajimave cist jak to maji s vita jidlem ostatni, protoze nikdo z Vas se asi nestravuje uplne stejne (vim, ze to neni o jidle, ale patri to k tomu).
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

ehm, ta jsem to trochu popletla s temi citacemi, ma to byt presne naopak... :oops:, no jo, my blondyny, asi na tom neco bude :lol:
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Jestli chceš zkusit dělat šťávu z ječmene nebo pšenice co si vypěstuješ, dobře poslouží i ten ruční lis asi za 700,-. Hlavně už to nezkoušej na odstředivce. Já to zatím žvejkám vždycky jednu porci co mi vyroste z jednoho kelímku od jogurtu. Dělám to tak, že obilí nechám nejdřív naklíčit, aby mělo klíčky dlouhé asi 3mm. Jestli ti plesniví a děláš to stejně jak třeba s luštěninama a ty ti jdou, tak je to tím, že máš starší nebo poškozenou sklizeň. Snaž se to obilí koupit v biokvalitě a co nejčerstvěji sklizené, to by mělo klíčit perfektně. Jinak misky na klíčení já nepoužívam, ale nejsou k zahození. Dělám klíčky ve sklenicích od okurek, ale musím z toho vždycky důkladně vylít vodu, když to proplachuju, aby to neplesnivělo. Takže, když mám tu naklíčenou pšenici, nebo ječmen, naplním pár kelímků zeminou (biokompostem) a navrch rozprostřu ty semínka, ale aby nebyly na sobě. Pak to přikryju druhym kelímkem a necham tak 2-3 dny. Pak už roste te tráva, tak to odklopím a dám na světlo. I teď v zimě se to pěkně zazelená, a asi za 7 dní od zasazení, tedy 4 dny po odklopení, v závislosti na teplotě to vyroste tak na 15 - 20cm, což je nejideálnější doba ke sklizení. Utnu to co nejníž ke hlíně a mám super předkrm :lol: Pak to nechám vyrůst ještě dvakrát. Snad nemusím uvádět, že je potřeba tu travičku zalívat :) ale až když je na tom světle, když je přikrytá, tak ne !
Jinak ten sušenej ječmen bych věřil, že je sušenej při teplotě 36 stupňů, jak uváděj, ovšem cena zajímavá je. Ale když si zas vezmeš, co to je oproti všem těm potravinovejm doplňkům a vitamínům, tak si myslím, že to zas tak moc není.
No, už se těším, až zas na jaře vyraší lesní tráva, ta je nejlepší.
To s těma rodičema máš teda docela blbý, i když oni to asi s tebou myslej dobře. Nevím, jestli by třebas nebylo lepší postavit si hlavu a říct pravdu, než takhle lhát, to se pak musíš cítit blbě z toho jídla, když to máš vlastně jako zakázaný. Ach jo, ty rodiče.
A ta bulímie, to se ti projevuje i toho syrovýho ?
No nic, tak držim pěsti ! :wink:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Tak jsem si koupila bio jecmen, ale ted musim pockat az mi rozmrzne zemina, ze :wink: diky za navod, vyzkousim. No a o rucni mlynek si pisu pod stromecek.Opravdu ta trava s tim jde odstavit? Umi to treba dale mrkev ? Akorat nevim, jak to budu konzumovat, pac jist to jen tak samotne mi nepripada jako super chutne. Zkusim to do nejakeho salatu.
No ten suseny jecmen vzhledem k tem potravinovym doplnkum neni drahy, ale kde na to maji vzit chudi studenti :cry: .
Jojo, rodice to myslej dobre. Ach jo, ono to asi bude fakt pravda...postavit se na hlavu, uvidime...neco zkusim ukecat. S bulimii to jde tezko, projevuje se to i u syroveho. Akorat ja mam vyhodu (nebo spis nevyhodu) v tom, ze se mi nedari to potom vyzvracet. Ta bulimie mi komplikuje i po pustu navrat k jidlu...
Diky za podporu :D !
Uživatelský avatar
lumyska
Příspěvky: 105
Registrován: čtv lis 04, 2004 14:14
Bydliště: Praha 10

Příspěvek od lumyska »

Theresa píše:Tak jsem si koupila bio jecmen, ale ted musim pockat az mi rozmrzne zemina, ze :wink: diky za navod, vyzkousim. No a o rucni mlynek si pisu pod stromecek.Opravdu ta trava s tim jde odstavit? Umi to treba dale mrkev ? Akorat nevim, jak to budu konzumovat, pac jist to jen tak samotne mi nepripada jako super chutne. Zkusim to do nejakeho salatu.
No ten suseny jecmen vzhledem k tem potravinovym doplnkum neni drahy, ale kde na to maji vzit chudi studenti :cry: .
Jojo, rodice to myslej dobre. Ach jo, ono to asi bude fakt pravda...postavit se na hlavu, uvidime...neco zkusim ukecat. S bulimii to jde tezko, projevuje se to i u syroveho. Akorat ja mam vyhodu (nebo spis nevyhodu) v tom, ze se mi nedari to potom vyzvracet. Ta bulimie mi komplikuje i po pustu navrat k jidlu...
Diky za podporu :D !
aj, aj, bulimie - hlavně opatrně, to na tebe moc myslím. To není žádná sranda a kdo nezažil nepochopí. Věřím, že se z toho dostaneš, strašně důležité je změnit přístup k jídlu, aby to nebyla tvá priorita, ale prostředek k žití :-)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

v tom porkertu jde odšťavit téměř cokoli, počítej ale s tím, že pokud to nejsou bobule a nebo bylinky, musíš to předem nastrouhat nebo nějak jinak rozmělnit. Co z toho jde naprosto výborně je víno a jemný byliny. co s tím fakt moc nejde jsou tuhý byliny jako třeba vysoká tráva a podobně, kdu se to tam zamotá jako provaz a konec... Na mrkev a spol mi zase vyhovuje, zatím, odstředivka.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
alena
Příspěvky: 17
Registrován: úte kvě 04, 2004 21:36
Bydliště: Banská Bystrica

Příspěvek od alena »

Neviem či si môžem dovoliť dávať druhým nejaké rady, ale v prípade bulímie mám takpovediac vlastnorodinnú skúsenosť a pomáha len jedno - pravidelnosť a hlavne pestrosť v stravovaní, v žiadnom prípade neodporúčam experimentovať s pôstami. Uvedomujem si pozitíva pôstu, ale v tomto prípade negatíva a riziká prevažujú nad pozitívami. Na druhej strane by som ťa chcela podporiť, uvedomenie si tohto problému je prvým krokom k jeho odstráneniu, takže už si naceste a ja ti na nej držím palce. Alena
Uživatelský avatar
druzicka
Příspěvky: 72
Registrován: pát říj 22, 2004 10:18
Bydliště: Opava

Příspěvek od druzicka »

Vcera jsem chtel zase "vydrbat" s prirodou. Hodil jsem kokos do mixeru nalil vodu - bude super kokosove mleko. Cha, cha kokos je tucny, nic se nespojilo byla z toho voda s kousky kokosu, ale ouha na stene mixeru byl takovy bily krem - ochutnal jsem - teda smetana z mleka se muze jit zahrabat 100m pod zem neco tak dobreho a jemneho jsem jeste nemlsal. Dnesku jedu dalsi kokos :D Jo jo i blbum nekdy preje stesti.
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Kokos

Příspěvek od Johny »

druzicka píše:Vcera jsem chtel zase "vydrbat" s prirodou. Hodil jsem kokos do mixeru nalil vodu - bude super kokosove mleko. Cha, cha kokos je tucny, nic se nespojilo byla z toho voda s kousky kokosu, ale ouha na stene mixeru byl takovy bily krem - ochutnal jsem - teda smetana z mleka se muze jit zahrabat 100m pod zem neco tak dobreho a jemneho jsem jeste nemlsal. Dnesku jedu dalsi kokos :D Jo jo i blbum nekdy preje stesti.
Vysvětlení: Použil jsi studenou vodu nebo studený kokos. Jestli chceš mlíko, mixuj to s teplou vodou. Ve studený kokosovej tuk tuhne a vznikne máslíčko :P
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

druzicka píše:Vcera jsem chtel zase "vydrbat" s prirodou. Hodil jsem kokos do mixeru nalil vodu - bude super kokosove mleko. Cha, cha kokos je tucny, nic se nespojilo byla z toho voda s kousky kokosu, ale ouha na stene mixeru byl takovy bily krem - ochutnal jsem - teda smetana z mleka se muze jit zahrabat 100m pod zem neco tak dobreho a jemneho jsem jeste nemlsal. Dnesku jedu dalsi kokos :D Jo jo i blbum nekdy preje stesti.
Mně kokos nedělal moc dobře, ale teď ho žuju a žuju a nepolknu, dokud asi nedosáhnu tej kašičky a je to mňam
Uživatelský avatar
Ondraw
Příspěvky: 262
Registrován: čtv úno 26, 2004 9:31
Bydliště: Přerov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondraw »

celej muj jidelnicek: vcely med, pyl, avocada, alfalfa, lneny seminko, slunecnicovy seminko, naklicena cocka, obcas sezam a dyne. ovoce jen a zeleninu ted zadnou pokud neni BIO. jinak v lete samozrejme sezoni ovoce, po tom se muzu utlouct. taky jen BIO. s komercnim ovocem/zeleninou sem skoncil haha:)
be free, be just, be innocent :p
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Ted je momentalne kaki v sezone, takze jim prevazne toto ovoce. Da se tu sehnat levne a i kdyz neni v BIO kvalite, jedna se o jeden z odolnych druhu ovoce, cili postrikovani neni vetsinou nutne (ehm jako by nutne bylo, kdybychom nepreslechtovali vsechno tak moc).

Dnes jsem snedl 20 plodu kaki k obedu, sladky to zivot.
Smoothie z kaki a bananu je take vyborne.
Evina
Příspěvky: 10
Registrován: pon črc 26, 2004 14:30
Bydliště: Zlín

Jak rozbít kokos?

Příspěvek od Evina »

Jsem taky začátečník. Poraďte, jak se dá lehce dostat do kokosového ořechu? Někde v diskusi jsem četla, že na něm někdo z vás ujíždí každý den, ale jak to teda dělá?
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Re: Jak rozbít kokos?

Příspěvek od Pavluška »

Evina píše:Jsem taky začátečník. Poraďte, jak se dá lehce dostat do kokosového ořechu? Někde v diskusi jsem četla, že na něm někdo z vás ujíždí každý den, ale jak to teda dělá?
Tvrdá podlaha,kladívko a trocha pohybu... :lol:
Uživatelský avatar
mlok
Příspěvky: 261
Registrován: pát úno 27, 2004 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mlok »

to je asi nutne nejdriv nejak vypustit tu stavu ne? Ja to vzdycky propichnu jehlici (na vrsku to ma vets.slaby misto) vyleju stavu a pak rozpulim pilkou na zelezo... S tou tvrdou podlahou to v byte s koberci a plav.podlahami muze byt malicko problem.. :D
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

koskos

Příspěvek od Johny »

Já na něj jdu paličkou na maso po té, co vypiju brčkem mlíko z tý díry co jde dobře propíchnout (vývrtkou) Ale jíst je nemůžu, leda tak vyrobím v mixéru tu kokosku :lol:
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Re: koskos

Příspěvek od Raisa »

Johny píše:Já na něj jdu paličkou na maso po té, co vypiju brčkem mlíko z tý díry co jde dobře propíchnout (vývrtkou) Ale jíst je nemůžu, leda tak vyrobím v mixéru tu kokosku :lol:
Ha ha, takhle jsme to taky dělali, až se nám předvčírem palička (hliníková) rozpadla na dva kusy :) , odteď už jen kladivem nebo sekyrkou.
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

mlok píše:to je asi nutne nejdriv nejak vypustit tu stavu ne? Ja to vzdycky propichnu jehlici (na vrsku to ma vets.slaby misto) vyleju stavu a pak rozpulim pilkou na zelezo... S tou tvrdou podlahou to v byte s koberci a plav.podlahami muze byt malicko problem.. :D
No jo,zapomněla jsem říct,že se nejdřív musí vypustit šťáva. :D
No jo,"paneláčníci" nemají slep,že?!Tam je tak krásně tvrdá podlaha... :)
Nejvíc se mi osvědčilo opravdu středně silné kladivo,kdepak palička a sekáček,to bych musela být šikovnější než jsem. :)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

vyvrtám díru, vyleju do sklenice (jistota ze to vypiju az budu vedet co piju, neb bejvaj i plesnivy)
pak staci rachnout s tim nekde poradne o zem a posleze dotukat a dovyloupat..
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Vzhledem k mnozstvi saturovanych tuku jsou kokosy docela tezko stravitelne. Cetl jsem, ze v zemich, kde je pestuji, je vetsina lidi ji zelene (vlastne jenom pije stavu). Stavu ze starych kokosovych orechu povazuji za jedovatou a duzinu pouzivaji k jinym ucelum nez k okamzitemu jidlu.
Problem je v tom, ze ty mlade kokosove orechy se do Cech snad vubec nedovazeji...? Takze pokud si chci zpestrit jidelnicek, zustane to u tech starych.

Mlade kokosove orechy se nejlepe otevrou ostrou macetou, kde se jim usekne spicka a pak uz se to da pit brckem nebo nalit do sklenice. Misto macety jsem pouzival ostry velky nuz (se stridavymi vysledky).

Stare kokosove orechy jsem take oteviral pomoci kladivka a na kamenne podlaze :wink:
Pak mi ale jedna slecna vzala ten orech z ruky, vzala kladivko a zatimco ten orech drzela v jedne ruce, bouchala do nej kladivkem tou druhou rukou. Nevim jak se ji to povedlo, ale dokazala takto ten orech otevrit. Kdyz jsem se o to pokusil ja, malem jsem si urazil ruku :wink:

S tim plesnivenim je to dost problem, protoze to na nich neni videt (na rozdil od tech mladych), uz z toho duvodu bych se jim radsi vyhnul. Ale chapu ty co je ji, ve smoothie to je lahudka.

Ted me napadlo... Kdyby mel nekdo zajem o tropicke ovoce (Durian, mangostan, sapodilla, cherimoya, longan, mlade kokosove orechy apod.), tak bych mohl nejake privezt, az priste pojedu do Cech. Levne to ale bohuzel moc neni. Durian stoji 300-400 Kc, Sapodilla a Cherimoya 20-25 Kc, mlade kokosove orechy 80 Kc. Kdo ma zajem, poslete mi mail a ja bych vas kontaktoval, az budu vedet datum prijezdu, pak bychom se domluvili.
Uživatelský avatar
smaldas
Příspěvky: 168
Registrován: stř črc 21, 2004 8:45
Bydliště: Scotlandija

kokos

Příspěvek od smaldas »

s tím ořechem se mi osvědčilo- stejně jak to psal kdysi Ondra- mlíko dírkou ven, pak do dírky nasadit nějaký hrubší nůž a klepnout, se natrhne- ten kokos- a pak už to jde samo :P fakt ideální do paneláku a dodatečne chci Ondrovi za tenhle tiptrik poděkovat.. díky.. :wink:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

moooc diky za podporu!
Ted je momentalne kaki v sezone, takze jim prevazne toto ovoce. Da se tu sehnat levne a i kdyz neni v BIO kvalite, jedna se o jeden z odolnych druhu ovoce, cili postrikovani neni vetsinou nutne (ehm jako by nutne bylo, kdybychom nepreslechtovali vsechno tak moc).

Dnes jsem snedl 20 plodu kaki k obedu, sladky to zivot.
Smoothie z kaki a bananu je take vyborne
Kaki je super,ale nebyla bych si az tak jista, ze nejsou strikane, protoze jsem pred nedavnem mela jeden plod, ktery vypadal krasne, ale chutnal hrozne. Po kousnuti silene trpka a palciva chut, skrabani a bodani v krku, rozkaslala jsem se, teklo mi oci a z nosu...nejsem alergicka, pripisovala bych to k tomu, ze ten plod byl necim strikany.
Koupila jsem si dva kokosy a tesila se jak se nacpu 8) .Ale kokosove hody se nekonaly, pac ty kokosy byly zase plesnive, z drene se stala jakasi mazlava hmota nevalne vune a o mleku ani nemluvim :( , uz zase, to je po nekolikate :evil:, v obchode by mi je asi tezko vymenili.
Ja se do kokosu dobyvam tak, ze bud do nich vyvrtam diru vyvrtkou na sampus, ehm, nekolik vyvrtek to uz neprezilo, ze...nebo jehlou na spiz a nebo elektickou vrtackou po upevneni do sveraku.Rozbijim je trisknutim o beton. Jak ma chutnat mleko z kokosu ? Jeste jsem nemela tu cest setkat se s kokosovym mlekem dobre chuti.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

[quote="Theresa"]moooc diky za podporu!

já mám tak posledních 50 kokosů štěstí, samý čerstvý, dost si teda vybírám, nesmí být takový suchý, musí tak zdravě žbluňkat, být tmavší vlhčí a když tam chodím častějš tak ty starý poznám.
Já mám důlčik a kladívko-proťuknu ty 2 díry (jedna klíčící, ta de snadno) a pak kladívkem obťukám a nebo do toho máznu
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Theresa píše: Kaki je super,ale nebyla bych si az tak jista, ze nejsou strikane, protoze jsem pred nedavnem mela jeden plod, ktery vypadal krasne, ale chutnal hrozne. Po kousnuti silene trpka a palciva chut, skrabani a bodani v krku, rozkaslala jsem se, teklo mi oci a z nosu...nejsem alergicka, pripisovala bych to k tomu, ze ten plod byl necim strikany.
Kaki se musi jist az kdyz je skoro prezrale, ponevadz jinak obsahuje tanin (kyselinu trislovou)- kvuli tomu ta trpka chut. To znamena, ze musi byt uplne mekke, skoro jako puding, kdyz ho otevres. Pokud koupis kaki tvrde, tak to muze trvat i mesic nez ti doma dozraje.
Existuji take vyslechtene druhy, ktere neobsahuji tanin, napr. varianta sharon z Israele.

Cerstva kokosova stava chutna uplne jinak nez ta ze stareho kokosu. Co ji clovek ochutna, tak pak odmita pit tu druhou. Rozdil asi jako mezi chlorovanou vodou a kojeneckou.
Tina
Příspěvky: 8
Registrován: ned kvě 30, 2004 16:56

Příspěvek od Tina »

To kaki mohlo být taky málo zralé, pak má hodně tříslovin :cry: (snad se nepletu) a ty mohou štípat. Bylo mazlavě slaďoučké a měkké :D ???

A znáte prima Liči :P ? V Lídlu je měli dost levné, pak ne, už jen v Cerafouru drahé. Tina
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

To kaki bylo hodne nezrale, v tom se urcite nepletes :wink:

Sezona pro lici jeste poradne nezacala, o vanocich by to uz melo byt levnejsi. A chutnejsi :) A z Madagaskaru :D
Uživatelský avatar
Lucínek
Příspěvky: 37
Registrován: čtv črc 08, 2004 0:01
Bydliště: Kladno

Příspěvek od Lucínek »

Zaujalo mne téma "rozbíjení kokosu". Když jsem byl menší, vždycky jsem vydlabal díru do jedné z někčích děr a vylil mléko a pak s ořechem někde fláknul o zem. Ale už jistě nějaký rok ořech i s mlékem podržím v ruce, fláknu do něj druhou rukou s kladivem a mám dvě krásné poloviny, z nichž z jedné vypiju mléko a z obou už jen dlabu kokos ... no problem. Možná, když to také zkusíte, zjistíte, že ten kokos zas tak tvrdý a pevný není ... 8)
=-Lucínek->
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Neo píše:To kaki bylo hodne nezrale, v tom se urcite nepletes :wink:

Sezona pro lici jeste poradne nezacala, o vanocich by to uz melo byt levnejsi. A chutnejsi :) A z Madagaskaru :D
Ale to liči chutí jak bez nebo ta bezová ščáva co si děláme, ne?
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Inspirována Johnyho prispevkem do Otazek, jak vypada jeho zimni jidelnicek, prosim vsechny ostatni, kteri jsou ochotni se o to podelit: Napiste mi vas zimni jidelnicek. Je stejny jako ten letni, nebo se lisi ? Pravda je, ze v zimne neni k sehnani moc kvalitnich veci, same sklenikove, dovozove plodiny...je neco, co v zimnim jidelnicku, narozdil od letniho, pridavate a naopak ?
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Avokada :mrgreen: .....a super je taky rucola (rocket) balena v saccich za cca 30,- v Bille. V sezone jsou navic i kokosy, cena je vicemene stejna jako jindy ale kvalita je ted na vrcholu, Lidl v tuhle dobu obcas prekvapi velmi levnym lici (lychee) - vychlazene jsou super! - neco jako pop-corn k televizi ...Mrzi mne ale mizerna kvalita manga. Ceny jsou ted fajn ale vetsinou to byvaji silne nezrale plody, ktere pri odlezeni prinejlepsim jen zmeknou....jeste ze ted zacal Interspar pect cerstve Bio pecivo... :wink:
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

s liči mam blbý zkušenosti že moc rychle plesnivěj a je uplně jedno odkud je koupim. Jinak avokáda jsem teď v zimě opravdu uplně jiný než ty letní, chutnaj skoro jako vaječný žloutky s máslem, takový opravdu hutný, lahoda.
Divim se, kolik je k dostání v obchodech ovoce a za jaké ceny, povězte mi, to jsem dřív byl slepej a regály se zeleninou obcházel obloukem nebo je to celkem novinka posledních pár let?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

tvx píše: Divim se, kolik je k dostání v obchodech ovoce a za jaké ceny, povězte mi, to jsem dřív byl slepej a regály se zeleninou obcházel obloukem nebo je to celkem novinka posledních pár let?
Já mám úplně stejný pocit, jako by to letos všechno vycházelo a směřovalo k té syrové stravě, ještě nikdy jsem to na těch 100% nevydržela tak dlouho, jako teď. A to ani za den nestihnu sníst všechno, co jsem si naplánovala.

K tomu jídelníčku : ráno máme ovoce, v poledne salát nebo něco klíčeného jako salát, pak kolem 15 hod nějaké máčené oříšky a sušené máčené ovoce nebo smothies s lněným semínkem, večer ještě šťávu a nějakou samotnou zeleninu, jako čínské zelí a ředkev a úplně před spaním jablko a nějaká semínka - málo (já nedokážu usnout s prázdným žaludkem).
A každý den do mrkvové šťávy nebo do smoothiesu jeden čerstvý syrový žloutek, jak doporučujou tibetští mnichové a Mercola (to syrový maso už vůbec nejím, protože se mi ekluje a ani nemám pocit, že bych ho nějak teď potřebovala).
Tohle teda ani fakt nestihnu kolikrát za jeden den sníst, protože chci jíst jen na lačný žaludek.
Mimoto někdy domácí "kokosku" nebo zelený nápoj a tak.
Kdyžtak napište, co mi tam chybí.
Pokud se nepřežeru, tak je mi teď fajn :D .
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Co se týče toho syrového masa:Předevčírem jsem měla sen(či snad noční můru),že se zakusuju do krvavého kusu masa a překvapilo mě,jak to chrupalo...vzbudila jsem se dost vyřízená,ale s úlevou jsem zjistila,že to byl jen sen.Dneska se mi zas zdálo,že mi někdo na nádraží ukradl batoh s peněženkou,doklady,indexem atd.Tomu říkám živé sny!Co bude do třetice? :D
Já musím říct,že je můj jídelníček dost jednotvárnej: jablka,celer,petržel,salát,okurka(tu teď zbožňuju),mrkev,mandle...a občas do něčeho přidám ten nevitariánský javorový sirup(přeci ho nevyhodím! :) ).Párkrát jsem teď taky jedla pohanku,i když vím,že obsahuje škrob.No,komu není rady... :lol:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Teeeda, po precteni zkusenosti Toma Billingse s frutarianstvim jsem trochu v soku :shock:(je to fakt zahul) ,tudiz se nedivte, ze tady z vas opet vytrvale a neunavne taham ty jidelnicky :D.
Co se týče toho syrového masa:Předevčírem jsem měla sen(či snad noční můru),že se zakusuju do krvavého kusu masa a překvapilo mě,jak to chrupalo...vzbudila jsem se dost vyřízená,ale s úlevou jsem zjistila,že to byl jen sen.
Pavlusko, tak tomu rikam nocni mura, uplny namet na horor 8) .Btw jen tak mezi nami, chutnalo Ti to maso :wink: ? Ze je jidelnicek jednotvarny, to nevadi, ne ? Jak je to s bilkovinami, kolik clovek potrebuje bilkovin, aby pokryl denni spotrebu ? Staci napr. 100g mandli denne ? Je lepsi si ted v zime kupovat sice cerstve, ale sklenikove, dovozove plodiny, nebo si v lete nasusit a naplnit mrazak vlastnimi, vypestovanymi ?
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Tedy,zklamu tě,Terez,ale chuť si opravdu nepamatuju.Myslím,že mi to vůbec nechutnalo.Jedla jsem to jakoby při změněném stavu vědomí,jako "zfetovaná". :D
100g mandlí denně je až až!Klidně by stačila 1/3.I když ty jsi ještě ve "vývinu",tak si zatím chroupej i těch 100g. :D
Tu otázku s mražením a sušením jsem řešila taky mnohokrát.Nakonec spíš kupuju čerstvý,pokud možno bio.Jo,jestli si někdy budu plánovat stavění domečku,vyřeším to obrovskou zimní zahradou a sbohem markety.Krásná naivita,no ne?!Dejte mi čas,třeba z toho vyrostu. :wink:
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Jenom 30g, to staci ? Hm, tak tim lip pro me. Jak jsem cetla 100g mandli=100g bucku, co se tyka tuku. Prekvapilo me, ze namocene vlasaky dostanou jinou, lepsi chut nez suche. S bilkovinami jsou na tom vsechny orechy podobne, nebo jich maji nektere vice ? Ja jsem teda u nas v Jicine jeste nenarazilo na plodiny v bio kvalite. Ovoce a zeleninu nejcasteji nakupuji v Kaufu, kde jsou dle me nejlepsi. Ale nevim, zda bych o jejich bio kvalite mohla spekulovat...myslim, ze Walker psal, ze mrazeni plodinam neuskodi, ale cerstve je cerstve, ze... Pavlusko, o zimni zahrade mi ani nemluv...moje mati s ni otravuje tatika uz 3 roky...akorat ne na pestovani plodin, ale nejake kytky, bylinky... :roll:. Ale pochybuji, ze se ji to nekdy podari zrealizovat. Krasna naivita, krasna predstava, ale co neni, muze byt...kazdopadne Ti preji, at se Ti Tvuj sen splni! Akorat, na obrovskou zimni zahradu budes potrebovat obrovsky domecek, ne :wink: ?
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Pavluška píše:Co se týče toho syrového masa:Předevčírem jsem měla sen(či snad noční můru),že se zakusuju do krvavého kusu masa a překvapilo mě,jak to chrupalo...vzbudila jsem se dost vyřízená,ale s úlevou jsem zjistila,že to byl jen sen.
Ono to fakt chrupalo ? A co to bylo za maso v tom snu ?
Já jsem ochutnala syrové maso jen hovězí a rybí. To hovězí ale není zas tak špatný, když se nakrájí na malé kostičky tak 4x4x4 mm a osolí se, tak chutná skoro jako šunka. No ale je z toho zácpa, a v současnosti jsem nedostatek živin vyřešila žloutkem (mimochodem doporučuje ho i Gunter), myslím že ten žloutek je řešení pro vitariány a na různých zahraničních stránkách ho normálně používají. Chlapi ať si ho klidně nejí, ale pro ženy je podle mě životně důležitý. Vy ho nikdo nejíte, co :) ?
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Ono to fakt chrupalo ? A co to bylo za maso v tom snu ?
Já jsem ochutnala syrové maso jen hovězí a rybí. To hovězí ale není zas tak špatný, když se nakrájí na malé kostičky tak 4x4x4 mm a osolí se, tak chutná skoro jako šunka. No ale je z toho zácpa, a v současnosti jsem nedostatek živin vyřešila žloutkem (mimochodem doporučuje ho i Gunter), myslím že ten žloutek je řešení pro vitariány a na různých zahraničních stránkách ho normálně používají. Chlapi ať si ho klidně nejí, ale pro ženy je podle mě životně důležitý. Vy ho nikdo nejíte, co ?
Syrove maso... :shock: ? Raiso a nebala ses nejakych nebezpecnych bakterii, prvoku ci ceho, co se v syrovem mase vyskytuji ? Zkousela jsi z toho syroveho rybiho masa to popularni Sushi ? Ja bych to nejedla, ale zajima me to...Taky by me zajimalo, proc je zloutek pro zeny tak zivotne dulezity... ?
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Raisa píše:No ale je z toho zácpa, a v současnosti jsem nedostatek živin vyřešila žloutkem (mimochodem doporučuje ho i Gunter), myslím že ten žloutek je řešení pro vitariány a na různých zahraničních stránkách ho normálně používají. Chlapi ať si ho klidně nejí, ale pro ženy je podle mě životně důležitý. Vy ho nikdo nejíte, co :) ?
1. já ho občas jím (rozmíchým s 1/2 pomeranče)
2. ale nemyslím si že je třeba
3. a nemyslím si že je třeba ani pro ženy
4. a nemyslím si že by organismus ženy se nejak významně lišil v niároku na živiny
4. a vůbec - žloutek je život a ten je třeba chránit a ne ho jíst
Nevědomost je tak lehká!
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Raisa píše:[Ono to fakt chrupalo ? A co to bylo za maso v tom snu ?
No,chrupalo.Možná to bylo hovězí,které kupujem psovi a musím na ty krvavé hromádky koukat v ledničce.Už mi z toho asi hrabe,z těchto estetických zážitků. :D
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Theresa píše:Akorat, na obrovskou zimni zahradu budes potrebovat obrovsky domecek, ne :wink: ?
To je fakt.Asi se budu muset rovnou odstěhovat do teplejšího klimatu,tam mi bude stačit chajda s velkou zahradou. :D
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Co se týče syrového masa a vajíček,k tomu moc důvěru nemám.Hlavně teda vůči tomu masu mám logické výhrady,jelikož mi není neznámé to množství parazitů,které se skrývá i ve veterinárně kontrolovaném mase!!!Z toho se mi s dovolením zvedá kufr.Holt na mě zapůsobily obrázky nakažených tkání a lidí,které jsem viděla.
Ze syrového vajíčka hrozí menší škála nebezpečí a v naší rodině se vlastně vždycky míchalo s tvarohem a ještě nikdo salmonelu neměl(zatím).Já to už nedělám.
Ale každému vyhovuje něco jiného.Vím,že mniši jedli syrová vejce a žili bez újmy na zdraví zázračně dlouho.Ale možná to bylo spíš psychikou-vnitřní klid nad zlato(jakápak sůl!). :wink:
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Honza píše: 1. já ho občas jím (rozmíchým s 1/2 pomeranče)
2. ale nemyslím si že je třeba
3. a nemyslím si že je třeba ani pro ženy
4. a nemyslím si že by organismus ženy se nejak významně lišil v niároku na živiny
4. a vůbec - žloutek je život a ten je třeba chránit a ne ho jíst
1. lepší je s mrkvovou šťávou nebo v tom smoothiesu
2. když se nejí maso, tak je pro ženy třeba, protože obsahuje hodně železa, vitamínu B 12 a dalších látek ( je to např. tady : http://www.spotrebitel.cz/article/artic ... 7645/1/135 ), protože ženy, zvlášť ty, které mají silnější menstruaci, prostě potřebujou mnohem víc živin, než muži. Jak bys vysvětlil to, že velká část žen v produktivním věku má anémii a muži ne ?
3. žloutek není kuře, to je jen výživa pro to kuře, které se ve vejci nachází jako taková malá krvavá skvrnka (aspoň se domnívám)
4. Ještě něco o žloutku :
Žloutek obsahuje 8-10% lecitinu, který je spolu s cholesterolem nezbytný k tvorbě žluči. V podstatě je to tak důležitá látka, že je bez ustání produkován játry, stejně jako cholesterol. 73% objemu tuků v játrech a 30% sušiny v mozku je lecitin. Díky své pozoruhodné emulgační schopnosti má lecitin vliv na zmenšování velikosti tukových částí v krevním oběhu, a tím udržuje krev čistou a zabraňuje ateroskleróze. Lecitin rovněž bojuje proti tvorbě žlučových kamenů, může pomoci k rozpuštění kamenů tím, že uvede cholesterol do správného poměru.
Pro ty, kdo drží redukční dietu, pravidelný přísun lecitinu znamená dvě věci. Za prvé - tuky jsou rychleji přeměňovány v energii, za druhé - usazený tuk začne postupně mizet. Sportovci a kulturisté oceňují schopnost lecitinu odstraňovat tuk z nežádoucích míst.
Lecitin blahodárně působí při léčení kožních potíží, jako je ekzém a lupenka.
Lecitin má dobrou pověst jako potrava pro mozek. Při nedávném výzkumu bylo dáno za pravdu studentům, kteří užívají lecitin před zkouškami k posílení paměti a efektivního studia. Cholin,který je hlavní složkou lecitinu, je v těle přeměňován na acetylcholin, což je látka, která přenáší impulzy z jedné nervové buňky k druhé, a tím hraje životně důležitou roli při fyzických a mentálních funkcích. Podávání lecitinu zlepšilo stav pacientů s neurologickými poruchami, jako je tardivní dyskinesia, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba a presenilní demence. (Dr. Michael Sharon - Komplexní výživa)
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Hm, ale lecitin je obsazen i v rostlinych zdrojich:za studena lisovane oleje, orechy, semena, psenicne klicky...
...vivre pour l´instant, vivre pour l´amour, la liberté et la paix
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

protože ženy, zvlášť ty, které mají silnější menstruaci, prostě potřebujou mnohem víc živin, než muži. Jak bys vysvětlil to, že velká část žen v produktivním věku má anémii a muži ne ?

Me to s tim masem a vajickama pripada dost scestny, ale je to kazdeho vec. Jen chci reagovat na tu vetu vyse.

Zeny, ktere jedi raw nemaji silnou menstruaci a jestli Ty silnou menstruaci mas, tak to bude mozna tim, ze jis co nemas a telo se cisti a cisti.... - to ber ale jenom jako moji uvahu, vedecky podlozene to nemam. Je to jen moje zkusenost a zkusenosti, ktere jsem slysela - ale zda se mi to jasne a logicke.
Odpovědět