OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od 2olfess »

Takže protože na návrh na banovaní je reakce, tak byl poptán Hugo a ještě to dám do rubriky do kecáren jako vlákno.
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od lumoska »

2olfess píše: Lumosko bohužel nemám nastudovaný tvůj deník prakticky vůbec, byl jsem jenom kolemjdoucím :) a asi to už nedoženu. To, že si se stravovala čistým vita prvních 7 - 8 let tvého života považuji za unikátní, docela by mne zajímalo co ta dětská intuitivní raw strava zahrnovala? :D A taky, proč si s ní vlastně přestala? To už si musela chodit do druhé třídy, takže si vynechala i školní jídelnu.

Jinak já osobně jim prakticky výhradně intuitivně i dneska, takže mám pochopení.
Aha :) ...no to bolo tak...nechcela som jesť nič varené, tak mi mama robila čerstvé presnídavky a pod., potom som jedla ovocie, čo bolo doma a zeleninu. Orechy asi iba vlašské (naše vlastné)...a hlavne veľa zeleného si pamätám. Sama som vedela, čo si môžem na lúke odtrhnúť...šťovíky, pastierske kapsičky, púpava, skorocel, ďatelina a pod. ...hotová kozička :D Zeleniny sme mali dosť z role a záhrady. Škôlku som prežila v podstate len na tomto...to čo mi naservírovali som jednoducho nezjedla a najedla sa potom vonku na tráve :D V zime to bolo o čosi komplikovanejšie. Nj...ten prvý, druhý ročník v škole bol prelomový...deti ma už mali za príliš veľkého mimozemšťana a okrem mňa v rodine teda vita, ani len vegetarián nikto nebol :| Do jedálne som chodila tuším iba jeden rok, alebo pol rok...vždy som odniesla plné taniere jedla naspäť...pre prasiatka :D Pamätám si, že raz vedúca jedálne stratila nervy a vynadala mi, že zbytočne vyhadzujem dobré jedlo...posadila si ma k sebe a donútila ma zjesť francúzske zemiaky...po 2 lyžiciach ma naplo a skončilo to rovno pred ňou :D ...odvtedy mi dala pokoj. Potom mama usúdila, že je zbytočné platiť za niečo, čo aj tak nezjem....zvyšok školskej dochádzky som bola iba na tom, čo som si doniesla z domu...školské jedálne sa mi zdali nechutné aj na varenom. Prechod na "normálnu" stravu bol postupný a dokončil sa asi tak v 10-11 rokoch keď som začala jesť aj mäso...
V 14 to vyústilo skoro do anorexie, lebo mi jedlo stále nechutilo, tak som pre istotu nejedla....výška 177 cm a váha 45 kg, mama začala nútiť jesť...v 16 som začala chodiť na karate a za pol roka som pribrala 10 kg...po tréningu by som zjedla aj vola :D a hlavne som pribrala na svaloch, lebo veci oblečiem stále tie isté aj teraz. Neskôr prišli tráviace problémy, zápchy, kŕče. V 18 mame doktori odporučili surovú stravu, tak sme začali postupným vylučovaním...ona to však porušovala a ja som odvtedy vylúčila aspoň mlieko. V 19 mi diagnostikovali vysoké štádium celiakie...prišla bezlepková diéta...nechutné náhrady múky, ale trávenie sa celkom upravili, jedlo však nechutilo. A tak som si spomenula na decké časy a už stačilo vylúčiť z jedálnička len mäso, zemiaky a ryžu :D Ako malej mi nechýbalo nič, bola som prirodzene vnímavá....aj to sa postupne okolo 10-12 roku vytratilo a začalo vracať až praktikovaním bojových umení. Podstatné však je, že sa cítim opäť voľná...jem, čo mi chutí a koľko chcem. Len občas sa nechám strhnúť premýšľaním nad tým, či mám dostatok bielkovín, proteínov, vitamínov a neviem čoho ešte.
Mô brat je inak na tom dosť podobne...on je od malička vegetarián...na varené ho prelomili skorej ako mňa, ale mäso nejedol do 12 približne (občas ho mama okabátila fašírku, ale po mojom zdrbaní mu robila zeleninové :D )...ako je však na internáte tak to s ním ide dolu vodou...tam si stravu vyberať naozaj nemôže....aj keď na intráku je už od 6 a mäso doňho nedostali...teraz ma 13 a drží nám doma prednášky, ako je mäso potrebné lebo sú v ňom bielkoviny...totálne vymývanie mozgov. Pevne však verím, že v dospelosti ho tiež čaká uvedomenie a návrat ...tak ako to bolo v mojom prípade :)

Vyčerpávajúca odpoveď...dúfam, že nevadí. :)
Celý život žiadne hranice.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od 2olfess »

Vyčerpávající, úžasná a hlavně krásná. :D Kolik ti vlastně je teď let?
Fascinuje mne hlavně to intuitivní vybírání si zeleného, to je mazec. :D
Nikdy jsem o nikom takové na našem území neslyšel.
Musela si takto jíst snad v minulém životě, jinak nevím :P .

Víš s těma doplňkama, tukama a podobnejma rozumama, ono to není postavený tak, aby to z člověka mělo udělat nerváka, to je samozřejmě špatně. Tak by to být nemělo, spíš tím bylo myšleno, když mi budou padat vlasy a budu ubývat na váze, tak to nebudu svádět na detox po pěti letech na raw :idea: , ale zamyslím se tímto směrem. To samé J.Zajíček, příznaky nedostatku B12 viděl na sobě až po 20ti letech, tak udělal nápravu a pokračoval dál, hlavně si to umět přiznat a umět to poznat.

Stejně to máš super s jídlem :D, tohle mě ba.
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od lumoska »

Vďaka :wink:

Tak to je jasné...ono jedny moji známy začali teraz tiež suplementovať B12...lebo začali vidieť príznaky nedostatku...vegáni, makrobiotici v podstate.

Inak ja sa na takéto veci pýtam skôr kvôli mame...nechcem jej radiť hlúposti. Tak sa radšej aj opýtam blbú otázku a upevním sa v tom, čo si sama myslím. :) Lebo je mi jasné, že človek v jej stave sa asi ťažko môže stravovať na rovnakej báze ako ja. A ona je taká, že sa riadi iba tým, čo ja robím... :roll:

Osobne chcem v sebe znova vzkriesiť to intuitívne vyberanie potravy, ako to píšeš :) A nielen to :mrgreen: Zelené a bylinky mi chýbajú :( ...neviem si akosi nájsť čas vybrať sa na ne niekde do prírody, čo by bola ďalej od cesty.
To mi už povedalo viac ľudí, že nikoho podobného ešte nestretli...no čo už so mnou, možno som naozaj mimozemšťan >:-)
BTW teraz mám 22.
Celý život žiadne hranice.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od dgm »

lumoska píše:Vďaka :wink:

Tak to je jasné...ono jedny moji známy začali teraz tiež suplementovať B12...lebo začali vidieť príznaky nedostatku...vegáni, makrobiotici v podstate.

Inak ja sa na takéto veci pýtam skôr kvôli mame...nechcem jej radiť hlúposti. Tak sa radšej aj opýtam blbú otázku a upevním sa v tom, čo si sama myslím. :) Lebo je mi jasné, že človek v jej stave sa asi ťažko môže stravovať na rovnakej báze ako ja. A ona je taká, že sa riadi iba tým, čo ja robím... :roll:

Osobne chcem v sebe znova vzkriesiť to intuitívne vyberanie potravy, ako to píšeš :) A nielen to :mrgreen: Zelené a bylinky mi chýbajú :( ...neviem si akosi nájsť čas vybrať sa na ne niekde do prírody, čo by bola ďalej od cesty.
To mi už povedalo viac ľudí, že nikoho podobného ešte nestretli...no čo už so mnou, možno som naozaj mimozemšťan >:-)
BTW teraz mám 22.
Lumosko, kdyz tady olfess vzpomenul JZ, neuvazovala bys o kontaktu s nim ohledne maminky?
Z vlastni zkusenosti s nim (osobni setkani zhruba pred rokem) ho vsem vrele doporucuju.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od lumoska »

dgm píše: Lumosko, kdyz tady olfess vzpomenul JZ, neuvazovala bys o kontaktu s nim ohledne maminky?
Z vlastni zkusenosti s nim (osobni setkani zhruba pred rokem) ho vsem vrele doporucuju.

To vieš, že rozmýšlala...už som jej ho aj spomínala minule. Ešte sa k tomu niak nevyjadrila...musím jej to navrhnúť znova. Keď ona bola už všade možne za tie roky a vždy príde s ohúreným výrazom na tvári, že presne to isté som jej hovorila aj ja :D Tak ju to prestalo baviť...
Celý život žiadne hranice.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

lumoska píše:...že presne to isté som jej hovorila aj ja ...
Asi obvyklý problém - že lidi většinou i znají řešení, vědí co by měli udělat, ale nechce se jim a tak to potlačují (aby to jakože nevěděli) nebo hledají výmluvy proč to tak nejde?
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od lumoska »

Pandi presne si to vystihol :) A ja od malička robím to, že jej to riešenie poviem...ona mi neverí (šak, čo ja o tom môžem vedieť), potom ide niekde, kde si to zaplatí...povedia jej v podstate to isté...príde domov a pozerá na mňa, ako na zjavenie...pritom si tiež myslím, že ona sama dobre vie, čo má robiť...pripustiť si však také niečo, je už iná kapitola.
Celý život žiadne hranice.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

lumoska píše:Pandi presne si to vystihol :) A ja od malička robím to, že jej to riešenie poviem...ona mi neverí (šak, čo ja o tom môžem vedieť), potom ide niekde, kde si to zaplatí...povedia jej v podstate to isté...príde domov a pozerá na mňa, ako na zjavenie...pritom si tiež myslím, že ona sama dobre vie, čo má robiť...pripustiť si však také niečo, je už iná kapitola.
pekny priklad :

deti vyucuju rodicov

tak je to zariadene v reinkarnacnom cykle, ked si v nebicku dohodudju buduce deti s buducimi rodicmy rodinnu prislusnost

rodicia vytvoria pre deti vinkajsie podmienky a deti rodicov vyucuju z toho co potrebuju

niekedy prikladom, niekedy tvorenim konfliktov.

rad by soim taku intuitivnu kozicku stretol :mrgreen:
5 2 8
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Oriana »

Prosím o Vaše názory - jsou k jídlu oříšky z turecké lísky, která roste na kraji parkoviště? Myslím tím to, zda budou obsahovat škodlivé látky. Neumím se rozhodnout, zda je posbírat nebo nechat ležet.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

my jsme už dosti očesali několik lísek, z toho jedna je u silnice.
určitě v tom něco bude, ale to i ve vzduchu, který dýcháme...cesty jsou dneska všude, cokoliv koupím v krámě, vyrostlo pravděpodobně nedaleko silnice taky a ještě se k tomu přidávají chemikálie ze zemědělských strojů, postřiky a tak.

takže si cením toho, že lískáče nejsou sušené ve smyslu pražené,ani staré, ale hezky čerstvé a skvělé.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Fiona »

Nedavno jsem cetla jak nezamestnani ve velkem cesou jabka z aleji u silnic, a udajne tam dle rozboru uz zadne olovo nebylo. Lepsi motory :)
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Oriana »

Dík za povzbudivé odpovědi. Sesbírám a sníme.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

S olovem dobrá zpráva, na druhou stranu, ze současných výfuků uniká několik desítek až set různých "anonymních" sloučenin, uhlovodíků, které také nebudou nevinné.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Renáta »

Fiona píše:Nedavno jsem cetla jak nezamestnani ve velkem cesou jabka z aleji u silnic, a udajne tam dle rozboru uz zadne olovo nebylo. Lepsi motory :)
Fionka, moja svokra zvykne vravieť: "To je iste pravda, veď to písali v novinách." (:-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: dotaz

Příspěvek od Samira »

Halibut píše:Ahoja Vitariáni,
mám takovou filozofickou otázečku... Nemáte občas chuť se na to vykašlat a nacpat se tím, čím se cpou ostatní? ... a kamarádka, kterou jsem v životě neviděla sníst mrkev a vyvinout jinou aktivitu než doběhnout autobus, o držení půstu nebo nějaké očisty ani nemluvím, je krásně štíhlá se super pletí,...
Trosku som nad tymto prispevkom rozmyslala a odpovede druhych sa mi nezdali ako odpovedou na polozenu otazku... tak sem dam tu svoju ;)
Ano, mam chut sa na vsetko vykaslat. Ano, prepadaju ma vazne pochybnosti, ci moja snaha ma vobec nejaky vyznam. Ano, mam aj ja kamosky so super figurou, pletou, vlasmi...
ALE
sama dobre vies (ako aj ja) ze to robim pre seba a uplne vnutri sa tychto mojich snah nechcem vzdat.
A
tie moje supervyzerajuce kamosky akosi stracaju na krase, ked jedna lozi po doktoroch, ma sustavne kyselinu, boli ju zaludok. Druha ma skoro vsetky zuby pokazene, a je silne anemicka.
Ono mozno tie kamosky prekypuju krasou, stihlostou a zdravim len par rokov. No na dochodku budeme my tie dokonale sexice :)
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Sitar »

Fiona píše:Nedavno jsem cetla jak nezamestnani ve velkem cesou jabka z aleji u silnic, a udajne tam dle rozboru uz zadne olovo nebylo. Lepsi motory :)
Copak motory, ale palivo je již výhradně bezolovnaté. :-)
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od macik »

Halibut píše:Ahoja Vitariáni,
mám takovou filozofickou otázečku... Nemáte občas chuť se na to vykašlat a nacpat se tím, čím se cpou ostatní? Ptám se proto, že i když sama nejsem úplně úplný vitarián, ale holduju ovocným šťávám, ovoci, zelenině, oříškům i semínkům, všelijakým půstům a očistným kůrám, prostě (troufám si říct, že mnohem) zdravější výživě než jen zdravé výživě, tak mám občas chuť se na to své snažení vyprdnout a nacpat se (ač jako zdravotní a etický vegetarián snažící se přejít na co nejvíc raw vegana) třeba grilovanými karbanátky...
A proč?
Když vidím, že já se snažím jíst zdravě, očišťovat tělo, sportovat a pozitivně myslet a přesto mě trápí na určitých místech nalepený tuk a na obličeji sem tam pupínky a jiné veselé věci a kamarádka, kterou jsem v životě neviděla sníst mrkev a vyvinout jinou aktivitu než doběhnout autobus, o držení půstu nebo nějaké očisty ani nemluvím, je krásně štíhlá se super pletí, tak mám chuť se vším praštit - to mi naštěstí moje zdravé já nedovolí a já pokračuji ve své snaze. Prostě nevidím nejmenší rozdíl v tom, být tak nebo onak.
Nebo (to už by asi bylo spíš do nějaké vegetariánské diskuse, ale přece, taky mě to často dost sejří) když slyším, jak se všichni předhánějí v lichotících názvoslovích jako "masíčko", "grilovaný hamburgr", "steaky", "špízy" a já nevím co ještě a pak to do sebe tlačí jako o život a je jim úplně jedno nebo jim nedochází, co všechno tomu předcházelo (a teď si nemyslete, že jim to nad talířem nějak přednáším, vůbec ne, takovou fází jsem si už dávno prošla, byla hned na začátku mého vege putování a trvala velice krátce, protože jsem velmi brzy zjistila, že to nikoho nezajímá), tak nějak ztrácím motivaci pro to své pseudosnažení.
Taky vás to přepadá? Jak s tím bojujete?
Díky, Halibut
já se v tom zmítám pořád...jenže moje tělo v tomoto směru reaguje spolehlivě...sním šit-je mi dobře...sním druhej-je mi hůř a když se rozežeru, tak jsem pak na chcípnutí..přechod na zdravější stravování pak znamená energetický vzestup skoro okamžitý...jenže jak pookřeju, tak si zas něco dám a jedu v tom znova...pro mě je to stálej boj, ale protože ty dva protipóly hodně cítím, tak se ke zdravému stravování vrací v čím dál kratších intervalech....

ty nezdravě fungující a přesto skvěle vypadající kamarádky, to jsem taky měla, ale časy se mění...nevím, kolik ti je, ale jak už se začíná blížit ta čtyřicítka, tak už je to dost vidět....ten životní styl..v pětadvaceti je to jiný než v pětatřiceti...já když jím vzorně, tak se mi vyhladí a vyčistí pleť a úžasně prozáří oči...no a když jím šity, tak vypadám jako ty výše zmiňované kamarádky...šedivá pleť a zvadlé oči...znám málo lidí svého a vyššího věku, kteří by jedli šity a vypadali výborně..
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Sweetie »

pravda pravda... s vekem se to teprv projevi, je to zrcadlo. kdyz jsem zacinala s vita, okoli se mi vysmivalo, ted uz nekteri vahaji a aspon se zamysli. vetsinou mi vrstevnici.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pepík Ševců »

Ahoj lidi
Doufám, že vám nebude nikomu vadit, že tu udělám reklammu svý nejúžasnější ženě ;)
Otevírá si vlastní praxi na relaxační masáže a lymfodrenáž, tak jsem si myslel, že by se to leckomu hodilo. Je to v Praze a asi bude mít provozovnu v domově Sue Ryder. Já jí dělám takovej malej marketingovej průzkum, jakej by byl zájem a tady mi přišlo, že by bylo dost adeptů. Má praxi na rodině (hlavně lymfodrenáž) a neoficiálně masíruje už nějakej pátek. Kvalifikace taky je, jen živnosťák si dělá až teď. Na vlastní kůži jsem poznal, že to fakt umí :) Pokud by byl zájem, hodim sem nějakej kontakt.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od mira »

Vlastnil někdy někdo empétrosku, se kterou by neměl vůbec žádný problém?
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pepík Ševců »

mira píše:Vlastnil někdy někdo empétrosku, se kterou by neměl vůbec žádný problém?
Ano, CREATIVE ZEN. Nikdy žádný problém, fantastická kvalita zvuku, dlouhá výdrž. Vyšší cena.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

mira píše:Vlastnil někdy někdo empétrosku, se kterou by neměl vůbec žádný problém?
Se SONY NWZ-B143F jsme také neměli zatím žádný problém, výhoda fleška, velká výdrž, rychlé dobíjení z PC nevyžadujíc kabel.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pavluska »

SanDisk Sansa. A teď se mi udělalo až zle, když jsem zagooglila, jak je už levný. Njn, kupovala jsem ho před pár lety.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pavluska »

Pepík Ševců píše: Pokud by byl zájem, hodim sem nějakej kontakt.
já teď v ČR nebudu, ale myslím, že by si hodně lidí dalo říct. :)
Co třeba natisknout letáčky a jestli máš kamarády ze studií, tak to mohou dát i do čekáren (pokud mají své ordinace), co?! ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pepík Ševců »

To víš že budou letáčky roznesený všude možně ;)
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Fiona »

Pepiku, dost mozna by zajem byl, tak za mesic... ale nechci jeste nic slibovat :wink:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pepík Ševců »

Fiona píše:Pepiku, dost mozna by zajem byl, tak za mesic... ale nechci jeste nic slibovat :wink:
Fajn. Komu by se chtělo, ať mrkne na http://www.j-masaze.cz. Ještě sice nemá vyřízenou živnost, ale v pondělí by to snad mělo bejt.
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od mira »

Pavluska píše:SanDisk Sansa. A teď se mi udělalo až zle, když jsem zagooglila, jak je už levný. Njn, kupovala jsem ho před pár lety.
Tak to máš kliku, protože mi nejdřív stejná zn. nebrala SD kartu a když jsem se ji snažil umoudřit, tak ji přestalo brát PC. Až instalace rockboxu, což je jakási alternativa jejího OSu ji přiměla k postřehnutí přidané paměti, ale vnitřní je přes personální krám nedostupná, tak nemohu měnit obsah. Už mám v pořadí asi šestou a u každé něco zlobilo. Asi jaký pán, takový krám. :|
Všeho s mírou.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pavluska »

mira píše: Už mám v pořadí asi šestou a u každé něco zlobilo. Asi jaký pán, takový krám. :|
hihi, spíš je zajímavý, že se jich pořád držíš. :)
Já mám vlastně druhou, ale s tou první jsem zacházela opravdu tragicky (písek, voda...) a to by nevydržela žádná. I tak byla životnost v řádech let. U druhé se mi stalo, že jednou zastávkovala, asi dva měsíce po pořízení, tak se u mě vytřídaly všechny možné emoce až jsem se zklidnila a zkusila ji zapnout druhý den znovu a už běžela. Teď jí chválím, jak pěkně pracuje a holka maká. Mam takovej ten model s klipkou na běhání apod. ")
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Syrovozrout
Příspěvky: 781
Registrován: stř črc 13, 2011 21:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Syrovozrout »

Napadá Vás nějaký keř či strom s jedlými listy? (Nejlépe aby byl pěstovatelný v klimatu střední Evropy).
"K čemu by jim byla znalost všech těch postupů, které by najednou nemohli využít? Co by jim chybělo?
Chybělo by jim to bohatství, neboli zdroje či kapitál. Neboli uskladněné předchozí úsilí. Veškeré bohatství lze zničit, veškeré bohatství lze spotřebovat."
"Nejelegantnějším způsobem krádeže je zavedení vynucených peněz (následný přístup k tiskařskému stroji-dnes elektronicky).Držitel nově vytvořených peněz budí zdání, že někdy v minulosti vykonal produktivní čin a pomocí běžných transakcí odebírá produktivním plody jejich úsilí.(Pohrůžka násilí je zde skryta v nemožnosti účastníků transakce beztrestně odmítnout „zákonné platidlo" jako protihodnotu za svůj produkt.)"
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Syrovozrout píše:Napadá Vás nějaký keř či strom s jedlými listy? (Nejlépe aby byl pěstovatelný v klimatu střední Evropy).
breza ma braj jedlé dreva a obsahuje jeden dôležitý základný druh cukru podľa wolfíka
boroivica ma jedle semiačka šišiek

jedával som kedysi listy z černíc a malín a tiež sme z toho varili čaje
5 2 8
dvdmchl

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od dvdmchl »

Syrovozrout píše:Napadá Vás nějaký keř či strom s jedlými listy? (Nejlépe aby byl pěstovatelný v klimatu střední Evropy).
Nenapadá, ale tady: http://www.pfaf.org/user/plantsearch.aspx#USE najdeš.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Renáta »

rudo píše: jedával som kedysi listy z černíc a malín a tiež sme z toho varili čaje
Piješ čaje?
dvdmchl

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od dvdmchl »

Tak jsem našel jednoho ukázkového zástupce. Buk Lesní, mladé listy mohou do salátu. Semena jsou jedlá (někomu je po syrovejch špatně). Taky se může dělat olej, prej je stejně delikátní jako olivovej.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Ze stromů jím pouze listy lípy, mladé lístky (snad je přesnější napsat rozvinutější pupeny, oloupat hnědé šupinky) chutnají velmi jemně. Žádná hořkost ani svíravost, typická u lučních bylin...chutná jako mladý salát. Ale je to tip až na jaro.

Bukvice jsou dobré. Někdy bych měla vyzkoušet i ty semena borovic. Když se prodávají a jí pinie, určitě budou chutné i naše druhy borovic.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

z břízy jsou listy taky dobrý, o lípě jsem to ani netušil a to ji mám u vokna
jinak takový listy se dají jest, ale na jídlo to moc není
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Renáta píše:
rudo píše: jedával som kedysi listy z černíc a malín a tiež sme z toho varili čaje
Piješ čaje?
samo že hej

ale nemám tu spomínané 2, divoké černice sa tu striekajú fšade ako škodná
5 2 8
sahaw
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 16, 2012 18:16
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od sahaw »

Co byste jedli(vitariani) v CR,kdyby se nemohlo nic do dovazet pres zimu?


Nejsem vitan,tak proto ta divna otazka. Nedokazu si prestavit krome korenove zeleniny a jablek,zeli,semen,naklicenych semen,ze tu bude treba v unoru jine potraviny,ktere budou zive.
V unoru uz byva povadle(gumove) ovoce a zelenina,tak nejpis prejdete na susene ovoce.Proste nevim.Urcite se nekdo uz na tohle ptal,tak mi staci odkaz.Nebo jidelnicek vitariana,ktery ji jen co si vypestuje jen doma(sobestacny). Pred rokem 1989(byl jsem dite) si myslim,ze bylo tezke sehnat ovoce jako banany,mango atd. Co vitarian jedl?

Berme,ze treba cely narod se semkne a zakaze dovazeni potravin,ktere obsahuji jedy a narychlo vypestovane potraviny. Nastane svetova krize a ceny dovazeneho zbozi prudce stoupne.Scenaru je vic.:)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Bez dovozu (jako např. před 1989) by byl vitariánský život si myslím u nás nemožný (pokud nemá vlastní zásoby jablek ve sklepě), jediná šance přestěhovat se do teplejších krajin. Nebo maximálně ještě na klíčcích by se dalo vyžít (sušené ovoce teda nic moc, no ale když by nebylo nic lepšího). Ale to neznamená, že vita strava není pro člověka přirozená - my do těchhle končin nepatříme.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

"korenove zeleniny a jablek,zeli,semen,naklicenych semen"
Můj vitariánský jídelníček byl většinou složen tak z 90% z těchto potravin. Různá semena + zelenina. K tomu třeba nějaké oleje, trochu koření, občas sezonní ovoce apod. Nevidím v tom ani nejmenší problém. U lidí na tropickém ovoci mi přijde lepší, když se prostě přestěhují tam, kde to roste. A spousta jich to tak dělá. Mně by to ale ani nelákalo, naprosto mi to vyhovuje tady. A vůbec nesouhlasím s názorem, že sem člověk nepatří. Dovedu si dobře představit i život více na severu (nebo v horách).
sahaw
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 16, 2012 18:16
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od sahaw »

ravima píše:Různá semena + zelenina.
Muzes mi prosim priblizit o jaka semene se jedna?
sahaw
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 16, 2012 18:16
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od sahaw »

Panda píše:Bez dovozu (jako např. před 1989) by byl vitariánský život si myslím u nás nemožný (pokud nemá vlastní zásoby jablek ve sklepě)
Zda se mi,ze pokud by se nemohlo dovazet tropicke ovoce,rajckata,okurky,salat,redvicky a jine ovoce a zelenina,ktera nema schopnost dlouho vydrzet skladovani,tak vitarian zustane malo pestre stravy. Kdyz prochazim vsechny smery,tak jedine co maji spolecne je,ze se schodnou vzdy,ze by clovek mel mit pestrou stravu.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Různá olejnatá semena a ořechy, ze škrobových hlavně pohanka, ale občas i luštěninové klíčky.
S pestrou stravou taky vůbec nesouhlasím, sice záleží dost na tom, co se myslí tím "pestrá", ale imho je to nepřirozené. To už je mi bližší "30 bananas a day" apod., ikdyž v ČR bych to nedělal.
Docela dlouho jsem jedl skoro jenom pohanku a pár druhů zeleniny, k tomu trochu olejnatých semen nebo ořechů. V létě třeba delší dobu jen ovoce, atp., tak mi to přijde přirozené.
Za zásadní ale považuju jíst malá množství a málo často (jedno, max. dvě jídla denně) a správným způsobem.
sahaw
Příspěvky: 44
Registrován: čtv úno 16, 2012 18:16
Bydliště: Kolin
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od sahaw »

ravima píše: S pestrou stravou taky vůbec nesouhlasím, sice záleží dost na tom, co se myslí tím "pestrá", ale imho je to nepřirozené. To už je mi bližší "30 bananas a day" apod., ikdyž v ČR bych to nedělal.
Docela dlouho jsem jedl skoro jenom pohanku a pár druhů zeleniny, k tomu trochu olejnatých semen nebo ořechů. V létě třeba delší dobu jen ovoce, atp., tak mi to přijde přirozené.
Za zásadní ale považuju jíst malá množství a málo často (jedno, max. dvě jídla denně) a správným způsobem.
Myslim,ze hodne lidi i ja zili nejakou dobu na jedne opakujici strave. Tak vim,ze clovek neumre,ale myslim,ze to dost poskodi nase telo.Pocit,ze neexistuje zadna univerzalni plodina,ktera cloveku da vsechno co potrebuje mne privedlo k navratu pestrosti. To je zas jen moje spekulace,tak to nema vahu.
Pestrou stravu si predstavuji,ze clovek ma treba 7 hlavnich potravin,ktere kazde z nich ji jednou tydne. A pak podpurne(male mnozstvi),ktere ji kazdy den.

Tahlo mne k jednostranosti,protoze jsem mel pocit,ze telo lepe travi jidlo,ktere se opakuje.Taktez,kdyz je co nejmin slozite.
ravima píše:Různá olejnatá semena a ořechy, ze škrobových hlavně pohanka, ale občas i luštěninové klíčky.
Nevedel jsem,ze obilniny a lusteniny hraji taky velkou roli ve vitarian. Myslel jsem,ze hlavni je ovoce a cerstva zelenina. Dam si pauzu s otazkami a budu dal procitat forum,abych se neptal na uplne prkotiny.:)
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Anastasia si tiez nedava dovazat pomarance z Kalifornie, ananasy z Hawaii, ....
5 2 8
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Panda píše:Bez dovozu (jako např. před 1989) by byl vitariánský život si myslím u nás nemožný.
ja som zil v CSSR do roku 89 a dovazalo sa toho spusta, bol to prave dovoz tropickeho ovocia ktory pomahal nicit zdravie (pomarance, mandarinky), buraky,
banany bolo tiez dostat. z beznych potravin sa predsa dovazala ryza a dovazali sa vsetky druhy korenin, dovazali sa morske ryby.

v zelovoci sa sice v zime nedalo nic rozumne kupit, to je fakt.

stava sa ze sa clovek narodi v zemepisnej lokalite, ktora mu nevyhivuje a kladie mu prekazky a tazkosti.
moze to zobrat ako svoju zivotnu lekciu alebo moze ujst za tym co je pre neho lahsie.

najzdravsie a najdlhsie zijuce skupiny ludi neziju v tropoch medzi exotickou fruktozou, naopak ziju v podmienkach kde byva drsne pocasie, pravidlene zimy a kde tropicke ovocie nerastie, Kaukaz, Himalaje, Japonsko, skor v oblstiach kde sa moze stat ze nie je moc co jest pocas dlheho obdobia a jedava sa malo a menej casto a strava je velmi bohata na mineraly
5 2 8
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Gastran: Hlavně časem zjistíš, že tady na tom fóru je dnes málokdo vůbec vitarián ;-)
Jinak vitasměrů je spousta, někdo jede na zeleném s tukem, někdo zase na ovoci a tuku se vyhýbá. Já mám dobré zkušenosti i s tou škrobovou pohankovou variantou (případně ještě luštěniny nebo máčené obilí). Všechno může fungovat, záleží na různých dalších okolnostech.
Dřív jsem hodně studoval složení stravy, taky jsem měl pocit, že si musím do těla dostat všechny důležité živiny, znám dokonce nazpaměť obsahy všech vitamínů, minerálů, mastných kyselin a dalších látek v potravinách. Za základní potraviny z takových hledisek jsem právě považoval např. pohanku, len, brokolici a opravdu jen třeba s těmito třemi potravinami se dá docílit mnohem vyváženější jídelníček, než na kdejaké "pestré" stravě.
Chtěl bych ale zdůraznit, že nejdůležitější je jíst v klidu, dobře žvýkat, atp., protože jinak zkoumání složení stravy absolutně ztrácí smysl.
V současné době na to jdu ještě trochu z jiné strany (viz breathariánství).
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Rudo jaké buráky, rýže a ryby, ptal se na vitariánskou stravu. A banány - dovážely se, ale jednou týdně vystát hodinovou frontu na banány a doufat že vyjdou, to není na běžné stravování. V některých místech přijížděla jen pojízdná prodejna se "základními potravinami" = rohlíky a mléko.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Panda píše:Rudo jaké buráky, rýže a ryby, ptal se na vitariánskou stravu. A banány - dovážely se, ale jednou týdně vystát hodinovou frontu na banány a doufat že vyjdou, to není na běžné stravování. V některých místech přijížděla jen pojízdná prodejna se "základními potravinami" = rohlíky a mléko.
hm, mas pravdu ako si spominam tie buraky uz neboli raw boli nejako upecene a tie ryby boli mrazene, snad sa dali len roztopit a nevarit,
spominam si ze ako decko-pubertak som bol taky debil ze som si nechal od mamky kupovat v Bratislavskom Frionori (predajna vyrobkov z Norska), mrazenu velerybu
pravidelne (teda aby bolo jasne bolo to naporcovane, cela by sa nam do elektricky nezmestila).

chcel som skor poukazat na to ze z hladiska dovozu potravin neexistovala zelezna opona a dovazalo sa vselico, obcas napriklad boli k dostaniu spanielske papriky zlte a oranzove
5 2 8
Odpovědět