OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

co je vlastně vita??????

Příspěvek od jitulinda »

Tak to tady pročítám a jde mi trošinku hlava kolem z toho co je vlastně vita?

dočetla jsem se o nějakých levelech... kombinace ovo-zel-ořechy že nejsou "dost" vita...?Mám v tom zmatek asi...je nějaký univerzální popis toho co je vita, nebo je to v každém z nás?

Já to zatím cítím tak, že vařené nepotřebuji a to vůbec. A zelenina+ovoce s ořechy a semínky- jakožto plody mi zatím dělají moc dobře..
A co třeba kefír-kdesi jsem ho tu viděla v něčím jídelníčku!Ten mě třeba vůbec neláká a k ovozelu nesedí...?!
Jak to tedy máte vy? Jak to tedy je a má být?

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Možná by Ti některé otázky ozřejmil popis tady: http://www.breatharian.eu/diet/raw/

Zpočátku jsou ořechoviny ve vita stravě vhodné, protože to usnadňuje přechod z vařené stravy, kde je běžná kombinace tuků s sacharidy a bílkovinami. Tuky mohou být dobrým zdrojem energie v kombinaci se zeleninou, pokud nechceš získávat energii z cukrů z ovoce. Ale je prospěšné pak časem od toho upouštět a odlehčovat si postupně stravu vypouštěním i ořechovin a tuků. Ale to až později. Jestli teprve začínáš, tak raději se přídavným tukům nebránit a uvidíš až pak časem, zda Tě budou zatěžovat a bude Ti bez nich líp.

Spíše se celkově neřiď tím, "jak by to mělo být", ale zkoušej a pozoruj se. Zpočátku může být pro Tě kefír vhodnou náhražkou předešlé stravy, ale pak až časem můžeš pozorovat, že je pro Tě zatěžující a že ho potřebuješ vypustit (ztratíš na něj chuť).
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

vita se pro mne rovná raw, syrové, ať už jíme maso, ryby, ořechy nebo ovozel.
všechna ostatní omezení (ne lepek, ne mléko, ne živočišné zdroje, ne ořech...) nesouvisí s tepelnou úpravou původní potraviny, takže nejde o porušení vitariánství.
kefír může být rovněž syrový.
jitulinda píše:Jak to tedy máte vy? Jak to tedy je a má být?
Tak chápu dané pojmy já, ale neříkám, co máš nebo nemáš jíst. IMHO vita = nezničené teplem, nic jiného.

(osobně s vyloučením tuků a přechodem na 100% trvalé šťavení/mono/breath nesympatizuji, ale domnívám se, že raw je jak ovocná šťáva, tak oříšek)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od jitulinda »

(osobně s vyloučením tuků a přechodem na 100% trvalé šťavení/mono/breath nesympatizuji, ale domnívám se, že raw je jak ovocná šťáva, tak oříšek)[/quote]

Děkuji, velmi sympatický názor! Zatím to takhle cítím i já.. už přechod na tento level vita mi dělá svostně dobře :P
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od jitulinda »

Spíše se celkově neřiď tím, "jak by to mělo být", ale zkoušej a pozoruj se. Zpočátku může být pro Tě kefír vhodnou náhražkou předešlé stravy, ale pak až časem můžeš pozorovat, že je pro Tě zatěžující a že ho potřebuješ vypustit (ztratíš na něj chuť).[/quote]

Díky, mám to tak v plánu, na kefír a žádné mléčné záležitosti nemám chuť ani teď, týden na vita.. Nebyla sjem nikdy žádný velký konzument mlékověcí.

Dotaz: Nebývá běžné že se po čase dostaví absťák, třeba s nějakým zpožděním????Zatím mě zaráží, že mi nic nechybí a že nemám chutě...?!!?
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Ano, absťák bývá běžný. Často se stává, že lidi přejdou bez problémů - protože tělo strádalo a vyžaduje tuhle změnu. Jenže přejdou na plných 100%, ale tělo na to není dlouhodobě připraveno a tak pak přichází absťák např. po 3 týdnech. Byla by chyba se to v takovém případě snažit udržet násilím, protože to může mít i zdravotní následky. Raději se na chvíli vrátit k původní stravě a pak, až to zas půjde, tak buď zas zkusit skokovou změnu (s tím že zřejmě se bude opakovat absťák - mírnější) nebo to měnit postupně, pomalu přivykat. V obou případech by to mělo vést k cíli, každému vyhovuje jiný styl.

Ale u někoho absťák nemusí přijít vůbec a může se mu podařit skoková změna trvale.
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Příspěvek od jitulinda »

Panda píše:Ano, absťák bývá běžný. Často se stává, že lidi přejdou bez problémů - protože tělo strádalo a vyžaduje tuhle změnu. Jenže přejdou na plných 100%, ale tělo na to není dlouhodobě připraveno a tak pak přichází absťák např. po 3 týdnech. Byla by chyba se to v takovém případě snažit udržet násilím, protože to může mít i zdravotní následky. Raději se na chvíli vrátit k původní stravě a pak, až to zas půjde, tak buď zas zkusit skokovou změnu (s tím že zřejmě se bude opakovat absťák - mírnější) nebo to měnit postupně, pomalu přivykat. V obou případech by to mělo vést k cíli, každému vyhovuje jiný styl.

Ale u někoho absťák nemusí přijít vůbec a může se mu podařit skoková změna trvale.

Díky Díky, to je vše velmi cenné info!! Je dobré vědět, co může přijít, potom se tím člověk tolik nemusí stresovat a může s větší rozvahou jídelníček přechodně upravovat. Aspoň myslím :)
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re:

Příspěvek od rudo »

jitulinda píše:
Panda píše:Ano, absťák bývá běžný. Často se stává, že lidi přejdou bez problémů - protože tělo strádalo a vyžaduje tuhle změnu. Jenže přejdou na plných 100%, ale tělo na to není dlouhodobě připraveno a tak pak přichází absťák např. po 3 týdnech. Byla by chyba se to v takovém případě snažit udržet násilím, protože to může mít i zdravotní následky. Raději se na chvíli vrátit k původní stravě a pak, až to zas půjde, tak buď zas zkusit skokovou změnu (s tím že zřejmě se bude opakovat absťák - mírnější) nebo to měnit postupně, pomalu přivykat. V obou případech by to mělo vést k cíli, každému vyhovuje jiný styl.

Ale u někoho absťák nemusí přijít vůbec a může se mu podařit skoková změna trvale.

Díky Díky, to je vše velmi cenné info!! Je dobré vědět, co může přijít, potom se tím člověk tolik nemusí stresovat a může s větší rozvahou jídelníček přechodně upravovat. Aspoň myslím :)
hm a ja som myslel ze samostresovanie a stresovanie druhych je cely zmysel vitarianstva :wink:
5 2 8
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: Re:

Příspěvek od jitulinda »

rudo píše:
jitulinda píše:
Panda píše:Ano, absťák bývá běžný. Často se stává, že lidi přejdou bez problémů - protože tělo strádalo a vyžaduje tuhle změnu. Jenže přejdou na plných 100%, ale tělo na to není dlouhodobě připraveno a tak pak přichází absťák např. po 3 týdnech. Byla by chyba se to v takovém případě snažit udržet násilím, protože to může mít i zdravotní následky. Raději se na chvíli vrátit k původní stravě a pak, až to zas půjde, tak buď zas zkusit skokovou změnu (s tím že zřejmě se bude opakovat absťák - mírnější) nebo to měnit postupně, pomalu přivykat. V obou případech by to mělo vést k cíli, každému vyhovuje jiný styl.

Ale u někoho absťák nemusí přijít vůbec a může se mu podařit skoková změna trvale.

Díky Díky, to je vše velmi cenné info!! Je dobré vědět, co může přijít, potom se tím člověk tolik nemusí stresovat a může s větší rozvahou jídelníček přechodně upravovat. Aspoň myslím :)
hm a ja som myslel ze samostresovanie a stresovanie druhych je cely zmysel vitarianstva :wink:
:lol: :lol: tak to teprve poznám, zatím jsem ve fázi otravného nadšení (:-)
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

jasne, pri prechode na lepsiu stravu v tele cirkuluje extra energia, na ktore nie je telo zvyknute
a cakralny system nevie co s tym a energia lieta kade tade nekontrolovana, nevyuzita na ozdravenie omladenie a na tvorivu cinnost.
V cestine to ma krasny vyraz :

nevis co roupama delat
5 2 8
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

rudo píše:jasne, pri prechode na lepsiu stravu v tele cirkuluje extra energia, na ktore nie je telo zvyknute
a cakralny system nevie co s tym a energia lieta kade tade nekontrolovana, nevyuzita na ozdravenie omladenie a na tvorivu cinnost.
V cestine to ma krasny vyraz :

nevis co roupama delat
Rudo, tak to ale nepopisuje můj momentální stav. Jsem totiž vnitřně nadšená z nových chutí a podnětů, z té spoust informací, které čtu a protože je mi skvěle, tak o tom vyprávím dál - to myslím tím "otravným nadšením" - musím se držet abych každému na potkání nepovídala, jak je skvělé být raw. Cítím ale, že velkou součástí raw je také tolerance vůči ostatním směrům a lidským individualitám a tak držím pusu :)
S energií si vím rady, asi ji i využívám efektivně, protože jsem -právě naopak- velmi zklidněná, nic mě jen tak nerozhází, pořád se usmívám, a stresy vlastně ani nevnímám, všechno je jaksi pohodovější, zkrátka žádná křeč... klídek,pohoda :D
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

jitulinda píše:
... Jsem totiž vnitřně nadšená z nových chutí a podnětů, z té spoust informací, které čtu a protože je mi skvěle, tak o tom vyprávím dál - to myslím tím "otravným nadšením" - musím se držet abych každému na potkání nepovídala, jak je skvělé být raw. Cítím ale, že velkou součástí raw je také tolerance vůči ostatním směrům a lidským individualitám a tak držím pusu :)
S energií si vím rady, asi ji i využívám efektivně, protože jsem -právě naopak- velmi zklidněná, nic mě jen tak nerozhází, pořád se usmívám, a stresy vlastně ani nevnímám, všechno je jaksi pohodovější, zkrátka žádná křeč... klídek,pohoda :D[/quote]

takých vyvolených mnoho není
nicméně měl jsem štěstí jich už několik potkat osobně a vždy mne to radostně překvapí
je mi líto lidí co to tak nemají
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

buc11 píše:takých vyvolených mnoho není
nicméně měl jsem štěstí jich už několik potkat osobně a vždy mne to radostně překvapí
je mi líto lidí co to tak nemají
myslíš lidi obecně, nebo nadšence raw? :P
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

jitulinda píše:
buc11 píše:takých vyvolených mnoho není
nicméně měl jsem štěstí jich už několik potkat osobně a vždy mne to radostně překvapí
je mi líto lidí co to tak nemají
myslíš lidi obecně, nebo nadšence raw? :P
vyvolených myslím nadšence raw a takých jsem i stretol
lidí myslím obecně, ale v mém případě je to spíš fráze, lítost tam není, jednak má každý možnost, jednak je míň potravních konkurentů a rád se hřeju na slunci výlučnosti
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

buc11 píše:
jitulinda píše:
buc11 píše:takých vyvolených mnoho není
nicméně měl jsem štěstí jich už několik potkat osobně a vždy mne to radostně překvapí
je mi líto lidí co to tak nemají
myslíš lidi obecně, nebo nadšence raw? :P
vyvolených myslím nadšence raw a takých jsem i stretol
lidí myslím obecně, ale v mém případě je to spíš fráze, lítost tam není, jednak má každý možnost, jednak je míň potravních konkurentů a

rád se hřeju na slunci výlučnosti
to já zjišťuju, že začínám narážet... už se mě ptají v rodině, kdy začnu jíst normálně..manža má nevrlé poznámky, že si myslí, že není dobré celý den nejíst (očividně jen ovozel asi není jídlo)...
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

jitulinda píše:to já zjišťuju, že začínám narážet... už se mě ptají v rodině, kdy začnu jíst normálně
jj, znám,
prostě "nevrle" odpovím, že jím, co mi chutná a vyhovuje

nejlepší je, že ty nejblbší poznámky maj ti nejpostiženější (srdcaři, tlouštíci, cukrovkáři, zádobolavci ... ...), no ti maj co radit druhejm dyž nezvládnou ani sami sebe
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od cepheus »

Manza se jeste ocita ocividne zmaten davem :mrgreen: to se podda :D ..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

jitulinda píše:
to já zjišťuju, že začínám narážet... už se mě ptají v rodině, kdy začnu jíst normálně....
odpoved je velmi jednoducha a pritom naprosto pravdiva :

Odpovedz :

uz som zacala a kedy zacnete aj vy ?
5 2 8
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

cepheus píše:Manza se jeste ocita ocividne zmaten davem :mrgreen: to se podda :D ..
Manža je dobrej..je zvyklej,že zkouším různé věci :wink: má děsně rád tu klasickou "zdravou stravu" a sní vlastně všechno co mu naservíruju..jen k tomu salátu prostě potřebuje to masisko :D rád snídá zapečen musli s ořechama a mlíkem..no klasická zdravá :wink:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

rudo píše:
jitulinda píše:
to já zjišťuju, že začínám narážet... už se mě ptají v rodině, kdy začnu jíst normálně....
odpoved je velmi jednoducha a pritom naprosto pravdiva :

Odpovedz :

uz som zacala a kedy zacnete aj vy ?
Už tak jsem za blázna a s takovouhle odpovědí bych se posunula ještě blíže ke dveřím psychiatrické kliniky :lol: Vlastně to nikomu nepovídám...a když se sami zeptají, protože si všimnou, tak zkrátka řeknu že jím jenom syrové a že nic nevařím..
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Pavluska »

Jindra píše: nejlepší je, že ty nejblbší poznámky maj ti nejpostiženější (srdcaři, tlouštíci, cukrovkáři, zádobolavci ... ...), no ti maj co radit druhejm dyž nezvládnou ani sami sebe
jo, to bývá smutné a dost časté... ") V předminulé práci jsem si toho ze začátku užívala taky do syta když jsem si otevřela krabičku s jídlem na oběd. Jedna Indka mi říkala že to přeci nejde jíst jen ovozel (tak to na první pohled vypadalo, ale ryby a spol. jsem nezamlčela). Pak jsme se bavily dál a já ji řekla kolik mi je (tipovala mi cca o 7 let míň), tak hned dumala nad tím, že to bude asi fakt zdravé. :mrgreen: (poznámka: já 100% vita už nejsem, ale syrového ovolezu "-) mám ve stravě stabilně dost)
Podobné rady či výtky rozdávají lidé kolem nás nejen ohledně jídla - ale stejně je to na konkrétním jedinci; je to jeho tělo a duše...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Re:

Příspěvek od Pavluska »

jitulinda píše: :lol: :lol: tak to teprve poznám, zatím jsem ve fázi otravného nadšení (:-)
to je normální. :wink: :)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Lenuška »

Pavluska píše:
Jindra píše: nejlepší je, že ty nejblbší poznámky maj ti nejpostiženější (srdcaři, tlouštíci, cukrovkáři, zádobolavci ... ...), no ti maj co radit druhejm dyž nezvládnou ani sami sebe
jo, to bývá smutné a dost časté... ") Jedna Indka mi říkala že to přeci nejde jíst jen ovozel (tak to na první pohled vypadalo, ale ryby a spol. jsem nezamlčela). Pak jsme se bavily dál a já ji řekla kolik mi je (tipovala mi cca o 7 let míň), tak hned dumala nad tím, že to bude asi fakt zdravé. :mrgreen: ...
Tak to mám Pavlusko úplně stejnou zkušenost, nejdřív posměch, a pak přemýšlení, jestli to opravdu funguje, nebo mam xichtík plnej botoxu :lol: . Tak na ně udělám lví grimasu z jógy, a je po podezření. Jde to i bez liposukce, botulotoxínů a podobných svinstev, omluva za to slovo :) . ..někdy musím vytáhnout občanku >:-) . Nedávno jsem potkala pána známého z mého mládí, on mne taky poznal, hnal se ke mně a říká:"já znal kdysi vaši maminku, to je podoba"... Až ta občanka ho přesvědčila, že jsem to já a ne moje dcera :lol:
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

Lenuška píše: Nedávno jsem potkala pána známého z mého mládí, on mne taky poznal, hnal se ke mně a říká:"já znal kdysi vaši maminku, to je podoba"... Až ta občanka ho přesvědčila, že jsem to já a ne moje dcera :lol:
To je pro mne dost pádný argument být vita :D
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Lenuška píše: Nedávno jsem potkala pána známého z mého mládí, on mne taky poznal, hnal se ke mně a říká:"já znal kdysi vaši maminku, to je podoba"... Až ta občanka ho přesvědčila, že jsem to já a ne moje dcera :lol:
mohla si odpovedat - jej ja kdysi znala vaseho vnuka, to je podoba, ten byl celej na vas dedecku
5 2 8
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Sweetie »

rudo píše:
Lenuška píše: Nedávno jsem potkala pána známého z mého mládí, on mne taky poznal, hnal se ke mně a říká:"já znal kdysi vaši maminku, to je podoba"... Až ta občanka ho přesvědčila, že jsem to já a ne moje dcera :lol:
mohla si odpovedat - jej ja kdysi znala vaseho vnuka, to je podoba, ten byl celej na vas dedecku
:D
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

voda

Příspěvek od jitulinda »

zajímalo by mě, kolik čisté vody kdo pije?

Nemám totiž na ovovzelu vůbec žízeň ani potřebu či chuť se napít. Samozřejmě šťavím, ale nijak extrémně..běžně dám denně tak 3-4 dcl šťávy, ale někdy míň a někdy víc.Ale i když se stane, že nemám čerstvý juicík celý den, tak se napiju vody cca 2x1dcl. Chápu že je to vysokým podílem vody v ovozelu.Jen mě zajímá, jak to mají dlouholetí vita :shock:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Sice nejsem dlouholetý vita, ale za sebe odpovím, že při ovozelové stravě piju 0 dcl vody denně. Nemám potřebu a nechybí mi, stačí mi voda z ovozelu. ... A pokud sem nedopíše své podrobnější info Buc, tak ten je na tom myslím přesně stejně (tedy s tím rozdílem, že on je dlouholetý vita a na rozdíl ode mne se hodně hýbe).
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

Panda píše: (tedy s tím rozdílem, že on je dlouholetý vita a na rozdíl ode mne se hodně hýbe).
tak to je ale pravda, že když mám "výkon" (sportovní :lol: ) tak pít musím...

ale jinak díky, tak je to asi přirozené,že pocit žízně a potřeba vody klesá..
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Sice nejsem dlouholetý vita, ale za sebe odpovím, že při ovozelové stravě piju 0 dcl vody denně. Nemám potřebu a nechybí mi, stačí mi voda z ovozelu. ... A pokud sem nedopíše své podrobnější info Buc, tak ten je na tom myslím přesně stejně (tedy s tím rozdílem, že on je dlouholetý vita a na rozdíl ode mne se hodně hýbe).
kdo dělá vita správně, je pití pro něho při bězích do 30 km, 100 km na kole, 60 km bruslemi a 30 km na kolobce+ 1x sauna týdně, vzhledem k vytěžování ledvin a vymílání cenných ingrediencí škodlivé(PMPON-poněkud osamoceného),
při větších aerobních výkonech a při vyšších teplotách to nemám a ani nikdy nebudu mít prozkoumané, ale v tom případě bych u sebe viděl melounové megadávky nezbytné
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od cepheus »

Panda píše:Sice nejsem dlouholetý vita, ale za sebe odpovím, že při ovozelové stravě piju 0 dcl vody denně. Nemám potřebu a nechybí mi, stačí mi voda z ovozelu. ... A pokud sem nedopíše své podrobnější info Buc, tak ten je na tom myslím přesně stejně (tedy s tím rozdílem, že on je dlouholetý vita a na rozdíl ode mne se hodně hýbe).
Pandiku, na Tvem miste bych s vodou pritlacil a to tak ze fest .. ne ze jako hned po ovozelu ho vymyt (at je PJ Bucova PON) ale v mezipauzach a mas to:).
Ono zase cistit je potrebi a vodu nestvoril zadny blbec, voda dava zivot i mimo ovozel.
My stari osouchove ji potrebujeme krom ovo-zelu obzvlaste:).
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

cepheus píše:
Panda píše:Sice nejsem dlouholetý vita, ale za sebe odpovím, že při ovozelové stravě piju 0 dcl vody denně. Nemám potřebu a nechybí mi, stačí mi voda z ovozelu. ... A pokud sem nedopíše své podrobnější info Buc, tak ten je na tom myslím přesně stejně (tedy s tím rozdílem, že on je dlouholetý vita a na rozdíl ode mne se hodně hýbe).
Pandiku, na Tvem miste bych s vodou pritlacil a to tak ze fest .. ne ze jako hned po ovozelu ho vymyt (at je PJ Bucova PON) ale v mezipauzach a mas to:).
Ono zase cistit je potrebi a vodu nestvoril zadny blbec, voda dava zivot i mimo ovozel.
My stari osouchove ji potrebujeme krom ovo-zelu obzvlaste:).
no, mj kralik vodu nepije vůbec a PMN bys ho nechyt
já mám žížu, jen po soli
ohledně stvoření čehokoliv na cokoliv bych byl umírněný
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Po ovoci bývám spíš naopak převodněný. Pozná se to i podle světlé barvy na výstupu. Po zelenině je to tak nějak akorát. Teprve až s "doplňky" může vzniknout nedostatek vody. Vodu má význam doplňovat jen při konzumaci věcí, které potřebují ředit - sůl, hutná koncentrovaná strava (sušené ovoce, lněné placky s dochucovadly, med, pečivo, maso), koření, cibule, česnek.

Vitarián na mono stravě (tj. jen čistý ovozel bez tuků a dochucovadel) má přiměřeně vody v našem podnebí, fruktarián i v teplém podnebí.
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

Panda píše:Po ovoci bývám spíš naopak převodněný. Pozná se to i podle světlé barvy na výstupu. Po zelenině je to tak nějak akorát. Teprve až s "doplňky" může vzniknout nedostatek vody. Vodu má význam doplňovat jen při konzumaci věcí, které potřebují ředit - sůl, hutná koncentrovaná strava (sušené ovoce, lněné placky s dochucovadly, med, pečivo, maso), koření, cibule, česnek.

Vitarián na mono stravě (tj. jen čistý ovozel bez tuků a dochucovadel) má přiměřeně vody v našem podnebí, fruktarián i v teplém podnebí.

S tím bych podle svých pocitů souhlasila - neboli, pokud nežvýkám suchý plody, tak chodím na wecko pravidelně a moč je naprosto průsvitně světlá!
Uklidňuje mě to zejména proto,že moje dítko odjakživa nerado pije.Ale když si uvědomím že do ní pořád rvu ovozel horem dolem, tak se vlastně není čemu divit. Místo rohlíku snídá talíř ovoce, ve škole na svačinu další krabici ovoce, neni divu, za flaštičku s vodou nosí domů skoro neupitou....jaké prokouknutí§!?! Jak jsem vždycky záviděla kamarádkám, jjich ratolesti vždycky vzorově pily vody co se do nich vlezlo!!?No ale až dnes si uvědomuju, že ty děti dostávaly odmala ovozelu dooooooost pomálu!
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Panda píše:Po ovoci bývám spíš naopak převodněný. Pozná se to i podle světlé barvy na výstupu. Po zelenině je to tak nějak akorát. Teprve až s "doplňky" může vzniknout nedostatek vody. Vodu má význam doplňovat jen při konzumaci věcí, které potřebují ředit - sůl, hutná koncentrovaná strava (sušené ovoce, lněné placky s dochucovadly, med, pečivo, maso), koření, cibule, česnek.

Vitarián na mono stravě (tj. jen čistý ovozel bez tuků a dochucovadel) má přiměřeně vody v našem podnebí, fruktarián i v teplém podnebí.
mám to naprosto stejné, na fruitu je urinalis naprosto aqualis
nedávno, jak jsem pod tlakem tuna testoval sparenu zeleninu a podobné, jsem ji omylem testl a až jsem se vyděsil, jak byla slaná a koncentrovaná, zároveň jsem si uvědomil svě párleté žití v bludu, neb jak jsem kedysi chutnal po šance, zdála se mi odporně slaná a koncentrovaná, tak jsem za to vinil šanku, ale vono bim ho to je pro chloriďáky normální
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

jitulinda píše:moje dítko odjakživa nerado pije. Ale když si uvědomím že do ní pořád rvu ovozel horem dolem, tak se vlastně není čemu divit
zlatá máma, šťastné dítě!

moje děti překyselené zahleněné a žena jim přesto dál cpe pečivo a vařeniny :( :(
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

Jindra píše: moje děti překyselené zahleněné a žena jim přesto dál cpe pečivo a vařeniny :( :(
to je zajímavé...mám představu takovou, že když táta přitáhne nové stravování, tak máma, která to doma "vaří" to nějak infiltruje do roinného stravování a postupně přejde na nové! U nás je to sice naopak - novoty tahám domů já, ale jelikož jsem to já kdo "vaří-nevaří" tak se přizpůsobit musí (nutno podotknout, že taky chtějí- když jsem si dřív chystala salát tak žadonili,jak to hezky vypadá a že chtějí taky, a dnes si na svačinky do školy a práce nedovedou nic iné než ovozel představit. Kdybych jim dala do ruky rohlík, stáli by jak opaření a koukali na mě, jestli je dnes apríl) :lol:
výsledky za měsíc- manža nejí žádné pečivo, mléko jen trochu, uzeniny dávno ne a jiné mléčné zřídkakdy. dítko- žádné maso!!!přirozeně vegetariánka-minimálně 50%syrová :P a očividně jí to svědčí- dřív jak v 21:45 neusne a vstává před 7 :mrgreen:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Tak to máš doma dobře zařízeno. :-) U ostatních je to spíš jak píše Jindra. (tedy samozřejmě kromě Šárky s Mírou)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

Pravda, Pando
jitulinda píše:to je zajímavé... mám představu takovou, že když táta přitáhne nové stravování, tak máma, která to doma "vaří" to nějak infiltruje do rodinného stravování a postupně přejde na nové
u nás o to podivnější, že mamka sama je takřka vitarián též... dětem ale dává, co jim na očích vidí - a to u dětí samozřejmě mrkev není, když lze volit i řízek nebo smažený vajíčka a zapíjet přeslazenejma colama a matonkama
ne, já tohle nechápu
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

Jindra píše:u nás o to podivnější, že mamka sama je takřka vitarián též... dětem ale dává, co jim na očích vidí - a to u dětí samozřejmě mrkev není, když lze volit i řízek nebo smažený vajíčka a zapíjet přeslazenejma colama a matonkama
ne, já tohle nechápu
jaj! :shock:
tak to je s podivem
...volím si syrové protože chci být zdravá, protože chci mít zdravou rodinu a především děti ! ale nejen to.Tak nějak mi to přijde přirozené!No ne? Nerozumím, proč bych měla vědomě lít děcku do žaludku kyselinu (ve formě coly). Navíc ta moje prďola to ani nezná..zato freše má denně a miluje je! proč bych si měla do žaludku tlačit "šunku"(rozpajšlovaný, chemizovaný, zlužený maso a odpad) a tím spíš svýmu dítěti?!
Nicméně respektuju, když to někdo dělá, sice to nechápu, ale respektuju.Jinak to ani nejde...

Děti mojí kamarádky denně snídají vakuovaný croissanty plněný nugetou!!!Prý nic jiného nesní - no tak ať radši nejí!! :o
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od gabrielik »

Mám kolegyňu, ktorá má problém s vysokým tlakom udržiavaný na nastavených liekoch, trpé obezitou a bolestami hlavy. Snaží sa o pravidelný pitný režim počas dňa, ale aj tak jej to nepomáha, napríklad keď ju bolí hlava. Aj jedlo musí zapíjať, bez vody vlastne nedokáže zjesť jedlo aj keď nieje úplne tuhé.
Keď sme si merali živú kvapku krvi, jej červené krvinky boli zlepené v chuchvalcoch a reťaziach. Tá voda proste tie bunky vôbec nepreplachuje, jen preteká skrz bez toho že by sa niečoho dotkla.
My sme pili vodu ako deti len keď sme boli smädní, nikto nám netlašil fľašu s vodou do tašky.
Moje pozorovanie je rovnaké ako tu popisujú, ovocie, šťavy, žiaden smäd, zelenina, hlavne po pôste - slaná a pocit smädu. Upravovaná strava, prídavky soli, koncentrovaného cukru, orechov alebo sušené pocit smädu.
O varených veciach nebudem hovoriť, nie preto že by som bola 100% ale tam je pocit smädu vzrastajúci rýchlo. A to hneď po jedle
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

jitulinda píše:...volím si syrové protože chci být zdravá, protože chci mít zdravou rodinu a především děti
Nicméně respektuju, když to někdo dělá, sice to nechápu, ale respektuju.Jinak to ani nejde...
můj náhled je identický. souhlas.

u druhých to taky respektuju. jejich věc. ikdyž teda jejich dětí je mi líto. doplatí v budoucnu na neznalost a pohodlnost svých rodičů.

jenže u nás doma já "musím" respektovat toto chování u své ženy, matky mých dětí :) :)
Naposledy upravil(a) Jindra dne čtv kvě 17, 2012 13:55, celkem upraveno 1 x.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Panda píše:Tak to máš doma dobře zařízeno. :-) U ostatních je to spíš jak píše Jindra. (tedy samozřejmě kromě Šárky s Mírou)
U nás to taky není růžové (po vitariánsku).
My dospělí se shodneme, že raw je ideál, a kromě tolerance nesyrovosti mandlí a asi i jiných ořechů, je Míra stopro. Ale já mám častější výlety do vařenin, protože tak celkově se cítím lépe, když si dám jednou dvakrát za měsíc vejce nebo rybu či u mamky zeleninovou polévku, rýži...
Děti ať si jí, co chtějí.
Miruška svačí a obědvá ve školce, doma jí hodně OZ, ale ne jenom, klidně jí koupím rýžové chlebíčky nebo rohlík, méně chemickou sladkost. Protože je svéprávný člověk a může si o tomhle rozhodovat sama, je to její volba. Dám jí informace, nabídku, příklad, ale není mým otrokem, aby jedla jen to, co se líbí mně.
Jasně, colu jí nekoupím, ani chipsy, ani jí neusmažím řízek, ale odpírat jí rohlík, který jí všichni kolem, to mi připadá praštěné.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

s.arik píše: Jasně, colu jí nekoupím, ani chipsy, ani jí neusmažím řízek, ale odpírat jí rohlík, který jí všichni kolem, to mi připadá praštěné.
To mi přijde rozumné. Děti se potřebují cítit "normálně". Julinka si taky volí sama- pokud přijde žadonit o sladké, řekne si jestli chce čtvereček čoko nebo hrušku či mango... když si k rohlíku s chutí sbaští 4 rajčata a špenát,co víc si může přát :wink: jsem spokojená s tím, že si sama zvolila být bez masa, ostatní si stejně v životě zvolí sama..
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

My nemáme ledničku, takže klasické máslo, natož sýry a podobně se u nás nevedou. Rohlík mívá venku suchý a doma s vloženou okurkou, která je dost šťavnatá, řekla bych, že jiné nátěrky zdaleka předčí i chuťově.
Ale kdyby si mohla Miruška vybrat, brala by lednici se sýrem a jogurty, a na oběd špagety s kečupem a vždycky i chleba :lol: Stačí jednou ochutnat u babičky nebo ve školce a hned to žadoní i doma. OZ jí chutná taky, ale spíše jako pamlsek "po jídle" :roll:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Známí se zajímají o vitariánství, ale jsou "připoutaní" ke svému domácímu chlebu. Nemáte nějaké linky, proč jsou nevhodné škroby (zdejší stejnojmenný článek na vitariánovi je snůška tvrzení bez vysvětlení mechanismu, bez zdrojů, experimentů, faktů...) a hlavně, co to vzniká v kůrce při pečení za "drogu", za neurotransmiter/karcinogen? Já se z hlavy vzmohla jen na argument trávící leukocytózy, a nic více mi v čj nedaří vygooglit. Hlavně ta jedovatá návyková látka, existuje-li, mne zajímá.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Lenuška
Příspěvky: 785
Registrován: stř led 04, 2012 22:33

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Lenuška »

třeba tady http://www.zdrava-rodina.cz/med/med0202/med0229.html je celkem dobře přiznáno samotnými doktory, že enzymy jsou nezastupitelné a dokonce léčivé. Sice je podávají v tabletách-jak jinak, jsou to doktoři, alespoň však uznávají jejich hodnotu a potřebnost. Pokud se ti podaří vysvětlit rozdíl mezi živými enzymy denně pojídanými ze stravy, a enzymy v tabletách, máš vyhráno. Jinak ta látka, na kterou se ptáš, se jmenuje nějak jako polycyklické aromatické uhlovodíky, jsou nejen v grilovaných a uzených masech, nové práce pojednávají i o výskytu v kůrce chleba a podobně. Prostě všechny škroby, které prošly tepelnou úpravou, to obsahují... snad si to pamatuju dobře...
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

U škrobů jde hodně o teplotu, jakou jsou upraveny. Při vysokých teplotách vzniká třeba akrylamid:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=115
to je, řekl bych, dost silný argument. Je vtipné, jak se vědci v čele s WHO snaží celý problém zlehčovat... "Zatím nemáme k dispozici informace, na jejichž základě bychom mohli doporučit vyloučení některých potravin z jídelníčku, prohlásil mluvčí WHO" - hahaha
Ovšem vařené nebo syrové škroby zdaleka nejsou tak nebezpečné, jak by si někteří vitariáni asi přáli :-)
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

s.arik píše:Známí se zajímají o vitariánství, ale jsou "připoutaní" ke svému domácímu chlebu.
Tady bych rozhodne rozlisovala co se mysli pod pojmem domaci chleb. Pokud je z celozrnne mouky (nejlepe zitne) a pokud je z kvasku,tak je to velice (pmn) zdravy a vyzivny produkt.
Vezni o vode a chlebu(kdysi) dokazali vydrzet leta,dneska by na konvencni smesce chcipli velice brzy.
Troufam si tvrdit,ze v koncentraku dostavali kvalitnejsi chleb nez to co se dnes prodava at uz jako hotove nebo ve forme smesi do domacich pekaren.
Napr. kvaskovy chleb uz tezko muze mit nejake skroby,protoze jej kvasinky premenily(kvasnice ale neudelaji totez). To je duvod proc bych ja nikdy nejedla namocene obili sice raw ale pro me skodlive - plne skrobu a pripadne otrub,ktere svymi drobnymi jehlickami strevo perforuji.
Co povazuji za zajimave,ze predmetne kvasinky jsou zive i po upeceni a ususeni. Obcas tvrdou kurkou rozkvasuji cerstve zeli a kvasi to jedna radost.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Maria píše:Pokud je z celozrnne mouky (nejlepe zitne) a pokud je z kvasku,tak je to velice (pmn) zdravy a vyzivny produkt.
No s tím bych ještě skoro souhlasil. Ještě by ale musel být pečený dlouho při nízkých teplotách, ideálně na slunci, tak jako se to dělalo třeba ve starověku ve středozemí.
Maria píše:Napr. kvaskovy chleb uz tezko muze mit nejake skroby,protoze jej kvasinky premenily(kvasnice ale neudelaji totez).
Ale tohle už je samozřejmě úplný nesmysl. Jednak škrob se na nic nepřeměňuje, ale rozkládají ho především amylázy - enzymy z žita, které se právě přidáním kvásku naopak utlumují zvýšením kyselosti. Škrob se rozkládá na jednoduché sacharidy, kterými se teprve živí některé bakterie z kvásku. Ovšem během přípravy chleba je vždy rozložena pouze malá část škrobu, naprostá většina tam zůstane. Čím víc škrobu se rozloží (např. když se přidá málo kvásku), tím se chleba hůř peče a je mazlavý, což se většinou za úspěch nepovažuje...
Maria píše:To je duvod proc bych ja nikdy nejedla namocene obili sice raw ale pro me skodlive - plne skrobu...
No vidíš, a ve skutečnosti při klíčení se právě škrob rozkládá mnohem více než přípravou kváskového chleba, navíc se rozkládají i bílkoviny na aminokyseliny, zvyšují se obsahy různých vitamínů, jsou zachovány enzymy, atd. Dokonce při klíčení se rozloží lepek a jsou tam enzymy k jeho dalšímu snadnému zpracování, čímž se i z lepkových obilovin, kam patří i to žito, stávají docela vhodné potraviny.
Odpovědět