OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Děkuji.

Lenuško, oni nemají problém věřit v úžasné přednosti syrové enzymatické stravy...četli Morseho a dodám jim Howella. Ale dokud si lidi myslí to, že raw je bezva, navýší jeho %, ale nevyloučí vařeniny. Je třeba ukazovat i na jiná nebezpečí vařenin, ne jen absenci enzymů. Jinak si člověk dá krajíc chleba a "když sním předtím okurku, je to v pohodě" :)

Takže akrylamid...vše předám dál. Posel blbých zpráv :roll:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Používáš termín vařeniny, ale zrovna škroby se musí buď uvařit nebo naklíčit, aby byly přijatelné.
Jde opravdu o pečení a smažení, což neprospívá žádné potravině - vždy se vytvářejí nějaké jedy, ať už jde o maso, tuky, obilí nebo zeleninu.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Jo, a konkrétní názvy těch jedů nebo nějaké "důkazy" mě právě zajímaly, ne pro mne...

Mmch, to by bylo něco o "jedovatost", ale důkaz, že je pečivo návykové...? :mrgreen: To na sobě asi vidí dost lidí v praxi.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

ravima píše:No s tím bych ještě skoro souhlasil. Ještě by ale musel být pečený dlouho při nízkých teplotách, ideálně na slunci, tak jako se to dělalo třeba ve starověku ve středozemí.
Nasi predci pekli chleba v peci a zadny problem s tim nebyl. To by me zajimalo proc tedy.
Maria píše:Napr. kvaskovy chleb uz tezko muze mit nejake skroby,protoze jej kvasinky premenily(kvasnice ale neudelaji totez).
Ale tohle už je samozřejmě úplný nesmysl. Jednak škrob se na nic nepřeměňuje, ale rozkládají ho především amylázy - enzymy z žita, které se právě přidáním kvásku naopak utlumují zvýšením kyselosti. Škrob se rozkládá na jednoduché sacharidy, kterými se teprve živí některé bakterie z kvásku. Ovšem během přípravy chleba je vždy rozložena pouze malá část škrobu, naprostá většina tam zůstane. Čím víc škrobu se rozloží (např. když se přidá málo kvásku), tím se chleba hůř peče a je mazlavý, což se většinou za úspěch nepovažuje...

Tuhle vetu vubec nechapu,nedava mi smysl:"Čím víc škrobu se rozloží (např. když se přidá málo kvásku), tím se chleba hůř peče a je mazlavý"

To,ze je chleba mazlavy muze mit tyto priciny:
1.neni dostatecne dlouho vykvasen tj. neni spravne vykynuty
2.obsahuje prilis vody
3.je nedopeceny

No ale k veci.Takze pri kvaseni chleba se bavime o fermentaci, diky niz se veskery skrob premeni na snadno stravitelne latky(dlouhe cukry ,enzymy apod). In natura to muzeme pozorovat tak,ze chleba nam vykyne na 2 nasobne mnozstvi a kousek za 4-6hodin ,zalezi n ateplote okolniho prostredi a kvalite kvasku. Je uplne jedno,kolik kvasku dame do zadelaneho testa(kdyz dam malo,prodlouzim jen cas kynuti),ale zalezi na jeho kvalite resp. stari. Cim starsi kvasek tim jsou kultury slechetnejsi a makaj spolehliveji a rychleji (vlastni zkusenost).Prokvaseny produkt uz nema zadny skrob,stejne jako napr. prekvasena ryze tj.amasake a to je duvod proc je snadno stravitelny a mozna i diky prezivsim kvasinkam snad lecebne ucinky na strevo. Proto kdyz necham dal kvasit amasake,takkvasinky zacnou zrat dlouhej cukr co vytvorily a az ho sezerou zbyde jen alkohol neboli sake.Co by me zbylo z chleba nevim,mozna pivo :-)

Pak se muzeme bavit o vyklicenem obili,kde tez fermentace probiha,ale rekla bych ,ze kdyz je klicek vylezly,tak je zfermentovaneho skrobu velice malo,a hodne ho zustava,protoze na moje citlive traveni je to velice tezke (ne tak nakliceny hrasek napr.). Naproti tomu zrno,ktere je fermentovano dlouho viz nektere japonske vyrobky-mi problem nedelaji.




Maria píše:To je duvod proc bych ja nikdy nejedla namocene obili sice raw ale pro me skodlive - plne skrobu...
No vidíš, a ve skutečnosti při klíčení se právě škrob rozkládá mnohem více než přípravou kváskového chleba, navíc se rozkládají i bílkoviny na aminokyseliny, zvyšují se obsahy různých vitamínů, jsou zachovány enzymy, atd. Dokonce při klíčení se rozloží lepek a jsou tam enzymy k jeho dalšímu snadnému zpracování, čímž se i z lepkových obilovin, kam patří i to žito, stávají docela vhodné potraviny.
Jeste jsem neslysela,ze by se pri kliceni rozlozil lepek. Moc by mne zajimal zdroj,ze ktereho cerpas.

Moje odpovedi jsu uvnitr,toho modreho,nejak to neumim upravit :-)
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

s.arik píše:Jo, a konkrétní názvy těch jedů nebo nějaké "důkazy" mě právě zajímaly, ne pro mne...

Mmch, to by bylo něco o "jedovatost", ale důkaz, že je pečivo návykové...? :mrgreen: To na sobě asi vidí dost lidí v praxi.
Sarko,navykovy je upln evsechno,protoze jidlo je proste droga.Zalezi na mozku jestli mu to dovolis.Pokud ma jidlo hrat roli zastupnou tj. naplnovat nejakou formu slasti,kterou clovek postrada ve svem zivote(predevsim emocionalni),tak je jedno zda ji kytky nebo kolace.
Ty jsi (byla) zavisla na cokolade,ja na kolacich (uz je to leta za mnou)jiny na stejku, dalsi na pive, ctvrty se prezira bananama atd atd.
Je uplne jedno na cem je clovek zavislej, sam by si mel rici, jakou diru ve sve psyche zalatovava jidlem.
A nelibi se mi,ze kdyz je nekdo zavislej byt na raw tak si mysli ,ze je lepsi nez ten ,kdo ji vareniny.naopak si myslim,ze ma o to vetsi problem. Pro me je fetis jako fetis.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Maria píše:Nasi predci pekli chleba v peci a zadny problem s tim nebyl. To by me zajimalo proc tedy.
Především proto, že nepoužívali dnešní přešlechtěnou lepkovou pšenici. Taky chemikálie atd. Ale že s tím není vůbec žádný problém, to bych taky netvrdil, minimálně tam prostě vzniká ten karcinogenní a mutagenní akrylamid a zničí se enzymy.
Maria píše:Tuhle vetu vubec nechapu,nedava mi smysl:"Čím víc škrobu se rozloží (např. když se přidá málo kvásku), tím se chleba hůř peče a je mazlavý"
To,ze je chleba mazlavy muze mit tyto priciny:
1.neni dostatecne dlouho vykvasen tj. neni spravne vykynuty
2.obsahuje prilis vody
3.je nedopeceny
Přečti si první dva články odsud - jsou kupodivu docela přesné. http://www.kvaskovychleb.cz/doku.php?id=clanky:clanky
Obsah cukru v těstě se využívá např. i v McDonaldu atp. - aby se hamburger pěkně slepil dohromady :-)
Maria píše:No ale k veci.Takze pri kvaseni chleba se bavime o fermentaci, diky niz se veskery skrob premeni na snadno stravitelne latky(dlouhe cukry ,enzymy apod)...
...Prokvaseny produkt uz nema zadny skrob...
No, jde trochu o terminologii, prakticky škrob = dlouhé cukry. Rozkládá se hydrolýzou působením enzymů, hlavně amyláz, přítomných v obilí, ne fermentací pomocí mikroorganismů. Fermentací (=kvašením) lze upravit až jednoduché cukry. Podívej se sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kva%C5%A1en%C3%AD
Maria píše:Pak se muzeme bavit o vyklicenem obili,kde tez fermentace probiha,ale rekla bych ,ze kdyz je klicek vylezly,tak je zfermentovaneho skrobu velice malo,a hodne ho zustava,protoze na moje citlive traveni je to velice tezke...
Amylázy jsou při klíčení mnohem aktivnější, než když se přidá kvásek, a tak se rozloží mnohem více škrobu. Kvásek zvyšuje kyselost a silně snižuje aktivitu amylázy a tedy rozklad škrobů. Lehkost/těžkost tvého trávení je zřejmě způsobena něčím jiným, než škrobem.
Maria píše:Jeste jsem neslysela,ze by se pri kliceni rozlozil lepek. Moc by mne zajimal zdroj,ze ktereho cerpas.
Informace si ověřuju z mnoha zdrojů, hlavně z vědeckých studií a různých odborných článků. Informace z obyčejných článků na netu, hlavně co se týče češtiny, jsou velmi nepřesné, často až lživé, protože podléhají reklamě nebo neodbornosti autorů. Takovým příkladem jsou bohužel i mnohé články zde na vitariánu, na různých stránkách zabývajících se zdravím, jako jsou i makrobiotické a různé další.
Zkus pohledat sama a uvidíš: https://www.google.cz/search?aq=f&sugex ... 24&bih=653

Je to dlouhé, takže abych to ještě jednoduše shrnul: kváskový chléb obsahuje velké množství škrobu. Zahřátím se škroby mění tak, že jsou rozpustné ve vodě, což může zlepšit stravitelnost. Ovšem teplo nad 120°C vytváří ze škrobů velmi jedovatý akrylamid.

wikipedie:
Akrylamid působí negativně na nervový systém, může způsobit malátnost, halucinace nebo necitlivost periferních částí těla a ataxie. Je klasifikován IARC jako pravděpodobný karcinogen pro člověka (kategorie 2A). Je také prokázaný mutagen, a pro tyto nebezpečné vlastnosti byl v březnu 2010 zařazen Evropskou agenturou pro chemické látky na seznam látek vzbuzujících mimořádné obavy.
Naposledy upravil(a) ravima dne pon čer 04, 2012 21:20, celkem upraveno 1 x.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Závislost souvisí hlavně s neurotransmitery. Něco o tom pravděpodobně najdeš v té nové knize Standy Kunce, ale nečetl jsem ji, tak nevím.
Druhá věc je obecně závislost buněk na sacharidech. To se dá zlomit třeba půstem nebo low-carb dietou, což sis asi vyzkoušela sama. Ale funguje to pouze do té doby, než se člověk zase začne cpát sacharidama. Naopak po půstu nebo low-carb je opětovný návrat k sacharidům ještě nebezpečnější.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

obilie same osebe obsahuje latky zo skupiny drogovych navykovych latok, velmi podobne ako mak a teda ako drogy z makovic vyrabane.

tieto drogove latky by sa principialne nemali v obili menit bez ohladu na to ci sa obilie je surove klicene varene vo vode nieco sa vyroby z namletej muky atd.

Dalsie toxicke a silne navykove latky vzniknu pri spalovani obilia == korka na chlebe, povrchova vrstava peciva kolacov atd.

da sa pozorovat u starych ludi najme stare babky akosi same pridu na to kde su drogy, a casto sklznu na kompletny nadrogovany denny rezim, ked ich strava spociva z kavy a chlebovych korok

v kave vzikaju dalsie drogove toxicke latky tym palenim kavovych zrn - prazenie.
5 2 8
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

K Revima:
1. osobne slechtenou psenici pouzivam malokdy - To co s ni provadeli v ramci slechteni (tj. i vcetne ruzneho ozarovani) je na dlouhy clanek. Davam prednost zitu,pohance,jahlam.Koneckoncu lze pouzivat puvodni psenici-kamut.Idealni povazuju ty suroviny,jez zustaly zem.-potravinarskym komplexem stranou zajmu a nedotceny.
2. hloubat nad lepkem v googlu a jeste anglicky neni nic pro me.Myslela jsem ze mas neco konkretniho v cestine. V podstate me lepek nepali. Delam chleba z bezlepkove pohanky a tu trochu zitneho kvasku co tam pridam me nezkosi. 8)
3. nemam duvod se jukat z nejakeho akrylamidu. Trochu me pobavily ty susenky,jelikoz kdo pece vi,ze susenky se nepecou ,ale susi (odtud i nazev "susenky") kol teploty 100,takze pokud to nasli hojne v susenkach,tak buhvi cim to je.Mozna urcitou kombinaci surovin ci pouziti shitoznich a nedivila bych se,kdyby zkoumali ty blevajzy z kramu plne ecek,margarinu atd.
Skodlivych veci je kolem nas hafo,zalezi na mire.Pac i veci jedovate jsou trebas v male mire prospesne napr.kyanid v jadrech jablek ci merunek,alkohol...No ale snist toho vic,je cloveku hned spatne.
4. Jeste bych dodala,ze tmava kurka na chlebu muze vzniknout dvojim zpusobem,bud se chleba pripece tj. v podstate pripali a nebo se upece normalne,tak ze ma svetlou kurku,ktera razem ztmavne tim,kdyz se potre trochou vody. Takze by me zajimalo vysvetleni tohoto jevu. :wink:
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

no ak je niekde teplota znacne nad 100 stuopnov a das tam trochu vody, tak vies co sa stane.

ak sa horuci chleba potre vodou tak nastane podla mna lokalne - na mikrovrstve k uvolneniu energiu a ta vrchna vrstava sa spece teplom co sa uvolni z tej vody

ak sa vodou natiera studena chleba a ten zcerna tak to neviem

ovsem hneda korka neznamena ze to nie je spalene.
5 2 8
ovekyska
Příspěvky: 219
Registrován: ned kvě 22, 2011 23:03

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ovekyska »

Maria píše:Delam chleba z bezlepkove pohanky a tu trochu zitneho kvasku co tam pridam me nezkosi...
mozem poprosit o recept?
dakujem.
Přezůvky
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 04, 2012 8:41

CHUŤ

Příspěvek od Přezůvky »

Ahoj. Chci se zeptat na jednu věc, která mi vrtá hlavou - tvrdí se, že z potravy se při takových 50 ° Celsia ztrácí vitamíny a vůbec pro tělo cenné látky. Dobře, ale zajímalo by mě jakto, že se neztratí chuť? To, co mi chutná nebo nechutná, je přece ovlivněno složením jídla, tedy jeho látkami... A pokud jsou látky teplem zničeny, jak to, že cítím chuť?? Za odpověď budu moc ráda. :D
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: CHUŤ

Příspěvek od jitulinda »

Přezůvky píše:Ahoj. Chci se zeptat na jednu věc, která mi vrtá hlavou - tvrdí se, že z potravy se při takových 50 ° Celsia ztrácí vitamíny a vůbec pro tělo cenné látky. Dobře, ale zajímalo by mě jakto, že se neztratí chuť? To, co mi chutná nebo nechutná, je přece ovlivněno složením jídla, tedy jeho látkami... A pokud jsou látky teplem zničeny, jak to, že cítím chuť?? Za odpověď budu moc ráda. :D
teplem se samozřejmě ničí vitamíny, ale především také enzymy, které jsou považovány za nositele životní energie a to je důvod, proč je chceme přijímat!
Chuť ve vařeném jídle není způsobena vitamíny, enzymy ani vodou, které se ztrácí vařením,pečením či jinou tepelnou úpravou. Chutná nám především cukr, oleje, event. sůl a jiné minerální látky, které se varem až tak neničí, mění však složení, tím pádem se mění jejich stravitelnost a využitelnost pro tělo, ale chutnají stejně :wink: navíc málokdo při vaření nepřidá do jídla ochucovadla,koření či sůl nebo další zvýrazňovače chuti . Jí snad někdo jen tak vařené maso nesolené- a chutná mu to?Jí někdo pečenou buchtu, ve které není cukr a sůl???.. :?
Mám dojem, že to, co se dá jíst syrové většinou snad lidé nevaří- vaří (doufám) především věci, které se nevařené nedají jíst - např mouka, obiloviny, živočišné produkty..atd. Někdo ale asi vaří i zeleninu,což mi mi přijde naprosto šílené :? :lol: Např moje dítě nikdy vařenou zeleninu(tepelně upravenou) nejdlo!Děti poslouchají instinkty :wink: tak poslouchejme děti...v něčem!! :mrgreen:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Přezůvky
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 04, 2012 8:41

Re: CHUŤ

Příspěvek od Přezůvky »

Jasné, díky... I když, poslouchejme děti - ono každé dítě je jiné a každému chutná něco jiného. Přítel byl třeba od malička hrozně vybíravý, já naopak dala do pusy vše kromě masa. :) Každé tělo je prostě jiné a má jiné potřeby. Nejlepší je proto vyzkoušet a na sobě odpozorovat.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Změna chuti po zahřátí se dá popsat jako změna ze "svěží" chuti na "mdlou".
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: CHUŤ

Příspěvek od ravima »

Však tepelnou úpravou se chuť neztrácí - ale mění. Látky se samozřejmě neztrácejí, ale rozkládají se nebo se mění na jiné.
jitulinda píše:Mám dojem, že to, co se dá jíst syrové většinou snad lidé nevaří- vaří (doufám) především věci, které se nevařené nedají jíst - např mouka, obiloviny, živočišné produkty..atd. Někdo ale asi vaří i zeleninu,což mi mi přijde naprosto šílené
Vařená zelenina je v běžném jídelníčku mnohem častější než syrová (polévky, brambory, atd.). Je to úplně normální. Vaří a peče se ale i ovoce - ovocné knedlíky a koláče, marmelády, kompoty. Dokonce bych řekl, že i ovoce je běžnější tepelně upravené, než syrové...
Přezůvky
Příspěvky: 3
Registrován: pon čer 04, 2012 8:41

Re: CHUŤ

Příspěvek od Přezůvky »

A když se ty látky "rozkládají", co si pod tím mám představit? A můžete dát příklad u nějaké potraviny s tou přeměnou látek? Tzn. napsat jaké látky má v syrovém stavu a pak napsat na co se změnily.
ravima
Příspěvky: 449
Registrován: pon dub 11, 2011 20:53

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od ravima »

Přezůvky píše:A když se ty látky "rozkládají", co si pod tím mám představit? A můžete dát příklad u nějaké potraviny s tou přeměnou látek? Tzn. napsat jaké látky má v syrovém stavu a pak napsat na co se změnily.
To je složitější a u každého typu látek jinak. Pokud ale nevíš ani jaké látky potraviny obsahují, a jaké ty látky zhruba mají vlastnosti, tak vlastně nevím vůbec kde začít a jak to vysvětlit..
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

bunicina celuloza je nestravitelna ale varenim sa rozlozi na jednoduchsie cukry a aj chutovo preto zosladne

povodny divy nevyslachteny banan je absolutne nejeditelny a domorodci ho tepelene zjeditelnia, nejak ho pomaly pecu na ohni zabaleny v listoch, snad obdobia nasich zemiakov pecenych v pahrebe
5 2 8
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: CHUŤ

Příspěvek od jitulinda »

ravima píše:Však tepelnou úpravou se chuť neztrácí - ale mění. Látky se samozřejmě neztrácejí, ale rozkládají se nebo se mění na jiné.
jitulinda píše:Mám dojem, že to, co se dá jíst syrové většinou snad lidé nevaří- vaří (doufám) především věci, které se nevařené nedají jíst - např mouka, obiloviny, živočišné produkty..atd. Někdo ale asi vaří i zeleninu,což mi mi přijde naprosto šílené
Vařená zelenina je v běžném jídelníčku mnohem častější než syrová (polévky, brambory, atd.). Je to úplně normální. Vaří a peče se ale i ovoce - ovocné knedlíky a koláče, marmelády, kompoty. Dokonce bych řekl, že i ovoce je běžnější tepelně upravené, než syrové...
možná máš pravdu! Ale víš, jak se říká : "podle sebe soudím tebe" - tak u nás doma to tak moc neznám... ovoce jsem tepelně neupravovala nikdy-manža sladká jídla (ovobuchty či knedlíky) nejí (kvůli rafinovanýmu cukru a bílé mouce) a ani naše malá! Zeleninu jsem tepelně upravovala málokdy, právě kvůli prďole, která by to do pusy nedala..Navíc po přechodu na vita mě to už ani nenapadne :P
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: CHUŤ

Příspěvek od rudo »

jitulinda píše:
ravima píše: Vaří a peče se ale i ovoce - ovocné knedlíky a koláče, marmelády, kompoty. Dokonce bych řekl, že i ovoce je běžnější tepelně upravené, než syrové...
Ale víš, jak se říká : "podle sebe soudím tebe" - :P
myslim ze Ravima pisal vseobecne o tom ako sa to robi v ludskej spolocnosti, ak pozres otvorenymi ocami okolo
5 2 8
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: CHUŤ

Příspěvek od jitulinda »

Přezůvky píše:A když se ty látky "rozkládají", co si pod tím mám představit? A můžete dát příklad u nějaké potraviny s tou přeměnou látek? Tzn. napsat jaké látky má v syrovém stavu a pak napsat na co se změnily.
myslím, že zcela klasický příklad je denaturace(srážení) bílkovin při vaření vajec nebo masa!(tekutý bílek-tuhý bílek)
při tepelném zpracování masa (již při 100C) dochází k desufanaci (uvolňuje se sulfan) a k deaminaci (amoniak)-mají za následek právě tu vůni a chuť, nicméně právě díky tomu taky dochází ke ztrátám jistých aminokyselin (cystein a lysin). Také dochází k oxidaci oxymyoglobinu na metmyoglobin (maso mění barvu) proto se běžně přidává do mas-výrobků stabilizátor dusitan sodný :( čím vyšší teplota, tím větší ztráta aminokyselin, při teplotách nad 200C dokonce jejich přeměna na toxické produkty.
Během pasterace mléka např dochází k denaturaci cca 75% bílkovin a k inaktivaci většiny enzymů...v mléce pak vznikají sulfidy a disulfidy, které způsobují odlišnou chuť mléka od čerstvě nadojeného.
atd atd atd :wink:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: CHUŤ

Příspěvek od jitulinda »

rudo píše:
jitulinda píše:
ravima píše: Vaří a peče se ale i ovoce - ovocné knedlíky a koláče, marmelády, kompoty. Dokonce bych řekl, že i ovoce je běžnější tepelně upravené, než syrové...
Ale víš, jak se říká : "podle sebe soudím tebe" - :P
myslim ze Ravima pisal vseobecne o tom ako sa to robi v ludskej spolocnosti, ak pozres otvorenymi ocami okolo
však tak jsem to pochopila! Ale právě že mám tendenci si myslet, že když já (moje rodina) nevařím ovozel (proč taky?!!), tak jiní také ne - což je spíš asi naopak :?
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od s.arik »

Jako dítě jsem měla 1-2 ks ovoce denně a párkrát za týden i salát (mrkvový, rajčatový, zelný), rozhodně více OZ uvařeného (polévky, omáčky, kompoty). Ale stejně tvořilo OZ malou část stravy, objemově i kaloricky vedly obiloviny, mléko a maso...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

s.arik píše:Jako dítě jsem měla 1-2 ks ovoce denně a párkrát za týden i salát (mrkvový, rajčatový, zelný), rozhodně více OZ uvařeného (polévky, omáčky, kompoty). Ale stejně tvořilo OZ malou část stravy, objemově i kaloricky vedly obiloviny, mléko a maso...
jako malá jsem to asi měla hodně podobně, i když jsme měli solidní zahradu se skleníkem, záhonky a ovostromy+keře- táta nadšeně zahradničil, dokonce kdysi prodával i na trhu sazenice atd...takže u nás syrového bylo vždy dost. Ale těch selat a ryb a kuřat so se u nás na zahradě nagrilovalo !! :shock: :lol:
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
aren
Příspěvky: 13
Registrován: pon črc 23, 2007 17:27

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od aren »

Ráda bych se zeptala, jestli máte zkušenost s domácí výrobou sojového mléka a jiných obilných a ořechových mlék. Našla jsem dva přístroje: Sojamat http://www.sojamat.sk/ a Soyabella http://www.soyabella.cz/ a váhám mezi nimi.
Soyabella je asi 2x dražší, naproti tomu se zdá, že umí i mléka ze syrových surovin, což Sojamat ne.
U Sojamatu je zase sada na výrobu tofu.
Budu ráda za vaše názory.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

aren píše:Ráda bych se zeptala, jestli máte zkušenost s domácí výrobou sojového mléka a jiných obilných a ořechových mlék. Našla jsem dva přístroje: Sojamat http://www.sojamat.sk/ a Soyabella http://www.soyabella.cz/ a váhám mezi nimi.
Soyabella je asi 2x dražší, naproti tomu se zdá, že umí i mléka ze syrových surovin, což Sojamat ne.
U Sojamatu je zase sada na výrobu tofu.
Budu ráda za vaše názory.
asi nechces pocut nazor ze clovek by nemal konzumovat absolutne nic zo soje ?
5 2 8
Uživatelský avatar
aren
Příspěvky: 13
Registrován: pon črc 23, 2007 17:27

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od aren »

rudo píše:asi nechces pocut nazor ze clovek by nemal konzumovat absolutne nic zo soje ?
Rudo, klidně, ale ty mléka se dělají i z rýže, ovsa, mandlí, semen, ořechů a dalšího.. Určitě na sóji netrvám, ale ostatní je snad ok? Zuby odcházejí.. :D
Tak prosím sem s názorem nebo odkazem >:-)
Uživatelský avatar
gabrielik
Příspěvky: 475
Registrován: pát srp 05, 2011 11:25

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od gabrielik »

Nestačil by mixer alebo lepší odšťavovač? Pre vitariánov je tam tá topná špirála nanič.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

Přesně tak, mixér naprosto stačí. Škoda peněz za uvedené přístroje a už tuplem za topnou spirálu.
Namoč ořechy a semínka (pokaždé jiná s ohledem na různorodost obsažených minerálů) na několik hodin a pak rozmixuj na kaši. Můžeš (nemusíš) přefiltrovat. Já to nefiltruju a používám jako dip na zelesaláty, mňam.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

Jen pro ujasnění - vitariáni by nepoužili sóju ani rýži, protože ty vyžadují tepelnou úpravu. (z jiných důvodů ani oves)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

Panda píše:Jen pro ujasnění - vitariáni by nepoužili sóju ani rýži, protože ty vyžadují tepelnou úpravu. (z jiných důvodů ani oves)
ááá tak to jsem tady ta černá ovce, protože zrovna včera jsem si ve zdravěnce koupil cosi sojového - ze zvědavosti, jakpak to vlastně chutná? ale vím, že soju nebrat, je to šit - no a rýži mám taky od včera v hrníčku namočenou, ona i ta naturalka za studena během dvou dnů přijatelně změkne (jasněže ne tak jak vařená, ale to je v poho, já to rád žvýkám) a řeším tak chutě na rýži, která mi tehdá za vařana tolik chutnala.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

v podstate staci aj metoda staroveku alebo starej dediny - rozmcenu zmes zabalit do bieleho platna a mlatit to kladivom ci valcekom alebo aj bejzbol palicou az kym z toho postuopne vsetko nevytecie, zavesit to nech to odkvapkava do nadoby atd

urcite by zafungoval aj dreveny lis na hrozno alebo zelezny mlyncek na ribezle.

pre mna principalna otazka znie - o co spravis s tou suchou zvyskovou hmotou ? vyhodis ? tam uz nie su latky co potrebujes ?

mliekovanie orechov a obilnin ludia robia zvycajne z dovodu ze boli zavisli na mlieku a nechcu sa vzdat toho zvyku a chu it alebo si prilievat do niecoho nieco co ako mlieko vyzera ale mlieko to nie je a preto idu cez vydavky to kupovat alebo namahu si to vyrabat.

ale dovod akoze mi chybaju latky a tak ich z orechovov vymliekujem ? to mi moc nesedi
5 2 8
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

ohledně soje, existují i naprosto opačné studie stejně renomovaných vědeckých zástupů;
měl jsem i pro manželku 2 variantní studie, první že soja rakovinu léčí, druhá vyvolává,
no žena ji nejedla
ohledně zubů bych se hodně zaměřil na zelené(Z) a nepřetržitou alkalizaci ustní dutiny (AUD)
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Jindra »

rudo píše:pre mna principalna otazka znie - o co spravis s tou suchou zvyskovou hmotou ? vyhodis ? tam uz nie su latky co potrebujes ?
jestli to je otázka na mne: zvyškovou hmotu nemám, zbaštím to komplet aj s máčecí vodou, které dávám jen tak postačující množství, abych to neměl vodovaté, bez chuti.
.
.
buc11 píše:ohledně soje, existují i naprosto opačné studie stejně renomovaných vědeckých zástupů
tak jest, to si musí každej sám za sebe. po četbě Doby jedové, kde toto též zmiňováno, raději širokým obloukem obcházeti soju budu
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

Jindro, nie na teba

je to o tom ze ak sa vyrobi orechove mlieko a oddeli tekuta cast od tuhej, tak co s tou tuhou

taky ekvivakent ked sa juicikuje zelenina a stava sa vypije

tak ludia potom tu tuhu zostatkovu hmotu pouzivaju na vyrobu napriklad fasirok

a je zaujimava logika nieco vyjuicikovat akoze to lepsie stravim odlahcim travenie a potom ale to hmotu aj tak zjest

tak sa pytam ze ako to je ked sa vyrobi orechove mlieko
5 2 8
Uživatelský avatar
aren
Příspěvky: 13
Registrován: pon črc 23, 2007 17:27

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od aren »

rudo píše:Jindro, nie na teba

je to o tom ze ak sa vyrobi orechove mlieko a oddeli tekuta cast od tuhej, tak co s tou tuhou

taky ekvivakent ked sa juicikuje zelenina a stava sa vypije

tak ludia potom tu tuhu zostatkovu hmotu pouzivaju na vyrobu napriklad fasirok

a je zaujimava logika nieco vyjuicikovat akoze to lepsie stravim odlahcim travenie a potom ale to hmotu aj tak zjest

tak sa pytam ze ako to je ked sa vyrobi orechove mlieko
Já myslím, že na té tuhé frakci není nic špatného, já mám v úmyslu to taky v nějaké podobě sníst. Přece kdybych jedla celé ořechy tak bych to do sebe dostala taky. Mně jde u výroby mléka jen o to, že ořechy se pořádně rozdrtí, budou lépe stravitelné, tělo si z nich vezme víc. Jsem už starší paní, bude mi brzy šedesát a přiznám, že s dokonalým pokousáním celých ořechů a semen mám problém. Ano, totéž by jistě řešil dobrý mixer, ale když je mléko zvlášť a okara zvlášť, je to pestřejší.

Jinak děkuji za všechny tipy :)
Uživatelský avatar
aren
Příspěvky: 13
Registrován: pon črc 23, 2007 17:27

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od aren »

Jindra píše:Přesně tak, mixér naprosto stačí. Škoda peněz za uvedené přístroje a už tuplem za topnou spirálu.
Namoč ořechy a semínka (pokaždé jiná s ohledem na různorodost obsažených minerálů) na několik hodin a pak rozmixuj na kaši. Můžeš (nemusíš) přefiltrovat. Já to nefiltruju a používám jako dip na zelesaláty, mňam.
Dobrý tipy! :P
Zeyna
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 30, 2012 16:44

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Zeyna »

Ahoj! Rada by som sa spýtala ohľadne ovocia. Môže sa jesť celý deň? Myslím teda na noc. Čítala som, že večera je lepšia zeleninka, že ovocie v žalúdku kvasí.? Prípadne aká kombinácia je vhodná. V týchto letných dňoch nemám problém jesť celý deň ovocie. Striedam to so sušenými slivkami, ďatlami, hrozienkami a orechami. Keď mám chuť, tak zaradím zelený šalát, kapustu, cibulku.. a rôzne, čo máme doma a k tomu si urobím ľanové krekry. Ď. :-)
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Zeyna píše:Ahoj! Rada by som sa spýtala ohľadne ovocia. Môže sa jesť celý deň? Myslím teda na noc. Čítala som, že večera je lepšia zeleninka, že ovocie v žalúdku kvasí.? Prípadne aká kombinácia je vhodná. V týchto letných dňoch nemám problém jesť celý deň ovocie. Striedam to so sušenými slivkami, ďatlami, hrozienkami a orechami. Keď mám chuť, tak zaradím zelený šalát, kapustu, cibulku.. a rôzne, čo máme doma a k tomu si urobím ľanové krekry. Ď. :-)
Sušené bych určitě nedoporučoval, a to zvlášč v těchto dnech
tisícky ludí na tejto planětě jí jen ovoce a to celý den
je-li v žaludku a vo strevách vela nezpracované potravy tak to zkvasí nebo zhnije a to ať jde o raw či nie
Na noc je lepší nejest nic, ale málokdo to dokáže, já se rvu tedy na noc ovocem, to se tráví rychleji než zelenina či orechy akorát lítám v noci na záchod.
Hlávkáče jím každý den, ale ten považuji za ovoce.
Naposledy upravil(a) buc11 dne pon črc 02, 2012 8:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Panda »

(Buc mezitim odpověděl podobně. Jo, sušené nebrat.)
Ovoce kvasí při nevhodné kombinaci, např. s tuky, nebo když trávení není v pořádku (nevhodné bakterie). Před spaním by měl být obsah žaludku už strávený, proto je k večeru lepší ovoce, protože je lehčí a rychleji se stráví než zelenina. Ale ještě lepší je nejíst dostatečně dlouho před spánkem nic. To si zkus sama, že čím bude delší interval mezi posledním denním jídlem a spánkem, tím budeš spát lépe a bude stačit méně hodin spánku.

Zda se může jíst ovoce celý den - na to se řiď svými pocity. Tělo Ti nejlépe řekne, co je pro ně nejlepší a může se to časem stále měnit. Jednou můžeš mít chuť být několik dnů na jednom ovoci, jindy zas ovoce úplně vypustit - řeč těla je nejlepším rádcem co jíst. Tedy jen pokud se jedná o přirozenou syrovou stravu. Vařená vyvolává závislosti a tam už jsou signály zkreslené a mohou klamat, proto tam už musí zasahovat rozum a dlouhodobější pozorování následků.
Zeyna
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 30, 2012 16:44

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Zeyna »

Panda, Buc11, ďakujem za vaše odpovede. Ja práve začínam so živou stravou a je to premňa všetko nové. Ale učím sa veľmi rychle, pretože mám motiváciu a vždy som inklinovala k zdravej výžive. Som dlhšiu dobu vegetariánka, a vyhovuje mi to. Trochu sa natrápim s mojím okolím.. Ale to asi poznáte aj vy.. Ale už je to lepšie. :-) Panda, máš pravdu, čo sa týka rozloženia jedla, telo si povie samo. Už som to aj pozorovala. Najvhodnejšie je mi, keď jem min. 1 hod pred spaním, aj to len niečo ľahké. Jabĺčko, alebo rastl. mliečko s medom. Používam veľmi málo medu. Čo sa týka sušeného ovocia a orechov, pýtala som sa preto, pretože mi len ovocie, prípadne zeleninka nestačí. Som potom veľmi hladná. Ten prechod je takto jednoduchší, aj keď je leto. Ráno si robím ovocné smoothie (banán a max 1 druh ovocia, trochu sojového mliečka, ďatle, prípadne kešu orechy. Niekedy si zase odštavým jablčko a potom si dám ovocnú misu. Vôbec nemám chuť na nejaké nezdravé sladkosti, alebo vyprážané, prípadne varené jedlá. Momentálne je to takto dobre. Určite si niekedy aj dám niečo iné ako raw, ale vždy sa vrátim naspäť. :-) Som rada, že nie je problém s ovocnou večerou, bála som sa.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Zeyna píše:Panda, Buc11, ďakujem za vaše odpovede. Ja práve začínam so živou stravou a je to premňa všetko nové. Ale učím sa veľmi rychle, pretože mám motiváciu a vždy som inklinovala k zdravej výžive. Som dlhšiu dobu vegetariánka, a vyhovuje mi to. Trochu sa natrápim s mojím okolím.. Ale to asi poznáte aj vy.. Ale už je to lepšie. :-) Panda, máš pravdu, čo sa týka rozloženia jedla, telo si povie samo. Už som to aj pozorovala. Najvhodnejšie je mi, keď jem min. 1 hod pred spaním, aj to len niečo ľahké. Jabĺčko, alebo rastl. mliečko s medom. Používam veľmi málo medu. Čo sa týka sušeného ovocia a orechov, pýtala som sa preto, pretože mi len ovocie, prípadne zeleninka nestačí. Som potom veľmi hladná. Ten prechod je takto jednoduchší, aj keď je leto. Ráno si robím ovocné smoothie (banán a max 1 druh ovocia, trochu sojového mliečka, ďatle, prípadne kešu orechy. Niekedy si zase odštavým jablčko a potom si dám ovocnú misu. Vôbec nemám chuť na nejaké nezdravé sladkosti, alebo vyprážané, prípadne varené jedlá. Momentálne je to takto dobre. Určite si niekedy aj dám niečo iné ako raw, ale vždy sa vrátim naspäť. :-) Som rada, že nie je problém s ovocnou večerou, bála som sa.
nejcenější je vlastní zkušenost než vnější porady
klesl jsem již tak hluboko, že se snad domnívám že napařená zelenina bude bezproblémovější než dry fruit , ale půjde určitě o mnžstvá
vita musí být PMN užívat si a nikoliv dril či sledování celistovsti mendělejovy tabulky
Zeyna
Příspěvky: 4
Registrován: sob čer 30, 2012 16:44

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Zeyna »

:-) Presne tak. Súhlasím. :-)
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

buc11 píše:
tisícky ludí na tejto planětě jí jen ovoce a to celý den
Zajimalo by mne,kteri to, krome zapadnich frutarianu ,jsou-tedy ,kteri se tak stravuji prirozene.Ja jsem na globu jeste nenasla ani jeden narod,ktery by tak cinil.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Maria píše:
buc11 píše:
tisícky ludí na tejto planětě jí jen ovoce a to celý den
Zajimalo by mne,kteri to, krome zapadnich frutarianu ,jsou-tedy ,kteri se tak stravuji prirozene.Ja jsem na globu jeste nenasla ani jeden narod,ktery by tak cinil.
proč tě to zajímá, že jsem tak smělý?
a jde i o východní, severní a jižní, možná to nejsou tisícky, ale záleží na tom?, jeden to bude určitě
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od Marci »

Proc? Proste proto.Zajima me spousta veci a jedna z nich je i zivoty prirodnich narodu pokud mozno nedotcenych civilizaci.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od buc11 »

Maria píše:Proc? Proste proto.Zajima me spousta veci a jedna z nich je i zivoty prirodnich narodu pokud mozno nedotcenych civilizaci.
Skoda doufal jsem v inklinaci na fruity neznam zadneho fruitlovera s kkterym bych mel ambivalentni vztah
Uživatelský avatar
jitulinda
Příspěvky: 658
Registrován: ned dub 29, 2012 8:12
Bydliště: Brno

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od jitulinda »

buc11 píše:
Maria píše:Proc? Proste proto.Zajima me spousta veci a jedna z nich je i zivoty prirodnich narodu pokud mozno nedotcenych civilizaci.
Skoda doufal jsem v inklinaci na fruity neznam zadneho fruitlovera s kkterym bych mel ambivalentni vztah

Dnes jsem opět četla v jednom nejmenovaném časopise, který radí ženám jak získat svoji vysněnou postavu, že největší chybou v dietě je myslet si, že ovoce je neškodné a že se může jíst kdykoliv!!! Neboli- dávejte si pozor na ovoce :-D

mmchodem, když jsem dnes tchýni radila, aby se v rámci samoléčby pokusila (jako první krok) jíst do 12h (konec vylučovací fáze podle Walkera) jen ovoce- řekla, že bez kávy se ráno neobejde a to raději bude dále funící, těžká a "stará" ...řekla jsem jí na to, že jsem si vlastně nedělala iluze o tom, že by do "toho" šla a že jí asi není ještě TAK špatně, aby si některé věci odřekla. Po její dnešní večeři (rýže s hovězím) šla spát...já po své dnešní (strouhaná řepa, mrkev, celer a pár rajčat se semínky) budu zase koukat až do 2 do rána :-))))
Tobě, Vodnáři,
dávám představu budoucnosti, aby mohli lidé vidět jiné možnosti. Poznáš bolest samoty, protože ti nedovolím, abys zosobňoval moji lásku. Ale proto, že lidem ukážeš nové možnosti, dostaneš dar svobody, aby jsi s její pomocí mohl sloužit lidem.
Uživatelský avatar
rudo
Příspěvky: 5076
Registrován: sob črc 16, 2011 8:43

Re: OTÁZKY a ODPOVĚDI - (pokud není lepší místo kam s nimi)

Příspěvek od rudo »

jitulinda píše:, když jsem dnes tchýni radila
:?:

ty si si dovolila radit tchyni ? :twisted:

Co nepoznas zakladne usporiadanie rodiny ?

Tchyne ma vysostne prave kecat neveste do vsetkeho :twisted: ale nikdy naopak

pekne sa zrovnaj do radu a zacni sa spravat podla vseobecne platnej spolocenskej normy
5 2 8
Odpovědět