SUŠIČKY a sušení...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

SUŠIČKY a sušení...

Příspěvek od tvx »

rád bych koupil sušičku ovoce, máte někdo, poradíte někdo jak dobře vybrat?
Naposledy upravil(a) tvx dne pát lis 18, 2005 14:59, celkem upraveno 2 x.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Mam ňákou ABC čtyři patra a tři stupně teploty. Je tam i časový spínač do 12 hodin. Problém je že ty 3 stupně teploty neodpovídají žádným přesným hodnotám stupňů protože to závisí na okolní teplotě. Při pokojový teplotě se mi zdá že je to moc horký i na ten nejnižší stupeň.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak já mírně doplním bádání, objevil jsem že sušičky jsou:
kolem 1000 kč a ty neručí za nic a lišívají se jen výkonem a možná větrákem

1000-2000 kč - tam již bývá větrák a patří tam, myslím, i ta ABC, z nich některé občas mají i několik stupňů výkonu a asi i třeba časový spínač

z dražších jsem objevil na netu jen HYDRAFLOW
třeba http://www.bionaire.cz/hydrafl.htm#FD500
což mi přijde zase dost slušně drahé Na dryhou stranu tam už je i regulace přímo teploty vzdychu od 35°C

takže teď váhám do čeho jít.

Johny, má ta ABC nějakou bližší specifikaci max teploty a jsi s ní nějak spokjenej, nespokojenej?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

neni to nahodou tahle?
http://www.eva.cz/s.php?itemid=4455
ono to vypada ze ma hned nekolik nazvu pod nizmiz se vyskytuje vcetne uplne anonymity.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

abc

Příspěvek od Johny »

Jo, to je přesně ona. Občas jí používam a kdybych neměl pochybnosti co se týče teploty tak bych s ní byl v podstatě spokojenej.
Ještě má jeden problém s tou teplotou - není ve všech patrech stejná, nahoře je největší.
Ale víš co bych mohl _ zapnu to a strčim tam teploměr. Pak ti dam vědět.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Dík moc, pokud to pro mě testneš, zkus to, prosím, na ten nemenší výkon... a v první a poslední vrstvě.
Přeci jenom uvažuju o téhle a pak leda až o té až dvojnásobně drahé.
Uvažuju že bych v tom zkusil sušit i lněný placky a podobně. Doma na sušení an topení mívám celkem zimu.
Ještě mě napadá, že mám hodně zručnýho kamaráda kterej by možná zvládnul hodit mi tam termočidlo a spínač a vyšlo by to snad do pár set.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

abc

Příspěvek od Johny »

Tim termospínačem to myslim nevyřešíš, tam je potřeba udělat přímo plynulou - automatickou regulaci výkonu v závislosti na teplotě. Mělo by to pořád plynule hřát a ne furt vypínat a zapínat. Ale to je dobrej nápad s tou úpravou, jestli zjistim že je tam moc horko tak si to asi zrobím.
Jo, lněný placky jsem tam dělal, je to super ale musíš dát pod ně pečící papír jinak to jde špatně odlepit.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

pokud to má i větrák, kterej jsem pochopil že to má, tak by spínání a rozepínání (samozřejmě jenom topení, větrák by běžl dál) mělo být snad v pohodě. Zajímalo by mě, jak to funguje u těcg dražších, zdali vážně výkon ovládají plynule.
viz zatim jedné co jsem našel v té kategorii:
http://www.bionaire.cz/hydrafl.htm#FD500
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
tomikk
Příspěvky: 15
Registrován: ned zář 19, 2004 10:16

Příspěvek od tomikk »

Ja jsem se zamiloval do Excaliburu. Díky zadnímu větráku by měl zaručit stejnou teplotu ve všech vrstvách (viz http://www.harvestessentials.com/exmoded.htm).
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

abc

Příspěvek od Johny »

Ono se ta teplota vzduchu mění skoro hned po změně výkonu a tak rychlý tepelný čidlo neseženeš aby se příliž neohříval a zas neochlazoval vzduch. Bylo by dobrý plynule převést teplotu čidla na výkon, třeba: do 20stupňů nejvyšší, pak lineárně menší až do 40st. a pak nulovej. Elektronicky no problem a asi si to udělam pač jsem změřil teplotu a zjistil následující:
Při 22 stupních pokojové teploty..
na nejnižší výkon 4.patro - 49st.
1.patro - 55st.
Na nejvyšší výkon je v 1. patře hravě 70st, pak už mi to nezvládl teploměr - digitální. Překvapilo mě že je nejvyšší teplota dole.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

tak díky, tos mě moc nepotěšil. ještě to zkonzultuju s kamarádem - kutilem ale to by to chtělo spíš vidět. ty teploty jsou dost drsný. To asi ani mejch 17C co máme doma nezachrání.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

A taky mi to přijde, že to musí být dost neefektivní, když to, jak píšeš, hned stáhne teplotu jakmile přestane spirála hřát. Cykluje tam aspoň nějak ten vzduch dřív nežli jde ven? A recykluje to nějak to teplo? Má to někde uvedenej odběr?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Nerecykluje asi proto že ten vlhkej vzduch musí jít hned ven no.
M!cha!
Příspěvky: 159
Registrován: sob led 24, 2004 12:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od M!cha! »

Jen přihodím, že kruhový patrový sušičky už jsou překonaný těma s bočním ventilátorem. Navíc jejich obdelníkový tvar je praktický. Viz Excalibur, nebo Leqiup...
"Nevař se, odvaž se!"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Příspěvek od buc11 »

Viděl jsem v televizi asi s Bohdalkó, 6 nebo 10 přepravek na sobě, obalený egelitem jako tunel, zespodu ventilátor a studeným vzduchem asi za 3 dny prej i broskve, což jde mně v sauně nejhůř.

Mně ale sušený nedělá dobře i když je to namočený, rači čerstvý anebo nic.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

sušičky ETA

Příspěvek od Advid »

Psal jsem do Ety a napsali mi toto:

Dobrý den,
námi dodávané sušičky nemají možnost regulace teploty, v průběhu sušení
doporučujeme měnit pozice talířů se sušenými potravinami (spodní za horní
apod.).
Teplota na pozici spodního talíře se pohybuje přibližně okolo 60 °C, u
horního talíře je to přibližně 40 °C.

Asi do ní půjdu. No jo, enzymy asi půjdou do kytek, ale já nemám prostory na to udělátko s větrákem a přepravkami a ani nechci dávat víc než cca 1500,-
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

muzu-li te, nejen za seba ale urcite i za ostatni pozadat, zmer nam potom teploty (pujcim ti klidne teplomer s cidlem co jde strcit kamkoli) a neco o ni napis, dik....
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

No problem. Jen možná s tím teploměrem, ale kdyžtak se ozvu.
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Toz numero, kterak jste ten rakytnik susili? nechali jste bobule vcelku nebo nejak narusili aby voda mohle lip ven?
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

asi jsem to napsal nekam blbe ale tak dam info i sem...
Mam tu susicku od Ety, tu co se toci...
Meril jsem jak divej a testoval a moje zkusenosti:

Susicka ma termostat, ale jen na mototu a by se neupekla...
dat cidlo nekam mezi sita by asi pro ne bylo prilis slozite ale uvazuju ze bych to zadal jako ukol kamaradovi.

Jinak, hrozne moc zalezi na naplneni susicky materialem a obsahu vody, dole je az 60-70 stupnu, pokud to necham prazdny nebo pokud je susuicka plne uple suchych veci. Nahore pak je cca 50-60.
Pokud to ale nalozim mokrym matrosem, teplota v celym systemu neprekroci ani 30stupnu celsia...
vzhledem k tomu, ze jde dokupovat dalsi sita nahoru, uvazuju, ze koupim jeste 5 sit a proste jak bude ovoce schnout, budu ho davat nahoru, skoro suche jen do hornich sitek, mokre dolu aby to brzdilo.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Příspěvek od 800914 »

nepisal som ze som to susil, ja.. kupil som v zdravom sklepe 50 alebo 100g v sacku nasusene. neboli napichane, ono to ma fakt delikatnu konzistenciu ked je to take zvrchu obschle a vo vnutri maksie. skus to susit najprv v celku, keby to trvalo prilis dlho tak skus cast napichat napr. ostrym sparadlom a uvidis ci sa to urychli. ak to bolo ale od vyrobcu v takom polo-ususenom stave, asi je to tak standard
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

tvx píše: Jinak, hrozne moc zalezi na naplneni susicky materialem a obsahu vody, dole je az 60-70 stupnu, pokud to necham prazdny nebo pokud je susuicka plne uple suchych veci. Nahore pak je cca 50-60.
Pokud to ale nalozim mokrym matrosem, teplota v celym systemu neprekroci ani 30stupnu celsia...
vzhledem k tomu, ze jde dokupovat dalsi sita nahoru, uvazuju, ze koupim jeste 5 sit a proste jak bude ovoce schnout, budu ho davat nahoru, skoro suche jen do hornich sitek, mokre dolu aby to brzdilo.
Ja mám sušičku, kde si môžeš navoliť teplotu - suším na strednom stupni (je to dostatočne rýchle a surovinu "neuvarím"). Rada sušievam ovocné aj zeleninové placky, ktoré sa potom dajú plniť ako roláda. Suší sa to na tenučkých fóliách, ktoré sa dajú dokúpiť (vo výbave ich bolo len pár. Decká to milujú. Namiesto múčneho cesta máš "cesto" z usušeného ovocného alebo zeleninové pyré. Mňam. :lol:
silvi
Příspěvky: 38
Registrován: úte lis 22, 2005 21:56

Příspěvek od silvi »

mohli byste mi doporučit nějakou konkrétní sušičku? díky! :P
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

silvi píše:mohli byste mi doporučit nějakou konkrétní sušičku? díky! :P
Ahoj Silvi,

ja som už roky spokojná so sušičkou EZIDRI (dovoz z Nového Zélandu - bližšie info na www.bionaire.cz). Dá sa na nej regulovať sušenie v rozsahu 35 - 60 stupňov C. Možno k nej dokupovať doplnkovú výbavu (15 až 30 sít naraz v závislosti od toho, aký si zvolíš model). A najviac sa mi na nej páči, že má tenké fóliové misky, na ktorých môžem sušiť ovocné a zeleninové placky na rolády. Práve teraz som ju požičala svokrovcom. Išli do Tatier na dovolenku. Bývať budú v hoteli a už minulý rok ju mali so sebou a priniesli kopec nasušených dubákov, ktoré by inak nemali ako na hotelovej izbe spracovať. :wink:
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Ahoj Reny, tak jsem se dopracovala k rozhodnutí, že bez té sušičky to nepůjde. Já prostě nejsem schopná do své rodiny dostat vypěstované ovoce a zeleninu včas a v syrovém stavu. Je to nemožné. Odpadá tradiční zavařování, alle co s úrodou. Tak jsem si našla tu tvoji sušičku, ovšem ta cena ... 4900 Kč. Nadchlo mě, že lepší už na našem trhu nenajdu.Napiš mi, prosím jaké máš zkušenosti a kolik máš pater, jestli sušíš i třeba "vánoční cukroví" nebo semínkový placičky a co vlastně všechno sušíš,. Zatím to vypadá, že si ji objednám, ještě čekám, jestli s ní máš i nějaké špatné zkušenosti. Děkuju!!!

http://www.bionaire.cz/ezidri/index.htm
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

No, to ja som ju kúpila podstatne drahšie pred rokmi :? Ale som s ňou veľmi spokojná. Takže určite odporúčam. Moje oslavné ódy na ňu som zhrnula aj do jedného časopiseckého článku, tak mi hoď do správy tvoj mail a môžem ti ho v pondelok preposlať. :wink: Kúpu odporúčam.
Uživatelský avatar
Ivana
Příspěvky: 139
Registrován: pát bře 31, 2006 20:20
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana »

Ahoj, ja mam take tuto susicku myslim je to ta střední třída, me stála asi 3900,- , myslim ze z eshopu Patro.cz. Je to ta Ezidri snacmaker FD 500 ci jak. Tam uz se da regulovat teplota, sice ne uplne plynule ale ty tri stupne tam jsou. Susim sice cele dny,treba ted merunky se mi susi asi 4-5 dní v kuse.Kdyz to chci na nejnizsi stupen, tim padem by se mozna vyplatilo mit vic pater, zatim mam zaklad 5 pater. Tresne jsem susila taky tak. No je dobra, ale nejradeji bych sla do nejakeho food dehydratoru ze zahranici, skoda ze u nas jeste nejsou takove ty co se najdou na zahranicnich vitawebech. Tam je jakýsi excalibur a ten se mi teda fakt libi. No asi bude ale o dost jeste drazsi :roll:
Jo s tou cenou, musis si to zadat treba na seznamu do zboží a vyjedou ti ruzne ceny od ruznych e shopů tak si vyber tu nejlevnejsi nabidku.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

No mě by se líbila nejvíc ta 1000, ale to by doma neprošlo. To dám radši přednost odšťavňovači. Tak zatím ta 500 a až ji strhám, tak potom tu excalibur :lol: :lol: :lol: . Děláš taky nějaký placky na rolování? Má smysl si k tomu objednávat i tu knížku? Ceny jsem se koukala na seznamu ve zboží, tak jsou různé, většinou ty dražší mají k dodání do 2-3 dnů,ty levnější později. Až budu pořizovat odšťavňovač, tak taky poprosím o radu.
Uživatelský avatar
Ivana
Příspěvky: 139
Registrován: pát bře 31, 2006 20:20
Bydliště: Rousínov
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ivana »

No já bych právě taky ráda dělala ty placky, to musi byt super, jen nejak nestiham.. knizku nemam, ale v te brozurce co k tomu prodavaji, je par rad a receptů. No taky jsem chtela tu 1000, no jasne to by taky neproslo :evil: Ted by se celkem dobre dalo susit na slunci, ale nevim jak je to v noci, kdyz nestihne uschnout pres den, coz nestihne urcite treba takova pulka merunky. Zkusim mozna ty merunkovy placky, ty se asi budou delat nejjednoduseji, jsou dobre rozmatlatelný. ahoj
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Tak sděluju, že suším o 106, ještě mi nepřišlo všechno, zasílat budou zbytek v pondělí, uvidíme. Je krásná a doufám, že bude i užitečná. Zatím dělám jenom jablka a teď zkouším rolovací placky - jablečno - banánové s různýma příchutěma. Postupně si plánuju aspoň těch 20 pater. Holky, oběma moc děkuju za rady a Reny tobě navíc ještě za ten článek, je to lepší návod jak od nich v knížečce. Když si nebudu vědět rady, tak se ještě zeptám, to víte, začínám ... tak díky a ahoj, musím jít pozorovat :P :P :P
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

:lol: Teším sa, že si spokojná s kúpou. Sušeniu zdar! :wink:
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Tak podávám další hlášení: Křížalky jsou moc dobré, mladší dcera říká, že víc šťávovější.Než z trouby. Jinak jsem dělala placky jablkové se skořicí a medem, jablkovobanánové s vanilkou, jablkové s medem a sezamovým semínkem. Dneska chci zkusit podle receptu Huga z hor kokosky, asi zase s jablkama, a nějaké jinak ochucené, ještě nevím co vymyslím. Jinak na naplnění placek nedošlo, všechny už zmizely. Ta sušička je zázrak, placky se krásně rolují a jsou pružné a šťavnaté. Reny, mohla bys mi prosím napsat, jaká nápň by se do toho hodila, když vynechám tu tvarohovou nebo klasickou šlehačku? Třeba se stane zázrak a nějaképlacky se dočkají i té náplně!!!
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

dgm píše:Tak podávám další hlášení: Křížalky jsou moc dobré, mladší dcera říká, že víc šťávovější.Než z trouby. Jinak jsem dělala placky jablkové se skořicí a medem, jablkovobanánové s vanilkou, jablkové s medem a sezamovým semínkem. Dneska chci zkusit podle receptu Huga z hor kokosky, asi zase s jablkama, a nějaké jinak ochucené, ještě nevím co vymyslím. Jinak na naplnění placek nedošlo, všechny už zmizely. Ta sušička je zázrak, placky se krásně rolují a jsou pružné a šťavnaté. Reny, mohla bys mi prosím napsat, jaká nápň by se do toho hodila, když vynechám tu tvarohovou nebo klasickou šlehačku? Třeba se stane zázrak a nějaképlacky se dočkají i té náplně!!!
a jakže se dělají ty placky?
jenia
Příspěvky: 78
Registrován: ned kvě 20, 2007 18:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jenia »

Taky bych ráda věděla, co všechno se dá se sušičkou vyvádět, zní to moc lákavě.
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Já, protože se to teprve učím, tak jsem vyzkoušela postup z rozmixovaných a jako druhé z nastrouhaných jablek, Placka je nakonec skoro ta samá, ale v puse cítíš, jestli je to jemnější, nebo ty kousky. Prostě z té jablečné hmoty i se šupkama jsem oddělila asi vždycky hrnek a půl a dál ochucovala - jak píšu skořicí nebo medem nebo vanilkou, to jsem odebrala míň a ještě do toho přidala vidličkou rozmačkaný banán. To abych věděla, jaká dávka padně na jednu placku. semínek jsem odsypala na množství jedné placky asi pol. lžíci. Sušit podle návodu by se to mělo asi 12 hodin na 55 stupňů, no já jsem to sušila na 35 ale o hodně dýl, s medem a semínkama nejdýl, asi 15,16 hodin, záleží, jak je placka tlustá, ty tenší byly dřív. Velkou inspirací je pro mě článek od Renaty, to se četlo jedna báseň.
jenia
Příspěvky: 78
Registrován: ned kvě 20, 2007 18:45
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od jenia »

Aha, děkuji moc. To hned zkusím. Vypadá to moc zajímavě. Ale... já mám ta jabka hodně šťavnatá - ta semínka to zahustí? nebo co to zahustí?
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Příspěvek od dgm »

Do mixovaných jsem musela přidat trošinku vody, aby se to začlo mixovat, ale nastrouhaný jsou š ťavnatý i tak, to se spojí i tak medem.. Důležité je proto používat speciální foliové misky přímo pro ty placky. Na těch sítech se dá sušit jenom ovoce které neteče, placky potřebují dno. Když se těch semínek dá moc, tak to jde hůř rolovat a spíš to praská, jako keksy výborné.
Taky jsem dostala ostružiny, ale těch je mi líto sušit, vyzkouším i naše hrozny, už dozrávají ...
Tak jdu na ty kokosové, dám zase vědět.
Ještě bych chtěla zkusit něco jako lněnky od Terezy, ale zatím nevím, jak na to.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

dgm píše:Velkou inspirací je pro mě článek od Renaty, to se četlo jedna báseň.
ten článek je někde zveřejněný ?
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Příspěvek od Renáta »

Tak ho sem teda vložím - je písaný pre všežravcov (teda tie plnky - inak plniť zmesou napr. rozpatlané slivky, mak, med, škorica alebo plnky s kombináciou orechov či kokosu) :wink:

NEVŠEDNÁ OVOCNÁ ROLÁDA
Rolády. Ktože by ich nemal rád? V kuchyniach našich mamičiek a babičiek by ste na ich prípravu spotrebovali množstvo vajec, bielej múky, cukru a „čojaviemčoho“ ešte. Uznám, „čojaviemčo“ je dozaista zvláštna ingrediencia. Nehľadajte ju v predajniach s potravinami, doplňte si namiesto nej, ak viete, to, čo patrí do takejto nezdravej rolády. Nepomôžem vám s tým, pretože hoci pečiem celkom rada, bez hanby sa priznávam, že som klasickú roládu ešte nikdy nepiekla. Zato vám však môžem poradiť, ako si bez pečenia za pár minút „upečiete“ roládu, o akej sa vašim blízkym ani nesnívalo. A hneď na úvod dobrá rada – naplňte vždy aspoň dve rolády. Jedna totiž zmizne v maškrtných bruškách vašich stravníkov skôr ako ju stihnete naservírovať.

Do mojej ovocnej rolády nepotrebujete ani gram múky. Zabudnúť môžete aj na vajcia, cukor a ďalšie „čojaviemčo“. Ja však za najväčšiu prednosť nevšednej ovocnej rolády považujem to, že „cestíčko“ na prípravu tejto kráľovnej medzi nepečenými „múčnikmi“ si dokonca môžete pripraviť aj pol roka či rok dopredu. Nie, nezbláznila som sa. Reč je totiž o roláde pripravenej zo sušenej ovocnej placky.

AKO NA TO?
Počas roka zvyknem sušiť ovocie. Možno aj vy. Krájam ho na plátky, suším rozdelené na polovice, drobné plody aj vcelku. Podobne ako vy. Rozkladám ho na sitá v špeciálnej sušičke ovocia, prípadne suším v piecke na chalupe alebo na slniečku. Aj vy? Okrem toho však zvyknem sušiť aj ovocné placky. Vy nie? Ak neviete, o čom hovorím a zaujalo vás to, budem rada, ak budete čítať ďalej.
Ovocné placky sušievam na špeciálnych tenučkých fóliách s vyvýšeným okrajom, ktoré sa kladú na sitá sušičky. Keď som zvažovala, ktorú sušičku kúpiť, vyhrala okrem možnosti zvoliť si teplotu pri sušení práve táto doplnková výbava v podobe misiek z tenučkej fólie umožňujúca sušiť ovocné a zeleninové placky. Verím však, že ak vaša sušička nie je vybavená takýmto dômyselným doplnkom, nebude problém vymyslieť akési „taniere“, fólie či podložky, na ktorých dokážete usušiť ovocné placky podobné tým mojim.
Dostatočne zrelé až prezreté ovocie dôkladne poumývam a rozmixujem na kašu. Nezvyknem ju nijako dochucovať, je úžasná sama osebe. Ale ak na tom trváte, môžete pridať trošku vanilky napríklad do jahodovej kaše alebo broskyňovú ochutiť škoricou. Menej sladkú ovocnú kašu oslaďte medom, obilným sladom alebo pridajte javorový sirup. Ako sa vám páči. Z ovocia, z ktorého to ide ľahko, môžete ošúpať šupu. Takto zvyknem čistiť dobre zrelé broskyne. Ak sa chystáte pripraviť placky z ovocia s väčšími zrnkami, odporúčam vám ovocnú kašu prepasírovať a oddeliť zrnká. Keď máte rozmixovanú ovocnú kašu pripravenú, najprv jemne potrite olejom fólie, na ktoré ju budete vylievať. Nikdy na to nezabudnite! Raz som tento krok vynechala a po usušení som placky nijako nemohla v celku oddeliť od fólie. Dali sa len ťažko zoškriabať po kúskoch. Bolo mi to veľmi ľúto, pretože som sa práve na roládu pripravenú z nich veľmi tešila ako na pikantnú delikatesu – sušila som ovocnú masu z čiernych ríbezlí. Cítite tú ostrú, aromatickú, nádhernú vôňu? Mňam! Moje „kobylky“ sa však tomuto nepodarku veľmi tešili, zmizol „v lufte“. Takže, ak si chcete úspešne pripraviť polotovar na ovocnú roládu, nezabudnite jemne potrieť fóliu olejom. Jemne! Nie akoby ste išli vyprážať rezne. Potom vám už zostáva len rovnomerne naliať rozmixovanú ovocnú masu na fólie vo vrstve vysokej asi 3 až 4 mm a sušiť, sušiť, sušiť. Na jednu fóliu sa mi zmestí asi 2 až 2,5 dl ovocnej kaše. Keď sú placky rovnomerne usušené, oddeľte ich od fólie, utrite spodnú stranu od oleja, aby placky pri uskladňovaní nepotuchli, zrolujte – môžete ich zabaliť do potravinárskej fólie – a odložte na neskoršie použitie. Zvyknem ich uskladňovať vo vysokých nádobách tak, ako sa ukladajú napríklad špagety.

PLŇTE, AKO SA VÁM PÁČI
Táto ovocná roláda mi učarila nielen svojou chuťou, ale najmä neuveriteľnou jednoduchosťou jej prípravy. V čase, keď ju budete plniť, už dávno zabudnete na to, ako dlho vám trvala príprava a sušenie ovocných placiek. Prišla nečakaná návšteva alebo vaše ratolesti prepadla chuť na niečo fajnové pod zub? Nemusíte miesiť cesto a rozohrievať rúru. Siahnite po usušenej ovocnej placke, pekne ju rozviňte, naplňte podľa vlastnej fantázie a stočte ako roládu.
Vynikajúcim základom na plnky do rolád zo sušených ovocných placiek je tvaroh alebo biele tofu. Rozmixujte ho spolu so zrelým ovocím, prípadne kompótom, podľa potreby doslaďte a prichuťte vanilkou. Kombinácie sú nespočetné. Alebo si ako plnku do rolády pripravte parížsky krém. Nezabúdajte však na to, že vaše rolády majú byť aj pastvou pre oči. Napríklad bledú ovocnú placku pripravenú z jabĺčok alebo broskýň preto naplňte krémom, do ktorého ste vmiešali farebne aj chuťovo veľmi príťažlivé jahody alebo čučoriedky (časť z nich môžete roztlačiť, aby pekne zafarbili plnku a časť ponechajte neporušenú – celé čučoriedky sa budú pekne vynímať na priereze rolády).
Roládu zabaľte do alobalu a nechajte ju chvíľku v chlade odpočívať, aby sušené ovocné „cestíčko“ presiaklo plnkou a ľahšie sa krájalo a môžete servírovať.

UŽITOČNÉ TIPY
• Na prípravu ovocných placiek používajte skôr prezreté ovocie, ktoré už netreba prisládzať, pretože má vysoký obsah prírodného cukru.
• Takto možno spracovať ľubovoľné ovocie – marhule, broskyne, jablká, hrušky, slivky, ringloty, jahody, ríbezle, egreše, maliny, černice, čučoriedky...
• Drobné ovocie s množstvom zrniečok (maliny, egreše, ríbezle) možno prepasírovať, placky budú jemnejšie.
• Kombinujte rôzne ovocné kaše. Pripravte si naraz viacero druhov ovocnej kaše a nalievajte ich na fólie pri sušení tak, aby vznikli farebne zaujímavé vzory (napr. kombináciou bielych a čiernych ríbezlí).
• Ak pripravujete ovocnú kašu z ovocia s menším obsahom vody (napr. marhule), môžete do kaše pridať trochu vody tak, aby sa vám kaša dobre nalievala do fóliových misiek. Nebojte sa, žeby ste pridaním vody zbytočne predĺžili čas sušenia.
• Do ovocnej kaše môžete pridať rôzne semienka, pomleté či posekané oriešky, kokos alebo pšeničné klíčky. Takáto placka sa vám po usušení už nebude dať stočiť do rolády, ale je výbornou a zdravou pochúťkou, keď zatúžite po sladkom. Po usušení ju nakrájajte alebo natrhajte na kúsky a skladujte ako sušené ovocie. Vaše deti sa potešia, ak ju nájdu pribalenú spolu s desiatou do školy.
• Niektoré druhy ovocia a zeleniny (áno, takto si môžete nasušiť aj zeleninové placky a plniť ich na slano napr. syrovou plnkou vymiešanou s maslom či plnkou z marinovaného tofu s pridaním postrúhanej zeleninky s tofunézou – majonézou vyrobenou z tofu) možno pred sušením krátko povariť (napr. jablká či dyňu hokaido).

Odvahu pri experimentovaní s ovocnými (i zeleninovými) plackami a dobrú chuť!
Renča
Příspěvky: 136
Registrován: stř čer 13, 2007 19:39
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Renča »

Číst to při půstu- to je tedy utrpení.
Uživatelský avatar
macik
Příspěvky: 734
Registrován: pát dub 20, 2007 13:43
Bydliště: Brno

Příspěvek od macik »

děkuji za inspiraci, už se nemůžu dočkat, až si koupím sušičku-chci ale nějakou lepší a tak to bude asi až příští rok... :? ...no nic, jdu vyvenčit psy, abych rozchodila hlad....už jsem vysosala hafo teplé vody, ale pořád mi škrundá v břiše....uff
FyBy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv bře 23, 2006 16:15

2 tomikk,Michal

Příspěvek od FyBy »

Mate nejake prime zkusenosti s Lequip a Excalibur? Lequip se u nas koupit normalne jiz da a sice model 528 asi za 6000. Ale myslim, ze ma vetrak vespod. Nejlepsi by byl ten excalibur, jak odkazoval tomikk, jenze ten je 110V. 220V tam maji jen nejaky kruhovy model od jine firmy.

Lze nejak poridit 220V Excalibur? Nevite nekdo? Pripadne mate nekdo nejaky model od Lequip s bocnim vetrakem jako ma Excalibur?

Diky :-)
FyBy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv bře 23, 2006 16:15

Příspěvek od FyBy »

Jeste je reseni prikoupit menic napeti. Jediny, ktery by prichazel v uvahu je http://www.ges.cz/?lang=cz&cur=CZK&ipp= ... ES07506655 .

Nejblizsi vykonnejsi jsou snad az 1kW za 4000, nic lepsiho jsem nenasel.

Kazdopadne tento 300W model by snad zvladl ten nejmensi z Excalibur modelu - 2400. Ten by mel mit prikon 220W. Jenze je to asi kapku neefektivni.

Resil jste nekdo podobnou situaci timto zpusobem?

:-)
FyBy
Příspěvky: 13
Registrován: čtv bře 23, 2006 16:15

Příspěvek od FyBy »

Tak jsem trosku patral a vypatral jsem, ze se delaji i 220V modely Excaliburu,ale nejlevnejsi stoji snad okolo 230$ :-(. Daji se objednat primo od vyrobce nebo napriklad od nemeckeho distributora s tim, ze co normalne stoji v dolarech, to stoji v nemecku v eurech :-(.
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Příspěvek od Marci »

mate prosim nekdo zkusenost se susenim merunek?jake jsou vysledky?
Uživatelský avatar
Hugo z Hor
Příspěvky: 934
Registrován: pon kvě 28, 2007 23:33
Bydliště: Vrútky

Příspěvek od Hugo z Hor »

Maria píše:mate prosim nekdo zkusenost se susenim merunek?jake jsou vysledky?
Já mám s něma zkušenost vyloženě negativní, asi jsem něco udělal špatně, ale vůbec se mě jako jedny z mála druhů ovoce, co jsem zkoušel nepovedly - a to jsem je zkoušel sušit vícekrát (jednou byly přesušené a tvrdé jak beton, podruhé jsem je nedosušil a když jsem to nechal tak mezi, tak sice byly suché akorát, ale nebyly dobré. Ty "průmyslově" sušené jsou asi něčím napatlané (nebio asi cukrem + nějakými éčky, bio asi nějakým olejem, kterýžto nechci na "domácí sušené" používat), jinak si to nedokážu vysvětlit. Třeba takový ananas, banány či mango jsou sušené výtečně, zachová se i chuť (já jím sušené vyjímečně, jen pokud není přístup k čerstvému, což už nebývá často, proto ho používám na výrobu různých "maškrtek") :wink:
Já nevěřím, že Bůh neexistuje. Já vím jistě, že neexistuje. A díkybohu, že neexistuje ... [OSHO]
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: SUŠIČKY a sušení...

Příspěvek od veri »

Jenom informuju, že jsem při brouzdání na netu našla: http://aukro.cz/item459659476_susicka_excalibur.html :lol: Já na ni nemám :lol:
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Uživatelský avatar
k.winky
Příspěvky: 1147
Registrován: pát zář 12, 2008 20:31

Re: SUŠIČKY a sušení...

Příspěvek od k.winky »

Tak včera přinesl táta domů sušičku ... Je to nějaká firma z Nového Zélandu "Ezidri" - Snackermakers FD 500 ... Měla by to prý být špička mezi sušičkami, tak nevím ... Vypadá ale docela dobře ... Má tři stupně sušení a 15 pater, což si myslím, že ani nevyužiju ... Sušené taky nekonzumuji v kilech, ale když už tu je, tak se na něco určitě využije ... Ať třeba krekry nebo taky na obrázku ukazují, že u některého ovoce (třeba jahody) je jde rozemlýt a pak sušit placky, že kterých se pak dají dělat ruličky ... A napadlo mě, že by se pak dali něčím plnit ... Chtěla bych vymyslet něco na vánoce ... Budu samozřejmě dělat kuličky a v sušičce bych mohla "upéct nějaké cukrový" :) ... Jaké máte vy zkušenosti ? Nemáte někdo nějaké tipy, triky ? Leží mi tu pořád v krabici a nějak nevim co s ní :lol:
Až se naučíš hladit zraněnou dlaní,smát se když slzy tečou a rozdávat všechno a neztratit nic,pak poznáš,jak je život krásný a krásné je žít..
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: SUŠIČKY a sušení...

Příspěvek od Renáta »

Tá sušička je skvelá - už sme tu u nej debatovali (aj o tých plackách) - mrkni staršie diskusie.
Uživatelský avatar
veri
Příspěvky: 1159
Registrován: ned črc 20, 2008 16:22

Re: SUŠIČKY a sušení...

Příspěvek od veri »

Přesně tuhle si plánuju koupit sama v listopadu, sice mě to vyjde draho, ale investuju do sebe, tak až budeš mít taky nějaké zkušenosti, tak je sem napiš :D
Krása a vitalita jsou dary přírody pro toho, kdo se řídí jejími zákony. (da Vinci)
Odpovědět