štítna žlaza

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

štítna žlaza

Příspěvek od epony »

dnes som objavila na internete zaujimave prednasky popredneho profesora, ktory 40 rokov studoval stitnu zlazu, posobil na Cambridgskej universite a ziskal 2 ocenenia v oblati vyskumu stitnej zlazy..

pre tych ktory hladaju odpoved v danej oblasti- problemy so stitnou zlazou, odporucam vypocut cele :
http://www.regeza.sk/mp3-v-novom-okne.html
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Renáta »

V novembri 2009 som začala užívať hormón štítnej žľazy (dg:primárna hypotyreóza pri autoimunitnej thyreoiditíde, difúzna struma) pri hodnotách fT4 9,20 a TSH až 20,053 a výraznom zväčšení oboch lalokov št. žľazy. K opätovnému nasadeniu hormonálnej substitučnej terapie po jej asi 6ročnom odmietaní som sa podujala, nakoľko mi masívne padali vlasy, priberala som a tento stav som nedokázala ovplyvniť pôstami, ani stravou.
Dnes som bola UZV štítnej žľazy a mám aj výsledky krvi - laloky sa pomaly zmenšujú, hodnoty sú po viac ako roku terapie Euthyrox 100 mg opäť v norme (fT4 13,07 - norma je 12 - 22 a TSH je 4,41 - norma 0,50 - 5). Dávku mi lekár zvýšil na 125 mg, aby sa štítna žľaza zmenšovala, po pol roku kontrola. Pýtala som sa aj na konzumáciu sójových produktov, ktoré mám asi 5x do týždňa (sója je strumigén, ako aj kapusta - zelí) - odporúčané neobmedzovať, ba dokonca lekár podotkol, že ako žena blížiaca sa k menopauze (mám tento rok 46 a teda zatiaľ ani stopy po menopauze, už sa na ňu teším :D ) mám pri konzumácii sóje výhodu - lebo rastlinné estrogény).
Inak mám aj komplet krvný rozbor - pečeňové testy, minerálne látky, chol(hdl, ldl) a všetko čo s tým súvisí - všetko ok. Teší ma, že je dobrá hodnota bielkovín, albumínov. Niečo je mierne pod normu bežných mäsotariánov, takže celkovo ok.
Komentáre nie sú potrebné :D Uvádzam to, preto, že štítna žľaza a jej znížená činnosť tu bola predmetom debaty a roky som si ju neliečila a borila sa s ťažkosťami.... Takže m:-)
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Samira »

Obrázek
trochen infantilny smajl, ale ma pekne zuby no.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Renáta »

(:-) m:-)
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Řešíte na vita stravě nějak přísun jódu? Jak jsem se dočetl, v našich zemích mají lidé jódu nedostatek, proto se jodizuje sůl, jinými zdroji jsou pak ještě mořské ryby. Jenže - na vita stravě nepřipadá v úvahu konzumace jodizované soli ani mořských ryb, v rostlinné potravě (obzvláště vnitrozemské) je jódu málo, z potravinových suplementů se neumí správně využít a mají vedlejší účinky, co s tím? Ptám se protože příznaky nedostatku jódu u mne docela odpovídají (nízký tep, rostoucí problémy se soustředěním a s pamětí). Braní hormonů v tabletkách nahrazujících funkci štítné žlázy také není moc dobré řešení. V mořských řasách ho prý zas tak moc není jak se tvrdí.

Našel jsem jen:
Honza píše:významný zdroj jódu jsou třešně a višně, je dobré vylézat co nejčastěji v červenci na stomy a udělat si zásoby na dlouhou dobu :)
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Marci »

Pando je to jednoduche.Koupis lugol za par korun a udelas test,aby jsi zjistil s jak velkym deficitem se budes potykat. Pak zacnes suplementovat do vyrovnani. Pri malych deficitech nebo udrzovani si myslim stoji za pokus uzivat jen kelp ci dalsi morske rasy. Take povazuji za dulezite zjistit,zda nemas poruchu vstrebavani mineralu a vitaminu(oberon+salvia),pak bys totiz mohl suplementovat do aleluja a nic by se nedelo. Jod jako prvek ma zasadni vliv na vstrebavani ostatnich mineralu a vitaminu. Vice najdes na Jardovo webu v diskusi o jodu.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

Panda, tie prejavy mozu byt spojene s mnohymi inymi vecami.
Ak nakoniec horko tazko dospejes k zaveru ze by to fakt mohlo byt jodom, tak co? Zvalis to na jeho nedostatok v potrave?
Kupis suplement a budes pridavat?
Ale co ked ho mas v potrave akurat?
Ale napr. ho len ty zle z traviaceho traktu ci dokonca niekde dalej v metabolizme vyuzivas?

Len upozornujem ze cesta suplementovania vitaminmi, mineralmi, atd. je sice lakava a naoko jednoducha ale ma obrovske rizika a podla mna sa moc neoplati pustat sa touto cestou. Neverim, ze existuje na svete niekto, kto metabolizmu jodu 100%-ne rozumie, ludsky organizmus je priserne zlozity a velmi lahko mozes ten ako-tak rovnovazny stav rozhadzat este viac.

Priznavam, ze vztahu jodu - stitna zlaza velmi nerozumiem, len mam taky nazor z toho co som nastudoval pri inych suplementoch. napr. o B12. Ale co-to viem napr. o dobre znamych vztahoch sodik-draslik, zinok-med, vapnik-fosfor, ai. vsetko je na vsetko naviazane, umelo pridas nieco a o nejaky cas zazijes prejavy nedostatku druheho tym sposobene. Pritom tych dnes uz znamych vazieb je velmi vela, a su aj aj ovela rozvetvenejsie a zlozitejsie, nevyznas sa v tom. Nevraviac o tom, ze vacsina tych celkovych vztahov je podla mna stale neobjavena.

Skus zatial riesit zivotospravu, co vies ze pomoze a v com mas rezervy. Na doplnanie mysli az uplne na koniec. Na druhej strane ak sa nieco na vlasnej kozi naucis, rad sa poucim.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Maria dík za inspiraci (škoda že teď Jarda nejede). Lugolův roztok vypadá zajímavě, jestli jsem správně pochopil tak se potře kůže a pokud do 4 hodin flek zmizí tak je jódu nedostatek. Lidi to používají i na desinfekci např. na zbavení se candidy nebo na léčbu vypadávání vlasů. Jen se prý těžko shání, v lékárnách to musí namíchat a nemívají suroviny.

A jak jsem se dozvěděl tak teď zrovna je jódových suplementů nedostatek, protože lidi se silně jodizují kvůli Japonsku - nasycením štítné žlázy se sníží zachytávání radioaktivních nuklidů jódu.

Dano měl jsem spíš na mysli ne suplementy ale výběr přirozené stravy. Na 100% raw se zdá že hrozí deficit jódu, takže by bylo zajímavé v případě nedostatku změnit složení stravy a pozorovat jaký to má vliv, zda se něco mění.

Našel jsem teď na netu:

Nejcennějšími zdroji jódu jsou:

  • •višně, třešně
    •mořská sůl
    •minerální vody, například Vincentka
    •mořské řasy, ryby
    •vejce
    •brokolice
    •citron
    •špenát
    •žampion
    •hrách
    •čokoláda
    •pórek
    •polníček
    •mrkev
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Fiona »

Jsi me inspiroval Pando. Asi si jdu koupit cokoladu, abych taky nechytila radioaktivni nuklid jodu :mrgreen:
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Jindra »

njn, Jarda nejede. Musel dělat aktualizaci a během ní se mu to podělalo. Poudál mi, že na to má fakt šikovnýho kluka, dokonce prý konzultovali s člověkem, který toto fórum vymyslel, ale zatím bezvýsledně.

Sice jsi mne Pando s tím info o nedostatku jódu v našich zemích prvně rozrušil, ale když teďko čtu tenhle Tvůj dlouhej seznam, nemůžu mít jódu deficit... mořské řasy, brokolice, citron, špenát, žampion, čokoláda (raw), mrkev - vždyť tohle jíme každou chvíli, tak by to mělo být v poho. Takže dík za info.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Marci »

Pando,pokud mas vetsi az velky deficit jodu,tak jej stravou pokud je me znamo dohnat proste nemuzes,jelikoz bys musel jist morske rasy asi na kila denne. :lol:
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Marci »

Jindra píše:njn, Jarda nejede. Musel dělat aktualizaci a během ní se mu to podělalo. Poudál mi, že na to má fakt šikovnýho kluka, dokonce prý konzultovali s člověkem, který toto fórum vymyslel, ale zatím bezvýsledně.

Sice jsi mne Pando s tím info o nedostatku jódu v našich zemích prvně rozrušil, ale když teďko čtu tenhle Tvůj dlouhej seznam, nemůžu mít jódu deficit... mořské řasy, brokolice, citron, špenát, žampion, čokoláda (raw), mrkev - vždyť tohle jíme každou chvíli, tak by to mělo být v poho. Takže dík za info.
Jindro mrkni na tohle a mozna to s tvou jistotou zaclouma :-)
http://www.cez-okno.net/clanok/serial-m ... h-25-rokov

Zajimalo by mne jake hodnoty by namerili na stejnem poli,ale u zeleniny ,ktera roste svym tempem a u te popohanene.PMN to ma na to taky vliv,nejen lokalita pesteni a vyzite pole
Naposledy upravil(a) Marci dne čtv bře 24, 2011 16:03, celkem upraveno 1 x.
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pepík Ševců »

No, pokud máš iodu fakt nedostatek, pak bych klidně použil suplementa a pak zas pokračoval v předchozím s nějakejma mírnejma úpravama a zkusil bych, kdy ho nedostatek nebude. Nemá smysl se poškodit, což reálně při karenci iodu hrozí a psal jsi, že máš jasný příznaky. Holt je to při raw stravě v našich podmínkách někdy na hraně a pokud děláš nějakou malou skrytou chybu, může se to rychle projevit. Ale hlavně to nesmíme tak moc baštit, abysme odmítali jednodušší řešení ve formě suplement za každou cenu. Jak si matně vzpomínám, podobně měla problém před lety Sluníčko s B12 a vyřešila to injekcema. A to je vitouš jak poleno ;)


Ještě upravuju: není proti raw sežrat občas kousínek syrový mořský rybky, dělá to každá opice, co se k rybám dostane. Ale holt to neni vege. Ale je to fajn :)
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pavluska »

tak proto jsem mela chut na vajicka. Dneska konecne koupim. :) a po spenatu taky slintam. I kdyz co se tyce ozareni, to uz je pozde. Schytala jsem trochu radio-destiku.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Jindro jak jsem se dočetl jinde v tabulkách, většina z těch (vita) věcí má velmi malé zastoupení jódu, jedině tak snad ty řasy. Ale věřím že u Tebe je to v pořádku, nepřipadáš mi na sklony k hypotyreóze. :-)

Pepíku přesně tak, vyzkoušel bych suplement na porovnání, zda se něco mění či zda je to jen zbytečné plašení, a v pozitivním případě to pak řešit přírodními prostředky. Zrovna jak na potvoru teď lidi blbnou s Japonskem tak se nic nedá sehnat, tak musím chvíli počkat. :-)
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

Panda píše:měl jsem spíš na mysli ne suplementy ale výběr přirozené stravy
Aha, tak fajn. Teda fajn aj keby si siel nakoniec do suplementov, ja len ze pozor.
Panda píše:Na 100% raw se zdá že hrozí deficit jódu
1. Ako to myslis?
Akoze pre prirodzene vyhybanie sa jodidovanej soli?
Hm, to hej. Lebo niektore denaturovane vyrobky obsahuju jodu strasne vela. Napr. podla dlhej tabulky (Jód byl stanovován v jedlém podílu kulinárně neupravovaných komodit) na http://www.chpr.szu.cz/dbdata/jod/jod.htm medzi "suchozemskymi" vyrobkami (ak neratam koncentraty ako susene mlieko apod., alebo anorganicky piesok vo Vincentke az s 5000 mkg/kg) su jodovymi rekordmanmi:
- salámy měkké :) s 426,6 mikrogramov jodu na 1 kg (mkg/kg)
pritom ciste maso obsahuje jodu pod 15 mkg/kg (a pod 15 znamena nimi nenamerane nedetekovatelne mnozstvo) a
z vnutornosti najviac bravcova pecen (jatra) s len 26 mkg/kg.

Sol sa pouziva aj pri rybkach a rozdiel to je potom vyrazny:
- makrela uzená 1211,6 mkg/kg
- makrela 208,1 mkg/kg

Aj pri pecive:
- pečivo jemné 132,5 mkg/kg
- mouka hladká/polohrubá/hrubá <15 mkg/kg (nedetekovatelne mnozstvo)

Ci pri upravovanej zelenine:
- zelí sterilované 167,9 mkg/kg
- zelí hlávkové <15 mkg/kg (nedetekovatelne mnozstvo)

2.
Nevies aky to ma dopad na miestnu divoko zijucu, teda "100% raw", faunu?
Ze bez solenia a teda aj fortifikacie jodom maju v strave jodu "malo"?
Lebo vraj je ho vsade vo vnutrozemi malo, dazde ho od stvorenia suse stale riekami splavuju do riek a mori...
Ja len ci ludia niekedy neprehanaju, v niektorych pripadoch asi je co riesit, ale vo vseobecnosti clovek ma tendenciu najskor siahnut po tabletke ako doladit zivotospravu a pri takej lepsej mozno tych mineralov a inych latok nepotrebuje tolko ako pri nevhodnejsej (napr. aj) strave. Neviem.

Este co sa tyka ovocia:
Podla tej tab. tiez:
- banany 18 mkg/kg
- hrozno 17 mkg/kg
Hoci len ledva nad 15, ale predsa... co povies? Ono zase tychto plodin zjes hravo na posedenie 1-3 kg.
Vynimocne ked si objednam tatarsky biftek tak toho dam asi 10x menej - 0,2kg, cize aj jodu v nom by bolo ovela ovela menej, lenze ten sa vzdy soli/koreni aby mal chut..., tak sme zase pri E917 :)

Som zvedavy co vymyslis. Dal si si urobit nejaky test na jod ci hormon stitnej zlazy? Tie priznaky mozu byt sposobene fakt kdecim inym.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Dano dobrá tabulka, jen se dost liší od jiných zdrojů a není tam moc ovozelu, škoda. Ty hodnoty tam jsou šílené - jak je vidět tak se všechno uměle dost silně jodizuje (buď přímo chemicky nebo solením jodizovanou solí), čili všude samý jodičnan sodný, až na přírodní potraviny kde skoro nic není. Až je to zarážející - to proboha potřebujeme opravdu tolik jódu v umělé formě? Jen z přírodních prostředků bychom nepřežili? Tak nevím. Čistě přírodní stravou je fakt těžké se dostat na těch doporučených 0,15-0,3 mg denně. Možná je to všechno omyl a s potřebou jódu je to nějak úplně jinak. Lidi přece nějak přežívali i dávno předtím než se začalo všechno uměle jodizovat.
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: štítna žlaza

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:23, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

cepheus píše:Pandi a nekamufluješ ty tu jen vyděšení z mraku z Fukušimy...
O využití jódu proti radioaktivitě jsem se dozvěděl teprve před chvílí. :-) Ale stejně mi to připadá divné, přejodizování zamezí jen vstřebávání ozářeného jódu z ovzduší, ale to přece není žádná ochrana?
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

Panda, mas blizko/nad 40r.? :)
Tak potom opatrne, ak 1.) naozaj mas deficit a 2.) budes skusat pridavat jod, lebo podla jednej studie, spomenutej na http://en.wikipedia.org/wiki/Iodine#Dietary_intake:
After iodine fortification programs (e.g., iodized salt) have been implemented, some cases of iodine-induced hyperthyroidism have been observed (so called Jod-Basedow phenomenon). The condition seems to occur mainly in people over forty, and the risk appears higher when iodine deficiency is severe and the initial rise in iodine intake is high.

Igor Bukovsky varuje takto:
V žiadnom! prípade nezačnite užívať nejaký jódový prípravok bez endokrinologického vyšetrenia a konzultácie s lekárom. Diagnózu „znížená činnosť štítnej žľazy“ si nemôžete stanoviť sami.
..
Ruky preč od domácich pokusov riešiť „spomalenú“ štítnu žľazu. Sú známe prípady ľudí, ktorí si vážne narušili hormonálnu reguláciu tým, že denne konzumovali morské riasy alebo vývar z nich.
..
Nadmerný alebo nekontrolovaný príjem jódu v tabletkách, morských riasach alebo potravinách s obsahom morských rias môže narušiť činnosť štítnej žľazy a rozhádzať celý metabolizmus.

http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... iew&id=655

ALE POZOR! ani s jódom to nesmiete prehnať, lebo aj nadbytok jódu môže spôsobiť strumu
http://www.akv.sk/index.php?option=com_ ... &Itemid=30

Tak ak do toho pojdes, nekopni sa prosim ta v jednotkach :)
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pepík Ševců »

Panda píše:
cepheus píše:Pandi a nekamufluješ ty tu jen vyděšení z mraku z Fukušimy...
O využití jódu proti radioaktivitě jsem se dozvěděl teprve před chvílí. :-) Ale stejně mi to připadá divné, přejodizování zamezí jen vstřebávání ozářeného jódu z ovzduší, ale to přece není žádná ochrana?
Je to ochrana, protože v případě usazení izotopů ve štítný žláze hrozí její úplný odrovnání. Ale to je i v případě lidí žijících poblíž tý elektrárny úplná konina. Myslim, že je to jen takový to (nejen) domácí plašení ;)
U nás se rozhodně nezvýší radioaktivita nijak výrazně, aby to někomu mohlo cokoliv udělat.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Dano to je dobrá připomínka, díky (mám 48). Tak to vypadá, že je nejlepší na jód kašlat a nechat tomu přirozený průběh dokud nejsou nějaké opravdu vážné komplikace, každé snahy o "vyrovnání" deficitů můžou asi způsobit cokoliv mnohem horšího.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

To bolo zo srandy. Ale som rad ze som ta upokojil.

A ked budes v lete pri mori, tak sa poobzeraj po tych "vonavych" riasach na plazach, ci ta nebudu chutovo lakat :)) Brrr...

Radsej na miestny rybarsky trh! A dat si jodu v sushi forme. Myslim ze prave teraz maju aj v Holandsku sezonu s tymi ich vsade predavanymi cerstvymi surovymi sledmi (s cerstvou cibulkou, napriklad v bagete).
http://www.123rf.com/photo_6239727_dutc ... nions.html
http://www.travelpod.com/travel-photo/d ... /tpod.html
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

Pavluska píše:tak proto jsem mela chut na vajicka. Dneska konecne koupim
A kolko tych vajec? Ak:
vejce 238,0 mikrog/kg
tak 1 extra velke (56 g) obsahuje len 13 mikrogramov jodu.
Mensie este menej, mozno len 7.
Udaj je zo spominanej tab. Obsah jódu v potravinách ČR 2003. Odvtedy uz na trhu mozu byt kludne s inym obsahom, ved slachtitelia (a aj genovi inzinieri) dokazu divy. Som cumel, ked sa pred rokmi objavili v obchodoch vajcia s tmavymi skrupinami. Potom aj s normalne syto zltymi/oranzovymi zltkami. A nedavno nejake onalepkovane "Omega X",... Vsetko vajcia z klietkoveho chovu a podla toho aj tak ne/chutne.
Pavluska píše:Schytala jsem trochu radio-destiku
Kde?
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Organicky viazany jod - prof. Ing. Ivan Turianica DrSc.

Příspěvek od Dano »

epony píše:dnes som objavila na internete zaujimave prednasky popredneho profesora, ktory 40 rokov studoval stitnu zlazu, posobil na Cambridgskej universite a ziskal 2 ocenenia v oblati vyskumu stitnej zlazy..

pre tych ktory hladaju odpoved v danej oblasti- problemy so stitnou zlazou, odporucam vypocut cele :
http://www.regeza.sk/mp3-v-novom-okne.html
Vypocul som prednášku toho biochemika prof. Ing. Ivana Turianicu DrSc. (2. a 3. cast je ta ista ako 1.). V skratke:
Ako zhruba to tie hormony v tele riadia. Rozdiel medzi organickou (vdaka nej lahka samoregulacia v organizme) a anorganickou formou prijimaneho jodu. Spomenul aj predavkovanie jodom u ludi po vybuchu Cernobylu. Zdroje jodu v potrave. Pomale znefunkcnenie stitnej zlazy pri podavani syntetickych hormonov. Anorganické formy jódu si musí organizmus veľmi ťažkými a komplikovanými enzymatickými procesmi prerobiť na organickú formu. Anorganické formy sú aj konečným produktom metabolizmu jódu, ktorých nadbytok je nebezpečný a škodlivý. Preto napr. pri konzumácii morských rias kde je obrovské množstvo anorganické formy jódu. Jednou vetou o gravidite veganiek...

Pre porovnanie som vypocul aj prednášku jeho spolupracovnika Dr. Jozefa Vodného. Zhrniem:
Opisuje hypofunkciu stitnej zlazy, nasledne prechod na doplnanie hormonmi a tazke dosledky a ako dosiahnut normalizaciu stitnej zlazy. Ako varenie potravy sposobuje ubytok organickeho jodu v jedle okrem tepelneho nicenia aj sublimaciou. Anorganicky jod sa vyuzije len z 3-5% aj to s obrovskou namahou organizmu. Pokus so zubrienkami v prostredi bez jodu kde sa nikdy nepremenila na zabu...


Vela info o nom, vydal aj knihu, sa da dozvediet na webe. Posolstvo je asi toto, by som povedal:
zvyseny stres v dnesnej dobe, nasledne vyssia spotreba jodu, nasledne menej / ne- funkcna stitna zlaza a ta je za kazdym jednym zdravotnym problemom u vacsiny populacie. A liek na normalizaciu stitnej zlazy (a teda vraj vsetkeho ineho) = nim vynajdeny a patentovany aktivny organicky viazany jod (jediny na svete), ci kapsuly s olivovym olejom.

Mam zmiesane pocity. Pre sposob toho propagovania ich jodu. Hlavne v tej prednaske Vodneho, zvlast v tej cca druhej polovici. To uz je ako kupectvo, aj jeho "jasny" suvis vyspela civilizacia - blizkost mora. Ale blysol sa tam kdecim napr. "Kto toto berie, tak garantujem, ze nemoze mat ziadne (onkologicke) problemy", podobne k osteoporoze, atd... Mozno taky bezne nie je ale prave mal publikum zlozene z laikov - vacsinou zien :). Profesor mal na svojej prednaske zjavne publikum odbornejsie, ten tak netrieskal, hoci tiez rozpraval zvysenym hlasom. Mozno ale nemali mikrofony. A on prednasal studentom, ti znesu :)

A snazia sa par poznamkami silno naznacit, ako velmi su proti farmabiznisu a ako im to on zrejme zrata.

Take..., lacne by som povedal. By som cakal kultivovanejsie a formalnejsie vystupovanie.

No ale zase coto som sa jednoducho pocuvanim dozvedel o jode - stitnej zlaze - metabolizme - zdravotnych problemoch.

No, co vy na to? Kto pocuval?

Inac Panda, tomu oleju namerali jodu 14600 mkg/kg, a ak ma vyskumnik pravdu v tom, ze pri organickom predavkovanie nehrozi, tak mozno volba pre teba.
Naposledy upravil(a) Dano dne pát bře 25, 2011 0:14, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
epony
Příspěvky: 1035
Registrován: čtv zář 20, 2007 0:07
Bydliště: Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od epony »

ja som to pocuvala cele a vcelku ma jeho nazory zaujali..az na to propagovanie ich vyrobku, ajked nemusi byt zly..
Whenever you feel sad just remember: there are a billions of cells in your body and all they care about is you.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pavluska »

Dano píše:
Pavluska píše:tak proto jsem mela chut na vajicka. Dneska konecne koupim
A kolko tych vajec?...
Kde?
aha. Ja sehnala nejaky udajne bez hormonu, jinak nevim, normalni vajicka, jeste nebyl cas si je ani dat. :) Nakoupeny mam i spenat atd. Jod z lekarny nesezenu, protoze je tu vykoupeny. Kalifornie. Udajne je to spis prevence a to je asi uz pozde.. i kdyz jestli na jod nekde narazim, tak koupim. Hlavne se z toho nepo... ale mrzi me more, kam se mi uz nechce.
Nam na skole kdysi profesorka rikala, ze vsichni zamestnanci si pri Cernobylu brali domu pro deti jod a ze vedeli co delaji... hm.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Fiona
Příspěvky: 3386
Registrován: úte úno 19, 2008 7:06
Bydliště: Buenos Aires, Argentina

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Fiona »

Ach jo, tyhle davove psychozy mam nejradsi. Panika prodava nejlip. Nakonec stejne nikomu nic nebude ani v Japonsku, s vyjimkou tech par techniku co to tam hasi, a ti nasazuji krky dobrovolne. Do more v Californii bych lezla s chuti, o to radeji ze budou prazdnejsi plaze, a spis bych se mela na pozoru pred temi kdo se mi snazi prodat megadavky jodu.
Vyhrazuji si svate pravo na omyly!
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pepík Ševců »

Fiona píše:Ach jo, tyhle davove psychozy mam nejradsi. Panika prodava nejlip. Nakonec stejne nikomu nic nebude ani v Japonsku, s vyjimkou tech par techniku co to tam hasi, a ti nasazuji krky dobrovolne. Do more v Californii bych lezla s chuti, o to radeji ze budou prazdnejsi plaze, a spis bych se mela na pozoru pred temi kdo se mi snazi prodat megadavky jodu.

Tak tak.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Jindra »

Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: štítna žlaza

Příspěvek od lumoska »

Tiez si myslim....zvysena radiacia sa da namerat aj v Bratislave na Dlhych dieloch a nikto im tam jod neponuka. Asi o tom vacsina obyvatelov ani nevie...
Celý život žiadne hranice.
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: štítna žlaza

Příspěvek od xHardCorex »

V celku dobre sa to pocuvalo co rozpravali. Aj ked mi to zavanalo reklamou. Kazdopadne olej za 50 Eur za 250 ml... :roll: Ked budem kradnut tak si ho kupim
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Lidka »

jeste k te radiaci:
na Dolni Rozince, kde se tezi uran se vypravi, ze jediny, kdo v okoli ma rakovinu je jeden naplavenina z Brna...
nemam zadnou oficialni statistiku, ale to jen tak pro zrelativneni
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: štítna žlaza

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 18:21, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

V utorok mi obvodak dal okrem ineho testnut aj "hormon stitnej zlazy". Nechapal som, naco mu to je. Vcera vo stvrtok Panda napisal sem, tak mi to nedalo a nakukol som. Zo zvedavosti, a chcel som sa tiez nieco dozvediet pred kontrolou. Lebo prekrocit prah ambulancie nepripraveny je casto velkym rizikom :)

Dnes som sa unho zastavil. Vysvitlo, ze dal zmerat TSH. To je Thyroid-stimulating hormon thyrotropin, produkuje ho hypofyza, (aj) nim reguluje cinnost stitnej zlazy. Hodnota 0,524 mU/l. Cize v norme. Vraj to dal len tak, preistotu, ci nahodou nemam hypertyreoidizmus (zvysena funkcia stitnej zlazy). Je spokojny, ze nemam. Ja tiez, nebudem sa dalej vzdelavat. Ale aspon som si tak trochu rozsiril obzor o hyper/hypo/T3/T4/jode/apod. Uf, ludsky organizmus je genialne dizajnovany, sialene zlozita a velmi citliva vec. Casto ho mnnohi sebavedomo "opravuju" rovno/primarne pridavanim kdecoho neprirodzeneho (hormony, MMS, lecitin, B12, zinok, alebo len lanovy olej, chlorella,...) A to sa mi zda ze je ako ist na svajciarske hodinky so srobovakom v rukach 5-rocneho chlapca. To veru nemusi vyjst.

Panda, mozno mas stastie ked zamyslas doplnat jod prave v case osialu a vraj aktualneho nedostatku vsetkeho jodoveho. Viac casu na zvazenie :)
Hardcore, tak, "len" 50 Eciek. Viac ako cena ma ale zaraza ten marketing. Skoro na urovni toho poulicnych predavacov, ale mozno sa to tak zda len mne.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Panda »

Dano píše:Panda, mozno mas stastie ked zamyslas doplnat jod prave v case osialu a vraj aktualneho nedostatku vsetkeho jodoveho. Viac casu na zvazenie :)
Přesně tak, už jsem dospěl k tomu, že je hloupost to řešit preventivně či jen při podezření. Zřejmě je to všechno úplně jinak než se tvrdí a raději do toho vůbec nezasahovat. Ale můj původní dotaz byl zodpovězen, zda jód někdo řeší když bychom ho na vita stravě měli mít akutní nedostatek (neřeší a není třeba).
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Jindra »

Lidka píše:na Dolni Rozince, kde se tezi uran, se vypravi, ze jediny, kdo v okoli ma rakovinu, je jeden naplavenina z Brna... to jen tak pro zrelativneni
bydlím "hned vedle" a malinko to budu negovat - minulej rok mi tam umřel kamarád, měl raka kůže :(
No a já jsem tam každou chvíli v lese na dřevě, tak kdoví, jestli už taky nesvítím, he he.
A zas na druhou stranu - i já přispěju k relativitě - přímo v dolech na Rožínce dělal roky spolužák nebo vlastně i můj švára a oba jsou zdraví jak ty rybky, zaplaťpánbu.
Dokud jíš jen na hlad, je to v pohodě. Nepodléhej chutím!
od 12. 2. 2014 testuji nízkosacharid
Uživatelský avatar
Kometa
Příspěvky: 277
Registrován: sob dub 17, 2010 13:03
Bydliště: Praha

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Kometa »

Denně si přidávám do jídla vločky Nori ( půl až 1 lžičku) atak jsem mrkla, kolik má jódu, abych to nepřepískla - a zjistila, že asi naprosto minimálně, podle jednoho zdroje obsahuje jen 1/600 toho, co obsahuje kelp (0,5mg vs 300mg/100g). Tak to se asi nepředávkuju :-)
xHardCorex
Příspěvky: 889
Registrován: úte pro 28, 2010 18:16

Re: štítna žlaza

Příspěvek od xHardCorex »

Dano píše: Hardcore, tak, "len" 50 Eciek. Viac ako cena ma ale zaraza ten marketing. Skoro na urovni toho poulicnych predavacov, ale mozno sa to tak zda len mne.
No ved to. Ked som tam zacul die zenske ako vraveli ze maju problemy a hned sa pytali kolko musia davat toho oleja... Mal som pocit ze su niekde v teleshopingu na prezenstacii. Vazne to zavanalo diletanstvom.

Kazdopadne viem ze L-Thyroxin 100 mg stoji 3 eura. Teda stal pred rokom. To co vravel ten profesor ma logiku, ze ta organicka forma sa v tele samoregulacne absorbuje podla potreby. Ale zabalit to know how za 50 eur.
Zivot je tazky a este tazsi ked je clovek hlupy
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: štítna žlaza

Příspěvek od culka »

Asi uz idem s krizkom po funuse, ale ked som u Jardu citala o Lugole (spomina sa aj v Gerson Therapy), tak som rozmyslala, v ktorej lekarni by mi ho tu namiesali. Podla tohoto pana aj jodovou tinkturou obabarane kolena urobia trik.
http://www.rng.nazory.eu/jod/?offset=10

Je tam dalej odkaz na toto http://www.alkalizeforhealth.net/Liodine2.htm
a ako vravi Dano, vsetko je to v tele tak poprepajane, ze je lepsie do toho nezasahovat.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pavluska »

[quote="Fiona"]Ach jo, tyhle davove psychozy mam nejradsi./quote]
z evropy by se mi to komentovalo stejne. :) ale to je fuk, tak jako jini lide tlaci rohliky a ja ne... po nicem se jen tak neumre, ale neni mi fuk co delam telu. Potazmo dusi, kdyz se chci necemu vyhnout a jdu pres sve pocity jen abych nebyla oznacena za toho kdo prehani. Ja si prehanet obcas budu. >:-)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Selma »

To je těžké s těmi zdroji jódu, každej píše něco jiného. Jsem četla že významným zdrojem kvalitního jódu je hlíva ústřičná a hlavně česnek. Záleží ale na tom, kde se co pěstuje. Hlíva pokud roste na dřevě, tak to je asi dobrým zdrojem všeho možného a česnek je taky kořen, který z nějakého důvodu hromadí velká množství látek, což je znatelné i z chuti, že? :)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Renáta »

Ad to umelé podávanie hormónov štítnej žľazy. Osobne som si už skúsila vylúčiť túto liečbu mojej hypotyreózy (u mňa je aj potvrdená tvorba protilátok, takže autoimunitné ochorenie) - roky, cca 6 rokov som nebrala liečbu a skúšala to obabrať inak (čínske byliny, časté, pravidelné pôsty, zmena stravy bližšie k vita), no nič som neobabrala, skôr pobabrala... Utešene som pribrala strašné množstvo kíl :? , zadržiavala sa mi voda, aj keď som nič nesolila, kožu som mala suchú, vlasy mi padali po hrstiach, spala som postojačky... HRôZA!!! Tak beriem znova hormón, všetko sa dalo počas roka do poriadku a zväčšená štítka sa zmenšuje, práve chudnem svoje 10. kilo a pritom jem 5-krát denne vegetariánsky viac-menej (+ 2x morská ryba) a som bez pôstov. Môj chudák metabolizmus zdá sa riadne spal a už je našťastie opäť naštartovaný.
Neviem, možno sa dá hypotyreóza, ak nie je na autoimunitnom podklade riešiť aj inak, ale takto som vďačná za hormón... -aj človek bez nohy bude zrejme len ťažko behať bez umelej náhrady toho, o čo prišiel.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pavluska »

Dekuji Reni za popsani zkusenosti. I s tim jidlem a pustem. :wink:
Ze me ted taky kila padaj kdyz jim pravidelne a nepustuju. A ryby apod me posledni dobou obcas sednou, protoze jsem taky nulka. Diete krev. skupin jsem se vzdycky smala, ale na me hodne sedi, i v tech fyzickych dispozicich, vcetne horsiho srazeni krve atd atd. Vsak vis. Radsi se inspiruju vsude nez bych neco smahem zavrhovala a sla hlavou proti zdi s domyslivym nazorem, ze vsechno odstranim pustem, jak jsem si myslela driv.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Renáta »

Áno, Pavluška. Pre mňa je to veľmi zvláštne zistenie. K pôstom by som sa veľmi rada vrátila, až schudnem podľa svojich predstáv, čo sa mi zdá sa, darí len pri tomto pravidelnom príjme a najmä teda 30 % bielkovín denne - ako som zistila. Toľké roky to nešlo a nešlo a odrazu... (Len ono to má cenu len málokomu vravieť, lebo to akosi sa nedá dosť dobre pochopiť a už vôbec to nepochopia ľudia, čo pri pôste schudli a už chudí zostali.)
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Pavluska »

:wink:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Dano »

Renáta píše:až schudnem podľa svojich predstáv, čo sa mi zdá sa, darí len pri tomto pravidelnom príjme a najmä teda 30 % bielkovín denne - ako som zistila
Percent akych z coho? Z hmotnosti celkovo prijatych B+T+S? Teda Hmotnost B / Hmotnost (B+T+S)?
Alebo z ich celkovej energie?

Aky si mala kaloricky prijem predtym a aky teraz?

Alebo nechudnes jednoducho hlavne vdaka prijimanemu hormonu stitnej zlazy, ktory priamo ovplyvnuje rychlost metabolizmu?
lenka m
Příspěvky: 1
Registrován: úte dub 05, 2011 8:47
Bydliště: Bardejov

Re: štítna žlaza

Příspěvek od lenka m »

Renata, doporucovala by som cim skor vylucit soju.
Je dokazane, ze pohar sojoveho mlieka denne vyradi s funkcie stitnu zlazu. Uz male mnozstvo 30-tich miligramov sojovych izoflavonoidov moze potlacit funkciu stitnej zlazy.
A to odporucanie lekara, ze ako zena bliziaca sa k menopauze mas pri konzumacii soje vyhodu, nie je pravda. Jedla zo soje možu stimulovat rast na estrogene zavyslych nadorov a znizujúu funkciu stitnej zlazy. Znizena funkcia stitnej zlazy je spojena s tazkostami v obdobi menopauzy.
macik-bez prihlaseni

Re: štítna žlaza

Příspěvek od macik-bez prihlaseni »

Renáta píše:Ad to umelé podávanie hormónov štítnej žľazy. Osobne som si už skúsila vylúčiť túto liečbu mojej hypotyreózy (u mňa je aj potvrdená tvorba protilátok, takže autoimunitné ochorenie) - roky, cca 6 rokov som nebrala liečbu a skúšala to obabrať inak (čínske byliny, časté, pravidelné pôsty, zmena stravy bližšie k vita), no nič som neobabrala, skôr pobabrala... Utešene som pribrala strašné množstvo kíl :? , zadržiavala sa mi voda, aj keď som nič nesolila, kožu som mala suchú, vlasy mi padali po hrstiach, spala som postojačky... HRôZA!!! Tak beriem znova hormón, všetko sa dalo počas roka do poriadku a zväčšená štítka sa zmenšuje, práve chudnem svoje 10. kilo a pritom jem 5-krát denne vegetariánsky viac-menej (+ 2x morská ryba) a som bez pôstov. Môj chudák metabolizmus zdá sa riadne spal a už je našťastie opäť naštartovaný.
Neviem, možno sa dá hypotyreóza, ak nie je na autoimunitnom podklade riešiť aj inak, ale takto som vďačná za hormón... -aj človek bez nohy bude zrejme len ťažko behať bez umelej náhrady toho, o čo prišiel.
já teď začla užívat peroxid vodíku, tož uvidíme, co to udělá...taky držím jídelníček od specialistky a chodím do posilovny, ale hubnu teda hrozně pomalu, při mé nadváze je to k vzteku, tímo tempem mi zhubnutí na normální váhu bude trvat skoro tři roky :P ..ale vita či půstů se bojím, nefugovalo mi to, rozhodla jsem se je zařadit až po zhubnutí.takže za tři roky??? doufám, že dřív :shock:..léky na štítku jím, ale mírně pod dávku (150 místo 175)...taky jsem rutálně navýšila mladý ječmen a chlorelu a uvažuju o céčku...už nevím co bych >:-)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: štítna žlaza

Příspěvek od Renáta »

Dano píše:
Renáta píše:až schudnem podľa svojich predstáv, čo sa mi zdá sa, darí len pri tomto pravidelnom príjme a najmä teda 30 % bielkovín denne - ako som zistila
Percent akych z coho? Z hmotnosti celkovo prijatych B+T+S? Teda Hmotnost B / Hmotnost (B+T+S)?
Alebo z ich celkovej energie?

Aky si mala kaloricky prijem predtym a aky teraz?

Alebo nechudnes jednoducho hlavne vdaka prijimanemu hormonu stitnej zlazy, ktory priamo ovplyvnuje rychlost metabolizmu?
Áno Dano, mám to nastavené tak, že 30 % bielkoviny, 20 % tuky a 50 % sacharidy. Chudnem vďaka tomu, že jem v pravidelných intervaloch 5 - 6 x denne. A strážim tie bielkoviny. (Jasné, že + pohyb.) Teraz mám príjem 5500 kJ, predtým to bolo asi ledva 4000 kJ a strááááášne veľa dní bez príjmu, lebo pôsty. Teraz sa cítim úžasne.
Ja pred peknými pár rokmi som jeden čas už brala hormón štítnej žľazy, kým som si ho nevysadila na mnoho rokov - a za obdobie užívania som vôbec spontánne nechudla, takže v tom to nebude. Teraz je rozdiel v tom pravidelnom príjme stravy, tak už telo nešetrí...
Odpovědět