Zimomřivost

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

Chtěl bych se zeptat, zda-li Vás sužuje tento problém, jak mu případně čelíte. Zaráží mě, že u mě přetrvává i tři týdny po půstu, zpravidla na perfiériích těla, chodidla, dlaně. Je to velmi nepříjemné a snad jedinou pomocí mi pak bývají koncentrovanější sacharidy - banány, sušené ovoce. Obávám se, aby to nebyl nějaký endokrinologický problém či příznak jiného zdravotního problému... Podělíte se o své zkušenosti?
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Miguel
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 30, 2010 23:41

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Miguel »

Je to způsobeno hlavně nižším tlakem... a dokud nepřibereš tak to nejspíš nezmizí. Já mám po jednodenním půstu studené nohy jak nebožtík.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od mun »

martin_hk píše:Obávám se, aby to nebyl nějaký endokrinologický problém či příznak jiného zdravotního problému...
Martine, při vší úctě k tvým půstařským zkušenostem - čím víc se budeš pozorovat a čím víc bys třeba chodil k doktorům na testy, tím dřív tě dostanou a nepustí. Znám to, jak mi subjektivně přibývaly příznaky...

Jinak zima je v zimě snad většině vitariánů, řešením je pohyb, víc se obléct, nebo si dát obtížněji stravitelné jídlo - pochybuju, že když si dáš pečenou kachnu s knedlíkama, tak ti bude zima. Ale já vím, to asi nechceš. Nebo se odstěhovat na jih.
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

Celkem mě to trápí, dostavuje se to třeba tak tři, čtyři hodiny po ovocné snídani, vlastně monojablečné... Pokud jím něco hutnějšího pak mě ta vyšší koncentrace cukrů docela zahřeje, jinak bych asi umrzl. Stále se obávám, jestli to není následek nezvládnuté návratovky a kritického iontového deficitu.
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Uživatelský avatar
cony
Příspěvky: 132
Registrován: pát dub 16, 2010 23:49
Bydliště: Ostravsko

Re: Zimomřivost

Příspěvek od cony »

Jestli tě to uklidní... mi je od doby co jsem vita, zima skoro pořád. V létě , když byly vedra a všichni horkem odpadávali, tak jsem byla naprosto v pohodě, nepotila jsem se a bylo mi příjemně. Ale jakmile nastaly chladna, tak je mi pořád zima. Už jsem si zvykla. Pomáhá pohyb, teplé oblečení, horká koupel. A myslím, že se tak děje všem vitariánům. Mí raw kamarádi jsou na tom úplně stejně. Někde jsem četla, že to souvisí ze zásaditostí organismu. Nejsi zakyselený = je ti zima. Ale nic bližšího k tomu nevím. A taky to nijak neřeším, prostě to k vitariánství patří.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Samira »

Neviem, ci to sem mam vobec pisat, ale po poste sa mi uzasne upravila zimomrivost. Ano, mam vonku stale chladne ruky, ale vnutri som vacsinu casu v tricku, okolie to nechape, predtym som bez mikiny neexistovala. Aj moj muz si to vsimol, ze jemu je chladnejsie nez mne, co nebyvalo.
Lenze som teraz dost na varenej / parenej strave a uplne som prepadla stiplavej chuti. Chilli, paprikove pomazanky a feferonky pcham do kazdeho jedla. Krasne to zvnutra prehrieva.
Poradit Ti Martin opat neviem, ale ten rozdiel je u mna markantny.
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

Samira píše:Neviem, ci to sem mam vobec pisat, ale po poste sa mi uzasne upravila zimomrivost. Ano, mam vonku stale chladne ruky, ale vnutri som vacsinu casu v tricku, okolie to nechape, predtym som bez mikiny neexistovala. Aj moj muz si to vsimol, ze jemu je chladnejsie nez mne, co nebyvalo.
Lenze som teraz dost na varenej / parenej strave a uplne som prepadla stiplavej chuti. Chilli, paprikove pomazanky a feferonky pcham do kazdeho jedla. Krasne to zvnutra prehrieva.
Poradit Ti Martin opat neviem, ale ten rozdiel je u mna markantny.
Až jsem si říkal, jestli nemám cukrovku... Když se mi vyplaví cukry do těla je mi totiž teplo, ale pokud se třeba 6 hodin nenajím, začnu od nohou mrznout, pak ruce, nos... Dnes když jsem přišel z venku jsem dostal úplnou třesavku. Pravdou je, že jsem byl chladu vystavený asi tři hodiny, ale i tak jsem pak nebyl doma s to rozmrznout, až když jsem se najedl.
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Samira »

No. Ked sa ja nenajem 6 hodin, tak som nie len zmrznuta, ale aj zla, podrazdena a mrzuta :)
Vcera sme boli na ture, pohybom som sa zohriala. Hnusne fukalo, a tak stacilo chvilku stat a bola som cencul (=rampouch). Ale to pokladam za nieco prirodzene (okrem toho som mala na sebe len letne turisticke nohavice a hore len tri vrstvy, co je na mna malinko. Inokedy by som mala hore pat a dole zimne gate s dajakymi pancuchami pod nimi).
Pozvala by som Ta k nam na nejaku hamku s mojim milovanym chilli :P Vsak by Ta to zahrialo!
A domacu slivovicu k tomu. Sorry vitarianci! :D
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

Samira píše:No. Ked sa ja nenajem 6 hodin, tak som nie len zmrznuta, ale aj zla, podrazdena a mrzuta :)
Vcera sme boli na ture, pohybom som sa zohriala. Hnusne fukalo, a tak stacilo chvilku stat a bola som cencul (=rampouch). Ale to pokladam za nieco prirodzene (okrem toho som mala na sebe len letne turisticke nohavice a hore len tri vrstvy, co je na mna malinko. Inokedy by som mala hore pat a dole zimne gate s dajakymi pancuchami pod nimi).
Pozvala by som Ta k nam na nejaku hamku s mojim milovanym chilli :P Vsak by Ta to zahrialo!
A domacu slivovicu k tomu. Sorry vitarianci! :D
To by mě ještě zabilo, trávení mi ještě tři týdny po půstu funguje všelijak. :roll: :mrgreen:
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Zimomřivost

Příspěvek od culka »

Sami, to bude tym, ze o vitarianstve teraz len citas. Nic si z toho nerob, ja tiez.
Nechapem, ako vydrzis 6 hodin nejest. To sa mi dari len v noci.
Za slivovicu sa neospravedlnuj, to je napoj a tuto o jedle tocime. Aj nas velky vzor Buc vypije kadeco, aj mrtvemu z ucha. Este aj tu doma robenu becherovku som desifrovala.

Martin, mne travenie naskocilo najneskor za tri dni. Ak by som bola tak dlho na stavach, tak by som dnes uz bola lahsia nez ten nas pes.

A zima mi dnes nebola, dokonca teplo, aj autu bolo teplo. Az tak, ze aj kurenie fungovalo. Mame plus jeden, asi vytiahnem kratasy.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

martin_hk píše:Celkem mě to trápí, dostavuje se to třeba tak tři, čtyři hodiny po ovocné snídani, vlastně monojablečné...
Tak jez každé tři čtyři hodiny. :) Je zima; není horké léto, kdy je často jen žízeň.
Pravdu má i mun - roli hraje také psychika. Když to teď takto pociťuješ, tak si zobni něčeho častěji. Časem bude třeba líp. Nestresuj se, že to takhle bude už napořád. Jo, záleží také na oblečení. 8)
Mě ze začátku (ehm, rok 2004) na syrové byla zima a pak se to přehouplo do tepla - v době kdy jsem jedla dost zeleniny a oříšků. Bydlely jsme se spolubydlama tenkrát v suterénu, nic moc teplo, a hlavně jsem byla venku a po brigádách (i venkovních, v čepici a rukavicích), no a taky vlastně ve škole, ha. Pak jsem se přestěhovala jinam, bylo přetopeno, víc jsem začala dřepět nad učením a brigády sedavé. Vita už taky pokulhávalo. No a byla mi zase zima! Pak zase stěhování a nesměla jsem větrat už ani v noci, tak jsem se adaptovala na teplo. A od té doby střídavě. Hlavně si nesmím v hlavě přiznat, že je mi zima, no a nebo se pořádně obléci, hýbat se, pokud to jde. A prohřívá třeba česnek, skořice a spol. Nejvíc tedy pohyb.
A jaký jsi byl jako dítě? Teplé ručičky nebo věčně studené? Každý jsme i trošku jinak nastavený. Podle Jonáše může být při studených končetinách problém s autonomním nervovým systémem. K tomu radil např. dechová cvičení, sport nebo saunu.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

culka píše: Mame plus jeden, asi vytiahnem kratasy.
:mrgreen:
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Zimomřivost

Příspěvek od buc11 »

cony píše:Jestli tě to uklidní... mi je od doby co jsem vita, zima skoro pořád. V létě , když byly vedra a všichni horkem odpadávali, tak jsem byla naprosto v pohodě, nepotila jsem se a bylo mi příjemně. Ale jakmile nastaly chladna, tak je mi pořád zima. Už jsem si zvykla. Pomáhá pohyb, teplé oblečení, horká koupel. A myslím, že se tak děje všem vitariánům. Mí raw kamarádi jsou na tom úplně stejně. Někde jsem četla, že to souvisí ze zásaditostí organismu. Nejsi zakyselený = je ti zima. Ale nic bližšího k tomu nevím. A taky to nijak neřeším, prostě to k vitariánství patří.
vita a zvlášť na jabkách není pro tyto šířky, mně je negdy zima i v tropech (ale jen v noci), teplo je mi někdy (vyjímečně) v sauně
Uživatelský avatar
Atman
Příspěvky: 56
Registrován: sob zář 25, 2010 17:00

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Atman »

veru, zimomrivosť sprevádza aj mňa celý život, a takmer stále okrem leta aj na pôstoch a aj teraz, keď som na takmervita. Jediné fantastické obdobie bolo keď som zopár mesiacov intenzívne posiloval, a jedol glukózu a mliečne proteíny. To bolo nádherné, metabolizmus fičal ako divý, horúce telo vo dne v noci až do konca prstov, nabušené a vyrysované telo...a prišiel ďalší pôst a všetko padlo za vlasť a na prežitie :lol: .
Ináč to obdobie posilovania malo aj dosť výrazný vplyv na psychiku, zrejme sa aj hormonálna hladina rozbúrila, nestačil som sa diviť :twisted: ako sa mi začali dovtedy nezaujímavé kolegyne páčiť.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Zimomřivost

Příspěvek od buc11 »

Atman píše:veru, zimomrivosť sprevádza aj mňa celý život, a takmer stále okrem leta aj na pôstoch a aj teraz, keď som na takmervita. Jediné fantastické obdobie bolo keď som zopár mesiacov intenzívne posiloval, a jedol glukózu a mliečne proteíny. To bolo nádherné, metabolizmus fičal ako divý, horúce telo vo dne v noci až do konca prstov, nabušené a vyrysované telo...a prišiel ďalší pôst a všetko padlo za vlasť a na prežitie :lol: .
Ináč to obdobie posilovania malo aj dosť výrazný vplyv na psychiku, zrejme sa aj hormonálna hladina rozbúrila, nestačil som sa diviť :twisted: ako sa mi začali dovtedy nezaujímavé kolegyne páčiť.
teď si vymýšlím, ale někdo změřil, že endouše po posilovačke jsou teď nevím, silnější?, delší?, hodnotnější? než po jídle a sexu, tedy každý zvlášť a nebo naráz?
Uživatelský avatar
cony
Příspěvky: 132
Registrován: pát dub 16, 2010 23:49
Bydliště: Ostravsko

Re: Zimomřivost

Příspěvek od cony »

Ptala jsem se několikaletého vitariána, jak řeší svou zimomřivost. Poradil mi čerstvý zázvor. Do teplé vody, do studené, do salátu, i do ovocných... i jako kousek do pusy na cucání... funguje to, už to mám vyzkoušené...
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Jista »

chilli nebrat:)..ochlazuje..sice se clovek poti,ale ochlazuje.zazvor zahriva.
rika se ze zimomrivost souvidi s cistotou krve.pokud mas v krvi necistoty,plisne,krevni bunky neproudi dobre,tak je zima..kdyz se krevni tok ocisti,tak zima zmizi..ale nevim nevim..je ovoce ktere me v zime hreje,a treba po melounu bych asi umrznul.jeste ze neni:)
Go Raw
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

co když je po přemíře ovoce zima, protože se aktuálně namnoží ty mrchy (všechny co mají rády cukr) v krvi? Nebo to k tomu přispěje? Ale to by asi nebylo tak rychle. Začne to tím, že má ovoce dost vody, kt. ochlazuje (viz meloun)?

Už jsem to tu možná kdysi hrozně dávno psala, ale před x lety jsem četla knížku o horolezcích a ten autor (omlouvám se, skutečně si nevybavím jméno) psal, že při výstupu potkali ... nevím, jak to přesně nazval... odnož hinduistů (sorry, určitě to není přesné), kteří byli málo oblečení a údajně se živili jen syrovou stravou, která je dostatečně zahřívala. Jak to v horách s jídelníčkem vypadalo, nevím, možná jedli i syrové zrní/mouku s vodou, kořínky, suš. ovoce... A byli údajně v pohodě. Z toho usuzuju, že na syrové stravě nemusí být automaticky zima. Když to přeženu, tak kdysi i Eskymáci jedli syrové maso. I když uznávám, maso je trochu něco jiného...
Hodně dělá i aklimatizace. Vemte sem někoho z horké oblasti naší planety, navlečte ho do trička a lehkých kalhot, nakrmte vepřem knedlem zelem a čekejte na vzestup tepla po jídle za současné venkovní teploty. hihi. I když uznávám, trávení těžšího jídla trochu zahřeje.
A co zvířata? Taky jedí syrové... >:-)

Jisto, taky se kloním k tomu, že když špatně proudí krev, je pocitově zima. Nedokrvují se ruce, nohy. Někomu modrají zimou.

A co tvx? Na syrovce mu začalo být teplo a doma netopili...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Zdeníno »

martin_hk píše:Celkem mě to trápí, dostavuje se to třeba tak tři, čtyři hodiny po ovocné snídani, vlastně monojablečné... Pokud jím něco hutnějšího pak mě ta vyšší koncentrace cukrů docela zahřeje, jinak bych asi umrzl.
cony píše:Jestli tě to uklidní... mi je od doby co jsem vita, zima skoro pořád.
Pavluska píše:Hlavně si nesmím v hlavě přiznat, že je mi zima, no a nebo se pořádně obléci, hýbat se, pokud to jde.
cony píše:Ptala jsem se několikaletého vitariána, jak řeší svou zimomřivost. Poradil mi čerstvý zázvor.
Hmm, kdepak asi soudruzi z NDR udělali chybu...
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Zdeníno »

Vážení soudruzi!
Se zvětšujícím se znepokojením pozoruji v poslední době, jak někteří soudruzi opadávají v bdělosti či dokonce přijímají za své myšlenky tzv. vitarianismu s lidskou tváří. Tento reakcionalistický nešvar v podobě tzv. pražského jara se vloudil do našich řad, ač je přeci zima. Proto buďte opatrní soudruzi! Vařáci číhají všude, aby se záludně do našich řad vloudili a ušlechtilou myšlenku raw spařili. Vylučte tento nepřírodní plevel z vašich řad!
Vita si uvařit nedáme!
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Zimomřivost

Příspěvek od jans »

Zdeníno :D
na zimu mi nic jinýho než pohyb nepomáhá
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Zimomřivost

Příspěvek od buc11 »

bohužel znám spoustu uvařenců, naposled tchánouci, co se jim v přetopeným domčeku nedarí celou zimu rozmrazit nohy
PMN je krutákovina hromadit vitariány na tudle rovnoběžku, zvlášč v tomto údobí
Pozn. při běžkování se i dokonce mně podaří přeměnit podivnou ovocnou energii na teplo, pot a slzy
Jista
Příspěvky: 654
Registrován: sob pro 08, 2007 21:14

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Jista »

potvory co maj radi curk se namnozi behem nekolika hodin,pokud maji dost cukru a tuku k dispozici..
jeste reseni na zimu je nejist ovoce a zacit jist zeleninu a tuky..tam se da zaradit i 20 procent vareneho..ale clovek si asi na to musi par tydnu zvyknout,je to jiny metabolismus nez na ovoce..ja to zkousel,a bylo mi dost tezko..ale neni zima:)
zase je po tom uzasnej klid..tuk skvele pusobi na nervy.
Go Raw
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Panda »

Pavluska píše:...že při výstupu potkali ... nevím, jak to přesně nazval... odnož hinduistů (sorry, určitě to není přesné), kteří byli málo oblečení...
Matně se mi vybavuje nějaké meditační zahřívací cvičení, kdy se představí na břiše lotosový květ, z nějž se rozlévá do těla žár. Což má i logiku - hlavním zdrojem tepla je tlusté střevo, termoregulaci řídí nervová soustava, takže musí být možné ji ovlivňovat psychickým působením. Psychika je asi hodně důležitá - když sním ovoce tak dostanu pocit chladu okamžitě, dříve než s tím tělo mohlo začít něco dělat.
mun
Příspěvky: 236
Registrován: pát říj 16, 2009 9:48
Bydliště: Ústí nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od mun »

Už se to tu probíralo.
E = m x c x deltaT
To je zvláštní, že když chci ohřát 3kg melouna o 15°, že mě to ochlazuje :)
Pak už jen pohyb, oblečení, a nebo něco co prostě dá zabrat strávit a ohřeje mě zevnitř (ořechy, kachna).
Není totiž nic skrytého, co nebude zjeveno, ani nic tajného, co nebude poznáno.
jans
Příspěvky: 431
Registrován: úte bře 11, 2008 7:09

Re: Zimomřivost

Příspěvek od jans »

Panda píše:Matně se mi vybavuje nějaké meditační zahřívací cvičení
tummo?
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

buc11 píše:bohužel znám spoustu uvařenců, naposled tchánouci, co se jim v přetopeným domčeku nedarí celou zimu rozmrazit nohy
PMN je krutákovina hromadit vitariány na tudle rovnoběžku, zvlášč v tomto údobí
Pozn. při běžkování se i dokonce mně podaří přeměnit podivnou ovocnou energii na teplo, pot a slzy
Taky znám zimomřivé lidi, kteří nejsou vitariány ani omylem. Prostě oběhový systém je poněkud horší. Jo, Buci, člověk není přírodou vybaven na mráz. Nemáme ani moc srsti. Teda většinou. :) Že jsme se rozlezli po celé planetě, je věc jiná. K tomu běžkování - jasně, jsme stvořeni k pohybu (ať už před predátory nebo jako lovci, dejme tomu). Jaký "údiv", že bez něj vše neproudí jak má (a brebery mají dost nespáleného cukru). Příroda výmluvy na sedavé zaměstnání a televizi nebere... ne dlouho.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

Jista píše:potvory co maj radi curk se namnozi behem nekolika hodin,pokud maji dost cukru a tuku k dispozici..
jeste reseni na zimu je nejist ovoce a zacit jist zeleninu a tuky..tam se da zaradit i 20 procent vareneho..ale clovek si asi na to musi par tydnu zvyknout,je to jiny metabolismus nez na ovoce..ja to zkousel,a bylo mi dost tezko..ale neni zima:)
zase je po tom uzasnej klid..tuk skvele pusobi na nervy.
aha.
Já si teď občas dám i podušené zelené fazolové lusky bez tuku a taky zklidňují. Nejím to kvůli pocitu zimy (je rychlejší si zacvičit než vařit :) ), ale že mě chybí pestrost chutí přes zimu. Úplně bez ovoce bych to denodenně nezvládla...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

mun píše: To je zvláštní, že když chci ohřát 3kg melouna o 15°, že mě to ochlazuje :)
:)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše: Což má i logiku - hlavním zdrojem tepla je tlusté střevo, termoregulaci řídí nervová soustava, takže musí být možné ji ovlivňovat psychickým působením.
"jde mi mráz po zádech", "je mi z toho horko"...
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

Zdeníno píše:Hmm, kdepak asi soudruzi z NDR udělali chybu...
:lol: :lol: :lol:
Zdeníno, musím uznat, že máš absolutní pravdu!
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

Po změně a omezování stravy se má tělesná termoregulace zlepšila, takže já jsem si naopak polepšil! Ovšem je pochopitelné, že k teplotním výkyvům přizpůsobuji i jídelníček, vlastně já ani nemusím vědomě nic dělat, chutě na jiné a složitější kombinace, případně ostřejší pokrmy to udělají za mě. :P

Samozřejmě, pokud do sebe někdo při teplotě kolem 0 hází ovocnou monodietu, tak se není co divit. A když se ještě přidají střelci co: oleje néé, ořechy nééé, semena zbytečný, tuky pryč, klíčky néé, koření nééé, česnek-cibule-zázvor néé, recepty nééé a pod. :roll: a nemají ani jídelníček typu Muma (maso, vejce) .. tak ti si letos pořádně přes zimu zacvičí a zaběhají. Ovšem až se oteplí, tak přivítají jaro s pořádnou fyzičkou, kterou jim možná budu já s pohodovou termoregulací tiše závidět :wink: .

Zimomřivost není normální, zimomřivost je problém ! A nemusím být ani primářem na interně, abych věděl, že to signalizuje, že tělo nezvládá, jak by mělo a je potřeba něco změnit, pokud to není závažný zdravotní problém. Ostatně, je to i jeden z příznaků virového onemocnění. Argumentaci pohybem v tomto případě neberu, protože zdravý a dobře vyživený organismus by měl při dnešní kvalitě oblečení na ven a vytápění v domácnostech zvládnout termoregulaci i bez "poskakování". Osobně bych toto svému tělu nikdy neudělal, to bych raději zašel do hospody Na růžek na vařenou česnečku...

Někdo tady mluvil o vnitřním ohni a tím vlastně i vedení energie a prány, to samozřejmě lze, ale cvičí se to několik let a postup je spíš opačný, rozvádět energii a snižovat stravu, ne volit varientu strava neadekvátní situaci a honem rozpalovat "vnitřní oheň".
Uživatelský avatar
midsummer
Příspěvky: 163
Registrován: čtv led 29, 2009 11:20

Re: Zimomřivost

Příspěvek od midsummer »

Na zimomřivost mi s úspěchem zabírá nejjednodušší verze miso polívky. Pravda, už to není vita, ale rozhodně to nepovažuji za nějaké echt exces: velmi krátce (1-2 minuty) povařím ve vodě 2 - 3 druhy zeleniny společně s množstvím řasy wakame. Již bez varu zamíchám miso a na talíři hustě posypu bylinkami - především petrželkou. Možno přidat i různá semínka a jako zpestření (a též více zahřívací efekt) je prima na talíři přistrouhat ředkev, ředkvičku nebo přilít trochu zázvorové šťávy. Jednak mi to neskutečně chutná a hlavně to velice rychle a dlouhodobě zahřívá.
Zdeníno
Příspěvky: 824
Registrován: čtv čer 24, 2010 23:11

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Zdeníno »

Jde mi o to, že pro svůj radikální stravovací styl nemají vitariáni žádnou důvěryhodnou podporu. Důvěryhodnou podporou rozumím např. Ajurvédu aj., tisícileté tradice, které mají prokazatelně dobré výsledky, a které se opírají o subtilní pozorování výjimečně cvičených meditačních myslí (kupř. takové akupunkturní body západní medicína dodnes vysvětlit neumí). Důvěryhodným zdrojem mohou být i mimořádní jedinci s jasnovidnými schopnostmi s prokazatelně důvěryhodnou minulostí, jako např. E. Cayce, páter Ferda u nás, nebo i Bř. Kafka. Důvěryhodným zdrojem nejsou produkty amerického marketinkového průmyslu, známého svými false flags (viz např. špenát).
Je pravda, že jsem v této oblasti začátečník, ale nikde jsem se zatím nedočetl např. o oprávněnosti radikální raw stravy. Jistě je čerstvá strava lepší než nečerstvá, ale živou buňku do krve nedostanete. Kupř. v Ajurvédě jde o to, dostat do těla co nejvíce odžas (Kafka to nazývá magnetizmem), které se varem vytrácí. Nikoli ale nutně vždy. Vitariánské předpoklady o vzniku jedů z vaření jsou ponejvíce iracionální přání.

A tak se mnozí léta klepou zimou, v důsledku sníženého metabolizmu, ale co by neudělali pro svou víru. Atman obětuje vlastní pozitivní zkušenost na oltář vita ideologie. Martina vytáhnou vlašákoví doktoři hrobníkovi z lopaty, ale zřejmě ani to nestačí.
Důvodem je pravděpodobně podvědomá touha po Absolutnu, která každému člověku byla do srdce dána, ale v důsledku zastřené mysli je svým způsobem z podvědomí vytažena a tak transformována do stravovacích pravidel, na kterých se lpí a úzkostně se dodržují ("co mám proboha dělat, když je mi zima???").
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

Midsummer:
to je přesně ono! Je mi zima, tak hledám nějakou variantu, případně kompromis, jak stav urychleně vrátit do normálu. A ne si říkat, jsem raw, tělo má všechno co potřebuje (odborníci to říkali) a čekat na jaro :wink: ...
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

Máte někdo vysvětlení pro podivný jev, kdy se do mě po vypití zeleného čaje postupně dává zima? Nechci pomyslet na to, že by to mohla být narušená činnost ledvin, které nestíhají vyloučit kofein / tein a ten pak stahuje v těle cévy, z čehož následně plyne arytmie.... Máte někdo podobnou podivnou zkušenost?
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

Zdeníno píše:Jde mi o to, že pro svůj radikální stravovací styl nemají vitariáni žádnou důvěryhodnou podporu. Důvěryhodnou podporou rozumím např. Ajurvédu aj., tisícileté tradice, které mají prokazatelně dobré výsledky, a které se opírají o subtilní pozorování výjimečně cvičených meditačních myslí Důvěryhodným zdrojem mohou být i mimořádní jedinci s jasnovidnými schopnostmi s prokazatelně důvěryhodnou minulostí, jako např. E. Cayce,.... Důvěryhodným zdrojem nejsou produkty amerického marketinkového průmyslu, známého svými false flags (viz např. špenát).
To opět souhlas a ani mít v nejbližší době nebudou nebo alespoň do té doby, dokud se nebudou popularizovat různé stravovací vita směry dle energií, převládajících živlů v těle, prostě alespoň řádové rozdělení typů strávníků, jak to dělá tebou zmiňovaná Ajurvéda, Číňani a další.
E.Cayceho jsem četl docela hodně, taky je pro mne autoritou, mimochodem už i on doporučoval některým vegetariánům suplementovat (to bylo v 1. pol. min. století), taky doporučoval koloidní stříbro a zlato :wink: .. atd. Na druhou stranu, páter Ferda na mne dojem neudělal. Americký (nejen) raw marketingový brak už nepodporuju rovněž ani zvýšenou pozorností, snad s vyjímkou 2 vita lékařů, připadám si, jak když přispívám na nové raw hippies hnutí, které má super život, objíždějí vita fesťáky, jsou free, občas něco vycucají z raw prstu a svážou to do knihy. Místo drog mají superfood :wink:. Super život a bezmezný obdiv za prachy a energii vita nadšenců.
Zdeníno píše: Vitariánské předpoklady o vzniku jedů z vaření jsou ponejvíce iracionální přání.
Záleží co se vaří. Ale pravdou je, aby cokoliv co se vaří vypouštělo jedy, je opravdu nesmysl. Zrovna teď přes vánoce s tím budu trochu víc experimentovat, protože svátky u nás bývají vegetariánské. Ono je i trošku úsměvné, že ti vitariáni dají na tohle jeden argument (si myslí, že mají argument).. :wink: :
" po několika týdnech jsem včera na oslavě snědl vařený oběd (např. brambory, zelenina), řeknu vám, to je hrůza, dříve jsem to vůbec nevnímal, ale naštěstí od té doby co jsem na vita jsem vnímavější :D. Takže ráno jsem měl tmavou moč :shock: , nechápu, jak jsem se tolik let mohl na vařeném tak stravovat a mít tak ošklivou moč a nevnímat to :shock:, taky jsem byl unavený a měl jsem pocit zalepenosti... apod."....
.... samozřejmě pomineme nezdravě se přežírající se lidi, ale tomu vitariánovi se stalo tohle: nedával svému metabolismu a trávení žádnou zátěž delší dobu, tedy jako nepoužívaný sval za tu dobu velmi zlenivěl a zpomalil se, pokud by zařadil lehké vařené jídlo častěji, aby si tělo zase přivyklo pracovat, bude bez obtíží (pokud to nebude KFC a pod.). Tolik k těm iracionálním argumentům.
Zdeníno píše:A tak se mnozí léta klepou zimou, v důsledku sníženého metabolizmu, ale co by neudělali pro svou víru. Atman obětuje vlastní pozitivní zkušenost na oltář vita ideologie. Martina vytáhnou vlašákoví doktoři hrobníkovi z lopaty, ale zřejmě ani to nestačí.
Atman mi zrovna přijde docela racionální, Martin...bez komentáře, dle mého názoru u něj stačí začít jíst, ale zatím mi přijde, že to nedělá, třeba se mýlim.
Zdeníno píše:Důvodem je pravděpodobně podvědomá touha po Absolutnu, která každému člověku byla do srdce dána, ale v důsledku zastřené mysli je svým způsobem z podvědomí vytažena a tak transformována do stravovacích pravidel, na kterých se lpí a úzkostně se dodržují ("co mám proboha dělat, když je mi zima???").
Na tom možná něco je, jenomže jídlo je vábnička a slepá ulička, už se samé podstaty věci, jedná se o hrubou energii, ta k absolutnu nikoho nedovede.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

martin_hk píše:Máte někdo vysvětlení pro podivný jev, kdy se do mě po vypití zeleného čaje postupně dává zima? Nechci pomyslet na to, že by to mohla být narušená činnost ledvin, které nestíhají vyloučit kofein / tein a ten pak stahuje v těle cévy, z čehož následně plyne arytmie.... Máte někdo podobnou podivnou zkušenost?
Ano, vzhledem k tvému rozhozenému organismu se jedná o to, že voda v čaji již neobsahuje mřížku, proto si ji tělo musí vyrábět, další věcí je, že horká voda po čase energii (teplo) tělu bere, studená dodává. Kdyby byl tvůj organismus fit, tak to zvládne zregulovat bez obtíží.
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

2olfess píše:
martin_hk píše:Máte někdo vysvětlení pro podivný jev, kdy se do mě po vypití zeleného čaje postupně dává zima? Nechci pomyslet na to, že by to mohla být narušená činnost ledvin, které nestíhají vyloučit kofein / tein a ten pak stahuje v těle cévy, z čehož následně plyne arytmie.... Máte někdo podobnou podivnou zkušenost?
Ano, vzhledem k tvému rozhozenému organismu se jedná o to, že voda v čaji již neobsahuje mřížku, proto si ji tělo musí vyrábět, další věcí je, že horká voda po čase energii (teplo) tělu bere, studená dodává. Kdyby byl tvůj organismus fit, tak to zvládne zregulovat bez obtíží.
To jsou mi tedy vážně vyhlídky..... :roll:
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

martin_hk píše:, z čehož následně plyne arytmie....
to spíš ukazuje na špatný poměr sodíku a draslíku v těle, pokud se to upraví, problémy by měly zmizet.
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

martin_hk píše: To jsou mi tedy vážně vyhlídky..... :roll:
Co se ti nelíbí? Začni na sobě pracovat, začni jíst a za 3 měsíce jsi jako rybička! Zjisti si jaký máš tlak, jaké PH moči.
Trváš po ránu na tom, že musíš snídat jablka? Dobře, tak si je nakrájej na plátky, vedle v misce si ve vlažné vodě rozpusť trochu medu (agave sirupu), přidej skořici, citrónovou šťávu, můžeš strouhnout trochu zázvoru nebo dát sušenej nebo nemusíš. Rozemel se ořechy. Jablka polej medovou omáčkou, posyp ořechama a máš z toho hned výživnou snídani místo hladových samotných vybrakovaných jablek atd... Je to tak jednoduchý, Marťas :?
Oriana
Příspěvky: 230
Registrován: čtv lis 27, 2008 12:14
Bydliště: okres Mělník

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Oriana »

Myslím si, že zimomřivost je závislá i na množství podkožního tuku. Tím neobhajuji obezitu, ale jen základní obal. Když jsem vážila 50 kg (dnes 66 kg na 164 cm), tak mi byla zima skoro pořád. Teď už to zdaleka není takové a konečně si připadám trochu normálně. Nedovedu však posoudit nakolik změna nastala změnou stravování nebo přechodem.
A jsou věci, na které nemám vysvětlení - někdy se mi tělem rozlije nádherné teplo po vypití skleničky vody.
A pak se mi dost často stává, že ve chvíli, kdy mi je zima, tak mám tělo na omak teplé a někdy, když je mi teplo, tak jsem naopak studená. (Extrémním chladnutím - tedy nedokrvováním rukou a nohou netrpím).
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

2olfess píše:
martin_hk píše: To jsou mi tedy vážně vyhlídky..... :roll:
Co se ti nelíbí? Začni na sobě pracovat, začni jíst a za 3 měsíce jsi jako rybička! Zjisti si jaký máš tlak, jaké PH moči.
Trváš po ránu na tom, že musíš snídat jablka? Dobře, tak si je nakrájej na plátky, vedle v misce si ve vlažné vodě rozpusť trochu medu (agave sirupu), přidej skořici, citrónovou šťávu, můžeš strouhnout trochu zázvoru nebo dát sušenej nebo nemusíš. Rozemel se ořechy. Jablka polej medovou omáčkou, posyp ořechama a máš z toho hned výživnou snídani místo hladových samotných vybrakovaných jablek atd... Je to tak jednoduchý, Marťas :?
Problém je jiný a to ten čaj. Ledviny si asi neumí s kofeinem poradit, ten následně zužuje cévy a působí chlad skoro až k zimnici, což je vlastně zdánlivě nelogické. Kofein se metabolizuje v ledvinách, ty se jej snaží vyloučit a jelikož se jim to nedaří dochází jen k úbytku tekutin, což se spolupodílí na následné arytmii... Šokuje mě, kam až jsem to dotáhl, že na mě tento zelený všelék bude působit až tak negativně.... :roll:
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Zimomřivost

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 19:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
martin_hk
Příspěvky: 1038
Registrován: pon lis 30, 2009 14:53
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zimomřivost

Příspěvek od martin_hk »

cepheus píše:Dej na 2nd olfesse, odlož dočasně ten Tvůj všelék (co Tě podle mě m.j. taky složil když jsi s ním startoval, proč asi po něm někteří lidi nespí a cvičí jim to se srdcem ? Ha ?)
Zkus třeba i tu zeleninovou polívku - vývar a uvidíš.
Prostě jez.
Mně jde spíš o to, že není běžné, normální, aby měl člověk takové potíže po vypití zeleného čaje 40 dní od konce půstu, ta zimomřivost je asi jen doprovodný jev něčeho jiného, zásadnějšího....
Jsem utkaný tělem matky, otcem i potravou je mi samotný Vesmír, tudíž tajemství, nad nímž si lámou hlavy nejslovutnější vědecké kapacity... Povahou tedy jsem a zároveň nejsem, jsem vším a zároveň ničím...
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

martin_hk píše: Mně jde spíš o to, že není běžné, normální, aby měl člověk takové potíže po vypití zeleného čaje 40 dní od konce půstu, ta zimomřivost je asi jen doprovodný jev něčeho jiného, zásadnějšího....
Ano, to není normální, to máš pravdu. Až budeš v pořádku (viz. příspěvky výše), jistě tvé tělo snese i tvůj oblíbený čaj.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

2olfess píše: ti vitariáni
jj, ti vitariáni. Fuj! :roll:
Cayceho bych si ho úst raději moc nebrala - tzv. suplementy vegetariánů byly např. naklíčené fazole. Tj. stále to, co je v rámci vita. A přísný zákaz smaženého. Vaření tak zlé není, ale není prý nad čerstvé saláty.
Přiměřený pohyb přirovnaný ke skákání no comment.

Martine, na ten čaj se vykašli. Co třeba radši kopřivový? Ten je dobrý při chudokrevnosti. A pokud máš obavy ze svého jídelníčku, tak jez všechno... co Ti brání? Každý si upravuje svůj jídelníček dle konkrétních potřeb. Zajímalo by mě, co Ti doporučila Partyková nebo pokud nic, proč ji nekontaktuješ. Lepší je aktivita než strach.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Zimomřivost

Příspěvek od 2olfess »

Pavluska píše:
2olfess píše: ti vitariáni
jj, ti vitariáni. Fuj! :roll:
Ajéje, tady někdo vytrhává z kontextu, jak se mu to hodí do krámu, možná proto, aby si vylil zlost nebo z jiného důvodu..(že ty příspěvky nečetl :lol: )? Pavluško nevadí ti, že jsem tu celý rok uváděl, že já vitarián jsem, mimo vánoc a nechci rýpat, ale pokud si dobře vzpomínám, tak ty ne a dokonce aktuálně konzumuješ ryby? Tvůj jídelníček mi je ukradený, aby bylo jasno, dokonce se domnívám, že s rybama můžeš být na tom lépe než většina vita, ale můžeš mi prosím ukázat kde jsem napsal "TI VITARIÁNI" nebo v jakém kontextu, abych se o sobě doslechl, že tvrdím ... jj, ti vitariáni. Fuj! :roll: , takže bych si nadával sám sobě, to nemám důvod a je škoda, že máš potřebu takových reakcí, ale je to tvoje věc, nikoliv moje, takže si reaguj, jak je libo :wink:
Pavluska píše:Cayceho bych si ho úst raději moc nebrala - tzv. suplementy vegetariánů byly např. naklíčené fazole. Tj. stále to, co je v rámci vita. A přísný zákaz smaženého. Vaření tak zlé není, ale není prý nad čerstvé saláty.
Přiměřený pohyb přirovnaný ke skákání no comment.
.
Cayceho si budu brát do úst úplně v klidu, protože mi rukama prošla drtivá většina jeho knih dostupných v ČR a doporučoval i suplementy - TABLETKY! Jinak jeho rady byly individuální.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Zimomřivost

Příspěvek od Pavluska »

2olfess píše: Ono je i trošku úsměvné, že ti vitariáni dají na tohle jeden argument (si myslí, že mají argument).. :wink: :
" po několika týdnech jsem včera na oslavě snědl vařený oběd (např. brambory, zelenina), řeknu vám, to je hrůza, dříve jsem to vůbec nevnímal, ale naštěstí od té doby co jsem na vita jsem vnímavější :D. Takže ráno jsem měl tmavou moč :shock: , nechápu, jak jsem se tolik let mohl na vařeném tak stravovat a mít tak ošklivou moč a nevnímat to :shock:, taky jsem byl unavený a měl jsem pocit zalepenosti... apod."....
tu to je.
Na vytrhávání z kontextu ode mě se čertíš; když to udělá Zdeníno, napíšeš absolutní pravda.... (právě proto, že mám zkušenost s tím, jak mi bylo na čistém vita a jak na "doplněném" - s tím, že jsem si všimla hlavně důležitosti pohybu - protože někdy mi byla zima na vařeném, když jsem zanedbávala pohyb atd, jsem napsala svůj názor).
S tím Caycem jsem brala v potaz doporučení preventivní všeobecné. Co doporučoval jen konkrétním (často nemocným) lidem, to je věc druhá. Ale jistě pro ně samotné důležitá...

čau, hezkej den
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Zimomřivost

Příspěvek od cepheus »

*
Naposledy upravil(a) cepheus dne sob črc 23, 2011 19:18, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět