Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITATIÁN

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITATIÁN

Příspěvek od LuciaWbr »

Prosím o radu už skúsenejších.
Máme 5 mesačné bábo-chlapček. Chceme, aby bol 100% vitarián, preto začneme s prirodzenou stravou a chceme sa spýtať, aby sme neurobili niekde na začiatku chybu v stravovaní, kto už má skúsenosť, alebo by vedel poradiť, s čím začať? Čítala som, že najlepšie sú odšťavené klíčky, ale ako ďalej? Máme odšťavovač angel juicer, je to fantastický pomocník, máme aj mlynčeky ale nevieme čo s čím... Zatiaľ malého len kojím, sami sme vegáni a jeme takmer 75% surovu stravu, obed niekedy varený, no snažíme sa prejsť všetci len na prirodzenú stravu (zlozvyk).
Máme ešte 3 ročnú dcérku, tam taktieť jedálniček ako my.
Nájde sa niekto, kto dával prvé vita príkrmy, alebo už má skúsenosti a vedel by pomôcť? Ďakujem!
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Ahoj, mé dítě (nyní skoro 3 roky) sice není 100% vitarián, ale začaly jsme myslím vzorně :)
Plné kojení do osmi měsíců a první příkrmy pak byly kousky ovoce do ruky - jablko, hruška, vlastně i mrkev, ačkoliv ta leda zabarvila ksichtík, moc jí mimino nepozřelo :)
Potom jí docela jela hodně rozmočená pohanka se strouhaným jablkem a taky banány - a koktejly, tj. rozmixovat banán, pomerančovou šťávu, případně nějaké bobuloviny, ale ty nemusí být, a malinko vody - sladká lahůdka, které odolá málokteré dítě. (Na fámu, že děti do roka nesmí citrusy a do tří let ořechy, zvysoka dlabu, když jí to chutná, proč ne.)
Neříkám, že jsou odšťavené klíčky zbytečný hokus pokus, ale chtěla jsem to jen dodat odvahy, že klasickým ovocem a zeleninou nic nepokazíš :)

Jo a 6 měsíců určitě není doba, kdy bys musela začít přikrmovat....v klidu, leckdo kojil pomalu plně i do roka a dítě prospívalo. Pokud se ale sápe po vašem jídle, není "příliš brzy" na příkrmy, tak směle do toho, držím palce.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

sarik, ďakujem. Ja ešte neviem, či mu dať hneď v 6-mesiaci prvé jedlo, alebo neskôr, len chcem byť na to pripravená a naštudovať všetko okolo toho. Naša dcérka teraz má tri roky je vegánka od začiatku, neje žiadne sladkosti ako iné deti, nie je očkovaná a nikdy nebola chorá.

Vieme, neurobili sme chybu. Teraz ale ideme o "krok" vyššie a malého budem viesť ako teda my všetci štyria k vitariánstvu. Gunter píše, že začal s odšťavenými klíčkami, ale ďalej sa témou deti alebo bábätká nezaoberá.
Najlepší sú ale lekári (radia aj bez opýtania): Pomelte hovädzie mäsko a pomaly mu to dávajte :shock: ty brďo vrátiť titul :evil:
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Ano a čo sa týka tých orechov a citrusov, tak tiež v pohode. Vraj sú to "ťažké alergény" do 3 rokov, tiež na háku také "akožerady". To malej najviac asi chutilo :D Alergény sú injekčné striekačky :)
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
levandulka
Příspěvky: 67
Registrován: pát říj 09, 2009 16:22

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od levandulka »

Lucka, určite si prečítaj tento blogový príspevok. Veľmi inšpirujúce :wink:
http://www.freshness.cz/profiles/blogs/ ... y-matyasek

A teraz som zistila, že odkaz tu už je :oops:
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

levandulka, velmi pekne dakujem za ten web, urcite sa skontaktujem s tou mamickou, je to velmi zaujimave, presne takto som si to predstavovala :-) Krasny chlapcek...
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Uz mame 6 mesiacov a plne kojim. No malemu uz tecu sliny ked nas vidi papkat :D Citim sa tak blbo, ze mu nedam :? Cim potom zacat? Odstavovat salat, alebo mlet orechy? Dakujem.
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Lidka
Příspěvky: 231
Registrován: pát dub 23, 2010 11:34

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Lidka »

dceru jsem plne kojila 14 mesicu :shock: a prvni jidlo byly lesni jahody (108 kusu :!: )
ale kazde dite je jine syn chtel jist driv
vsechny nase deti (me a mych sester) se pasly: pampelisky sedmikrasky, lichorerisnice, listky kontryhelu, jetel, pazitku... :mrgreen:
Urcite bych nezacinala orechama,
sranda jak jine maminky rekly na sedmikrasku fuj a daly diteti lizatko, my rekly fuj na lizatko a daly sedmikrasku :P :P :P
pry je velmi dulezita chutova stopa, kterou si male dite zafixuje, pak si v budoucnu lip vybira, co doopravdy potrebuje >:-)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Já začínala jednoduše zralým ovocem, hlavně jablky. Nakrájet na takové "hranolky" (Jako ty z brambor), to se miminu dobře drží a může si žmoulat.

Jsem lenoch a s nějakým šťavením a kašičkami bych se (více než jednou denně) netento...ale nezavrhuju to.
Ať se ale děcko učí i kousat....kamarádky syn pil veškerou stravu rozmixovanou v lahvi s dudlem do tří let :lol: (odmítal kousat cokoliv jiného než nějaké sušenky či co) Neříkám, že je to špatně, je to zdravý a krásný klouček, ale mě by trefilo se s tím patlat...a žvýkací svaly jsou na žvýkání no ne? :) Taky to masíruje zuby.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:....kamarádky syn pil veškerou stravu rozmixovanou v lahvi s dudlem do tří let
Nemá teď kvůli tomu křivé zuby?
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Musela bych se zeptat, už nejsme tak často v kontaktu. Udělám to hned.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Sweetie
Příspěvky: 3163
Registrován: sob říj 11, 2008 19:02
Bydliště: UK

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Sweetie »

opravdu za tohle vlakno moc dekuju a asi vic v budoucnu. neni nad realnou zkusenost. moc vam vsem mamkam fandim. osobne bych se toho vubec nebala, naopak, bala bych se mu dat cokoliv zpracovanyho. kdyz vidim jak ty mali se sapou sami po kousku melounu a misto toho jejich mamka se jim dle konvence snazi vtlacit kure s rejzi.
jen tak dal.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Takže anonymně vkládám vyjádření kamarádky:

"Stran toho pití - odrazilo a nehezky. Zuby má hrozné, sice krásně rovné, ale samý kaz a horní řezáky mu uhnívají - jsem z toho dost zničená. Hlavně, že do dvou let neznal bombóny ani čokoládu.. Ale myslím, že je problém v tom, že v noci řval a my mu dávali skoro do tří let dvakrát nebo i třikrát kaši slazenou ovocem, pochopitelně u toho usnul a zuby už se nečistily. Vzhledem k tomu, že se to pak do týdne odnaučil a stačila mu voda, byl to asi zlozvyk a ne hlad.. holt jsme byli blbí. Tož tak."

Tím nechci Luciu strašit nebo odrazovat od ovocných šťáv/mixů...jen že na to přišla řeč a padl dotaz. Prostě já bych začala jak pevnou stravou, tak tekutou, nějak rozumně obojí. Kousání je prima dovednost.

A ještě něco - děti milují svobodu a motorickou nezávislost! Když nakrájíš různé ovoce do misky, třeba dítě svlečeš a dáš misku i jedlíka na zem, aby se mohl v jídle hrabat sám, to je radosti! Úplně jiný vodvaz než asistované lžičkování.
Existuje snad i nějaký celý "směr" tohodle, bohužel v AJ a nepamatuju si název. Dozvěděla jsem se o tom až dlouho poté, co jsem nechala právě tak z lenosti mimino samostatně okusovat jídlo :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Takové prasečiny s omáčkou bych ale doma povolila jedině ve vaně :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

s.arik, dakujem, vies ze ma to nenapadlo dat mu hned cely kusok jablcka? Fakt ze nema este zubky, ma trochu zneistuje v tom, ci mu nemoze ten kusok niak zabehnut, ked zatial len cuca?

Chcela som zacat s klickami, nechat mu ich fakt "pohltat"? Tie bylinky su tiez dobre, skusime i tie. Zatial som mu davala len kus mrkvicky na zuzlanie, ma z toho uzasnu radost. Nasej prvej dcerke sme prevarili na smrt mrkvu, rozmixovali a davali papat z lyziciek. Skoda, ze som nepoznala tieto stranky skor, nemuseli sme sa dopustat takych strasnych chyb.
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Jistěže může děcku zaskočit, ale to se stane i mně, řekla bych nejméně obden ;) hlavní je se nedusit do modra, zakuckání je normální věc.
Vyšší riziko je tehdy, když někdo "násilím" krmí sedící dítě. Když ale necháš mimčo lézt/ležet na zemi a ono si samo bude spontánně z talířku/tvé ruky brát kus jablka, má hlavičku v předklonu a spíše nezaskočí, ale vypadne na zem...jídlo chce praxi, jako všechno, tak mu věř a neboj :) Jasně, necpi mu suché ořechy nebo strouhanku, to se jeden zakucká raz dva, ale kousky měkkého ovoce nepředstavují velké riziko...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Ty klíčky bych klidně zkusila nabídnout celé a kdyby to dítě nechtělo (osobně teda samotné klíčky ráda nemám), tak mixnout do jiného jídla - já bych totiž to "baby led weaning" nebrala tak dogmaticky :) Prostě něco pevné, něco tekuté, nepřijde mi jako zločin mísením a mixováním občasně do děcka "tajně" vpravit i potravinu, která by mu samotná nechutnala.

Na minulé chyby zapomeň, nebyly chybami. Vždy si pro své děti dělala to, co si považovala za nejlepší. Život je více subjektivní a pocitová věc, všechno se děje v naší mysli. Objektivní realita není to nejdůležitější.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Panda »

s.arik píše:Ty klíčky bych klidně zkusila nabídnout celé a kdyby to dítě nechtělo...
Od auta ale raději ne, ať si nenavyká už tak v útlém věku. A operace také není nejlevnější legrace, mohly by dokonce v žaludky i zareznout.
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

s.arik, dakujem, Ty mas take super rady :D skoda ze som Ta nepoznala skor. Tak trochu zabudame na prirodzenost a detsku spontannost, clovek si to niekedy ani neuvedomuje. Ale dakujem za pripomenutie. Co myslis, kojit zasadne co najdlhsie, ci "ponuknut" aj cosi ine, tak ako pises, do tanierika a na zem, nech si zoberie? Pribera pekne, prospieva, vie vela veci skor ako nasa prva, mozno aj preto, lebo mam lepsiu stravu a neockujeme.
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

LuciaWbr píše:Co myslis, kojit zasadne co najdlhsie, ci "ponuknut" aj cosi ine, tak ako pises, do tanierika a na zem, nech si zoberie?
Myslím, že je nejlepší kojit plně do 6. měsíce, tedy první půlrok žádné čaje, kaše, vodu, nic. No a pak to nechat na dítěti, když jíst nechce, plně kojit klidně do roka (nemálo dětí se tak kojí i u mainstreamových matek, co by nejraději zavedli kuřecí masíčko ve 4.m., ale když dítko halt odmítá... :) ). Naopak když se dítě o jídlo zajímá, po půl roce mu klidně nabízet...
Podle mne je dobré vedle pevné stravy nadále kojit přinejmenším ten první rok či rok a půl, MM obsahuje plno skvělých látek, co podporují imunitu.

Moje dcera měla ale jiný názor a odstavila se sama kolem 11 měsíců :) Jiné děti musí odstřihnout vyčerpaná a znechucená matka ve dvou či třech letech :lol: je to různé, není třeba si představovat pevné hranice.

Já bych tedy na tvém místě s 6m kojencem nadále především kojila, ale podle jeho zájmu už mu umožnila zkoumat i ovozel, tempo určuje tvé dítě :)
S dcerou jsem kojila plně do 8 měsíců, někde jsem četla, že se to doporučuje při alergii v rodině. Dnes už bych na tom tak striktně netrvala, kdyby dítě chtělo, ať si žužlá po půl roce co chce.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Podle mne je dobré vedle pevné stravy nadále kojit přinejmenším ten první rok či rok a půl, MM obsahuje plno skvělých látek, co podporují imunitu
To teda rozhodně podporuju a klíďo bych upřesnil "kojit co nejdéle" - samozřejmě předpokládám, že mamka se stravuje rozumně (nejlépe raw), aby MM mělo kvalitu bez reziduí průmyslovejch výrobků
s.arik píše:Neříkám, že jsou odšťavené klíčky zbytečný hokus pokus, ale chtěla jsem to jen dodat odvahy, že klasickým ovocem a zeleninou nic nepokazíš
Jen mi tak blesklo hlavou, není škoda klíčky šťavit? Přijde mi, že se značně líp využijí (z hlediska živin), když se mixnou...
Ale čo

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Ale čo »

moja staršia začala piť šťavy v 4.mesiaci,mladšia asi v 6. boli kojené asi 12-15 mesiacov.sladkosti nejedli do :staršia8 a mladšia do 6 rokov. pár rokov pili šťavy aj 3xdenne. a zubarsku vrtačku zatiaľ spoznala len staršia v 14.rokoch
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

Nepřikrmovat, kojit furt až do plného mléčného chrupu a je po problému.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Selma píše:Nepřikrmovat, kojit furt až do plného mléčného chrupu a je po problému.
no v některých případech by to bylo týrání dítěte :)
někdo se prostě rád nechá výhradně kojit do dvou let, a jiné děti se (aniž by kojení odmítaly) cpou rodičům do talíře od pěti měsíců...rozhodně individuálně!

třeba já kojila výhradně do 8 měsíců a pak i přikrmovala, dcera chtěla. vyhovovalo mi to tak a jí také, ale neříkám, že je to nejlepší schéma pro všechny...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od mira »

s.arik píše:
Selma píše: jiné děti se cpou rodičům do talíře od pěti měsíců...
V obětavé snaze nakrmit milované rodiče. :|
Naposledy upravil(a) mira dne stř říj 06, 2010 22:31, celkem upraveno 1 x.
Všeho s mírou.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

s.arik píše:
Selma píše:Nepřikrmovat, kojit furt až do plného mléčného chrupu a je po problému.
no v některých případech by to bylo týrání dítěte :)
někdo se prostě rád nechá výhradně kojit do dvou let, a jiné děti se (aniž by kojení odmítaly) cpou rodičům do talíře od pěti měsíců...rozhodně individuálně!

třeba já kojila výhradně do 8 měsíců a pak i přikrmovala, dcera chtěla. vyhovovalo mi to tak a jí také, ale neříkám, že je to nejlepší schéma pro všechny...[/quote]

Neříkám upírat dítěti jídlo, říkám kojit až do plného mléčného chrupu. Tak se nemusí řešit příkrmy, patlaninky, šťávičky, dítě se kojí a k tomu se samo přikrmuje tím, co mu chutná, co se mu dobře polyká, co hezky vypadá a voní, s čím se dá pěkně pohrát atd. Dítě se rádo a přirozeně o svoji výživu postará samo, postačí když ho matka neodkládá k jeho vlastnímu malému stolečku, ale nechá si ho na klíně, když sama jí. Týrání dítěte je, když se s ním nezachází tak, jak mu velí jeho instintky, ale cpe se mu násilně většinou naprosto mylná představa rodiče o tom, jak by se s ním mělo zacházet.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Renáta »

Selma, píšeš "postačí když ho matka neodkládá k jeho vlastnímu malému stolečku, ale nechá si ho na klíně, když sama jí."
Toto môže fungovať len v prípade zdravo sa stravujúcich jedincov. Žiaľ, pozorujúc, ako sa stravuje väčšina žien, by bolo toto riešenie učinená katastrofa - decko by sa nedostalo ku kúsku zdravej stravy.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

Renáta píše:Selma, píšeš "postačí když ho matka neodkládá k jeho vlastnímu malému stolečku, ale nechá si ho na klíně, když sama jí."
Toto môže fungovať len v prípade zdravo sa stravujúcich jedincov. Žiaľ, pozorujúc, ako sa stravuje väčšina žien, by bolo toto riešenie učinená katastrofa - decko by sa nedostalo ku kúsku zdravej stravy.
Pokud se oba rodiče nestravují vita, tak nemá nejmenší smysl snažit se tak vychovat dítě. Jednak to nejde, a druhak takový rodič nemá tušení, jak 100% vita stravu dítěti zajistit, když to sám nedělá. To je skutečně pouze hazard a zadělání si na budoucí těžké konflikty v rodině.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

Jinak specielně pro Lucii z mých vlastních zkušenností. Kojení je základ, jak jsem už řekla. Pak se nemusí řešit, čím přikrmovat, každé dítě je jiné a jede si v učení a zvykání na pevnou stravu svým tempem a i ty jeho chutě se mění. Dokud jsem kojila, tak jsem se nechytala s žádnými náhražkami, ať už se šťávami nebo semínkovými mléky. Ochutnaly, ale neměly žádné valné důvody to pít nějak pravidelně. Bavilo je jíst celé měkké plody už od nějakých sedmi měsíců a později i tvrdší, oříšky a cokoliv, co jsme měli zrovna k dispozici. U třetího dítěte jsem tedy už ani nezkoušela vyrábět nějaké speciální kašičky, chystala jsem jídlo pro všechny stejné a co maloch pojedl, to pojedl, zbytek se dokojil. Musím říct, že přes veškerou snahu udržet je od nezdravých jídel, nikdy bych nevěřila, co jsou ta děcka schopná na mně vymyslet, aby si mohly něco z toho nezdravého uzmout. Po šestém roce věku je s nima už domluva a spolupracují, protože mají za sebou zkušennosti s nemocemi a odpovědnost za jejich zdraví jsem postupně přehodila na jejich vlastní ramena. Takže se rozmýšlí, co si nachytají na svačinku do školy. Nejmladší čtyřletá ale přemýšlí jednodušeji a je schopná mi dlouze vysvětlovat, že po zmrzlince nemocná nebude, že je vlastně zdravá a vysvětluje mi pozitivní mechanismus působení rafinovaného cukru na její bříško. Z takových promluv by se jeden potrhal smíchy. Nicméně je třeba respektovat vývoj dítěte v samostatnou osobnost, na nikom a na ničem nezávislou, opírající se pouze o své vlastní zkušennosti, činící svobodná rozhodnutí a přijímající jejich důsledky v plném rozsahu.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Renáta »

Ani som nemala na mysli vita stravu, keď som čítala tvoju radu. Len som si predstavila, čo je väčšina populácie. A je to celkom desivá predstava, že by malo dieťa sedieť mamke na kolenách a odjedať z jej párkov, ktoré raňajkuje, či z rezňa, ktorý má na obed. To radšej nech batoľa sedí v detskej stoličke a mamka nech mu pripraví dojčenskú stravu. Žiaľ, z tej "pestrej" dospeláckej stravy by mohol byť jedine problém. (I keď, čo si budeme nahovárať, že väčšina detí i tak na tú hrôzu, čo do seba cpú dospelí, časom prejde. Ale, nech sú uchránené aspoň v úplne útlom detstve, keď by napr. ich obličky nápor dospeláckych "dobrôt" nemuseli zvládnuť.) Veru takmer denne mám v rukách fotografie ani nie ročných detí, s klobásou vrazenou v pusinke - je to do plaču.
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Samira »

Renáta píše:...Veru takmer denne mám v rukách fotografie ani nie ročných detí, s klobásou vrazenou v pusinke - je to do plaču.
a mastne chrumky, pracliky s velkymi zrnkami soli, cipsy, kofolu... nie zriedka to vidam. Aj v mojej rodine :(
A ked naznacim, ze to asi nie je vhodne, uzemnia ma, ze maly ma uz rok, uz moze!
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Samira »

Selma, prosim, vychadzala si z nejakej literatury, z niecich skusenosti, zo svojich skusenosti alebo skratka zo svojho zdraveho sedliackeho rozumu pri vychove a vyzive Tvojich deti?
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Renáta »

Presne, Sami. Tu je obzvlášť ťažké zriecť sa komentárov... :?
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

Samira píše:Selma, prosim, vychadzala si z nejakej literatury, z niecich skusenosti, zo svojich skusenosti alebo skratka zo svojho zdraveho sedliackeho rozumu pri vychove a vyzive Tvojich deti?
Především jsem vyšla ze svého rozčarování, že kojené dítě má zcela jiné potřeby, než děti na denaturovaném kravském mléku, že všechny rady, které mi babičky usilovně poskytovaly mi jsou úplně k ničemu a že vlastně vůbec netuším, jak se postarat o dítě. Takže jsem hledala kde se v té době dalo a zkoušela co se dalo, dokud jsem si to v hlavě nesrovnala. Třetí dítě už tedy byla pohodička a sama radost. Ale ty dvě starší, to byl urputný boj s vlastní nevědomostí a ještě k tomu s nevědomostí příbuzných.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Selma »

Renáta píše:Ani som nemala na mysli vita stravu, keď som čítala tvoju radu. Len som si predstavila, čo je väčšina populácie. A je to celkom desivá predstava, že by malo dieťa sedieť mamke na kolenách a odjedať z jej párkov, ktoré raňajkuje, či z rezňa, ktorý má na obed. To radšej nech batoľa sedí v detskej stoličke a mamka nech mu pripraví dojčenskú stravu. Žiaľ, z tej "pestrej" dospeláckej stravy by mohol byť jedine problém. (I keď, čo si budeme nahovárať, že väčšina detí i tak na tú hrôzu, čo do seba cpú dospelí, časom prejde. Ale, nech sú uchránené aspoň v úplne útlom detstve, keď by napr. ich obličky nápor dospeláckych "dobrôt" nemuseli zvládnuť.) Veru takmer denne mám v rukách fotografie ani nie ročných detí, s klobásou vrazenou v pusinke - je to do plaču.
No ano, ale sem už chodí lidé, kteří pochopili, že jejich tělo se buduje z toho, co nastrkají do papule. Kupodivu, a nemyslím to nějak obrazně, spousta lidí si svoje tělo s jídlem vůbec nespojuje. Jako by jim v mozku chyběly nějaké neurony nebo co. Takovým nemá smysl nic vykládat. Jídlo je pro ně jenom o požitku z chuti a o odstranění toho neurčitého nepříjemného pocitu v žaludku, kterému říkají hlad. A business kolem jídla toho obratně využívá a poskytuje lidem nepřeberné množství způsobů, jak ošálit jejich smysly a poskytnout jim to, co chtějí, nikoliv to, co potřebují. Nejlepší způsob, který jsem zatím vynašla, jak lidem pomoct v prozření je upozorňovat je na to, že to co jedí "není dobré" ve smyslu "není chutné", protože je to náhražkový blivajz ze soji, zbytků starého chleba, oškrabaných kuřecích kostí pěstovaných ve smradlavých klecích atd. Na to i ti nezatvrzelejší házeči bobků na své zdraví a zdraví svých dětí dobře slyší :)
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

sarik a iny vitariani, mame uz 8 mesiacv, plne kojim, maly ma 8 kg, a vcera sa sam uz aj postavil v ohradke.

Pomaly prechhadzame aj my na vitariansku stravu, teraz to budeme mat ale tazsie na zimu zohnat pekne a cerstve ovocie, ale snazime sa.
Myslite, ze by som mohla zacat davat take ze salatove listy, pripadne spenat? Mam mu to pomlet, alebo dat robno do rucicky? Ma uz dva zubky, mrkvicku davam celu na zuzlanie, aj jablcko cele, len tak "na chut"? Je tu niekde 100% vitarianska rodinka s malymi detmi?
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od s.arik »

Já si nedovedu představit, že by dítě ožužlalo nějak více zelený list, ale zkusit to určitě můžeš, Miri v tomhle věku trochu trávy taky ochutnala :D
Nebo rozmixované špenátové listy s jablkem, to by mohlo být chutné i zelené současně.
Celými kusy jakéhokoliv ovoce a zeleniny určitě nic nezkazíš (akorát trošku dávat pozor na velikost a strukturu jídla, kdyby zaskočilo, ať si poblíž, ale to je snad samozřejmé).
Jestli si sama něco šťavíš, tak směle i dítku, mrkev a jablko určitě v klidu.

Prostě experimentuj, žádné schéma neznám a i kdyby bylo, těžko bude vyhovovat všem. Neber to tak moc vážně, teda nechci to zlehčovat, ale prostě zkoušej...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Ale čo »

jééj, ahoj Lucia. ako vidím, tak sa vám darí :wink:
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

sarik, dakujem, ideme teda experimentovat, hlados je to teda velky. Pytam sa ako sprosta :-) mame uz jedno dieta, ale bohuzial odchovane na varenej, teda mrtvej zelenine, prve prikrmy boli ze varena mrkvicka. Fuj, katastrofa, az sa bojim tu k tomu priznat! No co uz, fakt sme netusili, co teraz vieme na 100% Maleho vitariana nepokazime. Nastastie ale dcera nikdy nejedla nic sladke, myslim sladkosti, lizatka a podobne otravy :-) a uz ani neockijeme tym bordelom ziadne nase diat. Postupujeme :D vyssie.

Ale co, neviem, my sa pozname? Pripomen ak som zabudla prosim Ta? Dari sa fantasticky, len sa stale neviem "odhodlat" k tym papanickam :D
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Ale čo »

Lucia z MK :wink:
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Ale čo: aha, tak tam sme zacinali na teme Vegetarianske dieta. Snad v Bratislave neexistuje rodina, ktora by bol a"uvedomela" a zila tak trochu zdravsie? Vsetci cpu do tych svojich deti len sladkosti, mrtve zvierata, ockuju hlava nehlava :roll: a potom sa cuduju, ze exemik, vyrazky, flaky, alergie, agresivita, apod. :D
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Ale čo »

Lucia, v Bratislave by sa taká rodina možno našla. ale u nás?my sme boli, teda aj sme, či už ako vege alebo vita členovia za exotov. :wink:
vďakabohu za našu pediatričku, keď sa dozvedela ako sa stravujú deti, tak povedala,že takéto deti ešte nemala, ale nepresviedčala nás o inom, len sa povypytovala a pre istotu zobrala krv. a teraz sme zasa exoti, kôli očkovaniu.
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Ale čo: Ved ja myslim v Bratislave! To budem len rada, ak niaki su, lebo zatial nepozname. Pozname len takych skrachovanych vitarianov, co im to dlho nevydrzalo. Radi by sme sa "doplnali" takto sme sami ako cinovi vojaci :-)
Jasne, ze aj nad nami sa snazila lekarka povysovat, ze cim to zivime vtedy len jedno dieta a pod. ale to sme si velmi rychlo vysvetlili (a nasledne od nej zobrali kartu). Teraz mame jednu uzasnu milu mladu Dr., ktora nas chape (nepriesviedca- nestrasi) este aj s ockovanim.
Preco je tak malo rodin, ktore su "uvedomele", to na to vsetci kaslu a nestaraju sa, lebo nemaju cas? Je to smutne.
A Ty si odkial? Si 100% vitarianka a neockujes, alebo?
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Ale čo
Příspěvky: 81
Registrován: čtv lis 04, 2010 12:53

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Ale čo »

Lucia: my sme zo stredného slovenska.už som asi písala,že deti boli zo začiatku vitariánky ale neskôr sme prešli na vege.my s mužom sme boli vege.škoda, že vtedy nebolo takéto forum, vlastne ani internet :? .snáď by sme boli u detí ostali u vita.mala som doma knihu od Bukovského a 2 od Walkera.takže informácií veeeľmi málo. teraz sa snažíme prejsť na vita. darí sa to najlepšie mne. spomínala som asi na MK,že kým boli deti vita, tak nebývali choré, keď sme prešli na vege, už boli občas prechladnuté. a k tomu očkovaniu som sa dostala žiaľ, len pred rokom. /deti sú už puberťáčky/ ale verím,že aspoň tou stravou sme im tie negatíva očkovania trochu zmiernili.
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Ale čo: Dík za vysvetlenie. Áno, škoda, ale na druhej strane aspoň na vegetariánskej strave, čo je to menšie zlo :-) Tak nech Vám to dlho vydrží a prejde celá rodinka na vita, hoci teraz je to už ťažšie, keď sú deti puberťáci. Vraj je varená strava návyková (možno ako káva) a potom to už ide ťažko. No v každom prípade stojí to za to!
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Martina46
Příspěvky: 22
Registrován: úte lis 02, 2010 20:32

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od Martina46 »

ahojte, zaujima ma tato tema, hoci nie som vitarian, ale skrze manzelove zdrav. problemy som sa dostala sem a uvazujem o zmene stravovania, pre zaciatok aspon ovocie a sice jem aj varenu stravu, ale snazim sa co najviac surovej, no prechod z uplne zleho stravovania na vita sa neda len tak hned :lol:
no prave riesim prikrmy u mladsej dcerky, ma 8 mesiacov a zatial papa klasicky prikrmy - podla odporucani - , akurat maso jej davam strasne malo. no uvazujem o zivej strave aspon u nej. u starsej - ma 3 roky by to bolo zatial nemozne, jej jedalnicek je asi: rano mlieko kravske (toho sa asi nezbavime zatial- miluje ho), ranajky vacsinou celozrnny chlieb s niecim + zelenina, desiata ovocie, obed nieco + opat zelenina - salat nam zje iba uhorkovy, zelene listy 0 bodov.. varenu zeleninu poje, maso nastastie nemusi. olovrant opat ovocie, vecera podobne ako ranajky - no a pred spanim opat mlieko. tu je to naozaj tazke, ovocie a zeleninu ju musime prehovarat, nakoniec zje, ale nevieme, co bude v skolke o rok :(
teda ale verim, ze tu treba velmi silny priklad rodicov, co doteraz nemala.
mladsiu dcerku by som teda chcela stravovat inac, hoci sme opat zacali tradicne. papa ale pyre zo suroveho ovocia, no dnes som jej dala k varenej zelenine postruhany surovy kalerab, na skusku, zjedla to nejako. inac neviem, ako zacat, ako miesat zeleniny atd, dalsia asi tazsia vec, nemame odstavovac, co by sa zisiel urcite, no na tie dobre momentalne peniaze nie su :(
takze, ako zacat? nejaka prirucka vitariana s navrhmi jedalnicka, alebo co?
Uživatelský avatar
LuciaWbr
Příspěvky: 34
Registrován: pon srp 09, 2010 12:32
Bydliště: Bratislava

Re: Prvé vitariánske príkrmy od 6 mes., alebo nový 100% VITA

Příspěvek od LuciaWbr »

Martina46, nedovolim si radit Ti, lebo nie som taky odbornik ako tu Vitariani, i ja sama obcas potrebujem poradit, ale tesim sa, ze takto rozmyslas, hoci na druhej strane skoda, ze az ked sa nieco zdravotne udeje.
My sa drzime zasady, ze akakolvek varena strava je mrtva strava a ze s tej si telo len velmi malo zivin zoberie a ostatne je len odpad, ktore musi pracne vylucit.
Kupili sme zopar knih od Ernesta Guntera-Tajemstvi zdravi a mladi, a "Co vam lekari nereknou" tuto pise ju Helmut Wandmaker
tu je na nu link: http://www.gorila.sk/product/150618

Tam najdes odpoved na vsetko, na cely zivot.

Prave zaciname aj my, mame 8 mesiacov, a este vyhradne kojim. Davame zuzlat surovu uhorku, kalerab, mrkvicku, jablcko, ma dva zuby a hrozne sa mu to paci. Budeme to vsetko potom struhat. Vsetko co davas varene, davaj surove a mas "recept". Postruhaj, pomixuj, pridaj trochu vody... Pit len cistu vodu, pripadne pomlet na mlynceku na mak mandle a urobit z toho mandlove mlieko (mnam), ziadne kravske mlieko a podobny humus.. Nenechaj sa poucat niakou lekarkou, ktora vie o vyzive tak prd.
Len tak na okraj, ockujete maleho/lu?
Žijeme z toho čo zjeme. Nech jedlo je pre nás liekom.
Odpovědět