ZUBY, zubní kaz, zubař a ústní hygiena...

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Odpovědět
Kata
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 05, 2004 0:36
Bydliště: Hlinsko

ZUBY, zubní kaz, zubař a ústní hygiena...

Příspěvek od Kata »

Nevite nekdo, jestli se da jiz vznikly zubni kaz zlikvidovat nejakym jinym zpusobem nez vrtackou u zubare? A jeste by me zajimalo, jak si kdo cistite zuby. Pouzivate pasty nebo jen kartacek nebo neco prirodniho?
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Zubni kaz se dost casto zahoji sam, zalezi ale na vice vecech.
Jako kartacek jsem si zvykl pouzivat celerove vyhonky, pokud nejsou v sezone, tak mekky kartacek s vodou nebo trochou prirodni zubni pasty.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Já jsem si prokazatelně vyléčila takový opravdu malinký kaz bramborovou šťávou - byla to taková dírka na předním zubu.
Kata
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 05, 2004 0:36
Bydliště: Hlinsko

Příspěvek od Kata »

Diky za odpovedi. Raiso, jeste se chci zeptat, jestli jsi si tou bramborovou stavou cistila zuby nebo jsi ji pila.
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

Asi 20x jsem vypila tak 1/2 l (i míň) té šťávy. Ale musí se nechat odstát, až se dole usadí ten škrob a musí se taky vybrat dobrý brambory, jinak je to nepoživatelný. Nepila jsem to každý den, spíš tak jednou za 2-3 dny, taky podle toho, jak jsem sehnala ty brambory. Mimoto jsem taky jedla ty syrový brambory normálně a tu šťávu jsem si jako omílala v puse. Za půl roku na kontrole jsem tam už žádný kaz neměla. Ale hluboký kazy se mi tím nevyléčily.
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Brambory asi fakt působí velmi pozitivně. Jez je syrové a HLAVNĚ se slupkou - v ní je hodně fosforu. Údajně někdo dělal výzkum a jedna sledovaná skupina byli vojáci co vraceli domů s fronty (I. světová) a jedli po polích syrové brambory - tato skupina měla výrazně nižší výskyt zubního kazu než ostatní sledované skupiny.
Tohle jsem jsem vyčetl pokud si dobře vzpomínám v knize od Nolfi: "Léčba syrovou stravou".
Nevědomost je tak lehká!
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

petrzel a kudrnka

Příspěvek od Danda »

pry na kaz taky, lrome uriny a odparene uriny funguje petrzel ci kudrnka, zvykat ci proplachovat stavou
Uživatelský avatar
C
Příspěvky: 65
Registrován: čtv zář 30, 2004 16:11
Bydliště: Praha 9

Příspěvek od C »

zda se mi ze co sem vitarian tak se mi kazi zuby. Na korunkach od zubu v tech sterbinach mam takovy hnedy carky a celkově mě bolí zuby. Ale myslim doufam ze v tomhle stadiu to jeste na zubarku neni. Nemám na pár dní vynechat ovoce?
Pavluška
Příspěvky: 2379
Registrován: ned kvě 02, 2004 12:43
Bydliště: tam za vodou v rákosí

Příspěvek od Pavluška »

Také mám trošku problém se zuby.Ve dnech,kdy jím dost zelené zeleniny(nebo alespoň trochu kudrnky) je vůbec necítím-pohoda.Kdežto po přemíře ovoce(hlavně v "dozrávací"sezóně) nic moc pocit v puse. :( Takže s ovocem asi opravdu opatrně.
Uživatelský avatar
Johny
Příspěvky: 566
Registrován: ned úno 29, 2004 23:55
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Johny »

Stejná zkušenost - hodně kyselý ovoce mi jeden čas pěkně zničilo sklovinu a ňákou dobu trvalo než se obnovila (ještě ne zcela a musím na to dávat bacha)
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

já mam jinou zkušenost, jakýkoli keslý dryáky mi se zubama ani nehnou. ale problémy nastanoukdyž se pustim do sladkýho, hlavně datlí a rozinek, to pak moje zuby křičej. Musim ale přiznat, že jsem jim dal v dětství a mládí na zadek a jsou dost orvaný neb jsem je dlouho používal i na dost přišerný věci včetně otvírání lahví, překusovavání provazů a drátků a podobně, zřídka i ke šroubovaní - holt přiblblé mládí.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Theresa
Příspěvky: 124
Registrován: ned bře 21, 2004 20:38
Bydliště: Nový Jičín

Příspěvek od Theresa »

Pozorujete u sebe, jako u vitarianu mensi ci temer zadny vyskyt kazu ? A co zoubky, zda se vam, ze je mate belejsi ?
Uživatelský avatar
druzicka
Příspěvky: 72
Registrován: pát říj 22, 2004 10:18
Bydliště: Opava

Příspěvek od druzicka »

Ja jsem byl ted u zubarky (po 9 dnech pustu) a holka se nestacila divit. Bud je to tim pustem, nebo vitarianstvima, nebo obojim :P , ale zirala na moje spodni zuby jako hrom. "Ta paradontoza je uz temer v poradku, no je videt, ze to mazes tou vodickou!" Jo, Jo vsechno jsem ji odkyval a myslel jsem si svoje :D
Raisa
Příspěvky: 128
Registrován: pát říj 01, 2004 21:53
Bydliště: Praha 13
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Raisa »

druzicka píše:Ja jsem byl ted u zubarky (po 9 dnech pustu) a holka se nestacila divit. Bud je to tim pustem, nebo vitarianstvima, nebo obojim :P , ale zirala na moje spodni zuby jako hrom. "Ta paradontoza je uz temer v poradku, no je videt, ze to mazes tou vodickou!" Jo, Jo vsechno jsem ji odkyval a myslel jsem si svoje :D
No to je teda úžasný, a jak dlouho jsi vitarián ? A jíš nějaké obiloviny, nebo co jíš přesně? Před tím půstem jsi měl zuby taky v pořádku ?
Uživatelský avatar
druzicka
Příspěvky: 72
Registrován: pát říj 22, 2004 10:18
Bydliště: Opava

Příspěvek od druzicka »

"Cisty" vitarian nejsem ani nahodou. Vitarianstit se snazim od kvetna s uletama, ale ulety se zmensujou a zmensujou....Spis se postim letos chci jeste dojet do 21. Jim hodne ovoce(jabka, hrusky, mango, banan), zeleninu(rajcata mnam, okurek,zeli, cibule, salat) mam jeste par uletu na syrech, ale to se spravi :lol: Prave ze v posledni dobe se snazim byt hodny a je videt, ze to opravdu funguje...jo co si vyzkousis sam(a) na sobe to ti nikdo nezaplati :)
Uživatelský avatar
RadkaS
Příspěvky: 2498
Registrován: úte bře 02, 2004 21:00

Příspěvek od RadkaS »

Cetla jsem, ze paradentozu vylecis syrovou stravou. Uz nevim kde, ale zrejme je to tak. :P
milula
Příspěvky: 5
Registrován: úte zář 14, 2004 13:00
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od milula »

Ahojky, co se týká zubů, tak moje krátká zkušenost s odšťavňovačem greenstar mne utvrdila v doměnce, že skutečně záleží na výživě - ať jde o zuby, vlasy, kůži - atd. - žádné vnější přípravky nemohou vyživit, opravit nebo vylepšit kůži, vlasy, nehty.. zuby.
Jsem dost vytížená prací a nedávno se mi začaly ozývat zuby, v létě a i teď na podzim - na skousnutí citelná bolest. Pokaždé jiný zub, většinou již plombovaný z dětství. A víte, co mi pomohlo?? Opravdu intenzivní pití šťávy z mrkve, prokládáné šťávou z ledového salátu a klasického salátu, případně šťáva z paprik. Nevím, která byla nejúčinnější, ale tuším, že právě salát byl ten obrovský dárce - i energie a velmi dobrého pocitu po několik dní včetně pohodové nálady. A to se musím přiznat, že zatím nejsem vitarianka. Každopádně to chce nejíst pečivo a jinou mrtvou stravu. Dále omezit ovoce, možná ho i úpně vynechat, než se to zlepší. Otázkou je, v jakém stadiu ještě tělo dokáže ten zub regenerovat, to fakt nevím. Ale myslím si, že když se tělu dodá potřebné, poradí si příroda sama.
Danda
Příspěvky: 45
Registrován: čtv úno 26, 2004 12:51

citrogrep

Příspěvek od Danda »

obili v jakekoliv forme, ovoce i susene a sladka hybridni zelenina a stavy z ni - mrkev i sladka paprika - to vse zivi zubni kazy, obcas je dobre si na kartacek nakapat citrogrep a vyblejskat si tim tesaky.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: citrogrep

Příspěvek od buc11 »

Danda píše:obili v jakekoliv forme, ovoce i susene a sladka hybridni zelenina a stavy z ni - mrkev i sladka paprika - to vse zivi zubni kazy, obcas je dobre si na kartacek nakapat citrogrep a vyblejskat si tim tesaky.
možná by mohlo stačit si dycky zapláchnout zelenou, když si vzpomenu, tak to dělám
Uživatelský avatar
Sluníčko
Příspěvky: 3518
Registrován: čtv kvě 19, 2005 11:18
Bydliště: Praha

Příspěvek od Sluníčko »

hlásím, že jsem byla na prohlídce u zubaře a opět NIC, žádný kaz!!!!! Jako dítě a v dospívání jsem slovo kaz slyšela průměrně jednou za rok či dva a teď za těch 11 let změněné stravy, jsem měla 2x kazík pod plombou, což já neberu úplně stejně jako když je kaz normálně na povrchu, protože si říkám, třeba to bylo špatně vyvrtané...a jednou, to bylo rok či rok a půl po změně stravování skutečný kaz. No tak to je velký úspěch mám vždy velkou radost, když mi řekne, že je vše v pořádku. A pochválila mě, že se dobře o zuby a dásně starám. No myslím si, že se o ně nějak zvláš´t nestarám, spíše úplně normálně, ale je to podle mě tím stylem stravování a k tomu jsem začlala po doporučení tady někde v diskuzi kousat na noc Chlorellku.
Tak takto se mi u toho zuběře i líbí.
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

V knížce "Lži o prostředcích proti bolesti" od B. Riegera jsem narazila na zajímavý recept. Jedná se o prášek k čištění zubů:
50 g sušených lístků šalvěje rozetřít s 50 g mořské soli na prášek. Nanést na zubní kartáček, který bych prvně asi namočila, neboť si nedovedu představit, jak by ten prášek na kartáčku držel. Zatím nemám vyzkoušeno, ale vypadá to zajímavě. :roll:
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Hurá, mam první neamalgámovou plombu a příslib celý huby....

Příspěvek od tvx »

Hurá, mam první neamalgámovou plombu a příslib celý huby....nabílo, bez vysvětlování a bez rozmlouvání.
Jedna plomba za cca 500kč, naprosto neuvěřitelně milej přístup ani ne třicetiletý zubařky a podobně starý sestry... teď už chápu RadkuS s těma jejíma americkejma zubařema...
Nejdřív rentgen celýho chrupu, o kancelář vedle, takže plomb podle něj 15.
Po celou dobu práce v puse - odsávání všeho odpadu příjemnou lehkou hadičkou... Zub, narozdíl od mojí bývalý, která vykotlala jámu vždy až někam do kořene a do stran rubala jak divá, že jsem se pak jazykem dovil, kam až mam jámu, jen naprosto laserovou přesností odstraněnej amalgám, zubem přijatý cement tam ponechán!!! po ohmatu jazykem prostě jen chyběly asi 3mm amalgámu, pod tím naprosto hladko.
Nová plomba hotová než jsem se stihnul probrat, za spolupráce sestry s "pájkou", vyleštěná, že kam se na ni hrabe ten údajně výborně leštitelnej amalgám... a pocit? no, věřim, že něco je i placebo ale tak nějak tam prostě ten zub už vnímám jinak, přeci jen kov je kov, v hubě na jazyk nepříjemnej, tohle se mi zdá na omak moc příjemný... za 10 dní jdeme na 2 další...

Nebojte se převrtání zubů u profíka! neni to to vrtání někam do kořene, kdy se doktorka prodere na nerv a podobně, fakt je to naprosto bezbolestný...hned, připadal jsem si jak na jiný planetě... nebo v jíný době? Na stěně visel asi čerstvej diplom z Univerzity Karlovy...

Jo a kvalitní a dobře namíchanej amalgám, je prej FAKT navěky... takže pokud se mi sype ze zubů, svědčí to spíš o špartný práci zubaře...

Kdyby někdo chtěl, můžu jen doporučit, třeba bude mít ještě volno... Sídlí na Praze 9.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

máte někdo bílý plomby? máte zkušenost že by byly nějak méněcenný, jaká je trvanlivost?
jedinou kritiku co jsem na ně četl je, že jim vadí horko a zima a můžou se při tom odlepit... což ale vitariánům asi nehrozí "c)
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

tvx píše:máte někdo bílý plomby? máte zkušenost že by byly nějak méněcenný, jaká je trvanlivost?
jedinou kritiku co jsem na ně četl je, že jim vadí horko a zima a můžou se při tom odlepit... což ale vitariánům asi nehrozí "c)
Mi se odlepuje i amalgám. Jinak bílou plombu jsem si nechala udělat jednou a to před 10ti lety a po čtrnácti dnech mi ji museli odvrtat a vytrhat nervy, protože to strašlivě bolelo ve dne v noci. To už mi tam pak dali amalgám. Na kousání mně to bolí pořád, ale raději už jsem potichu, aby se mi v tom nešťourali. Před měsícem jsem si nechala udělat opět bílou plombu na jiném zubu a ačkoliv mně před tím při kousání nebolel, tak teď mně bolí. Asi je to tou bílou plombou, u amalgámu se mi to po prvním odvrtání ještě nestalo. Po novém roce jsem objednaná na správku dalšího kazu, tak to s doktorkou hodlám probrat. Stále více se totiž kloním k názoru, že dokud zub k zbláznění nebolí je nejlepší plomba žádná a to i když je na něm kaz, ale z toho stomatoložka asi radost mít nebude:-)
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Tvx: To je hezke, ze jsi nasel solidniho zubare. Preji hodne stesti pri vymene.
Ty bile plomby se vetsinou davaly na spicaky a ne na velke plochy jako u zadnich zubu. Drive nebyly tak kvalitni a tak bud vypadavaly anebo tam vznikaly mezery a nasledovne infekce.
Minuly rok byla v Kodani stomatologicka konference, kde byly prezentovany nove materialy s odolnosti stejnou jako amalgam + neponicuji zuby (amalgam ma roztahovaci vlastnosti) - neobsahuji fluor.

Selma: Nekdo muze byt na plasty alergicky. Muze to ale klidne byt pouzitim nevhodneho materialu.
To, ze jsi dostala zanet do korene zubu, nemuselo vubec byt na vine te plastove vyplne. Tvuj zubar bud zajel prilis blizko nervu nebo se tam pod vypln dostala nejaka necistota a ta zpusobila nasledny zanet a bolesti. Stat se to tady v Dansku, tak by toho zubare asi hnali pred soud.
Jo a ze ti tam potom dali amalgam, to bylo snad z duvodu typu te vyplne, ne kvuli te bolesti?

Me tu doporucuji nechat si udelat korunku na tom zubu s vyplni, protoze pry je riziko pro jeho rozstepeni a to se pry neda opravit, takze zub musi ven.

Plast reaguje citlive na horko a chlad a bolest muze pretrvavat 3-6 mesicu po vyplni. To je bohuzel zatim ta stinna stranka veci. Nekdo bolest nema, nekdo ano. Nekdo je precitliveli na amalgam, nekdo ne.
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

re: neo

Příspěvek od Selma »

Nemělo to žádný důvod, prostě zapoměla, že jsem si předtím přála bílou plombu a automaticky mi dala amalgám, aniž by se zeptala.
K těm zánětům - amalgám má zároveň i desinfekční vlastnosti narozdíl od plastu, takže pokud už se sejdou faktory o kterých jsi psal a k zánětu dojde, je větší šance na samovyléčení s amalgámem, prostě proto, že je jedovatější. Alespoň tak to vidí zubaři. Osobně bych svou potíž nepřičítala plastové plombě, zvlášť když ji nevyřešil ani amalgám. Spíš bych řekla že jde o trauma z bolesti při zákroku. Něco jako fantomové bolesti po amputaci končetin.
Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

Zub v pohodě, díky tomu, že se nikam hluboko nerylo... amalgámáci mě štvou i tim jak jsou asi "odfláknutý" maj ostrý hrany a jsou hrubý...

k oxidaci: dočetl jsem se na zdravcentra.cz že amalgám už maj vcelku vychytanej proti korozi... bohužel to neni ten, co ho hradí naše pojišťovna, takže na kvalitní amalgám se připlácí, což jsem třeba ani netušil...

a k fantomovým bolestem bych doplnil, že rameno po Artro CT bolí porád...
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Selma
Příspěvky: 738
Registrován: stř bře 31, 2004 23:12
Bydliště: Kromeriz

Příspěvek od Selma »

tvx píše:
a k fantomovým bolestem bych doplnil, že rameno po Artro CT bolí porád...
Když mně sestry před laparoskopií přivazovaly k lehátku, přiřítil se primář, který operaci vedl a začal na ně řvát něco kvůli pracovní morálce. Nevím, kdy s kritikou personálu skončil, neboť mi přiložili cosi k obličeji a byla jsem v limbu. Tentýž primář mi pak na fotografiích ukazoval, jaké pěkné dírky mi do vaječníku vypálil, abych měla lepší život. Od té doby, když začne jakýkoliv chlap řvát, rozbolí mně vaječník. Nemám ponětí, jak tuhletu funkci ze svého mozku vymazat:-)

počítačově-náboženský:

Ježíš změnil Váš život.
Chcete změny uložit?
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Kdyz jsem chodil v Praze k zubari -ce, tak mi dlouho nedochazelo proc jsem vzdy po nejakem amalgamovem "osetreni" byl tyden nemocny a uplne zahleneny s bolestmi hlavy a kloubu. No mel jsem byt chytrejsi a mohl si usetrit spoustu zbytecnych otrav rtuti.
A to jsem chodil k holisticke zubarce, ktera ac byla velmi mila, tak absolutne nevedoma o nebezpecnosti rtutovych vyparu. A tak kdyz jsem treba nemel jediny problem, tak mi vesele navrhla, ze aspon teda zbrousi a vylesti ty amalgamove plomby, ze to pry bude vypadat pekne. Asi to vypadalo po zakroku o moc lepe, zato ja vypadal o moc hure. :shock:
Dnes uz rozhodne nedavam prednost vzhledu amalgamovych plomb pred mym zdravim :roll:

K tomu mentalnimu programovani (je otazka zda to je vas pripad), tak mam pribehy z rodinneho kruhu o tom, jak se lide sami naprogramovali na smrt, primo na hodinu.
Nase myslenky jsou tak mocne, jak mocne je dokazeme myslet, at uz vedome ci nevedome.
Je to ta uplne zakladni vzdelanost u lidi, ze je mi tak lito tech deti, kteri misto aby se tomuto, lasce a dalsim dulezitym vecem ucili, uci nesmyslne pocitani a kolik je uhli v Azerbajdzanu (Kdyby je aspon ucili kolik je Bio bananu v Africe a tak :wink: No to ale do tohoto tematu rozhodne nepatri.
Uživatelský avatar
Advid
Příspěvky: 1957
Registrován: pon lis 22, 2004 14:48
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Advid »

Selma: Teoreticky by Ti mohla pomoci např. Kineziologie. Ale nevím, je nepatříš k lidem, kteří si ve všem chtějí pomoci sami. Pak asi jedině např. nějak se přeprogramovat v alfě.

Já osobně jsem kineziologii nezkoušel, takže to neber jako radu z vlastní zkušenosti, ale spíš jako inspiraci. :)
„Jde o to, Fletchere, že se svá omezení snažíme překonávat postupně, v určitém řádu. Prolétávání skálou přijde na řadu až někdy později.“
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

výpary?

Příspěvek od Pepík Ševců »

Můžeš mi vysvětlit, proč je amalgámová plomba horší, než jakákoli jiná? Jak jsi přišel na to, že Tě ohrozily rtuťové výpary?
Zkus se zeptat na nějakém fóru zubaře na problematiku bílých plomb a asi budeš překvapen. Ty výpary mne docela pobavily. Možné je, že jsi na amalgám citlivý (alergický?) a pak je nutné to konzultovat se stomatologem.
Pepík
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Domnivam se, ze vyse uvedene otazky byly adresovany me, tak na ne odpovidam.

Nepsal jsem, myslim, ze amalgamova plomba je horsi. I jsem tu nekde psal, ze je dost stabilni a odolna, pokud dobre udelana. Problem je v te toxicite rtuti, ktera je neoddiskutovatelna. I kdyz ti spousta doktoru muze povidat, ze amalgam je naprosto bezpecny a zadna rtut z neho neunika, tak existuje dnes uz tolik dukazu, ze pri brouseni, vrtani, zahrivani atd. dochazi k vyparovani rtuti. I pri pouhem kousani. Hodnoty jsou samozrejme male, pokud se jedna o jeden ci dva zuby s amalgamovou vyplni. Hodne lidi ma ale 10-20 vyplni a v tom pripade ty hodnoty jsou dokonce vyssi nez u lidi, kteri jedi hodne ryb apod., kde jsou prave vysoke koncentrace rtuti. Ano, ty hodnoty presahuji normy stanovene WHO a dalsimi organizacemi.

Na problematiku bilych plomb jsem se ptal vice doktoru, zubaru. Kazdy ti muze povedet neco jineho. Pravdou zustava, ze nejlepsi plomba je zadna plomba. O tech problemech jsem se tu take nekde uz zminoval.

Abych byl uprimny tak me ty vypary moc nepobavily, spise otravily. Bylo mi dost spatne a priznaky byly tak blizko otrave, ze to proste nic jineho nemohlo byt. Proc jsem po zakrocich mel metalovou chut v ustech, byl zahleneny s problemy dychacich cest, bolesti hlavy, kloubu, buseni srdce? Proc se to stalo vzdy po navsteve zubare? Asi jsem podle tebe byl alergicky na mou zubarku?

Amalgam je zakazany pouzivat ve Svedsku, v Dansku uz je zakazany pro deti.
Nejenom, ze otravuje lidi, ale ta vyroba je tak monumentalni, ze ohrozuje cely environmentalni system.

Zde dalsi cteni pro zabavu:

http://www.iaomt.org/documents/The%20Sc ... malgam.pdf

http://www.relfe.com/mercury.html

http://www.amalgam.org/

http://www.bioprobe.com/reviews.asp?review_id=5

http://www.whale.to/d/biblio.html


A jak postupovat pri vymene amalgamovych vyplni:

http://www.iaomt.org/documents/Safe%20R ... lings1.pdf
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Neo píše:Domnivam se, ze vyse uvedene otazky byly adresovany me, tak na ne odpovidam.

Nepsal jsem, myslim, ze amalgamova plomba je horsi. I jsem tu nekde psal, ze je dost stabilni a odolna, pokud dobre udelana. Problem je v te toxicite rtuti, ktera je neoddiskutovatelna. I kdyz ti spousta doktoru muze povidat, ze amalgam je naprosto bezpecny a zadna rtut z neho neunika, tak existuje dnes uz tolik dukazu, ze pri brouseni, vrtani, zahrivani atd. dochazi k vyparovani rtuti. I pri pouhem kousani. Hodnoty jsou samozrejme male, pokud se jedna o jeden ci dva zuby s amalgamovou vyplni. Hodne lidi ma ale 10-20 vyplni a v tom pripade ty hodnoty jsou dokonce vyssi nez u lidi, kteri jedi hodne ryb apod., kde jsou prave vysoke koncentrace rtuti. Ano, ty hodnoty presahuji normy stanovene WHO a dalsimi organizacemi.

Na problematiku bilych plomb jsem se ptal vice doktoru, zubaru. Kazdy ti muze povedet neco jineho. Pravdou zustava, ze nejlepsi plomba je zadna plomba. O tech problemech jsem se tu take nekde uz zminoval.

Abych byl uprimny tak me ty vypary moc nepobavily, spise otravily. Bylo mi dost spatne a priznaky byly tak blizko otrave, ze to proste nic jineho nemohlo byt. Proc jsem po zakrocich mel metalovou chut v ustech, byl zahleneny s problemy dychacich cest, bolesti hlavy, kloubu, buseni srdce? Proc se to stalo vzdy po navsteve zubare? Asi jsem podle tebe byl alergicky na mou zubarku?

Amalgam je zakazany pouzivat ve Svedsku, v Dansku uz je zakazany pro deti.
Nejenom, ze otravuje lidi, ale ta vyroba je tak monumentalni, ze ohrozuje cely environmentalni system.

Zde dalsi cteni pro zabavu:

http://www.iaomt.org/documents/The%20Sc ... malgam.pdf

http://www.relfe.com/mercury.html

http://www.amalgam.org/

http://www.bioprobe.com/reviews.asp?review_id=5

http://www.whale.to/d/biblio.html


A jak postupovat pri vymene amalgamovych vyplni:

http://www.iaomt.org/documents/Safe%20R ... lings1.pdf
zkus taky tohle: http://www.zuby.cz/index.php?clanek=135
http://www.pramenyzdravi.cz/?c=98
http://www.pramenyzdravi.cz/?c=110
trochu by ty Tvé odkazy mohly být vyváženy :)
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Tak jsem se na to Pepiku podival a musim rici, ze to jsou ty same clanky, ktere jsem behem poslednich sesti let, co jsem se o tuto problematiku zajimal, nachazel. Nezlob se na me, ale nic noveho pod sluncem. To, ze takove podobne sam neuvadim je ocividne, proste nepotrebuji se dale uklidnovat tim, ze amalgam je ta nejlepsi vec, do ktere jsem kdy mohl kousnout.
Navic ten zubar pise presne to, co i ja jsem tady psal. Ze ke kazdemu pripadu se musi pristupovat individualne. Tak vpravde moc nerozumim, cim tedy ty me odkazy tak vyvazuje ?!

Pak dale nechapu, ze vsude jinde nez ve stomatologii se o rtuti a jejich slouceninach mluvi jako o velice nebezpecnych latkach?! Asi kdyz je rtut nekde volne v prirode tak je to pruser, ale kdyz ji mas v zavrene puse, tak jsi v bezpeci? To je teda Kocourkov.

Precti si sam na tvem oblibenem serveru:
http://www.pramenyzdravi.cz/?c=662

Pokud se ale chces ukolebat v domneni, ze amalgam neni vlk v rouse berancim, tak cti podobne a o ostatni se nezajimej:
http://www.quackwatch.org/01QuackeryRel ... rcury.html

Mej se hezky a preji ti, aby jsi nikdy nemel ty problemy co jsem ja zazil.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Neo píše:Pak dale nechapu, ze vsude jinde nez ve stomatologii se o rtuti a jejich slouceninach mluvi jako o velice nebezpecnych latkach?! Asi kdyz je rtut nekde volne v prirode tak je to pruser, ale kdyz ji mas v zavrene puse, tak jsi v bezpeci? To je teda Kocourkov.

Precti si sam na tvem oblibenem serveru:
http://www.pramenyzdravi.cz/?c=662

Pokud se ale chces ukolebat v domneni, ze amalgam neni vlk v rouse berancim, tak cti podobne a o ostatni se nezajimej:
http://www.quackwatch.org/01QuackeryRel ... rcury.html

Mej se hezky a preji ti, aby jsi nikdy nemel ty problemy co jsem ja zazil.
No, upřímně, trošku to tam vysvětlujou na špatnejch příkldech, ale co je na tom článku špatně? Dokumentaci má poměrně obsáhlou a i fundovanou. Ještě Tě nenapadlo, že opravdu můžeš trpět přecitlivělostí na jakoukoli jinou složku výplně? Víš jak se projevuje otrava rtutí?

:)
Peťka
Příspěvky: 196
Registrován: pát bře 04, 2005 11:56
Bydliště: Leskovec nad Moravicí

zpátky k podstatě

Příspěvek od Peťka »

Možná Neo trpí přecitlivělostí na jinou složku amalgámu. :wink: Vzhledem k tomu, že ale je zřejmě hodně vyčištěnej čověk, tak reakce, které popisuje, budou přirozené detoxikační reakce těla, které ví co dělat, když do něj vstupuje nežádoucí látka. A pak je to jedno, na co reaguje. Prostě -amalgám - fuj.
Mě osobně zůstává znít následující: ovci přesně usadili 1 amalgámovou vložku. Rtuť v ní označili radioizotopem. Po roce při pitvě našli tuto rtuť v mozku. Co víc dodat.
A tedy hovořím nikoliv o akutní otravě rtutí, ale o pomalém, systematickém zanášení těla a hlavně CNS. Údajně s mojí výbavou v ústní dutině (12 jich tam mám?) stačí žvýkat hodinu žvýkačku a dát ji následně na rozbor - a už se tam rtuť najde. Protože se bojim výměny ( a ne všude by byla možná), tak raději důsledně žvýkám chlorellu GW, abych aspoň částečně eliminoval následky. Ale je mi jasné, že kdybych si dal na rozbor vlasy, nějakou nezanedbatelnou hodnotu rtuti (a jistě i dalších lahůdek) tam jistě naměří.

Můj osobní závěr - nás už zprznilo to všechno, co na nás působilo - včetně dědičných dispozic, především však strava. Leštíme se tesáky super ultra nano pastami a kartáčky a výsledky jsou stále žalostnější.
Ale jde hlavně o novou generaci. A tady fakt věřím, že pokud budou mít vyrovnané pH, tak nebudou zubními kazy muset trpět - nebo alespoň v minimálním měřítku. Proto to kyvadlo je dobré tlačit k zásadotvorné potravě, protože většina populace je překyselena. Jenže, kromě reklamy Orbitu, tyto souvislosti se maminky a tatínkové moc nedozvědí a to ani od zubních lékařů.
green revolution
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: zpátky k podstatě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Peťka píše:Možná Neo trpí přecitlivělostí na jinou složku amalgámu. :wink: Vzhledem k tomu, že ale je zřejmě hodně vyčištěnej čověk, tak reakce, které popisuje, budou přirozené detoxikační reakce těla, které ví co dělat, když do něj vstupuje nežádoucí látka. A pak je to jedno, na co reaguje. Prostě -amalgám - fuj.
Mě osobně zůstává znít následující: ovci přesně usadili 1 amalgámovou vložku. Rtuť v ní označili radioizotopem. Po roce při pitvě našli tuto rtuť v mozku. Co víc dodat.
A tedy hovořím nikoliv o akutní otravě rtutí, ale o pomalém, systematickém zanášení těla a hlavně CNS. Údajně s mojí výbavou v ústní dutině (12 jich tam mám?) stačí žvýkat hodinu žvýkačku a dát ji následně na rozbor - a už se tam rtuť najde. Protože se bojim výměny ( a ne všude by byla možná), tak raději důsledně žvýkám chlorellu GW, abych aspoň částečně eliminoval následky. Ale je mi jasné, že kdybych si dal na rozbor vlasy, nějakou nezanedbatelnou hodnotu rtuti (a jistě i dalších lahůdek) tam jistě naměří.

Můj osobní závěr - nás už zprznilo to všechno, co na nás působilo - včetně dědičných dispozic, především však strava. Leštíme se tesáky super ultra nano pastami a kartáčky a výsledky jsou stále žalostnější.
Ale jde hlavně o novou generaci. A tady fakt věřím, že pokud budou mít vyrovnané pH, tak nebudou zubními kazy muset trpět - nebo alespoň v minimálním měřítku. Proto to kyvadlo je dobré tlačit k zásadotvorné potravě, protože většina populace je překyselena. Jenže, kromě reklamy Orbitu, tyto souvislosti se maminky a tatínkové moc nedozvědí a to ani od zubních lékařů.
Kolik tý rturi (a zcela přirozeně) sežvejkáme v různém listí a kolik ji z něj máme v mozku, to nikdo neměřil.
Jinak, to s tou vyčištěností a přirozenou reakcí těla mne pobavilo. Přirozená reakce těla na kyanid je, že chcípne :lol:
Přirozená reakce těla na rtuť je, že se posereš :oops:
Přirozená reakce těla na rtuťové výpary je různá, přivětším množství také chcípne.
Ale: prahová hodnota pro projev příznaků otravy je 200µg/l krve. Jakdlouho plombu máš? Myslíš, že se z ní uvolní všechna rtuť? Myslíš, že se Ti všechna ukládá v těle? Pokud se někomu z amalgámových plomb dělá blbě, je to alergická reakce a ne otrava nebo „přirozená reakce organizmu“.
Strašení amalgámovými plombami je podle všech solidních (myslím tím srovnávacích a kohortních) studií obyčejná předposranost.
Proč jsou všechny anti-amalgamové studie tak slabě podloženy? Proč jsou to nereprezentativní vzorky?
Neříkejte mi něco o manipulaci výrobcem. Prostě věřím studii, která je pořádně udělaná a ne výkřikům.
Přijde mi to podobné diskuzi z loňského roku, kde tu kdosi tvrdil, že genetické inženýrství je hrůza i v případě, že člověku pomáhá - inzulin.

Neblbněme tolik

Pepík
Uživatelský avatar
Sylva B
Příspěvky: 121
Registrován: pát lis 04, 2005 7:03
Bydliště: Mississippi

Příspěvek od Sylva B »

Mily Pepiku,

v prvni rade Te chci poprosit, vadilo by Ti vyjadrovat se trochu slusneji? Nectou to jenom mladi drsni chlapici..

Nice to meet you too, sir.. :wink: dik.

-za druhe by bylo fajn si trochu srovnat pojmy s dojmy..
CITUJI: Pokud se někomu z amalgámových plomb dělá blbě, je to alergická reakce a ne otrava nebo „přirozená reakce organizmu“.

..hmm...co jineho je alergicka reakce, kdyz ne otrava nebo prirozena reakce organismu??..
HUMANS AREN'T THE ONLY SPECIES ON EARTH. WE JUST ACT LIKE IT!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Neuvědomuješ si, že tělo vitariána má jinak nastavené senzory. Vnímá věci, který normální člověk necítí. A to na obou úrovních - duchovní i fyzické.
[/img]
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

No když už tu tak s chutí diskutujeme o našich tesácích, dovolím si zde udělat takovou malou výstavku mých "zoubků":

obrázek č. 1: moje zuby ještě letos do října = výsledek socialistické péče o člověka. Myslím že není co dodávat. Žádný zub už nemá vlastní sklovinu, ta mi slezla v dětství (podávání tenkrát progresivního tetracyklinu, dnes zakázaný), pak následovali neustálé obrusy a přikládání různejch hmot - umělých sklovin. Celkem se snažili postupně asi cca 4 zubaři – a málokdy se podařilo jim zachytit stejnou barvu. Výsledek je zde: (tento tristní stav, který se neustále horšil až k tomuto výsledku mě odnačil se smát):
Obrázek
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

Obrázek

druhá fotka je asi dvě hodiny poté co mi to zubař vše najednou obrousil (pod 6 injekcema - ty byli nejhorší) tekla z toho pak celou noc krev a celkem to bolelo, ale nebylo to zas tak strašné. Ráno mě měly čekat korunky - těšil jsem se na ně.

celkový pohled je dost srandovní:

Obrázek
Nevědomost je tak lehká!
Uživatelský avatar
Honza
Příspěvky: 1338
Registrován: čtv úno 26, 2004 8:10
Bydliště: Teplice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Honza »

druhý den při nasazování nových šesti korunek jsem zažil tu největší bolest ve svém životě - rvalo se to tam naživo bez umrtvení a do dásní. Na ty pahejly je to nalepené takovým lepidlem - cementem. To se muselo fržet pod tlakem asi 5 minut - to bylo dost blbý. Ale doktora a tu zubní laborantku co ty zuby dělala musím pochválit - podařilo se jim to celkem dobře. Zuby a hlava pak bolely asi 14 dní a asi měsíc jsem šišlal sykavky, ale vše se spravilo.
Výsledek je zde:
Obrázek

Opět jsem se naučil smát, ale myslím, že to nemuselo být...
:roll:
Nevědomost je tak lehká!
ivus
Příspěvky: 44
Registrován: pon srp 29, 2005 19:37
Bydliště: Vysočina

Příspěvek od ivus »

Honza píše:druhý den při nasazování nových šesti korunek jsem zažil tu největší bolest ve svém životě - rvalo se to tam naživo bez umrtvení a do dásní. Na ty pahejly je to nalepené takovým lepidlem - cementem. To se muselo fržet pod tlakem asi 5 minut - to bylo dost blbý. Ale doktora a tu zubní laborantku co ty zuby dělala musím pochválit - podařilo se jim to celkem dobře. Zuby a hlava pak bolely asi 14 dní a asi měsíc jsem šišlal sykavky, ale vše se spravilo.
Výsledek je zde:
Obrázek

Opět jsem se naučil smát, ale myslím, že to nemuselo být...
:roll:
Jejda Honzo, to Tě moc lituju, že jsi u této procedury tolik trpěl. Já mám takhle spravený teda pouze 3 zuby a nepocítila jsem absolutně žádnou bolest - snad jen mírnou, kdy jak píšeš, mi pan Doktor píchl umrtvovací injekci (záměrně píšu Doktor s velkým D, protože on si to doopravdy zaslouží svým příjemným a hlavně lidským přístupem k pacientům). Když mi nasazoval nový korunky, tak tento zákrok bolestivý nebyl ani trochu - to víš, že jsem z toho měla taky strach. :shock: Přilepil je nějakým lepidlem, chvíli podržel a bylo to. Ono asi taky hodně záleží, jak jsou ty korunky dobře vytvarovaný a jak moc se musí na ten pahýl "napasovat". :evil:
Takže toť moje zkušenost.
Peťka
Příspěvky: 196
Registrován: pát bře 04, 2005 11:56
Bydliště: Leskovec nad Moravicí

Re: zpátky k podstatě

Příspěvek od Peťka »

Pepík Ševců píše:
Peťka píše: Kolik tý rturi (a zcela přirozeně) sežvejkáme v různém listí a kolik ji z něj máme v mozku, to nikdo neměřil.
Jinak, to s tou vyčištěností a přirozenou reakcí těla mne pobavilo. Přirozená reakce těla na kyanid je, že chcípne :lol:
Přirozená reakce těla na rtuť je, že se posereš :oops:
Přirozená reakce těla na rtuťové výpary je různá, přivětším množství také chcípne.
Ale: prahová hodnota pro projev příznaků otravy je 200µg/l krve. Jakdlouho plombu máš? Myslíš, že se z ní uvolní všechna rtuť? Myslíš, že se Ti všechna ukládá v těle? Pokud se někomu z amalgámových plomb dělá blbě, je to alergická reakce a ne otrava nebo „přirozená reakce organizmu“.
Strašení amalgámovými plombami je podle všech solidních (myslím tím srovnávacích a kohortních) studií obyčejná předposranost.
Proč jsou všechny anti-amalgamové studie tak slabě podloženy? Proč jsou to nereprezentativní vzorky?
Neříkejte mi něco o manipulaci výrobcem. Prostě věřím studii, která je pořádně udělaná a ne výkřikům.
Přijde mi to podobné diskuzi z loňského roku, kde tu kdosi tvrdil, že genetické inženýrství je hrůza i v případě, že člověku pomáhá - inzulin.

Neblbněme tolik

Pepík
Pepíku, ponechme si tedy každý svůj názor. Nechce se mi diskutovat na úrovni "kolik rtuti jsme sežvejkali z listí" a tedy že rtuť z amalgámu už nám nevadí.
Asi se Ti nepodaří přivést mne i ostatní k jásotu nad amalgámem v ústní dutině. Souhlasím i s tím, že v některých (podle mne vyjímečných ) případech asi je amalgám tou nejlepší volbou. Ale z hlediska statistiky ústních dutin v ČR se domnívám, že by bylo vhodnější nasazovat alternativní vložky, nebo lépe- přivést amalgám do pozice alternativní zubní výplně.
Je zbytečné se domnívat, že na trhu farmacie se neodehrává velká bitva o zákazníka, vedená často nevybíravými způsoby, a tedy každý obchodní vjem farmaceutického produktu je výsledkem tu úspěšnějšího tady neúspěšnějšího marketingového boje. Amalgám nevyjímaje.
Ale to je již na jinou kapitolu.
Nejpodstatnější pro mne osobně zůstává, aby generace našich dětí nemusela vyhledávat dentistické služby vůbec. A i když každé dítě má jinak geneticky rozdané karty (statisticky hůře než generace jejich rodičů), přesto - a kruh se uzavírá - se vracíme k původnímu tématu jímž je strava. Jak říká klasik: Otec nemoci je nejistý, matkou je strava.
green revolution
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

Sylva B píše:Mily Pepiku,

v prvni rade Te chci poprosit, vadilo by Ti vyjadrovat se trochu slusneji? Nectou to jenom mladi drsni chlapici..

Nice to meet you too, sir.. :wink: dik.

-za druhe by bylo fajn si trochu srovnat pojmy s dojmy..
CITUJI: Pokud se někomu z amalgámových plomb dělá blbě, je to alergická reakce a ne otrava nebo „přirozená reakce organizmu“.

..hmm...co jineho je alergicka reakce, kdyz ne otrava nebo prirozena reakce organismu??..
Omlouvám se velmi, ale je mi dost proti srsti, když někdo úplně bezdůvodně straší ostatní a právě proto, že je tu dost mladých lidí bez zkušeností a myslím, že dost důvěřivých,mohou na takové nesmysly skočit.

Jinak k Tvé otázce. Alergická reakce není ani otrava, ani přirozená reakce organizmu. Je to nepřirozeně přehnaná imunitní reakce na látku, kterou tělo v normálním stavu přijímá nebo na ni reaguje adekvátně, tj. reakcí slabší.

Uživatelský avatar
tvx
Příspěvky: 2535
Registrován: pát čer 11, 2004 12:12
Bydliště: Praha 9
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od tvx »

> Omlouvám se velmi, ale je mi dost proti srsti, když někdo úplně
> bezdůvodně straší ostatní a právě proto, že je tu dost mladých lidí bez
> zkušeností a myslím, že dost důvěřivých,mohou na takové nesmysly
> skočit.
Pepíku, pokud jsi něco v té angličtině přečetl, jistě jsi tam našel i důvody, takže bezdůvodně to NENÍ, mluvit o nesmyslech, ve věcech, kdy existují lékařské studie a některé celé evropské země upouští od použtí amalgámu mi přijde, že poněkud přeháníš spíš ty..
Pokus se nám vysvětlit, když se bojíš o vystrašení mladých lidí bez zkušeností, jakou zkušeností jsi nás ohohatil ty... zatím jsem se tu žádnou tvojí osobní zkušenost nedozvěděl. Pokus se vysvětlit, jakou zkušenost by lidé měli mít, aby byli v tomto oboru se zkušeností... protože jinak tvá věta postrádá smyslu.
Myslím, že krom finanční újmy a snad menší trvanlivsti při rozhodnutí se pro jiný materiál než amalgám člověka snad nic špatného potkat nemůže...

Myslím, že rtuť v těle člověka naprosto NEMÁ co dělat a to v jakémkoli množství, nevím o jediném její potřebném využití nebo funkci v lidském těle. Pokud ty o nějaké víš, tak nám napiš k čemu slouží a proč se domníváš, že by tělo mělo rtuť bez problému snášet.
Alergie by měla být nelogická reakce na věci tělu přirozené.
"Nezdar není hanbou, hanbou je strach z pokusu."
I.V.Mičurin
Uživatelský avatar
Neo
Příspěvky: 233
Registrován: stř zář 29, 2004 15:31
Bydliště: Kodan, Dansko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Neo »

Pepiku, ve vsi ucte k tobe mi pripada, ze to pred cim chces zde ty mlade, nezkusene a duverive chranit, je presne to, co ty zde proklamujes.

Odkazy, ktere jsem zde napsal, jsi a priori oznacil za nesmysly...? A proc?
A jaky je tvuj nazor na to, ze rtut je pokladana za nebezpecnou latku, at uz v jakemkoliv slozeni? Myslis, ze se to na stomatologii nevztahuje?

Jak uz jsem psal, menit plomby neni lehka zalezitost a melo by to u kazdeho byt reseno individualne. Kvalitni amalgamova plomba muze predstavovat male riziko vuci vymene, ktera vzdy znamena stres pro zub a samozrejme cele telo. To tu uz bylo receno. Pokud se ale mame bavit o bezpecnosti amalgamovych vyplni, tak existuje dost dukazu pro jejich nepouzivani. Jedine pro je jejich jednoducha priprava, prace a tvrdost.
Na prvnim miste by melo ale byt zdravi pacienta. A jakakoliv amalgamova plomba v puse predstavuje urcite nebezpeci. A to nejenom pro cloveka, ale i pro ekosystem.

A i kdybychom pominuli to nebezpeci pramenici z odlucovani rtuti, tak je tu elektricky naboj v puse, ktery taktez muze privodit zdravotni problemy, zejmena pokud mame v puse dalsi kovy, na prvnim miste zlato.
Dale vsechny amalgamove plomby koroduji. Ja mel po 20 letech zanet pod 2 starymi plombami a jeden zub to bohuzel neprezil. Bohuzel mi nikdo drive tahle nebezpeci amalgamovych vyplni nerekl. To bylo vzdy to same: Je to to nejlepsi co mame, zadna rtut se nemuze z toho odloucit, vydrzi to o hodne dele atd. Presne to, co se tu, Pepiku, snazis obhajovat.
A to, ze v nekterych ordinacich ti vrtaji a brousi amalgamove plomby bez chlazeni a odsavani, to je nejen nebezpecne pro pacienta (o cem bych mohl povidat), ale i pro zdravotnicky personal.
Take jsem kdysi cetl statistickou studii o zdravotnim stavu lekaru v Americe. Kdo myslis ze mel nejvyssi pocet sebevrazd a problemu spojenych s CNS? No, prave zubari.

Jasne, ze vsechno muzou byt nahody, nesmysly a jak pises, s prominutim "predposranost".
Me a jinym lidem se to tak ale nezda. Nase osobni zkusenosti, vedecke studie a i pristup jednotlivych zemi k teto problematice ukazuje na to, ze zde existuje realne nebezpeci a pokud je nejaka vhodna alternativa, tak by mela rychle toto silenstvi zastavit. A ta existuje, behem poslednich 8-10 let vyvinute kompozitni materialy maji tu potrebnou tvrdost a odolnost aby byly pouzity i pro zadni zuby. Navic neobsahuji fluor, rtut a vypadaji o mnoho lepe.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Příspěvek od Pepík Ševců »

OK. Trochu přeháním. Asi jako Vy, jen na druhou stranu. Tvé odkazy jsem neoznačil za nesmysly, ale jako studie poměrně málo podložené.

Ta studie lékařů v USA je jednoznačná, to máš pravdu. Podobné věci potvrzují i výzkumy u nás. Stomatolog je jednoznačně nejohroženější. Ani ve snu by mne nenapadlo tvrdit, že je rtuť tělu prospěšná. Co se snažím říci, je, že v určitých případech (jako třeba amalgám) může být velice těžko nahraditelná. To, co píšeš o kazech pod výplní, je situace bohužel možná, nicméně zrovna u výplní amalgámových je podstatně menší pravděpodobnost jejího výskytu. Proč myslíš, že pod kompozitní plombou by se Ti to nestalo? Stalo a šance na to je řádově vyšší.

Víš, ono je pravda, že (odhad) 90 % výzkumů potvrzuje neškodnost amalgámu a 10 % tvrdí pravý opak. Zdá se mi poněkud zvláštní označit naprostou většinu z nich za tmářství a skupinu, co je proti, bezvýhradně přijímat.

S tím vzhledem kompozitních plomb máš nepochybně pravdu. V určitých případech (třenové zuby, řezáky a menší kazy mimo žvýkací plošky na stoličkách), je jejich použití nepochybně lepší a estetičtější.

Mějte se
Uživatelský avatar
Sylva B
Příspěvky: 121
Registrován: pát lis 04, 2005 7:03
Bydliště: Mississippi

Příspěvek od Sylva B »

s tou alergii...nevyjadrila jsem se dobre.. s definici samozrejme souhlasim..
.. co jsem chtela rict, ze podle meho chapani a vnimani tyto pojmy ( alergie, otrava a obrana organismu) spolu souvisi a nemuzeme je oddelovat. zjednodusene receno - alergie na cokoliv = v tele se udala nebo deje nejaka chyba, ktera tu reakci spusti (at uz to jsou chemicke pridatne latky v potravinach, nebo amalgam v zubech) Mam na mysli, ze napr. pri alergii na kocici srst, leky, ci pyl nebo smog, atd. atp., musime jit mnohem dal, nez jen "vyhodit" kocku...
je k podivu, co vsechno jsme se svym telem schopni delat za psi kusy.

Jeste doma jsem jezdili k doktorce na stomatologickou kliniku, amalgam nedavali a sami meli k dispozici konkretni udaje o jeho skodlivosti (nejednalo se o soukromou kliniku)
Tenkrat me nenapadlo si to okopirovat..

..jen si vzpominam jaky je to paradox, jako detem nam rikali pozor, nerozbij ten teplomer, rtut je jedovata... ale v ordinaci u zubare jsme vesele polykali ..

Tady je zubarska pece na pomerne slusne urovni, pri osetrovani dostanete do pusy gumovou rousku, takze vycniva pouze zub, na kterem lekar pracuje, do krku Vam nic nepada - zachytava to rouska, ze ktere to vse ihned odsavaji, vyplachuji.. Doktori nabidnou misto amalgamu bile plomby nebo take "nerez", zvlaste jedna-li se o vetsi plochu ci mustek, u deti to delaji celkem bezne. Nevydrzi pry dlouho, cca 1 rok, ale je na kazdem, co si chce dat do pusy..

... ja dekuju Bohu, moje dcera (18) nema ani jeden kaz, ani jednu plombu. Za to moje stolicky jsou amalgamem vyzdobene jaksepatri :? ...
Ted mam, po zmene stylu stravovani, vicemene uz nekolik let klid.
HUMANS AREN'T THE ONLY SPECIES ON EARTH. WE JUST ACT LIKE IT!
Uživatelský avatar
Sylva B
Příspěvky: 121
Registrován: pát lis 04, 2005 7:03
Bydliště: Mississippi

Příspěvek od Sylva B »

...oprava: moje dcera 18 let ..
HUMANS AREN'T THE ONLY SPECIES ON EARTH. WE JUST ACT LIKE IT!
Odpovědět