Syrové maso ve vitariánské stravě

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

Uživatelský avatar
cepheus
Příspěvky: 5016
Registrován: pát dub 09, 2010 17:17
Bydliště: Earth

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od cepheus »

No Vaše starosti na naše vysílačky .. lidožrouti a nemocnej Lecter .. :D :wink:
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Sitar »

mun píše:A právě tento neopodstatněný pseudohumanismus je důvod, proč Tom z beyondveg.com má a bude mít navrch.
Neznamená, že když s něčím nesouhlasíš, že tomu musíš dát hned nálepku pseudo. Třeba já osobně bych to nazval soucit a ohleduplnost v praxi.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od venclík »

Sorry ze si dovoluji reagovat, prochazim si forum a hledam informaci proto strucne,
1/ maso do vitarianske stravy rozhodne nepatri
2/ syrove maso v zadnem pripade neni zdravejsi nez varene- zadna kontrola nemuze vyloucit parazity, krome toho tam jsou bakterie a viry a i cast chemikalii se teplem rozklada
3/ z moralniho hlediska bych videl jako mozna prijatelnou jen konzumaci nizsich zivocichu jako bezobratli (mekkysi, cervy), maximalne ryby (jen nekde)
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

venclík píše:Sorry ze si dovoluji reagovat, prochazim si forum a hledam informaci proto strucne,
1/ maso do vitarianske stravy rozhodne nepatri
2/ syrove maso v zadnem pripade neni zdravejsi nez varene- zadna kontrola nemuze vyloucit parazity, krome toho tam jsou bakterie a viry a i cast chemikalii se teplem rozklada
3/ z moralniho hlediska bych videl jako mozna prijatelnou jen konzumaci nizsich zivocichu jako bezobratli (mekkysi, cervy), maximalne ryby (jen nekde)
1 - suhlas, clovek co konzumuje surove maso, by mal patrit do "inej" skatulky a inak sa volat, kedze je to co sa tyka moralky diametralne odlisne, povedal by som az protikladne, k cloveku, konzumujucemu surovu rastlinnu stravu.
2 - co viem, tak nutricne aj energeticky je surove maso, skonzumovane do par hodin po zabiti, ovela zdravsie, nez tepelne upravene maso... nevyvola take prekyselenie a obsahuje viac zivin, aj je lahsie stravitelne, ovsem ten risk, co sa tyka parazitov tam je. Je to hlavne preto, ze traviaca sustava cloveka nieje usposobena na travenie masa.
Clovek schopny dobre travit bielkoviny a maso, teda so silnym travenim a dostatkom produkcie HCL, a dobrou imunitou, myslim, ze nema problem, aj ked risk tam stale ostava. Preto sa k masu vzdy jedla hora byliniek a korenin, na podporu travenia, co inymi slovami znamena podporit zaludok k lepsej produkcii traviacich stiav a takisto dezinfekciu.
Tepelne maso, je menej riskatne, ale s pohladu nutricnych hodnot cloveku dokopy nic nedava, a s dlhodobeho hladiska ho pomaly, ale iste nici. Samozrejme, pokial sa to s masom neprehana, znamky dlhodobej destrukcie budu pomerne male, ale tu uz mudremu cloveku unika zmysel jeho konzumacie, kedze jediny zmysel je tu akasi nenazranost po mase, proste zvieracia tuzba hryzt do zivocichov, trhat ich zubami ako velke zviera (a to je psychicka zalezitost, ktorej sa kazdy clovek usilujuci sa o nejake vyssie poznanie, velmi rad vzda). Konzumacia masa u cloveka = nevedomost.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Ať dělám, co dělám, neshledávám na konzumaci masa nic nemorálního. A nějak netušim, proč by konzument syrovýho masa nemohl bejt nazývanej vitariánem. To je škatulka názvoslovná, nikoliv „morální“. Co se tejká parazitů, jde o to, jaký maso baštíš. Asi bych nešel do syrovýho průmyslově vyráběnýho pašíka nebo kuřete. Taky je rozdíl jaký maso z toho kterýho živočicha papkáš.
Z historickýho hlediska je pro mě dostatečně prokázaný, že je maso součástí stravy homo sapiens od jeho diferenciace od předchozích druhů, respektive už naši předkové maso baštili a asi i pekli. A proto ho konzumujeme a trávit umíme. Jistě jde o množství.
A taky netvrdim, že je maso nutný jíst. Neni, a je zajímavý sledovat způsoby, jak toho lidi docilujou a poslouchat jejich zkušenosti.
Momentálně (co já vim na jak dlouho) vege nejsem. Ale jak slyšim kecy masožravců na nezodpovědnost a hloupost vegetariánů, tak mi stejně vadí plky o morálce a mršinách. Oboje je pitomost a ukazuje na nedozrálost a nerozum jejich původců.
A dost mejch plků :D Dneska si najust nedám ani kousek stejku.

Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

No to by ma zaujimalo, u ktoreho suroveho masa nehrozia parazity. Samozrejme, su postupy, ako parazity dostat aj zo suroveho masa bez tepelnej upravy, ale predpokladam, ze si mal na mysli konzumovat ho priamo, bez upravy.
Miguel
Příspěvky: 223
Registrován: sob říj 30, 2010 23:41

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Miguel »

Xion píše:No to by ma zaujimalo, u ktoreho suroveho masa nehrozia parazity. Samozrejme, su postupy, ako parazity dostat aj zo suroveho masa bez tepelnej upravy, ale predpokladam, ze si mal na mysli konzumovat ho priamo, bez upravy.
zamrazit a rozmrazit... ale hovězího bych se nebál ani tak... asi bych jedl i syrové ryby, ale vepřové, kuřecí nebo krůtí bych nejedl vůbec...
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od venclík »

No, já jen čumím- kolik zakuklenejch masožroutů. Pokud někdo semtam zkonzumuje maso a poklada to za prohresek, premozen chutmi, to beru, nicmene toto ne.
"Vitarian" je jen název, škatulka a do této škatulky maso prostě nepatří.
Je pomyslná stupnice- laktovegetarian- vegan- vitarian apod.
Ať dělám, co dělám, neshledávám na konzumaci masa nic nemorálního.
To take neshledavali Nemci za Rise vuci zidum- vsechno bylo totiz posveceno zakony. Stejně tak si dokážu představit za nějakých 300 let nebudou žádné velkochovy, a "maso" bude povolene konzumovat jen z bezobratlych zivocichu (mouční červy apod.). Zalezi na tom, co kdo shledava moralnim apod.

Btw., ono vůbec nejde JEN o velke parazity v mase- to riziko je takove ze se vubec nevyplati ani premyslet o konzumaci- ale obsah bakterii a predevsim viru- pak ze syroveho masa dostanete ruzne virozy, praseci chripky apod. A tyto stejne teplo nici jen castecne, ale aspon neco... O chemikaliich se nema cenu zminovat. V mase je mnohem vice skodlivych chemikalii nez v nejvice rychlene dusicnanove zeleniny (cetl jsem z vice zdrojů)

Krome toho, člověk není všežravec, ale frutarián- to se dočtete v každé vegetarianské příručce. To, že v průběhu vývoje začal jíst a zabíjet souviselo s jeho degenerací a nedostatkem vega v mírném podnebném pásu. Kdyby žil ovšem v tropech, těžko by k tomu nedošlo.
A zmíněný nejbližší příbuzni- simpanz a gorilla, jsou take temer vegetariani, nebo vitariani- jen si prilepsuji ruznym hmyzem, termity apod. Vetsi druh simpanze navic obcas v smecce ulovi nejake mensi zvire- ale pravdepodobne proto, aby si nejak vybil svoji agresi vuci lidem, na ktere nemuze, a kteri se vuci nim chovali a chovaji dost krute :-D
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Fuujin »

Anglicky mluvící texty a lidi říkají syrové stravě která zahrnuje syrové maso tzv. paleo diet... syrová strava vitariánská je shodná s anglickým názvem raw vegan diet, cize bez živočišných produktů..

editace: Ještě mě napadli tzv. Instinctos, kteří jedí podle instinktů podel toho co je přitahuje vůní, pohledem a chutí a množství podle měnící se chutě, zahrnuje to i syrové maso u některých.
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od buc11 »

venclíku,
-zvířata se nechovají krutě, neví co to je, někteří šimpanzi prostě loví stejně jak prasata, někeří někde v jiné oblasti nikoliv a tam nejí ani maso, prostě podle vnějších podmínek
-kdo si dovoluje stanovovat hranici co jako ještě jo a co ne ad morál, jako třeba že hmyz jo a myš už ne, nepovolil bůh beránka nebo nenabádal k zabití syna isaka nebo naopak, čiako?
-ostatně masožravci jsme všici, každej den strávíme miliony živých mláďátek různých organismů ze vzduchu, žaludku, střev, ba i dokonce buňky z vlastního masa.
-biosvět je nastaven na přežití genu za každou cenu i poskytnutí 99% vlastních dětí k potravě, když to jedno přežije
Z hlediska konzumace mám větší problém z rohlíku než masa, bo obé nejím.
Název se mi zdá taky čudný, rostliny jíme asi zaživa no steaky spíš zamrtva,
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od venclík »

venclíku,
-zvířata se nechovají krutě, neví co to je, někteří šimpanzi prostě loví stejně jak prasata, někeří někde v jiné oblasti nikoliv a tam nejí ani maso, prostě podle vnějších podmínek
Souhlasim, šelma když pro potravu zabije třeba srnku - tak si vezmi, že ta srnka nebo zajíc až do té doby nejspíš žila docela šťastně a apod, tedy v přírodě, smrt je sice bolestivá a nepříjemná- ale relativně rychlá

Ale vezmi si, že člověk postaví velkochovy- a dnes zdaleka převládající forma, a zde zvířata jsou v podmínkách kdy je život pro ně vyloženě utrpení, a vlastně smrt vysvobozením- nikdy neuvidí slunce, v klecích se sotva mohou otočit, vzájemně se mrzačí apod. -je toho více
...a tomu říkám krutost, takže ano zvířata opravdu nejsou krutá ale člověk ano
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

Toto nieje vec moralky, ta tento problem nikdy nemoze vyriesit, rovnako ako logika. Ved ako Buc napisal, cela tato priroda sa snazi prezit na ukor niekoho, niecoho. Je to boj o energeticku vyhodu, a nikdy inak to v tomto vesmire nebude.
Je to vec duchovnej vyspelosti. Iba skrze ducha sa clovek moze odputat od kolobehu krutosti prirody, pretoze proste pochopi, kto je. Nieje toto telo, ktore musi zrat a likvidovat inych, ale je duch a laska, ktora by vedela vytvorit lepsi svet. A potom je to uz len o tom, co ten clovek skutocne chce. Ked chce ist cestou ducha, proste ho poznanie dovedie k tomu, ze zabijat nebude, pretoze to je JEHO svet, ktory chce zit. Ale zase si je vedomy, ze nieje ani telom, v ktorom zije, a to zabijat vzdy bude a jeho pudy budu k tomu casto podnecovat. Preto, jedinym sposobom, ako uniknut z tohto kolobehu, je smrt, a nikdy to inak nebude. No vyspely duch vie priniest kusok raja uz pred svojou smrtou, aj do akehokolvek kruteho sveta... to je demonstracia jeho sily a vyspelosti. Postavi sa na odpor prirodnym zakonom, a ukaze, ze pochadza z ineho sveta. Samotny mozog, ani so vsetkymi emociami, toto nedokaze. Dokaze to iba nieco hlbsie v nas.
Moj nazor je, ze cesta konzumacie suroveho masa nevychadza z ducha, ale z vypocitavosti... nieje to duchovna cesta, ale hra podla prirodnych zakonov. Moj duch mi nasepkava a ukazuje ine svety, preto v tom vidim nevedomost. Verim vsak, ze praveky clovek v tom nevedomost nevidel, ked sa snazil prezit. Takze je to uz na kazdom, ci sa chce podobat pravekym ludom a zvieratam, alebo vykrocit za sebapoznanim. Hoci, netvrdim, ze aj konzumaciou masa sa neda dostat k poznaniu, no myslim, ze dusa v ludskom tele raz narazi na poznanie, kedy to pochopi, a vyda sa inou cestou. Preto, konzumentov suroveho masa urcite neodsudzujem, len v momentalnom stave, som si vybral inu cestu.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

venclík píše: To take neshledavali Nemci za Rise vuci zidum- vsechno bylo totiz posveceno zakony. Stejně tak si dokážu představit za nějakých 300 let nebudou žádné velkochovy, a "maso" bude povolene konzumovat jen z bezobratlych zivocichu (mouční červy apod.). Zalezi na tom, co kdo shledava moralnim apod.
Za tak stupidní plkání tě omlouvá snad jen věk, pokud je ti kolem dvaceti. Takový mudrlanty mám nejradši. A, upřímně, držím se od nich radši dál. Ta první věta je jak z dílny demagoga komančskýho ražení a ta druhá věta je prostě jenom výplod chorý mysli. Byly doby, který asi nepamatuješ, i když o nich píšeš, kdy se nakazovalo to i ono. Ale ani ty doby nebyly tak zlý, aby bylo přikázáno, co kdo smí a nesmí jíst, pokud chce. Potlačování osobních svobod ve jménu jakýhosi vyššího dobra je ta největší zhovadilost, jaký se kdy lidstvo dopustilo a ty to tady prosazuješ.

K tý první větě asi tohle. Já jsem žid, ač nepraktikující. A kdybys viděl, kolik příbuznejch mejch známejch zahučelo do komína, asi by ti strnul úsměv. Pak si takový prohlášení strč někam. Slučovat hromadný bezdůvodný vyvražďování příslušníků svýho biologickýho druhu a usmrcení zvířete za účelem obživy je znakem ohromný nezralosti. Jsi mladíček s chmířím pod nosem. A pokud se pletu, je to moc smutný.
Howgh

venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od venclík »

Já jsem žid, ač nepraktikující. A kdybys viděl, kolik příbuznejch mejch známejch zahučelo do komína, asi by ti strnul úsměv.
Nu co, Nazaretského jste také ukřižovali. (A já v jeho šlépějích kráčet nehodlám) Možná ti něco říká "karma" (zákon akce a reakce). Proto také nemyslím, že to vyvražďování židů bylo "jen tak".
Tudíž, když nám dojdou logické argumenty, uchýlíme se do osobních útoků a domněnek (které ti nehodlám potvrzovat ani vyvracet, ani to vlastně jako nějaký útok nevnímám)
Potlačování osobních svobod ve jménu jakýhosi vyššího dobra je ta největší zhovadilost, jaký se kdy lidstvo dopustilo a ty to tady prosazuješ.
Problém je v tom, že osobní svoboda jednoho končí tam, kde to narušuje osobní svobodu jiného. Další problém je v tom, že ty němé tváře (zvířata) nemají de facto vůbec žádná práva-je to jen maso, spotřební materiál.

A to, že právě konzumace masa může být jednou z hlavních příčin agresivity a násilí, to by bylo pro tebe už příliš velké soustu, plky nad plky. Ale je to jen domněnka
A už sem psát nic nebudu, snad jen tolik že pravda se lidem odjakživa nelíbí...
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

venclík píše: Nu co, Nazaretského jste také ukřižovali. (A já v jeho šlépějích kráčet nehodlám) Možná ti něco říká "karma" (zákon akce a reakce). Proto také nemyslím, že to vyvražďování židů bylo "jen tak".
Tak tohle je reakce hodná naprostýho duševního ubožáka. To děláš duchovně zaměřenejm lidem fakt dobrou reklamu.
Moje reakce byla útočná ze zcela zřejmejch důvodů. Tvůj příspěvek byl sprostej. Byl zcela mimo rozpravu o mase či nemase.
Tahle tvoje další reakce zcela mimo mísu, která povídá, že si za to židi mohli sami, vypovídá o tom, že jsi bez prominutí vůl. Netušil jsem, že někdy někomu na foru něco takovýho napíšu, ale tady se těžko udržim.
A k tomu dalšímu. Ano, klidně bych se bavil o zvyšování agresivity při konzumaci masa, to plky nejsou. Můžeme se bavit o morálním pohledu na věc. Já to prostě jen neberu jako morální překážku, ač jsem dlouho maso nejedl, spíš ze zvědavosti. Ze stejnýho důvodu jsem byl jistou dobu čistě vita. Ale povídat si o morálce budu s někym jinym, než s člověkem, kterej mumlá cosi o karmě a vůbec netuší, o čem je řeč. Pokud to, co nahoře cituju, myslíš vážně, je tvoje karma ve vážnym průseru. O morálce nemluvě.

Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

Pokial si zidia zato mozu kvoli "karme", tak aj zvierata si za to mozu kvoli "karme", nie? :-)
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od 2olfess »

Xion píše:Pokial si zidia zato mozu kvoli "karme", tak aj zvierata si za to mozu kvoli "karme", nie? :-)
Mám obavu, že zvířata karmu mít nemůžou, jelikož jim k tomu chybí jisté důležité vybavení, které by si přenášela do budoucí existence a kterým disponuje člověk.

Mimochodem, docela mne zarazilo, že to na vitariánovi, nějakej Venclík s názorem na nekonzumaci masa a poukazem na některé duch. zákony takhle schytal, nedivil bych se, kdyby to někde hlásal na náměstí, ale tady?

Jinak karma určitého národa či etnika nebo rodiny respektive jakéhokoliv kolektivu existuje a způsobuje jí tzv. EGREGOR. Čověk je během života ovlivňován mnoha egregory, což je logické. Židé, z pohledu "egregor" opravdu dobrou karmu nemají, neznamená to, že by byl příslušník této skupiny "proklet na věky věků a podobné blbosti", protože je na prvním místě především člověk, Pepík, Janička a teprve potom Čech, žid, ateista, křesťan atd, takže to hlavně záleží na něm samém a na jeho minulosti, jaké podmínky bude v životě mít. Další věcí je, že ať je karma jakákoliv, tak si jistě najde své vybití ( nebo vybytí) sama a není "potřeba" jí pomáhat tolerancí k akcím typu holokoust. Mimochodem i v dnešní době jako příslušníci západní civilizace máme svou tichou tolerancí k řešení problémů a vojenských zásahů v cizích zemích sami máslo na hlavě. Takže asi tolik k otázce karma z pohledu duchovních zákonů.

Příklad holokaustu uvedený Venclíkem, jako toleranci k násilí danému zákonem, letitými zvyky civilizace a velkochovy, případně obecně běžné pojídání zvířat, mne osobně nijak nepobouřil. Ono totiž nenásilí a vegetariánská strava opravdu tvoří jeden z pilířů vyspělé duchovní existence, jestli tomu někdo říká morálka, prosím. Jaké jsou duchovní zákony a další pravidla, si člověk může vyhledat sám. Já osobně, je ani zdaleka bohužel všechny nesplňuji, nejspíš proto se nacházím tam, kde jsem, uprostřed šílený civilizace na začátku 3. tisíciletí.

I přesto, že mám sám máslo na hlavě jsem rád, že se s pravidly můžu seznámit, že mi někdo to zrcadlo nastaví. Jestli si to do svého života začlením nebo né, už je moje věc. Ale tím, že se budu rozčilovat u každý záležitosti, kterou nějak nesplňuju, případně budu pod nějakou záminkou útočit na toho, kdo mi to říká, případně, že mě to vytočí, si nepomůžu ani o kousíček. Má pravdu, to známé NEZABIJEŠ.

Takže když si dám maso, zapálim cigáro a dám panáka, tak vim, že bych to dělat neměl, ale rozhodl jsem se to neakceptovat, to je všechno. Pokud dostane vitarián chuť na rybu nebo na jiný zvíře, tak to může být taky známka toho, že jeho strava neni dostatečně hodnotná, takže musí udělat buď nějaký změny nebo se třeba ke konzumaci vrátit. Protože prioritou je udržet organismus, ale určitě by ho nemělo vytáčet, pokud slyší, že by neměl. Což je ostatně důvod většiny těch ostrých reakcí na vegetariány ze strany všežravců, oni to totiž vnitřně tuší, že nemají pravdu, proto je to tak štve.

... pokud se chceš vyřádit i na mně, jako na Venclíkovi, tak si Pepíku klidně ulev, jsem na to zvyklý :wink:
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od 2olfess »

Ještě jsem si vzpomněl k tématu jídlo - duchovno - neduchovno - kvality člověka, tak to máme na našem území naprosto zlatý a tolerantní v nebývalém rozsahu.

Pokud srovnáme třeba Východ, Indii, cesty Jógy, tak tam tak širokou toleranční mez nemají a i když dorazila západní civilizace i tam, tak jsou a hlavně byli přísnější.

Podle nich se příroda a hmotný svět skládá ze tří kvalit:
1) dobro a čistota (sattva)
2) vášeň (radžas)
3) temnota, nevědomost (tamas)

tomu odpovídá i strava:
1) v kvalitě sattvy - je ovozel, obilí, semínka, ořechy a produkty z nich, mléko a produkty z něj, syrová strava nebo strava čerstvě uvařená
2) radžas - ostrá a silně kořeněná jídla
3) tamas - maso, vejce, denaturovaná a ohřívaná jídla

Vlivem konzumace této stravy dochází prý u člověka k těmto projevům:

3) tamas
tupost, lenivost, agrese a nevědomost; v tamasu se pro ně nacházela tzv. nejnižší třída -súdra -, která byla označována za neinteligentní (jakože neschopní dojít vyššímu poznání a to i přesto, že byla schopna nakládat se svým intelektem např. studium). Pro ně něco jako pro nás blbec, ale asi i proto, aby ti v té sattvě zbytečně nezpychli :P , tak se tito lidé označovali (jí) za nevědomé. Protože dle nich tma, zlo jsou projevem nevědomosti

2) radžas
vášeň, neovládání smyslů, podléhání zvykům, zlozvykům, choutkám

1) sattva
čistota, dobro, tolerance, mírumilovnost, otevřená cesta k poznání, duchovnost

... tak si myslim, že jestli se někdo mohl urazit, že je posuzován dle svého jídelníčku, tak je to v tomto případě. :lol: Jak říkám, v západní civilizaci to máme v tomto směru zlatý!!!
Naposledy upravil(a) 2olfess dne sob dub 30, 2011 18:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od lumoska »

mne zas bolo povedane, ze sa da dostat aj do zvieracej rise...ze su zvieratka, ludia a vyssie bytosti a dusa sa vyvyja...ako to neznamena, ze sa kazda dusa zrodi ako zvieracia, ale ze moze do tej urovne klesnut, keby jej to malo pomoct si uvedomit par veci...a zas ked uz si clovek poriesi, co ma ...moze postupit medzi vyssie bytosti. Hm, to len k tomu, ze zas posla mna mozu mat teda aj zvieratka niaku tu karmu:) A naco to riesit...vsetko je tak ako ma byt, netreba sa rozculovat :wink:
Celý život žiadne hranice.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

2olfess píše:Mám obavu, že zvířata karmu mít nemůžou, jelikož jim k tomu chybí jisté důležité vybavení, které by si přenášela do budoucí existence a kterým disponuje člověk.
Clovek nema o nic vacsiu vybavu, i tak cely zivot ostava nevedomy, rovnako ako zvierata. Jedine, v com sa lisi, je, ze sa mu da kompletne vymit mozog, teda inymi slovami psychika, kedze psychika novo narodeneho cloveka je ako poda pripravana na zasiatie.
Tak mozes si urobit nazor, ako na to pozeraju niektore nabozenstva z Indie:
http://www.sme.sk/c/4184317/raghunatha- ... erata.html

...ale, neodbocujme prilis od temy, teda od suroveho masa, lebo okolo karmy a duchovna sa skoro vzdy strhne diskusia, ktora patri do inej specializovanej temy.
Ja napriklad na karmu neverim, verim iba na zakony vesmiru a zamer jeho tvorcu, ze to cele ma zmysel. Nevolam to karma, kedze na tom slovicku je prilis velka zataz, je to slovicko, ktore volam nebezpecnym... kazdy si ho vysvetli inak. Rovnako nebezpecne slovicko je aj Boh. Cize, ja karmu ani neriesim. Neverim, ze existuje clovek, ktory karme rozumie. Su to vsetko hratky mysle a ega, skrze ktore si jednotlivec snazi ziskat prestiz, ze ON je ten, kto tomu rozumie. Karma by stratila zmysel, len co by niekomu bolo povedane, ako funguje. Preto si myslim, ze karma vzdy ostane zahalena tajomstvom, a teda nieje dovod zistovat, ako funguje, ani o tom ucit, ani pisat knihy, ani pouzivat to slovicko. I jedina myslienka na karmu je strata casu a energie. Aj tak sa iba zneuziva na ovladanie ostatnych.
Uživatelský avatar
lumoska
Příspěvky: 980
Registrován: pon úno 28, 2011 18:48
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od lumoska »

xion...velmi pekne povedane:) suhlasim
Celý život žiadne hranice.
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od venclík »

Já jsem tady chtěl vlastně jen upozornit, že problém konzumace masa má dle mého názoru 2 aspekty:

1/ zdravotní (maso je nejen zbytné, ale většinou škodlivé)
2/ etický (konzumované maso pochází většinou z velkochovů)
Přičemž druhý aspekt se často (nejen zde) přehlíží.

Ale zřejmě jsem si nasadil příliš velké sousto, nějaký člověk tady označoval co jsem napsal za sprosté, a sám se choval naprosto sprostě. A nejlepší na tom je, že jsem něco podobného tady zde vůbec nečekal. Pro něho: kdyby si dal tu práci a našel např. můj deník a zběžně pročetl, potvrdil by si dle svého názoru svoje dohady o "duševním ubožáctví" a mohl si ušetřit práci.

Nemyslím si, že by na zvířata neplatila karma, akorát je to přírodní karma jiného druhu než lidská.
Ale stejně jako je individuální karma, platí karma pro každou jednu skupinu- karma rodinná, národní, až karma globální pro lidstvo jako celek.
Na co jsem poukazoval, není ani tak samotná konzumace masa (pokud máte strach o bílkoviny, stačí moučné červy), jako velkochovy kde se zachází se zvířaty naprosto hnusně. A samozřejmě to vytváří karmu, ale toto není karma individuální, ale globální. Nikdo se pak nemůže divit, kolik je válek a násilí.

Ale jak jsem již uvedl, zřejmě příliš velké sousto, ovšem na druhé straně, kde jinde by se mělo psát, že


MASO DO VITARIÁNSKÉ STRAVY NEPATŔÍ
MASO DO VITARIÁNSKÉ STRAVY NEPATŔÍ
MASO DO VITARIÁNSKÉ STRAVY NEPATŔÍ


a znovu, žáci smažte tabuli a stokrát napíšete

MASO DO VITARIÁNSKÉ STRAVY NEPATŔÍ

než na stránkách zaměřených na vitariánství.

Syrovou stravu s obsahem masa si nazývejte třeba paleo-diet.

Ale jak jsem napsal, zřejmě jsem si nabral velké sousto.

Já nikomu nic nezakazuji ani nepřikazuji, jen jsem napsal své názory
Uživatelský avatar
mira
Příspěvky: 2423
Registrován: ned dub 26, 2009 2:13
Bydliště: Jilemnice

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě je úlet

Příspěvek od mira »

..."Běda, ach, jaký to zločin, když maso se do masa vkládá,
dravé a lačné tělo když tuční polknutým tělem,
a když je živočich živ zas jiného života smrtí!
Při této hojnosti všeho, jež země nám přináší,
naše nejlepší matka, snad těší tě žvýkat zuřivým chrupem
žalostné kusy masa a řídit se Kyklópů mravem?
Cožpak nemůže člověk, leč záhubou jiného tvora
ukojit žaludku hlad, té neslušné hltavé šelmy?"
-Vyřkl kdys Ovidius a měl recht. Je to jen rozežraný úlet, mírně řečeno.
Na sobě vidím, že kus mrtvoly k životu nepotřebuji a to ani v situaci,
kdy mám vyšší potřebu bílkovin, při těžké fyzické námaze.
Je to vskutku určitý návrat do "doby kamenné," kdy se člověk sběrač zvrhl.
Kdo si tu živočišnou tkáň nechce odepřít, nechť si sám uloví a probrodí se
krví, aby seznal, zač je toho loket. :|
Všeho s mírou.
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pavluska »

Snad nikoho nevytocim... :) ... Priznavam ze nemam cas vsechno cist, ale za sebe aktualne rikam - proc maso (nektere bych teda syrove nedala, ale muslicky jsem dala s chuti) ne?!... Smahem odsoudit maso a ty co ho jedi, no potes. Ja si vazim vsech krovaku, pygmeju, aboridgincu atd a nemylim si, ze jsou hloupi nebo zaostali... at uz nejsou uplne vita, furt supr zivotni styl... :mrgreen:
Neni lepsi naplno opravdove zit nez se rozepisovat v "akademicke debate"? Koho trapi velkochovy, at vyrazi na ryby, shani ekofarmy atd... dnes je uz mozne naprosto vsechno. :wink:
A kdo nechce, at to s odpustenim "nezere" a tesi se duchovnimu rustu a uspokojeni ze sebe sameho. 8)


m:-)
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
2olfess
Příspěvky: 834
Registrován: stř zář 08, 2010 21:58

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od 2olfess »

Pavluska píše:Snad nikoho nevytocim... :) ... Priznavam ze nemam cas vsechno cist, ale za sebe aktualne rikam - proc maso (nektere bych teda syrove nedala, ale muslicky jsem dala s chuti) ne?!... Smahem odsoudit maso a ty co ho jedi, no potes. Ja si vazim vsech krovaku, pygmeju, aboridgincu atd a nemylim si, ze jsou hloupi nebo zaostali... at uz nejsou uplne vita, furt supr zivotni styl... :mrgreen:
Neni lepsi naplno opravdove zit nez se rozepisovat v "akademicke debate"? Koho trapi velkochovy, at vyrazi na ryby, shani ekofarmy atd... dnes je uz mozne naprosto vsechno. :wink:
A kdo nechce, at to s odpustenim "nezere" a tesi se duchovnimu rustu a uspokojeni ze sebe sameho. 8)
Auu au au ... ...

... " Neni lepsi naplno opravdove zit nez se rozepisovat?"
Ano Pavluško, žij! :idea:
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pavluska »

ja ziju. :D
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Evangelium esejských o stravě

Příspěvek od venclík »

http://www.inext.cz/astrologician/esejsti.htm
nebo
http://www.citarna.cz/esejske/graficky_ ... ske_gr.htm

"

A jako další bylo tímto přikázáním dáno: "Nezabiješ, "neboť život byl dán všem Bohem a to, co dal Bůh, nesmí člověk vzít. Neboť vám pravím, z jedné Matky pochází vše, co na zemi žije. Proto každý, kdo zabíjí, zabíjí svého bratra. A od něj se jeho Matka země odvrátí o odejme mu svá životodárná ňadra. A její andělé ho opustí a do jeho těla se nastěhuje Satan. A maso zabitých zvířat se stane v jeho těle jeho vlastním hrobem. Vpravdě pravím vám, ten, který zabíjí, zabíjí sebe a kdo jí maso zabitých zvířat, jí z těla smrti. Neboť v jeho krvi se každá kapka krve zabitého tvora stává jedem, jejich dech se stává zápachem jeho dechu, jejich maso se proměňuje v hlízy: v jeho kostech jejich kosti ve vápno, v jeho vnitřnostech jejich vnitřnosti v úpadek, v jeho očích jejich oči v šupiny : v jeho uších jejich uši ve voskovou zátku. A jejich smrt se stane jeho smrtí. Neboť jenom ve službě nebeskému Otci budou vaše dluhy sedmi let prominuty v sedmi dnech. Ale Satan vám neodpustí nic a jemu budete musit všechno zaplatit. Oko za oko, zub za zub, ruku za ruku, nohu za nohu, pálení za pálení, ránu za ránu, život za život, smrt za smrt.

Neboť mzda hříchu je smrt. Nezabíjejte ani nejezte maso svých nevinných obětí, jestliže se nechcete stát otroky Satana. Neboť to je stezka utrpení a vede ke smrti. Naopak vykonávejte vůli Boží, aby Vám andělé na vaší cestě životem sloužili. Poslechněte proto slova Boží: "Hleďte, dal jsem vám k obživě všechny rostliny celé země i s jejich semeny a všechny stromy s jejich plody a jádry a veškeré zvěři na zemi a ptákům ve vzduchu a vší havěti, co se po zemi plazí, jsem dal k obživě všechny zelené natě. Také mléko od všeho, co se pohybuje a na zemi žije má být pro vás potravou: tak jako jim jsem dal zelené byliny, dávám vám jejich mléko. Ale maso a krev, která je oživuje, nejezte. Zajisté budu na vás požadovat vaši tekoucí krev, ve které je vaše duše: budu na vás žádat všechna zabitá zvířata i duše všech zabitých lidí.


"
Patrik Mišuta
Příspěvky: 1
Registrován: pon kvě 02, 2011 18:24

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Patrik Mišuta »

Já se snažím maso jíst opravdu jen zřídka a vždy dbám na perfektní propečenost nebo upravenost, takže to v mém případě nehrozí. Ale co mě poslední dobou láká je syrové včelí maso. Jsou to včelí larvy a prý je to velmi chutné a výživné. Ne, že bych se tím chtěl živit, ale jako zpestření pro pobavení mi to připadá zajímavé. :D
Zajímám se o zdraví a o změnu životního stylu. Pracuji jako odborný poradce, radím lidem, jaké si mají vybrat kontaktní čočky. Hledám změnu jídelníčku a snažím se vyrábět nová a zdravá jídla.
Uživatelský avatar
Sitar
Příspěvky: 1694
Registrován: čtv pro 14, 2006 0:43
Bydliště: Praha - Chodov

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Sitar »

Mě poslední dobou láká lidské maso, nejlépe maso nějakého lidského mláděte, ideálně ještě nenarozeného. Živit se tím nechci, spíš jen tak pro pobavení.
Lidi moc mluví. Ono už stačí, že vůbec mluví.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Sitar píše:Mě poslední dobou láká lidské maso, nejlépe maso nějakého lidského mláděte, ideálně ještě nenarozeného. Živit se tím nechci, spíš jen tak pro pobavení.
Já děti taky žeru :D Mám jich na to dost.
Asi mě některý z vás znaj dost a možná vás moje reakce překvapila, ale tady malej výcuc:
"maso" bude povolene konzumovat jen...
nebo tady:
Nu co, Nazaretského jste také ukřižovali (myslí: Vy, Židi). (A já v jeho šlépějích kráčet nehodlám) Možná ti něco říká "karma" (zákon akce a reakce). Proto také nemyslím, že to vyvražďování židů bylo "jen tak".
Nuž, to je čistě fašistický a to jsem tady na vitariánovi nečekal a vzhledem k okolnostem jsem na to dost citlivej.

Pro 2olfess: nemám důvod se na tobě jakkoliv vyřádit, jak píšeš. Tvoje argumenty si rád čtu, jakkoliv s nima nemusim souhlasit. Neoháníš se ničím podobným jako cituju vejš. O karmě ta diskuze ale nebyla, na to je tu jiný vlákno, tušim, tak si můžem blbnout tam.

Citovat tady písmo (to už byl někdo jinej) je taky asi mimo, najdeš tam zase mnoho příkladů opačnejch. Stačí si to přečíst celý ;)

A pro Venclíka na závěr: Já nikomu maso nenutim, naopak. Doporučuju ho nejíst. Jen mi uniká smysl čištění škatulky „vitarián“. Pokud ti na tom ale tak záleží, ok: Kdo jí syrový maso, nebudiž již nikdy vitariánem nazýván. Svatý úkol splněn.
Spíš by mě ale opravdu zajímaly probrat argumenty proti konzumaci omezenýho množství syrovýho masa (myslím tim v určitý kvalitě, při zajištění hygieny). Sám bych je někdy uplatnil. S těma parazitama a nemoce to moc pravda neni, když si správně vybíráš. S jeho vysokou nutriční hodnotou to pravda je. Ostatně i ze špatně umytý biozeleniny se dá ledaccos slíznout.
Etika je jiná věc. Já nesnášim velkochovy s namačkanejma zvířatama o nic víc než kdokoliv tady na fóru. O tom jsem přece nikde nenapsal ani slovo a netřeba to dál rozebírat. Nevim, proč to tu vůbec zmiňujete v souvislosti se mnou (že by někdo ujížděl k demagogii?). Jinej pohled na věc je zvíře chovaný v důstojnejch podmínkách a s úctou zbavený života. I s tim ale problémy mám. Ještě další možností je zvíře žijící v přirozenejch podmínkách a ulovený. S tim už problém tak moc nemám.
Další argumenty typu „člověk je přirozeně frutarián, naši nejbližší příbuzný, vždyť je přece dokázaný, že“ a podobně, to je tu probíraný na několika místech několik let a jasnej závěr z toho nemám. Akorát jeden poměrně jasnej a to, že už předkové člověka (homo erectus) maso jedli. Možná čistě syrový, nevim. Proto neni vynechání masa z jídelníčku návratem do doby kamenný, ale relativně novym pokusem. Neříkám, zdůrazňuju, že pokusem chybnym.
Jsem už po dost zkušenostech ale dalek toho, abych z vege nebo vitariánství dělal náboženství a tahal do toho (mimo tuhle diskuzi) tak moc duchovno. A jsem hooodně vzdálenej tomu, abych opovrhoval někym, kdo jí maso, a klidně i vařený. Nebo i pálí jednu od druhý a občas se naleje jak žok.
Nejvíc mi vaděj reakce masožroutů, který vegetariány označujou za magory pobledlý. Na stejnou úroveň řadim vegetariány, který opovrhujou někym, kdo jí maso a na veřejnosti poblíž restaurace pořvávaj něco o tom, jak může někdo žrát ty zapáchající chcíplotiny. Hloupost na obou stranách. No, stejně mě štvou lidi, co napíšou, že si židi svůj osud za války zasloužili.
Nuž, zjevně se nudim, že tu takhle plkám. Koho to téma netrápí, stejně to nečte, má vyřešeno a koho trápí, stejně nebude argumentovat, ale předloží mi vyrvanou pasáž z bible, zrovna z jedný z nejpochybnějších částí. Půjdu radši na pláž.


Lovit mušle, Pavluško. Ty taky můžu.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Patrik Mišuta píše:Já se snažím maso jíst opravdu jen zřídka a vždy dbám na perfektní propečenost nebo upravenost, takže to v mém případě nehrozí. Ale co mě poslední dobou láká je syrové včelí maso. Jsou to včelí larvy a prý je to velmi chutné a výživné. Ne, že bych se tím chtěl živit, ale jako zpestření pro pobavení mi to připadá zajímavé. :D
Co je tohle za pitomost?
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od buc11 »

jsem v souladu, nic proti (tomu dlouhýmu)
ale na druhou stranu, ke každýmu bych si něco našel
-opovržení není to správné slovo, ale vůči racionálně vyživující se populaci, chorlavcům, neběhavcům, doplňkářům, nesrovnaným vitariánúm a mnoha dalším podobným skupinám i jednotlivcům cítím takovou vnitřně shovívavě uspokojující převahu, kterou ovšem nedávám na jevo(co to je jevo?) a tímto hřejivým nezjevným pocitem se nechávám endorfně zaplavovat.
Naopak vůči srovnaným nebo i ortodoxním /nevím ale co to znamená/ vitoušům, půstovníkům, běhákům, vytrvalým a jiným vůlí těmito směry se ubírajícím, cítím takový vnitřní obdiv, kterým se ovšem snažím nenechat zdeptit, ale naoupak použít k vlastnímu sebeposílení neboť já až na prvním místě.
- myslím, že z božského hlediska jsou velkochovy schváleným a možná i ukázkovým přenosem genů dále, ostatně i okolní běžná populace mi připadá, že si takový velkochov sama vybírá: 9 hodin tukanování v práci, dostatečný přísun hodnotné potravy, hospody a piva, pak NOVA, sex a furt dokola.
Ostatně taky jsem to tak plnohodnotně s radostí desítky let realizoval.
-karma je samozřejmě PMN pitomost, i když možná jsme za trest všichni v tomhle šíleném světě vytvořeném Velkým ignorantem, neb jsme se nějak provinili v nějakém z mnoha normálně fungujích světech, jež stvořeny humánními , premianty božského učiliště
-vyvražďování se vine již od počátku vzniku živé buňky a patrně je to součást nějakého vyššího plánu, který nám ovšem nebyl vysvětlen
Mě se osobně dotýkají vítkovci a arméni (možná)
-teď nevím co s tím masem, možná, že právě přerušuji suchou 36ku, kdy si tělo s uspokojením dotrávilo 5 deka narušené vlastní svíčkové a proto tento slintík,
Uživatelský avatar
Samira
Příspěvky: 2326
Registrován: pon pro 28, 2009 19:56

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Samira »

Pepík Ševců píše:... Další argumenty typu „člověk je přirozeně frutarián, naši nejbližší příbuzný, vždyť je přece dokázaný, že“ a podobně, to je tu probíraný na několika místech několik let a jasnej závěr z toho nemám...
Ani ja. Ba naopak sa do toho zamotavam coraz viac. Kto su nasi pribuzni? Gorily, simpanzy, orangutani? A preco nejdeme este hlbsie do minulosti k nasim povodnejsim predkom? Dosli by sme az k trilobitom a ich jedalnicku?
Neviem sa zbavit myslienky v hlave, ze by sme sa akosi nemali porovnavat s inymi zivocisnymi druhmi, lebo sme ludia. A to, ze sme sa ludmi stali, mozno sposobilo prave to, ze sme sa od nasich "pribuznych" zacali niecim lisit, prisposobili sme sa horsim podmienkam v inych pasmach, zmenili stravovanie... ja NEVIEM.
Niekedy rozmyslam, ze ak sa nam dokazal vyrazne zmenit zovnajsok (napr. zosvetlenie pokozky), mozno sa nam zmenili aj schopnosti travenia roznej stravy. Mozno sme sa vramci zachovania druhu prisposobili aj na konzumaciu takych "humusov", co by vitarian do pusy nedal.
Zaujali ma napriklad prispevky o kmeni tarahumara http://www.freshness.cz/forum/topics/pohyb-1 a najma nevinna otazka jedneho diskutujuceho, ze "počkat... ako pekne sa to číta ale podla toho sme vlastne lovci nie?" ... ziadna rozumna odpoved tam nie je, mozno sa kazdy boji nahlas povedat, ze nieco na tom bude...

Z etickeho hladiska mi jedenie masa po voli nie je. Napriek tomu tak obcas cinim.
Mozno ludstvo prezilo vdaka masu a varenej koncentrovanej strave a teraz smeruje niekam dalej, k zivotu bez zabijania cohokolvek na Zemi. Netusim.

Dobry haluzny prispevok som napisala... ved vravim, zamotavam sa do toho coraz viac.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 4471
Registrován: stř led 28, 2009 13:31
Kontaktovat uživatele:

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Panda »

Sami ne haluzny prispevok, ale rozumný. "Nic nevíme" je asi tak nejpravdivější co se dá říct. Všechno ostatní jsou jen dohady názor proti názoru. I s příbuzností je to dost nejisté. Věřím že by se našlo navzájem dost podobných zvířecích druhů které se chovají a stravují dost odlišně. Náš původ je také dost nejistý a vývojový skok někdy před 250 tisíci lety se někdy vysvětluje skombinováním africké rasy (drobní černovlasí bez vousů tmavá pleť hnědoocí) s mimozemskou rasou (vyšší blonďatí vousatí světlá pleť modroocí), takže vše je velký otazník.

O přirozeném způsobu života se dnes už nedá mluvit, protože se změnily okolní podmínky, jiné prostředí a jiné potraviny. Možná že jsme všežravci a jsme schopni živočišné bílkoviny po úpravě trávit.

Se zvyšováním kulturnosti lidstva jsme nejdříve (většinou) pochopili, že je nesprávné zabíjet jiné lidi. Teď si začínáme uvědomovat, že je nesprávné zabíjet i jiné živočichy. Není to věc otázky zda ano či ne, je to jasný vývojový směr. Takže i kdybychom byli na živočišnou stravu uzpůsobeni, tak budeme hledat jiné náhražky. Přechod musí vycházet z vnitřního přesvědčení, nedá se nikomu vnutit. (i když přemýšlím, "nezabiješ" se také musí nutit, možná k tomu jednou dospěje i ochrana živočichů) V budoucnu zřejmě dospějeme i k ochraně rostlinné říše, až si uvědomíme že to jsou vnímaví tvorové a budeme schopni je nahradit umělou stravou nebo přechodem na jiné zdroje energie. Všechno je to věc ještě mnoha desítek-stovek-tisíců let vývoje.
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Samira píše:ved vravim, zamotavam sa do toho coraz viac.
Vono je dobrý se tim až tak zas nezabejvat. Měl jsem období, kdy mi určitý rozpory nedávaly spát, než jsem si uvědomil, že na tom opravdu celkem prdlačky záleží a už to beru jen jako koníček a to navíc ne moc vážně.

To, co píše buc, je mi ve skutečnosti dost blízký, plně chápu.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od buc11 »

já můžu jen si zopakovat:
to že jsme se dožili až dodnes jest, že jsme schopni se stravovat naprosto různými způsoby od nejezení po jezení čehokoliv a udržíme se naživu,
možná stačí jen dejchat
ovšem někteří jedinci dospěli k tomu, že jim něco dělá víc dobře a něco míň, já jsem to začal řešit od r. 1984, cestou pokus omyl a pořád nejsem na konci a vůbec mě nezajímá, čím se živil můj soused, či předek. Trochu víc mě zajímají jídelníčky podobných stejnosměrných směřovatelů kvůli porovnání správnosti své cesty. Bohužel optimálnost se hodně tluče s vůlí, žaludečním mozkem a jinými aspekty.
Takže zkoumatelům třebas i s masem(syrovým), sláva! (aspoň jako vzor necesty v mém případě)
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

buc11 píše:(aspoň jako vzor necesty v mém případě)
Jojo, většina pokusů je neúspěšná a tím se dá dobře řídit. Já to zatím na sobě nedotestoval.
Uživatelský avatar
buc11
Příspěvky: 7110
Registrován: čtv bře 04, 2004 12:20
Bydliště: VP Hor.Boj.

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od buc11 »

Pepík Ševců píše:
buc11 píše:(aspoň jako vzor necesty v mém případě)
Jojo, většina pokusů je neúspěšná a tím se dá dobře řídit. Já to zatím na sobě nedotestoval.
to nemusí být obecná platnost, jen má cesta necesta
na vepřové hlavě si pochutnám vždy, ale jen do posledního polku, pak se někdo v hlavě zblázní a (z)ničí mě
ale vidím-li syrovou rybu a vedle trs banánů, tak jako potrava se mi vyhodnotí jen to ovoce
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Xion »

Pepík Ševců píše: Nejvíc mi vaděj reakce masožroutů, který vegetariány označujou za magory pobledlý. Na stejnou úroveň řadim vegetariány, který opovrhujou někym, kdo jí maso a na veřejnosti poblíž restaurace pořvávaj něco o tom, jak může někdo žrát ty zapáchající chcíplotiny. Hloupost na obou stranách.
Obrovsky suhlas tu, hlavne s tou druhou skupinou som si zazil svoje. :-)
No, stejně mě štvou lidi, co napíšou, že si židi svůj osud za války zasloužili.
Zasluzili, v tom zmysle, ze sa to muselo stat pre vyssie ucely, inak by sa to nestalo. Hoci, vyraz "zasluzili" evokuje napojenie na vinu a trest, a prave v tom je ten problem a verim, ze to slovicko moze vyvolavat pohorsenie... opat sa dostavame ku karme, kedze "zasluzili" suvisi vlastne s karmou a toto slovicko tiez radim do kategorie nebezpecne slovicka, rovnako ako Boh, Karma a podobne, moze narobit viac skody ako uzitku.
Naposledy upravil(a) Xion dne úte kvě 03, 2011 18:20, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Fuujin
Příspěvky: 567
Registrován: pon led 26, 2009 15:58
Kontaktovat uživatele:

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Fuujin »

Pepík Ševců píše: Nejvíc mi vaděj reakce masožroutů, který vegetariány označujou za magory pobledlý. Na stejnou úroveň řadim vegetariány, který opovrhujou někym, kdo jí maso a na veřejnosti poblíž restaurace pořvávaj něco o tom, jak může někdo žrát ty zapáchající chcíplotiny. Hloupost na obou stranách.
Obrovsky suhlas tu, hlavne s tou druhou skupinou som si zazil peklo.
Ano, a že takových lidí je.. Když si někdo všimne, že mě nikdy nevidí jíst maso a zeptá se "Hele, ty si vegetarián ?" tak říkám "Ne, jen asi 4 roky nejím maso." Nemám rád labeling, škatulkování, jelikož lidi mají tendenci k tomu přiřazovat to nejhorší co se o danéskupině říká - generalizace...
Diskuí na téma výhody/nevýhody toho a toho se nezúčastňuju, nikdy sem neviděl žádnou která by k něčemu byla...
Moje kresby, kdyby někdo měl zájem : http://fuujincz.deviantart.com
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Hoj, děkuju za reakce, ale téma je o syrovym mase ve vitariánský stravě.
Takže, tak. Kdo má zkušenosti?
Já právě testuju pštrosí maso z biofarmy. Baštim syrový steaky. Dětem dělám vývar z krků. Chtěji to.
Už to takhle zkoušim 6. tejden. Zatim žádnej problém. Pocit značnýho nabuzení. Trávení běží stejnou rychlostí jako dřív. Testováno řepou. Syrový maso tvoří 5 % jídla, co do váhy. Sem tam baštim i ryby a měkkejše (syrový), lovim na pláži, Pavluško :D . Dost velkej nárůst vnitřní agresivity, kterou vnímám jako pozitivní. Jarní únava je pasé.
Hola, jak to docílim jenom ovocem? Zkoušel jsem už pět let, ale takhle to nebylo. To jsem zvědavej, co se mi projeví jako chyba s tim masem. Obvykle se mi to tak stává. Znáte mě. Rád experimentuju ;:

Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

Xion píše:[
Zasluzili, v tom zmysle, ze sa to muselo stat pre vyssie ucely, inak by sa to nestalo.
Prostě a jednoduše blbost a pitomý žvásty lidí, co nemyslej. To nemyslim na tebe, ale obecně.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Renáta »

Patrik Mišuta píše: Ne, že bych se tím chtěl živit, ale jako zpestření pro pobavení mi to připadá zajímavé. :D
Ta, šme še pobavili :roll:
venclík
Příspěvky: 163
Registrován: pát bře 21, 2008 1:13

Ach jo

Příspěvek od venclík »

Hoj, děkuju za reakce, ale téma je o syrovym mase ve vitariánský stravě.
Sorry že sem budu psát zase plky, ale 10 z 10 autorit vitariánské stravy se shoduje, že vitariánská strava je čistě veganská. Norman Walker (ač byl možná jen fiktivní osobou) doporučoval ještě mléko, ale dnes všeobecně převládá mínění o škodlivosti mléka (stranou velkochovy, ale je to tak) a tudíž tam ani to nepatří. Nejsem proti diskuzi o konzumaci syrového masa, ale nenazývejte to prosím "syrové maso ve vitariánský stravě".

Já s konzumací masa v zásadě nemám problémy, protože žádné nejím. Ani mi nechutná, naposledy jsem ho měl snad před 3 roky, no sardinky možná před rokem. To tehdá bylo nějaké kuřecí, a vnutil mi to otec- pak celý den mi to zahnívalo, škytal jsem a byl cítit ten hnilobný puch.
Kdyby to bylo třeba společensky vhodné, byl bych schopen akceptovat někdy konzumaci mořských bezobratlých nebo ryb. Dokonce nevylučuji že bych někdy dostal na rybu chuť. Ale ptáky a savce do mě dostanete už jen hrubým násilím...
S čím problémy mám, jest konzumace takových produktů jako rohlíky a pečivo, které obsahují mléko a vejce, různé sušenky apod. Prostě jsem se nedávno začal sbírat k rozhodnutí vyloučit všechny živočišné svinstva a v nejhorším tyto pečiva nahrazovat normálním chlebem, kde by mléko a vejce neměli být. Prostě nehodlám být v tomto směru fanatikem, klidně bych si někdy dal vepřo-knedlo-zelo pokud by "vepřo" bylo ve skutečnosti sojové maso. Čímž se dostávám vlastně k tomu, že syrové a neochucené maso v zásadě je bez chuti- rovněž tak sojové - tak lze připravit sojové maso -okořenit apod. tak- že prakticky nikdo nepozná - přinejmším chuťově- rozdíl
Ale samozřejmě, za nejsprávnější stravu považuji syrovou, ale nedělal bych z toho fanatizmus- to jen z odporu konzumace vyšších zvířat :twisted:

A vůbec bych v reálu nikoho nepřemlouval, nevykřikoval "plky" o mrchožroutech před Mac Donaldem. Stačí mi že jsem v onom podniku nikdy nebyl ani se nechystám. V reálu se přes den teďka pohybuji ve společnosti těch "masožroutů", lidí, kteří konzumují ještě více masa než je průměr- čemuž je zřejmě přizpůsobena nabídka firmy, co tam dodává obědy- na výběr asi z 5 menu- každé masité- každý všední den- žádná vegetariánská alternativa- když jsem to viděl, tak se mi... ne děkuji nechci. Spíš si tam připadám trapně, pokud tam dojdu s mističkou naklíčené čočky a salátu. Ale nikdo mi nic neříká, já nikomu nikomu nic neříkám a nepřemlouvám- to je ta poslední věc co bych tak chtěl...

Přesto není moje strava z dlouhodobého pohledu v zásadě zdravější, teda někdy velmi výrazně ano. Mám období v zásadě rozumného množství konzumované potravy, navíc převážně vitariánské- třeba 2 týdny. Pak se také cítím podstatně lépe. Pak jsou období dosti masivního přejídání, jak jsem již psal v zásadě odmítám maso- a tak vita tvoří již menší část a zbytek věci co jsou ještě nezdravější než maso- pečivo, sušenky, sladkosti, slané krekry...
Já o správnosti vita strava- a hlavně veganství, nemám žádné pochyby, kdyby mi bylo o 10 let méně, za 2 týdny čistě vita bych se cítil tak super, že bych skoro lítal. Bohužel, čím je člověk starší, je to horší....
Také kouřím, apod. tak vím, že při čistě vita stravě si můžete mnohem spíše dovolilt takové prohřešky...

Ohledně domnělého rasizmu- také špatně pochopeno nebé spíše špatně napsáno, můj rasizmus začíná a končí tam že se mi víc líbí mladé bělošky než černošky a černošky víc než asiatky-- romové mají pro mně příliš horkou krev a proti židům nemám vůbec nic (ano, myslel jsem to pouze tak, že židové globálně mají horší karmu)
Ohledně Evangelia esejských- apokryfní, ono vlastně nepatří do bible a navíc je to možná podvrh, nicméně za přečtení rozhodně stojí. Takhle kdyby křesťané chápali Satana (což je název pro skutečnou a působící sílu)...
Z uvedeného co jsem napsal, i co jsem ještě mohl napsat, je patrné, jak jsem vlastně sám Satanem zkoušen a jak stále a opakovaně podléhám. Tudíž se necítím oprávněn někomu něco předepisovat ani nakazovat, prostě jsem opravdu velmi malá rybička, spíš ještě menší.

...a co se píše ještě dále v Evangeliu ejsejských o stravě?
(sám jsem byl příjemně překvapen)


"Pane, kde je oheň života?" ptali se někteří.

"Ve vás, ve vaší krvi a ve vašich tělech."

"A oheň smrti?" ptali se jiní.

"To je oheň, který hoří mimo vaše těla, který je víc horký než vaše krev. Tímto ohněm smrti si vaříte svou obživu doma i na poli. Vpravdě pravím vám, je to ten samý oheň, který ničí vaši potravu i vaše těla, právě tak jako oheň zlomyslnosti, který pustoší vaše myšlenky a vašeho ducha. Neboť vaše tělo je to, co jíte a váš duch je to, co myslíte. Nejezte proto nic, co zabil silnější oheň než oheň života. Proto si připravujte a jezte všechny plody stromů a všechny traviny polí a všechno mléko zvířat, které jsou poživatelné. Neboť tyto byly živeny a zrály ohněm života, všechny jsou darem andělů naší Matky země. Ale nejezte nic, co ochutil oheň smrti, neboť to je od Satana."

"Jak si máme bez ohně upéci náš denní chléb, Mistře?" ptali se někteří s velkým podivením.

"Dovolte Božím andělům připravit váš chléb. Navlhčete svou pšenici, aby do ní mohl proniknout anděl vody. Vystavte ji potom vzduchu tak. aby ji mohl obejmout i anděl vzduchu. A nechte ji od rána až do večera na slunci, aby k ní mohl přijít anděl slunečního světla. A požehnání těch tří andělů dá brzy vzklíčit zárodek života. Potom rozmačkejte zrní a utvořte tenké placky, jak to dělali i vaši praotcové, když opustili Egypt, dům otroctví. Vystavte ráno placky opět slunci když stojí nejvýše, placky otočte na druhou stranu, ať i tu obejme anděl slunečního světla a nechte je ležet až do západu slunce. Neboť tak jako andělé vody, vzduchu a slunečního světla způsobili vzrůst a zrání pšenice na poli, tak musejí také váš chléb připravit. A to samé slunce, které ohněm života nechalo vyrůst a dozrát pšenici, musí stejným ohněm upéci váš chléb. Neboť oheň slunce dá pšenici, chlebu a tělu život. Ale oheň smrti zabíjí pšenici, chléb i tělo. A živí andělé živého Boha slouží jen živým lidem. Neboť Bůh je Bohem živých a ne Bohem mrtvých. Tak jezte vždy se stolu Boha: ovoce stromů, zrno a traviny polí, mléko dobytčat a med včel. Neboť všechno ostatní je Satana a vede na cestu hříchu a nemocí až ke smrti, Ale obživa, kterou jíte z hojnosti Božího stolu, dá vašemu tělu sílu a mládí a vy nepoznáte žádné nemoci. Neboť stůl Boha živil Metuzaléma až do vysokého stáří a já vám říkám po pravdě, když budete žít tak, jako žil on, tak vám dá Bůh živých také tak dlouhý život na zemi. Vpravdě pravím vám, Bůh živých je bohatší než všichni boháči na zemi a jeho plný stůl je pestřejší než nejbohatší hodovní stůl všech boháčů na zemi. Jezte proto po celý váš život u stolu vaší Matky země a nepoznáte nikdy nedostatek. A jezte všechny věci tak, jak se na stole Matky země nacházejí. Nevařte, ani nemíchejte všechny věci dohromady, aby se vaše vnitřnosti nestaly dýmající bažinou. Neboť vám říkám po pravdě, toto je v očích Pána odporné.



Jen tak mimochodem,
ohněm života se myslí životní síla, prána. Ta je také důvodem, že dostatečně citlivý člověk se cítí po syrové stravě jakoby osvěžen. Po vařené a ideálně masité a tučné pak nikoliv, je ospalý.
Osobně si myslím, že jedním z nejlepších věcí na vita-stravě, že se jí nelze přejíst.
(Já jsem několikrát slyšel, že prý chleba se nelze přejíst, ale mohu dosvědčit, že je to naprostá blbost (Co já se chlebem napřejídal a co to udělalo, kde bych mohl dneska být, kdybych byl na vita?))
Tedy ano i ne- nelze se přejíst ovocem...
Uživatelský avatar
Pepík Ševců
Příspěvky: 523
Registrován: stř pro 14, 2005 9:47

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pepík Ševců »

No vidíš, tak vlastně jsem prudil jen z nepochopení. To se stává a je to tak dobře. Teď zrovna maminku převedli do umělýho spánku, já chlastám, ač to obecně nedoporučuju a nějak se tu budem holt prdelkovat dál. Jen vol slova líp, spíš některý kontroverzní věci vůbec nenačínat.

Dík

Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pavluska »

Panda píše: Náš původ je také dost nejistý a vývojový skok někdy před 250 tisíci lety se někdy vysvětluje skombinováním africké rasy (drobní černovlasí bez vousů tmavá pleť hnědoocí) s mimozemskou rasou (vyšší blonďatí vousatí světlá pleť modroocí), takže vše je velký otazník.
Pando, ja Te zboznuju! Dneska jsem se konecne zas zasmala. V dobrym! :D
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Pavluska
Příspěvky: 3334
Registrován: pon kvě 16, 2005 21:20
Bydliště: Země

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Pavluska »

Pepík Ševců píše:No vidíš, tak vlastně jsem prudil jen z nepochopení. To se stává a je to tak dobře. Teď zrovna maminku převedli do umělýho spánku, já chlastám, ač to obecně nedoporučuju a nějak se tu budem holt prdelkovat dál. Jen vol slova líp, spíš některý kontroverzní věci vůbec nenačínat.

Dík

psala jsem k tomu delsi text, ale blblo pripojeni, jste usetreni..
Ve zkratce: dneska jsem videla cca sedmiletyho nevidomyho kluka s dedou v mekaci (ja tem byla na zachode, protoze zachod v nejakym gheto-parku uz nerisknu, stacilo)... no, ve zkratce se to znovu asi napsat neda. Tak nic...
Kazdymu co jeho jest. Samozrejme velkochovy pokud mozno at neexistuji... v tom se tu shodneme.

Pepiku, plaz jo? zaslouzis si relax... i ten alkohol, kdyz je vyjimecny. Nejsi prvni vitous kdo si obcas cucne. Me to moc nejede, ale je tu dost odborniku... :)
Uz jsem offtopic.

P.
"Rather than trying to monitor your thoughts, we encourage you to simply pay attention to how you are feeling."
"Abraham"
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Dano »

Nerumiem, na co je dobre skatulkovanie. Ci vitarian konzumuje zivocisne jedla alebo nie. Myslel som si ze ano. Ale presnu definiciu nepoznam. A vobec ma to nezaujima.
venclík píše:"maso" bude povolene konzumovat jen...
Nu co, Nazaretského jste také ukřižovali (myslí: Vy, Židi). (A já v jeho šlépějích kráčet nehodlám) Možná ti něco říká "karma" (zákon akce a reakce). Proto také nemyslím, že to vyvražďování židů bylo "jen tak".
Venclik, tvoje argumentovanie sa mi moc nepaci , dufam ze takto nikdy nebudem obhajovat veg vita stravovaci styl. Porovnanie s neporovnatelnym (Zidia,...), nezmysly ako napr. Essejski - nejake apokryfne "evanjelium" o ktorom nikto nic nevie kto ho kedy napisal apod. len sa zrazu niekde pred par desatrociami objavilo a ako rychlo ho prelozili. Som veriaci a kanonicke evanjelia aj Stary zakon pokladam za vselico podstatne len nie za navod ako sa stravovat, ci ako sa obliekat, apod. Aj tak sa tam pisu na roznych miestach rozne stravovacie "doporucenia". Opatrne v argumentacii proti tym co zastavaju iny nazor. Inac som s tebou, maso nie :)
Pepík Ševců píše:Nuž, to je čistě fašistický
S vacsinou suhlasim s Pepikom, a toto porovnanie s fasizmom bolo namieste.
Naposledy upravil(a) Dano dne stř kvě 04, 2011 14:32, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dano
Příspěvky: 914
Registrován: pon lis 20, 2006 9:46
Bydliště: Banská Bystrica

Re: Syrové maso ve vitariánské stravě

Příspěvek od Dano »

K teme. Aj ja som skusal surove maso, pisal som to tu niekde:
Hmyz ako mravce, larvy, dazdovka, slimak. Fuj.
Rozne druhy ryb. Celkom mi chutia tie tucnejsie ako losos alebo tuniak, trochu "natravene" vlastnymi enzymami, ked su maksie ako cerstve. Treskovite a pangasius u mna ako bezchuti. Kapor nicmoc hoci trochu lepsi. Ryby ma teda neoslovili, nejem ich, vynimocne ten losos. A sushi (2x za rok) v restike. Aha, ale obcas uletim na zavinacoch (slede, sardinky, haringy v octe) ale tie zrejme chutia zase hlavne vdaka tomu octu, cukru, soli a cibuli a vita asi tiez nie su ked tie bielkoviny su denaturovane octovou kyselinou.
Tatarsky biftek z hovadzieho ja mozem (raz za rok v dobrej restike), ale zase - to preto lebo je ochuteny.
Surove maso (hovadzie, bravcove) samotne mi nechuti, poznam z cias mladosti, pri castych zabijackach som obcas opacoval.
Pravidelne, ked sa dostanem k domacim, davam slepacie vajicka, ale len max 1 za den. Zltka mi chutia velmi. Mimo temu.

Nemozem povedat, ze by ma to nejako nakoplo, nejaka velka zmena, necitil som nic. Kratkodobo mozno trochu ten high pocit, ako po kazdom energetickom jedle (vid mozny suvis jedlo – neurotransmitter dopamin vo vlakne Septagram), ale uz po par hodinach zase tam kde na zaciatku, v priemere dlhodobo asi o cosi horsie. Ale keby som dal velku porciu, tak dlhodobo – pocas travenia - o poznanie horsi pocit ako napriklad po ovoci.
Teda nepresvedcilo ma maso. Urcite kvoli chuti a tej lahkosti vyhrava zelovoc, teda hlavne ovocie (radovo chutnejsie ako maso, a tiez ta lahkost po nom, aj ked ho zjem naraz 2-3kg netto).

Ale to by som musel testovat dlhsie. A kedze mne to maso (bez dochucovadiel) nechuti, musel by som sa do toho testu nutit.

Lenze ja tu nemam co pisat, mne sa nedari ist ani podla mojho idealu co je 811rv, lebo v spolocnosti inych ludi jem niekedy bezne ako oni, cokolvek.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Ach jo

Příspěvek od Jindra »

venclík píše:firmy, co tam dodává obědy- na výběr asi z 5 menu- každé masité- každý všední den- žádná vegetariánská alternativa- když jsem to viděl, tak se mi... ne děkuji nechci
s podobně mizernejma pocitama pročítám jídelníček svejch dětí ve škol(c)e, sestavenej z 80ti procent masitejma žvancama :( Jasně, školský normy a povinnej přísun nezbytnejch bílkovin, ch jo
jej, co já vlastně dělám v tomhle vlákně. Ikdyž - nic proti konzumaci čerstvýho syrovýho masa, kdož chce. Já nepraktikuju (krom pár much při jízdě na kole)
Odpovědět