Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Tady se snažte dodržovat témata a nevybavovat se, od toho jsou tu kecárny.
Počítejte s tím, že to po vás bude někdo další číst a hledat tady informace.

Moderátor: hugo

dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od dgm »

Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, kdo mate zkusenosti s touto kurou, ruznymi obmenami, tak prosim piste.
Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
dgm
Příspěvky: 1394
Registrován: pon dub 02, 2007 23:23

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od dgm »

Kdo stojí mezi člověkem a Bohem? Kuchařka :)

“Nejsme šťastní, protože se nám daří, ale daří se nám, protože jsme šťastní.”
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Marci »

Vidim Dgm,ze ti to nakonec nedalo.Schvalne jsem cekala,jestli se do toho pustis :lol:

Na radu Xiona jsem pouzila jeho recept,ale mirne jsem ho vylepsila.
Udelam zaklad tj.SP a pak do toho pridam kakao(raw),cerstve brusinky,banan.Je to moc dobre.

Minule jsem zkousela slanou verzi tj. zaklad + cesnek,susena rajcata,cerstva petrzel.No tato varianta me neoslovila,moc mi to nechutna :|
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

Toto uzasne jedlo, ktore vymyslela Johanna Budwig som objavila v uplnych zaciatkoch mojho zivota s rakovinou. V aprili to budu 2 roky. Pretoze tvaroh v Kanade je vacsinou slany a z mlieka plneho chemikalii, ktore doma neskysne, ale zhnije, si ho vyrobit nemozem, pouzivam jogurt. Vsetko je to tu zamerane na low fat, no fat, tak som si nasla balkansky 6.5% tuku.

Dnesny moj osobny recept pozostava s rozmackaneho bananu, 1-2 lyzice flaxseed olej (lanovy za studena lisovany, drzat v chladnicke), 1-2 lyzice uz spominany jogurt. Zmiesat, odporuca sa 3-5 minut aby sa vytvorila emulzia na ktorej uz nevidno mastne oka. Do toho si vzdy cerstvo pomeliem lanove semena (asi pol kavoveho mlynceka). Vznikne hmota, ktora vyzera, ze ju uz niekto nielen zjedol, ale aj stravil. Podla chuti a roztrzitosti (ak nezabudnem) pridam pollyzicky organickeho kakaa (nemusi byt, ale je to dobre), posypem skoricou, pridam klicky a na vrch cerstve alebo teraz mrazene drobne ovocie (maliny, cucoriedky, saskatoons http://en.wikipedia.org/wiki/Amelanchier_alnifolia). Ak je toho malo a den bude dlhy pripadne za hrst vlociek alebo granoly.
Bru chut!
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
Marci
Příspěvky: 1411
Registrován: úte říj 16, 2007 21:54
Bydliště: Praha

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Marci »

SP je velmi koncentrovane jidlo,skoda,ze ho nelze pouzit jako super foods na cesty.To by me pak stacila tak jedna davka z 250g tvarohu na tyden :wink: a nemusela bych tahat zadne jine jidlo :lol:
Kdo se diva ven,sni a kdo dovnitr,ten se probouzi. - Carl jung
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

Akozto temu som zalozil na Jardovom fore ja sam, lebo ma SP oslovila a nepacilo sa mi, ze nikde niesu informacie o nej centralizovane, asi by som mal prispiet aj sem.
SP nieje az tak vitarianska zalezitost kvoli mliecnemu vyrobku, no ked sa pouzije nepasterizovany, idealne kozi, tak aspon splna definiciu surova strava.
Ja sam som presiel z tvarohu na jogurt, z prosteho dovodu. Tvaroh som musel kupovat kravsky pasterizovany BIO. Jogurt som zohnal nepasterizovany kozi, cena skoro rovnaka ako tvaroh. Snazil som sa zistit, ci kvoli niecomu musi byt mliecny vyrobok plnotucny, tak ako uvadza Budwig, avsak nieje sanca to zistit. Skoda, ze uz nezije. Takze nakoniec som presiel na jogurt, ten je kozi, teda nizkotucny.

Osobne skusenosti so SP. Absolutne super, potom co som ju nasadil, zlepsenie, no casom to uz stagnovalo. Teraz uz viem, ze u mna je problem zanesena pecen a zlcnik, takze si myslim, ze s nedobre fungujucim metabolizmom tukov SP pomoze len ciastocne. Omega-3 v takejto forme telo urcite oceni, no je to tak trochu plytvanie, ked sa netravia ako sa maju.
Nutricne je to bomba, nerad pouzivam KJ, no priemerna davka vychadza tak 2200-2500, podla mliecneho vyrobku, no stravitelnost a vyuzitelnost je dobra, takze myslim, ze to pokryje aj 1/4 dennej davky energie nie prilis aktivneho cloveka, teda ked sa do toho primiesaju zo dva banany, tak aj 1/3. Cenovo to moze byt horsie, aj u mna dlho bolo, no nakoniec, ked som prekonal lenivost a zacal si jogurt vyrabat sam, a zapocital lacny olej z Agro-el, cena klesla na 30 centov za den! Vtedy som pochopil, ze za taku almuznu ziskat taku nutricnu bombu, je absolutne super, pomer cena/vykon je bezkonkurencna a tak som zaradil SP ako preventivnu zalezitost a teda ako sucast staleho jedalnicka.
SP doporucujem hlavne s ovocim, napodiv sa to travi dobre.

Osobne si chcem vylepsit tukovy metabolizmus co najviac, kym prijde jar a leto, a vyjde prve slniecko. Podla teorie, by vtedy mala prijst hlavna sezona SP, kedze cele je to o zachytavani slnecneho ziarenia, na co je potreba elektromagneticke pole, ktore prave omega-3 zo SP efektivne vyrobia integrovanim sa do bunkovych membran a vytlacenim bezcennych tukov, ktore membranu zacpavaju. Bunky tak zacnu lepsie dychat, a nabijat sa slnkom, idealne spektrum je zelene, takze byt na slniecku v prirode, v zelenych satoch, je myslim druha polovica uspechu SP, ktora sa bohuzial teraz v zime neda pocitit.

Skusenosti v mojom okoli, takmer kazdemu sa nieco zlepsilo, najcastejsie je to stav pokozky, zacne mat lepsie vlastnosti. Casto si (vsezravci) pochvalovali na zlepsenie travenia, lepsiu stolicu, viac energie, a spominanu zlepsenu pokozku. Uz sa len caka na to slnko.

Tazko povedat, ci to nieco moze dat dlhorocnemu vitarianovi, nabitemu elektronmi, po precitani knizky od Budwig mi to zacalo pripadat, ze cele je to o presune elektronov, SP v konecnom dosledku nerobi nic ine, len skrze omega-3 doruci do tela koncentrovanu zasielku elektronov zo slnka. A samozrejme doplni deficit omega-3, ak nejaky je.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

Ja teda neviem povedat, ci sa mi nieco zlepsilo, mne to len nenormalne chuti. Zvycajne to jem vecer, takze priprava okolo obeda na velkom tanieri, pozamiesani presuniem do sklenenej misky a slintam jak bernardin.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Standa K.
Příspěvky: 1440
Registrován: úte čer 13, 2006 8:27
Bydliště: V Sídlišti 31, 683 01 Rousínov u Vyškova
Kontaktovat uživatele:

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Standa K. »

mám návod
http://vilcakul.extra.hu/modules.php?na ... le&sid=146

jen nevím co znamená ten poměr 1:1 - 1:3 (a v jakých jednotkách je myšlen)
čeho vůči čemu ??
jogurt/tvaroh : lněný olej+semínka (v čí prospěch u např. 1:3, čeho tam má být víc ?)
nebo
jogurt/tvaroh : lněný olej
nebo
jogurt/tvaroh : lněná semínka

poměr brát objemově či kaloricky ??
dík !!
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Michal S. »

Co já vím, tak recept dr. Budvigové upravila dr. Cousminová právě úpravou poměru tvarohu a množství lněného oleje.
Pův.recept:100-150g netučného tvarohu a 3 polévkové lžíce ln.oleje + ostatní ingredience pro ochucení
Cousminová: tvaroh: olej v poměru 2:1+ ochucovadla+ kávová lžička pylu
ZDROJ: André van Lysebeth, Omládněte s jógou za 2x7 dní, str.144-146, Argo 2006
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

Najvacsi rozpor je tam aj tak v tom, ze povodne uvadzala plnotucny tvaroh, ale pritom "veskere zivocisne tuky su zakazane".
Uživatelský avatar
Michal S.
Příspěvky: 229
Registrován: stř čer 06, 2007 19:37
Bydliště: Svitavsko

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Michal S. »

Xion píše:Najvacsi rozpor je tam aj tak v tom, ze povodne uvadzala plnotucny tvaroh, ale pritom "veskere zivocisne tuky su zakazane".
Původní recept Budvigové pochází z r.1951, to asi na ty tuky hleděli trochu jinak než my dnes. Cousminová ho upravila o 20 let později a už používala tvaroh nízkotučný. (Je vidět tendence nahrazení živ. tuku rostlinným - lněným, tedy PMN)
Nicméně si myslím, že pro vitariána je tahle patlanina dávno překonaná, ale jako přechod z mléčné klasiky k ořechům a konopném semínku vhodná.
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Jindra »

Xion píše:Najvacsi rozpor je tam aj tak v tom, ze povodne uvadzala plnotucny tvaroh, ale pritom "veskere zivocisne tuky su zakazane".
Přesně tohle dilema řeším taky, ale věřím spíše tomu "zákazu", takže tuku co nejmíň, řekl bych. Jinak tady Michalův názor bude asi pravdivý, SP je suprová na přechod od vařeného k raw. Netuším, kdy se SP nabažím - s banánem a borůvkama je to nepřekonatelná pochoutka.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

Michal S. píše:Nicméně si myslím, že pro vitariána je tahle patlanina dávno překonaná, ale jako přechod z mléčné klasiky k ořechům a konopném semínku vhodná.
Ja som si uvedomil, ze vitarian asi nikdy nebudem, vlastne nikdy ma nelakalo byt nejaky "-ian". Preto SP ostava sucastou mojho jedalnicku, kaslat na "-ianstva". :-) V dnesnej dobe si myslim, ze to aj tak s kvalitou ovozelu ide rapidne dolu vodou, a tak ci onak bude treba spekulovat stale viac a viac.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Renáta »

Michal S. píše: Nicméně si myslím, že pro vitariána je tahle patlanina dávno překonaná, ale jako přechod z mléčné klasiky k ořechům a konopném semínku vhodná.
Súhlas. Tiež to tak vnímam. No a po tvarohu mi je ťažko, takže niet čo riešiť.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

Renáta píše:Súhlas. Tiež to tak vnímam. No a po tvarohu mi je ťažko, takže niet čo riešiť.
A kozi kefir si uz skusala? ;-)
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Renáta »

Nechcem živočíšne bielkoviny. Kozie mlieko nechám kozľatám. Myslím, že môžem byť aj bez produktov z neho vyrobených.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

Renáta píše:Nechcem živočíšne bielkoviny. Kozie mlieko nechám kozľatám. Myslím, že môžem byť aj bez produktov z neho vyrobených.
To myslis spravne, i ja si to myslim. Ja zas nechcem TV, uz som to skoro vyhral... skoro. :-) Kazdy ma ine priority.
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Renáta »

Xion píše: Ja zas nechcem TV, uz som to skoro vyhral... skoro. :-) Kazdy ma ine priority.
No, vidíš, ako sa pekne zhodneme. Pri telke sa mi fajn žehlí. Bohužiaľ, aj takýmito činnosťami sa občas musím zaoberať. Nemám pritom vtákov v tŕní, dajú sa tam vybrať aj iní vtáci - rada kukám prírodopisné dokumenty a takých, čo sa snažia o bio a pod. Dá sa nájsť aj dobrý program.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Televizi nemám a na všech návštěvách trpím. Měla bych zapracovat na své toleranci :lol:
Dítě nestrádá, má vlastní NB s večerníčky a disneyovkami. Sice je to asi taky pořád jenom ten pasivní audiovizuální příjem bez interakce, ale aspoň se můžu někdy osprchovat, pracovat a podobně, plně kobntroluji obsah, je to bez PMN škodlivých reklam a máme náměty na společné hry, ráda přehrává některé scény...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Renáta
Příspěvky: 5025
Registrován: pon črc 17, 2006 16:39

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Renáta »

My máme telku aj na chalupe - ale kuká ju len otec. Tam nemusím, na chalupe nežehlím. Furt sme vonku, rýpeme sa v záhrade a večer si ideme zaplávať, či si posedíme s kamarátmi. Na terase lúskame hrášok :wink: Lepšie ako telka.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Jasně že jsou fyzické aktivity venku nejlepší, ale když potřebuju studovat nebo na pár minut pracovat bez dítěte, jsou právě ty pohádky fajn. Na televizi jsem se dobrovolně nepodívala už tak devět let, mám raději knihy, když už jde o zábavu/poučení, nebo filmy z NB :)

Ale to jsme hustě OT.

Přemýšlím, jestli si koupit hned předraženou pidilahvičku lněného a dva tři kozí jogurty a zkusit SP "hned", nebo počkat měsíc dva až se zvýší mé rezervy a koupit si 5 litrů od Agrogelu nebo jak se jmenují. Hm, co když mi to pak nebude chutnt že, asi bych měla před velkou objednávkou přeci jen koupit malé balení oleje, i když nemám jistotu, jestli byl správně skladován...no nespěchám na to.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Přemýšlím, jestli si koupit hned předraženou pidilahvičku lněného a dva tři kozí jogurty a zkusit SP "hned", nebo počkat měsíc dva až se zvýší mé rezervy a koupit si 5 litrů od Agrogelu nebo jak se jmenují. Hm, co když mi to pak nebude chutnt že, asi bych měla před velkou objednávkou přeci jen koupit malé balení oleje, i když nemám jistotu, jestli byl správně skladován...no nespěchám na to.
Pokud se rozhodneš pro "nedočkavou" variantu a budeš chtít testnout SP hned, pošlu Ti kousek oleje já. Mám ho z "Agrogelu" (tos napsala hezky) a držím ho v mrazáku, určitě je v suprový kondici. Snad má pošta službu "Dnes podáte, zítra dodáme", to by bylo podle mne pořád lepší než kupovat neznámý olej někde v marketu. V případě zájmu dej SZ, možná sem zapomenu kouknout, tak aby mi to neuniklo.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

:) aha, Agro-el. Pochopila jsem to tak, že posílají jen objem 5l nebo jeho násobky, tudíž bych Tvé nabídky ráda využila, SZ máš.

Jo a vyrábíte to všichni v klasickém mixéru, nebo to jde i jen tyčovým či dokonce pečlivějším ručním zpracováním? Asi se ptám jak blb, jistěže by to mělo jít dokonale spojit i ručně, jen to nebude minuta, ale třeba deset...
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Agro-el. Pochopila jsem to tak, že posílají jen objem 5l nebo jeho násobky, tudíž bych Tvé nabídky ráda využila, SZ máš.
Jo a vyrábíte to všichni v klasickém mixéru, nebo to jde i jen tyčovým či dokonce pečlivějším ručním zpracováním? Asi se ptám jak blb, jistěže by to mělo jít dokonale spojit i ručně, jen to nebude minuta, ale třeba deset...
Správná informace o možném množství objednávky oleje je zde, mám to od pana Čibery (Agro-el), takto:
Lněný olej: čtvrtlitr 90 Kč, půllitr 150 Kč, litr 105 Kč (pouze v 5 l balení)
Čili lze objednat čtvrtlitr, půllitr nebo pětilitr (a jeho násobky). Samozřejmě pětilitr(y) vychází nejvýhodněji.
Mixér nemám, SP vyrábím šlehačem, metlami, na nejvyšší otáčky, tak sedm osm minut, je to naprosto OK.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Sedm osm minut, ufff, to už je snad rychleji hotový řízek ne? :lol: Ale jo, tak já se překonám, když je to jen co tři dny. Ovocné koktejly mixuju 2x denně, ale to je tak 15 vteřin.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
Jindra
Příspěvky: 3529
Registrován: úte led 20, 2009 9:41
Bydliště: Nové Město na Moravě

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Jindra »

s.arik píše:Sedm osm minut, ufff, to už je snad rychleji hotový řízek ne? :lol: Ale jo, tak já se překonám, když je to jen co tři dny. Ovocné koktejly mixuju 2x denně, ale to je tak 15 vteřin.
Sedm osm minut myšleno šlehačem (metlami). V mixéru to budeš mít mnohem mnohem rychleji, už za pět minut :) Trošku si z toho dělám srandu ale teď vážně: ne, nespěchej na to, musí tam proběhnout ta reakce oleje se sirnatými proteiny tvarohu (kefíru). Zkoukla jsi doufám Vlakno SP na strankach Zdravi-az uvedené zde na začátku vlákna, je tam od Jardy bezva návod.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Jé, to vlákno jsem nečetla zatím celé, přípravu SP popisuje i v mnoha jiných a AZ jsem objevila sotva před týdnem, tak to bude chtít ještě tak tři týdny čtení :wink:

Doufám, že mi za sedm minut neshoří tyčák, je to levný šunt a ještě nebyl v akci déle než dvě minuty. Každopádně promísení jogurtu s olejem by mělo jít snadněji než tvaroh, tak snad to bude ok. (Kozí jogurty seženu blíž a rychleji než raw mléko a kefírky).
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

s.arik píše:Jé, to vlákno jsem nečetla zatím celé, přípravu SP popisuje i v mnoha jiných a AZ jsem objevila sotva před týdnem, tak to bude chtít ještě tak tři týdny čtení :wink:

Doufám, že mi za sedm minut neshoří tyčák, je to levný šunt a ještě nebyl v akci déle než dvě minuty. Každopádně promísení jogurtu s olejem by mělo jít snadněji než tvaroh, tak snad to bude ok. (Kozí jogurty seženu blíž a rychleji než raw mléko a kefírky).
Ak chces maly figel, tak pri tvarohu to reaguje az pri izbovej teplote, takze prve 3 minuty to mixujes vlastne preto, aby sa to zahrialo. :-) takze ked ten tvaroh o hodinu skor vylozis (olej radsej nie), pojde to ovela lepsie.
U jogurtu to prebehne velmi rychlo, za 2-3 minuty rucnym mixerom to mas. Odporucam 300W, ten vydrzi ist dlho, zijde sa to aj na ine veci, a hlavne ak si robis SP na 3 dni, tam treba vacsi vykon.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Mám 400W :) a s teplotou dobrý tip, no já stejně nemám lednici a ta "za oknem" už nebude dlouho fungovat. Ledničku nepotřebuju vůbec na nic, až teď si teda k mámě do mrazáku uskladním lněný olej, pokud ho koupím více, a SP budu asi mixovat každý den čerstvou, jednak není lednice, druhak se znám, by to padlo hned :roll: Kolikrát já si dělala kakaovo-ořechovo-semínkové koule "na tři dny" a stejně jsem je vždycky snědla během dvou hodin, i když toho bylo 500g :oops:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

V tom pripade si ju vyrabaj s kozieho kefiru alebo jogurtu. Je to taky ritual, namixovat patlaninu, poliat tym ovocie, a ides... S jogurtom je to otazka 2-3 minut. Mne to nevadi robit kazdy den, aspon su tie semienka vzdy cerstvo rozomlete, navyse mne nechutia, ked pustia sliz. :-)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Grrr, už to tady musím zavřít a vypnout, nebo si poslintám klávesnici :mrgreen:

Už jsem nejedla přibližně 5 hodin a dosud ok, ale tohle už je na mě moc... :roll:
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

Sarka, celu tu dobu mydlim jogurt a olej vidlickou, ked som skusala tvaroh tak som ho mixla tycou v pribalenej nadobe.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

culka píše:Sarka, celu tu dobu mydlim jogurt a olej vidlickou, ked som skusala tvaroh tak som ho mixla tycou v pribalenej nadobe.
S tou vidlickou by som bol opatrny, kedze k reakcii musi dojst na molekularnej urovni, je dost mozne, ze polovicu toho oleja prijimas v nenaviazanej forme v mikroskopickych olejovych skvrnach. Ja to pre istotu mixujem 3 minuty aj v jogurte.
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

Ale Xion, kto by vecne nieco umyval. Robim to tak skoro stale a za celu dobu mi dokopy nic nebolo. Az teraz, ale urcite len preto, ze som Marii pisala, ze mi nic nebyva.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

culka píše:Ale Xion, kto by vecne nieco umyval. Robim to tak skoro stale a za celu dobu mi dokopy nic nebolo. Az teraz, ale urcite len preto, ze som Marii pisala, ze mi nic nebyva.
Kolko oleja v priemere zvyknes pridavat?
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

1-2 lyzice, teda ako sa mi odcapne
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

culka píše:1-2 lyzice, teda ako sa mi odcapne
Pri takom mnozstve by Ti to nevyvolavalo ziadne problemy, ani keby si to jedla priamo, takze to nemozes pouzit ako indikator, ci Ti to zreagovalo.
Ak si veris, skus zamiesat 50ml oleja, tam ked to nezreaguje, pocitis nevolnost. Ja som to skusal s mojim mixovacim postupom, a ani po 2 tyzdnoch takychto davok som nezaznamenal ziaden problem. Radsej mat istotu, preto to dokladne mixujem aj v jogurte.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

s.arik píše: Přemýšlím, jestli si koupit hned předraženou pidilahvičku lněného a dva tři kozí jogurty a zkusit SP "hned", nebo počkat měsíc dva až se zvýší mé rezervy a koupit si 5 litrů..
5 litrů?! >:-)
chcel by som tu poznamenat ze pri omega3 neide o kvantum ale kvalitu. 5l nakup je uplny kozmos :). radsej kupuj male mnozstva ale FRESH!
rozdiel je v tom ze clovek nekupuje slnecnicovy rafinat (toho kup kludne 50l a vydrzi ti na smazaky bez problemu do 2030) ale zivy produkt podliahajuci rychlej skaze a potencionalnej impotencii.
treba sa snazit o maximalnu cerstvost. datum spotreby ber s rezervou. je to len orientacny udaj. viac ti povie datum vyroby. ak ho teda producent uvadza na obale, ale to je skor vynimka a poznavaci znak ze vyrobca vie co predava.
cerstvy lanovy olej je dost tazko najst, ale ked sa clovek snazi najde.
ja osobne som skusal rozne kombinacie a patlanina podla original receptu, tj. s nepasterovanym tvarohom, je jedna z najlepsich. akurat ze pmn tvarohu netreba tolko ako davala budwig, staci uplne minimum, len tak aby sa olej naemulgoval do stavu riedkej zltej homogenezy. a potom to uz len spliechut na salat alebo tak.

ak niekto vynechava zivocisne produkty uplne, eksistuje jednoducha alternativa.. cista sira extrahovana z ihlicia borovic, predavana ako MSM (pozn. pre buca.. nezamienat s MMS :)), maju ju v ponuke v podstate vsetky raw food shopy tu v uk. je to cista organicka koncentrovana sira, malu lyzicu prida clovek do mixu s fresh lanovym olejom a pripadnymi dalsimi ingredienciami a nemusi kupovat tvaroch ani jogurt.

http://www.detoxyourworld.com/acatalog/msm_powder.html
http://www.dazer.com/msm.jsp
http://en.wikipedia.org/wiki/Methylsulfonylmethane
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

číslo :) nakonec jsem si ujasnila, že vybraný výrobce a prodejce Agro-el posílá sice pouze v 5l nádobách, ale člověk si může objednat i půl litru, jen to asi bude žbluňkat :lol:

prý mají olej čerstvý a kvalitní a v mrazáku vydrží dlouho....?
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

sarik, cisielko este nevie, ze lanovy olej v mrazaku ziska gelovu konzistenciu a proces oxidacie sa takmer zastavi, cize ked ho porozlievas do 0,25l flasiek az po hrdlo, zavres a zamrazis, vydrzi minimalne pol roka. :-)
Takisto nevie, ze v Agro-el ho lisuju kvalitne, a tych 5l s tym nijak nesuvisi, tych 5l urobi bezkonkurencne najnizsiu cenu, aku som videl, takze jednoznacne vol cestu 5l + mrazak. :-)
800914 píše:malu lyzicu prida clovek do mixu s fresh lanovym olejom a pripadnymi dalsimi ingredienciami a nemusi kupovat tvaroch ani jogurt.
...mas pravdu, moze si ho aj vyrabat. :-)
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

jasne ze to moze byt dobry olej, s tym ja nepolemizujem. teda ak Agro vie co robi a vie to dostat dostatocne rychlo medzi ludi.
bola to len poznamka o tom ze takto urcite nefunguju vsetci producenti. bezne sa lanovy olej berie ako klasicky virgin oil, ale medzi cumbajspil olivovym a lanovym je intergalakticky rozdiel v trvanlivosti a citlivosti na teplo svetlo kyslik. v praxi olivovy olej co stoji na regale pol roka je este stale vo vrcholovej forme, lanovy je uz davno po funuse.
na lanovy olej ma mega vplyv uz proces vyroby, nemal by pri nom prijst do styku ani s kyslikom, ani teplom ani ziadnym elektrovodivym kovom. ma to vplyv prave na vyssie xionom spomenuty zivy naboj oleja. ten sa nici ak je olej pri lisovani v kontakte s kovmi. elektrony proste v cudu.
neodporuca sa ani mixovat olejove patlaniny na beznych mixeroch alebo kovovymi vidlickami. kontakt oleja s kovom treba uplne vylucit.
mixovat radsej drevenym alebo plastovym naradim.
Xion
Příspěvky: 835
Registrován: ned bře 22, 2009 21:40
Bydliště: Bratislava

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od Xion »

800914 píše:neodporuca sa ani mixovat olejove patlaniny na beznych mixeroch alebo kovovymi vidlickami. kontakt oleja s kovom treba uplne vylucit.
mixovat radsej drevenym alebo plastovym naradim.
Toto ma aj dost zaujima. Kto presne to neodporuca? Pretoze samotna Budwigova pisala o normalnom mixeri, a urcite by v knizkach upozornila, keby sa naboj pri kontakte s kovom stracal.
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

a mnozstvo uz nekomentujem :).
ale mrazak berem s rezervou. teda aspon kym nebudu kryo mrazaky z ktoreho vyjdem bez problemu rozmrazeny a sviezi ako jarny kvietocek.
pravda jest mraz konzervuje. rozmrazeny material ale kvalitou degraduje. neni nad F>R>E>S>H >:-)
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Nemám teď moc peněz a ani mrazák nebo ledničku, takže si koupím litr a dál se uvidí. Mixovat to budu klasickým tyčákem, kovový sice je, ale jinak asi dobrého promísení nedosáhnu...

800914 píše:a mnozstvo uz nekomentujem :).
rozmrazeny material ale kvalitou degraduje. neni nad F>R>E>S>H >:-)
asi jo, ale je sakra rozdíl mít za 90Kč čtvrtlitr nebo za 150Kč litr...s množstvím klesá cena..ačkoliv ten litr není taky ještě třeba mrazit že? To bych mohla vypít za tři týdny? Teda sníst :)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
culka
Příspěvky: 1861
Registrován: pon črc 28, 2008 8:54

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od culka »

Nezabudnite si k tej cene oleja v mrazaku priratat aj cenu energie.

Ale nie to som chcela. Xion, preco by som mala pouzit 50ml oleja? 2 lyzice maju 80kcal, 10ml. 5x tolko je 400kcal. To by som musela primerane zvysit aj mnozstvo jogurtu, takze vysledne jedlo by uz nemalo 500kcal, ale podstatne viac. Pri mojej konzumacii okolo 2 000kcal denne by to bola znacna polozka a uplne mimo 80/10/10. Uz teraz mi to robi problem s tukmi, ze ich nedam pod 16-17%.
Always hope for the best but be prepared for the worst.

"One who has journeyed in a strange land cannot return unchanged." C.S. Lewis
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

ak ta zajuima kto pise o tych suvislostiach s kovmi mozem pohladat spatne zdroje, v hlave to nedrzim. :) omega kyseliny a zalezitosti okolo nich som si researchoval asi tak tri roky dozadu alebo tak nejak.
vela linkov som daval napr. aj tu na forum do ineho topiku.. skus si prejst tie odkazy co som tam hadzal ak ta tema interesuje.
viewtopic.php?f=3&t=462&start=0
moj nazor na temu omega kyselin a metabolizmu som si poskladal z roznych zdrojov, netvrdim ze vsetky museli byt pravdive. vyberam si vacsinou tie co mi pridu logicke a potvrdzuju sa na viacerych miestach.
ak napr. predpokladam ze atomy zivej hmoty nesu urcity elektricky naboj, som ochotny uverit teorii ze kontaktom s elektro-vodivymi materialmi je mozne tento naboj predat na nespravnom mieste. urcite sa neznehodnoti 100% produktu len tym ze clovek zamiesa par krat vidlickou, ale pmn cast naboja sa tym zneutralizuje.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

jasně, pokud už bychom přijali teorii, že kontakt s kovem je špatný, tak je něco jiného pokrájet salát a něco jiného mixovat 7 minut SP.

používáš keramický nůž? (jestli je to v tom jiném vláknu, sorry, dnes už ho nezvládám přečíst.)
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

nye :) keramicky nuz nemam.
ale to sa asi neda velmi porovnavat.. ako pises.. pri lisovani oleja priemyselnymi lismi je kovu vystavena ovela vacsia plocha krmy ako pri beznom rezani kapusty doma na kuchynskej linke.
za top lisy co sa tyka kvality su povazovane kamenne. stone pressed oleje su vacsinou drahsie ako bezne masovo produkovane, ale osobne som presvedceny ze to ma svoj vyznam.
Naposledy upravil(a) 800914 dne pon úno 22, 2010 3:01, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
s.arik
Příspěvky: 3466
Registrován: úte říj 07, 2008 12:23
Bydliště: Jilemnice

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od s.arik »

Ach tak, píšeš o lisování oleje a já už myslela jen na tu domácí přípravu :)

Uf, já už nechci ponocovat, chci chodit spát v deset, ale ono to nejde :( Nic, to jsem OT.
Ať mi to plkání přinese užitek a ostatním taky!
Uživatelský avatar
800914
Příspěvky: 2674
Registrován: úte led 24, 2006 4:24

Re: Sirna patlanina aneb kura Dr. Budwigove, O3MK

Příspěvek od 800914 »

:) co ti brani? lahni a spi.
Odpovědět